Dr. Beel: Ronde Tafelconferentie gaat in ieder geval door Eerste Kamer behandelt de Rijksbegroting „Thans is het parool: hoe eerder hoe liever" UB Was het College van Beraad eigenlijk wel nodig? Gesneuveld in Indonesië De grondslagen van de classificatie en de propaganda voor de gemeenteraadsverkiezingen RADIO ProfAnema vreest terugkeer tot de politiek van schipperen De zaak-Schreieder MMÊÈÈÊ Bliksem sloeg in Texelse boerderij Turkse koopman gearresteerd De Vasten „EEN ZOMERIDYLLE" Woensdag 2 Maart 1*949 PAG. 3 OP EN OM DE PARTIJRAAD Het college van beraad, dat het Partijbestuur, gelijk men weet, wilde instellen, heeft het tenslotte gehaald. Met een ruime meerderheid, maar toch nog, bij zitten en opstaan, met twaalf stemmen tegen. Er waren goed- aangevoerde principiële bezwaren die hierop neerkwamen: waarom moet de Partij deze aparte maat regel nemen voor een groep, die blijkbaar niet van zins is, langs geëigende reglementaire weg zijn invloed te doen gelden? Daar zit ten gevaren aan. Terecht zei zelfs de voorzitter: ik ben ook van me ning, dat sommige intellectuele en andere „zelfstandig-oordelende" groepen, als ze met een aantal van hun gelijkgezinden op de af delingsvergaderingen komen, ge makkelijk invloed kunnen verze keren. Maar ze doen het niet, om allerlei redenen, die ik niet alle maal onderschrijf, maar waarom er enkele toch wel aannemelijk zijn. Waarom zouden we nu zo onverstandig zijn, om aan de be hoefte, welke blijkt te bestaan aan een anders geregeld overleg, niet te voldoen, als kennelijk het Partijbelang daarmee gediend wordt? Bovendien had de voorzit ter al eerder te kennen gegeven, dat het College van Beraad niet per sé alleen bedoeld is, om afwij kende meningen te doen horen, maar ook om in een soort speciaal beraad, merendeels met bepaalde deskundigen van allerlei slag en stand, bepaalde belangrijke vraagstukken min of meer advise rend te doen doorpraten. Wij ge loven, dat de proef gewaagd kan worden. Tenslotte is de zaak van het College tot-en-met georgani seerd, in tegenstelling feitelijk tot de conclusie van de desbetreffen de bijeenkomst van Drakenburgh, waar men meende, dat het geval zo soepel mogelijk geregeld moest worden, zonder al te veel regle menten. De leiding blijft nu ech ter in handen van de Partij, die dus de macht heeft, om ongeluk ken te voorkomen en het laatste woord blijft aan de Partijraad! Bezwaren werden nog gehoord tegen eventuele deelname van niet-leden. Laten wij het maar eens. proberen. Het College van Beraad kan aanstonds goed werk doen ten aanzien van de meningsverschillen over Indone sië en dan zou zelfs Weiter zijn kans nog weer kunnen krijgen... WIJ HEBBEN HET ook nog weer eens braaf gehad over de clas sificatie. Dat is toch wel een doorn in veler ogen, een angel in veler vlees! Er is pas een rapport uit gebracht over de gemeentelijke indeling door een commissie-Mat- ser vanwege de vereniging van Nederlandse Gemeenten. Die com missie komt voor de grondsla gen van de classificatie tot een vernietigend oordeel. Reeds eerder had de regering in de Kamer ver klaard; dat de grondslagen van de classificatie in het algemeen, ver ouderd genoemd moesten worden. Daar zit dus muziek in. De fout van Tilburg nu was, dat men een verminderde indeling wilde voor de ambtenaren en een minder sterkere mitigatie voor de arbei ders. Dat vond men in het alge meen niet redelijk en het desbe treffende voorstel werd dan ook verworpen. Dit betekent niet, dat de K.V.P. in het bestaande classi ficatiesysteem berust. Men weet, dat er een commissie vanwege het departement van Sociale Zaken werkzaam is, en al is het de vraag, of de opdracht van die commissie, welke meer wetenschappelijk te werk gaat, wel voldoende breed is, zeker is toch, dat het hele geval nu op de helling is. Een kapstok mag en zal die commissie niet worden. En er mag herinnerd wor den aan de stelling in het Urgen tieprogram van 1948, dat er met kracht moet worden gestreefd naar een rechtvaardige oplossing van de moeilijkheden, aan dit vraagstuk voor duizenden werkers verbonden. Maar het zal niet een voudig zijn! DEHALVE door het gemeente- program vast te stellen, heeft de Partij ook nog op andere wijze te kennen gegeven, dat zij groot belang hecht aan de komende ge- meenteraads-verkiezingen. Had prof. Romme in zijn rede met be trekking tot de strijd tegen het communisme al doen uitkomen, dat het van groot belang is, dat ook bij deze verkiezingen straks blijkt, dat wij niet van dit stelsel gediend zijn, dé Partij richt ook propagandistisch haar activiteit op een grote poging, om voor de ka tholieke lijsten een zo hoog mo gelijk rendement te verkrijgen. Er komt een brochure over de ge meentepolitiek, waarin het nieuwe program zal worden toegelicht, er komt een nieuwe brochure over de gezinspolitiek in de gemeente, er komen affiches en ander propa gandamateriaal, dat centraal be steld kan worden en financieel zal de Partij een en ander doen voor noodlijdende afdelingen. Uit het Goseling-Verschuur - Herstelfonds, zo verklapte de penningmeester, is 50.000 gld. gevoteerd voor dit doel, hetgeen betekent, dat afde lingen, die dat nodig hebben, kos teloos aan verkiezingsmateriaal geholpen zullen worden. Een an dere mededeling betrof de me ningspeiling. Tweehonderd afde lingen hebben er aan meegedaan en bovendien zijn 2500 persoon lijke antwoorden ingekomen. Om trent Pasen kan een rapport over een en ander tegemoet gezien wor den. Het Katholiek Staatkundig Maandschrift wordt gereorgani seerd en de redactie zal ingesteld worden op maandelijkse voor lichting van de practische actuele politiek, zodat alle kaderleden dit maandschrift dienen te bezitten, het zal voor bestuursleden onmis baar zijn. CR ZIJN heel wat formele wijzi- gingen aangebracht in het re glement. Toch is de definitieve regeling van de Propagandaraad van belang. Deze heeft in het af gelopen jaar goed gewerkt en zal het in de toekomst nog beter gaan doen. Er staat heel wat op stapel en de activiteit van de Partijlei ding is groot genoeg. Er is werk genoeg aan de winkel. Moge nu ook de activiteit van de P a r t ij, d.w.z. van de diverse organen en verbanden groot zijn, want daar moet het tenslotte van komen. De Partij wordt gedragen door het leven in de afdelingen en de me dewerking, dikwijls zeer te prij zen, kan hier en daar nog wel wat beter. De Partijraad van Februari 1949 heeft de grondslag voor veel belangrijk organisatorisch werk gelegd. Het is er net mee, als, ge lijk prof. Romme zei, met de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie: als de wet er straks zal zijn, is dat geen sluitstuk, maar een beginpunt. De K.V.P. is thans een nieuwe aera van nieuwe activiteit ingegaan. Mogen de besluiten en beraadslagingen land en volk tot zegen strekken! H. N. S. De reddingboot „Dudok van Heel" uit Zandvoort kiest zee om hulp te bieden aan het Zweedse vrachtschip ,,C. A. Banck" dat op het strand van Bloemendaal werd gedreven. (Van onze parlementaire redacteur) DE STORMWIND rukte aan de ramen van de Eerste Kamer. Buien striemden het water van de Hofvijver. Binnen zetter zich de Senatoren, bedaagd en bedaard als altijd, aan de behar deling van de Rijksbegroting. De hele geschiedenis van d kabinetsformatie werd nog eens weer knusjes opgehaald. D' heer Anema (A.R.) constateerde met voldoening, dat de bredr basis het toch maar gedaan had. Prof. Molenaar (V.V.D.) pro beerde de katholieke fractie tot een soortgelijke verklaring tr pressen en onderwijl stond hij nog wat na te pruilen, dat d' middenpartijen ieder maar één mannetje in het kabinet hadde- gekregen De heer Kropman (KVP), die zich per ongeluk nog als vertegen woordiger van de Kath. Staatspartij aandiende, filosofeerde over de ont wikkelingsgang van de politieke partijen, enerzijds groeiden ze in derdaad wel wat naar elkaar toe, anderzijds hoorde men toch ook hier en daar weer klanken, die aan een verleden tijd herinnerden. Dit alles moest een bijna voltallig kabinet aanhoren, dat in deze dagen haar tijd wel beter kan gebruiken, ook al zat het dan in deze uren met de rug naar de storm. Dat het ook in de wereldpolitiek stormt en zware buien Nederlands positie striemen, merkten de heren Senatoren slechts van achter de ruiten op. De heer Anema kon maar niet geloven, dat de Ronde Tafelconfe rentie succes zou opleveren. Prof. Molenaar meende, minister Van Maarseveen nog te moeten capitte- len, dat hij, als hij van de republiek sprak, maar zo het woord „partij" gebruikte, hetgeen toch formeel niet juist was. Over de vrijlating van de republikeinse leiders schudde men ook al zorgelijk het hoofd. Als daar maar' geen verstoring van rust en orde van komt zuchtte de heer Anema. „Ook al zijn ze vrij, ze val len toch onder de wet", suste de heer Molenaar en de heer Krop man wilde er dan wel in berusten, als zij maar niet naar Djokja gin gen. De stemming was overigens heel wat milder dan tijdens het laatste debat in de Tweede Kamer. Men zou kunnen zeggen, dat de standpunten onderwijl wat waren opgeschoven. Had de heer Schouten zijn vertrou wen geheel opgezegd, bij de heer Anema bleek het slechts een zware schok te hebben gekregen. Een grote fout was geweest, dat de regering niet tegelijk met de po litionele zuiveringsactie een poli tieke gedragslijn had uitgestippeld. Het knarsen en wringen der poli tieke tegenstellingen was herleefd. Met haar jongste plan deed de rege ring nu wel een poging om het ver trouwen te herstellen, maar de heer Anema bleef er toch maar een hard hoofd in hebben. Hij vreesde een terugkeer tot de politiek van schip peren en plooien. Onder Gods ze gen hoopte hij er echter tenslotte toch nog maar het beste van. De heer Kropman KVP) sprak niet meer van de barst. Had de heer Molenaar WD), altijd met één oog kijkend naar zijn partijgenoot ach ter de regeringstafel, de Kamer be zworen toch begrip te hebben voor de dwangpositie, waarin het kabinet DONDERDAG 3 MAART HILVERSUM I, 301 M. KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Kinderkoor, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit, 9.40 School radio, NCRV. 10.00 Londens Sym- phonie Orkest, 10.15 Morgendienst, 10.45 Solisten met orgel, KRO: 11.00 De Zonnebloem, 11.40 School radio, 12.00 Angelus, 12.03 Jo Kle- man, sopraan, 12.03 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 Zi geunerorkesten. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.25 De Notenkraker suite no. 2, P. I. Tschaikowsky, 13.45 Roeromme. NCRV: 14.00 Peter No- bino's Radio Orkest; 14.30 Deep Ri ver Boys; 14.40 „Even onder ons"; 15.00 Reginald Dixon (orgel); 15.15 Kamermuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Lyrische suite op. 54; 17.00 Ra dio Jeugdjournaal; 17.30 Ensemble Lachman, blaaskwintet met piano; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Land en Tuinbouw; 18.30 Regeringsuitz. Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws berichten; 19.15 Nederlandse orga nisten spelen eigen werken; 19.30 Het actueel geluid; 19.45 De Rege- rings Voorlichtingsdienst antw.; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Pro gramma proloog; 20.05 Maartse buien over Jubeldam; 21.30 Fami liecompetitie; 22.00 Rêverie pour Cor (Romance); 22.05 „De vaart der volken22.25 Duo George van Re- nesse-Felix de Nobel; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuwsf 23.15 Sweelinck kwartet; 23.45 Concerto Grosso in d op 3 no. 11; 23.57 Slui ting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 M. AVRO 7.00 Nieuwsberichten; 7.157.50 ge varieerd programma. VPRO 7.50 8 uur Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 och- tendvaria; 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00 Gramo- foonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 „Een lied gaat de wereld rond"; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleuterje luister; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.45 „Hoe is de mode?"; 12.00 „To ros' opnamen rond het Spaanse stierengevecht; 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw; 12.33 In 't spion netje door Johan Luger; 12.38 The Rhythm Club; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Het Metropole Orkest; 13.50 Carmen Miranda zang; 14.00 „Tot hoe laat wilt u winkelen?"; 14.20 Solistenprogramma; 15.00 Voor zie ken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 AVRO Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Tips voor modelvliegtuigbouwers; 17.35 Regeringsuitz. „Wij slaan op de tong-tong' Jeugduitz.; 18.00 Nieuws 18.15 Sportpraatje; 18.30 Maria Za- mora en haar Zuid-Amerikaans or kest; 19.00 Kobus Kwint, radiostrip; 19.10 AVRO's avondschool vcor iedereen; 19.45 Een kwartiertje bij onze Belgische vrienden; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 In het ra dio zoeklicht; 20.15 Concertgebouw; In de pauze Rijksvoorlichting; 22.15 Gregor Piatigorsky cello; 22.30 Pier re Palla, piano; 22.45 Pijlers van Neerlands welvaart; 23.00 ftreuws; 23.15—24.00 Orkest van Paul Wes ton. BATAVIA, 1 Maart (Aneta). Dr. Beel, de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, heeft heden op een persconferentie verklaard, dat de Ronde Tafel conferentie te den Haag in elk geval zal doorgaan, ook indien de Republikeinse leiders onver hoopt de uitnodiging tot deelname niet zouden aanvaarden. Hij zeide Ik ben vol vertrouwen, dat het Indonesische realisme zeer wel de grote betekenis van de conferentie voor de toekomst van Indonesië zal begrijpen en de ernstige wens van de Neder landse regering om eens en voor al een oplossing te bereiken op de juiste waarde zal weten te schatten". Dr. Beel releveerde hierna de eenstemmige aanvaarding door de B.F.O. en deelde mede, dat de voorlopige federale regering ook reeds besloot de conferentie bij te wonen en in een bijeenkomst, uit geschreven voor morgen, een de legatie zal aanwijzen. Dr. Beel zeide voorts, dat dr. Koets Maandag en Dinsdagmorgen op Bangka besprekingen heeft ge voerd, welke in goede sfeer zijn begonnen en verdere voortzetting zullen vinden. Op verzoek van de Republikeinse regering zullen hieromtrent voorlopig geen ver dere mededelingen worden ge daan. Dr. Beel verklaarde nog, dat Sukarno was uitgenodigd als pre sident van de Republiek. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon was gedurende bijna an derhalf uur aan het woord. Op vragen betreffende de kwes tie der vrijlating van de Republi keinse leiders zeide dr. Beel o.a., dat onmiddellijk na zijn terugkeer uit den Haag de nog bestaande be perkingen in hun bewegingsvrij heid waren opgeheven. De Repu blikeinse leiders hebben dezelfde rechten en verplichtingen als iede re andere ingezetene van Indone sië. Hun terugkeer naar Djogja is nog niet mogelijk, aangezien hier nog de staat van beleg geldt en de Nederlandse regering uiteindelijk verantwoordelijk is voor de veilig heid van alle Indonesiërs, ook voor die van de Republikeinse leiders. Hij zeide, dat het beter was niet verder op deze zaak in te gaan, aangezien hierbij te veel specula ties in het geding zouden komen. Hij verklaarde echter met nadruk, dat de vrijlating in genen dele afhankelijk is van het deelnemen aan de Ronde Tafel-conferentie. Dr. Beel deelde mede, dat de conferentie zou gehouden worden in de grafelijke zalen op het Bin nenhof. Op een vraag, waarom de con ferentie in den Haag wordt gehou den, gaf dr. Beel het volgende antwoord:: In de eerste plaats handelt de conferentie over de souvereiniteitsoverdracht van Ne derland aan Indonesië, zodat dit dient te geschieden op de plaats, waar de Nederlandse regering ze telt. Vervolgens zond de Neder landse regering in de afgelopen jaren vier maal leden van het ka binet, twee maal leden van het parlement en tevens de commis sie-generaal naar Indonesië; Ne derland wil nu zelf ook wel eens graag als gastheer optreden. Tenslotte meent de Nederlandse regering, dat zowel voor de Indo nesische delegaties als voor het Nederlandse publiek dit contact in Den Haag van grote waarde en Sractisch nut is. Men heeft in 'ederland gelegenheid om in vrij heid en onder vreedzame omstan digheden veilig en in het open baar te vergaderen. De datum 12 Maart is vastgesteld vooreerst, omdat nu eenmaal een datum moest worden vastgesteld. „Thans is het parool: hoe eerder hoe lie ver". Eerder was niet mogelijk, aangezien de conferentie der Be- neluxlanden van 10 tot 12 Maart is vastgesteld. Op de vraag of uit stel van de conferentie mogelijk was, antwoordde dr. Beel: liefst niet, slechts wanneer om techni sche of andere dringende redenen uitstel noodzakelijk is, zal dit eventueel geschieden. Dr. Beel ge loofde niet. dat, zoals de zaken nu liggen „mijn aanwezigheid nood zakelijk is'. „Ik heb ook als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon hier een taak. Dit wil niet zeggen, dat ik niet tijdens de conferentie voor een kort bezoek naar Neder land zou kunnen reizen." Dr. Beel zeide verder, dat de vraag, of de commissie der Ver enigde Naties als geheel is uitge nodigd, of dat haar individuele leden uitgenodigd zijn, hem had verwonderd; de commissie is als geheel uitgenodigd en de Neder landse regering zal het hogelijk op prijs stellen, indien de commis sie haar volledige bijstand zal wil len verlenen voor het bereiken van een gunstig resultaat en ge legenheid zal verlenen, opdat de commissie haar taak zal kunnen verrichten. De vraag, of de verga deringen openbaar zullen zijn, is een kwestie van procedure, waar over de conferentie zelf moet be slissen. verkeerde, de heer Kropman blee' daar heel goed in te kunnen komen Hij betreurde het aftreden van mi nister Sassen en hoopte dat het ver trouwen, zo het al geschokt mocT' zijn, spoedig zou zijn hersteld. Me' voldoening had hij in de verklarin- van minister Van Maarseveen be luisterd, dat er geen sprake we van overstag gaan. De heer Kolff (C.H.) ging no het meest ver voor een lid van een ,.regerings"-partij. De tactiek, dk de regering blijkbaar ging hanterpn vervulde hem en zijn politiek- vrienden met zorg. Hij en de ziinr^ wilden zich dan ook alle vrijhe' voorbehouden. Hetgeen weer he moedig klonk. Van alle zijden kreeg de regerm de beste wensen voor het welslag^- van de conferentie te horen. D stemmen, die deze uitbracVen. klonken echter wat benepen en d/ regering, die ze in ontvangst nam. keek zorgelijk. Keurig om vijf uur werd het, debat tot hedenmorgen onderbroken. Buiten raasde de storm echter voort. ONTSTEMMING OVER UITLATINGEN VAN PROCUREUR-FISCAAL Blijkens het voorlopig verslag der Eereste Kamer vanJustitie en der Eerste Kamer van de begroting van Justitie, heeft het bij vele le den verbazing gewekt, dat de pro cureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden tijdens zijn requisitoir in de zaak-Schreie- der in volstrekt overbodige politie ke beschouwingen was getreden. Blijkens de krantenberichten zou hij hebben verklaard, een tegen stander van het huidige en van de vorige kabinet(ten) te zijn (ge weest) De leden, hier aan het woord, zouden het op prijs stellen, omtrent deze aangelegenheid nader te worden ingelicht en 's ministers standpunt op dit stuk te vernemen. Te Amsterdam werd de gevel van een huis op de hoek van de Leliestraat en de Prinsengracht in haar geheel van het perceel weggerukt, zodat het inwendige van de woningen aan de elemen ten werd bloot gesteld. Dinsdagmorgen om half vijf sloeg de bliksem in de boerderij van K. Gerritsen in de Eierlandse Polder op Texel. Oe boerderij, die pas gebouwd is en de vorige week door het gezin van Gerritsen betrokken werd, brandde voor een groot deel af. Alleen het woonhuis, dat door een brandmuur van het overige deel gescheiden was, bleef gespaard. Het meubilair, dat de bewoners er uit hadden gesleept, ging echter verloren, doordat de wind plotseling draaide en de vlammen in de rich ting van de meubels joeg. Voorts kwamen 4 paarden en 3 koeien om het leven, terwijl een grote hoe veelheid hooi, stro en graan verlo ren ging. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 25 Februari 1949: Mar. II Z.M. G. F. Sipman uit Valkenburg (G.) Gesneuveld 26 Februari 1949: Mar. Ill Z.M. M. R. Bens uit Kolk (N.Br.). Mar. Ill Z.M. G. F. J. Bosma uit Amsterdam. Tijd. korp. Mar. Z.M. D. C. van Delft uit Rijnsburg (Z.H.). Mar. Ill Z.M. W. van Duin uit Den Haag. Gesneuveld 27 Februari 1949: Tijd. korp. Mar. Z.M. K. Ek- steen uit Arnhem. Tijd. korp. Mar. Z.M. P. C. de 'Wit uit Zwijndrecht. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 10 Februari 1949: Sold. A. J. van de Kop uit Wa- denoyen (G.). Overleden t.g.v. oorlogsver wondingen op 15 Februari 1949: Sold. Ie kl. T. Claessens uit Kloosterzande (Z.). Gesneuveld 18 Februari 1949: Serg. J. Avontuur uit Amster dam N. Sold. H. J. H. van Dijk uit Boxtel. Sold. Ie kl. D. Scheer uit Am sterdam W. Sold. A. A. Vonk uit Rotterdam. Gesneuveld 21 Februari 1949: Sold. R. M. van der Ende uit 's-Gravenhage. Sold. B. van Gerwen uit Best (N.-Br.). Gesneuveld 22 Februari 1949: Sold. K. Nicolai uit Achtkar- spelen (Fr.). Gesneuveld 26 Februari 1949: Korp. G. van Gelderen uit 's-Graveland. Kon. Ned.-Ind. leger Gesneuveld 13 Februari 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Abdoel Bin Hamid; Soend. sold. 2e kl. inf. Moesad; Boeg. sold. 2e kl. inf. S. Batjo; Amb. sold. 2e kl. inf. Lengankwasirai; Amb. sold. 2e kl. inf. J. Lo'eroesmanat; Amb. sold. 2e kl. inf. J. A. Pes- sirenan; amb. sold. 2e kl. inf. L. Sahusilawane; Tim. sold. 2e kl. inf. E. Noaeh. Gesneuveld 16 Februari 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Diso; Amb. sold. 2e kl. inf. S. Hatumena; Mand. sold. 2e kl. inf. A. Koroh; Man. sold. 2e kL inf. B. M. Tingon; Jav. sold. 2e kl. inf. Parman. Gesneuveld 17 Februari 1949: Mand. sold. 2e kl. inf. E. Moesa; Man. sold. 2e kl. inf. Walukow. Gesneuveld 18 Februari 1949: Resv le It. inf. R. W. V. Rhem- rev; korp. genie I. C. van Bil- derbek; Soend. sold. 2e kl. inf Apri; Chines sold. 2e kl. inf. Lim Tong Soen; Soend. sold. 2e kl. inf. Aris. Gesneuveld' 19 Februari 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. I. S. Paser; Mand. sold, le kl. inf. P. Run- tulalo; Man. sold, le kl. inf. B. Sindim, allen afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 22 Februari 1949: Korp. inf. vechtwagens B. J. Jonker uit 's-Gravenhage. Door de politie te Heerlen is en kele dagen geleden aangehouden de 50-jarige Turkse koopman B. M. uit 's-Gravenhage, verdacht van verduistering. In het najaar van 1948 werd bij de Haagse politie aangifte gedaan, dat bij M. in reparatie gegeven Per zische tapijten niet waren terugont vangen. De totale waarde van deze tapijten bedroeg circa f 146.000. Bij het onderzoek door de politie bleek, dat M. zich de hem toevertrouwde kleden had toegeëigend en de wijk had genomen naar Frankrijk. Toen hij zich onlangs over de Nederland se grens waagde, werd hij prompt gearresteerd. Hij verklaarde tegen de politie, dat de tapijten indertijd uit zijn werkplaats waren ont vreemd. Hij deed hiervan echter nimmer aangifte. Vermoed wordt, dat verscheidene personen op deze manier door hem werden bena deeld. MARSHALL WEER OP LIJST VAN ACTIEVE DIENST Generaal George Marshall, de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is op eigen verzoek weder op de lijst van ac tieve dienst van het leger geplaatst. Generahl Marshall heeft echter geen taak in actieve dienst gekre gen. De Kerk is een voorzichtige, wijze, verstandige Moeder. Zij eist niet meer dan mogelijk is. Het kerkelijk gezag verleende dispensatie in het lichamelijk vasten. Niet op het uiterlijke komt het op de eerste plaats aan. Maar veeleer dat wij ons met een oprecht en eerlijk hart weer terugwenden tot God. Daarvan was het as-kruisje vanmorgen 't teken, 't Bracht ons in herinnering wie we zijn: mensen, stof en as. Zondaars die misdeden. Schuldenaren, die iets hebben goed te maken. Daarom is boete nodig. En ge bed. De Vastentijd is een tijd bijzonder van boetvaardigheid en meer gebed. Trachten we nu Gods wetten beter na te komen, leggen wij onszelf eens een vrijwillige versterving op, beoefenen wij eens meer een bepaalde deugd, de naasten liefde vooral. MARCUS. FEUILLETON 22.) En, alsof dat een heel nieuw en bijzonder voorstel was, had ze telkens geantwoord: „Best. Dat is erg leuk." Zo bracht hij haar avond aan avond naar huis en dan meestal niet regelrecht, maar met 'n, soms lan ge omweg. Ze had hem verschillen de blnnenpaadjes leren kennen en vaak hadden ze samen aan de oever van de Geul een half uurtje zitten praten en kijken naar de zonson dergang. Het was Juli geworden en Augustus. En elke dag meer voelde hij als een voorspel op de. avond, als hij Cato weer zou ont moeten. Soms wisselden ze nauwe lijks een woord en liepen hand in hand langs stille weggetjes, totdat hij zelf begon te praten over aller lei dingen, waarvan hij dan later pas bemerkte, dat hij daar over nog nooit met iemand anders gesproken had. Over zijn huiselijk leven, zijn toekomstplannen en vooruitzichten Zij had meestal zwijgend toegeluis terd, maar dat zwijgen was nooit drukkend geweest en als ze zelf ook iets zei, dan was dat zo ver standig, zo begrijpend en zo won derlijk toegeeflijk geweest. Ze hadden die zomer over alle moge lijke onderwerpen met elkaar ge- door A. F. sproken, zakelijke kwesties, gods dienstige vragen maatschappelijke verhoudingen en dorpsaangelegen heden. Slechts op één punt konden ze het niet eens worden. Dat was geweest op de avond, dat Hans haar gesproken had over 't geheim, dat op zijn leven drukte als iets verschrikkelijks onver klaarbaars... het geheim van zijn vader, die hij nimmer gekend had. Nog nooit had hij er met iemand over gesproken. Het was de open baring van zijn diepste hartsge heim geweest en zijn stem had hees van verlegenheid geklonken. „Ik zou je nog iets willen vra gen", was hij begonnen. „Vind jij ook niet, dat oudere mensen ons wat meer moesten vertellen?" Ze zaten bij de Tweelingen in het gras en keken naar de opkomende maan, die als een oranje bol boven de horizon stond. Cato zat er strak naar te turen, „Hoe bedoel je dat, Hans?" „Wel, van allerlei dingen. Het zou bijvoorbeeld zo heel anders voor me zijn geweest, als ik gewe ten had, dat moeder levensgevaar lijk ziek was en op sterven lag. Dat had oom Eduard me toch wel behoren te vertellen?" „Misschien was hij bang, dat jij daardoor zo van streek zoudt ra ken, dat je haar nog erger maakte. Of mogelijk wist je oom zelf niet, dat ze zó erg ziek was." Daaraan had Hans nog niet ge dacht, Er waren zovele dingen, waarin Cato hem een beter inzicht had verschaft, of die hij zelf ging inzien, als hij met haar praatte. „Hm... Ja... Nou... en dan is er nog iets anders. Vader bijvoor beeld." „Weet je wanneer hij weggegaan is?" vroeg Cato rustig. Ik weet nergens iets vanaf. Hij moet moeder verlaten hebben, toen ik nog heel jong was, want ik kan me niets meer van hem herinneren. Toen ik een jaar of negen was, heb ik er haar eenmaal naar gevraagd en toen werd ze doodsbleek en stuurde me de kamer uit en oom Eduard zei tegen me, dat ik nooit meer over hem mocht spreken. Hij zei, dat ik geen vader had en toen ik vroeg, of hij dood was, wilde hij me geen antwoord geven. Maar ik ben er zeker van, dat hij nog in leven is, want van de zomer kwam er een brief voor hem en die is door oom Eduard doorgestuurd. Ik heb zelf gezien, dat hij hem naar de post bracht. Maar ik weet nergens iets van af en ik moet er achter zien te komen." Hij zat naar de rivier te turen. „Ik moet 't weten", herhaalde hij. „Zou hij er niet voor mij achter kunnen komen?" Cato bleef een poosje nadenkend zwijgen. Eindelijk vroeg ze: „Hoe zou ik dat kunnen doen Hans?" „Het is voor een buitenstaander altijd gemakkelijker. Als oom die brief doorgestuurd heeft, dan moet hij dat aan een bepaald adres ge daan hebben. Zou je het niet aan... hoe heet ze toch ook weer, die juf frouw van het postkantoor... kun nen vragen? Misschien weet zij het?" „Graag doe ik het niet, maar als ik je ermee helpen kan op de een of andere manier..." zei Cato wei felend. En hem plotseling strak aankijkend: „Ben je van plan je vader op te sporen, Hans?" „Waarom niet?" vroeg hij uitda gend." Ik ben geen kind meer. Ik heb toch wel' recht, te weten, wat voor iemand mijn vader is?" „Maar veronderstel nu eens, dat hij..." Ze kwam niet verder. „Wat is?" „Nou... vreemd... of slecht. Niet dat dit waarschijnlijk is, maar ver onderstel dat nu eens. Ik wil je niet graag pijn doen, mar ik ben..." niet van zins mij te hel pen," vulde hij somber aan. „Nou, ook goed! Dan is dat afgedaan. We moesten het maar daarbij laten!" Ze keek hem recht in het gelaat. „Hans, luister nu eens", zei ze bedaard en in de vallende scheme ring leken haar ogen blauwer dan anders en peilloos diep. „Je kunt zielsveel van iemand houden en zijn gedrag toch niet goedkeuren. Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3