m TEXEL WACHT NOG STEEDS OP WATERLEIDING Heer Hugowaard is royaal met presentiegeld Het was maar'n zacht kopstootje Antwoord aan van der Goes Aan de wi< PAG 4 Het zal nu zo lang niet meer duren Men wacht op materialen Dansen en drinken INGEZONDEN Schaakrubriek Week van He Religii Woensdag 2 Maart 1949 VEROUDERDE TOESTANDEN: (Van onze redacteur) Als een bezoeker van het schone eiland Texel een glas water wil drinken, of zijn handen wassen, dan zal hij in negen van de tien gevallen terecht komen bij de, voor zijn voorouders wel bekende, pomp. Het tiende geval verbergt achter sierlijk aan gelegde huis-waterleiding een welput, misschien zelfs een regen bak, via welke deze sporadische waterkranen worden voorzien. Zo is nu nog in het jaar 1949 de toestand op een van de mooiste eilanden van Nederland, waar jaarlijks gemiddeld 80.000 bezoe kers en zomergasten verblijven. Rijk aan zeldzame flora, vogel soorten, zee en duinen, maar wat moderne voorzieningen betreft vrij primitief, omdat het beschouwd wordt als een gedeelte waar de zorg van de provincie geen boodschap heeft. Reeds in 1911 werden plannen opgesteld, die er op wezen, dat een eigen waterleiding voor Texel noodzakelijk was, doch verder dan deze plannen is men nog niet kunnen komen, hoewel allerlei fantastische denkbeelden naar vo ren kwamen, o.m. om een buizen net onder water van Den Helder naar het eiland aan te leggen. Tot nu toe behoort dit laatste tot de technische onmogelijkheden in het Marsdiep. Na de oorlog heeft het gemeen tebestuur die oude plannen ech ter opnieuw opgerakeld en wer den uitvoerige besprekingen ge houden met enkele instanties. Men had immers de proef op de som. want tijdens de mobilisatie hadden Nederlandse militairen, die bij het vliegveld ,,De Vlijt" gelegerd waren, een eigen water- leiding-installatie gefabriceerd en de Duitsers maakten er dankbaar gebruik van, vergrootten het be drijfje zelfs. Bewoners in de om geving tenslotte hadden er volop baat bij en zorgden er na de oor log voórp dat zij op deze kleine installatie werden aangesloten. Zodat een dertigtal gezinnen nu van deze unieke gelegenheid pro fiteert. Behalve op Texel is deze voor historische toestand eveneens nog op Vlieland en Terschelling. Gun stig voor het eerste eiland rekent men het feit, dat Vlieland en Ter schelling niet meer bij Noord-Hol land behoren, zodat de provincie nu nog alleen zit met Texel. Gunstig vooruitzicht „Maar", zo redeneert de burge meester van het eiland, mr. Re- horst en met hem alle tienduizend gemeentenaren, „wanneer het mo gelijk bleek, om het eiland Mar ken van waterleiding te voorzien, zij het dan door middel van een buizennet door de Gouwzee, waar om zou dit dan op ons eiland, on mogelijk zijn". Enfin, er zijn talrijke bespre kingen geweest en het gevolg NOORDERMARKTBOND NOORD-SCHARWOUDE Het bestuur van de veilingvereniging De Noordermarktbond vergaderde. Het beeld aan de veiling is, aldus voorzitter, momenteel niet erg roos kleurig. Alleen het mooiste goed en de afwijkende kwaliteit wordt ver kocht. De grote middenmoot welke hier tussen ligt. is onverkoopbaar. In de prijsregeling komt met in gang van Maandag a.s. een veran dering. De contractprijzen voor le vering aan de Groefex worden weer verhoogd en zullen bedragen voor rode kool f 13.50, gele kool f 11.40 en witte kool f 9.90 per 100 kg. De minimum ophoudprijzen voor ver koop aan de vrije handel zullen op het prijspeil van thans gehandhaafd blijven, n.l. rode kool f 12.80. gele kool 10.80 en witte kool 9.40 per 100 kg. Hierdoor hoopt men een gro ter afzetgebied te krijgen, speciaal voor het buitenland. Export naar Oostenrijk Betreffende de export van rode en witte kool naar Oostenrijk deel de de voorzitter mede, dat hier door een extra heffing op rode kool van 10 cent per 100 kg. en op witte kool van 30 ct. heeft plaats gehad. Omzet De omzet over de periode van 1 tot 29 Jan. bedroeg f 444.886.52. Kooltelling Op 5 Febr. waren, bij alle vei lingen in Noordholland, de volgen de voorraden stapelproducten aan wezig (tussen haakjes de voorra den per 1 Dec. 1948)Rode kool 1132 wagons 2047), gele kool 614 (1292, witte kool 1018 (2138), uien 716 (12151, peen 909 (1220), kroten 582 wagons (1043). Bij de Noordermarktbond waren per 5 Febr. nog aanwezig: 423 wa gons rode kool, 164 wagons gele kool, 457 wagons witte kool, 84 wagons uien. 61 wagons peen en 20 wagons kroten. Verkoop pootaardappelen In bespreking kwam een voor stel om te komen tot een verplich te verkpop van de pootaardappe- len via de veiling. Over dit voor stel werd breed gediscussieerd. Ook de z.g. landbouwaardappelen zullen onder deze verplichting val len. Algemeen was het gevoelen dat men hiertoe moest overgaan. Aankoop grond, gelegen in industrieterrein Het dagelijks bestuur stelde voor om V= ha. grond aan te kopen van de gemeente, welke grond was ge legen in het industrieterrein van het uitbreidingsplan Centrum van de gemeente Langedijk. De verga dering oordeelde hierover wat ruimer. Besloten werd om 1 ha. grond aan te kopen. De kosten hiervan zullen f 50.000.bedragen. Algemene vergadering De algemene vergadering werd vastgesteld op Zaterdag 9 April. De volgende drie bestuursvoorstel len zullen dan dus aan de orde ko men: 1. Een voorstel tot aankoop van 1 ha. grond van het indu strieterrein, gelegen in het uit breidingsplan Centrum van de ge meente Langedijk. 2. Een voorstel tot een credietaanvrage van f 50.000.3. Een voorstel tot ver plichte afzet van alle pootaardap- pelen via de veiling. De veilingleider, de heer J. Kos. vestigde er de aandacht op, dat met ingang van Maandag a.s. ook de gele kool voor de Groefex be steld zal worden, evenals de an dere koolsoorten. De voorzitter wees erop, dat men een gunstig contract had afgesloten voor de tuinbouw, waardoor de prijzen goed te noemen zijn. hiervan is, dat de provincie in beginsel geneigd is te zorgen, dat er op Texel een waterleidingbe drijf komt. Men is dus een grote stap verder, want men kan on middellijk begrijpen, dat 't eiland zelf onmogelijk de grote kosten van bouw, aanleg en exploitatie zal kunnen dragen. Anders wordt het, wanneer de boel eenmaal be hoorlijk draait; dan immers zal ook het drukke zomerseizoen een groot en hecht steentje aan deze exploitatie kunnen bijdragen. Zodra de materiaalpositie beter gaat worden, er dus op de eerste plaats voldoende buizenmateriaal komt, dan zal de waterleiding niet lang meer op zich laten wachten. Men verwacht nu, dat binnen en kele jaren het leed geleden zal zijn. De financiële kant van deze ver betering is nog wel niet helemaal geregeld, maar waarom zal ook dit akkefietje niet met wat be reidheid en goede wil worden op gelost? Dringende noodzaak Die waterleidinggeschiedenis moet ook zo vlug mogelijk in orde komen, want de gehele toestand wordt, wanneer het nog een aan tal jaren duurt, steeds onhoud baarder. Het Rijksinstituut voor Water voorziening laat nu gaandeweg een onderzoek instellen naar de vele klachten die bij de overheid binnenkomen over de watervoor ziening van het ogenblik. Het is nl. gebleken, dat het water uit de welputten niet altijd aan de nor male voorschriften van de volks gezondheid voldoet en dat er b.v. in Oudeschild en Eierland veel brak water ligt. Over het alge meen zijn er maar weinig wellen, die werkelijk goed zijn en zomers heeft de polder Eierïand last van de droogte, zodat het vee moei lijk gedrenkt kan worden en ook bacteriologisch is wel een en an der aan te merken. Ook het Landbouw-Economisch Instituut is met verschillende rap porten bezig, die nu reeds uitwij zen, dat men moet omschakelen en een wisselbouw toepassen. Is dit zo, dan moet er zeker voor voldoende drinkwater in de „wei- land-perioden" gezorgd worden. Gaande van Oudeschild naar Den Burg passeert men de Hoge Berg, waar in de droogteperioden nogal wat water gewonnen wordt door de daar staande zuivelfa briek. De eilanders kunnen dan dit water kopen voor een zeer matige prijs, doch de vervoers kosten jagen de cijfers toch nog weer omhoog. Dit alles wordt op de duur niet prettiger en daarom is het naar het velen voorkomt noodzakelijk, dat er spoed ge maakt wordt met de verbetering in deze bijna voorhistorische toe stand. Behalve het Rijksinstituut is ook het P.W.N. met onderzoekin gen bezig, om de toestand der gronden te peilen, doch men is er van verzekerd, dat de duinen voldoende water bevatten voor een groter verzorgingsgebied dan het eiland zelf. Mocht hiermede de nodige spoed betracht worden, dan ver wacht men binnen enkele jaren waarschijnlijk een pompstation ten zuiden van De Koog, zodat dan eindelijk aan deze historische achterstand een einde zal zijn ge maakt, want electrisch heeft Te xel de sprong van de „snotneus" naar het bolletje ineens gemaakt. Er kwam geen gas aan te pas. om dat ook dit te bezwaarlijk was. Laat daarom de provincie be denken, dat hier een groot belang moet worden geholpen, omdat deze toestand in het midden van de twintigste eeuw toch wel wat erg aan de antieke kant is. HEER-HUGOWAARD. In één der laatste raadsvergaderingen wa ren bezwaren naar voren gebracht tegen het ontwerp-dansverordening 1948. B. en W. meenden nu een en ander te kunnen ondervangen door te bepalen de burgem. ter onthef fing voor het tappen van drank kan verlenen, indien het dansen ge schiedt na en in aansluiting op toneel-, muziek- en andere uitvoe ringen. De heer Groenland kwam met een voorstel om deze limiet te doen vervallen. Zijn voorstel werd met 94 stemmen verworpen, ter wijl dat van B. en W. werd aan vaard. Ingekomen was een protestschrij- ven van de afd. H. H. waard der Alg. Ned. Geheelonthoudersbond aangaande dé gevoerde besprekin gen in de raadsvergadering van 30 Nov. bij de behandeling van deze dansverordening. I.v.b.m. het hier boven genoemde agendapunt werd voorlopige maatregel tot uitvoering van het besl. kan worden overge gaan. De heer Bruin had geinformeer naar de toestand van de bouwval lige toren te Veenhuizen. Hierop werd medegedeeld dat bij een on derzoek is gebleken dat de verzak king is te wijten aan het ontbreken van een behoorlijke fundering. Hpt onderzoek zal nog worden voort gezet. Op een vraag van de heer Kok werd verklaard dat de deplorabele toestand van de Kapel binnenkort zal worden verbeterd. De heer Schouten werd geant woord dat de Swanner-kermis wat kramerijen betreft aan de weg zal worden gehouden, en dat de inrich tingen een standplaats op het ge meentelijke sportterrein zullen krij gen. Hierna sluiting. Met de eerste zonnestralen is meteen het hoedje van stro te voor schijn gekomen. Het is nog vrij klein, maar de volgende maanden zal het goed gaan groeien, net zo lang, tot het een groot, rond model ;s geworden, dat beschutting tegen de zomerzon zal geven. Het stro, waarvan het gemaakt kan worden, Is wel heel verschillend. Parijs brengt allerlei soorten; grof, maar ook fijn materiaal, dat absoluut niet meer op het tamelijk harde, gele stro van het land lijkt. Inte gendeel, 't is dun en soepel en doet ceel eerder aan stevige weefsels denken. Ook in de kleuren is veel variatie. Er zijn lichte tinten en daarnaast heel levendige kleuren, zoals rood en blauw, dat de Franse ontwerpster Maud Roser vaak brengt. Haar collega Rose Valois presenteert tussen strooien mate lots en strooien avondhoedjes tulbanden, die gedeeltelijk uit stof en gedeeltelijk uit stro zijn gemaakt. Ook de combinatie van vilt en stro doet dit jaar weer opgang. De 35 JAAR BIJ EEN BOER LUT.TEWINKEL. Vandaag, Dinsdag 1 Maart is landarbeider J. Kossen precies 25 jaren achtereen werkzaam geweest op de boerderij van de fam. Over. Dit is inderdaad een jubileum dat tot de zeer grote zeldzaamheden mag worden gere kend. WIERINGEN. Verloren enige onderdelen van een trekker en een portemonnaie, inh. boter en kaas bonnen. Verloren een bruin glacé heren handschoen. Inl. gem. bode. dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Hoog presentiegeld. De presentiegelden voor leden van stembureaux werden verhoogd tot f 10.per dag. Het bedrag der ex- I ploitatievergoeding L.O. 1949 werd1 per leerling bepaald op f 24.41 en voor bruikleengebouwen op f 19.78. Het voorschot werd bepaald op f 24.41 per leerling. Ditzelfde geldt ook voor bijzondere scholen. Voor v.g.l.o. werd dit f 26.41. Er is een regeling krachtens wel- i ke ook bij het vrijwillig ter beschik- king stelien van woongelegenheid een tegemoetkoming van overheids- j wege kan worden verleend. Het Rijk vergoedt aan de gemeente 75 pCl. van de kosten der getroffen voor zieningen tot een maximum van f 300 per perceel en voor verhui zing een bedrag, gelijk aan 50 pCt. van de huurwaarde der ontruimde woning. De Raad besloot aan deze regeling mede te werken cn een crediet van f 1000.— beschikbaar te stellen. Het wachten is nu op de klanten! Vak-examens. De raad besloot destijds om een toekenning te verlenen aan ambte naren bij de studie voor vakexa mens. De Minister van Binnenland se Zaken hield de touwtjes echter op andere wijze in handen en schortte de werking van het raads besluit tijdelijk op. Thans deelden Ged. Staten mede dat bij wijze van WERKSTAKINGEN IN NEDERLAND locae&si I AANTAL GESCHILLEN! 1945 1118 194<J 11 1947 1946 I AANTAL BETROKKEN WERKNEMERS 1 11919 1 [19381 l»«OQ ~1397QO J17QO 1 _J17S99 l AANTAL VERLOREN ARBEtPSPAGENl TÏ9Ï9T (i93fll 117A (Inq 10S9BOC K.A.B. BEZINT ZICH OP DE WAARDE VAN DE ARBEID WIERINGERMEER Zeer velen hadden gevolg gegeven aan de uit nodiging van het actieve Bestuur om in Hotel „Lely" te komen luis teren naar de bekende K.A.B.-pater Engelbertus. Deze begon zijn inleiding met en kele mededelingen betr. het bureau voor Opvoedings-, Onderwijs- en Beroepsvraagstukken. In 9 centrale plaatsen wordt gestart o.a. in Alk maar en Hoorn. Vervolgens ging Z. E. over tot de eigenlijke inleiding. „God heeft de wereld geschapen, en de mens moet die wereld vervolmaken". Deze eervolle taak moeten wij zo goed mogelijk vervullen. Daarom ook moet de arbeid zo hoog in achting staan bij alle mensen. Wanneer we een St. Jozef zien uitgebeeld als een rustige rentenier, dan kennen wij St. Jozef niet, die heel zijn leven tot zijn dood toe gewerkt heeft. En onze Goddelijke Meester Christus werkte als U en ik. Het kapitaal is slechts ondergeschikt aan de arbeid. Door middel van prachtige voorbeelden gevoel volle en leutige wist spr. zijn betoog te verduidelijken. De verhouding tussen werkgever en werknemer werd nog eens dui delijk uiteengezet. Een hartelijk applaus bewees dat 't gebodene in de smaak gevallen was en begre pen. Enkele vragen werden vlot be antwoord. Voorz. Koop sloot na woorden van dank deze zeer ge slaagde bijeenkomst. i> V^ELT^PAj^BUa^ [203.400 J$3f 40O 1943.PERIODE MCI-D£CEM9£R EZ2ÏSTAKIN0 OL V DE E V C. JAN. FEI.MRT APR MEI JON. JUL AUO SEP OCT. NOV DEC JAN 104» 1949 Terwijl alom weer stakingen geproclameerd zijn, in Frankrijk en Engeland en Amerika en vooral in Italië is het alsof de vrij uitgebreide winterse stakingen in ons land iets afnemen, hoewel nog verscheidene met grote hardnekkigheid voortduren. Wij hebben derhalve eens nagegaan, welke schade in de laatste tijd door stakingen veroorzaakt zijn aan ons internationale arbeids potentieel. De cijfers zijn hier en daar indrukwekkend. Zo gingen in de maand Januari bijna 70.000 arbeidsdagen verloren, een aantal, dat belangrijk hoger ligt, dan in welke periode van het vorige jaar ook. In ons land is de staking al voorgekomen in de vorige eeuw, doch nog nimmer in onze geschiedenis was de staking zo algemeen als in het jaar 1919. Toen gingen meer dan een millioen arbeidsdagen verloren, waartegenover als het hoog ste na-oorlogs totaal 1946 staat met bijna 700.000 dagen. In verhouding neemt het verlies aan arbeidspotentieel door E.V.C.- stakingen af volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ook die gegevens zijn in de kaart verwerkt. DERTIG-JARIG JUBILEUM VAN DE ZANGVER. VRIENDSCHAP BREEZAND. De in onze ge meente en speciaal in Breezand, be kende Zangvereniging Vriendschap, o.l.v. de heer Ph. de Wilde, vierde haar 30-jarjg bestaan met een zeer goed geslaagde avond in zaal Bos sen. Het was dus "n Jubileum-uitvoe ring, in revue-vorm, samengesteld door J. van Alten, hier en elders geen onbekende. Onder de genodig den noemen we de leden van het gemeentebestuur, deputaties van de R.K. Zangvereniging Canticum No vum en van het R.K. Kergkoor al hier en nog vele andere verenigin gen. Voorzitter D. Keppel opende, sprak welkomstwoorden en wenste allen een aangename avond. En dat is het geworden ook! Het uitgebreide programma bood veel moois te genieten aan ernst en luim. In „De edele zielen" werden de gevallenen in de oorlog zeer tref fend herdacht. Het programma werd besloten met ..Eens zal ons Polder land weer bloeien gaan'' en ,,'t Pol derlied". Alle aanwezigen zongen dit staande mee. Hierna wilde de voorzitter enkele personen speciaal huldigen. Als eer ste de heer de Wilde, die reeds 30 jaar dirigent is en de heer C. Raap, welke 30 jaar lidjs, waarvan ruim 25 jaar als voorzitter. Beide heren ontvingen een medaille! Mevrouw de Wilde en mej. van Wilsum ontvingen een boquet bloe men. als dank voor het vele goede, dat zij voor de „zang" verricht had den. Er werd hierna een groepsfoto gemaakt van de jubilerende ver eniging en toen wjlden diverse spr, van hun sympathie getuigen. Allereerst sprak namens het ge meentebestuur wethouder Jonker. Spr. complimenteerde en bood een enveloppe met inhoud aan. Ook na mens de organisatie „Polderse Ge meenschap" sprak de heer Jonker woorden van felicitatie. Verder spraken nog de heren H. Esseveld van de zangver. Breezand, v. d. Linden Oranjever. Breezand, Vergaai Klejn Begin, Keijzer BKC, Holtrop Sursum Corda, De Jong DOKEV, Geluk Cant. Novum en Steenvoorden R.K. Kerkkoor van Breezand. Bloemen vergezelden deze felici taties. Na dankwoorden van de voorzit ter voor de grote blijken van be langstelling. werd de rest van de avond verzorgd door de Caballero's. Ook onzerzijds gelukwensen en ..semper crescendo" voor de toe komst! charmante hoed, die hierboven is afgebeeld, werd in Engeland op een Londense voorjaarsshow gedragen. Het is een groot model van heel fijn stro, waarin bloertietjes zijn gewerkt. De garnerig van de hoed, die een beetje schuin gezet moet worden, bestaat enkel uit een zwart fluwelen lint langs de rand. De ont werpster van deze hoed voor de zomerdagen is Denise Lady News- borough. „HET LIED VAN DE ZEE" H.H. WAARD-NRD. Zondag en Maandag-avond j.l. bracht de Gem. Toneelvereniging „Plus XI" een visserspel, in 3 bedrijven. De opening nam Kap. van Leeu wen voor zijn rekening. Met een geestig woordje verzocht hij de aanwezigen, om van deze avond iets moois te maken, waarover een ieder na afloop tevreden kon zijn. De hoofdrol van Giel Poot, stuurman op de „Vrouwe Maria" werd op een goede manier vertolkt door de heer Joh. Botman. We za- zagen hoe deze volbloed, zeeman 'een inwendige strijd uit te maken had en kiezen moest tenslotte tus sen Zwarte Door en de zee. Zwarte Door was de dochter van de her bergier van „Het Anker", waarop Giel smoor verliefd was en zij wilde hem wel trouwen, maar dan moest hij de zee voorgoed vaarwel zeggen. Aanvankelijk stemt Giel toe, maar zijn trek naar zee was te groot om voorgoed het varen te staken. Ten lange laatste stemt Door dan toe en Giel gaat wederom varen. Tijdens dit stuk was het doodstil in de zaal, behalve wan neer Sien Slons op het toneel kwam. Dit echte Jordaanse type deed de zaal af en toe daveren. De rol van Koossie, oom van Giel, was een van de moeilijkste rollen, om dat deze persoonzijn stem gewel dig moest veranderen; maar de heer Dekker slaagde hierin goed. Opmerken willen we nog, dat het een zeer moeilijk stuk was, maar dat „Pius XI" hiermee wederom een groot succes' heeft bereikt. UIT HET HUGO-BOYS KAMP HEERHUGOWAARD-NRD. Het 2de elftal heeft 'n mooie over winning behaald op het SVW-team. Dit was een wedstrijd voor het gou den kruis. Jammer genoeg kunnen we ons derde niet feliciteren. Zij kregen klop van Holl. II. De tegen standers waren veel 'te zwaar en dan het weer! Een fatsoenlijk schot kon er niet gelost worden. Ook on ze jeugd deed het niet zo goed beide elftallen konden geen enkel puntje bemachtigen. Op de techni sche dag in Anna Paulowna heeft onze rechtsbuiten van het eerste, 'n beste wedstrijd gespeeld. Zijn spel en zijn snelheid brachten vele ke ren redding. COÖPERATIE EN VRIJHEID Na vijf jaar oorlog zijn er alweer verschillende, die nauwelijks meer weten, wat het woord v r ij h e i d betekent. Zie naar de actie voor de coöperatie, althans voor zover het betreft de verplichte deelneming daaraan. Gelijk deze van linkse zij de worden gepropageerd, en met welke bedoelingen! Daar is de uit oefening van het vrije bedrijf, als uitloper van de extreme coöp. ge dachte, verboden! Kan men werke lijk door de coöp. komen tot een betere wereld? Tot een verlossing uit de slavernij. De communisten schijnen het waandenkbeeld-te heb ben, dat zij door de coöp. de bureaucratie uitroeien. Maar wij vrezen het tegendeel! En op het platteland hebben wij aan de coöp. beweging, die tot meer ambtenaren leidt, geen behoefte. Vrijwillige coöperatie kan, als wij niet oppas sen voor de ambtelijke propaganda, gemakkelijk, leiden tot dwang. Daar moeten wij voor oppassen. Want anders gaan de ambtenaren de vrije ondernemers beheersen, in- plaats van hen te dienen, zoals toch de bedoeling is. Laten wij toch vooral het particulier initiatief hoog houden. Ook in de politiek moeten wij de linksgerichte propa ganda in de gaten houden! Sommi ge feiten stemmen wel tot naden ken. Had de coöp. Veghel van de N.C.N. pas niet een tekort van 450.000 gld? Wiet moet daarvoor opdraaien?-Hoe komt dat? Zou zo iets in een vrij bedrijf ook mogelijk zijn, waar de gezonde prikkel van het particulier belang meetelt? Wij dienen waakzaam te blijven tegen de bureaucratie! Ook in de coöpe ratieve beweging. Vrijheid voor de ondernemer, voor boer en tuinder en middenstand! Spanbroek. C. P. S. VOOR DE POLITIERECHTER Dat was het verweer van de ver dachte Jan Elbert W. uit Den Hel der. „Want", voegde hij er ter ver duidelijking aan toe, „als ik een harde kopstoot had gegeven, had de getuige hier nu niet gestaan. Ook mr. Alblas, de Politierechter, trok daaruit de conclusie, dat het dan een zacht kopstootje moet zijn ge weest. De aanleiding tot deze kopstoot was feitelijk een kleinigheid. De ge tuige, H. Ch. M., woont bij verdach te in. Getuige M. nu slaapt geheel op de bovenste verdieping en moet, wanneer hij naar bed gaat, het licht uitdoen, doch dit moet geschieden op de eerste verdieping, daar de ho telschakelaar kapot is. Het was dus in de dagen, dat er kopstoten ge geven werden, niet mogelijk boven het licht uit te doen. Bij W. wonen echter ook nog een tweetal muzi kanten in, die op 20 December nog al laat thuis kwamen en daarbij op de eerste verdieping het licht aan staken. Zij gingen hun kamer in en In het tournooi to Hastings had uw redacteur een opwindend duel met de Engelse voorvechter Sir G. Thomas, Deze rijke Engelse lord, die zijn gehele leven voor zijn ge noegen heeft kunnen schaken en aan ontelbare tournooien heeft deelgenomen, is ondanks zijn 87 jaar nog een uiterst gevaarlijk te genstander. De kenmerken van zijn spel zijn taaiheid en volharding. Uiteraard heeft hij door zijn ge weldige ervaring een voorsprong op jongere tegenstanders Het is dan ook niet eenvoudig een recept te bedenken om deze ervaren schaakmeester te bestrijden. Door een solide en strategische opbouw gelukte het mij in ons duel hem tot een riskante aanval te verleiden. Toen deze aanval doodgelopen was, kreeg mijn tegenstander een gewel dige aanval in het centrum te ver duren, die hij ondanks interessante parades niet kon keren. Mijn eer ste buit was een pion en deze bleek voldoende. Een afwikkeling naar het eindspel volgde, en toen een 2e pion verloren dreigde te gaan, zag mijn tegenstander het hopeloze van de strijd in. Wit: W. J, Muhring. Zwart: Sir G. Thomas, Gespeeld op 3 Januari 1949 in het tournooi te Hastings. Geweigerd damegambiet, 1, d2—d4, Pg8—f6; 2 c2—c4, é7— é6; 3. Pblc3, d7—-d5; 4. Lel—g5, Lf8é7; 5. é2—é3, Pb8—d7; 6. Pgl f3, Pf6é4 (een bevrijdings methode om meer bewegingsvrij heid te vrkrijgen); 7. Lg5xé7, Dd8x é7; 8. Ddlc2 (mogelijk is hier ook 8 cxd5, Pxc3; 9. bxc3, éxd5; 10. Db3 met positionele druk); 8c7 c6; 9. Lfld3 (slaan op é4 levert niets op. Men zie: 9. Pxé4, dké4; 10 Dxé4( Db4+; 11. Pd2, Dxb2); 9'. f7f5 (hoewel zeer aanlokke lijk is deze Stone-wall formatie voor zwart niet gunstig wegens het ontbreken van de loper op de zwar te velden, strategisch juist was af ruil op c3); 10, 0—0, 0—0; 11. Pf3— é5, Pd7xé5; 12. d4xé5, Lc8—d7; 13. a2a3, g7g5 (ziet er dreigend uit, is echter in feite een slag in de lucht), 14. b2—b4, Pè4xc3. 15. Dc2x c3' f5f4. 16. é3é4! (hiermede be gint wit een langdurig offensief in het centrum, waaraan zwart uite.n- dclijk te gronde gaat). 16 f4—f3. 17 g2—g3. Dé7—g7. 18. Tfl—él, Ta8— d8. 19. Tal—dl. Ld7é8. 20. Ó4xd5 de beslissende afwikkeling in het centrum die wit definitief in het voordeel brengt) 20. c6x45; 21. c4 xd5, Léa4 (na 21 éxd5 beslist bijv. 22. Lé4!) 22. Tdl_cl, é6xd5. 23 b4b5 (wint minstens een pion, de tekstzet dreigt 24. Db4 met stuk winst). 23. .7—a6; 24. b5xa6. b7x a6; 25. Ld3xa6, Dg7é7; 26. Dc3 a5! (dreigt zeer sterk 27. Tc7 en op 26. Dxa3 beslist 27. Tal); 26. Dé7— é6 (een wanhoopsmanoeuvre) 27. Da5xa4, Td8—a8; 28. Da4—c6 (deze afwikkeling naar het eind- spie is het meest dwingend. Geen zin had 28. Tc6 wegens 28. Dh3); 28. Ta8xa6: 29 Dc6xé6, Ta6xé6; 30. Tel—dl. Tf8d8; 31. Tdl—d3, d5.d4 (op 31. g4 is 32. h3 vol doende bijv. 32. h5; 33 hgx4; 34. Td4. Tg6: 35 é6 enz.); 32. Td3x f3. d4—d3: 33. Tél—dl. d3—d2; 34. Tf3é3, Té6—c6; 35. Kgl—gl, 36. Ff3é2 (dreigt een 2d pion te ver overen). Zwart gaf zich hier gewon nen, Op 36. Tc2 is 37. Td3 beslis send. ij Nieuwe uitgave De Nederlandse Bond van Pro bleemvrienden Secetariaat: St. Ge- rarduslaan 15. Eindhoven, heeft een opmerkelijk boek over de proble matiek uitgegeven. Het heet Thema Boek en is samengesteld door T. W. Nanning en Drs. A. M. Koldijk. Het is een beknopte encyclopedie door de schaakproblematiek. Een onmisbaar bezit voor iedere com ponist of liefhebber van problemen. De prijs is f 4.14 franco per post te bestellen bij het secretariaat. Ter oplossing probleem 7235 (Wolfs, St, Michielsgestel, lste 'plaatsing) lUia Stand: Wit: Kb4. Dg6. Tc5, Tg3; Lc2; pi: é2. Zwart: Kd4, Dh7, Té3. Lf5, Lh4; pi: c3. f7. Wit begint en geeft mat in 2 zetten Oplossing probleem 7235. 1. Lc2é4! dreigt 2. Tc4 mat. 1 Lxé4 2. Lé5 mat. 1 Txé4 2. Td3 mat. 1 Kxé4 2. Tg4 mat. 1 Lé6 2. Lé5 mat. W. J. MURING. ILEVU-NltlWS WIERINGERMEER De Junio ren A wonnen met 53 van Dirks- horn en de B-tjes verrastten allen met een 21 zege op de kampioe nen Succes B. Het Za. eerste won met 7—1 van Winkel 2. Dit elftal is in de halve comp. voor het G. K. nog ongeslagen. Een zekere Moeyes van Winkel (zelf scheidsrechter!!) gedroeg zich op het veld zeer onbe hoorlijk t. o. van de scheidsrechter. lieten het licht branden. Dit was die uit zijn bed ging en het licht niet naar de zin van getuige M., beneden uitdeed., waarvoor hij dus de trap op en af moest. Daarna klop te hij op de deur van de kamer der muzikanten en vroeg hen in het vervolg de lichten uit te doen, wanneer ze naar bed gingen. Op dat ogenblik mengde W. zich in deze kwestie en gaf M. een zacht kopstootje, waardoor vier valse tan den van M. op de grond terecht kwamen en een hoektand door zijn lip sloeg. M. kleedde zich hierna aan en deed aangifte bij de politie. De eis van de Officier van Jus titie. mr. Holsteyn, die het feit be wezen achtte, was f 25 of 10 dagen. De uitspraak was f 15 of 5 dagen. Wederom stonden een tiental overtreders der hondenbelastingwet terecht. Slechts één Van deze zaken werd aangehouden, in de overige volgde een uitspraak, waarbij mr. Aiblas te werk ging naar zijn eigen jurisprudentie. Johannes V. uit Hoorn kreeg f 12 of 6 dagen, Wijtze de G, evenals alle overigen uit Enkhuizen) f 5 of 2 dagen. Ale V. f 12 of 6 dagen, Cornells K. f 9 of 5 dagen, Johannes Maria van der B. f 7.50 of 5 dagen, Cornells K. f 12 of 6 dagen, Karl Franz F. f 12 of 6 dagen, Feike de J. f 9.of 5 dagen, Bartholomeus Adrianus van O. f 12 of 6 dagen. Pieter van H. uit Andijk had opzet telijk niet voldaan aan een ambte lijk bevel en gaf dit toe, daar men volgens hem, in de war was met zijn broer: aangehouden voor nader onderzoek; Johannes B. uit Koog aan de Zaan had in Den Helder een hereneostuum gestolen: aangehouden voor het inwinnen van een rapport; Helena Gijsbertha S. uit Hoorn had enkele biljetten van f 1 en f 2.50 benevens enige handdoeken gesto len, doch zij was niet verschenen: aangehouden, terwijl verdachte nu zal worden voorgeleid; Jan B. en Petrus D. uit Groothuizen en Aven- horn hadden een overtreding van de bouwvergunning op hun gewe ten: resp. f 25 of 10 dagen en f 100 of 30 dagen, Hendrik S. uit Enk huizen had een gouden ring -ge kocht zonder naar de herkomst te informeren: f 25 of 10 dagen; Neel- tje E. uit Den Helder had clandes tien stroom gebruikt: f 40 of 20 dagen; Dirk O. uit Groothuizen had een onderwijzer beledigd: f 50 of 25 dagen. HET BELANGRIJKE debat, dat door het aftreden van minister Sassen in de Tweede Kamer ontke tend werd, stond niet steeds op het hoge peil, dat met de vitale belan gen van het Nederlandse volk. welke hier op het spel stonden, overeen kwam. in de parlementaire verslagen werd dit tot uitdrukking gebracht. De Tijd-redacteur sprak van de „venijnigheden" van de fractieleider van de P. v. d. A., en hij voegde er aan toe, oat Mr. van der Goes van Naters „op deze dag het aandurfde zijn tong eens uit te steken tegen de grote partner, nu deze zelf in moeilijkheden zat" Een ander parlementair redacteur ge bruikte nog krasser termen. Het was bij die gelegenheid ook, dat Mr. Van der Goes het artikel ter sprake bracht, dat ik o.m. in dit blad schreef met de titel „Cochran op bezoek". Nadat Mr. Van der Goes gemeend had te moeten op merken, dat het artikel meer „hui selijk dan wereldwijs" genoemd moest worden, en de drie eerste regels had aangehaald, vervolgde hij: „Volgens de heer Gielen schijnt het, dat mén geen goed vaderlander kan zijn, ais men een lid van de U.N.C.I. wil begroeten. Hier past een ernstig protest. Waar houdt de heer Gielen de heer Romme eigen lijk voor?" Voila tout! Of nee, waren het niet de deftige Handelingen der Kamer, dan zou op de een of andere wijze te kennen zijn gegeven, dat de fractie van de P. v. d. A. kennelijk pleizier had in het geval. Ofschoon ik de discussies te belangrijk vond om dit kleine incident in de Kamer uit te vechten, betekende dit na tuurlijk niet, dat ik net merkwaar dige stukje van de heer Van der Goes zonder commentaar zou laten. Maar ik zit er waarlijk mee: begre pen noch ik noch politieke vrien den en vijanden klaarblijkelijk iets van het geval, en weerhielden zij zich derhalve van een zinloos ge lach, nu ik het fragmentje in de Handelingen herlees, ontgaat mij de zin der opmerking zo mogelijk nog meer! Er zit dus weinig an ders op, dan enige kanttekeningen te maken, daarmee, mijnerzijds, het incidentje sluitend. WELNU DAN: 1. Sinds wanneer citeert men uit een artikel de aanhef, en laat de hoofdzaak (waar het bovendien juist over ging m de Kamer!) ach terwege? Hééft een dergelijke aan haling nog zin? 2. Vervolgens is duidelijk dat Mr. Van der Goes niet op de hoogte is met Shakespeare's Hamlet. Nu kan men een zeer respectabel mens zijn zonder Hamlet te kennen, maar van de leider van de op eén na grootste Fractie in de Tweede Kamer mocht men toch verwachten, dat het „Wel kom vreemdeling" hem onmiddel lijk de toneel-scène uit Shake speare's beroemde spel te binnen bracht en dat hij dienovereenkom stig interpreteren zou. 3. Ten slotte, wie kan. ja kan Mr. Van der Goes zéii, de frase verklaren, dat het artikel „meer huiselijk dan wereldwijs" was? Is hier dan, naar de opvatting van de spreker, sprake van een zekere tegenstelling? Maar vooral: begrijpt Mr. Van der Goes zélf, ja begrijpt één van de leden van zijn Fractie (die toch merendeels deden alsóf zij het door hadden!) de tegenstelling die geschapen werd tussen prof. Romme en mij? Ik geloot, dat, ais één ding duidelijk was, het de vol ledige overeenstemming was tussen onze Fractieleider en mij t.a.v. de gewraakte U.N.C.I.! Ondertussen ben ik dankbaar dat de Handelingen mij In deze passage een prachtige stil-lees-test hebben verschaft. Zo nodig zal ik er ge bruik van maken bij mijn toekom stig werk, teneinde leerlingen op te dragen de onlogische gedachten- gang in het fraaie stukje proza, dat hier werd geproduceerd, overtui gend aan te tonen. Ik geloot, dat ik het resultaat wel bij voorbaat ken! JOS. J. G. De week van het b' aangebroken. Zoals de hoogtijdagen heeft op shows, en de muziek o; en Festspiele, zo heeft d de kunst van het sch hoogtijdagen tijdens de Het boek, waarin de der kunstenaars in tas lijkt- staan, waarin de i stellingen poneren en c het „quod erat demonst weerlegbaar bewijzen, h het lied der dichters, der ontdekkers en de f chalance der journalist eist ieder jaar een wi aandacht voor zich op v gaarne verwijlen in die tische" wereld van de staat zeven dagen te j het spiegelglas der vitri: den van amber en gou< tichambreert op de gi zijner ere in de eerste des lands. Het trekt do me de genieters van sc het lokt onweerstaanbaa naar waarheid en recht, Boekenweek is evem tend een handige stun vers en handelaren, ali dit is van bloemisten Boekenweek is tevens voor de geest, zoals M vens een feest van de li' In deze week krijgen kans: de brengers van romanciers, de geleerde gogen, politici en alle i dijnen van het menselij geest viert feest, de in taal gekristalliseerde reeds duizenden jaren schavings-aera voortbra nog steeds voortgaat t dat de mens meer is naar de aarde gerichte dierlijkheid. Het boek ger van die geest is waaromheen de belang in deze dagen concentre als de gestolten wijshe sofen. de spiegel vaft kunstenaars, en de pa de dichters geschreven. Wie het ter hand n stil en laat de klank naruisen in zijn ziel. V wil het herlezen en de waarvan het spreekt to vreemdbaar bezit make zeiden: timeo virum ur vrees de man van één waarde en de verschrikt van het boek ooit reali: geduid dan door die woorden? Moge ieder mens m deze dagen het lflrtuit een boek aan te ™haff de inhoud hem tot d< man maakt, waarover spraken. Dan is de Boet geslaagd. Het merendeel der bc de eerste helft der vijf uitkwamen en bestemd een groter publiek, wai algemeen werken met religieuse Inslag, zo he ken betrof die enkel e: doeld waren ter versp heiligenlegenden of Bij len. Het was het begu bloei-tiidperk van het boek. Veelal waren deze verlucht met prenten. F het algemeen gebrulkel platen met het mes of naald te bewerken zoda diep in het hout kwam of wel zo, dat de druk lief kwamen te staan. E die meestal heïligen- waren zonder teksten, spoedig voorzien van k keningen en kleine s legenden, die op stroo mond der afgebeeld kwamen. Zo ongeveer van de methode, bij i mans toegepast, die, 5 niets nieuws onder de Later stelde men de der de bijschriften en hele bladzijden met tek De op deze manier gedr waren derhalve eigei prentwerken. Een voc zulk een prentwerk is bijbel der armen, de perum" dat ongeveer beeldingen bevat naa glas-in-lood ramen .wel vonden in het Klooster schau. Uit die zelfde pr stamde ook het „Specu nae Salvationis" of we Illustratie uit Enge Twist". Ook in de tij Stalletjes en de Man aangeboden lectuur, zak

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4