Anak Agung houdt een slag om de arm Finland maakt zich bezorgd Moskou zendt scherpe protest - nota naar regering te Stockholm nodig? m Verberne \arktberichten 111 fëuMjp Woning-inrichting :hade m. rodenburg s sortering SCHOTELS ngsfr. 62, Den Helder BINI .1 1 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO\ Chief-president gearresteerd Donderdag 3 Maart 1949 44e Jaargang No. 11503 Toch een eigen weg Onvoorwaardelijke vrijheid voor de Republikeinen vereist De Ronde-Tafelconferentie Overval bij Malang eist vier doden Non-stopvluchtom de wereld volbracht Berlijn geen deel van West-Duitse staat Britse ambassadeur lichtte Bevin in Aanvullende lening voor Nederland Geen receptie op Internuntiatuur Kroniek en Kritiek Zal Moskou militaire bases vragen? De „koude oorlog" tegen Scandinavië Afwijzend antwoord van Zweden Ook in Polen „bekentenissen" Het rapport van de UNO-commissie Vlaggen in Vaticaanstad ZESTIG DODEN Nieuwe arrestaties in Frankrijk tMEREND, 1 Maart Vee- aanvoer 403 stuks totaal, an 64 vette koelen levering, ldekoeien 325525, stug; 106 oeien 500800, stug; 12 pin- 30350, stil; 9 stieren 425 :alm; 15 graskalveren 175 ïatig; 703 nucht. kalveren v ering 3580, goed; 15 vette is voor de levering; 421 big- 972.50, kalm; 226 schapen 45-58 kalm: vet 70-110 matig ;ken en geiten 20100, vlug: arden 350600, vlugger. To- 868. Pluimvee: 1400 oude en hanen 2.252.75 per kg; snnen 57 per stuk; 2300 hanen 2.102.50 per kg; 300 2.504.50; 250 konijnen 10 per stuk. "CEL, 28 Febr. 2 koeien —650; 11 biggen f 5570; 30 ere kalveren (levering). .RMENHUIZEN, 2 Maart. l kg uien 9.60, grove 8.60; i kg peen 67.12.000 kg kool 10.80—12.10; 76.000 kg kool 12.90—14.10; 35.000 kg kool 9.90. msterdamse gemeente- rerksters staken voort ;dag vergaderden de stakende nte-schoonmaaksters van Am- m ca. 400 in getal en een motie aan, waarin wordt 1, dat de werksters met ver- iardiging kennis namen van aorstel van de wethouder voor Deidszaken, behelzende hervat ier werkzaamheden tegen een >n van 60 cent. Dè werksters en dit voorstel af te wijzen en aking met volle kracht voort ten, totdat een redelijke basis n verkregen, waarop de werk- ïeden kunnen worden hervat. nieuwe gordijnen n collectie vitrages stoffeerders nemen lij U op. U kunt tOr W lANGtSTRAAT 66 ALKMAAR 3 MAART 10 uur 30 groente- en fruitzaak iklaar service met .Eillert" snijmachine DIENING IE PRIJZEN EWELDIGE VOORRAAD RDEEL EN KOOPT BIJ: lN 71, hoek Stuartstraat ;foon 3579 ET adres: 1NEMER METSELAAR Tuindwarsstraat 16 Alkmaar tgekeken. Mijnheer de Boer gebeurt: een dubbele rol. Alleen dat laatste snappen de Boer. De stuntvlieger ze' ger gaat naast hem zitten. Er valt iets uit het vliegtuig» zich een grote witte para- :pt Tonio enthousiast. Lang- het poppetje dat een grote wind blaast de grote wi"e :unnen de kleine Rambini's id terecht komt. De grote htig", zegt Lucia. Ze zucht HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4, familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HE REGERING heeft indertijd gezegd, dat zij- inzake de oplos sing van het Indonesische pro-» bleem haar eigen weg zou gaan. Dat is lang geleden. Sindsdien is er veel gebeurd, vooral met be trekking tot de internationale be moeizucht met onze zaken. Een collega schreef, dat wij met het hoofd in de strop van de Veilig heidsraad-resolutie zitten, en dat we daaruit alleen kunnen worden verlost, indien we een moedig eigen standpunt innemen. De Nederlandse Regering heeft, sinds zij haar moedig woord in de Veiligheidsraad liet spreken, de eigen weg klaarblijkelijk verlaten. Zij tracht door voortdurend ma noeuvreren schipperen is zulk een onvriendelijk woord! aan de consequenties van haar defac- to-erkenning van de bevoegdheid van de V.-Raad te ontkomen, maar de grote vrees is, dat dat niet meer zal gelukken. Sinds de Indonesi sche kwestie ten prooi gevallen is aan de Veiligheidsraad, werd zé een speelbal van de internationale machten en contra-krachten, een prooi voor de internationale tegen stellingen, die op de ruggen van de Indonesiërs worden uitgevoch ten. Men kan natuurlijk zeggen, dat we in de politiek nu eenmaal niet de ogen kunnen sluiten voor de werkelijkheid van de feiten, hoe onaangenaam die mogen zijn, maar het vitale belang van het Koninkrijk en het hoge respect voor de 'hoogheid van het Recht kunnen soms niet alleen gedogen, maar ook voorschrijven, dat wij tegen feiten ingaan. De Duitse in val van 1940 was ook een feit, maar wij hebben ons daar niet bij neergelegd, tenzij toen overmacht dwong! Een van de grote vragen in het huidige stadium is dus, of we niet te ver willen gaan met het beleid, zoals de regering dat nu bekend gemaakt heeft. Ook een feit is, dat het onze regering ernst blijkt met het doortrekken van de nu aangekondigde lijn, welke men in Haagse kringen aanziet als een grootse poging". Van die grootse pogingen hebben wij er meer ge had evenwel De, intussen blijkbaar nog niet bevestigde berichten inzake de weigering van de republikeinen om aan de Haagse conferentie deel ce nemen, hebben nogal wat be roering teweeg gebracht. Na Mo hammed Rhoem heeft vriend Pa- lar echter ook te kennen gegeven, dat de republiek niet in deze Ne derlandse val wilde lopen. En nu komt dus de vraag: zal Nederland nu toch een eigen weg volgen, of aanstonds maar het hoofd in de schoot leggen, als de Veiligheids- raag geen genoegen neemt met het, zeer zeker vergaande aanbod van Nederland? Verschillende uitlatingen van dr. Beel, die in Batavia de offi ciële mededeling van Zaterdag heeft toegelicht, doen vermoeden, dat wij toch ook nog niet van plan zijn, ons hoofd, om de beeldspraak uit het begin te gebruiken, v r ij - w i 11 i g in de strop te steken. Dr. Beel was weer „vol vertrouwen" in de werkelijkheidszin van „de Indonesiërs" én hij getuigde van de ernstige wens van de Neder landse regering, om nu „eens en vooral" 'n oplossing te bereiken. Het ware inderdaad vurig te wen sen, dat die oplossing kwam, mits het dan ook maar een goede is. In elk geval en dat wijst op een eigen weg zal de Ronde Ta fel-conferentie doorgaan, ook al zouden de Republikeinen werke lijk niet komen. Dat was een even interessante als belangrijke mede deling, omdat bereids al- bekend geworden is, dat het niet-verschij- nen van de heren van Djocja niet zonder invloed zal blijven op onze vrienden uit AmerikaIntus sen is dr. Koets nog op Bangka, om met de republiek te overleg gen en er bestaat altijd ook nog kans, dat de adviseurs uit het mi lieu van Cochran c.s. haar aan het verstand brengen, dat ze goed doet, deze koets niet te missen. Naast het probleem van de Unie blijft er de kwestie van de hand having van orde en rust in de nieuwe souvereine staat. Zullen de V.S.I. per 15 Juni in staat zijn, met of zonder de medewerking van de republiek, orde en rust en veiligheid, te handhaven? Zeker, zij zullen de hulp van de Neder landse troepen kunnen inroepen, die slechts op verzoek van de nieuwe souvereine staat zullen bij staan en we mogen wel geloven, dat de Federalen in het algemeen belang over deze zaak niet te lichtvaardig zullen denken, maar als wij de macht eenmaal hebben overgegeven, dan hebben wij ver der maar af te wachten. Dr. Beel hoopt, dat intussen vóór de datum van de souvereiniteitsoverdracht „de guerilla een einde zal hebben genomen". Wij hopen het ook. maar is het niet een beetje erg optimistisch? Zou nu plotseling in drie maanden kunnen worden be reikt, wat in drie-en-half jaar nog niet mogeliik was, terwijl er nu zoveel „medebewakers" van orde en veiligheid zijn, die ons almaar in de weg lopen? Hoe meer men het geval bekijkt, hoe meer men tot de mening komt, dat een rechte eigen weg toch maar beter ware dan de omwegen, die we nu maken. Laat ons in elk geval hopen, dat de Regering, in overleg met de Staten-Generaal, langs die omwegen zoveel moge lijk van haar eigen standpunt weet te handhaven, vooral als straks, wat te vrezen is, bepaalde krach ten de V.N. en de V.-R. zullen trachten te dringen in een rich ting, nog verder af van het stand punt, dat onze man in de Veilig heidsraad zo fier verkondigde! BATAVIA, 2 Maart (A.P.). Anak Agung, de premier van de staat Oost-lndonesië heeft vandaag verklaard, dat zijn land zich het recht voorbehoudt het aannemen van de Nederlandse uitno diging voor de Ronde Tafel-conferentie te Den Haag opnieuw te overwegen. De premier verklaarde verder, dat, wilde er met de voorgestelde besprekingen succes behaald worden, voor alles een „onvoorwaardelijke vrijheid" aan de Republikeinse leiders moest worden toegestaan. Soekarno, Hatta en nog zes an dere Republikeinse leiders verblij ven nog steeds op het eiland Bang ka, hoewel de Nederlanders Zater dag j.l. hadden verklaard, dat schikkingen zouden worden ge troffen voor onbeperkte bewe gingsvrijheid. Zoals bekend had dr. Beel verklaard, dat aan de Re publikeinse leiders dezelfde vrij heid zal worden verleend, als aan „gewone burgers", hetgeen bete kent, dat een reisvergunning ver eist is voor iemand die bij voor beeld van de ene stad naar de andere gaat. Anak Agung en vijf andere Re publikeinse leiders in de federale staten alsmede vijf Republikeinse leiders te Batavia hebben Woens dag een informele conferentie ge houden met de leiders, die op Bangka vertoeven. Deze lieten zich ongunstig uit over de Neder landse uitnodiging, maar gaven niet duidelijk uitdrukking aan hun weigering. SOERABAJA, 2 Maart (Aneta) Zes ondernemingswachters van de suikerfabriek „Kebon Agung" ten Zuiden van Malang, liepen in een hinderlaag van terroristen, waarbü vier hunner werden gedood en een is verdwenen. De Europese planters, voor wie de hinderlaag waarschijn lijk was bedoeld, hadden toevallig een andere weg gekozen. FORTWORTHx (Texas) 2 Maart (Reuter) Een Amerikaanse super' fort bommenwerper heeft heden de eerste non-stopvlucht om de wereld in de geschiedenis volbracht. Het vliegtuig, dat een bemanning van 14 koppen had en van Fort Worth in Texas was vertrokken, heeft de tocht in vier dagen ge maakt. Op vier punten langs de 37000 kilometer lange route werd in de lucht benzine getankt, n.l. boven de Azoren, Saoedië-Arabië, de Philippijnen en Hawaii. FRANKFORT, 3 Maart (AP) De drie westelijke militaire gouver neurs hebben vandaag bepaald, dat Berlijn geen deel zal uitmaken van de komende West-Duitse staat. De Fransen maakten er bezwaar tegen Berlijn in de staat op te ne men, zeggende, dat de Duitse hoofd, stad dan zou gelden als bewijs der westelijke erkenning, dat de ge allieerde controleraad in Berlijn opgehouden had te bestaan. Volgens A.P. werd in Neder-- landse politieke kringen te Batavia Woensdag geen commentaar gege ven op het rapport van de Com missie der Ver. Naties voor Indo nesië, waarin de Ronde Tafel conferentie een „vervanger" wordt genoemd voor de resolutie van de Veiligheidsraad van een maand geleden. In Republikeinse kringen is men teleurgesteld, dat de com missie in haar rapport geen aan bevelingen heeft gedaan voor een oplossing van de moeilijkheden. LONDEN, 2 Maart (AP) Sir Phi lip Nichols, de Britse Ambassadeur te Den Haag, is Woensdag uit Lon den naar Den Haag teruggekeerd. De ambassadeur heeft in de Engelse hoofdstad besprekingen gevoerd met Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, over de Neder landse politiek in Indonesië. Hoewel officieel het bezoek van de Britse ambassadeur aan Londen een vacantie werd genoemd, ver klaarden welingelichte woordvoer ders te Londen, dat een van de voornaamste doeleinden van dit bezoek was: Bevin en zijn adviseurs op de hoogte te brengen van de Nederlandse plannen inzake Indo nesië. De jongste stap van de Ne derlandse regering: het vrijlaten van de republikeinse leiders en het voorstel tol een Rode Tafelconfe rentie, wordt te Londen beschouwd als grotendeels het resultaat van Britse adviezen. 6 NEW YORK, 2 Maart (Aneta), De Amerikaanse Bank voor in- en uitvoer heeft Woensdag mededeling gedaan van het ondertekenen van een aanvullende overeenkomst met het Koninkrijk der Nederlanden be treffende een aanvullende lening voor de Nederlandse regering van 49.500.000 dollar. Deze aanvullende lening vertegenwoordigt dat bedrag, van de E.C.A.-toewijizng, hetwelk aan Nederland op leningsbasis ter beschikking zal worden gesteld ten behoeve van het moederland gedu rende het eerste kalender-kwartaal van 1949. DEN HAAG, (KNP). Naar wij van officiële zijde vernemen, zal de officiële receptie, die ieder jaar op de dag van de Pauskroning (12 Maart) op de Apostolische Inter nuntiatuur te Den Haag wordt ge houden, dit jaar niet doorgaan met het oog op de huidige zeer zorg wekkende omstandigheden tenge volge van de hevige godsdienst vervolging, die in bepaalde landen tegen de Katholieke Kerk is ontke tend. De verjaardag van de Paus kroning zal echter wel, evenals in het verleden, door een godsdien stige plechtigheid worden herdacht. KONINKIJKE FAMILIE BLIJFT NOC IN ST. ANTON 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. (A.N.P.). Naar wij vernemen moet Z.K.H. de Prins te St. Anton ten gevolge van bronchitis nog steeds het bed houden. Daar er nog wel enige tijd met het herstel van Z.K.H. gemoeid zal zijn, be staat de mogelijkheid, dat van het op het Oostenrijks verblijf aanslui tend oponthoud te Zermatt zal moeten worden afgezien. Met de koekepannen „in de aanslag" rennen de huisvrouwen van het Engelse dorpje Olney door de straten. Zij houden daarmee een 500 jaar oude traditie in stand door met hun pannekoeken naar de dorpskerk te hollen en daar de „Vredeskus" en de zegen van de geestelijke in ontvangst te nemen. Het „peloton" passeert een schilderachtig, met riet gedekt huisje. Een verslaggever van Het A.N.P. te Helsinki meldt, dat men in de Finse hoofdstad zich met enige bezorgdheid afvraagt, welke de reactie van Rusland zal zijn op een definitieve aan sluiting van Noorwegen bij het Atlantisch Pact. Hoewel men niet gelooft in een daadwerke lijke bezetting van Finland, worden dè geruchten met de dag sterker, die spreken over het vragen van militaire bases in Noord-Finland door de Sov jet-Unie.' Finland heeft, zoalt, bekend, het vorig jaar 'n pact gesloten met de Sovjet-Unie, waarin onder meer werd overeengekomen, dat ingeval van een oorlogsdreiging beide par- |^AAR EERST THANS bekend is gemaakt, heeft de Russische regering Maandag een nota doen toekomen aan de Zweedse regering, waarin geprotesteerd wordt tegen de druk, „die door sommige Zweedse autoriteiten op Sovjet-burgers van Baltische oorsprong wordt geoefend, om hen te beletten naar Rusland terug te keren". De Zweedse regering heeft dit protest Woens dagavond in een nota, die werd overhandigd op de Sovjet- Russische ambassade, verworpen. De Russische nota gaf een drietal voorbeelden als getuigenis van de „onbehoorlijke behandeling, waar aan Russische onderdanen waren blootgesteld'". De nota van Moskou verzoekt de Zweedse autoriteiten dadelijk een eind te maken aan dergelijke praktijken. De inhoud van de nota werd gisternacht door* de Sovjet-ambassade te Stockholm bekend gemaakt. De toon van de Sovjet-nota is dermate scherp, dat deze in Zweden algemeen wordt beschouwd als een onderdeel van de Russische koude oorlog. Men is echter in Stockholm Op de verjaardag van de communistische staatsgreep in Tsjecho- Slowakije heeft de regering-Gottwald de parade afgenomen van 8.000 man gewapende arbeiders, die over het Wenceslausplein voor hen defileerden. Met geweren en handmitrailleurs gewa pende politie stond schouder aan schouder langs de route om bij ordeverstoringen direct te kunnen ingrijpen. enigszins verbaasd, dat een derge lijke nota in de allereerste plaats aan Zweden wordt gericht, daar dit land nog zeer onlangs heeft ver klaard aan zijn neutraliteit te wil len vasthouden. De Zweedse minister-president, Tage Erlander, verklaarde tegen over Reuter: „Geen Balt, hetzij hij komt uit Estland, Letland of Li- thauen, wordt verhinderd Zweden te verlaten wanneer hij dat wenst te doen". Zweedse juristen beschouwen de Sovjet-nota als rechtstreekse inmen ging in binnenlandse aangelegenhe den van Zweden. Zij verklaarden, dat in Zweden vertrekvergunnin- gen onbekend zijn, aangezien ieder een, Zweed of buitenlander, zonder formaliteiten vrijelijk het land kan verlaten. Minder dan één pet. van de 26.000 Balten in Zweden was in de laatste twee jaren naar het land van herkomst teruggekeerd. De liberale „Aftonbladet"' zegt, dat de Sovjet-nota voor Zweden een herinnering betekent aan „het feit, dat de wereld in twee blokken is verdeeld" en een equivalent is van de Sovjet-nota aan Noorwegen, waarbij non-agressie 'werd aange boden. De Zweedse nota zegt, dat de van Sovjetzijde aangehaalde voorbeelden van slechte behandeling van Sovjet burgers aantonen, hoe „geheel on gegrond" de beschuldigingen zijn. Wat de drie Balten betreft, die in de Sovjet-nota genoemd worden, zegt de Zweedse nota, dat een van ben, Anis Maurans uit Letland, ille gaal uit Denemarken in Zweden was binnengekomen, zich voordoend als Pools vluchteling. De politie had hem ondervraagd om zijn identiteit te kunnen vaststellen en het doel van zijn herhaalde reizen in Zwe den, die zonder Zweedse toestem ming waren gemaakt. Hij werd ver volgens vrijgelaten en ging naar de Sovjet-Unie. De tweede, Paarn uit Estland, was naar een krankzinnigengesticht ge zonden, daar hij gevaarlijk was voor zijn omgeving. Na besprekingen tus sen de dokters en de Sovjet-ambas sade liet men hem gaan. Hü werd gesteld dezelfde dag op transport naar de Sovjet-Unie. De Estlander Erik Suurvaeli werd door de Zweedse politie op beschul diging van spionnage gearresteerd. De vraag, of een rechtsvervolging tegen hem zal worden ingesteld, werd nog overwogen. De Zweedse nota wijst tenslotte de Sovjet-Russische beschuldigin gen geheel en al van de hand. Proces tegen priesters WARSCHAU, 2 Maart. (A.P.). Drie katholieke priesters hebben vandaag voor een militair tribu naai in Lodz bekend, dat zij een ondergrondse bende hadden aan gezet om aanhangers van het com munistische regiem in Warschau te doden. Een van hen, de eerwaarde heer Waclaw Ortotowski, deed een be roep op alle katholieke geestelij ken om „van alle verdere samen werking met de benden af te zien en hun activiteit vanaf de kansel te veroordelen". Ortotowski staat tereght met de eerwaarde heren Marina Losos en Stefan Farys en met Jan Malolep- szy de leider van het „Poolse sa- menzweringsleger" dat er van wordt beschuldigd, 55 Poolse lei ders op opvoedkundig, sociaal en politiek gebied en agenten van de veiligheidsdienst gedood te heb ben. De uitspraak wordt tijdens het weekend verwacht. NOG GEEN OFFICIëLE REACTIE VAN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. In kringen, die in nauw contact staan met de Nederlandse rege ring, gaf men naar aanleiding van het rapport van de commissie der V.N. aan de Veiligheidsraad, als mening te kennen, dat dit rapport niet teleurstellend kan worden ge noemd. Men achtte de houding der commissie in overeenstemming met de haar door de Veiligheids raad gegeven opdracht. Een offi ciële reactie was hedenmorgen evenwel nog niet te verkrijgen, aangezien de Nederlandse regering nog niet beschikt over de letter lijke tekst van het rapport. tijen overleg zullen plegen over de te nemen maatregelen en dat Rus land de Finnen militair zal bij staan. Het is nu de vraag of het Krem lin een aansluiting van Noorwegen en mogelijk van Denemarken bij de Atlantische Unie als een oor logsdreiging zal uitleggen. Het staat wel vast, dat Finland van zijn kant alles zal doen om dit standpunt te bestrijden, teneinde niet definitief in het oostelijke kamp te belanden, doch het is zeer de vraag, of tegen een Russi sche druk in deze richting enige weerstand van belang geboden kan worden. Tot op heden hebben de Finnen bij de onderhandelingen met Rus land een opmerkelijke mate van succes weten te boeken, doch men maakt zich thans in Finland wei nig illusies over de positie die zou ontstaan, indien de Russen de „toestand van oorlogsgevaar", zo als deze in het pact is omschreven, zouden proclameren. Op het ogenblik neemt Finland wel een zeer belangrijke positie in ten opzichte van de verhouding tussen Zweden en Rusland. Zonder, twijfel is een van de overwegingen, waardoor Zweden zich heeft laten leiden bij zijn af wijzende houding tegenover toe treding tot de Atlantische Unie, dat een dergelijke stap onvermij delijk het einde van de onafhan kelijkheid van Finland ten gevolge zou hebben. Ten aanzien hiervan bestaat ook in Finland wel nauwelijks enige twijfel. De Russen van hun kant weten echter, dat een algehele of gedeeltelijke bezetting van Fin land een verscherpte houding van Zweden tegenover de Russen ten gevolge zou hebben, die de Zwe den in de armen van de Atlanti sche Unie zou kunnen drijven. VATICAANSTAD, 2 Maart. A.P.. De wit-gele vlaggen van Vaticaanstad waaiden vandaag uit ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de regering van Z.H. de Paus en Zijn 73ste verjaardag. Dit dubbele feest is zonder bui tengewone plechtigheden gevierd. De H. Vader zelf had, mede in verband met as-Woensdag, de wens te kennen gegeven de dag op eenvoudige wijze door te brengen. De meeste gebouwen van het Vaticaan waren gesloten, maar de Paus verrichtte zijn gewone da gelijkse werkzaamheden, waaron der de wekelijkse openbare audiëntie. Ongeveer 1500 personen van alle rangen en standen kwa» men in de Clementinazaal van het Vaticaan bijeen om de Paus te be groeten en Zijn zegen te ontvan gen. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Woensdagavond om kwart voor tien is op de overweg aan de Spie- gelnisserweg te Rotterdam een truc met oplegger door een goede rentrein gegrepen. De auto werd totaal vernield. De chauffeur had zich nog tijdig in veiligheid kun nen stellen, zodat er geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn. Het verkeer over de Ceintuurbaan is in beide richtingen gestremd, ofschoon de trein niet uit de rails is gelopen. Ongeveer een week geleden is te zelfder plaatse een dergelijk ongeluk gebeurd, even min zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. INBREKERSBENDE ACHTER SLOT De Delftse recherche is er in ge slaagd een negental inbraken al daar op te helderen en vier vrou wen en twee mannen in arrest te stellen. Bij de inbraken werden grote hoeveelheden lood en brons gestolen, ter waarde van f 3500.—, een partij konijnenvellen ter waarde van f 5000.en bij een kleermakerij een aantal in repara tie gegeven herencostuums. Verdraagzaamheid (J. H.) Het treft telkens opnieuw hoe bij 'n zekere achterban van de P.v.d.A. niet alleen de doorbraak-ge- dachte nog altijd weinig leeft, maar ook 't oude anti-clericalisme nog 'n grote aanhang heeft. Toen de socia listische fractie-leider bij een be zoek aan Rome het .vorige jaar ook een audiëntie had bij de Paus, is hij daarover in zekere kringen van zijn partij nog al aangevallen en had hij togen een bekrompen anti-clericale mentaliteit van zijn partij .dit bezoek te verdedigen. Uit dezelfde hoek is nu de heer v. d. Goes opnieuw lastig gevallen, door dat hij mede namens de fractie van de P. v. d. A. de motie-Serrarens ondertekende, waarin de Tweede Kamer protesteerde tegen de aan slag op de godsdienstvrijheid in Hongarije, zoals deze in de vervol ging van Kardinaal Mindszenty tot uiting kwam. Zoals de heer v. d. Goes de Naters in een hoofdartikel in Het Vrije Volk schrijft, wordt zijn handtekening onder deze motie hem door verschillende partijgeno ten erg kwalijk genomen. De een noemt het een laffe hielenlikkerij voor de KVP, anderen kwamen met het dwaze argument, dat de katho lieken niet anders verdienden, zie Spanje enz. Het is inderdaad wel merkwaardig, dat het steunen van een motie ,die zich overigens ge heel in de geest van het program van de P. v. d. A. uitspreekt voor de handhaving van de geestelijke vrijheid, op een dergelijke klein zielige wijze bestreden wordt, door P.v.d.A.-mensen, alleen omdat het in dit geval gaat om de geestelijke vrijheid van de katholieken. Hoe wel de Hongaarse protestanten even zeer vervolgd worden als de ka tholieken. Terecht merkte v. d. Goes op, dat deze motie gesteund werd door de liberalen en de christ- hist, die dan ook aan deze hielenlikkerij hadden meegedaan. Overigens is voor ons nog dommer, de bewering, dat wat de katholieken in Spanje doen van dien aard is, dat ze in Hongarije krijgen, wat hen toe komt. Alleen oppervlakkig en dom gepraat kan tot deze conclusie lei den. Als er in Spanje om welk mo tief dan ook, gezondigd wordt tegen de geestelijke- en godsdienstige vrij heid, vindt dit ook bij katholieken scherpe afkeuring. Ook de heer Serrarens stak dit niet onder stoe len of banken. Daarvoor echter „de" katholieken verantwoordelijk te stellen is een dwaasheid. Er zijn landen, waar katholieken leven als een grote meerderheid mét een sterke protestantse minderheid en waar de laatsten over het geheel aan geestelijke vrijheid nimmer te klagen hadden. Terwijl bijv. in Bel gië en vroeger Frankrijk de socia listen t.a.v. de geestelijke verdraag zaamheid ten bate van de katho lieken allerminst reden hebben een hoge borst op te zetten. BIJ ONTPLOFFING IN TURKSE WAPENFABRIEK ISTANBOEL, 3 Maart. (Renter) In een kleine ammunitiefabriek, welke in privébezit is, aan de Oos telijke kust van de Gouden Hoorn in Turkije gelegen, heeft zich een ontploffing voorgedaan, die de fa briek vernielde. Op het tijdstip der ontploffing bevonden zich ongeveer 200 arbeiders in de fabriek. volgens Art* neett de explosie tot dusver 60 doden geëist. De zware ontploffing werd ver oorzaakt door brand. Kans op ver dere ontploffingen maakte het red dingswerk onmogelijk. Naar men meent zijn tien brandweerlieden om het leven gekomen. Velen zijn ge wond door in liet rond vliegende stukken. Op 8 kilometer In de om trek werden de ruiten vernield. Na 36 uur van ondervraging is een burger, Paul Moret, ambtenaar bij het Franse departement van Handel, naar de militaire gevange nis Cherche Midi overgebracht om voor een militair tribunaal te ver schijnen onder beschuldiging van bedreiging der veiligheid. Hij wordt beschuldigd van samenwerking met majoor Teleury en kapitein Azema, de Franse officieren, die Maandag gearresteerd werden na de inval in kantoren van communistische bla den. Na voor een militair tribunaal formeel ip staat van beschuldiging te zijn gesteld, werd hij naar de Santé gevangenis te Parijs overge bracht. De Franse militaire autoriteiten hebben reeds 8 personen lp staat vap beschuldiging gesteld en onder zoeken nog 20 andere gevallen, al dus heeft Moch, de Franse minister van binnenlandse zaken, in een verklaring over de anti-communis tische maatregelen gezegd. In de ministerraad, waar hij deze verklaring aflegde, deelde Moch mede, dat de spionnage-organisatie aanzienlijk gegroeid is en dat thans alles in het werk wordt gesteld öm deze onschadelijk te maken. GEVECHTEN IN BIRMA RANGOON, 2 Maart. (A.F.P.). Over de Indische radio is omge roepen, dat felle gevechten plaats hebben tussen Birmaanse rege ringstroepen en Karens, op onge veer 100 km ten zuidwesten van Mandalay.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1