KöSTER Extremistische aanval in Djocja Dr. Drei wat Provinciale Bond van Rundvee- fokverenigingen ALKMAAR EN OMSTREKEN Een zwaluw maakt nog geen zomer! WINTER JASSEN Een coöperatieve vee-afzetvereniging Geen verrassing en de rust is weer hersteld Zes Nederlanders gedood WEERSVERWACHTING De schepen in nood Mr. van Kfeffens over de Republiek Marktberichten Ook de P.v.d. voor de Nieuwe exces Indonesii PAG. 2 Donderdag 3 Maart 1949 DRIE EEUWEN DANSKUNST Praktijk en theorie van het ballet ALKMAAR. Dinsdagavond 8 Maart a.s. zal er in het „Gulden Vlies" een speciale dans-avond worden gegeven waarvan het pro gramma van de tot dusver gebrui kelijke afwijkt doordat er de no dige aandacht aan het wezen van de balletkunst en haar geschiedenis wordt besteed door middel van een zeer interessante en leerrijke uit eenzeting van niemand minder dan de ballet-paedagoge Sonja Gaskell De danskunst, die zich in de loop der tijd van volkskunst tot een hof kunst, het latere ballet, ontwikkel de, geniet thans weer in bredere kringen grote belangstelling het geen o.m. tot uiting komt in het veelvuldig bezoek, waarmede de verschillende balletvoorstellingen die in ons land worden gegeven vereerd worden. De mogelijkheden echter, althans voor de leek, om zich 'n helder beeld te vormen van deze kunst-uiting, stuit veelal op de moeilijkheid, dat er zo weinig ge legenheid is om de theorie en de praktijk aan elkaar te toetsen. De bezoeker van een balletvoorstelling moet zijn indrukken zelf verwer ken, terwijl b.v. muziekliefhebbers, boekenvrienden e.d. zich door een nadere uitleg, in welke vorm dan ook gegeven, (literatuur, radio praatjes, zich beter kunnen ifiten voorlichten. Dit heeft Sonja Gaskell er toe gebracht avonden te organiseren waarop de danskunst in haar ge heel wordt besproken. Zij vertelt, op zeer onderhoudende wijze, over de geschiedenis en de ontwikkeling van het ballet, de techniek en de expressie. Alle belangrijke punten worden door demonstraties verdui delijkt en bovendien worden er een aantal dansen uitgevoerd, die de danskunst in drie eeuwen uitbeel den. Dit deel van het programma wordt door Jeanne-Marie van der Veen, een oud-Alkmaarse, door Pieter van der Sloot en door Louki van Oven en Maria Huisman uit gevoerd. Op het zeer gevarieerde en aan trekkelijke programma, dat door een ieder ongetwijfeld met veel voldoening zal worden gezien, staan vermeld de „pas-de-deux" uit de Notenkrakersuite van Tschaikowski, „Les Sylphides", een zeer mooie dans op muziek van Chopin, de bekende „Mort du Cygne", de „De Stervende Zwaan" op muziek van Saint Saëns, een ballet waarmede Anna Pavlova in haar tijd zeer veel succes oogstte, voorts nog een aantal Slavische dansen. Een greep is gedaan uit de beste en bekendste werken voor ballet zodat men veel ziet, waarover men allicht heeft horen spreken. Dat dit programma door de beste Ne derlandse danseressen en dansers wordt uitgevoerd, zal er waarborg voor zijn, dat het gebodene deze avond op zeer hoog peil zal staan. De pers in andere plaatsen, waar deze lezing-met-demonstratie werd gehouden, was unaniem vol lof over het voor Nederland nieuwe idee en over de uitvoering er van. Uitbreiding Winkelstand ALKMAAR. Heden opent de heer Jan Verberne in het perceel Snaarmanslaan 71, hoek Stuart- straat, zijn eigen zaak in groenten fruit en aanverwante artikelen. Stammend uit een familie van in Alkmaar goed bekend staande groentehandelaren, - zijn vader is al bijna veertig jaar als zodanig hier gevestigd, de laatste jaren met vier zoons, - zal 't de heer Ver berne zeker niet moeilijk vallen een dergelijk bedrijf te besturen. De zaak, die ruim voorzien is van de meest gangbare artikelen op dit gebied en daarenboven is in gericht met speciale snijmachines voor groenten en was- en schrap- machines voor aardappelen en wor telen, zodat men zijn groenten pan klaar en schoongemaakt kan kopen (welk een gemak, huisvrouw) ligt op een uiterst gunstig punt en ziet goed verzorgd uit. Het zal de nieuwe eigenaar, die juist dezer dagen in het huwelijks bootje is gestapt, zeker niet aan de nodige clandiezie ontbreken. Jaarvergadering St. Antonius van Padua ALKMAAR. Op Vrijdag 4 Maart a.s. houdt de afdeling Alk maar der Nederl. Rooms-Kath. Bond van Houtbewerkers, Meubel makers, Behangers en andere aan verwante vakgenoten, haar jaar vergadering. Op deze vergadering zal behalve de gewone behandeling der agenda ook bestuursverkiezing zijn. De voorzitter, de heer P. Zee- gers heeft zich echter van de an dere bestuursleden onderschijden, daar hjj zich deze keer niet meer herkiesbaar stelt. De bestuursleden verwachten, dat een ieder op deze vergadering aanwezig zal zijn al zou het alleen zijn uit dankbaar heid tegenover de voorzitter, die nu reeds 24 jaar de leiding van de afdeling Alkmaar in handen heeft gehad. 1 VIERDAAGSE TRAINING RIJKS POLITIE Bij de a.s. Vierdaagse hoopt het District Alkmaar van de Rijkspoli tie, evenals in 1948, weder met een zelfstandig detachement uit te ko men. Onder leiding van Opperwacht meester J. L. Breetvelt zal op 10 Maart a.s. met een groep van 20 Rijkspolitieambtenaren de weke lijkse training aanvangen. Geduren de de maand Maart alleen met de 10 nieuwelingen en daarna met het geheel. jubileum bij het P.W.N. De heer C. de Vet, fitter-meter- opnemer aan het Districtskantoor van de waterleiding alhier, zal Za terdag 5 Maart a.s. de dag herden ken dat hij voor 25 jaar bij het P.W.N. in dienst trad. De jubilaris zal Zaterdagmorgen door Directie en personeel gehul digd worden en stellig van vele zijden belangstelling ondervinden, temeer daar hij niet alleen bij zijn collega's goed staat aangeschreven, maar ook in kringen van wandel- sportbeoefenaars een geziene figuur is. Koorklassen Nico Akkerman ALKMAAR. Voor deze avond was de grote zaal van het Gulden Vlies volledig bezet, met ouders en belangstellenden voor deze kinderzangavond. En deze belang stelling was dan ook wel verdiend. Het enigste bezwaar van beteke nis tegen deze avond was de te lange tijdsduur. Dit kan de goede indrukken, welke men er van meeneemt, verslappen. Wanneer we alles wat deze avond werd ge boden zouden moeten bespreken, dan zou dit zeker twee kolom vergen, daarom doen we maar een keuze. De kinderliederen van van Vladeracken, Oushoorn, Tierie e.a. werden zuiver en beschaafd gezongen. De contrasten in de nuanceringen hadden o.i. wel wat sterker kunnen zijn. Dat de speelliedjes, o.a. van Dalcrose, bij het publiek enorm in de smaak vielen, behoeft wel geen nader commentaar. Enkele declamaties van mej. Marijke Jonker bewezen, dat deze nog jeugdige declamatrice een' ta lent niet kan worden ontzegd. Haar succes was dan ook welver diend, evenals dat van Anne Ma rie Kühne met de door haar op charmante wijze ingestudeerde Bloemendans. De twee steeds weer terugkerende stukken Schimmen spel van Hendrika v. Tussenbroek en de cantate De schoonste Feest dag van Cath. v. Rennes behoe ven wel geen commentaar meer, maar werden succesvol uitge voerd. De schimmen van 't Schim menspel werden ontworpen door de heer D. Nap. Piet Tabak speelde muzikaal de klavierbegeleidingen waar dit no dig was. Nico Akkerman zal er voor de toekomst zeker goed aan doen ook weer eens uit te zien naar wat muziek van moderner allure. Met grote voldoening kan hij op het succes van deze avond terugzien en het publiek, dat her haaldelijk veel applaudiseerde, zal zeker voldaan weer zijn^ver- trokken. W. SCHREORS. De Jeudgleiderscursus van de N.K.S. Deze cursus wordt georganiseerd cm te voorzien in alleszins bekwa me jeugdleiders. De voorzitter van de N.K.S.in het district Noord- Holland, die het nodige contact tus sen de sportclubs rechtstreeks en onderling legt, mag de voldoening smaken, dat deze serie voordrach ten, waarvan de tweede cursusles Zaterdagmiddag plaats vond in Hotel Ceres" te Alkmaar, 'n succes gaat worden. Wie deze lessen met vrucht volgt, ontvangt het jeugdlei derscertificaat van de N.K.S. Hier mag ook het woord van de districtsadviseur, conrector J. H. v. d. Hoek een plaats vinden. De geestelijke leider was voldaan en verheugd over de prachtige op komst op deze cursusmiddag, 'n be langstelling, die in deze tijden van apathie voor het serieuze werk van het verenigingsleven weldadig aan doet. Helaas kent onze tijd nog te veel verleiders in fabriek, werk plaats en akker. Welk een gelukkige keuze was het dan ook, dat de heer N. Ter voort uit Zaandam voor onze cur sisten zijn voordracht hield „De Sportbeoefenaar in de Junioren- leeftijd". Hier was 'n paedagoog van formaat aan het woord. Hij schetste de grote moeilijkheden, waarmee de opgroeiende jongen te kampen heeft en gaf zijn wijze en weldoordachte wenken. Van deze les krijgen de cursisten een uittreksel waarvan zij nog dikwijls 'n dankbaar gebruik zul len maken. Er mochten nog vragen gesteld worden. Doch de cursisten waren sprakeloos. Ze konden alles nog niet zo vlug verwerken. Een dei- hunnen, een vader van acht kinde ren uit het land van Hugowaard, zeide, dat als 't nu allemaal over de voetbal gegaan had, er wel vra gen los gekomen waren, maar hij vond deze les zo mooi, dat hij zeker wist de tolk van allen te zijn om de spreker hartelijk dank te zeg gen. De heer Rietveld, die de af wezige secretaris verving stelde een viertal vragen met betrekking tot de voetbalhartstocht der prae-pu- bers, gestoörde motoriek, verafgo ding van spelers uit het eerste elf tal, 't motiveren van bepalingen en het leegzuigen der andere jeugd bewegingen. Na een levendige discussie kwam de sluiting. Terug naar huis Maandag 7 Maart a.s. repatrieert uit de Oost'met het m.s. Johan van Oldenbarnevelt onze' stadgenoot de heer P. K. Kootker, Westerweg 37 PIANO-AVOND K.J.M.V. Leerzame causerie door Jan Couvée ALKMAAR. De geestelijke ont wikkeling der leden van der'K.J.M. V. hier ter stede is het voornaam ste, dat deze vereniging zich ten doel stelt. Vele keren is dit reeds gebleken, want is het niet eigenlijk betrekkelijk kort geleden dat de K. J.M.V. een missie heeft gehouden en gisteravond vond er in paviljoen „Kinheim" een piano-avond plaats met toelichting door de musicus Jan Couvée. De belangstelling was deze keer niet erg groot, wat door de voorzitter, de heer T. Willers, in zijn openingèwoord ten zeerste werd be treurd. Ook sprak de geestelijk ad viseur, de ZeerEerw. Pater Marct- lis nog even naar aanleiding van de moedige bemanning der „Neeltje Jacoba" 'en wees in verband hier mede er op, dat we allen persoon lijkheden moeten proberen te zijn, mannen met karakter, vastberaden eh sterk in het leven. Hierna was het woord aan de heer Couvée. De ze begon met op te merken, dar hij hier stond als musicus en niet als muziekkundige. Als uitgangspunt nam de spreker zijn instrument: de piano, die volgens de heer Couvée een huisinstrument is met een neu trale klankkleur, omdat de piano de mogelijkheid biedt ook muziekstuk ken voor andere instrumenten ge componeerd. te spelen. Daarna nam spreker ons mee naar de oude Grie ken om van daar uit de ontwikke lingsgang der muziek te volgen van eenstemmige muziek naar de meer stemmige. Als voorbeeld van een stemmige muziek in een nog onge repte staat en stijl nam de heer Couvée de Gregoriaanse Kerkmu ziek. Vanaf het jaar 800 begon de spreker de meerstemmige muziek te volgen tot aan het heden. Na de kerkmuziek kwam de opera ter sprake, die uiteindelijk de behoefte schiep aan een instrument ter bege leiding van de solo-zang. Na deze kprte inleiding werd de piano meer besproken als instrument in de we reldlijke muziek. Dit gaf de spreker de kans om zijn kunnen op de piano zelf te tonen als musicus en dit was dan ook het meest aantrekkelijke van de avond. De heer J. Couvée bezigde de partituren van Schubert en Chopin, daar deze componisten vooral de stukken voor piano heb ben gecomponeerd. De werken van Schubert werden met een warme en waarlijk innerlijke verdieping ge speeld. We hebben stil geluisterd en ge noten, want Schubert werd uitge voerd als de echte lyrische Schu bert. Na een kleine pauze kwamen de werken van Frederic Chopin aan de beurt. Heerlijke, charmante mu ziek, die zo duidelijk tot de verbeel ding spreekt. Een keurig, technisch goed uitgevoerd Chopin-program- Er kunnen nog vele koude dagen komen, thans heb ben wij een volledige mooie collectie voor Heren en Jongens KLEDINGMAGAZIJNEN ALKMAAR Langestraat 20-22 Magdalenenstraat 11 SCHAKEN. V.V.V-NIEUWS. ALKMAAR. Dinsdag speelde V.V.V. IV haar laatste wedstrijd in dit seizoen en wel tegen Egmond II en wist een groote overwinning te behalen, alleen de 15-jarige G. Zijp wist de eer voor Egmond te redden. V.V.V. IV is hiermede ongeslagen kampioen van haar afdeling gewor den. De heer P. Hoekstra Jr. heeft alle partijen voor V.V.V. in deze compe titie gewonnen. Alle tientallen zijn nu uitgespeeld en daar het le tien tal Zondag j.l. van Leiden heeft ver loren, moet het degradatie-wedstrij den spelen, voor het behoud van een plaats in de K.N S.B. De uitslagen zijn: V.V.V. IV Egmond II P J. de Lange 01 P. Hoekstra Jr. 10 J. Meiboom 10 J. S. v. d. Velde 10 J. C. de Ruiter 10 J. v. Ekeren 10 A. P. J. v. Meeteren 10 J. Frank 10 P. Boots 10 H. Kleen 10 9—1 (Adv.) Totaal-uitslag J. Zijp C. Zijp J. Groot J. Vendel K. Blok E. Konijn J. Groot J. Admiraal P. de Waard N. Kraakman Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Helena G„ d. v. R. R. Fraaij en G. R. Huis man; Marinus, z. v. A. Fisscher en N. Martin; Adrianus C. A., z v. N. A. Komen en N. E. de Reus; Hendrik W„ z. v. W. Piersma en C. Eendebak; Mafthilde, d. v. G. Gemmink en E. H. Brink; Johnnv, z. v. W. Worm en H. Korteschie'l: Alida, d. v. J. C. Witte en A. Roele: Harm A.,,z. v. J. Pees en A. Aldershof. Aanrijding met een jeep ALKMAAR. Gistermiddag om 2 uur reed de 9-jarige B. met zijn fiets van de St. Laurensstraat naar de Koorstraat, toen op het kruispunt Langestraat juist een jeep van de Kon. Marechaussee linksaf wilde slaan naar het Kerk plein. De jongen, die nog een 9- jarig vriendje op de bagagedrager vervoerde, werd aangereden en kwam te vallen. De beide jongens zijn per ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat de een zijn linkerbeen had gebroken, terwijl de ander schaafwonden aan beide knieën had opgelopen. Deze laatste kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. Eventuele getuigen van dit ongeval worden verzocht zich te vervoegen bij het Politie bureau afd. Verkeer. Jaarvergadering „St. Barbara" SCHOORL. De begrafenis vereniging „St. Barbara" hield haar jaarvergadering in het Ver enigingsgebouw te Catrijp. De nieuwe voorzitter, de heer Th. Pot, memoreerde het 25-jarig bestaan van de vereniging. De penningmeester, de heer J. Dek ker, gaf verslag van zijn financieel beheer. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het kassaldo f 2460.84, de uitgaven f 1289.37, saldo f 1171.47. Het reservefonds bedraagt thans f 973.91. In verband mét het bedanken van de heer A. Koortens, als voor loper, werd de heer J. Opdam ge kozen als voorloper en bode. Als reserve-voorloper werd benoemd de heer B. v. d. Ploeg. Bovendien bedankten als drager de heren W. Schavenmaker, F. de Vries en J. Timmer Jz. In hun plaats werden nu als vaste dragers benoemd de heren B. v. d. Ploeg, C. Hof, J. Kaandorp en Jb. Glorie. De heer A. Koortens werd dank gebracht voor het vele en vaak moeilijke werk, dat hij als voor loper gedurende 25 jaar heeft ver richt. Als stoffelijk blijk van waar dering werd hem 'n herinnerings tegel aangeboden. Ook de schei dende dragers werd dank ge bracht. De aftredende secretaris, de heer N. Kleverlaan, werd bij acclamatie herkozen. De vroegere voorzitter, de heer A. Dongelmans, werd benoemd tot ere-voorzitter. STIERENKEURING. CASTRICUM. Wij vestigen de veehouders er de aandacht op, dat dit jaar wederom een stierenkeu ring gehouden zal worden. De datum is reeds bepaald op 30 Maart, plaats der keuring op het kermisterrein. EEN AARDIG IDEE. CASTRICUM. In de étalage van de heer Twisk aan de Dorpstraat bevindt zich een grote landkaart van Indonesië. Katholiek thuisfront heeft hierop foto's aangebracht bij de plaatsen alwaar onze jongens zich bevinden. ONZE NIEUWBOUW. CASTRICUM.' Voor de aanbe ningen bestond buitengewoon veel steding van een 40-tal nieuwe wo- belangstelling. Het aantal der in schrijvingen bedroeg bijna 70. De begroting bedroeg f 307.000. Als laagste inschrijver kwam uit de bus de firma Rizzi en Stor voor een bedrag van f 294.000. De gun ning is aangehouden. PERSONALIA HE1LOO Op 4 Maart a.s. hoopt Adjudant H. de Groot, Hoofd van de Districtsrecherche der Rijkspo litie te Heiloo, zijn 25-jarige echt vereniging te herdenken. Die ochtend zal, met de Districts commandant Alkmaar, het perso neel van de Districtsstaf en dat der groep Heiloo, het zilveren paar de Groot-Haremaker in het Districts gebouw te Heiloo zijn gelukwensen aanbieden. „STEUN WETTIG GEZAG" IN DE LANGEDIJK Ook in de gemeente Langedijk is opgericht een plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, bestaande uit alle schakeringen der bevolking. Het doel van het Nationaal Insti tuut Steun Wettig Gezag is reeds meermalen in de pers en voor de radio bekend gemaakt, zodat hierop niet uitvoerig wordt teruggekomen. De bedoeling is, dat een beroep wordt gedaan op allen, die ons Oranjehuis, ons democratisch staatsbestel en onze volksvrijheden tegen aanslagen, zowel van binnen als van buiten, metterdaad en met kracht willen beschermen en ver dedigen. Hiervoor is nodig dat een vol doende aantal vrijwilligers bereid gevonden wordt om zich op hun eventuele taak voor te bereiden en te oefenen. Mannen van 21 tot 65 jaar kun nen zich opgeven voor de Natio nale Reserve, de reserve Rijkspoli tie of de reserve Grensbewaking. De plaatselijke commissie is met een wervingsactie begonnen. Mogen zij, op wie binnenkort een beroep wordt gedaan, zich spontaan voor deze goede Nederlandse zaak opge ven. BEGIN VAN BRAND EN STORM SCHADE DE RIJP Dinsdagmorgen baan de onze actieve brandweer met groot materiaal zich een weg, door de op sommige plaatsen met dak pannen en glasscherven bezaaide wegen, naar de Kerkstraat, waar in het perceel, bewoond door de heer N. Vredevoort een schoorsteenbrand was gemeld. Gelukkig bleek optre den niet nodig; daar de bewoners met behulp van buren, de brand inmiddels in de kiem hadden ge smoord. Naast deze goed afgelopen brand, moesten vele bewoners van de Rijp en Graft Dinsdagmorgen met lede ogen toezien, dat de dakpannen van hun huizen vlogen. Op Graft geraakte van de woning van de heer D. Koster bijna de gehele Noordzijde panloos, ook verschil lende schuren werden ontdaan van hun pannendek. In de Rijp vlogen aan beide kanten vanhet pakhuis van de heer H. de Vries, de pan nen van dak, gevolgd door een groot deel van het dakhout. Bij Th. de Vries viel de schoorsteen door het dak en veroorzaakte en passant nog een groot gat in de achtergevel van een pakhuis. De woning van de heer J. Dekker ver loor een groot deel van zijn pannen, die belandden op de rijweg. In de loop van de middag kreeg het dorp ongeveer weer zijn gewone aanzien, daar het meeste puin weer wat was geruimd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, alhoewel 'n postbode kennis maakte met een nogal diepe sloot, een andere moest, geholpen door bereidvaardige dorpsgenoten, lopen achter zijn naar alle kanten uitwaaiende brieven. STORMSYMPHONIE BURGERBRUG Het vlakke land achter de Pettemer. Zeewering heeft weer van de Westerstorm te lijden gehad. Vooral de torenspits van het Protestantse kerkje. Reeds enige weken stond er een steiger rond die spits gekramd. Die steiger hangt nu geheel overstag en heeft en passant de houten borstwering meegerukt. Vele behuizingen staan nu bijna panneloos naar 't Westen te kijken en de rieten daken van de hoeven zien er droevig uit. De 77ste Algemene Vergadering van bovengenoemde Bond, Woens dagmorgen gehouden in de Park zaal te Hoorn, mocht zich on danks het gure weer in een grote belangstelling verheugen. Ook de voorzitter, de heer C. N. Laan uit Berkhout, die deze bijeen komst precies een uur later dan op de Agenda stond aangegeven open de, uitte zijn genoegen hierover en heedte alle autoriteitien, de verte genwoordigers van de diverse In specties en organisaties en de leden welkom. Bij zijn terugblik over 1948 me moreerde de Voorzitter, de gun stige facetten van dat jaar, die culmineerden in een behoorlijke productie en kwaliteit, een gunsti ge melkprijs, een bevredigende export en een grote, zelfs' interna tionale belangstelling voor het Ne derlandse fokvee. Daar gebleken is, dat Hoorn fei telijk de enige stierenmarkt van betekenis kan worden genoemd, ligt het in de bedoeling, de stieren- markten in het vervolg aldaar te concentreren. Gezien het feit, dat de Bond, die thans 61 aangesloten fokveever- enigingen telt met 3400 leden en ir 50.000 melkkoeien, terwijl blij kens de mededelingen nog steeds nieuwe afdelingen zich mel den, meende spreker met vertrou wen de toekomst tegemoet te kun nen zien. Bij het vaststellen van de reke ning 1948 merkte de financiële commissie op, dat zij liever zag, dat het voor de geïnundeerde ge bieden bestemde bedrag ad f 2100.— aan de Bond ten goede komt, daar het moeilijk zal zijn, om dit naar juiste evenredigheid onder de be trokken leden te verdelen. Besloten werd, dat het Bestuur zich nader over dit punt zal bera den, waarna de rekeningen als voorgesteld werden goedgekeurd. Benoemingen Wegens periodieke aftreding van het Bondsbestuurslid, de heer J. E. J. Kramer uit Burgerbrug (niet herkiesbaar), werd bij stemming tussen de ingediende candidaten: P. Sikkes uit Assendelft, N. Kaag uit Schoorl en Jac. Mulder uit Wieringen (S. N. de Wit uit Scha- gerbrug. die eveneens candidaat was gesteld, trok zich tijdens de vergadering terug wegens overbe lasting), de heer N. Kaag uit Schoorl gekozen, De heer P. Jz. Eriks uit Hoorn, die bij acclamatie als lid van de commissie voor de Coöp. Aankoop werd herbenoemd, nam deze functie nog voor één keer aan. Tot het nazien van de rekenin gen 1949 werden de afdelingen Berkhout. Blokker, Westwoud en Broek in Waterland aangewezen. Begroting 1949 Bij de behandeling hiervan kwam de wens naar voren om een Prov. fokveedag te organiseren te Pur- merend. Het bestuur achtte het ech ter niet verantwoord, om de fok veedag aldaar een Provinciaal eti ket te geven. De contributie werd gehandhaafd op f 2.per lid en een omslag van f 20.per melkkoe. Tenslotte werd de Begroting 1949 vastgesteld op f 16.430.met inbe grip van een post „onvoorzien" ad f 132.30. Coöp. Veeafzet Vervolgens kwam het Bestuurs voorstel aan de orde, om bjj even tuele oprichting van een Provin ciale Coöp. Vee-afzetvereniging het Bemiddelingsbureau van de Bond daarbjj onder te brengen. Reeds was dit onderwerp op de vorige vergadering, die toen slechts een informatorisch karakter droeg, doorgesproken, en waren speciaal de standsorganisaties toen teleur gesteld, omdat zij niet bij het vóór- overleg waren ingeschakeld. De voorzitter merkte thans op, dat de betreffende commissie des tijds misschien wel wat eenzijdig was samengesteld, doch dat het geenszins in de bedoeling had ge legen, om de standsorganisaties ge heel- uit te schakelen. Nadien was dan ook de medewerking van de drie standsorganisaties ingeroepen en de commissie, belast met de be- tudering van de mogelijkheid en de opzet van deze Coöperatie, met en kele leden uit die organisaties aan gevuld, terwijl zij ook van hun volledige medewerking hebben la ten blijken. De afd. Blokker/Westwoud kon zich volkomen met de opzet van het Bestuur verenigen, doch achtte het wenselijk de samenwerking met Zuid-Holland te bestendigen (uit vrees voor verlies van afzetgebied) en het Provinciaal karakter ervan dus te latera vervallen. Met de restrictie, dat indien de studiecommissie tot dezelfde be vindingen mocht komen hieraan gevolg zal worden gegeven, werd het Bestuursvoorstel z.h.st. aange nomen. Naar aanleiding van de Bestuurs verkiezing uitte de afd. Blokker/ Westwoud de wenselijkheid tot wijziging van het Reglement, om te voorkomen, dat de Voorzitter het volgend jaar zal moeten aftreden en verdwijnen, en het mogelijk te ma ken, dat hij gezien zijn capaci teiten als zoodanig wederom op nieuw voor zes jaar tot voorzitter zal kunnen worden herkozen. Dit voorstel oogstte zulk -een bij val, dat de Voorzitter zich genood zaakt zag toe te zeggen, het Be stuur met het onderzoek naar de mogelijkheid hiervan te belasten. Nog een andere afdeling stak de Voorzitter een pluim op zijn hoed •fen stelde tevens een zeker honora rium voor. Hiervoor bleek echter reeds f 200.te zijn uitgetrokken. Bij de Rondvraag die hoofdzakelijk werd benut tot bespreking van zuiver interne aan gelegenheden, meende de algem. secretaris van de L.T.B., mr. Ver meulen, de gelegenheid te moeten benutten, om de voorzitter zijn er kentelijkheid te betuigen voor diens excuus en het feit, dat de stands organisaties alsnog waren ingescha keld en in de gelegenheid warén gesteld, om kennis te geven van hun standpunt t.a.v. de vorming van de Coöp. veeafzet-vereniging. Zelf geen kwade trouw veronder stellend bij het Bestuur, hoopte hij, dat ook de goede trouw van de standsorganisaties steeds zal wor den aangenomen en hun principes, die voor haar toch richtinggevend zullen en moeten zijn, zullen wor den erkend, om daardoor te komen- tot een blijvende, goede samenspre- king en samenwerking in het alge meen en in het belang van de fok kers in het bijzonder. Betreffende het op te richten mo nument voor wijlen E. Koster Dz„ waarvoor reeds voor 2 jaar een be drag werd gereserveerd, deelde de Voorzitter mede, dat men zich in de uitvoerster (Mevr. Koster, Hil versum) helaas heeft vergist, daar nog steeds hieraan moet worden begonnen. Men zal deze opdracht dus weer terug moeten nemen en doorgeven aan een ander, terwijl als gevolg hiervan de voorgenomen onthulling in dit voorjaar door burgemeester Leemhorst niet door kan gaan. Overigens ligt het in de bedoe ling, dit jaar geen Prov. Fokveedag te organiseren in verband met de tentoonstelling van het N.R.S. te Den Bosch. Voorzitter hoopte, dat Noord-Holland hier goed vertegen woordigd zal zijn en sloot hierna de vergadering. G. B. DJOKJAKARTA 3 Maart (Ane- ta) Klokslag 6 uur 's morgens op 1 Maart gingen zeer sterke groepen extremisten op verschil lende plaatsen te Djokja tot een aanval over, aldus meldt een spe ciale correspondent van Aneta uit Djokja. Deze ongeregeldheden wa ren, zoals de kolonel van Langen, de brigade commandant te Djokja mededeelde, geen verrassing. Er was geen sprake van, dat de extremisten kans hadden op enig blijvend succes, aldus verklaarde kolonel van Langen aan de corres pondent van Aneta. Men heeft de situatie thans volkomen in de hand. De extremistische activiteit is met grote verliezen aan wapens en munitie voor de aanvallers on derdrukt. De verliezen aan Nederlandse zijde bedrogen 6 doden en 14 ge wonden. Woensdag heerste er in Djokja weder rust, het stadsbeeld had weer een normaal aanzien, de Pasars werden druk bezocht en de bioscoop draait weer. Generaal Spoor heeft Woensdag Djokja bezocht. Hjj kwam om 11 K.V.P.-AFDELING GAAT HERLEVEN EGMOND-ZEE. Heden, Don derdagavond, wordt een grote propaganda-vergadering belegd vanwege de Kring Den Helder van de K.V.P., om te komen tot restauratie van de afd. Egmond aan Zee, die vele jaren niets meer van zich liet horen. De Kring- propaganda heeft deze ongewenste toestand bekeken en zal er zo snel mogelijk een einde aan maken, mits de katholieke kiezers van deze plaats meewerken. Dat kun nen ze, door hedenavond te ver schijnen in het parochiehuis Mont- fort, om acht uur. Burgemeester Nolet van Warmenhuizen, de kringvoorzitter, zal de vergade ring leiden, en de heer A. v. d. Ende, propagandaleider, zal het belang van de K.V.P. uiteen zet ten. Er wordt op allen gerekend! UITSLAGEN „DAMLUST" le KLASSE ZUIDSCHARWOUDE. Andr. Goudsblom bracht door een vernie tigende slagzet Th. de Haas zijn eerste nederlaag toe, waardoor de kans voor laatstgenoemde op de eerste plaats te eindigen tot nul daalde, terwijl Goudsblom zichzelf hiermede uit de gevaarlijke zóne werkte. F. Slot won tegen Joh. Huytema en liep twee punten in op Th. de Haas, zodat de eerstvolgen de partij tussen deze twee beslis send zal zijn voor de bezetting van de tweede plaats. N. Jol en Abr. v. d. Welle, deelden de punten broe- delijk, terwijl J. Zyp en C. Schuffe- len beiden candidaten voor de on derste plaats elkander ook niets toegaven en eveneens de punten deelden. Huytema die er ook niet rooskleurig voorstaat wist van zijn inhaalpartij tegen Jol twee punten te behalen waardoor de spanning om de onderste plaats in hevigheid toenam. 2e KLASSE P. v. d. Molen en P. Balder die beiden candidaat zijn voor de bo venste plaats bestreden elkaar, maar zagen geen van beiden kans hun positie te verbeteren en speel de remise. P. Schuffelen die zelf niet speelde liep hierdoor een punt uit. 3e KLASSE J. Pluister ging op het zegepad voort en won van P. Bekker waar door de kans van eerstgenoemde op de bovenste plaats te eindigen zeer gyoot is. BURGERLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Jitske d.v. Jan Struving en Wilhelmina M. E, van Niekerk; Rudolf Dietrich z.v.' Dirk G. Eckhard en Antje Zant; Cornells, z.v. Klaas van Tiel en Neeltje G. Noorman te Zuid en Noordschermer; Hans, z.v. Pie ter Biesboer en Elisabeth Veuger; Adrianus J. M„ z.v. Johannes J. v. Bruggen en Wilhelmina M. van Vestering; Elsje Geziena, d.v. Dirk Klijnsma en Johanna van' Dronge- len; Frans W., z.v. Hendrik Lom- mers en Neeltje de Vries; Louren- tius N. Q., z.v. Nicolaas v. d. Peet en Johanna C. J. Jonk. Ondertrouwd: Herman Schenk, oud 24 jaar, en Minke Buijs, oud 23 jaar. wonende te Edam; Govert Moerbeek, oud 22 jaar, en Grietje Visser, oud 22 jaar. Getrouwd: Simon Visser, oud 35 jaar, te de Rijp, en Anna H. Hen driks, oud 24 jaar; Cornelis Jong- kees, oud 30 jaar, en Dina M. Landman, oud 32 jaar, woaende te Alkmaar; Albertus M. Stander, oud 24 jaar, en Gerarda A. Reurs, oud 21 jaar. Overleden: Dirk J. Koning, oud 50 jaar, echtgenoot van Cornelia Heijn; Thimon Koopman, oud 78 jaar, weduwn. van Margaretha E. Hagedoorn; Grietje Kil. oud 77 jaar, weduwe van Albert Bien, wonen de te Edam. COASTER „OLEUM" VERLOOR DE SCHROEF YARMOUTH, Norfolk, 2 Maart (Reuter). Een Britse sleepboot is vanavond uitgevaren om assis tentie te verlenen aan de 476 ton metende Nederlandse coaster „Oleum", die per radio had ge meld, dat hij ter hoogte van Yar mouth zijn schroef had verloren. Door sneeuwjacht was het zicht slecht. De positie van de „Oleum", die afkomstig is uit Rotterdam, werd opgegeven als in de nabij heid van een lichtschip, tiep mijl uit de kust. De Britse sleepboot „Richard Lee Barber" heeft het schip he denmorgen vroeg de haven van Great Yarmouth binnengesleept. Door voortdurende sneeuwbuien was het zicht tijdens deze tocht vaak slecht. uur 's morgens met zijn eigen vliegtuig aan en vertrok 's middags per auto via Magelang naar Sema- rang. Voor de aankomst van Ge neraal Spoor waren uit Semarang reeds per extra vliegtuig aange komen de Regeringscommissaris Angenent, de territoriale comman dant, Generaal Meyer en andere hoge officieren, ter bespreking van de toestand. Generaal Meyer, de heer Ange nent en de president, de heer Stok, hebben Woensdag om 12.00 uur 'n bezoek gebracht ''aan de Kraton van de Sultan van Djokja. Het be zoek duurde een half uur. Over de aard der daar gevoerde besprekin gen, en over de vraag of er bespre kingen met de Sultan zelf zyn gevoerd, konden geen inlichtingen worden verkregen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond: MINDER WIND Meest zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Wisselende bewolking met voornamelijk in de kuststreken nog enkele verspreide buitjes. In de vroege ochtend bijna overal lichte vorst; in het Zuid oosten van het land matige vorst. In de middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. TERSCHELLING, 3 Maart. Om half twee hedennacht is de sleepboot „Holland" van de rede rijk Doeksen naar Terschelling teruggekeerd. De bemanning van de „Karen Toft" had tijdens het slepen kans gezien de machines weer zodanig te herstellen, dat het schip zonder gevaar kon trachten op eigen kracht Malmö te berei ken. De sleepboot „Oceaan", even eens van de firma Doeksen, bracht gisteravond laat de „Hast 4" veilig in de haven van Den Helder. Zo wel de „Holland" als de „Oceaan" zijn thans bezig te ravitailleren en zullen in de loop van heden ochtend naar de „Rapid 2" varen, die gisteren bij Schiermonnikoog is gestrand. Men hoopt het schip los te kunnen slepen. De „Brandaris" van de Noord- Zuidhollandse zal vanmorgen op verzoek van de kapitein van de „Kotowice" een tocht naar het wrak maken. Een klein gedeelte van de brug steekt nog boven wa ter uit en de kapitein wil proberen of hij nog iets van de scheeps papieren kan redden. WASHINGTON, 2 Maart (ANP- Aneta) In een redevoering op een bijeenkomst van de „Netherlands America Foundation" in de Sulgra- ve Club, heeft de Nederlandse am bassadeur in de V.S., Mr. E. van Kleffens, Maandag j.l, o.a gezegd, dat Nederland geen gevolg kan ge ven aan de eis van de Veiligheids raad tot onmiddellijk herstel van de Republiek en dat Nederland ook niet de bevoegdheid kap erkennen van de Veiligheidsraad om in de Indonesische kwestie tussenbeide te komen, aangezien het hier niet een geschil betreft tussen twee souve- reine staten Hij zeide verder, van mening te zijn dat, indien de Repu bliek opnieuw werd hersteld, het communisme in dit deel van Azië vaste voet zou krijgen. Voor hij zijn rede hield, had mr. van Klef fens de versierselen van officier in de orde van Oranje Nassau over handigd aan de heer C. A. Aspin- wai, voorzitter der afdeling Wash ington van de „Netherlands—Ame rica Foundation" voor diens werk zaamheden in het belang van een beter wederzijds begrip tussen de beide landen. TIEN PROCENT MEER SIGAREN Naar wij vernemen betekent liet beschikbaar stellen van gro tere hoeveelheden tabak aan de sigaren-industrie, dat er ongeveer 6 millioen sigaren per maand meer in de handel zullen komen. Begin April kan de verruiming tegemoet worden gezien. UITSPRAAK MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse Arrondissements rechtbank deed Dinsdagmorgen uitspraak in de zaak tegen de heer A. S. F. Stadegaard, uitvoerder van de begrafenisonderneming „St. Joseph" te Alkmaar, wie ten laste was gelegd verduistering van enige distributiebescheiden. De rechtbank achtte het bewijs materiaal niet voldoende en sprak derhalve de heer Stadegaard vrij van het ten laste gelegde. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 2 Maart. Bevelanders 46; Koop- mans blauwe 46; witlof 1742; rode kool 1115; spruitkool 2754; boerekool 3046; andijvie 78; rode bieten 4,506, gare bieten 89, winterpeen 44,50, waspeen 1415, uien 26,50, prei 7,5016; Bramley Seedling 1956; Goudreinette 44-76 Jonathan 3668, Present van Enge land 4492; Zoete Campagner 36-78. WARMENHUIZEN. 3 Maart. 600 kg peen 1,40; 6500 kg gele kool 11.40—13,30; 68.000 kg rode kool 12,1014.40; 46.000 kg witte kool 9,90 NRD.-SCHARWOUDE, 3 Maart 110.000 kg rode kool 12,80—14.40; 21.000 kg gele kool 10,8013.70; 13.000 kg witte kool 9.40; 17.000 kg uien 9.60; grove' 4.108.60; 1100 kg peen 3, ALKMAAR. 2 Maart Andijvie 7476, worteltjes 1015, groene kool 1624.50, spruitkool, extra 52 7—12.50, gele kool 7—12.50, prei 7 65, I 4050, II 1535, rode kool —12, uien, afw. 2.80—4.20, middelb. 6.bieten 69, rabarber 4445, knolselderie 1.50—2.50, selderie 17.50 19.50, aardappelen 56, goudreinette 56—72. (Van o EEN GESPREK met het gevoel geven en ïdat het zaak blijft de Senaat, na de re Anema verklaarde, d een dergelijk gevoel De minister-preside vertellen. Maar toen „moedig zijn" aansn discussies, die mom worden gevoerd. Me de Republiek". De die men voor een De feiten zijn echte vrienden, de Federalïs dat ook de Republikein het overleg zullen woi ken. Men zegt verder: de Veiligheidsraad nie zou betekenen, dat wi „Unci' én de militaire de deur zouden moe Klaar en eenvoudig s minister-president de én door het een èn do te doen, zou ontstaan, listen zouden zich van het enige, waarop wij zouden kunen steunen, ger zijn en dat terwijl reld zich tegen ons zou weg wenst de regeri gaan. Naast de resolutie ligheidsraad ligt nu on Beel, dat zelfs nog ver „Unci" willen wij aanv zover zij haar oude ta vullen. Dr. Drees kon dedelen, welke de I houding zal zijn. De e ten zijn niet bemoedig is nog niets beslist. lie regering zal in de Nederlandse delega waarmede zij wil uitd zij ook in haar gehee woordelijkheid op zich college van de „negen met een adviserende t delegatie worden toeg een vraag van de hce (PvdA) antwoordde c president, liet logisch t de delegaties vrij mai Krijgen. Anders neDDe delingen immers weir Wat het aftreden v Sasse betreft, ontkend andermaal, dat hier j tegenstellingen zouden VRIJDAG 4 Mi HILVERS1 KRO: 7.00 Nieuws, 7. gymn., 7.30 Charles Morgengebed, 8.00 I Pluk de dag, 9.00 Var thema van Mozart, 9.35 10.05 Jongenssopranen Muziek houdt fit, 11.0C bloem, 11.40 Schoolrad gelus, 12.03 Pianorecit dedelingen voor land- 12.33 Promenade Orke Jansen, 12.55 Zönnewij Nieuws, 13.25 Vervolg Op de korrel door moezenier J. B. van 14.00 Kamermuziek, 1 klanken, 15.00 Gevarie ma, 16.00 De Zonnehit schooltijd, 17.15 Cyclu instrument in de Kan 17.45 Wat het buitenla Amusements Orkest c Beeck m.m.v. Henk 18.30 Voor de strijdk Nieuws, 19.15 Je moet pakken hebben. Klar de jeugd, 19.30 De drii gisch-LuxembUrgs pre actualiteiten, 19.45 Ma sopraan, 20,00 Nieuws wone man, 20.20 Mess van Gulseppe Verdi, van Otterloo, 22.00 KI Pontificaat van Z. H. I samengesteld door P 22.37 Actualiteiten, gebed, 23.00 Nieuws, melodieën. H1LVERS1 VARA 7.00 Nieuws, queraders en Rawicz 8.00 Nieuws, 8.18 Fr „Madame Butterfly" Puccini, 8.50 Voor d 9.00 Strijkkwartet in van Johannes Brahm standen, 9.35 Walser Strauss, VPRO: 10.0) ding, VARA: 10.20 piano, 10.30 Voor de Liederen van Brahm dracht door Jan Apo rieerd Frans prograi 12.00 Orgelspel door 12.30 Mededelingen vc tjJlnbouw, 12.33 Sport 12.45 Orkest van Dav Nieuws, 13.20 „Tht 13.50 Les Compagnon: son, 14.00 Kookkunst R. Lotgering-Hillebrai merorkest 'o.l.v. Maur m.m.v Henriette Doo 15.00 Boekenschouw d Ritter Jr., 15.20 Ver VARA: 16.00 Orgelspe Jong, 16.30 Tussen 12 Zes zangers zingen, gers spreekt over Pa Dick de Reus, viool er piano, 18.00 Nieuws, II feliciteert, 18.45 Sil 19.00 Denk om de boel om het S.W.G. noodz VPRO: 19.30 Land cultuur van de Provir 20.00 Nieuws, 20.05 V nospel, 20.30 Over de de radio voor het- g VARA: 21.00 Men vra draaien 21.30 Serie-1 Mysterie van de Prin 22.00 Buitenlands 22.15 Swing and Swee Lezing, 22.45 Avondw 23,00 Nieuws, 23.15 I gezin, 23.30 Russische

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2