aanval Dr. Drees vertelt aan de Eerste Kamer wat „moedig zijn" zou betekenen Jeugdige fantast achter slot en grendel RADIO „EEN ZOMERIDYLLE" de rust eld Voorhoeve was nog gevaarlijker dan een ronselaar i hepen in nood van Kleffens de Republiek ktberichten Ook de P.y.d.A. heeft veel belangstelling Nieuwe excessen in Indonesië? voor de portefeuille van O. G. Noorse stoomboot- gestrand programma Chief-president van de Vereniging P. I. maakte zich warm voor sociaal werk Officiële instanties liepen er in Onteigening in Roemenië - Procureur-fiscaal eist 12 jaar Deel van Rotterdam werd overstroomd Romme-Sybesma Eerste Vrijdag I, orgens met zijn eigen aan en vertrok 's middags via Magelang naar Sema- >r de aankomst van Ge- ioor waren uit Semarang extra vliegtuig aange- le Regeringscommissaris de territoriale comman- eraal Meyer en andere ieren, ter bespreking van nd. il Meyer, de heer Ange- president, de heer Stok, oensdag om 12.00 uur 'n bracht 'aan de Kraton ïltan van Djokja. Het be de een half uur. Over de daar gevoerde besprekin- 'er de vraag of er bespre- et de Sultan zelf zjjn konden geen inlichtingen rkregen. SVERW ACHTING eld door het K.N.M.I. te geldig van Donderdag- "t Donderdagavond: R WIND <ke tot matige wind uit richtingen. Wisselende met voornamelijk in de nog enkele verspreide de vroege ochtend bijna te vorst; in het Zuid- het land matige vorst, idag temperatuur enkele iven het vriespunt. HELLING, 3 Maart. twee hedennacht is de .Holland" van de rede- sen naar Terschelling srd. De bemanning van Toft" had tijdens het —is gezien de machines mig te herstellen, dat het der gevaar kon trachten kracht Malmö te berei- epboot „Oceaan", even- de firma Doeksen, bracht laat de „Hast 4" veilig -n van Den Helder. Zo- lolland" als de „Oceaan" s bezig te ravitailleren in de loop van heden- iaar de „Rapid 2" varen, en bij Schiermonnikoog Men hoopt het schip nnen slepen, andaris" van de Noord- ndse zal vanmorgen op n de kapitein van de een tocht naar het ;n. Een klein gedeelte steekt nog boven wa- e kapitein wil proberen iets van de scheeps- kan redden. 7GTON, 2 Maart (ANF- een redevoering op een van de „Netherlands oundation" in de Sulgra- ïeeft de Nederlandse am- in de V.S., Mr. E. van Maandag j.l, o.a gezegd, land geen gevolg kan ge- e els van de Veillgheids- nmiddellijk herstel van iek en dat Nederland ook voegdheid kan erkennen eiligheidsraad om in de kwestie tussenbeide te [ezien het hier niet een eft tussen twee souve- Hij zeide verder, van jn dat, indien de Repu- iw werd hersteld, het In dit deel van Azië :ou krijgen. Voor hij meld, had mr. van Klef- rslerselen van officier in Oranje Nassau over- de heer C. A. Aspin- ;er der afdeling Wash- de „NetherlandsAme- iion" voor diens werk- n het belang van een zijds begrip tussen de PROCENT MEER SIGAREN vernemen betekent >aar stellen van gro fheden tabak aan de strie, dat er ongeveer laren per maand meer zullen komen. Begin verruiming tegemoet m. UITSPRAAK VOUDICE KAMER naarse Arrondissements- deed Dinsdagmorgen de zaak tegen de heer Stadegaard, uitvoerder rafenisonderneming „St. Alkmaar, wie ten laste gd verduistering van ributiebescheiden ik achtte het be wijs voldoende en sprak heer Stadegaard vrij laste gelegde. ER, PURMEREND E. O., Bevelanders 46; Koop- 4—6; witlof 17—12; 15; spruitkool 2754; -46; andijvie 78; rode gare bleten 89, -4,50, waspeen 1415 prei 7,50—16; Bramley 36; Goudreinette 44-76 68, Present van Enge- oete Campagner 36-78 UIZEN, 3 Maart. 40; 6500 kg gele kool 68.000 kg rode kool 000 kg witte kool 9,90 4.RWOUDE. 3 Maart. rode kool 12,8014.40; tele kool 10,80—13.70; kool 9.40; 17.000 kg 4.10—8.60; 1100 kg 2 Maart Andijvie Itjes 1015, groene spruitkool, extra 52 kool 7—12.50, prei 7 II 1535, rode kool 2.804.20, middelb. -9, rabarber 4445, 502.50, selderie 17.50 ppelen 56, goudreinette Donderdag 3 Maart 1949 PAGINA 3 <9 (Van onze parlementaire redacteur) EEN GESPREK met een ernstig en wijs mens kan iemand vaak het gevoel geven dat zijn gezichtskring weer eens is verruimd en dat het zaak blijft moedig tegen de stroom op te roeien. Toen de Senaat, na de rede van dr. Drees, bij monde van de hepr Ancma verklaarde, dat zij van repliek afzag, was het blijkbaar een dergelijk gevoel geweest, dat hierbij de doorslag had gegeven. De minister-president had in dit stadium weinig nieuws te vertellen. Maar toen hij, zo eenvoudig weg, de kwestie van het „moedig zijn" aansneed, nam hij toch het woord in de talloze discussies, die momenteel over dit onderwerp in Nederland worden gevoerd. Men zegt: „Onderhandel toch niet meer met de Republiek". De minister-president kende alle argumenten, die men voor een dergelijke houding zou willen aanvoeren. speeld. Minister Sassen dacht niet aan abandonneren, toen hij wilde dreigen met een terugtrekken van de troepen, maar het middel als zo danig werd door zijn medeleden als ongewenst verworpen. Dr.' Drees had niet de illusie, dat hij hier als de sterke man gevierd zou zijn, wanneer de regering de consequen ties van een dergelijk dreigement aan de Kamer ter goedkeuring had moeten voorleggen. Dit verschil van mening was het sluitstuk van het geen zich in maandenlang contact in de boezem van het kabinet ont wikkeld had. Tegenzin belette dr. Drees om hier verder op in te gaan. Zifcdie een en ander niet hadden meegemaakt, konden het toch moeilijk beoordelen. Over de ver vulling van de vacature konden nog geen nadere mededelingen worden gedaan. De heer v. d. Kieft (PvdA) had eerder op de middag veel be langstelling voor deze vacature ge toond en hierbij benadrukt, dat het toch zo te betreuren was, dat de zittende leden Indische ervaring misten. Zelf dus niet vrij van enig anima, althans voor wat Partij- vrienden betreft, zeide hij niet de sollicitatie van prof. Molenaar (VVD) te zullen ondersteunen, die betreurd had, dat de VVD maar naar één man in het kabinet kon opzien. Ten aanzien van andere punten had de minister-president een vrij gemakkelijke taak. De heer Schai- ker (Comm.) had de vredelievend heid van Rusland hemelhoog gepre zen, de heer v. d. Kieft (PvdA) had daar later al het zijne over gezegd. Dr. Drees zei nu nog, dat hij zich De feiten zijn echter, dat onze vrienden, de Federalisten, wensen, dat ook de Republikeinse leiders in het overleg zullen worden betrok ken. Men zegt verder: „Trek U van de Veiligheidsraad niets aan'. Dit zou betekenen, dat wij dus én de „Unci' én de militaire waarnemers 'de deur zouden moeten wijzen. Klaar en eenvoudig schilderde de minister-president de situatie, die èn door het een èn door het ander tc doen, zou ontstaan. De Federa listen zouden zich van ons afkeren, het enige, waarop wij in Indonesië zouden kunen steunen, zou ons le ger zijn en dat terwijl de hele we reld zich tegen ons zou keren. Deze weg wenst de regering niet te gaan. Naast de resolutie van de Vei ligheidsraad ligt nu ons eigen plan- Beel, dat zelfs nog verder gaat. De „Unci" willen wij aanvaarden, vo<?r zover zij haar oude taak wil ver vullen. Dr. Drees kon nog niet me dedelen welke de Republikeinse houding zal zijn. De eerste berich ten zijn niet bemoedigend, maar er is nog niets beslist. De regering zal in haar geheel de Nederlandse delegatie vormen, waarmede z(j wil uitdrukken, dat zij ook in haar geheel de Verant woordelijkheid op zich neemt. Het college van de „negen mannen" zal met een adviserende taak aan de delegatie worden toegevoegd. Op een vraag van de heer v. d. Kieft (PvdA) antwoordde de minister president, liet logisch te achten, dat de delegaties vrij mandaat zullen Krijgen. Anders nebhen onaeman- denngen immers weinig zin. Wat het aftreden van minister Sasse betreft, ontkende dr. Drees andermaal, dat hier partijpolitieke tegenstellingen zouden hebben ge- over het communistische betoog verbaasd zou hebben, ware het niet dat hij aan de vrijmoedigheid van de heren op dit punt al gewend was geraakt. De heer Kolff (CH), die voor vrijheid in het economisch leven gepleit had en tevens naar een plan voor de industrialisatie gevraagd had, kreeg te horen, dat een en an der niet helemaal klopte. Wanneer werKioosngid in sterkere mate gaat optreden, zal de nadruk moe ten vallen op een politiek van open bare werken. De keerzijde is echter, dat in goede tijden dus zo weinig moge lijk openbare werken zuilen moe ten worden uitgevoerd. Maar het is moeilijk om dat iedereen aan het verstand te brengen, een verzuch ting, die door minister Lieftinck met levendige gebaren van „zo is het" werd ondersteund! Dat het wettelijk apparaat wel eens wat in gewikkeld is, wilde de minister president graag toegeven, maar hoe gaat het, aldus zijn verweer: wanneer de wetgever eens hier en daar wat ruimte laat, komt het par lement er direct op wijzen, dat dit of dat nog niet afdoende geregeld is. Zijn ambtgenoot van financiën kon daarvan meepraten en hier werd de heer Lieftinck zelfs ver trouwelijk op de schouder gèklopt. Dat de ministers wel eens fractie vergaderingen bijwoonden, vond Dr. Drees niet zo verschrikkelijk als de heer Anema (AR). Het kon van belang zijn, wanneer ministers in de hun verwante kring begrip voor het regeringsbeleid konden wekken, overigens met volledig be houd van eigen verantwoordelijk heid. De heer Schalker (Comm.) had in zijn betoog een brief van een offi cier uit Djokja voorgelezen, gepu bliceerd in de Groene Amster dammer, waaruit zou blijken, dat er personen in ons leger zijn, die zich in Indonesië tegenover bevol king en arrestanten misdragen. Ook de heer v. d. Kieft (PvdA) had gezegd, dat hij in deze een gevoel van ongerustheid niet kon onder drukken. De minister-president zeide in antwoord hierop, dat de regering met grote bezorgdheid van bedoelde publicatie had kennis ge nomen. Nadat zij kennis had kun nen nemen van het rapport over het gebeurde in Zuid Celebes, moest wel worden aangenomen, dat ander maal excessen zijn voorgekomen. Aan de H.V.K. is opdracht gegeven met de meeste spoed een onderzoek in te stellen. HET AFFICHE VAN DE JAARSBEURS. VOOR- Het affiche, dat de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs ter gelegen heid van de komende Voorjaars- beurs door Otto Treumann heeft la ten ontwerpen, toont dit maal een zeer constructief beeld. In een ruimte, welke door een sublieme toepassing van kleur en perspectief werd verkregen, staat op de voorgrond een poort, die als schaduw het internationale em bleem van de Utrechtse Jaarbeurs de U met de Mercuriushoed af werpt. Door de poort krijgt men een uiteicht op een groot industrie complex met vele rokende schoor stenen, dat zich aan de einder be vindt. Zij symboliseert op deze wijze de Jaarbeurs, die eveneens tot doel heeft te dienen als toegangspoort tot de industrie en haar producten. De Noorse stoomboot „Rapid 2" die Dinsdagmorgen ten Noordwes ten van het lichtschip Helgoland op drift sloeg en onmiddellijk hulp verzocht is Woensdagmorgen op het strand van Schiermonnikoog ge lopen. Voor de kustwacht was het zeer moeilijk iets van het schip te ont dekken, omdat zware sneeuwbuien het uitzicht belemmerden. Tien leden van de bemanning zijn met een sloep van het schip zelf aan land gekomen, V|er man bleven aan boord. Zij zouden gisteravond bij laag water weer trachten het schip te bereiken. Een sleepboot zou bij hoog water uit TerschëTRng ver trekken, om te trachten het schip vlot' te krijgen. VRIJDAG 4 MAART HILVERSUM I, 301 M. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend- gymn., 7.30 Charles Trenet, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Variaties op een thema van Mozart, 9.35 Schoolradio, 10.05 Jongenssopranen zingen, 10.20 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne bloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 Pianorecital, 12.30 Me dedelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 Promenade Orkest o.l.v. Guus Jansen, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Het Nieuws, 13.25 Vervolg concert, 13.50 Op de korrel door Kapitein-Aal moezenier J. B. van Croonenburg, 14.00 Kamermuziek, 14.30 Luchtige klanken, 15.00 Gevarieerd program ma, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Cyclus: Het blaas instrument in de Kamermuziek X; 17.45 Wat het buitenland leest, 18.00 Amusements Orkest o.l.v. Klaas v. Beeck m.m.v. Henk Dorel, zang, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Je moet de kneep te pakken hebben. Klankbeeld voor de jeugd, 19.30 De drie landen, Bel gisch-Luxemburgs programma van actualiteiten, 19.45 Martha Angelici, sopraan, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge wone man, 20.20 Messa da Requiem van Guiseppe Verdi, o.l.v.. Willem van Otterloo, 22.00 Klankbeeld „Het Pontificaat van Z. H. Paus Pius XII" samengesteld door Paul de Waart, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avond gebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Operette melodieën. HILVERSUM II, 415 M. VARA; 7.00 Nieuws, 7.15 The Mas- queraders en Rawicz en Landauer, 8.00 Nieuws, 8.18 Fragmenten uit „Madame Butterfly" van Giacomo Puccini, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Strijkkwartet in a, op. 51 no. 2 van Johannes Brahms, 9.30 Water standen, 9.35 Walsen van Johan Strauss, VPRO: 10.00 Morgenwij ding, VARA: 10.20 Dirk Schater, piano, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Liederen van Brahms, 11.00 Voor dracht door Jan Apon, 11.20 Geva rieerd Frans programma, AVRO: 12.00 Orgelspel door Pierre Palla, 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 Sport en prognose 12.45 Orkest van David Rose, 13.00 Nieuws, 13.20 „The Avroleans", 13.50 Les Compagnons de la Chan son, 14.00 Kookkunst door Mevr. R. Lotgering-Hillebrand, 14.20 Ka merorkest o.l.v. Maurits v. d. Berg, m.m.v Henriette Doornbos, piano, 15.00 Boekenschouw door Dr. P. H. Hitter Jr., 15.20 Vervolg concert. VARA: 16.00 Orgelspel door Johan Jong, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Zes zangers zingen, 17.20 Piet Tig- gers spreekt over Paganini m.m.v. Dick de Reus, viool en Isja Rossican piano, 18.00 Nieuws, 18.15 De VARA feliciteert, 18.45 Silvestrl-kwartet, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Waar om het S.W.G. noodzakelijk werd, VPRO: 19.30 Land bevolking en cultuur van de Provincie Overijssel, 20.00 Nieuws, 20.05 Vierhandig pia nospel, 20.30 Over de betekenis van de radio voor het gewone leven, VARA: 21.00 Men vraagten. wij draaien 21.30 Serie-hoorspel „Het Mysterie van de Prinsengracht" VI, 22.00 Buitenlands weekoverzicht, 22.15 Swing and Sweet, VPRO: 22.40 Lezing, 22.45 Avondwijding, VARA: 23.00 Nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, 23.30 Russische balletmuziek. Naar hef A.N.P. verneemt is de 25-jarige Robert Th. F. L., chief- president van de vereniging P. I., Particulier Initiatief tot het doen van Charitatieve Werken, een dezer dagen door de rijks recherche gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring te Rotterdam. Zoals men zich zal herinneren is deze vereniging onlangs failliet verklaard. Er bestaat een nauw verband tussen dit faillissement en de arrestatie van L. Reeds in zijn prille kinderjaren bleek de chief-president te be schikken over een grote fantasie. Het clubje vriendjes, waarmede hij 11 jaar oud soldaatje speelde, wilde hij maken tot een grote vereniging. Dat lukte toen niet. Eerst veel later, in 1943, kwam in 's-Gravenhage een der gelijke jeugdvereniging tot stand. De leden heetten naar hun leider „Robertisten". „Vivat Robert" was hun strijdkreet. De familie van Robert speelde de eerste viool. Zij organiseerden, gesteund door de St. Vincentiusvereniging, enige St. Nicolaas- en Kerstvoorstellingen voor kinderen. De ware intenties van de familie L. bleken niet al tijd te onderkennen en na aller hande strubbelingen werd de ver eniging in December 1944 ontbon den In die tijd liep Robert in pries terkleding ropd. Hij had daarvoor toestemming verkregen, om aan de arbeidsinzet te ontkomen. Deze kleding beviel hem echter zo goed, dat hij er na de bevrijding niet van kon scheiden. Hij besloot priester te worden, niet een „dood gewone", doch een als Henri de Greeve. Toen een zodanige oplei ding niet bleek te bestaan, besloot hij een prive-opleiding te volgen. Hij verhuisde naar Helden-Pan- ningen, waar een geestelijke hem eenmaal per week les gaf. De studie van Robert ging niet naar wens. Van kerkelijke zijde kreeg hij bevel de priesterkleding af te leggen. Hij kwam in contact met notaris Q. te Maastricht, die hij door zijn fantastische verhalen' warm wist te maken voor zijn so ciaal werk. Deze notaris was van oordeel, dat de sociale liefhebberijen van Robert en de zijnen moesten op gevangen worden in een vereni ging, die rechtspersoonlijkheid zou bezitten. In verrassend korte tijd kwam de Koninklijke goedkeuring af. Robert werd chief-president (voor het leven benoemd) en kreeg dictatoriale bevoegdheden. Notaris Q. werd voorzitter, twee andere familieleden van Robert, zijn vader en een broer, waren resp. vice-voorzitter en penning meester. Notaris B. uit Overschie functionneerde als secretaris. Alle bestuursleden moesten in handen van Robert een eed afleggen, dat zij nooit zouden spreken over de punten, welke in bestuursvergade ring besproken werden. Een revue. Op 30 April 1948 ging in de Ko ninklijke Schouwburg te 's-Gra- venhage de revue „Drie eeuwen". De familie L. en enkele kennissen waren de uitvoerenden. Genodigd was een aantal hoge militairen, want P.I. zou met deze revue langs de kazernes in Nederland trekken. Dit is nooit gebeurd en door het peil van deze voorstelling verloor de vereniging haar relaties in militaire kringen. Na afloop van de voorstelling werd de „ar- tisten" een telegram bezorgd waarin zij op hoogdravende wijze gefeliciteerd werden met hun „succes". Later is gebleken, dat zij dit telegram aan zichzelf had dén gericht. In Robert's brein was ondertus sen weer een ander fantastisch plan gerijpt. Niet alleen Nederland doch ook de overzeese gebiedsde len hij dacht vooral aan Cura cao moesten door P.I. bewerkt worden. Verschillende personen en gistanties werden bewerkt en door zijn grote overredingskracht en welbespraaktheid kreeg hij o.m. medewerking van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen als mede van dr. Da Costa Gomez en van de heer Eman, vertegenwoor digers van de Nederlandse Antil len bij de Nederlandse regering. Curacaose studenten in Neder land werden warm gemaakt voor de plannen. Ook werden R. K. geestelijken in Nederland, die re laties hadden op Curacao, bewerkt. Alles scheen goed te gaan. Nota ris B. was er nog in geslaagd dok ter Hoffmann uit Nijmegen voor de plannen van P.I. te winnen. Deze dokter verkocht zijn practijk, en enige andere personen, die als chauffeur of administratieve krachten mede zouden gaan, hun persoonlijke bezittingen. Ieder stortte een deel van zijn geld in een gemeenschappelijke pot als een renteloze lening. Dit geld zou later worden terugbetaald. Dit is nooit gebeurd. Op 3 en 6 Mei ver trok men per K.L.M. naar Cura cao. Notaris Q. was op het laatste moment verhinderd daar er we gens een belastingschuld van f 295.000 conservatoir beslag op zijn vermogen was gelegd. Op Curacao. Enige dagen voor het vertrek stuurde het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake maat schappelijk hulpbetoon een rap port over P.I. aan de secretarissen van armenraden in Nederland, waarin contact en samenwerking met deze vereniging ten sterkste werd ontraden. De Nederlandse Bank kreeg argwaan en van ker kelijke zijde werd een waarschu wing gezonden naar de gouver neur van Curacao. Toen P.I. dan ook op Curacao aankwam wachtte haar daar in plaats van juichend welkom geroep koele gereserveerd heid bij officiële instanties. De Ne derlandse Bank weigerde meer geld over te maken dan f 30.000. De chief-president vertrok weer naar Nederland om deze zaak te regelen, doch slaagde daar niet in. De procureur-generaal van politie op Curacao dwong toen het gezel schap rechtsomkeert te maken en begin Juni was men weer thuis. Op het vliegveld Schiphol werd notaris B. wegens malversaties in zijn eigen practijk gearresteerd. Dokter Hoffmann en de anderen gingen de ogen open. Dokter Hoff mann diende toen een aanklacht wegens oplichting in. De zaak kwam in handen van de rijks recherche en na een zeer langdu rig onderzoek is men thans tot de arrestatie van de chief-president overgegaan. De politie heeft aan wijzingen, dat verschillende be stuursleden van P.I. andere bedoe lingen hadden dan alleen sociaal werk te verrichten op Curacao. De Roemeense regering heeft Woensdag alle landbouwgronden en daarop staande gebouwen van de grondbezitters, behalve de boeren, onteigend. Zij heeft verder alle cre- dieten en rechten, voortspruitend uit cultivering van gronden, over genomen. Het grondbezit zal in de toekomst niet meer dan vijftig hec tare mogen omvatten. Als reden voor deze maatregel werd opgege ven, sabotage van de productie- plannen. Overtreding avn de uitge- vaardige maatregelen zal gestraft kunnen worden met vijftien jaar dwangarbeid. AARTSBISSCHOP VAN QUEBEC NAAR NEDERLAND VATICAANSTAD, 2 Maart. Mgr. Maurice Roy, aartsbisschop van Quebec, zal zich binnenkort naar België en Nederland begeven om een bezoek te brengen aan de Canadese graven. GESMOKKELDE TEXTIEL IN BESLAG GENOMEN ROOSENDAAL, 3 Maart. Bij de wed. v. d. L. te St. Willebrord werd een grote partij textiel in beslag genomen. De (gesmokkel de) lading werd gesnapt toen ze werd ingeladen voor vervoer naar boven de Moerdijk. Enige kom miezen hadden zich verdekt op gesteld en snapten .en passant nog een aanzienlijke partij bonnen, welke tussen de textiel verstopt was. EXTRA BOEKENINZAMELING VOOR MILITAIREN Ten bate van de militairen in Indonesië zal de Niwin in de maand Maart een extra inzame ling houden van boeken en tijd schriften. Lectuurzendingen tot een maximumgewicht van twee kilogram kunnen bovendien port vrij worden opgezonden aan de B.A.R.K. te den Haag. VLISSINGSE STRAND LIEP GROTE SCHADE OP De storm heeft grote schade toe gebracht aan het Vlissingse strand. De cabines en galerijen zijn gro tendeels verwoest. Erger is even wel, dat de zandlaag, die tijdens de oorlog ernstig in dikte was ver minderd, doch die zich sedertdien herstelde, vrijwel is verdwenen, zodat de ondergrond van klei is blootgekomen. Het is aan twijfel onderhevig of in deze toestand nog voor het a.s. strandseizoen verandering zal kunnen komen. GEVEL VAN GEMEENTEHUIS INGESTORT Het in de oorlog zwaar bescha digde gemeentehuis van Drunen, dat reeds rondom in de steigers stond voor restauratie, is door de storm grotendeels vernield, door dat de gevel aan de noordzijde naar beneden is gekomen. Er was slechts één lichtgewonde. STIJGING SPAARSALDI De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerde cijfers v/ijzen uit, dat in de maand Janua ri 1949 bi,j de algemene spaarban ken werd ingelegd f 38.720.924 en terugbetaald f 29.571.136. Het spaarbedrag nam dus toe met f 9.149.788. Bij de bankspaarban- ken waren inleg en terugbetaling in Januari 1949 resp. f2.929.690 en f2.188.417, zodat ook hier het spaarbedrag toenam en wel met f 741.273. De Regionale Automobielsport Club „R.A.C.-West" organiseert van 2630 April a.s. een Internationale Tulpen Rally naar ons land. Het kaartje laat zien, welke routes de voor het merendeel buitenlandse deelnemers, die uit een tiental plaatsen in West- Europa een non stop-rit van circa 2800 km maken, naar Noord- wijk en onze bollenvelden zbllen volgen. Woensdagmorgen stond voor het Bijzonder Gerechtshof tc Arnhem terecht de 48-jarige beeldhouwer, Ernst Voorhoeve, in bezettingstijd hoofd van de afdeling propaganda van het hoofdkwartier der N.S.B. en leider van de afdeling actieve propaganda van het departement van voorlichting. Voorhoeve hevelde in November 1940 het „Verdinaso" over naar de N.S.B. waarbij hij het leiderschap van eerstgenoemde beweging, ver wisselde voor de N.S.B.-functies, die hem eerst f 5000 en later f 9000 per jaar opleverden. Ondervraagd over zijn diverse ac ties, zeide Voorhoeve, dat de onder grond van zijn diverse acties is ge weest Nederland een zelfstandige en zo gunstig mogelijke positie te geven tussen de bondgenoten van Duitsland na de overwinning van dat land. Verdachte zeide zijn krachten te hebben overschat en te naief te zijn geweest. De procureur-fiscaal, mr. Huber, zei in zijn requisitoir, dat Voorhoe ve bij zijn propagandistische acties Mondhygiëne Elke poetsing met IVORuL is een ware mondwassing. (Ingezonden mededeling) Lt.-kol. Paul Bryan is de candi- daat der conservatieven in de tussentijdse verkiezing te So- werby voor de vacature ont staan door het terugtreden van John Belcher, die verwikkeld is geweest in het corruptieschan daal der Engelse parlementsle den. Bryan maakt voor zijn ver kiezingscampagne gebruik van een klein model motorrijwiel, waarmee hij de kiezers in zijn /district bezoekt. Bij springvloed heeft een gedeelte van Rotterdam, dat tussen de rivier en de zeedijken ligt ,nog altijd last van overstroming. Dit was ook Dins dagavond het geval. Kelders liepen onder én het verkeer over de Maas bruggen was enige tijd niet moge lijk, zodat alleen van de tunnel ge bruik kon worden gemaakt. De aan gerichte schade aan walgoederen is groot. De drooggelegde Scheepma kershaven liep weer geheel vol, waardoor de bouw van de rederij- brug stagnatie ondervindt. Ook in de buurt van de Wijnhaven, de Oostmaaslaan en de Admiraliteits kade is schade aangericht, niet al leen in de kelders maar ook aan de bestrating, die diepe kuilen ver toont. Reizigers uit Utrecht en Gou da waren gedwongen reeds voor het bereiken van het Maasstation de trein te verlaten, omdat de omge ving van het Maasstation door het water overspoeld werd. Ook het ge hele Noordereiland heeft blank ge staan. PRODUCTIE „WILLEM BARENDSZ" Tot 20 Februari had de „Willem Barendzs" geproduceerd 78.332 vaten (13.055 ton) traan tegen 50.480 vaten (8.413 ton) in de over eenkomstige periode van het vo rige vangstseizoen. Tot 13 Februa ri was de productie 69.112 vaten traan (11.517 ton). De spermolie- productie is met 639 ton ongewij zigd gebleven. betreffende dienstneming bij de vij and veel gevaarlijker is geweest dan een ronselaar. Hoeveel ellende heeft hij niet gebracht onder de frontstrijders, aldus de proc.-fiscaal. Er zou ons volk veel narigheid zijn bespaard indien Voorhoeve was ge bleven wie hij was: beeldhouwer en idealist. Mr. Huber eiste tenslotte twaalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kroeskamp, vergeleek zijn cliënt met Tito. Voor hoeve bleek in aljes nationalist en verzette zich tegen de Duitsers, wanneer deze de belangen en de eer van zijn land aantasten. Pleiter verzekerde, dat Voorhoeve thans geen moeilijkheden meer zal ople veren. Hij wil verder leven als kun stenaar. Aan het slot van de rechtzitting hield Voorhoeve zelf nog een uit voerige rede, waarin hij zeide te be treuren, dat men hem in enkele op zichten verkeerd beoordeelt. De overgang van Verdinaso in de N.S.B. was allerminst een verkoop. Hij bezit geen commerciële talenten en de bedoeling was slechts zuivere gezichtspunten in de N.S.B. te in troduceren. Hij zeide verder thans straatarm te zijn en zelfs geen kunstwerken meer te bezitten, die hij na 1935 heeft gemaakt. Voor hoeve gaf het Hof de verzekering door niets anders te zijn gedreven dan door hartstochtelijke liefde voor zijn vaderland. De uitspraak werd bepaald op 16 Maart of eerder. (Van onze parlementaire redacteur). Tijdens het debat op de Partij raadsvergadering tussen prof. Rom- me en de heer Sybesma kwam ook het heengaan van dr. Van Mook ter sprake. De heer Sybesma stelde, dat hiertoe reeds bij de kabinetsforma tie was besloten, hetgeen ook de minister-president, dr. Drees, in de Tweede Kamer zou hebben toege geven. Prof. Romme zeide dat hem van een dergelijke mededeling niets bekend was. De vervanging van dr. van Mook was uitsluitend een zaak van kabinets-politiek geweest. Uit de Handelingen van 11 Nov. '48 blijkt echter dat het gelijk in deze toch bij de heer Sybesma ligt. Bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting zeide de minister president o.m. „Intussen is inder daad reeds bij de kabinets-formatie, en dat was ook reeds gebeurd bij de poging tot kabinets-formatie door dr. Beel, besproken de positie van dr. Van Mook en is gebleken, dat het gegeven de politieke verhoudin gen in Nederland, zeer moeilijk zou zijn een voldoende grondslag van vertrouwen voor het Indonesische beleid te* vinden, indien dr. Van Mook nog lang de vertegenwoordi ger der Kroon in Indonesië zou wezen." In deze speelden dus niet op de eerste plaats de meningen van de aangezochte persoonlijkheden een rol, doch „de politieke verhoudingen in Nederland". Voorts blijkt uit de geciteerde passage, dat ook de for mateur in de eerste aanleg, dr. Beel, op deze meningen stuitte en dr. Beel poogde toch nog een parlemen tair kabinet te vormen en voerde besprekingen met de vier fractielei ders. Dit alles overigens slechts be doeld om dit deel van het debat zui ver te stellen. Elke maand kent, telkens terugkerend, haar eerste Vrij dag. Die van morgen zou in de geest van de Vasten-liturgie een dag moeten zijn van meer en vuriger gebed. Niets heeft de wereld, hebben wij tegen woordig meer nodig dan ge bed. De landen wedijveren met elkander, wie de sterkste be wapening zal hebben, 't Spook beeld van de oorlog werpt zijn schaduwen vooruit. Van vele plaatsen der aarde klinkt het oorlogsrumoer tot ons door. Wat zullen wij doen? 't Mach tigste wapen ter hand nemen dat het gebed is. De eerste Vrijdag der maand is bijzonder gewijd aan de verering van het H. Hart. Laten morgenochtend onze kerken weer gevuld zijn met talloze biddende mensen. Een biddend leger! MARCUS. FEUILLETON 23). Moeder en ik houden allebei heel veel van vader, maar we beseffen ook, dat hij heel wat moeilijkheden veroorzaakt." „Ik begrijp niet goed, wat je daarmee wilt zeggen", antwoordde Hans gemelijk. „Ik bedoel dit, dat als je navraag naar je vader ging doen, of als je hem ontmoette, je wellicht dingen ontdekte, die alles nog veel moei lijker voor je makendingen die je liever niet te weten was geko men. Ik kan niet aannemen, dat je moeder en je oom jou van hem verwijderd hebben gehouden, als ze daarvoor geen zeer ernstige reden hadden. Je moet nu eenmaal zoveel vertrouwen in hen hebben, dat je aanneemt, dat wat ze doen, in hun ogen goed is, al zou het dat in werkelijkheid ook niet zijn. Je moet hun dus je vertrouwen schenken, Hans en daarom moet je, naar mijn mening, geen pogingen in het werk stellen, om je vader op te sporen". Hij besefte dat zij gelijk had, maar in ziin hart welden ontstem ming, teleurstelling en nog andere gevoelens op, waarvoor hjj geen naam wist te vinden. Hij bleef zit- door A. F. ten turen naar de maan en de op komende mist, die parelgrijs er door schijnend boven het water hing. Dan wendde hij zich zonder verder Iets te zeggen om en sloeg de weg naar huis in. Cato liep zwijgzaam naast hem voort. „Hans," vroeg ze zachtjes, toen ze voor haar huis stonden, „ben je boos op me?" „Neen." antwoordde hij op effen toon. „Wel waar!Het spijt me erg, maar... Ik vind het jammer, dat is eigenlijk al wat ik zeggen kan. Goedenavond, Hans." Hij liep vlug verder om niets te zeggen, wat de verhouding tussen hen zou bederven, maar hij dacht bij zichzelf: „Morgen ziet ze me niet!" De volgende dag echter schaamde hij zich reeds over zijn boosheid, 't Was immers hddr schuld niet... eerder was 't de zijne en die van de omstandigheden, waaraan hij toch niets kon veran deren. Toen hij haar die avond ont moette, was ze even rustig en ge woon als altijd. Zo gingen de da gen voorbij en geen van beide haalde het gesprek over zijn vader op, tot de allerlaatste dag in de namiddag voordat hij naar Delft vertrok, door hen beiden aan de oever van het riviertje doorge bracht. „Ik was echt boos op je, die avond", bekende Hans. „Ik had zo iets van een vooropgesteld idee over mijn vader... Ik zou nog al tijd graag meer van hem afweten, maar toch geloof ik, dat jij gelijk hebt en dat het beter is, sommige dingen niet te weten." Cato had flauwtjes geglimlacht en naar het water gekeken, dat in het zonlicht schitterde. Hij had haar aandachtig opgenomen... haar rechte wenkbrauwen boven haar diepblauwe ogen, die iets in de verte schenen te zien turend en speurend, zoals naar» Friese voorvaderen over de wijde water vlakten van Noord- en Oostzee speurden op hun ontdekkingstoch ten haar goudblonde haren, die over haar voorhoofd golfden en in een wrong achter in naar hals wa ren opgenomen, en haar mond, met zijn fijngebogen lippen. En toen dacht hij opeens: „Morgen zie ik haar niet meer!" en voelde een koude rilling over zijn rug. „Waar zit je over te denken, Hans?" hoorde hij haar vragen. „Over jou." Hij had het gezegd, voordat hij er zelf erg in had. Zijn wangen begonnen te gloeien en er trok een nevel voor zijn ogen, maar hij hoorde zijn eigen stem zeggen: „Ik dacht erover na hoe ik je missen zal." „Daar zul je het wel te druk voor krijgen", antwoorde zij vrien delijk. „Op de Technische Hoge school is het poot aan spelen, jon gen." Hij knikte beamend. „Ja... maar..." en opeens liet hij zich gaan: „Hoe kan ik werken? Ik ben dan weer zo alleen. Ik zal net zo schuw en eenzaam zijn als toen ik tien jaar was en voor het eerst naar kostschool ging. Het zal zelfs erger zijn dan toen, om dat ik nu iemand heb, die me be grijpt en die ik vertrouwen kan... omdat ik jou nu heb en..." Zij sprak geen woord. Hij zat in spanning naast haar en staarde met nietsziende ogen naar 't voor- bijstromende water van de Geul. Eindelijk hoorde hij haar als van verre zeggen: „Ik moet naar huis. Moeder is vandaag uit en komt pas laat thuis. Ik moet nog voor het eten zorgen en... Kom, Hans, ga je mee?" Hij wendde zich naar haar om. Ze was opgestaan en keek glim lachend op hem neer. Hij voelde 'n brok in zijn keel. „Cato „Ja, Hans?" „Wat ben je aardig en hartelijk voor me geweest. Ik kan je niet genoeg dankbaar zijn en..." „Voor onze vriendschap?" Haar lippen plooiden zich tot een lachje, maar haar ogen stonden ernstig en keken hem recht aan, toen ze ver volgde: „Ik heb net zoveel of mis schien nog meer reden om jou dankbaar te zrjn. Jij bent heel har telijk en goed voor me geweest Hans." Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3