BEURS EN FINANCIëN KomsENvAM Intell EEN MUZIKALE MEDITATIE Volkstuinhoudersvereniging Alkmaar en Omstreken" FILMS VAN DE WEEK r In Lom aai ALKMAAR EN OMSTREKEN De Mattheus-Passion amerikaanse lof voor alkmaarse kaasmarkt h.v.z. opgelet revue-avond „ons belang" nieuwe aanwinsten r.k. leesbibliotheek onze agenda J A. Bökkerink RETRAITE dader roofoverval te schacen gearresteerd K.F.C. FILMKEURING De Wieringermeer als gemeente Marktberichten Waarc De brochu Verklo Manchest-c PAC. 2 Zaterdag 5 Maart 1949 TOEN JOH SEB. BACH zijn Mattheus Passie in 1729 voor de eerste maal zag opgevoerd, zal hij waarschijnlijk wel niet hebben ver moed, dat juist dit werk, meer dan enig ander uit de muziekliteratuur in de toekomst, zo zeer in de alge mene belangstelling zou komen te staan. Het raakte weliswaar tijde lijk in vergetelheid,* maar sedert Felix Mendelssohn er meer aan dacht aan schonk, groeide de popu lariteit enorm. In Duitsland werd zelfs een Bach-Vereniging opge richt. In ons land hadden de jaar lijkse Passie-uitvoeringen in het Concertgebouw een grote ver maardheid. Ook te Naarden werd aan Bach's meesterwerk jaarlijks het volle pond gegeven. En nu na de oorlog is er als het ware een algemene traditie ontstaan ten opzichte van de Mattheus-Passie; verscheidene plaatsen in Nederland zijn met de opvoeringen begonnen. Het Ministerie van O., K. en W. heeft Jan Engelman opdracht ge geven de tekst in het Nederlands te vertalen; de eerste uitvoering zal in Mei in Zaltbommel o.l.v. Frans van Amstelfoort plaats vinden. Ook hier in Alkmaar heeft het Vrijz. Herv. Zangkoor o.l.v. dir. Corn. Jonker zes jaar geleden voor de eerste maal de ..Mattheus" uitge voerd en dit zelfs tijdens de oorlog nog voortgezet. Aan belangstelling hiervoor behoefde men dan ook nooit te twijfelen. Nu kan men wel de muzikale structuur van het werk gaan beschouwen, maar' er zijn méér composities, waarin zich de meesterhand manifesteert. Er moet dus nog een andere factor zijn, waarom jaarlijks honderden de Grote Kerk vullen bij de Mattheus- passion. Zou dit toch uiteindelijk de religieuze achtergrond zijn? Bach schreef in feite niets anders dan een „meditatie" en heeft slechts het lijden des Heren volgens het Evangelie van Mattheus gedramati seerd of liever de Christusfiguur en de anderen uit dit grootse drama al naar hun aard en karakter scherp geaccentueerd en door middel van de muziek voor velen boeiend ge maakt. Orkest, solisten, koren, zijn dus dienstbaar aan het éne idee, wat ook Bach voorstond: overwe ging van het lijden van Christus. Wanneer we de zaak zo beschou wen. dan wordt het wel duidelijk. „Een der interessantste beziens waardigheden van Europa." ALKMAAR. Vorig jaar maak ten 21 employé's van The Amen can Express Company een reis door twaalf landen, teneinde een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heden. welke het oude werelddee' aan dé Amerikaanse toeristen bood. On 8 October bezochten deze ex perts op het gebied van internatio nale toeristenreizen Alkmaar, welk bezoek 'n uitstekende indruk heeft achtergelaten. In het News bulletin van de American Express Company, dat aan alle belangrijke dagbladen en tijdschriften in de Ver. Staten wordt verstrekt en daarom grote propagandistische waarde is wordt in ruime mate aandacht schonken aan „de beroemde Alk- maarse kaasmarkt, een uei inter ressantste bezienswaardigheden van geheel Enropa". „Men moet deze kaasmarkt gezien hebben al dus het bulletin. „De combinatie van het pittoreske Waaggebouw met zijn ruitertjes en trompetters onder de torentrans, de kaasdra- ers in hun witte pakken en met gekleurde hoeden .de berries en de grachten, zijn bijna onbeschrijfelijk Met grote waardering getuigt men van de ontvangst ten stad huize en de koffie met kaas waarop het gezelschap is onthaald Uitvoe rig staat de schrijver stil bij het oonte schouwspel dat Alkmaar op deze 8 October bood, om het Ame rikaanse publiek aan het slot nog maals op het hart te drukke, dat Alkmaar een der aantrekkelijkste bezienswaardigheden van ons land en van Europa is. Men schrijft ons: ALKMAAR. Zondag a.s. be gint het wandelseizoen. Voor deze éerste tocht is een groot aantal leden ingeschreven. Om 12 uur wordt er gestart, vanaf Café „De Graanhandel". ZaaUmarkt. De le den worden verzocht om 11.4j aan wezig te zijn, voor 't uitreiken van de insignes. Denk vooral om de wandelboekjes. Degenen, die nog m het bezit willen komen van een wandelboekje, kunnen dit opgeven bij de secretaris. HOUT VOOR WEDEROPBOUW Dezer dagen ariveerden aan de loswal bij de V. B. alhier, die voor overslag zorgde, twee motorrijn aken geladen met boomstammen, gekapt in het Zwarte Woud en af komstig uit Straatsburg. Het hout werd door trailers naar de firma Conijn vervoerd, die de stammen verder bewerkt en verzaagt. ALKMAAR. voor een goed bezette zaal in het „Wapen van Heemskerk" trad gisteravond het gezelschap Jan Brouwer op met 'n revue, getiteld: Hollands Glorie. De opbrengst van deze avond kwam geheel ten goede aan het T.B.C.-bestrrjding fonds: „Ons Be lang", dat onder de t.b.c. lijdende soldaten werkt. Het was eén af wisseling van originele vondsten en vooral het optreden van het jeug dige dames-accordeonduo „Les deux Cheries" kon ons ten zeerste bekoren. De sketches waren uitste kend, de conferencier vlot en on derhoudend. Tot slot van de avond sprak ka pitein F. W. Wiegel een woord van dank tot het gezelschap dat onze jongens op zo'n uitstekende wijze amusement heeft gebracht waarom dc Mattheus-Passie zo'n onweerstaanbare aantrekkings kracht schijnt te bezitten. Bach's „Mattheus" is op kunstgebied een werk dat de gehele christenheid raakt. Het is met volkomen zeker heid niet te bepalen met welke in tenties al de bezoekers naar het werk zullen gaan luisteren. Deze beknopte inleiding is be doeld als een stimulans ook dit jaar weer de „Mattheus" niet over te slaan, maar weer enkele uren van meditatie en kunstgenot te ervaren. Gods gave, het talent, is Joh. Seb. Bach niet tevergeefs geschonken hij heeft er mede gewerkt, doen wij er ons geestelijk voordeel mede. W. SCHREURS. INGEKOMEN PERSONEN J. Sierkstra, R.K., arbeider hoog ovens, van Beverwijk naar K. Landstraat 12; H. Slegtkamp, ver zekeringsagent, van Breda naar Rembrandtstraat 12; E. J. Rokker, electriciën, R.K., van Nijmegen n. Baanstraat 14; C. E. Bretzke, EvL., van Duitsland naar van Everdin- genstraat 18; L. Groen. OBisCL. timmerman, van Amersfoort naar Trompstraat 42; A. M. Vogelaar, NH„ van Batenburg naar Tessel- schadestraat 9; D. Kansen, NH„ v. St. Pancras naar Pr. Julianalaan 14; J. D. M. Dullè, RK, van Haarlem naar Frans Halsstraat 26; G. J. Vis ser en zoon, OBisCL, van Egmond aan Zee naar Regulierslaan 16; J. A. van Calmhout. soc. ambtenaar en echtgen. met kinderen, van Am sterdam naar Emmastraat 41; J. P. Hendriks, RK. van Centr. Bev. re gister, naar Pr. Bernhardlaan 16; M. Smit. kapper, van Furmerend, naar 2e Kabelstraat 15; W. Kooy, NH, van Koog aan de Zaan naar Nieuwpoorfslaan 60; S. Petiot en zoon. RK, van Frankrijk naar Uitenboschstraat 84; J. P. Rente naar. van Heiloo naar Westerweg 153; A. M. H. de Viers, EvL, ver pleegster, v. Zaandam naar Wilhel- minalaan 11; E. A. Buter, RK. dienstbode, van Harenkarspel naar van Everdingenstraat 18: S. A, Groenewoud, RK, broodbakker, van Beverwijk naar Scheteldoekshaven 8; J. Maats, van Haarlemmermeer naar Steynstraat 1; A. E. Groot, RK, dienstbode, van Ursem naar Langestraat 81; P. Rohof, RK, deco ratieschilder, van Oude Niedorp n, Geestersingel 49; T. de Lange, RK, dienstbode, van Heiloo naar Friese- weg 4; J. J. van der Meijden, van Schoorl naar Pr. Julianalaan 14; F. A. Vasterman, RK, electriciën, van Heiloo naar Appelsteeg 4; K. Ven- nink. NH, van Heiloo, naar Pr. Ju lianalaan 14; G. H. M. Paauw, RK, dienstbode, van Haarlem naar Var- nebroek 11. De R.K. Leesbibliotheek op de Laat heeft de volgende nieuwe aan. winsten ingeschreven: 8493 L. Hemon, "Maria Chapdelaine. 8501 J. Maas. Zott'n Arjaan. 8459 J. Hofwjjk, Blubber. 8490 Ph. Gibbs, Achter het ijzeren gordijn. 8449 L.Budenz. Rome-Moskou-Rome 8464 J. Mens, Koen. 8532 Jos. A. v. Seggelen, "Wat er groeide uit de daad (K.A.B.) Nieuwe meisjesboeken: 8462 O. Malley. Carol krijgt vleugels 8463 Idem, Stewardess. 8450 De Clercq Zubli, Het Rimboekind. 8467 L. Rinses, Ems pakt aan. DIERENBESCHERMING Aan de knop van de deur van een woning aan de Kennemerstraat- weg vastgebonden, werd aange troffen een klein 10 weken oud foj hondje. Wie ontfermt zich over dit diertje? Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BIOSCOPEN: Harmonie: Noodlot, 18 jaar; Cinema, Warschau Concerto, 14 jaar; Victoria: San An tonio, 18 jaar; A.B.T.: Gue- rillastrijders, 14 jaar; Het huis met de geheime kamer- ZONDAGSDIENST DOKTOREN: Dr. Lourens, Oude Gracht 293, telef. 2892; Dr. van Gilse, Kennemerpark 8, telef. 3136 APOTHEKEN; Zaterdag: Wanna. Ritse voort 5. Zondag: Mevr. de Wed. C. M. B. Wenna. Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. Zondag: D, de Leeuw, stuartstraat 90, telef. 2288 BONNEN HALEN: Maandag de lettere K tot Komen. V- A. KLOOSTER f Hedenmorgen had de plechtige Uitvaart en begrafenis plaats van de heer A. Klooster, die in Huize St. Augustinus in de ouderdom Van 74 jaar was overleden. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door de Z. E. Rector Dr. F. Holthuizen, terwijl het zangkoor der St. Laurentiuskerk, waarvan de overleden 50 jaar lid en vele jaren directeur en organist was, de Gregoriaanse Mis van Re quiem uitvoerde. Na de H. Mis had om kwart voor elf op de R.K. Begraafplaats St. Bar bara de teraardebestelling plaats. De heer Klooster werd in 1874 in Egmond-Binnen geboren en ontving aldaar van de heer W. Kraakman, organist van de St. Adalbertuskerk zijn eerste muzikale vorming. Op 18 Juni 1896 werd hij lid van het St. Laurentiuszangkoor. alhier, waarvan hij op 1 Sept. 1910 tot or ganist benoemd werd, als opvolger van de heer P. Th. Ypma; op 2 Juni 1916 werd hij tot directeur van dit koor benoemd, als opvolger van de heer J. H. Muheren Sr. Onder zijn leiding werd een jongenskoor op gericht, dat hij tot grote bloei wist te brengen. Wegens zijn verdiensten voor de Dienst des Heren werd hij 17 Mei 1937 begiftigd met de Pau selijke onderscheiding, het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De overledende was o.a. Broeder- meester van de Alkmaarse Broe derschap „O. L. Vrouw van Keve- laer" en leidde tal van processies. Als medewerker van de Fa. Ypma had hij in Noordholland tal van re laties. Hij ruste in vrede. SCHOORSTEENBRANDJE Gisteren brak er in de Boterstraat een schoorsteenbrandje uit, welke door de politie met een brandblus- apparaat geblust werd. ONEERLIJKE VINDER Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 70-jarige in gezetene, die een portemonnaie, in houdende f 45.had gevonden, maar niet had aangegeven. De f 45 heeft hij ten eigen bate aangewend en de portem. in het Kanaal ge worpen. AANRIJDING Gisteren ontstond er tussen een bestelauto en een personen-auto 'n botsing, daar de van het Hofplein afkomende bestelauto de in zijn richting komende personenauto niet opmerkte. Beide wagens werden erijstig beschadigd. SHOWBOAT OP KOMST Op Donderdag 10 Maart a.s. zal de bekende show-boat „De Velu- we" voor enkele dagen in Alkmaar ligplaats kiezen om door de firma v. d. Laarschot, die dit goed inge richte schip enige tijd zal gaan ge bruiken om er haar artikelen in ten toon te stellen, te worden ingericht. Het schip zal daarna een tocht door Noord-Holland ondernemen en o.a. Hoorn en Den Helder binnen kort aandoen. JABOTS, de cprote mode bandfluweel in de meeste breedtes en kleuren en een prachtige witte zijde voor trouwjaponnen en blouses Brengt uw kousen bij ons! Jarenlange ervaring garan deert U, dat de reparatie AF is. RIDDERSTR. 17 ALKMAAR Sinds de bevrijding maakten in Bergen 20.000 mensen een retraite. Is U ook al geweest? In Maart worden de volgende retraiten ge geven: 14 Militieplichtigen. 811 Meis jes (volgeboekt). '1518 Gehuwde dames. 1922 Heren middenstand. 2225 Verloofde meisjes. 2528 broeken op Meisjes. 2831 Geh. dames mid- staan, werd de denstand. Geelt U op bij Directie Retraite huis, Bergen N.H. e exdiv. ACTIEVE AANDELEN Koloniale Bank A Ned.-Indische Handels Bank A Ned Handel-Mij cvA Alg. Kunstzijde Unie A Bergh J 250-1000 A v Berkel's Patent A Calvé-Delft CvA Kon. Ned Hoogovens A Lever Br. Unilever cvA Philips Gloeilampen gbvA Wilton-Feijenoord A Dordtse Petroleum A Kon. Petroleum A Amsterdam Rubber A Bandar Rubber A Holl.-Amerika Lijn A Java-China-Japan Lijn A KNSM Nat.bez.v A Kon Pakketv Mij. A OBLIGATIES EN PANDBRIEVEN vor.k. le tape l.tape Ned. Scheepv. Unie A Rotterdamse Lloyd A 81 Stoomv. Mij Nederland A 803/4 HVA A 107% 108 Javase Cultuur A 1581/2 157 Ned.-lnd. Suiker Unie A 156% 1563/4 158 Ver. Vorstenlanden A 277 279 Deli-Batavia Mij. A 108% 109 Deli-Maatschappü A 134 130 Senembah Mij. A 175 177 229% 230 227 ACTIEVE OBLIGATIES 217% 219 218% Nederland 1948 3'A 156 153 dito 1947 37.-3 3 253 260% dito 1937 285% 2883/4 287% S-lening 1000 3 148% 149t/2 148% Invest, cert. 3 158 159 Ned 1962-64 z.bel. 152 152 dito m.bel. 148 148 NWS 1000 27. 138 162 Nederl lOOSp.C N.-Ind ÏOOO '37 A 27. 1623/4 3 4 MAART 1949 157Vs 158% 147 159% 154 81% 91 42% 127 139»/« 131 156 128 142% 158% 1471/. 159"; 154% 79Vs 911/j 42 127 140% Kon Petroleum Dell Spoorweg N.-L Spoorw '02 v.k. 4 Mrt 37. 101% 37. 101% 3'/. 66% 67% AANDELEN Lev. Br. 6% Idem 4% Aniem N.-Ind Gas N.-X. Sp.-Mij. Sem.-Cher. pA pA A A A A 1371/s 101% 921/- 108% 31% 11% 138% 101 92% IO71/0 31% 11% VOORL GENOT AAND Alb Heyn N.A Vredestyn N.A. Fitting Walvischv Nrd I. Verz.v. Schok beton Zwitsa) A A A A A A A 185 112 82 IÏ8V4 621/; 134 108% 186 115 83 1183/4 63 136 108 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda cvA 32% 32i/« Bethl.St. cvA 94% Chrysler cvA 109 Gen Motor. cvA 17 59 Int Nick cvA 291/2 29% Kennec. Rep Steel U S Steel Cit. Serv. Nrth Am. Cont Oil MidC Oil Philips Shell Tidewat. Baltimore Miss KT. NY Cent Pennsylv. 99% 99% 9611 96% 964/4 96 99>/s 99% 96% 96ft 96% 963 t 96% 96% 79% 79% 100"/.. 100"/.. 95% 95ft CvA 473/4 471/4 CvA 24 23% CVA 73% 73% CVA 40% 40% CVA 163/4 16% CvA 513/4 cvA 43% 423/4 CvA 563/4 56% cvA 343/4 34% cvA 203/4 20% CvA 7% 7% CvA -4% cvA 9% 10 CVA 15% ALKMAAR. Gisteravond hield bovengenoemde vereniging een druk bezochte jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer C. Roéper. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de vereni ging nog steeds te kampen heeft met een tekort aan tuingronden. Vele inwoners -uit onze gemeente, die .zich, hetzij uit liefhebberij, het zij uit noodzaak (en dit laatste is veelal het geval) voor het huren van tuinen opgeven, moeten nog worden teleurgesteld. De voorzit ter constateerde echter met genoe gen, dat ook de overheid blijk geeft van de sociale betekenis van het vol kstu in wezen doordrongen te zijn zodat hij de wens uitsprak, dat ook in Alkmaar in de naaste toekomst de mogelijkheid zou worden ge schapen om één of meer perma nente volkstuincomplexen in te richten. Hierna bracht de secr.-penning- meester, de heer N. E. Wennink zijn jaarverslag uit. Hieruit stip pen wij aan, dat de vereniging 216 leden telde, die gezamenlijk 8.5 ha. tuingrond in gebruik hadden. De opbrengsten der tuinen waren over het geheel genomen zeer bevredi gend, mede dank zij de kunst- mestvoorziening, die de vereniging ter hand had genomen. In 1948 werd, ter vervanging van het ter- Harmonie Noodlot Als een uit een psychiatrische in richting ontsnapte patiënt weer in de maatschappij terugkeert,' kunnen er rare dingen gebeuren: vooral als deze patiënt nog de erfelijk-belaste zoon is van een zelfmoordenaar. De patiënt in kwestie blijkt in het gewone leven een fabrieksdirecteur te zijn. maar zijn leven is niet erg gewoon. Hij is bar jaloers en maakt daardoor het leven van zijn jonge vrouwtje tot een hel; hij poogt zelfs de man. die hij zijn medeminnaar waant, in de gloeiende hoogoven van zijn staalfabriek te gooien, doch zijn toeleg mislukt. Tenslotte pleegt hij zelfmoord, waarbij hij de verden. king laadt op zijn vermeende mede minnaar. Hoe aan deze psycholo- gisch-criminologische geschiedenis toch nog 'n happy-end komt. leert u de goedgespeelde film „Noodlot", welke deze week in de Harmonie draait met Ingrid Bergman en Ro bert Montgomery in de hoofdrollen. Een drietal uitstekende filmpjes van de M.G.M. in het voorprogram ma bewijst, dat er uit Amerika op dit gebied de laatste tijd iets beters komt; het zijn twee aardige technl- color-tekenfilms en een interessant documentaire over de Storm. Victoria „San Antonio" De bekende filmster Errol Flynn is ook goed geslaagd als cowboy en hij toont dat in de film „San Anto nio", waar hij op meesterlijke wijze met de revolver weet om te gaan en menige bandiet de Eeuwige Jacht velden instuurt. Zijn laatste tegen stander slaat hij buiten westen en zodoende wordt de gehele geschie denis met een goed einde besloten. Daarnaast treedt Alexis Smith op als een actrice, die een engagement heeft aangegaan met de eigenaar van het grootste café in San An tonio. Dat deze eigenaar ook de lei der der bandieten is, is haar niet bekend. Nodig is dat trouwens ook niet. want het is tenslotte toch eind goed, al goed. Voor liefhebbers van cowboygeschiedenissen zeker de moeite waard. Bovendien is dë film nog in Technicolor. De KFC-keu- ring is 18 jaar. Vooraf interessant nieuws; waar onder de rede van Z.H. de Paus en de Carnavalsviering in ons land. Cinema Americain Warschau Concerto Na het nieuws, waarin een impo sante opname van Z.H. de Paus, die 250.000 mensen op het Pietersplein toespreekt over het proces-Minds- zenty. de carnavalsviering in Frankrijk en Italië en de proef vlucht van de grootste vliegende vleugel, een kort, maar interessant R.K.O.-filmpje over het Rockefeller Center, met zijn 102 verdiepingen, een der grootste gebouwen in New- York. waarin tal van diensten zijn ondergebracht en waai- „Life", de „Time" en andere bladen gedrukt worden, met de Music Hall en het R.C.A.-station. een der grootste ra dio-diensten van het land. Een ge bouw waar 30.000 mensen werken. De hoofdfilm, „WarschaU-Concer. to", herinnert nog eens aan de strijd der Polen om hun land. De held van de film. Radetzky, vlieger bij de luchtmacht, ontmoet tijdens een bombardement een journaliste, op wie hij verliefd wordt. Als hij later na velerlei wederwaardigheden, in Engeland terechtkomt, ontmoet hij haar weer en trouwt met haar. Daartussen vangen wij fragmenten op van het concert voor piano, dat door Radetzky gecomponeerd is en dat men later in zijn geheel hoort, als de vlieger-componist, door een val met zijn toestel ernstig geschokt, zijn vrouw, van wie hij door een misverstand enige tijd gescheiden was, weer terug ziet. Muziekliefheb bers kunnen er hun genoegen aan beleven. A.B.T. Guerillastrijders Na het uitgebreide journaal zagen we in A.B.T. twee grote films. „Het huis met de geheime kamer" is een detïctive-story, waarin geluk kig de humor in ruime mate door heen is geweven. Aldus wordt een aardig geheel verkregen, waarbij de spanning niet ontbreekt. „Guerillastrijders" is een echte Cowboy-film, waarbij de liefhebbers volop kunnen genieten van schitte rende staaltjes paardrijkunst en schietpartijen. Roy Rogers is hier de held, die niet alleen overwint, maar ook een aardig liedje zingt. rein aan de Bergerweg. hetwelk ingevolge de uitbreidingsplannen dër gemeente voor bebouwing moest worden gereed gemaakt, een nieuw terrein in gebruik genomen tegenover de Rozenstraat. Ook dit terrein is echter te klein, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen De tuinwedstrijd, die in 1948 werd gehouden was hen groot succes en aan de jury werd dank gebracht voor de nauwgezette uitvoering van haar moeilijke taak. De financiële positie der vereniging is zeer ge zond. Ondanks dc hogere kosten van terreinonderhoud en de inrich tingskosten van het nieuwe terrein kon de exploitatie-rekening toch nog met een klein batig saldo wor den algesloten: De kascommissie had de boekhouding in orde bevon den, zodat de secr.-penningm. werd gedechargeerd, onder dankzegging voor de vele werkzaamheden, die hij in 1948 voor de vereniging had verricht. Na de pauze hied de heer Wen nink een inleiding over de reorga nisatieplannen van het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereni- gingen in Nederland. Het bestuur van Alkmaar en Omstreken heeft tegen deze reorganisatie ernstige bezwaren, omdat de zelfstandigheid der plaatselijke verenigingen in het gedrang komt. terwijl voorts een contributieverhoging wordt voor gesteld, waaraan het bestuur zijn medewerking niet wil verlenen. Het bestuur heeft er steeds naar gestreefd, de tuinen zo goedkoop mogelijk aan de leden te verhuren doch indien de voorstellen op het a s congres zouden worden aange nomen, zal dit een pachtverhcging voor de leden tot gevolg hebben. De vergadering verklaarde zich te gen de voorgenomen reorganisatie en besloot hét lidmaatschap van het Algemeen Verbond op te zeg gen, als in de voorgestelde reorga nisatieplannen geen wijziging wordt aangebracht. Op voorstel van het bestuur zal de voorzitter van het Algemeen Verbond worden uitge nodigd. om in een volgende leden vergadering de reorganisatie nader toe te lichten. Na een korte rondvraag werd de geanimeerde vergadering door de voorzitter gesloten. BEVOLKING EGMOND AAN ZEE Ingeko men personen; Pieter C. W. Foeken, Voorstraat 34, uit Soest; Pieter J. de Haan, Voorstraat 65, uit Bergen NH.- Johanna M. Bertrums. Prins Hendrikstraat 25. uit Amsterdam; Anton M. van Egmond en gezin, Emmastraat 48 uit Alkmaar; Come Rijnhart, Boulevard 20 uit Hellen- doorn; Agatha C. Fagel, Julianastr. 84 uit Hilversum Johannes O. e. Helle. Voorstraat 52 uit Geldermal- sen; Wilhelmus A. J. van den Or- del, Wilhelminastraat 10 uit Schim- mert; Catharina M. H. Rooding, Voorstraat 83. uit Sittard; Apoilonia Duiten, Prins Hendrikstraat 25, uit Leiden. Vertrokken personen: Jacoba A. Remmé, naar Wassenaar. Papeweg 2; Christina F. M. Roest, naar Hilver sum, Wagenweg 82; Hinderkien Koops. naar Drfëbergen-Rijsenburg, Hoofdstraat 211: Anna Schaaf, naai Lemsterland. Polderdijk 11; Maria L. Liefting, naar Batavia (Indone sië); Maria Stam, naar Renkum, Waterweg 31; Johannes J. Clausing en gezin, naar Soest, van Weede- straat 55; Antje Schimmel, naar Bergen, Russenweg 17; Matje Eve- leens, naar Aalsmeer, Oosteinder- weg 33; Helena M. de Hooge, naar Amsterdam, Bcstevaerstraat 17II; Arie Wijker, naar Amsterdam, Oos terdok a.b. Pollux; Cornells Belonje en gezin, naar Rotterdam, Lumey- straat 9B; Trijntje Brouwer, naar Hilversum, Hazepaterslaan 34, Alosius Beaurain, naar Oirschot C. 40- Maria A. L. van Leer, naar Loosdrecht, Raaweg; Gerardma W Leer naar Alkmaar, Noorderkade 64 BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboren: Cornells M„ z.v. C. Zonneveld en C. A. Schipper. Ondertrouwd: Albertus Hovinga, te Alkmaar, en Geertje Eezinga. Overleden: Margaretha J. Bakker, 16 jaar, wonende te Texel; Neeltje Volger, 82 jaar, wed. van Lammert Mienis; Wilhelmina Perfors, 66 jaar, echt. van Cornells Plomper. RKW „KOLPING BOYS" OUDORP. Voor Zondag staan er voor onze elftallen enkele inte ressante thuiswedstrijden op het program. De belangrijkste is wel de wedstrijd van het eerste elftal tegen Hugo Boys 1. Laatstgenoemde is voor ons steeds een lastig doch prettig tegenstander geweest, en ook nu zal het gaan spannen. Weten de onzen deze wedstrijd te winnen, dan raken we misschien de onderste plaats toch nog kwijt. Vooraf spelen de Junioren te gen Volendapi a. Alhoewel de wijd de bovenste plaats uitwedstrijd met slechts 10 verloren. Hoe zal de uitlag nu worden? De adspiranten zijn vrij, terwijl het tweede elftal -een toer zal heb ben om uit tegen DTS 3 winst te behalen. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Anna C„ dochter van C. Muntjewerf en van E Bouwman; Uulkje B. M„ doch ter van R. Melchers en van A. G. Stoop; Aafje N„ dochter van J. N. Raven en van J. de Beurs; Johanna, dochter van L. R. Bruinewoud en van A. N. Scheltus; Maria E. F„ dochter van A. W. de Wit en van C. P. Slijkerman. Ondertrouwd: C. Kater en T. Ka- ven. a Gehuwd: J. Blaauboer en A. BlOverleden: P. Slijkerman, 77 jaar; J. Molenaar, 58 jaar; M. P- de Wit, 28 jaar en S. Blaauboer, i0 jaar. RIJWIELCLUB PIUS XI HOUDT STILLE OMGANG BURGERBRUG. De Stille Om gang is aanst. en dus hield onze rijwielclub Pius XI haar jaarver- gadering. Na een vlotte behande ling der jaarverslagen werd de bedevaart naar Amsterdam bespro- ken en aanbevolen. In de nacht van 12 op 13 Maart a.s. zal die gehouden worden. Za terdagavond is er dan om kwart voor zeven een kort lof, waarna de vier-urige fietstocht kan beginnen. De oudere leden van de rijwielclub zullen per bus en trein nareizen. In Amsterdam worden dan beide de len weer verenigd en wordt er des nachts om half twee een H. Mis bijgewoond in de kerk van de Haarlemmerstraat. Daarna zal de Omgang beginnen. De intentie is: Het welslagen van het op Hemel vaartsdag beginnende H. Jaar. De heer D. v. d. Hoorn werd tot orde commissaris herkozen. De altreden de penningmeester, de heer P. Glas werd prompt herkozen. Ook de voorzitter, de heer F. Mink was afgetreden, doch had zich niet herkiesbaar gesteld. De tot voorzitter gekozen candidaten be dankten echter achtereenvolgens voor de waardigheid, zodat de voor zittershamer niet kon overgegeven werden. Kom, kom, wie neemt de hamer op? HOND VERSCHEURDE HAAN EN ZES KIPPEN URSEM De hoofdonderwijzer Blok ontdekte dat een haan en 6 volwassen kippen (pas aan de leg) verscheurd waren. De veren dwar relden door het hok. Bij de politie is aangilte gedaan. De dader is waarschijnlijk een loslopende hond. Verleden jaar zijn bij dezelfde 8 kuikens verscheurd door een hond. Toen werd het gezien en heeft de eigenaar van de hond de schade vergoed en het moordlustige dier afgemaakt. KATHOLIEKE KINDERUITZEN DING URSEM Ten huize van de secr.-penningmeester vergaderde de stichting Katholieke Kinderuitzen ding afd. Ursem. De secr.-penning meester bracht verslag uit over de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Zes kinderen werden uitge- zonden, waarvan 2 naar Bakkum en 4 naar Egmond aan Zee. Deze kin deren kwamen zeer aangesterkt en gezond terug. Twee komen voor heruitzending in aanmerking. Slechts enkele ouders wilden van geen uitzending weten, hoewel de schoolarts dit nodig oordeelde. De Voorzitter zal met hen eens praten. De, voorz., burg. Nolet, dankte de secr. voor alle moeite die hij in het belang der kinderen had gedaan, waarna deze de burgemeester dankte voor de genoten medewei- king inzake de gemeentesubsidie. Het kasboek en de bescheiden wer den gecontroleerd en in orde be vonden. In kas was f 81.84. Door het bedanken van 4 leden, zal het be stuur met nieuwe worden aange vuld. Ook uit de K.A.B. zullen 1 of 2 leden worden aangezocht. OVERGEPLAATST BROEK OP LANGENDIJK. De heer J- c. Koomen, Commies bij de belastingen is in gelijke functie overgeplaatst naar Nieuw- veen. Gisteren is de rijkspolitie te Schagen er in geslaagd de dader van de op 16 Februari j.l. gepleegde roofoverval op het postkantoor te Schagen te arresteren. Het is de 30 jarige J. S. uit Wienngerwerf, die vroeger in Schagen heeft gewoond De man heeft in de loop van de avond zijn daad bekend en bij huiszoeking zijn in zijn ouderlijke woning te Schagen 8 van de 10 duizend gestolen guldens alsmede de geldtrommel, waarin het geld zat, en het pistool, waarmee hij op de vroege ochtend van 16 Februari de enige in het postkantoor aanwe zige P.T.T.-ambtenaar bedwong, teruggevonden. De tweeduizend gulden, die zijn opgemaakt, heeft S, besteed aan de inrichting van een woning in Wie ringerwerf, welke hij een week na de overval betrok. Het staat inmiddels wel vast. dat S. bij deze overval geen medeplich tigen heeft gehad. Drie dagen na de overval werd S door de post-ambtenaar als de dader aangewezen. De politie heeft hem sindsdien geschaduwd om be wijzen te verzamelen. Een woord van lof voor het vast, houdend politiewerk is zeker op zijn plaats. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Ma- riitje. dochter van A. de Boer en T. Pronk, Catharina, dochter van A. van der Velden en H. van der Velden, Cornelia J. W., dochter van C. Pouwer en L. van Oosten, Tho mas, zoon van J. H. N. E. Verwijk en F. C. Jansen, Hans, zoon van C. M. Pronk en A. Pietersen. Overleden: J. Blekemolen, 77 j.: A. Dinkla, 81 jaar, A. Vink 74 jaar, M. Baas, 83 jaar, A. C.' Viaar, 5 J. BURGERLIJKE STAND SCHERMÉR. Geboren: Cor nells van Ti'el, zoon van Klaas van Tiel en van Neelte Noorman. Overleden: Grietje Koster, oud 7 jaren, echtgenote van Posch, Frans; Melling, Jan, oud 74 jaren, echtgenoot v. Kramer, Dieuwertje. CON ZELO NIEUWS. WAARLAND. Petten I—Con Zelo I, aanvang 2.30 uur, N. Nie dorp III—Con Zelo II. aanvang 12 uur. VZV III—Con Zelo III, aan vang 12 uur, Con Zelo a—VZVa aanvang 12 uur. Daar de wedstrijd van het le elftal van groot belang is voor het bezetten van de onderste plaats, worden de jongens van het le elf tal aangeraden zich geheel te ge ven tenei #ie een zo goed moge lijk resultaat te bereiken. Heel Waarland rekent op jullie. Tevens wordt de aandacht van de leden er op gevestigd, dat op Maandag 7 Maart in hotel Igez te Schagen een lezing wordt ge houden. met als onderwerp „de sport in het verleden en thans." Deze avond is voor. allen toegan kelijk terwijl er geen kosten aan zijn verbonden. 8 BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE Geboren: Petronelle Johanna, d.v. Andries Visser en Kniertje C. Heere; Petrus Bern. P., z.v. Petrus L. L. de Wit d.v. Engelbertus v. Pel en Grietje en Maria E. Verberne; Jansje Fr. A„ Visser; Petrus C. A„ z.v. Anthonius C. P. Kager en Afra B. de Jong; Anna C. C., d.v. Pieter Wijker en Kniertje Glas. Ondertrouwd: Hans de Vries en Hendrica Christina Wolters; Jan Harder en Gerarda Johanna Visser. Getrouwd; Marinus Dekker en Elisabeth A. Brouwer; Jan Harder en Gerarda J. Visser; Hans de Vries en Hendrica Chr. Wolters. Overleden; Sjoerd Jansen, oud 75 jaar; Hillegonda Bakker, oud 78 j„ wed. van Gerrit Zwart; Maart je Bakker, oud 74 jaar, wed. van F. A. Franse; Daniël J. Swart, oud 82 jaar; Hendrik Deurman, oud 81 jaar; Pe tronelle Zwaan, oud 58'jaar, echtg. van J. Wijker. KENNISMAKING MET DE A.N.W.B. DE RIJP Donderdagavond maakten wij in café Blokdijk, op aangename wijze kennis met de A.N.W.B. In een vlotte rede werd door de heer F. Palstra doel en werkwijze van de A.N.W.B. uiteen gezet en met errkele cijfers aange toond voor welke moeilijkheden de A.N.W.B. komt te staan. Als wij b.v. horen dat één wegwijzer mo menteel f250.— kost en wanneer zo'n wegwijzer grondig moet wor den opgeknapt f78.moet worden neergeteld, dat er op. het ogenblik ruim 4300 wegwijzers en ruim 2000 paddenstoelen geplaatst zijn, dan kunnen wij wel nagaan dat dit ailes niet van zelf >komt. Bedenken wij daar naast dat 75 motoren met zij span van de, op de'grote verkeers wegen zo bekende wegenwacht, da gelijks rondrijden en even zovele bekwame monteurs gratis alle mo gelijke hulp aanbieden, dan mag worden verondersteld, dat althans diegenen, die op welke manier dan ook, van de wegen gebruik maken, lid zijn van de A.N.W.B. Toch is dit niet zo. Door de heer L. Vrieling werden een paar mooi filmpjes getoond. Het was een prettige avond die zijn vruchten wel zal afwerpen. ALKMAAR: Cinema Americain, Warschau-Concerto, 14 jaar; Har monie, Noodlot, 18 jaar; A.B.T., Guerillastrijders, 14 jaar; Victoria, San Antonio, 18 jaar. HOORN: Victoria, De bruid had drie mannen, alle leeft.; Winston, The Jolson Story, 18 jaar. DEN HELDER: Tivoli, Something in the wind, 14 jaar; Op leven en dood, 18 jaar. TEXEL: George verovert de vloot, alle leeftijden. NOORD-SCHARWOUDE: Tivoli, Waterloo Bridge, 18 jaar. L'ii de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot in stelling, te rekenen van 20 Sep tember 1944, van een gemeente Wieringermeer". Ingevolge het besluit bezettïngs- maatregelen is de werking van een groot aantal bezettingsmaat regelen van wetgevende aard voorlopig geschorst, en ingevolge de ,,wet bezettingsmaatregelen I" zqn deze maatregelen, voor zover de schorsing hiervan bij de in werkingtreding dier wet nog voortduurde, vervallen verklaard. Tot deze maatregelen moet wor den gerekend het besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van binnenlandse za ken, van waterstaat en van finan ciën van 4 Juni 1941, tot instelling van een gemeente Wieringermeer. Dit besluit was nagenoeg gelijk luidend aan het bij de Staten-Gene- raal in 1940 ingediende en in 1945 teruggenomen ontwerp van wet, met dien verstande, dat in het be sluit de financiële verhouding van het rijk tot de gemeente Wieringer meer behoudens een overgangs periode in het jaar 1941 met in gang van 1 Januari 1942 op norma le leest werd geschoeid, zulks in tegenstelling met de regeling dezer verhouding in het ontwerp van wet neergelegd. Hoewel door de voorlopige schor sing van de werking van het in stellingsbesluit en de latere ver vallenverklaring hiervan de juridi- sche basis aan de gemeente Wierin- germeer kwam te ontvallen is er na de bezetting aan het feitelijk bestaan der gemeente en het nor maal funetionneren harer organen niets veranderd. De regering acht het echter van betekenis, dat aan de gemeente Wieringermeer thans een nieuwe, op de door de grondwet voorge schreven wijze te creëren, rechts basis wordt gegeven, waardoor het bestaan der gemeente, zowel voor Els voor de toekomst gelegd wettelijk wordt vast- DE EGMONDEN I KAMPIOEN EGMOND AAN ZEE Door de 8—2 overwinning op Dos 2 uit Alkmaar zijn de Egmonden I on geslagen kampioen geworden van hun afdeling. Het verloop van de competitie is als volgt geweest. Tegen M.S.C. IV en V uit Den Helder en de Pion uit Venhuizen werd (3 maal dus) met 6—4 gewonnen; tegen K.T.V. 3 uit Enkhuizen met 9'/«—en tegen Dos 2 uit Alkmaar met 82. Ongeslagen kampioen! Een prachtig resultaat, waar wij de club in haar geheel, als wel het eerste tiental in het bijzonder vanaf deze plaats onze beste gelukwensen mee aanbieden. Moge dit kampioenschap een sti mulerende werking uitoefenen voor de toekomst van de club. ALKMAAR, 4 Maart. Export- veiling. Andijvie 65—67; Spinazie 75—77; worteltjes 10—19; groene kool 10.5026; spruitkool extra 80 73; I 5059, II 3046; rode kool 713.50; gele kool 7—12; prei 7—13, Uien afw. 1.80—4.30, midb 6.—; bie ten 6—9; witlof I 54—65. II 40—50, III 3038; rabarber 4652; knolsel- dene 1.50—2,50; selderie 11—15 50; Goudreinette 52—70; stoofperen Winterjan 65—82. ZWAAG, 4 Maart. Spinazie 5275, uien 4.90, bieten 67, prei 718, Savoye kool 732, gele bew.. kool 10.90—11.60; rode kool 12.90— 13.20. boerenkool 1225, spruitkool 2978. witlof 1855; waspeen 2.90- 6,90, knolselderie A 10. knolselderie B 8, Alicanten 1.361.50, Goudrei- netten 4787, Pres. v. Engel. 431,17 Zoete Ermgaard 56, zoete appel 57- 62. Jonathan 391.20, Pres. v. Holl. 7084, Compt. de Paris 5155, Con. ference 4684, Legipont 2448, Sol daat Laboureur 50—51, Gieser Wil deman 5971, Winterjan 6381, Westl. louw 51, St. Remy 6066. WOGNUM, 4 Maart. Blauwe Eigenheimers 3.805.10. Bevelanders 4.60, witlof I 48—56. II 39—48, III 22—40, aanvoer 14.150 kg; spruitkool 4571. afw. 2240, rode kool 13.50 14.30. boerenkool 30, uien 8.609.60, afw. 7.60, breekpeen 67, prei 14-16 St. Remy 79. Goudreinette 5165; Jonathan 5496; Provisiepeer 4274 WARMENHUIZEN. 76.000 kg rode kool 12.8015.60, afw. 79.60; 18.000 kg gele kool 11.90—13.30. Toen de storrr werd, ontdekti mijn, die weldi geschreve Anton van der werd genomen ook critiek ge' waarnemend k Londen" dezer A.n.P. heeft 3 waarom hij de Mr. Van der zijn brochure te ven omdat naar lementaire enqc waarheid omtrei spiel" niet zal Deze commissie van de telegram heime stukken, 1 landspiel" betrek de archieven vai sten van de min en van Marine gesloten. Duitsei weten, houden h' gelse Intelligenci formatiebron g( reikbaar. De mening ve Graaf, dat de S.C tional Executive de agenten uitz en dat de oppers dienst verraad 1 pleegd, kon mr. delen. Volgens 1 is de leiding v! Service, die reel Britse ministerie Zaken staat, vo piel-' verantwoor onaanvaardbaar, ce-Service al' de „England-spiel" van het bes|aai hoogte zou zijn De waarschuv agenten moeten tent hebben gen van de S.O.E.. E de Engelsen hier maakt en werd ter niet ter vc roepen. Mr. Van der S dingen voor hem Weest hieruit de maken, dat het ben berust op e z.i. de Engelsen tick doel hebbe weten het brek van Europa om stand komen va krachtig Europa, van Engeland z' gelijk te maken. Mr. Van der ervan overtuigd der. Van der W; mannen als Li agenten van d vice geweest zij Ern Men kan niet mededelingen d( Starp gedaan in ernstige besch aan het adres v land bevriende 1 vendien een har voerd heeft tegi weldiger, en he vanzelf, dat zijr Engeland niet gebleven. Zo meldt Reut correspondent v Guardian" dan 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2