Intelligence - Service pleegde verraad Labour - Parlementslid wil sancties voorstellen Opheffing vleesdistributie tegen het najaar een feit DE BEURS IN DEZE WEEK Wieringermeer Is gemeente rktberichten Waarom Mr. v. d. Starp schreef over het England-Spiel In Londen gelooft men alleen aan een ernstige fout Verklaring van Manchester Guardian LENTE Gesneuveld in Indonesië Schip tijdens de storm vergaan? Visioenen van hammen en karbonades LIVIO MINELLI Europees kampioen JEN VAN AMSTERDAM 4 MAART 1949 A A A A A A A A A A ES 37. 37.-3 3 3 3 z.bel. i.bel. 27. 27. 3 el 1 v. n. 157»/i 158 Vi 158% 147 147V- 159% 1591/. 154 156 154% 81% 791/j 91 911/. 42% 42 127 128 127 139'/. 142% 140% 131 - 99% 96% 961/4 991/j t 96% 79% 100"/.. 95% cvA CVA CVA CvA CvA CvA CVA CvA CvA CvA cvA cvA cvA cvA 47'/, 24 73% 40% I61/4 51'/. 43% 561/4 34»/, 20", 7% -4% 9% 15% 99% 96% 96 99% 96% 961/, 96% 79% 100"/.. 95-fe 471/4 23% 73% 40% 42'/, 56% 34% 20% 7% 10 C. FILMKEURING AR: Cinema Americain, iau-Concerto, 14 jaar; Har- Noodlot, 18 jaar; A.B.T., lastrijders, 14 jaar; Victoria, ntonio, 18 jaar. Victoria, De bruid had ïannen, alle leeft.; Winston Story, 18 jaar. LDEH: Tivoli, Something wind, 14 jaar; Op leven en jaar. George verovert de vloot, ef tij den. SCHARWOUDE: Tivoli, oo Bridge, 18 jaar. Tweede Kamer is inge* een wetsontwerp tot in to rekenen van 20 Sep- 1944, van een gemeente germeer". alge het besluit bezettings zon is de werking van 'Ot aantal bezettingsmaat- van wetgevende aard geschorst, en ingevolge bezettingsmaatregelen I" maatregelen, voor zover rsing hiervan bü de in treding dier wet nog arde, vervallen verklaard. ze maatregelen moet wor- kend het besluit van de ssen-generaal van dede- ten van binnenlandse za- waterstaat en van finan- 4 Juni 1941, tot instelling gemeente Wieringermeer. sluit was nagenoeg gelijk- het bij de Staten-Gene- 940 ingediende en in 1945 -nen ontwerp van wet, verstande, dat in het be- financiele verhouding van tot de gemeente Wieringer- behoudens een overgangs- het jaar 1941 met in- Januari 1942 op norma. :rd geschoeid, zulks in tg met de regeling dezer m het ontwerp van wet door de voorlopige schor- de werking van het in sluit en de latere ver klaring hiervan de juridi- s aan de gemeente Wierin- kwam te ontvallen is er zetting aan het feitelijk der gemeente en het nor- ïctionneren harer organen anderd. ering acht het echter van dat aan de gemeente rmeer thans een nieuwe oor de grondwet voorge- wijze te creëren, rechts- gegeven, waardoor het gemeente, zowel voor i als voor de toekomst -k wettelijk wordt vast- VIONDEN I KAMPIOEN AAN ZEE Door de inning op Dos 2 uit zijn de Egmonden 1 on- kampioen geworden van ing. loop van de competitie is geweest. Tegen M.S.C. IV Jen Helder en de Pion uit werd (3 maal dus) met nnen; tegen K.T.V. 3 uit met 9'/ion Alkmaar met 8—2, gen kampioen! esuitaat, waar wij de club heel, als wel het eerste het bijzonder vanaf deze beste gelukwensen mee kampioenschap een sti- werking uitoefenen voor van de club. AR, 4 Maart. Export- Andijvie 65—67; spinazie orteltjes 1019; groene —26; spruitkool extra 59, II 3046; rode kool kool 7—12; prei 7—13, 604.30, midb 6.bie- vitlof I 54—65. II 40—50, rabarber 46—52; knolsel- 50; selderie 11—15.50; 5270; stoofperen —82. Maart. Spinazie 1.90, bieten 67, prei kool 732. gele bew— •60; rode kool 12.90— ooi 1225, spruitkool 1855; waspeen 2.90- -rie A 10, knolselderie m 1.361.50, Goudrei- Pres. v. Engel. 43—1,17 ird 56. zoete appel 57- 39—1,20, Pres. v, Holl de Paris 51—55, ConI Legipont 2448, Sol- nr 50—51. Gieser Wil- 1, Winterjan 6381, 1, St. Remy 6066. 4 Maart. Blauwe 3.805.10. Bevelanders 48—56. II 39—48, III r 14.150 kg; spruitkool 40. rode kool 13.50 ooi 30, uien 8.60—9.60 kpeen 6—7, prei 14-16 Goudreinette 5165; >6: Provisiepeer 4274 JIZEN. 76.000 kg ■O15.60. afw 79.60; kool 11.90—13.30. tegen Een Zaterdag 5 Maart 1949 PAG. 3 Toen de storm was uitgewoed en het strand weer begaanbaar werd, ontdekte men in de buurt van Wijk aan Zee deze grote mijn, die weldra door de Mijnen Opruimings Dienst onschadelijk was gemaakt. UITSLUITEND VARKENS VLEES EN SPEK VOORHANDEN De algemene Nederlandse Sla gershond en de Nederlandse Katho lieke Slagershond berichten ons, dal de tegenwoordige toewijzing van vlees aan de slagers voor een overgroot gedeelte uit varkensvlees met een overwegend percentage spek bestaat en voor een gering ge deelte uit rund- en kalfsvlees. De slagers zijn volkomen afhan kelijk van hun toewijzing en heb ben daarop generlei invloed. De consument wordt dringend verzocht af te nemen wat voorhan den is en niet het onmogelijke van de slager te verlangen. INDIA WIL VLIEGEN OVER INDONESIË 's'-GRAVENHAGE, 4 Mrt. (A.N. P.). Naar wij vernemen heeft de regering van India aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië vergunning gevraagd voor het vliegen over Indonesisch gebied in verband met een voor genomen luchtverbinding tussen Calcutta en Sydney. De H. V. K. heeft hiervoor verwezen naar de regering in Den Haag. die thans de aanvraag ill overweging heeft. DE BROCHURE „Het Englandspiel, démasqué der Vaumannen" geschreven door Mr. J,. E. van der Starp, de verdediger van Ahton van der Waals, die reeiis eerder in ons blad onder de loupe werd genomen, heeft in verscheidene kringen, behalve aandacht, ook critiek getrokken. Zo bracht majoor K. de Graaf, destijds waarnemend hoofd van het bureau „Bijzondere opdachten te Londen" dezer dagen nog een andere zienswijze naar voren. Het A.N.P. heeft zich tot Mr. van der Starp gewend met de vraag waarom hij deze brochure het licht heeft laten zien. Mr. Van der Starp antwoordde zijn brochure te hebben geschre ven omdat naar zijn mening de par lementaire enquête-commissie de waarheid omtrent het „England spiel" niet zal kunnen ontdekken. Deze commissie heeft geen inzage van de telegrammen en andere ge heime stukken, welke op het „Eng landspiel" betrekking hebben, want de archieven van de geheime dien sten van de ministeries van Oorlog en van Marine blijven voor haar gesloten. Duitsers, die er van af weten. houden hun mond en de En gelse Intelligence-Service is als in formatiebron geheel en al onbe reikbaar. De mening van majoor K. de Graaf, dat de S.O.E. (Special-Opera tional Executive), de dienst welke de agenten uitzond, heeft gefaald en dat de opperste leiding van deze dienst verraad moet hebben ge pleegd, kon mr. Van der Starp niet delen. Volgens mr. Van der Starp is de leiding van de Intelligence- Service, die rechtstreeks onder het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken staat, voor het „England- piel" verantwoordelijk. Hij acht het onaanvaardbaar, dat de Intelligen ce-Service al' de maanden, dat het „England-spiel" geduurd heeft, niet van het beslaan er van op de hoogte zou zijn geweest. De waarschuwingen van haar agenten moeten de topleiding at tent hebben gemaakt op het falen Vati de S.O.E.Desondanks hebben de Engelsen hieraan geen einde ge maakt en werd de chef er van la ter niet ter verantwoording ge roepen. Mr. Van der Starp zeidc, dat deze dingen voor hem aanleiding zijn ge weest hieruit de gevolgtrekking te maken, dat het verraad moet heb ben berust op een systeem, en dat z.i. de Engelsen hiermede een poli tiek doel hebben nagestreefd, te weten het breken van het verzet van Europa om daardoor het tot stand komen van een verenigd en krachtig Europa, dat de suprematie van Engeland zon afwijzen, onmo gelijk te maken. Mr. Van der Starp zeide voorts ervan overtuigd te zijn, dat Schreie- der. Van der Waals en andere vau mannen als Ligten en Sweers, agenten van de Intelligence-Ser vice geweest zijn. Ernstige beschuldiging. Men kan niet ontkennen, dat de mededelingen door mr. Van der Starp gedaan in zijn brochure, een ernstige beschuldiging inhouden aan het adres van een met Neder land bevriende mogendheid, die bo vendien een hardnekkige strijd ge voerd heeft tegen de Duitse over weldiger, en het spreekt dan ook vanzelf, dat zijn mededelingen in Engeland niet onopgemerkt zijn gebleven. Zo meldt Reuter dat een speciale correspondent van de „Manchester Guardian" dan ook om „een verkla- ring van gezaghebbende zijde" heeft gevraagd over de operaties in Nederland, die de Britse Intel ligence Service tijdens de oorlog heeft uitgevoerd, teneinde „beschul digingen van verraad" het zwijgen op te leggen. De correspondent verklaarde, dat het tragisch en onrechtvaardig zou zijn toe te laten, dat iets de erken telijkheid van het Nederlandse en het Engelse volk voor elkanders bijdrage tot de gemeenschappelijke zaak te kort zou kunnen doen. „De beschuldigingen, die mr. Van der Starp in zijn brochure heeft geuit, zouden, indien zij algemeen werden geloofd een dergelijke er kentelijkheid in de weg staan. Maar de inlichtingen, die thans in Lon den beschikbaar zijn, leiden in sterke mate tot de slotsom, dht de gevangenneming van de „ge dropte" Nederlandse agenten niet het gevolg van verraad was, doch van een zeer ernstige fout van de Intelligence Service te Londen". .„De verschrikkelijke beschuldi ging van verraad moet van de hand worden gewezen als een slecht en ongelukkig gerucht, wat zij inderdaad is". „De eerste agent ,die in de zomer van 1942 per parachute in Neder land werd neergelaten, werd spoe dig gevangen genomen door de Duitsers, die hem er toe brachten voor hen tegen de geallieerden te werken. Dit werd te Londen niet ontdekt tot het eind van 1943. Intussen waren verschillende agenten neergelaten, die geen reden hadden aan de loyaliteit van hun voorganger te twijfelen en die daar om met hem samenwerkten tot zij ook zelf werden gevangen. Men ge looft, dat enkele van hen er even eens in toestemden voor de Duit sers te werken. Twee van de gearresteerde agen ten ontsnapten later uit Duitse gevangenschap en wisten Londen te bereiken, waar zij rapport uit brachten over „de wanhopige toe stand" in Nederland. Daarop werd besloten alle agen ten „Blink" in Nederland neer te laten zonder iemand daar er van op de hoogte te brengen. Door deze methode was de geallieerde inlich tingendienst in staat een nieuwe organisatie op te bouwen, waarvan de leden eerst met enig succes kon den werken, doch toen hun activi teit zich uitbreidde, kwamen zij in contact met leden van de vorige besmette organisatie. Verdere ontknopingen volgden en tenslotte konden de Duitsers de meeste leden van deze tweede or ganisatie eveneens arresteren. Het schijnt daarom alsof het verraad van de eerste agent, waarvan de Duitsers kundig en grondig gebruik maakten, tot de arrestatie van vele anderen leidde." Deze inlichtingen bevestigen vol gens de „Manchester Guardian" ten minste enige aspecten van de ver halen, die in Nederland de ronde doen, doch loochenen de slotsom, dat deze ongelukkige gevolgen te wijten waren aan bewust verraad Nog sidderen massieve muren En kreunen de allerdikste spanten Nadat u las het in alle kranten Het land een storm moest verduren. Een storm? „Orkaan" is nog te zwak Om aan te duiden welk geweld Ons deze dagen heeft gekweld. Hebt u nog pannen op het dak? En nauwelijks ging de wind vertrekken, Of we kregen een portie sneeuw. Het begin kwam bij de eerste geeuw, Het einde bij het laatste rekken. We luisteren nu maar heel gedwee Naar Het wijze woord der weerprofeten. Zij zijn de mannen die het weten. Als het anders uitkomt valt het mee. van van de Londense Intelligence Service. Naar aanleiding van mr. Van der Starp's verklaring, dat de twee agenten, die er in slaagden Londen te bereiken, daar gevangen werden gezet, „opdat zij de feiten over de samenwerking tussen de Intelligen ce Service en de Duitsers niet zou den bekend maken" schrijft de „Manchester Guardian": „Het is duidelijk, dat de trieste historie van de tweede organisatie, die in 1943 als gevolg van het rap port van deze twee agenten werd opgezet, onvermijdelijk kleur geeft aan deze laatste bewering, want het nieuws, dat deze twee mannen naar Londen brachten, voorkwam op de lange duur niet de arrestatie van vele van hun kameraden." Het blad vervolgt, dat indien een onderzoek naar deze zaak is inge steld .dit in het geheim is geschied en dat het publiek niet gerust ge steld is door wat het tijdens en na de oorlog heeft gehoord. Rij gebrek aan verdere inlich tingen kan men de Nederlanders hun verdenkingen nauwelijks kwa lijk nemen, ofschoon zij des te kwaadaardiger zijn, omdat zij eer der de regering dan individuen be treffen en een gemakkelijk blij vende schade kunnen toebrengen aan de betrekkingen tussen twee volken, die elkander in oorlog en vrede waardevolle diensten hebben bewezen en wier traditionele vriendschap tot dusver vrij is ge weest van dergelijke nare verden kingen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 3 Maart 1949: Tdl. serg.-majoor der mar. H. J. Sanders uit Maas tricht. Koninklijke Landmacht: Overleden t.g.v. oorlogs: verwonding op 20 Februari 1949: Sold. J. T. van Brienen uit Loosduinen. Gesneuveld 20 Febr. 1949: Sold. C. A. de Groot uit Am sterdam. Sold. C. J. R. Schlingmann uit Reeuwijk (Z.H.). Serg. K. Severe uit Amster dam. Gesneuveld 21 Febr. 1949: Korp. R. H. Bakker uit Haarlem. Sold. C. Beets uit Langedijk. Sold. A. C. de Jong uit 's-Gravenhage. Sold. D. de Jong uit Hendrik Ido Ambacht. Serg. W. Meijer uit Rijswijk (Z.H.). Korp. G. J. Salemink uit Terborg (gem. Wisch). Sold. J. van Zomeren uit Rotterdam. Gesneuveld 23 Febr. 1949: Sold. G. Bodde uit Assen. Serg.J. J. A. Houben uit Valkenburg-Houthem (L.) Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 25 Februari 1949: Sold. A,. J. yan Agthoven uit Rotterdam. Gesneuveld 27 Febr. 1949: Sold. Ie kl. M. Baay uit 's-Gravenhage. Sold. Ie kl. J. Lemstra uit Zwolle. Sold. Ie kl. J. van der Wan- sem uit 's-Gravenhage. Kon. Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 28 Febr. 1949: Sold. 2e kl. mil. bur. pers. C. Buntua uit Indonesië. DODELIJK ONGEVAL IN ZWEMBAD In het Sportfondsenbad te Haar lem raakte de zesjarige Leo de Gier bij het spelen met het hoofd tus sen de draaideur, die de hoofdin gang afsluit. De jongen werd ern stig gewond naar het grote gast huis overgebracht, waar een sche delbasis fractuur werd geconsta teerd. Gisternacht is hij aan de ge volgen van zijn verwondingen over- EEN 104-JARICE De heer Pieter Kooy, wonende Nieuwe Meerdijk 46 in Badhoeve dorp. hoopt Maandag 7 Maart a.s. zijn 104de verjaardag te vieren. Hij is vermoedelijk de oudste inwoner van Nederland. Een 39-jarige Engelse fabrieksdirecteur John George Haigh is gearresteerd op beschuldiging van moord op de rijke weduwe Mrs. Olive Durand-Deacon en vijf andere personen. Hij zou de lichamen van zijn slachtoffers, die allen zeer welvarend waren, in zuren tot oplossing hebben gebracht en zich hun bezittingen hebben toegeëigend. Scotland Yard bezig met het onderzoek op het terrein van Haigh's fabriek in Crawley. Een week geleden vertrok het 800 ton metende Griekse schip Inannis van Huil naar Kiel met een lading cokes. Het schip zon Zon dag Kiel binnenlopen, maar na het vertrek heeft men er niets meer van vernomen. De eigenaar, de heer Samonas, een Griek, die sinds jaren in Engeland woont en eige naar is van een 33-tal schepen, is Vrijdag per luchttaxi een onder zoekingstocht begonnen. Behalve de heer Samonas en de piloot, bevond zich een radio-tele grafist aan boord. Men is begonnen aan de Engelse kust en is vandaar over de Noordzee op een hoogte van 450 meter naar de Friese kust gevlogen. Nadat de luchttaxi op het Leeuwarder vliegveld had getankt is men opnieuw opgestegen voor een vlucht boven de Waddenkust, totdat de duisternis het zoeken on mogelijk maakte. De heer Samonas, die de nacht in Leeuwarden heeft doorgebracht om heden zijn speur tocht voort te zetten, deelde mede, dat het schip een bemanning had van 12 man, 6 Engelsen en 6 Grie ken. Zijn broer is kapitein van de Ioannis. Voor zover bekend zijn na de storm geen -wrakstukken langs de Nederlandse kust aangespoeld, zodat men nog hoop koestert, dat het schip niet in de storm is ver gaan. JOURNALISTE VAN VRIJHEID BEROOFD De rechtbank te Maastricht veroordeelde de kellner E. tot twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met een jaar proeftijd en f 100.boete of 50 dagen hech tenis (eis één maand). De vrouw van E. en de deurwaardersklerk v. d. B. werden veroordeeld tot een week voorwaardelijk met een jaar proeftijd en f 30.— boete of 15 dagen hechtenis (eis 1 maand voorwaardelijk en f50.boete). De kellner, zijn vrouw en de deurwaardersklerk zijn schuldig bevonden aan vrijheidsberoving. Op 30 Mei van het vorige jaar hadden zij, enigszins onder de in vloed van drank, in een café aan de Meersenerweg de Associated Press-journaliste, mej. E. Slis, die daar telefonisch in het Engels een verslag van „Memorial Day" in Margaten, aan haar bureau door gaf, tegen haar zin in de telefoon cel vastgehouden; als motief gaf het drietal op, dat zij het optreden van de juffrouw verdacht vonden ook al „omdat het lange telefoon gesprek in een vreemde (Engelse) taal werd gevoerd". LONDEN, 4 Maart (Reuter). De links georiënteerde New States man and Nation heeft Vrijdag een volgens het blad „opmerkelijk" te legram uit Indonesië gepubliceerd van de heer Woodrow VVyatt, een parlementslid voor de Labourpartjj. De heer Wyatt. die interviews had met de Nederlandse autoriteiten en de Republikeinse leiders op Bangka, stelt voor, dat sancties op Nederland moeten worden toege past, indien de nieuwe Nederland se voorstellen „vals blijken te zijn." Hij verklaart „de Nederlanders zouden, wanneer de _gehele wereld aandrang op hen uitoefent, veel te bevreesd zijn om uit de Westerse Unie te treden of om iets anders te doen dan de wensen te vervullen. Indien de Nederlanders vasthou dend zijn, dan moet het overige deel van de wereld meer vasthoudend zijn. Omwille van het prestige van Engeland in Azië hoop ik. dat het de Engelsen zullen zijn, die derge lijke drastische maatregelen voor stellen." Schrijver verklaart, dat het mo gelijk is te geloven, dat de Neder landers eerlijk zijn in hun wens de bevoegdheden over te dragen, doch dat zij voortgaan met „in hun botte houding" te pogen de over dracht te doen geschieden zoals zij het willen en niet zoals de Indone siërs dit wensen. Tenzij de Nederlanders van in zicht veranderd zijn, kan er slechts een conclusie getrokken worden, namelijk, dat de nieuwe voorstel len werden ontworpen om, buiten de veiligheidsraad om. te hande len. Indien dit zo is, dan staan slechts een verdere impasse en verbittering in het vooruitzicht. De Nederlandse levensstandaard hangt af van de Indonesische han- „Van Oldenbarnevelf" Maandag te Amsterdam AMSTERDAM. Het M.S. Jo- han van Oldenbarnevelt van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Ne derland wordt Maandagavond 7 Maart uit Batavia in Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich 5644 militairen en 283 burgers, die Dinsdagmorgen 9 uur zullen wor den gedeb.arkeerd. Tevens is voor gezagvoerder W. F. Rappange dan Ie laatste reis voor zijn pensione ring volbracht. Het blijft slecht gaan op de beurs. De publicaties van de Nederlandse Regering inzake het ingenomen standpunt ten opzichte van de In donesische kwestie kon het ver trouwen niet terug winnen. Inte gendeel werden de berichten voor een te houden Ronde Tafel Confe rentie als een nieuwe baisse-motief aangegrepen. De kooplust van het publiek is tot een minimum inge krompen en het is alleen de be- roepshandel die er nog wat leven inbrengt, voor zover er van leven dan nog sprake is. Daarbij komt bovendien, dat Rus land zich niet kan verenigen met de maatregelen welke de Scandi navische landen ter beveiliging van hun grenzen denken te moe ten nemen en dit verhoogt uiter aard de onzekerheid. De omzet in aandelen beweegt zich dan ook nauwelijks boven de 1 millioen gulden per dag. De eerste dagen van deze week lagen de verschillende aandelen bepaald flauw in de markt, waar bij koersdalingen van ca. 10 pCt. niet tot de uitzonderingen be hoorden. Tegen het eind echter wisten de noteringen weer iets aan te trekken en kon van het geleden verlies nog een kleinigheid wor den ingehaald. Onderstaand hebben wij van en kele der voornaamste en actiefste fondsen een vergelijkend staatje gemaakt met de noteringen van uit. Dec. 1948 en 1 Maart 1949. Koers: 31-12-1948 1-3-1949 Verlies Nederl. Indische Bank 121 pCt. 106'/! pa. 14'/! pCt. Alg. Kunstzijde Unie 163'/! pCt. 153'/= pCt. 10 pCt. Unilever 277 pCt. 227 pa. 50 pCt. Philips Gloeil. fabr. 231 pCt. 215 pCt. 16 pCt. Billiton Mij. 391 pCt. 341 pCt. 50 pa. Kon. Petroleum 320 pCt. 280 pCt. 40 pCt. Amsterdam Rubber 171 pCt. 145 pCt. 26 pa. Nederl. Scheepv. Unie 170 pa. 155 pCt. 15 pCt. Handelsverg. Amsterdam 172 pa. 150 pCt. 22 pCt. Deli Mij. 162 pa. 137 pa. 25 pa. Hieruit moge blijken, dat de koersverliezen in de afgelopen twee maanden toch inderdaad ernstige vormen hebben aangenomen en het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat het publiek de ze ontwikkeling met bezorgdheid gade slaat. Schreef een der finan ciële bladen niet deze week over het begin van het einde? En we willen nog eens herhalen wat we vroeger al eens schreven, dat het een geluk mag worden genoemd, dat er zo goed als geen prolonga- tieposten boven de markt hangen, zodat uit hoofde van liquidatie geen groter aanbod is te verwach ten. Met de dag begint het duidelijker te worden, dat de opheffing van de vleesdistributie tegen het najaar een feit zal worden. De verwach ting, dat van September af bon nen overbodig worden, is niet uit de lucht gegrepen. De cijfers be treffende de groei van de veestapel vormen daarvoor een garantie. Zo wel de rundvee- als varkensstapel heeft zich in de afgelopen jaren zo danig hersteld, dat hij in dit jaar vrijwel het vooroorlogse peil zal bereiken. Momenteel is het echter noodzakelijk, dat hij de rantsoe nering voorzichtigheid wordt be tracht. Er is thans meer varkens dan rundvlees in de handel. Waarom ér thans nog zo weinig vlees ter beschikking wordt ge steld is gen vraag, die niet moeilijk te beantwoorden is. Het zou in het nadeel van de vleesvoorziening zijn, indien er thans te hooi en te gras kalveren en biggen voor de Slacht werden bestemd. De vee voederpositie is momenteel zoda nig, dat deze jonge beesten zich van harte zwaarder kunnen eten. Straks zullen wij drie, vier, en nog meermalen hun tegenwoordig ge wicht wegen. Daarbij komt nog, dat een deel van deze beesten on der de tegenwoordige omstandig heden voor de fok bestemd kun nen worden, hetgeen de vleesvoor ziening in de toekomst eveneens ten goede zal komen .In 1947 was dit bijvoorbeeld niet het geval. Ten gevolge van de droogte kampten de boeren toen met een schaarste aan voedsel. Door gebrek aan de viezen kon ook niet in voldoende mate krachtvoeder worden geïm porteerd. Dit bracht met zich mede, dat de boeren om het hardst naar de markt liepen om hun beesten voor de slacht te verkopen. In dat jaar werd een vooroorlogs aanbod van slachtvee genoteerd, nl. van 400.000 stuks runderen. Dit in te genstelling met 1948. toen slechts 200.000 kalveren en koeien op de overname-markten werden aange voerd. De gevolgen van het grote aanbod in 1947 zijn thans nog merk baar. Die grote afslacht heeft een flinke hap uit de veestapel gebeten. De cijfers betreffende de var kensstapel doen visioenen van hammen- en karbonades-zonder- bon oproepen. Zoals wij dezer da gen reeds publiceerden acht het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de verwach ting gewettigd, 'dat er in het twee de halfjaar 1949 anderhalf millioen varkens voor de vleesvoorziening beschikbaar zullen komen. Het komt er nu maar op aan hoe zwaar het gemiddelde gewicht van dit slachtvee zal zijn. De rijke aard appeloogst heeft de varkenshouders echter de wind in de zeilen gege ven. Vorig jaar moest alles op ha ren en snaren worden gezet om aardappelschillen als veevoeder in te zamelen. Van het welslagen van de actie, die toen werd gevoerd, hing het bestaan van de varkens stapel voor een groot deel af. Dit jaar is de belangrijkheid van deze inzameling enigermate gedaald. Er bleken meer aardappelen uit de vorige oogst te zijn als voor men selijke consumptie nodig waren. Daarmede zijn de varkens te goed gedaan. In veehouderskringen is men van oordeel, dat met het voer, waarover men thans beschikt, een gemiddeld gewicht van 300 pond per krulstaart gehaald kan wor den. Er is bij de varkenshouders op aangedrongen om geen vee af te leveren, dat minder in gewicht is. Vier ons vlees per week is nor maal. De cijfers over de groei van de veestapel mogen nog zo rooskleu rig zijn, zij zullen eerst dan de be treffende autoriteiten tot het vrij geven van de vleesverkoop verlei den, indien deze daaruit kunnen afleiden, dat de veestapel een blij vende garantie vormt voor 400 gr. vlees per persoon en per week. Rekening houdend met de noodza kelijkheid van een regelmatige ex port, zijn daar jaarlijks voor nodig een aanbod van 1.7 millioen var kens met een gemiddeld gewicht van 125 K.G. en 400.000 runderen. Zullen dergelijke aantallen na Sep tember van dit jaar ter beschik king staan? Deskundigen nemen aan van wel. Zij zijn van oordeel en het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is geneigd deze mening te delen dat het na Augustue aan staande verantwoord zal zijn, de vleesdistributie op te heffen. Tot dat ogenblik zal er weinig veran derd kunnen worden aan het hui dige rantsoen van 400 gram maar dat nu nog voor veertien da gen geldt Op de beleggingsmarkt vormde de vrije verhandeling van de 3 pCt. Grootboekschuld 1946 wel de hoofdschotel. De koers kwam de eerste dag, zoals te verwachten, vrij beduidend beneden de 98 pCt. te liggen, nl. op 95 7/8 pCt., met een omzet van maar eventjes f 5.710.200, tegen bijna f 1.700.000 op de tweede dag, waarbij de no tering een fractie verbeterde. Op de derde dag, waarbij het fonds voor het eerst in zeven tijdvakken mocht worden verhandeld, liep de notering terug tot 95 1 /8 pCt. Voor de nog te betalen aanslagen V.A.B. en Heffing ineens bete kent dit een extra voordeeltje. Ook op de overige beleggings markt was het aanbod overwegend. 33'/' pCt. lening 1947 daalde tot 96 3/8 pCt., met later verbetering tot 96 5/8 pCt. Ingevolge de le ningsvoorwaarden moet de Staat zodra de notering beneden de 97 pCt. komt overgaan tot af lossing door inkoopster beurze. Hierdoor wordt nog enige steun aan de markt verleend. De 3 pCt. dollarlening verloor 3/4 pCt. en kwam op 99'/i pCt. Obl. Indië 1937 A moesten bijna '/i pCt. prijsgeven. Pandbrieven, Gemeente- en Pro vinciale leningen eveneens lager. De uitslag van de emissie 3'/= pCt. conv. obl. Lever Brothers en Uni lever was toch wel zodanig, dat een belangrijke reductie moest worden toegepast. Een eerste no tering kwam tot stand van 1021/4 pCt. Ook de uitgifte 3'/i pCt. conv. obl. Handel Mij. Stokvis blijkt sterk overtekend te zijn. De Nederl. Staalfabr. v/h de Muinck Keizer geeft f 1.659.000 nieuwe aandelen uit tegen 120 pCt. De claim werd verhandeld op een prijs van f 5 a f 6, hetgeen ver beneden de theo retische waarde is. De Bankbiljetten-circulatie over schreed deze week weer de 3 mil liard gulden. Op de New Yorkse beurs was de stemming prijshoudend, zonder koersafdwijkingen van enige bete kenis.- WAAROM PROF. DONKER SLOOT BEDANKTE Als opvolger van prof. dr. N. A. Donkersloot, die bedankt heeft voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, omdat hij zich niet kan ver enigen met de Indonesië-politiek van de Partij van de Arbeid, komt in aanmerking, mr. dr. J. In 't Veld, thans Minister van Wederop- opbouw en Volkshuisvesting. In dien deze voor de benoeming be dankt, zal in aanmerking komen de heer A. Kievit te Rotterdam, die in de vorige periode reeds lid dier Kamer was. del. Indien de Nederlanders de In donesiërs volledige onafhankelijk heid geven zonder te aarzelen, kun nen zij deze handel behouden. In dien zij dit niet doen, zullen zij deze voor altijd verliezen. Lafheid, die de Nederlanders vasthoudendheid noemen, weer houdt hen van het risico van de enige daad te stellen, die de Neder landers zekerheid kan verschaf fen. Indien zij nog lang wachten zal zelfs de laatste daad van zelf verloochening haar uitwerking missen." HEDEN INTERVIEW MET KRAVCHENKO Heden, Zaterdagavond zal over de V.A.R.A. Hilversum II van 20.05 tot 20.15 een vraaggesprek te beluisteren zijn tussen Viktor Kravchenko en Henri W. Sand- berg. OUD-KAMPCOMMANDANT GEARRESTEERD De Amsterdamse politie heeft Vrijdagavond de voormalige com mandant van het kamp Altena, de 35-jarige L. van K. uit Sleeuwljk (N.B.) gearresteerd. De arrestatie geschiedde op bet Rokin op het moment waarop van K. zich in een auto wilde verwij deren. Hij wordt er van verdacht getracht te hebben een winkelier van het Rokin op te lichten door hem mede te delen, dat hij recher cheur was van de Bijzondere Rechtspleging en dat hij „een be langrijke zaak, waarin de winke lier een rol had gespeeld, in de doofpot zou kunnen stoppen door enkele dossiers te laten verdwij nen". Om half zeven hedenavond reed de radio-wagen van de gemeente lijke politie langs het Rokin, toen de winkelier de in de auto zitten de agenten opmerkzaam maakte op van K., die juist in een wagen wilde stappen. De agenten reken den de man in. DOODSTRAF GEëlST TEGEN JODENJAGER Dc advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam mr. S. J. Timmenga eiste Vrijdag middag de doodstraf en een boete van f 15.000 tegen de banketbak ker Arnoldus Gerardus van der Maat uit de St. Luciënsteeg te Am sterdam. Van der M. was ten laste gelegd, dat hij van Januari 1941 tot de dolle Dinsdag, actief werkzaam is geweest bij de Sicherheitspolizei en de Zentralstelle für Jüdische Auswanderung te Amsterdam en deel heeft genomen aan een groot aantal arrestaties van joden en il legale werkers en bovendien zijn wagen beschikbaar stelde om de gearresteerden te vervoeren. WINKELSLUITING EN MIDDENSTAND Het voorontwerp-winkelsluitings wet wordt op dit ogenblik nog door de vier middenstandsbonden in ons land bestudeerd. Ongeveer twee weken geleden werd door de commissie van overleg dezer bon den een commissie gevormd, wel ke deze kwestie bestudeert en waarschijnlijk in het eind dezer maand een rapport zal uitbrengen. De commissie is samengesteld uit 8 vertegenwoordigers van de vier middenstandsbonden twee van elke bond en twee verte genwoordigers van de bedrijfs groep detailhandel. Zij komen uit verschillende delen van het land. Op het ogenblik kan vastgesteld worden, zo vernemen wij van de zijde der middenstandsbonden, dat er vele moeilijkheden en verschil len van inzicht bestaan, om tot een eensluidende opvatting te komen. In 't algemeen kan wel gezegd worden, dat een sluiting om 7 uur niet noodzakelijk wordt geoor deeld. Op de andere punten be staan veel uiteenlopende opvat tingen. Zo bestaan er grote ver schillen in zienswijze tussen de middenstanders in de steden, de wijken rondom de grote steden en het platteland. W. VAN DE KAR RIDDER GREGORIUSORDE De heer W. van de Kar, voorzit ter van de R.K. Middenstandsbond te den Bosch en lid van het bonds- bestuur van de Nederl. R.K. Mid denstandsbond is door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote voor de diensten gedurende 40 jaar aan de R.K. Middenstands bond bewezen. BOKSEN DEN HAAG, 4 Maart. Op ad vies van de geneesheer moest Giel de Roode Vrijdagavond te Den Haag zijn gevecht met de Italiaan Livio minelli waarbij de tilel van Europees kampioen in het weiter- gewicht op het spel stond, na de elfde ronde staken wegens een ern stige. oogblessure. Giel de Roode heeft Vrijdagavond geen geluk gehad in zijn partij te gen de Italiaan Minelli, een bokser van de bovenste plank. In de loop van het gevecht werd hij gewond aan beide wenkbrauwen, en een van die blessures liet zich na de elfde ronde zo ernstig aanzien, dat de Luxemburgse scheidsrechter hem op doktersadvies het verder boksen verbood en de Italiaan tot overwinnaar, en daarmede tot Europees kampioen in het weiter- gewicht uitriep. Na zijn overwinning op Giel de Roode, waarmede Minelli de Euro pese titel in het weltergewicht be haalde, bood de Italiaan zijn tegen stander een revanche aan, mits dit titelgevecht binnen drie maanden zou kunnen plaats vinden, weder om te Den Haag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3