West-I ndië is nog niet rijp voor organisatieleven Het bombardement van de Waalstad NIEUWE VONNISSEN TE BUDAPEST Waarom eerst naar Djogja? INTELLIGENCE SERVICE PLEEGDE VERRAAD Vierde zege van Slijkhuis Katowice had ongelukslading Maandag 7 Maart 1949 Naast gezonde ook uiterst primitieve toestanden Machtspositie van oliemaatschappijen J Zei U iets 5 Ook Majoor de Graaf zegt: Amerikanen konden hun doel niet hereiken TECHNISCHE KORFBALDAG Minister Nejedly over Benesj Per kofter gevlucht uit Finland Hof aanvaardt niet de klacht van intimidatie door politie Wereldkampioen voor Broekman te sterk ERWIJL IN SURINAME de toestanden óp alle mogelijk ter- rein nog vrij primitief zijn, is de toestand op de Grote Antillen geheel anders, dit vooral door de levensvoorwaarden, die de oliemaatschappijen aldaar geschapen hebben. Doch op Cura cao zijn weer andere beletselen, die een vrije en. behoorlijke vakorganisatie bijna onmogelijk maken. Aldus luidt in verkorte vorm zo ongeveer de conclusie, die de vertegenwoordigers der drie grote Nederlandse arbeidersorganisaties K.A.B., C.N.V. en N.V.V. hebben getrokken na hun reis door West-lndië, in het laatste kwartaal van 1948. Deze reis werd in opdracht van de regering en op verzoek van het Gouvernement van Suriname ondernomen, om aldaar de mogelijkheden van organi satie te onderzoeken. Deze conclusie is op het eerste gezicht niet erg hoopvol voor de ■werkende stand in de West. Doch de geschetste toestand kan op een gegeven ogenblik onmiddellijk ver anderen en dat zal op de eerste plaats vanuit de bevolking zelf moeten groeien, een bevolging ech ter, die, wat Suriname betreft, nog vrij primitief voortleeft op de ge dachte, dat de blanke niets anders brengt dan een zeker soort over heersing. Van zijn kant bekeken is deze gedachtengang begrijpelijk, omdat de gemengde bevolking, waarvan het merendeel afstamt van de vroegere slaven, meegekre gen hebben, dat alles wat blank is, zijn aard en gesteldheid niet kan begrijpen. De vertegenwoordigers van de drie Nederlandse arbeiders-organi satics hadden derhalve geen een voudige taak, om contact te krijgen met deze mengelmoes van mensen, die bestaan uit Creolen, Indianen. Bosnegers, Javanen, Chinezen, men sen van Brits-West-Indië enz. maar toch wilde men zo behoorlijk mo gelijk adviezen uitbrengen. De Re demptoristen en met name Pater Weidman aldaar, die bijna dertig jaar in de missie van Suriname werkzaam is, richtten in het begin van het vorig jaar een progressieve werknemersorganisatie op, waarvan iedereen, die het G'bdsbestaan aan nam, lid kon zijn. Tijdens zijn ver blijf hier te lande in de zomer van 1948 heeft hij contact opgenomen met de K.A.B., om de algemene richtlijnen ook in zijn organisatie te kunnen toepassen en daarom was het voor de 2e voorzitter van de K.A.B., de heer H. J. Kuiper, zeer welkom, dat hij de uitnodiging voor een studiereis naar de West kreeg. Talrijke verenigingetjes Wat trof,men daar in Suriname aan? Primitieve toestanden, erbar melijke verbindingen, maar boven al een thaotische toestand in het verenigingsleven. Er zijn b.v. vijf vakcentralen en twintig afzonder lijke verenigingetjes, die elkaar op allo mogelijke manieren bestrijden, zodat er niets bereikt kan worden, alleen maar verknoeid en afgebro ken. De voornaamste bevolkings groep. die der Creolen, is nog niet tot volwaardige arbeidsprestaties in staat, ze is lusteloos en indolent en bekommert zich weinig om eigen ontwikkeling of verbetering van vakkennis. Daarom is het ook geen wonder, dat krachtige organisaties zeer moeilijk te vormen zijn. De heer Kuiper kreeg van het Gouvernement toestemming om vrij en openlijk met de mensen te pra ten, om op deze wijze hun vertrou wen te winnen en hun vooroordeel tegen de blanken weg te nemen. Het is hem grotendeels gelukt, omdat hij gesproken heeft als man tegen man en niet als blanke tegen don kere, ook niet als iemand, die de noden der arbeiders niet kent. Hij heeft hen verteld van het ontstaan der organisaties in Nederland, de tegenkantingen en eindelijk de suc cessen. maar bovenal hield hij hen voor, dat zij een grote eensgezind heid dienen te tonen onderling, dat ook al die particuliere verenigin getjes van eigenzinnige mensen moeten verdwijnen en dat zij wel bewust en uit hun katholieke over tuiging moeten komen tot een orga nisatie, die hen kan helpen zichzelf op te heffen uit hun isolement, hun achterstelling en hun eigen primi tieve levensomstandigheden. Uitstekend voorbeeld In de plaatsen Paraman en Mungo in Suriname bevinden zich twee Amerikaanse bauxietmaatschappijen, die jaren geleden reeds gemakke lijke concessies kregen. Voor deze maatschappijen hadden de verte genwoordigers groot respect, omdat deze hun werknemers op alle moge lijke manieren trachten op te heffen uit hun indolente levenswijze en vooral om hen goede en volwaar dige burgers te maken, door toepas sing van uitstekende gezondheids voorschriften, goede woningen en De heren Kuiper, Fuikschot en Suurhof, resp. van de K.A.B., C.N.V. en N.V V„ maakten van October tot December een studiereis door de West. Hiernaast zijn hun bevindingen over deze reis weergegeven. goede arbeidsvoorwaarden en ook om hen gelegenheid te geven zich zelf zo goed mogelijk te bekwamen en te ontwikkelen. Op Curagao is de toestand echter geheel anders. Deels komt dit, om dat het klimaat veel beter is om te leven, deels ook omdat de C.P.I.M., evenals de Amerikanen in Suri name, uitstekende arbeidsvoorwaar den geschapen heeft. Deze oliemaat schappij heeft op het eiland een monopoliepositie en is als een der grootste van de wereld van door slaggevende invloed op allerlei om standigheden daar en elders. Doch het grote bezwaar on Cura cao is, dat deze C.P.I.M., hoe goed de toestanden dan ook genoemd kunnen worden, absoluut geen vrije vakbewegingen toestaat voor haar employe's, waaruit het grootste deel van de bevolking bestaat. Deze me ning is verkeerd, zo hebben de ver tegenwoordigers medegedeeld en tevens gerapporteerd. Want dit standpunt tast de elementairste wetten van de vrije mens aan, die gerechtigd is zich te organiseren zoals hij dat in de morele orde no dig oordeelt. De vertegenwoordigers der drie organisaties hebben dit ook mede gedeeld aan de directie te Curasao en in Nederland, doch men vreest, dat dit door de monopoliepositie van de maatschappij weinig zal uithalen. Blank noch bruin kan zich de vrij heid veroorloven een organisatie op te bouwen. Wel bestaan er advi serende verenigingen van deze em ploye's, doch begrijpelijk met deze gang van zaken is, dat in de be sturen ervan alleen gelijkgezinden van de hogere leden zitting hebben. Daarnaast werd ook geconstateerd dat er goede arbeidsvoorwaarden waren met goede lonen, goede so ciale voorzieningen, huisvesting, onderwijs enz. Na deze studiereis hadden de ver tegenwoordigers die indrukken op gedaan, dat over het algemeen de West nog niet rijp was voor goed organisatieleven, maar dat dit kan veranderen wanneer jonge en prin cipiële bestuurders komen, die des noods in Nederland terdege worden voorbereid op hun taak. Bovendien heeft Nederland hier mede en met nog andere verbete ringen een grote ereschuld te ver vullen. Perfide is een veel te mooi woord voor de communistische propaganda-tactiek. Zij is be halve leugenachtig, ook dui vels. Zo heeft „de Waarheid" van. Zaterdag een „sterk ver haal" waarop ook in het hoofd artikel gedoeld wordt, over katholieke plannen voor West Europa. Dat gaat zo: de Rege- ring-Drees laat zich beïnvloe den door de Jezuieten. Dat is een sterk verhaal! Die in vloed bleek o.a. uit het plan- Sassen, om Indonesië uit te leveren aan Wallstreet, het Amerikaanse kapitalisme, waarvan. „Drees zei, dat zijn regering er geen bezwaar te gen had". Dat is geen sterk verhaal, maar een leugen, want Drees heeft juist gezegd, dat de Regering daar wèl oe- zwaar tegen had. Overigens kwam daar alleen maar een nogal sensationele kabinetscri sis uit voort en overigens was er geen „plan" om Indonsi'è uit te leveren enz., maar alleen, 'n denkbeeld, om met dat be faamde „abandonneren" te dreigen. De politiek van de K.V.P. kan men, terecht of ten onrechte, critiseren, maar zij is er in elk geval niet op gericht, Indonesië uit te leve ren aan Amerika. Net precies en uitgerekend niet. Zou de Waarheidmisschien liever propaganda maken voor de uitlevering van Indonesië aan de Sovjet-Unie? Nee toch! Hoe komt u daar nou bij? SUKARNO IS BANG VOOR NOOD-REGERING OP SUMATRA „De Vrije Pers" te Surabaja schrijft in een hoofdartikel, dat op een belangrijk punt in de republi keinse gelederen waarschijnlijk weinig of geen meningsverschil be staat; „dat is de kwestie van de te rugkeer naar Djogja. De republi keinse leiders zijn namelijk door de snelle bezetting van Djogja in een moeilijke positie gekomen. Blijk baar wordt hun houding in kringen, die fel republikeins zijn, zeer ver schillend beoordeeld. Er zijn blijkbaar stromingen, die menen, dat men zich moet houden aan de noodregering van Sjarifudin en niet aan de groep pp Bangka. Vandaar het verlangen van de re publikeinse leiders om terug te keren naar Djogja. Men is bang het contact met de aanhang, die men nog heeft, geheel te verliezen en de vervreemding van deze aanhang zou veel groter worden, indien men i van Bangka rechtstreeks naar Den (Haag zou vertrekken". Het blad meent, dat dit op Bangka een van de belangrijkste onderwerpen van i gesprek is. Eerst terug naar Djog- j ja, zij het voor korte tijd en daarna Inaar Nederland heeft van Neder landse kant bezien allerlei compli- 'caties. Eerst naar Den Haag en daarna eventueel naar Djogja is moeilijk voor de republikeinse lei ders, want men kan er op rekenen, dat het vertrek naar Den Haag felle I protesten zou uitlokken van de noodregering op Sumatra, welke Naar aanleiding van Engelse persberichten als zou het England- spiel het gevolg zijn geweest van een „fout" van de intelligence ser vice, verklaarde majoor K. de Graaf, destijds waarnemend hoofd van het bureau bijzondere opdrach-. ten (B.B.O.) te Londen, aan een verslaggever van het A.N.P., dat er naar zijn vaste overtuiging geen sprake kan zijn van een fout doch alleen van verraad. Majoor de Graaf verklaarde, dat hij tot Februari 1946 een onderzoek had ingesteld naar de achtergron den van het England-spiel. Hij is tegenwoordig geweest bij het ver hoor van verschillende Duitse oor logsmisdadigers door een commissie van geallieerde officieren. De re sultaten daarvan, gevoegd bij zijn kennis van personen, sfeer en werk wijze van de geheime diensten in Londen hebben hem, naar hij ons mededeelde, de overtuiging bijge bracht, dat één persoon verraad ge pleegd heeft. De Engelsen als ge heel achtte hij zeker niet schuldig aan dit verraad. De positie welke de chef van de section N (Nether lands) van de S.O.E. (Special Ope- rat>onal Executive) innam, stelde hem in staat zijn chefs te bedrie gen, hetgeen hij dan ook, aldus ma joor de Graaf, gedaan heeft. Majoor de Graaf verklaarde, dat geen van de agenten, die in het kader van het England-spiel vallen, verraad hebben gepleegd door met bekendmaking van hun identycheck voor de Duitsers te gaan werken. Misschien heeft één agent voor de Duitsers gewerkt, zo zei hij, doch de Duitsers hebben zijn medewer king niet voor het England-spiel kunnen gebruiken. Majoor de Graaf verklaarde, dat hij tijdens zijn onderzoek zelf had vastgesteld, dat alle agenten, die als gevangenen van de Duitsers naar Engeland geseind hebben hun identitycheck veranderd hebben, zodat Engeland gewaarschuwd moest zijn. Majoor de Graaf deelde voorts mee, dat de Nederlandse Militaire Inlichtingendienst (M.I.D.). die on kundig werd gelaten van de plan nen van de S.O.E.. op een gegeven moment argwaan kreeg. Het hoofd van de M.I.D., kolonel de Bruyne drong er toen bij het hoofd van de section N. van de S.O.E.majoor S. B. op aan, dat er controle-agenten naar Nederland gezonden zouden worden. Eerst na lang aarzelen is deze officier daartoe overgegaan. De controle-agenten, die de opera tie Soccer en Apollo hebben uitge- Papieropslagplaats in brand Zondagmiddag omstreeks twee uur brak brand uit in de opslag ruimte van het vier verdiepingen hoge pand van de Nederlandse oud-papierhandel en archiefver nietiging De Oranjepers" aan de Katendrechtselaan. De brandweer was met twee motorspuiten spoe dig ter plaatse en wist het vuur, dat met een sterke rookontwikke ling gepaard ging, te beperken tot de begane grond. Om vijf uur konden drie van de zeven stralen inrukken. AMERIKAANSE NOTA AAN ZWEDEN? Radio-Stockholm meldde Zon dag dat de Zweedse regering een nota van de Verenigde Staten had ontvangen, waarin wordt verzocht om strengere controle op de ex port naar de Oost-Europese ign- den. w Een woordvoerder van het Ame- gretig zouden worden overgenomen j rikaanse ministerie van buiten- idoor rondzwervende strijdgroepen, l&ndse zaken heeft de juistheid aldus de „Vrije Pers". 1 van dit bericht ontkend. MERKWAARDIGE ONTHULLINGEN OVER: Tijdens de indoorwedstrtijden, welke Zaterdagavond in Madison Square Garden gehouden werden onder de auspiciën van de „Knighls of Columbus", heeft Slijkhuis zijn vierde opeenvolgende zege in de V.S. behaald. Hij won de mijl in 4 min. 11.4 met ruim drie meter voorsprong op de Amerikaan Wilt. Drie andere deelnemers hadden een grote achter- statnd. De strijd ging over elf ronden, en Slijkhuis verzette zich niet toen Neil Pratt kort na de start de leiding nam. Met nog vijf ronden voor de boeg kwam Wilt, die meestal op de 2 mijl uitkomt, naar voren, prompt gevolgd door Slijkhuis. Deze volg orde bleef enige tijd gehandhaafd. De Amerikaan ging aan kop en de Nederlander zat vlak achter hem aan en samen 'liepen ze steeds ver der uit op de andere deelnemers, In de negende ronde, en daarna nog eens in de tiende, deed Slijkhuis 'n aanval op Wilt. maar hij werd te ruggewezen. In de elfde en laatste ronde passeerde hij Wilt echter on weerstaanbaar, om gemakkelijk te winnen in zijn op twee na beste tijd van deze winter. NA VIJF JAAR hangt nog steeds een geheimzinnig waas over de Amerikaanse bombardementen, die op 22 Februari 1944 dood en verderf uitstortten over steden van ons land. Wat was de oorzaak van de ontzettende ramp, die Enschede zo zwaar teisterde, die Nijmegen zijn hart ontnam en ook Arnhem trof? Kon hier van een vergissing sprake zijn? Hadden de Amerikaanse vliegers, die aan de tocht deelnamen, opdracht aldus te handelen in het kader van het algemene aanvalsplan? niet om de tuin lieten leiden. Zij stuurden gevechtsvliegtuigen de lucht in om de meer Zuidwaarts gerichte aanvallen op te vangen. De aanval, die de vijftiende Luchtmacht-divisie op Regensburg7 ondernam, verplichtte hen welis waar om een gedeelte van hun ge vechtssterkte voor het luchtgebied boven Zuid-Duitsland af te zonde ren. waar verdediging Of hebben zij, verhinderd hun oorspronkelijke plannen uit te voe ren, zelf zo gehandeld? aldus vraagt De Gelderlander" zich af. Uit een kaart, ontleend aan een nummer van het Amerikaanse weekblad „Life" uit de oorlog, blijkt nu, dat de bommenwerpers hun doel niet konden bereiken en hun bommen daarom maar afwier pen boven Enschede, Nijmegen en Arnhem. Op de kaart staan de verschil lende routes afgetekend, door de Amerikaanse bommenwerpers op die noodlottige 22ste Februari 1944 afgelegd. Uit de aanduiding: „Tar gets of opportunity" (boven Nij megen. Arnhem en Deventer) en uit de hierna volgende toelichting blijkt. dat de bombardementen van die dag op deze steden (in Deventer viel slechts één enkele bom) niet tevoren waren vastge steld. maar alleen door toedoen van de omstandigheden hebben plaats gehad. Plan van generaal-majoor Anderson Het weekblad „Life" zegt nog in zijn toelichting: „Generaal-ma joor Frederick L. Anderson jr., die .groots opgezette plannen tot de aanval had ontworpen, ging daar bij van de veronderstelling uit, dat de Duitsers aam het eind van hun krachten waren. Weersomstandigheden bleken echter oorzaak te zijn. dat de aan val, op 22 Februari 1944 onderno men, van de op achtereenvolgende dagen uitgevoerde aanvallen voor de vijand het minst schadelijk uit viel. Vijand werd misleid Over de Noordzee zwermde een gedeelte van de Amerikaanse luchtmacht Denemarken binnen. Dit was evenwel een schijnbewe ging, waardoor de Duitsers zich Afwerpen, faalde Een dicht wolkendek verhinder de de eerste en de tweede divisie Amerikaanse bommenwerpers om de bombardementen boven de voorgeschreven doelen metl kans van slagen uit te voeren. En bijgevolg, moesten de vlieg tuigen het grootste gedeelte van hun bommenlast op die plaatsen afwerpen, waar met zwakke be scherming van gevechtsvliegtuigen de gelegenheid hiertoe gunstig was. De Duitsers vielen de Ameri kaanse vliegtuigen voortdurend aan en brachten ze zware verlie zen toe. Deze bedroegen: 43 bom menwerpers en 11 gevechtsvliegtui gen". Tot zover „Life", dat op genoem de kaart onder het hoofd „Targets bombed" aantekende, dat in En schede, Nijmegen en Arnhem indu strieën van verschillende aard wér den geraakt". Op 27 Maart a.s. zal te Amster dam een Technische Korfbaldag worden gehouden. Vier twaalftallen: twee Noord-Hollandse, een Zuid. hollandse en een Noord-Oost-Zuid combinatie zullen op deze dag in het veld verschijnen. NA EEN JAAR.... PRAAG, 6 Maart (AFP) „Thans maakt men van dr. Be nesj een heilige, en een arme zieke, maar president Benesj had na 25 Februari 1948 nog kracht genoeg om zijn anti-communisti sche politiek voort te zetten", zo verklaarde Zondagochtend in een radio-toespraak de Tsjecho-Slo- waakse minister van openbaar onderwijs, Nejedly. GRIEKSE REDER ZOCHT TEVERGEEFS LEEUWARDEN. Zaterdag morgen heeft de eigenaar van het spoorloos verdwenen Griekse schip „Ioannis", de heer Samonas met zijn luchttaxi opnieuw een vergeefse tocht langs de Duitse waddeneilanden Helgoland, de Scheren en de Deense westkust gemaakt. Wel werden vier wrak ken van schepen waargenomen, doch het gezochte was er niet bij. Neerslachtig en moedeloos keerde hij tegen het middaguur op het vliegveld Leeuwarden terug waar van hij 's morgens om half acht was opgestegen. Hij heeft alle hoop opgegeven en keerde Zater dagmiddag naar Londen terug. maal, dat hij storm od zee Dit is de tweede een broer in een verliest. Dr. VAN ROYEN TE NEW YORK NEW YORK, 5 Maart. (ANP- Aneta). De Nederlandse am bassadeur in Canada, dr. van Royen, is in New York aangeko men om, indien nodig, de Neder landse regering te vertegenwoor digen bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Vei ligheidsraad. Het is nog onzeker wanneer dit zal geschieden. De raad zal op Maandag a.s. het vraagstuk van de strategisch be langrijke eilanden in de Pacific bespréken. Indien er nog tijd overblijft, komt wellicht Indone sië ter sprake, maar het lijkt meer waarschijnlijk, dat dit eerst Dins dag zal geschieden. voerd zijn „blind" gedropt, d.w.z. niemand in het bezette gebied was op de hoogte van hun komst; zij zijn behouden teruggekeerd en von den bij hun terugkomst het bureau B.B.O. terug in plaats van de M.I.D. De verliezen van het B.B.O. zijn, aldus majoor de Graaf, zeer gering geweest, slechts 5 a 6 procent. Deze verliezen werden niet door het England-spiel veroorzaakt, want daar was toen een eind aan ge maakt. Een van de agenten van het B.B.O., de eerste luit. Celosse is b.v. gearresteerd door de activiteit van de Abwehragent King Kong hoewel hij vanuit Londen voor deze voormalige illegale werker was ge waarschuwd. Majoor de Graaf verklaarde nog, dat hij zeer veel achting had voor het werk van het hoofd van de S.O.E., general-major Mockler Far- riman, die naar zijn mening niets uitstaande had met het verraad van de chef van de section N. van deze dienst. Zaterdagmorgen is de Finse motorkotter „Sotka" met 23 op varenden in Amsterdam binnen gelopen. Het schip heeft 4 Fe- liruari Finland verlaten met be stemming Brazilië. De kapitein, Rudolf Strom, vertelde, dat zij Finland hadden verlaten in ver band met de jongste politieke ontwikkeling. Het schip is vorig jaar van de Engelse marine, waar het als mij nenveger dienst deed, overgeno men en de kapitein wil proberen in Brazilië als kustvaarder zijn schip te exploiteren. Aan boord zijn elf mannen, vjjf vrouwen en zeven kinderen. De scheepspapie ren, de passen en monsterboekjes van alle opvarenden waren in or de bevonden. Het is de bedoeling om in Amsterdam te proviande ren en hiertoe wil de kapitein een oude motor van het schip ver kopen. De lange reis is gemaakt met een benzine-hulpmotor, wel ke echter van onvoldoende capa citeit is voor de grote reis over de oceaan. Dertien medebeschuldigden van Kardinaal Mindszenty, die te Boe dapest terecht hebben gestaan op beschuldiging van speculatie in vreemde valuta, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot acht jaar. De vonnissen zijn als volgt: Pater Imre Boka, hoofdbeschul- digde: 4 jaar gevangenisstraf, 5 jaar opschorting van politieke rechten en van het recht tot uitoefening van functie en een boete van dui zend forint (tweehonderd gulden) Dr. Gabor Horvath, secretaris van prins Esterhazy: 8 jaar gevange nisstraf, 5 jaar opschorting van politieke rechten. Nandor Vijkaf: 1 jaar gevange nisstraf en 3 jaar opschorting van rechten. Pater Joseph Vid SJ: 3 jaar ge vangenis, 5 jaar opschorting van rechten. Broeder Janos Carady SJ: 3 jaar gevangenis, 5 jaar opschorting van rechten. Dczso Tolnai, bankdirecteur: 2 jaar gevangenis, 5 jaar opschorting van rechten en een boete van 50.000 forint. Kgvorgy Nagy. voormalig bedien de van de Hongaarse bank: 3 jaar gevangenis, 5 jaar opschorting van rechten. Koroly Foldes, beursmakelaar: 4 jaar gevangenis, 5 jaar opschorting van rechten. Zsigmohd Deutsch, beursmakelaar SCHAATSEN Op de eerste dag van de interna tionale schaatswedstrijden te Oes- tersund (Zweden) waarop de 500 m. en de 3000 m. werden gereden, had de Hongaarse wereldkampioen Kornel Pajor de leiding voor onze landgenoot Kees Broekman. Vooral de tijd, \yaarin Broekman op de 3000 m. eerste werd, 4 min. 54,7 sec., is zeer fraai te noemen. Hij verbeterde hiermede zijn beste persoonlijke prestatie op deze af stand, welke sedert 12 Februari van dit jaar op 4 min, 57,5 sec. stond (Drontheim). Op de wereld ranglijst van de 3000 m. neemt Kees Broekman thans de vijfde plaats in achter Seyffarth: 4,45.7 (wereldre cord), Ballangrud 4.49.6. Mathiesen 4.52,6 en Stiepl 4.53.6. De tijd. die Pajor maakt 4.55.4 betekent ook voor Hongarije een nieuw natio naal record. De uitslagen van deze wedstrij den luiden: 500 m.: 1. Farstad (Noorw.) 44.7 sec.; 4, Pajor (Hongarije) 46.0 sec,; 7. Broekman (Nederl.) 46.9 sec 3000 m.: 1. Broekman 4 min. 54,7 sec. 2. Pajor, 4 min 55.4 sec. Op de tweede dag was men ge tuige van een opwindend duel tus sen Kees Broekman en Kornel Pa jor op de 5000 meter. Met slechts 0,2 sec. verschil ging de wereld kampioen op deze afstand als eer ste door de finish na een gevecht dat de toeschouwers in grote span ning had gehouden. Beide rijders vormden een klasse apart in dit in ternationale gezelschap, hetgeen ook duidelijk blijkt uit het totaal klassement. waarin de Hongaar en onze land Vnoot niet minder dan 4 punten voorsprong hebben op de overige deelnemers. De resultaten van de tweede dag luiden: 1500 meter 1. Farstad 2,22.8; 2. Broekman 2.23,8; 3. Pajor 2.24.8. 5000 m.: 1. Pajor 8.22,8; 2. Broek man 8.23,0 1 Eindklassement: 1. Pajor 193,780; 2, Broekman 194,250; 3. Hallquist 198.240; 4. Hedlund 198.594; 5. Farstad 198,927 RAAD VOOR MIDDEN-JAVA ALS VOORLOPIG ERKEND BATAVIA, 5 Maart. (Aneta) Bij regeringsbesluit is bepaald, dat de onlangs gevormde raad van het gebied, ressorterend onder het regeringscommissariaat van mid- den-Java, in afwachting van de totstandkoming van de definitieve staatkundige ordening, wordt er kend als voorlopig vertegenwoor digend lichaam voor de bevolking van dit gebied. De raad heeft als bijzondere taak zich te beraden over de re geling van het deelnemen door eigen organen aan de beraadsla gingen voor de vorming van de verenigde staten van Indonesië en de verhouding van de V.S.I. tot Nederland. 4 jaar gevangenis, 5 jaar opschor ting van rechten. Mevr. Jozsef Forgacs, koopvrouw; 18 maanden gevangenis, 3 jaar op schorting van rechten en een boete van 1000 forint. Ede Doekesz, textielfabrikant: 3 jaar gevangenis, 5 jaar opschorting van rechten en een boete van 50.000 forint. Victor Mano Doekesz (partner van Ede Doekesz): 3 jaar gevangenis, 5 jaar opschorting van rechten en een boete van 5000 forint. Pal Csonka, beursmakelaar: 3% jaar gevangenis, 5 jaar opschorting van rechten en een boete van 25000 forint. De zaak van twee der beschul digden zal afzonderlijk behandeld worden wegens ziekte der betrok kenen. Na de voorlezing der vonnis sen, die als verrassend licht wor den beschouwd, zeidc de presi dent van het hof, Pal Buro:, dat het hof' dc herroeping door enke le der beschuldigden tijdens het proces van voor dc aanvang van het proces afgelegde bekentenis sen niet kon accepteren, daar er geen reden was om te veronder stellen, dat dc beschuldigden tij dens dc ondervraging door de po litie en het openhaar ministerie „gcintimideerd" waren, Alle be schuldigingen moesten daarom veroordeeld worden. Het hof, aldus zeide de president had verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen, zoals op-t rechte en volledige bekentenissen, gevorderde leeftijd en slechte ge zondheid en, in het geval van de drie katholieke priesters, het feit, dat zij gehandeld hadden op bevel van hun superieuren en in hun ambt zeer weinig contact hadden gehad met het dagelijkse leven. Ook werd als verzachtende om standigheid aanvaard, dat het meeste geld voor liefdadigheid ge bruikt was. Tegen vonnissen van een arbei ders-gerechtshof zoals dit kan geen beroep worden aangetekend. NIEUWE CONFERENTIE TE NEW DELHI NEW DELHI, 6 Maart (Reuter) De premier van India, Pandit Nehroe, heeft op een persconfe rentie verklaard dat de mogelijk heid bestaat, dat in de loop van de volgende maand de landen, die hebben deelgenomen aan de con ferentie te New Delhi over Indo nesië, weer bijeen komen of op andere wijze zullen overleggen hoe de door de conferentie be oogde samenwerking dient te geschieden. Voorts verklaarde Nehroe, dat hij door president Truman was uitgenodigd voor een bezoek aan de V.S., doch dat hij geantwoord had dat hij de eerste maanden niet uit India weg kon wegens werkzaamheden in verband met de constituerende'vergadering. Over Birma zei de premier „wij hebben tegenover de Bir mese regering de wens te kennen gegeven, dat de vrede in Birma wordt hersteld en dat wij desge wenst onze goede diensten ter be schikking willen stellen." HET R.K. MILITAIR TEHUIS OP DE HARSKAMP Het nieuwe R.K. militair tehuis in de legerplaats Harskamp zal Dinsdag 22 Maart a.s. door de Vi caris-generaal in het Aartsbisdom Utrecht, Mgr. Huurdeman, offi cieel geopend worden. DE VERVANGING VAN MOLOTOF Vervolg van pag. 1 Door Duitse berichtgevers, ge naamd „kringen onder de toon bank", omdat zij beweren op de hccgte te zijn van bijzonderheden van de meesi geheime conferenties, vtordt met nadruk verzekerd, dat Stalin en Molotof Vrijdag een hef tige woordenwisseling hebben ge had op het Kremlin. Volgens Oost- Europese diplomaten te Wenen zijn Molotof en Wisjinsky reeds lange tijd „rivalen op leven en dood" ge weest. Molotof zou zich tegen de politiek van de Kominform verzet hebben en gepoogd hebben, Wis jinsky onmogelijk te maken. De tegenstelling zou echter meer van persoonlijke dan van politieke aari zijn. „Ik weet niet wat deze laatste mutatie onder de Russische tsaren betekent" heeft de republikeinse senator Arthur Vandcnherg, lid van de Senaatscommissie voor Buiten landse Zaken, verklaard, maar zo 't b;ts betekent, moeten de hoofden van dc politbureau het zeggen. „Dc beide Russische ambtenaren in kwestie, zo voegde Vandenberg er aan toe, zijn de grootste obstructio- nisten gebleken ten aanzien van het vredeswerk, die ik ooit gezien heb." Uit Washingtotn, wordt gemeld, dat de secretaris van het Witte Huis Hassett. heeft verklaard, dat Pre sident Truman geen commentaar zal leveren op de verandering in de leiding van het Sowjet-Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken. Uit Vaticaanstad wordt geseind, dat men zich in officiële, met de H. Stoel in verbinding staande krin gen, uiterst gereserveerd betoont. In een telegram uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaanse reactie lichtelijk optimistisch was In noli- tieke "kringen brengt men het aftre den van Molotof in verband met 't voorgenomen toetreden van Noor wegen en Denemarken tot het ont worpen Atlantische Verdrag Het communistisch gezinde blad „La Republica" schrijft: „Of nu Molotof of Wisjinsky de leiding heeft van de buitenlandse aangelegenheden der Sowjet-Unie, niemand kan de vreedzame aard der Sowjet-Russische politiek ont kennen, wanneer men waarneemt, hoe zij wordt gesteld tegenover pro vocaties als het ontworpen Atlan tisch Verdrag." „De vervanging van Molotof dóór Wysinsky is zeker de voorbode van nieuwe Sowjet-Russische be slissingen in tal van dringende aan gelegenheden. Maar het is weinig waarschijnlijk dat die beslissingen zullen neerkomen op een nieuwe richting in de buitenlandse politiek der Sowjet-Unie", aldus het offici euze Turkse blad „Ulus". Bijna alle Turkse bladen zijn dezelfde mening toegedaan, §ommige bladen te Is- tambocl menen dat de vredelieven de volken meer te vrezen dan te hopen hebben van de nieuwe beslis singen, die het. Kremlin zou kunnen nemen, en zij wijzen op de „drin gende noodzakelijkheid van de een heid van alle volken, die besloten zijn zich tegen de Sowjet-expansie te verzetten." De „World Telegram" (Ver. St.) schrijft: „Om het even of Molotof heengaat of de eventuele opvolger van Stalin wordt, of dat het al dan niet een andere wijziging van de Russische tactiek geldt, de rode dictator blijft, zolang zii bestaat, de gezworen viisnd van de vriiheid." Generaal Clay werd door de cor respondent van A.F.P. op de hon-f e gebracht van de ontzetting van Mo. lotov nit ziin functie als Minister van Buitenlandse Zaken. De Opper, bevelhebber verklaarde: ..Dat is be langrijk niemvs. Het bewijst dat onze politiek de goede is." CLEMENT ATTLEE NAAR DE BRITSE ZONE BERLIJN, 6 Maart (Reuter) Clement Attle is Zondagmorgen uit Berlijn naar de Britse zone van Duitsland vertrokken. Zijn vliegtuig had door sneeuwval 40 minuten vertraging. Zijn eerste bezoek gold Lübeck, waar hij gedurende 20 minuten Britse eskaders inspecteerde en zijn grote tevredenheid betuigde. In antwoord op een begroetings woord van minister-president Karl Luedemann zei Attlee, dat hij alles in het werk zal stellen om er voor te zorgen dat Slees- wijk-Holstein met zijn Deense minderheid tot een vergelijk kan komen. Vervolgens vloog hij naar Celle, een basis van 44 Amerikaanse Skymasters onder Brits bestuur. Premier Attlee verklaarde de luchtbrug naar Berlijn als „een van de wereldwonderen" te be schouwen. Hij uitte deze wdorden, na een rondrit door de stad te hebben gemaakt, waarbij hij ook een bezoek had gebracht aan het Amerikaase vliegveld te Tempel hof en aan het eindpunt van het door de Britten bevlogen lucht brug-traject te Gatow. Juist toen Attlee zijn bezoek had gebracht, begon het verkeer op de lucht brug hinder te ondervinden van een zware sneeuwstorm. Tijdens een pers-conferentie verklaarde de Britse minister-pre sident enige verbeteringen te heb ben opgemerkt, sinds zijn laatste bezoek aan Berlijn, ter gelegen heid van de ondertekening der overeenkomst van Potsdam. „Ik zag nu de mensen glimla chen", verklaarde hij. Men zou het de Poolse zeelieden van de Katowice, die Dinsdag j.I. bij Terschelling in de storm is vergaan, niet kwalijk kunnen ne men indien ze na hun redding blijk gaven van bijgeloof. Dc kostbare lading ongelooide hui den, ter Vaarde van 1 millioen dollar, die het schip van Antwer pen naar Gdynia zou brengen, mocht blijkbaar niet in Polen aan komen. Aanvankelijk bevonden de huiden zich n.l. aan boord van het Poolse ss Poladski, dat op de Schelde in aanvaring kwam met het Neder landse schip De Lissekerk en zo zwaar beschadigd werd, dat, het de reis niet kon vervolgen en in Antwerpen in een dok gerepareerd moest worden. Toen de Katowice tijdens de reparatie in Antwerpen aankwam werden de huiden over geladen, opdat de Katowice ze naar Gdynia zou brengen en de vertra ging zo gering mogelijk zou blijven. Liep de Poladski slechts schade op, de Khtowice bracht het er nog slechter af en verging. Zondagmorgen zijn 23 van de 26 door de Brandaris op zo wonder baarlijke wijze geredde Poolse zee lieden van de Katowice met een extra vliegtuig van de KLM van Schiphol opgestegen om naar Gdynia te worden gevlogen. De drie andere Polen zijn van plan naar Antwerpen te reizen om te monsteren op het inmiddels bijna gerepareerde ss Poladski. Intussen spoelen de golven van de Noordzee nog over de zich in het in tweeën gebroken Poolse Ka towice bevindende huiden. De firma Doeksen heeft aange boden tegen betaling van bergings- loon pogingen in het werk te stel len de lading voor zover mogelijk nog van boord te halen en aan wal te brengen. DE dag van gii tevens twee Enschede het tegt kon brengen, bet uitgespeeld was, van de geheelont landscompetitie s Quick kwam ond< degradatie-molen der ten dode was delijk het lot var middels een zege terdammers niet 't Gooi behield e moeten uitmaken De strijd tos broeders In het Westen glo geizpeh door een di winning op kampioi dat nog wel in Schi terdammers zijn nu de. Blauw Wit derm licht overwicht op eindigde als derde kwam door een n« Volewijckers in eej parket. De club van tot overmaat van ra 't Gooi gaan uitma) beiden* degradptiewe spelen. En dat dit j lijke taak zal zijn, b tatie van deze Hil tegen ADO, dat giste: eigen huis ten onder In West II ginger broeders DFC en KFi Hermes en Feijenoor Behalve de Dordtei Koogers gaat ook 2 een spannende laats wedstrijd tegemoet. 2 is nog niet helemaal Het Het Oosten begroet kampioen. AGOVV laatste competitiedag senketel van district delijke afdelingsleid sejjijn. Niet de Apeld Enschede bracht de Deze Twentenaren tegen Wageifingen i verder dan een punte Be Quick beet fel DINSDAG 8 Mr KRO: 7.00 Nieuws, 7 gymn., 7.30 Werkjes Grieg, 7,45 Worgengel: Nieuws, 8.15 Pluk Lichtbaken door de Z ri de Greeve, 9.30 Oi 10.00 Wie komt er in 10.15 B.B.C. Symphoni Schoolradio, 11.00 Muz 11.30 Als de ziele iuis ter Auspicius van Cor 11.40 Werken van Sehi 12.00 Angelus, 12.03 L door Greet Buys-Bagh dedelingen voor de la bouw, 12.33 Septet Jol en „De Zevenklapper' van Beeck, 12.55 Zonn Nieuws. 13.25 Vervolg programma, 13.45 Uit boeken door Drs. Je 14.00 Composities van Prez te zingen door H< Kamerkwartet, 14.30 15.00 Schoolradio, 15.3C ziek, 16.00 De Zonne Ziekenlof in de kapel ters op de Markt te H Na schooltijd, 17.15 La leven, 17,45 „Inheemss en Westerse industrie" Amusements-Orkest O. Beeck met zang van 18.20 Sportpraatje door 18.30 Voor de Nederl krachten, 19.00 Nieuws sonates van J. S. Bach de Klerk, 19,30 D i t is Niwin-klanken en rub wederopbouw, 20.00 N De gewone man, 20.12 20.30 Lijdensmeditatie van het Augustijnerkh riënhage" te Eindhover Eusebius Peters. Eerst over: „Niet zoals Ik, r wilt" (Mattheus 26, 39 roeuirkest o.l.v. Albert m.m.v. Jan Sevenstern Actualiteiten, 22.45 23.00 Nieuws, 23.15 Oi orkest o.l.v. Maurits va AVRO: 7.00 Nieuws, 7. ten van Victor Silvest< Sudre "ten zangplaatjes Scholte, VPRO: 7.50 AVRO: 8.00 Nieuws, 8.55 Van vrouw tot vrou mofoonmuziek, 9.30 W 9.35 Aubade, 10.00 Mo 10.15 Arbeidsvitaminen, tertje luister, 11.00 R1 11.30 De Wekker, voor ren, 12.00 Maria Zamc Zuid-Amerikaans orkes dedelingen voor land- e 12.33 „Het landbouwhui wijs" 12.40 Pierre Palla Nieuws. 13.20 Het Pron kest o.l.v. Gerard Meyei Mania en Jean Cavall naald en schaar door Leeuw van Rees, 14.30 lioz Concert ter herdi zijn sterfdag, tachtig ji 16.25 „K. Ph. Em. Bach sproken, 16.40 De Sch< Kinderkoor „Jacob Ha The Fairy Aviation W 18.00 Nieuws, 18.15 Tom no, 18.30 R.V.U., 19.00 Kobus Kwint, 19.10 Th Minstrels, 19.15 „Achter licht" door A. den Hert temptation de St. Anto Egk voor mezzo-sopraai kwartet, 20.00 Nieuws, Europees commentaar, avond. Fred Fagel's Ra met de revue; „Zoooi 21.35 „Als ik daar nog door Clinge Doorenbos tenlands overzicht, 22 foonplaten-verzoekprogr Bijnamen ih de kanjern Nieuws, 23.15 Gramofooi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4