Benelux - ministers te Den Haag bijeen Vrede in Israël wordt opnieuw bedreigd Republikeinen niet naar Djogja terug Joodse troepen in opmars naar de Rode Zee Grenscorrecties te verwachten? Openingsrede van Dr. Drees NEDERLAND DEED REEDS VERGAANDE CONCESSIES Gronduitgifte Noordoostpolder EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDERSCHAGEN NHD s Strijd in Israël laait op Donderdag 10 Maart 1949 44e Jaargang No. 11509 Offers tevergeefs gebracht? Zitting Parlement Oost-lndonesië Molotof reorganiseert Tegenspraak van Dr. van Royen in Veiligheidsraad neacil „Telle srnja van de Veiligheidsraad, vernam Zelfmoord bleek thans moord te zijn Kroniek en Kritiek Standpunt der V.S. in Veiligheidsraad Vrees voor te grote bedrijven HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) H FEIT VA IV HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE REPUBLIEK Indonesia wil dus niet deelnemen aan de Ronde Tafel Conferentie; eerst moet haar gezag in Djocja worden hersteld en dan.zullen de he ren nog wel eens zien, of ze naar den Haag komen. Wij achten het mogelijk de stelling op te zetten al zouden wij het zelf niet doen dat de Regering in den Haag over allerlei bezwaren moet heen stappen en de eis der vroegere Djocja-leiders inwilligen als ze dan maar komen. Maar zullen ze dat doen? Er is alle re den te veronderstellen van niet. En dus zou zelfs dan de nieuwe concessie die wij onmogelijk achten vruchteloos zijn. De Regering heeft zich blijkbaar afschuwelijk in een impasse gewerkt, toen zij een besliste houding tegenover de onrechtma tige aanspraken van de Veilig heidsraad liet varen. Heeft zij be grepen, dat Veiligheidsraad en republiek blijkbaar consequent op elkaar kunnen rekenen en dat al leen een consequente houding van Nederland daar tegenover een passende houding ware geweest? Wat is dan wel de wezenlijke betekenis geweest van de mili taire actie van 18 December? Orde, rust en veiligheid, en zo meer, maar toch ook uitschakeling van de onwillige en onmachtige leiders in de republiek? Wat zal er ge beuren, indien deze onwillige en onmachtige leiders in hun functie zouden worden hersteld? Heeft dr. Beel zich verkeken, toen hij zijn plan bedacht of was er reden aan te nemen, dat de heren van Djocja, vrijgelaten, ten minste zozeer voor reden vatbaar zouden zijn, dat zij in den Haag wilden verschijnen, om daar ge zamenlijk „elk plan" te bespreken en te onderzoeken. Elk plan, dus ook de vraag, hoe de positie van de republikeinse leiders in de naaste toekomst zal zijn, e.d. Dit, en elk ander plan, zou zeer wel ter discussie te stellen zijn, indien men te doen had met per sonen en instanties, die er van wilden uitgaan, dat nu einde lijk eens een goede oplossing moest worden bereikt. Maar die geest is er blijkbaar bij de repu blikeinen niet, en hij zal er wel nooit geweest zijn. Onwillig en onmachtig die woorden uit de periode van het vorige regime-Beel staan met vu rige letters als een onoverkome lijke hinderpaal op de weg naar de overeenstemming. Hoeveel plannen en afspraken en overeen komsten zijn er sinds de bijna drie jaar van onderhandelen al geweest? Alles was tevergeefs! Binnenlandse en buitenlandse factoren hebben al die tijd de be sluitvaardigheid van de Neder landse Regering geremd, drie jaar staan onze troepen daar. Zestien honderd man zijn er sinds 1Ö46 gesneuveld. En als men vraagt waarvoor, dan wordt de Regering boos en zegt lelijke dingen. Maar wordt het geen tijd er eens aan te denken, dat er duizenden goede Nederlanders zijn, die óók boos worden en lelijke dingen zeggen en dat onze mannen en jongens daar offers hebben gebracht en nog brengen voor de zaak van het Nederlandse Koninkrijk? D.w.z. voor het welzijn van de volkeren daar en hier en dat het een ondra gelijke verantwoordelijkheid zou vergen, wanneer de eindconclusie van dit alles zou zijn: wij hebben gefaald. Gefaald niet alleen omdat allerlei zwaarwichtige omstandig heden tegen ons waren, maar ook, omdat het beleid van de Regering in beslissende uren tekort schoot? Wij spreken gaarne van „groot se plannen", van „de laatste kans" voor de zoveelste maal en wij zeggen dit blijkbaar allemaal zo gemakkelijk, omdat wij er altijd maar op rekenen, dat er altijd nog wel een latere komen zal. Dit nieuwste beeld is van „Pa rool": de laatste trein staat voor. Dat is weer eens iets anders: de laatste kans is voor de republi keinen, de laatste trein is voor óns; als we die missen, komen we niet meer thuis. En in dit betoog van „Parool" past dan blijkbaar het denkbeeld van het in die kringen zo graag-gekoesterde „grootse gebaar" en de van „ver beeldingskracht" getuigende daad. Je hoort Schermerhorn door alles heen. En dat denkbeeld is dan: nu de datum bepalen, waarop wij onze troepen zullen terugtrekken!! Van dit idee tot het befaamde „dreigen" van mr. Sassen schijnt ons maar één stap. Maar Sassen moest er om aftreden en de „Pa- rool"-redactie blijft Titten. Maar in het Urgentieprogram van de Katholieke Volkspartij dat ook onderschreven is door verschillende ministers, toen zij Kamercandidaat waren staat een en ander te lezen over hechte grondslagen voor een Unie, waar toe nodig is: „het verwezenlijken van een duurzaam nieuw verband, zodat de prachtige offers van onze jongens en de ge zamenlijke krachtsinspanning, hier en overzee, strekken tot de zelf standigheid en het zedelijk en ma terieel welzijn van de volkeren van het Rijk". Dat was geen defaitisme, maar de taal van een gouvernementele partij, die bitter ontgoocheld zou zijn, als de Regering niet alles wat mogelijk is, zou doen, om te voor komen, dat die offers tevergeefs gebracht zouden zijn! EXTRA TREINEN NEDERLAND—BELGIë iDe Spoorwegen hebben voor de inter land wedstrijd a-.s. /.ondag extra treinen ingelegd uit Dord recht, Alkmaar, Utrecht, Deventer, Zwolle en Eindhoven. OP DEZELFDE DAG dat Israëlische en Transjordaanse delega ties op Rhodos bijeenkwamen ter bespreking van de Dinsdag door dr. Ralph Bunche ingediende voorstellen omtrent de wapen stilstandslinies, werd melding gemaakt van nieuwe operaties. Gisteravond werd in Amman medegedeeld, dat gewapende joodse strijdkrachten oprukten in de richting van Aquaba, de haven aan de Rode Zee, waar een Brits garnizoen ligt. Dit is de tweede poging van de Israëliërs om na aankomst van de Britse troepen in Aquaba de Rode Zee te bereiken. Het hoofdkwartier van het Ara bische legioen heeft tot nog toe geen berichten over gevechten ontvangen maar de Israëlische troepen zouden in twee richtingen optrekken. De ene loopt van Beersheba naar Aquaba. De andere, dat is de groot ste groep, rukt op naar de Vallei van Araba. Tot dusverre hebben de Joodse troepen de Transjordaanse grens nog niet overschreden. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenl. Zaken legde de volgende verklaring af: „Wij hebben bericht ontvangen van onze gezant in Amman, Alexander Kirk- birde, die gezegd heeft inlichtingen uit officiële Transjordaanse bron ontvangen te hebben dat een Joodse strijdmacht in de Oostelijke Negeb zich in de richting van Aquaba be weegt". Hij weigerde te zeggen hoe sterk de Israëlische troepenmacht was, hoe deze actie in Transjordanië wordt opgevat of dat zij volgens de Deze dame ziet er uit of ze de schrik van haar leven krijgt. Ze heeft evenwel helemaal geen reden om zich zo druk te maken, want alles is van plastic en volkomen onbreekbaar. Een firma uit Lon den brengt dit product op de markt. Naar wij vernemen is nog deze week van de zijde der Britse bezet tingsautoriteiten een officiële ver klaring te verwachten met betrek king tot de z.g. kleine grenscorrec ties. Van Britse zijde is nog geen en kel commentaar geleverd op de maatregelen, die eind vorige week in plaatsen aan de Nederlandse en Belgische grens getroffen zijn tot het uitbreiden der verboden zóne, die langs de gehele grens loopt. Deze maatregelen, die een registra tie van alle inwoners boven 14 jaar inhouden, worden van Duitse zijde algemeen opgevat als een voorbe reiding van de overdracht der ge bieden aan Nederland en België. Zowel het betrokken gebied dat aan de Belgische grens ligt als de strook die over de Nederlandse grens loopt, omvat ongeveer 600 mensen. Zoals te verwachten was heeft de aankondiging van een spoedige be slissing tot een opgewonden stem ming geleid, voornamelijk onder de ambtelijke klasse in het betrokken gebied. Britse mening een schending bete kent van de wapenstilstandsorder van de Uno. Engeland heeft een verdrag van bondgenootschap met Transjorda nië. Israëlische afgevaardigden hebben verklaard, dat Israël niet van plan. is een aanval op Transjor danië te doen. In het Arabische legioen van ko ning Abdoelah dienen verschillende Britse officieren en reserve-officie ren. Het is het beste van alle Ara bische legers en het staat onder commando van de Brit, brigadier generaal John Glubb. Israëlisch commentaar De Israëlische stafchef, brigade generaal Yaacof Dori heeft „die Arabische staten, die voortgaan de vrede van Israël te bedreigen", ge waarschuwd, dat het Israëlische leger niet werkeloos zal toezien en geen verdere agressie zal dulden". Zonder een Arabische staat met name te noemen, verwees generaal Dori naar „recente provocaties in de Arabische driehoek, waar een zekere Arabische staat een leger buiten zijn grenzen heeft". (Hij doelde hier op Irak). Israël wilde vrede en de aanwe zigheid van Arabische legers aan zijn grenzen bedreigde de veilig heid. De provocatie van de gewapende benden van een Arabische staat schiep een onduldbare toestand, die, als hij voortduurde, Israël zou dwingen zich volledige vrijheid van handelen voor te behouden. TEKST ATLANTISCH PACT IN DEN HAAG Evenals in de zes andere hoofd steden van de landen, die tot de stichters van het Atlantisch pact worden gerekend, is gister ook in 's'-Gravenhage de tekst van het pact door het Ministerie van Bui tenlandse Zaken ontvangen. Het ontwerp zal onmiddellijk in studie worden genomen. MAKASSAR, 9 Maart (Aneta) - Tn een besloten avondzitting van het parlement van Oost-lndonesië heeft de premier, Anak Agung Gde Agung, een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het algemeen politiek beleid van de Negara in de afgelo pen week. Na een uitvoerige ge dachten-wisseling verklaarde het parlement zich bij acclamatie een stemmig accoord met het gevoerde beleid. Onder de directe leiding van Molotof, die kortelings van zijn functie als minister van buitenland se zaken ontheven is, zijn verande ringen aangebracht in het Sowjet- russische kernkabinet voor de landsverdediging, aldus luiden in politieke kringen te Warschau ont vangen berichten. Naar men verklaart is Molotof belast met de coördinatie op lange termijn van het industriële en milir taire potentieel der Sowjet-Unie en haar bondgenoten in Oost- en Cen- traal-Europa. Deze stappen, zo verklaart men in genoemde kringen, weerspiegelen een toenemende ongerustheid van de zijde der Sowjet-Unie naar aan leiding van de vorderingen van het Plan-Marshall en het succes bij de activiteit om tot een Atlantisch Pact te komen. PANDIT NEHRU OVER INDONESIë NEW DELHI, 9 Maart (Reuter) De actie van India in de toe komst inzake Indonesië zal afhan gen van de besprekingen in de Veiligheidsraad, die het rapport van de V.N.-commissie zal moeten bespreken, aldus deelde Pandit Nehru in het parlement mede in antwoord op een vraag gedurende 't debat over buitenlandse zaken. Op een vraag of de hulp van India aan Indonesië zuiver formeel of essentieel was, antwoordde Nehru: „Onze hulp bleek reeds niet slechts essentieel, doch zeer belangrijk te zijn". Het brandende wrak van een Cathay Pacific Airways-vliegtuig, waarin 23 personen, onder wie 2 vrouwen en 3 kinderen, om het leven kwamen, toen de Dakota op weg van Manilla tegen de berg Butler botste. 's GRAVENHAGE, 10 Mrt. De Benelux-ministersconferentie, die op 10, 11 en 12 Maart te 's Gravenhage wordt gehouden, is hedenmorgen door de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, in het gebouw der Eerste Kamer geopend. De heer Drees zeide, het een groot voorrecht te achten uit naam van de Nederlandse regering de gasten hartelijk welkom te heten. De Ne derlandse ministers behouden aan de Belgische en Luxemburgse gast vrijheid de beste herinneringen. Het is onze oprechte wens, dat u ook hier in Den Haag een sfeer zult aantreffen, die bevorderlijk is aan het nemen van belangrijke en ver strekkende beslissingen. Alvorens op het doel van deze bijeenkomst zelve in te gaan, stel ik het op prijs, aldus Dr. Drees, nog maals te wijzen op de grote good will, welke de Benelux-samenwer- NEW YORK. 10 Maart A.N.P.—Aneta)Dr. J. H. van Royen heeft heden tegenover de politieke correspondent van Aneta verklaard, dat het bericht van Woensdag in „Trouw" als zou de Nederlandse delegatie in de aanstaande zitting van de Vei ligheidsraad mededelen, dat de regering bereid is de republi keinse leiders naar Djokja te laten terugkeren geheel in tegen spraak is met de positie van de Nederlandse regering. II I r 11 J" worden verlangd. In andere kringen Aneta's correspondent nog, dat ver schillende delegaties natuurlijk vooral van de Westerse landen ho pen, dat de Republikeinse leiders alsnog kunnen worden bewogen de Nederlandse uitnodiging aan te ne men. Zolang 't begin van de Ronde tafelconferentie op aanstaande Za terdag was bepaald, werd in die kringen zelfs overwogen de raads zitting opnieuw te doen uitstellen om niet door 'n voortijdig openbaar debat de eventuele kansen van een Republikeinse aanvaarding te be derven. Zelfs Woensdagochtend was er te Lake Success nog sprake van een nieuw uitstel, doch het bericht van de verdaging van de Ronde tafelconferentie voor enige weken heeft daaraan voorlopig een einde gemaakt. Uit Republikeinse bron De Nederlandse vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad verzeker de Aneta's correspondent, dat hij in Üe verklaring, welke hij vandaag in de zitting van de Veiligheidsraad hoopt af te leggen, integendeel zal doen uitkomen, dat Nederland reeds vergaande concessies heeft gedaan door de Republikeinse leiders vrij heid van beweging door geheel In donesië met uitzondering van Djok jakarta te geven en door hen uit te nodigen in hun kwaliteit van Re publikeinse functionarissen aan de Ronde-tafelconferentie in Den Haag deel te nemen en dat geen verdere concessies van Nederland kunnen De hulpdienst van de Zweedse luchtmacht is bezig het materiaal en de mensen bij ongunstige winterse omstandigheden te beproeven. Een vlieger demonstreert hoe een parachute in een storm boven de boomgrens te handeld moet worden. vernam Aneta's correspondent, dat Palar voornemens is, in de eerste zitting een uitvoerige verklaring af te leggen en dat men zich aan die kant op een „felle strijd" in de Raad voorbereidt. In goed ingelichte kringen te Lake Success verneemt A. P., dat de Ver. Staten niet met het Neder landse voorstel voor het houden van 'n Ronde-tafelconferentie kun nen instemmen, tenzij de resolutie van de Veiligheidsraad wordt nage leefd. Naar verluidt neemt ook de voorzitter van de Raad, de Cubaan dr. Alberto Inocente Alvarez, het standpunt in, dat d^ resolutie nage leefd moet worden. 12 jaar geleden, Dinsdag 19 Januari 1937, benam de 31-jarige hoogovenarbeider Cornelis W. zich door ophanging in de schuur van zijn woning te Heemskerk van het leven. Althans, de omstandighe den waaronder de politie het lijk aantrof wezen zo volkomen op zelfmoord, dat niemand twijfel koesterde. Het slachtoffer werd begraven. Eerst enkSle dagen geleden is op ietwat eigenaardige wijze aan het licht gekomen, welk een afschuwe lijk drama zich op die bewuste dag in het Noord-Hollandse dorpje schijnt te hebben afgespeeld. Het slachtoffer was gehuwd met de toen 26-jarige B. Het echtpaar had twee kinderen. De genoemde Dinsdag was de 24-jarige huisvriend O. op bezoek en om de tijd te pas seren werd een gezelschapspelletje gedaan, waarbij de echtgenoot .van B. op een stoel moest gaan zitten en voor de grap werd vastgebonden. Alles leek zo onschuldig. Doch toen volvoerden het tweetal hun naar recent onderzoek duidelijk maakt -i- van te voren in alle details be raamde plan: met een stuk touw werd de keel van W. tot stikkens dich'tgesnoerd. Zij droegen het ont zielde lichaam naar de nabij gele gen schuur en hingen het aldaar op. De vrouw trad later met O in het huwelijk en het echtpaar ging Beverwijk wonen. Voor enkele da gen ontstond er een nogal hooglo pende echtelijke ruzie, waarbij man en vrouw elkaar hevige verwijten naar het hoofd wierpen. Deze bui ten duidelijk hoorbare onenigheid is de oorzaak geweest, dat het gebeu ren van die Januaridag na twaalf jaar in ander licht komt. Maandagavond is het echtpaar door de rijkspolitie uit Castricum gearresteerd en naar Haarlem over gebracht. Het onderzoek is nog niet geheel geëindigd. king ook in haar tot nog toe be perkte vorm gedurende de afgelo pen jaren tot ver over onze grenzen reeds heeft verworven. Tal van vraagstukken, die zich in deze na-oorlogse tijd opdringen, kunnen slechts worden opgelost, in dien men ze van een internationaal en niet louter nationaal standpunt benadert. Reeds tijdens de oorlog werd door de in Engeland verblijvende rege ringen van onze landen het bésluit genomen om na de bevrijding een economische unie tot stand te bren gen. Het was een kloek besluit om op deze wijze te trachten drie landen, klein van omvang, maar in het wereldverkeer allerminst zonder belang, tot een economi sche eenheid samen te voegen, daardoor buren tevens te maken tot compagnons, een grotere bin nenlandse markt te scheppen, en de Benelux een veel krachtiger positie te doen innemen in het internationale handelsverkeer dan de drie landen, elk afzonderlijk, zouden kunnen verwerven. Een eind zijn wij reeds gevorderd op de weg. die afgelegd moet wor den. België, Nederland en Luxem burg zijn internationaal tot nauwe samenwerking gekomen. Dat een heid van invoerrechten is bereikt is van betekenis, al bespeurt de reizi ger, die de grens tussen België en Nederland passeert, nog weinig van wat hij zich wellicht ook van de voorlopige stappen heeft voorge steld. Op het gebied van een groter ge lijkheid van de accijnzen mogen wij goede verwachtingen koesteren. Zo is er meer. Een werkelijk economi sche unie is er echter nog niet. De grote stap, het verwezenlijken van vrij onderling verkeer, moet nog worden gedaan. Naarmate men zich meer verdiept in de daarvan te verwachten gevolgen, realiseert men zich scherper zowel de grote voor delen, die het zou kunnen opleve ren, als de moeilijkheden, die in de weg staan. Onze ïaak in deze con ferentie zal het allereerst zijn die moeilijkheden verder te onderzoe ken en te doen wat mogelijk is om uit de weg te ruimen. Wij weten, dat het centrale punt daarbij is het monetaire vraagstuk, dat in het algemeen de landen in West-Euro pa, en trouwens daar niet alleen, voor grote moeilijkheden plaatst en dat wij thans speciaal t.a.v. het ver keer tussen onze landen met volle ernst onder het oog moeten zien. Daarnaast en in samenhang daar mede is de belangrijke vraag op welk terrein wij een gemeenschap pelijke economische politiek moeten voeren, en in welk opzicht ieder land vrij kan blijven zijn econo misch en sociaal beleid naar eigen inzichten te voeren. Ik hoop, aldus Dr. Drees, dat wij bij het behandelen van de proble men, die zich tijdens deze bespre kingen ongetwijfeld zullen voor doen. de moed en het vertrouwen zullen vinden om ons bij het nemen Het coelibaat (J.H.) Over het coelibaat van onze priesters en vooral over de wen selijkheid en practische nuttig heid, is al heel wat geschreven, zoveel zelfs, dat men geneigd zou zijn te zeggen, dat dit onderwerp volkomen is doodgepraat. Toch blijkt telkens opnieuw, met welk een juist en verstandig inzicht de Kerk dit coelibaat voor haar priesters heeft voorgeschre ven, omdat de ongehuwde pries ter, die zich vrijwillig wijdt aan de dionst van God, alleen in deze positie zich geheel en ten volle aan de zielzorg kan geven. Dezer dagen is dit nog weer bevestigd door onze christelijk-historische minister van oorlog cn marine, de heer Schokking, bij de verdediging van zijn begroting in de Tweede Kamer. Daarbij was ook 't vraag stuk van de militaire zielzorg aan de orde gekomen en juist van protestantse zijde was er over ge klaagd, dat het aantal legerpredi- kanten veel te gering is en daar door de geestelijke verzorging van de protestantse militairen in In donesië zoveel te wensen over laat. In de vergadering van de Tweede Kamer van 28 Januari erkende minister Schokking de volkomen juistheid van die klacht, maar ook zijn onvermogen in dit tekort te voorzien. De minister erkende met dankbaarheid het vele, wat de Kerken zich ten deze hebben getroost, maar hij moest erkennen, dat alleen de Katho lieke Kerk in de bestaande be hoeften der militairen kon voor zien en alleen de geestelijke ver zorging van de kath. militairen in orde is. Maar, zo ging de minister voort, bij de rooms-katholieken ligt de zaak ook veel gemakke lijker, „omdat de geestelijke ver zorgers daar ongehuwd zijn, ter wijl bij de protestantse veldpredi kers de gezinsbelangen allerlei belemmeringen in de weg liggen, eerst bij de uitzending en later bij hun werk in Indonesië". Hier wordt dus door een protestantse minister, op grond van ervarin gen, opnieuw de juistheid erkend van de grote waarde van het coeli baat onzer priesters voor de ziel zorg/Trouwens ook in de protes tantse pers wordt dit algemeen toegegeven. Nog dezer dagen pu bliceerde de anti-revolutionnaire N. Prov. Gron. Crt. een brief uit Indonesië, waarin ook een klacht werd geuit over het grote verschil tussen de geestelijke verzorging van de katholieke militairen en de protestanten! Bij de katholie ken, zo klaagde deze briefschrij ver, kan alles en komen de men sen, wat hun geestelijke verzor ging betreft, niets tekort. Zelfs in de meest afgelegen streken vindt men de katholieke aalmoezenier, die overal met zijn jongens heen trekt en hun dagelijkse vriend en geestelijke leidsman is. Maar een dominee zien wij op de afgelegen posten nooit, deze kunnen hun gezin niet in de steek laten. Al is dan over de wenselijkheid van het coelibaat al heel wat gezegd, de nieuwe ervaringen nu in Indone sië opgedaan en waardoor aan de katholieke zielzorg zulk een voor sprong gegeven wordt, leek ons belangrijk genoeg om dit punt uit de Handelingen nog even naar voren te brengen. LAKE SUCCESS, 9 Maart. Reu ter. Verwacht wordt, dat de Ver. Staten Donderdag in de Veilig heidsraad hun standpunt zullen her halen, dat het gezag van de repu blikeinse leiders moet worden her steld alvorens verder onderhande lingen kunnen plaats vinden. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat de Ver. Staten in principe niet tegen de voorgestelde .Ronde- Tafelconferentie waren, mits de be palingen van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari in acht werden genomen. van beslissingen allereerst door uniebelangen te laten leiden, en dat de conferentie bevorderlijk moge zijn aan het spoedig tot stand ko men van een zo nauw mogelijke verbinding op economisch, sociaal en daarnaast ook op cultureel gebied tussen de lage landen aan de zee, die vroeger verenigd zijn geweest, die tweemaal in de loop der ge schiedenis van elkaar zijn geschei den, maar die door aard en ligging in elk geval als vanzelf op innige samenwerking zijn aangewezen. Hiermede verklaarde Dr. Drees de zitting voor geopend. Aan het einde van 1947 konden in de Noordoostpoldcr ruim honderd flinke bedrijven worden uitgegeven. Hiervoor kwamen in aanmerking de z.g. pioniers, dus zjj, die van het begin af in het nieuwe land hadden gewerkt en er het hunne toe had den bijgedragen, dat de barre vlak te, die in 1941 droogviel, in vrucht bare akkers was herschapen. Bij de eerste uitgifte kwamen evenwel niet alle pioniers aan bod; van de overgeblevenen zou een be paald deel in de naaste toekomst nog een kans krijgen, terwijl de overigen te verstaan werd gegeven, dat zij niet voldoende geschikt wa ren bevonden om t.z.t. een bedrijf in de Noordoostpolder te beheren. Een deel van de pioniers richtte dus de hoop op de toekomst. Het werd een teleurstelling, dat in 1948 geen nieuwe uitgifte van gronden kon geschieden wegens de slechte positie van materialen en het te kort aan arbeidskrachten in de bouwnijverheid. Er bestaat hoop, dat in 1949 wel gronden zullen worden uitgegeven. Bij de geschikt bevonden pioniers bestaat echter de vrees dat het mi nisterie van financiën om econo mische redenen grotere bedrijven wil stichten dan aanvankelijk de bedoeling was. Zou dit inderdaad gebeuren, dan zou het aantal gega digden, dat geholpen kan worden, uiteraard geringer worden. Het voorlopig uitgifteplan voor 1949 spreekt van 91 uit te geven bedrijven, waarvan 28 van 48 ha., 1 van 42 ha., 18 van 36 ha. en 44 van 24 ha. Hiervan zullen waarschijn lijk 22 bedrijven worden gegeven aan boeren van Walcheren, zodat er voor de groep pioniers dan nog 69 overblijven. Hiermee kunnen niet alle nog wachtenden worden gehol pen. De minister van financiën heeft toegezegd om, alvorens een definitief uitgifteplan vast te stel len, overleg te plegen met de Stichting voor de Landbouw.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1