I I Koomen Koomen Herstel van de Republikeinse regering heeft rampzalige gevolgen Vredesverdrag met Oostenrijk OPPERSTE SOVJET LUISTERT GOEDE VOORUITZICHTEN 3NSERVEN r r ie aanbieding! 125 130 130 140 140 100 100 100 100 130 130 150 MEN I 58 - Alkmaar EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Indonesië in de Veiligheidsraad Vrijdag 11 Maart 1949 44e Jaargang No. 11510 Romme in het offensief n Zitting van de Veiligheidsraad Dr. van Roy en: Ronde-Tafel-Conferentie gaat verder dan de resolutie Amerika handhaaft het oude standpunt Onderhandelingen op dood spoor Voorlezing van de begroting Diefstnl van textielcoupures Kroniek en Kritiek voor Benelux-conferentie Oud-directeur CDK komt 25 Maart voor BONDSELFTAL JEN ENGELAND B Densdag 18 Mei a.s. des e zeven uur wordt in het ■h Stadion te Amsterdam strijd BondselftalEnge- profs) gespeeld, brengst,., die belangrijk 1 zijn dan normaal, dank eit, dat B. en W. onthef- i vermakelijkheidsbelas- ben verleend en de Sta- :tie haar terrein voor een rag ter beschikking stelt, heel ten bate van de Ni- enkele andere liefdadig- ellingen, w.o. het Neder- ode Kruis. M.V.B. ontvangt uit deze l geen enkele bate. De prijzen zijn gelijk aan die, >or interlandwedstrijden 1DIJK, 10 Maart. 54000 kool 12.80—21.90, 80000 kg 14.50—18.70, 40000 kg wit- '■4010.40, 600 kg witlof X 1 II 4151, 12000 kg uien 9 Maart. Spinazie ien 3.50—5, prei 20—27, :ool 1128, gele bew.kool ie kool 15.80—17.30, boe- 8, spruitkool 34—83, witlof nolselderie A 1114, B 9, 'tten 5589, Pres. v. Eng. Zoete Ermgard 6875, Jo- 31.03, Compt. de Paris 'oyenne Ducoin 1.121.34 i 7581, St. Rémy 74. JM, 9 Maart. Aardap. 10—4.90, 8500 kg witlof I 4959, III 2447, spruit- 82, afw. 4270, rode kool :1e kool 14.5014.80, uien driel. 7.80; prei 17—18, 5690, Goudreinetten VAR, 9 Maart. Export- - Andijvie 7074, spinazie orteltjes 1020, spruitkool -80, I 50—68, II 29—42; i 1120, gele kool 914, 21, uien 7, bieten 4.509, 51, knolselderie 57.50, 1114, aardappelen .6.— p. eren Conferènce 6270. VNBIEDING Chocolade pudding, met suiker, 2 ons voor 25 met><bo'nbons'' f Choc. Paasnestje, ■net leuk ver- 9K 3akte eitjes t AR Zaterdag 12 Maart per half kilo bon 45 per half kilo bon 2 g per half kilo bon 45 per half kilo 100 per half kilo ,on) 70 Per half kilo b-) 70 per half kilo le daken van de hui- re te vinden. Ook de roepen de kir deren, Lucia heeft succes! >om staat. En tegelijk le boom: „Vrrrrouw!" r even in", zegt Gio- a de boom staan, de nni's handen.hij wil Lorre g..jp"n. e boven in de boom an een hoge schuur dan 's bij de vrouw, hoorzaamt! Met een id neer. Nu beknort >jes! Lorre krijgt een ren om! HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) A S H FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 CONTRA „DE LINIE" is prof. Romme krachtig in het offensief gegaan in een artikel in de „Volks krant". Hij keert zich tegen het artikel in „De Linie" van de vorige week, waarop wij bereids vorige Zaterdag reeds een commentaar ge leverd hebben in ons hoofdartikel „Stap voor stap terug". Prof. Rom me is het met het Linie-artikel, dat betoogde, dat de weg naar de R.T.C. in Den Haag leidde over Djocja, natuurlijk ook niet eens. Maar hij komt vooral neer op twee feiten. Ten eerste, dat „de Linie" zich nu plotseling, met een beroep nog wel op de linkse socialist de Kadt, ac- coord verklaard met de meest-pro- gressieve denkbeelden, welke in 't Indië-beleid maar denkbaar zijn. Maar voorheen dacht „de Linie" daar anders over. Vervolgens wordt de K.V.P. verantwoordelijk gesteld voor het falen van het Nederlandse beleid, dat echter, hoe slecht de zaak er ook voor staat, o.i. nog niet gefaald hééft. En Romme keert zich dan ook, stellig niet geheel ten on rechte, zeer boos en zeer nadruk kelijk, tegen de beschuldiging, dat de K.V.P. de vrijheid van de Indo nesiërs niet wil, en slechts door slimmigheidjes en listigheidjes een schijnvrijheid wil beloven. Prof. Romme zegt ervan: „Het is onrecht, en fel en hevig onrecht, dat deze verwijten op onze rug en die der onzen worden neergeranseld. Wat hier geschied, is het toedichten van kwaad, en van groot kwaad, dat niet waar is en waarvan wij vurig hopen, dat het zal worden teruggenomen". En verder citeren wij uit dit ar tikel: „Wij laten noch aan de KVP in het algemeen, noch aan de lei ders hdrer politiek in het bijzonder, zeggen, dat zij niet eerlijk hebben gewild en willen de werkelijke vrijheid van onze broedervolken in Indonesië. En zeker tegen een ka tholieke aanval in de rug, die de katholieke Nederlanders in de ogen der Indonesiërs slechts tot smeer lappen maken kan, komen wij op, met alle kracht en alle klem, waar over wij nog beschikken". Men ziet, dat is niet mis. Men vraagt zich dan ook af, of er ver band bestaat tussen dit betoog in „de Linie" en de oppositie-rede van de heer Sybesma in de jongste ver gadering van de Partijraad, nade- maai de heer S. Indisch medewer- ker aan „de Linie" is, welk blad nogal eens zijn kracht schijnt te zoeken in de contra-mine, alleen maar om in de contra-mine en daardoor interessant of sensationeel te zijn. Dit is zeker een onbehage lijk verschijnsel in de katholieke publiciteit, dat in vakkringen wel meer aandacht zou verdienen. In dien de methode van „de Linie" het enige practische resultaat is, dat het katholieke publiciteitscongres van Allerheiligen 1947 heeft opge leverd, dan is het maar zeer pover tjes. Maar dat tussen haakjes. Wel licht zal „de Linie" reeds deze week op de tegenaanval van prof. Romme antwoorden. Wij zullen dat met be langstelling afwachten, om nu nog even de aandacht te vestigen op een paar uitlatingen van de Katholieke fractieleider, waarmee wij het vol komen eens zijn. Romme legt nog eens de vinger op een wonde-plek in de procedure der politiek voor een nieuwe rechts orde voor Indonesië, als hij vast stelt, dat de hier door „de Linie" zo bewierookte heer de Kadt slechts die Indië-politiek aan vaardbaar acht, die progressief, dat wil zeggen, links-socialistisch is, en die consequent gericht is op het vestigen in Indonesië van een links- socialistisch gezag. Dat wij die politiek voor Indië en voor Nederland verderfelijk achten, behoeven wij, na alles wat wij, in het bijzonder de laatste tijd, over het Indische probleem geschreven hebben, vermoedelijk wel niet na der waar te maken. Als sommige mensen van verschillende partijen, menen, dat zij zich van de rege- ringspolitiek geheel moeten distan- ciëren door verder voor de verant woordelijkheid te vluchten, en j zij doen dit o.a. op het motief, dat zekere krachten in en buiten het kabinet de „progressieve" richting ^AKE SUCCESS, 10 Maart (ANP-Aneta-AP)In de zitting van de Veiligheidsraad betoogde dr. van Royen, dat de Neder landse regering drie punten van de resolutie van de Raad heeft uitgevoerd, maar dat zij bezwaren blijft koesteren tegen het herstel van de republikeinse regering van Djocja op dit ogenblik. De drie punten, waarover geen verschil van mening bestaat tussen de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad, zijn volgens dr. van Royen de volgende: 1. Herstel van volledige vrijheid van beweging voor de repu blikeinse leiders. 2. De republikeinen hebben de gelegenheid om met alle per sonen in Indonesië contact te zoeken en besprekingen te voeren. 3. De Nederlandse regering voert onderhandelingen met de republikeinse leiders. De Nederlandse vertegenwoordiger verklaarde, dat elke poging tot herstel van de republikeinse regering slechts zou leiden tot wanorde. Gemeenschappelijk doel „Het voornaamste punt van ge schil tussen mijn regering en de Veiligheidsraad", aldus dr. van Royen, „vormt de aanbeveling van de resolutie om de republikeinse reg*ring in Djocja te herstellen. Dit herstel zou ongetwijfeld in geheel Indonesië beschouwd wor den als een zichtbaar symbool van een zeer groot succes der repu bliek. Het is een illusie te denken, dat de commissie der V.N. met een handvol mensen, verspreid over een bevolking-van millioenen, in staat zou zijn om ordeverstoringen, voortkomend uit dit herstel, te voorkomen." Dr. van Royen noemde de voor delen van de voorgestelde Ronde Tafel Conferentie boven de reso lutie van de Veiligheidsraad, t.w.: het doel van deze resolutie, de overdracht van de souvereiniteit, zou een jaar eerder worden ver wezenlijkt; de interim-periode met al haar moeilijkheden kan tot de duur van enige maanden worden teruggebracht. ,Er bestaat geen verschil tussen de doelstellingen van de Neder landse regering en die van de Veiligheidsraad. Het dispuut han delt slechts over de middelen om remmen, dan heeft dat remmen onze instemming. Want er zijn maar weinig woorden, die zozeer mis bruikt worden als het woord „pro gressief" en er is niets zo heilloos, dan in het wilde-weg, gelijk gerui me tijd na de bevrijding geschiedde, mode-woorden achterna te lopen, zonder eerst eens precies te weten, wat daarmee bedoeld wordt en wat de gevolgen van de daden, daaruit voortkomende, zouden zijn. Derhalve schijnt het ons niet overbodig, er aan te herinneren, dat het zeer nuttig en vruchtbaar is, de politiek van de K.V.P. die nog niet of niet meer geheel door de regeringspolitiek wordt gedekt ook in dit anti-progressieve, d.i. anti-linkse licht te bezien! tot het gemeenschappelijk dool te geraken." Dr. van Royen betoogde, dat het Nederlandse volk er van over tuigd is, dat blijvende vrijheid en vrede voor Indonesië niet kunnen worden bereikt door volledige uit voering van de resolutie onzer zijds en dat er in de resolutie ele menten zijn, die slechts tot ram pen kunnen leiden. Hij consta teerde, dat de aanvaarding van de resolutie een „deadlock" veroor zaakte door verwarring te stich ten over geheel Indonesië en de besprekingen over een federale regering tot stilstand bracht. Sjah- rir werd hierdoor gereserveerd en Hatta weigerde naar Batavia te komen. Dr. van Royen protes teerde tegen de aansporingen tot voortzetting van de guerillastrijd door de noodregering op Sumatra en drukte zijn verbazing uit over het feit, dat de Unci hiervan geen melding had gemaakt. Met betrekking tot het plan be treffende de Ronde Tafel Confe rentie verklaarde onze gedelegeer de nog: „Veel zal afhangen van het antwoord van de Unci op de uitnodiging van de Nederlandse regering. Mijn regering vraagt thans slechts, dat de Veiligheids raad de Unci toestaat, de R.T.C. bij te wonen en haar succes te be vorderen. Hij voorspelde, dat de Haagse conferentie zes weken zou duren en dat er nog eens zes we ken nodig zullen zijn voor de ratificatie van een volledige on afhankelijkheid. Generaal Romulo (Philippijnen) was van mening, dat Nederland de bedoeling heeft Midden-Java te organiseren tot een nieuwe marionettenstaat. De rapporten van de Unci tonen volgens Romulo aan, hoe scrupuleus de republiek zich gehouden heeft aan de reso lutie. De voorgestelde E.TC. noemde Romulo slechts een „sur rogaat". „Een dergelijke procedure zou de leiding uit de handen van de Veiligheidsraad doen vallen en de Nederlandse regering in staat stellen haar eigen aprioristische oplossingen af te dwingen". Wantrouwen bij Palar De republikeinse woordvoerder Palar verklaarde, dat hij de Ne derlandse voorstellen van harte zou aanvaarden, indien hij de er varingen met de Nederlanders zou kunnen vergeten. „Wij vragen om voortzetting van de onderhande lingen onder auspiciën van de Unci, op de basis der harde feiten, de basis van het evenwicht der krachten in mijn land, in Zuid- Oost Azië en in de wereld". Hij zag de voorgestelde ver vroegde overdracht van souverei niteit vol onzekerheden, zonder garanties. Palar vroeg aan dr. van Royen een definitie van wat onder souvereiniteit moet worden ver staan. Hij verwees naar de leso- lutie van de Veiligheidsraad en achtte deze het enige' uitgangs punt. „Door en door gezond" Warren Austin (V.S.) deelde mede, dat zijn regering de reso lutie van de Veiligheidsraad blijft steunen. (Vervolg op pag. 2) De Joegoslavische onderminister van Buitenlandse Zaken, Ales Beb- ler, heeft vandaag verklaard, dat Joegoslavië niet kon afzien van zijn eisen ten aanzien van Oostenrijk. Tenzij Rusland niet langer de eisen van Joegoslavië zal steunen, zal, naar Westelijke diplomaten ver wachten, de conferentie over het vredesverdrag opnieuw op dood spoor komen. De Oostenrijkse regering heeft de Grote Vier gevraagd niet langer te wachten met Oostenrijk als zelf standige Staat te herstellen. De Mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Karl Gruber, vertelde de s vier plaatsvervangers, dat met of zonder de instemming van Joegoslavië er onmiddellijk een Oostenrijks vredes verdrag opgesteld moest worden. Dr. Gruber sprak, nadat de Joego slavische onderminister van Buiten land, Joegoslavië had laten weten, dat het zijn aanspraken op Oosten rijks gebied en herstelbetalingen niet zou opgeven. Dr. Gruber zei, van zijn regering opdracht gekregen te hebben om vrede voor Oostenrijk te verzoeken, welke een einde maakt aan deze lang' voortdurende bezetting. Dr. Gruber vroeg: zonder verdere vertraging de Oostenrijkse grenzen te erkennen. Het is niet de minste rechtvaardiging om deze conferentie verder te laten ophouden door de Joegoslavische bezwaren, vervolgde hij. De Joego-Slavische Minister heeft op de conferentie van plaats vervangende Ministers van Buiten landse Zaken, die het vredesverdrag met Oostenrijk voorbereiden, ge zegd, dat gedeeltelijke verwerping van Joegoslavië's compromis-eisen ten aanzien van Oostenrijk de con ferentie dreigt te doen mislukken. Dit was Bebler's derde verklaring in antwoord op de door de Sowjet- afgevaardigde Zaroebin overge brachte verwerping door de plaats vervangers van de drie eerste van Joegoslavië, herziening van de Oos- tenrijks-Joegoslavische grens, vor ming van een Sloweens autonoom gebied binnen Oostenrijk en „aan zienlijke" herstelbetalingen. In het gebouw van de Eerste Kamer te Den Haag is Donder dagochtend een aan vang gemaakt met de driedaagse conferen tie van ministers der Benelux-landen. Tij dens de openingsrede van de Nederlandse minister-president dr W. Drees. V.i.n.r.: de Belgische ministers G. Eyskens, Spaak, G. Moens de Fernig, J. Duvieusant, de Groote en le Trocet; de Nederlandse mi nisters Joekes, Mans- holt, in 't Veld, Drees Stikker, Lieftinck en Spitzen. De Koning van Zweden heeft op Kasteel Drottningholm ver tegenwoordigers ontvangen van het Koninklijk Comité 1948, die hem een bedrag van 2 millioen kronen overhandigden, bestemd voor het Koning Gustaaf-fonds, dat zich het lot van de Zweedse jeugd aantrekt. Eerste minister Tage Erlander, president van het comité, overhandigt het bedrag aan de Koning. MOSKOU, 10 MAART (A.P.). Stalin was vanavond aanwezig toen de twee Huizen van de Opperste Sovjet in gecombineerde zitting in het Kremlin bijeen kwamen, om de voorstellen voor het budget van 1949 te horen. Behalve Stalin, die in uniform was, waren aanwezig: de eerste vice-voorzitter van de minister raad V. M. Molotof, de vice-voorzitter Anastas Mikoyan, de minister van buitenlandse zaken Andrei Wisjinsky, die het grijze diplomatieke uniform aan had. Toen dit gezelschap binnentrad, werd het met gejuich begroet. Stalin liep rustig naar de verho ging en ging zitten. Andere hoge partij- en regeringsleden namen rechts en links van hem plaats. Meer dan 1000 gedelegeerden velen hunner in de nationale cos- tuums der verschillende republie ken van de U.S.S.R. juichten de leiders stormachtig toe. Daarop be gon de minister van financiën, A. G. Zverev, de begroting voor te lezen. De verwachte totale revenuen over 1949 die door hem werden voorgelezen bedroegen 445.208 mil lioen roebel, de verwachte uitga ven over '49 waren 415,355 millioen roebel. Verwacht wordt dat in 1949 de inkomsten 29 milliard roebel meer dan de uitgaven zullen be dragen. De uitgaven voor 1949 voor de gewapende strijdkrachten bedra gen volgens de plannen 79 mil liard roebel (ruim 4 milliard gul den). Men zegt dat deze uitgave 19 pet. van het budget uitmaakt. In 1948 bedroegen deze uitgaven 66 milliard roebel (ruim 3 mil liard gulden). De bewapeningscijfers. Rusland verwacht dit jaar 12.792 millioen roebel meer uit te geven voor de gewapende strijdkrachten dan verleden jaar. De totale uitga ven zullen dit jaar 46.6 millioen roe bel meer zijn dan in 1948. Zverev verklaarde, dat de stijging van de kosten voor de gewapende strijd krachten voor 1949 voor een deel toe te schrijven was aan hoogere prijzen, die ontstaan waren tenge volge van het afschaffen van de staatssubsidies. Voort zei hij, dat het budget van dit jaar voor de ge wapende strijdkrachten een waar borg is, waardoor de vrijheid en onafhankelijkheid van ons land ver zekerd wordt. Zverev leverde ook kritiek op de gestegen militaire uitgaven van Engeland. Hij zei, dat de politiek voor wereldvrede van de Sow- jct-Unie voortgezet zal worden. Daarna deed hq een scherpe aan val op Amerika en stelde het aan sprakelijk voor de verwarde in ternationale toestand. Hij zei, dat de Amerikaanse mi litaire uitgaven voor dit jaar 15 x hoger waren dan in 1937 en hij voeg de er aan toe, dat wanneer men de directe- en indirecte militaire uit gaven van Truman's budget bijeen telt, deze samen meer dan de helft van het budget omvatten. Verwij zend naar de stijging van de mili- Waarde 200.000 punten De recherche te Tilburg is als gevolg van een serie kleine in braken een belangrijke diefstal van coupures voor textiel op het spoor gekomen. De diefstal is ge pleegd bij de firma Mol v. Bladen. De buit vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 200.000 pun ten. Een verdachte, J. de R., is aangehouden. De recherche was hem op het spoor gekomen doordat in de laatste tijd een drietal kleine in braken was gepleegd, die echter slechts een geringe buit oplever den. In verband hiermede werd de R. enkele dagen geleden aan gehouden en weldra kwam uit, dat hij betrokken was bij de in braak bij de textielfirma. Het onderzoek naar de verdwenen coupures leidde naar Amsterdam. Hier werd de economische recher che ingeschakeld, die tezamen met enkele rechercheurs uit Tilburg er inderdaad in slaagde een deel van de buit te achterhalen. Het onder zoek wordt nog voortgezet. taire uitgaven van Engeland en Amerika, verklaarde Zverev, dat die van Engeland nu 3 maal hoger wa ren dan in 1937 en 1938. Deze cij fers, aldus Zverev, tonen duidelijk een agressieve politiek aan. De Britse ambassadeur, sir Mor ris Peterson was bij de zitting niet aanwezig. Foy Kohier, de Ameri kaanse zaakgelastigde, de Franse ambassadeur Yves Chataigneau en alle Scandinavische gezanten waren wel aanwezig. K. V. P.-LEDEN VERZOEKEN STRAFVERVOLGING C. P. M. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de K.V.P. afd. Nijmegen is een resolutie aange nomen, waarin wordt verzocht een strafvervolging in te stellen tegen de Kamerleden van de C.P.N. Dit naar aanleiding van de mededeling vari de communist Paul de Groot, waarin deze zich aansloot bij de verklaringen van Thorez en Togliatti, die hebben verklaard zich bij een eventuele oorlog te scharen aan de zijde der Sowjet Unie. Deze resolutie is ge stuurd naar het hoofdbestuur van de K.V.P., naar de minister-presi dent, de minister van Justitie en naar de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. DE STRIJD IN CHINA Volgens Chinese bronnen heeft de voormalige minister van Defensie, Ho Ying Tsjin, zich bereid ver klaard een nieuw „vredeskabinet" te vormen, indien hij vrij spel krijgt voor het regeringsbeleid en voor drastische sterktevermindering der regeringslegers. Van verdraagzaamheid gesproken (J.H.) Er zijn nog altijd heel wat met-katholieke Nederlanders, die in een soort angstpsychose verke ren, dat wanneer de katholieken in Nederland de meerderheid verkrij gen, het niet-katholieke volksdeel in de verdrukking zal komen. Een vrees, welke zeker geen grond vindt in de biologische en sociografische feiten, want dat de katholieken in Nederland de meerderheid der be volking zullen uitmaken, is op grond daarvan binnen afzienbare tijd niet te Concluderen. Het kon dan ook wel eens zijn, dat aan deze voorlopig ongemotiveerde vrees heel andere motieven ten grondslag lig gen n.l. een soort zelfverwijt, waar bij men vreest, dat de katholieken zich dan aan dezelfde onverdraag zaamheid zullen schuldig maken, die zij steeds hebben moeten onder vinden van de niet-katholieke landgenoten, toen deze de meerder heid hadden. Wij allen kennen nog de beruchte statistieken in onze katholieke bladen voor de oorlog, die onder de titel „Graag op baan tjes" (zoals de N.R. Crt. de drang der katholieken om gelijkberechtig- heid bij benoemingen eens betitel de) duidelijk aantoonden hoezeer de katholieken zich terecht over achterstelling bij overheidsbenoe- mingen konden beklagen. Dat het na de oorlog nog met veel beter geworden is, bewezen 'n aantal cijfers dezer dagen door „De Tijd" geproduceerd, die wel heel duidelijk aantoonden, hoe bijv. op het gebied van de rechterlijke macht de achterstelling van de katholie ken nog allertreurigst is. Immers, het katholieke blad toonde daarin duidelijk aan, dat boven de Moer dijk katholieke rechters en raads heren nog altijd met een kaarsje te zoeken zijn. Bij de meeste recht banken en gerechtshoven bepaalt men zich nog altijd tot de traditio nele éne katholiek, terwijl er meer dan één rechtbank is, waar ook zelfs deze eenling ontbreekt. Hoe veel verdraagzamer toont zich in dit opzicht het katholieke zuiden, waar de niet-katholieke minderheid veel geringer is dan de katholieke minderheid boven de Moerdijk. En terecht wijst „De Tijd" er ook nog op, dat vóór de oorlog ais een mo tief voor deze achterstelling ge noemd werd, het katholieke tekort bij universitair geschoolden, maar dat dit excuus nu zeker niet meer bestaat, nu de katholieke Univer siteit van Nijmegen reeds meer dan 25 jaar haar taak onder het Ned. katholieke volk vervult, terwijl het aantal katholieke studenten aan de openbare universiteiten elk jaar, ondanks Nijmegen, nog belangrijk toeneemt. Deze onverdraagzaam heid bij onze rechterlijke macht blijft bestaan, ondanks het feit, dat een kleine 20 jaar het ministerie van Justitie onafgebroken in katho lieke handen is. Maar zoals men weet worden de leden van de rech terlijke macht benoemd uit voor drachten, door de rechtbanken en hoven zelf opgemaakt en de enkele katholieke rechters boven de Moer dijk zijn meestal nog buiten deze voordracht benoemd. Met deze feiten voor ogen, is de vrees bij het niet katholieke volksdeel voor een even tuele katholieke meerderheid in ons volk niet helemaal onbelangrijk, al is er geen enkele aanleiding om hier van de katholieken een toe passing te vrezen van de leer: „oog om oog en tand om tand". Want in het zuiden, waar de katholieken altijd reeds de meerderheid had den, komen de niet-katholieken, ook wat benoemingen betreft, ruim schoots aan hun trek. In de eerste plenaire zitting van de ministers der drie landen, welke Donderdagmorgen na het welkomstwoord van minister-pre sident dr. W. Drees en het dank woord van minister Spaak in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer werd gehouden, heeft men unaniem de dagorde vastgesteld. Daarover kort men evenwel geen nadere mededeling verstrekken. Men besloot zes commissies te vormen. Een voor de consumptie vraagstukken en die der subsidies, een voor de coördinatie van de in vesteringen, een voor de sociale vraagstukken, een voor de fiscale politiek, een voor de landbouw vraagstukken en tenslotte een voor de monetaire problemen en de han delsvraagstukken. De commissies voor de sociale, de monetaire en de landbouwvraag stukken vingen nog Donderdagmor gen na afloop van de plenaire zit ting haar werkzaamheden aan. Ook de commissies voor de investerin gen en voor de consumptie-vraag stukken en de subsidies zijn bijeen gekomen. Het is op het ogenblik nog niet bekend wanneer de com missie voor de fiscale aangelegen heden zal vergaderen. Deze vijf commissies zullen ook heden haar werkzaamheden voort zetten. Daarna wordt dan weer een plenaire zitting gehouden. Naar de secretaris-generaal van de Nederlands-Belgisch-Luxemburg- se douane-overeenkomst, mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, na afloop der plenaire zitting meedeelde, is de conferentie onder zeer goede voor uitzichten geopend en is de atmos- pheer, waarin de besprekingen ge houden worden, uitstekend. Audiëntie hy de Koningin De thans in Den Haag vertoeven de negen Belgische ministers, van wie sommigen vergezeld waren van hun echtgenote, alsmede de heer Graeffe, ambassadeur van België te Den Haag, de drie Luxemburgse ministers, en de Luxemburgse ge zant te Den Haag, de heer Collart, die allen in de Residentie met leden van de Nederlandse regering be sprekingen voeren, zijn gisteren middag door Koningin Juliana in het paleis op het Lange Voorhout te 's-Gravenhage ontvangen. De ko ningin, die pas uit Sankt Anton was teruggekeerd, arriveerde haast on gemerkt om half zes aan het paleis. De Belgische en Luxemburgse gasten werd door minister Stikker aan de vorstin voorgesteld. De audiëntie duurde ongeveer drie kwartier. Ontvangst in de Ridderzaal Ter gelegenheid van de conferen tie der minister van de Benelux- landen heeft de Nederlandse rege ring gisterenavond in de Ridderzaal een ontvangst gehouden, die zeer druk bezocht was. Behalve de ster ke delegaties der drie landen waren er de hoofden der diplomatieke mis sies, vele Kamerleden en andere autoriteiten. Voor het bijzonder gerechtshof te Arnhem zal op 25 Maart a.s. terecht staan S. de Hoo, thans economisch adviseur te Battum, gedurende de bezetting directeur van het centrale distributie-kantoor. De Hoo heeft het omvangrijke distributieapparaat dat tijdens de oorlog onze voedsel voorziening alministreerde, opge bouwd. Hij werd terstond na do be vrijding oneervol ontslagen en is korte tijd gedetineerd geweest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1