Pleidooi voor Ronde Tafel-conferentie met bemiddeling van de U.N.C.I. BENELUX WIL SLAGEN Engels garnizoen in Akaba zal worden versterkt Vechtende vredestichters Per jaar 10.000 man meer onder de wapenen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Zaterdag 12 Maart 1949 *44e Jaargang No. 11511 Geloofsafval Compromis-voorstel van Canada China gaaf accoord Ontevredenheid bij de huiseigenaren s*t\M mm Gesneuveld in Indonesië Afspraken over land- en tuinbouwbeleid Potdicht' is Spaaks consigne Toch wapenstilstand Handelsdelegatie bij de H. Vader Accoord over tekst Atlantisch Pact Kroniek en Kritiek Dure kaartjes voor Holland-België HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; *i alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. ■familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig (Vondel) A S H FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 i. HET RAPPORT van pater drs. Linus Grond O.F.M., opge nomen in het Februarinum mer van „Pinkstervuur", het or gaan der Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem, over de geloofs afval, vooral in Amsterdam, is wel in staat, de geesten wakker te maken, al is er in de loop der tijden al heel wat gepubliceerd over deze en dergelijke feiten. Zo bleef bijna een jaar geleden de statistiek van het Bisdom Haar lem over 1947 niet onopgemerkt, al had ze niet die aandacht, welke zij verdiende. Gegevens over de achteruitgang van het godsdien stig leven horen we blijkbaar niet graag, en toch is het struisvogel politiek gebleken, er niet eerder en beter op te letten. De gegevens, die fr. Grond publiceert, zijn op zich niet nieuw, gebaseerd als ze zijn op cijfers, welke dateren van 1947. Maar hun systematische be werking en de schrilheid, die ze verwekken, doordat sterkspreken- de cijfers tegenover elkaar worden gezet, volgens een wetenschappe lijke methode, zijn tot hevige schokken in staat. Het gaat over de non-paschanten in Amsterdam, maar tevens over die van Nederland en er wordt trouwens terecht in deze studie opgemerkt, dat het probleem van de non-paschanten, dus van de katholieken, die hun Pasen niet houden, in ons land, het probleem is van het Bisdom Haarlem en dat daarin vooral de drie grootste steden, op de eerste plaats Am sterdam, de probleemgebieden bij uitstek zijn. Maar de oplossing van het probleem is een zaak, die heel katholiek Nederland aangaat' Eerst nog even een paar cijfers: het percentage non-paschanten voor de bisdommen Utrecht, Haar lem, Den Bosch en Breda samen was in 1938 10, d.w.z. van alle katholieken boven de 7 jaar in die vier bisdommen hield 10 pet. zijn Pasen niet meer. Dit percentage was in hetzelfde jaar voor de bis dommen Utrecht en Haarlem al leen 14,8. De drie grootste steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, allen gelegen in het Bisdom Haarlem, hebben 26,9 non-pa schanten. Amsterdam alleen 38,4 pet. (cijfers van 1946). Dit bete kent, dat in Amsterdam op elke 100 katholieken meer dan 38 hun Paasplicht niet houden! Volgens de officiële parochiestatistieken immers waren er in 1947, op 31 December, in de gezamenlijke pa rochies van Amsterdam, "212.379 parochianen. Hiervan waren er 27.186 nog geen 7 jaar, zodat het aantal katholieken, dat de Paas plicht had na te komen, 185.193 bedroeg. Het aantal, dat de Paas plicht vervulde, bedroeg echter slechts 114.001, dat het niet deed 71.192. En uit de cijfers vanaf 1930 blijkt, dat het aantal non-paschan ten voortdurend toenam, zowel absoluut als in verhouding tot het aantal katholieken boven de zeven jaar. Dit laatste vooral is zeer ver ontrustend. Wel Valt er tussen 1942 en 1946 een teruggang te constateren, die wellicht veroor zaakt werd door de oorlog, toen velen vanwege de onzekerheid der tijden orde op hun zaken wilden stellen, maar de cijfers van 1947 tonen, dat het dieptepunt, wat in geestelijk opzicht een hoogtepunt was, weer voorbij is. Ook tonen de statistieken van pater Grond aan, dat er in Amsterdam een voortdurende wisselwerking is tussen het aantal paschanten en het aantal non-paschanten, en tussen het aantal non-paschanten en het aantal gedoopte kinderen, dat daalt, naarmate het aantal katholieken, dat eijn Paasplicht niet meer vervult, stijgt. In 1946 daalde het aantal non-paschanten, en het aantal paschanten steeg met het aantal gedoopte kinderen, met een ruk. Maar de (goede) in vloed van de oorlog op dit punt is alweer grotendeels verdwenen, het verschijnsel van de non-paschan ten wordt nog altijd erger en de Kerk is in Amsterdam aan het afbrokkelen. Dit Amsterdam is voor de Kath. Kerk de meest-kwetsbare plek, gelijk het voor de communisten de plaats is, zo meent drs. Grond, waar ze hun zwaarste bolwerk gebouwd hebben. Een kwart mil- lioen van alle Nederlandse com munisten woont in Amsterdam! En natuurlijk bestaat er verband tussen een en ander. We mogen gerust aannemen, dat heel veel communisten afvallige katholie ken zijn en overlopers uit eigen kamp. Waarlijk, „hier ligt een ontzag lijk probleem, niet alleen voor Amsterdam zelf, maar voor heel Nederland, een probleem, dat met de grootste bezorgdheid moet worden gadegeslagen". En natuur lijk niet alleen „gadegeslagen". De Katholieke Actie ontvouwt haar plannen, om het „voortdurende harde gevecht" om deze „sleutel positie van Nederland" en zij zal daarbij moeten kunnen rekenen op haar hulptroepen, dat zijn prac- tisch alle katholieken van Neder land. Wat er kan en wat er moet gebeuren, zullen we een volgende maal nagaan. SLEEPBOOT KAPSEISDE Twee doden De sleepboot „Denemarken" van de firma P. Smit en Co. is giste rennacht om tien voor drie in de mond van de Merwedehaven te Rotterdam gekapseisd en gezon ken. De 61-jarige machinist S. G. Duif en de 18-jarige stoker J. Bak ker, die zich benedendeks bevon den. zijn hierbij verdronken. De „Denemarken" verleende met twee andere sleepboten assistentie aan het Zweedse s.s. „Naboland". Op een gegeven ogenblik maakte de „Denemarken" slagzij, kreeg te veel water aan dek, kapseisde en zonk. De kapitein en een matroos konden worden gered. Nog gerui me tijd heeft de rivierpolitie ge dregd, echter zonder resultaat LAKE SUCCESS, 11 Maart (ANP-Aneta-AP), In de tweede zitting, die de Veiligheidsraad deze week aan de Indonesische kwestie heeft gewijd, deed de Canadese afgevaardigde Mc. Naughton het voorstel, de Unci te verzoeken bemiddeling te verlenen. De commissie zou behulpzaam moeten zijn bij het bereiken van overeenstemming tussen beide partijen betreffende het tijdstip waarop en de omstandigheden waaronder de voor gestelde Ronde Tafel Conferentie in Den Haag zou kunnen wor den gehouden. Het voorstel tot het houden van een R.T.C. diende de Raad z.i. welkom te heten, op voorwaarde dat alle partijen er mede zouden instemmen. dr. Van Royen achtte de Canadees Mc. Naughton de mogelijkheid tot een overeenkomst tussen beide par tijen nog altijd mogelijk. Hij deed vervolgens zijn voorstel om de UNCI als bemiddelend orgaan voor het totstandkomen van de R.T.C. te instrueren. De Australische afgevaardigde Hood drong er bij de Nederlanders op aan het vraagstuk „op een ge heel nieuwe wijze te benaderen, voor het te laat zal zijn". Na een korte verklaring van de Chinese afgevaardigde Tsjiang, die eveneens aandrong op een onder steuning door de Raad van het Ne derlandse voorstel tot het houden van een R.T.C., onder voorwaarde dat een deelnemen van alle partijen verzekerd was, werd de zitting verdaagd tot Maandag a.s. De voorzitter van de Veiligheids raad, Alvarez, deelde mede dat van Pakistan een verzoek was binnen gekomen om als belanghebbend land tot de beraadslagingen te wor den toegelaten. Het verzoek werd zonder tegenstand ingewilligd. Sir Benegal Ramau Rau van India drong er bij de Nederlanders op aan met de Veiligheidsraad samen te werken. Hij zei dat ze hun op rechtheid inzake hun nieuwe aan bod moesten bewijzen en tenminste het eerste essentiële preliminaire punt dienden uit te voeren. Hij wees op het optreden der Britse en Indische strijdkrachten na de Ja panse bezetting, waardoor het z.i. mogelijk was geworden dat de Ne derlanders de Indonesische eilanden konden bezetten; dit achtte hij een ontkenning van het motief van Ne derlandse zijde, dat het hier een binnenlandse aangelegenheid be treft. De Indische gedelegeerde on derbrak zijn rede voor het voorle zen van een telegram, afkomstig van een niet door hem vermelde afzender. Hierin werd zijn inter ventie gevraagd bij de Veiligheids raad, inzake wreedheden die door de Nederlanders zouden zijn bedre ven als represaille tegen de gue- rilla-aanval op Djogja. De Belgische afgevaardigde Van Langenhove wees op het succes in de Palestijnse kwestie, ondanks de weigering van Israël om de resolu tie van de Raad uit te voeren. Dit noemde deze gedelegeerde het be wijs, dat geen resultaat is te berei ken zonder geduld en soepelheid. De Nederlanders hebben thans hun bereidheid getoond en thans is de enige essentiële vraag: hoe komen wij tot een hechte federatie waarin alle Indonesische volken hun plaats kunnen innemen. Uit de verklaringen van Palar en De Nederlandse Bond van huis- en grondeigenaren heeft in Am sterdam een vergadering belegd, waarin felle critiek werd geleverd op de voorgenomen invoering van huurbelasting. Dr. Lubbers bracht in herinne ring hoe de regering beloofd had, zodra zulks zonder gevaarlijke spanningen tussen lonen en prijzen in het leven te roepen mogelijk zou zijn, toestemming tot huurverhoging te geven. Thans blijkt, aldus dr. Lubbers, de regering over een forse huurverhoging te denken, als de opbrengst daarvan maar in de vorm van een huurbelasting aan de fiscus kan komen. De huiseigenaren vra gen een huurverhoging van ten minste 25 pet. op korte termijn, zonder deze aan enige huurbelas ting te koppelen. Een keramische fabriek in Wur- temberg is een geheel nieuwe weg ingeslagen bij de verzorging van het uiterlijk van radiotoestellen. De apparaten worden zodanig ge construeerd, dat zij in speciaal vervaardigde^vazen van verschil lend model kunnen worden inge bouwd. Het geluid schijnt boven dien beter te zijn dan bij houten radiokasten. Een radio-technicus bezig met het inbouwen van een toestel in een „Rondo"-vaas. MANDAAT VOOR WALI NEGARA De Wali Negara van Oost-Java, Ku- sumanegara, heeft gisteravond van het parlement mandaat ontvangen om te bewerkstelligen, dat tot op lossing van het geschil tussen de Republiek Indonesia en het Konink rijk der Nederlanden de weg wordt bewandeld, die aangewezen is of zal worden door de Veiligheidsraad, dan wel elke andere weg, die de instemming heeft van de regering van het Koninkrijk der Nederlanden de Republiek en de overige deel staten. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 18 Februari 1949: Marechaussee 2e kl. M. S. M. van der Linden uit Ha- genstein (Z.H.). Gesneuveld 19 Febr. 3949: Sold. Ie kl. R. H. v. Daal uit Amsterdam. Sold. J. W. Hofstede uit Wijhe. Sold. Ie kl. N. Kok uit Bovenkarspel. Sold. Ie fel. J. A. de Kuijer uit IJsselstein. Gesneuveld 25 Febr. 1949: Serg. G. W. Jansen uit Zutphen. Gesneuveld 27 Febr. 1949: 2e It. A. W. H. v. Birgelen uit Echt (L.). Serg. A. W. Bremmers uit Beverwijk. Sold. W. Paalvast uit Amersfoort. Gesneuveld 28 Febr. 1949: Sold. Ie kl. J. J. C. Döb- ken uit Dordrecht. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 21 Febr. 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Kar- sidi; Amb. sold. 2e kl. inf. T. Lace; Amb. korp. inf. B. Mahulette; Amb. serg. maj. instr. J. Maspaitellar; Amb. sold. Ie kl. inf. S. Molle. Gesneuveld 24 Febr. i949: Spend, sold. 2e kl. genie Dana. Gesneuveld 25 Febr. 1949: Jav. sold. Ie kl. Sanardja. Gesneuveld 26 Febr. 1949: Jav. sold. 2e kl. Sohoeri, allen afkomstig uit Indone sië. (Van een onzer verslaggevers) Ofschoon de Benelux-minister- conferentie nog slechts één dag oud is, schijnen er al zeer belang rijke besluiten genomen te zijn. Donderdagmiddag en ook Vrijdag morgen kwamen de verschillende commissies bijeen. Uiteraard vor derden de besprekingen over mo netaire aangelegenheden de mees te tijd. Reeds in de loop van Don derdagmiddag was de commissie voor fiscale zaken tot conclusies gekomen. Vrijdagmorgen om 12 uur kwamen de delegaties in een plenaire zitting bijeen, waar de eerste resultaten van de commis sie-vergaderingen werden bespro ken. Omstreeks half twee werd deze plenaire zitting verdaagd. Een van de belangrijkste resul taten, die de besprekingen van Donderdag hebben opgeleverd, be treffen afspraken, welke zijn ge maakt over 't land- en tuinbouw beleid, dat door de Benelux-part ners in de toekomst zal worden gevoerd. De diepgaande verschillen tus sen de Belgische en Nederlandse land- en tuinbouw vormden reeds in vakkringen punten van diep gaand overleg. België kent in te genstelling met Nederland een volledige vrijheid op dit gebied. De Nederlandse land- en tuinbouw werd door het Egalisatiefonds be schermd tegen grote prijsvallen. De vraag, die nu op de minister conferentie aan de orde is ge weest, was, of na het tot stand komen van de Economische Unie ófwel het Nederlandse bescher mende systeem in België zou moe ten worden ingevoerd, dan wel of dc Nederlandse land- en tuinbouw zich weer zal moeten wennen aan het meer liberalistisch getinte sy steem van onze Zuiderburen. In Belgische land- en tuinbouwkrin- gen stond men sympathiek tegen over de eerste gedachte, doch de industrie verwachtte hiervan een zwaardere belastingdruk. Het schijnt, dat thans besloten is de gulden middenweg te be wandelen door de Nederlandse en Belgische land- en tuinbouw in de gelegenheid te stellen gedurende een overgangsperiode naar elkaar toe te komen. Naar verluidt acht men het mogelijk, dat uiterlijk in 1952 de land- en tuinbouw in beide landen over dezelfde mogelijk heden zullen beschikken. Gedurende die overgangstijd zou een systeem van minimum prijzen worden ingevoerd. De be tekenis hiervan is deze, dat o.a. groenten- en fruitexport c.q. in voer in principe geheel wordt vrij gegeven. Échter in het geval de prijzen van exportproducten dalen bene den die, welke in het land van invoer als minimum zijn gesteld, moet de uitvoer worden stopge zet. Een zelfde gedragslijn is vorig jaar reeds gevolgd toen België met enorme partijen kersen op de Hol landse markt verscheen, waardoor de afzet van de eigen- oogst gevaar dreigde te lopen. België heeft zich verder bereid verklaard, waar mogelijk Neder landse zuivelproducten te impor teren inplaats van aankopen el ders te doen. Zo is de import van Deense boter aanmerkelijk beknot ten gunste van het Nederlandse product. Evenzo is de import van Amerikaanse kaas beperkt om daardoor de Hollandse zuivelin dustrie een groter afzetgebied te garanderen. In het algemeen schijnen de delegaties er naar te streven per 1 Januari a.s. de Economische Unie een feit te doen worden. In de praktijk zullen er evenwel nog verscheidene overgangsmaatrege len met een beperkend karakter van kracht blijven. Zo zal het voorlopig wel niet mogelijk blij ken om de Belgische franc geheel vrij tegen de gulden om te wis selen. Generaal Giraud overleden Generaal Henri Giraud is Vrij dag op 70-jarige leeftijd te Dyon overleden. II (Van een onzer verslaggevers) Zaken van koopmanschap en staatkunde moeten geheim zijn, is een oud adagium waarmede eeuwen lang gewerkt is, maar dat in onze tijd van democratie, ook in de voor lichting, wel eens met voeten wordt getreden. De Benelux-conferentie heeft deze beproefde stelregel ech ter in ere hersteld en met hoeveel belangstelling, ook in de buiten landse pers, getracht wordt de ge heimen te doorgronden die in de conferentie-zaal ter tafel komen, het consigne van Spaak „potdicht houden" wordt stipt gehandhaafd. Zo kon het gebeuren, dat een zaal vol persmensen, i ie zo even zat te wachten op mr. dr. Jaspar, de secretaris-generaal van de confe rentie, deze alwetende man niet eens te zien kreeg. In zijn plaats kwam de heer Weisglas, ons uit de conferentie alleen maar dit ver klappen dat er in een sfeer van ver- trouwvol beraad wordt samenge werkt. Hoe kan het ook anders, zal men zeggen. Over een zo be langrijke zaak begint men uiteraard in een sfeer van goede samenwer king te praten. En zo lang het niet op beslissingen aankomt, zal dit wel zo blijven. W at er verder nog van de eerste besprekingen met gesloten deuren te verteflen valt, is dat de deuren inderdaad hermetisch gesloten zijn. De gisteren ingestelde subcommis sies hebben zelfs de avonduren, waarin de regering een officiële receptie had georganiseerd, benut om te werken en een voorlopig rapport samen te stellen, dat van daag in de plenaire zitting aan de orde is geweest. Men heeft er aan geschaafd, maar de inhoud is nog van die aard, dat er officieel niets over bekend wordt gemaakt. Een laag sneeuw heeft aan de haven van de Zuid-Italiaanse havenstad Bari een ongewone rust en helderheid verleend. Het was de eerste sneeuwval in dit gebied sedert 30 jaar en de zwaarste van de laatste halve eeuw. De luidruchtige eigenaars van de watertaxi's werden door deze halve meter koude watten en de begeleidende vorst hun huizen binnengejaagd. De bemiddelaar der Ver. Naties dr. Ralph Bunche heeft een onder zoek gelast naar de gevechten, die bij Akaba, de belangrijke Britse garnizoenshavcn in de zuidpunt van Transjordanië, plaats zouden heb ben. Dr. Bunche heeft de Ameri kaanse Drigaae-generaal William Riley, die aan het hoofd van de waarnemers der Ver. Naties staat, opdracht gegeven, om het aantal waarnemers tussen de zuidpunt van de Dode Zee en Akaba uit te brei den. „Wapenstilstand" In antwoord op jen Britse „na vraag" omtrent de toestand in Aka ba, heeft Israël' „de categorische verzekering gegeven, dat de Joden de grenzen van Transjordanië niet hebben overschreden, niet over schrijden en niet van plan zijn die te overschrijden". Dit werd gisteren doqr de Israëlische minister van buitenlandse zaken Moshe Shertok verklaard. Hij deelde aan verslaggevers mee, dat geen navraag was gedaan door Amerika en dat Rusland „geen actieve belangstelling" toont. Engeland heeft besloten het Brit se garnizoen in de Transjordaanse havenplaats Akaba te versterken, VERLICHTE WEGWIJZERS De A.N.W.B. gaat thans de me dewerking der gemeentebesturen in het gehele land inroepen teneinde te komen tot een afdoende ver lichting van de bekende blauw witte Bonds\yegwijzers, die reeds zovele jaren in steden en dorpen en langs de wegen trouw hun belang, rijke teak vervullen. Wanneer deze opzet slaagt, zal het ook bij avond steeds drukker wordende verkeer hiermede in aanzienlijke mate ge baat zijn. Dezer dagen is op de hoek ParkstraatLange Voorhout in Den Haag de eerste volgens het nieuwe systeem verlichte wegwij zer voorlopig dus nog als expert- ment aangebracht. VATICAANSTAD (KNP) Radio Vaticana bericht, dat de Neder landse Handelsdelegatie, die zich thans in Italië bevindt voor het voeren van besprekingen over de handelsovereenkomsten tussen Ne derland en Italië, Vrijdagmorgen door de H. Vader in particuliere audiëntie is ontvangen. MALAN TRIOMFATOR De nationalistische partij be haalde bij de verkiezingen in Zuid-Afrika meer stemmen dan enige andere partij, namelijk 48 pet. van het totaal. De nationalisten hebben thans in twee van de vier provinciale raden de meerderheid, namelijk in Transvaal en de Oranje Vrij staat: de verenigde partij van Smuts heeft de meerderheid in de Kaapprovincie en Natal. zo verneemt Reuter uit gewoonlijk betrouwbare bron. De versterkingen zullen in de onmiddellijke toekomst worden overgebracht uit de Egyp tische kanaalzone. De Amerikaanse ambassadeur Lewis Douglas heeft een bezoek gebracht aan de Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin Het onderwerp van gesprek is waarschijnlijk de toestand aan de Zuidelijke grens tussen Transjorda nië en Israël geweest. Intussen hebben Israël en Trans jordanië op Rhodos een overeen komst getekend over een staken van het vuren. Deze overeenkomst zal van kracht blijven, totdat er een algemene wapenstilstand is be reikt. De overeenkomst geldt niet voor de sector in midden-Palestina, welke door Transjordaanse en Iraakse troepen wordt bezet. WASHINGTON, 12 Maart. Na een vergadering te Washington van de afgevaardigden van de acht Pact-landen heeft de Belgische am bassadeur, Baroh Silvereruys ver klaard, dat de onderhandelaars het eens zijn geworden over de punten van het Atlantische Pact en de tekst uitgewerkt hebben. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zeide, dat de ondertekening de eerste week van April te Washington plaats zal vinden. Verspreiden! (Sm.) De N.V. Gooi en Sticht, die o.a. de verschillende encyclieken van de Pausen, van vroeger en nu, uitgeeft, had de goede ge dachte, de Vastenbrief van het Nederlandse Episcopaat, over de voornaamste plichten van de so ciale rechtvaardigheid, uit te ge ven in eenvoudig, handig formaat (10 ct. per ex., bij getallen reduc tie). Ook de K.A.B. heeft deze belangwekkende brief in brochure vorm uitgegeven en aan haar leden gratis beschikbaar gesteld. De oplage is ruim een kwart mil- lioen en men rekent, dat er ook buiten de eigen kring der leden grote belangstelling voor deze uitgave bestaat. Waar het leden tal van de K.A.B. de 250.000 dicht benaderd, zal haar oplage van de Vastenbrief de uitgave van „Gooi en Sticht" wellicht niet te zeer benadelen; het ware anders te wensen, dat niet gelijktijdig meer instanties zich van zulk een uit gave, tenzij alleen voor haar eigen leden, meester maken; om voor het vervolg de risico van de uit gave niet onnodig te verzwaren. Want, hoe dan ook, het is van groot belang, dat deze brief op zo groot mogelijke schaal verspreid wordt, juist ook in niet-katholieke kringen. Een mooie taak voor onze propagandaclubs, K.A.-co- mité's e.a.! Niet onderschatten (Sm.) Van verschillende kanten wordt de verklaring van de CPN inzake de trouw van de Neder landse communisten aan het leger van de Sovjet-Unie, in geval van oorlog,, druk besproken. De afd. Nijmegen van de K.V.P. wil de mogelijkheid van een strafrech telijke vervolging, om te begin nen tegen de C.P.N.-Kamerleden, doen onderzoeken, hetgeen ons lang niet gek lijkt. In die geest uitten wij ons deze week reeds in het artikel: „Staatsgevaarlijk". Over het algemeen genomen heb ben wij de indruk, dat hier en daar de betekenis van deze ver klaring wordt onderschat, evenals in sommige kringen ook in het buitenland vaak tot schade en schande! de betekenis van het communistische gevaar wel eens te laag werd (en wordt) aange slagen. En men moet deze ver klaring van de C.P.N. toch zien tegen de achtergrond van het we reldgevaar van het communisme, dat' feitelijk en aanwijs- b a a r bestaat. Dat te verhullen, is struisvogelpolitiek, al behoeft niemand zich onnodig over te geven aan angst. De middenweg, die de juiste is, mag wel eens moeilijk te vinden zijn, maar dan moeten we haar met verstand en doorzicht blijven zoeken. In vele landen heeft men zijn onderschat ting van het gevaar en zijn aarze ling, om doeltreffende maatrege len te nemen, düür betaald! REPUBLIKEINSE LEIDERS BLIJVEN OP BANGKA Republikeinse kringen te Batavia hebben heden verklaard, dat de 7 republikeinse leiders op Bangka voornemens zijn aldaar te blijven tot de Nederlanders de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin hun terugkeer naar Djogja verzocht wordt, uitvoeren. NAAR WIJ VERNEMEN zullen de lichtingen met 10.000 man worden uitgebreid. Op het ogenblik is de situatie aldus, dat er jaarlijks ongeveer 80.000 jongemannen voor de dienst plicht worden gekeurd. Van hen komen er rond 40.000 in twee halfjaarlijkse lichtingen van 20.000 man onder de wapenen. Door een geperfectionneerde indeling en door de maatstaven enigermate te vergroten zullen er op de duur S0.000 jonge mannen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling de ver groting van de lichtingen geleide lijk te doen geschieden. Om in het tekort aan kader te voorzien zal men zich ais instructeur kunnen melden, een functie, welke zowel voor militairen als voor burgers openstaat. Zij zullen na een oefen tijd van een jaar mede belast wor den met de militaire training der troepen. Binnenkort zullen van de zijde der legerleiding nadere mede delingen aver de aanmelding vol gen. De grotere behoefte aan kader wordt met in de eerste plaats ver oorzaakt door het feit, dat de lich tingen wordep uitgebreid, doch vooral door de langer wordende Een Amsterdamse vertegenwoor diger wilde met alle geweld de voetbalwedstrijd Holland-België a.s. Zondag zien. Hoe echter aan kaar tjes te komen. De man was zo dom naar de Zeedijk te gaan en te trach ten bij zwarthandelaren iets te be reiken. Hij viel in handen van twee zgn. slingeraars, die hem prompt aan de biljetten zouden helpen. De prijs f50,per stuk. De voetbal enthousiast gaf f 150.voor drie biljetten en een van de twee heren ging weg om de kaarten te halen. Toen hij een minuut of tien weg was, kreeg nummer twee het zo koud, dat hij zich eens even ging warmen. Langer dan een uur heeft de vertegenwoordiger op hen staan wachten. Toen is hij maar naar de politie gegaan.... duur der militaire training. Door de vergroting der lichtingen zullen na melijk meer soldaten in Nederland blijven dan thans het geval is en zij zullen zoals alle in ons land ge legerde strijdkrachten een militaire opleiding van langere duur ontvan gen dan de primaire van de voor Indonesië bestemde strijdkrachten. De gelden, welke voor het vergro ten der lichtingen benodigd zijn zullen deel uitmaken van de supie- toire begroting, die nog door de minister van oorlog zal worden in gediend. In deze supletoire Begro ting worden, zoals bekend, de uit gaven ondergebracht voor de mili taire verplichtingen van ons land m het kader der Westeuropese Unie. Katholieke Jeugdbeweging protesteert tegen Butlinkamp te Zandvoort In verband met de plannen tot oprichting van een Butlinkamp te Zandvoort heeft het bestuur van de Katholieke Jeugdbeweging een pro. testtelegram gezonden aan de mi nisters van wederopbouw en volks huisvesting, mr. J. in 't Veld en aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten 54 DODEN DOOR EXPLOSIES 41 Duitse arbeiders zijn om het leven gekomen bij een ontploffing in de Goda kruitfabriek bij Baut zen in Saksen, welke voor de Sovjet-bezettingsoverheid werkt. Bij een explosie in een Britse dump bij Brunswijk zijn vandaag 13 personen om het leven geko men. terwijl 36 mensen gewond werden. De slachtoffers waren voor het merendeel Polen. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1