r Het Kunstenaarscentrum Bergen Hondenbelasting en benauwde levensruimte ALKMAAR EN OMSTREKEN Voorspel op het begrotingsdebat Nieuwe handelsschool in Bergerweg- kwartier J De lasten van inwoning Hier is de boot aan Drie bollenzondagen voor autorijders Montgomery wil onze troepen terug Marktberichten PAG. 2 Dinsdag 15 Maart 1949 Aan het algemeen verslag betref fende het onderzoek van de ge meentebegroting door de vier afde lingen uit de Raad en de Memorie van antwoord daarop, van het Col lege van B. en W„ ontlenen wij het volgende: Zeer vele leden verheugen zich over het feit, dat de begroting slui tend is, hoewel sommige leden de conclusie, dat de gemeentelijke auto nomie hersteld is, wel wat gefor ceerd vinden, omdat ten aanzien van de loon- en salarispolitiek de aanwijzingen van hog'r gezag moe ten worden gevolgd en kapitaalsin vesteringen aan banden zijn gelegd. Zij achten dit overigens begrijpelijk, gezien de precaire toestand der openbare financiën en getuigend van een gezond beleid. N.a.v. een vraag, of er nog kans is op herstel van het gemeentelijk radio-distributiebedrijf, antwoorden B. en W„ dat de mogelijkheid in derdaad aanwezig is, doch dat het, gezien de grote moeilijkheden, welke hieraan verbonden zijn. aan twijfel onderhevig is, of het wel ooit zo ver zal komen; zowel door gemeenten als particulieren worden krachtige poginge.n tot rechtsherstel onderno men. Wat het electriciteits-distributie- bedrijf betreft, stellen B. en W. zich op het standpunt, dat Alkmaar be hoort tot de grotere gemeenten, waarin volgens de Minister van Binnenlandse Zaken deze bedrijven roden van bestaan zouden hebben. Wat de onderhandelingen betreft met betrekking tot het G.E.B.. is 't wachten op de door de Minister van Economische Zaken toegezegde in stelling van een commissie van on derzoek naar de wenselijkheid van gemeentelijke electriciteits-distribu- tie. De plannen in zake centralisatie van gasbedrijven zijn nog niet in 'n zo ver stadium, dat daarover thans mededelingen kunnen worden ge daan. Industrie-terrein. Sommige leden hebben geen waar dering voor '/et uittrekken van f 50.000.om de voor industrie be stemde gronden beneden kostprijs te kunnen aanbieden; de gemeente geraakt hiermede op een hellend vlak. waarop een minder gewenste concurrentie kan ontstaan. Andere leden gaan er volkomen mee ac- coord. terwijl een ander lid van me ning is. dat het bedrag nauwelijks enig gewicht in de schaal kan leg gen. B. en W. zien in het besteden van dit bedrag niet zozeer een tegemoet koming aan industriën, als wel het mogelijk maken van een aanneme lijke grondprijs voor industriën. welke aan uitgebreide terreinen be hoefte hebben; het bedrag van f 50.000 is noch als minimum noch als maximum gedacht, doch als het begin van fondsvorming. Bij het onderzoek naar de moge lijkheid tot stichting van een in dustrie-flat bleek, dat de huurprijs van een dergelijk gebouw het grote struikelblok vormde voor belang hebbenden. Scholenbouw. In antwoord op andere vragen delen B. en W. mede, dat de ze- venklassige Finse school in het Bergerweg-kwartier medio 1949 gereed zal komen. De B.L.O.— school in het Victoriepark zal met twee lokalen worden uitgebreid. Een plan tot uitbreiding van de ULO-school aan de Krelagestraat wordt ontworpen, terwijl het voor nemen bestaat, een ontwerp te maken voor een nieuwe gemeen telijke Handelsschool in het Ber gerweg-kwartier. Verwacht wordt, dat eerlang nadere voorstellen tot uitvoering van deze plannen en va„ de plannen voor een centraal rioleringstelsel zullen worden ge daan. Financiën. Dc vraag van enkele leden, welke nieuwe bronnen van inkomsten nog kunnen worden aangeboord, achtten R. en W. prgmatuur; deze vraag komt eerst aan fe orde. wanneer de „nodzaak daaiio" aanwezig is. B. en W. zijn het eens met vele raadsleden, dat grote voorzichtigheid in het financieel beleid geboden is. De totale leningsschuld der ge meente bedroeg 1 Januari 1949 f 9.399.093.08, dit is per inwoner f 242.11. De productieve schuld op die datum bedroeg f 5.436.858.8G, waaronder begrepen f 4.994.768.86 voor woningbouw; de improduc tieve schuld op die datum bedroeg f 5.436.358,86, waaronder begTepen f 4.994.768.86 voor woningbouw; de improductieve schuld, waaronder wordt verstaan het totaal der schuldrestanten van leningen, aan gegaan voor de financiering van kapitaals-objecten, welke geen of niet voldoende inkomsten opbren gen. om de rente en aflossing te dekken, bedroeg f 3.962.734,22. Een lid noemde dc ondernemmgs- belasting. waarvan de financiële po sitie der gemeente voor een groot K.J.M.V.-nieuws ALKMAAR. A.s. Woensdag avond zal de heer Fr. Otten voor ons, jonge middenstanders, het een en ander komen vertellen over de pers. Zo'n hoogst interessante en leer zame avond mogen wij en onze vrienden zeker niet verzuimen. K.J.M.V.-ers, net is een plicht om te komen! Dus, jonge middenstan ders, Woensdagavond moet Kin- heim te klein zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Reinier B, J. zoon van B. P. C. Külersmans en C. G. A. van Lin; Agnes A. M. dochter van N. J. van der Veer en A. M. Bakker: Jo- han D. zoon van P. Bakker en A. Loots; Marie L. E. dochter van K. Kok en A. P. H. Koöllmann; Catha- rina H d. v. G. H. A. Schot en C. M- de Moei; Alida C. W. dochter van S. G. Blom en W. M. van der Veer; Bob C. L. zoon van G. Mar tens en J. H. C. Jansen; Louise M. dochter van G. van der 'Schot en C. F Verouden; Franctscus zoon van J. Pie en W. C. Komijn; Gertruida W M dochter van H. L. Lina en M. Vreeker; Wilhelmus F. zoon van A. J. Steevens en M. A. Sierhuis; Marjolein dochter van H. A. Mey- link en C. de Vries; Edetius P. M. zoon van G. Rijper en C. Th. Com mandeur. Gehuwd: Piet Zeegers en Elisa beth A. Scheuren. Overleden: Grietje de Grand, oud 76 jaar geh. met J. Schouten; Cor nelia Stoffels, oud 64 jaar wed van P. Dekker; Hendrik J. Olie, oud 10 maanden. deel afhangt, onrechtvaardig en vraagt of maatregelen ter verlich ting van deze belastingdruk moge lijk zijn. B. en W. achten dit* niet mogelijk zonde; gelijktijdige invoe ring van gelijkwaardige bronnen van inkomsten. Tengevolge van een lagere uitke ring van het Rijk over 1948 dan ge raamd was, aldus B. en W. in ant woord op een vraag, valt in de be groting 1948 te overbruggen een be drag van f 177.576.Daarvoor wer den de volgende maatregelen geno men: vermindering van onderhouds- uitgaven voor Openbare Werken f 82.500.afvoering van de reser vering voor de omslag der molest- verzekering f 43.500.en verhoging van de vermakelijkheidsbelasting f 95.000.—. Algemeen beheer. In antwoord op een desbetreffende opmerking zeggen B. en W„ dat zij de overtuiging hebben, dat in zake de verhoging van lonen en salaris sen van gemeentepersoneel al het bereikbare is gedaan; de spreiding over de verschillende loongroepen achten B. en W. alleszins bevredi gend. De mening van enkele leden, dat het Georganiseerd Overleg nog niet aan zijn doel beantwoordt, kunnen B. en W. niet delen De instelling van een afzonderlijke commissie voor personeelszaken, willen B. en W bevo/deren. Een kledingreglement voor het gemeentepersoneel is in voorberei ding en kan over enkele maanden tegemoet gezien worden. HEREN 0NDERKLEDING wol - halfwol - katoen interlock - tricot rib gebreid In alle modellen en maten DE zaak voor kwaliteits artikelen (Adv.) EEN KRUIDENIERSBEURS ALKMAAR. In het Wapen van Heemskerk zal voor de aangesloten leden van het Centra-filiaalbedrijf in het district Noord-Holland een beurs worden gehouden, waar een aantal fabrikanten in de levens- middelen-branche stands hebben in gericht. De beurs is geopend van 911 en van 48 uur. Tevens wordt op die dag de algemene jaarverga dering gehouden. Families van Alkmaarse soldaten voor de radio ALKMAAR Op Donderdag 17 Maart, van 1417 uur, worden alle familieleden van in Indonesië verblijvende Alkmaarse soldaten verwacht in de grote zaal van het Wapen van Heemskerk. Door het Ned. Strijdkrachten-programma worden dan opnamen gemaakt voor een drietal radio-uitzendin gen naar onze jongens in de Oost. Aan alle militairen, die staan in geschreven in de registers van Kath. Thuisfront, Band „Neder- iund-Indonesië" of het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T is via hun familie bericht gezon den van de tijdstippen, waarop deze Alkmaarse uitzendingen kun nen worden beluisterd. Gezamenlijk zal door alle op 17 Maart aanwezigen worden ge zongen, o.a. het Alkmaars Volks lied, waarvan de tekst in de zaal zal worden uitgereikt. Op deze wijze zullen de stemmen van alle familieleden in de aether zijn. Om de zang goed te doen slagen, zal vooral de aanwezigheid van vele zangers en zangeressen zeer op prijs worden gesteld. De zang staat onder leiding van de bekende radio-musicus Joh. Jong. Door de drie samenwerkende Thuisfront- organisaties is met zorg een lijst samengesteld met de namen van zes en dertig (36) Alkmaarders, tot wie een persoonlijke groet mag worden gesproken. Op de eerste plaats zijn die families aangewe zen, waarvan op het moment van de samenstelling der lijst bekend was. dat hun familielid ziek of gewond is. Vervolgens zijn zij uit gekozen, die het langst in Indo nesië zijn. Naar onze mening een billijke regeling. Ook aan anderen dan familie leden zal toegang worden verleend voor zover de plaatsruimte dat toelaat. Desgewenst worden na dere inlichtingen gaarne verstrekt door de besturen van eerderge noemde drie Thuisfrontorganisa ties. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN Geboren; Maria Francisca, d. v. Cornelis Jo hannes Apeldoorn en Maria Orij; Maria Anna Catharina, d. v. Theo doras Gerardus Apeldoorn en Ca tharina Maria Koopman; Marga- retha Maria Theresia, d. v. Reinier Groot en Margaretha Maria Pep ping; Wilhelmus Petrus Wilhel- mina Maria, z. v. Petrus Wilhel mus Lieftink en Maria Apeldoorn. Overleden: Petronella Kraak man, oud 67 jaar, overleden te Alkmaar; Johannes Levering, oud 74 ir„ echtgen. van Geertje Stam, overleden te Alkmaar; Trijntje Wittebrood, oud 62 jaar, echtgen. van Franc. Ter voort: Pieter Adria- nus Schotvanger, oud 5 jaar, z. v. P. Schotvanger en C. A. Brugman. Gehuwd: Arnoldus Theodorus Petrus Straathof en Maria Wilhel- mina Zuurbier; Cornelis Admiraal en Clara Gerardus van der Molen. Ondertrouwd: Willem Vriend te Wijdenes en Lijda Klaij, alhier; Joannes Koopman te Beverwijk en Maria Cornelia Apeldoorn, alhier ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Öet geheime commando, 18 jr.; Cinema: Het lokkende le ven. 18 jaar; A.B.T.: Gezag zonder genade, 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Schouten- Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman. Lindegracht 43, telef. 3916. BONNEN HALEN: Heden de letter R. Morgen (Woens dag): de letters U en V. V. GEVONDEN WARMENHUIZEN. Gevonden een bruin lederen portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de politie. NOGMAALS DE OUDE HUIS NUMMERS. HEILOO. Wij maken onze le zers er nogmaals op attent dat de oude huisnummers verwijderd moe ten worden! Naar wij vernemen heeft de po litie reeds ettelijke processen-ver baal uitgedeeld aan die inwoners van de gemeente, die in dit geval in gebreke gebleven waren. Er zijn echter in onze gemeente nog vele woningen die nog steeds het oude nummer op het huis hebben. Men zij gewaarschuwd! BERGEN. In de hedenavond te houden raadsvergadering van Ber gen komt aan de orde een voor stel van B. en W.. om het Dorps huis na aankoop beschikbaar te stellen aan het KCB. In een nota aan het gemeentebestuur geeft het KCB een kort overzicht van de werkzaamheden van de Stichting K CB„ waaraan wij het volgende ont lenen. Het KCB stelt zich ten doel: het bevorderen van de belangen der kunstenaars, het scheppen van een vruchtbare verstandhouding tussen het artistieke en burger-element in de gemeenten, waar kunstenaars, lid van het KCB, wonen en werken tevens in het algemeen de Kunst te bevorderen. De aangeslotenen zijn kunstenaars als werkende en burgers als kunst lievende leden, alsmede donateurs. Het KCB telt 60 leden, waarvan 48 in Bergen woonachtig en hoofd zakelijk kunstschilders. In de jaren 1947 en 1948 zijn groepen van kunstenaars gedurende 14 achtereenvolgende weken in de gelegenheid gesteld hun werk te exposeren; gedurende deze tentoon stellingen werd in beide seizoenen voor circa f 4000 aan kunstwerken verkocht, terwijl in tal van geval len de expositie aanleiding was tot rechtstreekse verkoop van het werk door de kunstenaars zelf. Bij verkoop op de tentoonstellin gen kwam 15 pCt. der verkoopprij zen ten goede aan de stichting, die hieruit de onkosten bestrijdt en voorts uit de overgebleven gelden opdrachten aan werkende leden ver strekt, tot dusver tot een bedrag' van f 1000. Met erkentelijkheid wordt ver meld het besluit van de gemeente, jaarlijks een of meer kunstwerken aan te kopen, hetgeen in 1948 voor het eerst geschiedde door aankoop van een schilderij van Jaap Min. Het KCB vestigde voorts bij her haling de aandacht op de werkende leden, ook buiten de gemeente en er wordt uit dien hoofde contact on derhouden met het Ministerie van O.K. en W. en dat van Soitile Za ken. De samensteller van de nota aan het gemeentebestuur neemt aan, dat jaarlijks tengevolge van de di recte en indirecte bemoeiingen van het KCB voor circa f 10.000 aan kunstwerken wordt verkocht. Door tentoonstellingen en kunst avonden wordt het contact tussen burgerij en kunstenaars bevorderd. Door het jeugdlidmaatschap wordt ook de jeugd bij de kunstuitingen in Bergen betrokken. Het KCB kan tot een dier regio- RAADSVERGADERING LIMMEN LIMMEN. In de gisteravond gehouden spoedvergadering van de gemeenteraad kwam het voor stel aan de orde tot het kopen van een bollenschuur aan de Hooge- weg, eigenaar de heer J. J. Wagen- meester, met het doel deze te ver bouwen tot vier woningen, elk van één kamer en keuken en drie slaapkamertjes tegen een huur van f 5.per week. De kosten van de schuur zijn f 4800.doch met de benodigde grond werd de koopsom f 6000.B. en W. stel den voor hiervoor een geldlening aan te gaan over 5 jaar bij de Bank van Ned. Gemeenten. De raad nam het voorstel één- parig aan. Voorts werd besloten m verband met het steeds toene mende doorgaand verkeer het sluitingsuur voor café's van-tien op elf uur te stellen, terwijl na een uitvoerige toelichting werd goedgekeurd het voorstel tot het verlenen van een subsidie van 10 cent per inwoner aan de Stichting van Geestelijke Volksgezondheid. Hierna ging de raad in commissie. nale werkgemeenschappen gerekend worden, die zowel de belangen der bijeenwonende kunstenaars als de cultuurspreiding behartigen; derge lijke werkgemeenschappen bestaan ook in Arnhem, Groningen en Maas tricht. Aan het Ministerie van O. K. en W. is voor 1949 om een subsidie verzocht; zulks teneinde de taak van cultuurspreiding te kunnen vervul len en voorts, om de werkende le den zo nodig in staat te stellen werkmateriaal te kopen. Hoewel de werkende leden de kunstenaars in de meerderheid zijn, bestaat het dagelijks bestuur uit niet-kunstenaars; het beleid op zui ver artistiek terrein berust echter bij de werkende leden. Tenslotte noemt de nota het be zitten van een geschikte expositie ruimte in het Centrum van het dorp een levenskwestie voor het Kun stenaarscentrum, redenen waarom een beroep op de Raad gedaan wordt het voorstel inzake het Dorpshuis aan te nemen. H. D. C. HEILOO. Deze week was er weinig belangstelling in groep I. Er werd één zeer belangrijke partij ge speeld n.l. J. de GoedeK. Tuin man 20. Tuinman kon 't niet bol werken tegen de Goede. De laatste vocht om aan degradatie te ont komen. De stand is zéér interessant: H. Verver 24 pnt. en 1 afgebr. partij. K. Tuinman 23 pnt. en nog één te spelen partij, C. de Graaf 19 pnt. en nog drie te spelen partijen. Speelt Verver remise en wint Tuinman z'n laatste partij. dan eindigen beiden gelijk, maar ook de Graaf kan gelijk komen als hij de laatste partijen wint. Wij zijn be nieuwd. Groep II: W. HoogenboomA. Kroon 02, A. Winterink-J. Spaans 02. De stand is hier: P. Beukers, 21 punten, A Kroon 17 punten, W. Hoogenboom 16 punten. Groep III. D. SmitB. Hofman 02. S. Hot tentot—J. Helder 02. G. Snel— Bruin 02. In deze groep is de stand: A. Alleman 28 punten, J. Helder 26 punten, B. Hofman 22 pt. IJ. v. d. Blom 21 punten. R.K.V.V. Hugo Boys HEERHUGOWAARD-NRD. De plaatselijke ontmoeting van onze A-adspiranten tegen S.V.W. is een 52 overwinning voor de onzen geworden. Gefeliciteerd jon gens; het samenspel was goed en zoals wij hoorden hebben enkelen van jullie een beste wedstrijd ge speeld. De B-tjes deden 't minder best, zij kregen met 61 klop van Kolp. Boys b. Wij hadden 't reeds voorspeld boys, want deze jongens zijn, evenals hun grote broers, lang niet mis. Maar laat jullie dit niet ontmoedigen. Wij verwachten allen op de training a.s. Woens dag. GESLAAGD WARMENHUIZEN. Onze plaats- genote mej. T. Kauw, is te Den Haag geslaagd voor lerares in het costuum- en mantelvak. WEDSTRIJD „DE HENGELAAR" OUDORP. Zondag 13 Maart hield de Hengelaarsclub „De Hen gelaar" zijn laatste viswedstrijd van dit seizoen. Deze keer was het West einde als operatieterrein uitgezocht. Even voor half 9 werden de hen gels uitgeworpen. Na twee uur vis sen waren er 31 baarsjes gevangen. De buit was wel niet groot, maar er waren toch mooie maatbaarsjes bij. De uitslag was: le prijs F. Nie- man. 2e prijs P. Wiedijk, 3e prijs W. Corbie, 4e prijs G. Staa. 5e prijs D. Beeldman, 6e prijs H. Wester. 7e prijs N. v. d. Heide, 8e prijs Jac. Staa Jr. en 9e prijs J. van Rijn, KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ AFDELING AKERSLOOT AKERSLOOT. Onder voor zitterschap van de heer Leijen werd Donderdag jl. een goedbe zochte jaarvergadering gehouden van de afd. Akersloot van de K.V.P. In zijn openingsrede spoor de de voorzitter aan tot eenheid en steun aan het streven van de K.V.P. Naar aanleiding van de notulen bracht de heer Schut een kwestie ter sprake, die naar onze mening (red. N.H.D.) niet in een K.V.P.-vergadering thuis hoort, althans niet tot de competentie behoort van deze organisatie, re den waarom wij er ook niet verder op ingaan. Blijkens het verslag van de penningmeester sloot de rekening met een batig saldo van f 69.26; onder dank aan de penningmees ter voor zijn accuraat beheer werd hem décharge verleend. De heer G. Krom werd aange wezen als lid van de controle commissie, waaruit de heer v. d. Eng zich had teruggetrokken. Hierna kwam het ontwerp-ge- meenteprogram ter sprake, waar in verschillende onderwerpen de aandacht vragen, zoals de samen werking met andere gemeenten, de subsidiëring van onderwijs en jeugdzorg, bevordering van wo ningbouw en woningsplitsing, vooral met het oog op jongelui, die wensen te trouwen. Dit pro gram zal door de katholieke raads leden ten volle onderschreven moeten worden. De voorzitter bracht vervolgens de komende gemeenteraadsver kiezing ter sprake en sprak zich uit voor een evenredige verkie zing, zodat, als er vijf candidaten gekozen worden, de verhouding als volgt zal zijn; 2 L.T.B.-ers, 2 arbeiders en 1 middenstander. Tot en met Dinsdag a.s. is er gelegen heid alsnog candidaten bij de secretaris, de heer G. van Vliet en de andere bestuursleden in te dienen. Tegen de liquidatie van de oude contactcommissie, die volgens de voorzitter niet tot vruchtbaar werk had geleid, werd van ver schillende zijden geageerd. De dis cussie leidde tenslotte tot de liqui datie dezer commissie. Verder kwam de methode voor de gros lijststemming ter sprake; besloten werd vijf hokjes rood te maken. Na de pauze kreeg wethouder Schouten het woord over 't werk, door de raadsfractie in de afge lopen periode verricht. Hij gaf hierover een uitvoerige beschou wing en betrok daarbij de woning bouw in deze gemeente, over welk onderwerp zich een uitvoerige discussie ontspon, waaraan ook de heer de Graaf f deelnam; bij de rondvraag gaf de heer D. v. Sikke lerus als zijn mening, dat weth. Schouten ten onrechte de woning bouw in zijn beschouwing had be trokken. Voorts vroeg de heer P. Veldt, of de K.V.P.-fractie geen voorstel kon doen tot algehele afschaffing der wegenbelasting. De voorzitter wees er op, dat deze belasting oen belangrijke bron van inkomsten was voor de gemeente, die zo maar niet gemist kan worden. Het voor stel vond overigens geen voldoen de steun uit de vergadering. De heer A. van Duin achtte het wel wenselijk, dat de r.k. fractie meer voeling hield met de overige raadsleden. Voorts achtte deze spr. het mogelijk, dat een zwem bad en riolering met zo weinig mogelijk middelen tot stand kun nen komen. De voorzitter deelde mede, dat er een verzoek tot de raad gericht was, nog dit jaar te komen tot oprichting van een zwembad met vastgestelde zwem- tijden. BRAVO-NIEUWS. URSEM. De adsp. speelden te gen RKEDO a en verloren met 5-1. Tevens maken wij melding dat de 2 spelers die verleden week het 2e in de steek lieten, volkomen vrij uit gaan in deze en Zondag normaal mee zullen spelen. Voorts zal er 2e Pinksterdag op ons terrein gespeeld worden bij gé- legenheid van de kermis de wed strijd Brabantia IDOS I. Zuide lijk temperament tefeen Westelijke techniek. 7 en 14 Augustus organi seren wij seriewedstrijden voor ons 2e en 21 en 28 Augustus voor 't 1ste Voor Zondag a.s. een volledig pro gramma. 2 uur Oosthuizen IBa- vo X. vriendschappelijk. 2.30 uur Ba- vo IISpartanen II, 12 uur: Ursem IIIBavo III. 1 uur Bavo aRKV VS a. Zondag 27 Maart geen voet- ba] vanwege ,'t 40-Urengebed. Woensdag kunnen de insignes af gehaald worden bij de secretaris. ZITTING POLITIERECHTER Reizen met zorgen Voor de politierechter stond ze kere G. K. terecht, die een pot van een reisvereniging, zijnde f140, ten eigen bate zou hebben aangewend. De verdediger, Mr. Jonker, voerde aan, dat het geld wel voorhanden was, toen er om gevraagd werd, doch dat verdachte geen scheiding tussen eigen geld en dat van de reisvereniging had aangebracht. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde genoegzaam bewezen en, mede aan de hand van uitge brachte rapporten, achtte hij K. niet de persoon, waarin men veel vertrouwen kon hebben. Hij eiste f100 of 30 dagen en bovendien nog een voorwaardelijke gevangenis straf van 3 maanden met 3 jaar proeftijd. Het vonnis werd f40, of 20 dagen en 3 maanden voorwaarde lijk. De lasten van inwoning Van het huis van de Texelaar Maarten Cornelis de B. was een gedeelte gevorderd, welk gedeelte zou worden bewoond door een zekere B. met zijn vrouw. Nu zat hieraan een eigenaardige geschie denis vast. Oorspronkelijk was men bezig dit woonhuis, waarbij zich ook nog een stal bevond, zo te ver anderen. dat een bewoning door twee gezinnen mogelijk zou zijn. Ter elfder ure werd hiermee echter opgehouden, daar men nu van de mening uitging, dat dit perceel niet geschikt was voor twee gezinnen. Doch het tweede gezin, bestaande uit B. en zijn vrouw zat er al in. Maarten, die het eerst in dit huis woonde, trof nu andere maatregelen en liet B. niet in de keuken,zodat deze rijn eten moest klaar maken in de stal. Dit zou niet zo erg geweest zijn. doch B. ging naar de politie en zodoende moest Maarten zijn mede bewoner weer in de keuken toela ten. Daarbij bleef het echter niet. Het werd nog erger. Door de Wo ningcommissie werd aan B. de keu ken toegewezen, terwijl Maarten nu maar genoegen moest nemen met een tweetal kamers beneden en een kleine kamer boven op zolder, een zolder met onbeschoten dak. Geheel in orde was dit volgens Maarten niet, daar hij een vrouw en vier dochters had en bovendien nog een zoon, die eens in de veertien dagen op Zaterdag en Zondag thuis kwam, terwijl de kans bestond, dat weldra zijn andere zoon uit Indonesië terug zou komen. Maarten vond nu, dat hij een groter deel van de woning had moeten hebben. Hij, als oor spronkelijke bewoner, werd nu te ruggedrongen met zijn gezin in een tweetal kamertjes en een onvol doende slaapkamer op zolder. Ook de getuigen verklaarden, dat ver dachte er door deze regeling niet op vooruit was gegaan. De Officier van Justitie was echter van mening, dat het hier niet ging om de kwes tie, hoe alles nu in elkaar zat met die woonruimteverdeling, doch dat het hier een overtreding van het Vorderingsbesluit Woonruimte be trof. Het ten laste gelegde werd door de Officier bewezen geacht en zijn eis was f25.of 10 dg. De verdediger, mr. Wieringa, vond het requisitoir mild. Rij was echter van mening, dat deze on duldbare toestand geschapen was door B. en W. van Texel. Wanneer zij van de mening uitgingen, dat dubbele bewoning in dit huis on mogelijk was, hadden B. en W. van hun bevoegdheid gebruik moeten maken en deze dubbele bewoning niet moeten toestaan. Ook de Poli tierechter, mr. Alblas. was een der gelijke mening toegedaan. Volgens hem was deze beslissing van B. en W. voor Maarten de B. erg moeilijk en hij hield hiermede dan ook reke ning. De uitspraak was f10.of 5 dagen. Hondenbelasting Van de negen overtreders van de Verordening Hondenbelasting was er slechts een verschenen. Deze verdachte, Vrouwtje Burger uit Hoorn, evenals de overige acht ver dachten, was lid van de Dierenbe scherming aldaar en had zodoende een hond in haar huis, welke zij verzorgde totdat er een geschikt te huis voor gevonden was. Zij betaal de echter voor dit dier geen belas ting. De Officier kon zich echter voorstellen, waarom dit niet ge beurde en eiste fl.of 1 dg., bij welke eis de Politierechter zich vol komen kon aansluiten. De overige uitspraken in deze hondenzaken waren: Johan D., Arie S„ Cornelis S., Christiaan van den B„ Petrus Vincentius van der G. en Petrus Johannes V. elk f12.of 6 dg.; Christinus Elizabertus M. en Izaak Abraham Martinus T. ieder f5 of 3 dg. In de overige behandelde zaken waren de uitspraken als volgt: Ber nard P. uit Eindhoven had een horloge geleend en het toen ver kocht, terwijl hij de opbrengst zelf had gebruikt: 1 maand; Cornelis D. uit Twisk kreeg woorden met iemand en gaf hem toen twee „kleine klapjes" hij sloeg met één vuist tegelijk! hetgeen hem nu f15.of 5 dg. kostte. Hermanus H. uit Andijk had f20.wisselgeld in zijn zak gehouden, bedoeld als compensatie voor niet ontvangen salaris: f5.of 2 dg.; Klaas M. uit Twisk had houten palen weggeno men: f25 of 10 dg.; Pieter de J. uit Wieringen gaf een zeventienjarige jongen een klap: f20 of 10 dg.; Jacob K. van Texel had ook last van los zittende handen: f20 of 10 dg. R. K. BOND VAN HET GEZIN. URSEM. De R.K. Bond van het Gezin vergaderde in café Oude- jans. De voorzitter G. Seyts, open de met de Chr. groet en heette de 13 aanwezigen welkom. Hij betreur de het, dat zo weinigen opgekomen waren. De notulen werden onver anderd goedgekeurd. Het jaarverslag wierp een gun stig licht op het bereikte in 1948. In de kas was f 268.09. De vereni ging telt 174 leden. Aan het hoofd bestuur werd f 326 afgedragen. Door de financiële commissie werd alles in orde bevonden. De secre taris vond medewerking van het hoofdbestuur niet altijd prettig en wenste een betere verhouding. De heer Oud bracht verslag uit over de Bewaarschool. Hij prees de me dewerking van de ouders, dona- eurs en vooral van het gemeente bestuur. De onderwijzeres voldoet uitstekend. De heren C. Schaap en G. de Jong werden bij acclamatie herkozen. Over het organiseren van een schoolfeest zou in. overleg worden getreden met het Hoofd van de School. Hierna kwamen de openba re uitvoeringen en het dansen aan de orde. De meningen liepen zeer uiteen. Men kwam tot de gedachte hierover met de Z. E. Pastoor en burgemeester te spreken om tot een bevredigende oplossing te komen. Omtrent het inrichten van een kinderspeeltuin, voetbalgelegenheid voor rijpere jeugd en aanverwante plannen werd een commissie be noemd om de eerste stappen tot verwezenlijking te doen. Hierin na men zitting de heren G. Oudejans, S. Seyts, B. Hoogewerf, H. Ursem en G. de Jong. Met de fröbelonderwijzeres zal gesproken worden of de toelatings leeftijd der kinderen een half jaar lager gesteld kan worden. De secre taris werd voor zijn vele admini stratieve werkzaamheden in het afgelopen jaar een kleine gratifica tie toegekend. De voorzitter dankte voor de prettige wijze van vergaderen, sprak zijn beste wensen uit voor de Z. E. Pastoor, die in het ziekenhuis ver toeft, en sloot met Chr. groet. R. K. MIDDENSTAND DE RIJP. Vrijdagavond ver gaderde in café Blokdijk, de leden van de R. K. Middenstandvereni ging „De Hanze". Nadat door de voorzitter de heer G; de Jong was geopend, las de secretaris de uit gebreide notulen van de vorige, ge combineerde vergadering. De centrale inning van de con tributie werd vervolgens besproken. Het ligt in de bedoeling 2 x per jaar voor de helft van de verschul digde contributie een kwitantie aan te bieden. Als er echter leden zijn die liever in meer termijnen betalen, dan zal door het bestuur een regeling worden getroffen. Over een landelijke, door de ge- zamelijke Middenstandsbonden, te organiseren reclame actie, werd breedvoerig besproken. De kosten hieraan verbonden bedragen f 7.50 per lid minimum, doof grotere za ken zal meer moeten worden be taald. Als voorzitter van het uit voerende bestuur fungeert de heer Mansum, voorzitter van de R. K. Middenstandvereniging afd. Rotter dam. Alhoewel nog niet in ernstige mate, afgeweken wordt van de goede gewoonte van de laatste ja ren, om contant te betalen, bleek toch de tijd gekomen een en ander eens nader te bezien. Dit punt zal in een eerstvolgende federale ver gadering worden besproken. Bij de rondvraag, die overigens niet veel opbracht, werd geklaagd over de baldadigheid van de jeugd. Men hoopte, dat hieraan op de een of andere wijze paal en perk zal worden gesteld. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer deed hedenmorgen de volgende uit spraken: H. I., Anna Paulowna, opzette lijk valselijk opgave verstrekt: vrijgesproken. S. B. M., Beverwijk, diefstal: negen maanden met aftrek. J. E., Alkmaar, verduistering; vier maanden met aftrek. L. T. Z., Beverwijk, zedenmis drijf: twee maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bij zondere voorwaarden. HERBEGRAFENIS VAN VERZETSSLACHTOFFERS Op de begraafplaats van de „Oorlogsggravenstichting" te Loe- nen (Veluwe) zal op 21 Maart de eerste teraardebestelling plaats hebben. Zoals bekend worden hier de Nederlanders, die in Duitse concentratie- en krijgsgevangen kampen zijn omgekomen en waar van de stoffelijke overschotten naar Nederland zijn overgebracht, ter aarde besteld. Deze eerste be grafenis is een katholieke; des middags worden met militaire eer enkele militairen herbegraven. Onder de stoffelijke overschot ten die herbegraven werden, is dat van de vroegere K.L.M. tele grafist Beukering (Pelikaan- vlucht) die als illegale werker in een Duits concentratiekamp om kwam. PROCES KRAVCHENKO IN EINDSTADIUM De verdediging is Maandag be gonnen met haar laatste redevoe ringen in ,het proces-Kravchenko. Pierre Bruguier, verdediger van „Les Lettres Francaises zei' „Kravchenko's bewering, dat hij een hooggeplaatst Sowjet-funccio- naris is geweest is vals gebleken door het feit, niet betwist door zijn verdediging, dat hij een minder belangrijke functie bekleedde in de Sowjet aankoopmissie in Was hington. Het is onwaarschijnlijk, dat de Sowjetregering in oorlogs tijd en voor een missie in het bui tenland iemand een post zou heb ben gegeven, die minder belang rijk was dan enige andere, die hij tevoren had bezet". Noch Joe Nordmann, de voor naamste advocaat van de verde diging, noch Kravchenko waren vandaag aanwezig. Rechter Durkheim nodigde Kravchenko's verdediger Georges Izard uit, het woord te nemen, na dat Bruguier zijn betoog had be ëindigd, maar hij was reeds ver trokken. NIEUWE NOTA AAN ZWEDEN De Sowjet Unie heeft een nieu we diplomatieke nota aan Zweden gezonden, waarin er op aan wordt gedrongen, dat de Zweedse politie „ophoudt Sowjet burgers, die naar i de Sowjet Unie willen terugkeren, te vervolgen". 1 Nieuw initiatief van de fa. v. d. Laarschot De Handelsonderneming „Vede- la" en Jac. v. d. Laarschot C.V, die reeds eerder een show organi seerde van de artikelen, die door deze firma in Noord-Holland wor den verkocht, heeft thans een nieuwe show georganiseerd en wel op een boot, nl. op de „Veluwe" van de rederij Zwaag. Door het bekende reclame-bu reau van de heer Balder zijn een 25-tal stands uiterst smaakvol in gericht. Deze stands geven een uitgebreide sortering van allerlei heerlijkheden, zoals chocolade, drops, vruchtenhagel; voorts siga ren, toiletartikelen, suikerwerken enz.; kortom al de artikelen, die deze grossiersfirma in de handel brengt. De firma wil met deze "boot de winkeliers bereiken in alle belang- riike plaatsen in ons waterrijke gewest en zo zal de firma haar anker laten vallen gedurende een tweetal weken zowel in Alkmaar, Purmerend, Hoorn, IJmuiden enz., terwijl ook het eiland Texel niet is vergeten en ook Marken en Volendam een beurt zullen krij gen. Op werkelijk grootscheepse wij ze heeft de firma deze show ge organiseerd, die tevens bedoeld is om een bewijs te geven van de ondernemingszin van deze nog jonge firma, nu zij binnenkort haar 12'/!-jarig bestaan viert. De stands zijn om hun artistieke schoonheid een lust voor het oog. De heer Balder is er in geslaagd de boot om te toveren tot een smaakvolle drijvende winkelstraat die zeker de aandacht zal trekken van de winkeliers, aan wie voor lopig nog alleen ook tot spijt van de firma zelf toegang kan worden verleend. Inmiddels heeft deze show ook voor het publiek iets aantrekke lijks. Bij de rondgang langs de verschillende stands wist de firma ons te wijzen op de tendens van dalende prijzen, die bij vele arti kelen valt waar te nemen, een tendens, waarvan de huismoeders in deze tijd met vreugde zullen kennis nemen. WEERSVERWACHTING Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdag avond. Wind draait naar Noord. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige Noord westelijke wind. Enige daling van temperatuur. De minister van Verkeer en Wa terstaat fyeeft bekend gemaakt, dat op de Zondagen 17 April (le Paas dag), 1 Mei en 8 Mei 1949 onthef fing zal worden verleend van het Zondagsrijverbod voor motorrijtui gen, zulks teneinde het brengen van een bezoek aan de gedeelten van ons land, waar bollenvelden of boom gaarden in bloei staan, mogelijk te maken. NEW YORK, 15 Maart (ANP- Aneta). De correspondent van de New York Times, B. Welles, meldt uit Londen, dat op de con ferentie, die op het ogenblik te Londen wordt gehouden door de vijf ministers van buitenlandse zaken van de West-Europese Unie en hun adviseurs, de positie van Nederland in verband met de In donesische kwestie een onderwerp van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze correspondent zou veldmaarschalk Montgomery in de afgelopen maanden op de Ne derlandse regering een zeer sterke aandrang hebben geoefend on», zo spoedig als zulks maar enigszins mogelijk is, een groot gedeelte van de 80.000 man sterke Nederlandse troepenmacht in Indonesië naar Nederland te doen repatriëren. WOGNUM, 14 Maart. Bevelan. ders 4.30, blauwe -Eigenh. 4.20, wit lof I 50—56. II 41—49. m 31—40" spruitkool 53—73, afw. 13—51, rode kool 18.50, gele kool 15.80—18.20, afw. 14J0, uien 2,20—10, driel. 8; breekpeen 3,80—4,80, Goudreinetten öo75. ALKMAAR, 14 Maart Vee markt. 26 vette koeien, 302 nuch tere slachtkalveren en 2 vette scha pen. Alles Centrale. „ALKMAAR, 14 Maart. Andijvie 60—68. spinazie 62—68, worteltjes f0-21. groene kool 10—29, spruit kool extra 65—75, I 48—62, II 20—40, rode kool 10—20.50, gele kool 9—14 prei 1018, uien afw. 1—3. midd b. 5 bieten 6—7, rabarber 54—61, knol- selderie .4—5.50, radijs 29, selderie 3—14 witlof I 46—59. II 34—44, III 19—30; aardappelen 5—7 p. 100 kg WARMENHUIZEN - 12.000 kg peen 2.10—2,50, 13.500 kg gele kool 15 50-18.20, 77.000 kg grode kool 1480—19,50, afw. 9,50—13,20; 35.500 kg witte kool 9,209,40. LANGENDIJK, 15 Maart. 45000 kg rode kool 12.80—19.50, 45 000 kg F 50.01 13—18.30. 45.000 kg witte TT°^o fSI11'A°' 150 kg witlof I 56, 5(1—3*2O* kg P6en 11 2'5°' 111 BEVERWIJK, 14 Maart. Andij vie (glas) 5862; spinazie (glas) 70—/2, rabarber 30—40, witlof 40— 64, waspeen 10—28, spruiten 40—85 boerenkool 2043, groene kool 15-20 gele kool 1017, rode kool 1019 prei 7—17, uien 4—8, knollen 3—10, kroten 4—7, breekpeen 2.50—6 BEEMSTER PURMEREND E. O., 14 Maart. Bevelanders 45, wit lof 2258, rode kool 1718, Savoye kool 17, spruitkool 3470, boerekool 33, spinazie 60, rode bieten 4,50—6, gare bieten 911, winterpeen 2.50 3.50, waspeen 22, uien 3—5, uien driel. 1.50, prei 9—17. Bramley 63, Jonathan 100, Present van Engeland 4278, Zoete Winterkroon 4368, Kamperveen 70. Winterjan 82. NRD.-SCHARWOUDE, 15 Maart. 166.000 kg witte kool 9.4010,90 65.000 kg rode kool 12,8020,80, afw! 7—13,90; 21.000 kg gele kool 14.10 19.40, 24.000 kg peen 2,507. OBDAM, 14 Maart 1000 kg rode kool 10.90—11.70, 4800 kg gele kool 11.9015, 5000 kg Deense kool 10.90, 120.000 kg peen B 7, C 6; vee voer 1,30—1.40; 7800 kg witlof I 51-52 II 43—46, III 25—32.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2