Nieuw Cripps bezorgt Britten een verrosssing Amendement-Van Sleen brengt onderbreking van de beraadslagingen r Voldoening in Den Haag over reactie van de Veiligheidsraad Italiaanse communisten ageren tegen Atlantisch Pact EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bomen hakken uit protest Woensdag 16 Maart 1949 44e jaargang No. 11514 Keuze van school en beroep Wetsontwerp Pensioenverhoging Minister bepleit voorzichtigheid ENORME BRAND in Amerikaanse legerbasis Internationale Handelsbalans over het geheel in evenwicht Tsjechisch leger gereorganiseerd B.F.O. wacht nog af Kroniek en Kritiek v Ook Portugal in de Alliantie? Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221. tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 X HET VRAAGSTUK der keuze van school en van beroep is op het ogenblik in meer dan eén op zicht actueel. Eerstens om de zaak zelf, tweedens om de w ij z e waar op de school- en beroepskeuze moet worden geregeld. Vast staat, dat de beroepskeuze voorlichting voor ons op princi- pieel-katholieke grondslag zal moeten geschieden. Deze conclusie stelden wij onlangs al naar aanlei ding van een oproep van de Ka tholieke Centrale voor Beroeps- keuze-bureaux, en zij vond na tuurlijk ook een plaats in de stel lingen-reeks, welke prof. dr. J. J. Gielen gisteren toelichtte op het middag-congres van de Raad van Overleg van de drie sociale orga nisaties in het Bisdom Haarlem. Principieel'katholiek, maar hoe dan verder? Er bestaan drie cen trales, er zijn, aanvankelijk-parti- culiere, katholieke bureaux in ver schillende plaatsen, o.a. in Rotter dam en in Amsterdam, thans is de K.A.B. bezig, op verschillende plaatsen bureaux uit de grond te stampen, er zijn ook medisch-op- voedkundige bureaux in verschil lende gemeenten. En dan heeft het Rijk „spoed-cursussen" laten ge ven, als gevolg waarvan 800 be roepskeuze-adviseurs over het land zullen uitzwermen. Dit dient eigenlijk gerekend te worden tot de beunhazerij, in we tenschappelijke kringen veroor deeld, in practische kringen be streden en nu door dr. Gielen nog eens met klem afgewezen. Voor lichting inzake school- en be roepskeuze is een zaak van dege lijke kennis en verantwoordelijk heid. Bovendien gaat het hier om degelijke wetenschappelijke mogelijkheden, samengevat in de psycho-techniek, zoals dat vroeger genoemd werd, en tegenwoordig in dit kader meer aangeduid als psycho-diagnostiek. Het gaat in elk geval om wetenschappelijk te onderzoeken, intelligentie, aanleg, karakter, persoonlijkheid enz., van jonge mensen; eerst om te advise ren, welke school zij het best kun nen volgen, daarna, en soms al daardoor, welk beroep voor hen aangewezen is. Verkeerde keuze hoevelen waren er reeds en zijn er nog! benadeelt het levensgeluk, zoals de goede het bevordert. Dr. Gielen meende zelfs te kunnen zeggen, dat de ergste agitatoren onder de extremisten gevonden worden on der degenen, die de verkeerde keuze van school of beroep deden. In elk geval betekent een verkeer de schoolkeuze veel studie-ellende, veel ouder-verdriet en groot onge mak voor de leraar. Men kent de cijfers van het „zitten-blijven", door minister Rutten onlangs in de Tweede Kamer gegeven en nu door dr. Gielen herhaald: op de lagere school blijft een vijfde deel één of meer malen zitten, op de H.B.S. haalt méér dan de helft de eindstreep niet, en het is eigenlijk abnormaal, als een leerling van een middelbare school zijn leertijd normaal afmaakt. Conclusie in elk geval: school-onderzoek is van groot belang. Een betere regeling zou misschien ook bijdragen tot verbetering van het intelligentie peil, dat in Nederland dalende is, zoals dr. Gielen moest vaststellen. Sommige pessimisten verwachten in de toekomst op de lange duur een verdere daling, maar.er is ook nog een opvoeding! Het feit echter, dat het intelligentie-peil van de katholieken lager is dan van andere groepen, betekent voor ons, dat we er nog niet zijn. Wij moeten méér scholen voor Voorbe reidend Hoger Onderwijs hebben. Hoewel de keuze van de school zeker de keuze van het beroep be- invloedt, komen bij de b e r o e p s- keuze nog wel andere dingen kij ken, o.a. het karakter. Veel grote geesten zijn op de leerscholen mis lukt, maar in het leven schitterend geslaagd! Het diepste argument voor school- en beroepskeuze op katho lieke grondslag is de invloed van het bovennatuurlijke leven, dat de mens kan opvoeren. Verder zijn er de verschillende omstandighe den van morele orde. Onze zelf standige katholieke bureaux zul len echter, om verschillende prac tische en organisatorische rede nen, moeten samenwerken met andere. De taak van de Staat is steun verlenen, door subsidie, aan het particulier initiatief, stichting van bureaux bevorderen en zelf ingrijpen als het particuliere ini tiatief tekort zou schieten. De titel van beroepskeuze-adviseur, mits verantwoord opgeleid, zou te be schermen zijn van Overheidswege. Voor een staatsexamen, als in de gedachtenwisseling gevraagd, voel de dr. Gielen niet. De Staat zou dan eisen moeten gaan stellen op een terrein, dat primair niet tot zijn taak behoort. Voor betere voorlichting, aan de ouders, over de mogelijkheden van de jeugd, m beroep en bedrijf, voelde prof. Gielen veel. De behandeling van dit onder werp in deze ruime kring van ge ïnteresseerden gaf de aanwezigen veel voldoening. Het bestuur van de Raad van Overleg zal verschil lende gegevens en wenken nader verwerken. ONEERLIJKE BAKKER Een 37-jarige Amsterdamse vrouw is opgelicht voor een bedrag van f 16.800.Zij had via een 55-jarige boekverkoper kennis gemaakt met een banketbakker uit Zandvoort, die haar voor de somma van f 16.000 de helft van zijn bakkerij met in boedel te koop aanbood. De boek handelaar kreeg f 800.- provisie. Nadat de vrouw het bedrag betaald had, kwam echter uit, dat de bak kerij eigendom is van een N. V. Bakker en boekhandelaar overpein zen thans hun zonden in de cel. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) MIDDEN tijdens de beraadslagingen over het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag kwam giste ren de Tweede Kamer voor een puzzle te staan. Door de heer van Sleen was ook ditmaal een amendement ingediend. De vraag, waar het nu om ging was of dit amendement de draag wijdte van het onderhavige wetsontwerp overschrijdt ja of nee. De Kamervoorzitter was geneigd „nee" te antwoorden, doch de beslissing hierover ligt bij de vergadering. Om rustig over deze zaak te kunnen nadenken werd besloten de verdere behandeling van het wetsontwerp tot vandaag uit te stellen. amendement hun visie konden ge ven, maakte de voorzitter de Ka mer er op opmerkzaam, dat het nog de vraag is of dit amendement wel aanvaardbaar is bij de behandeling van het onderhavige wetsvoorstel. Hierover zal vandaag een beslissing vallen. De Tweede Kamer nam gisteren zonder stemming nog een groot aantal wetsontwerpen aan. Onder andere ging zij accoord met het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en de wijziging van de Kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Het amendement, waarmede de heer Sleen deze dag op de proppen kwam, heeft het zeker ook nodig om nog eens grondig overdacht te worden. De voor-geschiedenis van dit wetsontwerp is, dat einde van het vorig jaar de regering met een ont werp bij de Staten-Generaal kwam om de pensioenen van de Over heidsdienaren enigermate aan de huidige tijdsomstandigheden aan te passen. Dit voorstel ging volgens de Tweede Kamer niet ver genoeg. Dit werd tot uitdrukking gebracht in een motie, waarin de regering werd verzocht nog eens heel zorgvuldig te bezien of er voor de gepension- neerden niet iets meer gedaan kon worden. Als antwoord op deze uit nodiging is het wetsontwerp geko men, dat gisteren aan de orde was. „Teleurstellend". Dit woord lag op de lippen van alle sprekers, dié gis teren over het ontwerp het hunne zeiden, bestorven. Met aan het hoofd de heer van Sleen brachteh de heren Stapelkamp (AR), Rit meester (VVD). Gortzak (Comm.) en Dassen (KVP) hun bezwaren voor des Ministers Maarseveen's voeten. Maar Zijne Eexcellentie liet het niet verder komen. Hij plaatste tegenover de gemaakte opmerkin gen, dat lands financiën een verde re verhoging dan was en is voor gesteld, niet mógêïïjkmaakt. En verder bracht de bewindsman'nog het argument „technisch niet moge lijk" in het strijdperk. De heer van Sleen, die van het eerste moment, dat hij het spreekgestoelte had be klommen, met een amendement had gerammeld, kwam er nu mee voor de dag. In hoofdzaken behelst dit, dat aan pensioengerechtigden, die ge- pensionneerd zjjn in de jaren 1922 tot en met 1934 25 procent toeslag wordt gegeven, aan hen, die in de periode 19351949 de pensioenge rechtigde leeftijd hebben bereikt, 30 procent en aan de groep, die in de jaren '40'45 recht op pensioen hebben gekregen 35 procent toeslag wordt verleend. De Minister schudde zijn wijze hoofd en waarschuwde de Kamer toch niet onberaden te werk te gaan door dit amendement aan te nemen. De consequenties daarvan zijn niet te overzien. Doch voordat anderen dan de minister op het BRITSE AUTORITEITEN IN AMSTERDAM Dinsdagmiddag heeft de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Phi lip Nichols, tezamen met Sir Robert Bruce Lockhart een bezoek van l'/s uur gebracht aan het Rijksinstituut voor orlogsdocumentatie te Amster dam. Sir Robert was tijdens de oorlog hoofd van de Engelse Raad voor de Politieke Oorlogvoering. Deze Raad zorgde o.a. voor het gereed maken van de twee maandbladen, die in Nederland door geallieerde vliegtuigen Werden neergeworpen, „De Wervelwind" en „De Vliegen de Hollander". Van de op het Rijks instituut bewaarde exemplaren van deze bladen namen de bezoekers in het bijzonder met belangstelling kennis. De klassieke Arlberg-Kandahar- skiloop, Virdt afwisselend in Sankt Antbn Mürren en Cha- mooix georganiseerd. Hier ziet met Prinses Beatrix en Prinses I rene bij deze belangrijke sport gebeurtenis. Kinderbijslag voor gepensionneer- den. Bij de behandeling van het wets ontwerp verhoging van pensioenen, met een toeslag, deelde minister van Maarseveen gisteren in de Tweede Kamer mede, dat binnenkort een wetsontwerp kan worden verwacht, waarbij aan gepensionneerden, die nog minderjarige kinderen hebben, kinderbijslag zal worden verleend. K.L.M. vliegt niet meer naar Bazel De K.L.M. heeft besloten haar luchtlijn naar Bazel met ingang van Dinsdag op te heffen. De reden is het onvoldoende aantal passagiers op deze dienst, hetgeen een lonende exploitatie onmogelijk maakt. De K.L.M. was de enige maatschappij, die van Schiphol naar Bazel vloog en wel driemaal per week. op Maandag, Woensdag en Zaterdag. OAKLAND (Californië), 15 Maart (AP). Vanmorgen is in het ha vengebied van de Amerikaanse le gerbasis van Oakland brand uitge broken. De vlammen schoten 200 M. omhoog. De 700 meter lange pier, die vol gestouwd was met voorraden voor vervoer overzee, vloog de lucht in. Benzinevaten op de pier ontploften en noopten de brandweer op een veilige afstand te blijven. De Ame rikaanse legerautoriteiten schatten de schade op -1 millioen dollar. Voedsel, banden en verf bevonden zich onder de vernielde goederen. De brandweer verklaarde, dat er weinig kans bestaat iets van de pier en het kostbare materiaal, dat daar opgeslagen ligt, te redden. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De brand ging vanzelf uit om 13 uur Ned. tijd. De oorzaak is niet vastgesteld, maar de mogelijkheid van sabotage wordt onder ogen ge zien. De legerautoriteiten hebben een onderzoek gelast. HET PACIFIC-PACT „Niets bekend" zegt den Haag De Nederlandse regering is offi cieel nog niets bekend over een volgens persberichten door de Australische minister van Buiten landse Zaken opgenomen plan tot het sluiten van een „Pacific-pact" Noch langs de weg van diploma tieke demarches noch langs an dere diplomatieke wegen heeft de Nederlandse regering iets over een dergelijk pact vernomen. IN ZIJN JAARLIJKS OVERZICHT van de economische positie van Groot-Brittannië, dat Dinsdag is gepubliceerd, merkt de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps op, dat Groot- Brittannië in zijn streven naar herstel zelfs zijn eigen economen heeft verbaasd, door zijn internationale handelsbalans over hei geheel genomen in evenwicht te brengen. Met het dollargebied wijst de handelsbalans echter nog steeds een enorm deficit aan. dat Cripps de gevaarlijkste zwakke plek in de Britse economie noemt. Volgens het overzicht verwacht Groot-Brittannië, dat zijn betalings balans over de periode van 12 maan den, eindigde in Juni a.s., een batig saldo te zien zal geven van 15 mil lioen pdst. Reuter's financiële redac teur tekent hierbij aan, dat dit een verrassing is, daar de regering nog in December jl. had geraamd, dat er een nadelig saldo zou zijn van 362 millioen pondst. In hét overzicht wordt uiteenge zet, dat het geraamde tekort was gebaseerd op verouderde gegevens. De Britse regering had destijds ver wacht, dat Groot-Brittannië aan zienlijk meer uit niet-dollar-landen zou invoeren, dan is geschied. Voorts was deze raming gebaseerd op de veronderstelling, dat Groot- Brittannië prijzen zou moeten be talen, die vrij veel hoger zouden zijn' dan de prijzen, die in werke lijkheid bleken te gelden en boven dien had de regering de stijging van de Britse export onderschat. Groot-Brittannië heeft niet al leen zijn internationale betalings balans in evenwicht gebracht, doch het verwacht ook dit even wicht te zullen handhaven, niette genstaande de invoer vermoedelijk aanzienlijk zal toenemen. Ten aanzien van de algemene economische vooruitzichten laat Cripps zich echter minder opti mistisch uit. Het kan onmogelijk verwacht worden, dat 1949 een zo opmerkelijke vooruitgang ten op zichte van 1948 zal te zien ge ven als 1948 ten opzichte van 1947, zo schrijft hjj in zijn over zicht. Het tot dusverre bereikte resul taat vormt echter slechts een pha se op de weg naar het uiteindelijke, doel van volledige economische on afhankelijkheid. Het dollartekort blijft het kardinale probleem. Voor het eerste halfjaar van 1949 wordt het dollartekort geraamd op 780 millioen dlr, vergeleken met 676 millioen dlr in de tweede helft van 1948, 1016 millioen dlr in de eerste helft van 1948 en 4.096 mil lioen dlr in geheel 1947. Naar uit het overzicht blijkt heeft naast het dollartekort, de noodzaak om onafhankelijk te wor den van Amerikaanse en Canadese hulp de aandacht van de Britse re gering. Voor alles moet dit jaar het streven er op gericht zijn zo spoedig mogelijk onafhankelijkheid van dergelijke hulp te bereiken. VERRUIMING VAN DE DIENSTPLICHTIGE LEEFTIJD Een ontwerp voor een nieuwe le- gerwet is aan een commissie van de nationale vergadering voorge legd. In verband met het Oost-Eu- ropese systeem van verdragen tot wederzijdse hulp, is de status van het Tsjechoslowaakse leger veran derd, zodat het kan deelnemen aan een gewapend conflict, indien het niet zelf wordt aangevallen. Door de preambule van het ont werp, volgens welke het leger moet „handelen als een volksdemocra- tisch leger, dat de belangen van het volk en de resultaten van de nationale en democratische revolu tie verdedigt", wordt het leger te vens een politieke organisatie. Onder de nieuwe wet is de dienst plichtige leeftijd van 17 tot 60 jaar vastgesteld in plaats van 20 tot 50 De militaire oefening duurt 2 jaar en wordt gevolgd door korte perio den voor herhalingsoefeningen. In buitengewone omstandigheden kun nen ook vrouwen worden opgeroe pen. Vliegramp in Indo-China SAIGON, Indo-China, 15 Maart. (AP). Een Franse militaire woordvoerder heeft vandaag mee gedeeld, dat een Frans Junker transport-vliegtuig met 15 parachu tisten aan boord bij Tonkin is neer gestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. In Londen begonnen besprekingen tussen de ministers van Bui tenlandse Zaken en Financiën der landen, aangesloten bij het Verdrag van Brussel (Engeland, Frankrijk en de Benelux-part ners) Overzicht van de Rondetafelconferentie in het Lancester House met links de Nederandse ministers Stikker en Lieftinck, midden achter Robert Schumann en rechts de Belgische premier Henri Spaak met hun adviseurs. In welingelichte kringen te Den Haag gaf men als volgt zijn mening weer over de jongste behandeling van de Indonesisché kwestie in de Veiligheidsraad: Het stemt tot voldoening dat blijk baar in de kringen van de Veilig heidsraad de redelijkheid van de door Nederland naar voren ge brachte argumenten zoals deze door dr. van Royen vorige week naar voren zijn gebracht wordt ingezien. Nederland zal het zijne doen om te komen tot een vreed zame oplossing der moeilijkheden en vertrouwt erop. dat de voorbespre king in Indonesië het pad zal ef fenen dat tot een spoedige bijeen roeping van alle gesprekspartners der-Ronde Tafel .Conferentie leidt, zodat een voor alle betrokkenen bevredigende oplossing spoedig kan worden verwacht. Het standpunt van de B. F. O. BATAVIA (Aneta). Zodra de beslissing van de Veiligheidsraad bekend zal zijn, zal de Bijeenkomst Federaal Overleg weer vergade ren, aldus meldt het Chinese Dag blad „Keng Po", volgens hetwelk de BFO haar houding zal laten af hangen van die van de Veiligheids raad. Het blad schrijft verder: „In een gesprek met een woord voerder der BFO hebben wij ver nomen dat, wanneer de door Cana da voorgestelde resolutie door de Veiligheidsraad wordt aangenomen, de delegatie van Oost-Indonesië aan In opdracht van de gemeente Utrecht vervaardigt de Haagse beeldhouwster Corinne Franzen -Heslenfeld een monument van het verzet, dat op 4 Mei a.s. op het DJmplein te Utrecht zal worden onthuld. Het enorme beeld stelt voor een vrouwen figuur met een toorts en krijgt een hoogte van 6'/: meter. PAUSELIJKE BRIEF WERD ONDERSCHEPT VATICAANSTAD, 15 Maart (A P). Radio Vaticana deelde van daag mee, dat Hongaarse grens- autoriteiten de persoonlijke brief van de Paus aan de Hongaarse bis schoppen na de arrestatie van Kar dinaal Mindszenty onderschept had den. In de uitzending in de Engelse taal werd gezegd, dat de brief ge vonden werd op pater Emerico Moczy S. J. bij zijn terugkeer in Januari uit Vaticaanstad. Pater Moczy stelde echter, aldus de uit zending. de Hongaarse hiërachie op de hc/ le van de inhoud van de brief. Hij werd hierop door de Hon gaarse politie gearresteerd. Sinds dien is niets meer van hem ge hoord. In de Pauselijke brief, welke hier in Februari j.l. werd vrijgege ven, werd de katholieke kerk in Hongarije tot moed aangespoord, terwijl verder de arrestatie van de Kardinaal veroordeeld werd. de BFO een resolutie zal voorstel len. waarin wordt verzocht, te Ba tavia voorbesprekingen te houden tussen de Republiek, de BFO en de regering van Indonesië als verte genwoordigster van de Nederlandse regering. Indien de BFO dit voor stel zal aannemen, zal dit de eerste bespreking zijn tussen deze drie groepen." Voorts vernam het blad, dat „de delegatie voor de Ronde-Tafel-Con ferentie uit een Indonesische dele gatie zal bestaan en niet uit een Republikeinse en een BFO-delega- tie, zoals door Den Haag werd voor gesteld. Naar aanleiding van dit laatste verneemt Aneta van bevoeg de zijde dat „Den Haag" geen enkel voorstel in deze zin heeft gedaan. Instede daarvan is zowel aan de Republikeinse Leiders als aan de BFO medegedeeld dat, indien de af gevaardigden zouden geraken tot de vorming van een Indonesische delegatie, dit de regering slechts aangenaam zou zijn. Na de vergadering, die de bijeen komst Federaal Overleg Maandag gehouden heeft, zijn verschillende delegaties naar huis teruggekeerd. Anak Agung verblijft thans op Bali, waar de bevoegdheden van de Resident, dr. M. Boon, aan Anak Agung worden overgedragen. VREDESONDERHANDELIN GEN IN CHINA NANKING, 15 Maart. (Reuter). Generaal Ho Ying Tsjing, de nieuwe premier van China, heeft meegedeeld, dat de vredesonderhan delingen met de communisten spoe dig zullen beginnen. Met nadruk verklaarde hij, dat China „een redelijke vrede moet hebben, die voor beide partijen aan vaardbaar is." Alleen dan kon de vrede blijvend zijn. De buitenlandse politiek van zijn regering zou er een zijn van vriendschap met alle lan den. Prijzen van rokersartikelen vrijgelaten Met ingang van 14 Maart 1949 zijn de prijzen van tabakspijpen, siga renaanstekers en de hierbij beho rende vuursteentjes niet meer ge bonden aan enig prijsvoorsehrift. „Onrustbarend"? (Sm.) Het kan soms raar lopen in de wereld. „Nederlands bevol king groeit in onrustbarend tem- Ec", lees ik in een liberaal blad oven een beschouwing over een komend congres betreffende het bevolkingsvraagstuk. Dat congres gaat uit van het Instituut voor So ciaal Onderzoek van het Neder landse Volk en dit zijn allemaal geleerde mannen, die de wegen zullen wijzen althans zoeken! om moeilijkheden op te lossen. Wij hopen, dat deze geleerde man nen dat nog wijzer zullen doen dan de redactie van het liberale blad, want in de beschouwing zelf komt de uitdrukking „onrustba rend" (gelukkig) in het geheel niet voor. De bevolkingsaanwas is eerst „opvallend" genoemd, daar na wordt gezegd, dat er „enige consequenties in het oog sprin gen", de bestaansmogelijkheden „voor onze boven verwachting groeiende bevolking" verminderen door de economische en financiële evolutie, enz. Dit probleem is stel lig ingewikkeld. Op het K.VP.- congres hoorden wij er al iets van! Maar waarom moet het tempo van de groei „onrustbarend" worden genoemd. De zaak is inderdaad vcvr de toekomst van ons land van gróót gewicht; maar onrust barend? Waarom? Zeg zorg wekkend, of zorg eisend. Maar onrust barend. Dat klinkt zo onrustbarend, of onheilspellend of wanhopig! Zouden wij er niet uit komen, zonder malthusiaanse of neo-malthusiaanse toespelingen? Hebt vertrouwen! Malthus heeft zich ook vergist. Laten de geleer den zich aan hem niet spiegelen. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst! En dé Voorzienigheid is er ook nog!! De Berg-rede ken de het woord onrustbarend niet en geeft zich niet aan wanhoop over. VERANTWOORDE LIJKHEID VATICAANSTAD, 15 Maart. (AP). Radio Vaticana heeft vandaag meegedeeld, dat een ïdelmoedige Amerikaanse weldoener 50.000 dollar gege ven heeft voor de bouw van aen katholieke kerk in Hiro shima. De gever zei: „Amerikanen lebben de atoombom op Hi roshima laten ontploffen en :ij moeten derhalve helpen bij le wederopbouw." OVERWINNING VOOR REGERING QUEUILLE De Franse Kamer van Afgevaar digden heeft Dinsdag een tegen de regering-Queuille ingediende motie van wantrouwen met 380 tegen 228 stemmen verworpen; de motie was ingediend omdat de re gering had geweigerd opnieuw een uitgebreid debat over Indo-China toe te staan. Verscheidene ministers en niet- communistische afgevaardigden verlieten de Kamer, toen de cum- munistische vertegenwoordiger Jacques Duclos de regering van „aanhitsen tot oorlog" beschuldig de. Herdenking op erebegraafplaats Overveen Op 10 Mei a.s. zal weer de jaar lijkse dodenherdenking op de ere begraafplaats te Overveen door de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd worden gehouden. De plaatselijke afdeling der vereni ging organiseert een huisvestings- dienst voor de deelnemers die niet meer naar hun woonplaats kun- nenterugkeren. Tijdens de reünie zal pater Gilles, Redemptorist te Wijchen, een rede uitspreken. AAN HET ONTWERP van het Noord-Atlantisch verdrag is gisteren de laatste hand gelegd. De ambassadeurs van de deelnemende landen hielden een bijeenkomst, waarvan zij hopen dat ze de laatste is geweest. Ernest Bevin en zijn Franse collega Schuman, hebben reeds laten weten dat zij begin April naar Washington zullen vliegen om het Pact te ondertekenen. De Belgische premier Spaak is eveneens van plan naar Washington te gaan. De Portugese regering bespreekt thans de mogelijkheid om tot het Pact toe te treden. IJsland heeft van de Verenigde Staten de verzekering gekregen dat geen bases zullen worden gevraagd als prijs voor het verlof om aan het Atlantisch Pact deel te nemen. Gustaf Rasmussen, de Deense Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft te kennen gegeven dat hij zijn land zal adviseren, zich bij het verdedi gingspact aan te sluiten. Dean Ache- son en Rasmussen hebben een ge meenschappelijke verklaring afge legd, waarin het zuiver defensieve doel van het Pact werd omschreven. Het belangrijkste punt van de be sprekingen met Portugal is de kwestie, of van dit land in vredes tijd de b&ses zouden worden ge vraagd, hetzij in Portugal, hetzij in de Azoren. De toetreding van dit land wordt in Washington als min of meer dringend beschouwd, met het oog op de strategische betekenis van de Azoren. Tumult in Italië. Graaf Sforza, de Italiaanse Minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Kamer van Afgevaar digden gezegd, dat het land een mis daad had begaan tegenover de vre de, indien het bij de totstandkoming van het Pact in gebreke was geble ven. De berichten over communistische demonstraties houden aan. In de nacht van Zondag op Maandag zijn 7000 met gereedschappen gewapen de landarbeiders van Modena naar een naburig dorp getrokken, waar zij de telefoondraden doorsneden en vervolgens in de bossen duizen den bomen omhakten. Dit was hun manier van afkeuring over Italië's toetreding tot het Pact. Gisteravond zijn 7 politie-beambten en 11 bur gers gewond bij betogingen in de Neord-Italiaanse stad Lecca. Tijdens een stormachtige be- stuursbijeenkomst van de linkse ar beidersbeweging, werd besloten een manifest uit te geven, waarin het Pact een bedreiging van de vrede wordt genoemd. Er viel geen besluit tot een algemene staking, omdat de gematigde Republikeinen zich hier tegen verzetten. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1