Nieuuu Strijd in Griekenland Nieuwe resolutie in de Veiligheidsraad? Verkiezingen in de West Economische Zaken in de Senaat M' Schreieder over de grens gezet Maarschalk Tito wendt zijn blik naar het Westen Levenslang voor Juden-Fischer EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Schreieder ligt eruit Vrijdag 18 Maart 1949 44e Jaargang No. 1 1516 Ontwerp V.S. in voorbereiding De gehuwde ambtenares Italië en het Pact Minister v. d. Brink waarschuwt voor te groot optimisme Geen gronden voor verlenging van de hechtenis Sterfdag van Koning Willem II Hef standpunt van B. F. O. gaat beslissende fase tegemoet Rapport van President Truman Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) NHO] H FEIT VAN HEDEN pagina 1 Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) I. Bij K.B. werd in 1924 bepaald, dat de gehuwde vrouw, beneden de 45 jaar, niet meer in overheids dienst werkzaam mocht zijn. Moge hierbij een principiële bedoeling hebben voorgezeten, in de prac- tijk is daar dan weinig van terecht gekomen. De gehuwde ambtena res werd aangenomen of ontslagen naar gelang het de Overheid te pas kwam: „In spin de bocht gaat in, uit spuit de bocht gaat uit". De gehuwde werkster werd zelfs altijd aanvaardbaar geacht, om haar gezin heeft de Staat zich nimmer bekommerd. Bedoeld K.B. is ook tijdens de oorlog en na de oevrijding buiten werking geweest en dé grote vraag is nu of de wet gever goed zal doen zulks te be stendigen dan wel de schorsings bepaling per 1 Jan. 1950 op te heffen, zoals nog steeds officieel in de bedoeling ligt. Bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer is reeds tot uiting gekomen, dat de wens leeft om deze aangelegenheid nog eens opnieuw te bezien. Ook van katho lieke zijde is instemming betuigd met een voorstel tot instelling van een commissie, die de positie van de gehuwde ambtenares nader zal hebben te onderzoeken. Overigens werd door de heer Dassen nog wel vastgehouden aan de bestaande regeling. Dit standpunt was waar schijnlijk een compromis. De ka tholieke vrouwen, die in het openbaar zwegen, maar toch uit gesproken tegenstandsters van 't verbod zijn, hadden bij de bepa ling van het standpunt natuurlijk wel het hare gezegd, anderzijds, is er echter nog altijd prof. Romme, die in 1937 een voorontwerp in discussie bracht, dat zelfs de be doeling had alle beroepsarbeid van gehuwde vrouwen te verbie den. Dit compromis had intussen het nadeel, dat het standpunt van de katholieke vrouwen, waarvoor zij zich op een ander pian toch reeds lang sterk hadden gemaakt, in de Tweede Kamer nog onder de ko renmaat bleef. Eerst bij de be handeling van dezelfde begroting in de Eerste Kamer is het door pater Beaufort op de parlemen taire kandelaar gezet en al is het dan een wrange speling van het lot, dat zulks nu toch nog door een man moest geschieden, bewezen is hiermede in elk geval, dat de mannelijke ridderlijkheid geen grenzen kent. Het duel tussen minister van Maarseveen en pater Beaufort, dat vervolgens plaats vond, heeft op de eerste plaats een einde gemaakt aan de bij sommigen bestaande illusie, dat de eerstgenoemde wel iets voor een vrijere opvatting op dit punt zou voelen. Naar aanlei ding van het ontslag, dat de ge huwde ambtenaressen bij „Eco nomische Zaken" inmiddels reeds tegen 1 Jan. is aangezegd, stelde de „Haagse Post" minister van Maarseveen nog aan zijn collega v d. Brink ten voorbeeld. Minis ter van Maarseveen was het im mers geweest, die een nader on derzoek had toegezegd en nu liep v. d. Brink al op dit onderzoek vooruit. In de Eerste Kamer heeft minister van Maarseveen er thans vooral de nadruk op laten vallen, dat hij voor zichzelf aan deze commissie geen behoefte zou heb ben gehad en al zou zij dan ook worden ingesteld, hij en de heer de Wilde, een sterke voorstander van handhaving van het verbod, kenden elkaar toch en zich zo aan elkaar vasthoudende, was er zeker geen reden om zich over de uit slag van het in te stellen onder zoek zorgen te maken. Een onwel willend toehoorder had zelfs kun nen verstaan: Er is een gebaar gemaakt, maar er zal natuurlijk niets veranderen Zo eenvoudig zal de zaak in tussen toch wel niet blij leen te liggen. De positie van de werken de vrouw werd vroeger uitslui tend door „linkse" groepen ver dedigd, bij „rechts" was het een uitgemaakte zaak, dat de gehuwde vrouw zonder meer in het gezin hoorde. En hoewel deze gedach- tengang zeer zeker nog leeft (de rede van de katholieke afgevaar digde van Lieshout in de Eerste Kamer was er een voorbeeld van), valt anderzijds niet te ontkennen, dat er ook bij „rechts" in dit standpunt „werking" komt. Wij wezen reeds op de houding van de katholieke Tweede Kamerfractie, op de rede van pater Beaufort, men kan ook nog wijzen op het adres, dat het „Comité tot ver dediging van de vrijheid van ar beid voor de vrouw" tot de minis terraad richtte en dat door veer tien vrouwenorganisaties werd ondertekend, waaronder het R.K. Vrouwendispuut, het Centrum der Ned. Katholieke Vrouwenbewe ging en de Christen Jonge Vrou wen Federatie, tezamen vertegen woordigend ruim driehonderddui zend vrouwen. Twee ambtenaren op Java vermoord BATAVIA, 19 Maart (Aneta). Te Batavia werd bericht ontvan gen, dat bij een overval van ter roristen bij Banjarsari, in de na bijheid van Purwokerto, twee rechterlijke ambtenaren om het leven kwamen, n.l. mr. J. B. Kan en mr. J. G. Platteeuw. Zij waren op een dienstreis naar zuid-mid- den-Java voor de afhandeling van rechtszaken. LAKE SUCCESS, 18 Maart (A.F.P.). In welingelichte kringen te Lake Success verwacht men, dat de Verenigde Staten Maan dag a.s. bij de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie zullen indienen, waarin de beslissingen van de Raad, neergelegd in de resolutie Van 28 Januari j.l., opnieuw zullen worden bevestigd. Verklaard wordt, dat er grote kans bestaat, dat deze nieuwe Amerikaanse resolutie het benodigde aantal stemmen in de Veiligheidsraad zal verkrijgen, om te worden aangenomen. j ties besprekingen over haar voor nemen heeft gevoerd en dat zij thans bezig is een ontwerp-resolu- tie op te stellen. De Verenigde Staten zouden be ogen hierdoor een einde te maken aan de impasse, waarin het Indo nesische vraagstuk schijnt te zijn geraakt, als gevolg van de weige ring van Nederland om uitvoering te geven aan bepaalde clausules uit de resolutie van 28 Januari, met name die betreffende de te rugkeer der republikeinse leiders naar Djokjakarta en de weigering van de republikeinen om deel te nemen aan de voorgestelde Ronde Tafel-conferentie, zolang deze clausules niet ten uitvoer zijn ge legd. Het verluidt in genoemde krin gen verder, dat de Amerikaanse delegatie in de afgelopen dagen met verscheidene andere delega- WILLEMSTAD, 17 Maart (ANP) Vandaag zijn de eerste algemene verkiezingen op de Nederlandse Antillen gehouden. Op Curacao wa ren er 37.688 en op Aruba 12.819 stemgerechtigden; het aantal stem gerechtigden in het gehele gebied der Nederlandse Antillen oedroeg ruim 65.500. Bij de verkiezingen bestond geen opkomstplicht. De vier partijen op Curacao hebben de laatste dagen veel propaganda gevoerd: lange stoeten van honderden auto's met vlaggetjes reden rond, terwijl vele leuzen werden afgedrukt of op ver gaderingen uitgeroepen werden. De verkiezingen hadden op alle eilanden een ordelijk en rustig ver loop. De opkomst was zeer behoor lijk: op Aruba was om 12 uur reeds door meer dan de helft van de stemgerechtigden gestemd. MEVROUW O'KEEFE MAG BLIJVEN MELBOURNE, 18-3. (Reuter). Het Australische Hooggerechtshof heeft heden met vier tegen twee stemmen besloten, dat mevrouw Annie O'Keefe, de Indonesische vrouw van een Australiër, niet uit het land zal worden gezet, ook de acht kinderen uit haar eerste huwelijk mogen in Austra lië blijven. HARDNEKKIG VERWEER DER COMMUNISTEN ROME, 17 Mrt. (AP). Pre mier Alcide de Gaspcri heeft van morgen in een toespraak, di» voortdurend werd onderbroken door hoon, verwensingen en ge zang van de linkse elementen, de Kamer van Afgevaardigden een votum van vertrouwen gevraagd ten aanzien van onderhandelingen betreffende het Atlantische Pact. In het parlement ging de Com munistische obstructie tegen Italiê's deelname voort. Per uur kwamen slechts drie tot vier sprekers aan de beurt. Om 5 uur moesten nog 85 afgevaardigden spreken. De com munistische tactiek schijnt er op gericht te zijn een stemming over het Pact tot na dt publicatie van de tekst uit te stellen. ROME, 17 Maart (AP). De fa brieksarbeiders, de havenarbeiders en de matrozen te Genua legden het werk neer uit protest tegen eni gerlei toetreding van Italië tot het Noord Atlantisch Pact. In de industriestad Terni is een 21-jarij»e Italiaan gedood, toen de politie het vuur opende op een de monstratie, waarvoor geen toestem ming was gegeven. Drie betogers werden zwaar gewond, terwijl zes anderen lichte verwondingen be kwamen. 10 agenten liepen verwon dingen op. Schadelijst van Kerk in Israël AMMAN, De regering van Is raël heeft aan de verantwoordelijke Katholieke geestelijkheid verzocht een lijst samen te stellen van de schade, toegebracht aan Katholieke gebouwen en instellingen in Pales tina, tengevolge van de Palestijnse oorlog, en deze zo spoedig mogelijk te overhandigen. Voor de grote strafkamer van het Landsgerecht in Neurenberg- Fürth wordt op het ogenblik het eerste proces over de joden deportatie gevoerd. De politiepresident en generaal der Waffen- S.S. Dr. Benno Martin, Kriminaldirektor Dr. Theodor Grafen berger, de hoofdinspecteur van politie Christian Kandel, de referendaris Walter Korn, Kriminalrat Hans Macht, de advocaat Dr. Helmut Rudersdorf en de commissaris der recheche Christian Woesch in de rechtszaal. (Van onze parlementaire redacteur) INISTER v. d. BRINK, die gistermiddag een begin maakte met de verdediging van zijn begroting, had 's morgens en daags daarvoor een zeer welwillende Senaat tegenover zich gevonden. De heer Vixseboxse (c.m.) sprak van een „verstandig en rustig beleid, dat wars was van allerlei ideologiën en zich uitsluitend richtte op verhoging van het welvaartspeil" en hier mede waren de meeste sprekers het eens geweest. De socialistische afgevaardigde Oosterhuis had niet zonder bijbe doeling nog eens extra de nadruk op ordening en socialisatie gelegd, maar daar was het dan ook bij ge bleven. De heer van Santen (Com.) viel meer de ..burgerlijke ziens wijze" dan het beleit van de mi nister aan. Al met al voor de be windsman dus een zacht eitje. De economische situatie, waarin ons land zich bevindt, hebben wij al De windkorenmolen bij Goor, bekend onder de naam van „Braakmolen" wordt, dank zij de bemoeiingen van de Vereni ging ,,De Hollandse Molen", gerestaureerd. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. Op de vraag van het lid der Eerste Kamer, de heer Schalker, of de minister yan Justitie bereid is maatregelen te treffen, opdat de uitwijzing van Schreieder niet zal geschieden vóórdat de behandeling van het beroep in cassatie zal zijn gevoerd, heeft de minister het navolgende geantwoord: Nu het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden deels Schreieder heeft vrijgesproken, deels de pro cureur-fiscaal in zijn vordering niet ontvankelijk heeft verklaard en daarbij de onmiddellijke invrij heidstelling van de verdachte heeft gelast, blijft er geen andere grond over om hem in bewaring te houden dan de omstandigheid, dat hij als ongewenste vreemde ling naar Duitsland behoort te worden terug gevoerd. Het is dui delijk, dat daartoe behoort te wor den overgegaan, zodra de feitelijke mogelijkheid hiervoor aanwezig is. Men kan de verdachte niet inge sloten houden op grond van de vreemdelingenvoorschriften totdat de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak heeft gedaan. Dit zou neerkomen op een negatie van de beslissing van de onafhankelijke rechter en een misbruik van de aan de vreemdelingenvoorschrif ten ontleende bevoegdheden, wel ke strijdig zouden kunnen worden JOEGO-SLAVIE ZOEKT STEUN TRIEST, 17 Maart. (A.P.). De onafhankelijke en gewoonlijk betrouwbare „Giornale di Trieste" schreef vandaag dat maar schalk Tito sedert vorig jaar September drie maal een bijeen komst heeft gehad met afgevaardigden van westelijke mogend heden. Het blad beweert zijn inlichtingen van ooggetuigen te hebben. De ver gaderingen vonden plaats op het eiland Brioni nabij Pola, juist aan de punt van het schiereiland Istrie. De eerste vergadering vond plaats in September, de tweede op 25 Jan. en de derde j.l. Zaterdag. Het nieuws over de derde bijeen komst. aldus de Giornale, verspreid de zich snel door Istrie en deed on der de bevolking de hoop toenemen dat hoewel er geen Italianen aan deelnamen het Italiaanse vraag stuk in Guilia besproken was. Tito kwam Zaterdagmorgen per speciale trein in Pola aan. Vandaar reisde hij per auto naar Dignano, vanwaar hij per motorboot naar Brioni voer. Hij bleef tot Zondag morgen op het eiland en confereer de inmiddels met de Westelijke af gevaardigden. Hij keerde daarna naar zijn speciale trein, die op on geveer 13 kilometer ten Noorden van Pola voor hem klaar stond, te rug. Het conservatieve blad Ultimissi- me uit Triest berichtte gisteren eveneens dat Tito in Brioni was. Het Italiaanse agentschap Astra berichtte, dat in de Servisch-Kroa- tische uitzending van radio Moskou was bekend gemaakt, dat de oorlog tegen de kliek van Tito thans in de dorpen en steden was begonnen en niet zou eindigen, voordat de verra ders geheel waren uitgeroeid. De omroeper van radio Moskou had volgens Astra gezegd: Wij vechten niet tegen het Joego slavische volk. Integendeel, wij wil len het helpen, zich te bevrijden van een tyrannie,. die het land tot de ondergang zal brengen. geacht met beginselen van de rechtsstaat. De terugkeer van Schreieder naar Duitsland dient dus op normale wijze voortgang te vinden. Weliswaar zou mogelijk zijn Schreieder hier te lande in vrij heid te laten, doch dit zou gelet op de antecedenten van Schreieder de motivering van zijn buiten- vervolgingstelling blijve geheel voor rekening van de procureur fiscaal te 's-Gravenhage niet verantwoord te achten zijn. Voor de behandeling van het ingestelde beroep in cassatie is de tegenwoordigheid van Schreieder niet noodzakelijk. Zij kan ook buiten zijn tegenwoordigheid plaatsvinden. Mocht na vernieti ging van de uitspraak van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwar den alsnog een veroordeling van Schreieder volgen, dan kan zijn uitlevering opnieuw worden aan gevraagd. Hieraan wordt van officiële zij de nog het volgende toegevoegd: De voor de uitleiding benodigde papieren werden inmiddels op 16 Maart ontvangen. Daarin was de datum, waarop Schreieder aan de Britse autoriteiten moest worden overgegeven, bepaald op 17 Maart a.s. Aangezien gelet op het boven aangehaalde standpunt van de mi nister er geen wettelijke grond meer is, waarop de justitie Schrei eder langer in Nederlad zou mogen houden, heeft zijn uitlei ding heden plaats gevonden. Voorts kan nog worden mede gedeeld, dat de enquete-commis- sie van de Tweede Kamer inmid dels met haar verhoor van Schreieder gereed is gekomen. Protest van illegaliteit. De nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Ne derland protesteert met klem te gen Schreieders verwijdering van Nederlandse bodem, waarmede z.i. ernstig geweld wordt gedaan aan het rechtsgevoel van het Neder landse volk. De raad vraagt zich met grote bezorgdheid af, of er voldoende waarborgen zijn, dat de verdachte, wanneer zijn zaak in hoogste instantie zal worden be recht. weer ter beschikking zal worden gesteld vari de Nederland se justitie. Het heeft er de scnijn van, aldus dit protest, dat Schreie der doelbewust van Nederlandse bodem is verwijderd. Hierin wordt een zeer ernstige miskenning ge zien van de door het verzet ge brachte offers, welke in vele ge vallen slachtoffers waren van deze kriminalsekretaer. meerdere malen horen schetsen. De minister deed het gisteren an dermaal. Oppervlakkig lijkt het allemaal nogal gunstig, maar de minister waarschuwde er voor de schijn niet voor de werkelijkheid aan te zien. personen arbeid voor handen moe- In 1952 zal voor 4.2 millioen per sonen arbeid voor handen moeten zijn. in '38 bedroeg dit aantal nog slechts 3.5 millioen. Deze aanwas klemt temeer als men bedenkt, dat voor iedere nieuwe man 15.000 gulden geïnvesteerd zal moeten worden. Om ons industriële apparaat zo efficient mogelijk te kunnen be nutten dacht de minister dan ook aan de mogelijkheid van een ploe- genstelsel, hoewel hieraan van zelfsprekend moeilijkheden ver zonden zijn. Verschillende afgevaardigden, met de heer Steinkiihler (KVP) aan het hoofd, hadden aangedron gen op meer bijzonderheden over het jongste Benelux-accoord. De minister vertelde nu, dat er dus drie fazen zuilen zijn. De eerste Eaze zal samenvallen met de slui ting van een nieuw handelsverdrag met de partner. Het bijzondere in dit handelsverdrag zal zijn, dat be paalde producten zonder beperking zullen kunnen worden ingevoerd. Speciale door België en Luxem burg toegestane credieten maken een en ander mogelijk. Daarna komt de faze van het geheel vrije goederenverkeer. In de derde faze zullen ook aan kapitaalverkeer geen belemmeringen meer in de weg worden gelegd. De heer Wendelaar (VVD) had zich, wat de eerste faze betreft, speciaal zorgen gemaakt over de textiel. Overvloed aan textiel al lemaal goed en wel, had hij ge zegd, maar we moesten toch op de eerste plaats aan onze eigen tex tiel blijven denken. De minister liet in antwoord hierdp een ge ruststellend geluid horen. Er is nog niets besloten over wat allemaal ingevoerd zal worden. Bij het be raad hierover zullen de belangen van het Nedérlandse bedrijfsleven vanzelfsprekend niet uit het oog worden verloren. Laat er ons het beste van hopen. Er zal in dit stadium nu gere geld overleg tussen de Benelux- ministers noodzakelijk zijn. Van dergelijke samenkomsten, ver wachtte men in het vervolg echter geen communiqué's etc. meer. Als dan zal het gewoon zo zijn, dat de Beneiux-ministerraad bijeen is. Zij, die mochten menen, dat we straks even rijk zullen zijn als België, ontnam de minister deze illusie Ook in eigen land is het zo, dat in de ene streek meer welstand heerst dan in de andere en zo zal het ook wat de landen betreft in Benelux-verband blijven. De kwes tie van de rentepoiitiek zal in de laatste faze gaan klemmen. Aan passing zai dan inderdaad moeten plaats vinden. Dinsdag gaat de mi- N.V.V. UIT WERELD VAKVERBOND De buitengewone algemene verga dering van het Nederlands verbond van vakverenigingen te Amsterdam, besloot op voorstel van het ver- bondsbestuur van het NVV zich af te scheiden van het WW en alle medewerking te verlenen om bin nen de kortste mogelijke tijd een nieuwe, vrij, onafhankelijke vak- verenigingsinternationale in het leven te roepen. Deze beslissing werd met algeme ne stemmen aangenomen. Donderdagmorgen veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage de „Kriminal-Sekretaer" Franz Fischer tot levenslagc gevan genisstraf. Bij de eerste, zowel ais bij de tweede behandeling van deze zaak voor het Hof eiste de procureur- Iiscaal de doodstrat tegen Fischer, die ook bekend als „Juden-Fischer" gedurende de bezettingsjaren een leidende functie als waarnemend hoofd van het „Juden-Referat" te 's-Gravenhage had. Het Hof was van mening, dat de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen waren, dat Fischer had medegewerkt aan de deportatie van circa 13000 joodse landgenoten naar Westerbork, die daarna naar het „Oosten" waren doorgevoerd. 12000 vn hen keerden niet uit de concentratiekampen van Polen terug. Voorts achtte het Hof bewezen dat talrijke personen door hem mishandeld waren. PLECHTIGE HERDENKING Groot was gisteren de belang stelling b(j de plechtige herdenking van de 100ste sterfdag van Z. M. Koning Willem II, waartoe het ini tiatief genomen was door de stich ting Koning Willem U-herdenking te Tilburg, die ook vm de uitvoe ring zorgdroeg, H. M. Koningin Juliana liet zich bij deze herdenking vertegenwoor digen door mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, groot-meester en op- perceremoniemeester van het civie le huis van H. M. de Koningin en Jhr. mr. J. T. M. Smits van Oyen, kamerheer in bijzondere dienst van H. M. de Koningin. Des morgens was er in de parochiekerk van het Heike een pontificale Hoogmis, welke werd opgedragen door Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch. Te 11.30 werd een met militair eerbetoon een krans gelegd bij een gedenkteken, dat de plaats aanduidt van het huis, waarin de koning overleed, waarna de burgemeester van Tilburg, mr. baron van Voorst tot Voorst een korte toespraak hield Namens H. M. de Koningin werd een krans gelegd door mr. G. C. D baron van Hardenbroek en namens de ridders in de Militaire Willemsorde door de generaal-ma- joor b.d. H. Koot, kanselier der Ne derlandse orden. Te twaalf uur werd op het Wii- iemsplein een défilé gehouden door onderdelen van de Koninklijke Landmacht. Bij deze plechtigheden waren o.a. aanwezig de ministers mr. J. R. H. van Schalk, mr. T. R J Wijers, prof. dr. F. J. T. Rutten en mr. W. F. Schokking VERGANE GLORIE Het oudste luchtvaart huisje ter wereld, in het hartje van Amsterdam, staat nog overeind, maar zijn da gen zijn geteld. Waa» het 30 jaar geleden nerveuze pas sagiers op hun luchtdoop wachtten en later noncha lante luchtreizigers voor Batavia, New York en Rio zich neervlijden, zullen bin nenkort bemodderde voet balschoenen hun sporen achterlaten. Het gebouwtje wordt bestemd als voetbal keet, ergens buiten de hoofdstad. Sic transit ZWARE STRAFFEN TEGEN „GERRIT DE STOTTERAAR Drie jaar en ter beschikkingstel ling van de regering was de straf, die de Amsterdamse rechtbank in November van het vorig jaar op legde aan de veelvoudige in- en uitbreker G. C. Blom, beter bekend als Gerrit de Stotteraar. Gerrit berustte in dit vonnis, doch de Officier ging in appèl. Zo stond Gerrit ondermaal in de verdachten- bank, ditamal voor het Gerechtshof te Amsterdam. Mr. Fabius, de Procureur-Gene raal requireerde thans een gevan genisstraf van 6 jaar plus ter be schikking stelling van de regering. HERSTEL VAN DE REPUBLIEK BATAVIA, 17 Maart (Aneta). Het Chinese dagblad „Keng Po" ver nam in een interview met een voor aanstaand lid van de Bijeenkomst Federaal Overleg, dat de BFO haar houding bepaald heeft in een reso lutie van 3 Maart, welke op 11 Maart te 12.15 uur reeds officieel door de voorzitter der BFO en de dèlegatie- leiders is aangeboden, aan de Hoge Vertegenwoordigers van de Kroon. Het blad meldt voorts: In genoemde resolutie zijn vier punten vervat, waaronder: 1. herstel van de Republiek te Djokja, 2. er kenning van de bemiddeling door de Commissie der Verenigde Naties, 33. het verzoek tot het uitvaardigen van een bevel tot staking van het vuren. Op een vraag, waarom deze reso lutie nog niet is gepubliceerd, ver klaarde de zegsman van „Keng Po", dat verschillende leden der BFO gekant zijn tegen publicatie en dat de BFO, teneinde een scheuring in haar gelederen te voorkomen, op deze publicatie geen druk wil uit oefenen. Op de vraag of deze resolutie niet in strijd zal zijn met de resolutie van Canada in de Veiligheidsraad, die door de Veiligheidsraad moge lijk zal worden aanvaard, antwoord de de zegsman, dat de resolutie van 3 Maart van de BFO in overeen stemming is met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari, terwijl voorts de Canadese resolu tie ook gebaseerd is op de resolutie van de Veiligheidsraad, zodat er voor de BFO redenen bestaan tot handhaving van genoemde resolutie. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H. 12 en L 12 tot na der order geldig zijn voor het ko pen van werkkleding. De bonnen H 1 t/m 11 en L 1 t/m 11 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. BON 04 ONGELDIG Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 04 van de brandstoffenkaart na 19 Maart a.s. niet meer geldig is. Men moet deze bon dus uiterlijk op die datum in leveren bij zijn handelaar. Posf1 voor overzese gebiedsdelen Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de Overzeese gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes ach ter de namen der schepen. Naar Indonesië: 23 Maart ss „Zui derkruis" (21 Maart), 26 ms „Ma- taram" (24 Maart). Naar Curasao en de overige Ned. Antillen: 23 Maart ms „Hydra", (21 Maart). WASHINGTON, 17 Maart. (Reuter), President Truman heeft het Congres vandaag gezegd, dat er tekenen waren, dat de krijgskans in Griekenland zich tegen de communistische gueril la's keerde. De president legde deze verklaring af toen hij het zesde driemaandelijkse rapport over het Amerikaanse militaire hulpverleningsprogram voor Criekenland en Turkije indiende. Hij gewaagde van groeiende de moralisatie en tweedracht onder de communistische militaire leiders en voegde er aan toe, dat de guerilla- beweging in de ogen van het Griek se volk de ondergang tegemoet gaat Volgens Truman waren de militaire perspectieven voor Grie kenland rooskleuriger dan zij ge weest waren. Hij waarschuwde er echter voor, niet te spoedig een beslissende overwinning te verwach ten van het Griekse leger. ..De gue- rillastrijders zijn medogenloos in hun methoden en bereid om Grie kenland te ruïneren teneinde het te kunnen beheersen. Er is veel be reikt bij de opleiding en uitrusting van de Griekse strijdkrachten. Er is echter ook nog veel dat gedaan moet worden," aldus Truman. Hij gewaagde niet van het voor nemen der regering het Congres spoedig om meer gelden te verzoe ken om het militaire hulpprogram voor Griekenland en Turkije tot 30 Juni van dit jaar voort te zetten. Verwacht wordt, dat in een des betreffend wetsontwerp gevraagde gelden een bedrag zullen uitmaken van 150.000.000 tot 300.000.000 dol lar. Het door Truman ingediende rap port bestrijkt de periode van 1 Oc tober tot 31 December 1948. Het vermeldt slechts twee factoren, die aanleiding kunnen geven tot opti misme. Het zegt, dat de benoeming van generaal Papagos als legercom mandant het moreel van zijn troe pen zodanig opvoerde, dat de mili taire perspectieven rooskleuriger zijn dan in een bepaalde periode het geval was. Truman deelde mede, dat het Griekse offensief in de Peloponesus uitstekende vorderingen maakte. „Dit," aldus Truman, „duidt niet noodzakelijkerwijs op een snelle en gemakkelijke overwinning. Het is geen kleinigheid om een leger, dat in een strijd gewikkeld is, op te lei den cn uit te rusten." Truman zei verder, dat in drie maanden 7.000 personen door de guerilla's' werden „gerecruteerd of ontvoerd" om het verlies van meer dan 6000 man goed te maken. De totale troepensterkte van de guerilla's werd hierdoor met 1000 man vermeerderd. Zij bedroeg op 30 September 22.000 man en op 31 December 23.000 man. Tegen het eind van het jaar, aldus Truman, ondernamen de guerilla's driester en krachtiger plotselinge en kortston dige aanvallen tegen stedelijke cen tra en middelgrote plaatsen in mid den- en Noord-Griekenland. Deze plaatsen leden gruwelijk en daarbij werden gebouwen op grote schaal moedwillig vernield.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1