Het pa Antwoord Burgemeester en Wethouders De ben Aanbevelenswaardige film in Cinema Americain Gemeenteraad Alkmaar Het communisme: Goddeloos en on-Nederlands SCH0LA PUBLICA J BöKKERINK'S STOF Ieders lof! f3.35 A. Bökkerink r.k. Handbalclub Films van de week Gejaagd (The Fugitive) Generaal Duit De ministerr/ Waarom ■Ml ■H P\C. 2 Zaterdag 19 Maart 1949 Met frisse moed zette de Raad gistermiddag de behandeling der begroting voort. Van het college had weth. Bakker reeds beant woord; thans was het woord aan weth. Coerts (P.v.d.A.l, die vele vragen en opmerkingen had te be antwoorden. Hij begon met de fondsvorming, welke ten doel heeft de kostprijs van het industrieter rein te drukken en kleine verschil len te elimineren. Elk geval zal op zich bekeken worden. Het zal van de ontwikkeling en de fin. toe stand der gemeente afhangen, of met deze fondsvorming wordt voortgegaan. Na ophoging van het industrieterrein zal 'n intensieve reclame voor vestiging van indus trie gemaakt worden. Aanstelling van 'n speciale ambtenaar zal over wogen worden in het college. De commissie van Bijstand en de Raad zelf kunnen erop toezien, dat er geen onbillijkheden voorko men, welke de heer Hoytink vrees de. Het plan voor centrale riole ring is ver gevorderd, gezien de grote kapitalen, die hierin geïnves teerd moeten worden, zal dit werk etappe-gewijs moeten worden uit gevoerd. Wat de industrie-flat bè treft, vond 't college de huur voor de betrokkenen te hoog; zulks als gevolg van de hoge materiaalprij- zen; dit punt blijft echter onder de aandacht van B. en W. T.a.v. de aansluiting van het rioleringsplan in de Zeeheldenbuurt op het cen trale rioleringsplan zijn geen com plicaties te wachten.. Wat de woningbouw betreft geeft spr. 'n verdeling aan van het bouwvolume van 1949, dat 127 wo ningen omvat en waarvan 'n ge deelte 8000 m3voor midden standswoningen wordt gebruikt. Het percentage duplex-woningen zal niet meer dan 30 pet. bedra gen, voorts krijgt Alkmaar 50 montage-woningen. Spr. heeft deze woningen, die voor permanente woningen doorgaan, elders gezien en vreest niet meer onderhouds kosten, zoals de heer de Kort vreesde. Het is tegen de zin van het col lege, dat geen gepensionneerden en goed-gesitueerden naar Alkmaar als woonstaf^kunncn worden ge trokken. Aan de wens van de in dustrieën, om woningen voor per soneel beschikbaar te stellen wordt zoveel mogelijk tegemoet gekomen. Muziektuin Spr. vindt het niet aardig, dat de Raad hem steeds op zijn lik doorn (de Muziektuin) trapt. De muziektuin voorziet nog in een ze kere behoefte, doch B. en W. voe len niets voor erfpacht, omdat zij dan hun zeggingskracht kwijtra ken. Voor cultureel centrum lijkt de- Muziektuin spr. niet geschikt, terwijl als er 'n kleuterschool komt, de verenigingen 'n lokaal minder zouden hebben. Spr. acht het verantwoord dat het tekort van de muziektuin door de ge meente wordt betaald. Woningdistributie De beschikbare woonruimte is geregistreerd; Spr. geeft enige cij fers omtrent vrijstellingen en ver gunningen; 2098 percelen worden medebewoond, waarvan 1039 bewoond door 2 gezinnen 23 3 4 1 - 5 In totaal dus 1067 p.ercelen be woond door meer dan één gezin. Er worden 1031 percelen mede- bewoond door zelfstandigen, w.o. medebegrepen enkelingen, die een eigen huishouding besturen, o.a. weduwen, onderwijzeresen etc. Er werden in 1947 2258 vergun ningen afgegeven: waarvan aan echtparen 300; enkelingen 1210; woningruil 258; zelfstandige ge zinnen 338; In woningen van 2 per sonen (geen echtpaar 62; van 3 personen 61; van 4 personen 22; van 5 personen 6van 6 personen 1). In 1948 werden 1629 vergunmn- gne verleend t.w. aan echtparen (inwonend) 212; enkelingen 867; woningruil 186; gezinnen (zelf standigen) 292; Inwoning van 2 personen (geen echtpaar) 23; van 3 personen 34; van 4 personen 10; van 5 personen 4 en van 7 personen 1. Tot 1 Maart werden in 1949 ver leend 349 vergunningen: aan echt paren 37aan enkelingen 172wo ningruil 42; gezinnen (zelfstandig) 82; inwoning van 2 personen (geen echtpaar) 4; van 3 personen 9; van 4 personen 3. Van 1 Jan. 1947 tot 1 Maart 1949 werden in totaal 4236 vergunnin gen verleend. Her college kan niet afwijken van de medische adviezen, die daarvoor normen heeft vastgesteld. In antwoord aan de heer v. d. Bor den wil spr. de gevallen van rechts herstel gaarne met deze onder de loupe nemen. Sommige woningen waren al voor 1940 als kantoor in gericht; wat de overige woningen, waar kantoren in gevestigd zijn, betreft, daar spreekt de Rijksge bouwendienst 'n woordje over mee. Spr. verzekert de heer Asjes, dat het bouwvolume tenvolle benut wordt. In antwoord aan de heer v. d. Borden zegt spr., dat de Vondel straat kan worden doorgetrokken, zonder dat Gem. Werken in het-ge- drang komt. Deze straat komt dan uit op de Bierkade. Over wijziging Plan Lindelaan kan nog niets ge zegd worden. In het uitbreidingsplan is ruimte gereserveerd voor scholen; in Nooit Gedacht voor 'n R.K. Kerk, Ulo en lagere school; aan Heilooërdijk "n school en in het Bergerwegkwar- tier: 'n RLWS; Handelsschool, 'n lagere openb. en bijz. lagere, als mede 'n lagere landbouwschool. Wat de woningnood betreft, die zal in 1960 opgeheven zijn, al zal dan nog 'n oplossing gezocht moeten worden voor inwoning. Audi et alteram partem Weth. Leesberg vergelijkt het antwoord van het college met de spreuk boven het rechtsgebouw ..Audi et alteram partem"; hoor ook de andere kant eens. De Raad noemt spr. een soort Alkmaarse ge meenschap, waarin slechts nu en dan een vreemde klank wordt ge hoord. Als de vleesdistributie is opgeheven, is 'n wederopbloei van het slachthuis te verwachten. De heer Hoytink: Hulde aan het college! ue iseürijven Weth. Leesberg heeft voorts goe de hoop, dat Alkmaar gerekend zal worden tot die grote gemeenten, die het electriciteits-distributie- bedrijf mogen behouden, temeer, daar het 'n centrumgemeente voor Noord-Holland Noord is. Zo zal ook gevochten worden voor het behoud van het' gasbedrijf; tenminste als distributiebedrijf. Wat het radio distributiebedrijf betreft, waar de gemeente destijds f260.000 voor kreeg, meent spr., dat het de moei te waard is daarvoor te blijven strijden, omdat hij de revenuen er van schat op f 28.500 per jaar. Gezinstarief. Komende tot de tarieven van gas en eleotriciteit, wijst spr. op het gezinstarief, dat in circa 30 ge meenten bestaat; daar geeft de ge meente 'n reductie van 10 tot 15 dit zou voor Alkmaar komen op f 25000 bij een gezinstarief voor gas en electrieiteit. Daar is het nu de tijd niet voor; alles wat we doen om de inkomsten van het G E B. te verlagen, zou zich kunnen wreken; wat het gas betreft, de prijsverhoging was !"-• ct., in plaats van de toegestane 2 ct„ zodat de exploitatie daar zo scherp mogelijk is gesteld. Wat winkels en bedrijven betreft, kan nog alleen maar aan degenen, die boven een vrij groot kwantum ko men, reductie verleend worden. Wat de verlichting betreft, is alleen t.o.v. het Rembrandtkwartier 'n concrete vraag gesteld; naar spr.'s mening is de verlichting daar vol doende. Zuinigheid geboden Weth. van Slingerland begint met in te gaan op het betoog van de heer Hoytink over de begroting van 1948; deze begroting is nog niet terug, doch spr. twijfelt er niet aan, of zij wordt sluitend. De Raad zal er in gekend worden. Ook de be groting 1949 is sluitend; daar be hoeft de heer Hoytink niet onge rust over te zijn. De grootste zui nigheid zal echter moeten worden betracht. Hoe 't in de toekomst zal gaan, zal afhangen van de voorstellen van de commissie-Oud. Men zou willen, dat de gemeente zelf meer belastin gen mag heffen; doch daar zit ook 'n andere kant aan; spr. herinnert aan de tijd, dat kapitaalkrachtigen naar 'n andere gemeente vertrok ken, waar de belasting lager was. Hoewel spr. ook veel voelt voor 'n gezinstarief, kan daar nu nog niets van komen. Het aanvankelijk „on voorzien" is al teruggelopen van f 116.000 tot f27000. We zullen nog naar middelen moeten uitzien aldus spr. om de eindjes aan el kaar te knopen. Alkmaar is niet rijk en ook in de toekomst zal zuinig heid geboden zijn. Spr. is er erg huiverig voor nieuwe lasten op de bevolking te leggen, ofschoon wel gedacht is aan een Reinigingshef fing en een Brandverzekeringshef- fiug. De hondenbelasting zou misschien nog verhoogd kunnen worden. T.a.v. de markten zullen B. en W. alles doen om de Kaasmarkt te behou den; in een dezer dagen met de Minister gevoerde conferentie bleek wel. dat het nog zeer te betwijfelen is, of de Rijksbijdrage voor de Kaasmarkt dit jaar nog te verwach ten is; er zijn zo zei de minister wel belangrijker posten ge schrapt. B. en W. zijn echter nog diligent. Zij zullen voorts streven naar plaatsing van Alkmaar in een hogere loonklassc. Aan kwijtschel ding van schoolgeld kan niet ge dacht worden; wel zal soepel ge handeld worden. Spr. betreurt het ten zeerste, dat er geruchten in de stad gaan over de verhouding tussen het Verifica tiebureau en de bedrijfsdirecteuren. Als deze laatste iets hebben tegen de verificateur, moeten ze bij B. en W. komen, die deze ambtenaar hebben aangesteld. Alle uitgaven moeten gedekt zijn door 'n besluit van B. en W. en als de verificateur bemerkt, dat dit niet het geval is, dan dient hij dat te rapporteren aan B. en W. Bij de beantwoording van andere vragen zegt spr. dat bij de herzie ning van de vermakelijkheidsbelas ting. nog eens gedacht zal worden aan verlaging voor culturele films. Het drukken van het raadsver- slag en bijlagen zou zeker het dub bele kosten van het stencil-werk, dat in '48 reeds f3.168 kostte. Spr. eindigde met de beantwoording van enkele vragen over personeelszaken. De Voorzitter spreekt. De Voorzitter, die voor 't eerst eên begrotingsdebat leidde, komt tenslotte aan de beurt om n.a.v. de algemene beschouwingen iets te zeggen. N.a.v. wat over de gemeen- imiu t*t KUNNEN WIJ MET DE DODEN SPREKEN? VRIJDAG 25 MAART om 8 uur in Het Gulden Vlies. Lezing over het Spiritisme door prof. di\ A; G. L. van Rooy uit Brussel. Ge ïllustreerd door een serie exclusieve LICHTBEELDEN en door het optreden van zijn fakir Josmah Smans sjf Zorgt tijdig aanwezig te zijn Toegang op de gew. voorw. (Adv.! tehjke autonomie is gezegd, wijst spr. erop, dat dit nog niet hetzelfde is als souvereiniteit. Spr. vestigt de aandacht van de heer Torenvliet op de gemeenten Beerta en Finster- wolde, waar door toedoen van de Communisten de autonomie buiten werking is gesteld; dit moge als waarschuwing dienen. Wij moeten in het oog houden, dat wij als plaatselijke gemeen schap een deel uitmaken van de hogere gemeenschap; spr. citeerde Thorbecke, die ook grenzen stelde. De circulairepolitiek van de Re gering is echter inderdaad een be dreiging voor de gem. autonomie en wijst op een tekort aan vertrouwen in de plaatselijke gemeenschap. Thorbecke zei ook, dat de nationale kracht is opgebouwd uit de kracht van de plaatselijke gemeenschap pen. Waar het pas geeft, zullen B. en W. zich ook tegen de circulaire- politiek verzetten. De methode van samenstellini van het v.v. heeft spr.'s instemming ook niet; hij wilde echter de eerste keer het eens aanzien, doch zag gaarne, dat de Raad het voortaan zelf samenstelt, zo nodig met as sistentie der ambtenaren, al is daar het risico aan verbonden, dat do behandeling der begroting gerekt wordt. In het belang van een vruchtbare samenwerking vraagt spr. dan het vertrouwen van de Raad in het college. Geen verkeerslichten De verkeersfrekwentie aan de Bergerbrug is ook volgens advies van KNAC en ANWB niet intens genoeg voor een verkeerslichtin stallatie; het verkeer zou er eerder hinder van ondervinden, 'n Ver- keersspiegel is wel iets voor fietsers doch hindert automobilisten en is een mikpunt voor de jeugd; ook de punten Grotekerk en Laat/Choor- straat vereisen nog geen stoplicht installatie; verkeersagenten op de spitsuren kunnen voorlopig het verkeer regelen. De stagnatie op dit laatste punt is veelal te wijten aan de ongedis ciplineerdheid van de wielrijders. De aanmelding voor de Vrijwillige verkeerspolitie is bevredigend; zo om de 40 man. De heer Torenvliet: Noemt u dat bevredigend? De Voorzitter vreest, dat de uit voering van het tunnelplan. dat 1 a 2 millioen zal kosten, door de benarde toestand van 's lands fi nanciën wel wat op zich zal laten wachten; het beloofde antwoord van de directeur van de Spoorwe gen op de vraag in hoeverre deze er in zullen bijdragen, is nog niet ontvangen. Aanschaffing van een doorlich- tingsinstaliatie voor t.b.c.-onderzoek kan neter wachten op het rapport- Muntendam; dat zal wellicht be- langrijke besparing geven. T.a.v. de besprekingen met de buitengemeen ten over dekking tekort exploitatie C.Z. vraagt spr. vertrouwen in het CQilege. Wat onderwijs betreft verleent de gemeente fin, n.edewerking aan het personeel, dat zich voor de onder wijsvernieuwing interesseert; het initiatief moet echter van de onder, wijzers zelf uit gaan. Aan het de partement is gevraagd met de cen trale opleidingsschool te mogen starten met 'n aantal leerlingen van minder dan 76; het antwoord is er nog niet. Na de reorganisatie van het o.l.o. nog te hebben besproken, hoopt spr., dat de Raad het subsidie aan de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid goedkeurt, opdat deze zich kan belasten met het psycho technisch onderzoek van die leer lingen, waarvan de ouders dit wen sen. Voor een schoolparlement, waar de heer De Wilde om ge vraagd had, is spr. niet enthousiast. Het Zomerbad is niet geschikt voor schoolzwemmen. De vooruitzichten voor de bouw van een nieuwe handelsschool zijn niet slecht; daarom lijkt het spr. niet verstandig veel geld uit te geven voor het opknappen van de oude school. Blijkens het rapport van de schoolarts over 1947 is het tand bederf op de scholen niet zo on rustbarend als juffr. Kamphuijs denkt. Het verstrekken van melk-op- school stuit op administratieve moeilijkheden en van de Commis sie Kindervoeding zijn nog enkele oude bestuursleden over, die niet enthousiast meer zijn. Bouwspaarkassen hebben voor één gemeente niet voldoende kans van bestaan; wel in provinciaal verband en spr. hoopt, dat het in Noordholland zover zal komen; het is voorbarig hier thans meer van té zeggen. Spr. gelooft echter niet, dat Alkmaar het grootste- percentage bouwspaarders zal leveren. Schouwburgplanncn? De Stichting Noodschouwburg heeft na het begin van de exploita tie een huurtermijn van 10 jaar, doch de exploitatie is nog niet be gonnen, omdat de toestemming voor de bouw niet afkomt. Coördinatie der schouwburgplannen is gewenst en daarom stelt spr. zich voor een bespreking te hebben met het be stuur der Stichting Noodschouw burg en de heer W. Mooy, die ook bouwplannen heeft. Omtrent het Plan-Dudok hoopt spr. de Raad zeer spoedig wettelijke voorschriften ter vaststelling te kunnen aanbieden. Spr. zegt dan nog het een en ander betreffende de welvaartspoli- tiek; naast het bevorderen van be staande handel en industrie dienen nieuwe industrieën te worden aan getrokken. al moet daarbij een zekere kieskeurigheid betracht wor den. Pauze Het college was hiermee gereedl met de beantwoording in eerste in stantie; er werd even gepauzeerd, waarna de spreektijd werd gerant soeneerd op 10 minuten voor de fractievoorzitters en 5 minuten voor de overige sprekers. De heer Sietsma (PvdA.) repli ceert en geeft daarbij de heer Hoij- tink niet het door deze gevraagde positieve antwoord op diens vraag omtrent de houding van de P.v.d.A. tegenover de communisten na de verkiezingen. De heer Venneker (KVP) voelt niets voor een afwachtende houding t.a.v. de gemeentelijke autonomie; daar moet voor gestreden worden. Hij bepleit aanstelling van een ambtenaar voor de propaganda voor de gemeente als industrie plaats, omdat de wethouder al te veel bezet is. Op de gezinstarie ven hoopt spr. nog eens terug te komen. Dankbaar was hij voor hgt geluid over het radiodistributiebe drijf, doch met de winstderving moet rekening gehouden worden bij de terugbetaling van de koopsom. Russische agressie In antwoord aan de Communis ten, die het verwijt van agressie aan de Sovjet-Unie afwijzen, wijst spr. op de inlijving van de Balti- sche Staten bij Rusland. Dat de heer Torenvliet het begrotings debat een comedïe noemt, is niet alleen een beiediging van de raads leden, doch ook van allen, wier ver tegenwoordigers zij zijn. Ook zon der het Indonesische vraagstuk zou de toestand in Nederland al moei lijk zijn; dat hooft cr dus niet bij gesleept te worden. Ook het verwijt dat Nederland een moerd begaat op duizenden Indonesiërs, is onjuist. Nederland had de plicht een einde te maken aan de Broedermoord al daar, waar men zijn eigen soortge noten uitmoordt. Ook komt spr. op tegen de aan tijging van de heer Torenvliet te gen Regeringspersonen; spr. is geer. voorstander van het kapitalisme, doch wijst op het algemeen belang, cai door vele kapitalisten mei energie gediend wordt. Nederland heeft meer aan eén Dr. Philips dan aan 1000 Gerben Wagenaais. Het is rneer dan erg. alaus spr.. dat dit sccrt mensen zo aangevallen werd! en dat het wordt voorgesteld, alsof de nood van de kleine man door deze mensen veroorzaakt wordt. De oorzaax van ueze aanvai zit in het uitsluiten van' de Ccmmu- nislen uit de commissies; maar dat hebben zij te danken aan hun anti godsdienstige instelling en hun verdediging van de i' ngen. die in Ooftelijije landen gebeuren Dit is 'n redelijke verantwoording van etn De heer Knuistingh Neven roept dan Churchill te hulp. om de agres sie van de Sovjet-Unie tegen de Baltische Staten te rechtvaardigen; volgens Churchill moest Rusland de Curzon-linie innemen, om de bedreiging van het Nazisme tegen te gaan. En toen diende hij, zoals al zijn partijbroeders in andere gemeenten een motie in. om de steunnormen van M.H. te verhogen met f 1.50. (Slot volgt Maandag.) Aanwinsten Katholieke Leesbibliotheek ALKMAAR Aanwinsten Ka tholieke Leesbibliotheek: no. 8469, G. Seagrave: Birma Episode; no. 8500, Bruce Marshall: De Konings dochter; no. 8504, Nordhoff en Hall Norman: Door de branding gewekt: no. 8533, A. L. Broer: Het witte huis in 't groen; no. 8534, O. Degrijse: Christelijk Humanisme, deel U; no. 8535, x: Kardinaal Mindszenty; no. 8537, J. Aldrige: Sporen in de lucht. Meisjesboeken: no. 8542, S. Greup- Roldanus: De orchidee van 5 A» no. 8546, M. v. d. Heuvel: Ineke; no. 8547, M. Jurgens: Tjoep Kroon. Kinderboeken: no. 299, Lidow: Het maanboek; no. 300, Lidow: Het zonneboek; no. 301, J. Bon- gaarts: Het rode lamaklooster. K.A.B.-HOEKJE DE ZANGCLUB ALKMAAR. Als we onze ogen en oren goed open zetten, dan zien we rondom ons -heen een grote vervlakking op aller gebied. Zeker op cultureel tetrèin. Echt goede muziek en kunst wordt door velen niet gewaardeerd," de vraag is veel al naar iets, wat geen inhoud heeft, weinig moeite kost, en zeker geen „diepgang" heeft. Ongemerkt worden we allen daardoor aange tast, geheel onbewust volgen we de grote massa. De culturele taak der KAB is om daartegen op te roeien. Naast de reeds bestaande instellingen zo als' St. Cecilia en Vondel, mogen we met trots wijzen op onze eigen zangclub, welke tracht het betere lied onder het volk te brengen, en te zorgen dat ip onze gezinnen weer echt gezongen wordt. Op onze jaarvergadering hebben wij daar van even kunnen profiteren. Het brengt vreugde in onze vereniging, in de gezinnen, wij zullen daar wel bij varen. Reeds 25 dames en heren zijn aangesloten, dit is een mooi aantal maar niet voldoende, vandaar dat we even de aandacht op deze jonge club vestigen. Indien leden of hun gezinsleden met een gaaf en zuiver stemge luid, mee willen helpen aan onze piooie taak, en tevens zelf genot volle avonden willen beleven, laten zij dan eens komen luisteren op de repetitie, welke Vrijdags van 8 tot 9.30 uur des avonds wordt ge houden in St. Fidelis. Verdronken- oord. Als U een maal geweest bent, weten we zeker dat U zich opgeeft als lid. -\ ONZE AGENDA STEDELIJK MUSEUM: Ten toonstelling Sociale Raad. 3ULDEN VLIES: Zondag 2.30 Kindervoorstelling. 3IOSCOPEN: Harmonie, Mrs. Parkington, 18 jr.; Cinema: 3ejaagd, 14 jr.; Victoria: In het duister van de Nacht, 18 jr.; A.B.T.: Straatjongens en Home on the Range, 14 jr. ZONDAGSDIENST DOKTO REN; Dr. J. Degenaar, Em- mastraat 95, tel. 2310; Dr. A. L. Gransbergen, Gees- terweg 11, tel. 2294. ZONDAGSDIENST APOTH.: B. H. J. Schouten, Emma- straat 64. NACHTDIENST TAXI'S: Za terdag: Koopman, Linde gracht 43, telef. 3916; Zon dag: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. Aandacht voor tentoonstelling ALKMAAR. Voor de ingang van het Gemeentemuseum is een poort opgericht om de aandacht te vestigen op de tentoonstelling, die momenteel door de Sociale Raad Alkmaar daar wordt gehouden, te vens zal er in de avonduren nog 'n speciale verlichting worden aange bracht. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Wim, z.v. J. Houtenbosch en G. Mans; Willem, z.v. H. J. van Wanrooy en J. Bakker; Johan M. H., z.v. W. A. Jonker en M. Konijn; Jantina, d.v. H. Schoncnwille en G. Hommes; Anna G. M., d.v. H. D. H. Meijer en C. C. de Koning. Ondertrouwd: Johannes van der Veen en Cornelia Torenvliet; Jacob M. Horjus en Maria IJ. de Gunst; Durk Nijdam en Aukje Jellema; Willibrordus A. Himmelreich en Maria J. Kiiter. Overleden: Johan L. Lutjehaems, 67 jr., echtg. v. G. Verhoeven; Gus- tina Haathuiysen, 52 jr., echtg. v G. A. Blauw. Bekijkt U onze prachtige gebloemde ZOMERSTOFFEN en zeer voordelige prijzen vanaf Ook voor OUDERE DAMES in blauw-wit en zwart-wit. Ridderstraat 17 Alkmaar (Adv.) Inbraak ALKMAAR. Tijdens de afwe zigheid van de bewoners is inge broken in het perceel van de fam. A. aan de Westerweg. De dader heeft zich door vernieling van een ruit en inklimming toegang ver schaft. Een bedrag aan geld, anige sieraden en distributiebescheiden werden ontvreemd. H.V.Z, OPGELET! ALKMAAR. Zondag a.s. gaan we weer trainen. Het bestuur hoopt dat de opkomst net zoals 14 dagen geleden erg groot zal zijn. We star ten vanaf de Paardenmarkt om half drie. Tevens is er gelegenheid om je op te geven voor de Rode Kruis tocht op 3 April in Beverwijk. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden van de N.W.B. f 0.85. (niet leden f 1.35). Opgave uiterlijk tot 22 Maart- Daarna worden de inschrij vingen met 15 cent verhoogd. ALKMAAR. De wedstrijd AOG 1Vitesse 1 wordt gespeeld Zondagmiddag 20 Maart om 3.30 uur op het R.K. AFC voetbalter rein. De wedstrijd AOG 2WSV 2 wordt gespeeld op Zondagmiddag 2.30. De speelsters van het 2de elftal vertrekken om 1 uur uit Alkmaar met de trein naar Wor- merveer. Deze wedstrijd wordt ge speeld op het WSV voetbalterrein. Zorgen we allemaal er voor om op tijd aanwezig te zijn. Het Bestuur SCHOLA PUBLICA Kunnen wij spreken met de doden ALKMAAR. Vrijdag 25 Mrt. a.s. zal een „knal"-avond gaan worden in de serie avonden, die de Schola tot op heden heeft ge geven. Prof. Bessemans uit Gent nag op medisch advies geen lezingen meer liouden, maar we hebben na veel zoeken eindelijk prof. dr. A. G. L. van Rooy uit Brussel bs 'eid gevonden naar Alkmaar te komen, om voor ons een lezing te houden over het spiritisme, getiteld: Kun nen wij met de doden spreken? Prof. dr. van Rooy is de specia list, die de verschijnselen bestu deert, ze analyseert en ze tot een synthese brengt. De experimenten worden uitgevoerd door zijn hel per, fakir Josham Smans! Behalve door deze experimenten wordt de lezing nog geïllustreerd met een serie exclusieve licht beelden. Een ieder zal er van overtuigd zijn dat zo'n avond een evenement is, dat niemand van onze leden, tenzij om zeer gewichtige redenen, zal mogen missen. Daarom raden we ten zeerste aan, tijdig aanwezig te zijn om teleurstelling te voorkomen, want het zal waarschijnlijk onmogelijk zijn om daags daarna de voorstel ling te herhalen. Een loos snijdertje ALKMAAR. Door ambtena ren van de prijzen-opsporings- dienst te Alkmaar werd proces verbaal opgemaakt tegen een kleermaker alhier, die confectie pakken verkocht als zijnde maat werk. Hij liet zijn klanten een stof uitkiezen, nam hen de maat en liet hen na een dag of veertien terugkomen om te passen. Dan kwam een confectie-costuum voor de dag, dat hier en daar wat los getornd was en van rijgdraden was voorzien. Om de zaak nog aannemelijker te maken, liet hij zijn klanten soms nog wel een tweede keer komen passen en als het pak goed zat, werd het ver kocht, onder de prijs van echt maatwerk, maar aanmerkelijk ho ger dan voor confectie betaald wordt. Aan deze vreemde praktij ken is nu een einde gemaakt. Politie-voetb^l ALKMAAR. Dinsdag kwam de gemeentepolitie Alkmaar in 't veld tegen de gemeentepolitie uit Zandvoort. De eindstand was 30 in het voordeel van Alkmaar. Huurverhoging ALKMAAR. De verhoogde waterleidingprijs werd door een huiseigenaar alhier, die te Alk maar ongeveer 250 huizen en in de omgeving nog een zevenhon derd huizen heeft staan, in de huur doorberekend, hetgeen niet is toegestaan. Door de prijzen- contróle werd proces-verbaal te gen de huiseigenaar opgemaakt. Uit het Politierapport ALKMAAR. Bij het bouwen in de Uitenboschstraat werd een partij mitrailleurkogels en wat handgranaten aangetroffen. Een dame, die op de Frieseweg fietste, werd aangereden door een militaire vrachtauto en met twee gebroken ribben daarna naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. A.F.C.-NIEUWS AFC I—GVO I, 2.30 uur. AFC 3—ZAP 2, 12 uur. Vrone 2AFC 4. Junioren; USVU a—AFC a. AFC bPurmerend a, AFC c—GVO b. Adspiranten: Meervogels aAFC a. Alw. Forw. cAFC d. Meervogels bAFC c. Zaterdagmiddag 4 uur op het HSV-terrein AFC fVitesse c. Vooral voor deze laatste wedstrijd vragen wij de belangstelling. De spelers en „officials" vertrekken per fiets vanaf de Heiloërbrug, om 3.15 uur. Moedigt ze aan! Zondagmiddag een interressante ontmoeting op de Westerweg. AFC tegen de Zaanse 3e klasser GVO voor de beker. Dat belooft iets aparts. Om 12 uur speelt het derde tegen ZAP 2; die is zwaar, dus zet 'm op. Voor het overige verwijzen wij naar bovenstaand lijstje. Senioren, junioren en adspiranten (voor F), toont te kunnen op het groene veld en stelt je aanhang nooit teleur. Als steeds. De P.P.C.-er. N.B. Maandag is er geen club avond. Zegt het voort! In Mexico heeft een Amerikaan se filmmaatschappij een film op genomen, waarvan het scenario reminiscenties oproept aan de ge loofsvervolging die nog slechts en kele decennia geleden in dit land heerste. Het is de geschiedenis van de laatste priester, die in -het land, waar de kerk vervolgd werd en priesters verjaagd of vermoord waren, was overgebleven. De stof werd ontleend aan Graham Gree ne's boek, „The Power and the Glory". Ook op deze laatste pries ter in het land wordt jacht ge maakt, doch hij weet op het laat ste nippertje te ontkomen. Als zijn priesterplicht hem dwingt weer te rug te gaan over de grens, om een stervende bij te staan, valt hij in de door medewerking van een verrader opgezette val en ook aan zijn leven, maken de kogels van het peleton een einde. Maar dat de poorten der hel de Kerk niet kunnen overweldigen, demonstreert typerend de laatste scène, als de deur opengaat van een vertrek, waar de biddende en verschrikte gelovingen, die een overval van de vervolgers verwachten, in hun angst de bemoedigende woorden horen van de vreemdeling. die zegt: Ik ben de nieuwe priester. Hoewel wij voor het spel van Henry Fonda als de priester geen bewondering kunnen hebben hij tekent ons niet de figuur, zoals wij die van een priester mogen verwachten is de film wel de moeite waard, de fotografie van deze film is overweldigend mooi en de camera-man weet met licht en schaduw interessante aspecten te voorschijn te brengen. De film, die op het filmfestival te Venetië, behalve de internationale prijs ook nog met de grote prijs van het Office Catholique Inter nationale du Cinéma bekroond werd, werd o.a. vertoond in het Vaticaan voor 500 kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. Iets, wat van maar weinig films gezegd kan worden en wat voor onze lezers een aanleiding moge zijn ook deze merkwaardige film te gaan zien. A.B.T. „STRAATJONGENS" Deze week draait er een zeer va riërend programma in het A.B.T. Na het nieuws dingen twee hoofd films om de sympathie van de A.B.T.-bezoekers. De eerste „Home On the Range" getiteld, Iaat zien hoe moeilijk het vroeger was om een dierenbeschermer te zijn. Van alle kanten werd men belaagd door de uitroeiers van het'wild. Ook 'n zekere Garth had dit mee te maken en voor dit ideaal gaf hij zijn leven. Hij werd door zijn vijanden gruwe lijk vermoord. Een simpel verhaal overigens, waar weinig mee te be leven is. Hierna de „aardige" grap. pen van de „Straatjongens". Een menslievende tuinder neemt uit goedheid een stelletje straatjongens in dienst, maar moet wel heel veel verduren van deze lieverds, doch alles komt op zijn pootjes terecht. Een film om zich te amuseren, meer niet. Victoria „IN HET DUISTER VAN DE NACHT' Het niet erg opwekkende verhaal van de hoofdfilm wordt vooraf ge gaan door een buitengewoon goed voorprogramma, waarin de mannen van Polygoon weer eens hun kun nen tonen. Het journaal van de week toont prachtige opnamen van de Flori- bunda in Rotterdam, de berging van de lading van het verongelukte zee schip, de „Katowice", en tot slot natuurlijk fragmenten van de ver maarde voetbalmatch Holland— België, Ook het buitenlands jour naal is deze week weer met zorg en smaak samengesteld. Verder nog 'n goede film van Paganini's vioolcon cert. Voor de hoofdfilm, het trieste verhaal van een gentleman-boef. die tussen zijn verkeerde praktijken nog een goede daad doet voor zijn kind, konden wij minder enthousiasme opbrengen Ondanks de spanning, die er in dit, overigens vrij goed ge. regisseerde product ligt. kan men 'n zekere ergernis niet onderdrukken over de gemakkelijke manier, waar. op hier met mensenlevens wordt omgesprongen. Wegens moord als oplossing in conflicten dan ook voorbehouden voor bezoekers met wat meer ervaring in deze zaken. Harmonie „MRS. PARKINGTON" De mooie en levendige dochter van een cantinebaas trouwt met de rijke, opzichtige Majoor Parkington De majoor neemt zijn jonge bruid mee naar New-York, waar zijn vrouw kennis maakt met het leven in de hogere kringen. Langzamerhand krijgt de jonge vrouw een kijk op 't leven en ook de praktijken van haar echtgenoot. Na veel wederwaardigheden wordt zij zijn partner en wanneer zij, als de oude Mrs. Parkington, haar fa milie bijeen roept om een hunner van een debacle te redden, dan staan de overigen als één man op, om dat te voorkomen. Maar Mrs. Parkington weet wat zij wil en verschaft het geld om dat familielid te redden, in de overtui ging gehandeld te hebben als een goed partner van Majoor Parking ton. Voor 18-jarigen menen we. Vooraf nieuws en een aardig te kenfilmpje van Joop Geesink AFLEVERINGSVERBOD GEDISTILLEERD De vakorganisatie heeft de fa brikanten van gedistilleerde dran ken een tijdelijk afleveringsver bod opgelegd in verband met de wijziging van accijns in het kader van de Benelux. K,. F. C.-KEURINGEN ALKMAAR: Cinema American: Gejaagd, 14 jr. (B); Victoria: In het- duister van de nacht, 18 jr. A.B.T.: Straatjongens, 14 jr. (L>; Harmonie: Mrs. Parkington. 18 jr. (C). Abonnementsvoorstelling Gulden Vlies „Tramlijn Begeerte" van Tennesee Williams ALKMAAR, Door de oude bin nenstad van New-Orleans, het „French Quarter" de geboorte plaats van de Jazz, rammelt een oude schamele electrische tram, welke (evenals vroeger de spoor- locomotieven) een naam heeft: „De sire", het eindpunt van die lijn. Stampend langs de uitgesleten rails hijgt zij naar het eindpunt. Er waren een paar haltes in die bonte buurt, waar alle rassen wo nen, waar artisten leven aan de rand van het jachtende leven, de namen van de haltes zijn „Kerk hof" en „Hemelrijk". Tennesee Williams heeft in die buurt gewoond. Met zijn wijsgerige fantasie schreef hij rond die tram een stuk, dat ieder van ons aan spreekt. Omdat ieder van ons er wel een stuk van zichzelf in terug vindt. Omdat wij allemaal die tram kennen, omdat wij allemaal met die tram meerijden naar dat eeuwige eindpunt „Desire". Voor de 3e abonn'ementsvoorstel- ling Serie B zal „Comedia" Dinsdag a.s. een opvoering geven van dit boeiende en veelbesproken stuk. De hoofdrollen worden vertolkt door o.a. Ank v. d. Moer, Truus Dekker en Guus Hermus. In verband met de lange duur van het stuk begint de voorstelling om 8 uur precies. Dure kaasjes ALKMAAR. Tegen een kaas handelaar hier ter stede werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij zijn kaas zo duur verkocht aan grossiers, dat de prijs nog hoger lag dan de consumentenprijs. Hoe de grossier en de detaillist'er dan verder uit moesten komen, liet hij ze zelf maar uitzoeken. 'TOUDE HOF TE BERGEN In ons bericht over 't Oude Hof in ons nummer van gisteren zijn enkele regels niet op de juiste plaats gekomen. De eerste 19 af gedrukte regels dient men in te lassen tussen de 10e en 11e regel van ónderen in de 2de kolom van het bericht. Dan is dit duidelijk te begrijpen. GROSLIJST P.V.D.A. RAADSVERKIEZINGEN ALKMAAR. Op een leden vergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Alkmaar, is de groslijst voor de aanstaande Ge meenteraadsverkiezing als volgt samengesteld: 1 M. Coerts; 2 A. Sietsma; 3 R. Bakker; 4 K. Kir- pensteijn; 5 C. Couwenhoven; 6 A. Steenis; 7 H. Koot; 8 J. Wlese; 9 W. Klaasse Bós; 10 A, Eriks; 11 G. W. de Jong; 12 J. H. Meyer; 13 H. W. Kaagman; 14 Mevr. A. Kos ter-Schouw; 15 Mevr. J. H. Kom mer-Van der Zwaard; 16 E. J. M. Schinkel; 17 W. S. van Rutten Jr. 18 F. M. Wisman; 19 C. Blaauw; 20 G. O. Neef; 21 M. Radsma. In de volgorde van deze candi- datenlijst kan nog wijziging ko men door een onder de leden te houden referendum. Prijzencommissie Alkmaar ALKMAAR. Hoewel minder dan voorheen, komt het nog regel matig voor dat kopers, vooral die van textiel en aardewerk, te hoge prijzen aan hun leverancier moe ten betalen. Nog steeds zijn er personen, die, om welke 'reden dan ook, menen hun prijzen hoger te moeten stellen dan officieel is toegestaan, daarmede de economie van ons land in gevaar brengend. Onlangs werden b.v. twee café houders en drie banketbakkers verbaliseerd wegens te hoge prij zen vragen. Ook kappers, er wer den er in een korte tijd 13 be keurd, vielen als slachtoffer van de controlerende ambtenaren, voorts winkeliers in huishoude lijke artikelen en zelfs prijkte de zer dagen op de lijst een hande laar, die een motorrijwiel voor f 105.te duur verkocht had. Kopers doen goed, in geval van twijfel, zich in verbinding te stel len met de prijzencommissie Alk maar, zodat door bemiddelend op treden veel teleurstelling en' on aangenaamheden kunnen worden voorkomen. TENTOONSTELLING SOCIALE RAAD Tien eeuwen Naastenliefde ALKMAAR. In het Stedelijk Museum te Alkmaar wordt heden middag een tentoonstelling ge opend, die voor Alkmaar iets bij zonders is. Men krijgt er name lijk, en niet alleen aan de hand van cijfers en grafieken, een over zicht van ongeveer tien eeuwen naastenliefde en charitatief werk, zoals armenzorg, ziekenzorg, hulp aan weduwen en wezen, kortom, de gehele ontwikkeling van het maatschappelijk werk werd er in beeld gebracht. Teruggaande tot de eerste ar menzorg, zien wij bij de ingang een oude kloosterpoort, de eerste plaatsen waar de hulpverlening werd uitgeoefend. Dan volgen de burgerlijke instellingen, die onder en na de middeleeuwen uitgroei den tot vaak grote en machtige lichamen, we zien er de hofjes en de moderne rusthuizen in bonte verscheidenheid langs de wanden. Enig is het boek van de Bootsge zellen uit Venhuizen, die onder ling een soort verzekering tegen ongevallen op zee hadden, schil derijen van de stichteres van het Bijleveld-hofje, van dé stichter van het Wildemanshof en de Pius- stichting. Het werk van verschil lende verenigingen en instellingen op sociaal gebied, de vroegere en moderne wijze van ziekenverple ging en als sluitstuk een overzicht van het werk van de Sociale Raad en de Raad van Arbeid. Een zeer instructieve, maar vooral ook in teressante tentoonstelling, die de moeite van het bekijken zeker waard is. De tentoonstelling is de volgende week nog geopend van 21 tot en met 26 Maart en wel des morgens van 10 tot 12 uur, des middags van 2 tot 6 uur ën des avonds van 7 tot 9 uur. licht door min staf, generaal Reyi opperbevelhebber, een mislukking de noeming van een de hogere rangen e kwaam geacht. Eei de eerste opperbe ontdekken. Het bi gronden acht de wederzijds vertroi strikte voorwaarde ding tussen minist de regering in 193 hebber, was niet commissie een fou Toen de eerste besj inmiddels benoemd: hebber op 9 Septeml vond. bleek onmidc gevoelens der regerii de opperbevelhebber niëerden. Het spree! dit foutieve begin r heeft invloed te oe verdere verloop van heel afgezien van d< twijfel aan de algehe van de heer Reijn functie van opperbe' was of niet, de regs nietmogen aanstelle als de benoeming i overtuiging kon gesc De desillusie, wel] ming van de heer K worden, kan de comi niet anders beschou een te voorzien gevol waarop en de C waarin', deze bene plaats gevonden. De stane latente crisis e: het einde van 1939 Generaal Reynder; het enquête-rapp( boekje wordt o| worden breuk tussc van Defensie en de ber zijn mede veroo: weinig vooruitziende tastende beleid van Augustus 1939. M Al dadelijk botste: over de te volgen resultaat van een, c 1939 onder voorzïl H.M. de Koningin spreking van de re opperbevelhebber, w raai Reijnders de c ven: Bij een overn uit het Oosten op lands neemt het Grebbelinie geen l aan, doch trekt tijdi) macht van de ten F Maas opgestelde troi het Oostfront van c land onder achterle achterhoede in de Generaal Reijnder dere mening: hij w met dezelfde troep volgens de Grebbelir front van de vestin dedigen, terwijl de Defensie op het str dat in verband met schikbare troepen tu linies een keuze dii gemaakt. De commissie ach lijk, dat de regering dat de opperbevelhe orders zou uitvoerei hierop neerkwamen situatie mocht ontst legerkorpsen eerst linie zouden vechter nieuw van het Oos vesting Holland. Opdracht Men zou menen, i dracht, maar de f daar anders over. 1 van de minister aa dant van het veldl de opdracht niet 1 Had de opperbevelh wijdte ervan niet 1 niet willen begrijpe dat generaal Reijnd opdracht van 9 Sept had opgevat, om i legerkorpsen de Gi digen, daarna de g breken, terug te t; slotte met dezelfde weerstand te biedei Hollandse waterlini Naar aanleiding heeft daarop op 3C der leiding van H. een bespreking plas de regering en de ber.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2