Verhouding tussen katholieken en protestanten Struggle, Een uitstekende weerlegging Nieuw-Guinea stelt geen prijs op immigratie van Japanners Revolutionnaire landbouw- theorie van ir. Cleveringa „EEN ZOMERIDYLLE" B.V.V., Lir VOETB PAG. 4 Zaterdag 19 Maart 1949 DE WAARHEID OVER SPANJE Verklaring van Joh an Ariks Juist uitgangspuntmaar te krasse conclusies Schaakrubriek Hoe zit dat nu pNIGE TIJD GELEDEN verscheen er van de hand van de HBS- leraar te Appingedani, de heer Steenhouwer, in de Nieuwe Damster Crt. een artikel, waarin o.m. beweerd werd, dat de katholieken zich niet te beklagen hadden over de behandeling van de Kath. Kerk in Hongarije, omdat zij in Spanje dezelfde houding tegenover de protestanten aannemen. Ons Noorden van 25 Febr. j.l. is tegen deze volkomen ongemotiveerde bewering opgekomn en heeft de heer S. uitgenodigd één authen tiek bewijs aan te voeren, hetwelk zijn stelling motiveerde. De heer S. heeft echter niets meer van zich laten horen. De pastoor van Appingedam, de Z.E. Heer van Blaricum, heeft echter deze zaak niet op zich laten zitten, maar zich de moeite getroost, ter bevoegder plaatse betrouwbare inlichtingen te verzamelen over de houding van de Kath. Kerk tegenover de aldaar wonende protestanten. Het resultaat van zijn bemoeiingen heeft hij in een artikel verwerkt en aan de Damster Crt. toegezonden. Het leek hem intussen belangrijk genoeg een doorslag van dit artikel aan Ons Noorden ter plaatsing af te staan. Wij vermoeden, dat velen van onze lezers met deze mededelingen van pastoor v. Blaricum, bij aanvallen op de Kath. Kerk in Spanje, nog wel hun voordeel kunnen doen. Het volgt hier: Van leugenachtige beweringen blijft altijd wel iets hangen. Daar om over bovenstaande een reeks feiten en gegevens. Na vastgesteld te hebben dat op een lichting van 200.000 soldaten slechts 22 met-katholiek waren, zeide de Spaanse Legerbisschop Mgr. Modrego in 1946: ..Toch is er voor alle groepen van de bevolking volkomen godsdienstvrijheid. Al zijn de niet-katholieken verre in de minderheid, toch wordt ook in het Leger ervoor gezorgd, dat de Ara bieren en niet-katholieken hun godsdienstplichten kunnen waarne men. Het wordt tijd, dat de critici van Spanje zich eerst eens op de hoogte gaan stellen, alvorens hun opmerkingen te maken." Volgens protestantse opgave is in Spanje 1 op de 4000 protestant. Er zijn ongeveer 7000 practiserende Spaanse Protestanten. Buiten landers en niet-practiserenden mee gerekend zijn er ongeveer 25000. Artikel 6 van de Fuero de los Espanoles luidt:' ..Evenwel zal nie mand om zijn godsdienstige over tuiging of de private uitoefening van zijn eredienst lastig gevallen worden. In het openbaar (d.w.z. in de open lucht) echter worden geen andere kerkelijke plechtigheden dan de katholieke toegelaten." (In Nederland noemt men zoiets pro cessieverbod.) Dit laatste heeft geen, betrekking op huwelijken en begrafenissen. Dit blijkt overduidelijk uit vele versla gen in de Spaanse Protestantse bladen Een voorbeeld: in El eco de la verdad (Febr. 1947) staat: ..in het sterfhuis en op het kerkhof werd een toespraak gehouden. In beide plaatsen hadden wij de gelegenheid voor een grote menigte volks het Werk van Christus te tonen." Bovendien blijkt uit vele van die verslagen, dat de tolerantie verder gaat dan de letter en zelfs de geest van de Wet. Lees b.v. dit teletfra?n van de Zwitserse kerk aan het E.P.D.: „De Zwitserse kerk in Barcelona verheugt zich in de optimistische uitbreiding van haar leven. Goddelijke diensten, bijbel uren, zielzorg en onderricht konden in het afgelopen jaar zonder tegen spraak gehouden worden. Voor deze weinige Protestanten zijn in Spanje minstens 162 kapel len, beschermd door de Spaanse Staat, één seminarie, zes scholen, één uitgeverij, twee boekwinkels, die zich uitsluitend op prot. propa ganda toeleggen. Wat betreft protestantse scholen. Spaanse onderwijswet (tit. 2 art. 23 luidt: „De buitenlandse scholen, welke in Spanje zijn gevestigd en kel en alleen voor buitenlandse kinderen zullen gewaarborgd wor den." Het aantal protestantse Spaanse kinderen is te klein (zie boven leger) om een eigen school materieel mogelijk te maken. Op de katholieke scholen wordt natuur- lilk godsdienstonderricht gegeven, maar aan niemand wordt het ka tholiek geloof opgedrongen. Voor- zoverre echter (ik heb daarover e,pen gegevens, maar men beweert dit) de kinderen gedwongen zou den worden het godsdienstonder richt bij te wonen, zou dit sterk at te keuren zijn. Wat betreft litteratuur: voor dit kleine groepje verschijnen in Span je geheel vrij en zonder godsdien stige censuur 1) Notas de la Obra Biblica. 2) Constatjcia (6de jrg.), 3) Escudrïnador Biblico (5de jr„.), 4) El camino .(4de jrg.), 5) El eco de la Verdad, 6) Carta circular a los Evangelicos Espanoles, 7) Hoja Parroquial de la Iglesia del Reden- '°In'l70tasOde la obra Bib. lezen we: verspreid in 1944 6025 Bijbels, in 1945 7581; verkocht onder Pro testanten in 1945 4993 Bijbels, in 1946 3476; in een maand tijds door reizende predikanten 19 kerken bezocht, waar 22 conferenties ge houden, bezocht in totaal door 7000 personen. Hoe rijmt men de bewering van- vervolging met de volgende verkla ring van Mgr. Vizcarra, hulpbis schop van Madrid, gedaan in 1948: „Zij (de Adventisten van de 7de dag) hebben een onrustbarend of fensief ingezet tegen de Katholieke Kerk en tegen de godsdienstvrede en de sociale vrede van ons vader land... nieuwe nederzettingen hebben zich op grote schaal verme nigvuldigd. Zij kopen kostbare ge bouwen op strategische punten, met overvloedige economische middelen door het buitenland verstrekt." Ik moge opmerken, dat boven staande gegevens zijn ontleend aan protestantse Spaanse bladen of aan verslagen van mensen, die persoon lijk een onderzoek hebben ingesteld. Zij, die zulk een herrie schoppen in Spanje en over Spanje, zijn Ame rikaanse fanatici n.l. de fanatieke Adventisten van de 7de dag. Door hun uitdagend optreden en het ver spreiden van blaadjes, waarin be schimpingen van de Mariaverering en van de Paus, tarten zij de katho lieke Spanjaarden. Dit heeft aanlei ding gegeven tot enkele kloppar tijen, welke, al zijn ze te begrijpen, toch sterk afgekeurd moeten wor den. Maar evenzeer moet het gedrag van deze (niet van dé) Protestan ten worden afgekeurd. Bovendien hebben zij deze voorvallen opge blazen tot gruwelverhalen over vervolging en het met Amerikaans geld klaargespeeld om de wereld pers dit te doen geloven, zoals alles tegen Spanje graag wordt geloofd. Dit is unfair. Niemand onder de Katholieken zal dit echter aan hét Protestantisme verwijten. Evenmin als een verstandige Protestant door tartend optreden uitgelokte kloppartijen aan hét Katholicisme zal verwijten of daarbij zal spreken van vervolging. Moskou lacht in zijn vuistje. Over alles, wat in het katholieke Spanje gebeurt, wordt nu reeds jarenlang door de wereldpersbureaux een ge weldig kabaal gemaakt, terwijl, tot voor kort, over de honderden ma len ergere gebeurtenissen in andere landen hoegenaamd niets werd ge zegd. Ik voel niets voor dictatuur, ook niet voor de gematigde dicta tuur van Franco, maar toch geloof ik. dat het nageslacht Franco dank baar zal zijn, dat hij niet zó demo cratisch was, dat hij het commu nisme rustig de fundamenten van maatschappij en staat liet ondermij nen, zoals de andere West-Europese landen. Het zou mij dan ook niets verwonderen, als de geheime aan stoker van al dat feitenverdraaiend wereldkabaai over Spanje te vin den was achter het ijzeren gordijn. Ik besluit met woorden van bo vengenoemde Mgr. Vizcarra, ge schreven in 1948: „Deze weinige Protestanten in Spanje zijn erin geslaagd, met hulp van hun buiten landse beschermers, om niet alleen de hun beschermende genootschap pen. maar ook de kanselarijen van machtige naties en wat nog mqer bevreemdt de katholieke pers van verschillende Europese en Amerikaanse landen in beroering te brengen. In de Spaanse burgeroor log echter, toen de Marxisten 13 Bisschoppen en 5255 priesters en 2669 mannelijke en vrouwelijke kloosterlingen vermoordden, toen duizenden kerken en kunstmonu menten in brand werden gestoken en geplunderd, toen talloze on schuldige katholieke burgers wer den vermoord, bewaarden z ij een diep stilzwijgen. Thans echter, naar aanleiding van geïsoleerde voor vallen zonder doorslaggevende be tekenis en gevolgen, zetten zij de diplomatie en de pers van zovele naties in beweging." EXTRA TREINEN NAAR DE BOLLENVELDEN Ten gerieve van bezoekers aan de blocmbollenvelden zullen op de' Zondagen 3, 10, 24 April en 1 Mei alsmede op de beide Paasdagen ex tra treinen rijden tussen Amsterdam en Den Haag. De treinen van Amsterdam naar Den Haag vertrekken van 10.10 af, 10 minuten over elk uur tot en met 18.10, die van Den Haag N.S. van 9.53 af, 7 minuten voor elk uur tot en met 16.53. De laatste trein van Den Haag H.S. vertrekt om 17.23 uur. VERMINDERING E.C.A.- TOEWIJZINGEN WASHINGTON. 17 Maart lANP- itnetaDe ECA heeft gisteren de aankoopmachtigingen ten behoe ve van Nederland verminderd met een bedrag van 100.000 dollar, nl. voor de aankoop van katoenlinters in de Ver. Staten in het derde kwartaal van 1949 met 50.000 dollar en idem aankoop in het tweede kwartaal eveneens met 50.000 dol lar. In het kader van de vernietiging van Duitse oorlogsindustrieën heeft men de kraan- en hefinstallaties op Helling 8 van de Ger- maniawerven te Kiel in de lucht laten springen. HOEWEL zij op de keper beschouwd niets nieuws onder de zon brengen,, vormen de opzienbarende beweringen van ir. Cleveringa overal in den lande voor overvolle zalen, hèt onder werp van de dag in landbouwkringen. Wat zijn conclusies ook mogen zijn, de heer Cleveringa bereikt er mede, dat du boeren en voorlichters duchtig over deze hoogst belangrijke materie gaan denken. En wij geloven dat dit zijn bedoeling alleen is, en dat het vuurwerk, dat hij door zijn vertogen heenwerkt, en lang niet altijd in overeenstemming is met de werkelijkheid, slechts be doeld is om stof tot discussie in eigen kring te verschaffen. Want ook Cleveringa is niet in staat om op grond van zijn theorie een practisch uitvoerbaar werk schema tot verbetering van de landbouw aan de hand te doen. Dat werkschema kan alleen na rijp be raad en inschakeling van alle be schikbare krachten gevonden wor den. Want zoals hij ook zeer te recht opmerkte, daartoe is onze van haar werkelijke basis losgerukte boerenstand alleen, niet meer in staat. Het treft wel ongelukkig, dat nu op dit moment de gehele produc tie zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd in het belang van de ge hele natie, de door hem als uit- 0„j,.. gangspunt genomen ernstige bodem- in een ontzettend gevaar voor ons vallen ook zij ten prooi aan de vele ziekte veroorzakende parasieten. Deze ziekten. Inderdaad zijn de stellingen, die ir. Cleveringa met zoveel overtui ging poneert, verontrustend. En he laas bewijst de huidige gang van zaken, dat hierin stellig een kern van waarheid schuilt. Want ook in onze omgeving zijn totaal dode gron den gesignaleerd. Onoordeelkundig kunstmest gebruik en niet-gebrui- ken van organische mest hebben dit veroorzaakt. En de gebruikers van nu weten er geen raad meer mee. Wanneer dit in steeds toenemen de mate gaat optreden, schuilt daar TEXTIELHANDELAREN WILLEN OPHEFFING VAN DISTRIBUTIE De Nederlandse Bond van Detail handelaren in Textiel en Mode-ar tikelen „Demotex" te Amsterdam m vergadering bijeen, zond een tele gram aan de Minister van Econo mische Zaken. Daarin wijst de bond cr op. dat het in het belang van dc textielvoorziening van het Neder landse volk. alsmede in het belang van de textieldetaillisten. dringend noodzakelijk is dat de distributie van textielgoederen onmiddellijk wordt opgeheven en dat op korte termijn de prijsbeheersing wordt af geschaft van alle niet-utility tex- tielgoederen. Demotex is overtuigd dat alleen in vrije concurrentie de juiste prijsverhouding zal worden gevonden, waardoor goedkope goe deren lager in prijs zullen komen, terwijl voor luxe en aan mode on derhevige goederen ^een ruimere winstmarge noodzakelïk is. Het F.I.F.A. jeugd-tournooi Betreffende het FIFA jeugd- tournooi verneemt het A.N.P van K.N.V.B.-zijde, dat de wedstrijd tussen de winnaars van Neder landOostenrijk (18 April, Sta dion Utrecht) en Noord Ierland— Engeland (18 April, H.F C-ter rein Haarlem) op Dinsdag 19 -\Prll in het Olympisch Stadion te Am sterdam zal worden gespeeld. BATAVIA (Aneta). Naar aan leiding van een bericht, dat voor aanstaande Japanners in privége- sprekken te kennen gaven, dat het vraagstuk van de overbevolking in hun land zou kunnen worden opge lost, wanneer 40.000.000 Japanners toestemming zouden krijgen om zich op Nieuw-Guinea te vestigen, heeft Johan Ariks, politieke vertegen woordiger der Iriaanse bevolking van Nieuw-Guinea een verklaring afgelegd: ..Ik wens mede namens de Iriaan se stammen, die door mij worden vertegenwoordigd, mede te delen, dat wij op een immigratie van Ja panners hoegenaamd geen prijs stel len. Ik geloof ook niet dat de bevol king van het Australische deel van Nieuw-Guinea zulke aangename er varingen van de Jappen heeft, dat zij deze mensen zo gaarne in haar midden wil opnemen. Met verba zing heb ik telkenmale moeten con stateren, dat lieden die terzake in het geheel geen recht van spreken hebben, zich in allerhande zaken mengen welke in feite slechts dc autochotone bevolking aangaan. Naar mijn mening is vooral de Japanse geste om ons land tot ont wikkeling te brengen en de levens standaard van ons volk te verhogen op z'n zachtst uitgedrukt niet van cynisme ontbloot, ik geloof niet dat de Amerikanen zo dwaas zouden zijn om zich met het oog op een dergelijke immigratie met de Ne derlandse en Australische regering in verbinding te stellen, zoals blijk baar door dc Jappen wordt gehoopt. Het wordt inderdaad de hoogste tijd. dat de Nederlandse regering klare wijn schenkt en in overleg met en overeenkomstig de wensen van de Iriaanse bevolking de status van Nieuw-Guinea vaststelt. De re gering tone de wereld, dat democra tie en zelfbeschikking voor haar geen holle phrascn zijn en respectere de wil van mijn volk." Conferentie. BATAVIA, 17 Maart (Aneta). Namens de vereniging Kolonisatie Nieuw Guinea., de Groter-Nederland actie, de N.l. Pensioenbond, de Va derlandse Club. het Nederlands cul tureel Verbond en de Nederland- Nieuw Guinea Federatie, zijn tele grammen gezonden aan dr. Drees en dr. Beel, waarin het verzoek van de heer Jariks voor het doen deel nemen van de „Irians" (de Papua's) aan de Ronde-tafelconferentie" met alle kracht wordt gesteund". In deze telegrammen wordt pro test aangetekend tegen het voorne men. dat de voorlopige Federale re gering Nieuw Guinea ter conferen tie zal vertegenwoordigen, hetgeen in strijd wordt geacht met de bepa lingen van het Besluit Bewind In donesië in overgangstijd. SPOREN VAN ST. PETRUS' GRAF VATICAANSTAD, 16 Maart (Reuter). Z.H. Paus Pius XII zal zelf het volgende jaar de resul taten van negen jaar archeologisch onderzoek onder de St. Pieter aan de wereld meedelen. Tijdens een audiëntie heeft de Paus onlangs tot enkele studenten gezegd, dat het een beschikking van de goddelijke voorzienigheid is geweest, dat Petrus Rome tot zijn bisschoppelijke zetel koos. Hier in het circus van Nero aldus de Paus stierf Petrus als een belijder van Christus, een om standigheid, waarvoor wij onweer legbare archeologische bewijzen bezitten. Onder de koepel van de St. Pieter bevindt zich Zijn graf. Men vermoedt, dat de Paus in het Heilig Jaar, dat is in 1950, het archeologische en typographische bewijs daarvan aan de wereld zal meedelen. Eer, deel van de nieuwe opgravingen zal dan voor 't eerst voor het publiek toegankelijk zijn. V.S. kopen kinine-sulfaat De ECA-missie in ons land maak te Donderdag de aankoop van een hoeveelheid kinidine sulfaat ter waarde van 278.000 dollar bekend. Dit kinidine-sulfaat is een deriavat van kinine en werd ten behoeve van de Ver. Staten aangekocht bij de N.V. Bureau voor de Kininever- koop in Amsterdam. Voor het Engelse militair ge rechtshof te Düsseldorf is het proces begonnen tegen de En gelse Savitry Mucherji, die er van wordt beschuldigd met de hand geschreven pamfletten te hebben verspreid, waarin propa ganda voor de nationaal-socia- listische ideeën wordt gemaakt. De beklaagde (midden) bij het verlaten van het gerechts gebouw. structuur fouten zich inderdaad in verhevigde mate manifesteren. Re kening houdende met deze reali teit, en de absolute onmogelijkheid om binnen afzienbaren tijd tot ra dicale verbeteringen te geraken, klemt dus de eis tot het bewande len van de gulden middenweg: het bevorderen van structuur-verbete ringen door een zo groot mogelijk gebruik van organische meststof fen en een zo groot mogelijke pro ductie met behulp van verantwoor- deliike hoeveelheden kunstmest De levens theorie. Decennia lang heeft de landbouw wetenschap de bevindingen van Liebig, dat de in de grond aanwe zige zouten, resp. zuren, de enigste maatstaf gevende factoren zouden zijn, aangehangen en dientengevol ge de kunstmest als universeel pro ductiemiddel aangeprezen. „Nee," zeide de heer Cleveringa o.a. Maan dagavond voor een 400-tal boeren, veeartsen, landbouwschoolleraren en voorlichters te Schagerbrug. Niet 't anorganische, maar 't' organische in de grond, dat is het belangrijk ste. Waarom zou overal in de kos mos het levende leven kunnen sti muleren, en in de grond het anor ganische het belangrijkste zijn. Dat kan niet. 30 en meer jaren zijn op verschillende plaatsen ter wereld mannen deze lacune gaan onderzoe ken, en tot de slotsom gekomen, dat ook in de grond de levende we zens schimmels, bacteriën en heel kleine dieren het belangrijkste zijn. Die levende wezens leven en wer ken, maken de structuur van de grond luchthoudend en kruimelig, sterven tenslotte af en vergaan. En het is juist dit voortdurend in ont staan en ontbinding verkerende micro-leven, dat de planten op de grond het enigst juiste voedsel kan verschaffen. Een grond zonder dit micro-leven is dood. Is het zand, dan verliest het zijn samenhang en gaat stuiven. Is het klei, dan wordt het een kleverige luchtloze massa. In beide gevallen sterft echter het belangrijkste deel der wortels af. De planten verliezen daardoor hun weerstand en al blijven ze nog lang bij de gratie van de opgebrachte zouten en water in leven, ze worden ziek en leveren een niet volwaar dig product. Mens en dier .die dit innerlijk weerstandloze voedsel eet, verkeert in de onmogelijkheid om daaruit zelf ook voldoende weer stand te putten. Al te gemakkelijk gehele volk. Maar ten aanzien van die veeziekten e.d. ligt de zaak niet zo eenvoudig. Verminderde weer stand van de gewassen zal stellig wat minder weerstand krachtige mensen en dieren tengevolge heb ben. Maar wij weigeren kortweg aan te nemen, dat alleen een goede grondstructuur ziekten onmogelijk zou maken. Voordat men er aan dacht kunstmest te gaan gebruiken, werd de mensheid en de dieren wereld door ziekten geteisterd. En indien we ons niet vergissen, tallo ze malen veel gevaarlijker en meer massaal dan tegenwoordig. Voor geen geld van de wereld zouden wij dan ook mee willen gaan met Spr.'s theorie, dat- bij een gezonde grond, de vaceinatiespuit zijn werk zou hebben gedaan. Dank zij de te genwoordige medische inzichten, heeft ons land het laagste sterfte cijfer uit de geschiedenis en van geheel West-Europa, ondanks de slechte structuur van vele met name te noemen gebieden. En ir. Cleve ringa's bewering, dat maag- en an dere kankers, uitsluitend te wijten zijn aan het eten van weerstand loos voedsel, kon wel eens een tik keltje voorbarig zijn. Althans is dit in geen enkel opzicht door wie dan ook overtuigend aangetoond. Om wille van deze wel wat erg licht vaardige beweringen, mogen we ech ter de kern van Cleveringa's be toog niet verwerpen. En die kern voert ons tot de bovenomschreven noodzaak van een minder kunstma tige en meer organische bemesting onzer landerijen. Compost. Met vorenstaande voor ogen, ligt het voor de hand. dat alleen een volwaardige organische meststof, waarin de levendragende factoren in harmonfeuse verhoudingen tesamen zijn gebracht, de beste uitwerking op onze structuur-zieke gronden kan hebben. Een dergelijke mest stof is compost, samengesteld uit plantaardige en dierlijke afvallen, vermengd met grond (dat immers reeds een bacterieleven bevat, zij het misschien weinig ontwikkeld). Planten, stalmest en grond dienen met elkander te vergaan, teneinde de juiste humus, een structuurver beteraar bij uitstek, te laten ont staan. Iedere veehouder kan com post maken. Maar iedere akkerbou wer niet. Deze heeft wel de mod der uit zijn sloten, ook niet te on derschatten, maar in gunstigste ge val slechts weinig stalmest tot zijn beschikking. Hij zou aangewezen zijn op de compost uit de grote steden. En hierin ligt het terrein, dat de gezamenlijke krachtsinspan ning van boer en burger eist. Want de boer alleen is niet bij machte de hieruit voortvloeiende kosten voor zijn rekening te nemen. Daarvoor is de achteruitgang van de grond, en de financiële achteruitgang van de boerenstand in een ver stadium gekomen. Pas wanneer de overheid de boer deze compost voor 'n voor hem dragelijke, prijs kan leveren, en een oplossing weet voor de enor me vrachtkosten, dan is er licht te zien. Daartoe is overleg nodig. Overleg met hoog en laag en in de gehele landbouwwereld. En in af wachting van deze resultaten kan elkeen door een zo verstandig mo gelijke aanwending van de hem ten dienste staande organische mest stoffen, waaronder ook te verstaan oordeelkundige groenbemesting op eigen bedrijf het mogelijke te doen. opdat een totaal structuur verval wordt voorkomen. Want de gevol gen zijn overal ter wereld, ook in ons landje, als een meedogenloos waarschuwend teken op de wand geschreven. Een hevige worsteling om de bovenste plaatsen in het Russische kampioenschap eindigde met het delen van de eer tussen de 24- jarige Bronstein en Kotov. De laatste toonde vooral een echte vechtlust door 10 partijen te winnen, 4 te verliezen en eveneens 4 remise te houden Bronstein is ondanks zijn jeugd veel be dachtzamer met als gevolg minder overwinningen, maar ook minder nederlagen. Botwinnik en Smyslov waren niet van de partij. Ze hadden schaakvacantie gekregen. Keres was een raadsel en bracht er niet veel van terecht. Een openbaring was het spel van de 3de prijswinnaar, de 28- irige S. Furman uit Leningrad. eze veelbelovende schaakmeester deed voor de eerste maal mee! Van de andere jongere spelers trokken Kholmov en Averbach de meeste aandacht. Hieronder een uitstekende partij van Kotov! Wit: Zwart: A. Kotov G. Lisitsijn Hollandse verdediging 1. d2d4, e7e6. 2. Pgl—f3, f7 —f5. 3. g2g3, Pg8—f6. 4. Lfl— g2, Lf8e7. 5. 0—0, 0—0. 6. c2— c4, d7d5 (de moderne behande ling van dit verdedigingssysteem de z.g. Stone-wallopstelling. Vroe ger was meer gebruikelijk met Gd6 op een tegenoffensief in het centrum aan te sturen). 7. b2b3, c7cö. 8. Ddl—c2, Pf6— e4 (onjuist, omdat dit paard spoe dig aan aanvallen komt bloot te staan. Strategisch en in de lijn van een zwarte opmars tegen de witte koningsflank is de voortzet ting 8De8 gevolgd door 9. Dh5 en 10Pbd7). 9. Lel—b2, Pb8d7. 10. Pf3—el, b7 b6 (weer een minder goede zet, de opmars 10a5 enz. open de nog enige perspectieven). 11. Pel—d3, Lc8b7. 12. f2—f3 (heb ik het niet gezegd!) 12Pe4 d6. 13. Pd3—14 (Au! de knol wil op e6 iets gaan weg-vreten). 13. Tf8—f6. 14. Pbl—d2, Tf6— h6 (meer bedoeld om een beetje ruimte voor zijn stukken te maken dan op aanval te gaan spelen). 15. Tfl—el, Le7—g5. 16. e2—e3, e6— c5. 17. d4xc5, b6xc5. 18. Tal—dl, Dd8b6. 19. Pd2bl, d5xc4. 20 b3xc4, Pd7—f8. 21. Pbl—a3, Pd6 f7 (zwarts stukken zijn als ge volg van een verkeerde strategie onharmonisch opgesteld. Wit heeft een duidelijk positioneel over wicht). 22. Tdlbl (bezield met minder elegante bedoelingen je gens de zwarte koningin). 22. Db6c7 (ze trekt al om het populair te zeggen aan haar schaakkuiten). 23. Pa3b5, Dc7 (J. H.).Op ons bureau vonden wij, door een vriendelijke hand Qns toegezonden, een uitnodiging van de afd. Groningen van de U.S.S.R., de bekende initialen van een vereniging, waarvan de leden zich noemen „vrienden van Sow- jet Rusland" en waarachter een zeer bekende communistische mantelorganisatie schuil gaat. Het bestuur en ook verreweg de mees te leden worden gevormd door ras-echte communisten. Deze com munistische vereniging houdt een bijeenkomst, waar de bekende communistische literator Theun de Vries zal spreken over de Sowjet- literatuur en het westen. Gezien de nieuwste richtlijnen van de Komintern, om het wes ten communistisch te infecteren, een onderwerp, dat ongetwijfeld actueel is. Tot zover is alles nog niet zo erg vreemd, want ondanks de bekende beginsel-verklaring van de communisten, dat zij meer Russisch dan Nederlands voelen, is het in Nederland nog altijd ge oorloofd, communistische propa- ganda-vergaderingen te houden. Het vreemde komt echter, wan neer wij verder irj deze convoca tie lezen, dat deze communistische vergadering met een communisti sche spreker over een communis tisch onderwerp wordt gehouden in het.... Academie gebouw van de Groninger universiteit. Dit alles wordt nog vreemder, als men weet, dat toen ruim een jaar geleden door een Kath. we tenschappelijke vereniging er was in die dagen in Groningen een grote zalennood gevraagd werd voor een bijeenkomst de aula van het Academiegebouw te mogen huren, dit verzoek werd afgewezen, op grond van het feit, dat het bezwaarlijk, vanwege de consequenties was, zalen in het Academiegebouw af te staan voor bijeenkomsten, die niet direct tot bét universitaire verband behoor den. Deze vrees voor een gevaar lijk precedent schijnt nu plotse ling niet meer aanwezig te zijn nu een communistische organisa tie, die helemaal buiten elk uni versitair verband staat, een aan vrage om de beschikking over het Academiegebouw heeft gedaan. Maar zelfs al was hier niet van een eigenaardig precedent sprake, dan vragen wij ons nog af, hoe het mogeli,jk is, dat een rijksover heidsgebouw als een universiteit kan worden afgestaan voor een communistische bijeenkomst. Na dat de communisten pas ver klaard hebben, dat bij een conflict tussen Nederland en Rusland, de communisten de zijde van Rusland zullen kiezen. Wat hier gebeurd is o.i. dan ook volkomen onbegrijpelijk en ontoe laatbaar en zal met nalaten in brede kringen niet alleen verba zing, maar ook verontwaardiging te wekken. De vraag mag dan ook gesteld worden, wie voor het afstaan van het Academiegebouw voor deze bijeenkomst verantwoordelijk is. Is het College van Curatoren hierin gekend? Gaat de minister van Onderwijs met deze bestemming van onze openbare universiteitsgebouwen accoord? Een antwoord op deze vragen ljikt ons niet helemaaloverbodig. e7 (eindelijk even uitblazen). 24. Pf4d3, a7—aC. 25. Pb5—c3, De7 c7. 26. Pc3a4, Lb7—c6. 27. f3— f4! (een fraai fetje, voorbarig was 27. Paxcö wegens 27e5). 27. Lg5e7. 28. Pd3—e5, Lc6— g2. 29. Dc2xg2, Ta8e8 (de zwarte stelling lijkt wel op een stelletje brandhout). 30. Pe5xf7, Kg8xf7. 31. Tel—dl, Pf8d7. 32. Lb2—c3, Te8—b8. 33. Tblxb8, Pd7xb8. 34. Tdlbl (het slotoffensief barst thans in volle hevigheid los). 34 Dc7d7. 35. Pa4xc5!, Dd7 c8 (slaan op c5 wegens 36. Tb7). 36. Pc5d3, Pb8d7 (en nu mocht zwart niet op c4 nemen wegens 37. Pe5f en damewinst). 37. Dg2 b7, Dc8xc4 (dameruil was even eens kansloos. 38. Db7xd7, Dc4xc3. 39. Tbl—cl, Dc3a3. 40. Tel—c8, g7g6 (na 40g5 was zwart op de volgende fraaie wijze mat gelopen 41. De8t, Kf6. 42. Dh8t, Kg6. 43. Pe5 j, Kh5. 44. De8f, Tg6 45. Dxg6t!, hxg6. 46. Th8 mat). 41 Dd7e8t en zwart gaf op. Mat is niet te verhinderen. 41Kf6. 42. Dh8t, Kf7. 43. Pe5 mat. TER OPLOSSING 35 (J. Hartong). Ta3, Pel, Pf2, Probleem 74- Stand: Wit: Kb5, Dfl pi. e5. Zwart: Kf3, De3, pi. b6, f4. Wit begint en geeft mat in zetten. Oplossing probleem 7435: 1. Pcd3, Kg3. 2. Dh3 mat. 1Dc5f. 2. Pc5: mat. 1Dd3:t 2. Td3: mat. 1De5:f. 2. Pe5: mat. 1Df2:. 2. Pf2: mat. 1Donv. 2. Pel mat. FEUILLETON BRUYNZEEL VESTIGT NIEUWE INDUSTRIE De „Nederlandsche Potloodindu strie Bruynzeel N.V." is 6 maanden geleden, als eerste onderneming in ons land begonnen met de fabrica ge van potloden. De potloodfabriek van de firma Bruynzeel is in staat 20.000.000 pot loden per jaar te maken, dat is 2/3 van de gehele Nederlandse behoef te. Volgens berekening van deskun digen geeft deze jonge Nederland se industrie een deviezenbesparing van ruim f 1.000.000 per jaar. On danks het feit, dat de grondstoffen, hout en grafiet, moeten worden in gevoerd. 36. De oplossing was doodeenvoudig deze, dat ze nooit te weten mocht komen, hoe het in werkelijkheid met hem stond. „Ik heb het nu al maandenlang geheel voor mezelf weten te houden en dat kan ik blijven doen." Als die vrouw van Hans gelijk had, dan waren Toos en hij nu sa men. Dan moest zij haar auto in Maastricht ergens gestald hebben en met Hans naar Amsterdam meege reden zijn. Met gefronst voorhoofd staarde hij naar de zoldering. Toos was er de vrouw niet naar. om op die manier van hem heen te gaan, hoe haar gevoelens dan ook moch ten zijn. Ze deed zelden iets in een! plotselinge opwelling. Ze was zo rustig, zo verstandig, zo wonderlijk bezadigd. „Veronderstel nu eens", dacht hij verder, „dat het louter verzinsel van mij is dat ze werkelijk naar haar oom is gegaan. Best mogelijk, dat Hans haar in Valkenburg heeft aan getroffen en haar heeft aangeboden, met hem mee naar Amsterdam te rijden in plaats van met de trein te gaan.. Ja, dat was toch ook best mogelijk en een heel redelijke ver klaring van het geval Hoe lang hij al gelegen had, wist hij zelf niet meer. Het vertrek, het huis en de hele wereld rondom hem. door A. F. alles lag in diepe stilte. Hij voelde het late zonlicht door de gesloten gordijnen heen en hij hoorde het zoemen van de bijen in de nog laat bloeiende wingerd rondom het ven ster. Het was Augustus; het gras werd stoffig en droog en van som mige bomen begonnen de bladeren reeds geel te worden. Het seizoen begon te kenteren en de wereld wentelde voort en voort. Die hoge olmen hadden reeds om het huis heengestaan lang voordat hij gebo ren was; en ze zouden er nog staan, lang nadat hij begraven was. Wat betekende de dood van één mens? Wat betekenden zijn dromen en ver langens, zijn liefde en zijn haat, zijn hoop en zijn lijden, zijn gedachten en plannen Hij moest wel een poosje gesla pen hebben, want toen hij zijn ogen weer opsloeg, voelde hij zich ver kwikt, uitgerust en bijna gelukkig. Alsof er een zware last van hem af gewenteld was niet van zijn le dematen, want die waren loodzwaar als altijd, maar van zijn geest en van zijn hart. In de gang klonken voetstappen. Dat zou Rika zijn, die hem zijn avondeten kwam brengen. Een ogen blik voelde hij zich geërgerd, om dat hij zijn stemming niet verstoord wilde zien. Doch ogenblikkelijk schaamde hij zich daarover bij de gedachte, dat Rika toch zo goed was en zulk een dodelijk somber leven had en hij keerde zich naar de deur om, iets vriendelijks tegen haar te zeggen. Hij kon zijn eigen ogen niet geloven „Toos! Ben je alWanneer ben je thuis gekomen?" Over haar volgeladen dienblad keek ze hem glimlachend aan. „Een paar minuten geleden. Ik heb Rika eerst even naar huis ge brachtze zei, dat jij sliep en ben meteen teruggekomen. Ze had je eten klaar staan op de soep na. Ik had vergeten haar te zeggen, dat je graag iets warms bij je avond brood had." Ze sprak zo gewoontjes, als had ze hem geen tien minuten geleden gezienal was ze helemaal niet weg geweest. Hij richtte zich van de rustbank op zonder haar een oogwenk uit het gezicht te verliezen. „Toos", zei hij. Toos „Wat is er Jean? Heb je soms be nauwd gedroomd?" „Dat kon wel eens zijn „Dat ko nwel eens zijn Terwijl hij at, zat ze tegenover hem in het leunstoeltje, dat nog van zijn grootmoeder geweest was. Ze had zich verkleed en droeg nu een eenvoudige blauw katoenen japon en sandalen aan haar blote voeten. Ze vertelde hem. hoe drukkend warm het was geworden en vroeg, of Rika goed voor hem gezorgd had. Ze maakte volstrekt geen indruk van opgewondenheid en naar het uiter lijk te oordelen was ze beslist ge woon in heel haar gedrag. Doch toen hij klaar was. bracht ze het dienblad niet naar de keuken, maar zette het op zijn oude bureau en ging weer zitten. „Jean,"ik moet je iets ver tellen," zei ze rustig. Nu kwam hetnu kwam alles, waarvoor hij zo bang en ongerust geweest was! Toch voelde hij, be halve dan de verstarring van' het eerste ogenblik, geen pijn. De eigen aardige kalmte bij zijn ontwaken ondervonden, bleef voortduren. „En dat is?" „Dat ik je over mijn reis naar Amsterdam niet de volle waarheid heb verteld. En ik heb je in de waan gelaten, dat ik op bezoek ging bij oom Dirk, maar in plaats daarvan ben ik naar die zenuwspe cialist gegaannaar die dokter Hennema, door Kempers aanbe volen." Een week geleden.... neen van morgen nog zou Jean tussen te genstrijdige gevoelens heen en weer geslingerd zijnboosheid, omdat ze toch tegen zijn zin gegaan was, blijdschap, omdat ze gegaan was, en misschien wel angst voor de uitslag van een onverwacht onderzoek. Nu gevoelde hij sIechts een vreemde en onbegrijpelijke berusting, die Cato, naar hij meende, ook moest voelen. Of had hij het mis? Hij bleef zwij gen en keek zijn vrouw aan, als zag hij haar voor het eerst. „Ik heb al zolang gewild, dat je eens naar hem toe zou gaan," ver volgde zij, „want je weet zelf ook wel dat je voortdurend erger wordt en in de laatste tijd zit ik er zo erg over te tobben, dat ik het soms niet langer dragen kon. (Wordt vervolgd) IN HET WESTEN wi I zwakke broeders, en hel kan aflopen zc van de rekening, 'f G< denaren bezitten een al safe. Van groot bel van Kraak. In de am tegen de hckkensluite om nog een kansje te tegen de kampioenen D.W.S. voor de Koge maar eens even de sta de mogelijkheden! In op zich laten wachter dode opgeschreven zij Zal morgen ook dc la pioen bekend worden? I eerlijk gezegd, niet naa wel de landskampioenen B.V.V.. als dc Brunsum Limburgia, die belden aantal punten bezitten, laatste competiticwcdstr resp. tegen Brabantia Wanneer beide clubs ce sultaat behalen, winnen of gelijk spelen, is een wedstrijd noodzakelijk, d enige in de le klasse. I neigd aan te nemen, dat tendenten voor dc titel nen en dat het dus tot tionele extra ontmoeting ten komen hoogstwaarsr Eindhoven of Roermond. De overige wedstrijdc van tamelijk weinig men natuurlijk die waai gelitke degradanten van Zuid VI uitkomen uitzc Volewijckers kan iets c lijst stijgen door een o op D.O.S. Maar dan m van Sparta op Spangen En dat is nog lang geen 4a botilj* Over 't Gooi—Stormvo we reeds, dat het een is. waarvan de uitslag clubs van hot allerhoot is. In West II wordt m< volledig programma Naast de reeds genot de bezetting van de ondi zeer belangrijke ontmoet H.B.S.—Neptunus voor dammers minstens een opleveren, om voor strubbelingen gevrijwaai terwijl FeijenoordHei danks het late uur van titie toch wel iets van eféer zal meebrengen. De stand onder aan hier als volgt: Neptunus 19 K.F.C. 19 D.F.C. 19 Zeeburgia 19 D.H.C 19 Het Oosten is vollec speeld, maar in Zuid IV nog in volle gang. In De Brunssum zullen de vo nen morgen wel te N.A.C.M.V.V. is nog e santé krachtmeting bij h van de markt. Juliana k zege op Helmond en d een wedstrijd te spelen een trapje op de rangl In de andere Zuidelij] wordt er morgen door d clubs zwaar gestreden c degradatie-gevaar te ontl is echter niet zeker of beslissing zal vallen. Sitt zich door een overwinn ronie veilig stellen. Ooi KORFBAL TECHNISCH EI In het kader der voc van de korfbalwedstrijd België, welke op 15 Me de in het Wagener-stad stelveen zal worden ges den op Zondag 27 Maar de onder auspiciën van landse twaalftal con .Amsterdam selectie-) plaats. De wedstrijden, uur duren, worden doe balclub Westerkwartiei terreinencomplex Mark organiseerd. De beste spelers en uit Nederland komen te in het veld. Het progr als volgt: 10 uur v.m. Noordh Zuidholland. 11.15 v.m. Noordhe Noord-Oost-Zuid comb 1.30 n.m. Noordhe Noord-Oost-Zuid comb 2.45 n.m. Noordhollar Holland. EERSTE KLASSE DISTRICT I: VolewijckersDOS GooiStormvogels SpartaADO DISTRICT II: HBSNeptunus DHCZeeburgia FeijenoordHDVS VSVDFC KFC—DWS DISTRICT IV: BWBrabantia JulianaHelmond LimburgiaVVV NAC—MW DISTRICT V: HSCSneek VelocitasAchilles FrisiaBe Quick EmmenHeerenveen DISTRICT VI: Sitt. Boys—B. DNL KerkradeHelmondia Spel. EmmaPSV LongaMaurits (terrein Maurits) DISTRICT I TWEEDE KLASSE A Volendamde Spartaar TWEEDE KLASSE B UWRapiditas OSVDe Kennemers (beslissingswedstrijd terrein Haarlem)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4