«HF Generaal Sas seinde naar Den Haag: „Morgen vroeg; houd je taai!" Meubelfabrikant bracht personeel zelf naar S.D. De Beurs in deze week ■gpS&F rïSsiki HET ATLANTISCH PACT EEN FEIT! De werl PAC 6 Commandant Vesting Holland sloeg waarschuwing in de wind als een kip op de eieren grenscommies schoot man dood nederlander van geboorte apost. delegaat in japan „revolver henkie" voor de balie gedenkplaat hoofdgebouw rode kruis Een week buitenland Houding van Scandinavië - Kwestie-S pan je En wat gebeurt er in Joego-Slavië? Zondags - Evangelie Onjuist bericht twintig jaar voor jodenjager adviescommissie emigratie rubberaankoop in nederland uit de e.v.c. Zakelijke ui Nuchter en z r— Zaterdag 19 Maart 1949 Donderdag 9 Mei 1940, des avonds vijf vóór negen, werd het ministerie van defensie in Den Haag opgebeld uit Berlijn. Generaal-majoor Sas, militair attaché aan de Nederlandse legatie in de Duitse hoofdstad, voerde het volgende gesprek met een adjudant van de minister van defensie: „Post, je kent mijn stem, nietwaar? Ik ben Sas in Berlijn. Ik heb je nog maar één ding te zeggen: morgen vroeg bij het aan breken van de dag, houd je taai". De adjudant antwoordde: „Dus brief 210 ontvangen!" Dit was een code-afspraak, waarbij „brief 200" invasie betekende en de twee laatste cijfers de datum zouden aan geven. Kort daarop werd Sas opgebeld door de afdeling inlichtingen buitenland van het Nederlandse Hoofdkwartier. Het hoofd van de dienst vroeg: „Ik heb zulke slechte berichten van je over die operatie van je vrouw. Wat is dat beroerd. Heb je nu wel alle dokters gezien?" De geiieraal-majoor in Berlijn antwoordde daarop min of meer ge prikkeld: „Ja, ik begrijp niet, dat je mij onder de huidige omstandig heden nog lastig valt. Je weet het nu. Aan de operatie is niets meer te doen. Ik heb alle dokters gezien. Morgen vroeg bij het aanbreken van de dag vindt het plaats". De code-berichten wilden niets anders zeggen, dan dat in Berlijn de beslissing gevallen was. DuitS' land zou de volgende morgen Bel gië en Nederland overvallen. Ge neraal-majoor Sas had van zijn re latie, kolonel Oster, een belang rijke figuur in de Duitse contra spionnage, het bericht ontvangen, dat de bevelen voor de aanval ge gevenwaren en dat Hitier zelf naar het Westfront was afgereisd „Jetzt ist es wirklich aus. Es sind keine Gegenbefehle gegeben. Das Schwein is abgefahren zur West front Jetzt ist es endgültig aus.' Dit laatste omdat generaal-majoor Sas de laatste maanden reeds meermalen een aanval had voor, speld, welke om onbekende rede nen steeds ter elfder ure werden afgelast. Hoe dan ook, men wist op de avond van de 9de Mei in Den Haag, dat er gevaar dreigde. Zelfs had men kunnen weten uit welke hoek het grootste gevaar dreigde, want enkele weken te voren had de inlichtingendienst uit Berlijn gemeld, dat bij Mtinster en Osna brück een pantserdivisie was ge concentreerd om via Den Bosch en de Moerdijkbrug naar Rotterdam te trekken. Door een onbekende oorzaak is deze tip echter nimmer opperbevelhebber, generaal Win keiman, ter ore gekomen. Naar aanleiding van het alarme rende nieuws uit Berlijn, vond Iaat in de avond op het Neder landse hoofdkwartier nog een krijgsraad plaats. Generaal Win kelman overlegde met zijn naaste medewerkers, wat er gedaan zou moeten worden. Toen alle nood zakelijke bevelen gegeven waren begaf de opperbevelhebber zich omstreeks middernacht naar huis om enkele uren te slapen, opdat hij de volgende morgen fit zou zijn. Ook andere opper-officieren zoals de chef-staf van de land macht en de chef van de afdeling operatiën, kregen om dezelfde re den verlof het hoofdkwartier te verlaten. De daaropvolgende da gen zou immers zoor veel van hun moreel en physiek gevergd wor den. Als hoogste leider bleef de sous-chef van de landmacht achter. Zonodig moest hij generaal Win kelman telefonisch vanuit zijn wo ning in Wassenaar weer naar Den Haag ontbieden. Ondanks de som bere berichten nam men van el kaar met een gerust gemoed af scheid. Alle commando's waren immers verwittigd, dat zij bijzon der op hun hoede dienden te zijn, omdat er van de grens zeer ver ontrustende berichten gekomen waren. Enkele uren later zou men min der optimistisch zijn. Want terwijl de commandant van het veldleger reeds vroeg in de fatale nacht zijn DE KWESTIE DER GRENSCORRECTIES DrSSELDORF, 17 Maart. Naar van Britse zijde vernomen wordt, heeft generaal Robertson heden de telegrammen van de minister president van Noord-Rijnland Westfalcn, Arnold, aan de minis ter-presidenten Spaak en Drees doorgezonden naar het ministerie van Buitenlandse Zaken te Lon den. Het ministerie van Noord-Rijn landWestfalon zal aanstaande Maandag een tocht maken door het grensgebied. In de namiddag zal de minister-president Arnold te Gangelt de grensbevolking toe spreken. Het te Mainz verschijnen de blad „Algemeine Zeitung" schrijft, dat de verwachte correc tie van de grens bij Elten Het ge volg zou zijn van de wens van de Phïlipsfabrieken tot het verkrij gen van een directe verbinding tussen hun bedrijf te Eindhoven en de filialen in de Achterhoek. In diplomatieke kringen te Lon den verwacht men, dat Bevin de uitnodiging van minister-president Arnold voor een bespreking ter plaatse zal aanvaarden. Deze be spreking zou dan gehouden wor den bij het bezoek aan Duitsland, dat hij in de naaste toekomst hoopt te brengen. PROTEST VAN INTERN. STUDENTENVERBOND PARIJS, 17 Maart (AFP). De Wereldfederatie van Democratische Jeugd en het Internationale Stu dentenverbond hebben bij de Neder landse regering en de Verenigde Na ties geprotesteerd tegen het doden door electrische stroom van 60 In donesische studenten. Dit zou, vol gens inlichtingen van Republikein se autoriteiten kortgeleden zijn ge schied als represaille voor de aanval op Djogja door Indonesische gueril la's. A. K. K. V. Mededelingenblad Wij ontvingen het eerste num mer van het nieuwe officiële or gaan „Mededelingenblad" der Al gemene Katholieke Kunstenaars Vereniging. Reeds lang gevoelde de A.K.K.V. een behoefte haar ac ties op sociaal en cultureel gebied ook in een eigen contactorgaan tot uiting te brengen. Dat dit thans maandelijks kan geschieden, is een stap vooruit op de weg naar een hechtere organisatie der Ka tholieke Kunstenaars in ons land. Behalve nieuws van vergaderin gen, congressen, cursussen, enz. bevat het blad nieuws van de af delingen en heeft iedere groep haar eigen ho.ekje. Een agenda van tentoonstellingen, lezingen, enz. is eveneens opgenomen. Het bléiS staat onder redactie van de v- v troepen strijdvaardig maakte, bleek de commandant van de vesting- IIolland van mening te zijn ge neest, dat het gevaar uit de lucht niet de moeite waard zou zijn. De Duitse jagers en parachutisten hebben hem wel op een heel bit tere wijze uit die waan geholpen. Toen de Stuka's aanvielen en de zware transporttoestcllen in de vroege morgenzon hun eerste le vende vrachten afwierpen, wisten de divisie-leiders en andere op- dercommandanten in de Vesting- Holland niet wat er aan de hand was. Zij waren van de verslechte ring der situatie niet op de hoogte gehouden en dus tendele weerloos. Een ernstige fout van de daarvoor verantwoordelijke militaire leiders op het Hoofdkwartier. De grens overschreden. In de loop van de nacht stroom de bij de inlichtingendienst een vloed van berichten binnen welke er op wees, dat belangrijke Duit se troepenonderdelen dicht langs onze Oostgrens werden opgesteld. Dergelijke berichten bleven door gaan tot 1 uur, waarna er plotse ling een stilte intrad. Zo algemeen, dat men als het ware voelen kon, dat er onraad dreigde. En inder daad. om drie uur seind% de telex, dat de eerste Duitse afdelingen de grens overschreden hadden. On middellijk liet de sous-chef van de staf van de landmacht (die im mers op dat ogenblik de hoogste autoriteit was) alle nodige waar schuwingen en bevelen uitgaan. Later bleek, dat daarbij helaas vergeten is het commando-lucht verdediging op de hoogte te stel len van de invasie, een noodlot tige fout welke de toch reeds zo zwakke luchtmacht een tiental van haar beste toestellen gekost heeft. Men leert de oorlog nu een maal pas goed kennen, door oorlog te voeren. Aldus zal ongetwijfeld ook gener. Winkelman gedacht heb ben, toen hij zich onmiddellijk, na dat de telefoon hem de Jobstijding had gemeld, naar het Hoofdkwar tier in Den Haag haastte. Hem wachtten zware dagen, ja, zware da gen. En hem wachtte kritiek. Kri tiek welke, zoals uit het rapport van de enquête-commissie geble ken is, voor het allergrootste deel ongerechtvaardigd en ongemoti veerd was. De directeur van de Haagse Meubelfabriek Pander, hoorde 8 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen wegens het over leveren van enige arbeiders aan de „Sicherheitsdienst". Voor 't Bijzonder Gerechtshof verklaarde P. dat hij steeds aan opdrachten voor de directe oor logvoering zou zijn ontkomen. Hij maakte houten ski's voor vlieg tuigen, die allemaal zijn afge keurd en zweefvliegtuigjes voor de Hitlerjugend. 800 man perso neel werkten voornamelijk voor de leverantie van luxe meubelen. „Maar ik moest rust hebben in de fabriek. Daarom ben ik weer lid geworden van de NSB en liet mij benoemen bij de „Abwehrstel- le" voor bedrijfsspionnage en sa botage. Zo bleef ik baas in eigen huis. Ik meende op mijn fabriek en arbeiders te moeten moeten gaan zitten als een kip op een nest met eieren". Toen echter ondisciplinair gedrag voorkwam maakte hij met het hoofd van de S.D. in Den Haag, Mund, de afspraak, dat deze lasti- e elementen zou temmen door hen een poosje vast te houden. Zo geschiedde het, dat P. in 1944 met een revolver door de fabriek stapte en in korte tijd met zijn eigen auto vier arbeiders, onder wie een NSB-er, naar Mund bracht Deze sprak hen, volgens verd. „va derlijk toe". Zij werden een poosje vastgehouden in Scheveningen, en kelen gingen daarna voor een week of wat naar Vught en een der ar beiders, een jongen nog, werd naar Duitsland gebracht. De jongen is nooit teruggekomen. De dood van deze jongen werd niet aan P. ten laste gelegd, omdat hij bij de ont ruiming naar Duitsland werd ge stuurd. P. erkende volmondig dat' hij fou ten maakte. Hij noemde dit be leidsfouten, doch geen anti-natio nale daden. Hij erkende dat hij geen revolver had behoeven te ge bruiken, al zag hij. zulks niet als nationaal-socialistische terreur. Uitspraak 1 April. Een overzicht over het terrein, waar het hoofdgebouw van de Organisatie der Verenigde Naties zal verrijzen. Het zal zeker twee jaren duren, alvorens de permanente zetel van de UNO in gebruik kan worden genomen. De beurs heeft zich deze week vrij rustig gehouden. Grote koers schommelingen deden zich niet voor Aanvankelijk kwamen de meeste noteringen op een iets hoger niveau te liggen, doch tegen het eind van de week viel er weer een kleine teruggang waar te nemen. We kunnen dan oók over het koersverloop deze week vrij kort zijn. De voornaamste fondsen als Kon. Petroleum, Philips Gloeilam. pen en Unilever e.d., kwamen uit eindelijk weinig veranderd uit de bus. in tegenstelling met de Cul tuurfondsen, die wel enige procen. ten moesten prijsgeven. H.V.A.'s b.v. verloren ca. 5 pCt„ Amsterdam Rubber 6 pCt. en Deli's ook ca. 5 pCt. Ook Cultuurbanken eerder iets aangeboden, terwijl de binnenland se bankaandelen zich goed wisten te handhaven. De Scheepvaartmarkt wist haar vaste aanzien te behouden. De no teringen konden fractioneel nog weer iets verbeteren. De 33% pCt. lening van 1947 kwam tot 97 pCt. (v.w. 96 5/8 pCt.). 3 pCt. In vesteringscertificaten 97% pCt. (v. w. 97 pCt.), de 3 pCt. dollarlening 98% pCt. (vw. 98% pCt.). Ook de 3 pCt. Grootboekschuld 1946 ver beterde tot 96% pCt.. 3 pCt. obl. Indië 1937 A 1/8 pCt. hoger op 94 7/8 pCt. Vermoedelijk ten gevolge van het deze week verschenen verslag •Af," Nu de vorst achter de rug is, worden de aardappelkuilen open gemaakt en de inhoud gecontroleerd. De aangetaste knollen wor den in manden apart gehouden, terwijl de gave aardappelen via de sorteermachine in balen worden verpak en gereed gemaakt voor verzending. van de Nieuwe Nederl. Amerikaan se Hypotheekbank bestond er enige vraag naar diverse waarden van in Amerika en Canada werkende hy potheekbanken, die tegen oplopen de koersen uit de markt werden genomen. Dinsdag 29 Maart zal het verslag over 1947/48 van genoemde instelling in een algemene verga dering van aandeelhouders worden behandeld. Het Nedam Comité kan zich met de richtlijnen van het Bestuur niet verenigen en naar het zich laat aanzien kan een grote op. komst op die vergadering worden verwacht. Betaling van het restant van de nog verschuldigde achter stallige rente op de pandbrieven, vertegenwoordigende een bedrag van f 290.—, kan begin April tege moet worden gezien. Zoals men weet werd de hoofdsom op de pandbrieven, evenals het eerste ge. deelte der achterstallige rente, reeds eerder terugbetaald. Er is thans ook een begin ge maakt met de betaalbaarstelling van de over het jaar 1947 ontvan gen dividenden op eer, van Ameri. kaanse shares, echter nog onder af trék van 30 pCt. Income Tax. Hou ders der certificaten kunnen ech ter 15 pCt. Income Tax terugvor deren. Nu is het wachten nog op de dividenden van 1948. waarvan slechts 15 pCt. Income Tax wordt afgehouden, zodat de achterstand dan zo goed als geheel is inge haald. Inmiddels is het dan ook bijna vier jaar na de bevrijding! Het R.K. Ziekenhuis Sint Elisa beth Stichting te Sluiskil heeft de inschrijving opengesteld op f 1.200.000.— 21/2 PCt. Ie hyp. obli gaties tegen een koers van 100 pCt Het valt ons op, dat in het prospec tus noch een balans, noch een winst- en verliesrekening voorkomt ja zelfs geen begrotingscijfers wor. den aangegeven. Ook officiële beursnotering! wordt niet aange vraagd. Op de New Yorkse beurs ver toonden de koersen een kleine te ruggang. c. Herziening Nationaliteits- wetgeving Mede namens zijn ambtgenoot van Overzeese Gebiedsdelen heeft de minister van Justitie Vrijdag geïnstalleerd de commissie, welke tot taak heeft een herziening van de nationaliteitswetgeving te ont werpen, ter regeling van het Ne derlanderschap als nationaliteit voor het toekomstig Koninkrijk der Nederlanden, bedoeld bij art. 210 der grondwet. Voorzitter der commissie is prof. dr. R. D. Kolle- wijn, hoogleraar te Leiden, secre taris de heer S. van der Weg, hoofdcommies bij het ministerie van Justitie. Naar eerst thans bekend is ge worden ,is in de nacht van Dins dag op Woensdag aan de grens bij Eede in West-Zeeuws Vlaanderen de 34-jarige ongehuwde vlasser P. R. uit Eede door een commies ge dood. Voor zover tot nu toe kon wor den nagegaan hebben de commie zen V. en F. in deze nacht een aantal smokkelaars betrapt. Deze sloegen op de vlucht met achter lating van hun smokkelwaar. De vluchtenden werden schoten na gezonden. De commiezen haalden de smokkelwaar uit het land en terwijl de commies V. met een pak de weg naderde verliet het slacht offer R. een nabijgelegen café om per fiets naar huis terug te keren. Volgens de lezing, die de commies V. van het voorval heeft gegeven, zou er tussen hem en R. een twist zijn ontstaan en zou de laatste ge dreigd hebben hem een pak slaag te geven. Hij vluchtte het veld in en werd door R. ahtervolgd. Tij dens zijn vlucht zou V. kans heb ben gezien zijn revolver opnieuw te laden. Het schijnt dat hij van heel korte afstand R. heeft neerge schoten. V. zou zich thans beroe pen op zelfverdediging. In hoe verre R. bij de smokkelaffaire be trokken is geweest, is thans nog niet duidelijk. Z. H. de Paus heeft Mgr. M. de Furstenberg, president van het. Belgische College te Rome, be noemd tot Apostolisch Delegaat in Japan. Mgr. Furstenberg zal bin nenkort tot Aartsbisschop-titula ris van Adrianopel gewijd worden. De nieuwe Apostolisch Delegaat werd te Heerlen (L.) geboren op 28 October 1904. Hij is van Belgi sche nationaliteit. Tijdens de jong ste oorlog werd hij, toen ceremo niemeester van kardinaal van Roey, in 1943 door de Duitsers aangehouden en tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld als opsteller van de tekst van een aan de Paaskaars in de kathedraal van Mechelen bevestigde oorkonde, waarin hij op onverbloemde wijze de toestand onder de bezetter aan de kaak stelde. Mgr. de Furstenberg, die op 13 Mei 1947 Huisprelaat werd van de Paus, zal in de loop van deze zo mer naar Tokio vertrekken. Achter de naam „Revolver Hen- kie" verschuilt zich de 24-jarige Naardense monteur J. W. Ooster man, die ondanks zijn jeugdige leeftijd kans heeft gezien de volle aandacht van de internationale recherche op zich te vestigen door inbraak, diefstal, smokelarijen enz. Eens werd hij gearresteerd, maar hij ontsnapte uit de Hoornse ge vangenis. Na die tijd stal hij voor meer dan f 100.000 bij elkaar. De off. van Justitie van de rechtbank te Assen eiste gisteren een gevangenisstraf van 3 ]aar, voor inbraak en autodiefstal in Zuidlaren. „Revolver Henkie" zal nog vijf maal moeten terechtstaan voor diverse kraken in Utrecht, Bergen, Amsterdam, Den Haag en Zwolle. H. M. de Koningin onthulde Vrij dagmiddag in het hoofdgebouw van het Rode Kruis te 's-Graven- hage een gedenkplaat met de ruim 31 namen van de Rode Kruis me de werksters en medewerkers, die tijdens de oorlog bij het vervuilen van hun taak gevallen zijn. Deze plechtigheid vond in de hal van het hoofdgebouw plaats tijdens een besloten samenkomst van hoofdbestuursleden van het Rode Kruis en nabestaanden van de ge vallenen. Nadat Koningin Juliana het witte gordijn, dat de gedenk plaat aan het oog onttrok op zijde geschoven had, huldigde zij de na gedachtenis van de om het leven gekomenen met een grote bouquet witte bloemen, die samengehouden werden door een wit lint. De plechtigheid werd omlijst door muziek en zang. Het Atlantisch pact een feit Wanneer onze lezers deze kroniek onder ogen krijgen, dan zal waar schijnlijk de officiële publicatie van het Atlantisch pact een feit zijn, want deze werd Vrijdag ver wacht. Bepaalde onthullingen zal deze publicatie echter niet meer brengen en het belangrijkste in deze publicatie is dan ook het feit, dat hieruit mag worden geconclu deerd. dat de tekst nu definitief is vastgesteld en hierover met alle deelnemers overeenstemming is be reikt. Hiermee is ongetwijfeld een historisch feit voltrokken, waardoor een nieuwe periode in de wereld geschiedenis wordt ingeluid. Maar tegelijk wordt met de tot standko- ming van dit pact een definitieve scheidingslijn getrokken tussen Oost en West, welke thans op de voet van een gewapende vrede te genover elkander staan. En welk een gevaarlijke situatie dit is, werd in de loop van de historie meerma len bewezen. Daartegenover mag ook zonder betwisting gesteld worden, dat wanneer in 1914 Keizer Wilhelm geweten had, dat een oorlog met Frankrijk, ook Engeland en zelfs de Ver. Staten tot de tegenstanders van Duitsland zou maken, hij er niet aan gedacht had op 4 Aug. 1914 België en Frankrijk binnen te val len. Terwijl uit de mémoires van de Duitse nazi-leiders wel vrij duide lijk is komen vast te staan, dat Hitler's overmoed in September 1939 voornamelijk voortsproot uit de zekerheid bij hem, dat de Ver. Sta ten niet aan deze tweede Europese oorlog zouden deelnemen. Was er toen een Atlantisch pact geweest van de huidige omvang, de beide vorige wereldoorlogen zouden 'zeker niet uitgebroken zijn. De vraag is nu maar, of dit nieu we Atlantische pact in staat zal zijn, ook Moskou definitief te weer houden van elke aeressie Dat men op het Kremlin in dit pact een zeer machtige barricade ziet tegen de Communistische agressiepolitiek, die onmiddellijk na de voor de Geallieerden weinig ge lukkige overeenkomst van Potsdam is ingezet, kan moeilijk betwijfeld worden. De felle actie, die op bevel van Moskou, overal door de Com munistische satellieten tegen dit pact wordt gevoerd, geeft daarvan een duidelijk bewijs. Een typerend staaltje daarvan geeft het Commu nistisch optreden in Italië, waar men door een revolutionaire agita tie op dit ogenblik poogt een toe treding te verhinderen. Italië moet in deze het spit afbijten en dat andere landen hier dan zullen vol gen, bewijzen wel de overal afge legde gelijkluidende verklaringen van de Communistische partijen, dat wanneer het lot een oorlog met Rusland zou komen, zij niet aan de zijde van hun eigen volk zullen staan, maar voor Rusland zullen kiezen. De houding van Scandinavië Een van de meest felle teleur stellingen bij de vorming van dit Atlantisch pact is het feit, dat ook Scandinavië in deze, zij'het na lan ge strijd, openlijk de zijde van Amerika heeft gekozen. Noorwegen heeft zich reeds aangesloten, de aansluiting van Denemarken wordt elke dag verwacht, nu minister Ras mussen volkomen tevreden gesteld uit Washington is teruggekeerd, terwijl Zweden nog altijd aarzelt, hoewel het steeds duidelijker zijn sympathie voor het westelijk half rond demonstreert. Moskou, die dit ook wel merkt, voert de z.g. koude oorlog tegen Zweden in steeds on vriendelijker en dreigender nota's, maar voorlopig bereikt men daar juist h°t tegenovergestelde resul taat mee. Overigens is het begrij pelijk, dat het bezit van Scandina vië voor beide partijen van de 'ortfi-ootstp hetnl-nnic ie. Voor Rus land betekent Scandinavië als bondgenoot een waardevolle basis voor een toegang naar de Atlanti sche Oceaan en vooral als een be langrijke uitvalspoort via de Pool- zee naar Amerika. Maar dit laatste geldt natuurlijk ook voor de Ver. Staten, waarbij, dan voor Washing ton nog komt, dat een meedoen van Scandinavië aan de zijde van het Atlantisch pact een verzwakking betekent, voor de positie van Rus land. Intussen al heeft men over de in houd van het pact tussen de deel nemers onderling volkomen over eenstemming bereikt, wie tot deel nemer zal worden toegelaten vormt nog een netelig probleem. Dc kwestie Spanje Want. hiei komt de Spaanse kwes tie weer duidelijk op de proppen. Tot de landen die reeds formeel door de Ver. Staten zijn uitgenodigd behoort n.l. ook Portugal. Enge land en Frankrijk schijnen zich hierbij reeds neergelegd te hebben, ten eerste omdat Portugal strate gisch van groot belang is, maar ook, omdat Portugal nog altijd meer dan Spanje, van pro-Engelse sympa- thiën blijk heeft gegeven en' ook mocht ontvangen. Maar de voorde len die voor het meedoen van Por tugal gelden, gelden zeker in niet mindere mate voor Spanje en de bezwaren tegen Spanje gelden in niet mindere mate voor Portugal. Want wanneer men Spanje afwijst omdat Franco dictatoriaal regeert, dan kan men Portugal toch moei lijk accepteren. Bovendien als men Portugal accepteert om strategische redenen, dan kan men Spanje moei lijk afwijzen, want strategisch is Spanje van veel grotere betekenis dan Portugal. Bovendien wordt het niet al te gek, dat men wel met dictatuurstaten als Rusland, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije enz. in de UNO samenwerkt, maar zelfs weigert diplomatieke be trekkingen met Spanje te onder houden, omdat daar een dictator regeert? In de Ver. Statgp schijnt men dan ook tenslotte zoveel realiteits zin te krijgen, om aan deze incon sequente dwaasheden een einde te' maken. De uitnodiging aan Portu gal is een eerste poging, want van Lissabon naar Madrid is nog maar 'n stap. Bovendien heeft Washing ton bekend gemaakt, dat het in de alg. vergadering van de Ver. Naties, die op I April in Lake Success begint, een voorstel zal steunen, om de diplomatieke boy cot tegen Spanje op te heffen, om dat het niet langer aangaat, Span je als een paria buiten de volke rengemeenschap te stoten en te gelijkertijd met andere dictatuur- landen, waar de rechten van de mens veel erger geschonden wor den dan in Spanje, wel diploma tieke betrekkingen te onderhou den. Als deze barrière eenmaal is genomen, dan zal ook de uitnodi ging aan Spanje, toe te treden tot het Atlantisch Pact, ook wel spoe dig volgen. Want reeds eerder hebben de Ver. Staten verklaard, dat een Atlantisch Pact zonder Spanje een zeer gevaarlijke la cune bezit. wat geDeurt er in joego-siavieï Berichten uit Turkse bron we ten te melden, dat Rusland bezig is een zeer sterke druk uit te oefe nen op Joego-Slavië en dat de Kominform alle maatregelen geno men heeft voor het uitbreken van een binnenlandse revolutie in Joego-Slavië. Deze zou een einde moeten maken aan het regiem van Tito en dit voor Rusland strate gisch zo belangrijke land weer ma ken tot een trouwe vasal van Moskou. Het is intussen niet al leen de Kominform, welke hier werkt, ook politiek wordt een ijzeren ring om het land van Tito gesmeed, ten einde het onder mi litaire druk te zetten. De Brirtse minister van Staat, MacNeil, heeft Woensdag in het Engelse Lager huis daaromtrent belangrijke me dedelingen gedaan, waaruit bleek, dat Hongarije, Roemenië en Bul garije, met volledige steun van Rusland, hun militaire bewapenin gen aan het uitbreiden zijn, volko men in strijd met de vredesver dragen, welke deze landen, ook met de Geallieerden, gesloten hebben. Reeds sinds begin 1948, aldus MacNeil, weigeren deze landen, in strijd met de door hen aangegane verplichtingen, aan de geallieerden controle op hun mili taire organisatie toe te laten en zij doen dit. met steun van Rus land. Men beroept zich n.l. op een clausule in het vredesverdrag, dat deze controle' alleen mag uitge oefend worden door de drie on dertekenaars van het vredesver drag, Rusland, Engeland en de Ver. Staten, terwijl Rusland wei gert aan deze controle deel te ne men. Daarnaast beschikt de Brit se regering over betrouwbare in lichtingen, dat deze drie landen hun bewapening aanzienlijk op drijven en de grenzen daarvan bij de vredesverdragen omschreven, verre overschrijden. Dit alles is gericht tegen Joego-Slavië, waar een binnenlandse revolutie moet worden georganiseerd, die aan de omringende landen een voorwend sel aan de hand moet doen om mi litair in te grijpen, ten einde de belangen van hun onderdanen te beschermen! Een bekende truc, door de Communisten van de vroegere imperialisten en milital- risten overgenomen. Er is boven dien nog een kwestie op de Bal kan, welke altijd een gemakkelij ke bron voor een nieuwe oorlog daar is geweest en dat is het Ma cedonische probleem. Zoals men weet, zijn de Macedoniërs over vier staten verdeeld, n.l. Grieken land, Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië. Na de oorlog propageer den Belgrado en Sofia de stichting van de Macedonische Federatie waar Moskou direct een stokje voor stak, waarna Dimitrof on middellijk deemoedig capituleerde. Sindsdien is de situatie wel ver anderd, Tito werd Moskou on trouw; door deze daad van Tito werd Albanië volkomen geïso leerd, zodat daar reeds stemmen opgaan, zich aan te sluiten bij Tito, omdat het land anders eco nomisch te gronde gaat. Moskou grijpt nu terug naar de Groot-Ma- cedonische kwestie, welke van overheersend belang is voor heel het Oosten, maar waarvoor Joego- Slavië de grote hinderpaal is. In het ruimere kader van de onder handelingen over een Middelland se Zeepact, heeft deze ontwikke ling een niet te onderschatten be tekenis. Vandaar, dat de Turkse minister deze week nog eens een dringend beroep gedaan heeft voor de noodzaak van een derge lijk Middellandse Zeepact, om de gevaren te trotseren, welke, ook voor Griekenland en Turkije, drei gen bij deze nieuwe actie van Moskou tegen Joego-Slavië. En de Turkse minister voegde hieraan toe, dat deze kwestie zeer urgent is. Waaruit wel blijkt, dat deze nieuwste Russische agressie acute gevaren inhoudt voor de vrede in Europa. J. H. DERDE ZONDAG VAN DE VASTEN Wederom Satan „Als de onreine geest wordt uit gedreven, zwerft hij rond, op zoek naar rust. Die vindt hij niet". Hij heeft een roeping te vervullen, zo als de mens van God een Engel krijgt, krijgt hij Van de vorst der duisternis een onreine geest mee. Uitgedreven door het Doopsel, komt hij nergens tot rust. Telkens weer opnieuw keert hij terug naar die ene, waaraan hij gebonden was. Ziet hij de kans schoon, dan gaat hij bij hem binnen, liefst met ande ren, slechter en doortrapter dan hij zelf. „En de laatste toestand van die mens wordt erger dan de eerste". Het lijkt een vertelsel, maar het is een verhaal van Jezus dat de werkelijkheid weergeeft, van toen, maar evengoed van nu. Verschillende malen lezen we m het Evangelie, dat Jezus de duivel uitdreef. Bezetenheid noemen we de toestand van een mens, waarin de duivel werkt. In die tijd open baarde zich dat door stomheid, door krampachtige bewegingen, door on natuurlijke handelingen; kortom door verschijnselen, waarvan we nu de oorzaak zoeken in een gees tesstoornis en die we nu, met onze moderne inzichten, zouden betite len met krankzinnigheid. Het is goed dat de Meester nadrukkelijk over „duivels uitdrijven" spreekt. Er zou een groot gevaar bestaan voor een neiging der bezetenheid natuurlijk te verklaren Temeer om dat er nu zo weinig gevallen van klaarblijkelijke bezetenheid voor komen. Maar vergissen we ons niet in dit opzicht? Vergeten we niet dat Satan, als gevallen engel, zulk een verstand heeft dat geniale uitvin ders kinderen moeten genoemd worden bij hem vergeleken? Dat Satan een mensen-ervaring heeft van eeuwen? Dat zijn haat tegen God en afgunst op de mensen geen vergelijking kent? Wanneer we dat bedenken kun nen we er in komen dat een theo- logie-professor het drijven van per sonen in Oost-Europa een moderne bezetenheid noemde. En daar zijn ze niet alleen. Om dit toe te lich ten maken we geen aanspraak op onfeilbaarheid, maar is het niet op merkelijk dat Stalin, die men toch moet beschouwen als de voorman, gestudeerd heeft op een Priester seminarie? Wat is het dan een sinistere plaat bij het Evangelie van deze Zondag! Door het Doopsel uitgedreven, komt zijn duivel, daar hij de kans gekregen heeft, terug met zeven andere geesten, slechter dan hij, de eerste, en ze vestigen er hun ver blijf. Moderne bezetenheid. We geloven aan Satans activiteit Zorgen wij dat hij bij ons de kans met krijgt. „Zalig zij, die het Woord Gods aanhoren en het (in hun leven) bewaren". p. c. Feestdagen van de week Maandag, 21 Maart: H. Benedictus. Donderdag 24 Mrt. H. Aartsengel Gabriël. Vrijdag 25 Mrt. O.L. Vr Boodschap. „Het persbureau Reuter heeft Woensdag het bericht verspreid zogenaamd afkomstig uit „ge woonlijk goed ingelichte Vaticaan se kringen" als zou Z. H. de Paus priesters in sommige landen, waar het geloof vervolgd wordt, de faciliteit hebben verleend om het H. Misoffer op te dragen met brood alleen in plaats van metbroodenwijnof zoals het in andere bladen is vermeld „met gebruikmaking van hos ties alleen en niet van wijn". Tot het wezen echter Van het Misoffer behoort, dat de H. Mis wordt op gedragen met brood en met w ij n. Buiten de tweevoudige conse cratie kan het Eucharistisch offer niet plaats hebben. Het bericht dus, wat Reuter geeft, als zou de Paus een dergelijke faciliteit heb ben verleend, is dus ten enenmale onjuist en kan onmogelijk juist zijn. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde de banket bakker A. G. v. d. Maat uit de St. Luciensteeg te Amsterdam tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle openbare rech ten voor de duur van het leven. Van der M. was werkzaam ge weest bij de sicherheitspolizei en had deelgenomen aan een groot aantal arrestaties van joden en illegale werkers en bovendien zijn wagen beschikbaar heeft ge steld om de gearresteerden te ver voeren. De advocaat-fiscaal Mr. S. JTimmenga eiste veertien dagen geleden de doodstraf en een boete van f 15.000. Bij beschikking van de minister van Spciale Zaken is ingesteld een commissie, ten einde de regering van advies te dienen over de vraagstukken met betrekking tot de emigratie van hen, die zich el ders wensen te vestigen in een agrarisch beroep en is benoemd tot voorzitter van deze commissie de heer J. Schilthuis, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te 's-Gravenhage. De J.E.I.A. heeft aanvullende vergunningen voor importen in West-Duitsland toegestaan tot een bedrag van 10,1 millioen dollars. Hiervan zal 7,5 millioen dollars worden besteed voor de aankoop van rubber van Nederland en En geland, zo wordt door J.E.I.A. me degedeeld. De heer J. L. Starker te IJmui- den is als hoofdbestuurder, plaat selijk bestuurder en lid uit de Alg. Bond van Werkers in de Bouwnij verheid, aangesloten bij de E.V.C., getreden. In een brief aan de leden ver klaart hij zich niet langer achter de E.V.C.-politiek te kunnen scha ren, omdat deze naar zijn mening te zeer parallel loopt met die van de C.P.N. advocaat te t patroons, Dondert Publica, over het 1 satie en de wefkgt zijn licht had late P.B.O. in het alg hoewel zonder fan voordelen verbond Na hartelijk welki roepen door de voor Dominicus, die met op de grote belang? Mr Diderich aan. da vanzelfsprekend is, nemers enthousiast 2 B. O. Immers zij he! winnen, althans niet Dat in tegenstelling communisten tegen noemde s,Pr- begrijpe P.B.O. de communist gogische argumenten wil slaan. N De werkgevers zijn meen niet zo entho P.B.O. Ook t.a.v. werkgevers twijfelde zij zo gaarne de we het Staatsblad zien neemt dat de katho vers in het geheel want dat is mede e( de huidige situatie h van de wijze, waari B. O. propaganda is wanneer men over dc dan doet men het hiermee de oplossjnj gebracht van het so waarmee dan wordt arbeidersvraagstuk. De werkgevers zit nog met andere pro is nu eenmaal zo, d iets tot stand gebr werkgevers steeds dat er „iets" op taf Met klem betoogde dat de P.B.O. niet a sing kan zijn van de stukken. Zou dit het schoot de P.B.O. schr in zijn taak. De P.B middel om de econc stukken op te losser Slaagt men hierin dan zou het wel ee beuren, dat de we daag of morgen gei kunnen halen. De ka gever wordt dikwijls een boom waarvan mogelijk kan plukker zins het geval. Als zichtig is zouden d wel eens kunnen er op kan". De Als voorbeeld n< „Joekes-gulden" waa het geheel geen gehouden met de et gelijkheden. De geva in deze tijd is, dat Familieberichl 6—1* *F*F 4* *F *F *F *F -F Met innige dankba aan Gód en O. L der Maria, en met vreugde voor de hog verkiezing, delen mede, dat onze zoo broer FRATER ANGELII KOOPMAN van de Orde der Fr canen, op 27 Maart dag Laelaro de H. PRIESTERWIJI hoopt te ontvangen Kloosterkerk te Wee -handen van Z.H.E Lemmens, Bisschop Roermond. Op de Paasdag hoopt hij EERSTE PLECHT H. MIS aan God op te drag de Parochiekerk H. Jozef, des morgei half tien. Wij bevelen in de: van voorbereiding deling dringend in beden aan, opdat nadc van het H. F schap vruchtbaar mege zijn G. Koopman J. Koopman-Smore en kinderen Alkmaar, Kenn. Sin Receptie: 2de Paa van 2,304 uu: Paviljoen Kinh ❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖•F**' ■.F-F-F*J"F*F*F*J"5**F*i**F4" Op de eerste Apr hopen onze lieve Moe Adrianus Zu en ucertruiaa hun 12''s-jarige ec en'igmg te herdenkei God h. n nog lang sparen is de wens va dankbare kinderen Jan Afra Wim Waarland. Maart '49 Kerkweg D 18 Wij vieren het 2e Paasdag -F -F -F -F *F -F >F *F *F *F *F DANKBETUIGIP Ondergetekende hiermede zijn dank E.A. Heer Burgen; Sutman Meijer en Besteman, gem. ris, voor de wonii aangeboden, en buren voor hun s hulp en bijstand, v bij de stormramp trof op 1 Maart j Uit aller W. APPE1 Rustenburgerweg Heerhugowaard

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 6