Nieuw Belgische socialisten sturen aan op ontbinding van het Parlement Palar wil herstel van Republiek binnen veertien dagen Wederopbouw met de V.S. of ellende met de U.S.S.R. De Gaulle boekte ruim 25 pet. van de uitgebrachte stemmen EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Crisis in België onvermijdelijk Dinsdag 22 Maart 1949 44e Jaargang No. 11519 Uitslag in de West Proces te Tirana tegen „Trotzkisten" Katholiek plan tot redding van de regerings-coalitie Moeilijkheden rond de steun aan werklozen Preliminaire conferentie is niet noodzakelijk Kroniek en Kritiek De verkiezingen in Frankrijk Communisten vijf procent achteruit Spaak over het Atlantisch Pact Van Kleffens sprak met Acheson Albanese delegatie te Moskou Nederlandse aanval op Wonosari Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VOOR DE EERSTE MAAL in de geschiedenis van de Ned. Antillen hebben daar de vorige week alge mene verkiezingen plaats gehad voor de samenstelling van de eer ste zelf gekozen volksvertegen woordiging, die deze gebieden, krachtens de nieuwe grondwet, voortaan zal regeren. De uitslag, welke men reeds in ons blad van j.l. Zaterdag kon lezen, is uit katholiek oogpunt, zeker teleurstel lend te noemen. Dat de Katholieke Volkspartij op Curacao slechts één zetel heeft kunnen bereiken, opent voor dit overwegend katholieke eiland, geen hoopvol perspectief. Dat hier het gevolgde verkiezing stelsel. waarbij de Nat. Volkspartij met 13.224 stemmen vijf z'etels krijgt, de Dem. Partij met 10.006 drie zetels en de K.V.P. met 5305 slechts één zetel, wijst niet direct op een gelukkige toepassing van 't beginsel der evenredigheid. Dit doet echter niets af aan het feit, dat bij deze overwegend kath. be volking, de katholieke partij van de 37.000 kiezers slechts ruim 5000 stemmen kreeg, wat verre beneden de maat is. Temeer, waar de nieuwe bisschop, die ditmaal voor het eerst een zoon van het eigen volk is, aan de vooravond van de stem ming, de katholieken opwekte, te, stemmen op de K.V.P.omdat deze alleen voldoende waarborgen bood voor een politiek, welke met de kath. belangen ernstig rekening hield. Ook in Curacao bleek opnieuw, hoe in overwegend kath. streken, het dissidentisme gemakkelijk wortel schiet, tot schade van de katholieke zaak. Want al behoort de overwinnaar in deze strijd, dr. Da Costa Gomez, officieus tot de Kath. Kerk, in politiek opzicht is hij, wat de katholieke beginselen betreft), altijd een onbetrouwbare figuur geweest, die met een zekere zuidelijk-Spaanse mentaliteit be hept, er in dit opzicht opvattingen op na hield, die met een katholi cisme van de daad weinig gemeen hebben. Niet zonder dringende noodzaak zal dan ook de Bisschop van Curagao zijn overgegaan tot de openlijke waarschuwing aan de katholieke bevolking, niet op diens partij te stemmen. In de Curagaose Staten, vooral als het ging om de grote belangen van het katholiek onderwijs, speelde dr. Gomez tot nu toe meer een anti-clericale dan een katholieke rol. Bij de vroegere verhoudingen kon de kath. Gouver neur én ook de Tweede Kamer voor èen rechtvaardige behartiging van het katholiek onderwijs in Curacao op de bres staan en hier corrige rend optreden. In de naaste toe komst zal dit veel moeilijker zijn. Daarom zal de Katholieke Kerk in de Antillen het succes van dr. Go mez niet zonder zorg tegemoet zien. Want ook op de andere eilanden heeft hij met zijn goedkope popu lariteit de goedgelovige bevolking op zijn hand weten te krijgen en* zo bezet hij in het nieuwe parle ment 7 van de 21 zetels. Beschouwen we de verkiezings uitslag zuiver uit een oogpunt van Nederlandse belangen, ook dan is er reden, deze uitslag met gemeng de gevoelens te begroeten. De vol doening in enkele liberale bladen over het succes van dr. Gomez, omdat deze zich als een goed vriend van Nederland heeft ge toond, lijkt ons nog wel wat voor barig. Want deze altijd ietwat glib berige figuur, heeft meermalen in zijn politieke loopbaan getoond, dat hij gemakkelijk van richting en van mening verandert. Zijn poli tieke vriendschap jarenlang met dr. De Maal, die allerminst pro- Nederlands was, zou als bewijs mo gen gelden, dat deze Nederlandse vriendschap bij hem er niet zo heel dik op ligt, al heeft hij dan de laat ste tijd bij zijn bezoeken aan Ne derland zich meermalen meer pro- Nederlands uitgelaten, dan som mige van zijn landgenoten. Een goed kenner van de personen en toestanden op Curacao, dr. Kasteel, heeft openlijk getuigd, dat hij van deze pro-Nederlandse overtuiging bij dr. Gomez niet zo overtuigd was. Meer houvast zouden we in dit opzicht misschien hebben aan het feit, dat de heer Eman, de man van de los van Nederland beweging op Aruba, het niet tot een zetel heeft kunnen brengen. Maar in hoever de w.Vnares op Aruba en de andere eilanden, de Unio National, zich in de toekomst Nederlands gezind zal tonen, moet worden afgewacht. Dat intussen ook op geen van deze eilandjes de K.V.P. het tot een zetel heeft kunnen brengen, is wel typerend. In hoeverre van dit geringe suc ces de fout schuilt bij de leiding van deze partij en bij haar candi dates is van hieruit niet zo ge makkelijk te beoordelen. Dit is wél bekend, dat deze leiding zo weinig vertrouwen wekte, dat de K.V.P. in Nederland het voorzichtiger achtte, voorlopig met deze Curagaose zus terorganisatie, de familiebanden zo los mogelijk te houden. PRINS BERNHARD KOMT WOENSDAG TERUG 's-GRAVENHAGE. 21 Maart - Uit St. Anton vernemen wij, dat Prins Bernhard met de Prinsessen Bea trix en Irene Woensdag a.s. naar Nederland zullen terugkeren. Het gezelschap zal met een extra trein tot Friedrichshafen reizen. Vandaar gaat de reis per vliegtuig verder. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE LONDEN, 21 Maart (Reuter) Blijkens een te Buckingham Palace uitgegeven bulletin, is het herstel van Koning George sinds zijn ope ratie zonder opmerkelijke voorval len verlopen. De toevoer van bloed naar de rechtervoet is aanzienlijk toegenomen. Duitse demonstratie tegen de grenscorrecties. Maandagmiddag hebben Duitse autoriteiten in het grensgebied van Selfkant in het dorp Gangelt .(ten Oosten van Sittard) een demon, stratie georganiseerd tegen de voorgenomen grenscorrecties. Tot de sprekers behoorde de minister president van Nord-Rhein Westphalen, dr. Karl Arnold. De reden voor de drastische po litieke maatregel van kamerontbin ding is gelegen in de toenemende moeilijkheden, die zich tussen de regeringspartijen voordoen ten aan zien van de financiering van de onlangs verhoogde steun voor de gemiddeld 200.000 Belgische werk lozen. De socialisten zijn hierbij voorstander van een nieuwe belas ting op de bedrijfswinst, die echter door de katholieken wordt verwor pen. Vrijdag j.l. werd het rege ringsplan tot kamerontbinding in de kabinetsvergadering besproken. Volgens de Belgische grondwet zouden 26 a 40 dagen later verkie zingen gehouden kunnen worden. Voor de ontbinding van het parle ment verwacht men het debat over het Noord-Atlantisch pact, waarbij de regering om een vertrouwens votum zou kunnen vragen. De suggesties van de katholieke paruj-commissie voor verdere on- dernandelingen zijn gebaseerd op een plan van de katholieke minis ter van financiën Gaston Eyskens. Dit plan is gegrond op een moge lijkheid tot financiering van de werklozen-steun zonder de invoe ring van nieuwe belastingen. Volgens de leden van de socialis tische commissie is de politieke si tuatie echter vrijwel in een impas se geraakt. De socialisten blijven bij hun voorstel voor een nieuwe be lasting op de bedrijfswinst. De algemene raad van de socia listische partij zal Donderdag bijeen komen om een besluit te nemen in zake hei definitieve standpunt der partij. Morgen zullen de socialisti sche en katholieke partijleiders het plan van Eyskens gezamenlijk be spreken, terwijl voor Vrijdagmor gen een zitting van de ministerraad is vastgesteld. Radio Tirana meldt, dat in de Al banese hoofdstad Maandag een pro ces is begonnen tegen 21 personen, die „spionnen, saboteurs en verra ders, agenten van het Trotzkistische Belgrado" worden genoemd. Ir de uitzending wordt gezegd, dat de voornaamste beschuldigde Sava Bozidarovic is, een employe van de Joegoslavische legatie te Ti rana. De meeste anderen waren „Albanezen, omgekocht met Tito's goud". Zij worden beschuldigd van „terroristische spionnage en sabo tage", het zenden van militaire en politieke inlichtingen aan Joego slavië en het organiseren van een „massa-ontvluchting van Albanezen naar Joego-Slavië". De Belgische premier Spaak zal Vrijdag 25 Maart naar Washington vertrekken, waar hij het Atlantisch pact zal ondertekenen. Spaak zal 8 of 9 April in België terugkeren. Hieruit valt op te maken, dat eerst na zijn terugkeer een ontbinding van het parlement bekend gemaakt zal worden. Voor de ontbinding zullen de Belgische kamer van afgevaardig den en de senaat echter nog moe ten stemmen over een wetsvoorstel volgens hetwelk onmiddellijk het stemrechc aan vrouwen zal worden gegeven. Tevens zullen zij moeten besluiten of het aantal afgevaardig den volgens de laatste volkstelling verhoogd dient te worden. In politieke kringen vraagt men zich af of Spaak, die^ reeds ver schillende kabinets-crises tot oplos sing heeft gebracht, ook ditmaal niet een compromis zal kunnen vinden. Wettelijk moeten in Februari '50 verkiezingen plaats hebben. De partijen vrezen, dat verdere con cessies aan elkaar, hun kansen in deze verkiezingen zullen verminde ren. BRUSSEL, 21 Maart (Reuter en A.P.)De coalitie van katho lieken en socialisten in de Belgische regering nadert haar einde, aldus heeft Max Buset, de voorzitter van de Belgische socialis tische partij, op een meeting te Luik verklaard. Vandaag werd het officieuze plan van de regering om ontbinding van het parle ment te verzoeken, gevolgd binnen 40 dagen door algemene verkiezingen, practisch officieel toen het besproken werd door de contactcommissies van de beide regeringspartijen. Beide com missies hebben een communiqué uitgegeven. In dat der katho lieken werd te kennen gegeven, dat verdere onderhandelingen wellicht mogelijk zijn, terwijl de socialisten melden, dat geen vorderingen zijn gemaakt ten aanzien van een overeenkomst tussen beide partijen. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft zich gisteravond opnieuw bezig gehouden met de Indonesische kwestie. Het woord werd ook gevoerd door Palar, de vertegenwoordiger van de republiek, die zijn standpunt in een vijftal punten samenvatte. Hierin betoogde Palar, dat de resolutie van de Veiligheidsraad onmid dellijk moet worden uitgevoerd en een preliminaire conferentie, onder auspiciën van de Unci, als door Canada voorgesteld, zou in ieder geval geen ander doel kunnen hebben dan het onmiddel lijk herstel van de republiek. Hiervoor achtte Palar het vol doende, dat de resolutie van de Veiligheidsraad zelf wordt uit gevoerd. Het herstel van de republiek zou binnen 14 dagen moeten geschieden. Eén van de reusachtige 8175 pk Stork Diesel-motoren voor het vlaggeschip van de Norske Ame rika Linje, dat voorlopig onder de naam „Oslofjord" in aanbouw is bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en op 2 April a.s. door Kroonprinses Martha van Noorwegen zal worden gedoopt. Behalve twee van deze hoofdmo toren, de grootste ooit in de Kon. Machinefabriek Stork te Hengelo (O.) vervaardigd, wordt het schip uitgerust met een viertal hulp motoren van 1100 pk elk. Ook de gehele verdere machine-installa ties, pompen, asleidingen etc., worden door Stork geleverd. De hoofdmotor op de proefstand in de grote fabriekshal. Verder drong Palar aan op een onmiddellijk rapport van de UNCI over de situatie in Djogja. Ook zou de UNCI onmiddellijk moeten rapporteren over de militaire situ atie, ook in die gebieden, welke voor 18 December j.l. onder Ne derlandse controle stonden, terwijl, eveneens onmiddellijk door een internationale commissie een onder zoek moet worden ingesteld naar wreedheden van beide zijden. Palar herhaalde zijn reeds eer der gedane beweringen, n.l. dat de hinderpalen op de weg naar een volledige overdracht van de souvereiniteit te vinden zijn in de Nederlandse Grondwet. De be palingen betreffende de band van Indonesië met Nederland zijn eenzijdig door Nederland opge legd. Palar maakte in het bijzonder bezwaar tegeh de waarborgen ernstig bezwaar tegen de waar, borgen van goed bestuur en de handhaving der algemeen mense lijke rechten door de Nederlands- Indonesische Unie. Alleen een sou- verein Indonesië, aldus Palar, kan en moet deze waarborgen geven. Bovendien is de Unie-taak volko men eenzijdig door Nederland al leen vastgesteld. In zijn betoog vestigde Palar nog de aandacht op de tweemaal met algemene stemmen aanvaarde re solutie in de B. F. O., waarin her stel van de Republikeinse regering wordt geëist. Ook de vertegenwoordiger van India, die Palar als spreker was voorafgegaan, betoogde, dat een preliminaire conferentie alleen tot doel mocht hebben een onmiddellijk herstel van de Republikeinse rege ring. Verder verwees deze afgevaar digde naar de mening van de Ame rikaan, Warren Austin, die had ge. constateerd, dat de Nederlanders nog niets hebben gedaan tot uitvoe ring van de resolutie van de Vei ligheidsraad. Du vrede in Zuid- Oost-Azië, aldus de afgevaardigde van Indië, wordt in gevaar ge bracht door het voortduren van de vijandelijkheden in Indonesië. Hier voor is Nederland verantwoorde lijk. De laatste spreker, de afge vaardigde van Pakistan was even eens van mening, dat, indien de Nederlanders het ernstig menen, een preliminaire conferentie niet noodzakelijk is. Hierna werd de zitting van de Raad verdaagd tot Woensdagavond 21 uur Nederlandse tijd. GEDISTILLEERD TEGEN OUDE PRIjZEN Naar wij vernemen mogen de sljjters momentcel nog gedistil leerd tegen de oude prijzen uit verkopen, doch in verband met de komende accijnsverhoging is het afleveringsverbod aan de produ centen van gedistilleerd nog steeds van kracht. De Belgische premier en minis ter van buitenlandse zaken, Spaak, heeft Zondag op een socialistische meeting te St. Jans-Molenbeek o.m. een overzicht gegeven van de bui tenlandse politiek van het ogenblik, die ten doel heeft: 1. de veiligheid te verzekeren en vrede te sluiten. 2. met andere landen economi sche betrekkingen aan te knopen, teneinde de voorspoed te herstellen. Spaak noemde het Atlantisch Pact, dat 4 April te Washington zal worden ondertekend, „de laatste stap naar een der indrukwekkend ste uitingen der openbare diploma tie". Spaak verklaarde eens te meer, dat het Atlantisch Pact geen enkele geheime clausule bevat en slechts defensieve doeleinden nastreeft. WASHINGTON, 21 Maart (A.P.). Mr. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in Washington, heeft Maandag gezegd, dat hij met de Amerikaanse minister van .buiten landse zaken, Dean Acheson, een uitvoerige gedachtenwisseling over algemene kwesties gehad had. Mr. van Kleffens weigerde zich hier over verder uit te laten, hoewel hij zei, dat ook over Indonesië gespro ken was. Bovendien, verklaarde hij niet te geloven, dat een derde wereldoorlog onmiddellijk dreigt. Spaak sprak zijn verwondering uit over de vijandige gevoelens van de Sowjet-Unie ten opzichte van 't plan-Marshall, waarvan hij de ma teriële voordelen toelichtte. Hij voerde aan, dat Sowjet-Rus- land ten gevolge van de tactiek der verschroeide aarde, zelf in de on mogelijkheid verkeert Europa te herstellen. „Wij hebben moeten kiezen tussen wederopbouw met de V.S. en ellende met de U.S.S.R.", aldus Spaak. LONDEN, 21 Maart (Reuter) Radio-Moskou deelt mede, dat een Albanese regeringsdelegatie, onder leiding van premier Enver Hodja, heden in Moskou is aangekomen. Leden van de delegatie waren o.a. ambtenaren van de staatscommissie voor planmatige economie en het plaatsvervangend hoofd van de ge nerale staf. Hodja zei bij zijn aankomst: ,,De regering van de volksrepubliek Al banië en het Albanese volk hebben ons de instructie gegeven onze eco nomische betrekkingen met de Sovjet-Unie, die ons zonder ophou den geholpen heeft en helpt, zodat ons volk zijn land en nationale eco nomie kan herstellen, nog meer tre versterken". PARIJS, 21 Maart (AP). De partij van generaal De Gaulle heeft volgens de officiële eind cijfers bij de Franse kantonale verkiezingen van Zondag het hoogste aantal stemmen behaald, n.l. 1..821.021 of 25,34 pet. Dan volgden de communisten met 1.689.764, daarna de socialisten met 1.206.895. De regeringscoalitie, bestaande uit socialisten, MRP, radicaal socialisten, onafhankelijke socia listen, de rechtse PRL en andere onafhankelijken, behaalden in to taal 3.667.830. Hieruit ziet men dus, dat de cen trumpartijen, die de regering-Qu- euille steunen als groep een veel groter aantal stemmen behaalden dan de Gaullisten of communisten. Deze laatsten zijn vergeleken met vorige verkiezingen ietwat terugge lopen. Een definitieve interpretatie van de resultaten der verkiezin gen, waarbij 723 leden voor de provinciale raden gekozen werden was moeilijk omdat de volgende week Zondag nog 789 leden ge kozen zullen worden. Van de tot nu toe gekozen 723 leden zijn er 170 Gaullisten, aldus een communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken, maar de BATAVIA, 21 Maart (AP) Moh Rum, de voorzitter van de Republikeinse delegatie, heeft he den de UNO vclzocht, een onder zoek in te stellen naar aanlei ding van een bericht in de Keng Po, volgens hetwelk de Neder landers kort geleden door lucht landingstroepen een aanval heb ben laten doen op Wonosari, 32 kilometer ten zuidoosten van Djokjakarta. Vogens dit bericht zouden 300 man Nederlandse luchtlandings troepen aangevoerd door 12 trans portvliegtuigen, op 10 Maart een aanval hebben gedaan op Wonosari Ik verzoek de Uno-commissie, al dus Rum, te onderzoeken of dit be richt juist is en. zo ja, bij de Vei ligheidsraad een protest in te die nen tegen deze nieuwe Nederland se agressie, die blijk geeft van volslagen minachting voor de re solutie van de Veiligheidsraad. Commentaar van het Nederlandse leger was niet terstond te verkrij gen. Gaullisten zelf hebben dit èijfer be. twist en spreken van 266. Als gevolg van de merkwaardige kieswetten zijn er slechts 15 com munisten gekozen. In de ene plaats zijn n.l. 40.000 stemmen nodig om een zetel te veroveren en in een andere kleinere gemeente niet meer dan 1000. De communistische leiders heb ben weinig hoop, dat zij zich a.s. Zondag zullen herstellen. De par tijen zullen onderlinge afspraken treffen, maar met algemeen goed vinden worden de communisten hier buiten gehouden. Vergeleken met de cijfers van 1946, zijn de communisten vijf pet. teruggelo pen. Van de 723 raadsleden zijn er 170 Gaullist, 15 communist en 538 behoren tot partijen, die de rege ring steunen. Onderverdeeld ziet de regeringsgroep er als volgt uit: De radicale partij van Queuille 138, socialisten 108, onafhankelijke so cialisten 37 en MRP 36. De onafhankelijke groep (geen partij van Reynaud behaalde 199 zetels. Reynaud steunt, op het ogen. blik de regering. „Handelend optreden" (Sm.) De jeugd van Heerhugo- waard doet een beroep op de kath. pers, op de K.V.P., de sociale orga nisaties en de jeugdstandsorgani- saties, om handelend op te treden tegen de communisten, die bij monde van Paul de Groot ook in Nederland hebben verklaard, dat zij, in geval van een oorlog met Sovjet-Rusland, de Russische le gers zullen helpen. Blijkens een rondschrijven zijn de Kajotters, L.T.J.-ers en K.J.M.V.-ers (geen jong-K.V.P.-ers?) van mening, dat de reactie op deze verklaring van de communisten te zwak is ge weest. Men kan natuurlijk altijd meer verlangen, maar wij menen, dat onze krant zich voor en na de uitlating van Paultje allerminst onbetuigd gelaten heeft en wij vleien ons zelfs met de hoop, dat onze publicaties niet helemaal zon der invloed gebleven zijn op de meningsvorming en activiteit van de jongeren van Heerhugowaard, die de zaken stevig hebben aan gepakt. Zo is het inderdaad goed: tracht Jan en alleman maar voor het karretje te spannen. Er ge beurt hier en daar wel wat, en er zijn ook wel plannen, maar genoeg en afdoende is het nog lang niet. Wij hebben al enige malen ver schillende mogelijkheden aange geven en het bestuur van de Kring Den Helder van de K.V.P. heeft met voorbedachten rade niet zo maar in een hoera-stemming een motie in verband met het proces van Kardinaal Mindszenty doen aannemen, maar daar een rede lijke gedachtenwisseling over mogelijk gemaakt en- voor een positief slot van de goedgekeurde motie gezorgd: positieve maatre gelen mpeten worden genomen. Op aandrang uit de vergadering is in het begeleidende schrijven (dat de Partijraad besloot aan de fractie door te zenden) gevraagd, nadere, verderstrekkende maat regelen tegen communisten in openbare functies te onderzoeken, en ook na te gaan, of nog langer actief en passief kiesrecht ver leend kan worden aan personen, die als communisten, of als land- verraderlijke elementen bekend staan, verleend kan worden enz. Gewezen is op de wijziging van de Grondwet, die invoering van de burgerlijke staat van beleg mo gelijk maakt. Reeds is hier en daar gezegd, dat met het openen van die mogelijkheid niet kan worden volstaan, maar dat de tijd nu rijp is voor de noodzakelijke nadere voorziening bij de wet op dit punt. Zo is er meer. De tijd is voorbij, dat de communisten met fluwelen handschoenen kunnen worden aangepakt. Het is zoals de jonge ren zeggen: het staat te vrezen, dat de communisten hun functies niet zullen vervullen ter bevorde ring van het algemeen welzijn, maar zullen misbruiken ter onder mijning daarvan, om zo de weg vrij te maken voor hun idee van de communistische wereldrevolu tie. Als er bedacht wordt, dat de strijd tégen het communisme niet de 'enige manier is, om te strijden vóór een betere wereld, maar dat daar ook andere positieve acties voor nodig zijn, dan is er verder alleen maar reden, om de oproep tot versterkte activiteit uit het Noordhollandse polderland toe te juichen en te ondersteunen! (Een paar regels waren gisteren in het stukje over het „Verscho ningsrecht" ongecorrigeerd geble ven. Prof. van Oven had met zijn betoog „het oor der vergadering"; de journalisten hebben niet „niet alleen", maar: niet allen het verschoningsrecht nodig, en ge schreven was niet, dat het ambts geheim van doktoren en advocaten „vaak", doch „ook" misbruikt wordt. Sm.) Op zijn tocht door het district Stanleyville in de Belgische Congo wordt het hoofd van het gewest Baswasende aangeklampt door twee inlanders uit Opiange, met het verzoek een klein geschil tussen hen tot oplossing te brengen. Dergelijke toneeltjes doen zich dagelijks op de binnenlandse bestuursposten voor.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1