Nieuuu Boelganin ontslagen als minister van de Sovjet-gewapende macht RITA WALS Stopzetting Marshall-hulp aan Nederland zou in hoge mate onverstandig zijn Ministerraad bespreekt het Canadese voorstel Troepencommandant stelt onderzoek Benden op Java en Sumatra lijden opnieuw verliezen THEATER THEATER V1AGAZIJNEN BERVOETS 1AAR LEUR Krielen, reparaties ische artikelen J IN DIT BLAD! NI EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nieuwe mutatie in Sovjet-regering Vrijdag 25 Maart 1949 44e Jaargang No. 11522 CONN ALLY tot de Senaat: Bezwaren tegen de handel van Engeland met Oost-Europa GELOOFSAFVAL Vandenberg prijst de Europese samenwerking Tsjecho-Slowaakse bisschoppen bijeen Dr. van Royen geeft commentaar Republikeinen niet enthousiast Wassilefsky tot opvolger benoemd Wat gebeurde er te Peniwen? Tot heden weinig bijzonderheden m Witboek te Parijs over Kardinaal Mindszenty Herbewapeningsplan voor West-Europa Schacht wil gouden standaard terug Bloembollen naarWest-Duitsland Gunstige ontwikkeling Kroniek en Kritiek iiensttreding gevraagd iet etaleren van Heren en mondeling of schrif- idres. igeboden in R.K. dorp i, Bureau "ven dit blad MAART: BUD ABBOTT en LOU 30STELL0 in net KATHRYN GRAYSON in JOHN CARROLL r geleide j om 8 uur; Zaterdag uur, 4.30, 7 uur en 9.30. MAART: 3 IN G CROSBY en JOAN FONTAINE in li TECHNICOLOR r geleide om 8 uur; Zaterdag uur, 4.30, 7 uur en 9.30 e. Dagelijks felef 3641 ;s uitsluitend vanaf 1.30. 1 tussen de Slotenaars. maar eens naar al die s in haar witte kleren! 's avonds nou eenmaal idio luisteren, nietwaar? vanavond niets van in! het circus zit vol! Welk irkrade, Vught, Ierseke, una zo langzamerhand van de clowns, van de En weet je, wat mijn- ia Rambini, rijdend op iame op dat sierlijke, denkt mijnheer Kas- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 SENATOR CONNALLY, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft gisteren, de eerste dag van het debat in de Amerikaanse Senaat over het wetsont werp tot voortzetting van de Marshall-hulp aan Europa, verklaard dat het de Commissie voor buitenlandse betrekkingen in de hoogste mate onverstandig toeschijnt, de hulp aan Nederland af fe breken en zodoende het Nederlandse herstel te ontwrichten en het gehele Europese herstelprogramma ernstig te belemme ren, Connally's verklaring had betrekking op de vrees, dat hulp aan Nederland zou bijdragen tot de Nederlandse militaire ope raties in Indonesië. II. (Slot) Ofschoon het hier m.i. een onder zoek geldt naar een proces, dat zich reeds jaren geleden voltrok en ho pelijk grotendeels is gestuit, kan het toch zijn nut hebben enkele punten onder de aandacht te bren gen. Het gemengde huwelijk en de hei dense huwelijksopvattingen zijn natuurlijk de grootste ramp, omdat deze mensen zich zo moeilijk aan de Kerk onderwerpen en dus een voudig hun plichten niet kunnen vervullen. Wat echter het platteland betreft, diene het volgende, ook ter waar schuwing voor onze streek, waar, Goddank, de toestand over het alge meen anders Is. Kr zijn Katholieke streken in ons land, waar de tegenstelling tussen de verschillende standen beslist on christelijk is, waar de arbeiders niet als een volwaardige, gelijkwaardige stand erkend worden, maar integendeel in en buiten de kerk gebukt gaan onder een druk van minderwaar digheid, waar een middenstandsjongen „Jan met de pet" niet aan kijkt, waar een boerenzoon gevaar loopt door zijn standgenoten zo wat ge lyncht te worden, als hij het ge waagd heeft met een arbeiders dochter te dansen, waar allen zich opsluiten in eigen kring, de arbeider in een hoek wordt geduwd en geen sprake is van een parochiegemeenschap, waar ongewild en onbewust dit alles nog soms kunstmatig wordt gevoed door de stands- en jeugd organisaties. Komen deze arbeiders naar de stad, dan ondergaat dit minder waardigheidscomplex een averechtse reactie. In de arbeidersbuurt, waar in ze daar worden opgeslorpt, valt de druk, waaraan ze als een tweede natuur gewend waren, van hen af. Zij worden zich, geholpen door de buren en mede arbeiders, bewust, dat hun vroeger iets is aangedaan, wat ze nu voelen als onrecht. Ze willen zich wreken op hun oude Katholieke omgeving en wreken zich dan op de Kerk, die in hun ogen de representante van het som bere verleden is, in hun nieuwe omgeving. Zij willen niet nog eens de dupe worden, zij hebben, wat ze noemen, een ruimere blik gekregen en het leven van twee kanten leren bekijken. Ze zijn nu wijzer" ge worden. De diepste oorzaak van hun afval schuilt dus niet in de nieuwe, maar in de oude omgeving. Daar moet het mes in de wonde worden gezet. Daar moeten de arbeiders en jonge arbeiders in hun eigen standsorga nisaties zich de waarde van hun stand, hun persoonlijke waardig heid, hun'menselijke rechten be wust worden en zich zelf ontplooien. Maar, daar moeten ook de tegen stellingen worden overbrugd door met allen gezamenlijk te houden Sociale weken, Sociale Zondagen, feesten van de arbeid enz. Voor de jongeren is hier het aangewezen middel de Nederlandse Katholieke Jongerenbeweging, waarin volgens de wens van de Bisschoppen geza menlijk gedaan wordt, wat geza menlijk gedaan kan worden. Er kend moet echter, aat hiervan in de practijk veelal weinig is terecht gekomen op die plaatsen, waar de boven gesignaleerde mentaliteit heerst. In tegenstelling met onze streken, waar door een verkeerd begrepen gemeenschapszin de spe ciale standsbelangen wel eens wor den verwaarloosd. Het is duidelijk, van hoeveel be- lang in deze juist het nationale ka rakter van een jonge arbeidersbe weging als de K.A.J. kan zijn, door dat de jongens dan overat waar heen ze ook verhuizen, hun eigen beweging terugvinden. De Natio nale leiding bestede daarom spe. eiale zorg aan het platteland. In het algemeen is het van ontzaglijke be tekenis, dat de jongens bijtijds ge grepen worden en, als 't ware in een stroming ten goede worden meegesleept, omdat heel de kwestie, waar 't hier om gaat, vooral de mannen betreft. De afval begint bij de vaders. Deze komen, door het bedrijfsleven in aanraking met mensen, stelsels, ideeën en opvat tingen, waarvan ze op hun dorp het bestaan niet vermoedde- Deze staan voor problemen en conflicten, waarvan de vrouw inuis geen notie heeft. Als de mannen stern; zijn in hun geloof en trouw blijven aan de godsdienst, is de zaak gezond. Wan neer de mannen verslappen, gaat dikwijls langzamerhand het hele gezin mee. Dan verontschuldigen (Vervolg op pag. 3). Met betrekking tot deze vrees zei Connally verder, dat „volgens de door ons verkregen inlichtingen hebben de Nederlanders geen grote militaire uitgaven gedaan boven hun uitgaven voor dit gebied vóór de 21ste December van het afgelo pen jaar". Connally zeide verder, dat de militaire operaties worden bekostigd uit plaatselijke opbreng sten en niet ten laste komen van de nationale begroting van Neder land. Connally drong aan op goedkeu ring van het volle bedrag van 5.580 millioen dollar, dat de commissie heeft voorgesteld en hij voegde hieraan toe: „wij verwachten niet, dat wij dit program in Juni 1952 zuilen voortzetten". Verder betoog de Connally, dat het economisch herstel moet prevaleren over elk militair program voor Europa. Connally nam het ook op voor Engeland. Verschillende Senatoren hadden na melijk met Klem een verzekering geëist, dat Engeland geen goederen met oorlogspotentieel" aan oost- Europese landen zou zenden, dit in verband met een gisteren in het Britse Parlement afgelegde verkla ring door de Engelse minister van Handel, Harold Wilson, volgens welke Engeland zich bü zijn han delsbetrekkingen met Oost-Europe- se landen laat leiden door overwe gingen van economisch voordeel. Handelsovereenkomsten met deze landen, had Wilson gezegd, behoor den niet onderworpen te zijn aan de regeling van politieke kwesties. Connally nu zeide. dat het een tragische fout zou zijn de hulp aan Engeland af te snijden. Er waren geen bewijzen, dat Engeland zich schuldig maakte aan „trouwbreuk" of zulks in overweging had. Con nally kreeg hierbij steun van Van- denberg, die er op wees, dat door het Atlantisch Pact te tekenen, Engeland eveneens een speciaal memorandum zou aanvaarden, waar in wordt uiteengezet, dat de han delsverdragen niet in conflict mo gen komen met het doel van het Atlantisch Pact. De republikeinse senator Taft stelde voor in het wetsontwerp de 1.150.000.000 dollar voor de drie maanden tot het einde van Juni niet op te nemen, daar de toewij zingen van het lopende jaar nog niet alle gebruikt waren. Zijn partijgenoot Vandenberg antwoordde hierop, dat genoemde toewijzingen, hoewel niet uitgege ven, reeds hun bestemming hadden gekregen. Tafts voorstel zou bete kenen, dat de „pijpleidingen" gedu rende drie maanden leeg zouden zijn. De senator nodigde de com missie voor de toewijzingen uit om voorstellen ter verlaging van de hulp te doen. De voorstellen moes ten echter verband met de werke lijkheid houden. Vandenberg prees de vooruitgang op gebied der eigen hulp en onderlinge samenwerking van de Marshall-landen zeer. „Ik vraag mij af of wij een dergelijke vooruitgang bij sommige van onze eigen, veel minder gecompliceerde programs kunnen tonen", aldus Vandenberg. PRAAG, 24 Maart, (A.F.P.). Woensdag heeft te Dolni Smokovec in Slowakije, een vergadering van Tsjechoslowaakse bisschoppen en aartsbisschoppen plaats gehad. A.F.P. meent te weten dat er be langrijke beslissingen zijn genomen betreffende de positie der bisschop pen in hun onderhandelingen met de regering. Reuter daarentegen meldt, dat de punten die besproken werden, vrij wel onopgelost zijn gebleven. Monseigneur Genarro Verolini, de Vaticaanse charge d'affaires te Praag, is onlangs uit Rome terug gekeerd. Terwijl de conferentie met de bisschoppen aan de gang was, hebben de Praagse kranten de po litiek van het Vatieaan ten sterkste veroordeeld. Toen Winston Churchill Woensdag aan boord van de Queen Elizabeth" in New York arriveerde, werd hij opgewacht door ongeveer 100 demonstranten, mannen en vrouwen, die zich in de naburige straten hadden opgesteld. In koor riepen de demon stranten: ,,Geen Noord-Atlantisch Pact. Ca terug, Churchill", terwijl zij borden met anti-oorlogsopschriften meevoerden. De ministerraad heeft Don derdagavond een korte oriën terende bespreking gewijd aan het Canadese voorstel, zover dat door de Veiligheidsraad is goedgekeurd. Verwacht kan worden, dat de beraadslagingen hierover in het begin van de volgende week zullen worden voortgezet. Dr. van Royen heeft Donderdag tegenover persvertegenwoordigers te Lake Success verklaard, dat het nieuwe besluit van de Veiligheids raad toch nog wel moeilijk te ver- LONDEN, 24 Mrt (Reuter) Radio-Moskou meldde he denavond, dat maarschalk Boel ganin is ontheven van zijn func tie als minister van de Sovjet- gewapende macht. Maarschalk Wassilefsky is in zijn plaats benoemd. Maarschalk Boelganin blijft een der vice-premiers. Maarschalk Nikolai Boelganin was minister van de Sowjet gewa pende macht sedert Maart 1947, toen hij de post van maarschalk Stalin overnam. Hij is 53 jaar. Hij werd in 1942 benoemd tot luitenant- generaal van het rode leger. Hij is voormalig vice-president van de raad van volkscommissarissen. Van 1944 tot 1948 was maarschalk defensie en van 1946 tot 1947 ook vice-minister voor de strijdkrach ten. In Maart '47, onmiddellijk na zijn benoeming tot minister van de ge wapende macht, werd hij vice- voorzitter van de ministrrraad. In November van hetzelfde jaar werd hij bevorderd tot maarschalk van de Sowjet-Uhie. Behalve vice-pre mier is maarschalk Boelganin te- BATAVIA, 24 Maart (Aneta). In verband met de mede delingen van het persbureau van de Nederlands Hervormde Kerk wordt officieel meegedeeld, dat bij geen enkele officiële militaire of civiele instantie in Batavia bij ontvangst van het in Nederland gepubliceerde bericht iets bekend was omtrent de mededelingen van dominee Hildering. kerkelijke gemeente, neergescho ten, aldus deelde ds. Hildering mede. Uiteraard zijn onmiddellijk tele fonisch inlichtingen gevraagd bij de betrokken militaire autoritei ten van Oost-Java, waarbij bleek, dat het rapport van de predikant van Peniwen eerst 18 Maart door de troepencommandant van Ma- lang werd ontvangen; de troepen- Zoals bekend had ds. Hildering, de zendingspredikant te Soerabaja, in het laatste nummer van ,.Pa- wartos-Ringkes", het rriaandblad van de Oost-Javaanse Kerk, ver teld, dat een onderdeel van het Nederlandse'leger op 20 Februari jl. een zuiveringsactie had ingezet te Peniwen. Op het uur van de Zondagse godsdienstoefening wer den tien personen, leden van de De Belgische ambassadeur, de heer E. Craeffe, overhandigde Woensdag, tijdens een intieme receptie op de ambassade, aan Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, het Grootlint in de Leopoldsorde. commandant stelde aanstonds een onderzoek in, dat nog niet beëin digd is. Het is te betreuren, dat een dergelijke mededeling door t persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk gepubliceerd is zonder dat van tevoren ook maar een poging gedaan werd zich van de juistheid van de ontvangen be richten te vergewissen. Ten aanzien van de feiten kan voorshands alleen het volgende aan de hand van een patrouille rapport worden meegedeeld: Bij het ziekenhuis van Peniwen werd vuurcontact verkregen met een bewakingsgroep, die deel bleek uit te maken van een bende, welke naar schatting van de bevolking 500 man sterk was. Bij het eerste contact werden vijf leden van de groep gedood. Bij een daaropvol gende zuivering van het zieken huisgebouw vluchtte dè bende in alle richtingen, waarbij nog zes man vielen. Acht verplegers en elf verpleegsters werden in arrest gesteld. Nadere bijzonderheden zullen gemeld worden, zodra het onderzoek is afgesloten. Te Parijs is een witboek versche nen over Kardinaal Mindszenty. Hierin zijn opgenomen een reeks documenten, die op verzoek van de Kardinaal openbaar worden ge maakt. zo zeggen de uitgevers. Na de arrestatie van de primaat, op 27 December, ontvingen de uit gevers een aantal documenten, welke Kardinaal Mindszenty voor zijn opsluiting naar het buitenland heeft kunnen zenden. De Kardinaal droeg zijn vrienden in het buiten land op van deze documenten een witboek samen te stellen. vens lid van de staatsraad voor de defensie en van het praesidium van de Moskouse Sowjet. Maarschalk wassilefsky, oorlogs held, werd van zijn functie als chef-staf ontheven in November j.l„ omdat hij „met werk overla den" was. Wassilefsky is 47 jaar. Hij werd in 1943 chef-staf na het suc ces van het tegenoffensief te Sta lingrad. waarin hij maarschalk Zjoekofs rechterhand was. Hij maakte de plannen voor de zeer 6nelle overwinning op de Japanne- zen in Mandsjoerije in 1945. KOMENDE ZOMER GROTE MANOEUVRES LONDEN, 24 Maart (A.F.P.) In weerwil van de stricte geheim houding in de militaire kringen der vijf landen van het Brussels Pact, meent men te weten, dat de verdedigingsraad ter vergadering van gisteren een nerbewapenings- plan voor West-Europa heeft onder zocht, overeenkomstig de instruc ties die door de adviserende raad der vijf aan de verdedigingsraad zijn gegeven. De verdedigingsraad zou boven dien gewerkt hebben aan een plan voor grote lucht- en vlootmanoeu- vres, die de strijdkrachten van de Westerse Unie in het begin van de zomer zouden houden. Deze ma noeuvres zouden plaatsvinden in de Noordzee en in het Kanaal en een landingspoging op de Zuidkust van Engeland omvatten. ARRESTATIES TE BOMBAY De politie te Bombay heeft de afgelopen week 85 personen ge arresteerd, die naar men gelooft betrokken zijn bij een goed ge organiseerde terreurbende in de stad. Onder de arrestanten bevin den zich zeven leden van de revo- lutionnaire partij van India. ROME, 24 Maart (Reuter). Dr. Hjalmar Schacht, Hitler's financiële tovenaar, heeft in een interview met een correspondent van het te Rome verschijnende blad „Giornale d'Italia" de volgende suggesties ge daan, die naar zijn mening een op lossing zullen betekenen voor de huidige wereld crisis. 1. terugkeer tot de gouden stan daard door aile landen als de vei ligste basis voor het herstel van de internationale handel. 2. vorming van een economische gemeenschap van de landen, die ko loniën in Afrika bezitten. 3. herstel van het particuliere initiatief in het bedrijfsleven van het Ruhrgebied. 4. Duitsland moet economisch en politiek gedurende zeer lange tijd van de westelijke mogendheden afhankelijk blijven, opdat een nau we samenwerking met deze landen wordt gehandhaafd. 5. in het kader van het Europe se herstelprogramma moet meer aandacht besteed worden aan de industriële wederopbouw dan tot dusverre is gedaan. FRANKFORT, 24 Maart (A.P.). West-Duitsland is gemachtigd Ne derlandse en Belgische bloembollen en planten tot een totale waarde van 450.000 dollar te importeren, aldus heeft de export-import bu reau (J.E.I.A.) vandaag bekend ge maakt. De woordvoerder van de J.E.I.A. verklaarde, dat de aankoop werd toegestaan als onderdeel van een uitwisselingsprogramma op grond waarvan Duitsland kerstbomen en dergelijke artikelen naar de Lage landen exporteert. Nederland mag voor 130.000 dollar aan boomplanten voor 100.000 dollar aan jonge bloem- stekken en voor 20.000 dollar aan gladiolenbollen uitvoeren. België zal voor 200.000 dollar azalia's mogen exporteren. BATAVIA, 24 Maart (Aneta). In een officieel militair over zicht wordt gezegd, dat 85 leden van gewapende groepen zijn gedood bij zuiveringsacties ten zuidoosten van Magelang, waar benden de bevolking terroriseerden. Ten westen van Djogja werden gewapende groepen aangegrepen en werd het bende wezen zware verliezen aan manschappen en wapens toegebracht. Een centrum van verzet ten Zuid oosten van Djogja werd opgeruimd. In het gebied van Solo, Klaten en Bojolali leden rondzwervende, ge wapende troepen aanzienlijke ver liezen aan personen en wapens. In het overige deel van Midden-Java blijft de toestand zich gunstig ont wikkelen en wordt de intensieve patrouillegang ter bescherming van de bevolking voortgezet. Het overzicht maakt ten aanzien van West-Java melding van een aanhoudend gunstige ontwikkeling, hoewel het in Bantam nog op en kele plaatsen onrustig is. Ten Zui den en Zuidwesten van Sukabumi en in de omgeving van Sumedang en Kuningan werden militaire pos ten en voertuigen beschoten. Neder landse troepen hebben een poging van enkele gewapende groepen om zich ten Zuidoosten van Bandung te concentreren verijdeld. De ben den leden belangrijke verliezen aan manschappen en wapens. De Neder landse troepen zijn voorts opgetre den tegen rondzwervende rovers benden in het overige gebied van West-Java. In het Zuid-Westelijk deel van Oost-Java, in het bijzonder in de omgeving van Kediri, begint de situatie op te klaren, aldus zegt het overzicht ten aanzien van Oost- Java. Een centrum van hardnekkig verzet werd opgeruimd, terwijl losse benden achtervolgd werden. Een sterke, gewapende groep werd hierbij geneutraliseerd en 70 man werden gevangen genomen. In het regentschap Malang heb ben rondzwervende benden onrust veroorzaakt door het vermoorden van karapongbesturen en politie; hiertegen werd door Nederlandse teren zou zijn voor het Neder landse volk, aangezien de specifi caties in de formulering minder prettig zijn uitgevallen dan de oor spronkelijke in algemene termen gehouden Canadese suggestie had doen verwachten. Thans moet worden afgewacht, wat de Neder landse regering zal antwoorden, wanneer de uitnodiging van de UNCI voor de voor-conferentie haar bereikt, aldus dr. v. Royen. Tenzij onverwachte bijzondere ontwikkelingen tussenbeide ko men, zal dr. van Royen Vrijdag naar Ottawa terugkeren. De eerste reactie, die in repu blikeinse kringen te Batavia op de aanvaarding van het Canadese voorstel door de Veiligheidsraad gegeven werd, was niet enthou siast. De republikeinen te Batavia hadden gehoopt, ofschoon niet met veel vertrouwen, op handhaving van de uitvoering der resolutie van 28 Januari. Een vooraanstaand republikeins leider, wiens naam niet genoemd mag worden, zeide, dat het „Canadese voorstel in zo vage bewoordingen gesteld is, dat het weinig kracht heeft. De kan sen op het slagen van dit voorstel hangen geheel af van de houding der Nederlanders. Indien de Ne derlanders thans werkelijk bereid zijn samen te werken, zal dit plan vorderingen mogelijk maken, doch indien zij niet tot deze samen werking bereid zijn, zal het plan tot een nieuwe impasse leiden", aldus deze republikeinse leider. Reëel overleg (Sm.) Er was, zoals men weet, indertijd een en ander te doen in zake het overleg van de regering met de onderwijzersorganisaties, over de salariëring in het algemeen en over de toepassing van verschil lende salarisbepalingen in het bij zonder. Het ging vooral over de kwestie, dat de onderwijzers over de gehele linie gelijk gesteld zou den worden met de ambtenaren. Dat zou gebeuren, was de afspraak. Maar toen puntje bij paaltje kwam, scheen die afspraak toch weer geen afspraak geweest te zijn. Wat men dacht, dat vastgelegd was, bleek niet vastgelegd te zijn. En van de zijde van de onderwijzers kon men terecht verzuchten: wat is er wel voor houvast op dit ondermaanse? Maar goed, er was toen blijkbaar niet veel meer aan te doen, het een dekte het ander. Het enige was, dat de minister bij de jongste behande ling van de begroting voor O.K.W. de merkwaardige toezegging deed, dat er nu „rëeel overleg gepleegd zou worden met de onderwijzers organisaties". De onvriendelijke conclusie, dat het overleg tot-dan- toe misschien niet helemaal rëeel geweest zou zijn, laten we aan de geduldige lezer over. Maar nu? Se A.N.O.F., dat is de algemene Ne derlandse onderwijzersfederatie, alle onderwijzersorganisaties dus, heb ben een voorstel Ingedien-' bij de desbetreffende commissie, de com- missie-Wesseling, en dit wordt nu, volgens een mededeling van de A.N.O.F. door de regering als niet rëeel beschouwd en door haar niet voor discussie vatbaar geacht! En dus ziet de regering geen nut meer in verder overleg met de organisa ties. Zij zal de herziening van de salarissen nu zelf ter hand nemen, zonder gebruik te maken van de medewerking der onderwijzersorga nisaties! Dat ziet er nogal somber uit. Het lijkt er op, dat de oorlog, z.j het zonder direct wapengeweld, tussen regering en onderwijzers, in optima forma is uitgebroken. Wat is er aan de hand? De A.N.O.F. ver klaart, dat zij haar voor-'ellen heeft ontworpen „geheel volgens de alge mene richtlijnen, die bij de techni sche herziening van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambte naren zijn toegepast". Dat hebben de onderwijzers blijkbaar gedaan, mede op grond van de afspraak, welke Indertijd gemaakt zou zijn, en die van officiële zijde werd ontkend. De onderwijzers houden hardnekkig vast, de regering wei gert even hardnekki" En nu is het maar de vraag, of dat allemaal wel rëeel is??? Er zou nu zelfs van „overleg' geen sprake meer zijn! Met of zonder afspraak e.d. ujkt het ons echter, dat een gelijkstelling van onderwijzers met burgerlijxe rijksambtenaren heel rëeel genoemd moet worden! we hopen nu maar, dat ook deze soep niet zo heet gegeten zal worden, als ze nu is opgediend. troepen krachtig opgetreden. Ten Zuiden van Malang in de omgeving van Kepandjen werd een bende van 50 man geneutraliseerd. In de Oost hoek traden Nederlandse troepen op tegen in enkele streken rondzwer vende benden. Betreffende Sumatra zegt het overzicht, dat in het gehele gebied de intensieve patrouillegang voort gezet wordt. Benden leden gevoeli ge verliezen aan personen en mate riaal. In toenemende mate steunt de bevolking de troepen bij het opspo ren van benden en opslagplaatsen van springstoffen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1