Nieuw De Regering zal Maandag definitief besluit nemen Belangrijke besprekingen te Washington verwacht De Hoo stelde het distributieapparaat boven onze Volksbelangen eding ilsabonné Anti-communisten posten voor het Waldorf-Astoria hotel Soldaat uit Drente deserteerde en werd kapitein bij de T.N.I. DIT BLAD! f 44.90 f 10.50 ALKMAAR Laat 125 J sf/ EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Adenauer toont een echte Duitser te zijn Zaterdag 26 Maart 1949 *44e jaargang No. 11523 Uit het moeras? Het Canadese voorstel Bedell Smith wil weer in het leger Rusland sluit consulaten in Perzië Communistische gevaar is het dominerende probleem Voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar geëist Protesten tegen een Vredesconferentie Doodvonnis aan Rauter voltrokken Graf te Middelburg ontdekt van Duitse deserteurs Ruim 100 doden bij scheepsramp Hef rapporf over Peniwen Ere-doctoraten R.K. Universiteit OEK HOUTTIL JAARSDRACHT. Wij sortering in verschei- beige, grijs en blauw, JENVRIJ plastic, voor GROTE KEUZE IN LEUREN! wij een bijpassende raad. Vlotte modellen e tegen een buitje de krant doen be te ontvangen: (naam en plaats) eer Kastermans!" Ja, erste bezoeker in de onio heeft hem alles vorstelling bevallen?" zaakjes prachtig voor w op 't zwarte paard! h zeker nog wel een vat dat schilderen be- zal u voor de laatste veel schetsen maken, stermans. „Ik dank u tak ik thuis. Misschien nen afmaken. Als uw ;eren't Gebeurt itig schetsen. En het 1 Als dank krijgen de n Rosso. Die tekening nog altijd! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, teL 204B, (2 lijnen), K 2200: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 SINDS WIJ j.l. Woensdag schre ven, dat in de laatste besprekingen in de Veiligheidsraad nog weer eens duidelijk gebleken is, hoe wij met het Indonesische probleem in het moeras zijn geraakt, is het daar irt Lake Success eindelijk weer tot een voorlopige beslissing gekomen, nadat Nederland een week lang op nieuw op de pijnbank heeft gele gen. Er is nu een gewijzigd voorstel van Canada aangenomen, nadat gebleken was, dat het oorspronke lijke niet voor goedkeuring in aan merking kon komen. Dat nieuwe Canadese voorstel bevat elementen welke voor Nederland aanvaard baar zijn, maar behelst formule ringen, die ons nogal onaangenaam aandoen. Moeilijk te verteren voor ons volk, typeerde dr. van Royen ze al, en al is de resolutie tenslotte weer verzacht vergeleken bij wat er dreigde, zij is toch nogal be denkelijk. Zal langs deze weg de kans bestaan, om uit het moeras te komen? Nu kan men de gemakkelijke weg der critiek volgen en vergeten, dat de kunst, in dit geval die van de politiek, moeilijk is, maar men kan ook de vraag stellen, of wij niet maar zo reëel moeten zijn, om de 'voorliggende feiten voor ogen te houden en te trachten te redden, wat nog te redden is. Dat doen wij zeker niet, wanneer wij hard-tegen- hard ingaan tegen het standpunt van de Veiligheidsraad en wij ho ren dan ook, dat dr. van Royen al in zekere tendenzen van het nu door de Raad goedgekeurde voor stel wil berusten. De Nederlandse regering zal moeten beslissen en zij is voornemens, dit in de eerst komende dagen van de volgende week te doen. Waar gaat het nu om? Het Ca nadese voorstel spreekt „als bedoe ling van de Veiligheidsraad" uit, dat de U.N.C.I. in overeenstem ming met de resolutie van die Raad van 28 Januari, behulpzaam zal moeten zijn bij het bereiken van overeenstemming tussen par tijen. Dit zal echter geschieden, „zonder vooruit te lopen op de rechten, aanspraken en standpun ten van de partijen". Waarom dit zo belangrijk is, zal aanstonds blijken. De behulpzaamheid van de U.N. C.I. gaat op de eerste plaats over de uitvoering van de punten 1 en 2 van de resolutie van de V.-Raad, in het bijzonder van de practische maatregelen, hierin voorgeschre ven. En die punten 1 en 2 van deze resolutie zijn het staken van de vijandelijkheden, ook van Republi keinse zijde, alsmede het herstel van de vrede, de orde en de rust, en vervolgens het grote punt van de vrijlating van de gevangenen en de terugkeer van de republikeinse regering in Djocja. Practisch lopen de moeilijkheden van onze kant al leen nog maar over dat laatste punt: terug naar Djocja? Zoals de zaak nu staat, kan men het o.i. niet anders zien dan zo, dat de z.g. voorbesprekingen over de mogelijk heid van deelneming der republi keinen aan de Ronde Tafel-Confe rentie, onvoorwaardelijk zijn. Dwz. dat in het geheel niet, althans nog niet vast staat, dat, op welke wij ze en wanneer, eventueel het gezag van de republikeinen in Djocja zal worden hersteld. Men wil dit wel van sommige zijden suggere ren, en er is wel een uitlating van de Egyptische woordvoerder in de Veiligheidsraad geweest die meen de een interpretatie te moeten ge ven, waar uit zou volgen, dat die terugkeer en dat herstel van te vo ren zou vaststaan, maar Egypte is altijd het land van de plagen ge weest en al heeft onze goede vriend Palar zich gehaast te verklaren, dat hij zich met die Egyptische interpretatie verenigen kon, het is gelukkig voor ons en jammer voor hem, dat overigens vrijwel nie mand aan die z.g. interpretatie waarde toekent. En dat moet ook niet. Wij moe ten ons houden aan de formule van het Canadese voorstel, dat de U.N.C.I. de behulpzame hand zal bieden, „zonder vooruit te lopen op de rechten, aanspraken en standpunten van de partijen". Dan zou er tenslotte voor Nederland 'n mogelijkheid bestaan, om in het hervatten van de besprekingen op deze overigens wel wat onaange name basis, te berusten, van twee kwaden het minst kiezend. Men voelt overigens heel goed, wat de „moeilijk verteerbare" dingen voor ons zijn en wij moeten maar liever niet herinneren aan de vier be roemde punten uit de resolutie, welke voor ons eens onaanvaard baar heetten Wat er met die z.g. vóórconfe rentie gebeurt, is in feite niet an ders dan wat Nederland beoogde met z ij n R.T.C.-plan. Ook Neder land wilde alle denkbeelden vrij en onvoorwaardelijk aan een bespre king onderwerpen en alles zou op zijn eigen verdiensten worden on derzocht. Alleen zijn de republikei nen er nu toch weer, langs de fa tale omweg van Lake Success in geslaagd, de leiding van deze be sprekingen in handen van de U.N. C.I. te leggen, wier bevoeghcid wij eens eigenlijk helemaal niet wilden erkennen Dat de voorwaarden en het tijd stip waarop de conferentie in Den Haag zal worden gehouden, nu ook onderwerp van de U.N.C.I.-be- middeling uitmaakt, is een bittere pil. die wij te slikken kregen op de dag, dat onze zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruyter werd her dacht! Maar de Veiligheidsraad Naar hef A.N.P. van zeer be voegde zijde verneemt, heeft de Nederlandse regering Donder dagavond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheidsraad. Dit voorlopig besluit is om advies gezonden naar dr. Beel en dr. van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies van bovengenoemden te hebben ingewonnen tot een definitief besluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. van Royen zich bereid verklaard heeft om, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een prelimi naire conferentie te Batavia, als voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze conferentie op te treden. Terugblikkend op de jongste reeks debatten in de Veiligheids raad moet geconstateerd worden, dat deze voor Nederland een min der gunstig verloop genomen heeft dan verleden week in Nederlandse kringen te Lake Success verwacht werd, aldus bericht de diplomatie ke correspondent van Aneta uit Lake Success. Toen de Canadese vertegenwoor diger, Mac Naughton, op 11 Maart zijn instemming betuigde met het Nederlandse plan tot het houden van een ronde tafelconferentie en voorstelde dat de UNCI de partijen zou helpen om overeenstemming te bereiken omtrent het tijdstip en de voorwaarden voor deelneming door de Republiek aan deze conferentie, viel deze verklaring bij de Neder landse delegatie in goede aarde. Dr. van Royen zeide drie dagen later dan ook, dat Nederland bereid was het Canadese voorstel te aanvaar den. Het besluit, dat tenslotte thans door de raad werd aangenomen, be vat echter specifieke verwijzingen naar de secties een en twee van de raadsresolutie van 28 Januari, waar door de gehele grondgedachte van de oorspronkelijke suggestie van Mac Naghton ten nadele van Ne derland gewijzigd is. Deze wijziging Truman heeft Vrijdag het ontslag van generaal Walter Bedell Smith als ambassadeur te Moskou aan vaard. A.P. meldt, dat volgens de perschef van de president, mr. Char les Ross, Truman „met grote tegen zin" aan het verzoek van Bedell Smith had voldaan. De president had er tenslotte toch in toegestemd om Bedell Smith gelegenheid te ge ven weer een militaire functie op zich te nemen, hetgeen hij aan de president had gevraagd. Verwacht wordt, dat Bedell Smith beiast zal worden met het commando van het eerste Amerikaanse leger te New York. heeft in principe de waarde van de R.T.C. erkend en zelfs in over een stemming met de resolutie van 28 Januari geacht. In de gegeven omstandigheden lijkt de uitvoering van het Canadese voorstel de enige mogelijkheid, om uit het moeras te komen. Aan de Nederlandse Rege ring de taak, om de aanvaarding daarvan te omgeven met die waarborgen voor onze nationale waardigheid dat de toekomstige ontwikkeling van het Indonesische probleem voor ons volk wel ver teerbaar wordt en deze weg u i t het moeras niet tot nieuwe impas se leidt! moet worden toegeschreven aan de invloed van de Verenigde Staten, welker delegatie bij Mac Naughton heeft aangedrongen op een formu lering van het Canadese voorstel in die zin. dat de resolutie van 28 Jan. ook ten aanzien van de voor Neder land onaanvaardbare punten dezer resolutie, zou worden gehandhaafd, ondanks de plannen voor de ronde tafelconferentie en de daaraan voor afgaande besprekingen tussen Ne derland en de Republiek onder aus piciën van de UNCI. In kringen te Lake Success, die ais vrienden van Nederland kunnen worden be schouwd, wordt dit volharden in pro-Republikeinse koers ernstig opgevat, omdat daaruit blijkt, dat zelfs in deze periode van de op bouw der Atlantische alliantie de V, S. de noodzakelijkheid van een soepeler houding ten opzichte van een West-Europese bondgenoot niet willen inzien. Dit wordt des te meer betreurd, omdat men in genoemde kringen van mening is, dat voor de oorspronkelijke versie van het Ca nadese voorstel, dat dus herstel van de Republikeinse regering in Djogja niet als voorwaarde stelde, met de Amerikaanse medewerking een meerderheid in de raad te vinden ware geweest. Anderzijds dient men toe te ge ven, dat ook de Republiek tijdens de jongste debatten in de raad wei nig heeft bereikt. Van de herhaalde Republikeinse toespelingen op sanc ties tegen Nederland is nauwelijks notitie genomen en evenmin heeft de raad, zoals de Republikeinen ge hoopt hadden, formeel zijn afkeu ring uitgesproken over de Neder landse weigering tot onmiddellijke en algehele uitvoering van de re solutie van 28 Januari. WASHINGTON, 25 Maart (Keu ter). Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Sowjetre- gering haar drie consulaire bureaux in Perzië gaat sluiten. Naar verluidt heeft de perscensuur tot dusverre verhinderd, dat dit nieuws tot bui ten Perzië doordrong. Volgens diplomatieke telegram men zijn de Russen reeds bezig hun eigendommen uit de consulaten te Tebris, Mesjed en Ahwaz te ver wijderen. Uit de ontvangen berich ten blijkt niet, of dit een officiële sluiting van de consulaten betekent. Te Washington wilde niemand zich aan een voorspelling ten aan zien van de Russische plannen wa gen. Er was echter geen aanleiding te veronderstellen, dat de Sowj et- regering zal overgaan tot verbre king der diplomatieke betrekkingen met Perzië of tot opheffing van haar ambassade in dat land. Op het Ministerie van Landbouw worden besprekingen gehouden tussen specialisten van de Food and Agriculture Organisation en vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. Voor deze gelegenheid is de directeur van het Europees Bureau der F.A.O. in Rome, onze landgenoot ir. A. H. Boerma, naar Nederland gekomen. Tijdens de openingsrede van minister Mansholt. V.l.n.r.ir. C. Staf (directeur-generaal van de Landbouw), ir. Boerma, minister Mansholt en de heer H. H. Blink (regerings commissaris voor de buitenlandse agrarische aangelegenheden). DE Diplomatieke medewerker van Reuter te Londen schrijft: ,,Men meent te Londen dat de diplomatieke besprekingen, welke in de loop van de volgende week te Washington zullen worden gehouden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken, die zich daar zullen bevinden voor de ondertekening van het Atlantisch Verdrag, belangrijker zullen zijn dan de diplomatieke plechtigheid, waarvoor deze functionarissen in de eerste plaats naar de Verenigde Staten zijn afgereisd. Omtrent de te bespreken diplo matieke aangelegenheden is reeds het een en ander vermeld. Hieraan kan worden toegevoegd, dat mi nister Bevin krachtige pogingen heeft gedaan om te Londen een re geling te bereiken van de speci fieke Duitse vraagstukken, alvo rens zijn reis naar Washington te aanvaarden. Bevin's pogingen zijn mislukt. Nog gedurende dit weekeinde zijn MR, KALFF, de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem, heeft tegen de voormalige directeur van het Centraal Distributiekantoor, S. de Hoo, een gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. De H. werd o.m. poging tot arrestatie (met assistentie van de Grüne Polizei) van ds. Slomp (Frits de Zwerver) ten laste gelegd en tevens zou hij een distributie-ambtenaar, die verdacht werd van diefstal van distributiebescheiden, aan de politie hebben overgeleverd. De procureur-fiscaal noemde de Hoo een organisator van groot formaat, die een technisch appa raat, waaraan tenslotte 22.000 mensen werkten, heeft opgebouwd en op uitstekende wijze heeft ge leid. Hij is oneervol ontslagen, maar de H. beschouwt dit ontslag als onrechtvaardig; hij heeft geen enkele kans gehad zich te rehabi literen en ziet deze zitting als een rehabilitatie-mogelijkheid. Het is goed, aldus mr. Kalff, dat de zaak nu wordt behandeld, nu wij haar meer op een afstand kunnen be- Vrijdagavond is in het luxuseuse Waldorf-Astoria-hotel te New York het Congres voor de „Wereldvrede" geopend. Dit Congres is georgani seerd door de vooraanstaande link se intellectuelen uit de westelijke wereld. 21 vertegenwoordigers uit Rusland en Oost-Europa wonen dit Congres bij, dat de protesten heeft opgewekt van alle anti-communis ten in de Verenigde Staten. De politie heeft verboden, dat er door de tegenstanders van dit Con gres gepost zal worden bij het Wal-' dorf Astoria-hotel. Niettemin defi leerden gisteren reeds ongeveer 150 personen, aangesloten bij het volks comité voor vrijheid van godsdienst voor het hotel met spandoeken, toen de deelnemers van het Congres het hotel binnengingen, waar een pers- Met de bouw van de nieuwe betonnen boogbrug over 't Twente kanaal bij Goor worden goede vorderingen gemaakt. De bekisting is gereed en binnen enkele dagen hoopt men te beginnen met het storten van het beton. Deze brug ligt in de grote verkeers weg Zutfen-Hengelo en is van groot belang voor het drukke snelverkeer in het Noorden van de Achterhoek. conferentie werd gehouden. Sommi ge demonstranten waren gekleed in de nationale kledij der Oost-Euro- pese landen en droegen spandoeken, waarop Kardinaal Mindszenty ge kruisigd was voorgesteld, of waar op de woorden van de Kardinaal waren geschreven: „Mijn vijanden kunnen mij enkel het leven ontne men en dat heb ik reeds aan God gegeven". Incidenten deden zich niet voor. Ondanks het politieverbod tot posten gaan tal van organisaties voort met hun plannen om geduren de de drie-daagse conferentie te posten en te bidden. Tot deze orga nisaties behoren: de bond van ka tholieke oud-strijders, de bond van invalide oud^itrijders, het Ameri kaanse legioen en tal van andere kerkelijke en vaderlandslievende verenigingen. In de politieverordening wordt gezegd, dat het posten binnen rede lijke grenzen moet blijven. Wat dit precies betekent, wordt niet gezegd. Wel werd gezegd, dat de trottoirs rond het gebouw voldoende schoon gehouden zullen worden zodat het voetgangersverkeer niet belemmerd wordt. De gemoederen in de V.S. zijn nogal verhit over dit Congres, dat door het State Departement beti teld werd als een klankbord voor communistische propaganda. Vier Joego-Slavische afgevaardig den. die Vrijdag per vliegtuig aan kwamen, werden op het vliegveld door de menigte begroet met kreten als: waarom gaan jullie communis ten met weg, wij willen jullie niet. Andere afgevaardigden werden on gewoon lang door de immigratie dienst opgehouden. Bij Kon. besluit is afwijzend be schikt op de gratieverzoeken, inge diend ten behoeve van de gewezen Duitse Commissaris-Generaal H. A. Rauter, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag. Het von nis is Vrijdagochtend voltrokken zien. Hem is niet ten laste gelegd het creëren van de tweede distri butie-stamkaart. Hij beweert er niets mede te maken te hebben, maar er is wel degelijk op zijn gezag een voorstel aan Rauter ge daan. In de door hem voorgestelde vorm is tenslotte de tweede distri butie-stamkaart niet ingevoerd, maar een actie terzake geeft een beeld van zijn mentaliteit. Van de twee tenlasteleggingen achtte de procureur-fiscaal Wel overtuigend maar niet wettig bewezen, dat hij de distributie-ambtenaar Steggink te Losser aan de Duitsers over leverde. Hij overviel de ambte naar. overstelpte hem zodanig met bewijsmateriaal, dat de man wel bekennen moest en verdrukte daardoor zelf de mogelijkheid van een serieus onderzoek. Had hij dit laatste wel gedaan, don zou hem zijn gebleken, dat de diefstallen van distributiebescheiden door Steggink voornamelijk ten bate van de illegaliteit werden ge pleegd. Steggink kreeg twee en een half jaar gevangenisstraf en heeft hiervan l'/s jaar in verschil lende concentratiekampen door gebracht. Inzake de huiszoeking bij ds. Slomp (Frits de Zwerver) heeft verdachte dan ook gevaarlijk spel gespeeld. In Zwolle kwamen 19 dominé's in vergadering bijeen. Ds. Slomp, als landloper gekleed, was bij de bijeenkomst geweest, maar bracht even zijn vrouw weg en liet zijn tas achter. Inmiddels deed de S.D. een in val en vond 19 dominé's en 20 tas sen. In de tas van ds. Slomp wer den distributiebewijzen en gelden gevonden, maar ds. Slomp bleef buiten verdenking toen hij even later argeloos terugkwam. De S.D. nam de tas in beslag. Zij heeft alle persoonsbewijzen van de he ren meegenomen en maakte geen werk van de distributiebewijzen. Dit hoorde de adjunct-directeur Japikse, die het aan de H. ver telde. Deze voerde toen een plan uit, dat eindigde in een huiszoe king bij ds. Slomp. De H. stelde net door hem opgebouwde appa raat der distributie boven de be langen van het Nederlandse volk, aldus de procureur-fiscaal, die tenslotte een strenge straf tegen deze verdachte de meest gewenste achtte. De raadsman van de H., mr. S. Willinge Gratama, zeide dat zijn cliënt zelf had gewenst terecht te staan. De zuivering, die tot zijn ontslag leidde, noemde pleiter een groot schandaal, omdat de H. slechts 20 minuten was gehoord en daarna een half jaar niets meer vernam. Ook ontving hij zonder meer bericht, dat hij oneervol was ontslagen. Tenslotte is er een mo tivering gegeven, maar het blijkt, dat alle daarin genoemde feiten zijn te weerleggen. Tenslotte vroeg pleiter verschil lende mensen van het C.D.K. te doen horen en de zaak voor nader onderzoek terug te verwijzen naar de raadsheer-commissaris, zodat meer zekerheid aangaande het be leid van de H. als directeur van het C.D.K. kan ontstaan. Uitspraak over veertien dagen. MIDDELBURG, 26 Maart. Eni ge tijd geleden werden te Cadzand twee Duitse soldatengraven ontdekt. De lijken zijn thans door de ïden- tificatiedienst te Bergen op Zoom naar elders overgebracht. In het graf bleek zich een fles te bevinden waarin een getypt briefje zat. Hierop stonden de namen van de begraven soldaten, alsmede de ver klaring, dat deze militairen dienst geweigerd hadden, hun eigen grat hadden moeten graven en daarna doodgeschoten waren. Het briefje dateerde van kort voor de bevrij ding van westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. BATAVIA, Aneta 1. Zoals reeds gemeld heeft de politie te Batavia in samenwerking met de militaire politie een zwaar bewa pend persoon gearresteerd, die lei der was van een grote subversieve organisalt». „Het Dagblad" te Ba tavia deelt nu mede, dat deze ben deleider een zekere Hovenkamp is, afkomstig uit Anio (Drente). Hovenkamp, die 20 jaar is, kwam een jaar geleden als militair naar Indonesië. Hij deserteerde, omdat hij zich niet kon verenigen met de gedachte, dat zijn kameraden be vorderd werden en hij gewoon sol daat bleef. Na zijn desertic kreeg hij contact met de T.N.I. en stelde zich beschikbaar om bij een onder deel van de T.N.I. te worden inge,- lijfd. Hovenkamp, die de schuilnaam van Haroe-n aannam, werd kapitein en kreeg Batavia ais operatieterrein. Volgens „Het Dagblad" is Hoven- kamii communistisch georiënteerd. Nadat Hovenkamp gearresteerd was zijn nog veertien leden van zijn bende gevangen genomen. Deze bende wordt verantwoordelijk ge acht voor een aantal geheimzinnige ontploffingen te Batavia, die tot nog toe nooit slachtoffers kostten of schade veroorzaakten. Een hoe veelheid patronen, voldoende voor duizend van dergelijke ontploffin gen, werd in beslag genomen. HONGKONG, 25 Maart (Reuter). Ten gevolge van een mijnontpiof- fing is het luxe stoomschip „Miss Oriënt", dat van Hongkong naar Kanton voer, in de afgelopen nacht op de parelrivier nabij Kanton ge zonken. Men gelooft, dat tussen 100 en 120 Chinese passagiers om het leven gekomen zijn. Scheepsofficie ren verklaarden, dat het aantal do den onbekend is, doch dat vele 3de- klasse-passagiers in afgesloten ruimten onder het dek waren, van waar zjj niet konden ontsnappen. de deskundigen voor Duitse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten in de Britse hoofdstad bezig met het opstellen van een lijst van te ontmantelen Duitse fabrieken, terwijl zij verder besprekingen Voeren over de voor gestelde beperkende bepalingen voor de Duitse scheepsbouw en over de problemen, samenhangen de met het opstellen van een be zettingsstatuut. Wanneer de advie zen van de deskundigen zijn opge steld, zullen deze vraagstukken in laatste instantie te Washington worden besproken. Doch het ene van fundamenteel belang zijnde vraagstuk, dat de be sprekingen der ministers van Bui tenlandse Zaken te Washington zal domineren, wordt gevormd door liet probleem van de toekomstige betrekkingen met de Sowjet-Unie. Dit vraagstuk overheerste ook tijdens de debatten, welke Woens dag j.l. in het Lagerhuis zijn ge houden. Het kwam in elke gehou den redevoering ter sprake. In deze toespraken hadden de sprekers het hoofdzakelijk over de Sowjet-Rus- sische bedoelingen ten aanzien van Duitsland en Griekenland. Ook de Britse publieke opinie schijnt de mening te zijn toegedaan, dat het gevaar voor Europa zich speciaal in deze gebieden openbaart. Doch het mag als vaststaand worden aangenomen, dat minister Bevin te Washington eveneens het communistische gevaar zal bespre ken, zoals zich dit in Zuid-Oost- Azië en in het Verre Oosten open baart. De materiële en morele steun, die de Chinese communisten aan de nationalistische beweging in Indo-China en aan de Chinese communisten op Malakka hebben verleend, heeft te Londen diepe in druk gemaakt. Tenslotte zullen de te Washing ton bijeen zijnde ministers van Bui tenlandse Zaken ook moeten pogen zich op de hoogte te stellen van de betekenis der wisselingen in de leiding van Sowjet-Russische mini steries, welke in de laatste tjjd hebben plaats gevonden en als ge volg waarvan Molotof, Mikojan, Voznessensky en sinds gisteren maarschalk Boelganin, gewezen minister voor de strijdkrachten, van hun functies zijn ontheven. Men vermoedt algemeen te Lon den, dat deze mannen niet zijn ont slagen, doch dat zij thans een zeer belangrijke groep vormen, belast met het opstellen van politieke plannen. Op grond hiervan wordt in de naaste toekomst een nieuwe Sowjet-Russische stap, als ant woord op de consolidatie van het Westen verwacht. EEN PERSSTEM UIT INDONESIë BATAVIA, 25 Maart (Aneta). De „Nieuwsgier" schrijft over het gebeurde te Peniwen onder meer: „Wij betreuren het ten zeerste dat men van officiële zijde geen aan leiding heeft gevonden om het pa trouillerapport, waarvan in het of ficiële commentaar op het bericht van het persbureau van de Neder landse Hervormde Kerk sprake is. eerder te publiceren. De arrestatie van het personeel van een ziekenhuis is niet het soort nieuws, dat lang geheim kan wor den gehouden, evenmin als de zui vering van een ziekenhuisgebouw. Bovendien: waarom dit geheim ge houden? Thans is er een on derzoek gelast: kan men berichten als het onderhavige niet onmiddel lijk op grond van feitelijke gege vens tegenspreken? Op 18 Maart ontving de troepencommandant op Malang dus het rapport: waarom kan het onderzoek naar zo'n onge compliceerde aangelegenheid als deze niet binnen een week zijn be ëindigd? Wij mogen niet aannemen dat Nederlandse troepen zich aan schanddaden als deze hebben schul dig gemaakt. Wij betreuren echter het ontbreken van afdoend officieel commentaar niet voor de eerste maal", aldus besluit de „Nieuws gier". Op 7 Mei a.s, zullen door de R.K. Universiteit te Nijmegen aan een aantal vooraanstaande Nederlanders ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze Universiteit ere doctoraten worden verleend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1