De politieke structuur der wereld wordt steeds ingewikkelder Nederland blijft afhankelijk De vervanging van Boelganin van betrekkingen met Indonesië De Zuid-Sumatra-conferentie te Palembang geopend NEDERLAND BOVEN ZWOLLE Aartsbisschop van Quebec in ons land gearriveerd pen naar maat irn CHOONMAAK! r LUXE AUTO DE VRIES, Ook Frankrijk weet ervan mee te praten heeft moeilijkheden met zijn Unie Indo-China is het zwarte schaap Nieuwe koloniale koers en Jerusalem Gesneuveld in Indonesië Nieuw mysterie van het Kremlin Directeur Jaarbeurs geeft zijn mening Streven naar eenheid Regionale vrijheid leidt tot groter volkskracht VERWACHTING d door het K.N.M.I. te lig van Zaterdagochtend 'avond. IOUDEND ZACHT veer met weinig wind woiKing. AanvanKeUJK ijk nevel ol mist. on- dezelfde temperatuur dag. ERENAPPÈL 1949 oor de derde maal, dat Amsterdam, Haarlem elder van de Jongeren- e in de Katholieke j de jeugd van Noord- jeen roepen voor een ppèl in Amsterdam. Dit vinden op Zondag 27 ie grote zaal van Kras- aanvang 2 uur. Als on- s ditmaal de keuze ge- drie aspecten van een vraag m het hart van re: Hebben wij nog toe ondervoorzitter van de kspartij, de Heer Ch. ïrgemeester van Arn- ekt over: „Is er werk Mej. dr. M. Klompé, ■de bij de UNO, over: Ie voor ons?" en tot be- dan een der jongeren Peters stelt de vraag, werk en vrede hebben, k een huis voor ons is. iaarop het antwoord, dat in talloze gesprekken 5 jeugd, zaal zijn nog kaarten ar. Ook ouderen heb- perkte mate toegang. R-CONFERENTIE P 30 MAART? 'IA, 26 Maart (Aneta). issie der Verenigde Na- Indonesië heeft besloten n in het Indonesische it te nodigen tot deel- m besprekingen volgen- te Batavia onder auspi- de commissie, meldt nader, dat de Woensdag 30 Maart als gsdag van de besprekin- n de Republikeinse en Ise delegatie heeft voor- )URG, 25 Maart (A.P.). Mary is Vrijdagavond ■Qoraanstaande diplomaten naar New York vertrok- r de passagiers bevinden ritse minister van buiten- :en, Ernest Bevin, Andrei de Russische vice-minis- mitenlandse zaken en de Russische U.N.O.-delega- erd door 14 andere Rus- zeld. De Belgische pre- Henri Spaak en Joseph minister van buitenlandse Luxemburg. zag er zeer vermoeid uit herhaalde malen rusten lar zijn kajuit. Bevin ver in de journalisten, dat oeidheid te wijten was aan 1 van asthma. amverkeer te Berlijn leentelijke vervoersdienst i heeft voorgeschreven, stuurders en de conduc- trams, die de grens tus- en West-Berlijn passe- den uitstappen en de n ander trampersoneel dat over ander geld Deze maatregel vloeit het feit, dat de westelijke enig wettige betaalmid- 'est-Berlijn is geworden. ïw MANTEL of japon ar ieder gewenst model. ÏKLEDING uw adres [andeur ravenstr. 6A o gmdervakgroep opkopers van ude materialen en afvalstoffen lMAAR en omstreken r uwer beschikking. >t zal U meevallen! TELEF. 4237—4287 (Van een bijzondere medewerker) ^NE VERHOUDING van Nederland tot Nederlands-lndië was L/ voor de oorlog eigenlijk simpel geregeld. In de betrekkingen tussen Nederland en xijn overzeese gebieden was er niets van de bonte verscheidenheid, die altijd het kenmerk geweest is van het Britse wereldrijk. Het Nederlandse Koninkrijk was ook eenvoudiger van structuur dan het Franse imperium. Frankrijk maakte in zijn overzees gebied onderscheid tussen ,,oude" en „nieuwe" kolonies, het had te doen met protectoraten, mandaat gebieden en overzeese departementen. Nederland kende eigenlijk maar twee vormen van overzees bestuur, waarvan het ene gelding had in de West-en het andere in de Oost. Wat er ook uit de Indonesische smeltkroes te voorschijn komt, een ingewikkeld bouwsel wordt het in elk geval en de onderlinge samen hang der delen zal niet gemakkelijk te onderscheiden zijn. Het woord „souverein" zal in de teksten in twee of drie betekenissen gebruikt worden. Of het een „diKitere" of een „magere" unie wordt, het wordt in elk geval een experiment, waarvan de deugdelijkheid eerst na verloop van tijd blijken kan. Het schijnt aan onze kant een van de grootste moeilijkheden voor het aanvaarden van deze „nieuwe orde" te zijn, dat we niet graag experi menteren willen, maar een scherp omlijnde opzet willen ontworpen en doorgevoerd zien. Wij zijn bang voor het onzekere. Er zal niets anders opzitten dan die angst te overwinnen. Ook Frankrijk heeft zijn voorkeur voor koel beredeneerde en zuiver ver standelijk opgezette staatsinstellin gen moeten opgeven, toen het .zijn imperium hervormde na de laatste oorlog. Ook hier zien we nu een bonte veelheid, die nog bonter gaat worden, wanneer het pas gesloten accoord met de ex-keizer van An- nam werkelijkheid wordt. De Franse Unie, omlijsting van het nieuwe Franse Rijk DE CONSTITUTIE van 1946 ver deelt het Franse grondgebied twee delen: dat der Franse Repu bliek en dat der „geassocieerde ge bieden en staten. De „geassocieerde gebieden" zijn de vroegere Duitse kolonies van Togo en Kameroen, die niet zonder meer bij het overige Franse grndgebied gevoegd worden, omdat ze formeel onder de Verenig de Naties als opvolgster van de Vol kenbond staan. De geassicieerde sta ten zijn landen als Marokko en Tu nis, waarvan de vorsten een bondge nootschap met Frankrijk hebben aangegaan en die onder Franse be scherming staan. Indo-China, dat volgens de Franse bedoelingen in wendig ook weer uit een unie van autonome gebieden zou bestaan, was verondersteld, zijn plaats in te ne men onder de geassocieerde staten, maar heeft daartoe nog geen lust getoond. Zover is het alles nog erg een voudig. Ingewikkelder wordt het als men gaat vaststellen, dat de andere helft van het rijk. het grondgebied der „Franse Republiek" ook weer uit onderling zeer verscheiden delen bestaat. Er is zo iets als een Repu bliek in engere en brede zin. De Republiek in engere zin, dat is Frankrijk in Europa met de over zeese departementen: Algiers, de Franse Antillen, Frans Guyana en het eilandje Reunion, ver weg in de Indische Oceaan. De Franse Repu bliek in bredere zin, omvat al deze gebieden plus de kolonies onder rechtstreeks gezag. Dat alles maakt deel uit van de Republiek, die door de Constitutie nog altijd genoemd wordt „une et indivisible". Als we hiermee, de structuur der Franse Unie doorgrond hadden, kon den we tevreden zijn. In werke lijkheid komen er binnen het zo even geschetste kader nog allerlei kleurschakeringen voor de dag. De overzeese departementen van Al giers zijn in een enigszins andere positie dan die van de Antillen. Me nig gebied is niet tevreden met de plaats, die het in de rangorde van onderdelen gekregen heeft en streeft hogerop. Madagascar was verleden vol onrust en een groot proces tegen volksvertegenwoordi gers wegens samenzwering tegen de Franse staat heeft er maanden de gemoederen bezig gehouden. Frank rijk voelt er wel voor koloniën te promoveren tot departementen, maar de kolonies geven er gewoon lijk de voorkeur aan bevorderd te worden tot geassocieerde staten. Tussen dat alles door komt nu de ex-keizer van Annam die vcor Indo-China nog weer een andere status bedongen heeft. Indo-China het zwarte schaap in de Unie. Met een gewone plaats in de Unie is Indo-China van de aanvang af niet tevreden geweest. Het nationaal MORGEN klinkt het orqél weer in de Mis. Dat is een ge heel eiqen aewaarwordinq. Er loopt iets door ons heen, iets blijs, iets feestelijks! Zondaq „Laetare", Zondaq „Verheuq u", heet de vierde Zondaq in de Vasten. Zich verheuqen, blij zijn, omdat wij katholiek zijn, omdat wij qeroepen zijn tot het ene, ware geloof, omdat wij qedoopt zijn, ja dat alles is voor ons een reden tot blijheid en dankbaarheid. We zeggen wel eens lachend, dat het „ge makkelijker" is om niet-katho- liek te zijn of dat het „roomse" qeloof een „duur" qeloof is, maar we zijn maar wat blij dat wij kinderen zijn van die Moe der-Kerk, het ware Jerusalem, de stad van God. Laat die blij heid uitstralen in ons leven als katholiek, in onze qoede wer ken en beoefening van de deugd.' M/ r"" verzet tegen elk herstel van de vroegere Franse machtspositie was er zo sterk, dat ook het inzetten van een belangrijke troepenmacht waarbij Frankrijk nooit door bui tenlandse invloed gehinderd gewor den is, zoals Nederland in Indone sië niet hielp. Dit wordt begrij pelijk, als men weet, dat diep in het binnenland het Franse koloniale gezag nooit in die mate orde en rust heeft kunnen handhaven als de Nederlanders het deden tot in de uiterste hoeken van de archipel. Frankrijk zag er tegen op, een ko loniale oorlog in grote stijl te gaan voeren. Wel versterkte het zijn le ger met duizenden van vroegere Duitse soldaten, die in het vreemde lingenlegioen dienst namen hoe zeer de Fransen dit ook ontkennen maar was Indo-China het waard, zoveel geld en bloed te riskeren? Frankrijk's beste kansen liggen in Afrika. Indo-China zou wel eens meer last dan voordeel kunnen blijken in de eerstkomende jaren. Merkwaardig is het hoe pessimis tisch Franse deskundigen op kolo niaal gebied zijn over de kolonie in het Verre Oosten. Geheel tegen de gewone Franse geestesgesteld heid in, noemen ze openlijk tegen over buitenlanders dat gebied ver loren. In hun gedachten hebben ze het reeds afgeschreven. Daarom zijn ze in hun conces sies aan de ex-keizer ook zover ge gaan, dat ze Indo-China een status toegezegd hebben, die het eigenlijk buiten de Franse Unie plaatst. In die structuur past een zelfbestu- rend gebied met eigen buitenland se vertegenwoordiigng. met Domi nion-status, in het geheel niet. Een nieuwe koers in Franse koloniale opvattingen De uiterlijke hervorming van het Franse koloniale rijk gaat gepaard met een totale koersverandering in de ten opzichte van de inheem sen te volgen culturele politiek. De ommezwaai hierin is zo groot, dat men van een revolutie spreken kan. Het is altijd een der grond beginselen van het Franse denken geweest, dat de cultuur van het moederland zoveel voortreffelijker dan enige andere, dat het voor elk niet-Fransman een voorrecht moest zijn, aan die cultuur geassimileerd te worden. Tientallen jaren lang heeft men getracht van Afrikaanse negers en Annamieten gekleurde Fransen te maken naar taal en be schaving. Deze assimilatie-politiek is nu opgegeven. Na tientallen ja ren van taai doorzetten zijn de resultaten toch te mager gebleken. Enkele belangrijke figuren zijn uit de Frans-opgevoede negerkringen voortgekomen, maar de grote mas sa der koloniale bevolking kon zo nooit bereikt worden. Voor ons is het interessant te constateren, dat Frankrijk met deze ommezwaai de zelfde weg gaat inslaan op cultu- reel-koloniaal gebied, die Neder land al meer dan een eeuw gele den. is opgegaan. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 6 Maart 1949: korp. G. Breteler uit En schede. Overleden t.g.v. oor logsverwonding op 8 Maart 1949: sold. Ie kl. P. t. Bas- tiaanssen uit Breda. Over leden t.g.v. oorlogsverwon ding op 10 Maart 1949: wachtmeester Jhr. J. B. D. Tulleken uit Amsterdam. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 14 Maart 1949: serg. G. J. M. Oude Tanke uit Hengelo (O.). Gesneu veld 15 Maart 1949: sold. Ie kl. H. Verweij uit Enschede (O.). Gesneuveld 17 Maart 1949: 2e It. C. Götze uit Am sterdam; sold. H. Goudappel uit Rozenburg (Z.H.); korp. A. Hannewijk uit Heinkens- zand (Z.); sold. Ie kl. H. M. van Meel uit Middelburg: korp. J. J. Wester uit Bever wijk. Gesneuveld 18 Maart 1949: le It. K. Bakker uit Schiedam: sold, le kl. J. Vlielander uit Zuidland. Ge sneuveld 19 Maart 1949: sold J. Wouters uit Bladel (N.B.). Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 16 Maart 1949: korp. artie P. Krikke uit Kortezwaag (gem. Opster- land; le It. infie J. v. Wol- lingen uit Amsterdam. Over leden t.g.v. oorlogsverwon ding op 19 Maart 1949: sergt. maj. instr. infie J. Klap uit Koudekerke. n de Treveszaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Gravenhage heeft de Engelse minister van verkeer, Alfred Barnes, aan zijn Nederlandse collega, mr. D. G. Spitzen, Vrijdag ochtend een chèque overhandigd ten bedrage van 850.000 pond, sterling. Dit bedrag, dat overeenkomt met 9 millioen guldens, dient ter afdoening van vorderingen op de Engelse regering voor het. verhuren tijdens de oorlog van een groot gedeelte der Neder landse koopvaardijvloot. Minister Spitzen (links) neemt de chèque in ontvangst van minister Barnes. Het rechtse blad „L'aurore" noemt de vervanging van Boelga nin door Wassilefsky „een nieuw mysterie van het Kremlin". „Steeds meer, aldus sehrijft het blad, ver zamelt Stalin zjjn getrouwen om zich heen in het politieke bureau, door hen te ontheffen van hun ministeriële functies en deze over te dragen aan mannen, die minder belangrijk zijn in de partij. Binnen het politieke bureau be waart de schitterende heerser van het nieuwe Rusland zijn vrijheid van beweging, hij legt zijn beslis singen op en laat ze uitvoeren door gehoorzame, onderworpen dienaren. Tegenover het Atlantisch Pact en Tito verstevigt Rusland zijn positie en unificeert het binnenlands be stuur. Wassilefsky, van wie gezegd wordt dat hij een goed uitvoerder is zonder oorspronkelijke ideeën, is precies de juiste man". Spoorwegen in Sovjetzóne worden staatseigendom De staatsspoorwegen in de Sov jet-zóne zullen met ingang van 1 April alle particuliere spoorweg maatschappijen in deze zone over nemen, aldus maakt de Duitse economische commissie bekend. Peiping hoofdstad van het communistische China NANKING, 25 Mrt (A.F.P.) De communisten hebben van he den af Peiping als hun hoofdstad aangewezen. Voor vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pérs heeft de directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs te Utrecht, mr. J. Milius, een rede gehouden ter gelegenheid van de a.s. opening van de 52ste Jaar beurs. Hierin wees hij op de grote betekenis van de Marshall-hulp, de hoofdpijler waarop naar zijn me ning het economisch herstel van Nederland rust. Voorts maaktp mr. Milius gewag van de verheugende ontwikkeling van de industriële productie en de energievoorziening. Niet minder belangrijk is de ont wikkeling van onze in- en uitvoer, omdat het invoer-saldo zich in een dalende lijn beweegt. In absolute cijfers beliep het import-saldo voor de kwartalen van 1948 achtereen volgens 6i0 millioen, 564 millioen, 613 millioen en 467 millioen gulden, zodat ook in absolute zin van een gunstige tendenz kan worden ge sproken. In dit verband kan worden opgemerkt dat de invoer uit de U.S.A., welke na de bevrijding een sterke stijging vertoonde, over zijn hoogtepunt heen is. Mr. Milius betoogde dat, hoewel Nederland verarmd uit de oorlog is gekomen, ons land een belangrijk nationaal bezit niet ontnomen is, zijn arbeidskracht, kennis en drang om de gevolgen van de oorlog te boven te komen. Zij moeten zich echter onbelemmerd kunnen ont plooien. In het voortdurend streven naar groter vrijheid op het gebied van het maatschappelijk handelen, zag mr. Milius de enige mogelijk heid om in 1952/1953 in staat te kunnen zijn een stabiel evenwicht te bereiken. Het betalingsaccoord dat in t l tober j.i. te Parijs werd gesloten, kan in dit verband een gunstig symptoom worden genoemd. Een ander gunstig verschijnsel wordt aangetroffen in de vorderingen die zijn gemaakt met de uiteindelijke verwezenlijking der Benelux-sa- menwerking. al kan niet worden ontkent dat in deze nog grote moeilijkheden moeten worden over wonnen. De directeur van de Jaarbeurs achtte de nog niet opgeloste kwes tie Indonesië eèh ernstige teleur stelling, ook voor de Nederlandse economische situatie. Dit geldt te meer, omdat men bij het verwezen lijken van de voorwaarde aan het Marshallplan verbonden, n.l. dat Europa in 1952/B3 weer op eigen benen moet kunnen staan, mede dient te bedenken, dat de positie van Europa en zeker van Neder land, ook vroeger reeds voor een aanzienlijk deel werd beheerst door zijn betrekkingen met de overzeese bezittingen. Daarom, aldus mr. Milius, is het zeer de vraag of ons land in 1952/53 in staat zal zijn weer op eigen kracht voor zijn steeds groeiende bevolking arbeid en brood te ver- schallen en zijn oude positie in de wereld in te nemen. Dit is in over wegende mate afhankelijk van het geen het in economisch opzicht van zijn aloude betrekkingen met deze landen overzee zal kunnen behou den. BATAVIA, 25 Maart (Aneta). De conferentie voor Zuid-Sumatra is Vrijdagochtend om half negen te Palembang geopend. Vertegenwoor digers van Djambi, Benkulen, de Lampongs, Sumatera Selatan en af gevaardigden der onlangs open ge komen gebieden waren aanwezig. De Wali Negara van Zuid-Sumatra Abdul Malik sprak een rede uit, waarin hij o.a. zeide, dat de inner lijke betekenis der conferentie het streven naar eenheid is. Hij verwierp het provincialisme en wees er op. dat gestreefd dient HET GESPREK over de gewestelijke verscheidenheid in ons land, dat in de bezettingstijd zijn oorsprong vond en ook na de bevrijding grote belangstelling mocht ondervinden, ook van velen, die tot nu toe hier afwijzend tegenover stonden, heeft vooral op de bijeenkomsten vqn Bakkeveen concrete gestalte gekregen. In niet minder dan vier bijeenkomsten is hier nu na de oorlog, het probleem van het regionalisme in verschillende secties uitvoerig besproken en nu in het algelopen w^ek-end was men zover gekomen, dat een aantal voorlopige conclusies kon worden getrokken, aan de hand van hetgeen op de vorige bijeenkomsten was besproken. Men heeft deze conclusies deze week in ons blad kunnen lezen en daaruit kunnen constateren, dat men hier niet getracht heefi er een soort allemansgading van te maken, die iedereen kon bevredigen, maar men heeft er wel degelijk rekening mee gehouden, dat een van de grondbe ginselen van het regionalisme is, dat elk gebied zijn eigen visie heeft, maar ook, dat hier tegenstellingen bestaan, die moeilijk overbrugd kunnen worden, omdat wat de een wenselijk en noodzakelijk acht, de ander, die aan de centralisatie vast houdt, ontoelaatbaar acht. Daarbij is men te Bakkeveen bij het nemen van de conclusies ook uitgegaan van de langzamerhand hier in het noorden algemeen aan vaarde mening, dat de provincies boven Zwolle in hun groei en ont wikkeling niet weinig geremd zijn, omdat men in Den Haag maar al te vaak uitging van de gedachte, dat Nederland boven Zwolle eigen lijk ophield. Het was ook op deze grond, dat het gesprek over het regionalisme hier in het noorden, altijd vele en eigen kanten had. Niet alleen omdat de belangen van Groningen, Fries land en Drente nu eenmaal anders liggen dan die van Brabant en Lim burg, maar vooral omdat men hier in het noorden misschien niet min der, maar wel anders, geleden heeft onder de vaak al te centralistische neiging van het westen, dat altijd met een soort hautaine houding op de provincie neerzag. Hoe oud en tegelijk helaas ook hoe actueel, is nog altijd de klacht hier in het noorden, dat verschil lende overheidswerken hier door de landsoverheid niet met die voortvarendheid worden aange pakt, als de economische en so ciale urgentie vaak vereisten en zoals ook elders in het land wel geschiedde? De Groninger Commissaris der Koningin heeft bij de opening van de „Tentoonstelling Groningen 1948" daarvan enkele sprekende voorbeel den gegeven en de Groninger bur gemeester heeft in zijn nieuwsjaar- rede dit jaar, deze klacht niet al leen onderstreept, maar er een aan tal grieven aan toegevoegd, die speciaal de stad Groningen raken. Het is niet de zucht om deze klachten telkens weer op te halen, onniellW in de pen geeft, maar het is o.i. noodzakelijk dit voorop te zetten ten einde een juist begrip te krijgen van de conclusies, welke op het jongste week-end in Bakkeveen, zijn agnvaard. En het is toch ook de grote verdienste van deze vier Bakkeveense congressen geweest, dat hoewel deze achterstelling voor velen hier bewust of onbewust de aanleiding was, om te getuigen van hun provinciaal besef, zij deze klachten zoveel mogelijk uit de dis cussie hebben geweerd en in de conclusies helemaal. Want deze grieven, hoe juist op zich zelf ook, kunnen de kern van de kwesties waarom het gaat, alleen maar ver troebelen. De Kern De kern van het regionalisme is en moet zijn. dat men het gevoel heeft niet zelf de dingen te mogen doen, die men hier doen moest, omdat men daartoe door de aard der omstandigheden veel meer ge ëigend is, dan de bestuurders in Den Haag, die van de provinciale behoeften, wensen en mogelijkheden weinig of niets kennen. Het Groninger lid van Ged. Sta ten de heer Bolkestein heeft daar in de sectie „Financiën" nog eens duidelijk op gewezen en dit ook in de financiële resolutie weten vast te leggen, dat men ook de provin cies een veel grotere financiële zelfstandigheid moet geven dan thans het geval is. Dat niet Den Haag de provincie Friesland moet financieren, maar dat dit in Leeu warden moet gebeuren. Niet om dat Den Haag Friesland stiefmoe derlijk hier behandelt, maar om dat het college van Ged. Staten in Friesland voor deze taak veel meer geëigend is en het dus daar veel heter gebeurt, rut r!n nok de fundamentele stelling van al de resoluties, die in Bakkeveen zijn aangenomen, dat meer regionale vrijheid zal' leiden tot grotere volkskracht en dat te veel centralisatie hier verslappend werkt op elk gebied. Hiermee heelt men in Bakkeveen de juiste grondslag gegeven aan ge zonde regionalisme, dat irhmers niets anders wil, dan de toepassing van het bekend subsidiariteitsbeginsel, dat vooral ons katholieken na aan het hart ligt n.l. „dat wat door klei ne lichamen van ondergeschikte rang kan worden verricht en ver schaft worden, niet aan grotere mag worden opgedragen". Dit beginsel geldt niet alleen op staatsrechterlijk of staakundig ge bied, maar dit is ook gezond voor Mr. dr. J. Linthorst Homan, president van het Nationale Plan en een voorvechter van het regionalistisch streven heel het gewone leven, heel de com plexen van levensgewoonten, voor heel datgene wat voor een levend volk zijn levensstijl en zijn cultuur is. De wens, het rechtsgevoel op dit terrein ligt diep in ons volk ver ankerd en het is dan ook altijd-de fatale vergissing van de centralisatie geweest, dat men de psychologische kracht van dit rechtsbewustzijn van een volk heeft onderschat. Gelijk de enkeling altijd om vrijheid zal roepen na een periode van dwang, zo zal het verlangen naar decentra lisatie steeds weer opstijgen in ver weer en afweer tegen een sfeer van centralisatie. Geen separatisme Er is nog iets op deze Bakkeveen se congressen duidelijk naar voren gekomen, waarover wij ons van harte verheugen nl. dat geen rëgio- nalist er aan denkt een separatis tische gedachte te propageren. Met nadruk verklaarde de Friese beer Piebenga in zijn voordracht over de achtergrond van het regionalisme, dat het dwaasheid is om regionalis me in één adem te noemen met se paratisme, omdat geen enkele regio- nalist ook maar denkt aan enige vorm van afscheiding. Men is juist voorstander van het regionalisme, omdat men juist op die wijze meent de nationale saamhorigheid zo sterk mogelijk te maken. Alleen wanneer men in Den Haag steeds doof zou blijven voor de zo gerechtvaardigde verlangens en eisen van de regio- nalisten, dan zou op de duur de ont stemming daarover tot anti-natio nale gevoelens kunnen leiden, maar de oorzaak daarvan zou men dan niet in de provincie, maar in „Hol land" moeten zoeken. Terecht constateerde de heer Pie benga, dat het hoogste doel van het nationale leven in de Nederlanden, nooit kan zijn een gemakkelijke en goedkope eenheid, vooral met het oog op het komende Benelux ver band. Vooral nu heeft een uiterlijke harmonie weinig waarde, maar heb ben wij dringend nodig een eerlijke, mannelijke strijd om het echt spon tane leven, de wezenlijkheid en het karakter. Er is hier in alle drie pro vinciën Friesland, Groningen en Drente een opleving van de bevol kingsbelangstelling voor de eigen gewestelijke geschiedenis, er- is ook bij aile drie een groeiende belang stelling voor eigen taal en dialect. Maar een enghartig provincialisme, een zich isoleren van andere Neder landers betekent dit alles in geen enkel opzicht. Friesland is cultureel het. sterkst „eigen", hier leeft een .liefde voor het heitelan fel, sterk, eigen, emo tioneel, zoals de Fries hu eenmaal is. De Groninger is wat nuch terder en realistischer en ook de Drent uit zich minder passioneel dan de Fries. Maar de liefde voor het eigen ge west is de Groninger en de Drent niet minder aangeboren dan de Fries en de achterstelling wordt door hen niet minder grievend ge voeld. Reeds enkele jaren geleden stelde mr. J. Linthorst Homan de vraag: Zijn deze 3 provincies gezamenlijk het Noordelijk erf of zijn het niet meer dan drie provinciën boven Zwolle, een stukje aanhangsel van Nederland?" Hoe men deze vraag in Den HAAG beantwoordt, zullen we hier in het midden laten, maar wel kunnen we met grote nadruk cn zekerheid verklaren, dat de Frie zen, Groningers en Drenten zich niet minder Nederlander voelen, dan de „Hollanders". Vandaar mis schien, dat de vaak hautane hou ding van de regeerders in Hol land hen zo diep treft. De resoluties nu in Bakkeveen aangenomen, zijn een eerlijke en loyale poging om de tegenstellingen hier te overbruggen en het goede recht, maar ook het nationale ka rakter van het hier heersende re gionalisme, duidelijk tot uiting te brengen. Zal men in Den Haag dit begrij pen en met deze wensen, die weinig minder zijn dan een ,,cri du coeur" loyaal tegemoet treden? Het noorden ziet met >belangstel- ling de reactie op de resoluties van Bakkeveen, door Holland tegemoet. J. H. te worden naar een federalistische eenheid, en niet naar een federa listische verdeeldheid. De betekenis van de conferentie voor geheel Su matra te Medan achtte hij te liggen in het streven naar staatkundige eenheid, met toepassing ener gelei de democratie. De fungerend Commissaris van de Kroon, jnr. H. J. Wijnmalen, bracht, sprekend namens de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, diens beste wensen over voor het geluk kige initiatief van Zuid-Sumatra, waardoor lang-verbroken contacten weder worden hersteld. De afgevaardigden van verschil lende gebieden belichtten het stre ven naar samenwerking. Een voorstel, om een infofmele bespre king over de conferentie te Medan in besloten vergadering te houden, werd met applaus begroet. De afgevaardigde voor Benkulen uitte de wens van Benkulen om deel uit te maken van de Negara Suma tera Selatan. De afgevaardigde van de Lampongs gaf de wens te ken nen, dat de Lampongs een Daerah in deze Negara zullen worden. HET AANTAL DODEN OP MALAKKA SINGAPORE, 25 Mrt (Reuter) Blijkens een officiële verklaring zijn tot eind Februari 8 maan den na afkondiging van de nood toestand in Malakka 479 op standelingen gedood, onder wie 462 Chinezen en twee Indiërs. 353 opstandelingen werden gevangen genomen. 362 burgers en 130 man politie werden gedood, terwijl 145 man van de politie werd gewond. Nu Boelganin van zijn functie als minister van de gewapende macht is ontheven, beheert nog slechts een lid van het politburo Alexei Ko- sygln, minister van lichte industrie een ministerportefeuille. Kosygin en Maxim Saboerof, het pas benoemde hoofd van de staats commissie voor planmatige econo mie, zijn de enige vice-voorzitters ■van de raad van ministers, die por tefeuilles beheren. NOG 12.000 NEDERLANDERS IN DUITSLAND BEGRAVEN Met medewerking van de Franse en Belgische missies in Berlijn is de dienst identificatie en berging er in geslaagd tot nog toe vijf transporten met de stoffelijke overschotten van ongeveer 300 Nederlanders, die in Duitsland om het leven kwamen, naar Neder land over te brengen. Deze resten werden in Berlijn geïdentificeerd door een peloton van deze diehst, dat reizen maakt in de Russische zóne om gegevens te verzamelen over daar begraven landgenoten. Per auto worden de stoffelijke overschotten via Beek in Limburg naar Amersfoort gebracht, waar zij in de dodenhal in het voormalig concentratiekamp worden opge baard tot de familieleden van de overledenen, die onmiddellijk in kennis worden gesteld, hebben bericht waar zij hun verwanten willen begraven: op een eigen kerkhof of op het grote ere-kerk- hof te Loenen op de Veluwe. Twee bloemenveilingen in Aalsmeer stellen gratis planten en bloemen ter beschikking. De dienst identi ficatie en berging werkt hard om de ongeveer 12.000 Nederlanders, die nog in Duitsland begraven liggen, op te sporen. Verwacht mag worden, dat in de naaste toe komst regelmatig transporten zul len arriveren. Er zijn op 't ogen blik besprekingen gaande om ook de Britse zóne in het onderzoek te betrekken. „VOLENDAM" MET TROEPEN NAAR INDONESIË De „Volendam" is Vrijdagmid dag naar Indonesië vertrokken. In de loop van de dag hebben zich 1600 man troepen ingescheept, be staande uit een klein detachement K.N.I.L., een iets groter detache ment marine en voor het overige leden van de koninklijke land macht. Ook bevindt zich aan boord het gezelschap Dick Gabel, dat enige maanden een tournee langs de buitenposten zal maken en ook aan boord enige voorstellingen zal geven. ABDUL KADIR NAAR LAKE SUCCESS BATAVIA, 25 Maart (Aneta) Heden is het officieel besluit af gekomen, dat Abdul Kadir en Kadarman deel zullen uitmaken van de Nederlandse delegatie bij de Assemblee der Verenigde 'Na ties. Zij vertrekken morgenavond per vliegtuig via Nederland naar Lake Success. Kadarman, die vroeger hoofd politieke zaken van het republi keinse ministerie van binnenland se zaken was, is bij besluit van de H.V.K. ter beschikking gesteld van de directeur van het kabinet van de H.V.K. GROEP ARTS SLUIT ZICH AAN BI] K.V.P. Blijkens mededeling van het be stuur van de afdeling Tilburg van de Katholieke Volkspartij hebben in de afgelopen weken besprekin gen plaats gehad tussen genoemd bestuur en de groep Arts. Deze hebben er toe geleid, dat de lei dende figuren van de groep Arts zijn toegetreden als lid van de K V.P. Dit besluit is genomen, om dat in de politieke opvattingen van de K.V.P. en de groep Arts principieel geen verschil is en bij de tegenwoordige omstandigheden, zo zegt genoemd bestuur, de ka tholieke eenheid vooral ook op portiek gebied noodzakelijk is. Vrijdagmiddag om half vijf arri veerde Mgr. Roy, aartsblssehop van Quebec (Canada) aan de Belgisch- Nederlandse grens te Putte. Hij werd uit België uitgeleide gedaan door de Canadese ambassadeur al daar en aan de grens verwelkomd door de Canadese ambassadeur in Nederland Pierre Dupuy, die ver gezeld was van de militaire attache kolonel H. E. T. Doucet. Alvorens de aartsbisschop plaats nam in de auto van de Canadese ambassadeur om -zich naar Bergen op tZoom te begeven, zegende hij de vele moeders met kinderen, die zich nabij het grenskantoor opTT)ei- den. In Bergen op Zoom begaf het gezelschap zich naar de Canadese begraafplaats, waar bur meester ir. H. Witte de bezoekers begroette, hier was ook aanwezig de air su perintendant Mac L. Leod, die het toezicht heeft over alle Canadese soldatenkerkhoven in Nederland. De aartsbisschop verwijlde gedu rende lange tijd op de begraafplaats. Later begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis van Bergen op Zoom, waar door burgemeester Witte een thee werd aangeboden en waar de bisschop als herinnering aan Bergen op Zoom een ets van de peperbus (de stadstoren) ont ving. Het gezelschap reisde hierna naar Den Haag. Vandaag bracht de aartsbisschop in gezelschap van de Canadese am bassadeur een bezoek aan de Cana dese begraafplaats te Groesbeek bij Nijmegen. Op de Limburg-tentoonstelling, die op het ogenblik in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam wordt gehouden, staat een maquétte van de St. Pietersberg bij Maastricht, zoals deze er over 125 jaar vermoedelijk zal uitzien, nadat de concessie voor de mergel- winning in dit natuurmonument zal zijn afgelopen. Een hoge wal om een soort kratermeer, dat een watersportcentrum zal zijn, met er omheen een riante villapark-aanleg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3