Nieuw Dr. Beel en B. F. O: plegen overleg Het gouden Priesterfeest van Paus Pius XII Accoord tussen Westelijke mogendheden over grenscorrecties van geringe omvang Mg r. Roy bezochtGroesbeek Ook Italië Benelux-partner? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Wil je blijven of gaan, m'n beste Michel? Maandag 28 Maart 1949 44e jaargang No. 11524 Katholiek Nederland zal de Heilige Vader een nieuwe radio-zender aanbieden Koperen bruiloft Koninklijk Paar 679 zetels voor Frans Regeringsblok Resolutie onderwerp van bespreking Wijzigingen van technische aard Definitieve regeling bij vredesverdrag Frans-Italiaanse Douane-Unie Unci-rapport Kroniek en Kritiek Ernstige schade door optreden van terroristen Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAH HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET HOOGWAARDIG EPISCOPAAT van Nederland heeft zich gisteren met een gemeenschappelijk herderlijk schrijven gewend tot de geestelijkheid en gelovigen in ons land, inzake het aanstaande gouden priesterfeest van Z. H. Paus Pius XII. De Bisschoppen hebben in het kort de betekenis van dit feest voor de katholieke wereld uiteengezet en medegedeeld, dat aan de H. Vader een nieuwe radiozender als geschenk van katholiek Nederland zal worden aangeboden. In ons nummer van a.s. Woensdag zullen wij daarop terugkomen. Hieronder volgt de inhoud van de herderlijke brief: U allen is het uit de couranten wel bekend, dat het 3 April a.s. 50 jaar geleden is, dat Onze H. Vader de Paus de Priesterwijding ontving. Dit was een zegenrijke dag voor geheel de wereld. Want Wij menen wel te mogen zeggen, dat Paus Pius XII tot de grote pausen be hoort, die de Kerk Gods bestuurd hebben. Hij heeft de Kerk bestuurd jn een der moeilijkste tijden, die de wereldgeschiedenis gekend heeft: tijdens en onmiddellijk na de ver schrikkelijke laatste wereldoorlog, onder de gevolgen waarvan wij nog altijd zuchten. Met welk een diepte en heldere beslistheid heeft hij in zijn eerste Encycliek en in talrijke andere redevoeringen uiteengezet, dat alleen op de onwrikbare grond slagen van het Christendom de vrede hersteld en in de toekomst bewaard kan worden. En hoe drin gend smeekt hij daarin de regeer ders het Christelijke geloof niet te onderdrukken, doch het met alle kracht te steunen als het enige middel tot het heil der wereld, ter wijl hij de volkeren smeekt om te rug te keren tot een daadwerke lijke beleving van de christelijke geest. Ook vele niet-katholieken hebben diepe eerbied voor zijn ascetische en vergeestelijkte ver schijning en luisteren door de radio naar zijn aangrijpend en welspre kend woord. Doch niet alleen de grote pro blemen van het wereldgebeuren ook de zielzorg en het zielenheil der gelovigen hebben zijn volle belang stelling. Hij is een stuwkracht der Katholieke Actie. Treffend spreekt zijn liefde en zorg voor het christe lijk gezin en de christelijke opvoe ding in zijn huwelijkstoespraken. Op meer zuiver geestelijk en wetenschappelijk gebied bewegen zich zijn grootse encyclieken over het Mystieke Lichaam van Christus en over de studie van de H. Schrift. Het is bewonderenswaardig en ver bazingwekkend, welk een geweldige activiteit de H. Vader heeft ontwik keld op bijna ieder terrein van het godsdienstig, cultureel en maat schappelijk leven. Bern. Gel., er zou alle reden bestaan om het gouden priesterfeest op grootse wijze te vieren. Doch de H. Vader heeft verklaard, dat hij uitdrukkelijk wenste, dat deze dag zonder uiter- Jijk feestbetoon herdacht wordt. Hij acht de tijden te ernstig en zorge lijk om feest te vieren, nu in ver schillende landen een afschuwelijke kerkvervolging woedt en in andere landen een grote verslapping van het christelijk leven heerst, en het goddeloos communisme een strijd op leven en dood voert tegen' het christendom en de bestaande maat schappelijke orde. De H. Vader vraagt daarom op de eerste plaats op die dag gebed en boete Daarom wekken Wij U óp, B. G„ dat gij allen, ook de kinderen zo veel mogelijk de H. Communie ontvangt en deze opdraagt tot in tentie van de H, Vader, en schrij ven Wij voor, dat in de namiddag van 3 April a.s. gedurende enkele uren het H. Sacrament des Altaars wordt uitgesteld en 's avonds een plechtig lof wordt opgedragen, waaronder het Te Deum zal worden gezongen. Zoals U in de dagbladen hebt kunnen lezen, staat de H. Vader toe, dat alle priesters op die dag een tweede H. Mis opdragen, tot vergiffenis der zonden bedreven door hen, die zich overgeven aan atheïsme en haat tegen God en op dat de wereld terugkere tot de levende God. Zoals Ons echter bekend is, zal de H. Vader wel een geschenk wil len aanvaarden. Na rijp beraad hebben de Hoogwaardige Bisschop pen besloten de gelovigen te vra gen de H. Vader een nieuwe radio zender aan te bieden. De H. Vader heeft vol dankbaarheid zijn instem ming betuigd met dit voornemen. De bestaande radio-zender voldoet niet meer aan de moderne eisen en U gevoelt allen van hoe grote be tekenis het is, dat de woorden van de H. Vader over de gehele wereld kunnen worden uitgezonden en allen zijn stem kunnen horen. De katholieke pers heeft de taak op zich willen nemen een levendige propaganda te voeren teneinde de finantiële middelen daarvoor bijeen te brengen, terwijl een Stichting van vooraanstaande katholieke le ken is opgericht om alles te regelen. Dierbare gelovigen. Wij weten, dat veel van U gevraagd wordt. Doch dit is een prachtige gelegen heid om Uw liefde jegens de H. Vader te betuigen. Daarom ho pen en verwachten Wij, dat U allen, arm en rijk, een bijdrage voor dit mooie doel zult storten». U be grijpt, dat veel geld nodig zal zijn. Langs meerdere wegen zal getracht worden dit bedrag bijeen te bren gen. Begonnen zal worden met een kerkcollecte op Zondag 3 April a.s. welke collecte Wij heel bijzonder in Uwe milddadigheid aanbevelen. Ten stadhuize van Den Haag is de Constituerende vergadering ge houden van het uitvoerend comité ter voorbereiding van de viering van het koperen huwelijksfeest van de Koningin en de Prins der Neder landen. De Koningin en prins Bern- hard hebben zich bereid verklaard als het geschenk van de Neder landse bevolking, uit handen van dit comité een parkaanleg bij het Huis ten Bosch, alsmede een ser vies te aanvaarden. Bij de uitvoering der plannen ligt het in het voornemen van het comité tot een sterke decentralisa tie te komen en hierbij de mede werking van provinciale autoritei ten in te roepen. Talrijke autoritei ten hebben zitting genomen in het ere-comité. BIJ DEPARTEMENTALE VERKIEZINGEN De voortgezette verkiezingen van gisteren zijn even kalm verlopen als de eerste stemming van verle den Zondag. Het resultaat van de stemmingen op de beide Zondagen gezamen lijk is thans voor 1506 van de 1508 omstreden zetels als volgt: Socia listen 279, Radicalen 290, MRP 110 (regeringspartijen dus tezamen 679 zetels); Gaullisten 389, Onafhanke- lijken, rechtsen en anderen 401, Communisten 37. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken maakte heden nacht om 2 uur de officiële uitsla gen van de zetelverdeling van de verkiezingen van gisteren bekend. (Over 2 van de 785 zetels heeft men nog geen zekerheid) Regeringspartijen 394 van de 783, namelijk Socialisten 171, Radicalen 148, MRP 75, Gaullisten 219, Com munisten 20, Rechtse groeperingen, Onafhankelijken en anderen 150. SVV heeft haar eerste thuiswedstrijd in de kampioenscompetitie, die in het Feijenoord-stadion te Rptterdam werd gespeeld, ge wonnen. Met 10 werd de Apeldoornse ploeg ACOVV ver slagen. Het enige doelpunt van deze eerste kampioenswedstrijd. Keeper Veenhuizen lijkt wel het meest verbaasd van de hele ACOVV-verdediging, die de bal in het doel ziet verdwijnen. BATAVIA, 27 Maart. (Aneta). Hedenochtend heeft de aangekon digde bespreking plaats gehad tus sen de Hoge Vertegenwoordiger Familieleden van gesneuvelde soldaten uit de Achtste Brigade van het Israëlische leger hebben bomen geplant in een bos, gewijd aan de nagedachtenis van hen die in de Palestijnse oorlog zijn gevallen. IN DE hoofdsteden der westelijke landen is een communique uitgegeven over de op handen zijn de grenscorrecties. Hierin wordt allereerst verwezen naar de Londense conferentie over Duitsland op 7 juni 1948, waarin voorstellen om voorlopig enige territoriale correcties van ondergeschikt belang aan te brengen, in behandeling waren genomen. De nauwkeurige grenzen zullen worden vastgesteld door afbake ningscommissies, die hun beslissing zullen geven na indien dit wen selijk voorkomt plaatselijke autoriteiten te hebben gehoord, als mede personen uit de betrokken streken, die inlichtingen kunnen verstrekken of verklaringen geven, welke zij nodig hebben voor de vervulling van hun taak. De belangen van de bewoners zullen worden gewaarborgd en nie mand zal gedwongen worden de nationaliteit aan te nemen van het land, waarbij het door hem be woond gebied wordt gevoegd. Je gens hen zal geen enkele discrimi natoire maatregel worden toege past. Het behoud of de verkoop van roerende en onroerende goederen zal door beschermende regelingen worden gewaarborgd. Veranderde opvattingen. Van bevoegde zijde te Den Haag wordt hieraan toegevoegd, dat de oorspronkelijke opvatting van ver gaande desindustrialisatie en agra- risering van Duitsland, heeft plaats gemaakt voor het inzicht, dat voor de economische en politieke toe komst van Europa de inschakeling van een economisch gezond Duits land onontbeerlijk is. Tengevolge van meningsverschillen tussen de ondertekenaars van Potsdam moes ten definitieve beslissingen omtrent de toekomst van Duitsland worden opgeschort. Zuiver technische grens correcties behoefden geen uitstel. Nadere gegevens omtrent omvang en ligging van de thans aan Neder land toegestane grenscorrecties en het ogenblik waarop zij zullen worden uitgevoerd, zullen te zijner tijd worden verstrekt. Voorshands kan slechts worden gezegd, dat deze correcties uitsluitend een aantal moeilijkheden van waterstaatkun dige, verkeers- en douane-techni sche aard zullen opheffen. SOERABAjA—BATAVIA OVER LAND BATAVIA, 36 Maart (Aneta). - Het eerste convooi, dat na de oorlog over land Batavia van Surahaja uit bereikte, is te 17.15 uur Rata- viatijd aangekomen. Het was gisterochtend om 11 uur uit Surabaja vertrokken. Het con vooi bestond uit vjjf jeeps, bemand met personeel van de KL en het KNIL. Voorts met mariniers en een Franse militaire waarnemer. De commandant van het convooi, de eerste luitenant van het KNIL. J. A. Fiorentinus, verklaarde, dat de afstand van ongeveer 800 K M. non-stop was afgelegd. De route liep via Bodjonegoro, Semarang, Cheribon en Bandung. Aan de ba siscommandant te Batavia werd een oorkonde aangeboden, die be stemd is voor de legercommandant. Hierin is het feit van de opening van de verbinding vermeld. De zes regeringen hebben het vervolgens nuttig geacht, een voor lopig onderzoek naar net grens vraagstuk in te stellen, met het vooruitzicht, dat een definitieve re geling tot stand zal komen bij het sluiten van het vredesverdrag. Na grondige studie van een daar toe ingestelde commissie, hebben de regeringen voorstellen tot voor lopige grenscorrecties goedgekeurd. Slechts die -voorstellen zijn aan 'n onderzoek onderworpen, waarvan vaststaat, dat zij geen schade van enige omvang zullen toebrengen aan de Duitse economie en als ge wenst beschouwd kunnen worden met het oog'op het wegnemen van plaatselijke misstanden en het ver beteren van de verbindingsmoge lijkheden. Territoriale eisen van grotere omvang konden niet in be schouwing worden genomen. Binnen de aldus vastgestelde grenzen zullen 32 geringe correc ties ten uitvoer worden gelegd op een nader vast te stellen tijdstip, en wel langs de grenzen tussen Duitsland enerzijds en Nederland, België, Luxemburg, het Saarge- bied en Frankrijk anderzijds. Zij beslaan een totale oppervlakte van plm. 135 KM2 en betreffen '11 bevolking van ongeveer 13.500 inwoners. DE MOND GESNOERD Drie Engelsen, waren tijdens een treinreis in Nederland, druk doen de de reputatie van Winston Chur chill omlaag te halen. Een in de coupé aanwezige stevige Nederlan der, kon zich niet langer inhouden en zei: „heren, wat ge in uw eigen land over Churchill zegt, gaat ons niet aan, doch hier in Nederland kunen we niet dulden, dat bezoe kers de reputatie bezoedelen van de man, aan wie wij zoveel ver schuldigd zijn". Gedurende de rest van de reis, aldus de „Sunday Ti mes", hielden de Engelsen zich stil. van de Kroon en de in de bijeen komst federaal overleg vertegen woordigde deelgebieden over het door den Haag gevraagde advies inzake de resolutie van de Veilig heidsraad. Onder de aanwezigen bevonden zich de executieve staatshoofden van Pasundan, Oost Indonesië, Oost Sumatra, Zuid Sumatra, \Vest Borneo, Oost Java, Madura en vertegenwoordigers van de andere tot de B.F.O. topgelaten gebieden Tijdens deze bespreking bracht de voorzitter der B.F.O., sultan fia- mid, de wens naar voren, dat de B.F.O., naast Nederland en de re publiek, door de Veiligheidsraad mede als partij in de oplossing van het Indonesische vraagstuk zal worden erkend en in de onder handelingen daartoe als zodanig zal worden betrokken. Naar sultan Hamid aan Aneta mededeelde zullen voortaan de be sprekingen der B.F.O. in het open baar worden gehouden. De eerst volgende bijeenkomst van dit li chaam is vastgesteld op Dinsdag over een week. Inmiddels zijn de Sumatraanse vertegenwoordigers, die in de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag te Batavia waren gearri veerd, hedenmiddag reeds weer naar Medan vertrokken tot bijwo ning van de daar te houden con ferentie voor de Sumatraanse ge bieden. PARIJS. (Reuter). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, en zijl? Italiaanse collega, graaf Carlo Sforza, hebben Zaterdag een over eenkomst getekend, welke voor ziet in het vormen van een doane- unie tussen Frankrijk en Italië. Krachtens deze overeenkomst zul len de tariefmuren tussen de beide landen binnen een jaar worden op geheven en zal er een gemeenschap pelijk douanetarief voor het han delsverkeer met andere landen wor den gestabiliseerd. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken hoopt men. dat de FransItaliaanse douaneunie zal kunnen worden samengesmolten met de Bennelux. Deze woordvoer der deelde verder mede, dat Italië en Frankrijk hopen binnen 6 jaar een volledige economische unie tot stand te brengen. Gedurende die periode zullen lonen, prijzen, be- OVER SCHADE IN DJOGJA BATAVIA, 26 Maart (Aneta).' De Unci heeft heden telegrafisch een rapport inzake de toestand te Djogja aan de veiligheidsraad ge zonden. Hierin wordt gezegd, dat geen ernstige schade aan de stad Djogja is toegebracht, welke op enigerlei wijze het herstel van de Republikeinse regering zou ver hinderen. Het rapport zegt, dat het echter nodig zal zijn, dat de Ne derlandse autoriteiten faciliteiten scheppen voor het doeltreffend functioneren van de Republikein se regering, zoals vermeldt wordt in het tweede artikel van de reso lutie, die de Veiligheidsraad op 28 Januari heeft heeft aangenomen. De bevindingen omtrent de toe stand in Djogja zijn neergelegd op basis van de inlichtingen varl de militaire waarnemers en de plaatsvervangende leden, die op 21 Maart Djogja bezocht hebben, zo wordt gezegd. grotingen en valuta's moeten wor den gestabiliseerd. De woordvoerder gaf geen ver klaring over de wijze, waarop Italië en Frankrijk elkander handelscon cessies kunnen doen, zonder dat derde landen overeenkomstige voor delen eisen op grond van de meest- begunstigings-clausules in de han delsverdragen, die zij met Frankrijk of Italië hebben lopen. PRINS BERNHARD BIJ DE GRAND-NATIONAL Prins Bernhard heeft Zaterdag te Liverpool de Grand-National bij gewoond. De prins was, tezamen met de Franse Generaal de Lattres de Tassigny, de gast van lord Sef- ton, lord-lieutenant van het dis trict. POGING TOT MOORD Terwijl haar 26-jarige 'echtgenoot lag te slapen in zijn bed, draaide Zaterdagmorgen in alle vroegte een 24-jarige vrouw uit de Putterstraat in Amsterdam-Noord de gaskraan ope/, nam haar 2 jaar oude baby op en verliet de woning. De man werd echter 's ochtends toch wakker, rook de gaslucht, zette de ramen open en draaide de kraan weer dicht. Daarna wendde hij zich tot de politie. De recherche zag in het gebeurde aanleiding de vrouw op te sporen en aan een verhoor te onderwerpen. Zij bekende gepoogd te hebben haar man van het leven te beroven. AANSLAG OP GASPERI VOORBEREID? De Romeinse politie heeft een zekere Grillo gearresteerd, die naar wordt verklaard, aan een communistisch Kamerlid advies gevraagd heeft over een aanslag op het leven van de Italiaanse pre mier, de Gasperi. Hij zei bij het verhoor, de aanslag niet te heb ben willen plegen. Hij wilde slechts de aandacht der communis tische partij trekken teneinde hulp en werk te verkrijgen. Hij is sinds 1946 lid der partij. ITALIAANSE SENAAT VOOR ATLANTISCH PACT ROME, 27 Maart. (A.P.). Na een stormachtig debat dat 50 uur duurde, heeft de Italiaanse Senaat het regeringsvoorstel inzake aan sluiting bij het Atlantisch Pact, met 188112 stemmen aangeno men. Het voorstel kreeg 33 stem men meer dan de 155 welke waren vereist. NOORD-AMERIKA DOOR TORNADO GETEISTERD LITTLE ROCK (Arkansas) 27 Maart (Reuter). Een Tornado heeft verscheidene staten in het zuiden en zuid-westen van Noord- Amerika geteisterd. Het aantal do den bedroeg heden minstens 25, waarvan 16 in Arkansas, zes in Mississippi, twee in Oklahoma en een in Texas. Een kolonel van de nationale garde van Mississippi zeide, dat de twee stadjes Belden en Tupelo door de storm practisch waren weggevaagd. Minister Barnes in Oosterbeek Op het Airborne-kerkhof te Oos terbeek hebben Zaterdagmiddag voor de eerste maal in dit jaar hoge Engelse gasten een bezoek gebracht. De Engelse minister van Verkeer en Waterstaat mr. Alfred Barnes, heeft met nagelaten om ook de gewijde plaats te bezoeken, waar zovele van Engelands beste zonen hun laatste rustplaats vonden. Mond- en klauwzeer Sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer in de week van 13-20 Maart j.l.: kalveren 7, biggen 27. Een losse steen (Sm.) Het Atlantisch Pact is te- recht genoemd een grootse poging om de democratie te verdedigen. Dat dient een hecht gebouw te zijn, en in het fundament mag dus geen steen los zitten. Zuik een losse steen zou Nederland künnpn zijn, ook in de Benelux en de West-Europese Unie, indien de band tussen Neder land en Indonesië niet op de juiste wijze gehandhaafd werd. De Bene lux kan een steunpilaar van de West-Europese Unie en daarmee van het Atlantisch Pact zijn. In de nieuwe ontwikkeling van de we reldsituatie is het vormen van gro tere eenheden op economisch en daarmee op politiek gebied een eis van harde noodzaak. Met België en Luxemburg vormen wij een ge bied van ruim 18 millioen inwo ners en in een interessant ge schriftje van de vereniging „Bene lux" (den Haag-Antwerpen) werd er onlangs op gewezen, dat wij met België daarom ook zulk een macht kunnen vormen, omdat wij beiden belangrijke gebieden overzee bezit ten. met een rijkdom aan grond stoffen. Maar wat zal er van ons aandeel in die macht overblijven, indien wij, mede door een ver keerde beïnvloeding van interna tionale machten, die invloed in In donesië zouden verliezen, waarop wij recht zouden kunnen doen gel den en waarvan het verlies ons zou doen terugvallen tot de staat van een kleine mogendheid van veel minder belang, welke derhalve niet bij machte zou zijn, haar aandeel in de internationale samenwerking te leveren, gelijk nu nog wordt verwacht. In het fundament van het Atlantisch Pact zou Nederland een losse steen zijn. Het is, als de zaak dan toch bekeken moet wor den in internationaal verband, van internationaal belang, om dat te voorkomen. Mogen wij alsnog de hoop koesteren, dat de Commissie voor Indonesië van de Verenigde Naties, (de U.N.C.I.) dit, ter wille van de zo begeerde vrede en vei ligheid ter wereld, in het oog zal willen houden? NIEUWE RUBRIEK De lieer Tjebbe de Jong van Bolsward, een bekend voorman in het Friese maat schappelijk leven, en ook in landbouwkringen in ons ge west, zal voortaan elke week een vaste rubriek „Van het levende land" in onze krant verzorgen. Zijn eerste bij drage, waarop wij gaarne de bijzondere aandacht vesti gen, treft men aan op pag. 5. De Hoofdredactie. Zaterdagmiddag bracht mgr. Roy aartsbisschop van Quebec in Cana da, die tijdens de oorlog als hoofd van de aalmoezeniers van het eer ste Canadese legercorps, geruime tijd in het oorlogsgebied van Groes- beek heeft doorgebracht, een be zoek aan het Canadees kerkhof al daar en aan de Heilige I,andstich ting. Mgr. Roy was p a. vergezeld van dc Pauselijke internuntius mgr. P Giobbe en de aalmoezenier kapitein van Haeren uit Nijmegen. Op het kerkhof werd hij begroet door de burgemeester van Groesbeek. waar bij aanwezig waren de burgemees ter van Nijmegen en de garnizoens commandant van deze stad. luit kolonel Molenaar. Na de bezichti ging van het kerkhof, deed hij een gebed voor de overledenen cn richt te daarna het woord tot de autori teiten en de aanwezigen uit Groes beek. In het bijzonder dankte de bisschop de landelijke bevolking voor de liefdevolle zorgen, die zij besteedden bij het onderhoud dei- graven. Na het bezoek aan het kerkhof begaf de aartsbisschop zich met zijn gevolg naar de Heilige Landstich ting, om daar zijn vroegere vriend de rector dr. C. van Beek te be groeten. Mgr. Roy heeft namelijk dankbare herinneringen aan deze stichting, omdat hij in de Coenacu- lum kerk aldaar in de winter van 1944-1945 vaak gepreekt heeft voor de Canadese manschappen. Gisteren is Mgr. Roy per boot naar Engeland vertrokken. SOERABAJA, 27 Maart (Aneta) Een golf van terreur slaat door de Oosthoek (Oost-Java), als gevolg waarvan ernstige schade aan ta baksondernemingen in dit gebied werd aangericht. In de omgeving van Besoeki zijn 180 loodsen verbrand, terwijl op drie ondernemingen een voorraad tabak van in totaal 1000 balen ver loren ging. Slechts het fermente ren van de tabak wordt op de ge wone voet voortgezet; de andere werkzaamheden stagneren ernstig. De bevolking is thans bevreesd om gronden te verhuren en ma teriaal te leveren. Het lijkt uitgesloten, dat de af gebrande loodsen nog dit jaar kunnen worden herbouwd. Aan de oogsten van verleden jaar is geen schade toegebracht, daar deze ta bak de loodsen reeds was gepas seerd. De planters in de Oosthoek lij den thans een zwaar leven, daar zij, na afloop van hun dagtaak, meestal nog moeten wacht lopen. De meeste, in dit gebied opereren de benden, zijn van tien tot dertig man sterk. BENDE-OVERVAL OP WEST-JAVA BANDOENG, 27 Maart (A.N.P.) Een bende ter sterkte van 200 a 300 man heeft Vrijdag j.l. het fa- brieksempiacement van de rubber en theeonderneming „Parakan Sa- lak" aangevallen. De fabriek bleef, dank zij het ingrijpen van dé on- dernemingswacht en der employé's, gespaard, doch verschillende ge bouwen zijn verbrand. Er vielen geen verliezen aan mensenlevens te betreuren. Sinds November 1948 hebben zich meer dan 40.000 brieven uit de Ver. Staten opgestapeld op het vliegveld Bromma bij Stockholm. Al deze correspon dentie is gericht aan een zekere Mr. Robert Farr, die een inter nationale vriendschapsorganisa tie in het leven riep. Tot op heden heeft Mr. Farr zijn post nog niet opgevraagd! STUURLIEDEN ALS RESERVE-OFFICIER Door de Koninklijke Marine zul len omstreeks medio April en eind September telkens 20 stuurlieden geboren in de jaren 1924 t/m 1929 in het bezit van het diploma voor derde stuurman grote handelsvaart, in opleiding worden genomen. Zij die geboren zijn in de jaren 1921, 1922 of 1923 kunnen hiervoor ook in aanmerking komen. Van deze stuurlieden zal de voorjaars- pioeg worden opgeleid tot reserve- officier-zeewaarnemer bij de Ma rine Luchtvaartdienst en de na- jaarsploeg tot reserve-zeeofficier. De duur van het eerste verblijf in werkelijke dienst is, gezien de bui tengewone omstandigheden, nog niet met zekerheid te bepalen, doch zal vermoedelijk ongeveer 27. maan den zijn voor beide groepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1