Nieuw Rusland dringt aan op onderzoek naar de situatie in Djogja wonnen HAVE NI Franse verkiezingen betekenen een zwaai naar rechts Herdenking van bevrijdingsdag Culturele en wetenschappelijke conferentie hield slotzitting In Joego-Slavië wordt geen gewapende aanval verwacht „Vorming van Westduitse staat kan niemand ons beletten" IPS EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd In New-York preekte de vos de passie Dinsdag 29 Maart 1949 44e jaargang No. 11525 Na het Unci-rapport Kwestie Triest in de Veiligheidsraad Gebrek aan nationaal gevoel? Nederl. export naar West-Duitsland Communistische nederlaag Monument in Waalsdorper duinen voor vrijheid van spreken Verkiezingen in het Saargebied Gunstige wending Leverancier van verni.etigingsgas Kroniek en Kritiek Tito, de Westers georiënteerde communist Lucius Clay verklaart: ook elke morgen el en pijnloos heeft hiliShave" electrisch Philips PhiliShave Slaalbaard-lvoor f 47.» in luxe doosverpakking aDWBa rs aRKVVS a -KGB a -RKDVO a itrandvogels a -Zwaagdijk a eelzwart a SVV a [ollandia T. a Hugoboys a bValken b —WW b ers bBlakkers b -RKAFCc Meervogels A. b Hollandia d e—DTS a iBergen b -Kaagvogels b A.LC b Volendam d 3Volendam c St. George b ■n bSpartanen c Grasshoppers c iZouaven b els bZouaven a Zwaagdijk c T. cConzelo b -ZAP b 3—0 2—2 9—0 g.u.o. 3—0 g.u.o. 1—4 2—9 3—0 0—1 g.u.o. 3—0 8—0 0—5 2—0 1—3 2—2 3—1 0—3 7—0 0—3 1—3 0—1 g.u.o. 3—0 0—1 1—2 2—0 6—1 6—0 •s bZeevogels b 12 Zeevogels a uitgesteld EN-KRUIS 5-Alkm. B. 4 1-Grootsch. 1 -Spart. 1 Hollandia 3 —NOC 1 ludesluis 3 IWiron 2 RC 2 3Oudesluis 2 ■N. Niedorp 2 T. 1-Wiron 1 1Schagen 2 eregeling tot 31 Dee. 948 van kracht 3 13 Maart 1948 van kracht premieregeling voor het i en splitsen van wonin- 1 bepaald, dat aanvragen toekennen van premie verbeteren van wo- ór 30 December 1948 bij de Desturen moesten worden mstaande er van verschil- en op werd aangedrongen, ijn enige maanden te ver is het, aldus deelt men bevoegde zijde mede, niet ird de grote bedragen, verlenging ten laste van ouden komen, toe tc staan. 3—2 2—1 2—2 3—1 2—2 3—0 1-0 3—1 1—3 6—1 2—1 3—1 Januaristaan we aangekleed.papier 3 paar wanten en twee op, de oren er onder, laar, dat ik bij me heb, tweehonderd kilometer wij moeten dat in een :stra, óók uit Sleert duisternis in.even mag niet; dat is verbo- eurten aan de kop. knikken van ja; zij be ft Giovanni. Hij is dol Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God veilig 't nergens (Vondel) FEIT VAIV HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 i LAKE SUCCESS, 28 Maart (Reuter). Bij de aanvang van de Veiligheidsraad-bijeenkomst van Maandagavond drong de Sow- jet-Unie aan op een onmiddellijk onderzoek van de toestanden in Djokja. De Sowjet-afgevaardigde Malik leverde commentaar op een telegram van de Commissie der V. N. in Indonesië, waarin gezegd werd, dat er geen ernstige schade was aan de stad Djokja, maar dat enig materieel en uitrusting sinds 18 December was verwijderd of vernietigd. Volgens Malik bevatte deze in lichting duidelijk een tegenstrij digheid. Hij verzocht de Veilig heidsraad te vragen, wie verant woordelijk was voor het vernieti gen of verwijderen van zekere belangrijke uitrusting in de voor malige republikeinse hoofdstad. Tevens vroeg hij de Raad de commissie te instrueren verder een onderzoek te dezer zake in te stellen. De voorzitter van de Raad Bij de jongste behandeling van de begroting voor Binnenlandse Zaken in de Senaat is van meer dan één zijde gewezen op een nog altijd bestaand gebrek aan geest drift bij ons volk voor het deelne men aan het instituut „Steun wet tig gezag" dat door de Regering in het leven is geroepen, om de gees telijke vrijheid en de democratische volksrechten, tegen elke dictatoriale agressie te verdedigen. Minister van Maarseveen kon niet ontken nen, dat inderdaad de deelname van ons volk hier nog wel wat te wen sen overlaat. Trouwens wie van meer nabij de deelname en groei van dit instituut gadeslaat moet helaas constateren, dat ondank3 het verblijdend feit, dat alle demo cratische groeperingen, van welke richting ook, hun schouders onder dit werk hebben gezet, de belang stelling van de grote massa van ons volk, volkomen onvoldoende is. Moet hieruit worden geconclu deerd, dat het Ned. volk aan de be grippen geestelijke vrijheid en de democratische volksrechten, geen grote waarde toekent en hier gro tendeels onverschillig tegenover staat? Is er een tekort aan nationaal gevoel bij ons volk in de na-oorlog- se jaren ontstaan en zijn we alles cp dit gebied weer verloren, van hetgeen ons in de verschrikkelijke jaren van de bezetting is bijge bracht Of moeten we de oorzaak van dit gebrek aan belangstelling zoe ken in de beruchte stemming van lusteloosheid waarin een groot deel van ons volk, door allerlei teleur stellende oorzaken is geraakt en waardoor het niet meer of heel moeilijk voor geestelijke en natio nale problemen, in beweging te krijgen is. Hebben wij hier nog te maken met verouderde vooroordelen, die in de vooroorlogse jaren door anti- militaire acties en propaganda leu ze als het „gebroken geweer" ons volk de wanbegrippen hebben bij gebracht, waardoor de massa af kerig werd van alles wat zweemt naar een militaire organisatie? Ongetwijfeld zullen al deze fac toren in deze lakse houding van ons volk tegenover een zo noodzakelijk instituut, wel een rol spelen. Maar een féit is, dat in deze mentaliteit een verandering moet komen, wil len wij, wanneer de nood aan de man komt, ons volk- beschermen tegen de grootste rampen, die een vrij volk treffen kunnen. Wij spraken dezer dagen een Zwitser, die ons vertelde, hoe heel het Zwitserse volk enthousiast deelneemt aan het z.g. volksleger, dat daar is gesticht, om de vrij heid en de democratie in Zwitser land tegen elke aanslag te bescher men. Mannen tot 50 jaar gaan elke Zaterdagmiddag vrijwillig zich oefenen, om wanneer de nood aan de man komt, een paraat leger te kunnen vormen, dat de grondsla gen van het vrije democratische Zwitserse volk beschermen zal. Maar dit gevoel van nationale verantwoordelijkheid en saamho righeid, kennen wij helaas in Ne derland niet. Dit nationale gevoel, dat bijv. ook in Engeland sterk leeft en bij de Scandinavische vol keren, is in Nederland veel minder sterk ontwikkeld. Zeker bij de kro ning en inhuldiging van onze jonge Koningin heeft het volk op een har telijke en spontane wijze van zijn belangstelling blijk gegeven, de band van trouw aan het Huis van Oranje, is in Nederland zeker niet minder sterk, dan in Engeland of de Scandinavische landen tussen volk en vorstenhuis. Maar wij Ne derlanders schamen ons altijd een beetje in normale omstandigheden aan die gevoelens uiting te geven wij vinden een daadwerkelijk op treden hier gauw overdreven en op geschroefd en het is vooral deze mentaliteit, die nu in een afdoende deelname aan de actie „Steun wet tig gezag" een funeste rol speelt. Vervolg op pag. 3 wees er op, dat Indonesië niet op de agenda stond voor de bijeen komst van Maandag en er derhal ve geen actie ondernomen kon worden. De Raad ging vervolgens over tot de behandeling van de kwestie op de agenda: de kwestie Triest. Malik wilde zonder uitstel een gouverneur voor het vrije gebied van Triest benoemen. Hij ver klaarde „alle door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk aangevoerde excuses'3' van onwaarde. De Raad was bijeengeroepen voor bespreking van een Sowjet- Russische resolutie, waarin ge vraagd werd om benoeming van kolonel Herman Fleuckiger, voor malig Zwitsers gezant te Moskou, tot gouverneur. De Franse afgevaardigde, Jean5 Chauvel, zeide, dat de benoeming van een gouverneur in de huidige omstandigheden geen doel had en verdere bespreking van deze kwestie in de Raad geen zin. De Britse afgevaardigde, Sir Terren- ce Shone, viel hem bij en zeide tegen de Sowj et-Russische reso lutie te zullen stemmen. De bijeenkomst van de Raad werd verdaagd zonder dat ten aanzien van het Sowjet-Russisch voorstel enige beslissing was ge nomen. GUNSTIGE RESULTATEN VAN HANDELSBESPREKINGEN In de afgelopen week zUn in Den Haag besprekingen gevoerd over het handelsverkeer tussen Ne derland en West-Duitsland, met vertegenwoordigers van de drie Westelijke zones van Duitsland. Hierbij waren ook vertegenwoor digers van het Duitse bestuursap paraat aanwezig. De delegatie van de trizone stond onder leiding van de heer Wm. John Logan, directeur-generaal van de Joint Export-Import Agen cy, de Nederlandse delegatie onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema. De delegaties bespraken de uitvoe ring van de bestaande overeenkom sten terzake van de in- en uitvoer van goederen en het dienstenver keer. De betalinggovereesikomst werd herzien, teneinde de Franse zóne daarin op te nemen. De technische moeilijkheden, welke zich bij de in- en uitvoer van bepaalde producten voordeden, werden onder het oog gezien met het doel de leveranties .te bespoe digen. Overeenstemming werd bereikt over een lijst van belangrijke goe deren ter waarde van 10 millioen dollar, welke door Nederland zul len worden geëxporteerd. Deze lijst zal aan de bestaande overeen komst worden toegevoegd. Communique van de Unci BATAVIA, 28 Maart (Aneta). Eén communique van de Unci vermeldt ten aanzien van infor mele besprekingen te Bangka nog, dat Moh. Rum aan de commissie verzocht heeft met de Neder landse delegatie te regelen, dat bepaalde republikeinse ambtena ren uit Djogja voor overleg naar Banka zullen gaan. PARIJS, 28 Maart (A.P.). Uit de officiële einduitslagen is vandaag gebleken, dat de communisten bij de gisteren in Frank rijk gehouden verkiezingen een nederlaag geleden hebben. Om met Jules Moch te spreken: Frankrijk heeft een zwaai naar rechts" gemaakt. Het departement van Moch, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, heeft de einduitslagen der verkiezingen opgemaakt. Van de zittende communistische raadsle den verloren 133 hun zetel, slechts 34 communisten werden herkozen. Een nader bewijs, dat Frankrijk naar rechts is opgeschoven geven de resultaten, die de socialisten behaalden. Zij verloren 150 van hun 429 zetels. Generaal de Gaulle's rechter hand Jacques Soustelle verklaar de, dat de R.P.F. Zondag 35.2 pro cent van de stemmen had behaald. Hij baseerde dit cijfer op de ge deeltelijke uitslagen. Hij gaf het stemmenaantal niet, doch ver klaarde, dat de partij recht had op minstens 536 zetels. Het regeringsblok, welks par tijen een gezamenlijke campagne gevoerd hebben, heeft als geheel echter de meeste stemmen ge wonnen. Ministerpresident Henri Queuil- le, enthousiast over de overwin ning, verklaarde: „Het Franse volk heeft mijn oproep, in naam der regering tot hen gericht, be antwoord. Zonder de geringste aarzeling hebben zij op de rege ring vertrouwd. Na het succes van de staatsobligaties, waaruit bleek, dat de F'ranse spaarders achter ons stonden, is er een nieuwe macht ontstaan om een politiek van her stel te volgen". Later werd in het officiële com mentaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat de regering 1082 zetels had verworven: Het ministerie wees er op, dat de 1082 zetels meer dan tweederde vormen van,liet totaal aantal, dat bij de verkiezingen in het geding was. Truck op mijn gelopen SEMARANG, 28 Maart (Aneta). Uit Semarang wordt gemeld, dat er zes personen gewond werden toen een truck van een rubber onderneming bij Pekalongan op een mijn reed. Onder de gewonden bevonden zich twee militairen en een Nederlandse employee. De minister van Verkeer en Waterstaat, Z. Exc. Mr. D. G. W. Spitzen, heeft aan boord van de tanker „Mijdrecht", liggende in de Parkhaven te Rotterdam, een plaquette onthuld ter gele genheid van de eervolle vermelding die dit schip voor het ram men van een Duitse onderzeeër in de oorlogsjaren heeft ge kregen. Voor de vierde maal heeft de commissie Nationale Herdenking richtlijnen verstrekt aan de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland voor de nationale herdenking van de in de tweede wereldoorlog omgekomen Nederlandse en geallieerde militairen, zeelieden en verzetstrijders, op 4 Mei a.s., de vooravond van de bevrijdingsdag. de radio in het kader van het Na tionaal Programma de verschil lende plechtigheden worden uit gezonden en zo mogelijk worden gerelayeerd naar het buitenland. Uit een zestal plaatsen in Ne derland worden reportages gege ven: Weteringschans, Lochem, Oudehaske, Den Helder, Neder- weert, Waalsdorpervlakte De door de ministerraad goed gekeurde richtlijnen zijn door de commissie Nationale Herdenking bekend gemaakt. Zij zijn gelijk aan die van de drie voorgaande jaren. Op verzoek van de commissie zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een missive aan alle inrichtingen van onderwijs doen uitgaan, waarin aangedrongen wordt de laatste lesuren voor de nationale herden kingsavond te wijden aan de ge schiedenis van de strijd voor Ne- derland's vrijheid. Ook dit jaar zal in de Ridder zaal een plechtige bijeenkomst gehouden worden. De minister president, dr. D. Drees en de am bassadeur van een buitenlandse mogendheid zullen een toespraak houden. De Commissie Nationale Her denking is van oordeel, dat de Waaidorperduinen nabij 's-Gra- venhage een belangrijke plaats innemen onder de plaatsen, in Nederland, waar gesneuvelden uit de tweede wereldoorlog worden herdacht. Vóór de gebronsde kruisen op de fusilleringsplaats, zal een eenvou dige rand van Frans kalksteen worden geplaatst, waarin een ge denkplaat van hetzelfde materiaal is aangebracht. Dit monument zal 13.000 gulden kosten. De Commis sie Nationale Herdenking acht het niet juist voor dit nationale mo nument geldelijke steun van de regering te vragen. Zij doet daar om een beroep op het Nederlandse volk om bij te dragen tot de sobere verzorging van de plaats waar 269 personen uit het gehele land door dc Duitsers werden neergeschoten. Zoals gebruikelijk zullen door NEW YORK 28 Maart (Reuter) De slotzitting van de Culturele en wetenschappelijke conferentie voor wereldvrede welke drie dagen heeft geduurd werd door naar schatting 18.000 personen bijge woond. Gehuld in speciale pakken werken deze beide technici in Schenectady bij een temperatuur van 65 graden onder nul in een zgn. „koude-kamer" aan proefnemingen met geschutstorens voor nieuwe bommenwerpers. AFP meldt, dat zich op het trot toir, tegenover de grote zaal, 300 a 500 demonstranten hadden gepos teerd; zij zwaaiden met kruisen en met afbeeldingen van Kardinaal Mindszenty en zongen psalmen. Zij riepèn, dat de „wereld-vredescon ferentie" door de communisten op touw was gezet. De bezoekers van de conferentie begroetten de uit zeven man be staande Sowjetrussische delegatie met een donderend applaus; hierop bracht de delegatie de communisti sche groet (het heffen van de ge balde vuist). De ene spreker na de andere gaf als zijn overtuiging te kennen, dat samenwerking over de gehele we reld de enige wijze was, waarop een algemene vrede kon worden bereikt, waarbij er speciaal de na druk op werd gelegd, dat de Sowjet Unie geen hinderpaal was voor deze. vrede. Tijdens een eerder gehouden bij eenkomst in voltallige vergadering van de conferentie in het Waldorf- Astoria-Hotel zijn resoluties aange nomen, waarin wordt voorzien in het instellen van een permanente commissie „die o.m. tot taak heeft de organisatie der verenigde naties te versterken en de rechten tot vrij heid van spreken en het vrijelijk onderhouden van verbindingen te verdedigen". De „New York Herald Tribune" heeft onder het hoofd „schitterend tumult" een hoofdartikel over de conferentie gepubliceerd, waarin het blad schrijft: „Het is duidelijk dat menselijke hersens nauwelijks een slechter middel voor het bevor deren van vrede, cultuur of weten schap zouden kunnen berameii, dan het houden van deze conferentie". VERSLIKT U NIET! Wie in Groningen eierkoe ken koopt, moet niet ver baasd zijn bij thuiskomst bankbiljetten inplaats van koeken te vinden. Een juf frouw uit Wildervank kocht in ieder geval geen kat in de zak, toen zij voor vier eierkoeken betaalde en in haar woning ontdekte dat haar f 900.bankpapier was toegestopt. Een opgetogen filiaal-houder nam de volgende dag zijn geld weer in bezit. De eerlijke Wilder - vankster weigerde hardnek kig elke beloning. Op die manier dreigen de eierkoe ken de mollebonen in popu lariteit te overtreffen SAARBRUECKEN, 28 Maart Reuter) DPD meldt, dat de 'hristelijke Volkspartij de gisteren n het Saargebied gehouden plaat- elijke verkiezingen heeft gewon- len; op haar werden in totaal 49,7 >ct. der stemmen uitgebracht. Op je sociaal-democratische partij itemde 31,1 pet. en op de cormnu- listen 8.6 pet. der kiezers. De cortgeleden opgerichte democra- ische partij verkreeg 6.6 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen. Tijdens de laatste, in 1946 ge- ïouden plaatselijke verkiezingen was de stemmenverdeling als volgt: christelijke volkspartij 52,3 pet., sociaal-democratische partij 25,3 pet. en communistische partij 9.7 pet. IN DE VERHOUDING VATICAAN—MEXICO VATICAANSTAD, 28 Maart. AFP - Mgr. Guglielmo Piani is als „Apostolisch Visitator" in Mexico sinds meer dan 20 jaar, dat een aangekomen. Het is de eerste maal Italiaans prelaat belast wordt met de leiding van de apostolische ver tegenwoordiging in Mexico, die tot dusver door plaatselijke geestelij ken werd waargenomen ingevolge de gespannen verhouding tussen Vaticaan en Mexicaanse regering. In Vaticaanse kringen verklaart men dat de benoeming van Mgr. Piani als een verbetering mag worden beschouwd van de betrek kingen tussen beide partijen. TOT DWANGARBEID VEROORDEELD FRANKFORT, 28 Maart (AFP). Dr. Gerhard Peters, directeur van de Degesch-firma, die het „cy cloon b-gas" leverde, beschuldigd van deelneming aan moord op 3.500.000 personen die door middel van dit gas in de Duitse concentra tiekampen werden terechtgesteld, is veroordeeld tot 5 jaar dwang arbeid en tot het verlies van zijn burgerrechten gedurende drie jaar. Hij zeide, niet geweten te hebben, dat het gas op onschuldige anti nazi's' werd gebruikt. WEST-DUITSLAND MAG EEN KOOPVAARDIJVLOOT BOUWEN LONDEN, 28-Maart (A.P.). Groot-Brittannië en Frankrijk hebben vandaag hun goedkeuring gehecht aan een Amerikaans plan om ongeveer 150 West-Duitse in dustrieën te sparen voor demon tage als herstelbetaling. Verantwoordelijke diplomaten hebben vandaag verder meege deeld, dat de westelijke mogend heden het eens zijn om West- Duitsland toe te staan een koop- Gezinshulp' (Sm.) Een beetje een vreemde geschiedenis: op de K.V.P.-Partij- raad van einde Februari kwam een motie-Utrecht inzake maatregelen voor huishoudelijke hulp aan de orde. Het Partijbestuur maakte er zich met een Jantje van Leiden af. Op aandrang uit de vergadering zal de kwestie, die al drie jaar punt van overweging en onderzoek uit maakt, nog weer eens bestudeerd worden. Nu blijkt echter, dat een commissie uit het 'Centrum voor Staatkundige Vorming deze zaak in den brede heeft onderzocht. Zij heeft inJanuari, een maand vóór de Partijraad, baar rapport vastgesteld, dat opgenomen is in het Kath. St. Maandschrift van 15 Februari j.l. Wist niemand in. de vergadering daarvan? Wist nie mand, dat deze commissie uit vier leden bestond, waarvan drie da mes? Zodat aan de wens van Agnes Nolte, om toch vooral in deze aan gelegenheid de stem van de vrouw te laten horen, al bij voorbaat was voldaan! Aan de hand van dit rap port zou er meer te zeggen zijn ge weest. Na alle, jaren-lange, delibe-. raties, mag nu wel aangenomen worden, dat we het eens zijn over het ongewenste' van een algemene „dien"-plicht voor meisjes. Dat is althans een conclusie, al is ze nega tief. Verder zijn er in het rapport enige interessante „suggesties", die wellicht een gedeeltelijke oplossing zouden kunnen brengen: verhoging van de minimum-leeftijd voor fa brieksarbeid door meisjes tot 16 jaar; verbod voor gehuwde vrou wen om in fabrieken te werken; verbod voor ongehuwde vrouwen en meisjes, om bepaalde werk zaamheden te verrichten; krachtige bevordering van het huishoudon- derwijs; rationalisatie van het huis houdelijk werk; wederinvoering van de personele belasting voor ge- zinshulp in gezinnen met geen of weinig inwonende kinderen bene den 15 jaar; tegemoetkoming aan behoeftige grote gezinnen in de kosten van gezinshulp; toelaten van buitenlandse vrouwelijke arbeids krachten. Dit zijn tenminste een aantal concrete punten, die de moeite van het verder bekijken en nader uitwerken waard zijn. Zo kan een actueel probleem van drin gend belang in de sfeer van de praktijk komen in en buiten het politieke verband. „In de ruimte" is er lang genoeg gepraat. vaardijvloot op te bouwen. De schepen zullen echter niet groter dan ongeveer 9000 ton mogen zijn. Deze besluiten moeten nog in Londen, Parijs en Washington worden goedgekeurd. De overeenstemming werd be reikt tijdens de nog voortdurende drie mogendheden besprekingen over de rol, welke West-Duitsland kan spelen in het Europese her stelplan gezien de verplichting om herstelbetalingen te verrichten LONDEN, 28 Maart (Reuter). Naar aanleiding van zijn reis naar Joegoslavië heeft het parlementslid voor Labour Noel Baker een exclusief interview met Reuter gehad. Baker, heeft gesprek ken 'met vooraanstaande communisten en competente buiten landers gevoerd. Hij zeide, dat de campagne van de cominform er in het geheel niet in geslaagd is de Joego-blavische bevolking uit het evenwicht te brengen. Hij achtte het niet moge lijk dat bij de cominform aangeslo ten buurlanden het land binnen zouden vallen, zoals sommige ge ruchten wilden. De Sowjet-Unie en de cominform zouden iedere an dere methode aanwenden vdór tot openlijke invasie over te gaan. De Joegoslavische leiders, zo voegde Baker hieraan toe, schenen vol vertrouwen in de toekomst te zijn. De Joegoslavische propaganda maakte de berichten over een even tuele invasie in de laatste dagen belachelijk: een bepaald blad was geheel gevuld met Spotprenten en „mopjes" over dit onderwerp. Joegoslavische leiders waren van mening, dat er eerder een toene mende semi-militaire activiteit van de zijde van Bulgarije tegen Joego- slavisch Macedonië, dan tegen Grie kenland gevoerd werd. Zij ver wachtten. dat Bulgarije zou pogen agenten in Macedonië binnen te smokkelen en zelfs mogelijk zou pogen daar een guerilla te doen ontbranden. De Joegoslaven waren echter van mening, aldus Baker, dat deze pogingen zouden misluk ken; zij wijzen er op, dat de Mace- doniërs in Joego-Slavië onder Tito autonomie hebben verkregen ter wijl zij weten, dat de Bulgaarse Macedoniërs geen enkele vorm van zelfbestuur hebben ontvangen. Bul garije heeft dus voor de Joegosla vische Macedoniërs weinig aan trekkelijks. In geen enkel deel van het land is guerilla-activiteit te bespeuren of een opleving van de tegen Tito gerichte Tsjetnik-activi- teit. Noel Baker zeide geen redenen te zien waarom Tito niet onbeperkte tijd aan het bewind zou kunnen blijven. In tegenstelling tot pers berichten scheen de economische toestand van het land zich sinds bet najaar verbeterd te hebben en de economische blokkade van de cominform zou weliswaar kleinere belemmeringen voor het vijf-jaren plan kunnen veroorzaken, doch het was niet aannemelijk, dat het in zijn geheel zou mislukken. Het was zeer wel mogelijk, dat nauwere eco nomische betrekkingen met het Westen zouden worden aangeknoopt en er waren reeds onderhandelin gen met Engelsen en met-officiele Amerikanen gaande. In politiek op zicht echter was het niet aanne melijk, dat Tito naar het Westen zou omzwaaien. Maarschalk Tito bleet, aldus Ba ker, communist, zelfs al werd hij van de Sowjet-Unie en de comin form geïsoleerd. De traditionele drank, die de reizigers van de N.S. op de sta tions kregen aangeboden, was tot nu toe koffie. Thans heeft de koffiewagen er echter een concurrent bij gekregen in de vorm van een installatie, die de dorstige passagiers zal kunnen laven met thee. DOODSTRAF VOOR RIDDER VAN RAPPARD Overeenkomstig de eis is de voormalige leider van de NSNAP, E. H. Ridder van Rappard. gister morgen door het Haagse Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeeld. BERLIJN, 28 Maart (AF). De West-Duitse staat zal gevormd worden, indien dc Duitsers dit wil len, zelfs wanneer de Russen een einde maken aan de blokkade van Berlijn, verklaarde generaal Lucius D. Clay vandaag. De Russen hebben in hun offi ciële pers laten doorschemeren, dat een der voorwaarden, die zij zul len stellen voor het opheffen van de blokkade, bestaat in het afzien van alle plannen voor de stichting van een West-Duitse staat en bij eenroepen van een conferentie der Ministers van Buitenlandse Zaken, om opnieuw het probleem Duits land in zijn geheel onder ogen te zien. Inmiddels zijn de communisten voor de dag gekomen met plannen voor de stichting van een afzon derlijke regering in Oost-Duits- land en zij hebben onlangs een grondwet voor een dergelijke rege ring aangenomen Generaal Clay verklaarde: de Ver. Staten kunnen zich niet ge roepen .voelen om de overeenkomst van Potsdam ten uitvoer te bren gen terwijl de Russen deze over eenkomst voortdurend schenden. Geruchten, als zou hij gezegd hebben, dat de Ver. Staten minstens nog drie jaar het Amerikaans mi litaire bestuur in Duitsland zouden handhaven, werden door generaal Clay tegengesprokan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1