AAK Nieuw SM ANN Het geschenk van Katholiek Nederland aan Z. H. Paus Pius XII Tsjoeikof vervangt maarschalk Sokolofsky als Russisch bevelhebber in Duitsland Nederland is bereid aan de besprekingen te Batavia deel te nemen 55' >ees Parlement oprichting nblee der V. N. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN s Sokolofsky krijgt een andere functie Woensdag 30 Maart 1949 44e jaargang No. 11526 Radio Anno Sancto Een millioen voor de Vaticaanse zender! Commandant bezettingstroepen wordt plaatsvervangend minister Dr. v. Royen leider van onze delegatie van Ondertekening het Atlantisch Pact Verrassend testament Kroniek en Kritiek SPANNING IN JOEGOSLAVIË EN, 29 Mrt. (Reuter). een bericht uit Rome in y Mail" blijkt uit te Rome :n berichten, dat de span- Joego-Slavië stijgt. „Zeer gebeurtenissen worden verwacht", aldus deze ndent. SN, 28 Maart (AP). Di- uit tien landen zijn van- Londen begonnen met be- ;n over de laatste details verwezenlijking van een droom: een Europees ;rokken tien landen zijn ittannië, Frankrijk, België, d, Luxemburg, Noorwe- 'cden, Denemarken, Italië ld. ken nog één a twee weken hebben om de laatste ver uit de weg te ruimen, inisters van Buitenlandse »r tien landen zullen ver- even na Pasen in Lon- •nkomen om aan het voor goedkeuring te hechten, een kans, dat het eerste t van Europa deze zomer sburg in Frankrijk bijeen n. T 5 APRIL BIJEEN e adjunct-minister van de voor aangelegenheden van ran het Amerikaanse mi- van buitenlandse zaken, sk, heeft verklaard, zal de vergadering der V. N., die te Washington wordt her- voorname onderwerpen m, die niet in Parijs be- werden. Deze waren: 1) nming van de Italiaanse 2) de behandeling van i Zuid-Afrika; 3) de posl- panje en 4) de vrijheid van ng. S„ aldus Rusk, hadden kennen gegeven, dat zij ans trustschap voor Soma- t afstaan van een deel van an Ethiopië en een Brits i van Syrenaica voorston- gels, met lijst c ig 1.75 1.43 99 usiingen, 3 merken in diverse k Reseda en Terra SO 52.15 45" complete uitrusting broodtrommels, en e-, thee- en 60 maille emmer, 4687 4.64 4.18 A grote maat 93 lille I 65 in emaille, en 3.50 A Ie met beugel- 60 voordelig 2 liter inh., a95 lie A ten, 6 en 5-delig, in n bl. emaille M M 75 15 17.69 14 ilen, zwart E'5 model, 4-dlg. 9 en emaille alt een portefeuille uit teerd, die we gereden is 'tkomen we in en hoepla.daar ie gek. We weten dat is niks van aan. Tien ar een zwaar eind. e aan, Sleert, dus.... n vlak achter de kop- Leekstra, mijn kame- de't Staat zwart t! Nou, dat doet ons en stempeltjeeen rhandjes op de Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Induslef incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God veilig 't nergens (Vondel) A H FEIT VAN HEOEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 ZOALS onze lezers uit de Zondag voorgelezen brief van de Nederlandse bisschoppen hebben kunnen vernemen, bestaat het voornemen om Z. H. Paus Pius XII, ter gelegenheid van Zijn gouden priesterfeest op 3 April, namens Katholiek Nederland een nieuwe radiozender aan te bieden. De Katholieke Pers van Nederland rekent het zich tot een ereplicht aan dit voornemen, waarmee Z. H. vol dankbaarheid Zijn instemming heeft betuigd, de nodige kracht bij te zetten en heeft tevens een gedeelte overgenomen van de zware taak, waarvoor de Stichting Radio Anno Sancto zich gesteld ziet, n.l. op korte termijn een millioen gulden bijeen te brengen, nodig om dit enorme project tot uitvoering te brengen; daarover volgen nadere mededelingen. Reeds enige tijd bestonden er in Vaticaanse kringen plannen, om de Vaticaan-zender door een moderne apparatuur te vervangen; het was echter een verrassende coïnciden tie, dat de idee, om Z.H. de Paus namens Katholiek Nederland een nieuwe zender aan te bieden bij de initiatiefnemers hier te lande ontstaan was, geheel onafhankelijk van deze plannen, waar het Vati- caan mee bezig was. Het was dan ook met een dank bare ontroering, dat Z.H. de Paus kennis nam van het royale aanbod, Hem namens de Katholieken van Nederland gedaan. Huidige zender onvoldoende. Het tegenwoordige zendstation, dat de naam draagt van Radio Va- ticana, beschikt over twee kleine gebouwen, in het ene waarvan de zenders voor het telegrammenver- keer met alle delen van de wereld en tevens enkele kleinere omroep- zenders staan, terwijl in het andere de seinzaal-apparatuur zich bevindt voor het doorgeven van telegram men, benevens een kleine studio voor de omroep. De omroepmogelijkheid van Ra dio Vaticana is gering, men beschikt over een 5 kW m.g.-zender, welke practisch alleen bruikbaar is voor omroep in het district Rome. Bo vendien heeft men nog een k.g.- omroepzender, die gebruikt kan worden voor wereldomroep, doch waarvan het vermogen te klein is in verhouding tot de omroepzen- ders van groot vermogen, welke overal ter wereld, niet het minst achter het ijzeren gordijn, zijn op gericht. Ook de antennes zijn onvoldoen de om alle delen der wereld te kunnen bereiken met een geluid sterkte, die een goede hoorbaar heid waarborgt. Men zal zich her inneren, dat tijdens de uitzendin gen door Radio Vaticana van een reportage over het Proces van Kar dinaal Mindszenty de Pauselijke zender ten zeerste werd gestoord, hetgeen mogelijk was door de niet- voldoende sterkte van deze instal latie. De landen achter het ijzeren gordijn beschikken blijkens de ge gevens van „World Radio Handbook for Listeners" en van het „Bureau Internationale de Telecommunica tions" te Bern over niet minder dan Hl zenders, w.o. 1 van het ver mogen van 200 kW, 3 van 150, 5 van 120, 15 van 100, 2 van 60. 23 van 40/50, 2 van 25, 7 van 20, 3 van 15, 3 van 12, 18 van 8/10 en 29 van 1/5 kW. Rusland alleen heeft 32 zenders, w.o. de ene van 200 kW., één van 120 kW. en 9 van 100 kW. Tsecho- iblowakije heeft er 13, Yuegoslavië 18, Roemenië 4. w.o. één van 150 kW, Hongarije 5 en Polen 12. Het nieuwe plan. In het kader van het plan, om Radio Vaticana uit te breiden tot een groot, modern zendstation met meerdere zenders van groot ver mogen voor wereldomroep op korte golf, alsmede een m.g.-zender van groot vermogen voor omroep in Europa vormt de door Nederland aan te bieden 100 kW k.g.-zender een belangrijk onderdeel. Aan al deze zenders zou een groot aantal antenne-systemen voar gerichte uitzending worden toegevoegd, zo dat alle hoeken der wereld bereikt zouden kunnen worden met een veldsterkte, die overal een goede hoorbaarheid waarborgt. Daar deze antenne-systemen een worden aangeboden, van Neder lands fabrikaat zal zijn, zodat de gelden in eigen land besteed zul len worden. Dat dit de goodwill voor Nederland in het buitenland, waar zowel de katholieken van Nederland, als de' nationale indu strie een goede reputatie hebben,, ten goede komt, is één van de zij het niet de meest aantrek kelijke kanten van dit enorme pro ject. Voor zover dit gewenst wordt, zal Nederland bij de oprichting van de antenne-systemen en het zen dergebouw ook de nodige deskun dige adviezen verstrekken, tenein de een en ander aan te passen aan de uit Nederland te leveren zender en eventueel verder daarin te plaat sen zend-apparatuur. Wij zullen onze lezers een tech nische beschrijving van de door Ne derland te leveren 100 kW. korte- golf-omroepzender besparen. Wij zouden daarbij te veel in technische détails moeten vervallen. Uiter aard is bij het ontwerpen ervan een ruim gebruik gemaakt van de ervaringen bij het bouwen van soortgelijke installaties en van het geen de ontwikkeling van de tech niek in de laatste jaren op dit ge bied heeft tot stand gebracht. Daardoor zal de wereldomroep van het Vaticaan te zijner tijd oen zender rgk zijn, die door zijn ka rakteristieke eigenschappen, zijn electrische en mechanische con- Radio Vaticana beschikt nu maar over twee kleine gebouwen structie, zijn eenvoud van bedie- I ning en controle en zijn uiterlijke vorm op het hoogste peil van de moderne radio-tcchniek staat. De nieuwe zender zal o.m. voor zien zijn van het nieuwste snufje op dit gebied, waardoor binnen het golflengtegebied van 5012 meter zes frequenties kunnen worden ge kozen en gefixeerd, op elk waarvan de zender door middel van een kiesschakelaar op de controle-les senaar automatisch kan worden in gesteld. De omschakeling van een geselecteerde frequentie op een andere is een handeling, die slechts twee minuten vergt. Door middel van kristalbesturing worden de zes keuzefrequenties binnen zeer nauwe grenzen constant gehouden. Dit nieuwste snufje maakt het dus mogelijk bij storing op een andere frequentie over te schakelen. Daad van katholieke actie. De levering door de Nederlandse industrie van deze nieuwe zender voor Radio Vaticana noemden wij een van dc aantrekkelijke kanten van dit project. Van veel groter importantie is echter de gelegenheid, welke aan Katholiek Nederland hierbij gebo den wordt, om in een grootse daad van katholieke actie uiting te ge ven aan de gevoelens, die in de laatste tijd door verschillende ge beurtenissen van wereldhistorische aard bij ontelbare katholieken zijn wakker geroepen Wij herinneren slechts aan dc belangstelling, die katholiek Nederland aan "de dag legde bij de Italiaanse verkiezin gen, die een krachtmeting was tus sen katholicisme en communisme; wij herinneren aan het nog vers in ons geheugen liggende proces te gen Z. Em. Kardinaal Mindszenty, dat de belangstelling van heel de niet-communistische wereld wak ker riep en die in ons land Con certgebouw en Rai-gebouw deed vullen met protesterende katholie ke Nederlanders. Thans heeft Katholiek Nederland de gelegenheid aan die gevoelens uiting te geven met een gelijk waardige daad, door een millioen bijeen te brengen voor de Pause lijke zender De Katholieke Kerk mag op het gebied van de radio, een der mo derne middelen, om het Evangelie des Vredes over de wereld, in alle talen der volkeren te verkondigen, niet ten achter staan bij de krach ten der duisternis. Vanuit het eeu wige Rome moet de Vader der Christenheid kunnen spreken tot alle Hem toevertrouwde gelovigen, om het Goddeliik gebod te kunnen volbrengen: Gaat on onderwijst alle volkoren De Katholieken van Nederland moeten het zich tot een êer reke nen in zo belangrijke mate te mo gen bijdragen aan de technische outillage, die voor het vervullen van deze apostolische taak onont beerlijk is. Zondag 3 April wordt er, zoals in de Bisschoppelijke brief is aan gekondigd, 'in alle kerken van Ne derland een collecte voor dit doel gehouden. Daarnaast heeft de Ka tholieke Pers van Nederland zich tot taak gesteld mede te werken aan de uitvoering van dit gewel dige project door een geldinzame ling te houden voor dit ongetwij feld alle katholieken zo sympathie ke doel. (In verband met enige moeilijk heden van t.echnisch-organistori- sche aard moeten wij, in overeen stemming met het overgrote deel van de katholieke dagbladen in Nederland, de nadere bijzonderhe den over deze geldinzameling door middel van de pers tot a.s. Zater dag uitstellen). Ter gelegenheid van de opening van de Jaarbeurs heeft H. K. H. Prinses Beatrix in de nieuwe Beatrixhal een gedenkplaat onthuld. Overzicht van de onthullingsplechtigheid. Links onderaan H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Irene. In het midden H. K. H. Prinses Beatrix. Schuin achter haar de heer Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van het Algemeen Bestuur van de Koninklijke Jaarbeurs. grote oppervlakte innemen, en Va ticaanstad daarvoor geen ruimte biedt, zijn door het Vaticaan on derhandelingen gevoerd met de Italiaanse Regering over de aan koop van een uitgebreid stuk grond op ca. 20 K.M. afstand van Rome. Deze onderhandelingen zijn tot het gewenste resultaat gebracht; be doeld terrein zal geterritorialiseerd worden ten behoeve van de Citta del Vaticana. Nederlands fabrikaat. Het spreekt haast vanzelf, dat de zender, die door Nederland zal DE NIEUWE STERKE VATICAAN-ZENDER Bij de tekening: 1. Controle-lessenaar; 2. Hoofd-zenderfront; 3. H.F. voorversterkertrappen4. 10 kW H.F. versterker; 5. 100 kW H.F. versterker; 6. Modulatieversterker;7. Harmoni- schen-filter; 8. Transformator voor modulator; 9. Modulator- smoorspoel 10. Afvlaksmoorspoel voor 10 kV gelijkrichter; 11. Afvlakcondensator van 10 kV gelijkrichter en modulator-koppel condensator; 12. Celijkrichters voor de H.F. en L.F. voortrappen; 13. Transformator 3 kV; 14 Gelijkrichtkolf van 10 kV gelijk richter; 15. Hoogspanningsblok voor controle 10 kV gelijkrich ter; 16. Aardingsschakelaar voor 10 kV gelijkrichter; 17. Hoofd schakelaarvoor 10 kV gelijkrichter; 18. Hoogspanningstransfor mator voor 10 kV gelijkrichter; 19. Ventilatoren voor koel systeem; 20. Circulatiepomp voor koelwater; 21. Watertanks; 22. Voorversterker-eenheid. LONDEN, 29 Maart. (Reuter). Radio Moskou heeft mede gedeeld, dat de Raad van Minister van de Sowjet-Unie maar schalk Wassily Sokolofsky benoemd heeft tot eerste plaatsver vangende minister van de gewapende machten. Sokolofsky is tegelijkertijd ontheven van zijn functie als commandant van de Sowjet-Russische bezettingstroepen in Duitsland, aldus voegde de radio er aan toe. Ook is hij ontheven van zijn taak als hoofd van het Sowjet-Russisch militair bestuur in Duitsland. jet-Russische opperbevelhebbers. Maarschalk Wassilefsky werd in November j.l. ontheven van zijn functie als chef van de generale staf doch bleef toen eerste plaats vervangende minister. Als chef van de generale staf werd hij op gevolgd door generaal Sergie Sjte- menko. Het bericht over de functie wijzigingen werd door radio Mos kou gegeven in de uitzending op dicteersnelheid voor de provin ciale pers, tussen ander nieuws in. De leger-generaal Tsjoeikof ver vulde tot nu toe de post van Sow jet-Russisch militair bestuurder in Thuringen. Hij werd in de laatste herfst door de Raad van Minis ters tot de rang van generaal ver heven. Hem wordt het afslaan van de grote Duitse aanval op Stalin grad in de zomer van 1942 toege schreven. Generaal V. 1. Tsjoeikot ver vangt maarschalk Sokolofsky als opperbevelhebber van de Sowjet- Russische bezettingstroepen en hoofd van het Sowjet-Russisch mi litair bestuur in Duitsland. De post van eerste plaatsvervan gende minister van de gewapende machten werd vier dagen geleden vacant door de benoeming van maarschalk Wassilefsky tot minis ter van de gewapende machten, in opvolging van Boelganin. Op 18 Maart meldde D.P.B. (Britse zone) dat Sokolofsky naar Moskou vertrokken was. Het haal de „welingelichte kringen te Ber lijn" aan, die als hun mening te kennen gaven, dat de maarschalk naar het Kremlin was ontboden voor een conferentie van alle Sow- De wnd. voorzitter van de Ned. delegatie in Indonesië voor de onderhandelingen met de repu bliek heeft Dinsdag het vol gende schrijven aan de voor zitter van de UNCI doen toe komen: Ik heb de eer U mede te delen, dat de Nederlandse regering kennis heeft genomen van de inhoud van het telegram van de voorzitter van de Veiligheids raad aan de voorzitter van de commissie van de V.N. voor Indonesië, gedateerd 23 Maart 1949, en van Uw aan mij ge richt schrijven, gedateerd 26 Maart 1949. De Nederlandse regering, na kennis te hebben genomen van het feit, dat de Veiligheidsraad van gevoelen is dat de voorge stelde besprekingen dienen te worden gehouden zonder dat daarbij wordt vooruitgelopen op de rechten, eisen en op de posi ties van de partijen, en dus ook niet op de Nederlandse verant woordelijkheid voor vrijheid en orde in Indonesië welke ver antwoordelijkheid tevens bepa lend is geweest voor de door Nederland aangenomen houding t.o.v. de resolutie van de Vei ligheidsraad, d.d. 28 Jan. 1949 is bereid aan de voorgestelde besprekingen deel te nemen. Indien deze besprekingen zul len plaats vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering, dr. J. H. van Royen als leider van de Nederlandse dele gatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien dr. van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt en stelt daarom voor, dat de eerste bijeenkomst zal worden uitgesteld tot het tijdstip, waar op dr. van Royen te Batavia zal zijn aangekomen. Dr. van Royen zal spoedig zijn reis aanvangen. Zodra de datum van zijn aan komst bekend zal zijn, zal ik U daarvan uiteraard in kennis stellen. POOLSE PRIESTER VEROORDEELD WARSCHAU, 29 Maart (Reuter) Een militair gerechtshof te Lodz heeft een R. K. geestelijke tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat deze in zijn preken o.a. ge zegd zou hebben, dat in Polen de godsdienst vervolgd werd. Hij had er bij zijn parochie-leden op aangedrongen aan de vervolgden hulp te verlenen. DOOR STIKKER EN VAN KLEFFENS WASHINGTON, 29 Maart. (ANP- Aneta) Zowel minister Stikker als ambassadeur van Kleffens zullen het Noord-Atlantisch pact voor Ne derland ondertekenen, zo vernam Aneta Maandag. De ondertekening zal plaats vinden op Maandag 4 April tijdens een plechtigheid die om drie uur 's middags begint en bijgewoond wordt door President Truman. Meer dan duizend perso nen, onder, wie een groot aantal leden van het Amerikaanse Con gres en van het corps diplomatique zullen getuigen zijn van de onderte kening. Minister Stikker wordt Donderdag te Washington verwacht na Dinsdag en Woensdag in New York te hebben doorgebracht. Za terdag zal hij de vergadering van de ministers van buitenlandse za ken van de mogendheden van het Atlantisch Pact op het State De partment bijwonen. PLECHTIG LOF DOOR PAUSELIJK INTERNUNTIUS DEN HAAG, (KNP), 29 Maart.. Ter herdenking van het gouden priesterfeest van Z. H. de Paus zal Zondag 3 April 's avonds om 7 uur in de dekenale St. Jacobuskerk, Parkstraat, Den Haag een plechtig Lof met Te Deum worden gehouden Het Lof zal worden gecelebreerd door de Apostolische Nuntius Mgr. Paolo Giobbe. Dr. A. A. Olierook, directeur van de Ontwikkelings centrale der K.A.B., zal de predi katie houden. Tien jaar wegens kindermoord ROTTERDAM, 29 Maart. Tien jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 25-jarige glasblazer M. H. K., die ervan was beschuldigd in de nacht van 11 op 12 April van het vorige jaar de 9-jarige Keesje Vermeulen door worging van het leven te hebben beroofd. BEKEERDE JOOD LAAT TIEN MILLIOEN GULDEN NA AAN DE H. VADER ROME (K.N.P., 29 Maart) Het K.N.P. verneemt uit Rome, dat de H. Vader op volkomen onverwachte wijze erfgenaam is geworden van de bekeerde Jood en oud-senator Isaias Levi. Isaias Levi is op 6 Maart in zijn luxueuze villa aan de Vla Po te Rome gestorven en werd als een van de rijkste mannen van Ita lië beschouwd. Tijdens de oorlog is hij onderge doken bij de zusters van het kloos ter „Maria Bambina" en ontkwam op deze wijze aan de Nazi's. Had zijn bekering tot het Christendom al groot opzien gebaard, de opening van zijn testament verwekte een nog grotere sensatie, want 'i be noemde Z. H. de Paus tot voor naamste erfgenaam. In een laatste schrijven spreekt hij de grootste lof uit over de Ka tholieke Kerk en bezweert hij de Paus alles te doen, om de. mensheid voor een nieuwe oorlog je behoe den. De H. Stoel ontving een villa met de bedoeling daar de zetel te stich ten van een internationale religi euze instelling. Aan het einde van zijn brief benoemt Levi de H. Va der tot voornaamste erfgenaam en beveelt het onderhoud van zijn graf op het kerkhof Verano te Rome in de zorg van de H. Stoel aan. OVEREENSTEMMING TUSSEN ISRAËL EN TRANSJORDANIË RHODOS, 29 Maart (Reuter). De delegaties van Israël en Trans- jordanië hebben vandaag een ont werp wapen-stilstandsoyereen- komst goedgekeurd. De leiders der delegaties zullen dit ontwerp aan hun respectieve regeringen voor leggen. Na één jaar (Sm.) Het is deze week een jaar geleden, dat president Truman de wet op de hulpverlening aan Euro pa (Marshall-plan) tekende. Die Marshall-hulp was een zegen voor Europa en ook wel zeer bijzonder voor Nederland. Ze kwam voor ons geen uur te vroeg, waarlijk, Ame-, rika reikte ons de hand, toen het water ons aan de lippen stond Nu zegt men graag, in de kringen waar de goedkope critiek geleverd wordt, die alle moeilijkheden der wereld problemen in een oogwenk weet op te lossen, dat Amerika die hulp verleent, uitsluitend uit eigen belang. Dat lijkt ons tekort gedaan aan de geste van het Ame rikaanse volk, waarvan Nederland alleen 1.1 milliard ontving! Natuur lijk helpt Amerika ons niet alléén uit menslievendheid, natuurlijk heeft het belang bij een zo welva rend mogelijk Europa, en natuurlijk moet het maatregelen van verstrek kende aard nepien, om een groot deel van zijn oorlogs-economie om te schakelen in vredes-economie. Maar zonder de hulp van Amerika zouden wij terugvallen tot het peil van 1943, een van de donkerste oor logsjaren. Nu is onze productie ge stegen, ons welvaartspeil weer ge komen op dat van 1938. Bovendien is de voedingsbodem voor het toe nemend communistisch gevaar weg genomen en dat is voor heel de we reld enorm belangrijk. Zeer begrij pelijk is het, dat de communisten het Marshall-plan haten. Want dit plan, volgens de oorspronkelijke verklaring van Marshall, niet ge richt tegen een of ander land of levensbeschouwing, voorkomt hon ger, armoede, wanhoop en chaos. Dat neemt de communisten de wind uit de zeilen, want zij moeten van armoede, honger en chaos leven en zouden niets liever zien, dan dat de landen van West-Europa daaraan werden overgeleverd, om in handen van het communisme te vallen; De communistische agitatie tegen de Marshall-hulp is volkomen anti-na tionaal. De betekenis van 't Euro pese Herstel Plan mogen wij in deze dagen nog wel eens overwegen. De Persdienst van het Ministerie van Economische Zaken verspreidt een keurig uitgevoerd foldertje, dat in zeer populaire vorm vertelt, hoe het Marshall-plan werkt. Een brede verspreiding van dit doeltreffende foldertje dat wel een brochure mag heten zou zeer aan te raden zijn! JODENVERRAADSTER KRIJGT TWAALF JAAR Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde de 28-jarige Amsterdamse Sophie Marie Leydel tot 12 jaar gevangenisstraf met af trek. Veertien dagen geleden was levenslang tegen haar geëist. Ver dachte had in 1944 haar verloofde, die met enige joden in Hattem was ondergedoken, aan de Arnhemse Sicherheitspolizei verraden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1