L Konink r De geschiedenis van het mannetje uit de maan Op het Burchtplein te Heusden ACHTER HET NET GEVIST PAG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN Vrienden in de nood of: dat „advocaat-fiscaal was bij 't Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Brievenwegers voor luchtpost Pakketwegers Hechttangen Hechtmachines P. O. A. N.V. Payglop J Belangstelling voor Canada wordt nieuwe St. Catharina-kerk gebouwd J Kloppartij op de Alkmaarse kermis Een verpleegster in de knel WEERSVERWACHTING Vraagt G.B. BEHANGSELS Militaire dictatuur Marktberichten Prinses Bi Haar e< officiële Woensdag 30 Maart 1949 DE MEERVOUDIGE KAMER van de Alkmaarse Rechtbank hield xich gisteren drie uur bezig met een oplichtingszaak, zoals die wellicht nooit in de annalen van dit rechtscollege is voorgekomen. De beklaagden, G. W„ Th. K. Sr. en Th. K. Jr., hadden in de jaren 1946-'47 een Alkmaarse fruitgrossier, aan wie door het Tribunaal een boete van f 60.000 was opgelegd, onder voorwendsel dat zij via machtige relaties konden bereiken, dat deze boete belangrijk verlaagd zou kunnen worden, opge licht voor een bedrag van f 3400.De Officier, mr. Meischke, achtte na een uitvoerige behandeling de twee eerstgenoemden schuldig aan oplichting, de derde aan schuldheling; hij eiste tegen C. W. 9 maanden met aftrek, tegen K. Sr. f 600.of 30 dagen en tegen K. Jr. f 100.of 10 dagen. Vrienden in de nood! Het was K. sr., tegenover wie mevr. A. haar nood klaagde over de exorbitant-hoge boete, haar man opgelegd, die het eerst de ver wachting wekte, dat er wel wat aan te doen was. Een collega van zijn zoon had een relatie in Amsterdam en die had weer goede connecties bij het Bijz. Gerechtshof. De collega, destijds werkzaam bij de Vrije Alkmaarder, wist al spoe dig het vertrouwen van de heer en mevr. A. te wekken; hij liet papie ren zien van dé1 Federale Unie, waarop onder bepaalde klinkende namen ook zijn naam vermeld stond. „Die man moet wel over gewel dige relaties beschikken", dacht A.. die echter al dadelijk f 1500. moest dokken, want, om in Amster dam iets te bereiken, moest er geld wezen. Volgens K. sr. was er echter tegenover A. niet over omkopen ge sproken, doch zowel A. als zijn vrouw vermoedden wel, dat het geld bestemd was, om een of ander ambtenaar een douceurtje te geven. Later volgde nogmaals f 1500. K, sr verklaarde, dat hij van dc machtige collega van zijn zoon. G. W telkens f 100.— had ontvan gen voor de moeite. W. echter zei, dat hij K. sr. tweemaal f 400.ge geven had pn K. jr. eenmaal f 100. Volgens K. sr. echter had de zoon de f 100— niet van W„ doch van hem ontvangen. W. had tegenover A.. de grossier gesproken van mr. Van Veen, Ad vocaat-fiscaal bij het Bijz Gerechts hof: dit was zijn relatie, die over de zaak te beslissen had en hij ensce neerde zelfs een onderhoud met mr. v. Veen in het Parkhotel. welke conferentie echter op niets uitliep, om de doodeenvoudige reden, dat vanzelfsprekend de man, die zich daar voor mr. Van Veen uitgaf, he lemaal mr. Van Veen niet was. Wie was het dan wel? Het mannetje uit de maan! Vo'lgens verdachte W was het 'n man. die hij eens op de publieke tribune van het B.G had gezien, die hem aangesproken had en die ge zegd had machtige relaties bij het B G te hebben. Met deze man was W. 'dan z.g. in zee gegaan, maar het merkwaardige is. dat W. totdus- ver alleen nog maar heeft kunnen aantonen, dat deze man. die hij Veen noemde, in zijn fantasie be steen heeft. Toen hij nl. als verdacht van deze oplichting in voorarrest zat, werd hij. nadat zijn advocaat, mr. Smal. f 1000,— cautie gestort had. vrijgelaten, o.m. om deze grote on bekende deze Veen op te sporen. Hij deed daar echter geen moeite voor. omdat hij. naar hi.i zei. zich niet wilde diseulperen ten koste van een ander. Hij eclipseerde naar Bel gië. waar hij ook al met de Justitie ie aanraking kwam. die hem. nadat hij daar zijn straf had uitgezeten, aan de Nederlandse Justitie over leverde. Tot dusver is deze onbekende me. neer Veen nooit op de proppen ge komen. ondanks ijverige naspeurin gen van de recherche, zodat mr. Meischke terecht concludeerde, dat we hier met het bekende mannetje uit de maan te doen hebben. Een louche zaakje. De reis naar Amsterdam had. zo als uit diverse verklaringen bleek, slechts ten doel dc grossier A. nog eens flink een poot uit te rukken. K sr. had hem nl. vooraf gezegd, dat hij f 50,00.— mee moest brengen: als hii die betaald had, zou hij van alles af wezen. Maar A. had geen f 5000 bij zich; hij had. zoals zijn vrouw verklaarde, het laatste geld. dat zij in huis hadden, al aan W. ter hand gesteld. De President mr. Van Regteren Altena. bracht K. sr. onder het oog. dat hij toch heel goed heeft moeten weten, dat het een louche zaakje was; als men met de Justitie een zaak te schikken heeft, gaat men toch niet naar een café te Amster dam. doch moet men bij de Ontvan ger wezen. Ook de Officier, die opmerkte dat K. sr. zich ter zitting infantiel ge: ■droeg, nam hem kwalijk, dat hij geloofde, dat het Bijz. Gerechtshof omkoopbaar was. Kwakzalver. Naar aanleiding van de vraag van de President, waarom hij zich inliet met deze mensen, terwijl hij toch al met zijn raadsman mr. Scholten hierover in onderhande ling was, zei get. A.. dat hij op ver zoek van de verdachten van Advo caat veranderd was en op hun ad vies mr. dr. C. Berkhouwer had genomen; hij mocht van W. echter hierover mets tegen mr. B. zeggen. Deze verklaring ontlokte mr. Meischke de opmerking, dat het meer voorkomt, dat als iemand een goede dokter heeft, hij er een kwakzalver bijneemt. Mevr A. verklaarde, dat W. be halve de f 3000 nog enkele keren mg,voor onkosten en een vul pen had gekregen. Verdachte W. verklaarde aanvan kelijk gedacht te hebben A. te kun nen' helpen; het bleek echter later, dat Veen niets kon bereiken. Op de vraag van mr. Meischke, hoe hij kon denken, dat met geld iets te bereiken was. zei verd. W.. dat zulks in de zaak-Krom toch ook het geval was geweest. Naar zijn mening was het zowel zijn medeverdachte K. als get. A. van stonde af aan duidelijk, dat hier op een niet-correcte manier gewerkt moest worden. Hij had aan zijn re latie. Veen in Amsterdam tweemaal f 50Ó gegeven. Van de f 5000. die in het Parkhotel op tafel moes ten komen, aldus W„ zouden wij hij en K sr. ook f 1000 krijgen. K. sr. echter zei. dat daar nooit over gesproken was: hij had dat boven dien niet nodig, want A. had hem een royale beloning toegezegd, als de zaak voor mekaar kwam. Wel gaf K. sr, toe, dat W. hem in Am sterdam gezegd had. dat dit de ge legenheid was, om A. nog eens even een poot uit te rukken. Verdachte K. jr. had slechts f 100 van W. geaccepteerd, dat hij be schouwde als een douceurtje van A., omdat het beheer van diens zaak was beëindigd, waarvoor W. zoge naamd pogingen had gedaan; dit moet echter uitgesloten worden gé- acht. want, zoals mr. Stoffels op merkte, was dit beheer al opgehe ven, vóór dat A. in connectie met W. kwam. K. jr. verklaarde nog, dat hij niet door had, dat A. door W. werd opgelicht. REQUISITOIR. Mr. Meischke begon met een woord van protest, dat men gepoogd had de Advocaat-fiscaal bij het B.G. te Amsterdam, mr. Van Veen, in 'n kwaad daglicht te stellen. Deze heeft met de hele affaire niets te maken. Wat de eerste verdachte, K. sr.. betreft, deze wist heel goed, wat er aan de hand was, aldus de Officier; als de Rechtbank t.a.v. deze verdachte oplichting niet aanneemt, dan heeft hij zich "-och. door twee maal f 400.in ontvangst te nemen van W„ schuldig gemaakt aan schuldheling. De Officier acht echter oplichting bewezen, doch gezien het blanco strafregister van deze 66-iarive ver dachte. vindt hij gevangenisstraf te erg; hij volstaat daarom met een boete van f 600 of 30 dg. te eisen. T.a.v. verd. W. zegt de Officier, dat oeze zijn Amsterdamse relatie niet ter zitting heeft kunnen laten verschijnen, om de doodeenvoudige reden, dat deze Veen niet bestaat; POLITIE-VOETBAL ALKMAAR. Het districts-elftal van de Rijkspolitie Alkmaar speel de tegen Haarlem II (gemeente politie) een wedstrijd, die gewonen werd met 4—0. De beslissingswed strijd om het kampioenschap klasse 2B der Ned. Pol. Sportbond moet nu gespeeld worden tussen de Alkrn. Gemeente Politie en de Rijkspolitie Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Bob, zv P. J. Mijts en S. N. Molenaar; Kees, zv D. Schaddenhorst en A. van Mens. Gehuwd: Jacob M. Horjus en Maria E. de Gunst. Ovferleden: Jacob Beemsterboer, 83 jr.. echtg. v. E. C. ten Oever; Grietje Badenhuizen, 86 jr., echtg. v. C. H. J. W. Maas; Marretje van Reenen, 82 jr., wed. v. G. J. Kuyper. terzake oplichting eist mr. Meischke tegen W. 9 maanden met aftrek. Té gen K. jr. eiste hij wegens schuld heling f 100.of 10 dagen. Geen oplichting? Mr. H. Schuurman, die K. sr. en jr. verdedigde, begon met te zeggen, dat er geen bewijs geleverd was, zo dat vrijspraak moest volgen. De geschiedenis speelde zich af in een tijd, die vol was van geruchten en het is ook vóórgekomen, dat admi nistratieve ambtenaren van PRA en Tribunaal corrupt bleken. PI. achtte zijn cliënten te goeder trouw, omdat zij niet wisten, dat het geld. dat ze van W. kregen, van misdrijf af- komsig was. Op de onelegante ten lastelegging kon z.i. geen veroorde ling volgen. Mr. Smal sloot zich voor 'n deel bij dit pleidooi aan en gaf hoog op van de hulpvaardigheid en be kwaamheid van 'zijn cliënt W. Deze was wal 30 tot 40 maal naar Amsterdam geweest, om zich1 met zijn relatie, die meneer Veen, te verstaan. Ook mr. Smal achtte opzet niet bewezen; er was. zei hij, geen kwestie van oplichting of omkoperij. Hij concludeerde eveneens tot vrij spraak. Op 12 April zal de Rechtbank la ten horen, hoe zij over de zaak denkt. DR. VAN DER SLEEN VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT De Volksuniversiteit voor Alk maar en Omstreken gaf gisteren avond haar laatste avond van dit seizoen trok met dr. v. d. Sleen, die al vijf keer een reis maakte door Canada, veel belangstelling. Vooral veel jonge boeren merkten wij op onder het gehoor. Mr. H. Scholten leidde de spreker voor de goed-bezette zaal in. waarna deze wees op de banden, die ons land met Canada verbindt. Niet alleen, dat de Canadezen ons bevrijd heb ben, zij hebben ook na de oorlog hulp in ons land verleend, om we gen en rivieren begaanbaar te ma ken, te bouwen aan bruggen en wegen, om tenslotte met 7000 Hol landse meisjes naar Canada terug te keren. Die Hollandse meisjes, waarvan spr. er vele in Canada heeft opgezocht, maken het daar best en dragen bij tot het culturele peil van de bevolking. Spr. wekte zijn gehoor op om de meisjes toch vooral Nederlandse kranten, tijd schriften en boeken te sturen, op dat zij zolang mogelijk de band met het vaderland onderhouden. Als er in een bepaald dorp in Canada een Hollands meisje woont, dan is het hele dorp er trots op en niet zonder humor vertelde spr., dat het huis van de Hollandse vrouwen daar al uit de verte te onderkennen is. Hij besprak voorts de emigratie van de Nederlanders, die er heen gaan als boerenarbeider, doch na verloop van jaren kans zien op een eigen bedrijf te komen. Als land arbeider verdienen de Nederlanders er 100 dollar (ongeveer evenveel wadrd als een Ned. gulden) doch des winters verdienen zij in de houtkap 250 dollar en omdat ze dan niets kunnen uitgeven, sparen ze een aardig duitje. Aan de hand van een serie prach tige gekleurde lichtbeelden en en kele dito smalfilm liet dr. v. d. Sleen de schoonheid van het uit gestrekte Ca l da aan het oog van zijn toehoorders ontrollen en en passant vertélde hij van het leven van onze landgenote.n in dit wel varend land, van hèt boerenleven daar, van de natuur met haar die renwereld, de elanden, herten, bi sons enz., van de vele watervallen, gletschers, de prairie en bloeiende tulpen in de parken van de grote Canadese steden, alsmede van de bloeiende rodondendrons en aza lea's in het park bij de Niagara- waterval. Hij wees er op, hoe deze bloemen op punten, die door dui zenden toeristen uit Amerika en Canada bezocht worden, een ge weldige goodwill kweken voor de Nederlandse bollen- en boomkwe kers. Ook over het leven van de Indianen in het barre Noorden wist dr. v. d. Sleen op onderhou dende wijze veel aardigs te vertel len; een dankbaar applaus mocht hij na afloop in ontvangst nemen. Zijn lezing zal ongetwijfeld bij ve len het verlangen naar dit mooie land hebben wakker geroepen. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur Ger. Hengeveld speelt Chopin. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uiy, Ledenvergadering V.V.V. PAVILJOEN KINHEIM: 8 u„ de heer L§*s over de K. A. J. voor de K. J. M. V. BIOSCOPEN: Harmonie: Keizerwals, 18 jaar; Cine ma Americain: Hoogspan ning, volw.; Victoria: Rio Rita, 14 jaar; A.B.T.: Het lokkende goud, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHEKEN: Dr. H. Har tong van Ark, Langestr. 1. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein telef. 3545. Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank stonden Dinsdagmiddag terecht Isabella S. J., echtgenote van een kermisexploitant uit Gro ningen en diens knecht, Hendrik Th. K„ daar zij verdacht werden van mishandeling, gepleegd tijdens de Alkmaarse kermis op 27 Augus tus van het vorig jaar. De exploi tant stond daar met een autobaan cn deze had geweldig veel aftrek, zo zelfs, dat de kermisvierders el kaar een plaatsje in de autotjes trachten af te snoepen. Dat ging niet altijd even netjes en de knechts hadden handen te kort om het pu bliek rustig te houden. Maar H. J. W. en v. ,d H. raakten desondanks slaags. De een wilde met zijn meis je in de auto, de ander met zijn dochtertje. De mannen vlogen el kaar letterlijk in de haren, en toen de knecht van S., H. Th. K., aan kwam om de vechtenden te schei den, gaf de vader van het meisje daaraan gevolg, doch de jonge man nam het niet en begon nu tegen de knecht uit te pakken. Samen rolden zij over de vloer van de autobaan, hetgeen gevaar met zich medebracht, omdat juist op dat moment het startsein was gegeven en daarom meende dan ook mevr. S. J. in te moeten grijpen. Hoe dat precies in zijn werk gegaan is, kon geen der zes of acht getuigen pre cies zeggen. Get. W. beweerde, dat hij zich uit angst aan de enige stro halm op de baan, de haren van de knecht K. had vastgegrepen en de knecht beriep zich weer op zelf verdediging. De O. v. J. meende, dat het slaan der beide verdachten wel was ko men vast te staan en eiste tegen de knecht K. f40 of 20 dagen en tegen mevr. S. J. f 30 of 15 dagen. Mr. Slinger gaf nog een explica tie van het geval. Hij speelde de getuigen tegen elkaar uit en toonde aan, dat niemand eigenlijk de juis te toedracht van de zaak wist. Daarom vroeg hij dan ook vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen AANBESTEDING WONINGBOUW ALKMAAR. Gistermorgen werd ten stadhuizc door het be stuur van de Chr. Bouwvereniging „De Voorzorg" aanbesteed het bou wen van 53 woningen, deels eens- gezins-, deels boven en beneden woningen met bijbehorende schu ren en terreinafscheidingen, te bou wen aan de Tweede Oosterstraat. Er was voor dit werk een begroting gemaakt van f 528.542,een bedrag dat door de meeste der 27 inschrij vers aardig werd benaderd. Inge schreven werd door firma de Haan en Reek f 488,580 Alkmaar; Gebr. Schuijt, Egmond a. d. Hoef f 493,000; Firma Schonewil en Jonker, Alk maar f 495.000; D. Sijbel de Graaf Alkmaar f 508.926; Fa. Kops én Zo pen, Heiloo f 517.500,Joh. Sijse laar, Hillegom f 517.920,W. Theu- nissen, Heemstede f 520.400,A. v. Duin, Noordwijk f 520.750,Fa. Schop, Ridderkerk f 525.000,Wed. A. J. v. d. Sluis en Zoon, Gorredijk f 525.000.Fa. Klaver en Molenaar, Koedijk f 526.000.G. v. Diepen Santpoort f 528.000,J. v. d. Wai en Smit, Amsterdam f 529.275M. Duijnmayer en Zoon, Alkmaar f 531.300,J. B. Bus, Wormerveer f 535.000,Negeles en van Dijk, Giessendam f 537.100.Fa. Fans', Nieuwe Niedorp f 539.960,Fa. N Coblenz, Haarlem f 546.000,B. Bulters, Heemstede f 547.000,Fa. P. Buis, Oudorp f 550.330,—; Godfr. Kuipers, de Weert f 558.000,Th. Pasman, Amsterdam f 571.913, Jac. Joh. Feijen, Heiloo f 572.115, Fa. Hes en Metselaar, St. Pancras f 593.000.G. Borsjes, Schermer- horn f 610.500,W. Barten, Alk maar f 610.300,Fa. Wittebrood, Beemster f 628.000, MEERVOUDIGE KAMER Achter het net gevist Men zal zich de berichten over de inbraak in een fabriek in de Mosterdsteeg, ongeveer een maand geleden nog wel herinneren. De daders van deze inbraak, de Am sterdammers Jacob Z. en Pieter C. van W., stonden Dinsdagmiddag al voor de meervoudige kamer. Zij hadden, zoals ter zitting bleek, in gebroken in de hoop sigaretten te vinden, maar waren terecht geko men in een rubbermatten-fabriek. waar niets van hun gading was en zijn toen onverrichterzake afgetrok ken. Op een desbetreffende vraag van de president, Mr. A. D. van Regteren Altena, beweerden zij el kaar pas enkele weken te kennen, maar rapporten meldden, dat ze sa men al eens meer op stap waren geweest. Tijdens hun ondervraging door de president, trachtten zij tc spieken, hetgeen hun belet werd door de raadsheer Mr. Stoffels, die een parketwacht tussen de heren plaats liet nemen. Toen was het spel uit en kwamen de antwoorden onvoorbereid ter tafel. Zij hadden ingebroken omdat ze werkloos wa ren, beweerden ze, maar de rechters dachten daar anders over. Mr. Meischke eiste tegen Jacob Z. een jaar en drie maanden en tegen van W., wiens papieren iets gunstiger stonden, acht maanden, beide straf fen met aftrek voorarrest. Mr. Schuurman, een der verdedigers be streed de juistheid der dagvaarding, alsmede Mr. Leesberg. Voorts bracht hij nog naar voren dat zijn cliënt, van W., onder toezicht had gestaan. doch dat dit toezicht onvoldoende was geweest. De jongen was daar door in Amsterdam in de onder wereld terecht gekomen en het ver keerde pad op gegaan. Verpleegster in dc knel De verpleegster M. A. B. uit Oud karspel stond terecht voor het feit, dat zij verscheidene malen personen had bewogen, haar geld af te staan op onjuiste mededelingen, hetgeen gelijk staat met oplichting. Zij had van C. K. f 300 en van A. D. f 25 los gekregen en in andere plaatsen van het land ook al dergelijke fei ten gepleegd. Verder had zij de reclasserings- ambtenaar een beetje om de tuin geleid en haar rapporten waren ook al niet onverdeeld gunstig. Getuige de W. voorzitter van het regentencollege van een tehuis voor oudelieden, had de verpleegster met haar man, in dienst gehad en ver scheidene malen waren hem klach ten ter ore gekomen over achter stallige betalingen. De zuster, van origine een Bel gische, had al elf veroordelingen achter de rug wegens oplichterij en flessentrekkerij; iedereen wordt vol gens de officier van justitie door haar bedrogen èn hij meende dat zij voorgoed uit de maatschappij moest worden genomen. Daarom eiste hij negen maanden en ter beschikking stelling van de regering. Mr. Leesberg, die ter elfder ure deze zaak ter behandeling kreeg, bekeek het geval eens van dc an dere kant en begon de feiten na te gaan. waarbij hij aantoonde, dat een groot gedeelte van het geleen de bedrag al was afbetaald en dat verdachte bezig was ook andere geleende sommen terug te betalen. Het huwelijksleven van deze vrouw bleek ook al niet over rozenblade ren te gaan en waarschynlyk kan daarin een groot deel van haar vreemd gedrag worden verklaard. Het was zelfs zo erg, dat verdach te getracht heeft door vergift en door verdrinking een eind aan haar leven te maken. Mede met het oog op de geestelijke toestand van ver dachte vroeg hij dan ook een psy chiatrisch rapport. Kwaad geval Wegens diefstal en medeplichtig heid aan diefstal stond voor de Meervoudige Kamer der Arrondis sementsrechtbank te Alkmaar, al voor de tweede maal, terecht M. G. B. uit Oudorp. Zij stond niet erg gunstig bekend en zelfs de reclas sering wilde niets meer met haar te maken hebben. De officier van Justitie, Mr. Meischke, eiste voor deze vergrijpen zes maanden gevan genisstraf met onmiddellijke in hechtenisneming. Mede om haar om geving te vrijwaren voor andere, niet denkbeeldige gevaren van an dere aard, waarover ter zit- tirxg nadere bijzonderheden voor de dag kwamen, werd deze maatregel overwogen, doch de rechtbank ging na in raadkamer te zijn gegaan daartoe toch niet over. De uitspraak volgt over veertien dagen. Het visite-kaartje Pieter W. uit A'dam heeft in de nacht van 14 op 15 Febr. in het .perceel Juliana van Stolberglaan no. 26 ingebroken en daar textielkaarten. een spaarpot, een portemonnaie met geld. sigaren en handschoenen ontvreemd. Hier voor moest hij zich Dinsdagmid dag verantwoorden voor de Alk maarse Rechtbank. Op deze zitting bleek dat verd. al 20 jaar wegens dergelijke feiten in de gevangenis had gezeten. Ook de Alkm. recher che kende hem als een beroepsin breker en was door de sporen die hij achterliet in de gelegenheid ge weest de hand op hem te leggen. Hij liet als het ware overal zijn vi site-kaartje achter. De Off. van Jus titie eiste 1 jaar en 6 mnd. ALKMAAR. Het Burchtplein te Heusden is de enig-overgebleven herinnering aan het oude slot van Heusden, dat in vroeger eeuwen een rol speelde in de strijd tussen Holland en Brabant. Heusden was een vestingstad en werd toen „de sleutel van Holland" genoemd. In 1314 sloeg Willem, Graaf van Holland tevergeefs beleg voor het kasteel, dat in 1359 door de Kabeljauwen werd veroverd. De 24ste Juli 1680 trof de bliksem dc van 1340 daterende achthoekige to ren, die tevens tot kruitmagazijn diende en deed het trotse bouwwerk instorten. Meermalen werd de burcht ver woest en weer opgetrokken, doch toen het kanon een rol ging spelen in de oorlogvoering, had de burcht als fortificatie afgedaan. EJcn tijd perk van verval brak aan en in het begin van de vorige eeuw viel het onder slepershandcn. Een der torens bleef behouden als kruitmagazijn, doch in 1880 her haalde zich de historie en een blik semstraal vernielde de laatste res ten van een machtig bouwwerk, waaraan thans nog slechts de naam Burchtplein herinnert. Deze oude herinneringen werden opgehaald, toen op het Burchtplein te Heusden begonnen werd met het grondwerk voor de bouw van de nieuwe St. Catharinakerk, waarbij de fundamenten van het oude slot tevoorschijn kwamen. De Rijksdienst voor oudheidkun dig Bodem-onderzoek had de leiding bij de hierna verrichte afgravingen, om de resten van de eens zo roem rijke burcht bloot te leggen en in kaart te brengen. Maar nu gaat al dat oude plaats maken voor het nieuwe; reccdant vetera, nova sint omnia. Op de res ten van het bouwwerk, dat eens een belangrijke rol speelde in oor logshandelingen, zal nu een tempel des Vrcdes verrijzen, de nieuwe Sint Catharinakerk van Heusden, ter vervanging van de ruim 100-jarige Waterstaatskerk, die door de Duit sers in de nacht van 4 op 5 Nov. '44 werd opgeblazen en waarvan de laatste puinresten dienden voor de aanleg van geallieerde vliegvelden. De pastoor van Heusden, dc Z.E. Heer F. Mommers staat voor een zware taak en hoopt, dat Alkmaar dat Heusden in dc eerste na-oor- logso dagen adopteerde, hem daar in zal helpen. Als iedere Alkmaar der een steentje bijdraagt, dan zal het word adoptie hier geen ijdele klank zijn. Er heeft zich alhier een comité gevormd, om Pastoor Mommers daarin te helpen; in het Comité van aanbeveling namen zitting de H.E. Deken J .Th. Jacobs en Dr. F. Holt- huizen. algemeen Adviseur; voorts de beide r.k. wethouders, de heren G. van Slingerland en Mr. A. J. M. Leesberg; de leden van de r.k. raadsfractie en het presidium van het koepelcomité; het werkcomité wordt gevormd door de heren G. H. A. de Zeeuw, Voorz. Fr. Otten, secr. mej. N. van 't Hof en de he ren Th. Willers en C. Laas, leden. Eind dezer week zal een folder door het comité verspreid worden en de volgende week zullen leden van de jeugdbeweging namens het comité Uw bijdrage in' ontvangst komen nemen. Het comité zou het zeer op prijs stellen, indien ook ouderen zich hiervoor nog beschikbaar willen stellen; men melde zich daarvoor bij de volgende adressen; Pr. Hendrik straat 32, Hooftstraat 35 en Corf- straat 28. ,,v. .j, -c. 1"TCafttel tr HE US I) EN, m GENOOTSCHAP NEDERLAND-ENGELAND Shakespeare ALKMAAR. Voor de leden van het Genootschap Neaerland- Engeland zal op Dinsdag 5 April a.s. dc bekende Engelse actrice Vivienne Bennett gedeelten voor dragen uit enige werken van Shakespeare, n.l. ,,A Midsummer Night's Dream", „Macbeth" en ,,As you like it". Met de bedoeling de toeschou wers een beter begrip van het ge- bodene bij te brengen, hield de voorzitter van de afdeling Alk maar. de heer 'G. A. M. Snijders Maandagavond in Victory een in leiding op deze Shakespeare-avond. De heer Snijders begon zijn uit eenzetting met een beeld te geven van de tijdsomstandigheden, die van invloed zijn geweest op de scheppingen van Shakespeare. De tijd, waarin Shakespeare leefde, de tweede helft van de 16e eeuw, was een periode, waarin zich grote veranderingen op aller lei gebied voltrokken. De acteurs, die meestal tevens de schrijvers waren, groepeerden zich en stonden dikwijls onder be- schenning van hèt Hof of van vooraanstaande personen, droegen ook de naam van hun beschermers. Willen wij de werken van Sha kespeare echter volledig begrijpen, aldus de heer Snijders, dan dienen wij in aanmerking te nemen, dat de omstandigheden, waaronder de toneelstukken werden opgevoerd minder gunstig waren. Theaters bestonden er in die tijd niet, 'al- thaqs niet zoals wij ze nu kennen. De meeste uitvoeringen hadden plaats in de open lucht, op binnen plaatsen van herbergen. De fantasie van de toeschouwers moest hier maar aanvullen wat aan de werkelijkheid ontbrak. Wat de aard der stukken betreft: de schrijvers voerden de toehoor ders bij voorkeur zo spoedig mo gelijk mee naar buiten b.v. naar het bos. Dit bos werd dan bevolkt met allerlei sprookjesfiguren, elfen kabouters, (Midsummer Night's Dream), heksen, (Macbeth!) enz., waarin men in die tijd algemeen geloofde. Op duidelijke wijze gaf de heer Snijders vervolgens een explicatie van de werken waarvan Miss Ben nett enige karakters zal uitbeelden. A Midsummer Night's Dream, dat tot zijn vroegere blijspelen be hoort, is kennelijk het werk van een nog niet-rijpe schrijver, dat van later datum „As you litie it", is rustiger, bezadigder, waarschijn lijk een reactie op de ingewikkelde historische spelen van voorheen. Macbeth toont Shakespeare als iemand die ook de meest sombere kant van het leven had leren ken nen. Tot- besluit behandelde de heer Snijders in het kort enige scènes, naar zijn mening door Vivienne Bennett zullen worden gespeeld. UIT HET DREO-KAMP Uitslagen Zaanlandia 3Dreo 2 0—2. Dreo 3Gr. Schermer 2 33. Jun. Dreo aSVA a 23. Adsp. Volendam eDreo b 04. Het tweede elftal ging op de goede weg voort en veroverde weer twee punten. In de wedstrijd tegen Zaanlandia waren ze gedurende de gehele wedstrijd in de meerderheid. Kort voor het einde maakte H. Oudejans het tweede doelpunt na goed doorzetten van Arie Verdonk. die deze middag geen geluk had met z'n schoten. Het eerste doel punt werd gescoord uit een vrije trap, genomen door J. Blokdijk. Ook het derde elftal behaalde winst. Er werd een puntje ver overd op Gr. Schermer 2. Er was nu wat meer vechtlust bij de heren aanwezig, dan in de voorgaande wedstrijden. Bepaald jammer was het, dat de (junioren verloren. Hun kans op het kampioenschap is wel minder geworden.' doch lang niet verkeken. Het wilde niet vlotten afgelopen Zondag. Met de rust was het reeds 30 in het voordeel van SVA. Na de rust werd er flink aangepakt, doch SVA verdedigde met man en macht. Toen ging Henk naar vo ren en het was hem bijna tot tweemaal toe gelukt gelijk te ma ken, doch hij werd op zeer unfaire manier van de bal gewerkt, het geen de zeer zwak leidende arbiter niet afstrafte. De kleintjes behaalden weer de volle winst in Volendam. Het programma voor a.s. Zon dag luidt: Uitgeest 1Dreo 1. Dreo 2—KFC 6. Dreo 3Kwadijk 2. Jun.: SVA a—Dreo a. Adsp.: SVA aDreo a. Kleintjes vrijaf. Jaarvergadering Harmonie AKERSLOOT. Op 27 Maart; j.l. hield de Harmonie „St. Cecilia" haar jaarvergadering. De voorzit ter opende op de gebruike lijke wijze. Daarna volgden de ver slagen van de penningmeester, be treffende de fancy fair met verlo ting en de Harmonie. De saldi wa ren resp. f911.94 en f58.91, zodat momenteel in kas is het bedrag van f 970.85. Hier past zeker wel een woord van dank aan allen, die heb ben medegewerkt tot het welslagen van de fancy fair; in het bijzonder mogen we misschien wel noemen de neringdoenden van deze gemeente. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing Van het bestuur, dat er na de verkiezing als volgt uit zag: N. Krom, voorzitter, J. v. d. Eng, penningmeester en W. Krom secretaris, terwijl tot commissie leden werden gekozen de heren C. Leijen en J. Verduin Jbzn. Pogingen zullen worden aange wend om nieuwe leden als dona teur te werven. Naar aanleiding van het concours, dat op 12 en 19 Juni' a.s. zal wor den gehouden werd voorgesteld om aan het concours, dat uitgeschreven was door Apollo te Hoorn in de 3e afd. Harmonie deel te nemen. Wat de aankoop van nieuwe in strumenten betrof, was men van mening, dat dit geheel aan het be stuur moest worden overgelaten. Tenslotte sprak de voorzitter nog een aanmoedigend woord, waarbij hij er op aandrong, toch zo trouw mogelijk de repetities bij te wonen, in verband met het aanstaande concours. Daarna sloot hij. Lezing over de Aardappelmoeheid Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Hol land heeft gemeend aan de om vangrijke problemen rond de Aard appelmoeheid een uitgebreide be kendheid te moeten geven, in het bijzonder in die gebieden waar een en ander diep zal kunnen ingrij pen in het huidige vruchtwisse- lingsstelsel. Ter bereiking van deze doelstel ling, zal op Donderdag 31 Maart a.s. te 14.30 uur een uiteenzetting worden gegeven in het „Parkhotel" te Hoorn, door ir. M. Oostenbrink, Medegedeeld door het K.N.M.I te de Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. ZONNIG WEER Droog en zonnig weer met in de ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Hier en daar in de kuststreken tijdelijk een koele zeewind; overigens temperatuur oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als Dinsdag. (Adv.) in Syrië AMMAN, 30 Maart (Reuter). Kolonel Hoesni Zaim, de opper bevelhebber van het Syrische leger, heeft zichzelf vandaag tot dictator" uitgeroepen en een mili tair regiem in Syrië ingesteld, aldus een te Amman opgevangen bericht van radio-Damascus. In een proclamatie, die door de Syrische radiostations is omgeroe pen, deelt Hoesni Zaim het volk mede, dat hij de macht had overge nomen „in verband met de ver slechterende toestand en om ons te bevrijden van de me.nsen, die natio nalisten beweren te zijn". „Het is niet omdat wij verlangend zijn zulks te doen", aldus de pro clamatie, „maar omdat het nood zakelijk is zolang er nog geen be hoorlijke democratische regering ia ingesteld". Bij een tweede proclamatie werd voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd en voor alle ste den en dorpen een uitgaansverbod ingesteld van 6 uur v.m. tot nader order. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen van wapenen. NRD.-SCHARWOUDE, 30 Maart 23.000 kg rode kool 16.20—21.10; 10.000 kg gele kool 28.10—25 70- 36.000 kg witte kool 11.90—13'30; 20.000 kg uien 5.30—10.40; 18.000 kg peen 2,50; 600 kg witlof I 4852; II 4344; 1100 kg Bevelanders 4.50-4 70 LANGEDIJK, 30 Maart 3200 kg rode kool 18.30—22; 7800 kg gele kool 23.20—26.70; 13.000 kg witte kool 11.90—13.80; 1000 kg witlof I 5258; II 4248; 6700 kg uien 9 40 10.40; 500 kg bieten I 7.90; 2800 kg peen 2.50—2.80. PURMEREND, 29 Maart. To- over „Het vraagstuk van de Aard- taal aangevoerd 602 stuks runderen annelmoeheid F.on en ander zalT63 vette koeien levering; 339 geide' appelmoeheid". Een en ander zal met een film worden toegelicht. VLOOTMANOEUVRES VAN DE WESTERSE UNIE LONDEN. 29 Maart (A.P.). Van welingelichte zijde verneemt Associated Press, dat het in het voornemen van Groot Brittannië, Frankrijk, Nederland en België ligt in Juni gezamelijke vlootma- noeuvres te houden. In sommige kringen wordt het plan voor de manoeuvres gezien als mogelijk een eerste stap voor nauwer samengaan van marines van de mogendheden van het At lantisch Pact. Concours voor vocalisten Op het ogenblik worden de laat ste voorbereidingen getroffen voor een nationaal concours voor voca listen. Dit concours zal half Juni in Den Haag worden gehouden. koeien f 335550. handel matig; 140 melkkoeien f 500—825, handel heel kalm; 18 pinken f 265—325, handel stil; 22 stieren f 350—600, handel stug; 20 graskalveren f 185—265, handel goed; 1036 nuchtere kalve ren levering en fok f 34—80, handel kalm; 14 vette varkens levering; 666 biggep f 4070, handel goed; 761 schapen: weide f 48—62, en fok f 75105, handel stil; 121 lammeren, 121 lammeren f 75105, handel stil; 88 bokken en geiten f 1570, han del stug; totaal aantal dieren 3337. del stug," totaal aaantal dieren 3337. Pluimveemarkt: 2200 oude kippen en hanen (witte en rode) f 2,25— 2.50 p. kg; 300 idem blauwe f 2.50 2.80; 150 hennen f 6—8; 1100 jonge hanen (blauwe) f 2.40—2.75; 900 id. (witte en rode) f 2.50; 200 eenden f 24,50; 300 konijnen 17.50 WARMENHUIZEN 30 MSart 45.000 kg uien 9.40—10.40. 2100 kg gele kool 25—25.20. 26.500 kg rode kool 16.2020, 5600 kg witte kool 12.10—14. ONDER buiteng gisterenmorg Koningin Juliar en mevrouw L. V van H. M. op I de Koninklijke sta Koningin Juliana een grijs complet m en een bloementoqu trix droeg een grijj en Prinses Irene was blauw jasje. De zac zon verhoogde de fi ming. Het gezelschap w door de raad van 1 monde van de voor: Fentener van Vliss: komd. Bij deze 'on vele autoriteiten as wie de Commissaris in de provincie Utre A. Reinalda, en de van Utrecht, Jhr. M Ranitz. Na een kort opontl tenlandse clubzaal t gang door de parten gebouwen naar de 1 de Beatrixnal. Hier ninklijke gasten vei de bestuursleden vai Nederlandse Textie in de hal aan de bah nieuwe galerij is de gebracht met het i van Prinses Beatrix, ling daarvan verricht prinses haar eerste De militaire kapel van Boreel speelde Prinses Beatrix kree zitter van de raad i Jaarbeurs de plaquel de uitvoering aangé de standhouders boo Wijnbergen van de F ken Prinses Beatrix shawl aan. Nadat de ontwerpe quette, Pieter d' Ho ninklijke gasten ws werd de rondgang l£ Tussen de puinho] eens de legaties vé landse mogendhed name hotels warei resten van de Ouc de Brandenburger stuk oud-Athene hemel DONDERDAG 3 HILVER K.R.O.: 7.00 Nieuws gymnastiek, 7,32 M< 7.45 Morgengebed, 8.C Pluk de dag, 9.00 V 9.05 Muziek houdt Schoolradio. Groep I, Gr. pl„ 10.15 Morgei II.00 Gr. pl„ K.R.O.: nebloem, 11.40 Schoc III, 12.00 Angelus, 12.1 Mededelingen land- 12.33 Lunchconcert, 1 zer, 13.00 Nieuws, 1! eert (vervolg), 13.45- me, N.C.R.V.: 14.00 nenkoor, 14.30 Zigeui Even onder ons, 15.0< 15.30 Pianorecital, 16j 16.45 Gr. pl„ 17.00 Ra naai, 17.30 Altvioolre pl. 18.00 Leger des tjo, 18.15 Land- en t Progr. Ned. Strijdk Nieuws. 19.15 Ned. orj 19.30 Het actueel ge geringsuitzending, 2 20.05 Programma-prol van één -familie, Sti 21.30 Familiecompetii pl„ 22.05 De vaart d< Pianoduo, 22.45 Avo: 23.00 Nieuws. 23.15 S' tet, 23.57—24.00 Sluit mus. HILVERE A.V.R.O.: 7.00 Nleu Gevarieerde gram., 1 8.00 Dagopening, Nieuws, 8.15 Ochtend' te gesprekken van vri 9.00 Gr. pl.. 9.30 Wat Een lied gaat de wei Morgenwijding, 10.15 minen, 10.50 Kleutertj Gr. pl.. 11.45 Lezing zoek, 12.00 Orgel, 12 gen land- en tuinbou spionnetje. 12.38 Za Nieuws. 13.15 Gr. i Kwintetspelers, 13.50 Uit de wereldpers, 1 concert, 15.00 Voor zonden, 16.00 Van vie Avro-kaleidoscoop, 1' deze week, 17.30 Mod wers, 17.35 Gr. pl., 1 uitzending, 18.00 Sportpraatje. 18.30 C 19.00 Radiostrip, 19.10 school voor iedereen 20.00 Nieuws, 20.05 1 zoeklicht. 20.15 Radi Orkest, 21.00 Julius 22.05 Melodie en rhyl Iers van Neerlands Nieuws, 23.15 Repo: kampioenschap biljar 23.2524.00 Orkest va

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2