Koninklijke belangstelling voor Jaarbeurs Debatten over sauriërs en economische knelpunten Lange weg naar de R.T.C Prinses Beatrix onthult plaquette RADIO Generaal De Gaulle wenst nieuwe parlementsverkiezing Chinese communisten plunderen een stad in Frans Indo-China Vermindering van Marshall- gelden? „EEN ZOMERIDYLLE" Woensdog 30 Maart 1949 PAG. 3 Haar eerste officiële daad Het Isoneyo-congres Export van sterkeproducten din Zei U iets? fDuitsland een federale staat" Nanking vermijdt gevechten Opening der Sumatra-conferentie Economische hulp aan Nederland in het geding gebracht Gesneuveld in Indonesië Voor de Kardinaal I ONDER buitengewoon grote publieke belangstelling arriveerde gisterenmorgen klokslag tien uur het Koninklijk gezelschap Koningin Juliana vergezeld door de prinsesjes Beatrix en Irene en mevrouw L. Verbrugge van 's Gravendeel, dame du palais van H. M. op het Vreeburgterrein, waar twee marinemannen de Koninklijke standaard in de grote mast hesen. Koningin Juliana was gekleed in een grijs complet met een roodvos en een bloementoque. Prinses Bea trix droeg een grijze zomermantel en Prinses Irene was gekleed in een blauw jasje. De zachte voorjaars zon verhoogde de feestelijke stem ming. Het gezelschap werd ontvangen door de raad van beheer en by monde van de voorzitter, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, verwel komd. Bij deze 'ontvangst waren vele autoriteiten aanwezig, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, en de burgemeester van Utrecht, Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz. Na een kort oponthoud in de bui tenlandse clubzaal begon de rond gang door de parterre van „c vaste gebouwen naar de textielbeurs in de Beatrixhal. Hier werden de Ko ninklijke gasten verwelkomd door de bestuursleden van de ^achting Nederlandse Textielbeurs. A in de hal aan de balustrade van een nieuwe galerij is de plaquette aan gebracht met het nieuwe wapen van Prinses Beatrix. Met de onthul ling daarvan verrichtte onze Kroon prinses haar eerste officiële daad. De militaire kapel van de huzaren van Boreel speelde het Wilhelmus. Prinses Beatrix kreeg van de voor zitter van de raad van beheer der Jaarbeurs de plaquette in verklein de uitvoering aangeboden. Namens de standhouders bood de heer van Wijnbergen van de Kermepa-fabrie- ken Prinses Beatrix een oranje shawl aan. Nadat de ontwerper van de pla quette, Pieter d' Hont, aan de Ko ninklijke gasten was voorgesteld, werd de rondgang langs de stands Tussen de puinhopen van wat eens de legaties van de buiten landse mogendheden en voor name hotels waren, steken de resten van de Oude Wacht bij de Brandenburger Tor als een stuk oud-Athene tegen de hemel af. PROGRAMMA voortgezet met een bezoek aan het Pavilion des Nations, waar de ge zanten en ambassadeurs van de tien deelnemende landen Hare Majesteit en de Prinses rondleidden. Om half twaalf vertrok het gezel schap naar de Croeselaan, waar de collectieve Belgische inzending -e speciale aandacht van de Koningin genoot. Aan het einde van de rond gang werden in het theehuis ver versingen gebruikt. Circa half een keerde het Koninklijk gezelschap naar Soestdijk terug. Bij de opening van de 52e jaar beurs sprak dr. F. H. Fentener van Viissingen, president van de raad van beheer een korte rede uit, waarin hij een overzicht gaf van de groei der beurs en de daardoor noodzakelijk geworden verandering in de gedaante en bestemming van de Beatrixhal. ANDERHALF JAAR VOOR OPLICHTER De Haagse rechtbank veroordeel de de Haagse koopman J. Valk tot één jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek, wegens de op lichtingen waaraan hij zich na de oorlog had schuldig gemaakt» Kort na de bevrijding leende hij ruim 700.000 gulden van deze en gene. Het ene gat stopte hij met het andere. In 1948 leende hij nog maals 21 mille van een zekere M. te Wassenaar, die echter zijn geld nimmer terugzag.. Veertien dagen geleden eiste de Officier van Jus titie 1 jaar en 9 maanden gevange nisstraf. PAST OP VOOR ZAKKENROLLERS Een dame, die Maandag in de Kalverstraat te Amsterdam aan het winkelen was, kwam tot de onaan gename ontdekking, dat een zak kenroller kans had gezien haar portefeuille, inhoudende f 500 en de distributiebescheiden van de fa milie uit haar tas te halen. De zak kenrollerij neemt weer toe in de hoofdstad, men zij gewaarschuwd. OFSCHOON hef onderzoek naar de economische omschrijving van hef begrip „overbevolking", fof resulfaaf heeff gehad daf de economische wetenschap er nog niet in geslaagd is dit begrip zodanig te omschrijven dat zij ermee kan werken, zijn toch ook iri dit opzicht waardevolle gegevens ter beschikking gekomen. Drs. W. J. v. d. Woestijne gaf hiervan blijk in zijn prae-advies over „bevolkingsvermeerdering en economische knelpunten". DONDERDAG 31 MAART HILVERSUM I, 301" M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.32 Morgenstemming, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit, 9.4010.00 Schoolradio, Groep I, N.C.R.V.: 10.00 Gr. pi., 10.15 Morgendienst, 10,45 II.00 Gr. pl„ K.R.O.: 11.00 De Zon nebloem, 11.40 Schoolradio, Groep III, 12.00 Angelus, 12.03 Gr. pl„ 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws, 13.25 Lunchcon cert (vervolg), 13,4514.00 Roerom- me, N.C.R.V.: 14.00 N.C.R.V.-Man- nenkoor. 14.30 Zigeunerorkest, 14.40 Even onder ons. 15.00 Kamerorkest, 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gr. pl.. 17.00 Radio Jeugdjour naal. 17.30 Altvioolrecital, 17,50 Gr. pl. 18.00 Leger des Heils-kwartier- tje, 18.15 Land- en tuinbouw, 18,30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Ned. organisten spelen, 19.30 Het actueel geluid, 19.45 Re geringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 Programma-proloog, 20.15 Drie van één 'familie, Studio-Steravond, 21.30 Familiecompetitie, 22.00 Gr. pl„ 22.05 De vaart der volken, 22.25 Pianoduo. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws. 23.15 Sweelinck-kwar- tet. 23.57—24.00 Sluiting en Wilhel mus. HILVERSUM n. 415 M. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15—7.50 Gevarieerde gram., V.P.R.O.: 7.50 8.00 Dagopening, A.V.R.O.: 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendvaria, 8.55 Kor te gesprekken van vrouw tot vrouw, 9.00 Gr. pl.. 9.30 Waterstanden, 9.35 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Arbeidsvita minen, 10.50 Kleutertje, luister, 11.00 Gr. pl.. 11.45 Lezing gehboronder- zoek, 12.00 Orgel, 12.30 Mededelin gen land- en tuinbouw, 12.33 In het spionnetje. 12.38 Zangvaria, 13.00 Nieuws, 13.15 Gr. pl„ 13.20 De Kwintetspelers, 13.50 Gr. pl., 14.00 Uit de wereldpers, 14.20 Solisten concert, 15.00 Voor zieken en ge zonden, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Avro-kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week. 17.30 Modelvliegtuigbou wers, 17.35 Gr. pl., 17.50 negerings- uitzending, 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje, 18.30 Orgel en piano, 19.00 Radiostrip, 19.10 Avro's avond school voor iedereen, 19.45 Gr. pl„ 20.00 Nieuws, 20.05 In het radio zoeklicht. 20.15 Radio Philharmon. Orkest, 21.00 Julius Caesar, hoorsp., 22.05 Melodie en rhythme. 22.45 Pij lers van Neerlands welvaart, 23.00 Nieuws, 23.15 Reportage wereld kampioenschap biljarten kader 47/2, 23.2524.00 Orkest van Paul Weston. Grootte en groei van de bevol king, zo betoogde hij, worden niet uitsluitend door economische fac toren bepaald. Het bevolkings vraagstuk is principiëel object van verschillende wetenschappen, waar door voorzichtigheid bij het vellen van een oordeel op de eerste plaats wordt vereist. De heer v. d. Woes tijne meende, dat de oplossing van het quantitatieve bevolkingspro bleem moet worden opgevat, in een doelmatige organisatie van be drijf en maatschappij. Omdat thans en waarschijnlijk nog vrij lang in de toekomst onze export-positie het belangrijkste „knplpunt" is, zal vooral hier de verbetering moeten worden ge zocht. We zullen er naar moeten streven onze afzet minder te con centreren op de oude gebieden, mede omdat deze, evenals wij, voor grote deviezenmoeilijkheden staan. Ook dienen wij te streven naar de export van „sterke" producten, waarin datgene geïncorporeerd is, wat wij op relatief goedkopere wijze kunnen leveren dan anderen. Het prae-advies van drs. v. d. Woestijne ontlokte levendige reac tie van de congressisten. In verband met het tijdgebrek had de voorzit ter, prof. dr. Kruit, iedere spreker een rantsoen van vier minuten toe gestaan, waardoor het voor velen niet altijd mogelijk was, hun in zichten naar wens te preciseren. Een der debaters was mr. Raden Sudjono, die de aandacht vroeg voor de bevolkingsvraagstukken in Indonesië. Deze rijksgenoot had het gelijk aan zijn zijde, toen hij er op wees dat de Nederlandse be langstelling ook in dit opzicht ge wenst is. Misschien wordt onze wetenschap nog eens gelegenheid gegeven, meer nog dan voorheen, op dit terrein een uitgebreide stu die te maken en adviezen uit te brengen. Het risico dat ons ook dan weer „koloniale aspiraties" worden aangewreven, zullen we maar moe ten aanvaarden.... Een andere spreker waarschuwde voor een te grote industrialisatie, omdat overal ter wereld het ge vaar ontstaat, dat bij een toename van de bevolking, de opbrengst aan agrarische producten gaat dalen, met alle funeste gevolgen van dien. Evenals op het prae-advies van prof. Heere, werd ook op de me ning van drs. v. d. Woestijne ge reageerd door personen uit de libe rale school van de negentiger jaren. Zo was er een, die zeer gedistin geerd sprak van „onbegrensde pro creatie", maar overigens zeer ordi nair verlangde dat tot lagere lonen en beperking van sociale maatrege len zou worden overgegaan! „Geschiedt gezinsuitbreiding soms uit rendementsoverwegingen: Drs. Kampen schijnt de traditie van de „Kamper Uien" te willen voortzetten. De verkeerspolitie v. d. Woestijne kon deze opvatting geenszins delen. Immers, geen ge zinshoofd zal in staat zijn, z'n kin deren te onderhouden uit de op brengst van kinderbijslag en het voordeel van belastingkorting. Er is plaats voor een redelijk optimis me, wanneer men de verhouding tussen productieven en niet-pro- ductieven onder ogen ziet. Het vraagstuk van de bevolking kan nooit worden opgelost door heoer- king der procreatie, doch in het verwijderen van de economische knelpunten. Hilariteit verwekte een debater, die zich bezorgd en in alle ernst afvroeg, of niet het gevaar bestond dat door het ingrijpen van de na tuur, het mensdom zou uitsterven. „Herinnert u de sauriërs en andere voorwereldlijke monsters!" Deze vergelijking werd niet vlei end geacht J. T. Noot. In het Isonevo-artikel van giste ren is de slotzin ongecorrigeerd ge bleven. Deze moet luiden: „De ka tholieke hoogleraar waarschuwde tegen aantasting van gefunr)"'"-de levensbeschouwingen, die stellig niet op theologische gronden al leen, voor onze samenlev"'--' vaardbaar zj Het personeel van „de Tele graaf' is plotseling, na vier jaar, tot de ontdekking geko men, dat de exploitatie van het Telegraaf-bedrijf" als loondrukkerij onrendabel" is. Daar zullen vele ingewijden van opzien. Het personeel heeft vergaderd en een resolutie aangenomen, om het verschij nen van het vroegere blad weer mogelijk te maken. An ders dreiqt er ontslag van vele bedrijfsgenoten. Proeft u het zelfde argument, waarmede men. de „telegraaf" door oor log en bezetting heensleepte. Intussen heeft het Telegraaf personeel qelijk, dat hei voor zijn belangen opkomt. Boven dien is dit een exempel van volgzaamheid en onderdanig heid. Zoudt u misschien niet denken, maar moet u horen: het personeel, zo zegt de reso lutie, heeft tegenover de qast- bladen de na-oorlogse kranten die daar gedrukt worden „meer dan. zijn plicht qedaan en alleen uit respect voor de overheid bijna vier jaar on recht en achteruitstelling ge duld". Wat zeg ik: als dat noq mogelijk bleek in het na-oor logse Nederland, dan is het va derland nog niet verloren; dan hebben we nog hoop op de toe komst. „Alléén uit respect voor de overheid" leden al deze da mes en heren vier jaar onrecht en achteruitstelling. Dat heb ben deze martelaren zonder twijfel in het milieu van de voor-oorlogse „Telegraaf" ge leerd. En die les konden ze in de bezettingstijd, tot Mei 1945 aan toe, nog eens repeteren! TREINOVERVAL IN W.-JAVA BATAVIA, 29 Maart (Aneta). Zondagmiddag werd een trein tus sen Pabaruan en Tjikampek, in West Java, nabij Tandjung Rasa door een bende van enige honder den mannen aangehouden, die de passagiers dwongen, uit te stappen. De machinist en de stoker moesten de trein met de bende terugrijden. De bende zette een aanval in op het militaire detachement te Pabaruan. Dit detachement ondernam een te genaanval, waarbij tenminste 15 le den der bende, waaronder een Ja panner, werden gedood. PARIJS, 29 Maart (Reuter). Generaal de Gaulle heeft vandaag op een persconferentie de uitsla gen van de Kantonnale verkiezin gen besproken. De Gaulle zeide, dat de RPF zou blijven aandringen op nieuwe verkiezingen voor het parlement. Volgens hem hadden de commu nisten bij de verkiezingen geen stemmen verloren. „Het is erg dat de sitautie onveranderd blijft," al dus de Gaulle, eraan toevoegend, dat de derde macht „in feite niet bestaat." Het waren de partijen van deze groepering, die het Franse volk verhinderden zich rond hem, de Gaulle, te scharen. De Gaulle gaf voorts zijn visie op het Atlantisch pact. Gezien het feit, dat men in het tijdperk van atoombommen, radar, straalvlieg tuigen en lange afstandsvliegtuigeri leefde, kon men niet zeggen, hoe de agressor zou aanvallen. In ge- De Raad van Europa, een kleine UNO, zal deze zomer voor de eerste maal bijeenkomen. Maandag ontmoetten cfe verte genwoordigers der tien deelne mende landen elkander op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen, jhr. Mr. E. F. M. j. Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur'in Londen, bij zijn aankomst voor de vergadering (midden). NANKING, 29 Maart (Reuter) Een onafhankelijke communistische brigade is Hankou, een belangrijke Centraal-Chinese stad aan de Noor delijke oever van de Jangtse, 500 K.M. ten Westen van Nanking tot op 50 K.M. genaderd, zo meldt het militaire nieuwsbureau djr rege ring. Officieuse berichten melden, dat communistische kolonnes het door regeringstroepen verlaten gebied in Hoepeh, ten Noorden van Hankou, binnentrekken. De troepen in Han- BATAVIA, 29 Maart. (Aneta) Namens de republikeinse delegatie heeft de Commissie der Verenigde Naties aan de Nederlandse delegatie verzocht, de nodige faciliteiten te verschaffen, opdat een viertal repu blikeinen uit Djokja een bezoek kunnen brengen aan Bangka, om aldaar met de republikeinse auto riteiten overleg te plegen. „De Nieuwsgier" meldde heden ochtend, dat „de voorgestelde con ferentie te Batavia slechts zal be handelen de uitvoering der para grafen 1 en 2 van de aanvankelijke resolutie van de Veiligheidsraad, namelijk de punten, die betrekking hebben op het staken der vijande lijkheden en de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja. Eerst wanneer over deze punten overeenstemming is verkregen, volgt de eigenlijke conferentie, die zich zal bezig houden met het tijd stip waarop en de voorwaarden waaronder de partijen aan de ronde tafelconferentie zullen deelnemen". Gelijk bekend, is de invitatie voor de conferentie aan de repu blikeinse en de Nederlandse dele gaties gebaseerd op de jongste re solutie van de Veiligheidsraad, waarin twee punten worden ge noemd, waarover overeenstemming dient te worden bereikt. Ten eerste spreekt de resolutie over de uit voering van de resolutie van 28 Januari, in het bijzonder over de twee eerste paragrafen daarvan, en VERRAAD VAN ENGELANDVAARDERS Voor het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof stonden twee ver dachten terecht, die in 1940 een groep Engelandvaarders aan de Duitsers hebben verraden. In September kwam de 38-jarige H. Mulder uit Amsterdam in contact met de groep van Jan H. Valken burg uit Amsterdam, die voorne mens was met de motorredding boot „Arthur" uit Scheveningen naar Engeland over te steken. M„ kwam geregeld in huis bij de tweede verdachte, de 43-jarige glazenwasser G. Kottman uit Haarlem. M. vertelde aan K. het plan van de groep Valkenburg, waarna beide verdachten aangifte v deden bij de Griine Pol. Een aan- i^cuci'. .vri^T'Tül'm'tal leden der groep werd gearres- van deze oude Hanzestad heeft teerc^ Valkenburg bleef tot de be vrijding in Duitse gevangenschap. kort geleden voor dit steegje van amper 1 25 cm breedte twee borden geplaatst, welke de weg gebruiker verbieden hier in te rijden met auto's of met doör paarden getrokken wagens. in de tweede plaafe over de tijd en de voorwaarden met betrexxing tot de rondetafelconferentie. In verant woordelijke Nederland-- dringen te Batavia legde men er in dit ver band de nadruk op, dat deze beide punten niet kunnen worden ge scheiden. TOTALISATOR BIJ DE PAARDENSPORT Blijkens een in de Staatscourant d.d. 29 Maart 1949 gepubliceerde beschikking van de ministers van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Justitie wordt met ingang van 1 April a.s. aan de „Stichting Totalisator Nederland" vergunning verleend tot het orga niseren van een totalisator bij harddraverijen en paardenrennen voor de duur van 1 jaar. Er is be paald, dat de „Stichting Totalisa tor Nederland" de totalisator slechts zal mogen organiseren bij harddraverijen en paardenrennen, die worden gehouden onder auspi ciën van de „Stichting Nederland se Draf- en Rensport". kou hebben zich op enkele brug genhoofden na op de Zuidelijke oever van de rivier teruggetrokken, zulks in overeenstemming met de politiek om conflicten te vermij den zolang men tot vrede tracht te komen met de communisten. Komende uit de Chinese pro vincie Kwantoeng zijn Chinese communisten Moncay, ten N.O. van Tonkin, binnengedrongen. Zij heb ben de stad geplunderd terwijl de Franse en inlandse troepen zich in de citadel verschansten. Volgens te Parijs ontvangen na dere inlichtingen kan de toestand te Moncay (Tonkin! als tot nor maal teruggekeerd worden be schouwd. De citadel is steeds in Franse handen gebleven. Te Nanking is officieel medege deeld, dat generaal Lioe Fei. vroe ger vice-minister van Defensie, tot zesde lid van de Chinese vrodes- delegatie is benoemd. Waarnemers menen, dat zijn be noeming een aanwijzing is, dat de regering moeilijkheden bij de ko mende besprekingen verwacht naar aanleiding van de communistische eis tot nationalisatie van het leger der Kwomintang. Naar verklaard wordt is de sa menstelling der delegatie door de commuinsten goedgekeurd. De lei der der delegatie is dr. Sjao Li Tsoeng, vroeger ambassadeur te Moskou. D-PLOEG VOOR DE RONDE VAN NEDERLAND Naar wij vernemen is thans ook de D-ploeg voor de ronde van Ne derland vastgesteld. De volgende renners behoren er toe: Johnny Braspenninx, Bernard Francken, J. v. Gelderen, Fr. v. d. Zande, J. Liebregts, Piet van Nek, Piet van As en van Est. val van agressie „door een zeker totalitair land," zou „de bevrijding van West-Europa en met name Frankrijk, door bommen deze Ian- Men verwoest achterlaten." „Ik beschouw het als een kapi tale vergissing," zo vervolgde de Gaulle, „dat Engeland tot het mid delpunt van de West-Europese verdediging werd gemaakt," een ontzaglijke historische en strategi sche blunder. Het is nodig, dat de Westelijke landen werkelijk herbewapend worden. Er moet een gedetailleerde militaire overeenkomst zijn die niet noodzakelijk bekend gemaakt behoeft te worden betreffende de steun, die Frankrijk zal krijgen zodra het zou worden aangevallen. Het pact zal niet doeltreffend zijn als Frankrijk geen nationale de fensie heeft. De verdediging van West-Europa moet Frankrijk tot middelpunt hebben." De Gaulle zei verder, dat er geen overeenstemming zou zijn tussen Frankrijk en Duitsland indien Duitsland op een of andere manier weer een „Reich" werd. Het moest een federatie worden. Daarna zou men zich naar Rus land kunnen wenden en eens en voor al proberen Europa te her scheppen. De Gaulle prees de „verdienste lijke en gezonde pogingen van de Amerikanen, de traditionele neiging tot isolationisme te overwinnen." Het had hem enigszins verbaasd, dat het Atlantisch pact alleen Al- garië omsloot en niet Tunis en Marokko. MED AN, 29 Maart (Aneta). De speciale correspondent van Aneta meldt, dat dr. Mansur he denochtend de conferentie voor Sumatra heeft geopend. Er waren 80 afgevaardigden uit alle delen van Sumatra, uitgezonderd uit het republikeinse Atjeh en het eiland Nias. Dr. Mansur ontkende, dat het op deze plaats zijn bedoeling zou zijn, om te geraken tot een bepaalde staatkundige constructie voor Su matra. Hij zeide: „Wij willen allen baas in eigen huis blijven, doch het zou van kortzichtigheid getuigen, indien wij elkander niet zouden bijspringen om onze huizen op te bouwen en in stand te houden, op dat de gehele gemeenschap van, Su matra krachtiger worde". DOUCEURTJES VOOR LIEFTINCK De Minister van Financiën is nu eenmaal een man, die niet bij ieder gelijkelijk geliefd is. En daarom doet het goed te constateren, dat er Nederlan ders zijn, die het prettig vin- jen hem een douceurtje op zijn bureau te sturen. Dit bleek Maandag uit de staatscourant Dnder het hoofd „Vrijwillige voldoening van belasting." Voor een bedrag van f 414596.31 kreeg Minister Lieftinck aan gewetensgelden in het laatje. En daarbij bleek, dat Meppel de meeste behoefte had om zijn geweten te ontlasten. Van bo venstaand bedrag leverde Mep pel nl. f 205.354.50, daarop volg de Bussem met f 19.605. WASHINGTON, 29 Maart.(Reu ter) Het streven van de republi keinse partij naar verlaging van de voorgestelde gelden voor de tweede periode vari het Plan-Marshall schijnt thans kans op slagen te heb ben. Waarnemers zijn van oordeel, dat de partij vermoedelijk voldoende steun van de democraten zal kun nen verkrijgen om door ,het Con gres een verlaging te doen goedkeu ren van het bedrag ad 5.580 mil- lioen dollars, dat de Amerikaanse regering nodig acht voor de perio de van 15 maanden, welke op 1 April a.s. begint. Zoals bekend is, heeft de repu blikeinse senator Robert Taft het voornemen in het Congres een amendement in te dienen, dat tot strekking heeft de beschikbaar te stellen gelden te beperken tot 4.280 millioen dollar en president Truman te laten beslissen, of dit bedrag in 12 maanden of in 15 maanden zal worden gebrpikt. Senator Brewster verklaarde te genover een verslaggever, dat hij er 'S-GRAVENHAGE, 29 Maart De Regering maakt bekend, lat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 Februari 1949: Korp. G. J. L. Broeksma lit Zaandam. Sold. S. Middel koop uit Culemborg. Serg- Vlajoor C. E. Treiture uit V oorburg. Gesneuveld 6 Maart- 1949: lold. A. M. A. Visser uit Rot- ,erdam. Gesneuveld 17 Maart 1949: sold. A. E. J. Feller uit Lies- sel (N. Br.) Gesneuveld 18 Maart 1949: Wachtmeester W. Lindeman uit Amsterdam (Z.). Huzaar J. S. Oosterholt uit Zutphen. Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 19 Maart 1949: Sold. B. G. J. Ruel uit gem. Denekamp. Gesneuveld 19 Maart 1949: Sold. J. H. Voskuyl uit Am sterdam. Gesneuveld 22 Maart 1949: Sold. A. M. M. de Win uit Nuenen. op zou staan, dat Nederland geen gelden krijgt op grond van het wetsontwerp, zolang het blijft vech ten tegen de Indonesische onafhan kelijkheid. De Nederlanders zouden door voortzetting van de strijd het Noord-Atlantisch Pact schenden, aangezien zij een bevel van de V.N. tot staking van het vuren zouden veronachtzamen, aldus Brewster. Senator Tom Connally (demo craat) heeft gezegd, dat de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, waarvan hij voorzitter is, een poging om Nederland van economische hulp te beroven, van de hand had gewezen. Geschenk aan Canadese schooljeugd Enige tij'd geleden heeft de Ca nadese ambassadeur, de heer P. Dupuy de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. D F. J. Th. Rutten, een uit Canada afkomstige zending leermiddelen voor Nederlandse scholen aange boden. Deze leermiddelen waren een geschenk van de Canadese school jeugd aan de Nederlandse. Als dank voor dit geschenk zullen de Canadese kinderen, die aan dit ge schenk hebben bijgedragen, nu een boekje over Nederland ontvangen, dat de titel draagt „Behind the dunes and dykes". De sensatie rond het drama, dat zich voor enkele weken te Boedapest afspeelde, is geluwd. Pers en radio vragen de aan dacht weer voor andere din gen. Kort maar is het bericht, dat het slachtoffer van dit schandelijk proces ernstig ziek ligt, nog altijd in de gevange nis. Achter in onze kerken hangt de oproep, om Donder dags naar de H. Mis te gaan voor Kardinaal Mindszenty. Morgen is het weer Donderdag. Vandaag doen wij hier een be roep op u. U voelt voor deze zaak. u hebt sympathie voor de held die haar zo moedig ver dedigde. Nu ligt de martelaar ziek neer, gebroken naar geest en lichaam. Helpt ook u hem, door morgenochtend naar de H. Mis voor de Kardinaal te gaan? MARCUS. FEUILLETON De advocaat-fiscaal eiste tegen M. een gevangenisstraf van 5 jaar met 10 jaar ontzetting uit de bur gerrechten, tegen K. eiste hij 3V2 jaar en eveneens 10 jaar Ontzet ting. Uitspraak 12 April. 46. Hy schoof zijn stoel achteruit en stond op. Hy stond op het punt heen te gaan en toch zou ze hem nog zoveel willen vragen. Ze stelde echter slechts deze ene vraag: „Hoe kan ik hem helpen?" Hij glimlachte en het was dat zelfde aarzelende glimlachje, dat haar zo gerustgesteld had, toen ze hem voor het eerst ontmoette. „Door te doen, wat u nog tot nu toe gedaan hebt. Rustig daarmee doorgaan, anders niet." „Hoe lang nog...?" Ze beet zich op de lippen en wendde hét hoofd af. Hij gaf niet terstond antwoord en toen hij dat deed, verstond hij haar opzettelijk verkeerd en daar was ze blij om. „U moet' ermee doorgaan, zo lang het mogelijk blijft," zei hij. ,Ik maak me niet bang over u en over uw man evenmin. En heus nu moet ik gaan. Ik zal hem maar niet lastig vallen met hem goeden dag te zeggen. Maar denkt u erom, als u me te eniger tijd nodig mocht hebben, stuur me dan een boodschap, dan kom ik vast en zeker." Hij keek haar met zyn grijze, vermoeide ogen aan en ze voelde door A. F. meteen, dat ze dokter Hennema nimmer zou ontbieden, en dat hij dit 00k begreep. Het zou nimmer nodig zijn. „Bedankt, dokter," zei ze. „Meer weet ik op het ogenblik niet te zeggen." „Het is niet nodig, dat u ooit. méér zegt", verzekerde hij haar. Daarna liep ze met nem mee de gang door haar de voordeur. Op de stoep bleef ze staan kijken, tot zijn auto in een bocht van de weg achter hoge olmen verdwenen was. Ze keerde in huis terug, doch plotseling bleef ze als door een panische schrik bevangen doodstil staan. Hoe zou het gaan, als ze bij Jean terugkwam. Hij zou aan haar gezicht zien, hoe het met hem stondhij zou alles begrijpen, ook al zei ze geen woord. Ze rilde van top tot teen, zoals het haar als kind vaak overkomen was, als ze alleen was in het donker. Ze haalde een paar maal diep adem. spreidde haar handen uit, sloot ze weer en ging verder naar binnen. „Toos?" „Ja Jean, ik kom." Hij lag op de rustbank, precies zoals hij twee uur geleden ook lag. „Dokter Hennema is weg," zei ze. ,,'n Aardige man, hé?" Jean knikte beamend. „Als hij geen beroemd specialist was, zou hij een uitstekende dorps dokter kunnen zijn." Ze begon te lachen. „Dat is voor jouw doen wel de hoogste lof, die jij hem geven kunt!" „Dat is zo. Dat weet ik wel antwoordde hij. „Maar zeg, ik heb trek gekregen. Bij het koffiedrin ken heb ik niet veel gegeten." „Nee, dat is zo." Hij was, in af wachting van die dokter te zenuw achtig geweest om flink te eten. „Wat zal ik eens voor je klaarma ken?" Och wat je wilt. Je hebt zeker nog wel wat koffie over Ik meende tenminste, dat ik het geroken heb." „Maar opgewarmde koffie is af schuwelijk," zei Cato. „Och, jij met je koffieZo precies neem ik het niet," lachte Jean en toen ze dat zag, gaf het haar een lichte schpk. Want al lachte hij, in zijn ogen zag ze het spottende vonkje, dat ze reeds maandenlang opgemerkt had, en dat moest betekenen: „Jij en ik weten er alles van, is het zo niet?" Doch dit maal had die blik diepere betekenis. En ze hoorde als het ware hem zeggen: „We weten het allebei, maar we willen het geen van beiden erkennen... nimmer... omdat het de enige manier is, om ons erdoorheen te slaan." „Ja," zei ze onwillekeurig en voegde er snel aan toe: „Ja, ik za.1 dadelijk wat verse koffie zetten. En nou geen dwaasheden, Jean... Ik kan óók best een sterk kopje gebruiken." Haar lippen trilden, maar ze slaagde er toch in tegen hem te glimlachen en toen ze zich van hem afwendde, stonden haar ogen alweer rustig. VII De weg tussen Beek en Meers- sen was over een kilometer lengte opgebroken en slechts voor de ene helft berijdbaar. Miek werd wan hopig ongeduldig toen ze in een lange file van auto's zat te wach ten, tot het verkeer van de kant van Beek zou mogen doorgaan over de enige beschikbare weghelft. Ze was, na laat ontbeten te hebben, uit haar ouderlijk huis weggereden en het liep nu tegen vieren. Ze had honger en ze was vermoeid. Maar erger nog, ze was angstig. Die angst was al tien dagen ge leden al begonnen, toen ze tot de overtuiging was gekomen, dat Hans haar niet achterna kwam om haar te vragen ,weer bij hem thuis te komen. Eerst was het begonnen als een knagend vermoeden, dat nu en dan bij haar opkwam, maar dat ze telkens weer van zich afzette, omdat ze van het allereerste begin af besloten was, niets tegen haar familie te zeggen over de ware re den van haar komst (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3