RADIO mm Illegaal werker na capitulatie gedood Welwillende critiek op Weder opbouw en Volkshuisvesting Portugese schoener vervoerde enorme partij smokkelwaar Trage gang van zaken bij de grenscorrecties „EEN ZOMERIDYLLE LENTENUMMER - Vrijdag 1 April 1949 PAG. 5 Tien jaar geëist tegen de moordenaar van Kolenberg Zitting Eerste Kamer Ontbreken veilplicht vroege aardappelen schept onhoudbare situatie Allereerst taak voor veilingen zelf Verrijzenis Het Spookschiponder de hamer Teleurstelling in de Tweede Kamer Wereldtitel groot biljart 47/2 Hoofdofficieren van Nationale Reserve (4 kent kern niet terug. HET DRAMA TE BLOKKER Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van mr. A. D. v. Rcgteren Altcna, stond Donderdagmorgen terecht de 30-jarige technicus Johannes Th. J. Bonarius uit Bioemendaal, die er van verdacht werd op 6 Mei 1945. de dag na de Duitse capitu latie, de illegale werker N. P. Kolenberg te hebben doodgescho ten. Dit drama heeft zich afge speeld op het Unjerpad te Blok-, ker en nadat men lang naar de dader heeft gezocht, is het einde lijk gelukt de hand op Bonarius te leggen. Op roof uit Verdachte B. maakte deel uit van de Wasserschutzpolizei, die haar kwartier had te Hoorn in de „Krententuin". Op die noodlottige dag reed Bonarius met de „Rot- wachtmeister Cozijn en een Duit ser door Hoorn om zich naar Enk huizen te begeven. Volgens ver dachte had de patrouille bevel om een boot, die over tijd was, op te sporen, maar getuige Cozijn ver klaarde, dat men opdracht had boter en spek te gaan roven, het geen waarschijnlijker klinkt als men aanneemt, dat de Streekweg nu niet direct de mogelijkheid biedt, de Zuiderzee af te spieden. Noodlottig toeval De patrouille fietste door Blok ker en sloeg toen plotseling het Unjerpad in. Daar lagen juist de twee B.S.-leden Botman en Kolen berg, die het huis van Koeman moesten bewaken, omdat men ver moedde dat Mussert zich daar schuil hield, aan de berm van de weg. De twee Nederlanders, die voorop reden, bemerkten hen niet, doch de Duitser kreeg hen in de gaten en sommeerde hen op te staan. Toen kwamen ook een sten- gun en een geweer te voorschijn, waarmede de B.S.-mannen bewa pend waren, maar waarop zij wa ren gaan liggen om geen achter docht te wekken. Terwijl de beide mannen voor de Duitser stonden, wiens naam noch Cozijn noch verdachte zich konden herinneren, naderden de twee ondergeschikten met de ka rabijn in de aanslag en de beide mannen moesten met de handen omhoog gaan staan. Botman werd gefouilleerd, doch bezat verder geen wapens. Kolenberg, die vol gens getuige Botman op 't schuine talud van de berm stond, kon blijkbaar zijn evenwicht niet be waren en maakte een kleine be weging, waarop Bonarius direct schoot. Kolenberg werd dodelijk getroffen in de linkerschouder én viel met het gelaat omlaag in de sloot. Ter zitting voerde Bonarius aan, geschoten te hebben uit ver dediging, hij meende nl. dat Ko lenberg naar een wapen wilde grijpen. Later voerde hij aan, dat zijn schot een reflexbeweging was, die des te eerder veroorzaakt werd omdat hij door de spanning van de laatste dagen voor de capitulatie geen baas meer over zijn zenuwen was. Aanvankelijk niet verdacht Verdachte heeft om de zaak nog al heengedraaid. Bij het onderzoek heeft hij verklaard Cozijn niet te PROGRAMMA ZATERDAG 2 APRIL HILVERSUM II, 415 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.15 Gr. pl., 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Gr. pl„ 9.30 Waterstanden, 9.35 Gr. p]„ 10.00 Klein, klein kleutertje, 10.15 Mu ziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11,45 Schoolradio, groep III, 12.15 Muzikale melange, 12.30 Mededelin gen land- en tuinbouw, 12.33 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws. 13.20 Gr. pl., 13.50 Film en toneel. 14.10 Gr. pl., 14.20 Engelse les, 14.40 Gr. pl., 14.50 Boeken nieuws, 15.00 Gr. pl., 15.10 Naar het wonderland der muziek XVI, 15.30 De Zaankanters, 16.00 De sociale po sitie van de musici en artisten, 16.10 Rota, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam, 18.00 Reportage Hockey-wedstrijd NederlandBelgië, 18.15 Guus Jans sen met rhythmische begeleiding, 18.30 Journalistiek weekoverzicht, 18.45 Gr, pl„ 19.00 Nieuws, 19.15 Ac tualiteiten, 19.25 Metropole Orkest, 19.50 Vreugd in veel gezinnen, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Gr. pl„ 20.20 Lichtbaken, 20.45 De stem van de week. 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Voetbal-theorie, 22.00 Het Orkest Zonder Naam, 22,30 We luiden de Zondag in, 23.00 Nieuws, 23.1524,00 Concertgebouworkest. HILVERSUM I. 301 M. V.A.R.A.: 7,00 Nieuws, 7.15 och tendgymnastiek, 7.30 Gr. pl., 8.00 Nieuws, 8,15 Socialistisch strijdlied, 8.18 Gr. pl„ 9.00—10.00 Gr. platen, V.P.R.O. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, 10.0510 20 Morgenwijding, V.A.R.A.: 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Uitzending v. d. arbeiders in de continubedrijven, 11.35 Sopraan en piano, 12,00 /iccordeola. 12.30 Mede delingen land- en tuinbouw, 12.33 Gr. pl„ 13.00 Progr. Ned. Strijuxr., 13.30 The Ramblers. 14.00 Het Ne derlandse lied, 14.20 Amsterdamse Politickapel, 15.00 Boerenpraatje, 15,25 Omroep-Kamerorkest, 16.10 't Economisch Congres, 16.25 Piano duo. 16.45 Sportpraatje, 17.00 Schij- venschouw, 17.30 Om en nabij de twintig, 18,00 Nieuws, 18.15 West- Europees commentaar, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.0019.30 Ar tistieke staalkaart, V.P.R.O,: 19.30 20.00 De grote wereld komt in onze huiskamer (III), V.A.R.A.: 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.12 Vara-varia, 20.15 Weense ope retteklanken. 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 Tussen Ot en Sien en Sartre, 22,15 Vindobona Schram- mêi'n, 22.40 Cor Steyn orgel, 23.00 Nieuws, 23.15 Om het wereldkam pioenschap biljarten cadre 47/2, 23.25 Sfeer en rhythme 23.5024.00 Gr. pl. kennen. Het bleek, dat verdachte reeds eerder was gestraft voor dienstneming bij de Duitsers, waarvoor hij twee jaar uit had moeten zitten. Mr. Besier had toen 5 jaar tegen hem geëist. Daarna is hij van 27 Augustus 1947 tot 7 Februari 1948 op vrije voeten ge weest. Verdachte betreurde zijn on juiste verklaringen en voerde aan, deze inlichtingen opzettelijk ver keerd te hebben gegeven om in vrijheid te kunnen blijven. Voorts verklaarde hij, wel geschoten te hebben, doch niet de bedoeling te hebben gehad Kolenberg te doden. Onverschillige houding Toen het noodlottige schot was gevallen en Kolenberg in t water terecht was gekomen, hebben de „polizisten" het hazenpad gekozen, omdat er burgers naderden en Botman medegevoerd. Deze werd naar Hoorn gebracht, daar ver hoord en later, omdat er gecapi tuleerd was, weer vrijgelaten Otn het lijk van het slachtoffer heeft men zich niet bekommerd. In Hoorn moet verdachte nog gezegd hebben, dat hij blij was dat de zaak zo was afgelopen; hij meende goed geschoten te hebben en verkeerde in de mening, dat als hij niet geschoten had, Kolenberg hem misschien zou hebben neer geschoten. Om de verdenking van hem af te leiden, werd Bonarius direct na de daad op een andere boot overgeplaatst. Toen Botman nog een opmer king maakte over zijn gevallen kameraad, werd er gezegd: „Daar moeten die andere zwijnen maar voor zorgen". Onderweg schijnt Cozijn Bot man te hebben willen neerschie ten, waarop Bonarius zijn kame raad daarvan zou hebben afge houden. Getuige C. Stuijfbergen, die in Hoorn vernam wat er was ge schied, is naar de Ortskommandant geweest om de gevangene los te krijgen en kwam in aanraking met een zekere luitenant Ems, die een der mannen van de bewuste pa trouille liet roepen. Deze man, ge tuige kon zich niet herinneren of het Bonarius was, deed erg zenuw achtig en trad zeer bars op. Cozijn verklaarde nog, dat het wel bekend was dat de oorlog voor zijn bentgenoten verloren was, maar dat men het nog niet offi cieel had vernomen. Opzet of verdediging? Met dat al deed Bonarius, die in September 1944 bij de Wagser schutzpolizei was gekomen, op die dag een domme daad door bij het scheiden van de markt een zo grote schuld op zich te laden. De procureur-fiscaal, mr. Timminga nam het verdachte dan ook zeer kwalijk dat hij, terwijl het eigen lijk al vrede was, een landgenoot zó maar neer had geschoten. Hij echtte opzet in het spel en kon de zaak niet anders' zien dan een ge val van doodslag. Daarvoor eiste hij een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de rechten. De verdediger, mr. Dijk, voerde aan dat het onder schot houden van gevangenen een Duitse maat regel was, bedoeld als intimidatie Verdachte was zenuwachtig en te: recht bang voor de illegaliteit. Hij achtte dit een geval van zelfver dediging en meende 'dat er zeker geen opzet in het spel was. Ver dachte was al voor zijn Duitse dienst gestraft geweest en de ver dediger meende dat men hem nog een kans moest geven. Verdachte betuigde aan het slot van de zitting zijn spijt en hoopte door zijn straf nog iets goed te kunnen maken. Na in raadkamer te zijn gegaan achtte het Hof, dat het onderzoek niet volledig was geweest. Er zul len nog een tweetal getuigen wor den gehoord en wel dr. Barnhoorn uit Blokker en de wijkzuster, de personen die het lijk met. de wachtmeester van politie Heystek hebben onderzocht. Over 14 dagen wordt de zaak verder behandeld. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer toonde zich gisteren zeer tevreden over het beleid van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, die zijn begroting te verdedigen had. Natuurlijk was er ook wel enige critiek. Met alle waardering was de heer Kraayvanger (K.V.P.) bijv. van mening, dat het ambtelijk apparaat nog altijd te veel administrateurs en te weinig vakmensen telt. Men wil het als het ware te goed doen. Hoe dat zij, de heer Reyers (C.H.) die zonder meer het aantal ambtenaren critiseerde, kreeg toch van de minister te horen, dat er in elk geval reeds een belang rijke afvloeiing heeft plaats gehad. Waren er op 1 Jan. '48 nog 7100 amb'tenaren in dienst, op 1 Maart van dit jaar was dit aantal tot 5161 geslonken. In het algemeen heeft de minis ter zich op het standpunt gesteld, dat eerst de decentralisatie haar beslag moest krijgen, daarna ware het apparaat nog eens onder han den te nemen. Mr. in 't Veld moest ook weer het verwijt incasseren, dat hij te veel mededelingen doet op de vergaderingen van zijn Par tij. Voor een dergelijk verwijt wenst hij echter niet op zij te gaan. Hij is van mening, dat het zijn nut kan hebben wanneer de minister con tact blijft onderhouden met ?ijn partij. In Engeland deed men het ook. Over de verschillende aspecten van het bouwbedrijf zelf weidde de Tweede Kamer, zoals de heer Wou- Senaat uitvoerig uit, ook al had de denberg (P.v.d.A.)) opmerkte, er dan reeds 123 kolom druks over vol gesproken. Hoe stond het met de bouwmaterialen? De heer Kraay vanger (KVP) was van mening dat de regering te weinig aandacht had besteed aan de opvoering van de productie. De cementwinning uit de St. Pietersberg had b.v. al veel eerder haar beslag kunnen krijgen. Maar deze laatste aangelegenheid was toch zeker niet zo eenvoudig, meende de minister. Wat was er niet voor het behoud van dit stuk natuurschoon gestreden. Met de ontvouwing van een dertig jaren plan had de minister speciaal de bedoeling gehad de bouwmateria len-industrie een perspectief te ope nen. Er heerste daar nog al wat onzekerheid in verband met de Be nelux. Vast staat, dat de Bene- luxlanden, met uitzondering van hout, eikaars behoefte aan bouw materialen kunnen dekken. Neder land mag echter ook weer niet te veel bij België in het krijt komen. Dat er hier en daar enige werk loosheid in het bouwvak optreedt, maakte de bewindsman niet ang stig. Wij moeten nog veel meer bouwen en met de opvoering van de productie trekken wij die vrijge komen krachten wel weer aan. Lu xe gebouwen zullen niet verrijzen, het was de heer Brandenburg (comm.), die zich hierover zorgen had gemaakt. Hotelbouw betekent echter nieu we bronnen van bestaan aanboren. Als zodanig zag de minister ook de bouw van het Butlinkamp in Zandvoort. Binnen een jaar zullen de deviezen er uit zijn. Over deze bouw, aldus de minister, was veel kabaal gemaakt. Volgens hem ten onrechte. De benaming kamp is eigenlijk niet juist, dit is een hotel met een nieuwe manier van exploi tatie. Bij slecht weer zorgt men voor andere ontspanning. Er is echter geen sprake van verplichte deelname. In Engeland stond die ontspanning op behoorlijk peil en ook hier zou dat het geval zijn. Het pleidooi van de heer Regout (KVP) voor de montagebouw, was de minister uit het hart gegrepen. Zij zal echter op een peil moeten komen met de rationele bouw. De „Limburgwoning" noemde de mi nister een belangrijk experiment, zij kost minder en vraagt minder deviezen. Nog niet door de minister beant woorde i opmerkingen betroffen o. m. het bouwvolume. Een volgende maal zal de verdeling nog zorgvul diger moeten geschieden, meende de heer Kraayvanger (KVP) en de heren Cramer (P.v.d.A.) en Tjal ma (AR) kwamen in dit verband speciaal op voor Drente. De heer Nijkamp (KVP) besprak in het bijzonder de duplexwoningen, Het woonpeil zou er op den duur niet ongunstig door beïnvloed mo gen worden. De cijfers, waarop men het te bouwen aantal kleine woningen baseert, zijn verouderd. De bouwverenigingen verdedigde de heer Nijkamp met veel klem. Tussen de beide wereldoorlogen in hebben zij voor 'de volkshuisvesting prachtig werk gedaan. Een gevaar van teveel zag hjj niet direct. Hoe meer er zijn, hoe meer initiatief en verantwoordelijkheid worden inge schakeld. Volgende week Dinsdag gaat de behandeling verder. Trekking St. Walburg-loterij „EEN JAAR GRATIS LEVEN" De rebus ten bate van de we deropbouw van de St. Walburg- kerk te Arnhem is een groot suc ces geworden. Er waren niet min der dan 294.810 inzendingen uit al le delen van het land. De eerste prijs, een jaar gratis leven, werd gewonnen door de heer L. J. Fre- ciuin te Nijmegen, 2e prijs, een per sonenauto merk „Fiat" door de heer P. M. Tuytjes te Avenhorn, Se prijs een Bruynzeel-keuken, de heer H. A. de Bruin, Rotterdam. 4e prijs, een salon-ameublement door de heer A. Keilerhuis, Amsterdam, 5e prijs, een huiskamer-ameuble ment, door de heer L. v. Kayen, Haarlem. Van verschillende zijden is in de afgelopen weken het bericht gepubliceerd, dat Generaal Lucius Clay (links), de Amerikaan se militaire gouverneur in Duitsland, op 30 juni a.s. het bevel over de Amerikaanse strijdkrachten in Europa zal neerleggen. Als opvolger worden genoemd It.-gen. Albert Wedemeyer, plv. stafchef voor planning en operaties, en generaal Mark Clark (rechts), bevelhebber van het Zesde Amerikaanse leger. I Wij, christenen, qel&oen in een hiernamaals, in een verrij zenis tot nieuw leven. Wij zijn onverwoestbare optimisten, 't Leven kan ons zijn felle slapen toebrenqen. We worden ge kneusd en qewond. Maar we behouden onze overtuiqina, ons qeloof. Zo trekt zich in de koude wintermaanden 't leven in de natuur teruq, naar bin-' nen. Maar in de lente bot alles met nieuwe kracht uit. Eeuwiq jong. Het leven sterft af, het leven herrijst. Dierbaren ont vielen ons en het doet ons on zegbare pijn. Maar wij weten dat er een-^verrijzenis is. Wij weten het uit het Evanqelie van vandaag: de opwekkinq van Lazarus. Wij geloven in Pasen. Wij vieren het Paas feest. Daar bereiden we ons in deze Vastentijd op voor. Zo nodig door een goede Biecht. Stel niet uit. MARCUS. (Van onze Redacteur) De vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Utrecht keurde het in 1948 ge voerde bestuursbeleid goed terzake van he,t 1% Afzetfonds. het instel len van minimumprijzen-fondsen, 't vaststellen van heffingen en van ophoud- en vergoedingsprijzen, en van de export van Groenten naar Duitsland, met name het sluiten van een contract met de Amerikaan se bezettingsautoriteiten voor de levering van 200.000 ton groenten tussen 26 April 1948/1949 tegen be taling van tien millioen dollar. Op de ingeslagen weg zal met instem ming van de vergadering zowel ten aanzien van de heffingen en de ophoud- en vergoedingsprijzen ais van de heffing voor het Afzetfonds per kg. of stuk worden voortgegaan. Toch werd van verschillende zijden een lans gebroken voor een procen tuele heffing en o.m. de Veilings- verenigingen „De Tuinbouw" te Grootebroek en „de Noordermarkt- bond" hadden terzake een voorstel aan de vergadering gedaan. Het be stuur had verklaard er geen be zwaar tegen te hebben dat plaat selijk een proef met procentuele heffing zou worden genomen, mits de vast te stellen heffingen normaal zouden worden opgebracht en de landelijk vastgestelde vergoedin gen zouden worden uitgekeerd. Voor de eer op deze wijze als proef konijn te fungeren voelde de heer Dekker van de Noordermarkt toch maar weinig en ook de heer de Boer kwam verklaren dat ,.De Tuin bouw" het toch maar liever bij de kg./stuk-regeling houdt. Een tweede voorstel Grootebroek betrof' de onhoudbare situatie dat er voor vroege aardappelen geen veil plicht bestaat, zodat niet tot fonds vorming kan worden overgegaan, omdat dan de gelden die de bona fide-telers bijeenbrengen in sterke mate ten goede zouden komen van telers die niet hun gehele oogst ter veiling aanbieden. Veen (N.B.) had zelfs voorgesteld dat de algemene vergadering er bij de Minister op zou aandringen dat alle vroege aardappelen onder de veilplicht zouden worden gebracht. Dit voorstel was het wel unieke lot beschoren, onmiddellijk aan de minister in eigen persoon te worden overgebracht. Het behoefde geen enkele instantie meer te passeren en het antwoord kwam onmiddel lijk: ,.zo zonder meer onmogelijk". De minister was het volledig eens met het prae-advies dat het bestuur over deze zaak had uitgebracht: hier ligt op de eerste plaats een taak voor de veilingen zelf die le den en niet-leden moeten overtui gen van het grote nut om ook t.a.v. de vroege aardappelen tot gezonde en geordende afzetmethoden te ko men. Zelf moeten zij door middel van krachtige organisatie in deze ordenend optreden. „Precies", zei de minister, „zo hoort het". „Door eigen kracht zijn de coöperaties groot geworden: aan haar is het eerste woord. Een dergelijke veil plicht kan de regering zo maar niet zonder meer en alleen opleggen: hier zijn ook de belangen van an deren mee gemoeid". Levendiger discussie ontstond alleen, en tenslotte, over het voor stel van de Langedijker Groenten- centrale om de verhouding tussen het U.C.B. en het keur- en controle apparaat van de veilingen aan een ernstige studie te onderwerpen. De L.G.C. had verschillende grieven: niet alleen dat de minimumeisen worden opgetrokken naar het plaat selijk heersend niveau, maar boven dien is daardoor, aldus de L.G.C., de uienteelt in Noord-Holland vrij wel geheel vermoord, terwijl het een onmogelijke situatie is, dat de U. C. B.-controleur de gehele dag achter de veiling-controleur aanloopt. Met al deze grieven waren noch het bestuur, noch bijv. de heer Kliffen uit Noord-Scharwoude het eens. Wanneer vier man zeventien veilingen moeten controleren zal 't met dat achter elkaar aan lopen wel meevallen en de uitvoer van plantuien, welke cultuur eerst kort geleden in Noord-Holland is inge voerd bedroeg in Augustus 1948 245 ton, waartegenover slechts een on betekenend kwantum werd afge keurd, De verhouding met de U.C.B. controleurs is elders uitstekend: er moet een goede samenwerking zijn in de dienst aan hetzelfde belang rijke doel: een zo goed mogelijk product te exporteren. De heer Prins gaf de vergadering een slogan ten afscheid: De pet af voor 1948. Voor 1949: de jas uit. Omstreeks Kerstmis 1946 voer een Portugese schoener de Nieuwe Waterweg binnen en nam ligplaats In de Parkhaven te Rotterdam. De ze „Rhalna Santa Izabel," behoor de toe aan een reder te Lissabon, althans zo werd aangenomen en kreeg langzamerhand de bijnaam van „het spookschip de Vliegende Hollander." Dit laatste door de ge heimzinnige sfeer die rond dit schip hing. Ze maakte na de aflevering van een lading hout, weinig aanstalten om weer zee te kiezen. Direct na Nieuwjaar werd echter de tros los gemaakt en koers gezet naar Dor drecht. Men ging „buitenom," wat de argwaan jegens de schoener nog groter maakte. Later bleek, dat het schip by Spijkenisse een lading overdroeg op een lichter. De lading bestond uit smokkel waar: een kleine 200 kisten cog nac en portwijn, grote hoeveelhe den textiel voor herencostuums en winterjassen, overhemden en de kens, meer dan 50 paar schoenen en bijna twee millioen Amerikaan se sigaretten. Een dag na de overlading hiel den controlerende CCD-ambtenaren bij het Wassenaarse viaduct twee vrachtauto's aan, volgeladen met sigaretten. Deze aanhouding heeft er toe geleid dat men de „draad" ging zoeken en het begin bleek te zitten in „het spookschip". Een der Portugese leden van de beman ning werd in een pand aan de Wit te de Withstraaf te Rotterdam op gespoord, maar daarna Het is een eigenaardige geschie denis geworden. De schoener was in charter verhuurd aan een of an dere Portgugees, maar toen de massale smokkel eenmaal was ont dekt, bleef niet alleen de ontvan ger van de goederen zorgvuldig achter de schermen, maar ook de Verschenen is hef Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet, houdende „bevoegdheid tot het treffen van voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens. vraag, van wie nu eigenlijk de schoener was. werd niet geheel tot klaarheid gebracht. Het enige dat men wist was, dat Hammerstein's rederijbedrijf N.V. die overigens geheel buiten de smokkelaffaire stond agente van het schip was geworden op verzoek van een ze kere Antonio de Ameide Gil te Lis sabon. Zo lag de schoener sinds jaar en dag en ook thans nog in de Waalhaven. De fij-ma Hammerstein liet in die tijd op verzoek van haar opdrachtgever reparaties en ver nieuwingen uitvoeren, betaalde iedere dag lig-, haven- en bewa- kingsgeld, schoot gages voor enz. Dit was zoetjesaan opgelopen tot een som van ongeveer f 10.000. Toen het echter op teruggave van dit hedrag aankwam, gaf de z. g. eigenaar niet thuis. Het gevolg is nu, dat „het spook schip" krachtens vonnis van de April a.s. bü executie zal worden verkocht. Verkeerscijfers voorjaarsbeurs Het aantal officieel geparkeerde auto's bedroeg op de twee eerste dagen der Voorjaarsbeurs resp. 3612 en 3793. In 1948 waten deze cijfers 2740 en 3014. Acht der grootste biljartmata- doren zijn gisterenmiddag in de grote zaal van Krasnapolsky te Am sterdam de strijd om het wereld kampioenschap grootbiljart cadre 47/2 begonnen, een tournooi om de wereldtitel, waarhij helaas de enige niet-Europeaan, Josc Iglesias uit Chili, verstek liet gaan. Het gevolg was, dat 3 Fransen (Galmiche, Chas- screau en Dufetelle)2 Belgen (Ga briels en Van Hasscl) en 3 Neder landers (Van de Pol, Mctz en De Ruyter) elkaar in dit eerste wereld kampioenschap 47/2 zullen bestrij den. De uitslagen van de eerste partuen zün als volgt: Hieraan ontlenen wij: Bij het af- delmgsonderzoek van dit wetsont werp wilde men van verscniilgnde zijden zijn beschouwingen beginnen met het uiten van ernstige teleur stelling over de gehele gang van zaken met betrekking tot het vraag stuk van wijziging van de grens tussen Nederland en Duitsland. Men herinnerde er aan, dat de Neder landse regering nog tijdens de oor- Jog zich heeft voorbehouden aan- 4 jaar voor Gerrit de stotteraar Het Amsterdams gerechtshof yeroordeelde Donderdag de Am sterdamse veelvuldige in- en uit breker G. C. Blom, beter bekend als „Gerrit de stotteraar" tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureurfiscaal eiste 17 Maart j.l. tegen B. zes jaar en ter be schikking stelling van de regering Op het voorplein van de Krom houtkazerne te Utrecht werd Don derdagmorgen elf uur een 13-tal hoofdofficieren en subalterne-offi- cieren van de Nationale Reserve be ëdigd door de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis. De nieuw beëdigden werden het eerst gelukgewenst door generaal Kruis in een toespraak, waarin hij er op wees, dat de Nationale Reser ve een wezenlijk en onmisbaar deel vormt van het Nederlandse leger. Voorts wees hij op het grote belang, dat de Nationale Reserve tot de uiterste paraatheid wordt opgeleid. De Koninklijke Militaire Kapel, on der leiding van kapitein Rocus van Yperen, verleende haar medewer king aan de plechtigheid, die door vele militaire autoriteiten werd bij gewoond. spraken te doen gelden op vergoe ding van de schade, welke door de Duitse bezetting aan ons land is toegebracht en welke, zo betoogde de regering toen, althans voor een deel zou kunnen worden vergoed door afstand van grond. Aan gealli eerde zijde vonden deze eisen der regering destijds' een niet ongewil lig oor. Inmiddels is de toestand belangrijk gewijzigd. Niet alleen heeft ons land nog steeds geen be vredigende toezeggingen in dit op zicht weten te verkrijgen, doch het heeft zelfs bijna 4 jaar moeten du ren voordat overeenstemming werd bereidt omtrent enkele grenscor recties van voorlopige aard, waar omtrent de regering verklaart, dat zij van zeer beperkte strekking en omvang zijn. Blijkbaar bestaat er niet alleen in Duitsland geen besef van hetgeen dit land aan Nederland heeft aangedaan getuige het mis baar, waarmede de berichten om trent de thans in uitzicht gestelde correcties van zeer geringe beteke nis aldaar begroet zijn doch be staat dit besef helaas evenmin in voldoende mate bij de landen, die West-Duitsland hebben bëzet. Ware dit wei het geval, dan had men immers mogen verwachten, dat al thans over de technische correcties, welke van Nederlandse zijde wer den gevraagd, in een veel sneller tempo overeenstemming zou zijn bereikt. Proces tof zaligverklaring van Pater janssen AKEN. 30 Maart (KNP). Op 1 Maart was de slotzitting onder voorzitterschap van Mgr. van der Velden, Bisschop van Aken, van het proces voor de zaligverklaring van de Dienaar van God Arnold Jans sen, de stichter van het Gezelschap van het Goddelijk Woord te Steyl, voor zover dit proces te Aken wordt gevoerd. Het proces heeft vijf jaar in beslag genomen, daar het door de oorlog werd onderbroken en uit gesteld. De acten van het proces zullen thans naar Rome voor ver dere behandeling worden doorge zonden. Metz Van Hassel De Ruyter Van de Pol Chassereau Gabriels Dufetelle Galmiche Gabriels, B. v. d. Pol, N. Galmiche, F. V. Hassel, B, Metz, N. Chassereau, F. Dufetelle, F. De Ruyter, N 70 400 232 400 260 400 260 400 pnt car 800 800 800 559 470 653 376 304 9 9 26 26 14 14 24 24 brt 25 39 46 20 20 36 37 37 28 257 58 132 106 197 53 77 h.s. 197 132 90 257 106 106 53 58 7.77 44.44 8.92 15.38 18.57 28.57 10.83 16.66 alg. g. 32.00 20.51 17.39 27.95 23.50 18.13 10.16 8.21 Zoo mooi knappen wij hemop>! MOFFELEN EN BIEZEN m. niepwe spaken en spat borden en een jasbcscher- mer voor f 35.montage inbegrepen. Bezoek vooral de Expositie in HOTEL CENTRUM (achter de Vis markt bjj de Ste- nenbrug) Nieuwste modellen kleur- rijwielen, kinderfietsjes en kinderwagens. Bovendien een attractie, waarmee U mooie prijzen kunt winnen. Vandaag en morgen nog tot 10 uur 's avonds .DE PELIHWN" FEUILLETON 48. Doch toen ze drie weken had ge wacht zonder een woord- van hem te horen en toen haar moeder ein delijk hun buitenverblijf sloot, be greep ze, dat ze wel iets doen moest. Ze kon er niet aan denken, naar Oud Valkenburg terug te ke ren, maar als ze met haar familie naar Den Haag meeging, zou Jat een stortvloed van vragen veroor zaken. En daarom begon ze, uit wendig heel gewoontjes, maar in wendig ten prooi aan een afschu- weiyke angst, haar koffer te pak ken, nam afscheid en reed de weg naar huis opals ik het ten minste nog myn huis kan noemen, dacht ze verbitterd in zichzelf. Tijdens de rit had ze haar best gedaan, zich geen voorstelling te maken van wat haar te wachten stond, maar nu, nog slechts enkele kilometers van Oud Valkenburg verwijderd, was dat niet langer te vermijden. Hoe zou Hans haar ont vangen? Zou hij blij zpn, haar te rug te zienen zich inwendig misschienneen wel zeker verkneuteren over haar toegeven? Of zou hij koel en vormelijk en onwelwillend zijn en geen verge vingsgezindheid tonenof door A. F. Nee ze wilde niet verder denken! Een half uur geleden had ze nog ongeduldig naar huis verlangd; nu vlogen de kilometers haar veel te snel onder de woelen voorby. Ze kon niet tot een besluit komen, wat ze zeggen en h<?e ze zich hou den zouZe keek op haar pols horloge. Als ze met die vaart door reed, zou ze lang voordat Hans van zijn werk kwam, thuis zijn en tyd hebben om uit te pakken, een bad te nemen en zich wat op te knappen. Ze zag zichzelf in ge dachten al de trap afkomen in een japon, die ze van Petra had ge kregen, omdat de kleur haar zus ter niet stond, en hem koeltjes en gewoon groeten bij zijn thuis komst Dat was natuuriyk „je" houding. Net doen, of er niets aan de hand was. ze zou geen bakzeil halen... niet toegeven; gewoonweg weer thuis zijn. „In elk geval" dacht ze, „ben ik degene, die weggegaan is. Er be staat geen enkele reden, waarom ik niet thuis zou komen, als me dat schiktals ik er zin in heb. En op slot van zaken moet een rouw iets weten toe te geven, als 'n man zo onzinnig kleinzielig is." Het liep tegen vyven, toen ze het pompeuze buitenhuis bereikte. Het kwam haar geweldig groot voor, heel wat groter dan de villa's en buitenhuisjes die ze in de laatste tyd gezien had en in het grauwe licht van de achternamiddag zelfs vry afschrikwekkend. Maar Hans was tenminste nog niet thuis; ner gens was een spoor van zijn wagen te ontdekken. Om er volkomen ze ker van te zijn bracht ze haar eigen wagentje naar de garage en moest toen met haar zware koffer terug. Ze zeulde hem met moeite de hoge terrastreden op en het huis binnen. Er was niemand in huis. Rika, de schoonmaakster was biykbaar al naar huis. In de huiskamer stonden een paar vazen met on handig daarin geschikte chrysan ten... denkeiyk haar werk en dat van Hans. Op het tafeltje in de voorhal vond ze haar post liggen... wonderiyk weinig voor drie weken. Ze ging naar boven, maakte een warm bad klaar. Terug op haar kamer viel het haar op, hoe vroeg het al donker werd. Het liep tegen zessen. Hans zou nu wel gauw thuiskomen. De japon van Petrawas van crêpe chartreuse en de kleur had haar zuster vaal gemaakt, maar paste perfect bij de gebruinde huidskleur en de lichtbruine ogen van Miek. Ze verfde haar lippen, veegde het weer af, besloot geen parfum te gebruiken en kamde haar tot op haar schouders han gende haren nog eens voor het laatst op. „Ik zie er in elk geval fris en gezond uit," dacht ze. „Hij kan niet van me zeggen, dat ik aan de boe mel ben geweest." Ze ging naar beneden en deed haar best niet te letten op het weeë gevoel in haar maag, dat veel weghad van het gevoel, dat ze al tijd kreeg als ze naar een tandarts gmg*. Ze schoof de gordijnen dicht, draaide het licht aan en zette de bloemen wat losser in de vazen. fe wilde de gashaard niet -opste ken; dat zou te veel lijken op een knus en prettig „welkom". Misschien kwam dat later nog we'als Hans het voorstelde en een cocktail voor haar klaarmaak te. Ze vond de ijskast vrijwel leeg „Och, we kunnen nog altijd in Berg en Dal gaan eten," dacht ze. „Als hij tenminste voor zevenen thuis komt en dat zal wei." Ze keerde in de ruime huiskamer terug en keek 'n nieuw tijdschrift in, doch betrapte zichzelf erop, dat ze bij elke bladzijde, die ze om sloeg, opkeek en scherp zat te luisteren, of ze zijn wagen de op rijlaan nog niet hoorde binnenrij- den. Ojn vijf minuten voor zeven stond ze op. liep naar het terras en wandelde daar even heen en weer. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5