Nieuw De jubilerende H. Vader celebreerde twee Heilige Missen in de St. Pieter Republikeinen ook naar de Batavia-conferentie De „Oslofjord" te water gelaten door prinses Martha Vijftig duizend kinderen wuifden de Paus toe Z. Em. Kardinaal van Roey ere-doctor van Nijmegen m ocht! NI Toejuichingen in de Basiliek m. s. 'Oi EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO\ De Paus vierde feest met de kinderen Maandag 4 April 1949 44e Jaargang* No. 11530 Het gouden priesterfeest van Z.H. de Paus Wapenstilstand Israël-T ransjordanië Westerse nota's aan de volksdemocratiën Beperkte deelname tot de regering te D jog ja is hersteld Kroniek en Kritiek Marie Koenen eveneens onderscheiden Poolse bisschoppen protesteren M ikbaar nota van wensen voor bet DS DAGBLAD i n in no timt schaktlt •tid van 70 km per 'e overdrive- en met Iter benzine rijdt U n naar Arnhem (1 rrgt U drie flinke actetas'. Geriefelijk n, als ook voor Uw het gehele land go j snelle service. 395.- gen et en een proefrit Uzelf van de eigen- i uooii. qltoio afitatuUn.! RICE: 1IELHANDEL DEN HAAG ^enn.str.weg 14 Tel, 2224 'eemarkt 6 'ieuwstraat 5 kerkstraat 17 irink 60 Tel. 4983 Tel. 2516 Tel. 26 Tel. 19 Tel. 111 ioord? Precies: de man, oldaten te redden! Dat in Barneveld, daar Vat ziet 't land er hier n Giethoorn en Sloten! ral zie je kippen lopen. kippen, bonte kippen, n, kippen en noq eens en Lucia staan in een ze elk een schaal met strooien dat voer op de Iconten toelopenEn skkende kippenzee! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In atte edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VATICAANSTAD, 3 April (A.P. en Reuter). 30.000 mensen waren Zondagmorgen in de St. Pieter aanwezig toen Z.H. de Paus ter gelegenheid van zijn Gouden Priesterfeest om 8.57 uur voor het celebreren van de H. Mis van Passie-Zondag en de H. Mis ter uitboeting van de misdaden van de vijanden van God de Basiliek werd binnengedragen. Gezeten op zijn draagstoel werd de H. Vader bij zijn tocht door de basiliek luide toegejuicht door de gelovigen, die met zakdoeken zwaaiden en in de handen klapten. De H. Vader droeg de rode schoudermantel en stola. Aan de voet van het ontzaggelijk grote hoofdaltaar, beneden de grote koe pel van Michel Angelo, werd de Paus omhangen met de Heilige Gewaden nadat Hij eerst gebeden had in de Sacramentskapel. Om kwart over negen begon de H. Mis van Passie-Zondag. De gezangen werden uitgevoerd door het koor van de Sixtijnse kapel versterkt met 500 seminaristen. Na deze eerste H. Mis besteeg de Paus wederom het altaar voor het op dragen van de H. Mis van boete doening. Tijdens de consecratie lieten de zilveren bazuinen hun indrukwekkende tonen horen Om het Pauselijke altaar waren de zetels geplaatst voor de kardinalen en andere prelaten alsmede voor de leden van het Corps Diploma tique. Na de tweede H. Mis gaf de Paus zijn zegen. Ongeveer een kwartier nadat de tweede H. Mis was geëindigd nam de H. Vader wederom plaats in de Sedia Gesta- toria en al zegenend werd de jubi lerende Paus op statige wijze de Basiliek uitgedragen onder steeds toenemende toejuichingen en ge roep van de duizenden Romeinen. Vervolgens verscheen de H. Vader voor het raam van zijn particu liere vertrekken en zegende nog maals de menigte, die hem met „Leve de Paus" toejuichte. Om half vijf werd een plechtig Lof gecelebreerd in de St. Pieter gevolgd door de verering van de relikwieën. Het Te Deum werd ge zongen door de plebaan van de St. Pieter, Z.Em. Kardinaal Tede- schini. Tevoren hadden de in Rome aanwezige kardinalen in de basiliek van Santa Maria Maggiore gebeden voor het altaar waar Eugenio Pacelli, de tegenwoordige Paus, op 2 April 1899 zijn eerste H. Mis opdroeg. Ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van de Paus ontvin gen twintigduizend armen van Rome een maaltijd. KARDINAAL WAARSCHUWT In een herderlijk schrijven waar schuwt de aartsbisschop van Rijssel, Kardinaal Liénart, zijn gelovigen tegen samenwerking met de com munisten, of deze nu zich voordoen als ..progressieve Katholieken "of als „strijders voor vrede en vrijheid". „De communistische politiek, al dus de Kardinaal, is onscheidbaar verbonden met een Godloze en ma terialistische leer. Samenwerken met zulk een politiek betekent, voor een regiem te werken, dat zich overal waar het aan de macht kwam, een vijand heeft getoond van God en van de Kerk. De echte pro gressieve Katholieken zijn niet die genen. aldus de Kardinaal, die met de communisten samenwerken, maar die krachtig aan het werk gaan. Wij hebben een sociale leer en wij willen met alle kracht werken voor de vrede tussen de volkeren." R.K. Universiteit Nijmegen Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen de heer J. A. Wolfring te Amsterdam. RHODOS, 3 April (Reuter) Israël en Transjordanië hebben hedenavond te Rhodos een op Palestina betrekking hebbende wapenstilstandsovereenkomst ge sloten. De wapenstilstandsovereenkomst werd gesloten nadat de beide staten precies gedurende een maand had den onderhandeld. Het is de derde wapenstilstandsovereenkomst, welke door Israël op Rhodos thans het „vredes"-eiland in de Middellandse Zee genaamd is gesloten. De beide andere overeenkomsten kwa men tot stand met Egypte en met de Libanon. WASHINGTON, 2 April (A.P.) Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten hebben Zaterdag in krachtige bewoordingen vervatte nota's overhandigd aan Hongarije, Roemenië en Bulgarije, waarin zij van deze landen formeel eisen, dat zij de in de vredesverdragen ge dane beloften nakomen en de mensenrechten en vrijheden voor hun volken verzekeren. Indien de nota's van de hand gewezen worden kunnen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten de kwestie verwijzen naar een commissie van drie, zoals bepaald in de verdragen. De volgende stap zou dan zijn de zaak aan de Ver enigde Naties voor te leggen. DE RUSSISCHE NOTA TE DEN HAAG Naar aanleiding van het bericht, dat de door Radio Moskou bekend gemaakte Russische nota aan de landen van het Atlantisch Pact in Den Haag nog niet was ontvangen, deelt de Russische ambassade te Den Haag mede, dat zij de nota op 31 Maart des avonds bij het kabi net van de minister-president heeft overhandigd. BATAVIA, 2 April (Aneta) Zaterdagavond in het antwoord van Sukarno c.s. op de invitatie voor de Batavia-conferentie door de republikeinse minister Leimena, nadat deze van Bang- ka was teruggekeerd, aan Critchley, die deze week voor zitter van de UNCI is, overhan digd. Het antwoord was vervat in een brief, die door Moh. Rum was ondertekend en waarin wordt gezegd, dat besloten werd de uitnodiging te aanvaar den. Aangezien deze aanvaarding „alvorens door Nederland werd toegestemd in een herstel van de republikeinse regering te Djogjakarta", waarschijnlijk „ernstige misverstanden bij de republikeinse leiders in andere delen van het land en daarbui ten, alsmede bij het Indonesi sche volk in het algemeen" ten gevolge zal hebben, welke mis verstanden „ongetwijfeld een eventuele bijlegging van het In donesische geschil nog meer zouden bemoeilijken", wordt tevens nadrukkelijk verklaard, dat deze deelneming aan de conferentie noodzakelijkerwijs een beperkt karakter zal heb ben, althans gedurende de eer ste fazen der besprekingen. Nadat vervolgens o.m. is verwe zen naar de desbetreffende passa ges in het rapport der UNCI van 1 Maart en naar de debatten in de Veiligheidsraad, onderstreept de republikeinse brief, dat wederin stelling van de republikeinse re gering te Djogja „voorwaarde is voor vruchtbare onderhandelin gen": vervolgens wordt gepreci- ceerd, dat de republikeinse dele gatie bij deelneming aan de be sprekingen te Batavia „aanvanke lijk" alleen in staat zal zijn „de practische bijzonderheden van het herstel der republikeinse regering te Djogja te bespreken". De brief besluit met het uitspre ken van de hoop, dat Nederland in principe met een dergelijk herstel reeds dadelijk bij het begin" zal instemmen, teneinde de republi keinse regering in staat te stellen, te Djogja, „en op grond van de onomstootbaar vastgestelde wen sen van haar volk, essentiële be sluiten te nemen met betrekking tot de resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari en de richt lijnen van 23 Maart". Rechts Kroonprinses Martha van Noorwegen op het moment, dat zij met het zilveren bijltje de doop van het schip verricht, links het in zijn element glijdende 16.500 ton metende schip. „Je naam zal Oslofjord zijn. Mogen geluk én voorspoed je volgen op de zeeën". Met deze woorden gaf Zaterdagmiddag te drie uur precies H.K.H. Prinses Martha van Noorwegen een lichte tik op een kleine guillotine. Bij het vallen van het scherpe mes werd het touw doorgesneden, dat de fles champagne zwevend had ge houden, die nu tegen de boeg van het op zijn doop wachtende vlaggeschip van de Noorse handelsvloot stuk sloeg. En terwijl de champagne nog langs de huid van het schip vloeide, zette de Oslofjord zich langzaam in beweging. Naar schatting 20.000 toeschou wers, die over de werf en aangren zende terreinen verspreid waren, zagen hoe, onder het geloei van honderden stoomfluiten en sirenes van vlaggende schepen en fabrieks gebouwen, het schip majestueus in zijn element gleed. De stafmuziek van de Amsterdamse politie en het fanfarekorps „Tuindorp Oostzaan" speelden tijdens de tewaterlating het Noorse volkslied gevolgd door het Wilhelmus. Voordat de plechtigheid op de werf plaats had, gebruikte de Ko ninklijke gasten om 12 uur de lunch bij de burgemeester van Amster dam, Mr. A. J. d'Ailly, waarna het gezelschap per speciaal door de vereniging „De Amsterdamse ha ven" beschikbaar gestelde boot naar de werf van de N.D.S.M. ver trok. De heer F. de Boer, directeur van de N.D.S.M. ontving het gezel schap. Intussen waren duizenden toeschouwers op de werf aange komen, die in het stralende zon licht een goed plaatsje zochten. Op het officiële gedeelte stonden 1200 leden van de Noorse kolonie in Nederland, 2400 schoolkinderen en daaromheen de tienduizenden, die zelfs tot in de kranen op de werf zaten. Genoeglijk pratend met hun gastheren arriveerden Kroon prins Olaf en Kroonprinses Martha bij de Oslofjord. Bij het gedeelte Tijdens hun verblijf in Nederland waren Kroonprinses Martha en Kroonprins Olav van Noorwegen de gasten van H M. de Koningin op Paleis Soestdijk. De Noorse gasten tezamen met het Koninklijk Gezin van links naar rechts: Prinses Margriet, Konin gin Juliana met Prinses Irene, Kroonprinses Martha, Kroonprins Olav, Prinses Beatrix en Prins Bernhard. VATICAANSTAD, 2 April (AP) Met 50.000 kinderen aan zijn voeten heeft Z. H. de Paus, Za terdag de 50ste verjaardag van Zijn priesterwijding gevierd. Jon gens .en meisjes van acht tot tien jaar knielden voor de Heilige Vader in de Belvederchof van het Vaticaan. Het was de enige open bare plechtigheid op deze dag. De kinderen waren leerlingen van de derde, vierde en vijfde klassen van de lagere scholen in Rome. Voor de grijze, door zorgen ge kwelde Paus, die in Maart 73 jaar werd, maakten de kinderen deze plechtigheid tot een vreugdevolle gebeurtenis. Maar Zijn zorgen schenen van Hem af te vallen, toen Hij de kleine sprekers voor hem toelachte en hun bemoedigend toeknikte. Hij preekte heel huiselijk over de deugden van het gezin, de liefde voor God en de liefdadigheid De wolken, waaruit zich enkele minuten voor het begin der plech tigheid nog een regenbui op de deelnemers uitstortte, verdwenen. De zon scheen toen de H. Vader door een poort op het met rood doek gedrapeerde platform stapte. De kinderen aan Zi.in linkerzijde wuifden met gele bloemen en die aan Zijn rechterzijde met witte. Daardoor werd de grote hof ver anderd in een deinende massa van geel en wit, de kleuren van htt Vatikaan. Zijne Heiligheid sprak zeer zorg vuldig in korte, eenvoudige .zinnen. Geen catechismus bevat een betere les voor jullie, zei Hij. dan de woorden van de. Heilige Johannes: „Hebt elkander lief". De Paus legde de nadruk op de waarde van het gezin en de lief de voor het gezin. Kinderen moe ten Christus nimmer vergeten, zei de Heilige Vader, en zij moesten de belangrijkheid van het gebed kennen. Kinderen moesten zich bewust zijn van de liefde, die God gezamenlijk en individueel voor hun koestert. Voordat Hij alle kinderen van de wereld zegende, herinnerde de H Vader de schooljeugd voor Hem er aan, dat er enkele waren, die zo arm waren, dat zij geen school konden betalen. „Jezus", zei hij, „bemint kinde ren van elke huidskeur en hij be mint in het bijzonder de armen.' Daarna volgden zes toespraakjes van schooljongens en -meisjes, die kwamen op het platform tot bij de Paus. GELDIGHEIDSDUUR BRANDSTOFFENBONNEN De bonnen 03 van de brand- stoffenkaarten TA 806 en TB 806 en de rantsoenbonnen voor brand stoffen met de opdruk „1 eenheid 1948-1949" zijn na 11 April a.s. niet meer geldig. Men moet deze bon nen dus uiterlijk op deze datum bij een brandstoffenleverancier in leveren. De bonnen met de opdruk „1 eenheid brandstoffen a.s. moe ders" blijven daarentegen geldig. Na 9 April a.s. zullen tot nader order geen brandstoffenkaarten of rantsoenbonnen worden uitge reikt. Zij, die nog recht kunnen doen gelden op rantsoenbonnen wegens ziekte, tijdelijke voorzie ning, inkwartiering e.d. moeten er derhalve voor zorg dragen, dat zij deze vóór 9 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Bijzondere verbruikers te wier behoeve nog een aanvullingstoe wijzing werd geadviseerd, moeten deze toewijzing uiterlijk 7 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Deze toewijzingen zijn gedurende drie dagen na afgifte geldig,, der halve uiterlijk t.m. 11 April a.s. waar de .schoolkinderen stonden bood de 4-jarige Elisabeth Goed koop, die in Volendammer costuum was gekleed. Kroonprinses Martha een ruiker voorjaarsbloemen aan, Op de Koninklijke tribune bevon den zich de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr, D. G. W. Spit zen en echtgenote, de Minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en echtgenote, de chef van de Marinestaf, Vice- Admiraal Jhr. E. J. van Hol the, de gasten, die ook aan de lunch bij de burgemeester hadden aangezeten en voorts een groot aantal Noorse en Nederlandse gasten uit Rege rings- en scheepvaartkringen. Toen de Oslofjord statig en ma jestueus in het groene IJ-water gleed, juichte de menigte, sirenes en stoomfluiten loeiden en in stilte wensten de ingenieurs van de N.D. S.M., die voor iedere tewaterlating slapeloze nachten hebben, zich ge luk met deze buitengewoon ge slaagde stapelloop. Het grote witte schip, dat een zeer fraaie vorm heeft, werd onmiddellijk door klei ne sleepbootjes omringd, die de oceaanreus naar zijn voorlopige lig plaats sleepten. Het Koninklijk gezelschap begaf zich intussen naar de tot receptie zaal omgetoverde personeelscantine Hier sprak als eerste de directeur van de N.D.S.M., de heer F. de Boer een dankwoord tot de Noorse Koninklijke gasten. Minister Spitzen bracht de Noor se gasten namens H. M. de Konin gin dank over en deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de heren Leif Hcegh, presi dent-directeur van de Norske Ame- rikalinje en H. Ch. Henriksen, di recteur van deze maatschappij, die zich grote vrienden van Nederland hebben getoond, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Om half vijf vertrok het hoge gezelschap weer naar het Amstel- hotel, waar 's avonds, een diner werd gehouden. Z. K. H. Prins Olav van Noorwe gen deelde 's middags mede, dat de leden der directie van de Neder landse Dok en Scheepsbouw Maat schappij P. Goedkoop en F. de Boer waren benoemd tot comman deur in de Orde van St. Olav, ter wijl mr. J. Overweg, lid van de di rectie van de Koninklijke Machine fabriek Gebroeders Stork en Co. N.V. te IJengelo tot oficier in deze Orde werd benoemd. 2 i)d Apr De Amsterdamse juweliersfirma J. van der Veth vervaardigde deze broche, die als herinnering aan de doopplechtigheid van de „Oslo fjord" door de directie van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te Am sterdam aan H.K.H. Kroonprinses Martha van Noorwegen werd aan geboden. De broche bestaat uit een platina letter „O", bezet met briljanten, die de lettervlag O om lijst. Deze vlag bestaat uit twee driehoeken, de ene van gele bril jant, de andere van robijn. In afwachting (Sm.) Hebben India en Australië begrepen, dat in het probleem- Indonesië het initiatief onmisken baar weer in Nederlandse handen is overgegaan? Hebben zij daarom de mogelijkheid van een verdere rustige behandeling van dit pro bleem een spaak in het wiel ge stoken, door te pogen Indonesië in de Algemene Vergadering van de V.N. aan de orde te stellen? Voor goedwillenden is het toch duidelijk, dat de reeds zo moei zaam behandelde kwestie thans eindelijk weer enigermate in ,een stadium van uitvoering" verkeert, waarin elk overbodig woord bij zonder schadelijk is. Zo schade lijk zien wij ook het adres van een aantal „vooraanstaande Neder landers", uit blijkbaar „progres sief" protestants-christelijke kring en universitaire kringen, die, als of het de meest-originele uitvin ding gold, pleiten voor samengaan tussen Indonesië en Nederland, volkomen vrijheid voor de repu blikeinse leiders, ordentelijk op treden van onze troepen en weg zending van figuren, die de rege- ringspolitiek doorkruisen. Ten derde is er de nieuwe oproep van „Rijkseenheid" Gerbrandy-Wel- ter), die de oppositie willen ver enigen tegen de politiek van de legering. Honderd procent bewon dering hebben wij daarvoor in feite, naar men weet, niet, maar wij erkennen dat er, gelet op de even feitelijke ontwikkeling, wei nig anders dan het doen van nieu we concessies overbleef. Dat Ne derland daardoor, alweer feitelijk, in een betere conditie is gekomen dan na de jongste beslissing van de Veiligheidsraad het geval scheen, kan niet worden ontkend. Wij geloven, dat men de regering met dr. Beel en dr. van Roijen, rustig hun spel moet laten spelen. Tegenover uitlatingen van sommi gen, dat de toestand in Indonesië zeer slecht zou zijn, kunnen ver antwoordelijke verklaringen uit officiële bron gesteld worden, dat de toestand beter wordt, econo misch en militair. Men houde ech ter rekening met de variaties in de verschillende gebieden, van zulke enorme afmetingen! In het algemeen is de toestand niet verontrustend. Het grote vraag teken blijft de situatie in en om de vroegere republiek. Het gaat hier niet alleen om de vraag, of „het" republikeinse gezag moet worden hersteld, maar „welk" en of een herstel van de onmiskenbaar ta nende invloed van Soekarno zou betekenen, dat de overgang van het „gezag" in handen van de communist Tan Malakka c.s. zou worden voorbereid.... Zo zijn er meer dingen, die in het huidige stadium aan de verantwoordelijke regering moeten worden overge laten. Het meest verdrietig is, dat Nederland, in afwachting van de verdere ontwikkeling, minder eensgezindheid dreigt te vertonen dan ooit! B(j gelegenheid van de plechtige I gerlijke rechtsvordering en plieh- In katholieke kringen te War schau verneemt men, dat de Poolse bisschoppen aan de minister voor de administratie, Wolski, een schrijven hebben gezonden waar in geprotesteerd wordt tegen de jongste bekendmaking van een officieel communiqué, waarin de regering haar voorwaarden toe licht, die zij heeft gesteld voor de normalisatie van haar betrekkin gen met de Kerk. Het feit, dat het Episcopaat bij voorbaat niet op de hoogte werd gebracht van deze bekendmaking, op 19 Maart jl., vijf dagen nadat Wolski, die belast is met de be trekkingen met de Kerk, contact had opgenomen met Mgr. Choro- manski, de secretaris van de bis schopsconferentie ter regeling van de geschillen tussen beide par tijen, is volgens de protestbrief een pressie, die elke twijfel om trent de afloop van de onderhan delingen wegneemt. viering van de vijf en twintigste dies natalis op 7 Mei a.s. zal de R. K. Universiteit te Nijmegen het ere-doctoraat in de Godsgeleerd heid verlenen aan Zijne Eminentie Joseph Ernest Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en pri maat van België, wegens zijn zeer bijzondere verdiensten voor de ver- kiaring en de verdediging van de katholieke geloofs- en zedenleer en de handhaving van de geestelijke waarden van het Christendom te gen de leerstellingen en de praktij ken van het nationaal-socialisme gedurende de jaren der Duitse be zetting van 19401944. Promotor zal zijn prof. dr. J. A, J. Schelle- kens O.P. Het ere-doetora&t in de letteren en wijsbegeerte aan mevrouw Ma rie Koenen te Nijmegen (Promotor prof. dr. Gerard Brom). Eveneens in de faculteit der let teren en wijsbegeerte het ere-doc- toraat aan prof. dr. P. H. J. Hoe- nen S. J., hoogleraar aan de Pause lijke Gregoriaanse Universiteit te Rome, (Promotor prof. dr. A. G. M. van Melsen). Tenslotte in de faculteit der let teren en wijsbegeerte het ere-docto raat aan prof. dr. A. M. Michotte van den Berck, hoogleraar in de experimentele psychologie aan de R. K. Universiteit van Leuven, (Promotor prof. dr. F. J. J. Buy- tendijk) In de faculteit der rechtsgeleerd heid het ere-doctoraat aan prof. dr. J. E. van Dievoet, hoogleraar in internationaal privaatrecht, bur- METEORS EN FIREFLIES Bij DE MANOEUVRES Aan de militaire oefeningen van de Westerse Unie zullen de lucht strijdkrachten Nederland deelne men met een squadron Meteor- straalvliegtuigen. Ook de Marine Luchtvaartdienst zal deelnemen aan de gecombi neerde militaire oefeningen. Hier voor zijn een aantal jachtvlieg tuigen van het type Firefly aan gewezen. tenleer aan de R. K. Universiteit van Leuven, (Promotor prof. mr. B. H. D. Hermesdorf). De plechtige uitreiking van deze eredocoraten zal geschieden tij dens de Academische lustrumzit ting op 7 Mei a.s. in het concert gebouw „De Vereniging" te Nijme gen in tegenwoordigheid van de hoge kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. Alle eredoctorees zullen aanwezig zijn om doctorsbul en eremantel in ontvangst te nemen. TITO OP BRIONI BELGRADO, 2 April (Reuter). Maarschalk Tito heeft op het eiland Brioni, waar hij zijn vacan- tie doorbrengt, 150 vertegenwoor digers van de Kroatische, SIo- weense en Italiaanse bevolking der kuststreken ontvangen. Dit is de eerste bevestiging van eerdere berichten, dat Tito zich op Brioni bevindt. Tito deelde de afgevaardigden mee: „U hebt natuurlijk de leu gens gehoord, die verspreid wor den over vreselijke samenzwerin gen, die op dit eiland zouden ge smeed worden, en over besprekin gen en bijeenkomsten, die ik hier met Engelse en Amerikaanse af gevaardigden zou hebben gehou den. Ik behoef niet te zeggen, dat dit niet waar is". KONING FAROEK ZENDT GEZANTEN NAAR ZAIM Koning Faroek van Egypte heeft twee persoonlijke afgezanten naar Damascus gezonden voor een onderhoud met kolonel Zaim, de Syrische legerleider, die de macht heeft genomen. A.F.P. meldt nog, dat de vleugel adjudant van koning Faroek, kolo nel Mohammed Hilmi, die een per soonlijke boodschap van zijn vorst bij zich had, Zondag te 18 uur door kolonel Hoesni Zaim is ontvangen. Kolonel Hoesni Zaim heeft Zon dag zijn eerste decreet uitgevaar digd; hierin bepaalt hij, dat hijzelf de wetgevende en uitvoerende macht zal uitoefenen, totdat het parlement bijeen zal zijn gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1