Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp tot bestrijding van de aardappelmoeheid Om de erfenis van de Duitse ex-keizer Senaat keurt de begroting Wederopbouw goed D „EEN ZOMERIDYLLE" De heer Groen bepleit een soepele uitvoering RADIO Ex-kroonprins neemt stelling tegen het Beheersinstituut Minister in 't Veld pleit voor het Humanistisch Verbond ■RWACHTING Zei U iets Schaapjes Huurverhoging blijft moeilijk probleem Gesneuveld in Indonesië Vraagt BEHANGSELS door het K.N.M.I, te ig van Woensdag- nderdagavond. I IETS KOUDER meen veel bewolking n enige regen, meest hoofdzakelijk tussen west. Iets lagere tem- SPRAKEN ICE STRAFKAMER n de Enkhuizer ibutie-zaken udige Kamer te Alk- Dinsdagmorgen uit- r viertal zaken tegen istributie-ambtenaren ns hun dienstverband hadden schuldig ge- aalversaties. S. werd veroordeeld waardelijke gevange drie maanden en een 300.of 60 dagen; l der H. kreeg oen !00.of 40 dagen en voorwaardelijk; werd veroordeeld van f 75.of 15 da- erd gevonnist met een 300.of 60 dagen. O. uit Medemblik die ambtenaar tijdens ;ijn verduistering had naakt, werd veroor- :n boete van f 300. ENZONDACEN narcissen beginnen al n de bollentuinen van ind, van de Egmonden, Castricum. Toch zal ndag nog niet de bol- pracht kunnen bewon- let weer gunstig wordt met Pasen een bezoek •nvelden van ons Ken- worden aanbevolen, ssen komen de hyacin- ge tulpen; tenslotte de De officiële Bollen- 24 April, dus Zondag De bloeitijd van de ennemerland valt on- :n met die van de bol- ider Haarlem. In Bree- Anna Paulownap older ter hoofdzakelijk late sld, zodat men daar oor 23 April eerder ulpen in bloei zal kun- >e bollen-Zondag voor an dus veilig op 1 Mei teld. HEER POST EMEESTER VAN \NDSMEER IJK Met ingang van de heer G. G. Post, i'retaris van Langedijk, t burgemeester van de .andsmeer. Achtereem- s de heer Post werk- gemeente-secretarieën iwijk, Kollumerland, i Zuid-Scharwoude. Na n de Langedijker ge- verd hij tot secrtaris Deze promotie is wel tie waard!- .LATIE NIEUWE RECHTER- TSVERVANCER orgen had in het Ge- w aan de Geestersingel een korte plechtigheid :bij de substituut-grif- Arrondissementsrecht- J. A. Markus, die bij Besluit van 4 Maart j.l. as tot rechter-plaats- geïnstalleerd werd. ïgewone zitting der ,'erd te kwart voor tien ice-president, Mr. J. apend waarna mede- de benoeming werd A. W. Holsteijn, de ff icier van Justitie, gens namens het Par- 'elukwensen aan de mde, die hij sinds ja- goed werker kent, en ns uit, dat Mr. Markus name werkkring als tsvervanger zou heb- hij hem tevens een rhtersbenoeming toe- :t woord was daarna tituut-griffier Mej. Mr. de acte van benoe- is. De vice-president ongewone zitting, toen ;e rechters en enkele naren van Parket en Markus hun geluk- den aangeboden. ,N VERMIST commissaris van de te Beemster verzoekt echtgenote te worden aakt met de verblijf- J. Boom, geboren te !6 April 1900. wonende Purmerenderweg 145, rijdagochtend 18 Maart' ïedeneming van zijn i, merk Austin 1935, de echtelijke woning nen sindsdien spoor- ït: lang 1.80 M., flink e gelaatskleur, licht- donkerblond achter haar, een weinig grijs, e en slecht gebit. De in de bovenkaak afwij- ed in donkergrijze graat)grijze fantasie- ;rgrijs, bijna zwart col- ijze hoed en lage zwar- t voor een ongeluk. Woensdag 6 April 1949 PAG. 3 (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER had een uur nodig om het eens te worden over de agenda. De heer Gortzak (com.) wilde interpelleren over een onderzoek, dat bij het leger was ingesteld naar bekend heid met de Slavische talen. De voorzitter wilde dit verzoek toe staan, de fractieleider van de P.v.d.A. dacht er echter anders over. De heer Cortzak moest maar eens beginnen met schrifte lijk vragen te stellen en voor het overige zou hij voldoende gelegenheid krijgen bij de discussies over het Atlantisch Pact. De candidaat-interpellant was het hiermede natuurlijk niet eens, officieel was hem nog niets over dit pact bekend. Wat Moskou zijn mensen toch slecht voorlicht! Het voorstel om de inter pellatie toe te staan werd met 66 tegen 18 stemmen verworpen. Vóór anti-revolutionnairen en communisten en de voorzitter, die zijn eigen voorstel niet kon afvallen. De tweede moeilijkheid werd opgeworpen door de heer Schou ten (a.r.). Hij wilde twee wetsont werpen van de agenda afvoeren, nl. dat inzake de oprichting van een herstelbank voor Indonesië en een waarbij het rijk zich garant verklaart voor een geldlening ten laste van Indonesië. Zijn argument was, dat de Kamer niet over vol doende gegevens beschikte om de economische en financiële positie van Indonesië te kunnen beoor delen. Vrij vertaald in koopmans- Hollands: Wij zijn er geenszins zeker van, dat de zaak nog safe is. De voorzitter deelde mede, dat de behandeling op verzoek van dë regering geschiedde en hij liet het verder aan minister Lieftinck over om de Kamer duidelijk te maken, dat zulks inderdaad gewenst was. Het meest klemmende tegenargu ment van deze bewindsman bleek in het politieke vlak te liggen. Aan de vooravond van 'nieuwe bespre kingen was het gewenst een daad te stellen, waaruit bleek, dat Ne derland vertrouwen stelde in de komende ontwikkeling. Ook deze gedachtenwisseling liep tenslotte uit op een stemming. Met 65 tegen 21 stemmen werd besloten bedoel de wetsontwerpen te behandelen. Tegen A.R., Com., St. Geref. en de heer Weiter. Nog was er het einde niet. De heer Gortzak (com.), die nu een maal zijn zinnen gezet had op een „stunt"! had inmiddels iets anders bedacht. Hij kwam met een motie, waarin de regering werd uitge nodigd per omgaande nadere me dedelingen te doen over het Atlan tisch Pact. Over deze motie zal heden nader worden gesproken. De rij werd gesloten door de heer Roosj'en (a.r.). Hij kwam met het reeds verwach.te verzoek om, te mogen interpelleren qver de nieu we controverse tussen regering en onderwijzersorganisaties. Ook over dit verzoek zal heden worden be slist. Hierna kon dan eindelijk aan de PROGRAMMA DONDERDAG 7 APRIL HILVERSUM II'415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Instrumen tale en vocale soli; 7.4a Morgen gebed; 3.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Mu ziek houdt fit; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Instrumentaal kwintet van Parijs; 10.15 Morgendienst; 10,45 Prof. dr. Alber; Schweitzer, orgel; KRO: 11.00 De Zonnebloem (zieken bezoek); 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; -12.03 Frans v. d, Ven, ba riton, Cor van Boven, piano; 12.30 Mededelingen voor land- en tuin bouw; 12.33 Amusements Orkest o.l.v. Klaas van Beeck; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Karei Vlach en zijn orkest; 13.45 Roer- omme; NCRV: 14.00 Rhapsodia Sex tet; 14.40 Even onder ons; 15.00 Concert voor viool en orkest. Bax; 15,30 Pianorecital door Alice Heksch 16.45 Rhapsodie Espagnole, Ravel; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Gramo- foonmuziek; 18.00 Leger des Heils; 18.15 C.M.B.; 18.30 De Vijf Zapaka- ra's o.l.v. Lex Vervuurt; 18.45 Phil- harmonisch Orkest van New York o.l.v. Arturo Toscanini; 19.00 Het Nieuws; 19.15 Piet van Amstel, orgel; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma proloog; 20.15 Schoonmaak in Jubeldam; 21.30 Familiecompetitie; 22.00 Gramofoon muziek; 22.05 ..De vaart der volken" 22.25 Pianoduo George van Renesse en Felix de Nobel; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwintet in c, K.V. 406, Mozart; 23.45 Koor van de Straatsburger Kethedraal. HILVERSUM I 301 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gevarieerde gra mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Va ria; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Boyd Neel Strijkorkest; 9.30 Een lied gaat de wereld rond; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvita minen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Orgelconcert door Dirk Zwart Jzn., m.m.v. \Jan Laarveld, tenor; 11.45 Voordracht; 12.00 Het Lyra Trio; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 In 't Spi onnetje; 12.38 André de Raaff en Jacques Schutte, piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Promenade Or kest o.l.v. Benedict Silberman m. m. v. Gerard Meyer, viool; 13.50 Luis Mariano met koor en orkest; 14.00 Modepraatje; 14.15 Henri Pluk ker, viool, Pierre Palla, piano en Alexandra Bouwmeester, sopraan; 15.00 „Klimop" (voor zieken en ge zonden); 16.00 ..Assortimento"; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Jacques Pils met het orkest van Jean Marion; 17.40 Het Kwintet Johnny Meyer; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Sportpraatje door Aad van Leeuwen; 18.30 Voor de Strijd krachten: VARA: 19.00 Congri-: van de Partij van de Arbeid; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 In het zoeklicht; 20.15 Eric Hope, piano; VPRO: 20.30 „Jeruzalem"; AVRO: 21.00 „Nehemia" een bijbels drama van Henk Fedder; 22.20 Omroepsters gaan op reis door de Archipel; 22.45 Cultureel leven in West-Indië, door F. Steenmeyer; 23.00 Nieuws; 23,15 André Kostelanetz en zijn orkest; 23.30 De muzikale barometer. afwerking van de agenda worden begonnen. Als eerste punt was aan de orde het wetsontwerp inzake de bestrijding van de aardappelmoe heid. Het aaltje, dat deze nieuwe aardappelziekte veroorzaakt, heeft in 't buitenland reeds grote schade aangericht. Hier is het nog niet te laat, maar dringend ingrijpen is daarom des te meer geboden. De belangen van de telers zelf, maar ook die van de gehele export, staan op het spel. Alle sprekers, de heren v. d. Heu vel (A.R.), Groen (K.V.P.), Borst Com.), den Hartog (V.V.D.), de Ruiter (C.H.) en Vondeling (P.v. d.A.), waren dan ook van de nood zaak van het aanhangige wetsont werp overtuigd. Vooral voor de heer v. d. Heuvel, een verwoede tegenstander van elk overheidsin grijpen, was het een hard gelach. Met grote tegenzin zei hij dan ook ja, maar toch overtuigd, dat hij van een afwijzing de verantwoor delijkheid niet zou kunnen dragen. Algemeen was men van mening in de drie jaar op dezelfde grond aardappelen mogen worden ver bouwd, in de kop van Noord-Hol land, waar vroege aardappelen worden geteeld, zou zeker een mildere regeling mogelijk moeten zijn. Bij al degenen, die hiervoor pleitten, ging de heer Groen (K.V.P.) aan de kop. De minister deelde in antwoord hierop mede, dat overwogen werd voor deze streek een van jaar tpt jaar vijftig-procents-teelt toe te staan. Of ook voor de streken, waar industrie-aardappelen wor den verbouwd, een aparte regeling zal kunnen gelden, liet de minister nog in het midden. Via de land bouworganisaties zal een dergelijk verzoek moeten worden gedaan. De heer Groen sneed ook de kwes tie van de schadevergoeding aan. De kleinere bedrijven kunnen zonder veevoer komen te zitten en het ware billijk, dat deze dan worden bijgesprongen met een extra toewijzing krachtvoer De minister wilde zulks overwegen, hij stelde echter voorop, dat ook de kleine bedrijven toch nog wel de mogelijkheid behielden om in hun behoefte aan veevoeder te kunnen voorzien. Met de heer Groen was de bewindsman het eens, dat een ruimere toewijzing van andere teeltvergunningen met de nodige voorzichtigheid zou moeten geschieden. De betrokke nen zelf, aldus had de heer Groen opgemerkt, hebben er geen baat bij en het kon het bestaan van anderen bedreigen. Waar dezelfde afgevaardigde geïnformeerd nad naar de kosten, die de uitvoering van de wet met zich zou brengen, deelde de minister mede, dat de Plantenziektekundige Dienst reeds over een post beschikte, waaruit geput kon worden, minder draag krachtige keuringsdiensten zou den wellicht kunnen worden bij gesprongen. Deze laatste toezeg ging vond de heer Groen nog al vaag, het kwam hem niet waar schijnlijk voor, dat b.v. de N.A.K. hiervoor een apart bedrag zou kunnen uittrekken. De minister Het boek van dr. Vlekke, „Amerika en wij", is een inte ressant boek. Niet alleen om de geschiedkundige en politieke wijsheid, die het verkondigt, noch om de critiek, welke het op onze voorlichting levert, maar ook om een paar aardige tips. Zo meent de schrijver, dat het tentoonstellen van de Nachwacht van Rembrandt op een tournee door Ameri kaanse steden meer goodwill voor ons land zou hebben kun nen verwerven, dan menig voorlichtingsbureau of propa gandistisch artikel. Verder trof me zijn uitspraak, dat de kracht van de Amerikaanse partijorganisatie gelegen is in de plaatselijke partijmachine. In de snel-ge groeide steden organiseerden de partijen buurtcomité's, waarvan de le den al hun tijd geven aan de politiek! Ik dacht netdat dit een merkwaardig exempel zou zijn voor Nederland,'' toen er dit nog veel merkwaardiger zinnetje achter volgde: „Hun chefs op het stadhuis zetten hen op de stedelijke lijst van salarissen voor een of andere onnodige functie, zodat ze van de zorg voor het dagelijks brood verlost zijn"Zo iets doen wij hier niet, althans niet meer, sinds de parlemen taire democratie weer wat op gang is. En toch ligt ook bij ons de kracht van de partijorgani satie bij de plaatselijke partij machine. Dus zullen we moe ten blijven trachten, het met vrijwillige krachten te rooien! dat de wet, waar mogelijk, zo soe-1 meende dat ook een instelling als pel mogelijk zal moeten worden de?e toch moest blijk geven het tnerenast Srhriift de wet vnnr belang van de ziektebestrijding m toegepast hchrijlt de wet voor, te zien Het wetsontwerp werd dat in het algemeen slechts efcns z.h.s. aangenomen. Stoffelijk overschot van vermiste jongen gevonden Uit de zijtak van het Twenthe- kanaal nabij Wierden is door de politie het stoffelijk overschot op- gedregd van de 16-jarige Coen Huy- gen te Hengelo, die sedert 12 Maart j.l. werd vermist. De jongen is op die Zaterdag in werkkleding weg gereden en was sedert niet weer gezien. Het vinden van zijn rijwiel op de berm van het kanaal was aanleiding tot het instellen van 'n onderzoek. E ERFENIS van de Duitse ex-keizer: Huize Doorn met 45 ha grond en geld en effecten tot een bedrag van ongeveer 2 millioen gulden, was Dinsdag het onderwerp van een geding van ex-kroonprins Friedrich Wilhelm von Hohenzollern contra het Nederlandse Beheersinstituut. Dit instituut heeft aan de ex- kroonprins de niet-vijand-verklaring geweigerd. Het als Duits eigendom ten behoeve van de Staat der Nederlanden geconfis- ceerde eigendom der Hohenzollerns in Nederland werd dienten gevolge niet aan de ex-kroonprins overgedragen. Deze kwam van deze beslissing in appèl bij de Raad voor Rechtsherstel, waar Dinsdag de pleidooien van mr. B. R. Wesseling voor de ex-kroon prins en mr. J. van den Berg namens het Beheersinstituut werden gehouden. Berg, de confiscaties van eigen dommen van vroegere vijandelijke ondjrdanen niet bezien als een persoonlijke straf wegens vijandig optreden. Het ligt in de bedoeling, dat dergelijke onteigeningen ge volgd kunnen worden door schade vergoeding, te geven door de rege ring van het ex-vijandige land. Mr. van den Berg baseerde een groot gedeelte van zijn pleidooi op de motieven van de schadevergoe ding voor oorlogsverlies enerzijds en op het veiligheidsmotief ander zijds. De kwestie van veiligheid betreft het voorkomen van econo mische machtsvorming van Duits vermogen buiten de grenzen van dat land. De inbeslagneming van ex-vijandelijk bezit is hiermee in volledige overeenstemming. Mr. Wesseling heeft in een zeer langdurig betoog o.a gezegd, dat ex- kroonprins Friedrich Wilhelm wel degelijk positieve verdiensten voor de geallieerde zaak heeft gehad. Het aanvankelijke meespelen met het nationaal-socialisme noemde spr. een houding van argwaan en afwachten. De ex-kroonprins heeft inderdaad hakenkruisbanden gedra gen op uniformen van de stöhlhelm van het oude keizerlijke leger en van het NSKK, doch dit geschiedde aldus spr. om redenen van politie ke aard. Het lidmaatschap van het NSKK vloeide automatisch voort uit het lidmaatschap van de ex- kroonprins van de Duitse automo bielclub. Ter sprake kwamen drie tele grammen door de ex-kroonprins verzonden. Het eerste, uit 1936, was gericht aan Mussolini, die hierin werd gefeleciteerd met het wel slagen van de veldtocht in Ethiopië. Dit telegram eindigde met de woor den „leve de Koning, leve de Du- ce." Hitier heeft de ex-kroonprins dit telegram zeer kwalijk genomen, omdat hij er een politieke stunt in heeft gezien, aldus mr. Wesseling. De ex-kroonprins ontkent na de overval op Noorwegen en de over weldiging van Nederland, België en Frankrijk, telegrammen aan Hitier te hebben gestuurd. Dit schijnt, aldus spr. gedaan te zijn door zijn nationaal-socialistische kabinets-secretaris, die echter in Russische krijgsgevangenschap ver dwenen is en dus niet kan getuigen. Mr. van den Berg voerde hier tegen aan, dat inderdaad die tele grammen aan Hitier geen bewijs kracht tegen de ex-kroonprins heb ben, omdat zij niet ondertekend zijn. De teksten ervan liggen echter psychologisch wel in de lijn van de ex-kroonprins. Hij had immers de bijnaam „der depeschenprinz" en erkent zelf in zijn gedenkschrif ten, dat hij op de meest noodlot tige momenten in de historie tele grammen placht te sturen. Spr. concludeerde, dat de ex- kroonprins geen positieve verdien sten voor de Nederlandse of geal- De raad werd gepresideerd door prof. mr. Ph. A. N. Houwing. Mr. Wesseling zeide, dat de ex-kroon prins een goede houding t.a.v. het nationaal-socialisme heeft aange nomen. Hij bestreed diverse be weringen. o.a. die, dat de ex-kroon prins althans in de aanvang van het Hitler-regiem het nationaal- socialisme begunstigd zou hebben. Men moet echter niet vergeten, zo zeide spr., dat de Hohenzollerns in Duitsland in een glazen huisje leefden en dat zij- verdacht werden van monarchistische activiteit. Het is zelfs zo ver gekomen, aldus spr. dat aan de Hohenzollerns geduren de de oorlog het recht is ontnomen, om bij de Duitse weermacht te die nen. Voorts zou volgens de verde diger ex-kroonprins Friedrich Wil helm zijn steun hebben gegeven aan de verzetsbeweging. Mr. van den Berg voerde hier tegen aan, dat ont-vijanding in Nederland, mede krachtens het ge allieerde verdrag van 1945 van Parijs slechts om zeer bijzondere reden kan geschieden. Immers alle vijandelijke vermogen, dat viel onder de jurisdictie van eeq, der verdragsluitende landen, waartoe Nederland behoort, werd als „voor schot" op herstelbetaling, te beta len na een vredesverdrag gecon- fisceerd. Alleen gevallen van bij zondere verdiensten van ex-vijan delijke onderdanen voor Nederland of voor de geallieerde zaak, kun nen tot ont-vijanding aanleiding geven. Men moet, aldus mr. van den Het mooie Evangelie van vanmorgen doet ons denken aan die dieren, welke voor ons een beejd zijn van zachtheid, van gedweeheid en volgzaam- 'heid. Christus heeft ons, die in Hem geloven, willen vergelij ken met schapen, met een kudde, waarvan Hij de goede Herder is. De goede Herder. Want, zo staat er: „Ik ken ze". Denk daar eens over na, dat Christus u kent. Hij weet alles van u. Hij weet het mooie en goede, het minder-mooie, het lelijke, het moeilijke, 't zware, hei beproevingsvolle van ons leven. Hij weet dat alles. Hij kent ons van binnen en van buiten, onze daden en onze be doelingen. Is dat niet gewel dig? Christus zegt van ons: „Ik ken ze". Houd dat woord vast: Hij draagt immers zorg voor u! MARCUS. lieerde zaak heeft gehad, ook al heeft hij eens bemiddeld voor drie ter dood veroordeelde Nederlandse officieren en dat dientengevolge het verzoek om ont-vijanding van ex-kroonprins Friedrich Wilhelm door de raad dient te worden af gewezen. Mr. Wesseling daairentegen zei- dat de ex-kroonprins in Duitsland bekend stond als een onbetrouw baar, verdacht en aan het nazi-re giem vijandig element, lid van een vijandige dynastie en dat hij, mede krachtens zijn verdiensten en anti nazi activiteit, zeker voor ont-vij anding in aanmerking kwam. De President voor de raad voor Rechtsherstel, prof. mr. Houwing. verdaagde de zitting hierna tot 5 Mei. De pleidooien werden bijgewoond door Carl Hans graaf Hardenberg als de vertegenwoordiger van de ex-kroonprins, door de Zwitserse geleerde op het gebied van inter nationaal recht dr. A. Keiler en door de burgemeester van Doorn. De zitting duurde bijna vijf uur. (Van onze parlementaire redacteur a i.) OOK DE EERSTE KAMER heeft haar flat gegeven aan de be groting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Gisteren beantwoordde minister in 't Veld nog een aantal vragen, die hem vorige week door de Kamer waren gesteld. Veel nieuwe gezichts punten opende hij echter niet ten aanzien van de wederopbouw. Hij zeide geen voorstander te zijn van duplex-woningen. Dcre zijn echter thans als noodzaak te aanvaarden. Zonder deze duplex-woningen is het schier onmogelijk enigszins in te lopen op de geweldige achterstand in de woningbouw. Ook ten aanzie.) van de verdeling van het bouwvolume achtte de bewindsman nog niet de juiste methode gevonden. ,,lk geef het echter een ieder te doen een systeem uit te denken, dat een ieder bevre digt", zeide hij. „Dat iedereen ontevreden is, stelt me gerust", voegde de bewindsman er aan toe. Veel nieuws zat er niet in de mi- nistriële rede. Nochtans lukte het mr. in 't Veld tot tweemaal toe de Kamer toj 'n felle reactie te prik kelen. De eerste maal, toen hy zich zeer laatdunkend uitliet over het beleid van het kabinet, dat in de jaren '35 en '36 aan het bewind was. „In die jaren had de regering de krotwoningen moeten oprui men", zeide hij. De minister grond de deze opmerking met erop te wijzen ,dat in die periode er ar beidskrachten te over waren. „Het is een eeuwige schande, dat er toen niet meer woningwetwoningen zijn gebouwd", voegde hij hieraan toe. Dat was volgens de heer Tjelma (A.R.) toch wel wat al te boud ge sproken. Deze afgevaardigde wees erop, dat in het toenmalige kabinet ook tegenwoordige partijgenoten van de minister de verantwoorde lijkheid droegen. Een dergelijke tendentieuze voorstelling van za ken kon hij weinig waarderen, zo zeide de heer Tjelma. Minister in 't Veld antwoordde, dat hij het niet zo kwaad gemeend had als de Ka mer wel had gemeend. Hij had zich echter laten verleiden tot een ver wijt omdat thans de krot-woningen hem zeer veel zorg geven. Voor de tweede maal bracht de minister een deel der Kamer in het geweer toen hij de godsdienstige verzorging van de arbeiders in Duw- en wederopbouwkampen ter sprake bracht. Volgens de minister dient ook het Humanistisch Ver bond in deze kampen gelegenheid te krijgen zijn werk te doen. De heer Schippers (A.R.) bestreedt deze mening! Hij wees op de taak van de Kerk, die volgens hem de enige verkondigster is vanhet Evangelie. Mr. in 't Veld kon het daar per soonlijk niet ïee eens zijn. Volgens zijn inzichten heeft het Humanis tisch Verbond het recht en de taak zich met de belangen van de bui tenkerkelijke bezig te houden. In middels heeft de bewindsman ech ter contact opgenomen met een vertegenwoordiger van de R. K. Kerk als met een van de Protes tantse kerken teneinde tot een op lossing van de aan de orde zijnde problemen te komen. De minister kon nog geen nadere mededelingen doen over de komen de huurverhoging. Wel zeide hij De sterke Zuidwester storm heeft het water van het IJselmeer naar de Friese kust gedreven en van het Buiten-IJ buiten Je Oranjesluizen weggeblazen. Het waterpeil is ongeveer 2 meter lager dan normaal, zodat verscheidene schepen op het droge zitten. De opvarenden zijn geisoleerd tot de wind gaat liggen en het water terugkeert. nog eens nadrukkelijk, dat deze verhoging noodzakelijk is. Het blijft echter een moeilijk probleem. Tenslotte deelde de minister de Ka mer mede, dat de termijn voor aan vragen van premiegelden ter fi nanciering van woningverbeterin gen onherroepelijk gesloten is. Het beschikbare crediet is reeds thans met twee en een half millioen gul den overschreden. „Willen we rede lijk zijn, dan moeten we met 10,5 millioen gulden, die aan de woning verbetering en splitsing zal worden besteed tevreden zijn, aldus de mi nister. Na wederopbouw en Volkshuis vesting keurde de Kamen ook nog de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. goed. Niet echter voor dat minister Spitzen had toegezegd dat hij zo spoedig mogelijk zal ko men met voorstellen, welke de Rijkspostspaarbank al of niet defi nitief onder directie van de P.T.T. zullen plaatsen. DE ZWARTE KOLONEL (Vervolg van pag. 1 Minister Lemeina: „Dat ge schiedde in opdracht van de repu blikeinse regering. Die opdracht heb ik uitgevoerd. Wij wilden ver mijden propaganda te maken voor onze vijand door onze eigen men sen met Nederlandse goederen te helpen". Kolonel Julian: „En u wilt mij vertellen, dat uw regering in staat is de millioenbevolking van Indo nesië een menswaardig bestaan te verschaffen". Gesprekken met Indonesiërs „Ik heb met. honderden mensen in het republikeinse gebied gespro ken. Ik heb allen de vraag gesteld: wilt u de republiek terug? Elk een antwoordde ontkennend" zo vervolgde onze Amerikaanse vlie ger-kolonel zijn verhaal. Hij toon de een foto van een Indonesisch meisje een pakstertje in een sigarenfabriek dat hem had verteld, hoe zij onder het repu blikeinse regiem voor haar werk betaald werd met één cent per dag. Nu, na de tweede politionele actie, verdiende zij een rijksdaal der per dag en zij had hem gezegd: liever pleeg ik zelfmoord, dan dat ik de republiek terug zou willen hebben. „Ik kan u duizenden van soort gelijke voorbeelden geven, maar het lijkt me niet noodzakelijk. Ik wijs er met nadruk op, dat ik door niemand ben beïnvloed, dat ik door geen enkele instantie wordt betaald, niet in dienst ben van enige regering, dat ik uitsluitend naar Indonesië ben gegaan om me een persoonlijk, eerlijk oordeel te vormen en dat ik geen ander doel had, dan mijn ervaringen neer te leggen in een artikel in „Our World". Ik stuurde dit van Parijs uit naar New York en toen ik daar reet de Queen Elisabeth arriveerde, bleek het zo'n indruk- te hebben gemaakt, dat niet minder dan 37 verslaggevers en fotografen, radio reporters en- televisie-operateurs mij opwachtten en mij interview den. Overigens kreeg ik een zelfde anti-demonstratie te verduren als Bevin en Churchill bij hun aan komst enkele dagen geleden." En nu Amerika, Waarom heeft in de Verenigde Staten zo'n aan zienlijk deel van het publiek de zijde gekozen van de republikei nen tegen de Nederlanders? „Omdat," zegt Julian, „de Neder- De regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 24 Maart 1949: Sold. L. Stoel, uit Ellemeet (Zeel.) Gesneuveld 25 Maart 1949: Sold. W. Bankersen, uit Oudkarspel (gem. Lange dijk N.-H.) KON. MARINE: Overleden t. g. v. oorlogsver wonding op 2 April 1949: Mar. P. J. B. Garthoff uit Amsterdam. KON. NED. IND. LEGER: Gesn. op 11 Maart 1949: Vrijw. dienstpl. sold. Abdoe; Gesn. 13 Maart 1949: Man. sold. 2e kl. mf. J. Bintang; Man. sold. 2e kl. inf. L. Kaawoan; Man. sold. 2e kl. inf. K. Monii." Amb. sold. 2e kl. inf. P. Hia- riej; Amb. sold. 2e kl. inf. A. Noija. Gesn. 13 Maart 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. E. Sej. patfiratu: Amb. sold. 2e kl. inf. S. Usmanij; Soend. sold. Ie kl. inf. Joesoef; Tim. sold. 2e kl. mf. H. Newaoema; Man. korp. inf. C. Pangemanan; Jav. sold. 2e kl. inf. Samat. Gesn. 15 Maart 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Seman. Gesn. 16 Maart 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. A. M. Suripaftij; Amb. sold. 2e kl. inf. J. J. Wenno. Gesn. 17 Maart 1949: Amb. serg. inf. D. Muskita. Gesn. 19 Maart 1949: Soend. korp. inf. Saata; Soend. sold. 2e kl. inf. Mamat. Allen uit Indo nesië. landse regering practisch niets ge steld heeft tegenover de geraffi neerde propaganda van de republi keinen, een propaganda, die ge schoeid is op communistische leest en die fanincieel steunt op het enorme kapitaal van de Fox-maat schappij en een rubberfirma. Die twee firma's hebben belang bij een republikeinse heerschappij in In donesië, omdat ze zakelijke con tracten met de republikeinse rege ring hebben afgesloten. Tegenover de stortvloed van kostbaar propa- ganda-materiaal, die deze firma's over Amerika uitgieten, stelt de Nederlandse regering harerzijds niets dan een minimum aan voor lichting." Met grote heftigheid vervolgde Julian: „zegt u het Nederlandse volk, dat Indonesische leiders mij als neger dikwijls eerst als een der hunnen beschouwden, dat ik me feitelijk als een der hunnen gevoel, maar dat ik tot de overtui ging ben gekomen, dat de republi keinse leiders niets anders hebben gedaan en nog doen, dan hun eigen volk uitbuiten en beroven. Het Nederlandse publiek moet achter haar regering staan in de kwestie Indonesië en het moet niet langer \ycrkeloos toezien hoe de republikeinse leiders het Indone sische volk, dat door Nederland zelf is opgevoed tot een beschaafd volk, thans terugwerpen in de mod der." Als besluit van het onderhoud gaf Julian zijn méning te kennen over de Veiligheidsraad: „De Veiligheidsraad of de Vere nigde Naties hebben niet het recht enige vorm van regering aan enig land op te dringen. Waarom be moeien ze zich wel met Indonesië en durven ze niet tegen Rusland op te treden voor de infiltraties op de Balkan? De Veiligheidsraad be zit niet voldoende autoriteit voor Indonesië is de enig juiste oplos sing een plebisciet. En dat is juist, wat de Indonesiërs zelf willen." Onderzeeboten „Zeehond" en „O 24" varen thuis Donderdag 7 April te 11 uur zul len Hr. Ms, onderzeeboot „Zee hond", onder commando van de luitenant ter zee der eerste klasse J. H. Baron Mackay en Hr. Ms. onderzeeboot „O 24" onder com mando van de luitenant ter zee der tweede klasse R. van Wely aan de onderzeedienst Waalhaven te Rot terdam aankomen. Op 1 Maart 1949 vertrokken de boten uit Willemstad (Curacao) voor de thuisreis naar Nederland. Het terrein van de onderzee dienst zal te 10 uur v.m. (dus een uur voor aankomst der onderzee boten) voor .de familieleden van de opvarenden en belangstellenden worden opengesteld. EXTRA VLUCHT NAAR BATAVIA Zondag: 10 April a.s. vertrekt een extra KLM-constellation naar Ba tavia. Tien passagiers maken de reis mee. Het toestel zal bovendien twee ton post vervoeren. FEUILLETON Toen hoorde zij het ookeen geluid in de kamer van Jean 'n vreemd slepend geluid als kroop iemand over de grondHet was akelig. Cato was de kamer uit en de gang doorgelopen, voordat Miek de deur uitkwam. Ze stond voor de kamer van Jean en morrelde aan de deurkruk, maar de deur scheen te klemmen; ze kon hem niet open krijgen. „Jean?" Die kreet zou Miek nooit vergeten. „Jean dan toch?" De deur ging eindelijk open en Cato rende de kamer binnen en boog zich over ietsover ie mand heen, die op de vloer lag. Langzaam, bijna onpasselijk van schrik, ging Miek erheen. „Cato... als ik.. Cato hief het vertrokken, bijna onherkenbare gelaat wat op. „Ga dokter Kempers halen. Zeg hem dat hij dadelijk „Is hij „Ga hem halen," zei Cato bijna fluisterend. „Hij moet komen, en zo gauw mogelyk." Miek wendde haar ogen af van de op devloer liggende gestalte, maar uit het verwrongen gezicht van Cato, uit haar gebogen hoofd en haar be-, door A. F. vende handen had ze genoeg zien ge- Langzaam en op de tast af be reikte ze het einde van de gang, nam de telefoon van de haak en vroeg om dokter Kempers. Hij gaf antwoord en scheen te begrijpen, wat ze van hem verlangde, al had Miek er nauwelijks enig idee van, wat ze hem vertelde. Daarna draai de ze met bevende vingers haar eigen nummer. De bel ging ééns, tweemaal over... Haar oren suisden zo erg, dat ze nauwelijks haar eigen stem hoorde. „Hansje met Miek. Ik ben bij Cato thuis". Ze slikte een paar maal. „Zou je dadelijk hierheen willen komen?Er is iets ge beurdJaJean!" Op de top Van een heuvel halver wege tussen Maastricht en Hout- hem had Hans zijn auto tot stil stand gebracht. En terwijl hij om zich heen keek naar de glooiende heuvels, waarover de herfst reeds zijn gloeiende kleuren had uitge strooid, voelde hij, hoezeer hij in zijn studietijd die schoonheid van het wisselen der seizoenen meer gemist had, dan hij zich toen be wust was. Nu genoot hij er met volle teugen van. Hij woonde nu buiten en had een eigen huis. Hij was, omdat het Zaterdag was, al vroeg van kantoor gegaan en voordat hij naar huis ging, wil de even enige papieren, die hij van de notaris voor Cato gehaald had, bij haar aanbrengen. „Ik kom dus wat later koffie drinken," had hij die morgen tegen Miek gezegd. „Maar je hoeft niet te wachten, ik eet wel, zoals het uitkomt." „Vraag of Cato bij ons 't avond brood komt eten," had ze voorge steld. „Ze moet zich wel heel erg eenzaam voelen, zo alleen in huis." En ze had nog gevraagd: „Wat denk je, dat ze met haar huis zal doen, Hans?" „Zou ze het moeten verkopen? Om het geld misschien?" „Dat zal niet nodig zijn," ant woordde hij. „Jean had een levens verzekering voor haar gesloten en dan had hij nog enkele spoorweg aandelen, Amerikaanse meen ik die hij waardeloos achtte, maar die juist in de laatste tijd begonnen waren, dividend uit te keren. Hij had ze nog -van zijn moeder ge- erf d Maar ook al was dat niet ge weest, zou Cato zich heus wel kun nen redden. Je moet bedenken, dat ze heel haar leven in betrekking is geweest en gespaard «heeft." Miek had hem vreemd aangeke ken en zich dan afgewend. Ze was in de laatste dagen bijzonder stil geweest, van die onvergetelijke avond af, dat hij naar het huis van Curfs was gekomen en haar daar in de keuken aangetroffen had, terwijl dokter Kempers en Cato met Jean bezig waren, was ze heel anders geweest, dan Hans haar ooit gekend had. De dood van Jean had in één enkel ogenblik bewerkt, wat anders wellicht maanden en misschien jaren gevorderd zou heb ben, hij had haar met een schok tot rijpheid en bezadigdheid ge bracht en haar eerlijk doen ver staan tegenover zichzelf en tegen over haar man. Toen ze later op die avond in hun eigen huis teruggekeerd waren, had ze tegen Hans verteld, waar om ze naar Cato toegegaan was. „Ik was erheen gegaan om voor jou te vechten, Ik heb haar dat ronduit verteld. Ik heb afschuwe lijke dingen tegen haar gezegd, Hans. Ik voel er behoefte aan, je te vertellen En zo had ze doorgesproken met een ongekende rust en terwijl ze sprak, had hij zich kunnen voor stellen, hoe die twee tegenover el kaar gestaan hadden, Miek, over- spanen van jaloerse nijd, met ge balde vuisten, fonkelende ogen, en overslaande stem, Cato, rustig on der het lamplicht gezeten met de handen in haar schoot, luisterend naar wat de andere tegen haar uit spuwde, zonder dat een spier van haar gelaat vertrok. (Wordt vervolgd) (Adv.) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3