ouóe WAAG „HE VERFPOT" Schreieder op weg naar Amerika? De toe UCÜ2 r DE HUISBAAS ZEGT TOCH NEE 95 paarden ingeschreven Montserrat voor Covoto J DE COURSES VAN ZONDAG Of Oud-burgemeester Jb. v. Reenen heden negentig jaar Koninklijk bezoek aan de Volks hogeschool te Bergen REISBUREAU DE MAGNEET ALKMAAR EN OMSTREKEN Het nieuwe altaar in de St. Laurentius Costuum naar maar gratis Smï, nmek. DE NATIONALE FEEST DAGEN Vrij of geen vrij? Dierenbescherming Op Vrijdag vlees in Alkmaarse restaurants R.A.O.-REVUE „DURF TE LACHEN" NA-UITREIKEN BONKAARTEN PALMPAAS-OPTOCHT met muziek van „Sint Caecilia" Schoolvoetbal R. K. Scholen ZONNEBRILLEN TOSCA CRêME Majoor de Graaf over het England-Spiel Hoofdschuldige van het Spiel was een Engelse officier AiQQpDpy^f HOOFDP'JNTABLETTEN Dr MEENK'S SPROETEN P. O.A. N.V. Payglop Marktberichten Voed se Ook van gunstige PAC. 2 Vrijdag 8 April 1949 CONSECRATIE OP MARIA HEMELVAART De reeds lang bestaande plannen voor een nieuw hoofdaltaar in de St, Laurentiuskerk zijn thans zover gevorderd, dat binnenkort met de uitvoering ervan begonnen zal worden. Het Kerkbestuur heeft toe stemming voor deze uitvoering ont vangen en de fa. S. H. J. Swart en Zns, steenhouwers te Alkmaar- Schagen ontv.ingen de vererende op dracht dit werk uit te voeren. De mensa of altaartafel en de kolommen zullen gemaakt worden van het mooie Italiaanse Arabesca- to-marmer, waarvan men een plaat in de toonzaal van de fa. Swart op het Ritsevoort kan bewonderen; de vijf traptreden worden uitgevoerd in Petit Granit. De tekening, die wij van het al taar zagen, geeft de indfuk, dat hel een fraai gehe.el zal worden; hei altaar komt ongeveer op dezelfde plaats als het tegenwoordige hoog altaar. Hoewel gehoopt was, dat het werk voor Pinksteren zijn beslag zou krijgen, kon deze wens door om standigheden niet verwezenlijkt worden. Op 18 Juli wordt met het werk begonnen, terwijl op Maria Hemelvaart, 15 Augustus het nieuwe hoofdaltaar geconsacreerd zal wor den. Dg fa. Kuhl, Hofplein viert haar 55-jarig bestaan en om haar clien tele in dit heugelijke feit te be trekken, krijgt elke koper van een costuum naar maat in de periode van 9 April tot 14 Mei een nummer, dat hem de kans geeft op een gra tis costuum naar maat. Een aardige attractie. t h. k r a a k m a n z o o n STE6NENBRU& ALKMAAR TF.LEFOON 2604 (K 2200) ALKMAAR. Voor een niet- geheel gevulde Gulden V'lies-zaal bracht 't Rotterd. Toneel Woens dagavond 't stuk van de Spaanse schrijver Emmanuel Robles „Montserrat"; een sterk, zij het wat al te gechargeerd dramatisch toneelstuk, waarvoor de gegevens ontleend zijn aan de Venezulaanse vrijheidsstrijd tegen de Spanjaar den in het begin van de vorige eeuw. De schrijver stelt hier een Spaans officier, die, vol afschuw voor de terreur, die zijn landge noten onder het vrijheidslievend volk uitoefenen, de zijde kiest van dit volk, voor de moeilijke keus zes onschuldige mensenlevens te offeren, of de ziel van het verzet, Simon Bolivar te verraden, die hij heeft helpen ontvluchten. De grondgedachte, dat de vrij heid van heel een volk het levbn van velen waard is, wordt door de schrijver in de meesterlijke dialo gen van de hoofdvertolkers uitge sponnen. Stuk voor stuk worcfen de zes gijzelaars, nadat zij een uur lang tevergeefs hebben getracht Mont serrat te bewegen hun leven te sparen, voor het peleton geleid en steeds heviger wordt de kwelling van Montserrat onder het psyv chisch sadisme van de gruwelijke Igguièrdo, die er geen geweten en geen geloof in de Goddelijke rechtvaardigheid op na houdt. Richard Flink gaf van deze wrede Spanjaard een meestebjke creatie; hij typeerde voortreffelijk de militaire overwinnaar, voor wie de levens van een overwonnen volk geen waarde heeft. Tegenover deze spotter met God en Zijn gebod stond de edele Montserrat, die tot het bitter einde gemarteld werd, niet in zijn eigen lichaam, maar in het leed, dat hij anderen moest aandoen, om zijn ideaal, de vrijheid van een geheel continent te bewerken. Remmelts speelde met gevoel en met over tuiging, zonder in het theatrale te vervallen. Hij was een waardig tegenspeler van Richard Flink als de wrede militair. De onsympathieke priesterfiguur c}roeg er niet toe bij de waarde van dit stuk te verhogen; het was oen karakituur, die zijn koning beter diende dan zijn God. Frans v. d. Lingen wist deze ondankbare rol niet tot een succes te maken. Louis de Bree speelde met verve de egoïstische koopman, die zich dp vernedering moest laten onder gaan, dat hij zelfs zijn eigen vrouw op wilde offeren, om zijn leven te redden. Ad Noyons gaf een aparte ver tolking van de kunstzinnige pot tenbakker; Adolf Rijkens vertolk te niet onverdienstelijk de toneel speler, die het leven lief heeft. Stine Lerou bleef beneden de ver wachting; zij speelde de moeder, die haar leven wilde behouden terwille van haar kinderen. Op vallend was het goede, stille spel van Bep Versluys als Elène en Jan Velzeboer als Ricardo; de twee jonge idealisten, die hun roeping voor de vrijheid verstonden. Stcye van Brandenburg speelde met veel bravour de ijverige dienaar van zijn koning en handlanger van zijn wrede meester. Het décor van Ir. Viergever mocht er zijn; de regie van Paul Storm viel alleszins te loven. Het was een stuk, dat insloeg, getuige 't applaus, dat het publiek zeer onder de indruk —na I en II ach terwege liet, doch na III overvloe dig gaf. Fr. O. In de meeste bedrijven wordt, naar verluidt, op de beide nationale feestdagen, Koninginnedag en 5 Mei, vrij gegeven. Ook het Kijk, zo wel als Provincie en Gemeente, geven aan hun personeel vrij-af.' Maar in de bouwnijverheid denkt men er anders over. Er is namelijk naar ons is gebleken van de Be- drijfsraad voor het Bouwbedrijf een circulaire uitgegaan, waarin ver meld staat, dat deze nationale feestdagen niet gelden als verplicht te snipperdagen en dat er dus geen vrij kan worden gegeven. De nood in de bouwnijverheid laat dat vol gens de circulaire niet toe. Wel kan men individueel in de voorko mende gevallen een vacantiedag toestaan. Het lijkt ons een vreemde figuur dat op dagen, waarop heel het volk feest viert, de bouwvak arbeiders onder dc tonen van de fanfares en temidden van vlaggen rustig aan de arbeid zouden tijgen. Men wordt cr aan herinnerd, dat geen dieren bij de Inspecteur ge bracht mogen worden. Men wordt verzocht de dieren enige dagen te bewaren tot een tehuis voor deze dieren is gevonden. Zwervend zijn aangetroffen een type jachthond (bruin-grijs-lange staart) en een wit hondje (zwarte kop-type foxhond). Ter beschik king een zwarte 2-jarige hond, vriendelijk voor kinderen. Wie kan ons helpen aan het adres van de schipper, die verleden week zand of grint te Koedijk heeft ge lost, eigenaar van de thans in Alk maar zwervende rode langharige hond. Adres: Inspecteur C. Verwer Baanstraat Alkmaar. Op voorstel van Alcmaria V.V.V. heelt de Rijkshoveca aan de Alk maarse restaurantbedrijven, die daar prijs op stellen, toegestaan gedurende het vreemdelingenseizoen des Vrijdags vlees te serveren, ech ter onder beding, dat dit dan des Zondags in hun zaak niet is toege staan. Een bewijs, dat Horeca het belang inziet van het Vreemdelin genverkeer des Vrijdags gedurende het zomerseizoen. Medische Sportkeuring ALKMAAR. Het bureau Me dische Sportkeuring te Alkmaar, hield gisterenavond in het Wapen van Haarlem zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van Dr. J. Degenaar, die enige ogenblikken stilte vroeg ter herdenking van wijlen Dr. H. E. J. ten Kleij. De boeken werden accoord be vonden; na het verslag van de secretaris-penningmeester, de neer Jonker, trad het bestuur reglemen tair af. Het werd herkozen. Een der vertegenwoordigers stelde een wijziging in de statuten voor, met dien verstande, dat het gehele be stuur niet en bloc hoeft af te tre den. In de commissie voor kascon trole werd voor 1949 aangewezen de vereniging „Voorwaarts" te Stompetoien. Enige discussie had plaats naar aanleiding van het feit, dat de se cretaris-penningmeester het te druk had. Nadat enige voorstellen gedaan waren, kwam het bestuur met een oplossing. Een secretares se zal de heer Jonker een avond per week helpen. i Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. ONZE AGENDA VICTORY HOTEL. 8 uur: Middenstands - Appèl (van Teylingeftzaal) VICTORY HOTEL. 8 uur: Ontwikkelingsavond K.A.B. GULDEN VLIES, 8 uur: R.K. Vrouwenbond. BIOSCOPEN: Harmonie, de Rode Schoentjes, 18 jaar; A B.T., Moord in het Luna park, 18 jaar. Overige films ontraden NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. NA-UITREIKING Bonkaarten Zaterdagmorgen van 911 uur aan de Oude Gracht- (Advertentie) In de goed bezette zaal van het Gulden Vlies organiseerde de R.A.O. een revue-avond, die tevens als contact-avond was bedoeld, voor de militairen van het Alkmaarse gar nizoen en vele belangstellenden uit de burgerij. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord van de R.A.O.-officier, Lt. W. Herre- bout, waarna het woord was aan het gezelschap van Jan Brouwer uit Schiedam, die in Alkmaar, zo wel voor de burgerij als voor de militairen geen onbekende meer is. In een vrolijk en vlot programma, getiteld: Mens durf te lachen, voer de hij zijn gehoor langs de humo ristische kant van het leven én reeds in het eerste nummer met de zwarthandelaar Zoetekauw wist hij de lachers op zijn hand en de stem ming er in te krijgen. Zoals gewoonlijk klopte het ge drukte programma geenszins met 't uitgevoerde, hetgeen het talrijke gehoor echter niet belette met een vrolijk gezicht de grappen en grol len waaronder verscheidene met 'i politieke inslag, in zich op te ne men. Van de uitvoerenden noemen wij spéciaal Jan Brouwer, die ii allerlei vreemde en zonderlinge ere aties op de planken verscheen, Cora Marti, als echtgenote, reizigster in Venetië en cabarettière, en de accordeon-speelsters, Les deux Che ries. die veel succes oogstten. Tijdens de pauze werd er een Amerikaanse verkoping gehouden waarvan de opbrengst, met die van de programma-verkoop en de baten van de avond, aan het ontspannings fonds der militairen ten goede kwa men. De na-uitreiking van bonkaarten 905 en textielkaarten VA 905 zal plaats vinden te Alkmaar (kantoor Oudegracht 168) op Zaterdag 9 April 1949 van 912 uur. maar ga zelf schilderen en behangen. Uw kamer is er 100 pet. gezelliger door. - Bij de verf verhuren wij U voor 'n paar dubbeltjes prima kwasten - En hoe U moet behangen, vertellen wij U precies en dan kunt U het zó Dus naar OP DE LAAT HOEK VAN DE HOFSTRAAT (Adv.) Als het weer meewerkt belooft het Zondag een mooie paarden sportdag te worden. Wü vernamen van het bestuur van de Paarden sportvereniging „Vooruit", die al tijd deze courses in Alkmaar or ganiseert, dat er niet minder dan 95 paarden zijn ingeschreven, waar van alleen al voor de korte haan 28; behalve deze korte-baan-drave- rij (800 m.) zijn er 4 langebaan- draverijen en 2 rennen, resp. over 1800 en 2100 m. Onder de ingeschreven paarden komen er verschillende voor, die in Duindigt Zondag j.l. geen slecht figuur sloegen, zoals Mountenier, Lucille Scot, Col des Aravis, Karina, Kitty Zora e.a. Het is ech ter zeer moeilijk voorspellingen te doen voor deze courses, want de baan van Alkmaar heeft andere, aspecten als die van Duindigt, die' 1600 m, lang is, terwijl de Sport- parkbaan 675 m. is. Deze baan is echter, zoals men dat in sportkringen zegt, van prima bodem en zeer snel. Het zijn dan ook vooral de kortebaandravers, die in Alkmaar naar voren zullen ko men. Er is ditmaal een bedrag van 5000,aan prijzen fokpremies inbegrepen ui'"eloofd. Vorige ke ren, toen de '"otalisator geen fac tor was, beliep dit bedrag slechts 2200.De prijzen staan in het teken van de kaasstad; Naast een openingsprijs en een Vooruitprijs zijn er een Alkmaar prijs, een Waagprijs, een kaasmarktprijs en een kaasdragersprijs. Het Sport comité Vooruit hoopt bij een vol gende race course een speciale Alkmaar-prijs, samengebracht door Alkmaarse ondernemingen beschik baar te kunnen stellen. Vot>r de winnaar van de kaasmarktprijs heeft een sportliefhebber een beker beschikbaar gesteld. De Toto. De Totalisator zal aan deze cour ses ongetwijfeld een levendig as pect geven. Er zijn 20 loketten, waarvan vijf van 1.tien van 5,en vijf van 2,50; voorts zijn er bij de tribune aan de Zander- slootzijde nog vier loketten voor 1,tickets en twee loketten voor tickets van 2,50. De uitbetaling geschiedt op ietter; aan de achter zijde van de kassa, waar men zijn tickets koopt, bevindt zich de kas sa. die uitbetaald. Evenals in Duin digt kan men tegen betaling van 5% zijn, als men gewonnen heeft, ticket inwisselen bij iemand op de baan; men behoeft dan niet in de rij te gaan staan. Dc leiding van de Totalisator is in handen van de heer H. Colomme. die een staf van 70 man tot zijn beschikking heeft, om de zaak vlot te laten lopen. Achter de loketten bevindt zich een rekenkamer, waar de prijzen van elke course in no time wordt uitgerekend. In Duindigt had de Toto een om zet van 60.000,Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. houdt de Totalisator 2 millioen tickets in voorraad. Het ligt echter voor de hand, dat zo'n aantal nooit verkocht zal worden. De Postharmonie zal om 1 uur van het Stationsplein vertrekken en een muzikale mars naar het Sport park maken, om de opening van het paardensportseizoen de nodige luister bij te zetten. Nadat de voorzitter, de heer A. Blom de terugkeer van de totali sator zal hebben gereleveerd, zal het Wilhelmus worden gespeeld. Reeds om 12 uur worden de loket-' ten van de Totalisator geopend en precies 2 uur hoopt men met het uitgebreide programma te begin nen. Bookmakers zullen geen schijn van kans hebben hun bedrijf uit te oefenen. Indien eigenaren van paarden bij bookmakers wedden en betrapt worden, zullen zij zo wel als hun paarden van verdere wedstrijden worden uitgesloten; particulieren, die zich met book makers inlaten, lopen grote kans met" de Justitie in aanraking te ko men. Men kan er voorts op rekenen, dat de recherche een oogje in het zeil zal houden. Nogmaals, als het weer meewerkt, belooft het een fraaie opening van het ren- en drafseizoen tc worden. WEERSVERWACHTING" Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: AFNEMEND BUIÏG Koude nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag wisse lend bewolkt en slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Op Palmzondag zal er wederom een Palmpaas-optocht alhier wor den gehouden; gewoontegetrouw zal de R.K. Harmonie ,,St. Caecilia" deze optocht weer opluisteren. Alle medewerkers van St. Caecilia dus muzikanteh, het complete vendel en vaandeldragers worden daarom verzocht Zondag om 11.50 uur aan wezig te zijn bij Beentjes op de Paardenmarkt, vanwaar men ver trekt naa? het Waagplein, waar de Palmpaasoptocht begint. De „optocht is om <12,40 uur geëindigd, dus de voetbalwedstrijden komen niet in het gedrang. Dus allen present en op tijd. het Bestuur. In afd. C. Hoorn Lyceum I ont ving ULO IV uit Alkmaar en wist na hevige strijd een 21 overwin ning te behalen, waardoor zij zich in de finale plaatste. VoorwaaT' een glorieus resultaat. Inmiddels een teleurstelling voor Br. Amandus met zijn pittig ULO IV. Ook ULO V werd door Heiloo I uitgeschakeld, maar dat geschiedde in de verliezersronde. Hierdoor kwam Heiloo 1 in de verliezersfinale en zal nu moeten spelen tegen VGLO I. In afd. D. speelde Heiloo II een prima wedstrijd tegen Willibrordus 1. Tegen de wind op hadden zij een 10 voorsprong, maar juist voor 't einde kwam de teleurstelling, de gelijkmaker en na strafschoppen kwam de stand op 8—7 voor Willi brordus. Dat was pech Heiloo II. Daarmede plaatste Willibrordus I zich in de finale waar zij zal heb ben te spelen tegen Bavo I, die met 30 Aloysius I klopte. Zelden zag ik Kooger zo'n mag nifieke goal produceren als dat 2e doelpunt. Vanaf het middenveld en ongenaakbaar voor de hele A.-ver dediging, die hij, volgens de rege len der schone voetbalkunst, let terlijk van zich afschudde, in volle rush op het doel af en een juweel van een schot waarnaar de prima Aioysiuskeper alleen maar met zijn ogen kon knippen. Zo'n paar krachttoeren in de finale en.nou jongens vullen jullie zelf maar in. Dat wordt een spannende finale. In de verliezer-sronde rehabili teerde Adelbertus I zich keurig in rood shirt en smetteloze witte broek, door het armtierige VGLO II met 41 te kloppen. Br. Fortuna- tus was zichbaar voldaan. In de afd. E. wonnen de kampi oenen van Aloysius II met 10 en kunnen in de finale definitief be slag leggen op de Kofabeker, als ze ten minste van Bavo II zullen winnen. En dat doen ze. Of Bavo II sterk is? OversterkÜ Wat een fi nale, wat een spanning. Willibrordus met haar twee elf tallen en Bavo met haar twee elf tallen in de finale. En wat te zeg gen, van die kranige B.L.O. die voor het eerst een echte overwin ning wist te behalen. A.s. Woensdag Lyceum naar Be verwijk. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Ondertrouwd: Pie- ter Gootjes. 27 jaar, en Grada C. Hooytink, 27 jaar; Johannes F, He mels. 28 jaar en Jantje E, Revers, 26 jaar; Cornells van Heugten, 25 jaar. en Catharina H. van den Aak ster, 21 jaar: Jonkheer Caspares H. J. Barneaanst van Bergen, 31 jaar, en Johanna B. Tennagel, 25 jaar; Petrus Pannekeet, 59 jaar en Gazi- na M. Duesten, 56 jaar; Otto A. H. M. Groot. 27 jaar en Jacoba L. Wijn- ker. 23 jaar; Anne E. Scharrul, 24 jr. en Arendina H. Houwing, 21 jaar. Overleden: Johan Kuipers, 2 mnd. PAYGLOP ALKMAAR een vergadering van voormalig Verzet „Zuid-Holland", Donderdagavond in het Beursgebouw te Rotterdam gehou den, sprak de res.-majoor K. de Graaf, destijds waarnemend hoofd van 'f Bureau Bijzondere Opdrachten (B.B.D.) te Londen, over „het geallieerde militaire apparaat, het verzet en het Eng- land-Spiel". Majoor de Graaf betreurde, dat sommige leken op spionnage-ge- bied hun oordeel over personen en feiten meenden te moeten weer geven. Daardoor o.m. zijn er „vre selijke beschuldigingen" geuit aan het adres van de agenten, die aoor het England-Spiel in Duitse han den zijn gevallen. Presidenten van bijzondere gerechtshoven en advo caten hebben, aldus spr., bij de vervolging van politieke delin quenten uitlatingen gebezigd, die niet toelaatbaar zijn. De omgeko men agenten kunnen zich echter niet meer verdedigen. De weini gen, die aan de „sadist Schreie der", die, zoals spr. had gehoord, thans via Duitsland en Engeland op weg zou zijn naar Amerika, konden ontkomen, zijn nog niet gerehabiliteerd. De Militaire Wil lemsorde, waarvoor maj. de Graaf hen had voorgedragen, is niet toe gekend. Maj. de Graaf verklaarde, dat de Engelsen het England-Spiel niet bewust hebben voorbereid. Vóór 1940 hebben zij wel getracht de Gestapo te penetreren - net z.g. Venlo-incident is daar o.m. het gevolg van geweest doch er zijn geen bewijzen dat toen een spion- nage-complot als het England- Spiel werd voorbereid en ook niet, dat dit later door schuldige nala tigheid van de Engelsen is ont staan. Er was echter een Engelse offi cier, aldus spr,, die niet in de En gelse geheime dienst thuishoorde. Maj. de Graaf memoreerde in dit verband enkele publicaties, waar in gezegd werd, dat hij ten on rechte majoor Seymour Bingham er van had beschuldigd een hoofd figuur geweest tc zijn in het Kng- land-Spiel. Spr. verklaarde, dat hij deze beschuldiging nooit zou in trekken. VERDWUNEN NAGEBRUIKVAN ONZE BRASKAMP N.V.FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN BUISJE VAN 20STUKS 50CENT Ingei mededèeiiu. UIT HET POLITIERAPPORT Gisterenmiddag werd de brand weer te Alkmaar gewaarschuwd voor een uitslaande brand in een houten kajuit van het motorschip „Gertruida", door een brandend fornuis veroorzaakt. De brandweer kon het vuur, dat zich vlug. uitbreidde spoedig mees ter worden. De schade bedroeg pl.m. f 200. «Vannacht om 12.15 ontstond brand in de garage Fernhout aan de Rijks straatweg nabij het raadhuis, al waar enkele auto's en een hoeveel heid benzine waren ondergebracht. De Alkmaarse Brandweer be hoefde aan die van Heiloo geen assistentie te verlenen. Aan de Kanaalkade werd giste renmiddag een wegverzakking van 60 cm. en enkele meters breedte geconstateerd. Een spoorwegwagon helde vervaarlijk naar de water kant over. doch Openbare Werken wist maatregelen te treffen om verdere ongelukken te yoorkomen. ARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn Zaterdag 9 April 1949 te 16 u. tot Maandag 11 April te 8 uur, al leen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: Olree. de Boer Tamsma, van Slooten, van der Sluijs, Fos- thuma," Groenhardt, dc Groot en Swaters. DIERENARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Zondag 10 April 1949 hebben dienst de dierenartsen P. Reitsma, tel. 9 te Slootdorp en Hakkesteeght tel. 437 te Schagen. BERGEN Vandaag viert de oud-burgemeester van Bergen de heer Jacob van Reenen zijn 90ste verjaardag. De heer van Reenen, die de oudste in Bergen geboren inwoner van Bergen is, geniet nog een goede gezondheid. Nog da gelijks zien de Bergenaren, als zij Huize Kranenburg in de Hoflaan passeren, zijn witte gestalte voor het raam van zijn kamer op de bovenverdieping zitten. Menigeen zal zich wel eens afgevraagd heb ben, wat de oud-burgemeester daar toch alle dagen doet. Naar wij ver nemen, houdt hij zich steeds onle dig met lezen en schrijven, terwijl ook zijn zakelijke aangelegenheden hem nog veel in beslag hemen. Zijn oude liefhebberij: timmeren in de grote schuur op het Oude Hof be oefent hij ook nog dikwijls; dezer dagen, kwam hij juist klaar met het maken van een kastje. In het dorp zien de Bergcnarejj de heer Van Reenen nog maar weinig verschij nen. doch dezer dagen was hij Viog in zijn eentje aan het winkelen. Het door A. Colnot geschilderde portret, dat in de Raadszaal hangt, houdt de herinnering aan zijn lang durig burgemeesterschap nog le vend. Van 1885 tot 1923 was hij bur gemeester van Bergen. De heer Jan Oldenburg Sr., die 30 jaren raadslid was, stond hem in die periode ruim 20 jaar als wethouder en vriend terzijde. Reeds in 1883 was de heer Van Reenen gemeentesecretaris, welke functie hij tot de komst van de heer Taapken in 1917 naast zijn burgemeesterschap vervulde. In de eerste jaren van zijn burgemeester schap bestond het hele raadhuis uit slechts één vertrek, 'waar de burge meester met zijn enigste ambtenaar wijlen de heer N. Punt de za ken der gemeente regelue. En als de Commissaris der Koningin op be zoek kwam. dan hield deze zijn spreekuur in deze enige kamer, die de burgemeester dan voor dit doei beschikbaar moest stellen. De heer Van Reenen was jaren lang bestuurder van de Berger Pol ders, heemraad van de Hondsbossche en van de Uitwaterende Sluizen. Voor het vreemdelingenverkeer had h,j ook steeds belangstelling; hij is dan ook nog steeds erevoorzitter van V.V.V., zoals ook van Bergens Harmonie, dat hij nog steeds een warm hart toedraagt en dat hem vandaar zeker een serenado zal brengen. Het laatste jaar trof de oud-bur gemeester tweemaal een zware slag; eerst was hem zijn schoonzoon, Jhr. van Panhuys ontvallen; korte tijd daarna stierf zijn dochter, mevr. Taets van Amerongen tengevolge van paddenstoelvergiftiging. De be volking van Bergen heeft in die dagen vele blijken van medeleven gegeven met haar oud-burgemees ter, die thans in haar midden zijn 90ste verjaardag viert. Moge hem nog enkele gelukkige jaren gegeven worden temidden van zijn geliefde Bergenaren. Fr. O. De geheimzinnigheid rond het England-Spie! vindt, aldus vnaj. de Graaf, zijn oorzaak in net feit, dat het onderzoek internationaal moet zijn. Dc Nederlandse rege ring schijnt, aldus spr., te aarze len om de Engelse regering te ver zoeken aan de hand van Neder landse gegevens nogmaals de schuldige van het England-Spiel te zoeken en te straffen. De Ne derlandse regering kent de toe dracht van de zaak, aldus majoor de Graaf, door de rapporten, die hij na de oorlog heeft ingediend. Deze rapporten zijn nog niet ge publiceerd en ook niet ter kennis gebracht van de parlementaire enquête-Commissie. Het Neder landse volk echter mag met recht eisen, aldus spr., dat de schuldige aan de „moord" op duizenden ille gale werkers en vele agenten zijn gerechte straf zal ontvangen. Majoor de Graaf was van oor deel, dat kolonel dr. Somer, hoofd van het Bureau Inlichtingen te Londen, geen rol heeft gespeeld in het England-Spiel. Wel is ge zegd, dat, wanneer kolonel dr. Somer een wat soepeler houding had aangenomen bij de samenwer king met andere bureaux, het 'Eng- land-Spiel wellicht niet mogelijk geweest zou zijn. Ook de marine officieren de Bruyne, Schilp en Lleftinck kunnen door hun .ridi cule" plaats in het geheel van de inlichtingendiensten niet verant woordelijk zijn voor het England- Spiel. Maj. de Graaf verklaarde, dat toen hij bij zijn aankomst in Engeland in 1943 met de heren Schilp en Lieftinck over het Eng- land-Spiel sprak, zij er niet van op de hoogte waren, men wist al leen dat er iets „scheef" ging Deze officieren konden echter niet opschieten met andere diensten, aldus spr. Het is de taak van de parlementaire enquête-commissie cm na te gaan of hun houding wel licht invloed heeft gehad op het verloop van het England-Spiel. Voor dc houding; van de O. D„ gedurende de bezetting, had spr. weinig bewondering. HU verklaar de, dat de O. I). van de Nederland se regering in Londen de opdracht had gekregen om niet deel te ne men aan het verzet tegen de Duit se bezetting doch zich gereed te houden om het vacuum te vullen, dat zou ontstaan tussen het vertrek der Duitsers en de komst der ge allieerden. Later is dit tegengesproken, aoch maj. de Graaf had, naar hij ver klaarde, zelf van een regeringsin stantie te Londen het verbod ont vangen om bij operaties van het BBD de O. D. te betrekken. Spr. hoopte dat de parlementaire enquê te-commissie ook deze zaak vol ledig zou onderzoeken. komen vroeg in het voorjaar. Koop tijd'g SPRUTOL K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Harmonie: De Rode Schoentjes, 18 jaar; A.B.T.: Moord in het Lunapark, 18 jaar; Cinema Americain: Vergeten Bruidjes, ontoelaatbaar; Victoria: Vrouwen in de Nacht, ontoelaatbaar. HOORN: Winston: Duel in de zon, ontraden; Victoria: Green Dol- phinstreet. 14 jaar. SCHAGEN: Royal: Night and day; Rhapsodic in blue, 18 jaar (C). Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 12 April gèen audiëntie verlenen. BERGEN. H.M. Koningin Ju liana bezocht gisteren in gezelschap van haar secretaresse mej. mr. H A. Sneller, de Volkshogeschool in Bergen. Om 2 uur arriveerde Zij aan het oude Hof waarbij door de directeur, mr. O. V. L. Guermon- prez werd ontvangen, die H.M. het een en ander vertelde pver het werk van de Volkshogeschool. Hierna woonde de Koningin het laatste gedeelte bij van een inlei ding over „Het bedrijf in de vrije tijd", welke voor 44 deelnemers aan een cursus over het bedrijfsleven werd gehouden door de heer G. H L. Schouten uit Rotterdam. Nadat H.M. vervolgens had deel genomen aan de gemeenschappelijke zang, woonde Zij de gedachtenwis- seling van drie kwartier over de zo juist gehouden inleiding bij. In een andere zaal bezichtigde H.M. een tentoonstelling, welke werd gehou den in verband met een 's avonds door mr. V. Hassaert gehouden le zing over de Nederlandse geest in de schilderkunst. Ook de deelneem sters aaft een cursus handenarbeid die juist bezig waren met het ma ken en bèschilderen van maskers, genoten de eer van een koninklijke belangstelling. Koningin Juliana onderhield zich hierbij met de meisjes. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Zandhoeve, de bakermat van de Berger Volkshogeschool, waar onder leiding van mej. M. Geertsema een cursus werd gevolgd over de taak FRAAI RESULTAAT SINT PANCRAS.' Op de on langs gehouden einldes van de tuinbouwcursus, welke door de tuindersvereniging „De Tuinbouw" georganiseerd was, behaalden alle 17 cursisten verblijd het diploma. De cursus stond onder de bekwame leiding van de heren Kriek uit N. Scharwoude, de Jong uit Alkmaar en de heer Glas uit Broek op Lan- gendijk. Hieronder volgen de na men der cursisten, die voor het di ploma slaagden. K. Beets, M. Schuit, IJ. Duif Sz., D. Bus, P. Bus en J. de Ruiter, al len te St. Pancras; C. v. d. Gragt, J. Smit, Th. de Goede Fz., N. Ursem, Th. de Goede Gz. en J. Rood allen te Sint Pancras (Zuideinde); P. Zut en J. Delis te Koedijk; P. Does te Hcer-Hugowaard; S. Ligthart en L. Konijn te Ursem. Dit betekent voor de leraren zowel als voor de organiserende vereniging een prach tig succes. R.K.V.V. HUGO-BOYS HEERHUGOWAARD-NRD. Zondag a.s. zal de zo vurig ver langde wedstrijd Hugo Boys ISVW I gespeeld worden, welke onder leiding zal staan van scheidsrechter J. L. Lutjeharms. Het zal in deze Gouden Kruiswedstrijd zeker niet aan belangstelling en spanning ont breken. Het tweede gaat naar Sehoorl tegen Duinranders II. De A.-adspiranten spelen uit te gen RKAFC b. van de vrouw in gezin en maat schappij. Aan de discussie die na deze causerie gehouden werd, nam Koningin Juliana, gezeten tussen de meisjes, deel. Nadat H.M. in gezelschap van het bestuur van de Volkshogeschool 'n koffiemaaltijd had gebruikt, waar aan ook burgemeester W. Huygens en diens echtgenote aanzaten, keer de de Koninklijke gast naar Soest- dijk terug. R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP. Nu de beslissings wedstrijd tegen Callantsoog tot'de Tweede Paasdag is uitgesteld, zal op Zaterdagmiddag het eerste elftal een Gouden Kruiswedstrijd spelen tegen Jong-Holland I. De laatste 5 thuiswedstrijden leverden allen 'n overwinning op, maar of het thans wederom zal geschieden staat nog te bezien. De adspiranten b spelen Zater dagmiddag eveneens thuis tegen Berdos b in het RKAFC-tournooi, aanvang 2.30 uur. Een gelijk spel is hier wellicht mogelijk. Zondag om 12 uur vindt tenslot te plaats de ontmoeting Kolp. Boys aHSV a, terwijl de junioren de laatste uitwedstrijd hebben tegen G.V.O. a. Gekleurd en wit zelf- plakkend band om te encraderen Plakband-apparaten WARMENHUIZEN, 8 April. 450 kg witlof I 26, II 17; 5100 kg gele kool 16.60; 33.000 kg rode kool 17 18.70, afw. 8.10—10.60; 19.500 kg witte kool 12.40. NRD.-SCHARWOUDE, 8 April. 6000 kg rode kool 17—17.70; 1500 kg gele kool 14.80—17.70; 28.000 kg witte kool 12.40—12.50; 2500 kg wit lof I 28—30, II 22—24, III 18—19; 1750 kg peen 2.70—7. GROOTEBROEK, 7 April. 25,000 kg aardappelen: Blauwe Eigenhei mers 3.704.80; Noordelingen 4.30 4.70; Bevelanders 3.60—4.20; Blanke Eigenheimers 3.60; Koopm. blauwe 4.20; IJselster 4.30; veevoer 3.10; 3000 kg witlof I 25—28, II 14—21. III 10—12. AVENHORN, 7 April. 1000 kg witte kool 12.40, 1975 kg rodê kool 17—17.60; 50.500 kg bieten I 6—6.20; 24.700 kg witlof I 25—30, II 17—25; 86.700 kg peen II 2.50—7. III 2.50—6, veevoeder 11.30. PRESENTEERT: 2e Paasdag Trip Friese Meren, met bezoek aan de wed strijd HeerenveenA.G.O.V.V. Prijs f 7.tot f 8.incl. entree en verversingen. Vertrek 9 uur. 23 April Naar het grootse bloemencorso in de bollen streek. 23 April Naar de wedstrijd HollandFrankrijk. 1 Mei Naar de wedstrijd V.S.V.S.V.V. incl. entree wedstrijd. 3-daagse Pinkstertocht „Dwars door Nederland" Prijs f 45.p. p. incl. alle verzorging. TIJDIG INBOEKEN VOORKOMT TELEURSTELLING. De Ver. Touringcar Ondern. H. Beemster, C. de Jong, M. Schilder Centr. Kantoor KI. Noord 71, Hoorn. Alkmaar Nieuwesloot 79. Agentschappen: Enkhuizen Schagen H.H. Waard Oudkarspel Tuitjehorn. BATAVIA, 7 overzicht van geleidelijke verbe geen spectacular tendens blijft algemeen gun; bieden, waar benden zich noj gebieden Wordt lijker naarmate vrijgemaakt. Voo Java vrijwel stal goede zich voortj Java eveneens tendens zich oi In Midden-Jav; wikkeling van d< vloed door beric terugkeer van de geruchten een rem uitoefenen op de van de bevolking en rondom Djogja gend. Oostwaarts de omgeving van tere en kleinere enkele communistisc zijn. Soms bevechte dan weer Nederlai les. Zij parasiteren king, die zij voedse persen. In een reek in het gebied van en Solo werden talr onschadelijk gemaa elders in Midden- gend behalve in waar benden zich die ook de rust in Midden-Java, voort van Brebes, bedreij Van de sujkerfab omgeving van D vier weer door beheer genomen: zicht van het dep economische zaken April en Mei zi kunstmeststoffen industrie worden Tjepu worden voor troffen voor de olieterreinen. In Bodjonegoro v snel verbetert ge' van de rijstprijs f 0.45 per liter regelen genomen herstel van de ta de grote plaatsen keer tot normale duidelijkst uit het tionneren der pul in het bijzonder v; het herstel van Waar de rehabilitatie ZATERDAG HILVERS1 KRO: 7,00 Nieuws; kest o.l.v. Adolf Bu; ter ere; 7.45 Morgeng Nieuws; 8.15 Pluk de de vrouw; 9.05 Calvef Waterstanden; 9.35 letsuite), Abraham 10.00 Klein, klein Muziek houdt fit; 1 bloem (radioziekenb Schoolradio; 12.15 An no; 12.30 Mededelinge en tuinbouw; 12.33 per" o.l.v. Klaas van De Zonnewijzer; 13.00 Septet Johnny Ombac en toneel door A. var Cor de Groot; 14.10 Engelse les voor b< De orkesten van Wa Artie Shaw; 14.50 door „Idil" te Tilburg ten (vervolg); 15.10 N derland der muziek; 1 de Orkest o.l.v. Gerart De vliegende Holland< O. Peller; 16.10 Hoor Orkest E.H.A.V. o.l.v. 16.30 De schoonheid goriaans; 17.00 De V, Dolf van der Linden pole Orkest; 18.30 Weekoverzicht door P 18.45 Orkest (vervolg) 19.15 Actualiteiten; Mannenkoor Harm Kampvuren langs de Dr. Paul Julien; 20.00 De gewone man; 20. sche dhns, no. 4 op. 6 Lichtbaken door de Henri de Greeve; 20.4o 21.00 Negen heit de ven); 21.45 Om het lai schap in spelregelk< Weekend serenade doe zonder Naam; 22.30 Zondag in; 23.00 N Maastrichts Stedelijk Paul Hupperts (Debus HILVERS1 7.00 Nieuws; 7,15 Oc stiek; 7,30 André Ko zijn orkest; 8.00 Nieuw rieerüe platen; 9.00 M door het Weens Philhai kest met Ezio Pinza. 1 10.00 Spreker; 10.05 M< VARA: 10.20 Feuilletor continu-arbeiders; 11 Bosmans, piano; 12.00 12.30 Mededelingen vo tuinbouw; 12.33 The Le Boys; 13.00 Voor de st 13.30 Kwartet Jan 14.00 A.J.C.: 14.20 Amst litiekapel o.l.v. Johan „Wie wöne an de kaan luwelaand"; 15.15 Orr orkest o.l.v. Maurits v 16.15 Amateurs zetten beentje voor; 16.45 Sp Klaas Peereboom; 17.0 baret; 17.30 Reportage tij van de Arbeid: 18 18.30 Voor de strijdkr Artistieke staalkaart; Spreker; VARA: 19.45 uitzending; 20.00 Ni Ellabelle Davis, sopraar roeporkest o.l.v. Will 21.00 Socialistisch comrr Revue „Loop niet zo hi met o.a. Peter Pech er pel; 22.00 Stradiva-sex' moet maar pech hebbe Ramblers; -23.00 Nit Kwartet Sem Nijveen; rette-melodieën van En man.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2