De toestand in Indonesië gaat vooruit Congres Partij v. d. Arbeid Voedselsituatie bevredigend RADIO „EEN ZOMERIDYLLE Minister Stikker uit de V.S. terug FEESTPROGRAMMA van de Katholieke Universiteit Ook van Sumatra gunstige berichten Indonesische kwestie: een molensteen om de hals van ons volk „IK BEN ZEER TEVREDEN 7 Mei „Dag van de Universiteit" De richtlijnen voor onze delegatie Bloemenvlootdag op Schiphol Gewapende inval in Guatemala De werkloosheid in België BATAVIA, 7 April. Te Batavia is heden het volgende week overzicht van officiële zijde gepubliceerd: „De langzame, doch geleidelijke verbetering in de toestand blijft aanhouden. Er zijn geen spectaculaire vorderingen te melden, maar de algemene tendens blijft bevredigend. Op Sumatra is de toestand over het algemeen gunstig, met uitzondering van betrekkelijk kleine ge bieden, waar de druk van de gedesintegreerde T.N.I. en de benden zich nog aanzienlijk kan doen gevoelen. Ook in deze gebieden Wordt de toestand intussen geleidelijk aan gemakke lijker naarmate troepen voor zuiveringsacties kunnen worden vrijgemaakt. Voor wat Java betreft blijft de toestand in Midden- Java vrijwel stationnair, terwijl in Oost-Java de wending ten goede zich voortzette en in het aangrenzend gebied van Midden- Java eveneens verbetering optrad. In Bantam blijft de gunstige tendens zich onveranderd voortzetten. In Midden-Java wordt de ont wikkeling van de toestand beïn vloed door berichten over een terugkeer van de republiek, welke geruchten een remmende invloed uitoefenen op de medewerking van de bevolking. De toestand in en rondom Djogja blijft bevredi gend. Oostwaarts bevinden zich in de omgeving van Solo allerlei gro tere en kleinere benden, waarvan enkele communistisch georiënteerd zijn. Soms bevechten zij elkander, dan weer Nederlandse patrouil les. Zij parasiteren op de bevol king, die zij voedsel en hulp af persen. In een reeks kleine acties in het gebied van Klaten-Bo.jolali en Solo werden talrijke terroristen onschadelijk gemaakt. De toestand elders in Midden-Java is bevredi gend behalve in de berggebieden, waar benden zich schuil houden, die ook de rust in het noorden van Midden-Java, vooral in het gebied van Brcbes, bedreigen. Van de suikerfabrieken in de omgeving van Djogja zijn reeds vier weer door de eigenaars in beheer genomen: twee onder toe zicht van het departement van economische zaken. In de maanden April en Mei zullen 3000 ton kunstmeststoffen voor de suiker industrie worden aangevoerd. In Tjepu worden voorbereidingen ge troffen voor de rehabilitatie der olieterreinen. In het gebied van Bodjonegoro waar de toestand snel verbetert getuige een daling van de rijstprijs van f 2.50 tot f 0.45 per liter worden maat regelen genomen voor een snel herstel van de tabakscultuur. In de grote plaatsen blijkt de terug keer tot normale toestanden het duidelijkst uit het wederom func- tionneren der publieke diensten, in het bijzonder van de P.T.T. en het herstel van het onderwijs. Waar de rehabilitatie vordert, ver- PROGRAMMA ZATERDAG 9 APRIL HILVERSUM II 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Kameror kest o.l.v. Adolf Busch; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.00 Het Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Calvet kwartet; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gayaneh (bal letsuite), Abraham Katsjatoerian; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonne bloem (radioziekenbezoek); 11.45 Schoolradio; 12.15 Arie Snoek, pia no; 12.30 Mededelingen voor land en tuinbouw; 12.33 „De Zevenklap per" o.l.v. Klaas van Beeck; 12.55 De Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Septet Johnny Ombach; 13.50 Film en toneel door A. van Domburg en Cor de Groot; 14.10 Pianoduo; 14.20 Engelse les voor' beginners; 14.40 De orkesten van Wayne King en Artie Shaw; 14.50 Boekennieuws door „Idil" te Tilburg; 15.00 Orkes ten (vervolg); 15.10 Naar het won derland der muziek; 15.30 Promena de Orkest o.l.v. Gerard Meyer; 16.00 De vliegende Hollander door P. R. O Peller; 16.10 Hoorns Accordeon Orkest E.H.A.V. o.l.v. R. Wassenaar; 16,30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Dolf van der Linden en zijn Metro- pole Orkest; 18.30 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 18.45 Orkest (vervolg); 19.00 Nieuws 19.15 Actualiteiten; 19.25 Amstels Mannenkoor Harmonie; 19.45 Kampvuren langs de evenaar door Dr. Paul Julien; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Symphoni- sche dSns, no. 4 op. 64, Grieg; 20.20 Lichtbaken door de Z. E. Heer Henri de Greeve; 20.40 Bing Crosby; 21,00 Negen heit de klok (Zwer ven); 21.45 Om het landskampioen schap in spelregelkennis; 22.00 Weekend serenade door het Orkest zonder Naam; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Maastrichts Stedelijk Orkest o.l.v. Paul Hupperts (Debussy). HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 André Kostelanetz en zijn orkest; 8.00 Nieuws; 8.18 Geva rieerde platen; 9.00 Mozart-concert door het Weens Philharmonisch Or kest met Ezio Pinza, bas; VPRO: 10.00 Spreker; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Feuilleton: 10.35 Voor continu-arbeiders; 11.35 Henriëtte Bosmans. piano; 12.00 Accordeola; 12 30 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.33 The Lecuona Cuban Bovs; 13.00 Voor de strijdkrachten; 13.30 Kwartet Jan Corduwener; 14 00 A.JC.: 14.20 Amsterdamse Po- litiekapel o.l.v. Johan PinKse; 14.50 ..Wie wöne an de kaant van t Ve- luwelaand"; 15.15 Omroep-kamer- orkest o l.v. Maurits van den Berg; 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 Sportpraatje d. Klaas Peereboom; 17.00 U.S.A.-ca baret; 17.30 Reportage Congres Par tij van de Arbeid: 18.15 Nieuws, 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: .19.30 Spreker; VARA: 19.45 Regerings uitzending; 20.00 Nieuws; 20.20 Ellabelle Davis, sopraan en het om roeporkest o.l.v. Willem Lohofi; 21.00 Socialistisch commentaar; 21.15 Revue „Loop niet zo heen en weer met o.a. Peter Pech en Stoet Has pel; 22.00 Stradiva-sextet; 22.25 Je moet maar pech hebben; 22.35 The Ramblers; -23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet Sem Nijveen; 23.30 Ope rette-melodieën van Emmerich Kal man. dwijnt het republikeinse geld meer en meer uit het betalingsverkeer. De appreciatie van de verbete ring in de toestand in Oost-Java loopt uiteen, maar de verbeterin gen worden door alle beoordelaars erkend. In de streek rond Malang, waar het met de veiligheid enige tijd geleden ongunstig gesteld was, is men over het dieptepunt heen. Een belangrijke factor voor het herstel is, dat de voedseltoestand en de vooruitzichten voor de oogst kunnen worden gekwalificeerd als bevredigend tot zeer bevredigend. In het Kedirische trad een duide lijke verbetering in. Botsingen vinden hier plaats tussen commu nistische benden en resten van de strijdkrachten der Masjumi. Door krachtig militair ingrijpen werd de terreur tot minimale proporties teruggebracht, hetgeen vooral de communistische benden de wind uit de zeilen neemt. In West-Java is de toestand over het algemeen bevredigend. In de gepacificeerde gebieden in Ban tam keert de bevolking zich fel tegen de nog optredende benden. Het leven in de hoofdplaatsen be gint meer en meer een normaal karakter aan te nemen. De pasars vertonen een levendig heeld; de rijstprijs varieert tussen f 0.50 en f 0.55 per liter. Zes ondernemingen in de om geving van Rangkas Bitung en Leuwi Damar en een onderneming in het zuidoosten van Bantam zul len binnenkort in exploitatie ko men. De moeilijke gebieden van West-Java blijven: de omgeving van Sukabumi, Sumedang en Ku ningan. Tegen terreur wordt daar krachtig opgetreden. In het Shka- bumische zijn communistisch be smette benden aan het werk. In het oosten en zuidoosten van de negara Pasundan blijft de „Darul Islam" een bedreiging vormen. De bevolking verzet zich echter met toenemende kracht tegen deze terreur. Sumatra Dc algemene toestand op Suma tra vertoont geen opvallende wij zigingen. De actieve benden lossen zich op in steeds kleiner wordende groepen. Dit is niet alleen het ge volg van Nederlandse patrouille gang, maar vooral ook van een groeiende afweer der bevolking tegen deze parasiterende benden, die doorlopend voedsel afdwingen of roven. In Noord-Sumatra werden nog enige malen bivaks en convooien beschoten in de omgeving van Sibolga, zomede op de Karo-hoog- vlakte. ten westen van het Toba- meer. Uit Midden-Sumatra werd alleen activiteit van sluipschutters gemeld. De activiteit van nog rondzwervende benden richt zich hier meer op kwellingen van de bevolking, die tegen gewapende groepen weerloos is. In Zuid-Su- matra (Djambi en de Lampongs inbegrepen) blijkt de gunstige ont wikkeling bestendigd te zijn. De rijstprijs daalde in de Lampongs in korte tijd van f 3.20 tot f 0.60 per liter. Het economisch herstel in Djambi is duidelijk zichtbaar; de uitvoerrechten stegen van Ja nuari op Februari van f 391.000 tot f 429.000, ondanks de korte maand. De exploitatie van de Umbilin- steenkolenmijnen' in West-Suma- tra wordt binnenkort op beschei den schaal hervat. WEG MET DE VAKGROEPEN! De afdelingen te Vlissingen van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond en de Katholieke Middenstands bond hebben de minister van Eco nomische Zaken een telegram ge zonden, waarin zij wegens princi piële en economische bezwaren de minister verzoeken te overwegen de gehele Nederlandse detailhandel en ambaont vrijstelling te verlenen van betaling van de verplichte bij drage aan de vakgroepen. Donderdagmorgen is in Bellevue te Amsterdam het tweede Congres van de Partij van de Arbeid ge opend. dat drie dagen zal duren, Prof. Kranenburg, voorzitter van dc Eerste Kamer, sprak, in verband met de afwezigheid van de partij voorzitter Koos Vorrink, de ope ningsrede uit, waarin hij de Indo nesische kwestie „een molensteen om de hals van ons volk en van onze partij" noemde. Prof. Kranenburg vond het ge lukkig, dat de regering is inge gaan op het verzoek van de Vei ligheidsraad met beide partijen bij een te komen om een Ronde Tafel teneinde een oplossing van het heil loos conflict te bereiken, dat voor Nederland "en Indonesië ruïneus dreigt te worden. „Wij moeten," aldus prof. Kranenburg, „komen tot vrije staatkundige eenheden, zonder dat Indonesië aan Neder land of Nederland aan Indonesië in enig opzicht onderworpen zou zijn." De wnd. Partijvoorzitter sprak vervolgens over zeer reëele geva ren, die de huidige democratie be dreigen en met name releveerde hij hoe geestverwante socialisten in Oost-Europa het slachtoffer zijn geworden van de daar ingestelde volksdemocratie. Sprekende over het Atlantisch Pact, zeide de con gres-voorzitter, dat de Verenigde Volken niet kunnen volstaan met zuiver militaire middelen maar dat het voeren van een progressieve democratische en socialistische po litiek op sociaal-economisch en fi nancieel gebied noodzakelijk is." Wij kunnen er onze ogen niet voor sluiten, dat de offers voor de col lectieve verdediging van onze de- mocratiën het voeren van een zo danige politiek moeilijk zullen ma ken," aldus besloot de partijvoor zitter. Aan Koos Vorrink werd een te legram gezonden, waarin het Con gres de beste wensen overbracht voor een volledig herstel. In de middagvergadering sprak de oud-minister irk H. Vos over het onderwerp: „Benelux, Vijflanden- Pact en Marshall-plan". Gemeten naar het aantal inwoners, zo be toogde ir. Vos, heeft Nederland re latief het grootste gebrek aan de viezen. De invoer was in 1948 2200 millioen gulden hoger dan de uit voer, die nog niet meer bedroeg dan 54 procent van onze invoer. Ir. Vos sprak de hoop uit, dat eens een goed geleide economie tot stand zal komen, gemeenschappelijk op gezet door de drie Benelux-landen. En tot zo lang zullen de commu nisten over het Marshall-plan wel spreken als het dollar-imperialis- me, terwijl Rusland het levenspeil van Tsjecho-Slowakije en Finland omlaag haalt en de Ver. Staten het onze omhoog. Het 22ste regiment van het Canadese leger is op het ogenblik in de Poolstreek gedetacheerd. Onmiddellijk na aankomst moes ten de soldaten een begin maken met het bouwen van sneeuw- hutten. Het materiaal hiervoor, sneeuwblokken van ongeveer één meter lang en een halve meter dik, lag voor het „oprapen". GETUIGE IN PROCES- KRAVCHENKO IN ONGENADE? Luitenant-generaal Leonid Roc- denko, een der Sovjet-Russische getuigen in het proces Kravchen- ko is in ongenade gevallen, zo schrijft het met Britse licentie wer kende Beriynse blad „Mittags Echo". Generaal Roedenko zou worden verweten, dat hij niet in staat was geweest tijdens het proces te Parijs te antwoorden op de door Krav- chenko geuite beschuldigingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn huis in een Moskouse buiten wijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt blad, dat nauw met het militaire Sovjet-bestuur in contact staande bronnen zegt aan te halen. Telefoonverkeer mei Balavia 's-GRAVENHAGE, 7 April. Met ingang van 4 April is de radio telefoonverbinding Amsterdam Batavia op werkdagen geopend van 09.0016.00 uur Ned. tijd. Met de D.C. 6 „Prinses Wilhel- mïna", van de K.L.M.-vloot arri veerde gisterenmorgen even voor twaalven Minister D. U. Stikker uit New York op Schiphol. De eerste vraag, die de minister door de verzamelde journalisten werd gesteld: „Bent u tevreden Excellentie?" Glimlachend ant woordde de minister „Ik ben zeer tevreden. Het belangrijkste feit, dat zich heei£ voorgedaan tijdens mijn verblijf in de Verenigde Staten, was het tekenen van het Atlantic Pact. Belangrijker misschien nog dan het tekenen was de vriend schappelijke sfeer, die er tussen de ministers van de 16 landen onder ling heerste. Wij hebben natuurlijk een hele massa problemen bespro ken, waaronder ook voor Nederland zeer belangrijke. En dit is gebeurd in een geest van onderlinge vriend schap. Op de vraag of het hem mogelijk was iets te zeggen over de in Amerika gevoerde besprekingen ten aanzien van Indonesië ant woordde minister Stikker: „Ik wil hierover eerst overleg plegen met de regering, maar ik kan u wel zeggen, dat ik een keer of vier vijf op het State Department over dit probleem gesproken heb." Een Pacificpact is nog niet aan de orde, zo zeide de minister, wel is het probleem Duitsland uitvoe rig behandelu. Op het ogenblik worden in New York, aldus de mi nister, vrij beslissende besprekin gen over dit probleem gevoerd. De Beneluxlanden zijn hier niet bij vertegenwoordigd, maar ik heb de afspraak gemaakt, dat wij voortdu rend op de hoogte worden gehou den. Ter sprake kwam ook een be richt in de bladen als zou minister Stikker de indruk hebben, dat de openbpre mening in Amerika ten aanzien van het Indonesische pro bleem gewijzigd is. De minister zei hierover: „Ir het algemeen heerste AMERIKAANSE ONDER- MINISTER VAN DEFENSIE BENOEMD President Truman heeft Donder dag Stephen T. Early benoemd in de pas ingestelde functie van on derminister vqn Defensie. Early is secretaris van President Truman geweest. Early, die 60 jaar oud is, is thans vice-president van de Pull man Railway Company. Hel feestprogramma, dat is opgesteld ter gelegenheid van de viering van het zilveren jubileum van de Katholieke Universite':- van Nijmegen, kenmerkt zich door een grote verscheidenheid van luisterrijke plechtigheden en festiviteiten. Zaterdag 7 Mei is de „Dag van de Universiteit". Z.Em. Johannes Kard. de jong zal op die dag in de Maria Geboortekerk te Nijmegen een ponti ficale H. Mis opdragen, waarna de Academische Senaat recipieert en 's middags de plechtige Academische zitting plaats vindt, waaronder de uitreiking van de ere-doctoraten. demische gemeenschap, terwijl op de Nationale Feestdag, 5 Mei, een feestvergadering wordt gehouden met mr. W. Merkelbach als feest redenaar. Vrijdag 6 Mei is de opening van het officiële gedeelte van het lus trum. De Zaterdag daarop is de „Dag van de Universiteit" en de Zondag is bestemd als de feestdag voor het corps, 's Ochtends wordt op het Valkhof een H. Mis opge dragen en 's avonds vindt een op voering plaats van „Fuente Ove- juna" van Ope de Vega. De regie is in handen van Ben Royaards, regisseur aan de Kon. Vlaamsche Schouwburg. Aan de vooravond van de sluiting der feestelijkheden wordt de „Dag der Burgerij" gehouden, nl. op Dinsdag 10 Mei. Tijdens een bal wordt dan de eerste uitvoering ge geven van de voor deze gelegen heid choreografisch ontworpen wals op muziek van de „Aufforderung zum Tanz" van C. M. von Weber. Woensdag 11 Mei is de dag van de officiële sluiting. BATAVIA, 7 April (Aneta). „De Nieuwsgier" van heden bevat een telegTam van de Haagse cor respondent van dit blad, waarin de „richtlijnen voor de Nederlandse delegatie voor de komende bespre kingen in Batavia" worden opge somd. Deze zouden volgens de corres pondent de volgende punten bevat ten: 1. de BFO moet aan de be sprekingen deelnemen. 2. de voor lopige federale regering zal niet aan de besprekingen deelnemen. 3. van Nederlandse zijde zal geen wens geuit worden tot nadere vaststelling van de agenda. 4. de onverbrekelijke band tussen de drie punten van de Canadese „ruling" zal gehandhaafd worden. (De drie punten zijn: beëindiging van de guerilla, terugkeer van de repu blikeinse regering in Djogja en deelnemen aan de Haagse confe rentie). Men zal gelijktijdigheid in dezer drie punten moeten nastre ven. Zo dit niet mogelijk blijkt ten aanzien van de bespreking dezer drie punten, dan zal in ieder ge val moeten worden vastgehouden aan de gelijktijdigheid van de be slissing over deze drie punten. Bij informatie in Den Haag kon men ons bovenstaand bericht niet bevestigen. Men wees er ons ech ter op, dat de richtlijnen van de Nederlandse delegatie in overleg met dr. van Royen zullen worden opgesteld. Dit overleg is echter nog in volle gang, zodat nog geen richtlijnen zijn vastgesteld. De feestelijkheden nemen op Donderdag 28 April een aanvang met diverse sportwedstrijden, waaronder een voetbalmatch tegen de studenten van Leuven. De dag daarop worden de prijzen uitge reikt en de avond besloten met een voorstelling van een marionetten theater. Op Koninginnedag voeren de studenten een wagenspel „De Gou den Engel" op en worden op het Maas-Waalkanaal roeiwedstrijden georganiseerd. In samenwerking met enige hoogleraren van de Universiteit wordt ter gelegenheid van het lustrum een lezingencyclus ge houden onder de titel „Denken uit Geloof en Leven in de Tijd." Prof. dr. L. J. Rogier zal spreken over „De Kerk in de 19e eeuw"; prof. dr. St. Strasser behandelt het yiema „Psychologie en Chris tendom"; prof. dr. J. Peters C. ss. R. „Hedendaags Denken en Christelijke Geest; prof. dr. J. J. M. van der Ven „De Wereldlijke Rechtsorde Nu"; prof. dr. W. H. van de Pol „Wereldchristendom en Katholicisme", terwijl prof. dr. F. G. L. v. d. Meer een slotbe schouwing zal geven in zijn le zing ..Hedendaags werkelijkheids besef en visie des Geloofs." Het is de bedoeling, dat de le zingen in druk zullen verschijnen Dinsdag 3 Mei geeft de studenten muziekvereniging een uitvoering van „King Arthur" van Henry Purcell. Op de Nationale Rouwdag wordt een H, Mis gecelebreerd voor de overledenen van de Nijmeegse Aca- in Amerika weinig vertrouwen in de Nederlandse bedoelingen. Ik heb nu wel de overtuiging, da't hierm een kentering is gekomen." De minister kon nog niets zeggen over de komende wapenleveranties in het kader van het Atlanticpact. Van een bepaalde claustile ten op zichte van Indonesië voor Nederland was hem, met uitzondering van een berichtje in de New York Times, niets bekend. „In ieder geval staat hierover officieel niets vast en ut heb goede hoop, dat ook voor Ne derland geen extra clausule zal worden toegevoegd. Wanneer de leveranties zullen beginnen is nog niet te zeggen, omdat dit afhangt van het moment der ratificatie en dit kan nog wel even duren." De minister werd verwelkomd door minister J. H, van Maarseveen en door zijn adviseur dr. Blom. Het was druilerig en somber weer Donderdag. Op Schiphol stonden de Convairs, de Constel lations en de Douglas-machines op het natte platform. Een stevige wind maakte iedereen wat huive rig en toch zag Schiphol er fees telijk uit. Want het was bloemen- vlootdag. Overal waren gele en witte narcissen aangebracht. De wachtkamers, de passagehall, de restaurants en het interieur der K.L.M.-vliegtuigen waren getooid met deze frisse lenteboden. Iedere K.L.M.'er op Schiphol droeg nartissen in zijn revers en stewardessen en vrachtjongens droegen grote bossen bloemen naar de vliegtuigen, waar de aan komende passagiers werden ver rast met een bouquet narcissen, waaraan een kaartje „With the compliments of the K.L.M.". Om ongeveer middernacht kwa men de bloemenwagens uit de Bollenstreek de vrachtloodsen van Schiphol binnenrijden, beladen met ongeveer 30.000 narcissen. De eerste machine, die vandaag om streeks 4 uur in de morgen met passagiers en post naar Londen vertrok, had hetzelfde -feestelijke aanzicht als alle andere K.L M.- vliegtuigen, die vandaag van Schiphol startten. Minister Stikker, die gisteren morgen met het K.L.M.-toestel uit New York aankwam, kreeg zijn bosje narcissen en ook de Franse minister van, oorlog, Paul Rama- dier, die met zijn staf van advi seurs uit Parijs aankwam, kreeg GUATEMALA, 7 April. (AFP). Met mitrailleurs gewapende troe pen hebben gisteren in de eerste ochtenduren vanuit Mexico de Westgrens van Guatemala over schreden en verscheidene grens plaatsen, Omel Carmen, Malcatan, San Rafael, Pue de la Ceusta en Candelaria, bij verrassing aange vallen. In de plaats El Carmen maakten zij zich meester van een douane post en van 35.000 dollar. De op standelingen, die door huurlingen gesteund worden, bedreigen ^juta en hebben reeds een brug over de Rio Cabets opgeblazen. De leiding van het Guatemalese leger, heeft aan de kolonel der ar tillerie, Roberto Garcia Arevalo, op gedragen de leiding te voeren over operaties van de regeringstroepen tegen de bende revolutionairen. De revolutionairen stonden onder lei ding van een inwoner van Guate mala en van een Mexicaan. Onder de opstandelingen zouden zich ook twee „Noord-Amerikanen" bevin den. In berichten van Reuter, afkom stig uit de Mexicaanse grensstad Tapatsjoela, werd Donderdagavond gemeld, dat een colonne Guatema lese opstandelingen, ter sterkte van ongeveer 1000 man, oprukt in de richting van Quetzaltenango, een bergstad, die ongeveer 90 kilometer ten Zuid-Oosten van de Mexicaan se grens en 110 kilometer ten Noord-Westen van de hoofdstad van Guatemala is gelegen. De opstandelingen zouden vijf steden in hun bezit hebben. Zij zouden een beroep op het volk hebben gedaan deel te nemen aan een „anti-communistische revolu tie." Het is al weer 19 weken ge leden, dat Engeland werd ver blijd met de geboorte van een prins. De kleine Charles, die evenals zijn vader blond is, weegt nu 14 pond. Hij weet zich blijkbaar best met zijn speelgoedkonijn te vermaken. ZILVEREN jUBILEUM KATHOLIEKE UNIVERSITEIT (Vervolg van pag. 1 Nieuwe afdelingen De nieuwe afdelingen, het Mis- siologisch Instituut en de School voor Politieke en Sociale Weten schappen hebben nog een gering aantal deelnemers. Voor de journa listiek studeren er ruim 20 over 2 jaar verdeeld, hetgeen ongeveer het aantal is wat "men had verwacht. Nieuwe leerstoelen- zijn tevens op gericht aan de faculteiten voor theologie en philosofie. Benodigde ruimte De uitbreiding van het onderwijs brengt noodzakelijkerwijze met zich mee, dat de thans in gebruik zijnde ruimte, welke gelijk is aan die van voor 1940, niet toereikend is. Daarbij -is voelbaar dat slechts noodoplossingen zijn getroffen. Het gebrek aan voldoende en geschikte ruimte is het grootste probleem voor de universiteit. De Aula is te klein en de bibliotheek verkeert in een ongewenste toe stand. Men hoopt over te kunnen gaan tot de bouw van een nieuw universiteitsgebouw, misschien tegelijk met al wat nódig is voor de medische faculteit. De plan nen zijn thans ongeveer klaar. Het ligt in de bedoeling de ge bouwen voor de medische faculteit te vestigen op het landgoed Heyen- dael. Tevens is men van plan de hoofdgebouwen te vestigen op het Galgenveld. Ter gelegenheid van de lustrumfeesten zal de maquette van de gebouwen tentoongesteld worden. Dit neemt niet weg, dat nog tal van moeilijkheden moeten worden overwonnen; zo zijn nog niet alle terreinen aangekocht. (Zie voor het feestprogramma pag. 3). •De huisvesting van de studen ten baart velerlei zorgen. Men vraagt zich af. of men terug dient te keren tot de Middeleeuwse con- victen, zoals thans nog gebruikelijk is in Oxford, Cambridge en Leu ven. Of is het raadzaam studenten huizen te bouwen voor ongeveer 10 personen? Het zilveren feest Het speekt vanzelf, dat het N.S.C. „Carolus Magnus" een groot aan deel heeft in de voorbereidingen van de vijfde lustrumviering. Deze studentenorganisatie neemt onder de neutrale en katholieke studen tenverenigingen een biizondere plaats in. Het N.S.C. is door de universitaire overheid als de enige officiële studentencorporatie aan de R. K. Universiteit erkend en een speciale regeling is ontworpen, waardoor de vruchten van het stu dent zijn in een georganiseerd ver band zoveel mogelijk een ieder kan toevallen. Deze z.g. „openbreking" kwam na de bevrijding tot stand. Momenteel telt de corporatie 750 leden. De verhouding tot de burgerij van Nijmegen is uitstekend, wat ook wel blijkt, dat uit dit milieu alles wordt gedaan om de komende fees ten te doen slagen. Het is eigenlijk een vijfvoudig lustrum, dat eind April en begin Mei wordt herdacht. Niet alleen de Universiteit en het Corps vie ren hun 25-jarig bestaan, maar ook de herdenking van het vier de lustrum van de Meisjesclub van het N.S.C.. die thans 150 le den telt, van de sociëteit Roland en het Nijmeegse Studenten Weekblad „Vox Carolina" wor den in de feestelijkheden betrok ken. Men is er van uit gegaan, dat de feestelijkheden sociaal verantwoord zouden zijn, opdat een ieder er aan kan deelnemen en anderzijds heeft men zorg gedragen om de viering een representatief karakter te ge ven alle recht te doen wedervaren aan alle facetten van het acade misch en studentenleven. In het erecomité hebben ver klaard zitting te nemen Z.K.H. Prins Bernhard, Z E. Joh. Kard. de Jong, dr. Beel, mgr. Giobbe, apos tolisch internuntius, de hoogwaar dige bisshcoppen mgr. dr. Lem- mens, mgr. Huibers, mgr. Mutsaerts en mgr. Baeten. de minister-presi dent dr. Drees, de ministers br. Van Schaik, mr. Wijers. mr. Van Maar seveen, prof. v. d. Brink, prof. Rut ten. alsmede de leden van de St. Radboudstichting, van het college van curatoren, tal van vooraan staande figuren uit het universi taire leven en ereleden en verte genwoordigers van de studenten- corpora. BRUSSEL. 7 April. (Belga). Uit de statistieken der werkloos heidsverzekering blijkt, dat tijdens de week van 27 Maart tot 2 April gemiddeld per dag 169.840 volledig werklozen waren ingeschreven, als mede 58.348 gedeeltelijk en toeval lig werklozen (arbeiders met be perkte werktijd, arbeiders, wier tijdelijke werkloosheid een gevolg is van overmacht, havenarbeiders zonder werk). Ten opzichte van de voorafgaande week valt een ver mindering waar te nemen van 2.652 volledig werklozen en een toene ming van 2.973 gedeeltelijk werk lozen. FEUILLETON 54. „In de komende winter zul je dat zelf ondervinden. Als die zomergas ten hier weggetrokken zijn, wordt alles anders dan nu. Dan zoeken de mensen gezelligheid bij elkaar en dan wordt het leven veel genoeg lijker." Hans had haar voortdurend aan dachtig opgenomen en vroeg zich af, hoe zij zonder Jean de winter zou doorkomen. Maar toen hij in dat kamp zat, had ze zich er toch ook goed doorheengeslagen ,,De mensen praten nu eenmaal graag over een ander", vervolgde Cato, „wat je ook doet. Op het ogenblik hebben ze het over mij, omdat ik niet in de rouw hen ge gaan. Daar had s Jean een afschu welijke hekel aan. En daarom," zei ze met een blik op haar witte blouse en rok, „daarom trek ik me er niets van aan, wat Oud Valken burg ervan zegt. Ze rouwen hier, geloof ik, wel om een achter-ach ternicht! Sommige vrouwen komen nooit uit de zwarte kleren." „Maar Hans trekt er zich wel wat van aan", zei Miek met een zijdelingse blik op haar man. „Och, hij leert het nog wel af. Geef hem een beetje tijd ervoor." Toen hij daairaan terugdacht, door A. F. voelde Hans zich heel even ont stemd. Hij had zich nog nooit aan Cato geërgerd, maar soms was ze hem wel een raadselHij liet zijn wagen voor het tuinhek staan en toen hij ontdekte dat ze achter in de tuin bezig was, liep hij ach terom 't huis heen. Cato was bezig de dorre bladeren uit de bloembed den weg te harken. Hij bekeek haar met bewondering, zoals ze daar in een blauw katoenen blouse met de korte mouwen bezig was. Ze was in haar bewegingen net een jongen. Ze zag er niet uit als een vrouw van twee en dertigof was ze al drie en dertig? Als ze zestig was, dacht hij, zou ze er nog net zo uit zien. Ze draaide zich toevallig om, zag hem staan en glimlachte tegen hem. „Dat harken in die dorre bladeren maakte -zoveel leven, dat ik je niet heb horen aankomen", zei ze. „Best mogelijk, want ik kwam de helling af niet afgezette motor". Hij haalde de voor haar meegebrachte papieren uit zijn zak en vroeg: ,.Zal ik die maar even binnen neerleg gen?" „Zullen we binnen gaan zitten?" Hij schudde van neen. „Ik zit liefst zoveel mogelijk in de zon zolang ik ervan kan profiteren", „Ja ik ook". Hij keek haar verwonderd aan, want er klonk iets in haar stem, wat hij nog nooit gehoord had Doch het volgende ogenblik reeds zei ze doodnuchter: „Ik wou even dit bloembed afharken. Nee, je kunt me er toch niet bij helpen, want je bent er niet op gekleed, in die stadskleren". „Maar dat is toch wel te veran deren niet?" Hij gooide zijn colbert op een bank, deed zijn das af en stroopte zijn hemdsmouwen op. „Waar laat je al die dorre rommel'" „Achter de garageop een mesthoop. In twee of drie vracht jes kun je het wel doen". Ze werkten samen in een gemoe delijk zwijgen. De zon scheen warm op zijn sehouders en Hans snoof de scherpe geuren der dorre blederen en afgevallen bloemen op. De koele Octoberlucht deed hem goed. Toen de laatste vracht achter de garage lag opgetast, zei Cato: „Ziezodat kan ik morgen ver branden. Ik schijn de laatste dagen niet veel anders te doen, dan din gen verbranden." Hg stak een si garet ep en kwam naast haar op de tuinbank achter het huis zitten. „Wat heb je dan nog meer ver brand?" vroeg hij belangstellend. „De paperassen van Jean. Hij had er zoveel en dan nog een stuk of wat dagboeken." „Ik heb nooit geweten, dat hjj 'n dagboek hield." Maar, dacht Hans. ik heb ook nooit veel van Jean afgeweten. Hij had hem bewonderd, maar meer, zoals men een oude gravure be wonderen kaneen oud portret ...van een stoere, maar afgetrok ken en misschien wat ruwe man. Mogelijk lag dat aan... zijn ziekte. „Hij was al heel jong met een dagboek begonnen," vertelde Cato. „En dan een over wat hij in de oor log beleefd had... en in 't kamp..." En na een poosje zwijgen: „Hij heeft een brief voor me achterge laten met het verzoek ze door te lezen, als ik daar zin in had. maar ze daarna te verbranden." „En heb je dat gedaan? Ze door gelezen, bedoel ik." „Door het eerste kon ik niet heenkomen, het was me te treurig. Hij heeft een afschuwelijke jeugd gehad, Hans. Mijn eigen jeugd is eigenaardig geweest, maar er was tenminste nog enige vrolijkheid en kleur in. Die van Jean was grauw van het eerste begin af." „Heeft hij nogbegon Hans weifelend, „misschien mag ik dit niet vragen, maar heeft hij in het laatste dagboek nog iets omtrent zijn ziekte geschreven?" „Heel wat zelfs, hij wist, dat hij ongeneeslijk ziek was en ging ster ven. En ik wist dat ook." Ze bleef rustig onder zijn angstig onderzoe kende blik. „Nee, dat heeft dokter Hennema mij niet verteld... net zo min als tegen Jean zelf. Dat was trouwens niet nodig. Dokter Hennema wist, dat Jean het zelf wist en dat ik het ook besefte." „Wanneer zou Jean het voor het eerst beseft hebben, denk je?" vroeg Hans aarzelend langzaam. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3