Hersteld van roets-roets ziekte De Pater in de leeuwenkuil! Daan is in ons midden! AFDELING Vrijdag 8 April 1949 PAG. 5 550 30< «me collectie Achter de romantiek gaat de werkelijkheid schuil Een WARME VOORJAARSZON koestert het Gooise land, dat zich uitstrekt van de boorden van het blauwe IJsëlmeer tot aan de grenzen van het oude Sticht en de plassen van Loosdrecht en Kortenhoef. In deze schilderachtige dreven, waar van een Anton Mauve in zijn Larense jaren de warme kleuren op het doek penseelde, klopt het hart van het Omroepwezen. Men had geen geschikter oord als centrum voor dit artistiek bedrijf kunnen kiezen dan het land met de afwisseling van bos en heide, van veengronden en plassen, van graanvelden en weiden, van heuveltoppen en uitgestrekte polders langs de meentgronden. Het radiowezen heeft op het Gooi een karakteris tiek stempel gedrukt; Gooiland, dat isRadioland. Militair overleg Pact van Vijf Pater Morlion O.P. ontmoet communisten op debatingavonden Togliatti gaat niet op uitdaging in 1,1 Manifest voor onderwijsvrijheid ilen, in crème oot6-delig nest sterk bierglas, ct voor café's 23 :n, helder glas uiting, slechts 99 attractie voor 1, per potje r.soorten,zeer pensionsl.10 dw sllen, 3- en 1 vlams, attractie, idig 9.75 4 lit onze E MODELLEN 5ETINTEN IRDELIGE PRIJZEN ngordijn 1 uit voorraad lever- e kleur groen, voor buitenwerk, per m2 f5.40 itting fauteuil ;tend f 19.75 theemuts dessins, Jaarbeurs- f6.50 :rassen peciale aanbieding, ;ige gebl. damast f 129.50 :as 1 pers. f 79.00 schermer rima gevuld, jpgf^Q latrasbeschermer, 2 f 12.50 ails en nikkel, geheel >er meter vanaf f 1.75 LENTE IN RADIOSTAD Het is voorjaar op de Hilver- sumse Groest; de knoppen van de kastanjebomen botten uit in volle pracht en op het bankje, tegenover hotel Gooiland, zitten weer als ieder jaar, zodra de temperatuur buiten het maar even toelaat, de oudjes, die weken achtereen in de wintermaanden hun heil moesten zoeken achter de warme kachel. In de parken en tuinen van Radiostad is het nieuwe leven ontwaakt en Hilversum de on gekroonde hoofdstad van het Gooi, herneemt weer die typi sche cosmopolitische allures, zoals in alle voorjaars- en zo mermaanden; men krijgt er het gevoel alsof het elke dag van het jaar vacantie is. Het komen en gaan van honder den toeristen, die dwalen door de lommerrijke lanen van het „dorp" met de meer dan 80.000 inwoners, en die een kijkje wensen te nemen in het fraaie stadhuis, het „achtste wereldwonder" en niet minder nieuwsgierig zijn naar de inte rieurs van de Radiokeuken, zij koesteren daarbij heimelijk de wens de „gewone Man" of een ander belangrijk personage uit de schare hunner microfoonfavorie ten te ontmoeten geeft aan die vacantiestemming dat eeuwig heidskarakter. Karavanen toeristen. Uit alle windstreken van ons landje en soms tot ver over de grenzen trekken karavanen toe risten, dikwijls met de meest ver schillende soorten van rollend materiaal, het Gooi binnen om te genieten van een ongerept natuur schoon en de wonderen der mo derne techniek. Zo ook dit voorjaar. De eerste automobilisten en wielrijders heb ben hun ronde reeds gemaakt en het is de Hilversummers niet ont gaan, dat ook ditmaal de charme van hun woonplaats, waar zij met recht trots op zijn, de vreemde lingen bekoort. De belangstelling van de bezoe kers gaat op de eerste plaats uit naar de geheimzinnige vertrekken, van waaruit de muziek en het ge sproken woord over de ganse aard bol worden uitgezonden. Met weetgierige blikken nemen zij de fraaie tuinen en in gele baksteen en glas opgetrokken studiogebou wen in ogenschouw, als golden het de tempels van Athene of de Tuillerieën van Versailles De nieuwsgierigheid van de bezoe kers wordt weldra gevestigd op de omroeper, de man wiens ver trouwde stem men zo dikwijls heeft gehoord. Komen de vreem delingen eenmaal met het artistiek element van Radiostad in aanra king, dank blijken hun favorieten slechts gewone inwoners van Hil versum of Amsterdam te zijn, die als normale mensen in hun vrije tijd er de gewone liefhebberijen op na houden en ook met hard werken de kost moeten verdienen. Men vergeet maar al te dik wijls, dat achter de romantiek van Radiostad de harde werke lijkheid schuil gaat van de noeste arbeid van een grote groep mensen, die met hun zor gen en moeilijkheden dagelijks alle krachten inspannen om de verwende smaak van de luis teraars te bevredigen. -■ Romantiek en werkelijkheid. Het is hier, evenals bij de film en het toneel een romantiek, die slechts bestaat in de verbeelding van het grote publiek. De luis teraar, die in zijn gemakkelijke Een schilderachtig plekje in het Gooi. De grote afwisseling in het Gooise landschap heeft altijd een bijzondere bekoring uitge oefend op de kunstschilders, wat ook de oorzaak is, dat zovele leden van dit gilde zich in de afgelopen tientallen jaren in de Gooise dorpen hebben gevestigd. De schildersgemeenschap van Laren geniet wijd en zijd een grote bekendheid en iedere zomer worden tentoonstellingen gehouden, die honderden bezoekers trekken. stoel achteloos aan de knoppen van zijn nieuwste „Philips" draait, beseft doorgaans niet, hoeveel moeiten, tijd en geld aan voorbe reidingen van belangrijke uitzen dingen worden besteed Het is Lente in Radiostad en de voorjaarsstemming is ook doorge drongen tot de studio's waar de samenstellers van de programma's rekening houden met de gevoe lens, die de mensen op dit tijdstip van de wisseling der seizoenen be roeren, want de taak van de mu sici, de acteurs en de overige om- roepartisten is en blijft de mens heid, die onder zorgen gebukt gaat in deze rampspoedige tijden, te wijzen op het Schone, het Goede en» het Ware, zoals het in de ge velsteen: van het K.R.O.-gebouw staat gebeiteld en daarbij Kan een vleugje romantiek in de juiste zin niet ontbreken en waarbij men zoekt naar nieuwe mogelijkheden. De Lente toch is de tijd van een Nieuw Geluid, vooral in Radio- land. (GG.) Felle brand te Enschede Gisterenmorgen is een felle brand uitgebroken in een magazijn van lederwaren en sportartikelen van de firma G. B. Walter aan de Zui derhaven te Enschede. Het maga zijn brandde geheel uit en een aanzienlijke voorraad artikelen ging verloren. De brandweer slaagde er in de winkel, die aan het magazijn grenst, té behouden. De schade is groot. De St. Vitustoren van de dekenale kerk van Radiostad. In het vorige jaar werden de nieuwe klokken in de toren aangebracht en hun bronzen stemmen'klinken evenals die van hun voor gangers weer als vanouds over de Gooise landen. Generaal Simonds op Soestdijk H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen Vrijdagmid dag op het Paleis Soestdijk de vroe gere Canadese bevelhebber in Ne derland, generaal Guy Simonds ont vangen tezamen met de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer P. Depuy en diens echtgenote. Theeveiling te Amsterdam Blijkens een supplement monster- lijst van de Java- en Sumatra thee, welke op Donderdag 21 April a.s. te Amsterdam in veiling wordt ge bracht, ïyordt het totaal voor de gehele veiling; 5524 kisten Java thee en 1834 kisten Sumatra thee. DIENSTPLICHTIGEN KWAMEN NIET VOOR DE KEURING De Haagse Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen de twee broers H. uit 's Gravenhage, die geen gevolg hadden gegeven aan de oproep om voor de lichting 1948 medisch gekeurd te worden. Hun vader had hen verboden te gaan. De Rechtbank veroordeelde bei den tot een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De Officier van Justitie had 10 maanden ge- eist. De zaak tegen de vader werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Voor de Rechtbank had hij ver klaard dat hij zijn minderjarige zonen om principiële redenen niet in militaire dienst wenste te zien. BILJART VOOR DÉ TELEVISIE In de studio van Philips te Eind hoven zullen de heren P. van de Pol (wereldkampioen) en H. Metz (kampioen van Nederland) een bil jartdemonstratie voor de televisie geven op Dinsdagavond 12 April a.s. De radiospreker H. Keizer zal een voorbeschouwing houden en 't spel commentariëren. Sanering bloempotfenhandel Naar wij vernemen heeft de vak groep „groothandel in glas, porse lein en aardewerk" plannen om te komen tot sanering van de handel in grove bloempotten. Deze plan nen hebben geen betrekking op de handel in sierbloempotten (z.g. cache-pots). 's-GRAVENHAGE. ,7 April. De heden in de Treveszaal gehou den besprekingen vormden een voortzetting van het regelmatig overleg, dat tussen de ministers van Oorlog van de bij het Pact van V aangesloten landen plaats heeft, zoals dat tevoren plaats had te Londen, Brussel en Parijs. Aan deze besprekingen namen van Nederlandse zijde deel: de mi nister van Oorlog en Marine a.i. Mr. W. F. Schokking, gen. maj. M. R. H. Calmeijer, chef van het Ka binet van de minister van Oorlog, dr P. Schoenmaker, Ned. vertegen woordiger in de Supply Board en gen. maj. P. Doorman, Ned. verte genwoordiger in het permanent mi litair comité te Londen. Frankrijk is bij de besprekingen vertegenwoordigd door de minister van Oorlog Ramadier, en diens chef van het kabinet gen. Cherrières, alsmede de generaal Balland en commandant Ploix, België is verte genwoordigd door de minister van Oorlog lt. kol. Deofraitteur, kol. De Soomer en prof. Janne. Van Engelse zijde nemen aan de besprekingen deel de minister van oorlog A. V. Alexander, Air vice- marshall E. C. Huddleston en sir Harold Parker. Luxemburg is ver tegenwoordigd door de minister van Oorlog P. Dupong en kol. A. Ja- coby. Als waarnemers woonden voor Amerika gen. maj. Kibler en voor Canada brig. S. F. Clark de bespre kingen bij. HET Milaanse geïllustreerde weekblad „Tempo" beschrijft in een artikel, getiteld „De pater in de leeuwenkuil" het optreden van Pater Morlion O.P., president van de internationale Pro Deo universiteit te Rome. Pater Morlion heeft in Rome zeer veel opzien verwekt door zijn debatten op communistische bijeenkomsten over onderwerpen als: „Het Vaticaan en het Atlantisch Pact" en „Kardinaal Mindszenty Martelaar of Misdadiger?" „Tempo' wijst er op, dat, alhoewel Pater Morlion gehandicapt is door het feit, dat hij niet zijn eigen taal kan spreken hij is een Vlaming hij er toch onmiddellijk in slaagt de sympathie van zijn gehoor te winnen door „zijn joviale houding en zijn brede lach'. De goede humor, waarmede Pater Morlion de communistische aanvallen tegen hemzelf en de Katholieke Kerk opneemt, heeft zelfs indruk gemaakt op het com tmunistische dagblad „Unita", dat in zijn verslag van een van deze debatten een kop gebruikt van bijna een pagina breed en waarin het schrijft: ..Wanneer hij geen ar gumenten heeft, dan glimlacht hij maar." Togliatti gaat uitdaging in. Daar Pater Morlion tot dan toe slechts gedebatteerd had met de kleinere goden van de Communis tische Partij, zoals Professor Enzo Lapiccirella en Signor Sotgiu, een advocaat, publiceerde hij in vele bladen een open brief, waarin hij de grote baas zelf uitdaagde, de vroegere vice-Premier van Italië, Palmiro Togliatti, secretaris-gene raal der Communistische Partij om zelf in debat te komen of een „vooraanstaand lid te zenden van de Uitvoerende Raad" (Politburo). Alleen op deze manier, aldus schrijft Pater Morlion, kan „de communistische politiek op een werkelijk gezaghebbende wijze aangeboden worden." Togliatti verklaarde in zijn ant woord, dat eveneens wijd ver spreid werd, dat de debatten be langrijker waren voor de Romein se Districtsraad van de Commu nistische Partij dan voor het hoofdbestuur en dat hij daarom de open brief van Pater Morlion had doorgezonden aan het districtsbc- stuur. Toglatti stelde ook vast, al dus de courantenverslagen, dat de communistische sprekers „eerlijk en objectief waren gebleven, maar dat de Katholieke pers, zoals hij had waargenomen, dikwijls had ge toond. dat zij „gemakkelijk van ob jectief debatteren overgaat naar be- ledigincn en laster". Daarom, zo zeide Togliatti, zag hij niet de nood zaak er van in om „aan dergelijke manifestaties van woedende en niet al te goed opgevoede tegenstan ders" deel te nemen. Ofschoon Pater Morlion er dus niet in slaagde om Togliatti over te halen om zelf „in de leeuwenkuil af te dalen", zijn brief leidde er wel toe, dat de communisten sena tor Öttavio Pastore zonden naar de afdeling van Esquilinö om met Pa ter Marlion te debatteren. Deze 'se nator is journalist en de enige Ita- I liaan, die op de rechtszitting van EERTIEN DAGEN nadat onze speciale V verslaggever Daan in het zenuw- paviljoen was opgenomen, belandde hij op de afdeling „Lichte Gevallen". Hier vier den de patiënten opgenomen waarvan de directeur altijd zei: Het is hollen of stil staan, maar gevaarlijk zijn ze niet meer". Onze Daan lag in het zonnetje en deed z'n best het congres van „De Gehuwde Vrouw In Schoonmaaktijd" te vergeten. De juiste remedie leek hem het lezen van de Collec tieve Arbeidsovereenkomst voor Journalis ten. Bijzonder de passage waarin over de vacantieregeling werd gesproken, kikkerde hem zienderogen op. Zo opvallend was de genezende werking van deze luttele regels uit dit vermaarde boekwerkje, dat de con trolerend geneesheer er van onder de in druk kwam. Bij zijn dagelijkse ronde vroeg hij Daan steevast „Heb je vanmorgen pagina 24 al doorgenomen, m'n jongen?" En als onze collega dan glimlachend het beduimelde en stukgelezen boekje van de beddeplank pakte, wist de dokter dat vol ledige beterschap in zicht was. „Als ik blauwe boezeroenen zie, is pagina 24 m'n redding dokter". En dan knikte de specia list begrijpend. Op een zonnige morgen mocht Daan in de lommerrijke omgeving van het pavil joen z'n stram geworden leden strekken. Hij was in een melancholieke stemming. Wel kwinkelden de vogels het hoogste lied en wel had onze vriend die morgen een op beurend schrijven van z'n verloofde ont vangen (houd goede moed Daan, ik ken iemand diemaar de zorgen begonnen te kwellen. Dat is juist het kenmerkende van vele figuren op wie een grote verant woordelijkheid rust. Ofwel ze krijgen op een kwade dag een geestelijke instorting, ofwel ze worden voortdurend herinnerd aan hun drukke beslommeringen. Bij Daan uias dit laatste dus een symptoon van be terschap, maar hij besefte dat nog niet. Hij vroeg zich of in hoeverre hij bij z'n vlucht uit de congreszaal in gebreke tv as gebleven. Had hij niet alle zwabbers en boenders moeten trotseren, inplaats van zenuwschokkend in een taxi te springen? Maar z'n. collega's hadden goed praten. Op een vergadering van de K.V.P. en zo, wa ren geen 900 vrouwen die hen aan het boenen wilden zetten. Daar waren soms niet eens 9 mannen die op hun terrein aan het werk wilden gaan. Somber gestemd liet Daan zich zakken op een graspol in een schaduwrijk laantje. Hij sloot de ogen en nam zich voor, zijn. droefgeestigheid door de slaap te laten verdrijven. Hij schrok wakker van de plof. Naast hem zat mevrouw Hiebering, voorzitster van de vereniging „De Gehuwde Vrouw In Schoonmaaktijd"Daan voelde zich ver bleken van ontzetting en tastte met beven de vingers in z'n binnenzak, alsmaar mur melend: „Pagina 24, pagina 24". Maar hij wist dat het boekje op de beddeplank lag. Het einde naderde. Mevrouw Hiebering had haar boezeroen en hoofddoek thuisgelaten. Ja, zoals ze naast Daan op de graspol zat, vond hij haar bij nader inzien zelfs charmant, met haar roodbruin mantelpakje en langstaartige zilvervos. Maar hij bleef op zijn hoede. „Ik heb vorige week dat malle verhaal over ons congres gelezen", zei de voorzit ster. Ze tipte een mier van haar knie en keek de achterdochtige Daan medelijdend aan. „Dacht je nu werkelijk dat wij het met z'n allen op jou hadden gemunt? En dan te weten dat één vrouw een man om haar vinger kan winden. Je moet maar zo denken, een vrouw in schoonmaaktijd is nu eenmaal anders dan in haar gewone doen. Nu het ergste achter de rug is, heb ben we ons hart weer laten spreken en willen we bijdragen tot je herstel. In een spoedvergadering hebben onze dames be sloten, jou tot erelid van de vereniging te benoemen. Maar, (en hier kreeg haar blik weer het dreigende dat Daan zich nog zo duidelijk van het congres herinnerde) niet over ons schrijven jov.ge vriend! Er zijn zaken waarmee mannen zich nooit mogen bemoeien". Ze stond op en wiegde de laan uit. De zilvervos had de grassprieten nog in zijn bek. Drie dagen later werd Daan genezen ontslagen. Na het bezoek van mevrouw Hiebering behoorden de hallucinaties tot het verleden. J. T. Kardinaal geweest. Mindszenty aanwezig is Goed voorbeeld goed volgen. doet Het voorbeeld van Morlion is ge volgd door anderen, leken zowel als priesters, zodat tot op heden 28 katholieke sprekers op communis tische vergaderingen in Rome heb ben gesproken over het proces te gen Kardinaal Mindszenty en over niet op het Atlantisch Pact. Door dit te doen hebben zij aangetoond, dat de bewering der communisten, dat de Katholieken niets kunnen inbren gen tegen de communistische be schuldigingen absoluut onjuist is. Deze debatten waren begonnen met een aanplakbiljetten-campagne, waarin de communisten de Katho lieken uitdaagden om op de com munistische bijeenkomsten te ko men bewijzen voor de communis tische bewering, dat Kardinaal Mindszenty een misdadiger is, te ontzenuwen. De Katholieken van Primavalle, een „rode" voorstad van Rome, waar het eerste debat werd gehouden, kwamen in contact met het Katholieke Persbureau C.I.P. en Pater Morlion ging spre ken op de vergadering, die werd ge houden in het vroegere fascistische hoofdkwartier, dat thans door de communisten is overgenomen. Op de vergadering van Esquilinö waren volgens een ooggetuige on geveer 40 tot 50% communisten en ongeveer 10% Katholieken onder de aanwezigen. De rest bestond uit mensen, die poch tot de ene kant noch tot de andere kant behoorden, doch van wie aangenomen mocht wroden. dat zij enigszins sympa thiek stonden tegenover het com munisme. Volgens de „L'ora dell 'Azione", het Romeinse weekblad, uitgege ven door het Katholiek Persbureau C.I.P., bleek uit de opmerkingen van velen van hen, evenals van de leden van de Communistische Par tij, dat zij tamelijk verwarde ideeën bezaten over de verhouding van het communisme tot de godsdienst. Na de vergadering van Esquilinö zond Pater Morlion een tweede Open Brief aan Toglatti, waarin hij nogmaals een debat met hem voor stelt! Hij maakte hem eveneens duidelijk, dat hij niet van plan was om maar iedere uitnodiging van de communisten aan te nemen. Pater Morlion weigerde b.v. te spreken op de communistische bijeenkomst van de afdeling te Ponte Milvio met de verklaring, dat hij wachtte op het antwoord op zijn voorstel om een vergadering te beleggen op neutraal grondgebied en te debat teren over „het Vaticaan en het At lantisch Pact", onder voorwaarden, die gelijke rechten en een eerlijke strijd voor beide partijen zouden waarborgen. PARIJS. (K.N.P. 7 April 1949). Vooraanstaande Franse, Belgische en Engelse persoonlijkheden zijn Donderdag 7 April onder auspi ciën van het „Comité Internatio nal de défence de la civilisation chrétienne" (Internationaal Co mité voor de verdediging van de christelijke beschaving) in Parijs samengekomen. Tijdens het officiële diner in het .Maison de la Résistance Alliée" werd een manifest uitgevaardigd over de vrijheid van onderwijs en de verdediging der cultuur. Het manifest stelt o.m. vast, dat internationaal gezien, de vrijheid van onderwijs de voorwaarde is voor culturele uitwisseling en voor het begrijpen van volk tot volk. Ieder onderwijsmonopolie van de staat leidt daarentegen tot de vor ming van gesloten gemeenschap pen, die enerzijds worden verstikt door het streven naar centralisatie in het binnenland en anderzijds van buitenlandse invloeden worden af gesneden. Ook een nationalisme op ideolo gisch gebied ontaardt tenslotte in en voert tot oorlog en vijandschap. Elke burger heeft op het ogenblik belang bij de handhaving en de ont wikkeling van de vrijheid van on derwijs over geheel de wereld. Het gaat hier om de waardigheid van de mens en de vrede onder de vol keren ONDER-DIRECTEUR K.L.M. OVERLEDEN Woensdagnacht is in de Boerhaa- ve-kliniek te Amsterdam aan de gevolgen van een galblaas-operatie overleden, de heer H. Fuchs. onder directeur General Operations van de K.L.M. De heer Henri Fuchs bereikte de leeftijd van 41 jaar. Hjj werd op 7 Mei 1907 te Enschede geboren. Na zijn opleiding tot reserve 1ste lui tenant-vlieger bij de luchtvaartaf deling te Soesterberg te hebben voltooid, trad hij op 1 Juli 1933 in dienst van de K.L.M, als vlieger. Op 1 Juni 1937 werd hij assistent-chef van de vliegdienst. Sinds 1 Januari 1938 was hij tevens gezagvoerder op de Indië-lijn. Na de oorlog keerde hij terug In KLM-dienst en werd benoemd tot hoofd van het vlieg-bedrijf, daarna tot hoofd General Operationsgroup en per 1 Januari 1949 werd hij be noemd tot onderdirecteur General Operations, De heer Fuchs was ge huwd en had 1 zoon.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5