Nieuw Militaire bestuur verdwijnt na vorming Duitse Federale Republiek Indonesië" op de agenda Algemene Vergadering Militaire en financiële steun uit de V.S. voor acht Europese landen BELGEN GAAN IN JUNI NAAR DE STEMBUS NI EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Indonesië in de Algemene Vergadering Zaterdag 9 April 1949 44e laargang No. 11535 Rondom een rapport Een bezettingsstatuut voor West-Duitsland Duitsland verantwoordelijk lid van het Europees herstel program Gesneuveld in Indonesië 50 textielpunten gevraagd vóór Pasen Paasboodschap Prinses Wilhelmina Acheson over zijn gesprek met Stikker Goederentrein „brak" Alleen België stemde tegen Acheson wil ook wapens voor Griekenland en Turkije In 12 maanden: 1.250 millioen dollar Kroniek en Kritiek Opa Kooy overleden Regering vraagt ontbinding Parlement zowel wat lebreide col-j Zomer-flauseh da mesmantel, geheel gevoerd, m. moder ne knoop- .075 garnering kleine gezelschap voor tomen op de omgang rrt! Langs de torenspits om hier, Tip" Nee. Het >m heen.Bij 't kruis, kijkt hij naar beneden, addertje. Dat gebruiken kunnen we mee tot de „Durft u naar boven te durft Papa dat. Papa, Papa al. En Tip? Tip ieemt Tonio hem over. >ie? Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draaisingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VAN GEACHTE ZIJDE heeft men er ons opmerkzaam op gemaakt, dat onze opmerking d.d. 29 Maart („Kroniek en Kritiek") inzake de behandeling van de kwestie van de huishoudelijke hulp, in zoverre niet geheel juist was, dat we daar hebben gesproken over een rap port van het Centrum voor Staat kundige Vorming. Dat rapport (van de commissie-Hammerstein) droeg tot titel „Het tekort aan hulp in de huishouding" en tot ondertitel: „Mogelijkheden tot ver betering van de toestand". Boven dien was het grootste gedeelte van de inhoud van dit rapport aan het genoemde tekort gewijd en aan mogelijkheden en suggesties, om tot een oplossing te komen. Maar, inderdaad, de opdracht van deze speciale Centrum-commissie luidde: „te onderzoeken of het aanbeveling verdient, het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 van toepassing te ver klaren op vrouwelijk personeel in de huishouding". De commissie kwam in meerderheid tot de con clusie, dat deze maatregel geen oplossing zou bieden voor het eigenlijke vraagstuk. Hiermede menen wij wel voorshands eer te hebben gegeven aan het resultaat van het onderzoek van de eigen lijke opdracht. Wij menen voorts te mogen zeggen, dat het blijkbaar en dat ligt wel voor de hand! niet mogelijk is, een klein onderdeeltje van dit grote vraagstuk, een „ne gatief" aspect van het probleem der huishoudelijke hulp, te behan delen, zonder onmiddellijk gecon fronteerd te worden met het pro bleem zelf. Dit Centrum-rapport bewijst het: driekwart is, overeen komstig de „clandestiene" titel, san de kwestie van het tekort aan huishoudelijke hulp gewijd, en het constateert dan ook o.a., dat „een noodtoestand ontstaan is", ondanks zekere cijfers, bij de Arbeidsbu- reaux bekend, die formeel wijzen op een verbetering van de toe stand. De toestand is in werkelijk heid nog schril! Intussen lezen wij in 't rapport, dat enige van de voornaamste sug gesties van de Centrum-commis sie, welke zeer ver afstaan van de eigenlijke opdracht: maatregelen, welke wellicht geëigend zijn tot een gedeeltelijke oplossing van het vraagstuk te kunnen bijdra gen, onderzocht wdrden door twee andere commissies van het Cen trum, terwijl het Partijbestuur nog, naar aanleiding van de be sprekingen op de Partijraad, doen de is te overwegen, wat er meer kan worden gedaan. Het is zonder twijfel een pro bleem met velerlei en moeilijke kanten, maar de Partij zal die natuurlijk niet uit de weg gaan, temeer daar het hier een, volgens het rapport-Hammerstein, „nog steeds zorgwekkende" zaak be treft. Tenslotte wijzen wij nog even op punt 9 van de „suggesties" van het rapport, waarin gesproken wordt over de noodzaak van krachtige propaganda voor de vrij willige gezinshulp. Voor 't meisje en de jonge vrouw, die met een idealistische liefde bezield zijn, om haar hulp aan te bieden in de ge zinnen, ligt hier een breed werk terrein open, lezen wij. Deze pro paganda is inmiddels al begonnen, van zeer invloedrijke zijde! In de jongste Vastenbrief van de Bis schoppen wordt deze kwestie na melijk uitvoerig besproken, als de Bisschoppen het tekort aan dienst vaardigheid constateren ten op zichte van de huisvrouwen en vooral tegenover de moeders van grotere gezinnen. Inderdaad, de hulp in de huishouding is een maatschappelijk probleem gewor den! De meisjes en vooral haar ouders moeten zich, zegt de Bis schoppelijke brief, ernstig afvra gen, of zij, bij de drang naar fa briek en hoog loon, niet toegeven aan een onchristelijk streven naar vrijheid en vermaak. Wettelijke maatregelen kunnen hier niet al les bereiken, maar de sociale recht vaardigheid spreekt luid genoeg! Daarom moeten alle maatschaope- lijke krachten proberen, dit vraag stuk tot een spoedige oplossing te brengen! WASHINGTON, 8 April (Reuter en A.P.De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben heden te Washington bekend gemaakt, dat zij een bezettingsstatuut voor West-Duitsland hebben goedgekeurd, dat de bevoegdheden bepaalt van de bezettingsautoriteiten na ~e instelling van een Duitse federale republiek. De militaire Gouverneurs in Duitsland zullen vervangen worden door Hoge Commissarissen en de militaire bevelhebbers zullen slechts als hoofd der bezettingstroe pen aanblijven. De Hoge Commis sarissen zullen een Hoge Commis sie vormen, die het hoogste geal lieerde bestuursorgaan, zal zijn. In het officieel communiqué wordt verklaard, dat: 1. De tekst van een bezettingssta tuut in een nieuwe en een een voudiger vorm is goedgekeurd en aan de Duitse parlementaire raad te Bonn zal worden toegezonden; 2. Overeenstemming is bereikt inzake de grondbeginselen van de uitoefening der geallieerde bevoegd heden en verantwoordelijkheid en de richtlijnen voor het gezamenlij ke contröle-orgaan van de drie be- zettingsmogendheden; 3. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben bevestigd en goed gekeurd de overeenkomsten inzake de ontmanteling van fabrieken, de verboden en beperkte industrieën en de instelling van een internatio naal orgaan voor het Rührgebied, over welke punten onlangs te Lon den onderhandeld is; 4. Met de instelling van een Duit se Federale Republiek het militair bestuur als zodanig zal ophouden te bestaan en de functies van het ge allieerde gezag voornamelijk van toeziende aard zullen worden; 5. De Duitse regering de bevoegd heid zal hebben bestuurs- en wet gevende handelingen te verrichten, die evenwel aan geallieerd veto onderworpen zullen zijn, en dat. behalve in zaken, die de veiligheid betreffen, de uitoefening van direc te bevoegdheden door de geallieer- Onder toezicht van de Verenigde Naties is een wapenstilstand tussen Israël en Transjordanië tot stand gekomen. Na de ondertekening in „Hotel des Roses" (nu omgedoopt in „Vredeshptel") op Rhodos, schudden Reuben Shiloah van het Israëlische Ministerie van Buiten landse Zaken (links) en kolonel Sudgi Bey Jundi, hoofd van de Transjordaanse delegatie, elkaar vriendschappelijk de hand De regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerappor teerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 25 Maart 1949: Sold. M. H. Linneman uit Almelo. Gesneuveld 26 Maart 1949: Sold. W. H. E. van den Berg uit Velp (Rheden) Sold. H. Lovink uit Zei- hem. Ie It. P. J. Mol uit Amstel veen. Korp. J. B. Untied uit Groningen. Gesneuveld 27 Maart 1949: Sold. W. de Maat uit 's-Gra- venhage. Sold. P. J. Smulders uit Leende (N.B.). Gesneuveld 28 Maart 1949: Sold. K. Aartsma uit Eng- wierum (Oostdongeradeel). KON. NED. IND. LEGER: Gesn. 18 Maart 1949: Vermist sedert 28 Febr. 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Kosadi; Soend. sold. 2e kl. inf. Maf- jani; Soend. militie sold. Soebandi. Gesn. 21 Maart 1949: Man. korp inf. S. Maelensun; Tim. sold. 2e kl. inf. A. Moa. Gesn. 22 Maart 1949: Amb. soldt. Ie kl. inf. O. Leatemia. Gesn. 23 Maart 1949: Tim. sold. Ie kl. inf. J. Malelak. Jav. sold. Ie kl. mf. Marsidi. Gesn. 25 Maart 1949: Jav. sold. Ie kl. inf. Boegel; Chin, sold. Ie kl. inf. Go Kiem Lan Gesn. 26 Maart 1949: Man. sold. Ie kl. inf. C. Elias, al len uit Indonesië. Gesn. 29 Maart 1949: Sold. Ie kl. M. P. W. van Nispen uit Breda. Het bestuur en de Raad van Bij stand van de vakgroep Detailhan del in Textielgoederen heeft in" zijn op 8 April in Krasnapolsky te A-msterdam gehouden vergadering, de textielpositie van ons land en de mogelijkheid der opheffing van de textieldistributie besproken. Unaniem waren alle geledingen van de detailhandel van oordeel/ dat het dringend gewenst is om de bevolking vóór Pasen vijftig textielpunten toe te wijzen. De op heffing van de textieldistributie achtte men zeer wel mogelijk zon der dat de volksbelangen geschaad werden. Besloten werd een desbe treffend telegram aan de minister van Economische Zaken te zenden. den in vele instanties wordt be schouwd als zich zelf liquiderend; 6. Aangenomen wordt, dat de Duitse Federale Republiek over een afzonderlijke Bi-Laterale E.C. A.-overeenkomst zal onderhande len met de Verenigde Staten en als een volledig lid zou deelnemen aan de organisatie voor Europese Eco nomische samenwerking, waardoor zij een verantwoordelijke partner in het Europees-herstelprogram zou worden. „Overeengekomen werd," aldus het communiqué, „dat het een der voornaamste doelstellingen van de drie geallieerde regeringen zou zijn om de nauwste integratie van hef Duitse volk onder een democrati sche federale staat tot wederzijds voordeel binnen het kader van een Europees verband aan te moedigen en te vergemakkelijken." Dr. W. F. da Costa Gomez, de lei der van de Nationale Volkspartij en lid van de Staten van Curasao, heeft de opdracht tot het indienen van een voordracht van candidaten voor het nieuwe college van alge meen bestuur in de Nederlandse Antillen aanvaard. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven op Eerste Paasdag voor de microfoon van het I.KO.R een Paasboodschap uit te spreken voor de Oeucume- nische Raad van Kerken. Deze zal worden uitgezonden om 11.15 uur over Hilversum II en de zen der van de Nederlandse Wereld- omroep, 's Avonds om zeven uur volgt een herhaling over Hilver sum I. WASHINGTON, 9 April (ANP- Aneta). De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft tijdens zijn pers conferentie van Vrijdag in ant woord op de vraag, of de aanwe zigheid van minister Stikker ge legenheid had geboden tot een bespreking van het Indonesische vraagstuk, verklaard: „Wij hadden een zeer volledige, openhartige en grondige bespreking en ik ben zeer hoopvol gestemd, dat deze besprekingen een basis zullen gaan vormen voor grote vooruit gang in de richting van een oplos sing. Ik ben zeer bemoedigd door de vorderingen van de besprekin gen". LOCOMOTIEF REED TE WATER Vrijdagavond, even na 8 uur, „brak" een goederentrein, komend uit de richting Leeuwarden, even buiten het station Meppel, in twee ën, doordat de koppeling tussen twee wagens bij het stoppen voor een onveilig sein, werd verbroken. Terwijl het locomotief-personeel bezig was de koppeling te herstel len, kwam het voorste gedeelte van de trein weer in beweging. Dit treingedeelte reed een zijspoor op, schoof een stootjuk ter zijde en kwam gedeeltelijk in het achter dit stootjuk gelegen water terecht. Bei de hoofdsporen zijn vrij, zodat het treinverkeer geen enkele vertra ging ondervindt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ik heb mijn wagen volgeladenOp 25 April a.s. bestaat het Vrouwen Hulp Korps 5 jaar. Het opleidingskamp voor deze vrouwelijke soldaten bevindt zich in Kijkduin. Per vrachtauto worden de V.H.K.'ers van kamp Juliana naar hun dagtaak vervoerd. LAKE SUCCESS, 8 April. De bestuurscommissie van de alge mene vergadering van de V.N. heeft Vrijdag met elf tegen één stem, bij twee onthoudingen, besloten de Indonesische kwestie op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. België stemde tegen, Groot-Brittannië en Frankrijk onthielden zich van stemming. Tevoren werd een voorstel om de beslissing uit te stellen verworpen met negen tegen vier stemmen (België, Canada, Frankrijk, Groot-Brittannië), De Verenigde Staten ont hielden zich hierbij van stemming. de k- outie wijzen naar de politieke commissie omdat het Indonesisch probleem beschouwd werd als een „belangrij ke kwestie". Het debat werd geopend door de vertegenwoordiger van India die aandrong op plaatsing van de kwestie op de agenda van de alge mene vergadering, omdat deze kwestie „van vitaal belang is voor millioenen mensen in Zuid-Oost- Azië". Ondanks verzet van Sovjet-Rus sische zijde verleende de voorzitter dr. Herbert Evatt (Austalië), daar na het woord aan de Nederlandse vertegenwoordiger, Jhr. mr. J. W. M. Snouck Hurgonje, die aanvoer de, dat bespreking van de kwestie door de Assemblee het succes van de voorbereidende conferentie te Batavia in gevaar zou kunnen brengen. WASHINGTON, 8 April (Reuter). De Amerikaanse regering heeft Vrijdag formeel toegezegd, het Congres te verzoeken om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vijf landen der West-Europese Unie alsmede Noorwegen, Denemarken en Italië. De Amerikaanse regering deed deze belofte in antwoord nota's op dringende verzoeken om militaire steun van de acht landen. Volgens niet-officiële schattin gen zouden de landen in de eerste 12 maanden 1.250 millioen dollar nodig hebben. De landen van het Pact van Brussel (Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk en Engeland) verzochten om steun voor „de uitvoering van een ge meenschappelijk verdedigingspro gram" op 5 April de dag na de ondertekening van het Atlantisch Pact. De Amerikaanse nota's verzoch ten deze landen, gedetailleerde op gaven van hun militaire behoeften voor 1948-'49 te sturen. In een verklaring, die gelijk tijdig met de nota's werd uitge geven, drong de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, aan op de voorzie ning van de landen van het Atlan tisch Pact en zekere andere lan den, w.o. Griekenland eri Turkije, met wapens en uitrusting. Hij ver klaarde, dat de veiligheid en vrede van de V.S. noodzakelijkerwijs ruste op de veiligheid en vrede van de gehele democratische we reld. Waarnemers verklaarden, dat de Amerikaanse nota's betekenen, dat de Amerikaanse regering het con gres zal aanbevelen, dat militaire hulp zal worden verstrekt, doch niet kan beloven, dat deze zal worden gegeven voordat het con gres toestemming heeft verleend. In het verzoek om steun van de landen van het Pact van Brussel wordt verklaard, dat de vijf lan den van mening zijn, dat hun defensie-program slechts effectief kan zijn met „de materiële steun van de Amerikaanse regering". Er wordt aan toegevoegd, dat „de militaire kracht van de deelne mende landen ontwikkeld dient te worden zonder dat het economisch herstel en het bereiken van eco nomische levensvatbaarheid, waar aan voorrang verleend moet wor den, in gevaar gebracht worden". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde Vrijdag verder mede, dat de regering het congres ook zou verzoeken, Italië, Denemarken en Noorwegen finan ciële steun te verlenen om nun eigen wapenproduetie te vergro ten naast het verschaffen van Amerikaanse militaire uitrusting. CLAY BEVESTIGT DOODVONNIS FRANKFURT, 8 April (ANP). Gen. Clay heeft vandaag het dood vonnis bevestigd tegen de kolonel der SS Joachim Peiper, die in Mal- medy opdracht gaf tot de terecht stelling van krijgsgevangen ge maakt Amerikaanse soldaten. SENAAT AANVAARDT VERLENGING MARSHALL-HULP WASHINGTON, 9 April (Reu ter). De Amerikaanse Senaat heeft verlenging van de Marshall hulp tot 1 Juli 1950 goedgekeurd, en wel tot het volle bedrag van 5.580.000.000 dollar, dat voor de nieuwe periode door de regering van Truman is aangevraagd. Het besluit van de Senaat werd geno men met zeventig tegen zeven stemmen. Tijdens de debatten over het wetsvoorstel, die twee weken heb ben geduurd en tot stormachtige tonelen aanleiding hebben gege ven, werd een door Styles Bridges (republikein uit New Hampshire) ingediend amendement aangeno men, waarin op de deelnemende landen een beroep wordt gedaan een systeem te ontwerpen tot con trole, of van de verschafte midde len voldoende gebruik wordt ge maakt. GARNALENVISSERS DOOR DE STORM VERRAST Donderdagmorgen werd een 30- tal garnalenvissers, die in de vroeg te uit de Scheveningse haven wa ren vertrokken, door de snel op komende westerstorm verrast. De vissers bevonden zich op drie mijl uit de kust en moesten de visserij onderbreken. Zij trachtten ijlings de veilige haven te bereiken. Bij het binnenkomen van de haven hadden zij met grote moeilijkheden te kampen. Levensgevaar was niet denkbeeldig. Het was een adembe nemend schouwspel de kleine vaar tuigjes tegen de woedende elemen ten te zien worstelen. De scheepjes kregen massa's water over. Tegen de middag waren alle boten behou den te Scheveningen binnen. Hierna werd nog, voordat tot de stemming werd overgegaan, door verscheidene sprekers het woord gevoerd. Palar (Indonesische Repu bliek) zeide, dat bespreking van de kwestie in de algemene vergade ring aan de Nederlanders moest tonen ,hoe de volkeren der wereld over hun optreden denken. Cadogan (Groot-Brittannië) wilde beslis sing over plaatsing op de agenda uitstellen totdat men zich een oor deel had kunnen vormen over de ontwikkeling van de conferentie te Batavia. Chauvel (Frankrijk) noemde een debat over Indonesië in de algemene vergadering „nut teloos en schadelijk". Van Langen- hove (België) verklaarde van be spreking in de algemene vergade ring schadelijke gevolgen te vrezen voor de conferentie te Batavia. Ook Ignatieff (Canada) sprak zich uit voor uitstel van beslissing. Tsi- ang (China) stelde plaatsing van de kwestie op de agenda voor doch enige weken uitstel van de eigen lijke bespreking. Malik (Sovjet- Unie) vergeleek een preliminaire conferentie te Batavia met „een conferentie tussen gevangenen en bewakers" en drong aan op plaat sing van de kwestie op de agenda der Assemblee. KRAVCHENKO MAG NIET NAAR ZWITSERLAND BERN, 8 April (Reuter) De Zwitserse autoriteiten hebben Krav- chenko medegedeeld, dat hij niet in Zwitserland toegelaten zou worden, zo wordt uit gewoonlijk betrouw bare bron vernomen. Kravchenko zou officieus om een visum hebben verzocht teneinde bezoeken te bren gen aan Zwitserse uitgevers. In ieder geval zou aan Kravchenko verboden worden politieke lezin gen te houden, zulks op grond der neutraliteitswetten. Gezonde taal (Sm.) In zijn rede voor het con gres van de Partij van de Arbeid heeft minister dr. Drees een paar merkwaardige woorden gesproken San het slot. Men weet, dat wij onlangs hier gewezen hebben op een paar merkwaardige uitlatin gen over de bevolkingsgroei in ons land. De een noemde deze, o.a. in verband met het onlangs gehouden bevolkingscongres, onrustbarend, de andér zorgwekkend, de derde moeilijk en ingewikkeld. Veel op timisme was er in die opmerkingen niet te bespeuren. Wij betoogden toen, dat er geen reden was, om het vertrouwen in de Voorzienig heid op te zeggen en nu is het verheugend, van een man als dr. Drees in het gezelschap van de P.v.d.A. te horen, dat hij de snelle groei van ons land „een teken van gezondheid vindt". Dat vinden wij verheugende en gezonde taal, waarom wij dr. Drees gaarne hulde brengen; in zijn milieu wordt dit probleem wel eens minder pleizie- rig besproken. De heer Drees wees er op, dat het Belgische bevol kingscijfer in tien jaar tijd met 50.000 zielen gestegen is. In die zelfde periode groeide Nederland met 1.000.000! Dat is meer dan in Frankrijk, Zwitserland en Enge land tezamen! Dr. Drees zei dit ook in verband met het bekende, maar wel eens te weinig gewaar deerde feit, dat het sterftecijfer in Nederland een laagterecord van alle tijden en alle landen ver toont. Daarnaast is het nog gun stige geboortecijfer van betekenis. Er zou in verband met deze uit latingen nog wel een en ander in het midden te brengen zijn. Dit is op dit ogenblik ons doel niet. Wij verheugen er ons over, dat een man als Drees, minister-president van het kleine Nederland, waarop thans om allerlei redenen zoveel ogen in de wereld gericht zijn, openlijk heeft uitgesproken, dat hij „de snelle groei van ons land een teken van gezondheid acht". Dat vinden wij gezonde taal! DE OUDSTE INWONER VAN NEDERLAND Opa Kooy, de oudste Inwoner van Nederland Is Donderdag te Hoofddorp, na een ziekte van enige dagen overleden. Opa Kooy, die 7 Maart j.l. de leeftijd van 104 j. be reikte had 9 kinderen en meer dan 100 klein- en achterkleinkinderen. Hij trad op 27 Januari 1867 in 't huwelijk, in 1923 verloor hrj zijn echtgenote. MR. W. H. VAN DEN BERGE GEPROMOVEERD Mr. W. H. van den Berge plaats vervangend directeur-generaal van de belastingen, promoveerde Vrij dagmiddag in de aula van de uni versiteit te Amsterdam tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Beginselen van de belastingheffing". Bij zijn promotie waren o.m. aanwezig de minister van financiën, prof. mr. P. Lief- tinck, de directeur-generaal van de belastingen en vele directeuren en inspecteurs van belasting uit het land. Ook van Belgische zijde (mr. Van den Berge is een van de kop stukken inzake de fiscale aangele genheden van de a.s. Economische Unie) werd belangstelling getoond. Bij het verdedigen van zijn dis sertatie. die de beginselen zowel van financieel, economisch, belas tingtechnisch. rechtsfilosofisch en soci'aal aspect belicht, wees mr. v. d. Berge er in het bijzonder op, dat het ontduiken van belastingbeta ling, dat in vroeger jaren „sportief" werd geacht, de laatste jaren in mindere mate als zodanig werd ge kwalificeerd en dat in breder kring de noodzaak en de redelijkheid van het belastingbetalen wordt ingezien De promotor was prof. P. J. A. Adriani. Na afloop van de plech tigheid werd een drukbezochte re ceptie gehouden. BRUSSEL, 8 April (Belga en A.P.). De Belgische regering heeft hedenmorgen besloten de Prins-Regent te verxoeken het Belgische parlement tegen 15 Mei te ontbinden, teneinde op 12 Juni algemene verkiezingen te kunnen houden. De regering heeft verder beslo ten het parlement te verzoeken om ratificatie van het Atlantisch Pact onmiddellijk na het Paasreces. Ook zal gestemd worden over twee nieuwe kietswet-ontwerpen. Het eerste zal de datum waarop Belgische vrouwen voor het eerst kunnen deelnemen aan de algeme ne verkiezingen, vervroegen, zodat zij bij de verkiezingen in Juni aan staande haar stem kunnen uitbren gen. Het tweede zal het aantal ze tels in de Belgische Kamer van af gevaardigden van 202 op 212 bren gen. waardoor de parlementaire vertegenwoordiging weer in over eenstemming zal worden gebracht met de in December 1947 gehouden volkstelling. De groeiende onenigheid tussen de twee regeringspartijen heeft de noodzakelijkheid van een ontbin ding van het parlement steeds dui delijker aangetoond. Eind Maart konden de socialisten en katholie ken het niet eens worden over de financiering van de werkelozen- toeslag. waarvoor de socialisten een nieuwe bedrijfsbelasting wilden heffen, die echter geen katholieke goedkeuring kon verwerven. Na Spaak's vertrek naar Washing ton ontstond opnieuw onenigheid over de subsidies aan de steenko lenmijnen. Alle Belgische partijen bereidden zich reeds voor op verkiezingen en hielden verkiezings-bijeenkomsten. Teruggekeerd van de ondertekening van het Atlantisch Pact was Spaak gisteren getuige van de onenigheid tussen beide partijen en tijdens het debat over de begroting van het Ministerie van Justitie. Spaak's coalitie-kabinet werd 19 Maart 1947 gevormd. In Mei en November 1948 had een reorganisa tie plaats.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1