r De Vrouw, bouwster aan het Rijk van Christus Na-oorlogse Middenstands problemen FILMS VAN DE WEEK VERKIEZINGSGELUIDEN Communist buiten de orde ALKMAAR EN OMSTREKEN Pastoor Drost sprak voor de Katholieke Vrouwenbeweging Ruiters voor kaart systeem <aartsysteem laden in carton, hout en staal Zichtbaar kaart systeem Losbladige banden P. O. A. N.V. Payglop Bökkerink's Stof Ieders lof! A. BöKKERINK N.V.ALKMAARSE WASSERIJ De Bond zonder Naam St. Victor wint protest PAG. 2 Zaterdag 9 April 1949 In het Gulden Vlies organiseerde de afdeling Alkmaar van de Katho lieke Vrouwenbeweging een bijeen komst waarop door pastoor H. A. J. Drost uit Schoorl gesproken werd over de wereld zonder en met Christus en waarhij speciaal de taak van de Christenvrouw hij de opbouw van een nieuwe maatschap pij onder de aandacht werd ge bracht. Nadat Mej. M. A. J. Kamphuys de vergadering had geopend en medegedeeld had, dat de voorzit ster, Mevrouw Paleari vrijwel ge heel hersteld is. doch de vergade ring nog niet kon leiden, was het woord aan de spreker, pastoor Drost. In zijn inleiding wees de spreker er op, dat wij momenteel leven in een maatschappij, die zowel geeste lijk als materieel in een ruïneuse staat verkeert. Het zijn niet alleen de geblakerde resten van kerken en scholen, van huizen en instellin gen, die ons treffen, het zijn vooral ook de gebeurtenissen, die zich in de laatste jaren hebben afgespeeld, en die men. na 1900 jaar Christen dom voor niet mogelijk zou houden. Velen hebben zoveel ellende mee gemaakt, dat zij zich afvragen, hoe dat alles mogelijk is geweest en of er aan het Christendom niet iets kapot is. Doch zij, die zich afvragen of dat alles de vrucht van het Chris tendom is. hebben geen idee van de wereld vóór Christus' komst. Toen toch vierde onrecht en zedenbederf hoogtij, en men onderscheidde het kwaad niet van het goed. Nu wéét de mens wat verkeerd is. Men veraf schuwt de oorlog en haar gevolgen, men verafschuwt de onrechtvaardig heden en de onderdrukkingen. Al leen laat men zich nu door sug gestie tcte onberedeneerde daden overhalen. Voor velen is de keus tussen goed en kwaad des te moei lijker, omdat zij zich verkeerd heb ben laten voorlichten. 2000 jaar geleden kozen velen, ook goedwil- lenden, Barrabas. inplaats van Christus, omdat zij verkeerd waren ingelicht. Zo is het ook nu. De mensheid wordt betoverd door stel sels, die gebaseerd zijn op het ego isme. De wereld wordt niet geleid door het noodlot, maar door de mensen zelf. Maatschappij gezond maken Hoe moet onze maatschappij weer gezond worden? Dat is een belangrijke vraag. Het verleden willen wij niet meer terug. De goede oude tijd had daarvoor te vele gebreken. Er komt nu een an dere maatschappelijke constellatie waarvan de fundamenten nu gelegd worden. En de vraag hoe de wereld der toekomst er zal uit zien, hangt (Adv.) A.F.C. NIEUWS AFC 1-WZ 1, 2.30 uur. AFC 4Alkmaarse Boys 4, 12 u. WSV Jun. aAFC Jun. a, 1 uur. AFC Jun. bGVO Jun. b. 12 u. Het hele AFC-programma is vier wedstrijden, waarvan AFC 1WZ 1 wel de nodige belangstelling zal trekken, wij kunnen de sportlief hebbers aanraden deze wedstrijd te bezoeken. AFC-ers toont tegen de mannen van Kruyver en Wijbenga waartoe R.K. Alkmaar in staat is. Het vierde ontvangt wederom een der kampioenspretendenten. Mannen zet 'm op! De Junioren a moeten winnen om de kans te behouden! De Jun. b spelen ook op winst. Succes op het groene veld. De PPC-er. HANDBALCLUB A.O.C. ALKMAAR. A.s. Zondag, 10 April, speelt het eerste elftal te gen het tweede op het R.K. A.F.C.- terrein. De wedstrijd vangt aan om half drie. Willen de medespe lenden er voor zorgen om kwart over twee aanwezig te zijn? De elftallenopstelling staat aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot Het Bestuur. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Ondertrouwd: Pieter Gootjes, 27 j. en Grada C. Hoijtink, 27 j.; Johannes F. He mels, 28 j. en Jansje E. Revers, 26 j.; Cornelis van Heugten, 25 j. en Catharina H. van den Aakster, 21 j.; Jhr. Casparus H. J. Barnaart van Bergen, 31 j. en Johanna B. Tengnagel, 25 j.; Petrus Panne keet, 59 j. en Gesina M. Huesken, 56 j.; Otto A. H. M. Proot, 27 j en Jacoba L. Wijnker, 23 j.; Anne E. Schuil, 24 j. en Arendina K. Houwing, 21 j. OLYMPUS NIEUWS Belangrijk bericht voor de da mes. Van de zomer bestaat er ge legenheid om deel te nemen aan wedstrijden, wij zouden de dames willen verzoeken de training se rieus te bezoeken en vooral a.s. Maandag aanwezig te zijn, waar enige mededelingen zullen worden gedaan, dus ieder lid is Maandag op de training, ook nieuwe leden zijn hartelijk welkom! Ook de he ren worden verzocht Dinsdag al len aanwezig te zijn, vooral nu het zomerseizoen nadert. Alkmaarders voelt U voor athletiek? Geeft U dan nog heden op, om ook aan het zomerseizoen te kunnen deelne men. Dames Maandag 810 uur. heren Dinsdag 79 uur in de Rochdaleschool. De Olympusman. af van de geest, die de mensen zal bezielen. De wereld moet terug naar God, maar daarvoor moet God eerst weer terug in de gewetens, in de gezin nen, in de maatschappij en in de internationale verhoudingen. De geest moet weer Christelijk worden. Daarbij heeft de vrouw, die toch zo'n grote invloed heeft, een gewel dig grote- taak. Haar roeping is het, niet alleen het opgroeiend geslacht, maar ook haar omgeving, te door dringen van de echte ware geest van Christus, zoals eens Maria God tot de mensen bracht, zo moet zij nu zijn geest tot de wereld bren gen. Uitvoerig ging spreker daarna in op de verschillende stelsels, die, de een meer, de ander minder, de we reld tot een woestenij van haat en liefdeloosheid hadden gemaakt door het egoisme, klassen-egoisme. of rassen-egoisme. Het fatale einde is bij beiden hetzelfde. Daarnaast stelde hij de leer der H. Kerk, die strijdt tegen die stelsels omdat ze verkeerd zijn en een belemmering zijn voor de uitwerking van Gods liefde, die voor alle mensen is. Hij herinnerde aan de eerste zondeval, die eigenlijk ook een daad van egoisme was. Aan het slot van zijn begeeste rende rede, die onder grote aan dacht werd aanhoord, legde pastoor Drost er de nadruk op, dat de Christenvrouw, evenals Maria, Christus weer tot de mensen moest brengen, ieder in haar eigen omge ving en op haar eigen wijze. Nadat de rede van pastoor Drost met een dankbaar applaus was be sloten, werden door het bestuur enige mededelingen gedaan De be devaart naar Heiloo zal op 11 Mei a.s. worden gehouden. Daarbij zal waarschijnlijk pater Godefroy de predikatie houden. In Noordholland zijn weer een vijftal nieuwe afde lingen van de Vrouwenbeweging opgericht zodat nu een splitsing in een kring Hoorn en een kring Alk maar weer urgent wordt. De jaarvergadering zal gehouden worden na Pasen, de datum is in verband met de gezondheidstoe stand van de voorzitster, mevrouw Paleari, nog niet bekend. Voorts werd de weduwensteun nog eens onder de aandacht der leden gebracht, daar de uitkeringen van f60, nu toch wel wat aan de lage kant zijn. Op het volgend uit stapje zal er een koffietafel worden geserveerd, zodat men van het las tige boterhammen medenemen af is. Besloten werd met het belang der a.s. gemeenteraadsverkiezingen aan de orde te stellen en met enkele wenken voor de Goede Week. ALKMAAR. -Hierover sprak gisteravond in Victory voor de afd. Alkmaar van de N.R.K.M. de Rot terdamse voorzitter, de heer L. J. A. van Doorn. Spr. betoogde, dat de vrede ons niet gebracht heeft, wat wij ervan hadden mogen verwachten. De ge moedelijke tijd van voor de oorlog komt niet weer. De taak van de Middenstand *is een dienendeeen distribuerende taak en aldus een belangrijke schakel tussen kapitaal en arbeid. Evenals de boer en de mijnwerker heeft de Middenstander een taak in Gods scheppingsplan. De Middenstand heeft 'n dienende taak in de maatschappij, dient dus het algemeen belang. Als hij die taak goed vervult, mag hij ver wachten, dat de Regering rekening houdt met de Middenstand. Winst is geen doel, doch gevolg van de taak van de Middenstander; doel is de gemeenschap te dienen. Spr. wees er voorts op, dat de tijden veranderd zijn en van de Mid denstander vakbekwaamheid eist en ontwikkeling. Men kijke naar de toekomst; men tone zich erkentelijk voor en verlene zijn medewerking aan zijn organisatie. Wanneer de Middenstand zich vrij, massaal en hecht organiseert, is de Woltersom- se organisatie overbodig en dan legt men de goede grondslag voor de komende Bedrijfsorganisatie. Na een korte pauze kwam er een lawine van vragen op de spreker los. Deze bleef niet in gebreke een antwoord te geven, waarbij hij zich beijverde het enthousiasme bij de leden los te slaan en hen het be lang van een organisatie, waarbij alle middenstanders zijn aangeslo ten, te doen inzien. De concurrentie noemde hij een gezond verschijnsel; de prijs speelt hier niet de voornaamste rol. De middenstand kan vooral concurre ren door service, vakbekwaamheid, deskundige bediening en contact met het kopend publiek. Goede waar zal eerder 'n vaste clientèle kweken dan lage prijzen. Over de ambtenarij viel ook een hartig woord, doch spr. verzekerde, dat de minister streeft naar in krimping van het ambtenarenappa raat. Voorts stelde spr. de solidariteit, die in werknemersorganisaties heerst tot voorbeeld aan de Mid denstand, die hij voorts aanspoorde tot zuinigheid en soberheid. Men moet de tering naar de nering zet ten, wil men in zaken vooruit. Het levenspeil is na de oorlog bij vele middenstanders te hoog gestegen. Wij hebben een prachtige WITTE BRODERIEKANT VOOR BLOUSES Ook onze prachtige SLUIER- TULLE hebben wij weer ontvangen en zeer mooie tinten in NEVEDA-WOL en ZWARTE SAJET Ridderstraat 17 Tel. 2398 ALKMAAR K.A.B.-HOEKJE Van de vele diensten van onze beweging is geen enkele zo sympa thiek als Herwonnen Levenskracht, met een eigen sanatorium. Door het prachtige werk van t.b.c.-be- strijding, zijn velen weer in hun gezin teruggekeerd. De beschikbare ruimte is echter nog te beperkt, terwijl na de terugkeer m het ge zin nog geruimen tijd versterkende middelen nodig zijn. Daarom heeft H.L. speciaal in het leven geroepen de „Huisverpleging". Jaarlijks wordt hiervoor besteed; rond twee honderd-duizend gulden. Zij die nog moeten wachten eer zij opgenomen kunnen worden, alsmede de thuis- patiënten, kunnen hiervan profi teren. Met alle mogelijke middelen tracht men gelden voor de huisver pleging bijeen te brengen en men slaagt er in omdat zo velen H.L. een warm hart toedragen. Speciaal in de Goede Week wordt een of fertje van al onze leden gevraagd voor dat mooie doel, juist in de week van Offeren en Boete. Via de vakafdelingen zal" een zakje worden thuis bezorgd, waarin de gave kan worden gedeponeerd, waarna een en ander weer wordt opgehaald. We twijfelen er niet aan: deze actie slaagt zeker in elk opzicht. Omdat wij hier kunnen tonen de offerzin, in en voor onze beweging. Voor de Benelux behoeft Midden stand niet te vrezen, gezien het feit, dat ondanks de hogere lonen in België de massa daar de duur dere artikelen toch niet kan kopen. In verband met de Benelux is ook een ander, eenvoudiger systeem van omzetbelasting te verwachten. In verband met een andere vraag spoorde hij de grote middenstanders in hun eigen belang aan niet hun kleinere standgenoten de organisa tie in stand te houden en sterker te maken, om in de toekomst botsin gen tussen grootbedrijf en midden- standsbedrijf te voorkomen. Ook de politiek werd aangeroerd, doch spr. wees er op, dat de poli tieke organisatie het milieu is waar ook de Middenstander zijn geluid moet laten horen. De voorzitter, de heer F. Put man, die de spreker had ingeleid, bracht hem ook dank namens de vergadering, die daar met 'n dank baar applaus mee instemde. Spreekuur wethouder Volkshuisvesting De wethouder voor Volkshuis vesting, de heer M. Coerts, zal zijn wekelijks spreekuur houden op Dinsdag 12 April a.s. van 23 uur. ten stadhuize. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING ONZE AGENDA STEDELIJK MUSEUM: Ten toonstelling Bergense schil ders. Zondag 2—5 uur. IÏOSCOPEN: Harmonie, de Rode Schoentjes, 18 jaar; A.B.T., Moord in het Luna park en de Rode duivel, 18 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. K. H. Kolk, Gees tersingel 36, tel. 2017 en Dr. A. L. Gransbergen, Gees- terweg 11, telef. 2294. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Schouten- Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. Zondag: Chr. de Vries, Frieseweg 4, telef. 4237. ORGANISATIE VAN DE PLAATSELIJKE PERS Het is ons bekend, dat er vooral de laatste tijd in Alkmaar en Om geving velen zijn, die een groeien de sympathie koesteren voor de Bond zonder Naam en zich bij deze beweging, die in de elf jaar van haar bestaan reeds heeft bewezen, een goede levensvatbaarheid te be zitten, willen aansluiten. Het komt echter ook voor, dat het bij goede voornemens blijft omdat men met de organisatie niet geheel op do hoogte is. Zoals men weet worden de doel stellingen en de betekenis van de ze Bond zonder Naam in de Licht bakens, de lezingen van de Zeer- eerw. Heer H. de Greeve, Zater dagsavonds van 8.20 tot 8.50 voor de K.R.O. gehouden, geregeld uit eengezet en nader omschreven. De ideeën en plannen, die dan door de luidspreker in de huiskamers wor den gedeponeerd, vinden steeds gro te weerklank bij de luisteraars, die ook in een verheugende mate hun steun geven. Maar van een werke lijk lid worden van de Naamloze Bond, komt soms niets, omdat men niet weet, tot wie men zich wen den moet. Dit lidmaatschap is gratis. Men ontvangt maandelijks de hefboom- kaart, waarop de leuze voor de nieuwe actie staat afgedrukt en een briefje, waarin men zijn vrijwil lige bijdrage kan deponeren. Deze worden dan later door de promoto ren en promotricen van de bond opgehaald, die voor doorzending naar een centraal punt, het kantoor te Haarlem, zorg dragen. Vooral aan deze medewerkers, aan promotoren en promotricen, is nog een tekort. Zij, die zich voor de Bond en haar mooie doelstellin gen, in Alkmaar verdienstelijk wil len maken, en over enige vrije tijd beschikken, wekken wij op, zich daardoor op te geven. Hoe meer medewerkers, hoe beter de organi satie wordt en des te meer kracht kan de Bond ontwikkelen. Voor Alkmaar kan men zich op geven of inlichtingen bekomen bij: Magazijn Pax, Laat 196; mej. I. van Slingerland. Kehnemersingel 26 I; dames v. d. Bosch, Eikelenberg straat 4, P. J. Hoebe, Verdronken- oord 65; H. Mors, dr. Schaepman- kade 14; mej. M. Kaandorp, Pol derstraat 3; J. Schmedes, Corfstraat 43; J. P. J. de Brouwer, Nic. Beets- kade 67. Verbondscursus K.A.B. Harmonie „De Rode Schoentjes" ALKMAAR. Aan de film „De Rode Schoentjes", die deze week in de Harmonie vertoond wordt, is reeds een zekere roem voorafge gaan. Eerstens omdat het de nieuwste schepping is van de re gisseur Michael Powell en Emeric Pressburger, de vervaardigers van de bekende films „I know where I'm going" en „A Matter of life and death". En voorts omdat het in deze film voorkomende gelijk namige ballet het enthousiasme van alle kunstcritici heeft opge wekt. Dit ballet, een schouwspel van wonderlijke kleurenpracht en vol geniale vondsten, geïnspireerd op het sprookje „De Rode Schoen tjes", van Hans Andersen, vormt dan ook het hoogtepunt van de film. De geschiedenis die er om heen geweven is, speelt zich af in de wereld van het toneel en be handelt het bekende thema van de tweestrijd die een vrouw heeft te voeren tussen haar veelbelovende carrière als danseres en haar echt genoot. Haar uiteindelijke beslis sing, waarbij zij de voorkeur geeft aan haar grootste liefde, het dan sen, maakt haar leven echter tot een mislukking; de enigste redding die zij hiervoor ziet is de dood. Dit enigszins afgezaagde onder werp en het wel zwaar pathetische einde doen helaas afbreuk aan het geheel. Een belangrijke verdienste van deze, overigens technisch vol maakte, kleurenfilm is echter dat zij ons een duidelijke kijk geeft op die wereld van koortsachtig werken en jachten waarvan toch zo'n sterke aantrekkingskracht uitgaat. ALKMAAR. Willen de Cur sisten rekening houden met de volgende wijziging in de lessen van de komende week: Maandag 11 April: Nederlandse taal; Dins dag 12 April: Geschiedenis en (Adv.) Staatsinrichting. ONTWIKKELINGSAVOND K. A. B. ALKMAAR. De afd. Alkmaar van de K.A.B. had gisteravond haar vierde ontwikkelingsavond van dit seizoen, welke ook door verschillende dames werd bijge woond. De voorzitter, de heer L. van Jaarsveld, noemde de op komst bevredigend en deelde mede, da tde boeken en beschei den van de penningmeester over 1948 door de fin. commissie waren nagezien en accoord bevonden, zodat de penningmeester décharge werd verleend. Spr. vroeg voorts belangstelling voor de opgerichte reiscldb van de K.A.B., welke binnenkort zal vergaderen. De jaarlijkse bede vaart naar Heiloo zal 22 Mei ge houden worden. Een afd. van de Tektielarbeidersbond St. Lamber- tus is in voorbereiding. De gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel, hield yervolgens een causerie met lichtbeelden over de stadsontwikkeling in de loop der jaren en liet daarbij interessante lantaarnplaatjes zien. Zijn cause rie werd met belangstelling ge volgd. De voorzitter bracht hem daarvoor dank namens de verga dering; hij spoorde de aanwezigen aan tot liefde voor de stad en het behoud van het stadsschoon Hij sloot hierna op de gebruikelijke wijze. Tentoonstelling Bergense schilders In het Stedelijk Museum aan de Breedstraat wordt van. 10 April tot en met 8 Mei een tentoonstelling gehouden van schilderijen, tekenin gen, miniaturen, grafiek en beeld houwwerk, vervaardigd door wer kende leden van het Kunstenaars Centrum Bergen. Er zijn een der tigtal deelnemers, die stuk voor stuk met hun beste werk expose ren zodat deze tentoonstelling ze ker in de belangstelling van het kunstminnend publiek zal staan. De officiële opening zal vanmiddag om drie uur verricht worden door de voorzitter van het K.C.B., mr. A. F. Kamp. Wij komen op deze belangrijke tentoonstelling no,g nader terug. RAAD-NAPRAAT Nog elf weken en verkiezingsre- i en zo nodig uitgroeien tot een re ivnprintfpn viivi nio+ moor v-ir-wcli rr _1 j" TIJj: t devoeringen zijn niet meer nodig. Dan zal de gemeente Alkmaar een nieuwe gemeenteraad hebben. Hoe dikwijls in die elf weken nog door de oude Raad vergaderd zal worden, is niet te zeggen; maar dat die vergaderingen steeds meer in het teken der verkiezingen zullen komen te staan, dat mogen wij, na hetgeen wij deze week te zien en te horen kregen, wel verwachten. En zij, die de verkiezingspropaganda het hardst nodig hebben, zij die dreigen zetels te verliezen, zoals de communisten, zullen er wel het hardst aan meedoen. Er kwam een voorstel aan de orde, om een volkscredietbank op te richten. En er werd bij gezegd dat als er geen verkiezingen op til waren, dit voorstel er evengoed ge komen was. Het was een van de punten van het program, waarmede de PvdA en KVP drie jaar geleden deze raadsperiode begonnen. Reeds een jaar geleden kwam het voor stel op het tapijt bij de finantiële commissie, doch men besloot toen eerst eens te informeren hoe de buitengemeenten over samenwer king in deze dachten. Want, zo zeiden B. en W. Alkmaar is te klein voor een volkscredietbank. Over die samenwerking der bui tengemeenten heeft men nog geen positieve gegevens, al had men die, zoals de heer Hoytink opmerkte, ambtelijk kunnen laten inwinnen. De ziekte van de wethouder Bak ker was voorts oorzaak, dat het voorstel niet eerder ter tafel kwam. Deze wethouder toonde voorts met cijfers aan, dat er een behoef te aan crediet bestaat bij sommige ingezetenen. En in die behoefte wilde hij voorzien. En het voorstel van B. en W. was bedoeld als een proefneming, van welks resultaten het af zal hangen, of er al dan niet, in samenwerking met buitenge meenten een regionale credietbank zal komen. Als er aan de discussie over dit voorstel een verkiezingstintje ge geven werd, dan kwam dat niet op de eerste plaats van de zijde van de samenwerkende partijen, doch van de oppositie van links en van rechts, die de PvdA en KVP een verkiezings-manoeuvre verweten, doch deze gelegenheid met beide handen aangrepen om hun verkie zingsgeluid te laten horen. Intussen mag worden vastgesteld, dat de Volkscredietbank voorlopig als proef wordt ingesteld; moge hij werkelijk in een behoefte voorzien gionale instelling, die vele ten ze gen zal zijn. Dat de tarieven van de zieken huizen met f 1.werden verhoogd was het gevolg van de ministeriële toestemming. Met bekwame spoed hebben B. en W. dit voorstel ge daan en terecht, want elke week uitstel betekende f 2000. Ruim een ton per jaar zou het kosten, als deze tariefsverhoging bij het C.Z. niet zou worden ingevoerd; en aan gezien het tekort op de exploitatie toch al schrikbarend is, kon hier aan niet ontkoïhen worden. Dat de communisten er tegen waren, was te begrijpen. Die vragen nooit, waar het geld vandaan moet komen, als zij met hun demagogische voorstel len komen; maar dat een serieus man als de heer v. d. Borden met deze volksdem'ocraten in één schuit je wilde zitten, viel ons van hem tegen. Deze raadsvergadering; had een nogal sensationeel slot; daar zorg de de mentor van de communisti sche fractie, de heer Torenvlied voor. Wat was het geval? Reeds eerder had de Raad een Commissie uit zijn midden voor Personeels-aangelegenheden be noemd; een commissie, die B. en W. om advies dient. Hoewel het col lege in de bijlage had aanbevolen die leden uit de Raad te benoemen, die reeds zitting hadden in de Commissie voor Georganiseerd Overleg, week de Raad wat één dezer personen betrof, van deze aanbeveling af. Het was te voorzien, dat waar de Raad eenmaal zijn vertrouwen in zijn communistische medeleden had opgezegd, nadat deze zich solidair hadden verklaard met de volksdemocraten van achter het -zeren gordijn aan een com munist geen plaats meer zou worden ingeruimd in een of andere raads commissie. De heer Knuistingh Ne ven, die nog wél in de G.O.-Com missie zitting had werd derhalve niet in deze nieuwe Commissie be noemd. De heer Hoytink nam voor de stemming het initiatief en vroeg even schorsing voor een vertrouw- vol beraad tussen de niet-communis- tische fracties. Het gevolg was, dat niet de communist, doch een andere opposant, de heer v. d. Borden in deze commissie werd benoemd. Dit lokte protesten uit bij de- woordvoerder der C.P.N.-fractie de heer Torenvlied, die meteen al het woord vroeg. De Voorzitter gaf uitdrukkingen hem echter niet de gelegenheid, I verlorén. I waaop de heer Torenvlied mede deelde, dat hij er aan het eind der vergadering op terug zou komen. De voorzitter kon zich dus prepa reren. Toen de agenda was afgewerkt, kwam de C.P.N.-fractie met het voorstel de heer Torenvlied de ge legenheid te geven iets op te mer ken n.a.v. de bewuste benoeming. De raad had, wanneer dit voor stel direct in stemming ware ge bracht, het ongetwijfeld verworpen. De voorzitter diende echter namens het college een tegenvoorstel in, om dit verzoek af te wijzen en wilde dit meteen in stemming brengen; doch de heer Torenvlied wilde over dit voorstal van het college wel iets zeggen. Wij weten niet wat het reglement van orde in dit geval zegt, doch in ieder geval heeft de Voorzitter te zorgen voor de handhaving van de orde en de heer Torenvlied had zich dus in dit geval aan de lei ding van de Voorzitter te onderwer pen. Zijn voorstel kwam niet op de agenda voor en behoefde dus niet behandeld te worden; bovendien had het geen zin, want de houding van de raad t.a.v. benoemingen van communisten in raadscommissies is hem bekend. En hij mag van de Raad toch niet verwachten, dat hij hem nóg meer gelegenheid geeft, om verkiezings-speeches af te ste ken, dan hij al doet bij de behan deling van punten, die wél op de agenda voorkomen. Toen tenslotte het voorstel van het college in stemming werd ge bracht, was het de heer Torenvlied die buiten de orde ging, die de orde in ernstige mate verstoorde, door te proberen nog harder te schreeuwen dan de wnd. secretaris moest doen, om zich verstaanbaar te maken bij het opnoemen der na men der raadsleden, die hun stem voor of tegen moesten uitbrengen. Dit gedrag van de heer Toren vlied zou voor de Voorzitter, aan de hand van de gemeentewet aanlei ding geweest kunnen zijn, om dit recalcitrante raadslid van de ver gadering uit te sluiten. De Gemeentewet staat zelfs toe, een dergelijk raadslid, wanneer het zich bij herhaling aan verstoring der orde schuldig maakt, voor ten hoogste vijf vergaderingen uit te sluiten, wanneer de Raad ermede accoord gaat. De Voorzitter beperkte zich ech ter tof een lankmoedig hameren, dat duurde, tot de stemming ten einde was en met een forse hamer slag de vergadering gesloten werd. De zoveelste verkiezingsspeech van de volksdemocraat, die zich aan de parlementaire democratie maar niet an gewennen, ook niet in zijn Wij kunnen de Rode Schoentjes dan ook aanbevelen, bij de lief hebbers van de balletkunst. Het voorprogramma bevat uit gebreid en interessant wereld- en Nederlands nieuws en een gees tige reclamefilm. Alkm. Bioscoop Theater De moord in het Lunapark ALKMAAR. Na het uitste kend verzorgde journaal, waarin o.m. het bezoek van H. M. de Ko ningin en de prinsesjes aan de Jaarbeurs, werd direct begonnen met het hoofdprogramma. Aller eerst Roy Rogers in de spannende film „De Rode Duivels". Het is de geschiedenis naar het bekende re cept: de strijd van gewetenloze bandieten in de prairie. Gelukkig is Roy Rogers en zijn oude mak ker er om het recht mede te hel pen zegevieren. De tweede film „De moord in het Lunapark" is van een geheel ander genre. Een echte Ameri kaanse detective-story, waarin een particulier-detective deze zaak keurig oplost. Een spannende ge schiedenis, maar niet bepaald ge schikt voor kinderen. Daarom voor 18 jaar. AANGEHOUDEN. ALKMAAR. Door de politie is een winkelchef aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van geld en goederen ten nadele van zijn werkgever. ging in het rumoer Fr. O. Na-uitreiking De na-uitreiking van bonkaarten 905 en textielkaarten VA 905 zal plaats vinden te Alkmaar (kantoor Oudegracht 168) op Zaterdag 9 April 1949 van 912 uur. Burgerlijke Stand SINT PANCRAS. Geboren: Simon, zoon van Pieter Balder en Maartje Kuitwaard; Jan, zoon van Reijer D. Peereboom en Margaretha de Beurs. Overleden: Paulus van Baar, 23 maanden (te Amsterdam); Stoffe- lina Baaij, 36 jaar, echtg. van A. Scharloo (Alkmaar); Jan der Har- tigh, 73 jaar, echtg. van Ingena van der Schoor; Jan Ruis, 85 jr., wedn. van Sophie van der Wal. Ondertrouwd: Simon Corn. Bak ker, 30 jaar, en Meino Maria Baken, 30 jaar. Loop der bevolking SINT PANCRAS. Ingekomen: Bonje Kooij, van Blaricum naar Be- nedenweg 15; Pieter Booij en gezin, xan Dahlbruck Did. naar Bovenweg 199a; Jan Engel, van Koedijk naar Bovenweg 246; Elisabeth A. Schou- ren, van Alkmaar naar v. d. Vijzel laan 222d; Klaas Jonker, van Sint Maarten naar Bovenweg 240a; Dirk Volger, van Oudorp NH naar Kerk plein 177b: Klaas Heinis, van Koe dijk naar Bovenweg 721b; Jurrian Stadtman. van Voorschoten naar Twuyverweg 175. Vertrokken: Gerrit Groen en ge zin. van Bovenweg 721b naar Koe dijk; Cornelis van Dijkhuizen, van Rovenweg 260 naar Amsterdam; Ilona H. Janosa, van Benedenweg 11 naar Zandvoort; Gerritdina Blom, van Benedenweg 147 naar Texel; Steven Jansen, van Jorksveld van Benedenweg 119b naar Alkmaar; Trijntje Kokkes, van Benedenweg 36 naar Alkmaar: Antje Worel, van Bovenweg 246 naar Alkmaar; Dirk Sluis, van v. d. Vijzellaan 220a naar Alkmaar. CANDIDAATSTELLINC GEMEENTERAAD SCHERMERHORN. In café Bontje had Woensdag j.l. op de al gemene vergadering van de K.V.P. de candidaatstelling plaats voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Nadat na opening en notulen de nieuwe voorzitter, de heer A. de Lange, er op gewezen had, dat de te stellen candidaten, ook al waren zij meer speciaal de vertegenwoor diger van een bepaajde stand of groep, toch op de eerste plaats het gemeentebelang en de algemeen katholieke belangen zouden hebben te behartigen, waarvoor zij ook over zekere bekwaamheden zouden moeten beschikken, werd zonder veel discussie besloten de volgende namen op de groslijst te plaatsen: 1. J. Broersen, 2. P. Valckx, 3. J. Duin, 4. P. van Langen, 5. P. Kuy- per en 6. A. de Lange, terwijl W. Vendel werd aangewezen als reser- ve-candidaat indien een van de an deren zich zou terugtrekken. De uiteindelijke volgorde van de op 10 Mei in te dienen officiële lijst zal worden vastgesteld door middel van een groslijststemming welke op de Zondag na Pasen na de H.H. Missen in de Kleuterschool zal worden ge houden. Hoewel, zoals de vergadering vaststelde, over de volgorde geen verschil van mening bestaat, werd toch besloten om over te gaan tot het aanstellen van de in het regle ment voorgeschreven adviescom missie, welke dan naast het uitbren gen van het zgn. politieke advies verdere verkiezingsaangelegenheden zou kunnen regelen. Deze advies commissie zal bestaan uit de be stuursleden (zonder de candidaten) en de heren Joh. Broersen, J. Th. v. Saase, Jb. Oud, D. de Ree en H. Stam. De vergadering werd besloten met een min of meer belangwekken de gedachtenwisseling, waarin ook Z.E. Heer Pastoor een belangrijk aandeel nam, over het stelsel der sociale voorzieningen, waarbij spe ciaal de vraag op de voorgrond trad of hierbij de vvrzekeringsmethode met premiebetaling uit principe moet worden nagestreefd of dat ook premievrije uitkeringen kunnen worden voorgestaan. Derde culturele film BERGEN. Met de keus van de derde culturele film „Het leven van President Roosevelt" heeft de directie van de Rustende Jager wel een heel goede greep gedaan. Iemand van het formaat van deze staatsman verdient het lang in de herinnering van de mensheid voort te leven. Genoten hebben de aan wezigen ongetwijfeld van deze flit- der voor democratie en wereldvrede sen uit het leven van de grote strij- Hoe hij alles op het spel zette om dit, zijn grootste ideaal te verwe zenlijken. Wij zien hoe Amerika van armoede en werkloosheid on der zijn regering komt tot bloei en welvaart. Hoe hij alles in het werk stelde om de laatste wereldoorlog te verhinderen en toen dat niet ge lukte zijn troepen naar Afrika zond om vandaar Europa te bevrijden. Bij het zien van de landing in Nor- mandië en de verbeten strijd die er is gevoerd, beseffen wij nog eens hoeveel dank wij verschuldigd zijn aan Roosevelt en zijn manschappen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M I te de Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. MORGEN OVERWEGEND DROOG. Koude, tamelijk heldere nacht, met afnemende noordwestelijke wind en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag: Overwegend droog weer met later vanuit het westen toenemende bewolking. Matige, geleidelijk naar zuidwest krimpende en langs de kust tot krachtig toenemende wind. Min der koud dan vandaag. Bridgeclub „De Egmonden Esmond wint van ,,Bricas"! EGMOND AAN ZEE. Dinsdag 5 April speelde de Egmondse Brid geclub tegen „Bricas" uit Castricum een nederlaagwedstrijd. Na een zeer geanimeerde strijd werd deze door de Egmonden ge wonnen, zowel in de A. B als in de C-klasse, met een totaal van 114 p. Bevolking AKERSLOOT. Vertrokken: P. Meijer en echtgenote, van Starn- meer 435 naar Heiloo; KI. Bakker, van Kogelpolder 429 naar Dordrecht; Gr. Steenhof, van Breedelaan 82 naar Koog aan de Zaan; H. Battem en gezin, van De Woude 494 naar Wormer; G. Bruijn, Zuidervaart 370 naar Amsterdam; A. M. Hooge- boom, van Kerklaan 271 naar Alk maar; P. W. Kaandorp, van Juliana- weg 201 naar Beverwijk; W. P. de Goede, van Boschweg 182 naar Den Haag. Ingekomen: J. van der Eng, van Uitgeest naar Kerklaan 268 en Fr. Groot van Heerhugowaard naar Kerkplein 65. Sf1. Willibrordus AKERSLOOT. Op Maandag 18 en Woensdag 20 April zal in de zaal van- de heer Verduin een toneel uitvoering gegeven worden door de R.K. Toneelvereniging „St. Willi brordus". Voor het voetlicht zal worden gebracht het prachtige to neelspel „Mensen in nood", een vissersspel in drie bedrijven, MEERVOGELS A. AKERSLOOT. Meerv. A I S.V.A., beslissing terrein Uitgeest 2.30; Odis 3Meerv- A II, 12 uur. Meerv. A 3Foresters III, 12 uur. Vitesse adsp. BMeerv. adsp. B, 12 uur. Zo breekt dan eindelijk de grote dag aan dat er beslist zal worden wie zich kampioen mag noemen. Er bestaat geweldige belangstelling voor de wedstrijd. Meerv. heeft o.m. een behoorlijke kans de laatste wedstrijden zitten zij er geweldig in. Toch mogen zij de tegenpartij niet onderschatten en dat zullen zij ook wel niet doen. In de gewone competitie hebben wij 3 punten aan S.V.A. verspeeld en was dat ver diend, nee. Maar wij zullen hopen dat Meerv. deze keer vrouwe For- tuna eens aan onze zijde hebben. We zullen hopen dat het weer beter is als dat van de gehele week. Want er zal een record aantal voetbal liefhebbers getuige willen zijn van de wedstrijd. Bjj kapper Koopman is de voorverkoop van kaarten. Het 2de gaat naar Odis toe voor het Gouden Kruis. De wedstrijd is gesteld om 12 uur. Vertrek per fiets tot Uitgeest, daarna per trein naar Zaandam dan kunnen zij op tijd weer in Uitgeest zijn. Ook het 3de speelt om 12 uur, ook die jongens hebben de grote wedstrijd niet te missen. Dus vooral het 1ste zorgt voor de punten, opdat wij Zondagavond kampioen no. 4 in ons midden heb ben. TWEE EERSTE PRIJZEN BEHAALD BEEMSTER. De heer G. Rij per van de Jisperweg heeft op de Paastentoonstelling te Schagen twee eerste prijzen verworven voor het maken van worst. Onnodig te vertellen dat deze eigenaar van een modelslagerij zijn kunnen wel op frappante wijze heeft getoond. Thuisfront-tentoonstelling H. HUGOWAARD (Zuid). A.s. Zondag organiseert het Katholiek Thuisfront Parochie „St. Dionysius" in samenwerking met de P.T.T. een Thuisfront-tentoonstelling in café v. d. Heiligenberg. Hier zal rrien zich op de hoogte kunnen stellen van het vele werk, dat door het Hoofdbureau, de P.T.T., en het parochiële comité verricht wordt om de band met onze solda ten in Indië te bewaren en te ver stevigen. Het comité spoort een ieder, die daarvoor in de gelegenheid is, aan deze tentoonstelling te bezoeken en daardoor z'n belangstelling voor het Katholiek Thuisfront te verlevendi gen. De tentoonstelling is geopend des morgens van 111 uur; 's middags van 3—5.30 uur en 's avonds van 8 9.30 uur. Entrée-prijs f 0.10. In de gisteren gehouden bijeen komst van de Protestcommissie werden o.m. behandeld de beide protesten van St. Victor in haar wedstrijd tegen M.F.C. Van deze protesten werd er één toegewezen vanwege niet juist toepassen van de spelregels. Een en ander had tot gevolg dat St. Victor deze ontmoeting welke in een 33 gelijk spel eindigde nu in een 32 zege zag gewijzigd. Dit besluit is van het grootste belang voor Strandvogels. Onder- dijk, dat door het gelijke spel van M.F.C. gelijk met de club uit Me- demblik was geëindigd en zich nu tot afdelingskampioen ziet gepro clameerd. Men zie de eindstand: Strandvogels 18 10 7 1 27 M.F.C. 18 12 2 4 26 Inmiddels onze gelukwensen aan de Onderdijkers die zich nu op pro motiewedstrijden kunnen voorbe reiden. BURGERLIJKE STAND OUDE NIEDORP. Geboren: Mattheus Jozef Antonius, zoon van M. Borst en A. C. van Langen; Geertruida Agatha, dochter van T. Droog en J. Pancras; Theodorus Jacobus, zoon van H. Moras en A. M. van der Fluit. Gehuwd: Nicolaas Sneek en Cor nelia Blank. Overleden: IJ. M. Boekei, 57 jaar; J. Barten, 71 jaar; G. N. Buren, 22 jaar en A. A. Bierman 69 jaar. weigering v; te erkennen een vervolge gebeurd, zal iets van afw rechter die gevestigd op sympathieke 0 Doch er is heel andere geschiedenis i in Engeland j honderd jaar Het is de onn katholieken c onderwijs een te krijgen. Het hele ve het hier in c Maar in de k( neer. In de 1 de Staat stee het gehele oi kregen, hetge goed was, da wijze een bel ting van alle was. Maar de op gestaan, da wege gesubsid de scholen mo andere godsdic zondere schole aanvaard en i steund door de ten, d.w.z. prot de officiële Al horen. Lang hebl zich er tegen nabije verlei nistische ten kaanse Ker sterk verzw; hebben natr de idee ver' lieke kinds staatsscholen zij hebben e dat de kathc dezelfde bel burgers beta baar onderw recht heb door de Sta len. In de practi ingewikkelde reikt, waardoc hun scholen t houden met ee Staatswege. M kwam de hele weer op de pre li eken hebben beerd een nieu' In feite was di In het verledei onderhoudskost niet zo zwaar, e de katholieken stelden de ka hun scholen te Maar de n de Staat voc legde, werder eisend, dat dat geen pa schap of inst hoorli.jk deel onderhoudskc kening kon n welke de go Staat zouden Een extra rei heid was, dat I in het land van van de godsdie wijs had geleid z.g. „Joint Sylla d.w.z. een soor deler van chri Deze „Joint Syl staatsscholen m derwezen. Var punt gezien, v slechter dan oo Het bleek evi recht te verkrij moesten de katl wijs wet van 19 althans een ver het kostenaandi lieke gemeenscl gen, in verhoud van de Staat. Toentertijd vooruitziende k twijfel omtrent aanvaarding va maar er scheer te zijn. De tw meer dan gerec ken. Want het gebeurd. De gestegen. Nieuw de scholen, hebl kosten er van nemen. En de re leningen is om eindresultaat is geld, hetwelk gemeenschap w haar klein aam onkosten op zie teraf tot gewoo fers oploopt. Zo zien we, die nieuwe schi voor ongeveer durende 30 jaai (ca. f48000), oi (ca. f920), moesl aan de omvang parochiecollecte vergelijk dat m cijfers! Het is waar, dit, waar nieu 'zijn, niet algeme geval zal overa een zware last ven de middels lieke gemeensct D De situatie is

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2