Amerikaanse militaire begroting in Huis van Afgevaardigden aangenomen Scherpe aanvallen op de landen van het Oostelijke en Westelijke blok PLATEN e KIEBERT Bijna zestien milliard dollar Poolse verstekelingen aan wal gebracht in Zaandam Propaganda tegen Nederland Nederlaag voor Labour bij de verkiezingen Graafschappen NHD Zestien milliard voor Amerikaanse defensie Maandag 11 April 1949 44e Jaargang No. 11536 en-creme Vries, Alkmaar :hoonmaak! kt voor Vee ïemarkt met erenmarktü Te veel gezegd Bittere woorden van Attlee Verkiezingen in Hongarije Kerk ingestort Maiden-speech van Gromyko Geheime telefoonlijn in interneringskamp Het leven is daar niet zo best" Tito de geïsoleerde „Kapitalisten" blijven leveren Nieuw Feuilleton Dr. van Royen: Strijd in China gaat voort Nieuw schema voor repatriëring HET Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 2,40). Bons voor Thee Roodmerk. I 2875 Houdt de dief 'k Heb maar 5.84 Lied van de zee Nieuwe radio-succes) De dne klokken dok van Arnemuiden Woelige baren, enz. i. Crooks, Paul Robe- ikoor (origineel), Les ïinum en Ave Verum :st), Parelvissers duet nnaalden H. M. V. anderen. lR OP DE MIENT RUIM DUS UW OUDE ROMMEL OP! Onze organisatie voert dit embleem Verkoop dus alléén aan ons U krijgt dan DE VOLLE WAARDE HAAR EN OMSTREKEN ter de jrug. Na Barne- de beurt gekomen en iee, daar waagt Papa fen zijn gewend grote is maar een doodge- wel eens. En dan ziet denen met wilde tent met drieduizend nbini's hebben al een er bij komen, helpen! oi. Kinderen en grote 'ns goed naar zo'n hè? ÏN ZIJN REDE voor het Congres van de P.v.d.A. heeft de fractie voorzitter, Jhr. mr. v. d. Goes van Naters een paar dingen gezegd, die er op gericht schijnen, een wederwoord uit te lokken De oude kwaal van de P.v.d.A., om eigen voortreffelijkheid te roemen vèr boven de verdienste van an deren, speelde hem weer parten! Ten aanzien van de Indonesische kwestie zei hij vooreerst, dat goe de vaderlanders de noodzaak wel inzien, om een oplossing van dit probleem na te streven op het in ternationale vlak. Is dit, zacht uit gedrukt, niet even te veel gezegd? Wij kennen zeer veel goede vader landers en wij hebben wel de pretentie, ons daarbij te rekenen! die er van het begin af over wegend en principieel bezwaar te gen hebben gehad, dat de behan deling van de kwestie op interna tionaal niveau geforceerd werd. Het is uiteraard toegestaan, daar verschillend over te denken, alleen de aard van de motieven, pro en contra, kan aan bedenking on derhevig zijn. Het is niet fair, ten aanzien van andersdenkenden duidelijk te suggereren, dat zij geen goede vaderlanders zijn. Zo wel in partijen die de huidige re gering zeer na staan als in de oppositie, zijn er velen, die de internationale bemoeizucht met Indonesië betreuren en afkeuren. Hen deswege voor minder goede vaderlanders uitkrijten, dat is on gepast. Verder betreurde de heer v d. Goes „het provincialisme" (t.a.v. Indonesië) in K.V.P.-krin- gen en hij stelde dit tegenover het „federalisme", van de P.vd.A., welk nog altijd vrij vaag slag woord de rode fractieleider liet dienst doen als algemeen schild voor de gehele politiek van de P.v.d.A. Nu zou het misschien kunnen zijn dat een beetje „pro vincialisme" geen kwaad kon te genover het allesbehalve fede rale „republikanisme", dat in een deel van de P.v.d.A. t.a.v. Indone sië aanhang vindt! Wat wordt ech ter onder dat „provincialisme" verstaan? Het kan niet ander^ be tekenen, dan iets van bekrompen heid. Wij geloven echter, dat men veel aan de K.V.P. verwijten kan, echter niet dat haar fridië-poli- tiek bekrompen is. Dat i'sm.l. niet haar voortdurend pogen, om deze zaak gróót te zien, (zonder haar uit te leveren aan onbevoegde, platte belangenbehartigers) niet haar voortdurende actie, voor een duurzaam verbond in een gemeen schappelijke Unie. Licht of zwaar, dat is een andere zaak, maar gèèn zaak van bekrompenheid. Bekrom pen was de politiek van de Rege ring niet, tot aan het aftreden van Mr. Sassen, wiens zwaartepunt niet lag in het dreigement-met- abondonneren. Hfj stond veeleer een te lang, en nu nóg, gemist breed plan van Oost-Azië-poli- tiek, samen met Amerika voor. En bekrompen was óók niet de voortdurende bereidheid van Re gering en K.V.P., om telkens maar weer met de republiek aan te pap pen. Maar als men breed en „fedt- ralistisch" noemt de politiek van de in zich verdeelde P.v.d.A., die de ene keer met Romme samen moties aanneemt, en zich een vol gende keer verliest in de „fantasie rijke" avonturierspolitiek van Schermerhorn c.s., dan.ja, dan geloven wij, dat we op de duur toch nog beter af zijn met de po litiek, welke de K.V.P. ten aanzien van Indonesië nastreeft. Zou dit .reële „provincialisme" niet toch nog beter zijn dan het vaak nog zo onwerkelijke „federalisme", dat soms niet weet, waar het in de P.v.d.A. zijn steun moet zoeken? Het Hongaarse parlement zal Dinsdag a.s. bijeen komen voor het aanhoren van een regeringsverkla ring, waarin mededeling zal worden gedaan van het officieel ontbinden van de zitting hebbende volksver tegenwoordiging en van het uit schrijven van algemene verkiezin gen. In een door het kabinet uitge geven communique wordt ver klaard, dat de regering heeft inge stemd met het verzoek van de lei ding van het Volksfront, om nieu we verkiezingen uit te schrijven. Het nieuw gevormde Volksfront omvat het de regering steunen de vakverbond, andere organisa ties en drie voormalige oppositie partijen, men verwacht, dat het Volksfront voor de verkiezingen een enkele lijst van candidaten zal opstellen. Op de Nederlandse houtboot „Ferocfa", met een lading onderweg van Stettin naar Zaandam, deed men na he4 verlaten van de Poolse haven de ontdekking, dat twee Polen zich tussen het hout hadden verstopt. Bij aankomst te Zaandam, was één der verstekelingen zo verzwakt,, dat hij met een brancard van boord moest worden gehaald. DE COMMISSIE voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan de militaire begroting voor het jaar, dat 1 Juli 1949 begin De uitgaven voor de Amerikaanse strijdkrachten worden begroot op 15.909.116.800 dollar, dat is ruim 500 millioen doller meer dan de som, waar president Truman aanvankelijk om had ver zocht. Het leeuwenaandeel van deze som zal voor de luchtmacht besteed worden. „ONZE AANVALLERS HEBBEN EEN KWAAD GEWETEN" GLASGOW, 10 April (AP). De Britse minister-president Cle ment Attlee heeft vandaag in een redevoering verklaard, dat de ver antwoordelijkheid voor het verdelen van de wereld in twee kampen ge heel op de schouders van de heer sers in het Kremlin rust. Zelfs Winston Churchill heeft nog nooit zulke bittere woorden tot Rusland gericht als Attlee thans heeft gedaan in een rede op een vergadering van de Labour Partij in Glasgow, het centrum van de scheepsbouw, waar de communisten een sterke positie innemen. Attlee schonk zonder voorbehoud zijn goedkeuring aan het Atlantisch Pakt, dat, volgens hem, gesteund werd door de grote meerderheid van het Engelse volk. Het pakt is niet agressief, het is zuiver defensief, zei hij, en de mensen, die het aanvallen, doen dit, omdat zij een kwaad geweten heb ben. Die volgen precies dezelfde lijn als de nazi's deden, die iedere poging der andere landen om zich aaneen te sluiten brandmerkten als een omsingeling van Duitsland. Volgens Attlee had het gebruik, dat de Russen in de Uno van het veto gemaakt hadden elke daad on mogelijk gemaakt, die niet volledig in overeenstemming was met de wensen van de Sowjet-Unie. Wanneer wij niet tot een doel treffend systeem van collectieve veiligheid kunnen komen, waaraan allen deelnemen, dan moeten wij nemen wat wij krijgen kunnen. 3-jarig meisje overreden Terwijl haar vader een bezoek bracht aan zijn in een sanatorium verblijf houdende vrouw, is van middag in de Stille Burgemeester van de Stadtstraat te Zaandam de 3-jarige Annie de Koe door een taxi overreden en op slag gedood. Nergens in de duizenden bladzij den toelichting op de begroting wordt verondersteld, dat de V. S. zich op de rand van oorlog zouden bevinden. Leidende militaire autori teiten gaven echter toe, dat een on voorziene gebeurtenis te allen tijde plotseling een conflict zou kunnen oproepen. G. H Mahon, voorzitter van de subcomiissie, die de tekst opstelde, verklaart in de toelichting: „Geen andere weg schijnt voor ons open te staan dan de weg van bezorgdheid en opoffering. Een andere richting kunnen wij niet volgen, nu zich zo veel dreigende wolken aan de hori zon van onze wereld aftekenen". De stafchef generaal Omar Brad ley heeft aan de commissie meege deeld, dat hy geen oorlog verwacht in het jaar, dat 30 Juni 1950 ein digt. „Verleden jaar was ik bezorg der dan thans", zo voegde hij er aan toe zonder deze opmerking ver der uit werken. ZES DODEN EN VELE GEWONDEN Naar tot nu toe bekend is, zijn 6 personen om het leven gekomen by een ontploffing in de Rooms Ka tholieke Kerk te Marion, in de Amerikaanse Staat South Dakota. De ontploffing deed de gehele kerk instorten tijdens de H. Mis, toen, naar schatting, 150 gelovigen in het gebouw waren, van wie de meesten werden bedolven. Drie uur na de ramp kon men vier lijken en twaalf gewonden uit het puin losmaken. Het definitieve aantal gewonden is nog niet bekend. Verklaard werd, dat de oven van de centrale verwarming der kerk uit elkaar sprong. LAKE SUCCES, 9 April (AP) De Sowjet-Unie heeft Zaterdag betoogd, dat de Verenigde Staten en Groot-Tlrittannië opzettelijk een aecoord der vier mogendhe den over de vroegere Italiaanse koloniën verhinderd hebben, om dat zij deze gebieden op de een of andere manier willen inpalmen. In zijn eerste grote rede voor de Ver. Naties als eerste plaats vervangende Minister van Buiten landse Zaken van Rusland, heeft Andrei Gromyko de Westelijke mogendheden er ook van beschul digd het Italiaanse vredesverdrag talloze malen geschonden te heb ben. Gromyko zei, dat de Amerika nen en Britten Libye veranderden in een „springplank" voor hun strijdkrachten. „In Libye bevindt zich een hele reeks Brits-Amerikaanse lucht en marinebases" zei Gromyko. Indirect bracht hij het Noord- Atlantische Pact ter sprake, maar hij noemde het niet bij name. Hector McNeil, de Britse gede legeerde, bettrad hierop snel het spreekgestoelte om Gromyko voor zijn „felle en onwaardige propa- ganda-aanval van repliek te die nen." Tijdens de verklaring van McNeil leunde Gromyko even naar voren en commentarieerde „fa Uastisch" McNeil antwoordde: „Ik verzoek de heer Gromyko de discussie op een opbouwend peil te houden. Ik wil niet toegeven aan een propagandaoorlog, maar ik kan dat wel." Om 18.45 (Ned. tijd) werd de zitting der commisse verdaagd tot Maandag 16.30 (Ned. tijd) dan zal het debat voortgezet worden. De begroting voorziet in een strijdmacht van 4.743.100 officieren en manschappen, onder wie 2.709.300 georganiseerde reservekrachten aan geregelde strijdkrachten zal het le ger 677.000, de vloot 527.000 en de luchtmacht 440.000 man bezitten. Stuart Symington, de Ameri kaanse minister van luchtvaart, heeft verklaard, dat hij in de naaste toekomst geen vyandel'ikheden ver wacht, omdat voor "4952 geen moge lijke aanvaller over de atoombom zou kunnen beschikken. Tijdens werkzaamheden in het kamp Crailoo bij Laren, waaruit onlangs de laatste politieke delin quenten zijn vertrokken, hebben ambtenaren van de PTT ontdekt, dat de telefoonkabel, welke het kamp Laren met het directoraat- generaal verbindt, een aftakking had naar de zogenaamde repara- toe-werkplaats, hierdoor zijn de po- ditieke delinquenten in staat ge weest alle gesprekkên tussen het kamp en het directoraat-generaal af te luisteren. Aan de aftakking was te zien, dat deze lijn geruime tijd in werking moet zijn geweest. Katholieke Economische Hogeschool Tot buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg werd benoemd dr. A. H. M. Albregts, algemeen secretaris van de Algemene Werk geversvereniging te 's-Gravenhage, De nieuwe hoogleraar werd gebo ren te Vught op 22 November 1900. „Almanak" kreeg averij Het 7.231 ton metende Neder landse stoomschip „Alamak", dat tijdens een hevige storm gisteren in de mond van de Elbe aan de grond liep, is heden te Hamburg aange komen. Gisterenavond heeft het schip buiten Cuxhaven een aanva ring gehad met het 1.946 ton me tende Noorse schip „Jan", dat op weg was naar Engeland. Beide schepen liepen averij op aan het dek en verloren hun ankers. Bezoek van generaal Simonds De Canadese lt. generaal Guy Si monds, kort na de bevrijding op perbevelhebber van de in Neder land gelegerde Canadese troepen, bracht Zaterdag een kort onoffi- ceel bezoek aan ons land. In Groes- beek bezichtigde hij de graven der 1000 Canadese soldaten. Ook be- zicht generaal Simonds de Cana dese begraafplaats'op dé Hblfer- berg en zijn voormalig hoofdkwar tier te Apeldoorn. IIONDERDEN Zaandammers volgden Zondagmiddag van de n kade de lossing van het 500 ton metende houtschip „Ferocia Onder kapitein Hein Sloots was dit schip Woensdag j.l. uit Stettin vertrokken. Bij het vuurschip „Gjedser" ten oosten van de monding van het Kaiser Wilhelm-kanaal hoorde de 16- jarige lichtmatroos Chiel van Drenkelaar uit Rotterdam kloppen in het vooronder. Met de kapitein kwam de wachtmatroos tot de verrassende ontdekking, dat zich twee verstekelingen aan boord bevonden. Deze bleken bovendien in een gevaarlijke situatie te zijn geraakt. Het vrij stormachtige weer had nogal wat water over het schip doen slaan en het hout was gaan trekken, zodat voor beide mannen slechts een ruimte van 180 bij 30 bij 40 centimeter overbleef. Een der beide mannen sprak Duits. Hij vertelde, dat hij met zijn makker Maandagnacht voor het vertrek van de „Ferocia" zich aan boord had verstopt. Op de vraag van de kapitein, waarom zij uit Polen wilden ver trekken, luidde het antwoord: „Es ist schoener in Holland zu sein.... Ais je in Polen geen lid van de party bent, breng je het tot niets. Het ieven is daar niet zo best." De beide verstekelingen hadden slechts een 'half kilogram brood en een fles water meegebrach'. Twee maal 24 uur hebben zij zonder enig voedsel aan boord vertoefd. Na de ontdekking heeft de bemanning een gat geboord door het metalen z.g. graanschot en daardoor een gummi slang in de kleine ruimte van de vluchtelingen gebracht. Door de slang werd vloeibaar voedsel ge leid, dat de mannen om beurten op zogen. Op dezelfde manier kregen zij de gelegenheid nu en dan een cigaret te roken. Terstond na aan komst in Zaandam is een groep ar beiders geheel vrijwillig met de lossing van het schip dat bete- kende de bevrijding van de verste kelingen begonnen. 40 last hout van het dek en 15 last hout uit het ruim moesten daarvoor worden verplaatst. Na 2''! uur gelukte het aan de 24 lossers, het schip zover vrij te krij gen, dat de Poolse verstekelingen naar boven konden worden gehaald. De oudste hunner viel meteen be wusteloos toen hij in de buitenlucht kwam. De jongere hield zich beter. Even buiten Meppel is het voorste deel van een goederentrein uit Leeuwarden, die wegens een gebroken koppeling moest stop pen voor reparatie, op hol geslagen en op een zijspoor door een stootblok gereden. De locomotief dook in het riviertje de Rees, op de grens van de provincies Overijsel en Drente, gevolgd door een aantal goederenwagens, die zwaar werden beschadigd. BELGRADO, 9 April. (Reuter). De premier van Joego-Slavië, maarschalk Jito, heeft op het derde congres van het Volksfront verklaard, dat joego-Slavië niet „het voetspoor van de imperia- Eisten kan drukken Hij zeide o.m.: „Alle oorlogsstckers en reactionnaire elementen in de kapitalistische landen hebben ongelijk als zij denken, dat zij, met het oog op de toestand waarin ons land zich thans bevindt en in verband met de houding die de landen van Oost-Europa tegenover ons aannemen, een wijziging van onze houding kunnen verwachten. Wij zullen vechten voor de vrede en tegen alle oorlogsstokers". De 1960 afgevaardigden op het congres juichten maarschalk Tito lang durig toe toen hij binnentrad. Volgens Tito zijn de laatste twee jaar „niet minder dan 2.000 coöpe raties opgericht, waarin 200.000 boerengezinnen' zijn verenigd." Naar aanleiding van de anti-Joego- slavische actie van de Kominform verklaarde Tito: Hoe verbitterder de actie van de Kominform is, des te meer worden wij versterkt in .onze revolutio naire overtuiging, dat wij weerstand moeten bieden en sterk moeten zijn. Tito noemde de aanvallen van de socialistische pers op Joegoslavië en zijn leiders „in ieder opzicht ge lijk" aan de aanvallen van de Rus sische bourgeoisie en de internatio nale reactie op de Sowj et-Republiek in haar jonge jaren. Hij wilde de millioenen arbei ders achter de afgevaardigden, die hij toesprak, duidelijk wijzen op „alle gevaren achter die ongehoor de actie tegen Joegoslavië, geleid door de volksdemocratieën en de Sowjet-Unie, die de reactie buitens lands genoegen doet en haar nieuw voedsel verschaft voor de strijd te gen - de progressieve krachten". Tito beschuldigde de Kominform er van, voormalige leden van een „kapitalistische" geheime organisa tie als eigen agenten in Joegosla vië te gebruiken, volgens Tito ge bruikte Kostov, de kortgeleden Bul gaarse plaatsvervangende minister president, de Kominform als dek mantel voor zijn werk als kapitalis tisch agent. „Wij hebben thans be wijzen in handen, dat zich in ver schillende communistische partijen zelfs onder de hoogste leiders, agen ten van bepaalde kapitalistische staten bevinden", aldus Tito. Maarschalk Tito verklaarde ver der nog: „de pers van de landen uit het Oosten en uit het Westen ver bruikt hectoliters inkt om aan te tonen, dat wij beginnen handel te drijven met de Westerse mogend heden, zij schrijft, dat het zeker is, dat wij het kapitalistische kamp zullen binnengaan. Wensen wij handel te drijven, willen wü kopen, wat wij nodig hebben en zullen wü verkopen, wat wij kunnen missen? Natuuriyk zul len wij dat doen. Indien wij dat niet deden, zouden wij een misdaad je gens ons socialistisch land begaan. De Westelijke landen leveren ons machines en technische installaties en wij leveren daarvoor in de plaats, hetgeen wij aan te bieden hebben. Indien zij op deze basis handel wensen te drijven, dan is het in orde. Indien zij dit niet wensen, kan ik slechts zeggen, dat zij niets an ders van ons kunnen verwachten. Laat iedereen zich dat goed voor ogen stellen". Waarnemers der Westerse landen te Belgrado zijn van mening, dat Maarschalk Tito er in zijn verkia-. ring dichter bij kwam om de Sow jet-Unie te beschuldigen van het voeren van een imperialistische po litiek, dan ooit te voren het geval is geweest. doch van belden is de toestand van dien aard, dat besloten werd hen naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam te vervoeren. De politie had de gezichten van de belde verstekelingen bedekt, zo dat men ze met kon zien. De oudste verstekeling werd op een brancard de ziekenauto ingedragen en de jon gere kon, zich, steunend op de schouder van een der douane-amb tenaren, zelf naar de auto begeven. Op het ogenblik is de politie be zig hen aan een onderzoek te on derwerpen. De namen zijn nog niet bekend gemaakt. IN ONS NUMMER van heden begint een nieuw feuilleton, waarop wij gaarne de aandacht van onze lezers vestigen. Het is een interessant verhaal, weer eens van een ander genre dan we de laatste maanden gewend zijn. Een avontuurlijke geschie denis met een aaneenschakeling van spannende gebeurtenissen: DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK Wij spreken, naai wij menen niet zonder grond, de verwach ting uit, dat onze lezeressen en lezers dit nieuw feuilleton weer met belangstelling zullen vol gen I Uitgeleide gedaan door de minis ters Stikker en Lieftinck en de he ren Lovink en dr. J. P. Bannier is dr. J. H. van Royen met zijn advi seurs mr. Ni S. Blom, mr. H. L. 's Jacob en mr. C. J. van Schelle met het Indonesië vliegtuig van de K.L.M. naar Batavia vertrokken om het voorzitterschap van de Neder landse delegatie voor de voorbe reidende besprekingen in Batavia te aanvaarden. De preciese samenstelling van deze delegatie is nog niet bekend. Zoals de heer Van Royen vanmor gen vertelde, zal allereerst beslist moeten worden of een vertegen woordiging van de bijeenkomst fe deraal overleg in de delegatie zal worden opgenomen en de delegatie zal worden aangevuld met persoon lijkheden te Batavia, wier namen op dit moment nog niet zijn ge noemd. Wat betreft de besprekingen, die te Batavia zullen worden gehou den, zeide dr. Van Royen, dat vol gens het Nederlandse standpunt de drie punten van de „Ruling" van de Veiligheidsraad door Nederland als een geheel worden gezien. Hij zeide, dat deze drie punten alle besproken zullen worden en over alle drie punten een beslis sing zal moeten worden genomen. De beslissing van de Assemblee der Verenigde Naties het Indonesische probleem alsnog op des agenda te plaatsen achtte dr. Van Royen in strijd met de geest van het Char ter van de Verenigde Naties. Ik heb mij altijd op het standpunt gesteld, zo zeide hij, dat het Indo- NANKING, 10 April (Reuter). - De communistische radio-Peiping heeft heden verklaard, dat de com munistische troepen „de Jangtse Kiang oversteken," (Reuters cor respondent zegt niet begrepen te hebben of de overtocht reeds ge schiedt, of nog moet beginnen, en hij voert hiervoor aan, dat de Chi nese taal geen tijden kent. Berichten uit Tsjinkiang melden, dat communistische zware artillerie de Zuidelijke oever van de Jangtse beschiet. De leider der Chinese communis ten, Mao Tse Toeng, heeft heden avond in een radio-rede verklaard, dat de communistische partij be reid is een „politiek van genade" te volgen bij het voeren der vredes onderhandelingen. Hij verklaarde, dat het voor naamste motief bij het bepalen van deze politiek zou zijn, of de geno men beslissingen al dan nit een be vrijding van het Chinese volk in de hand zouden werken en of hierdoor de problemen van het land op vreedzame wijze zouden worden op gelost. nesische probleem een interne kwestie is en dus niet in de verga dering van de Veiligheidsraad of de Assemblee thuis hoort. Zelfs in dien men het hiermede niet eens akn zijn is het duidelijk, dat pun ten, die nog een onderwerp van bespreking uitmaken in de Veilig- heisdraad, niet in de vergadering van de Assemblee thuis horen. Evenals bij zijn aankomst uit New York zeide dr. Van Royen dit te beschouwen als een poging tot het maken van propaganda tegen Nederland. 's-GRAVENHAGE, 9 Apr. (ANP) - Wü vernemen van bevoegde zijde: Er wordt op het ogenblik overleg gepleegd tussen de autori teiten in Den Haag en Batavia over een hervatting der repatriëring van de daarvoor in aanmerking komen de Nederlandse militairen in Indo nesië. Dit overleg is thans, voor wat betreft een nieuwe vaststelling van het repatriëringsschema in een eindstadium gekomen. Op korte termyn zullen publicaties ter zake worden gedaan. STAKING IN GRIEKENLAND ATHENE, 10 April (Reuter) Het Griekse kernkabinet heeft heden alle ministers speciale bevoegdhe den gegeven om de stakende amb tenaren in hun departementen, die morgen niet op hun werk zullen terugkomen, te mobiliseren Het is hiertoe overgegaan, nadat de sta kers het aanbod van gratis voed sel hadden afgewezen. T.N.I.-MILITAIREN ZIJN GOED TE SPREKEN BANDUNG, 9 April (Aneta) Uit berichten van verschillende zijden blijkt, dat de eenheden van de T. N I„ waarmede onderhandelingen gevoerd worden om tot samenwer king te komen, bijzonder te spre ken zijn over de betoonde tege moetkomendheid van Nederlandse militaire zijde. Vooral de verstrek king van vele medicijnen en ande re artikelen, waaraan grote be hoefte bestaat, wordt hogelijk ge waardeerd. HEVIGE STRIJD IN EPIRUS Radio Athene meldde Zaterdag avond steeds heviger wordende ge vechten in Epirus. Door de radio- omroep werd gemeld, dat de rege ringstroepen trachtten het gebied van guerillastrijders, die vanuit Al. banië in dit gehied waren doorge drongen, te zuiveren. Griekse le- ger-vliegtuigen hadden de guerilla- troepen „zeer zware verliezen toe- gebracht55. In een door de Griekse generale staf uitgegeven communiqué wordt verklaard dat de offensieve opera ties van het Griekse leger worden voortgezet in het langs de Albanese grens lopende front, in het gebied rondom het Grammosgebergte. LONDEN. Reuter. Het hoofd kwartier van de Britse Labour- party heeft Zondagavond hekend gemaakt, dat de party tot dusverre 336 zetels verloren en 83 gewon nen had in de verkiezingen voor de graafschapsraden. Deze cijfers hadden betrekking op 55 van de 62 graafschapsraden in Eftgeland en Wales, waarvoor de vorige week verkiezingen ge houden werden. De definitieve uit slagen worden Maandagmiddag verwacht. De Engelsche regerings partij heeft de leiding in drie be langrijke raden Middlesex, Es sex en Northumberland, verloren. Het Centrale Bureau van de Con servatieve Party verklaarde, dat volgens de tot dusverre ontvangen resultaten, de conservatieven een netto zetelwlnst boekten van 344 zetels, waartegenover slechts een verlies van 19 zetels stond. Morgan Phillips, secretaris van le Labour-partij, verklaarde, dat de uitslagen een uitdaging waren voor de gehele Labour-beweging, „Maar weinigen verwachtten, dat de verliezen zo zwaar zouden zyn," zo zeide hij. „In zekere mate is dit te wijten aan de herverdeling van zetels en aan het feit, dat de Tory- partij de verkiezingen als een lunstmatig referendum heeft uit gebuit. Zij hadden hierbij het voor deel, dat er geen tijd genoeg was om de betekenis van de begroting als een verdere stap naar het be reiken van Engelands economische onafhankelijkheid te verklaren."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1