President Truman, de azijn en de strooppot de dood eden Uit de schatkamers van de Middeleeuwen" West-Duits bezettingsstatuut A GOAL AND A METHOD De „Agioi Victores" zit nog vast Wetsvoorstel tot verlenging voo de komende 15 maanden RWACHTING erechtshof PAC Goede Week De strategie van het Witte Huis tegenover een stroef congres De president verandert van koers en streeft naar een coalitie Opnieuw een zomertentoonstelling in het Rijksmuseum Mexicaanse invasie Palmprocessie in t H. Land Dl geeft hoogste graad van zelfbestuur VAN HET LEVENDE LAND Plan-Marshall in tweede stadium Vraagt BEHANGSELS oor het KNMI te De Maandagavond tot (opgemaakt te 10 VRIJ ZACHT erdrjjvende wolken- ewisseld door perio- onneschijn en over- Iroog weer. Meest lid-westelijke wind. het binnenland vrij de tijd van het JERDDUIZEND !»e 11 April. De vallen op 9956. -GRASSHOPPERS 1—3 rijd, welke werd ge- terrein van de Alkm. Ie in een verdiende voor de Grasshop- eze ontmoeting niet bijzonder hoog peil toch gezegd worden, allers uit Hoogwoud i beter voor de dag irbij kwam, dat er r geschoten werd. iging tran Randers sterke indruk. Kee- was niet altijd klem- rste doelpunt na de niet onhoudbaar De peelde zwakjes. De voldeed het beste, hoede was vrij onge- ehoudens een enkele ten schotloos. sshoppers maakte de en uitstekende in- chtsback viel op door tellen en ingrijpen, ilinie was de spil de rhoede was gevaar der Randers; links- ddenvoor waren nier dig na de aanvang Grasshoppers succes, ekschop de bal in het 51. De Randers zijn moedigd en uit een wordt de gelijkma- 1—1. en deden daarna lof- ingen om een doel- maar het vertoonde matig. vatting begonnen de 1 en zetten meteen in, dat Grasshoppers ging drong. De aan- Randers waren ech- >m de Grasshoppers- e doen capituleren, s moesten eenmaal de lat wegstompen voorkomen. Na tien len een plotselinge r., waarbij de links voor Vethaak komt (beheerst spel deed schone kans verloren men de Grasshoppers e en eenmaal schiet or de bal juist naast er er 25 minuten zijn de linksbuiten van op het doel en waar- ik ook. Keeper Vet er lelijk mis en weer asshoppers de leiding ders doen wanhopige deze achterstand in ar ze krijgen bij de rdediging geen kans. linuten voor 't einde middenvoor met een rot, juist in de noek, lpunt, 13. Met deze het einde. se regering verklaart, al zijn verplichtingen vredesverdrag heeft rotesteert tevens met de Britse inmenging eniandse aangelegen- souvereine Hongaarse eze reden verwerpt de ;ering de nota met de k", aldus de nota. dat de uitspraak van seerd was op het com- ïoor beide partijen in bereikt en voorgelegd Het bedrag van de ling Groot-Brittannië pond sterling geëist >f nog nader vaststel- nmen voor en 5 tegen of Albanië schuldig lational law" voor de 2 October 1946 in het orfoe en aan het ten- van geleden verlies vens. Tevens werd Al- ikelijk gesteld voor de schade. men voor en 6 tegen of, dat het nog nader n welk bedrag Groot- ils schadevergoeding tal moeten ontvangen, as met 14 tegen twee oordeel, dat het Ver rijk op 22 October '46 teit van Albanië niet en. me stemmen was het van oordeel, dat En en 13 November de van Albanië ge- ft. Studenten in de oudheidkunde van de universiteit van Cairo krijgen college in de. open lucht voor de beroemde trap-pyramide van Sakkara, in de buurt waarvan thans belangrijke opgravingen worden verricht. De Egyptische regering wil de 5000 jaar-oude tempel van koning Zoser laten herbouwen. Wat heeft méér belangstelling dan een voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië of zelfs dan het spel van onze mindere sporthelden in dorp en stad? Waar gaat vandaag uw belang stelling bij het lezen van uw krant naar uit? Is het niet naar de uitslagen die uw blad voor een zeer groot gedeelte vullen? Wij weten dit wel degelijk te waarderen. Maar wij weten ook dat de dingen een zekere rangorde en plaats hebben. Wat het zwaarste is, moet ook het zwaarst wegen. Nu is het de Goede Week. Inderdaad de goede" week. Laat dat niet aan, U voorbijgaan. Leef niet met de gedachte aan een wed strijd of dans-avohd die de volgende week gaat komen. Heb aandacht voor de Goede Week, ook temidden van uw gewone werk. MARCUS. (Van een correspondent) DE EERSTE DRIE MAANDEN van President Truman's tweede termijn zijn niet gekenmerkt door die harmonie en samen werking met het Congres, die het publiek na de verrassende verkiezingen van 2 November j.l. had verwacht en waarop de president stellig had gerekend. Het is waar, tijdens zijn „stump" (verkiezingscampagne) door stad, dorp en vlek had hij wel iets meer met surprises gestrooid dan menig verantwoordelijk demo craat verstandig achtte hoge landbouwprijzen voor de boeren, lage voedselprijzen voor de stadsbevolking maar iedere Amerikaan weet van te voren dat een verkiezingsbelofte een ideaal is, waartegen een boos Congres zich altijd schijnt te moeten verzetten. Maar dit 81e congres zou nu eens geen obstructie voeren zoals het vorige had gedaan. Hier was een volledige democratische meerderheid. De practijk der eerste dertien weken heeft anders geleerd. Zuide lijke democraten en reactionnaire Republikeinen sloten de gelederen aaneen en lieten het Witte Huis zien, dat een dergelijke coalitie wel licht niet bij machte was zelfstan dig wetgeving te maken, maar wel degelijk in staat onpopulaire wet ten de nek om te draaien. De Zui delijke democraten ageerden voor namelijk tegen Truman's voorge nomen burgerrechts-wetgeving, waarbij de neger in 't Zuiden grote baat zou vinden. Truman's plannen hielden in: een nationale wetge ving op een aantal essentiële pun ten (het afschaffen der verkie zingsbelasting en een optreden van het federale gerecht tegen overtre ders der lynchwet) waar tot dus ver de individuele Zuidelijke staten hun eigen, weinig prijzenswaardige gang hadden kunnen gaan. De Re publieken verzetten zich tegen Truman's „geleide economie" en arbeidswetgeving. Door op deze punten de handen ineen te slaan, ontstond in het nieuwe Congres" 'n krachtig blok, dat Truman's wet geving dreigde te forpederen. De Truman van 1948 herleefde voor enkele korte ogenblikken. Hij zou, zo deed hij op zijn persconfe rentie uitkomen, zijn programma opnieuw aan het volk voorleggen. De trein stond klaar in Washing ton's Union Station. Wat verhin derde een nieuwe campagne? Wan neer het vorige „nietsnut" Congres hem door toedoen van een Republi keinse meerderheid had gedwars boomd en zijn gang naar het volk hem had geholpen de destructieve elementen te verwijderen, dan zou een nieuwe campagne zeker slagen om de geest van het overwegend democratisch Congres te verande ren. Het bleef bij een plan. Goede raadgevers, inziende dat het Witte Huis nog vier jaar met dit Congres moet werken, overtuigden de pre sident van de waarheid-als-een-koe dat men meer vliegen met stroop dan met honing kan vangen en voorkwamen een openlijke breuk tussen Capitool en Witte Huis. De president ging op vacantie en keer de daarna terug als symbool van verzoening. Zijn politieke vrienden waren inmiddels door het parle ment niet bevestigd in de functies, waarvoor de president hen had voorgesteld. Doch de president had geen commentaar. Truman's voor stel voor een bestendiging van het huurpeil werd aanzienlijk verzwakt de president verklaarde, dat be reikte compromis een „goede wet" was. Over een nieuwe campagne werd met geen woord meer gerept. Integendeel, de president verlaarde nadrukkelijk de eerstkomende maanden thuis te zullen blijven en zich geheel te wijden aan zijn amb telijke werkzaamheden een pre sident der V. S. moet minstens 600 keer per dag officiële stukken met zijn handtekening bekrachtigen en voorts nauw contact te houden met die leden der beide huizen, De mocraten of Republikeinen, die met hem wilden spreken. Spreekbeurten werden afgezegd; de eerste steenlegging voor het nieuwe gebouw der United Nations kon niet doorgaan: de president had belangrijker kwesties van bin nenlandse Betekenis op zijn pro gramma. Een speech, die Truman had zullen uitspreken op een forum waar Winston Churchill de centra le figuur zou zijn, was eveneens van de baan. En terwijl Ameri kaanse commentators het er nog niet over eens zijn of Truman wel licht bevreesd was in de schaduw van Winston te moeten spreken, dan wel het onwenselijk achtte zich officieel op een lijn te stellen met de leider der Britse oppositie, die in 1950 een stevige gooi zal doen om de huidige linkse regering in Westminster te wippen doet zich het feit voor, dat de president aan zijn bureau „kleeft", er voort durend vertegenwoordigers uit het parlement ontvangt. „Wij zijn het over veel meer pun ten eens, dan wij het oneens zijn", verklaarde hij na een aantal van deze besprekingen, waaromtrent betrekkelijk weinig bijzonderheden uitlekken. En van Democratische zijde werd met nadruk beweerd, dat „een nauwe samenwerking tussen Congres en Witte Huis een goede garantie is voor het tot standkomen van een constructiéve wetgeving, die in het belang is van alle lagen van de bevolking." Het is nog te vroeg om te wijzen op resultaten. Maar het is wel dui delijk dat in het tweede kwartaal van Truman's bewind een aanzien lijke koersverandering heeft plaats gevonden. Op het ogenblik is het de president geweest, die heeft moeten buigen voor de wil van het parle ment, een zeer gezond en demo cratisch verschijnsel. De nieuwe si tuatie zal tot op zekere hoogte ver traging veroorzaken; er zullen meer compromissen gesloten moe ten worden. Maar daartegenover staat, dat er ongetwijfeld een betere wetgeving tot stand zal komen, in het belang van een groter deel van de bevolking dan wanneer één der beide grote partijen het geheel voor het zeggen zouden hebben. Wat er in feite geschiedt is, dat de president thans afstuurt op een situatie, waarin niet alleen een ge zamenlijke buitenlandse politiek de grote partijen bindt, maar waar op tal van punten van binnenlands be leid een aanvaardbare grootste ge mene deler wordt gevonden. Hij streeft derhalve naar een coalitie, zonder dit voor Amerikaanse poli tici afschuwwekkende woord als zo danig uit te spreken. Daardoor zou Truman in staat zijn de meest essentiële beleidspun ten van zijn verkiezingsprogramma uit te voeren, voornamelijk de bur gerrechtswetgeving. En aan het einde van 1949, wanneer er belang rijke verkiezingen voor Senaat en Huis plaats vinden, zou hij dan met recht kunnen zeggen dat hij zijn belofte na is gekomen. Zeer ern stige epposifie der Republikeinen heeft hij daarbij nog niet ontmoet. Sedert de Republikeinse partij bij de verkiezingen de essentiële fout heeft gemaakt, haar partijpro gramma niet tot in de details uit te werken, maar zich om redenen van (vermeende) veiligheid heeft verschok n achter het begrip „een heid", worden de geleden thans nog steeds in verwarring gebracht door verdere splitsingen en interne ru zies en verwijten. Indien Truman derhalve voor het ogenblik het hoofd gebogen heeft, kan men niet aan de indruk ontko men, dat zijn „nieuw beleid" is in gegeven door uitermate verstandige overwegingen. En tenslotte, indien hij na enige maanden opnieuw in een conflict met het Congres dreigt te raken, ''an kan hij nog steeds zijn dreigen,ent, zijn programma opnieuw voor het volk te brengen, uitvoeren. Voor hel ogenblik zijn de strate gen weer passief: de zet is gedaan, 't Wachten is thans weer op de uit werking alvorens mer. de volgende actie kan beramen t Men mag zeggen volgens traditie sedert de bevrijding, organiseert de directie van het Rijksmuseum te Amsterdam dit jaar wederom een grote zomertentoonstelling. Als on derwerp 'is gekozen Middeleeuwse Kerkelijke Kunst uit Noord-West Duitsland, die onder de titel „Uit de schatkamers der Middeleeuwen" van 8 Juli tot eind October geëxpo seerd zal worden. De directeur van het Rijksmu seum Jhr. D. C. Roëll heeft uitvoe rige mededelingen over de tentoon stelling verstrekt. Met enige trots verklaarde hij, dat nog nimmer een zo belangrijke collectie kerkelijke kunst uit het Rijnland, Westfalen, Neder-Saksen en Sleeswijk Holstein, bijeen is gebracht. Reden waarom hij waagde te zeggen, dat de ko mende expositie in belangrijkheiu zeker niet onder zal doen voor de tentoonstellingen der Weense kunstschatten of die van werken uit de Münchener Pinacotheek, welke duizenden bezoekers naar het mu seum trokken. De expositie is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de directie van het Palais des Beaux Arts te Briftsel, waar de werken over een week reeds geëxposeerd zullen worden. Dat de expositie eerst in Brussel en daarna te Am sterdam te zien zal zijn vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Palais des Beaux Arts zomers gesloten is en in Nederland, naar gebleken is, juist de grootste belangstelling zich in de zomermaanden openbaart. Bij het bijeengaren der kunst schatten is zeer gewaardeerde me dewerking ondervonden van de Britse militaire autoriteiten (de kunstwerken komen uitsluitend uit de Britse zone) en van de kerke lijke autoriteiten. Ondanks het feit, dat een groot deel van de kerken en kloosters m Noord-West Duitsland in de oorlog werden vernield, is het aantal kunstschatten, dat verloren ging zeer gering. Met grote zorg zijn deze namelijk reeds aan het begin van de oorlog in veiligheid ge bracht en toen de geallieerde vlieg- tuigen bommen op Duitsland be- gonnen te werpen, waren zij, al thans alle roerende goederen in de zoutmijnen ondergebracht. Wel is gebleken, dat een deel van de schatten in een staat verkeren, die het risico van vervoer te groot maken, maar desalniettemin zal ge zegd mogen worden dat de ten toonstelling zeer volledig is. De keuze strekt zich uit over de periode van de vroege middel eeuwen tot ongeveer 1500. Er is niet naar gestreefd een kunst-his torisch overzicht van dit tijdvak te geven. Jhr. Roell heeft zich be paald tot het bijeen brengen van VALS GELD EN BLOEM BOLLEN ALS SMOKKELWAAR Te Groesbeek zijn twee personen gearresteerd, die verdacht worden van smokkelhandel en valse mun- ters-practijken. Zij zijn te Arnhem opgesloten. Vermoed wordt, dat de mannen valse Duitse Reichs- marken, die via België ons land werden binnengesmokkeld, hebben overgebracht naar Duitsland, waar ze te gelde werden gemaakt. Er werden goederen voor gekocht, die via de smokkelhandel in ons land terecht kwamen. Op een vlak bij de grens te Groesbeek gelegen boerderij ont dekte de douane een aantal zakken met een totale inhoud van naar schatting 20,000 bloembollen. Deze bollen zouden over de grens ge smokkeld worden. Men hield een man aan, die naar vermoed wordt meer van deze smokkel weet. objecten uit dat tijd- de mooiste perk. Geëxposeerd zullen worden al lereerst een 40-tal schilderijen; voorts een zeer waardevolle col lectie goudsmeedwerk waaronder de beroemde gouden Madonna uit de kunstschatten van Essen, vervaardigd omstreeks het jaar 1000; talrijke bronzen, een grote en eveneens waardevolle collectie Ivoren, glasschilderkunst, waar onder de vrijwel onbekende en zeer mooie 13e eeuwse ramen uit Gladbach en 15e eeuwse fragmen ten uit de Dom te Keulen, tex tiel en last but not least sculptu ren. De kunstschatten zullen worden opgesteld in dezelfde zalen waar ook de werken der Pinacotheek zijn geëxposeerd. Met de inrichting zal na 26 Juni, de laatste dag van de tentoonstelling te Brussel, worden begonnen. De waarde van de geëxposeerde schatten is uiteraard zeer hoog, zo hoog zelfs, dat Jhr. Roëll het be drag niet kon noemen. Extra be waking zal er voör zorgen, dat de veiligheid gewaarborgd blijft. Rolverdeling Tegelse passiespelen Op Witte Donderdag 14 April a.s., zullen in Tegelen de rollen voor Passiespelen 1950 plechtig worden uitgereikt. Met een aantal gegadig den zijn reeds proeven genomen en de mannen en vrouwen hebben daarvoor al heel wat teksten moe ten reciteren, zonder te weten of ze tot de uitverkorenen zullen be horen. ALGEMENE VERGADERING V.V.D. In de algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, werden bij acclamatie tot voorzitter en ondervoorzitter der partij benoemd mr. P. J. Oud te Rotterdam en mr. H. van Rïel te Den Haag. Als leden van het hoofd bestuur werden herkozen de heren D. W. Dettmeijer te Den Haag, prof. dr. J. Lindeboom te Gro ningen en G. Ritmeester te Den Helder en Mevr. C. Stemler-Tjaden te Heemstede. Tevens werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen jhr. mr. W. L. Schorer te Rotterdam. Er is uitvoerig gesproken over het beleid van de Kamerfracties, waarbij tal van actuele kwesties werden aangesneden en door de kamerfracties beantwoord. Eerste Duitse schip laadt goederen In de Amsterdamse haven is aangekomen het s.s. „Venus" van de Neptun Rederij uit Bremen, het eerste Duitse schip, dat na de oor log in Amsterdam goederen (wol) inneemt. Van de mast waait de nieuwe Duitse handelsvlag, blauw- wit-rood-wit-blauw met in het mid den een „C". Nationaal huldeblijk Indonesië De inzameling voor het Nationaal Huldeblijk in Indonesië heeft tot nu toe een bedrag van rond f 800.000 opgebracht. Dagelijks brengen stortingen van plaatselijke comité's aldaar nog verandering in dit bedrag. Ruim 200 donker getinte Mexi canen stonden gisteravond bibbe rend van kou op het eerste perron van het Amsterdamse Centraal Sta tion. Ze maken een pelgrimage met als hoogtepunt het feest ter ere van onze Lieve vrouwe van Guadalupe in Parijs, dat over enige dagen wordt gehouden. Doch het zonnige klimaat van Zuid Franktijk en Ita lië, waar zij onder meer door de Paus werden ontvangen, lag hun kennelijk beter, dan de tempera tuur, die in ons land omstreeks de ze tijd van het jaar pleegt te heer sen, vandaar dat de Mexicaanse dames zich in een voor de Pool streken geschikte klederdracht had den gestoken en velen hunner het aangelaat met shawls tegen de Hol landse lucht trachten te bescher men. PLECHTIGHEDEN IN GOEDE WEEK JERUZALEM, (K.N.P., II 1 1949) De traditionele Palm cessie op Palmzondag van E phage op de Olijfberg naar de rjjzeniskerk in Jeruzalem, die l jaar geen doorgang kon vinden gens de gevechten in het H. I is dit jaar weer met gebruike luister gehouden. De Palmproc volgt de weg, die Christus is gaan bij Zijn glorierijke intocl Jeruzalem. Het gebruik om deze Palmpr< sie te houden dateert van het e van de vierde eeuw en kwam het vroegere Gallië naar Rom. werd zo de oorsprong van de p wijding en palmprocessie in kerken. Met het herstel van Palmprocessie naar Jeruz; wordt thans weer het Goede W en Paas-programma in de H. in zijn geheel doorgevoerd. Zo op Goede Vrijdag de open Kruisweg langs de Via Dole weer worden gehouden, na on breking van bijna een jaar. Vol de traditie werd deze iedere dag gehouden, maar door de vechten in en rondom Jeruz; moest deze devotie onderbri worden. Ook zal dit jaar op V Donderdag wederom de proci naar het H. Cenakel worden houden, evenals naar de Hof Gethsemane. BERLIJN, 10 April. (Reuter) Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten hebben West-Duitsland de hoogste graad van zelfbestuur beloofd, die tijdens de bezetting mogelijk is. Het nieuwe bezettingstatuut, dat heden met het verzoek om com mentaar aan het praesidium van de West-Duitse constituerende ver gadering en de ministers-presiden ten van de elf West-Duitse staten is overhandigd, belooft volledige uitvoerende en rechterlijke macht aan de regeringen van federale staat en „Laender", behalve op de gebieden, waarop de bezettende mo gendheden zich het gezag voorbe houden. Het statuut staat echter de Duit se autoriteiten toe hun bevoegd- WAT voor ieder ondernemer geldt, geldt ook voor ons volk en voor een waarlijk nationaal be leid. Men moet hébben een doel en daarbij een methode om tot dat doel te komen. Ons nationaal beleid kan men niet pregnanter doelomschrijving geven als dit: een welvarend en gelukkig volk. Daartoe is nodig een geestelijk en lichamelijk gezond volk, wat leeft in gunstige sociaal-economische verhoudingen, waarbinnen enke ling en volk in een harmonische orde kunnen leven en werken. Nationaal beleid moet zich uit strekken over het gehele territoir en over alle schakeringen van dat volk. Maar dat is nog niet genoeg. Zal men van een gelukkig volk kunnen spreken, dan moeten alle facetten van dit leven, het econo mische, het sociale, het culturele, het morele en het godsdienstige tot haar recht kunnen komen. Dat moet men eerst duidelijk inzien als het waarachtig complex, dat als een totaliteit een gelukkig volk maakt. Dat is het doel: the goal, zoals een bekend Amerikaans schrijver zegt. Men kan hierbij wel meerdere facetten onderschei den, maar ze zijn ondeelbaar sa mengevoegd in de menselijke per soon. En daarom is het een ver schrikkelijke denkfout alle ener gie in te zetten op het economische met de gedachte, dat dat andere daarna wel in orde zal komen. Te lang zitten wij al met leiders, die in hun hart alleen geleid wor den door de „invisible hand of Adam Smith", zoals George Gal loway zich uitdrukt. En dan nog een economie, die het oog alleen gericht houdt op een zo groot mo gelijke" winst zonder aan de sprei ding van die winst te denken. Wij erkennen volmondig de noodzake lijkheid van een economisch fun dament voor een volk. Zonder dit fundament komt alles in de lucht te hangen. Maar op een goed fun dament kan men grote misbaksels bouwen en dat is dan ook lustig geschied. Een breed economisch fundament veronderstelt een re delijk bestaan voor alle werkers met hoofd en hand, ongeacht de sector waarin ze werken. Dit komt niet vanzelf terecht. Dit eist „a goal and a method", dit impliceert een zorgvuldig overwogen beleid, omdat in het economisch leven de goederen en geldsmiddelen van nature de weg volgen naar het 6terkste punt. De economisch sterkere,, de groep welke door ka pitaal of organisatie onaantastbaar is, kan zich gemakkelijk op 'de vrijheid beroepen. Zij zal steeds meer kapitaal en macht aantrek ken. Maar de zwakkeren worden daardoor juist steeds meer achter uit geschoven. Dat is de reden, dat de onzichtbare hand van Adam Smith, de vader van het econo misch liberalisme, op zijn weg moest ontmoeten, „the visible hand of the State", de zichtbare hand van de Staat. Zeer duidelijk staat het ons thans voor ogen, dat deze taak de primaire taak is van het Staatsgezag, te zorgen voor het bonum commune, het algemeen welzijn. Daar is niemand, welke deze taak van de Staat over kan nemen; uit haar aard is de Staat, de hoeder van dit algemeen wel zijn. En ook zal zonder twijfel het meest directe deel van de Staats- werkzaamheden gericht moeten zijn op dit algemeen economisch welzijn, wijl het onmisbaar is voor de schone bovenbouw, het sociale, het culturele, het morele en het godsdienstige. Anderzijds beïn vloeden deze ook weer het econo mische aspect. Zo dient dus de zorg van het hoge Staatsgezag uit te gaan naar deze economische grondslag voor alle bevolkings groepen en wel zodanig, dat tussen hen een band is van gelijke zorg en gelijke lasten. Niet toegestaan is het, wanneer de Staat een deel der bevolking zou laten arbeiden voor andere de len, zodat deze laatsten in een be voorrechte positie zouden komen. De heidens-liberale stelling, dat het nu eenmaal nodig is, dat volks delen worden opgeofferd ten bate van het geheel, verwerpen wij met klem. He tvolk is er niet om de Staat. De Staat is er voor het volk, voor het gehele volk, in al zijn geledin gen. Niet alleen omdat zij daar allen evenzeer een zedelijk recht op kunnen doen gelden, maar ook omdat het ganse lichaam lijdt, wanneer één lid ziek is. Er is daarbij nog een ander beginsel in het spel. Deze zorg voor een eco nomische grondslag dient aller eerst uit te gaan naar die groepen welke op eigen kracht daartoe het minst in staat zijn. De meer be schermde, de meer economisch be wapende, heeft minder zorg no dig. Zo zien wij, dat allereerst een waarlijk nationaal beleid de voor waarden heeft te scheppen voor het bestaan van die groepen, weike door de ongeremde gang van de economische krachten het eerst onder de voet zouden worden gelopen. Het grote middel daartoe bezit de Staat in zijn handels politiek. De regeling van de in- en uitvoer, de regeling van de prijzen voor ingevoerde en uit te voeren goederen, neemt in dit beleid de belangrijkste plaats in. Ook het in grote lijnen aangeven van pro ductie en binnenlandse productie regelingen kunnen niet gemist worden. En tevens kan de Staat deze economische gelij kberechti- ging ten zeerste beïnvloeden door zijn belastingstelsel. Directe econo mische werkzaamheden dienen zich te beperken tot die bedrijfs takken, waarbij het particuliere initiatief niet bij machte is, omdat zij een zodanige sleutelpositie in het economisch leven innemen, dat zij al het andere beheersen. Ik denk hier aan het geldstelsel, de post, het spoor, de mijnen en de wapenindustrie. Maar hoe meer hij. het eigenlijke economische werk kan overlaten aan de men sen zelf, des te hoger en des te vrijer staat hij in de regeling der algemene economische voorwaar den. Wij willen hiermede voorlopig volstaan en menen nu te mogen overgaan tot het schetsen van een onderdeel van dat nationale beleid, dat in het bijzonder tot doel heeft het behoud, of de vorming, van een gezond, welvarend platteland, hetwelk voor het gehele "volk van eminente betekenis is. Noch in de breedte noch in de diepte mag daarbij de samenhang met het ge hele volk uit het oog worden ver loren, want juist in het gehele volk vindt het platteland zijn ver der doel en bestaansrecht. TJEBBE DE JONG. Dalende werkloosheid De daling van h'et aantal werk lozen, welke in de loop van Fe bruari een aanvang nam, zette zich als gevolg van het aflopende win terseizoen voort. Het aantal bij de gewestelijke arbeidsbeurs geregi streerde werkloze mannen nam van 77.439 af tot 63.240. Er is een begin gemaakt met de uitreiking van bonkaart K909, die een onbepaalde geldigheidsduur heeft en zeer waarschijnlijk de laatste bonkaart zal zijn. Het einde van een 10-jarige distri butieperiode! Het 7000 ton metende Griekse stoomschip „Agioi Victores" dat Vrijdagavond voor het Friese gat bij Schiermonnikoog is gestrand, zit nog steeds vast. Gisteren was dc bemanning van de „Agioi Victores", om haar boot aan het pootje baaien: het was eb en er stond niet meer dan een halve meter water om de boot. Bij vloed rijst het water on geveer 2'/i meter. De vooruitzichten zijn niet bij zonder gunstig. Op 300 meter af stand ligt de sleepboot 'Holland van de rederij Doekse te wachten tot de wind draait van Zuid-West naar Noord-West. Eerst dan gelooft men, dat er een kleine mogelijkheid be staat de „Agioi Victores" vlot te slepen, omdat het water slecHts bij een harde Noord-Wester hoog ge noeg zal komen. Het achterschip DIEFSTAL IN K.L.M.-DEPOT OPGEHELDERD Op het vliegveld Idlewild bij New York werd sinds Vrijdag een enveloppe mét 57.000 dollar ver mist. Het geld moest per KLM naar Zurich worden gebracht. Thans heeft een 25-jarige laadknecht van het depot KLM bekend, de enveloppe uit het depot van zijn werkgever te hebben ontvreemd. Hij heeft de politie op een afstand van I'/i kilometer de plek gewezen waar hij het geld had begraven. Diamanten bruiloft Het echtpaar A. J. Krommendam- Holterman in de buurtschap Oele nabij Hengelo zal op 25 April a.s. 65 jaar getrouwd zijn. De hoer Krommendam, die vele jaren in dienst was op het landgoed Twickel is 87 jaar oud, zijn vrouw telt 86 lentes. van de Griekse boot is lek geslagen. Er behoeft echter niet te worden gepompt, omdat het water bij eb automatisch in zee terugvloeit. Ook begint het dek van het schip op verscheidene plaatsen scheuren te vertonen. De bemanning wenst voorlopig aan boord te blijven. De redding boot „Insulinde" van de N.Z.H.R.M. is dus weer op haar plaats terugge keerd. heden ook uit te oefenen op terrein, dat aan de bezettingsa riteiten voorbehouden blijft, de Duitsers daarvoor toestemr van de geallieerden ontvangen Amenderingen van de fede grondwet vereisen geallieerde g keuring, doch de grondwetten „Laender", amenderingen hiei en wetgeving der provinciale lementen worden van kracht, in de geallieerden binnen 21 da nadat zij officieel hiervan in ke gesteld zijn, geen veto erover i ben uitgesproken. De bezettende mogendheden len de burgerrechten van alle sonen ontzien. Zij verplichten zich tot hei ning van het statuut na tw maanden en binnen achttien m; den nadat het van kracht gev den «is. met het doel de jurisd. van de Duitse autoriteiten op i geveild, uitvoerend en rechtei gebied uit te breiden. Zij behouden zich volledig zag voor in zaken betreffende i wapening en demilitairisatie inbegrip van researchwerk, ver en beperkingen van industrieën van burgerluchtvaart. Zij behouden controle over Ri industrie, restitutie, herstelb lingen, dekartelisatie, deconcen tie, handelsdiscriminatie, Bui landse belangen in Duitsland vorderingen op Duitsland. Buitenlandse Zaken, verplaa personen en vluchtelingen, besci ming, aanzien en veiligheid der allieerde strijdkrachten en h employes blijven ook aan de g lieerden voorbehouden. In binnenlandse aangelegenhe behouden de bezettingsautorite: zich in zoverre controle voor nodig is om een zodanig gebr van fondsen, voedsel en and voorraden te verzekeren, dat Du lands afhankelijkheid van buit landse hulp tot een minimum perkt blijft. ONEERLIJKE KASSIERE MELDT ZICH In October 1948 werd vanwege modemagazijn in de Kalverstraat Amsterdam aangifte gedaan i een verduisteringsgeval van bedrag van f 1900.—. De jarige kassiere van dit maga; mej. K. S. was namelijk op 5 tober, drie weken nadat zij bij firma in dienst was getreden, r de kas verdwenen. Het gelukte politie niet mej. S. te achterhal tot zij dezer dagen een brief stu: de, waarin stond dat zij weer Amsterdam was en zich on< bepaalde voorwaarden gr; wilde melden. Een inspecteur be zich naar de in de brief verme plaats en nam de vluchtelinge n naar het bureau. Na het geld uit de kas te hi ben genomen is zij per taxi n; Putte in Noord Brabant gega: Zij maakte kennis met een gez schap Belgen en is met deze over grens gegaan. Zij vertrok n« Parijs. Hier is 'zij gebleven tot Maart. Toen was zij volkom platzak en zo vervuld van veris gen naar Amsterdam, dat zij ms is teruggekeerd. Voorlopig zal in bewaring blijven. WASHINGTON, 9 April (Reuter) Het Amerikaanse huis van afge vaardigden is heden in een onge bruikelijke zitting op Zaterdag bijeengekomen, teneinde het wetsvoorstel betreffende het ver lengen van de hulp overeenkomstig het Plan-Marshall voor de komen de 15 maanden te bespreken. Aan het huis wordt gevraagd een bedrag van 5380 millioen dollar 200 millioen dollar minder dan het door de Senaat goedgekeurde be drag te voteren. De Republikeinse afgevaardigde Lawrence H. Smith, verklaarde te zullen pogen de aangevraagde gel den voor do hulp, overeenkomstig het Plan-Marshall, met 500.000.000 dollar te doen verslagen. Hij pleitte voor het verlenen van grotere hulp aan China, dat in het ingediende wetsontwerp in het geheel niet wordt genoemd. Tijdens een pleidooi voor het verlenen van grotere hulp aan China, verklaarde Lawrence H. Smith dat de Amerikaanse buiten landse politiek tegenstrijding is. „Wij besteden milliarden dolla om in Europa het hoofd te bied aan de communistische dreigir doch wij koesteren ditzelfde cor munisme in China door erop staan, dat de Chinese nationalis sche regering een coalitie-regerii vormt en zich bereid verklas communisten sleutelposities te do innemen. Dit ministerie is op dit ogenbl bezig om autoriteiten van de Cl nese republiek hun posities te doi verliezen. Het huis van afgevaardigden b sloot met 226 tegen acht stemme dat er totaal vier uur over h wetsontwerp mag worden gedeps teerd (dit geldt niet voor eventue ingediende amendementen) De democratische afgevaardigi Adolph Sabath verklaarde: „Dit het belangrijkste wetsontwerp, d tijdens deze zitting van het congr zal worden behandeld en het z waarschijnlijk het belangrijkste d ontwerpen zijn, die gedurende et reeks van jaren het huis zullen pa seren'.' (Adv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3