Katholieke Verkenners - Zwaluwen-Rode Duivels2-2 RADIO Begroting van Justitie aanvaard krijgen nationaal buitencentrum Engels antwoord op Sovjet-nota DETECTIVE VERWACHTING jen tolunie Icandinavië :tberichten Te koop: -TAX I .LENVELDEN I ar e sortering )LOGN E >e Waag" EERSTE KAMER Y/elk orgaan draagt de verantwoording voor het handhaven van de orde? Mokerschans, Uiver-ven en Ruïne van Sint Wal rik Verkoop beneden maximumprijzen Zei U iets? Welvaart is geen aggressie" Een slechte generale repetitie „Nederlands Elftal tegen Frankrijk Witte Donderdag Goede Vrijdag tegen wil en dank Donderdag 14 April 1949 PAG. 3 door het K.N.MJ. te iig van Donderdag- Vrijdagavond (opge- uur): EN OVERWEGEND oege ochtend hier en elijk mist. Overigens i overdag zonnig en ;er. Zwakke tot ma nd tussen West en 13 April (Reuter) in Frankrij k, waar ationale handels- en :ingen worden gehou- Denemarken, Noor- Zweden bekend ge- zij de vorming van ïavische tolunie met m tarieven-systeem In een uitgegeven verklaring werd me at de unie „mogelijk zal omvatten". 1CH-PERZISCH MCIDENT 13 April (Reuter) eek is met luchtdoel- ovjet-Russisehe vlieg- ïoten, toen deze zich sch gebied bevonden, gewoonlijk betrouw- ■ernomen. Officieel is niets bekend gemaakt, jen zouden van Sak- Perzische provincie naar de Perzische ;h gevlogen zijn en idwestelijke richting bben. WOUDE, 14 April. 100 kg rode kool 13— kg witte kool 10—10.70 irber 13—14; 4200 kg I, II 3.60; 8100 kg wit- II 24—27, III 18—21. IJK, 14 April Aan- ■g rode kool 13—13.60; kool 12—17.50: 11.000 20—32, II 11—23. 14 April Zeer eren. Oude schapen, erhouders 4550; fok- twee lammeren 80 meien 600750; gelde- 515; pinken 225—325; '0; slachtpaarden 450 mijnen 5—6; jonge ko- 0; oude kippen 33.50. - 30.000 K.G. wilof I. f 22—32. Ill f 13—28. lieten A f 66.10, vee- 0, 3500 K.G. rode kool K.G. uien f 12.50. Bevelanders f4.70- mh. f 5.20—5.60, 13.000 I f 33—38, II f 15—32, rabarber f 25, spinazie f 20„ Jonatan f 0.41— IK. 13 April Spina- rabarber 1528; radijs elen 2224; witlof 16 15; prei 8—13; knollen kool 10—15; sjalotten kpeen 2.503; kroten ooi 20 32. R, 13 April Beve- Koopsmans blauwe 4 1137; rode kool 17 :ool 1518; spinazie 37 —17; andijvie 3647; raapstelen 20; rode -6; gare bieten 411; 2.50 waspeen 10—21; drielingen 50: prei 8 inette 60; jonathan 54 rampagner 68. HUIZEN Aanvoer kool 15.10; 11.600 kg 3—16.90, afw. 8—10.30; ite kool 1010.90. I. 13 April Andijvie zie (koud) 30—47; kas eitjes 10—20; rabarber ie kool 13* rode kool Dl 1322,50; gele kool 2; uien 1—3.80; bieten I 26—42. II 10—22; 13; radijs 715; selde- ilie 17: sla 222; aard- .50; stoofpeen 6875 evraagd voor Nieuwe ïedorp en omg. WiSblK- LADBEZORGER. 100 •laden. Bezorgloon 5 ct. er blad. Br. aan Repko, labr. Metsustr. 13, Am- erdam. koeien, 2 Augustus kal- ers; 1 geldekoe met goed ïelk; 1 verse met veel lelk, tbc-vrije stal. Adres STUIJT, Berkmeer 10, •bdam. KOOP: kinderwagen, inderstoel, lampekap com- leet, z.g.a.n. zwart gekl. n donkerblauw gestreept erencostuum. Van loornstraat 36, Heiloo. e koop: STUITJE GOED [OOI. Adres: Vissers- lan 1, Alkmaar. .angeboden SLAAPKA- IER voor heer zonder ension. Brieven onder no 2048, bur. v. d. blad er overname aangeboden 1EELNAME BEWIJS in Ouwkas, waarop ruim 3 lar is gespaard. Brieven o 12050, bur. v. d. blad. -r-v* ***-54**1 4.GJE uit! V 4* 4» 4***' 'l> 'I' -I' 4* !AAR, TEL. 5117 «fel* In de televisiestudio van Philips te Eindhoven hebben de wereld kampioen P. v. d. Pol én de Nederlandse kampioen H. Metz, een demonstratie gegeven van kader-biljart 47-2. V. d. Pol won deze match met 300 caramboles terwijl Metz op 81 bleef staan. V.l.n.r. de heren H. Metz, radio-commentator H. Keizer en P. v. d. PoL (Van onze parlementaire redacteur) DE DEPARTEMENTEN van „Binnenlandse Zaken" en „Justi tie" vechten al sinds jaar en dag om de politie. Bij de behandeling van laatstgenoemde begroting in de Eerste Kamer wees Mr. de Wilde (A.R.) er gisteren op, dat men toch rekening moest blijven houden met de onafhankelijke positie van de burgemeester. Uitgaande van dit standpunt wilde hij duidelijk uitgesproken zien, dat de minister van „Binnenlandse Zaken" de verantwoordelijkheid draagt voor de handhaving van rust en orde in het land. Minister Wijers toonde weinig animo om op deze uitnodiging in te gaan. De commissie Langemeyer had bet vraagstuk in onderzoek en hangende een verschil van mening in de boezem van het kabinet achtte hij zich niet gerechtigd tussentijds met een verklaring bij de Kamer te komen. Oud-minister De Wilde is echter een strijdbaar man en bij de replie ken stelde hij de zaak dan ook nog scherper. In tijden van onrust, aldus zijn verweer, moet de minister van „Binnenlandse Zaken" weten of hij de verantwoordelijkheid draagt dan: wel zijn collega van „Justitie" en dit klemde temeer in deze tijd, nu men niet weet wat de dag van mor geit brengen zal. Deze zaak had men reeds lang in de Ministerraad moe ten uitvechten. Mr. de Wilde ging zelfs zover dat hij de bewindsman openlijk in gebreke stelde. Hoe verward de meningen in deze wel zijn, bleek nog eens te meer nit het ministeriële ant woord in tweede instantie. Minis ter Wijers erkende, dat de verant woordelijkheid voor rust en orde ter plaatse bij de burgemeester ligt, voor zover centraal bij „Ju stitie". Ook over de maatregelen, die ter bestrijding van het communisme op stapel staan, zijn wij niet veel wij zer geworden en de verzuchting, die PROGRAMMA GOEDE VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon_ muziek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Inleiding op de plechtigheden van deze dag; 8.30 Plechtigheden van Goede Vrijdag in de kapel van het Minderbroe. dersklooster te Venray; 10.15 Gra- mofoonmuziek; 10.30 Waterstanden; 10.35 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoonmuziek; 12.00 Sopraan, en clavecimbel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Kareol Septet; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Kareol Septet; 13.45 „Op de korrel"; 13.55 Radio Philharmonisch Orkest; 15.00 Kruisweg in de kapel van het St. Carolushuis te Hilver sum; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Sopraan en piano; 17.45 „Wat het buitenland leest"; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.20 Actu aliteiten; 18.30 Clavecimbel; 18.45 Reportage; 19.00 Nieuws. 19.15 Gramofoonmuziek; 19.30 Brabants halfuur; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Koor van het Oekraïns Priesterseminarie te Cu- lemborg; 20.40 Gedichten van Guido Gezelle; 20.55 Omroeporkest; 21.15 „De Goede Week in Rome"; 21,30 Fluit en clavecimbel; 22.00 Luister spel „Het is volbracht"; 22.40 Viool en piano; 22.45 Avondgebed en li turgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I. 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerraporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Spreekster: 10.05 Mor genwijding; VARA: j 10.20 Gramo foonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Viool en piano; 11.10 Voor dracht; 11.30 Accordeon-orkest; AVRO: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.45 Gramofoonmuziek; 13.00 Het Nieuws; 13.15 De Kwintet Spelers; 14.00 Kookkunst; 14.20 Piano; 14.50 Gemengd Goede-Vrijdag-programma 15.20 Negro-spirituals; VARA: 16.00 The Ramblgrs; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Piano-duo; 17.20 Vocale en instrumentale passiemuziek; 18.00 Nieuws;" 18.15 Felicitaties; 18.30 Voor de Nederlandse StrijuKrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Sil- vestri-KIvartet; VPRO; 19.30 .Jeru zalem" (II); VARA: 21.00 Gramo foonmuziek; 21.30 Hoorspel „Ik houd niet van het toneelspelersleven"; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Piano; VPRO: 22.40 Causerie „Vandaag"; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In hu welijk en gezin"; 23.30 Gramofoon muziek. prof. Molenaar (VVD) slaakte, dat hij hoopte bij de volgende begroting ontslagen te zullen zijn van de noodzaak om andermaal te moeten aandringen, was dan ook alleszins begrijpelijk. De communist Van Santen bleef onderwijl van zijn kant benadrukken, dat zijn groep vast hield aan de internationale solida riteit van de arbeidersklasse. Voor het overige was hij deze middag maar heel slecht op dreef. Twee maal tot de orde geroepen, moest hij de eerste maal erkennen, dat zijn onderwerp geen verband hield met de begroting en dfe tweede keer, dat hij over een zaak sprak, die niet in hét „Voorlopig Verslag" was be handeld. Wat de kwestie van de „vijande lijke vermogens" betreft, deelde de minister mede, dat het beheer over de z.g. landsverraderlijke vermogens binnenkort zou worden opgeheven. Reorganisatieplannen in zake het Beheersinstituut naderen hun vol tooiing. Het beslagleggen op Duitse vermogens rechtvaardigde de mi nister mei de aantekening, dat Duitsland zijn mensen dan maar weer moet schadeloos stellen. Een nogal zwak betoog tegenover het zoveel sterkere van de heer Ruys (KVP). maar repliek bleef achter wege bij afwezigheid van de afge vaardigde. De bewindsman achtte het be grijpelijk, dat direct na de bevrij ding weinig geneigdheid bestond om ex-politieke delinquenten faci liteiten als paspoorten en jacht- acten te verschaffen. Nu was echter de tijd wel aangebroken, om deze zaken wat milder te bezien. In de kampen hebben zich feiten voorge daan. die' ons met diep afgrijzen moeten vervullen. Niet alles wat in het rapport v. d. Vaart Smit staat is juist, aldus de minister, maar cr zijn er ook bij waarvan men de juistheid moet aannemen. Verschil lende zaken zijn indertijd reeds door de Krijgsraden afgedaan. Klachten zullen worden onder zocht en in voorkomende gevallen zal het onderzoek zich dan tot het ganse kampbeleid uitstrekken. Zes tig duizend mensen zijn ais gevolg van gerechtelijke uitspraken staten- loos geworden. Hierdoor is een toe stand ontstaan, die niet eindeloos kan voortduren. Men zal er dan ook toe moeten overgaan om ter zijner tijd hele groepen collectief 't staatsburgerschap te hergeven. Voor zware gevallen kan een uit zondering worden gemaakt. De begroting werd tenslotte z.h.s. aanvaard. De voorzitter wenste al len een goed Paasfeest en daarna ging de Senaat tot a.s. Woensdag uiteen. Dan komen de „grenscorrec ties" aam de orde. VLISSINCEN EN DE MARINE B. en W. van Vlissingen hebben thans aan de raad medegedeeld, dat er wel op gerekend kan worden, dat de Marine naar Vlissingen zal te rugkeren. Over het tijdstip, waar op deze terugkeer zal geschieden, staat echter nog niets vast. Naar wij in marinekringen ver nemen, beschouwt men deze mede deling als zeer optimistisch. De Koninklijke Marine zoekt op het ogenblik naar wegen om de matro- zenopleiding van Loosdrecht naar de kust te verplaatsen. Daarbij wordt o.a. ook aan Vlissingen ge dacht maar er is nog niets vastge steld. MR. L A. G. SCHLICHTING PROFESSOR TE NIJMEGEN Het Bestuur der Sint Radboud- stichting heeft Mr. L.A.G. Schlich- ting, tijdelijk verblijvende te Otta wa, benoemd tot Gewoon Hoogle raar bij de R.K. Universiteit met leeropdracht voor Nationale en In ternationale Politieke Richtingen en Strevingen. Prof Schlichting zal zijn colleges o.m. geven aan studen ten in de Politieke en Sociale We tenschappen en de Journalistiek. Een nieuwe vakbond Opgericht is de Nederlandse Vak bond van Pension-, Rusthuis- en Kamerverhuurbedrijven met ver takkingen door geheel Nederland. Het Bondsbureau is gevestigd te Den Haag (Van onze verslaggever) Dank zjj de medewerking van de gemeentebesturen van Overasselt pn van Mook en van talrijke ande re bevoegde instanties hebben de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging thans de beschik king gekregen over een tweetal prachtige terreinen in de onmiddel lijke omgeving van Nijmegen, waarop een kampeer- en buitenoen- trum zullen worden ingericht. Het buitencentnim zal worden gesticht op een zestig hectare groot gedeel te van het gebied der Hatcrtse ven nen dat o.m. het Uiverven en de ruïne van de historische Sint Wal- rik-kapel omvat, die de verkenners voornemens zijn weer op te bouwen Een kampeercentram voor ver kennerstroepen wordt ingericht in de dichtbeboste heuvels nabij de Mokerhei en rondom de historische Moker scRans, die weer in de oude staat zal worden opgeworpen. In deze aan natuurschoon en his torie rijke omgeving zullen de ver kenners dan eindelijk een begin kunnen maken aan het verwezen lijken van de vele plannen waar voor in 1946 met de grote inzame ling van gelden voor de stichting van een centrum een eerste basis werd gelegd die in de komende maanden ongetwijfeld verdere ver sterking broodnodig heeft. Die plannen zijn geboren uit de natuur noodzakelijke behoefte van een zelfstandige en krachtige beweging als het Katholiek Verkennen in ons land is, aan een emplooi voor de eigen krachten in een zelfgescha pen milieu waar een eigen traditie vorming haar kansen krijgt: Zij omvatten o.m. de oprichting van 'n vast gebouw met kapel, troeplo kaal, hordehol, stamhut, materiaal- bergplaats en accomodatie voor honderd gasten. Het centrum wordt het hart van de vorming van de verkenners, geestelijke en techni sche krachtbron en trefpunt van velen der besten uit de beweging. Er zullen Gilwell-trainingscursus- sen voor leiders en leidsters wor den gegeven, cursussen voor aal moezeniers en commissarissen zo wel als speciale cursussen voor handenarbeid, maskerspel, zang en dans etc. Er zullen nationale bij eenkomsten van het kader Sint Jans-staven en werkteams worden gehouden.. Het centrum zal echter het con tact met en de mogelijkheden voor de jongens zelf niet vergeten. Er zullen verdiepingsdagen worden De internationale commissaris van de Amerikaanse padvind- sters, miss Clementine Miller (links)vertoeft op het ogen blik in Engeland alvorens zich naar Nederland te begeven. Hier is miss Miller in gesprek met lady Somerleyton, de leid ster van de Engelse padvindsters 3000 ZANGERTJES BIJ DE H. MIS VAN DE PAUS ROME (K.N.P,). Z.H. de Paus zal het Paasfeest in stilte vieren, doch op Beloken Pasen zal Hij in de Sint Pieter een plechtige H. Mis opdragen voor 3000 kleine zanger tjes, die uit alle delen der wereld naar Rome zullen komen. Onder hen bevinden zich o.a. de „Petits Chanteurs a la Croix de Bois". De zangertjes zullen de liturgische ge zangen verzorgen. BRANDSCHADE BIJ DE A.K.U. VALT MEE Naar wij van 'de zijde der directie van de A.K.U. vernemen heeft de brand zich aanvanke lijk ernstiger doen aanzien, dan hij in werkelijkheid was. De op de konerij staande machines zijn wel iswaar ten dele beschadigd, doch zij kunnen alle hersteld worden. Men verwacht, dat het gehele be drijf binnen enkele dagen weder om op volle kracht kan werken. De oorzaak van de brand is ont staan bij schilderswerkzaamheden waarbij met branders werd ge werkt. De brand is geblust door de fabrieksbrandweer in samenwer king met de gemeentebrandweer van Ede. OUD-STRIJDERS VAN DE BENELUX Op 23 en; 24 April a.s. zullen ruim 200 Belgische en Luxemburgse oud strijders Den Haag bezoeken, ten einde een groet aan de Nederlandse kameraden te brengen. Ingevolge een verzoek van de Mi nister van Oorlog heeft de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" een werk comité gevormd om de ontvangst van die bezoekers voor te bereiden en te leiden. Een ere-comité van een groot aantal burgerlijke en militaire „Be- neluxr-autoriteiten staat onder *t erepresidium van Z.K.H. Prins Bern hard gegeven in verkennersstijl, er zul len nationale reunis zijn voor pa trouilleleiders en trainings-kampen voor speciale jongens-vaardigheids insignes als houthakker en pionier senioren zullen er aan winter-cam ping kunnen doen, terwijl speciale 48-uurs zwerftochten in de omge ving zullen worden geprojecteerd. Kampeerterreinen zuilen worden aangelegd, bossen bijgeplant, de bodem versterkt. De officiële opening van de ter reinen zal in 1950 geschieden nadat er dit jaar reeds een aanvang zal worden gemaakt met de vele werk zaamheden die er te verrichten zijn. Het realiseren van al deze moge lijkheden en noodwendingen zal 'n forse stap vooruitbetekenen in het belang van de vele tienduizenden Katholieke jongens die in ons land het spel van verkennen spelen. Als zodanig verdient dit voor de Ka tholieke Jeugdbeweging triomfan telijk -nieuws de belangstelling en de steun van Katholiek Nederland. Geef de beweging haar kansen en fourneer haar de hulpmiddelen: „and they will finish the job". Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er ter wegneming van hier en daar gebleken misver stand de aandacht op, dat het vol strekt geoorloofd is beneden offi cieel vastgestelde maximumprijzen te verkopen. Gezien de noodzaak het kosten- peil van onze productie zoveel mo gelijk te verlagen, moet dit veeleer worden toegejuicht, voor zover de aldus tot uiting komende concur rentiestrijd binnen redelijke gren zen blijft. Indien door de overheid minimumprijzen officieel .mochten zijn goedgekeurd, mag men daar uiteraard niet onder gaan. Prac- tisch komen dergelijke officieel goedgekeurde minimumprijzen bij na niet voor. Heb ik niet al eens eerder gezegd, dat er soms humor zit in de politiek? Moet u horen: erqens in de Britse zóne pan Duitsland bestaat een ultra- nationalistische Duitse vartij. Die ultra-toevoeqinq wekt on- aanqename herinneringen! En het typische verontrustende is dat deze ultra-Duitsers hier en daar successen hebben bereikt. O.a. in Gifhorn. Uit gerekend in Gif hom- Dat is een „misselijk teken"! En voq een ander succes wordt gemeld uit de gemeente Wolfsbruck. Uitgerekend Wolfs bruck. Hei toeval kan soms verbijste rend zijn. Ik vrees n.l. dat ultra -Duitsers het nazi gif niet helemaal kwijt zijn en nog huilen met de boze wolf in het bos. Of moeten we aannemen, dat de bezetters niet het juiste „tegen-gif" hebben weten te vinden en niet de goede „ja gers" hebben gekozen, om de wolf te vangen? HAARLEMS ECHTPAAR GEARRESTEERD De Haarlemse politie is overge gaan tot de arrestatie van het echt paar K„ dat van 1945 tot 1947 op trad als bewindvoerder van de Bea- trix-kliniek aan de Zijlweg te Haar lem. Het echtpaar worut verdacht van verduistering van aanzienlijke geldsbedragen ten nadele van de directeur-eigenaar van de kliniek, de heer Becker. De grootte van het verduisterde bedrag staat nog niet vast, doch. vermoed wordt dat dit tenminste twintigduizend gulden is. Bovendien bestaat geen zekerheid over een bedrag van vijf duizend gulden, waarvan K. in de boeken heeft ver meld, dat het door diefstal verloren is gegaan. De politie zet het onder zoek voort. Verzending van zeepost Met het m.s. „Willem Ruys" kan zeepost naar Indonesië worden ver zonden, mits zij uiterlijk 28 April gepost is. btear de Nederlandse Antillen vertrekt het s.s. „Hera". Laatste buslichting van de zeepost 20 April. Het s.s. .„Stuyvesant" zal naar Suriname vertrekken. Zeepost voor dit land moet uiterlijk 2 Mei gepost zijn. n LONDEN, 13 April (Reuter). De Britse regering heeft de Sowjet Russische ambassade te Londen een nota doen toekomen, in antwoord op de Sow.jet-Russisehe nota van 31 Maart j.l„ waarin de juistheid van de Sowjet-Rusissche bewering, dat de inhoud van het Atlantisch Pact in strijd zou zijn met het in 1942 gesloten Brits-Sowjet-Russi- sche verdrag, wordt ontkend. In de hedenavond te Londen ge publiceerde Britse nota wordt ver klaard, dat het Atlantisch Pact niet in strijd is met artikel zeven van het Brits-Sowjet-Russische verdrag, waarin wordt bepaald, dat geen der contracterende partijen toe mag treden tot een tegen de andere partij gerichte coalitie, aan gezien het „uitsluitend gericht is tegen de (onuitgelokte) aanval op zichzelf." In de Britse nota wordt verder nog verklaard„de Sowjet-Russi- sche autoriteiten hebben in de Een vrijwel geheel bezet Feye- noord-Stadion was Woensdag ge tuige van een matige partij voetbal tussen de Zwaluwen en de Rode Duivels, een wedstrijd, die in een 22 gelijk spel eindigde, nadat de rust met' 11 was ingegaan. Zoals we van oefenwedstrijden van het Nederlandse Elftal al jaren gewend zijn, is het ook ditmaal eên strijd geworden, waarin maar zel den iets fraais te genieten viel. Natuurlijk had het Nederlandse team sterker partij kunnen zijn. Om te beginnen was Lenstra niet van de partij. Hij werd door Brandes vervangen en wat de Feyenoorder vanmiddag liet zien was nu niet di rect imponerend. Wat natuurlijk ook zijn stempel op het spel der Zwaluwen drukte, was het feit dat Clavan al spoedig na het begin uit viel. Rijvers ging nu linksbuiten spelen en de Feyenoorder Steenber gen, die inviel, rechtsbuiten. Tot overmaat van ramp verliet Terlouw enkele minuten voor rust het veld, toen hij bij een botsing met Freddy Chaves een hoofdwonde opliep. Mö- ring kwam hem vervangen en be houdens een enkel foutje bij het wegwerken, heeft de man uit En schede zich uitstekend geweerd. Hoewei ook Schijvenaar ietwat onzeker begon en doelman de Munck bij het tweede Belgische doelpunt niet geheel vrij uit ging, heeft de verdediging toch over het geheel genomen het beste voldaan. Van Bun was er van het begin af aan goed in. Van de kanthalves was Van Schijndel beslist de meer dere van aanvoerder De Vroet. Dat hij in „het systeem" niet thuis hoort, bleek ook nu. Als aanvallend spil, de taak die hij in zijn club vervult, trok hij voortdurend ach ter de voorhoede aan, zowel links als rechts met zijn lange benen goede passes uitdelend, maar wij zijn dan ook bang, dat dit tegen Frankrijk met zijn snelle binnen- spelers wel eens fataal kon wor den. In de aanval was alleen Wilkes op toeren. Zijn doelpunt was bij zonder fraai en verder heeft hij talloze malen mooie staaltjes voet bal vertoond. Rijvers deed het soms niet kwaad op de linkervleugel, zijn voorzetten, waarvoor hij met zijn korte benen opvallend weinig tjjd nodig heeft, waren vaak van goede lengte, maar met het plaat sen was het weer mis met Kees. Timmermans was vooral als ver bindingsspeler ,heel verdienstelijk maar bleef wel wat te veel achter. Het was jammer dat hij zijn ver trouwde buurman Clavan zoo gauw moest missen. Invaller Steenbergen tenslotte toonde zich een technisch voetballer, met een fel schot, doch een vleugelman, rijp voor het Oran jeshirt, is hij nog niet. Naar het A.N.P. verneemt is het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk, welke op 23 April aanstaande in het Feyenoordsta- dion te Rotterdam wordt gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Sitt. Boys). Achter; Van Bun (M.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.). Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Terlouw (D.C.V.) en De Vroet (Feyenoord) Voor: Lenstra (Heerenveen), Wil kes (Xerxes), Brandes (Feyenoord), Timmermans (A.D.O.) en Clavan (A.D.O.). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Krijgh (B.V.V.), Stoffelen (Ajax) en Rijvers (N.A.C.). Het Nederlands B-elftal, dat Zon dag 24 April a.s. te Bordeaux tegen Frankrijk B uitkomt, bestaat uit: Doel; Landman (Neptunus). Achter: Steenbergen (S.V.V.) en Everse (Neptunus). Sowjet-Russische bezettingszone van Duitsland elke bepaling van de te Potsdam gesloten overeenkomst geschonden. Deze schendingen von den hun hoogtepunt in de blokkade van Berlijn." Dan wordt in de Britse nota de tegenbeschuldiging geuit, dat de Sowjet-Russische regering zich niet heeft, gehouden aan do bepa lingen van het Brits-Sowjet-Russi sche verdrag, waarin de Sowjet- Unie zich heeft verplicht niet naar gebiedsuitbreiding te zullen streven en zich niet te zullen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van „andere landen. Het slot van de Britse nota luidt als volgt: „de Westerse we reld is thans bezig met het conso- 'i deren van haar economisch en po litiek herstel, de volken in dit ge bied zijn zo gelukkig hun blik naar een betere toekomst te kunnen richten. Er bestaat geen reden, waarom de Sowjet-Russische rege ring het wederom krachtig en wel varend worden van de Westerse volkeren zou beschouwen als een op haar gerichte aanval of als in strijd zijnde met haar belangen. Geïnterneerde T.N,.l.-ers willen bij federale strijdkrachten SURABAJA, 13 April (Aneta). 160 man geïnterneerde TNI-soldaten en officieren te Djember hebben 'n aanvraag Ingediend om in de toe komst te mogen dienen bij de fede rale strijdkrachten. PROTEST TEGEN VOETBAL LEN OP EERSTE PAASDAG Het Algemeen Secretariaat van de H. Familie te 's-Hertogenbosch heeft aan het Hoofdbestuur van de K.N.V.B. een telegram gezonden, waarin namens 250.000 Katholieke Nederlanders wordt geprotesteerd tegen voetballen op eerste Paasdag. Het telegram luidt als volgt: „Het Algemeen Secretariaat van de H. Familie te 's-Hertogenbosch, vertegenwoordigende 250.000 Katho lieke Nederlanders, protesteert met klem tegen het spelen van voet balwedstrijden op eerste Paasdag en met name tegen de wedstrijd S.V.V.—V.S.V." Het telegram was ondertekend door Pater Jac. Jonckbloed C.s.s.R., directeur van het Algemeen Secre tariaat van de H. Familie. HOCKEY NederlandFrankrijk Het Nederlands Hockey-elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk op 23 April a.s. te Parijs, is als volgt sa mengesteld: Doel Dalmeyer (BMHC(; achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Lei den); midden; Van Rossum (HHYC) Loggere (Laren) en Dijkstra (Lei den); voor: Van Heel (HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (HHYC), Bouwman (BMHC) en Esser (Togo). Reserves: Lagaay (Togo) en Win ters (Union). Midden: v. d. Hart (Ajax), Mö- ring (Enschedé) en Swencke (H.B.S.) Voor: Schrumpf (S.V.V.)De Bruyn (S.V.V.), Koeneman (S.V.V.), Goossens (S.V.V.) en B. de Harder (V.U.C.). Reserves: Saris (B.V.V.), Van der Sluys (B.V.V), Kroon (Feyenoord) en Schaap (Gooi). WITTE DONDERDAG. De eerste der drie grote dagen uit de Goede Week. Op Woensdag namiddag (oorspronkelijk: de nacht van Woensdag op Don derdag) zet het Triduum Sa crum („de drie heilige dagen") in met de „Donkere Metten" van Witte Donderdag. „Met ten" komt van „Matutinae ho- rae", het nachtofficie. Bij de Joden (e.a. oude volkeren b.v. de Galliërs) ging de nacht aan de dag vooraf; dus bijv. 14 April begon op 13 April om 6 uur 's*"avonds (zonsondergang Vespertijd). Daarom worden de Metten van Witte Donderdag gehouden op Woensdag, die van Goede Vrijdag op Donder dag enz. „Donkere Metten": omdat de lichten op een 3 hoe kige kandelaar geplaatst, een voor een gedoofd worden, tel kens na een Psalm, totdat op het eind van de Dienst alle lichten uit zijn. Oorsprong: men zong van de nacht in de mor gen. bij het aanbreken van de dageraad kon dus allengs het licht gedoofd worden. (Later symbolisch verklaard: „Chris tus sterft, maar herrijst"; het laatste licht wordt dan ook op het eind van de Dienst weer teruggebracht. Ondanks de Donkere Metten is Witte Donderdag een feestdag: Ge dachtenis van het Avondmaal; Voor de instelling van Sacraments dag (147 eerst) was Witte Donder dag de Dag der Dank-viering van de instelling der H. Eucharistie. Velen hielden hun Pasen plechtig op deze dag. In de kloosters fees telijk brood en wijn aan tafel. Uit deling van gaven aan de armen. Processie met het Allerheiligste. De andere bijzonderheden in de litur gie als altaarontbloting, „heen gaan der klokken", zwijgen van het orgel, niet op te vatten als te kenen van droefheid, maar als een in acht nemen van de oorspronke lijke liturgische vormen, die tijdens de Goede Week getrouwer bewaard zijn, dan anders; terwijl de litur gische vormen zo als alle mense lijke geestesuitingen in de loop der tijden veranderingen ondergingen, overeenkomstig aan veranderingen in stijl- en levensgevoel, was de piëteit tegenover de gebeurtenissen der Goede Week zo sterk, dat ook hun uiterlijke vormen meer onge wijzigd gelaten werden. Aan die oudere vormen werd wel „nieuwe" uitleg gegeven, (sinds de M.E. legt men steeds meer de nadruk op het Menselijke in de God-mens), maar die zinnenbeeldige uitleg heeft juist het behouden van de bijzon dere vormen bijgedragen. MOORD OP TAXICHAUFFEUR BERECHT Dinsdagmiddag werd voor de Haagse rechtbank met gesloten deu ren de zaak behandeld tegen de 17- jarige H. B. uit Hilversum, kantoor bediende van beroep. Des morgens was tegen de 25-jarige W. B. levens lange gevangenisstraf geëist wegens moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Globus. W. B. had be kend deze moord gepleegd te heb ben. De Officier van Justitie eiste te gen H. B. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak in beide za ken 27 April a.s. Elke katholiek vindt het vanzelf sprekend, dat het mor gen een dag is, waarop de vasten- en onthoudingswet van kracht is. Wij willen ons deze boete en versterving, die de Kerk van ons vraagt, qaam.e opleggen om daardoor te tonen dat wij Christus' Kruisdood willen herdenken en aan de vruchten en verdiensten ervan willen deelnemen. Christus sterft aan het Kruis, Gods eigen Zoon, voor ons, voor u persoonlijk. Hij is de enige Middelaar zonder wie wij niets kunnen. Zijn offerdood is onze verlossing Laten wij daar morgen aan denken. Wat is het een goede gewoonte om morgenmiddag te drie uur even onze bezigheden te on derbreken en ons in stilte te wenden tot onze Goddelijke Verlosser om Hem te aanbid den en te danken en Hem voor ons zelf en het heil der wereld te smeken. MARCUS. door H. VöLMER FEUILLETON 4) „Het zou me mijn betrekking kosten". Hij trok zich aan een oor lel. „Ik eh veronderstel, dat u voldoende geld bij u hebt om een kamer te betalen?" „Neen, dat heb ik niet. Wel kan ik morgen bijtijds iemand opbellen, die me ongetwijfeld uit de verlegen- helpt Om nu de waarheid te vertel len 'k heb twist gekregen met één van 't gezelschap waarmee ik soupeerde. Ik had geen geld bij me. Maar ik wil u deze ring als onder pand geven. Hij is veel meer "waard dan de huur voor een kamer be draagt". Zij nam een platina ring met diamant van de vinger, het enige sieraad dat zjj droeg. „Geen kwestie van", weerde Sö- derman beslist af. Hij stond enige ogenblikken in nadenken. Toen: „Misschien weet ik er een mouw aan te passen. Ziet u. 'k Heb zelf een kamer in 't hotel. Die kunt u krijgen en dan is het ook niet no dig, dat u zich inschrijft. Maar 'k moet één voorwaarde stellen: voor achten dient u 't hotel te hebben verlaten. Dan zit mijn dienst er op en lost de dagklerk me af. Om on gewenste vragen te voorkomen, mag hij u niet zien. De liftjongen Is een geschikt type. Hij houdt zijn mond wel als ik het hem zeg." „Ik breng u in ongelegenheid, als ik op uw kamer beslag leg". „Toch niet. Ik gebruik ze pas in de morgen." „Acht uur is zo vroeg," wierp Zij tegen. Laten we er negen van maken!" Hij hield voet bij stuk. „Ik klop u om uiterlijk kwart voor acht Hela, Matts! Wijs deze dame mijn appartement!" „Ik weet werkelijk niet, hoe ik u voor uw vriendelijkheid zal dan ken." Niets te danken. Houd u aan de afspraak, dat is me voldoende". Zodra de lift zich in beweging had gezet, hernam Söderman zijn plaats aan de lessenaar, maar het was hem onmogelijk, de aandacht bij de roman te bepalen. Hij pieker de er over, hoe 'n dame van be schaving het in haar hoofd kon ha len, zonder geld èn bagage in 'n ho tel te willen overnachten. Het was lang niet zeker, dat zjj hem de waarheid had verteld: 't relaas, dat zjj tjjdens 't soper met iemand twist had gekregen en allen haar daarom in de steek gelaten zouden hebben, kwam hem hoogstens apo crief voor. Vermoedelijk had zjj woorden gehad met haar verloofde, met wie zij uit was geweest; de ring, die zij als onderpand wilde ge ven, kon zeer goed een verlovings ring zijn. Söderman begreep zelf niet goed, waarom hij voor haar in de bres was gesprongen. Hij vond tenslotte slechts één verklaring: omdat zij hem niet voor een bar baar aanzag en hij 't bewijs had willen leveren dat zij zich in haar beoordeling niet vergiste. Bevredi gen deed deze verklaring hem aller minst. Matts keerde terug. Hij trok een grimas en zei: „Je kon wel eens 'n lelijke pijp te roken krijgen voor je galanterie!" „Onzin! Zij is weg vóór iemand er zijn neus in heeft gestoken. Jij bent de enige, die er van weet". „O, ik zwijg als 't graf", verze kerde deliftjongen plechtig. Matts Holm mocht de nachtklerk graag. Söderman liet zich er nooit op voorstaan, dat hjj de meerdere van de liftjongen was, zoals zijn voorganger en had direct het „'me neren" afgeleerd, toen Matts er mee begon. Holm ging door 't vuur voor een chef, die hem op voet van gelijkheid behandelde en hem zijn dutje gunde in de tijd van zijn baas. De tijd kroop om. Langzamerhand begon Söderman zich bezorgd te maken over wat hij had gedaan. Wanneer ongelukkigerwijze een kamermeisje de blondine uit 't ver trek van de nachtklerk zag stap pen Dan volgde op staande voet ontslag! Hoe meer hij er over pie kerde, hoe meer hij vond, roekeloos te hebben gehandeld. Hij had er zijn betrekking mee op het 't spel gezet. Na geruime tijd besprong hem we derom 't schrikbeeld van de zware terugtocht naar Hernosand. Het was een koude, miezerige ochtend, toen hij om tien minuten over half acht aan zijn kamerdeur klopte. Hij moest het enige malen malen herhalen eer hij antwoord ontving. Slaperig beklaagde de jonge vrouw zich: „Ik mis een bad. Voor 'k mijn bad heb gehad, ben ik nooit klaar wakker!" „Maak voort!" riep hij op afge meten toon. „Over een paar minu ten beginnen de kamermeisjes met haar werk! „Goed!" klonk 't ongeduldig ge geven antwoord. Söderman zond onverwijld Matts met de lift naar de bovenste étage en wachtte in spanning tot zij met haar bekoorlijke last de hal be reikte. tie blondine stapte uit, fris, alsof zij een nachtrust van uren had genoten, en wuifde een groet terwijl zij hem passeerde. Söder man gebaarde Matts bij hem te komen. Hij legde de linkerhand op de schouder van de liftjongen, bal de de rechter tot vuist en duwde hem die onder de neus. „Ik ben een kalf van een kerel", zei hij dreigend, „maar ik stamp je tot moes als je één woord overver telt van wat hier vannacht is voor gevallen!" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3