Worden de Protestanten in Spanje vervolgd? Het bolsjewisme had in 1918 in de kiem gesmoord moeten worden" Over skoolstroid en nog wat Westfriese kunstenaars Groninger gaat Ark van Noach zoeken v"Xt\v Neen, zegt de directeur van de Pan American Catholic Welfare VOOR DE POLITIE RECHTER Heilige Eucharistie U Het is met de Britse wereldmacht nog niet gedaan! Duitse volk moet medewerken Vertrek vastgesteld op half Juni Paasboodschap van Kard. von Preysing Waarschuwing voor Londense stakers ym weg PAG A Donderdag 14 April 1949 TNE x.g. protestanten-vervolging in Spanje, door enkele Ameri- kaanse methodistische secten, die op nog al roerige en rumoerige wijze in het overwegend katholieke Spanje, optraden, met duidelijke propagandistische tendenzen over de wereld verspreid, doet ook in ons land nog steeds opgeld. Vooral in de noordelijke provinciën, waar de z.g. neutrale pers, een willig werktuig was, om deze anti-katholieke methodistische, propa ganda ruim baan te geven, woedt deze agitatie tegen de katholieken nog altijd voort. Op kantoren en werkplaatsen, in autobus en café, moeten de katholieken horen, hoe onverdraag zaam de Kath. Kerk is en zoals nog onlangs een H.B.S. leraar in een gewestelijk neutraal blad schreef, wat de aantasting van de gewetensvrijheid betreft, niets beter is dan het communistisch bewind in Hongarije. En dit alles wordt dan gebaseerd, op de berichten van de Amerikaanse methodistische propaganda-actie in Spanje. Ken weerlegging van dit alles, aan de hand van gegevens van vooraanstaande personen uit Span je wordt genegeerd. Het verhaaltje, lat enige heethoofdige jonge kerels een prat. kerkje in Spanje hebben overvallen en vernield een wan daad die ook door de Spaanse bis schoppen scherp is afgekeurd, wordt uit de treure telkens weer opgedist en voorgesteld of deze din gey schering en inslag zijn. De Catholic Times" schreef dezer da gen, dat minstens al tien maal meer prot. kerkjes in Spanje zijn „vernield", dan er ooit in Spanje bestaan hebben". Maar als pater Bruna enkele ge degen en gedocumenteerde artike len schrijft over „verdraagzaam heid'in overwegend kath. landen", dan worden deze door diezelfde neutrale pers doodgezwegen. Als in het Noorden van kath. zijde een week-end wordt georganiseerd om dit probleem en de z.g. vervolging van de protestanten in Spanje eens oojectief en gedocumenteerd te be handelen, in een rustige bespreking, naar ook de redacteuren van deze neutrale bladen worden uitgeno digd met al nun materiaal waar over zij beschikken, dan wijzen zij deze uitnodiging af, onder het mo tief: „dat Rome hen hier niets meer te zeggen heeft, want dat zy vol komen op de hoogte zijn"! En dat noemt zich dan nog objectief en neutraal. Dezer dagen is Dr. Richard Pat teen, directeur van .het „Pan Ame rican Bureau of the National Ca tholic Welfare Conference" in ons land geweest, nadat hij zo juist uit Spanje wa? teruggekeerd, waar hij het gehele land heeft afgereisd, om alle plaatsen te bezoeken, waar volgens de methodistische propa ganda in Amerika, prot. kerkjes waren verwoest of protestanten waren vervolgd. Op de vraag van het Kath. Ned. Persbureau, welke indruk, Dr. Pat- tee hierbij had opgedaan, antwoord de deze: „Er is absoluut geen sprake van een vervolging van de Protestan ten in Spanje, noch van de zijde der Kerk, noch van de zijde der Regering". Dr. Pattefc verklaarde, dat hij alle plaatsen in Spanje, waar pro testanten wonen en waar protes tantse kerkjes zijn, heeft bezocht, zonder er ook maar één over te slaan en hij kwam daarbij tot de conclusie, dat er geen enkele kerk is verwoest en dat al deze kerkjes op de normale tijden geopend zijn en de diensten gewoon voortgang vinden. Op twee plaatsen is een keer, na een openbare prot. bijeen komst, waarin nog al heftig was geageex-d tegen de Kath. Mariaver- ering, een verstoring geweest van een prot. kerkdienst, maar van een verwoesting van de kerk was geen spx-ake. In een beschouwing over de si tuatie van het Protestantisme in Spanje vertelde Dr. Pattee- aan de redacteur van het K.N.P. nog het volgende: „De belijdenis en de uitoefening van de Katholieke godsdienst, wel ke de staatsgodsdienst is, hebben recht op de bescherming van de staat. Niemand zal worden gehin derd in zijn godsdienstige overtui ging of in de particuliere uitoefe ning daarvan. Geen andere cere moniën of uitex-lijke demonstraties zullen worden toegestaan dan die van de Katholieke Kerk", „De reden voor deze beperking, verklaart Dr. Pattee, is, dat een openbare demonstratie van an dere godsdienstige groepen kwetsend zou zijn voor de over weldigende meerderheid van het Spaanse volk, omdat 98 pet. van hen katholiek zijn en in het ka tholicisme als de enige ware godsdienst beschouwen. De voor zichtigheid schrijft voor, dat er beperkingen worden opgelegd aan Protestantse demonstraties in gemeenschappen, waar 98 pet. van de mensen katholiek zijn", aldus Di-, Pattee. „Het is dezelf de logica, die de Katholieken in de V.S. er van terughoudt om grote demonstraties of processies te organiseren in plaatsen, waar het aantal Katholieken gering is en wam de houding van het pu bliek zodanig is, dat een derge lijke handelwijze zeer dom zou zijn, en zeer waarschijnlijk span ningen of zelfs wrijvingen zou uitlokken, i Trouwens op dezelfde overwe gingen voerde Nederland het pro cessie verbod in en wensen de Ned. protestanten dit verbod nog altyd te handhaven. Red,). De „particuliere uitoefening" van de godsdienst staat zowel aan de Pi'otestanten als aan de andere minderheden in Spanje toe, om hun eigen kei-kgebouwen te heb ben en diensten te organiseren voor hup leden. In de laatste ja ren zijn de Protestantse kerken, die tijdens de burgeroorlog ver woest waren, wederom opge bouwd en zijn er nog nieuwe ker ken bijgekomen. Op het ogenblik zijn er 165 Protestantse bedehui zen en kei-ken in Spanje. De houding van de Katholieke Kerk in Spanje tegenover de Pro testanten en andere godsdienstige minderheden kan het best gety- peerd worden door hetgeen het Spaanse episcopaat schreef in een gezamenlijk herdex-lijk schrijven van Juni 1948. De bisschoppen schreven o.m. als volgt: „Gezegend zij het uur en moge God bet bespoedigen wanneer de aanvallen tegen de Katholieke Kerk van de zijde van alle Gods- dienstee belijdenissen, die Christus erkennen, ophouden en wanneer de pogingen van allen, die geloven in Jezus Christus en in de waarden van de geest tegenover het mate rialisme en deszelfs consequenties op sociaal en politiek gebied, mo gen worden verenigd." In zijn uitleg, waarom de Spaanse bisschoppen een beroep dedén op de godsdienstige min derheden om de aanvallen op de Kerk te staken, verklaart Dr. Pattee, dat de inhoud van de Protestantse propaganda in Span je met instemming van de Pra- testantse leiders zelf, aggressief anti-katholiek was. In brochures, dxe door de Protestantse zende lingen worden verspreid, wordt met uitzonderlijke hevigheid de verering der heiligen aangeval len evenals het celibaat van de priesterN de devotie tot de H. Maagd en talrijke andere leer stellingen eN praktijken van de Katholieke Kerk, De voetnoten in de Bijbels, die door sommige Protestantse dominees worden verspreid, zjjn vol van laster en verdachtmakingen aan het adres cart de Katholieke Kerk. lot zover Dr. Pattee. We wach ten ru maar eens af of dit resul taat van een persoonlijk onderhoud nu ook door de „neutrale" pers ge publiceerd zal worden. Netjes op de kleren Een ordentelijk persoon was Fok je ten B. uit Wognum. Zij had er schik in netjes gekleed te gaan en toen bleek, dat het niet uit de lengte kon, had ze het maar uit de breedte genomen. In Juni 1948 had zij daartoe textiel weggenomen bij de familie van E., waar zij werkte, daarna nog eens twee bankbiljetten van f 1000 medegenomen, bij de familie R. een tientje verduisterd en bij zekere W. het nog eens dun netjes met een bankje van f 100 overgedaan. Op de zitting vpn de Alkmaarse politierechter draaide verdachte er nogal omheen. Zij had het een en ander gekocht, maar beweerde, dat het allemaal van spaarcenten was geweest, Maar een groepscomman-» dant van de Rijkspolitie was beter op de hoogte en deed de zaak fijn tjes uit de doeken. Het bleek, dat de vfouw dergelijke praktijken niet nodig had, ze verdiende behoorlijk haar brood, -maar leefde wat boven haar stand. Waar zij al een maand preventief achter de rug had, wilde de officier het niet erger maken en deze eiste dan ook zes maan den voorwaardelijk met. inbeslag name van de gekochte voorwerpen, zijnde een koffer en een lapje voor een zomerjurk alsmede een bedrag van f 32,50. Het vonnis werd con form geveld. Na het bal M. M. B. uit Wester-Blokker en M. R. xxit Blokker waren op de 13e Februari naar een bal geweest. Het was niet bij dansen gebleven en er was ook nog een stevige pint ge dronken. Na afloop was het festijn ontaard in een fikse vechtpartij, waarbij een der feestelingen het moest ontgelden. Deze werd vlak voor het huis van de politieman A. flink afgetuigd en wel op een zo luidruchtige wijze, dat deze politie dienaar, die x-eeds de slaap des rechtvaardigen sliep, er wakker van werd, ijlings in z'n pantoffels schoot en ging kijken, wat er aan de hand was. Hij scheidde de vechtenden maar kreeg het daar door aan de stok met de verdachten, waarvan een, M. M. B. hem zo danig te pakken nam, dat hij er drie weken lang last van heeft gehad. Ter zitting voor de Alkmaarse po litierechter bleek de politxe-amb- tenaar geen wraakgevoelens te koes teren en hij nam de jongens, die hij wel kende en die niet ongunstig bekend stonden nog in bescher ming door te verklaren, dat het alleen de drank was geweest, die hen zo buiten hun boekje deden gaan. De officier van justitie vond het toch een ernstig geval en eiste te gen ieder f 150 of 30 dagen. Het werd afgedaan met 1 maand voor waardelijk tegen ieder en voor B. met een boete van 100 of 30 dagen, voor R. met een boete van f 50 of 10 dagen. DR, VAN MOOK TERUG NAAR NEDERLAND NEW YORK, 14 Apx'il (Aneta) generaal dr. H. J. van Mook, is De voormalige luit, gouverneur- tyoensdag per vliegtuig van New York naar Nederland vertrokken. O schoon mysterie wonderbaar, hoe zal ik bezingen als past aan stervelingen met woorden vroom en waar? O wonderschoon Geheimenis, dat 't Lichaam van den Christus is, Gij, troost der vrome zielen, 'k wil in Uw bijzijn knielen. O Bloed van Jezus, wees gegroet, volmaakt geluk en hoogste goed, hier past, het hoofd te neigen en schuldbewust te zwijgen. R. J, VALKHOFF. Zo luidde het opschx'ift van een praatje uit de Nieuwe Schager Courant, die als reclame vorige Zaterdag huis aan huis bezorgd werd! Ja, dat schooltje in Nieuwe Niedorp xs wel een doorn in het oog aan zekere zijde. Daar heeft men al heel wat hatelijkheden op gelanceerd en waarom? Kost het de belastingbetaler mis schien wat meer? De leerkrachten zijn goedkoper dan andere en Het schooltje is van eigen geld bouwd Maar als we dan krachtens de wet recht hebben op zo'n school, dan prijst men de heren, die ons dat reeixt weigeren, 't Is toch wel treurig. Maar overigens schijnen de mensen, die er zelf geen princi- pen op na houden, graag over principen van anderen te praten. Die mijnheer Figaro zegt, dat het een katholiek principe is, dat er aparte scholen zijn voor jongens en voor meisjes. Dan kan ik die mijnheer mededelen, dat er nog heel wat scholen zijn, waar dat niet is. Maar, wanneer er kinderen genoeg zijn, dan vinden we om heel veel redenen beter, dat het gescheiden is, ook al omdat het onderwijs voor beide in verschil lende vakken zo geheel verschillend is. Hoe wij daarover denken gaat die man ook trouwens niet aan Hij moet er eens over nadenken, hoe het mogelijk is, dat een Ne derlandse wet toestaat communis tische afgevaardigden te salariëren die niets andex-s doen dan die re gering ondermijxten en ze als hoog verraders aan Rusland uitleveren. De kinderen, die per bus ver voerd worden, wonen ver van elke katholiek school en als de heren een subsidie, daarvoor weigeren, dan zijn dat allerminst heren met ruggegraat, maar mensen die bang zijn, dat er van meer genoemde zijde weer een hele hoop drukte zal worden gemaakt, want voor roomsen! Trouwens een stukje schrijven ..uit de skeerwinkel", zoals Figaro 't is CHULCHILL HANDHAAFT ZIJN MENING: BEENSNIJWERK VAN JAN WINDT Als men spreekt over kunste naars in West-Friesland, dan is rrien geneigd te denken aan hedendaagse schilders, teke naars, schrijvers, musici, enz., over wier werk de kranten nu en dan schrijven en wier schep pingen de bewondering afdwin gen op expositie of avonden van folkloristische kunst. Doch men vergeet zo gauw de mannen, wier arbeid jarenlang onopge merkt bleef binnen de vier muren van een huiskamer, en na hun dood werd overgebracht naar het museum. Een van hen is de in 1930 te Enkhuizen overleden heer Jan Windt-'Van beroep was hij lijnwer- ker bij de Nederlandse Spoorwegen op het baanvak Hoorn—Enkhuizen, en naderhand besteller, baanwach ter en conducteur te Medemblik. Deze eenvoudige man. waarvan men niet zou vermoeden, dat hij zich in zijn vrije tijd bezig hield met het snijden van kunstvoorwerpen uit hout en ivoor, vervaardigde noch tans een fraaie collectie vazen, kaarshouders, mesheffen en schaak spelen uit ivoor, die de vergelijking met het beste, wat in andere landen op dit gebied in de laatste decen nia werd gepresteerd roemrijk kun nen doorstaan. Hij speelde het zelfs klaar uit een ivoren biljartbal een pelikaan te snijden. Uit het feit alleen al. dat hij op de huisvlijttentoonstelling te Hoorn in 1907 en te Medemblik in 1908 een zilveren en een verguld zilve ren medaille verwierf, kan men opmaken, dat zijn werk als volks kunst van de beste soort werd be schouwd. Thans meldt het maandblad „De Speelwagen", dat door de zoon van wijlen Jan Windt een belangrijke verzameling been-snijwerk aan de vereniging „Oud-Enkhuizen" ten be hoeve van het gemeentelijk museum is afgestaan, zodat nu eenieder in de gelegenheid is het prachtige sier- wei-k van deze Westfriese volkskun stenaar te gaan bezichtigen. Moge een bezoek aan het Enkhuizer ge meente-museum voor velen de liefde tot dit gewest, zijn kunst en oude gebruiken doen toenemen. (Van een bijzondere medewerker) DE RUSTELOZE CHURCHILL bij wie overigens ouderdom eg vermoeienis zich duidelijk op het gezicht beginnen af te tekenen, heeft weer eens een grote rede gehouden. Deze keer gebeurde het in Boston. Het Massachusetts Institute of Tech nology, een technische Hogeschool met Delft vergelijkbaar, slechts groter, trad als gastheer op en de massavergadering, waar Churchill sprak werd in de Boston Gardens gehouden. Deze „Gardens" hebben niets met een tuin te maken, het is een grote sporthal, zoals België en Frankrijk ze hebben in hun „vélodromes". Ze ligt in het rommeligste gedeelte van de helemaal zo groezelige stad Boston. Boston is 320 jai-en geleden ge sticht door Engelse kolonisten, waarvan dc leiders landjonkers en gegoede middenstanders waren, strenge Calvinisten, maar politiek mensen van het soort, die nu nog de ruggegxaat vormen van Chur chill's conservatieve aanhang in zijn vaderland. Het Boston van heden is mogelijk de stad waar Churchill minder op zijn plaats is, dan waar ook in Amerika. Want in de negen tiende eeuw stroomden honderddui- zenden doodarme Ierse immigran ten Boston binnen. De plaats, die eens het bolwerk was van de stren ge Engelse Puriteinen, kreeg een Katholieke, Ierse meerderheid. Om het Caelic, het Keltische Iers te horen, behoefde men, werd twintig jaar terug gezegd, niet naar de westkust van Ierland te gaan, want nergens werd het zoveel ge sproken als in Oost-Boston. Over internationale politiek zjjn de op vattingen van deze Ieren uitermate simpel: wantrouw alles wat Engels is. Na de IEREN kwamen de Griek se, Italiaanse en Syiusche landver huizers de bontheid van Boston's bevolking vergroten. De weinige afstammelingen van Boston's Puri teinse aristocratie vestigen zich in de voorsteden. Rondom de oude stad handhaaft zich het oudere En- gels-Amerikaans element en van daar zijn zeker de overgrote meer derheid gekomen van de 18.000 toehoorders die Churchill in Boston Gnrdens kwamen toejuichen. De oude opvatting Een analyse van Churchill's rede bewijst, dat hij taai vasthoudt aan zijn oude opvattingen, die hij gedu rende de oorlog noodgedwongen en met moeite heeft onderdrukt toen de Sovjets-legers de Duitse krijgs macht zo konden uitputten, dat 'n aanval door de legers van de wes telijke machten niet meer de grote bloedoffers zouden kosten, waar voor gevreesd was, vooral in Enge land met zijn beperkt aantal jonge mannen. Hij moest ze ook onder- dvukken omdat hij zag, waarschijn lijk tot zijn schrik,1 dat President Roosevelt een lichtzinnig vertrou wen stelde in de machthebbers van het Kremlin en de neiging toonde de „vooi'Uitstrevende" Russen te piefereren boven de conservatieve Britten van Churchill's type. Wat Churchill na de eerste wereldooi'log gezegd en nu in Boston herhaald heeft: dat het bolsjewisme in 1918 in de kiem verstikt en dat Rusland toen tot een democratisch land ge maakt had moeten worden, was ze ker ook gedurende de oorlog zijn diepste overtuiging. Roosevelt dacht daar geheel anders over. Churchill zag de zaken realisti scher dan Roosevelt, maar men vraagt zich af, of een uitlating als de bovenstaande, in één rede uit gesproken met een lofuiting op het Atlantisch Pact, erg geschikt is om de Russen te overtuigen, dat dit pact zuiver verdedigende strek king heeft. Of, dat het die strek- houden zal, wanneer Churchill's partij weer aan de regering komt. Britse macht heeft niet afgedaan. Veel belangrijker is een andere passage uit de rede van de Britse leider. Hij wees erop, dat men niet moest denken dat het met de Brit se wereldmacht gedaan is. Met an dere woorden: hij geeft de hoop, dat het nog eens tot de vorming van een „derde macht" zal komen in de wereld, een groepering van Europese mogendheden onder Brit se leiding en gesteund door de Do minions, volstrekt niet op. Hij sprak deze woorden juist in deze zelfde dagen, waarin de West-Eu- ropese Unie, gevormd door het pact van Brussel van verleden jaar, een Unie, die weinig kracht heeft kunnen ontwikkelen, door de strijd om de leiding tussen Frankrijk en Engeland, praktisch op de achter grond gedrongen is door het At lantisch Pact, waarin de vijf lan den van het Bx-usselse verdrag in feite de leiding van de Verenigde Staten aanvaai'den. Wanneer het touwtjestrekken om de eerste plaats nu weer begint, is er van de samenwerking tussen de Europese landen niet veel te verwachten. Andei'zjjds kwam Churchill op nieuw voor de dag met zijn al ge durende en na de oorlog vei'kondigd idee, dat de beste garantie voor de vrede gelegen is in een verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Combineert men de beide uitspra ken over de zelfstandigheid der Britse macht en de wenselijkheid van een Bi'its Amexikaans samen gaan, dan lijkt de conclusie onaf wendbaar, dat de federalistische idealen van de heer Churchill niet zo bijzonder „federalistisch" zijn maar eer een instrument in zijn politieke spel. Zulk een verbond, en ailes wijst er op dat Churchill dit de meest verkieslijke oplossing vindt, maakt immers alle andere mogendheden buiten Sovjet-Rus land tot tweede-rangs staten, Franki'ijk inbegrepen. Het Duitse volk moet mede werken. Churchill waarschuwt trouwens die andere, zwakkere broeders on middellijk. Hij verklaart de mede werking van het Duitse volk nood zakelijk voor het herstel van Euro pa en voegt daarbij: dat de weste lijke mogendheden „kleine en on nodige provocaties van het Duits sentiment" achterwege moeten laten. De waarschuwing is in de méést algemene termen gesteld, maar er behoeft wel geen twijfel aan te zijn, dat Churchill hier o.a. het oog had op de grenswijzigingen en sommige aspecten der Franse politiek. Ook hierin heeft hij mo gelijk in de zaak zelf gelijk, maar hoe zal de uitlating worden opge vat in Parijs? Nedei'land zou hier met een elegant gebaar zich kun nen distanciëren van de gewraakte politiek, Wanneer de Tweede Ka mer de originele gedachte zou heb ben', de grenswijzigingen als op deze wijze onaanvaai'dbaar af te stemmen, zouden we mogelyk te gelijk onze onafhankelijkheid de monstreren en een heleboel toekom stige narigheid uit de weg gaan, waarvoor men uiteindelijk ons in Washington en Londen dankbaar zou zjjn. Maar zulke originalitei- ten liggen wel bulten het werkelijk mogelijke. Churchill's rede was zeker een succes bij de toehoorders en hij heeft weer eens frontpagina gekre gen over heel de wereld, maar was ze tactisch? En waren de oratori sche wendingen helemaal verant woord? Hij besloot zijn speech met de opmerking dat ï'eeds eenmaal Europa bedreigd werd met onder gang uit het Oosten, door de hor den van Dzjengis Khan de Mongo- lenncerser. „Maar op het kritieke moment stierf de grote Khan. Om dat er geen opvolger was, begon nen de Mongoolse legeraanvoer ders en hun mannen de verre te rugtocht op hun ponies om in de hoofdstad een nieuwe keizer te kie zen, „Tot nu toe zijn ze niet terug gekomen". Juist. Maar nu rijdt men niet meer op steppepaardjes maar suist door de lucht met vlieg machines. Als de mannen van Dzjengis Khan vliegtuigen hadden gehad, waren ze dan ook niet te rug gekomen? (Eigen bericht) GRONINGEN. Naar wij vernemen zal thans ook een Gronin ger deel uitmaken van de expeditie welke binnenkort de berg Ararat zal beklimmen om resten van de ark van Noach te zoeken. Het is de 20-jarige theologisch student R. B. Noorber- gen. De heer Noorbergen bracht in 1947 reeds een bezoek aan Amerika, waar hij in verbinding kwam met een Amerikaanse expeditie, die reeds voorbereidingen trof voor de beklimming van Ararat. Zoals bekend zal ook de 17-jari- ge Hans Roose uit Den Haag deel uitmaken van deze expeditie, welke o.l. staat van de Amerikaanse ar cheoloog Smith. Naar thans bekend is geworden, zal de expeditie half Juni a.s. ver trekken. De beide Nederlanders zul len naar Istanboel reizen, waar zij zich bij de Engelsen en Amerikanen zullen aansluiten. Een Turkse boer zal als gids dienen, terwijl van de Iraanse en Turkse regering alle me dewerking is verkregen. Zoals be kend ligt de berg Ararat op de IraansRussischTurkse grens. Het Zuidelijk gedeelte van de berg waar naar verluidt de gedeelten van de ark zich moeten bevinden ligt echfer op Turks grondgebied. Het lag in de bedoeling dat eei-st de oudheidkundige Heustings uit Am sterdam de reis zou maken. Deze heeft zich echter teruggetrokken en thans zal de heer Noorbergen zijn plaats innemen. Gisteren heeft een bespreking plaats gehad tussen de heer Rosse en Noorbergen te Groningen waar de plannen nader werden bespro ken. Uit documenten bleek dat reeds in 1917 door een Russisch of ficier een gedeelte van de ark was waargenomen. Onderzoekingen zijn echter afgebroken. Thans worden hernieuwde pogingen voorbereid. dat doet, met een stel hatelijkhe den, is helemaal geen kunst. Dat kan ondergetekende ook wel, en dan staat hij er nog voor in, dat elk genoemd feit voor 100 waar is. Lees maar: Barbier: die bloemist Band is ook nafr Amerika vertrokken, maar het had maar weinig ge scheeld of hij was z'n zaak niet kwijt gekomen. De ene vond het te duur en de ander zag er niet veel in. Nu heeft een zekere Takken ze gehuurd en die is geloof ik Rooms, Janus nam het woord: ja, die is zeker Rooms gn toen hij bij mij kwam als oude klant van Band, heb ik hem netjes de deur gewe zen. Barbier: Wat heeft dat rooms zijn nou met boomsnoeien te ma ken? Janus: Nou. ik kan je wel zeggen, dat ik er al 12 gesproken heb, die net gedaan, hebben als ik en we hebben een andere snoeier gezocht. Barbier: Dan zijn die Roomsen toch anders: die kopen 'toch altijd hier bij niet-kathoiieken en zelfs het klooster, dat toch heel makke lijk z'n spullen uit de stad kan krijgen en zelfs goedkoper, heeft al 40 jaar alles in het dorp ge kocht, Die Flip Koomen, de tim merman, de smid en de electriciën hebben al heel wat rekeningetjes aan dat klooster kunnen afgeven. Janus: Nu. dat motten ze dan zelf weten. IJt zeg maar zo: liever turks dan paaps. Dat is mijn prin cipe. De barbier ging over tot een an dere klant, maar dacht bij zijn eigen: wat houden sommige men sen er toch laag bij de grondse orincipen op na! RESPONDIO DE REPUBLIKEINSE DELEGATIE BATAVIA, 13 April (Aneta). De republikeinse delegatie bij de heden te Batavia aanvangende voorbesprekingen voor de Ronde, tafel-conferentie, bestaat uit de heren: Mr. Moh. Rum, dr. Leimena ir. Djuwanda, prof. Supamo en La- tuharhary, Adviseurs der republi keinse delegatie zijn: Sutan Sjahrir ir. Lach, Moh. Natsir, dr. Darmase tiawan en Sumarto, ZAL PAUL HOFFMAN AFTREDEN? WASHINGTON, 14 April (AFP) Volgens berichten uit bevoegde bron, maar waaromtrent tot dusver geen officiële inlichtingen konden verkregen worden, zou president Truman zijn ingegaan op het ver zoek van de administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, hem van zijn functie te ontheffen. Onder de mo gelijke opvolgers noemt men de minister van binnenlandse zaken Julius Krug. Volgens dezelfde bron zou Hoff man zijn ambt blijven bekleden tot het Congres zich definitief zal heb. ben uitgesproken over de credieten voor het tweede Marshalljaar. SPLINTERBOM ONTPLOFTE Te Vlierden (gem. Deurne) is 'n splinterbom ontploft, waardoor 2 paarden gedood werden. Kort na de bevrijding werden op de grond van de landbouwer Tielemans ver scheidene splinterbommen aange troffen en opgeruimd. Nadien ech ter heeft T. ditzelfde stuk land reeds viermaal omgeploegd. Maandag trapte een der paarden tijdens het ploegen op een bom, die vei'moede- lijk juist was vrijgekomen. T. zelf, die achter de ploeg liep, kwam met de schrik vrij. KOLONEL HOLTERMAN VERLAAT DE DIENST Op 1 April j.l. is de Kapitein ter Zee van de technische dienst J. W. Holterman, hoofd van de onderaf deling vliegend materieel, eervol van zijn functie ontheven. Hij heeft de dienst verlaten en is als zodanig opgevolgd door de Kap.-luit. ter Zee van de technische dienst D van Leeuwen. Kapitein ter Zee Holterman werd op 16 April 1895 te Haarlem gebo ren en kwam op 17-jarigr leeftijd als adspirant-machinist bij de Koninklijke Marine. Op 16 Augus tus 1917 werd hy benoemd tot offi cier-machinist derde klasse. Na zijn benoeming werd hij uitgezonden naar Indië, waar hij tot begin 1920 verbleef. Na terugreis in Nederland werd hij bevorderd en geplaatst bij de onderzeedienst. Aan boord van Hr.Ms. „K 8" maakte by in Sept. 1923 een reis naar Indië. Drie jaar later keerde hij naar Nederland' terug, en in Januari 1926 volgde zijn eerste plaatsing bij- de Marine Luchtvaartdienst. Op 9 April 1929 vertrok hij voor de bekende vlucht naar Indië met drie Dornier-wal vliegboten. Medio 1933 kwam hij naar Nederland, waar hij werd ge plaatst bij de N.V. Nederlandse Vliegtuigenfabriek en later bij de Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart. In 1935 werd hij benoemd tot Officier van de Marine Stoomvaart dienst der le klasse. Na de capitulatie van de Neder landse troepen in Mei 1940 werd hem op 30 Mei 1941 eervol ontslag verleend uit de zeedienst. Van Mei 1942 tot eind April 1945 werd hij geplaatst op het Ministerie van Ma rine (afd. Materieel). Kolonel Hol terman is Ridder in'de Orde van Oranje Nassau. Konrad Kardinaal Graaf von Preysing, de bisschop van Berlijn, heeft in een bijzondere Paasbood schap tot de 348,257 Berlijnse ka tholieken betreurd, dat „de vrede thans nog niet over de wereld gekomen is". „De wereldvrede hangt af van rechtvaardigheid", zo zeide de kardinaal, „sociale rechtvaardig heid, rechtvaardigheid in de in ternationale betrekkingen, recht vaardigheid voor ieder individu. Het mag nergens voorkomen, dat iemand wordt beroofd van ziin fundamenteel ï-echt op vrijheid om een gezin te stichten en vol gens zijn geweten te leven" Het officiële Amerikaanse or gaan „Die Neue Zeitung" geeft als de mening in Berlijnse katholieke kringen weer, dat de boodschap van de kardinaal een antwoord is op de communistische propaganda voor het vredescongres, dat vol gende week te Parijs zal worden geopend. George Isaacs, de Engelse mi nister van Arbeid, heeft in een radio-uitzending de stakende ha venarbeiders gewaarschuwd, dat de regering „plannen om in de situatie te voorzien" zal uitvoeren, wanneer morgen niet voldoende arbeiders het lossen van 84 scne- pen hervatten. De staking wordt gebruikt als excuus voor een roe keloze actie, „die er op uit is wanorde te verwekken en het eco nomische leven van het land te ontwrichten", aldus de minister De minister noemde de staking onwettig, daar de stakers, die Maandag het werk neei'legden, hier niet, zoals vereist, di'ie weken van te voren kennis van gegeven hadden, - U-And j pftY NOÉM \K (\JUJJ? %IN5ÏE LANOHONGgt?!J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4