Amerikaanse manoeuvres in Duitsland O. L. luizen B.F.O. bij de besprekingen, als Republikeinen toestemmen RADIO Gesneuveld in Indonesië GOEDE VRIJDAG DETECTIVE r. Vrijdag 15 April 1949. PAG. 3 ERWACHT1NG f bericht en rton, enz. UMCEBODEN kte meubelen Zei U iets Chinese regering meldt successen communistische verliezen Nieuw stadium in Londense staking werkwilligen uitgesloten Nazi-diplomaten veroordeeld de telegraaf-kwestie De Persraad grijpt in Naar Paas-Zaterdag ao» h. volmee tegen wil en dank door het K.N.M.I. te ig van Vrijdagavond vond (opgemaakt te KOOG EN ZONNIG cht en ochtend hier jdclijk mist. Morgen onnig en droog weer i'eer dezelfde tempe- s vandaag. Zwakke, en dan matige wind )st en Zuid. ÉRINC WORDT El HERVAT HAGE, 14 April. van oorlog, minister d interim, deelt me- ingang van 13 Mei riëring van Neder- ren uit Indonesië zal it. ak 13 Mei tot en met illen repatriëren een uele gevallen (mili- etzij wegens afkcu- ipendienst of ziekte, andere redenen niet ïun onderdeel terug- :s drie compagnieën artroepen, de laatste aataljons, vier afde- tillerie, twee oom- ietroepen, drie cska- wagens, het perso- ;e mobiele was- en ;n en van een hulp- lafdeling, al welke aren toegevoegd aan epatrieerde O.V.W.- ak zullen ook groe- ersoneel, waaronder ugkeren. ■ak October 1949 tot ri 1950 zullen terug- ecember-divisie, met ezonden zes bewa- s, alsmede het per- e 2e divisie, dat in zijn totale diensttijd scember-divisie aan end. 'ak zullen eveneens inepresoneel, waar- :rs, repatriëren. 3 LANGENDIJK, 14 Der 2050 kg rode kool kg gele kool 14.80— g witlof I 15—22, II IIZEN, 15 April witlof: I 19—20, II 14 April 1949. 3275 f 13,00—f 15,40; 1300 f 12,50—f 15,00; 3500 e maat f 3,40f 3.80; f 1.50—f 1,80; Nep 46700 kg. Bieten I Veevoeder f 1,00 :g. Witlof I f 23.00— t II f 18.00—f 30,—; III f 2.50—f 2,70; Vee- -1,30; 17 kg Nieuwe 57.00 per 100 kg. 3EK. 14 April. 11.000 igenheimers f 4.40— ■rs f 4.604,90; Eigen- Koopmans Blauwe oordeling f 3.80—4.50; I f 27,00—30,00; II III f 11,00—f 13,00. VOOR: ft. EEN Is vanaf J3 9Q PLEET TELEFOON 4298 ar Indië ;en w.o. compl. pali- toilet en matrassen, eiken slaapk., pitch- euils met polinbekle- tafel, nieuw bureau- uils, kastjes, ledikan- vloerbedekking, eiken kleden, gordijnstof, nieuwe 3-delige ma. 1 gasfornuis gewat mt. 40. damesjurk, herenlaarzen, mt. 42, ut. 32 x 6 en 1 idem ERSTRAAT 10 -12, 2-6 en 7-9 uur. BATAVIA, 14 April (Anela). In de heden gehouden verga dering van de bijeenkomst Federaal Overleg heeft de voorzitter, sultan Hamid, medegedeeld, dat hij met de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon en dr. van Royen besprekingen heeft ge voerd over het verzoek van de B.F.O. om als partij te kunnen deelnemen aan de besprekingen over de Indonesische kwestie. Besloten werd, dat de Nederlandse delegatie het verzoek schrif telijk bij de U.N.C.L.zal indienen en het namens de Nederlandse regering zal ondersteunen. Voorts deelde Sultan Hamid me de, contact te hebben gehad met de voorzitter van de week der Unci die zeide, dat er van zijn kant geen bezwaren bestaan tegen het deel nemen van de BFO aan de bespre kingen, doch dat hij aan de betrok ken partijen daartoe toestemming zal vragen. „Wij weten - aldus Sultan Ha mid dat de Nederlandse delega tie tegen inwilliging van het ver zoek geen bezwaar heeft en zij hangt nu dus af van de Republi keinse regering. Verzet deze zich, dan zal de Unci ons niet toelaten. Zij kan dit opleggen maar wil dat niet, wanneer de tegenwoordige partijen hiermede niet accoord gaan. Onze eigen broeders hebben het nu dus in de hand of wij aan de besprekingen zullen deelnemen,' aldus Sultan Hamid. Betreffende de reorganisatie van de BFO zijn zes nota's van de ver schillende deelgebieden ontvangen. Tot bestudering hiervan werd een commissie benoemd. Verwacht wordt dat deze binnen vierentwin tig uur met haar werk gereed zal zijn. In de commissie hebben twee afgevaardigden van Sumatra, twee van Borneo, twee van Oost-Indo- nesië en drie van Java en Madura zitting. In zijn openingsrede had Sultan Hamid er op gewezen, dat de leden der BFO thans staan voor de meest principiële beslissing in het be staan der BFO. „Wij zijn gekomen op een punt in de geschiedenis der ROUTE'S DOOR DE B0LLENVEL0EN BFO, waarop ons wel sterk de zegswijze „Eendracht maakt Macht" voor ogen moet staan. Het is noodzakelijk en ten hoogste tjjd dat de federalisten, belichaamd in de BFO, zich duidelijk manifeste ren door een manifestatie van de eenheid, die het doel: het ideaal van de vrije en souvereine Verenig de Staten van Indonesië, moet verwezenlijken, het ideaal, dat ten slotte in de harten van alle Indo nesiërs leeft, het ideaal, aan de vrwerkelijking waarvan Nederland eerlijk wil medewerken." Pasen is ook het feest van het ei. Daar weet Barneveld van mee te praten en de Leg horns, Wyandotte, Sussex, Pa- trijskleuriqe en andëre dotten van rassen. Onlanqs qinqen er duizenden raskuikens naar Honqarüe en nu weer 200.000 naar Roemenië. Niet. dat wij zo bar veel op hebben met die z.q. Volksrepublieken, maar daar wonen ook mensen, die wel eens een eitje lusten en dus voorzien wij ze van kui kens. „De Waarheid" vindt zoiets prachtiq en roemt deze export, zolanq ze maar niet in de richtinq van Spanje gaat! Uilskuikens werden er naar de oostelijke volksrepublieken niet gezonden, aangezien die daar genoeg zijn. Volgens het blad van de C.P.N. zijn ook 15000 eenden bereid gevon den", naar de Volksdemocratie te verhuizen! Dahr moet je bepaald eend voor zijn PROGRAMMA PAASZATERDAG HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Nederlands Kamerkoor; 7.20 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8,00 Nieuws en weerrappor- ten; 8.15 Inleiding op de plechtig heden van deze dag; 8.30 Hoogmis in de Kapel van het Minderbroe dersklooster te Venray; 9.45 Water standen; 9.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Ange lus en klokgelui; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Amusements Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13.20 Gramofoonmuziek; 13.50 Film en toneel; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Gramofoon muziek; 14.50 Boekennieuws; 15.00 Gramofoonmuziek; 15,10 Muziek- cursus; 15.30 Harmonie-orkest; 16.00 „Niet kunnen zien en niets kunnen doen"; 16.10 Mannenkoor; 16,30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.00 Metropole Orkest; 18.30 Journalistiek week overzicht; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Pianoduo; 19.50 Katholiek thuisfront overal!; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuzieic; 20.20 „Lichtbaken"; 20.45 Gramofoonmu ziek; 21.00 „Negen heit de klok" (gevarieerd programma); 21.45 Spelregelkennis; 22.00 Orkest zon der naam en vocalisten; z2.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23,00 Nieuws; 23.15 Omroeporkest. HILVERSUM I, 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8,15 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Causerie; 10,05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Feuilleton; 10.35 Voor continu-arbeiders; 11.35 Tenor en piano; 12.00 Accordeola; 12.30 Mede delingen; 12.33 Gramofoonmuziek, 13,00 Voor de Nederlandse Strijd! krachten; 13.30 The Ramblers; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.20 Harmo- niemuziek; 14.50 Friese uitzending; 15.15 Omroep-kamerorkest; 16.00 Komt u binnen; 16.15 Amateurs zet ten hun beste beentje voor; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramofoonmu ziek; 17.30 Om en nab.j de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Gramofoonmu ziek; 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.45 Voor de Nederlanders in IJuitsland; 20,00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Promenade orkest, sopraan en tenor; 21.00 So cialistisch commentaar; 21.15 „De Winkel van Sinsel" (gevarieerd programma)22,00 Vindobona Schrammel'n; 22.2u „Je moet maar pech hebben" (schets); 22.40 En semble ..Barcarole"; 23.00 Nieuws; 23.15 Ensemble; 23.40 Gramofoon muziek. 's-GRAVENHAGE, 14 Apr. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd; Koninklijke Marine: Gesneuveld 11 April 1949: Mar. 2 z.m. G. W. H. Arts. uit Castenray, gem. Venray. Gesneuveld 13 April 1949: Tijd. korp, mar. z.m. T. E. van Ommen, uit Hengelo. Tijd. korp. mar. B. van der Pol, uit Rotterdam. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 18 Maart 1949: Korp. J. Moesker, uit Hoogezand. Gesneuveld 22 Maart 1949: Sold. Ie kl. C. Nagtzaam, uit Oud en Nieuw Gastel. Gesneuveld 31 Maart 1949. Sold. D. Nobel, uit Reeuwijk (Z.-H.) Gesneuveld 1 April 1949: Sold. Ie kl. J. Difkxhoorn, uit .Schipluiden. Korp. A. Timmermans, uit Rot terdam. Gesneuveld 2 April 1949: Sold. P. A. Beekman, uit Apel doorn. Adj. ond. off. W. de Boer, uit Den Haag. Gesneuveld 4 April 1949: Sold. P. G. Berkers, uit Asten. Sold. H. J. J. van Gelder, uit Maasbommel (gem. Appeltern). Serg. A. de Koek, uit Rotterdam Sold. C. Putters, uit Giessendam. Sold. H. C. Roelofs, uit Brunsum. 2e It. H. W. Schraagen, uit Aer- denhout Bloemendaal. Sold. T. S. J. Snoek, Uit Abcoude. Sold. G. P. A. Spierings, uit War mond. Sold. A. Stroeve, uil Brucht (gem. Hardenberg). Sold. A. Zoetebier, uit gem. Vries. Gesneuveld: 5 April 1949: Sold. D. J. Havikhorst, uit Bor- culo. Sold. H. Stötefalk, uit Amster dam (O). Gesneuveld 6 April 1949: Sold. P. H. C. Cappetti, uit gem. Genderingen. Sold. Ie kl. M. C. dc Ridder, uit Nieuwerkerk a. d. IJssel. Sold. A. P. Versteegen, uit Ren- kum. Gesneuveld 7 April 1949: Sold. Ie kl. G. J. Janssen, uit Borculo. Sold. M. van Velzen, uit Den Haag. Sold. J. C. A. Wewer, uit Zeist. Gesneuveld 9 April 1949: Korp. H. Buijsen, uit Kruisland (gem. Steenbergen). Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 28 Maart 1949: Tim. Sold. Ie kl. inf. Nago Rafel, uit Indonesië. Gesneuveld 29 Maart 1949: Sold. Ie kl. inf. J. F. Carelsz. uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Siroen, uit Indonesië. Jav. mil. sold. Oemaran, uit Indo nesië. Jav. seïg. 2e kl. inf. Djoemadi, uit Indonesië. Java. sold. Ie kl. inf. Défriman, uit Indonesië. Soend. sold 2c kl. kdv Juta Bin Karnat, uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Kemin, uit In donesië. Gesneuveld 30 Maart 1949. Soend. sold. 2e kl. Endi, uit Indo nesië. Gesneuveld 2 April 1949. Mad. sold. Ie kl. inf. Halil, uit Indonesië. Gesneuveld 4 April 1949, ver mist sedert 3 Maart 1949: Amb. korp. inf. J. Pesiwarissa, uit Indonesië. NANKING, 14 Apr. (Reuter). Volgens berichten van regerings zijde zetten de Chinese strijdkrach ten te land ter zee en in de lucht hun gecombineerde aanvallen in het Yangtse-gebied voort. Heden werd. als gevolg van deze aanval len, het aan de Noordelijke oever van de Yangtse gelegen brugge- hoofd van Sankiangjing door de re geringsstrijdkrachten heroverd, waardoor in de laatste twee dagen vijf bolwerken door de nationalis tische troepen zijn heroverd. Sankiangjing is op een afstand van ongeveer 100 km. ten Oosten van Nanking en 25 kilometer Oos telijk van het bolwerk van de Zui delijke oever van de Yangste, Tsjinkiang gelegen. In berichten uit laatstgenoemde plaats wordt ge meld dat de verliezen der commu nistische strijdkrachten zijn toege nomen, door het „vernietigen" van nog twee communistische regimen ten en van een bataljon, hetgeen tijdens de tweede dag van de ope raties plaats vond. De staking in de Londense haven, waarbij 15.000 havenarbeiders ge moeid waren, is gisteren een nieuw stadium ingegaan, toen duizenden terugkerende arbeiders uitgesloten bleken door de meeste werkgevers De arbeiders, die weer naar hun werk gingen, waren leden van de Algemene Transportarbeidersbond, die besloten had de staking op te heffen, op voorwaarde, dat slechts voor tijdloon en zonder overwerk zal worden gewerkt. De werkgevers weigerden de ar beiders op deze voorwaarden weer aan te nemen. Het Verbond van Stuwadoors heeft besloten het werk te hervatten en over drie weken in staking te gaan. De wet vereist, dat zij pas in staking zullen gaan, drie weken nadat zij van het be sluit hiertoe kennis hebben gegeven. Het werk op de meer dan 80 schepen kan nu echter hervat wor den. TEXTIELDISTRIBUTIE WORDT NIET OPGEHEVEN Naar aanleiding van het post vatten van de mening, dat de distributie van textiel wel spoe dig tot het verleden zal behoren, verneemt het A.N.P. van officiële zijde, dat binnenkort weder nieuwe textielpunten zullen wor den beschikbaar gesteld. Hieruit blijkt, dat opheffing van deze distributie vooralsnog niet in dc bedoeling ligt. NEURENBERG, 14 April (AP). Baron Ernst von W'eizsaecker, de Duitse diplomaat, is vandaag tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. Von Weizsacker is een van de 19 hoge autoriteiten van de nazi-rege ring, die in Neurenberg terechtge staan hebben in het laatste proces, dat door een Amerikaans Hof tegen oorlogsmisdadigers is gevoerd. Het proces is gisteravond geëindigd. Slechts twee van de 21 beklaagden zijn vrijgesproken. Een van de- drie Amerikaanse rechters kon zich met de meeste uitspraken niet verenigen. Het was de rechter Leon Powers, die als zijn mening te kennen gaf, dat de prosecutie er niet in was geslaagd te bewijzen, dat de beklaagden per soonlijk schuld droegen voor de misdaden der nazi's. De andere twee nechters beslisten echter, dat de autoriteiten, die de bevelen tot de misdaden ondertekenden, even schuldig waren als degenen, die de moorden en wreedheden in feite be dreven. Het oordeel van twee rech ters maakt de uitspraak rechtsgel dig. De straffen voor de overige veroordeelden variëren van 4 tot 25 jaar. Nieuwe woordvoerder van de U.N.C.I. BATAVIA, 14 April (Aneta). Tot woordvoerder van de com missie ddb V.N. voor Indonesië is benoemd de heer Alister Taylor, die binnenkort te Batavia wordt verwacht. De huidige „press offi cer" der commissie, John Lindsay, keert terug naar Lake Success, waar hij 'een functie zfel bekleden bij de persafdeling der Verenigde Naties. De Persraad deelt het volgende mede: Nu de wilde actie van het perso neel van de „Telegraai het regel matig en tijdig verschijnen van de dagbladen „Het Parooi en „Trouw" onmogelijk heeft gemaakt, zag de Persraad zich voor de noodzake lijkheid geplaatst, aan de onderne ming „De Telegraaf" de verplich ting op te leggen, deze bladen, als mede „de Volkskrant te doen zet ten en drukken overeenkomstig de door de Persraad nader te verstrea- ken aanwijzingen. Tot dusver geschiedde de verzor ging van de z.g. „gastbladen" op basis van een vrijwillige overeen komst naar burgerlijk recht. Ter verzekering van de nakoming dezer verplichting besloot de Pers raad een voorziening in het bestuur van de onderneming te treffen. Dit betekent, dat dc huidige beheerder, die ingevolge het Londense besluit herstel rechtsverkeer benoemd was door het beheersinstituut en wiens mandaat toch binnenkort zou aflo pen, zal worden vervangen door één of meer bewindvoerders, die voor hun beleid dan verantwoording aan de Persraad verschuldigd zijn. In de opdracht aan deze bewind voerders zal mede zijn vervat het treffen van voorbereidingen voor de verschijning van „De Telegraaf en „Het Nieuws van de Dag", even wel niet dan nadat de regelmatige en tijdige verschijning van de „gastbladen". overeenkomstig de eisen, die daaraan redelijkerwijze mogen worden gesteld, ten volle is verzekerd. BLOEMENRONDE DOOR BOLLENVELDEN Naast de tulpenrallye voor auto mobilisten, en het groots opgezet te bloemencorso is thans door het Comité voor Sport-, Persoonlijke en Culturele Uitwisseling der Be- neiuxlanden een derde evenement van betekenis georganiseerd: een bloemenronde. Iedereen' kan aan deze pl.m. 65 km. lange tocht deelnemen. Men kan tot 15 Mei dagelijks van start gaan. Het inschrijfgeld is laag ge steld, waarbij men onder de 18 jaar half geld betaalt. De ronde kan al leen in gezins- of groepsverband, te voet, per fiets, motor, auto of touringcar worden gemaakt. Deel nemers dienen zich op één der on derstaande adressen een deelne merskaartje aan te schaffen, waar bij men tegelijkertijd een stempel- boekje ontvangt. De bedoeling is op de stempelposten een stempel in het boekje te verkrijgen. Bij het behalen van het 8e en laatste stempel wordt een herinne ringsdiploma uitgereikt. Men kan naar eigen keuze in één der acht plaatsen starten, de ronde in een zelf te bepalen richting en tempo maken, terwijl er verscheidene da gen aan besteed mogen worden. De stempelposten bevinden zich te Leiden, Zomerzorg, Stationsweg 57, Noordwijk aan Zee, Casa Mare, Kon. Wilh. Boulevard 26, Noordwij- kerhout, Het Zonnetje, Herenweg 148a, Vogelenzang, Rusthoek, Vo- gelenzangseweg 182, Haarlem, v. d. Eyken, Baan 7, Hillegom, Braban- t ia. Hoofdstraat 38a. Lisse, De Ver eniging, Wagendwarsstraat 23 en Sassenheim, Rusthoff, Hoofdstr. 179 PRIJZEN VOOR SCHOENREPARATIES In de Staatscourant is een nieu we prijsregeling voor schoenherstel lers werkzaamheden afgekondigd, waarin de prijzen voor schoenrepa raties, verricht met leder en met gevulcaniseerde rubber, afzonder lijk zijn vastgesteld. De maximum-prijs van reparatie met leder van een paar herenzolen en -hakken, welke zijn gespijkerd of geklonken, bedraagt f 3.90, van die, welke zjjn gelijmd, met hout gepend of machinaal genaaid f 4.30. De maximum prijzen van reparatie met rubber bedragen hiervoor resp. f 2.90 en f 3.30. Door maatschoenmakers mogen evenwel hogere prijzen in rekening worden gebracht. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat, indien de cliënt uitdrukkelijk heeft ver zocht, de herstelwerkzaamheden miet gevulcaniseerde rubber te ver richten en desondanks aan dit ver zoek niet wordt voldaan, de vóór reparaties met leder geldende prij zen met 10 pCt. dienen te worden verminderd. MONTAGEBOUW IN VERSNELD TEMPO De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft Woensdagmiddag te Zuilen nieuwe fabrieksinstallaties in werking gesteld op het terrein van de N.V. Bredero's bouwbedrijf. Hierbij waren onder meer tegen woordig de secretaris-generaal van zijn departement, ir. H. W. Mouton, de directeur-generaal voor de Volkshuisvesting, dr. ir. Z. I.J van de Meer, vertegenwoordigers van de „special mission in the Nether lands of the Eca", mr. Jojn Hump- stone en mr. Lee R. Smith. De installaties, die dank zij de Marshallhulp konden worden aan geschaft, zijn de eerste van dit ty pe, welke in Europa zijn ingevoerd. Hiermede wordt de mogelijkheid geopend onderdelen voor de monta gegebouw met een tot nu toe onge kende precisie en snelheid te ver vaardigen. Bredero's bouwbedrijf heeft tot op heden 110 montagewoningen ge fabriceerd, 1200 woningen zijn in uitvoering en er is een begin ge maakt met een nieuwe serie van 2000 eenheden. Het productie-tem po dat thans 40 woningen per week bedraagt, wordt in de loop van dit jaar bij genoemde vennootschap opgevoerd tot 50 woningen per week. GEHEIMZINNIGE DOOD Woensdagavond bemerkten arbei ders, die in een bus zaten, weike hen van een werkobject in Spijke- nisse naar het station Feyenoord te Rotterdam vervoerde, dat de 26- jarige grondwerker W. Lohmann uit Den Haag bleef zitten, toen zij uitstapten. Het bleek, dat hij be wusteloos was. Kort daarop over leed hij. De politie stelde een on derzoek in, waarbij bleek, dat er 's morgens in de bus was gevochten. Lohman had toen enige klappen op het hoofd gekregen. HEIDELBERG, 14 April (A.P.). Luitenant-generaal Huebncr heeft vandaag meegedeeld, dat bü dc manoeuvres, die het Ameri kaanse leger in Duitsland binnen kort houden zal, geen Russische militaire waarnemers zullen wor den toegelaten. Op een persconferentie heeft hij meegedeeld, dat wel militaire waar nemers uit Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Nederland, Noorwegen en wellicht nog uit andere landen de oefeningen zullen bijwonen. Op de vraag of vertegenwoordigers van de Russische missie in Frankfurt uitgenodigd zouden worden, zei hij: ,,Zij zullen niet aanwezig zijn. Wij worden nooit voor hun manoeuvres uitgenodigd en de uitnodigingen geschieden op basis van wederke righeid." Generaal Huebner is bevelvoe rend generaal van de Amerikaanse strijdkrachten te land in Europa. Hij verklaarde, dat ongeveer 70.000 DIT JAAR WEER ROOMIJS Toen op 1 Juli 1948 de distribu tie van melk voor dc consumenten werd opgeheven, bleven nog be perkende bepalingen van kracht voor het verbruik van melk voor industriële doeleinden. Ook deze zijn thans komen te vervallen, zodat melk, b.v. voor de berei ding van ijs en chocolademelk verbruik in laboratoria enz. niet meer aan toewijzingen geboden is, en vrij kan worden betrokken. Het afleveren van taptemelk voor bovenbedoelde doeleinden is even eens vrij, mits dit rechtstreeks door een zuivelfabriek geschiedt. Aan de consumenten mag derhalve geen taptemelk worden geleverd. Voorts is met ingang van 15 April 1949 het verwerken van melk en taptemelk in beschuit, koek, banket en wafels eveneens geoorloofd. In brood mag uitsluitend magere melk poeder, gecondenseerde melk en taptemelk worden verwerkt. Amerikaanse soldaten aan de ma noeuvres zouden deelnemen, die ge houden zullen worden ..tegen een denkbeeldige aanvaller". Men verwacht, dat de oefeningen kort na Pasen beginnen zullen. De juiste datum wordt geheim gehou den. Vier eskaders jagers, waar onder een van vliegtuigen niet straalaandrijving, zullen aan de manoeuvres deelnemen. mwWVWT~VW- ■f J,* K,i f-' 4 JïL wn In het dorpje bij Chikow, waar hij zich heeft teruggetrokken, wandelt de vroegere president van de Chinese Republiek, Tsjiang Kai Tsjek rond in dit costuum, dat bestaat uit een Amerikaans bontvest, een mo derne lange broek en peau de suède schoenen. Deze radio grafisch overgebrachte foto van de afgetreden generalissimus is de eerste, welke sinds zijn ont slag is gepubliceerd. Hij boog het hoofd en sprak: ,,Het is volbracht" en over d'aarde viel de zwartste nacht. De mensheid sloeg zichzelf een diepe wond, toen zij haar Heiland aan het Kruishout bond. Hoe schoon is Uw gelaat, hoe wonder stil is de expressie van Uw lieve mond, die toornen kon en liefdewoorden vond! Sta toe, dat ik U van het Kruishout til. Reikt, mensen, mij het zachtste lijnwaad aan, dat wij tezamen Hem begraven gaan, die leed om ons de vreselijkste dood. Ach, dat Gij, Jezus, 's mensenhart ontsloot voor Uwe naastenliefde eindeloos, waarvoor Gij 't harde lijden uitverkoos! R. J. VALKHOFF. Dure Nylons De Franse douane te Bohain (Noord-Frankrijk) heeft de Ne derlander Frans P., wonende te Antwerpen, gearresteerd wegens het smokkelen van 700 paar Ny lonkousen. Hij is in de gevangenis van St. Quentin opgesloten en zal fr. 2.485.200 boete moeten betalen om los te komen. POSTSTEMPEL LIJNVLUCHT AMSTERDAM-PARAMARIBO Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe K.L.M.-lijn naar Paramaribo zullen de Nederlandse posterijen alle poststukken, die met de eerste vlucht op 20 Mei a.s. worden verzonden, van een spe ciale stempelafdruk voorzien. Op alle met deze vlucht te verzenden correspondentie moet op een op vallende plaats het opschrift „per eerste vlucht in geregelde dienst Amsterdam-Paramaribo" worden aangebracht. De K.L.M. stelt bo vendien voor deze eerste vlucht speciale enveloppen beschikbaar. ROYALISTISCHE DEMONSTRATIE IN BELGIË BRUSSEL, 14 April (Reuter). Prinses Josephine Charlotte, de 21-jarige dochter van Koning Leopold, heeft heden, in gezel schap van haar grootmoeder, koningin-moeder Elizabeth, de H. Mis bijgewoond, die in de St. Rombout-kathedraal te Mechelen, door de Belgische primaat,kar dinaal van Roey, werd opgedra gen. Het kostte de politie twintig minuten om voor het koninklijke gezelschap een weg te banen door dc juichende menigte. Toen prinses Josephine Char lotte de trappen van de kathe draal besteeg, riep de menigte „lang leve de prinses", „lang leve de koning" en „wij willen de ko ning terug hebben". Langs de gehele weg van Erus- sel naar Mechelen hadden zich juichende menigten geschaard. De aan deze weg gelegen huizen waren versierd met de Belgische vlag, terwijl afbeeldingen van koning Leopold waren aange bracht. VERBETERING VAN HET KLEINE BOERENBEDRIJF Gisteren heeft de installatie plaatsgehad van de commissie in zake de verbetering van de positie van het kleine boerenbedrijf. In deze commissie zullen vertegen woordigers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van de stichting van de Landbouw zich beraden over de maatregelen welke bin nen het kader van de beschikbare mdidelen in het belang van het kleine boerenbedrijf kunnen wor den getroffen. ZAAK WILTON-FEIJENOORD NAAR RAADSHEER-COMMISSARIS De vier verdachten, F. Muller uit Zeist, Ch. Teschmacher, W. Wilton, beiden uit Schiedam, en A. C. Met- zelaar uit Amsterdam, die zich in verband met hun werkzaamheden bij de N.V. Dok- en Werfmaatschap- pij Wilton Feijenoord voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam hadden te verantwoorden, zijn Donderdag morgen niet verhoord. D.e zaak, die op 27 Februari 1948 in Rotterdam voor de Raad van Cassatie gediend had was terugverwezen naar het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. Hedenochtend besloot het Hof de zaak andermaal terug te verwijzen, ditmaal naar de Raadsheer-commis saris voor een nader onderzoek. De zaak is voor onbepaalde tijd aan gehouden. AMERIKAANSE KAPITEIN BEZOEKT DE MARVA'S Op Tweede Paasdag zal mevrouw Joy Hancock, Captain U. S. Navy, commandante van de „Waves" (Amerikaanse Marva's), uit Londen in Nederland aankomen. Dinsdag 19 April bezoekt zij de Marva- tehuizen in Den Haag, waar zij/blijft lunchen, om des middags naar het Marva-opleidingscentrum in Ley- duin te gaan. Hierna volgt een ontvangst, aangeboden door de Amerikaanse Marine-attaché in ons land. Captain Mac Kinnon. KNAAPJE VERDRONKEN Woensdagavond omstreeks half 7 miste mevrouw A. uit Naarden haar zesjarig zoontje. Aangezien het knaapje dikwijls getracht had op 'n vlondertje op de buitenvestinggracht te spelen, was haar eerste gedachte, dat het kind in het water was ge vallen. Zij waarschuwde de politie, die onmiddellijk ging dreggen en na korte tijd het kind levenloos uit de gracht ophaalde. 250 EMIGRANTEN NAAR ZUID-AFRIKA Met de „Koningin Emma" van de Stoomvaart-Mij. Zeeland zullen op Eerste Paasdag 250 Nederlandse emigranten, die zich bij hun gezin nen in Zuid-Afrika wensen te voe gen, naar Harwich reizen, om van daar per boottrein naar Southamp ton te gaan. Op Tweede Paasdag zullen zij zich aldaar inschepen op het 19.000 ton metende m.s. „Arun del Castle" van de Union-Castle Line te Londen, dat hen naar Zuid- Afrika zal brengen. Schippersknecht- verdronken Woensdagavond is de 45-jarige schippersknecht A. J. van Dalen, die aan boord van het sleepschip Stroomvaart 3 woonde, in de Waal haven te Rotterdam bij pier 8 ver dronken. Toen hij aan boord wilde gaan, viel hij van dc loopplank tus sen twee schepen in. Na een half uur dreggen werd hij gevonden en kon slechts de dood worden gecon stateerd. Haringloggers 17 Mei naar zee Volgens een besluit van het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten zullen de loggers op 17 Mei ter haringdrijfnetvisserij uitvaren. De stilte van de Goede Vrij dag hanqt in onze kerken en ook het leven in onze gezin nen heeft vandaag zijn eigen karakter. Wie durft er van avond b.v. minder of zelfs ge heel niet te roken of te snoe pen? De geest van versterving getuigt van onze inwendige gezindheid en stemming die zich bezighoudt met de dood van Christus aan. het kruis Maar reeds zien wij ook uit naar morgen, als rond de mid dag Paas-klokken weer zullen luiden. Morgen wordt het nieuwe water gewijd, waarin onze kinderen herboren zullen worden door het Doopsel en waarvan wij meenemen naar onze huizen om het te gebrui ken in onze kamer. Wie is er morgenochtend tegenwoordiq bij de plechtigheden van Paas- Zaterdag? Toch niet enkel schoolkinderen alleen? MARCUS. „Geen woord!" beloofde Matts prompt. „Hemeltje, 'k dacht dat je me beter kende!" „Het is je gera den !i Ga nu je vader helpen bij 't aanlengen van de melk!" Söderman haalde diep adem. Hij voelde zich moe en slaperig, ook in 't geheel niet op zijn gemak. Als het bekend werd, hoe brutaal hij tegen de regels van 't „Sint Olaf" had gezondigd, ging hij zonder par don de laan uit. Eerstens had hij 'n jonge vrouw zonder bagage de nacht in 't hotel laten doorbrengen lan haar naam uit 't register ge houden en om het compleet te ma ken, haar z(jn eigen kamer afge staan. De ene overtreding was het noodzakelijk gevolg van de andere geweest. Even later trad de dagklerk bin nen, 2 minuten vóór zijn tijd, iets wat hem nog nimmer overkomen was. Söderman knikte hem toe en beklom de vele trappen naar de hoogste verdieping van 't gebouw. In zijn kamer aangeland, bekeek hij 't bed waarin de geheimzinnige gast had geslapen. De toestand wees er op, dat zij hals over kop was opgestaan, niet eens gelegen heid had gevonden, de dekens weer toe te slaan. Hij herinnerde zich alles van de bekoorlijke verschij ning, die slechts even in zijn leven was verschenen en die hij, naar hij wist, nooit zou kunnen vergeten: 't blonde haar met de gouden glans, de innemendheid van de glimlach, de muzikale stem, 't fijne profiel en bovenal de prachtige blauw-grijze ogen, waaruit tranen hadden ge drupt. Als in een droom ontkleedde Sö derman zich en stapte in bed. Maar de slaap kon hij niet vinden. Voor de eerste maal had een vrouw zijn hart in onrust gezet, o "II Het personeel van 't „Sint Olaf" had de beschikking over een ruim te, die met de nodige ophef „recre atiezaal" werd geheten, doch er be hoorde heel wat fantasie toe, enige overeenkomst met een dusdanige gelegenheid te ontdekken. De ven tilatie was abominabel, de buffet juffrouw slonzig, de consumptie erbarmelijk. August Söderman liet zich niet uit 't hoofd praten, dat de gérant op de inkoopprijzen, waarvan het personeel mocht profiteren nog meer dan voldoende verdiende. Aangezien hij evenwel nergens anders goedkoper terecht kon nam hij 't gebodene voor lief. Het vulde de maag, hij ondervond er geen na delige gevolgen van en kon iedere week iets van zijn salaris overleg gen. Omstreeks half vjjf stapte August de lege recreatiezaal in, bestelde brood met twee zacht gekookte eieren en koffie. Juist toen hij de eerste hap naar binnen werkte, maakte inspecteur Uppström zijn opwachting. Uppström was een stevig uit de kluiten gewassen heerschap met brede schouders, grote handen en dito voeten. Naar zijn mening zou 't Stockholms po litiecorps geen knip voor de neus waard zijn zo het niet over zijn in telligentie beschikte. Uppström liep altoos tn burger, omdat hij deel uitmaakte van de recherche. Zijn stelregel luidde, dat politie in uniform een onding was, daar mis dadigers haar direct in de gaten hadden. Toch was er in Stockholm niet één zware jongen of hij kon inspecteur Uppström uittekenen. Söderman had, sinds hij de betrek king van nachtklerk in 't „Sint Olaf" waarnam tweemaal de poli tieman ontmoet en hij mocht de eigenwijze kwibus in 't geheel niet. Uppström scheen het niet met zijn waardigheid in overeenstemming te achten beleefd ,t.e zijn; zelfs ie mand bjj wie hij inlichtingen kwam inwinnen behandelde hjj als een verdachte. Söderman vroeg zich af, wat de inspecteur in de recreatie zaal van 't „Sint Olaf", had te zoeken. Nog groter werd zijn ver wondering, toen deze een stoel bij trok, en aan zijn tafel plaats nam. Een poosje kauwde Uppström zwij gend op 't peukje sigaar, dat hij in de linker mondhoek had gescho ven. Daarna duwde hjj 't naar rechts en zei met zijn grocstem: „Vannacht in dienst geweest, niet?" „Ja." „Ik kjjk uit naar een vrouwsper soon. Zjj zat met een snuiter in 'n taxi en vergiftigde hem." Söderman wreef de schaal van zijn eerste ei tussen de vingers fijn. „Is het soms bedoeld als een mop waar ik om lachen moet? Je kunt het gedaan krijgen." „Voor de drommel, knaap!" viel de inspecteur uit.,, Denk je, dat wij betaald worden om voor burgers moppen te tappen? Het is beledi ging van een politieambtenaar in functie!" De blafpartij had op Söderman niet de minste uitwerking. „Alleen een sukkel laat zich in een taxi vergiftigen. Hoe lapte de vrouw het? Stopte zjj hem een bonbon, die met strichnine inplaats van met rhum was gevuld, in de mond en proefde hjj het niet eens?" „Als het was gegaan, zoals jjj veronderstelt, had de kerel er toch niets van gemerkt, want hij was te beschonken om pap te zeggen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3