I J JIZEN OCQ Pro-Nederlandse stemmen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Dimitrof met „ziekteverlof BRAND I I I I I I I I I I LKMAAR I Nederl. regering laat zich niet beïnvloeden door Duitse houding Vijf manieren om 'n goede daad te doen Tsjechisch-Hongaars vriend schapsverdrag DE SPANjOOL Dgavond 7 uur tuin 15, Alkmaar il-ijssalon extras I tKOOP ALKMAAR - Tel. 4031 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD s De mot komt in het ijzeren gordijn Zaterdag 16 April 1949 *446 jaargang No. 11541 De zege voltooid Hulp bij IJsselmeerwerken afgewezen „Wij zouden harder zijn dan zij ooit waren Nederland een constructieve natie Nieuw hoofdkwartier der Sovjets Nationalistische stroming in de Bulgaarse communistische partij een republiek Nieuwe encycliek Kroniek en Kritiek Bijstand tegen imperialisme De Londense staking L umptie zen uziek DAG 16 APRIL a.s., Idags 3.30 iWEG 73 - HEILOO sstdagen in de vorm 3 muziek van de plaat. Er is weer sbreid programma om U enkele num- emen: AAT - TELEF. 2626 ner Bohème Orkest, e band van Harry il Robeson, Joseph igli. De band van' meer klassiek wilt: theus Passion, Polo- >pin. De Tragische kunt U horen en Dij de firma: 65, 70, 80 ct 16.95, 19.82, 24.49, 27.95 2.10, 4.65, 4.85 2.15, 3.25, 3.75 5,20, 4.00, 4.65 45, 55 ct 3.45, 4.60, 5.85 85 ct, 1.00 2.40, 2.77 NZ, ENZ. ENBRUG alïteit is er altijd liteit... DE BESTE - ALKMAAR er de korte golven. 3ti héél wat botters een Urker! De jon- lerlijk gevoel in zijn i te denken. Stel je t! Hij heeft nergens Je visser. „Op vis", eens willen weten, naar boven halen, ng! Maar vandaag /is over een uurtje treek, zie je. Ik wil circus moet, zie je. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; ln alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) HET A H FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BASEN is het feest der overwin- ning van het Leven op de Dood. Gods Zoon overwon zijn vijanden en vervolgers. Hij is op gestaan uit het graf, waarin zij Hem gelegd hadden. Hij stond waarlijk op. Hij heeft de zege der Waarheid, waarvoor Hij geboren werd, opgroeide, leefde, leed en stierf, voltooid. Om te getuigen van Zijn zending en de Waarheid van Zijn leer te bewijzen. Pasen is ons grootste feest, de Verrijze nis „het zegel, dat zijn godheid drukte op Zijn menselijke gestal te", zoals v. d. Meer het uitdrukt en in dit teken van Zijn eigen verheffing heeft Hij voor ons en de ganse schepping onsterfelijk heid gewonnen. Christus is waar lijk verrezen. Er komt op die Paasmorgen geen einde aan de vreugde, aan de verbazing, aan de zekerheid, dat nu waarlijk alles nieuw is. Eindeloos juichen de koren der Kerk. PASEN is het grote getuigenis van het vaak zo geteisterde Geloof. Gevierd in moderne tij den van vervolging en anti-chris telijke vijandschap, nu zovelen de zin van het Grote Wonder van de Paas-morgen negeren, zijn ge tuigenis loochenen, en zijn Waar heid onder leugens zoeken te be dekken, trekt de herinnering aan dc glorievolle gebeurtenis van de Paas-morgen ons aan als een goddelijke belofte van een onaan tastbare werkelijkheid. De heils boodschap van wat na s t r ij d te winnen is. Dood en leven streden „een wonderbare tweestrijd" dood en leven, d.i. leugen en werkelijkheid, haat en waarheid, boosheid en liefde, strijden een verschrikkelijke tweestrijd nu nog! PASEN staat voor pns dit jaar in het teken van het vertrou wen op de uiteindelijke zegepraal van de Goddelijke Waarheid in de felle strijd die de moderne ver volgers, god-haters en ongodisten, tegen haar voeren. De moderne techniek wordt op alle manieren uitgebuit en misbruikt in die strijd tegen het Recht en het Leven. Wij zien dat aan de actie van de Stichting Radio Anno San to, wier deel het is, nu op zeer korte termijn, na het eerste grote succes, de gelden bij elkaar te krijgen voor de nieuwe icnaer die Katholiek Nederland ten geschen ke wil geven aan Z. H. de Paus, in verband met Diens gouden priesterfeest. Zes ton is er al bij een gebracht en nu nog de helft er bij, vertrouwt het comité, en ook de zege is voltooid. Men leest er elders in dit num mer op verschillende plaatsen meer van. PASEN heeft voor ons alles te maken met deze bijzondere, universele actie voor de nieuwe Vaticaan-zender. Want het is de taak van dit eigentijdse aposto- laats-middel, om naar het woord van de psalmist „het geluid van de profeten over de ganse aarde te doen gaan en hun stem te doen horen tot de eindpolen der we reld", opdat niet in vervulling ga, dat „de heidense wereld onkundig blijft, Van iets, dat Rome l.ad ge leerd". En op dat zij, „die de waarheid geweld aandoen door ongerechtigheid", hun tegenspe ler vinden in de strijd der geesten. Tot nog toe was de strijd „tegen de boze geesten in de lucht", naar menselijke maatstaf ongelijk. Dat kan nu anders worden, als de grote offerzin en de liefdevolle goedgeefsheid van katholiek Ne derland na het bijeen brengen van de eerste zes maal honderd duizend gulden, naar de schone voleinding van het gevraagde millioen streeft. PASEN met zijn Verrijzenis- wonder bewijst, dat God deze en dergelijke hulpmiddelen niet per sé nodig heeft. De entourage bij het ledige graf is al een waar schuwing voor veler enghartig heid en kleingelovigheid. Ver bui ten het diepe besef van de grote dingen, die daar gebeurden, draai de voor de leerlingen die naar het graf gingen, alles om de vraag, wie „de steen zou afwen telen". Maar zie, Gods Almacht was hun bezorgdheid al vóór ge komen. God kan „de demonen krachteloos maken". Hij kan „le gioenen van Engelen" zenden, om de godlozen te verslaan, maar ook Gods Geest, Die „waait waar Hij wil", kan de kwade geesten be keren. Maar God wil, dat de mens Zijn werktuig is in Zijn Dienst. En daarom benut Hij men selijke krachten en hulpmiddelen, menselijke liefde en offerzin ter- wille van Hem, om Zijn doel te bereiken. PASEN herinnert ons danook aan de apostolische zending van de Kerk, als wij lezen van Sint Pe trus in Caesarea: Christus' leer moet gepredikt worden aan heel het volk, om te getuigen, dat Hij het is, Die door God is aan gesteld als Rechter over levenden en doden. „Van Hem getuigen al de profeten, dat allen, die in Hem geloven, in Zijn naam vergiffenis van zonden verkrijgen". Hoe ver diepen deze woorden het 'besef van onze plicht, om alles te doen wat mogelijk is, de Kerk haar apostolische taak zo goed moge lijk te laten volbrengen. „Dit is de overwinning, die de wereld overwint, ons geloo f". Dat leeft op het fundament der God delijke Belofte van de Verrijzenis, „opdat in de naam van Jezus iedere linie zich buige, in de he mel, op de aarde, of onder de aarde, en ieder tong belijde, dat Jezus Christus, de Heer, in de glo rie is van God de Vader". SN DE MEMORIE VAN ANTWOORD op hef Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet betreffende voorlopige aanspraken op grenscorrecties, wordt opgemerkt dat naar de mening van het kabinet de thans voor gestelde correcties opwegen tegen de politieke en administra tieve consequenties van de gebiedsovername- Belangrijker is echter, aldus de M. v. A., dat de thans geprojecteerde grens correcties geheel los staan van de gedachte aan annexatie en de daaraan ten grondslag liggende gedachten, zoals economische compensatie. Iedere schadevergoedings-gedachte is aan de tech nische correcties vreemd. De regering wenst duidelijk te maken, dat zij haar gedragslijn niet laat bepalen door de houding, welke enkele Duitse politic:, in het bijzonder in de allerlaatste Tijd, tegenover Nederland hebben aangenomen. Uiteraard laat zij zich door niets anders leiden dan door hetgeen het landsbelang met zich medebrengt. Het compensa tie-vraagstuk blijft voor nadere besprekingen openstaan, evenals trouwens het punt van de thans nog niet ingewilligde voorstellen tot technische grenscorrecties, zo als bijv. de door verschillende Ka merleden gereleveerde Dollarö Eems kwestie. Door het thans bereikbare nog niet te accepteren, zal de positie van Nederland met het oog op ,De Heer is waarlijk verrezen VERLIEZEN TENGEVOLGE VAN DE AARDBEVING SEATTLE, 15 April (Reuter) Volgens een officiële raming is tengevolge van de aardbeving in noord-West-Amerika een schade van 15.000.000 dollar aangericht. Acht personen, werden gedood en meer dan 60 gewond. WASHINGTON, 15 April (A.N.P.Aneta). Bij de beraad slaging over het amendement van het lid J. Javitz in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, welk amendement beoogde om landen, die bevelen van de Veiligheidsraad negeren, uit te sluiten van E.C.A.-hulp, heeft de leider van de meerderheid in het college John Mc. Cormack nog het volgende gezegd: Wij kunnen het feit niet over het hoofd zien, dat het Nederlandse volk in de wereld een der construc tieve naties is. Wij weten niet, of de Nederlanders in hun Indonesi sche politiek onjuist handelen of niet. Ik voor mij ben op het ogen blik niet voldoende op de hoogte van de omstandigheden om uit te maken, of hun politiek in deze kwestie al dan niet juist is, doch wil, in de opzet van mijn betoog, aannemen, dat zij met hun politiek de verkeerde weg zijn. Maar ook, als de Nederlanders in Indo nesië fouten hebben gemaakt, dan is dit voor ons nog geen reden, waarom wij zulks thans in verband met het onderhavige wetsontwerp ook zouden doen. Het nationale be lang van ons land bij het aanvaar den van wat de regering der Vere nigde Staten ons thans voorlegt, is hierin gelegen, dat het 't interna tionale communisme dwarsboomt in zijn pogingen, om nog meer vol ken onder zijn juk te brengen, het geen strijdig zou zijn met ons na tionaal belang. De afgevaardigde Thurmond Cha tham keerde zich eveneens tegen het amendementHavitz. Hij zeide: de op Amerikaanse instigatie door de Veiligheidsraad aangenomen reso lutie eist van de Nederlanders, dat zij de republikeinse leiders zullen vrijlaten en met hen zullen onder handelen. Dit zou ertoe kunnen leiden, dat de Nederlanders genoopt worden, de republiek een plaats in te ruimen in de Federale regering van de Verenigde Staten van Indo nesië. Dan zouden deze communis ten, deze Quislings voor de Japan ners van gisteren, op wettige wijze kunnen aansturen op een Sowjet- regering over Indonesië. Kan men BERLIJN, 15 April (Reuter). Generaal Tsjoeykof, de Sowjet-Rus- sische militaire gouverneur in Duitsland, zal binnenkort zijn hoofdkwartier naar het kasteel Dannewalde overbrengen, zo wordt uit Duitse kringen, die in contact staan met het Sowjet-Russische be stuur, vernomen. Dannewalde was het kasteel van een Duitse edelman en ligt bij Fuer- stenberg in de provincie Mecklen burg. De overplaatsing uit Karlshorst, de tegenwoordige zetel, heeft tot doel generaal Tsjoeykof in staat te stellen hoofdzakelijk als troepen commandant op te treden, waarbij de algemene politieke en economi sche taken aan ambassadeur Sem- jonnof, de meest vooraanstaande burgerlijke vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie in Duitsland, over gelaten zal worden. er de Nederlanders een verwijt van maken dat zij pogen, hen dit te be letten? Gij allen weet, wat wij zelf in dergelijke omstandigheden zou den doen. Ik voor mij weet zeer wel wat wij zouden doen: wij zouden harder zijn dan de Nederlanders ooit waren. VAN DER WAALS 11 MEI VOOR RAAD VAN CASASTIE Naar wij vernemen zal de Bijzon dere Raad van Cassatie de zaak te gen A. van der Waals, die door de Rotterdamse Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof te Den Haag tot de doodstraf was veroordeeld, niet behandelen op 4 Mei, zoals eerst was bepaald, doch op 11 Mei. FINSE JOURNALISTEN BEZOEKEN ONS LAND Dezer dagen zullen Finse Journa listen, een bezoek aan Nederland brengen. Ter hunner ere houdt de Finse gezant de heer Asko Ivalo Dinsdag een receptie. WASHINGTON, 15 April (A.P.). Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden de mening geuit, dat premier Georgi Dimitrof afstand heeft gedaan van de heerschappij over Bulgarije. Deze woordvoerder, Michael McDermott, perschef van het State Department, weigerde te zeggen of hij van mening was, dat er enige grond bestaat voor de gissing, dat Bulgarije wellicht een zwenking maakt van de Russische invloedssfeer in de richting van Joegoslavië. McDermott zeide op een persconferentie, dat Dimitrof's „vacantie" een achtergrond schijnt op te leveren voor het ontslag dat onlangs is gegeven aan de plaats vervangend premier, Traicho Kos- tof en aan de overige zuiveringen, die onder de communisten van Bulgarije zouden hebben plaats gevonden. Volgens berichten uit Joego slavische bronnen zou de Bul gaarse communistische partij al wekenlang door Moskou zijn ge- kappitteld, omdat zij „te nationa listisch" was, hetgeen betekent, dat te veel Bulgaarse communis ten de Bulgaarse belangen stelden boven de Russische. Het officiële Joegoslavische persagentschap „Tanjoeg" heeft bericht, dat onlangs 300 Bulgaarse communisten zijn gearresteerd als „spionnen voor de Britse cn Ame rikaanse imperialisten". Dimitrof heeft Tito's „nationa lisme" luide verketterd pis „ver raad tegen de Sowjet-Unie" en in het openbaar gezworen, dat hij symptomen van iets dergelijks in de Bulgaarse communistische'par tij de kop in zou drukken. Diplomaten zijn van mening dat hij naar Moskou is geroepen om uit te leggen, waarom hij dat niet heeft gedaan. In een gisteravond te Londen opgevangen uitzending in het Bulgaars van radio-Sofia die niet werd herhaald in de daarop volgende uitzending in het En gels wordt medegedeeld dat „de Bulgaarse minister-president en minister van Buitenlandse Zaken Kolarof gisteren het (onafhanke lijke) lid van het Britse parlement Vernon Bartlett, heeft ontvan gen". toekomstige vredesonderhande lingen en dat niet alleen waar deze vraagstukken van territoriale aard zullen betreffen, bepaaldelijk worden verzwakt. Dat de regering afwijzend staat tegenover het zeer onlangs van Duitse zijde gedane aanbod inzake hulpverlening bij verdere droogmaking van het IJselmeer, behoeft wel geen be toog. Dat voor de bij uitstek techni sche kwestie van Eems en Dollard geen directe oplossing is gevon den, is betreurenswaardig. Offi cieel is thans echter vastgelegd, dat de Duitse grensaanspraken in dit gebied een juridische en his torische basis ontberen. Op deze wijze is althans een nuttige fundering voor de bij een vredesverdrag opnieuw Voor te stellen regelingen verkregen. In middels zal het ook in de over gangsperiode in dit gebied met de Duitse aanmatiging afgelopen zijn, aangezien over de diverse water staatkundige vraagstukken en in verband daarmede te nemen maat regelen besprekingen tussen de dienst van de Rijkswaterstaat en de Britse bezettingsautoriteiten zullen kunnen worden geopend. Juist voor dit vraagstuk heeft de regering aan de deskundigen op dracht gegeven zich bijzonder in te spannen. Indien de thans be reikte resultaten werden afgewe zen, meent de regering, dat dit belangrijke probleem aanzienlijk slechter kansen voor een bevre digende oplossing zou verkrijgen. 7 nnAnrt wnirlfr Firn DUBLIN, 15 April. (Keuter). Van Zondag a.s. te middernacht af zal Zuid-Ierland een republiek z\jn. In Dublin zal een salvo van 31 ka nonschoten worden afgevuurd om de geboorte van de nieuwe repu bliek Eire aan te kondigen. Op 18 April zullen verscheidene officiële plechtigheden en militaire défilés plaats vinden. De gewezen eerste minister Eamon de Valera zal echter niet aan de plechtigheden deelnemen. Hij zal zich naar de graven bege ven van zijn strijdmakkers, die 33 jaar geleden terecht werden ge steld naar aanleiding van de Paas- revolutie. De Valera, die gedurende 16 jaar aan het bewind bleef, is tegen de huidige politiek van Ier land gekant. Hij is van oordeel dat de onafhankelijkheid van een staat, die geheel Ierland omvat, het beste gediend zou zijn, wanneer zich aan het hoofd van de staat een Ierse president zou bevinden voor Bin nenlandse aangelegenheden en de Britse Koning voor Buitenlandse aangelegenheden. Ontploffing in Saksische kolenmijn De onder Sowjet-cont'róle staan de radio-omroep van Berlijn heeft medegedeeld, dat bij een ontploffing in het kolengebied van Mansfeld in Saksen verschillende personen om het leven zijn gekomen. De Duitse economische commis sie in de Sowjet-zöne heeft een on derzoek gelast. STREPTOMYCINE VOOR ONS LAND Vrijdag kwam met de K.L.M. Constellation „Pontianak" 150 pond streptomycine uit de Verenigde Sta ten op Schiphol aan bestemd voor de Amsterdamse Chinine-fabriek. Door 't plan Marshall is ons land in staat gesteld dit middel ter bestrijding van tuberculose en hersenvliesont steking aan te kopen. „REDEMPTORIS NOSTRI" VATICAAN, 15 April (Reuter). In de encycliek „Redemptoris Nostri", gericht aan het R.K. Epis copaat, dringt Z.H. de Paus aan op internationalisatie van Jeruzalem en de bescherming der rechten van pelgrims naar de heilige plaatsen in Palestina. In de encycliek wordt een inter nationaal bestuur voor de stad en haar omgeving, bescherming der heilige plaatsen in Palestina en vrije toegang voor alle pelgrims verzocht, alsmede vrijheid voor al le Rooms-Katholieke culturele in stellingen in het land en bescher ming van de daar door de Rooms- Katholieken verworven rechten. De Paus deed een dergelijke op roep in zjjn encycliek van 23 Octo ber j.l. De Paus drukte zijn tevredenheid uit over de ge|loten wapenstilstand in Palestina, maar verklaarde, dat er nog geen werkelijke vrede was. Het geweeklaag van ontelbare vluchtelingen bleef hem bereiken, evenals verzoeken om hulp en pro testen tegen godsdienstige instel lingen en kerken, alsmede aan an dere culturele plaatsen aangebrach te schade. De Encycliek besloot met een verzoek aan alle bisschop pen om tegenover hun congregaties met Idem te wijzen op de ernstige toestand in Palestina en hun gebe den te vermeerderen. Mond- en klauwzeer In de week van 3 tot 10 April j.l. deden zich de volgende sterfgeval len tengevdge van het mond- en klauwzeer voor: runderen 4, kalve ren 7, varkens en biggen 59, schapen en lammeren 55. Opheldering gewenst (Jos. J. G.) Mej. Tjeenk Wil link heeft in de Eerste Kamér het onsmakelijke gedoe aan de kaak gesteld, om de ter dood veroordeel de Rauter in zijn cel nog eens uit te horen en deze gesprekken op gramofoonplaten vast te leggen. Mej. Tjeenk Willink verdient daar voor onze hulde! Sinds langere tijd was my ter ore gekomen, dat aan deze gesprekken nog een andere onsmakelijkheid kleefde. Rauter zou deze alleen hebben gevoerd on der de belofte van de zijde van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie lat zij in geen geval thans zouden worden gepubliceerd. De bedoeling zou enkel zijn geweest deze belang rijke mededelingen voor de toe komstige historieschrijvers te be waren, Het is anders gelopen: het Instituut voor Oorlogsdocumentatie heeft bijna onmiddellijk daarna uit voerige mededelingen hierover ge daan in een gedrukt stuk. Aanvankelijk was er geen reden opheldering te vragen. Nu mej. Tjeenk Willink terecht een andere onsmakelijkheid heeft aangeklaagd, cn - vooral nu 't gerucht over de belofte aan Rauter t.a.v. de cel- gesprekken zich verspreiden gaat, is het noodzakelijk dat hier duide lijk uitgesproken wordt, wat hier van waar is. Is het gerucht onjuist, dat men het tegensprekeIs het juist, dat wjj ons dan opnieuw schamen over deze nazi-besmetting die langer blijkt te leven dan het regiem. Drs. De Jong en prof. Posthumus, die de gesprekken heb ben gevoerd, dienen zich openlijk hierover uit te laten. ANGS VIJF WEGEN kunt u medewerken om de grote daad van Katholiek Nederland, het geschenk van een moderne zender aan Z.H. 'de Paus voor Radio Vaticana, te voltooien. Op de eerste plaats door een bedrag over te maken op Theodoor Gillisen's Bank, Nieuwe Doelenstraat, Amsterdam. Op de tweede plaats door over making van een bedrag op giro 533.000, Radio Anno Santo, Amster dam. Op de derde plaats per postwissel, adres Radio Anno Santo, oez^teltenden'aa'if I&fifo^imó'Wanlo'Vè0!^?" vait?°s'ze"eIs plaats door het geld in een gesloten envl/n^tbriefkaart en ding van de bestemming en deze enveloppe, in die gevallen waar dit bekend gemaakt wordt, te bezorgen aan de pastorie of aan een door de pastoor aan te wijzen adres. Vele wegen leiden naar Rome, deze vijf leiden in het bizonder naar de voltooiing van het geschenk van Nederland voor de Paus, de zender voor het Vaticaan! PRAAG, 16 April (Reuter). Tsjecho-Slowakije en Hongarije hebben heden een twintigjarig vriendschapsverdrag gesloten, dat tevens voorziet in het verlenen van wederzijdse bijstand tegen „de dreigende herleving van het Duitse imperialisme". In de inleiding tot het verdrag wordt verklaard dat een gebrek door de eeuwen heen aan weders- zijds begrip en aan het gevoel, nabuurlanden te zijn hetgeen door heersende klassen opzettelijk werd teweeg gebracht en is gevoed", ertoe heeft geleid dat „het samen vallen van de belangen onzer volken voor hen verborgen is ge houden. In artikel twee van het verdrag wordt bepaald, dat beide partijen op zich nemen gezamenlijk alle maatregelen ten uitvoer te zuilen leggen, die noodzakelijk zijn om het onmogelijk te maken dat er „een nieuwe aanval door Duits land of door enige andere staat. 32 Hollandse boeren brengen op het ogenblik in het kader van het Europese Herstel Programma een bezoek aan Amerika. De administrateur van het Europese Herstel Programma, de heer Paul G. Hoffman, ontvangt te Washington drie afgevaardigden. V.l.n.r.de leider van de excursie ir. C. W. C. van Beekom uit Kruiningen, Paul G. Hoffman, M. Wolleswinkel uit Bennekom en W. D. Jaarsma uit Koudum. MERENDEEL DER ARBEIDERS GAAT AAN DE SLAG Op een massa-bijeenkomst van de Unie van transportarbeiders, een der drie vakverenigingen, welke bij de Londense havenstaking betrok ken zijn, is besloten weer aan het werk te gaan. De arbei ders besloten het werk onder de huidige voorwaarden te hervatten, doch aan te zullen dringen op on derhandelingen over toelagen voor zich terugtrekkende arbeiders. De arbeiders van genoemde vakvereni ging, die eergisteren aan het werk wildgn gaan op een basis van ,;werk van dag tot dag", moesten con stateren, dat de werkgevers deze voorwaarde niet aanvaardden. Zij legden dit uit als een uitsluiting van het werk. De scheepsarbeidersunie, die Maandag met de staking begon wegens het ontslag van 33 arbei ders, besloot gisteren aan het werk te gaan en mede te delen, dat zij over drie weken (de erkende ter mijn), zouden gaan staken. De 33 arbeiders waren ontslagen „wegens ongeschiktheid" en waren voor het merendeel op leeftijd. De 2000 stakende arbeiders van de „Watermen Tugnen and Lighter- mens Union" besloten tot ongeveer dezelfde actie. die zich rechtstreeks of op welke wijze ook met dit land zou verhin den, zou kunnen worden uitge voerd". In artikel drie wordt er in voor zien dat, indien een van de ver dragsluitende partijen in een mi litair conflict zou geraken met Duitsland of met een andere, met laatstgenoemde land verbonden staat, de andere partij onmiddel lijk militaire en welke „ndere hulp, die zou worden verlangd, zal verlenen. Voorts wordt bepaald, dat geen der beide landen zal deelnemen aan bondgenootschappen, die te gen de andere partij gericht zou den zijn en dat partijen er naar zullen streven hun betrekkingen op economisch, cultureel en ander gebied nauwer aan te halen. TELEFOONVERBINDING MET OOSTELIJKE ZÓNE VERBROKEN De Sowjet-Russische autoriteiten hebben alle telefoonkabels die de Berlijnse telefooncentrale met de Oosteljjke zóne verbinden, afgeslo ten. De telefooncentrale bevindt zich in de Amerikaanse sector. Twaalf April deelden de Sowjet-autoritei- ten mede, dat in de Sowjet-sector een centrale was ingesteld voor de telefonische verbinding met de om ringende Sowjet-zóne. Verzoeken om gesprekken tussen Berlijn en de Sowjet-zöne moesten aan de nieu we centrale gericht worden. Het Berlijnse telefoonnet is thans definitief in tweeën verdeeld. Tot 12 April werkte dit nog voor ge heel Berlijn. De 51 kabels, die de oude centrale verbinden met de Westelijke zones, zijn tot nu toe niet aangetast. Er zijn echter maatregelen getroffen om de ver binding in stand te houden voor het geval ook deze kabels afgeslo ten worden, zo delen functionaris sen van de telefoondienst mede. ENTHOUSIASME VOOR JOSEPHINE CHARLOTTE De prinses bracht gisteren een bezoek aan een kindertehuis in de arbeiderswijk. Duizenden man nen en vrouwen zongen het Bel gische volkslied en drongen ten slotte op de prinses aan, toen het politiecordon verbroken werd. De menigte raakte geheel bui ten zichzelve en riep „Leopold, Leopold", toen zij op het balcon verscheen. Zij kwam acht maal terug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1