De Koning van Griekenland is optimist r Hij heeft de indruk dat wij niet erg fair behandeld worden Rechtsprobleem der politieke delinquenten nog niet opgelost Onbekende schatten onder de Sint Pieter rwachting Dinsdag 19 April 1949 PAG. te nieuws }earson tberichten SLAAP KAMER Hoe jonge rebellen worden opgevoed J Waarvoor hebben we al die poespas gemaakt? Worden in het Heilig Jaar aan de pelgrims getoond Vasthouden lor het KNMI te De n. Dinsdagavond tot SEWOLKING ting met slechts hier ige lichte regen of klatige tot krachtige ivind. Weinig ver- i temperatuur. (Adv> MEUR DEWEY NEDERLAND 'EW YORK, 18 April 3e gouverneur van tiomas Dewey, heeft egedeeld, dat hij 5 van zijn vrouw met jry naar Europa zal nor „vacantie en de rust". >isprogramma staan: nië, Nederland, Bel- k, Duitsland, Zwit- lië. voorgesteld een spe- Le van de V. N. te iraan zal worden op- onderzoek in te stel- ihendtng der funda- nlijke rechten, welke en Bulgarije zou zijn voeren van de pro- Cardinaal Mindszenty i Bulgaarse predikan- lew York Daily News Royall, de Ameri- r voor het leger, pre- l zijn ontslag aange- ad meldt voorts dat ■oornemens is, Curtis ooraanstaande figuur e nutsbedrijven, tot Royall aan te wijzen. i minister-president j'nland-Westfalen, is mverwacht naar Den en, aldus een Britse te Berlijn, die er aan men aanneemt, dat grenskwestie met de autoriteiten zal be- ericht van Reuter, als r, uitnodiging van de tijn vertrokken, wordt tegengesproken. ch in Argentinië be- end worden. ■klaarde tenslotte dat der Verenigde Staten ie Amerikaanse rege- ,en medegedeeld, dat Stalin sedert twee erig is. Hij zou aan lijden welke ziekte ón zich' in 1944 heeft 19 April. 1250 —25, II 15—16; 750 kg 10. RWOUDE, 19 April, lof II 21, III 13: 1000 15.20—16.40; 2500 kg III 3; 900 aardappelen :.10. Compleet Mahonie, Noten en Ahorn f. 795.- o VEERTIG MINUTEN BIJ KONING PAUL (Een speciale verslaggever) Athene, April 1949. QE STUDEERKAMER van koning Paul ademt een onmiskenbare sfeer van rust. Het is een grote, lichte kamer met veel boeken. Alle wanden worden er door in beslag ge nomen. Historische werken meest en biografieën. Op de boekenplanken prijken de beeltenissen van vorstelijke personen. Oude familiepor tretten, reproducties naar wer ken van de schilder Laszlo en een enkele kleurenfoto. Er staat een afbeelding van konin gin Frederika in een antiek nationaal costuum, van de oude prinses Nicolas van Griekenland, martiaal in de uniform van een keizerlijk qarderegiment en van ver scheidene vorstelijke personen uit de historie. Op de grote schrijftafel liggen de dingen, die op een schrijftafel thuis horen: een inktstel, een por tret in standaard, een zilveren sigarendoos met wapen en een aantal pennemessen, potloden en scharen, stram in het gelid. „Het spijt me. dat ik U heb moe ten laten wachtenverontschul digt de koning zich, ,,ik moest een tentoonstelling openen en dat heeft wat lang geduurd, maar gaat u zit ten". Er is niets van starre hofcon- ventie. De koning spreekt ongedwon gen in perfect Engels. Nu en dan lacht hij met een volle, zware lach. In alles is het een gewoon mens, Een man, die met beide benen in het leven staat .„Men kan in dit land een massa creatief werk doen., dat is een grote voldoening", ver telt hij, terwijl hij achterover in de statige bureaustoel leunt. En hij ver richt ook veel werk. De dagen zijn van vroeg in de morgen tot de late avond ingenomen met staatszaken. Er is bijna geen tijd over om te le zen. En dat doet de koning graag. Vooral historische boeken. Met groot gemak leest hij Frans, Duits en En gels. En een beetje Italiaans. Maar hij komt er niet toe. Als het even kan, gaat hij met de koningin naar de steden en dorpen van het plat teland, spreekt er de mensen moed in, tracht hun moreel te stimuleren. En het volk is er uiterst gevoelig voor. Optimistisch „En wat denkt u van de toe komst?" vraag ik dan. „Ik ben persoonlijk optimistisch" verklaart de koning onomwonden, „ik geloof, dat we voor een belang rijk deel de moeilijkheden dit jaar onder de knie krijgenvoor de rest is het dan eigenlijk politiewerk. De koningin en ik zijn juist terug van de Peloponnesosdie is nu schooner zullen alles met el kaar misschien nog een honderd-en- twintig bandieten zittenen hun aantal wordt van dag tot dag klei neru had dé reactie van het publiek moeten zienfantastisch de mensen begroeten ons als bevrijders!" „Bent u nooit bang voor een aan slag op uw leven?" De koning haalt de schouders op. „Achais het lot het wilWe komen vanzelf op internationaal ter rein. Het Atlantisch Pact natuurlijk en onverbrekelijk ermee verbonden de Benelux. „Ik hoop dat het een garantie voor vrede zal zijn" zegt de koning ervan „en wat de Benelux betrefthet is de eerste stap op de weg naar een verenigd Europa en dat is de enige oplossingik weet natuurlijk niet, welke vorm het zal aannemen, maar het lijkt me, dat men op de goede weg isEen kleine hond rent de studeerkamer binnen en springt uitgelaten tegen de koning op. „Is dat nu Markos?" informeer ik,, wetende dat een< van de honden in het paleis naar de ex- leider van de rebellen genoemd is. De koning schiet in de lach. „Nee, dit is Silver CloudSilver noem ik hem altijd kortwegJa, hij is een brave hondstil maar „Wat is uw mening over Indone sië?" De koning moet daar even over denken. Hij presenteert een Engelse sigaret en steekt er zelf een op. „Een massa mensen schijnen nog steeds niet het gevaar van het comunisme te beseffenhet heeft ook lang geduurd voor de wereld eindelijk begreep, wat er in Griekenland aan de gang wasNederland staat ten slotte bekend als een geciviliseerd land, een land, waar men op aan kannee, ik heb de jndruk, dat Nederland door de wereld in het algemeen niet erg fair behandeld wordt. Sportman. We springen van de hak op de tak. Een foto brengt ons vanzelf op de zee. Koning Paul is een zeeman in hart en nieren. Het is een uitzon dering, dat hij in generaalsuniform is. Meestal draagt hij een marine uniform. Het water trekt hem sterk. Een ervaren zeiler is hij, maar de drukke staatszaken laten hem er geen tijd voor. Nu amuseert hij zich met motorboten. De Amerikaanse marine heeft hem een snelle boot geschonken. Een motorjacht is on derweg. Verder zwemmen. Het zwembad vlakbij het paleis is zijn trots vanwege het kristalheldere water. De machines ervoor waren de laatste exportzending uit België voor de invasie. Maar vaak zwemt hij ook met de kroonprins in zee. Vroeg in de morgen snellen ze dan in een rode jeep door Athene. De koning is behalve een goed en snel- heidslievend chauffeur ook een er varen vliegenier. Soms neemt hij wel eens het stuur van het officiële vliegtuig over, maar eigenlijk doet hij liever aan stunten. „De koningin heeft het wel nooit gezegd.." geeft hij echter lachend toe, „maar ik weet dat ze er niet erg van houdt Maar dan is hij ineens Weer ern stig. „Ik moet u nog iets vertellen van een nieuw experiment. Op Leros, dat is een eilandje ten zuiden van Sa- mos voor de Turkse kust, daar hebben we vijfhonderd jonge rebel len samengebracht, jongens van achttien jaar en jonger. We hebben er een gebouw van de vroegere Italiaanse vlootbasis voor ingericht. We willen trachten hen opnieuw op te voeden, een vak te leren en in de maatschappij terug te brengen. Het is een proef, maar de eerste groep is enthousiast. Op 25 Maart, de dag van onze onafhankelijkheid, is de bevolking van het eiland met de Griekse vlag naar die jongens gegaan, ze hebben hun die vlag overgedragen en hun verteld, dat ze vijf eeuwen voor de vrijheid van die vlag gevochten hebbenen die jongens begonnen te huilen en zeiden, dat ze die vlag niet wilden hebben, omdat ze hem niet waard waren.ja, we hebben goede hoop, dat het experiment slaagt en dan kunnen we ermee doorgaan". De tijd vliegt. De koning staat ton tenslotte op. Voor het eerst sinds lange tijd heeft koning Paul van Griekenland een interview aan een buitenlandse journa list toegestaan. Het is onze speciale verslaggever Alfred i. Sprang gelukt op het pa leis in Athene ontvangen te worden. In bijgaand exclusief artikel beschrijft hij zijn be zoek. V.. „Ik ben bang, dat de koningin boven met de lunch wacht." Het is alles even eenvoudig. De mocratisch in elk opzicht. En dat is ook het geheim van zijn populari teit. „Ik wens u goede reis." Een stevige handdruk. Dan bege leidt een kamerheer me naar buiten. In de verte hoor ik stemmen van kinderen. Het moeten de kroonprins en zijn twee zusjes zijn. Waarschijn lijk hebben ze honger en wachten ze ongeduldig op hun vader om te kunnen gaan eten. Zoals millioe- nen kinderen om deze tijd' met hun vader en moeder aan tafel schuiven. Het paleis in Athene maakt er geen uitzondering op. (Nadruk verboden) TERREURDADEN INDONESIË IN Het Griekse volkslied klinkt: Koning Paul (rechts), Koningin Frederika en de Amerikaanse luitenant-generaal James A. v. Fleet luisteren. BATAVIA, 16 April. (Aneta) Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat een auto van de dienst van volksge zondheid dezer dagen werd aange vallen door een bende van 150 man. Vier politle-agenten werden ge dood, één zwaar gewond en drie mantris van de dienst volksgezond heid en de chauffeur werden ont voerd. Het voorgevecht tussen de bende en de politie-agenten duurde drie kwartier. Uit Surabaja wordt gemeld, dat een Nederlandse employé twee Ne derlandse ondernemingswachters en twee Javaanse employé's van de suikerfabriek Gempolkerep werden gedood, toen een jeep van de on derneming nabij Brangkal werd be schoten, LAATSTE BIJEENKOMST OUDE STATEN VAN CURACAO WILLEMSTAD, 16 April (ANP/ Aneta) Op verzoek van de gou verneur van Curacao zijn Zaterdag de oude staten voor de laatste maal bijeengekomen. De voorzitter de heer E. A. Römer zeide, door de gouverneur te zijn gemachtigd, mede te delen, dat dit de laatste vergadering van het college in zijn oude samenstelling was en dat de nieuwe staten op 19 April zullen worden geïnstalleerd. De gouver neur had de voorzitter tevens ver zocht. aan de vergadering zijn dank over te brengen voor de in de afge lopen periodekbverrichte werkzaam heden. ONDERWIJS AAN CEREPATRI EERDEN Aan het schooljaarverslag '47-'48 van de Stichting Onderwijs aan Ge- repatrieerden uit Indonesië ontle nen wij dat het aantal lagere over- bruggingsscholen van de Stichting van '46 daalde tot 16, terwijl van de 12 overbruggings-H.B.S.en er 7 konden worden opgeheven, o.m. die te Groningen. De Stichting opende de mogelijkheid dat Neder landse H.B.S.ers die. zonder hun studie beëindigd te hebben, als oor logsvrijwilligers naar Indonesië waren gegaan en na terugkeer hun studie wensten voort te zetten, op de speciale H.B.S. en van de Stich ting werden toegelaten. Hetzelfde geschiedde met oud-leerl. van repu blikeinse scholen. Een speciale studentencursus Duits moest in Leiden worden in gericht, daar de gerepatrieerden sterk waren gedupeerd omdat se dert 1940 geen Duits meer in Indo nesië was onderwezen. De gerepa trieerde scholieren werkten overi gens, naar het vrijwel eensluidend oordeel van directeuren en recto ren van de talrijke normale Openb. en Bijzondere Lycea en H.B.S.en waar leerlingen uit Indonesië wer den geplaatst, zeer hard. De 375 eindexamencandidaten van zes overbruggings-H.B.S.en die in 1948 slaagden, haalden gezamenlijk niet minder dan 327 jaar achter stand in. HAAGSE BRIEF (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer hangt een klok. Ministers en senatoren kwa men en gingen, de klok bleef. Bene den haar mocht men buiten de orde raken, zij raakt nooit van slag. Een nog hogere plaats hebbend dan de voorzitter was zy wel de onpartij digheid zelve. Voor elk lid telde zü, in hetzelfde tempo, de spreek tijd af. De afgelopen week blikten de senatoren echter vergeefs om hoog: de kast hing er nog, maar het uurwerk was eruit. De behan deling van de ,,Justitie"-begroting aan de orde zijnde, school er in dit alles een zekere symboliek. De Senatoren lieten hun gedach ten uitgaan naar het recht, dat eertijds eveneens hoog en boven iedereén zijn plaats had. Schuldigen en onschuldigen konden er met vertrouwen naar opzien, het rader werk van het recht liep zeker en secuur en was ongevoelig voor de invloeden van buiten. Heiaas lag de oude, trouwe klok thans toch bij de uurwerkmaker, de senatoren moes ten ook van het recht zeggen, dat het na de oorlog danig van slag was geraakt. Mr. Witteman constateerde, lich telijk sarcastisch, dat de ene helft van Nederland de andere helft had gezuiverd. De weeën ervan trilden nog na in de vraag van de heer Reijers om duidelijker richtlijnen voor het geval, het andermaal nodig mocht zijn. Dan kloppen ze toch weer niet, antwoordde de minister. De klok van het recht moet dus telkens worden bijgezet. Maar na een oorlog, de minister bedenke dat wel, beven de handen van woede met alle risico's van dien Jhr. Ruys, die de speech van zijn leven hield, vroeg zich af of ook deze keer die hand al niet was uit geschoten. Niet iedere Duitser is verantwoordelijk voor wat Duits land deed. De Nederlandse Staat houdt daar echter geen rekening mee, hij eigent zich alle Duits bezit •toe. De verdediging van de minis ter was zeker niet sterk: Dan moest Duitsland zijn eigen mensen maar weer schadeloos stellen. Jhr. Ruys zag zelfs moedig de consequentie onder het oog, dat het bewandelen van een rechter weg ons geld zou' kunnen kosten. Niet alle oren zul len aj een dergelijk geluid verstaan, maar toch, het was een goed geluid, de zekere, regelmatige tik van het recht klonk er weer in door. De van verontwaardiging beven de hand is, afgezien van de vraag in hoeverre recht werd gedaan, zeker uit een oogpunt van doelma tigheid vaak haar doel voorbijge schoten. Tal van politieke delin quenten zijn uit allerlei rechten ontzet, kiesrechten, pensioenrech ten enz. Minister Wijers heeft openlijk toegegeven, dat hierdoor een toestand is ontstaan, die niet blijvend kan duren. Vrouwen en kirfderen worden mede de dupe, en wanneer de betrokkene armlastig wordt moet de staat toch bijsprin gen. Voorts heeft het na-oorlogs recht 60.000 personen statenloos ge maakt. Dat betekent steeds maar weer vergunningen vernieuwen, ambtenaren in dienst houden etc. Of het recht hier te vér ging, blijve ln het midden, uit doelmatigheids overwegingen zullen de wijzers in elk geval terug moeten worden ge zet. Mettertijd zullen deze mensen hun staatsburgerschap herkrijgen, aldus de aankondiging van de mi nister. Waarvoor hebben we dan al die poespas gemaakt, zuchtte Prof. Molenaar spijtig en velen zqllen zich zulks met hem afvragen Dat het recht na de oorlog soms op weerzinwekkende wijze van slag is geraakt, is wel het duidelijkst tot uitdrukking gekomen in de kampen. De politieke delinquent dr. v. d. Vaart Smit, die onlangs door de parlementaire enquêtecommissie werd gehoord, heeft van deze gele genheid gebruik gemaakt om de commissie een lijvig rapport te overhandigen waarin tal van feiten worden opgesomd. Er zijn bladen geweest, die het hebben doen voorkomen, of dit rapport een openbaring was. Zij weten beter of hadden beter kun nen weten. In vele plaatsen heeft men direct na de bevrijding derge lijke bestialiteiten al in het open baar kunnen aanschouwen. Later stonden voor de rechtbanken delin quenten terecht, waaraan iedereen kon zien, dat zij, als gevolg van mishandelingen, voor hun leven in valide zouden zijn.... Ons volk ging dat echter voorbij. In veler hart was het rechtsgevoel eveneens van slag. Dit te erkennen is eerlijker dan quasi zijn ogen uit te wrijven en te doen alsof men bet niet geweten heeft. Intussen is er veel bedorven, vele ex-delinquenten zuilen nooit vergeten wat hun werd aangedaan, zij houden een wrok in hun hart en zij zullen die nog op de kinderen, die hun tijdelijk wer den ontnomen, overdragen. Vele senatoren hebben nu alsnog om recht gevraagd. En het was goed, dat zij dit vroegen, want ook hier blijkt dat het rechtsgevoel weer vast en regelmatig gaat tikken. Mi nister Wijers heeft toegezegd, dat eventuele klachten grondig zullen worden onderzocht. Men moet zich afvragen of het initiatief in deze niet van de Justitie zelf behoorde uit te gaan. Zij kent voorlopig fei ten genoeg. De bedoeling is echter wel duidelijk, men schrikt er voor terug de hele tragedie nog eens over te spelen met een gans andere rol bezetting...Of er nu nog veel los zal komen? Ook al mocht dat het geval zijn, dan blijft het nog maar een magere verdienste, dat het recht eerst na vier jaar weer wer kelijk recht is. Wij blijven schuldig staan tegenover het Bijbelwoord, dat de heer Reijers aanhaalde: „Tweeërlei weegschaal is de Heer een gruwel". De internationale muziekkapel van het Leger des Heils uit Londen o.l.v. kapelmeester-majoor Adams bracht Zaterdag morgen een aubade aan Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes op Paleis Soestdijk. HEIDEBRAND TE BOXTEL Op Eerste Paasdag omstreeks 1 uur werd op Banisveld onder de gemeente Boxtel heidebrand waar genomen. Dank zij krachtig ingrij pen der gemeentelijke en bosbrand- weer van Boxtel kon de brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aan zien, vrij spoedig worden bedwon gen. Ongeveer tien h.a. heide, gro tendeels toebehorende aan de Ver eniging tot behoud van natuurmo numenten, gingen verloren. DE ZAAK-SCHREIEDER IN CASSATIE De bijzondere raad van cassatie zal op 25 Mei behandelen in. af wezigheid van de gerequireerde de zaak tegen de gewezen ,,SS- Sturmbannfuehrer" en „Kriminal- direktor" Joseph Schreieder. Het bijzondere gerechtshof te Leeuwar den heeft deze zaak in eerste in stantie behandeld, waarbij de pro cureur-fiscaal niet ontvankelijk werd verklaard betreffende dat deel der tenlastelegging, waarbij Schrei eder diens lidmaatschap van de „Sicherheitspolizei" verweten werd. Voorts was ten laste gelegd, het geven van opdracht tot represaille- moorden te Dronrijp. Hiervan werd hij vrijgesproken. De procureur fiscaal had tegen S. een gevangenisstraf van 15 jaar ge- eist en cassatie aangetekend van deze sententie. Mr, J. Klazinga te 's Gravenhage zal voor S. optreden. JKBHBH De leidster van het Amerikaanse hulpverleningscomité voor Tsjecho-Slowakije, Vlasta Adèle Vraz, is te Praag gearresteerd, verdacht van „politieke activiteit", doch Zaterdag weer vrij gelaten. Miss Vraz temidden van Tsjechische kinderen, die door toedoen van het Amerikaanse hulpverleningscomité weer enigs zins op krachten zijn gekomen. Dezer dagen heeft de Italiaanse Monseigneur Valeri, die de Paus heeft aangesteld tot voorzitter van het comité voor het Heilig Jaar en die dus een overzicht heeft van alle plannen die in Rome met betrek king tot het grote jaar der pel grims worden uitgewerkt, enkele verrassende dingen bekend ge maakt. Mgr. Valeri heeft nameljjk mede deling gedaan van plannen, om de pelgrims die het volgend jaar naar Rome komen, onbekende schatten te tonen, die de laatste tjjd in het Vaticaan ontdekt zijn. Wat zijn deze onbekende schat ten? Wij hebben daaromtrent nog geen zekerheid, maar er zijn toch reeds enkele aanwijzingen die zo duidelijk zijn, dat wij er niet aan twijfelen of wij weten wat Mgr. Valeri bedoelt. Het is nl. een pu bliek geheim, dat onder in de Sint Pieter de laatste jaren door de beste oudheidkundigen die Rome bezit, belangrijke opsporingen zijn verricht. Voor oudheidkundigen is Rome wel de meest dankbare stad ter wereld. Vrijwel op iedere meter, die nog niet ontsloten is, kan men bij wijze van spreken met alle kans op succes gaan graven. De stad zelf vormt daartegen vanzelfsprekend een natuurlijke rem door zijn moderne bebouwing. In het Vaticaan echter en met na me in het oudste heiligdom van de kerk, de Sint Pieter, waar men des tijds het lichaam van Petrus begra ven heeft, op de plaats zelf waar het' na de marteling in het circus van Nero over de muur was gewor pen, kunnen de oudheidkundigen rustig naar nieuwe schatten zoe ken. Tijdens ons verblijf in de Heilige Stad in de herfst van 1946 by ge legenheid van de creatie van Kardi naal de Jong tot Prins der Kerk, was men reeds met deze graaf werkzaamheden bezig. Niemand mocht toen in de crypte van de Sint Pieter worden toegelaten, men wil de kennelijk nog geen ruchtbaar heid geven aan de belangrijke ont dekkingen die daar werden gedaan. Sindsdien echter zijn zij onder aanmoediging van de Paus met kracht voortgezet en men heeft eg steeds meer gevonden. In 1939, bij de dood van de vorige Paus Pius XI, deed men -de eerste vondst. De ze Paus wilde nl. zo dicht mogelijk bij de tombe van zijn voorga nger, Pius X begraven worden. Bij de in richting van het nieuwe graf stoot te men bij toeval door een muur, waarachter zich een ruimte be vond, die men met moeite in oude plattegronden kon terugvinden. In deze ruimte nu zijn sindsdien tal van prachtige oude sarcophagen, van heidense en christelijke oor sprong, aangetroffen. Tot vreugde van iedereen die gevoel heeft vooi de verering van de oudste reli- quiën tder Kerk, is thans besloten deze onderaardse ruimte onder de Sint Pieter in het Heilige Jaar voor pelgrims die IJome bezoeken, open te stellen. Het zal zelfs mogelijk zijn dat daar op de heilige graven, zoals dat ook in de catacomben zo treffend geschiedt, de H. Mis voor de pelgrims wordt opgedragen. Een van de bijzonderhede heeft ons dezer dagen De Maasbode ont huld. Het blad sprak van een won dermooie sarcophaag uit de vierde eeuw, waarop de aanbidding van het Kind Jezus door de Drie Ko ningen is afgebeeld en waarop een MOTORRENNER LO SIMONS BIJ TRAINING GEWOND De motorrenner Lo Simons uit Rijswijk is Zaterdagmiddag tijdens een training der K.N.M.V. op het circuit te Zandvoort voor de races op 8 Mei, met zijn Velocette uit een bocht gevlogen, over de kop gesla gen en met een gebroken imker sleutelbeen en verscheidene schaaf wonden aan beide handen in het Diaconessenhuis te Haarlem opge nomen. Het ongeluk geschiedde bij een duel tussen Simons en Loef van Rijswijk uit Den Haag, toen beide rijders tegelijk een bocht ingingen en Simons plotseling zo sterk moest afremmen om niet op van Rijswijk in te rijden, dat hij daardoor de bocht uitvloog. Zijn 500 cc. Velo cette werd ernstig beschadigd. kruis voorkomt in bas-relief. Dit was 't eerste kruis dat in deze vorm tot ons is gekomen. Wie zo 'ukkig zal zijn om het volgend j Rome te kunnen be zoeken zaï daar dus nog dichter dan vroeger reeds mogelijk was, de graven der heilige apostelen kunnen naderen en daar de heilige geheimen kunnenvieren in dezelf de sfeer waarin dat in de eerste eeuwen der Kerk het gebruik was. Het zal voor menigeen een aanspo ring zijn gevolg te geven aan het verzoek dat deze dagen via Radio Vaticana tot de wereld is gericht, om in 1950 naar Rome te komen, „opdat gij duidelijk in de leer van het Evangelie het laatste reddings anker moogt zien van onze arme samenleving Het is ook een merkwaardige co ïncidentie, dat men onder de St. Pieter weer dezelfde sfeer terug zal vinden die de eerste tijden van het Christendom in Rome geken merkt hebben. Ook toen was de kerk in een periode van grote on derdrukking. Ook toen ontstond er, evenals dat in onze dagen weer geschiede een kern van diepgelovige mensen, die met alle kracht het herstel van de zuiverheid van ons geloof willen veroveren naarmate de wereld daarvan steeds verder verwijderd dreigt te geraken. KOEIEN KRIJGEN EEN ACHTERNAAM Enige tijd geleden heeft het Fries Rundveestamboek bekend gemaakt, dat de leden voor hun vee een naam van oorsprong konden kiezen. Deze naam blijft dan voor het bepaalde vee geregistreerd en mag niet door anderen worden gedragen. Ver schillende boeren hebben voor de vaststelling van deze achternaam (het was reeds gewoonte, dat de koeien een voornaam kregen) laten uitzoeken, hoe de oorspronkelijke naam luidde van de plaats, waar zij wonen om deze oude naam in ere te herstellen. Van de ruim 4000 leden hebben voorlopig 160 een achternaam voor hun vee „aange kocht" (er moet namelijk voor be taald worden) en van deze 160 kozen er 30 een Friese. KONINGIN EN PRINS TER KERKE H. M. de Koningin en Z. K, H. Prins Bernhard hebben op de Eerste Paasdag de kerkdienst bijgewoond in de oude kerk te Soest, waarin ds. van Krügten voorging. NU MOETEN DE VROUWEN HET MAAR PROBEREN! WASHINGTON, 18 Apr. (Reu ter). Senator Margaret Chase Smith (Republikein uit Maine), heeft in een vraaggesprek voor de radio te Washington voorgesteld een wereldvredecongres te houden van vrouwelijke afgevaardigden, ook uit de Sowjet-Unie, daar „de mannen hun kans hadden gehad". Zij had het gevoel, dat wanneer er een half dozijn vooraanstaande vrouwen uit de V.S., Frankrijk, En geland en zelfs Rusland bereid was de methoden te bespreken om tot een wereldvrede te komen, zij iets zouden kunnen bereiken. „Vrouwen zouden de schijnbaar gevaarlijke impasse kunnen vermijden, die de mannen tot nu toe hebben bereikt", zo zeide zij. WALLACE GAAT OP „VREDESTOCHT" DOOR DE V.S. Henry Wallace, leider der Ameri kaanse Progressieve Partij, zal op 27 April a.s. ee.n „Vredestocht" door de V.S. beginnen, waarop hij vijf tien steden zal bezoeken. Hij heeft) drie afgevaardigden van Europese volksvertegenwoordigin gen uitgenodigd hem op deze tocht te begeleiden. Twee van hen Mi- chele Giua, lid van de Italiaanse socialistische meerderheidspartij, en Loster Hutchinson, Labour lid van het Britse parlement hebben reeds een visum voor de V.S. ge kregen. Het verzoek van Pierre Cot, onafhankelijk lid van de Fran se Kamer, wordt nog bestudeerd. THEO VAN ELFEREN NAAR ROME Zondagmiddag is de dirigent van het Haagse Matrozenkoor, Theo van Elferen, met de drie oudste leden van het koor, Bernard Kersbergen, Joop van Leijden en Jac, van der Lubben, met de Parijse trein van het station H.S., via Parijs naar Rome vertrokken, waar zij als af gevaardigden van het koor aan het aldaar te houden wereldcongres van knapenkoren zullen deelnemen. Het koor deed zijn directeur en de drie uitverkorenen uitgeleide en ook burgemeester mr. W. A. J. Vis ser deed van zijn belangstelling blijken. JONGEMAN DOODGESTOKEN Zaterdagavond is de 20-jarige Jacob Flokstra te Smilde door de eveneens 20-jarige Jan Bodenstaf met een mes doodgestoken. De da- J der werd onmiddellijk ingesloten. B. die juist zijn meisje naar huis had gebracht, passeerde op de te rugweg het café „Nieuwe Veen- hoop" te Smilde, toen F. die zich voor ht^ café ophield, hem aanriep. Er ontstond een woordenwisseling, die met het neersteken van F. ein digde. HET JUBILEUM VAN LOU BANDY De dertigjarige artistenloopbaan van Lou Bandy heeft de firma Re- nova te Apeldoorn aanleiding ge geven een plaquette van diens rechterhand te vervaardigen. Van het origineel, dat van aarde- wferk is gemaakt, zijn gebronsd gip sen afgietsels vervaardigd, welke in de handel zullen worden gebracht. Een deel van de opbrengst zal ten goede komen aan het Wilhelmina- kankerbestrijdingsfonds. G.G.C.-UITGAVEN Voor het Geert Grootegenoot schap zijn de artikelen die wijlen prof. R. L. Jansen O.P. in 1940—41 in het maandschrift „De Rozen krans" over de Apostelen schreef, gebundeld in een tweetal brochu res die resp. „Het Apostelambt en de zending der Twaalf" en in „De Twaalf Apostelen, Hun leven en werken" de afzonderlijke figuren behandelen. Waar wij „medeburgers der hei ligen en huisgenoten Gods (zijn), gebouwd op de grondslag der Apostelen en Profeten waarvan Christus Jezus de hoeksteen is" is het goed, kennis te nemen van deze in Mare taal geschreven brochuur- tjes over de verhevenheid en nood zakelijkheid van het Apostelambt en de invloed van hun persoon lijkheid op de Kerk van Christus. Pater Lucidius Verschueren O.F. M. beschreef de historie van „Het Huis van Bethleëm" van de Zus ters Penitenten te Haren bij Me- gen, dat de enige nog bestaande schakel is die in ons land de Re guliere Derde Orde van St. Fran- ciscus verbindt met de machtige Tertiarissen-beweging der Middel eeuwen. Een bijzonder welkome uitgave lijkt ons tenslotte de uit stekende vertaling die Zr. dr. M. Constanza C.R.S.S. leverde van de „Theotokos-Hymnen der Oosterse Kerk" waarin de Moeder Gods wordt bezongen met alle rijkdom van hoofd en hart in melodie en beeld die het Oosten weet op te brengen en waarin Zij vooral ook als de Koningin der martelaren en de Troosteresse naar voren treedt. Deze kleine bloemlezing uit de overvloed van de welhaast onbe kende hymnenschat der Osterse Kerk die met de pracht van de Akathistos een hoogtepunt bereikt, moge spoedig door meer vertalin gen gevolgd worden. Wij hebben Pasen gevierd. Ieder jaar opnieuw ervaren wij dit hoogfeest als een bron van geestelijke vernieuwing en kracht. Wij spraken onze Paas- biecht en hielden onze Paas communie. Zo past het goede katholieken. Wij geloven in de Verrijzenis van Christus. Aan de genade daarvan hebben wij willen deelnemen. Maar wat wij met geloof ontvangen heb ben, moeten we ook vasthou den in ons dagelijks leven. Ver- rijzenis-mensen moeten we zijn, d.w.z. het moet blijken, dat we het leven van de ver rezen. verheerlijkte Christus in ons dragen. Vasthouden, niet loslaten, volharden in onze Paas-qezindheid, dat is het wachtwoord! MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3