One in I 533.000 23 Republikeinse Senators zenden brief aan Truman R.K.A.F.C.-adspiranten tournooi r Kolping Boys verliezen de beslissingswedstrijd Helderse stuurman strandde aan de grens ALKMAAR EN OMSTREKEN J Eén dag Khalif' Drie dagen vastgehouden Vlucht op klompen Laatste nieuws WEERSVERWACHTING Brarid in ketelhuis van Oude Wal N.V. MARKTOVERZICHT PURMEREND Militair geweld" van de Nederlanders Indonesië veroordeeld in Geen re Proti Zilveren t gehul PAG. 2 Woensdag 20 April 1949 Wat? Alweer dat Adspiranten- tournooi? Ja natuurlijk en waarom niet? Ik ben veel te blij, dat het N.H.D. deze stukjes steeds op neemt. En bereidt u maar vast voor: er zullen nog v*el meer stukjes volgen! Of er dan weer gespeeld is? Ja natuurlijk! Nee, niet op eerste Paasdag natuurlijk, want dan voetballen goede katholieken niet. Maar op Paaszaterdag en tweede Paasdag is 't er weer duchtig van langs gegaan hoor! Ja. nog steeds om die beker en die lauwerkrans. Enige elftallen zijn weer een stap verder gekomen op de weg naar het begeerde einddoel, andere elf tallen wisten het zover niet te brengen en moesten een weekje op dezelfde plaats blijven staan. Maar voor ik de uitslagen be kend maak. eerst even een woordje vooraf tot Kolping Boys. Ja jon gens, dat was een lelijke fout, die ik daar gemaakt heb, want A had niet gewonnen hè! Ik merkte het later zelf ook en Ton Bos heeft me niet eens hoeven op te bellen om de fout te herstellen. Dat zal me geen tweede keer overkomen, hoor! En nu dan de uitslagen: Afdeling A: Tuinranders aRKAFC b 12 Berdos a—HSV b 2—0 Limmen aRKAFC a 010 Afdeling B: RKAFC f—Limmen c 71 Limmen bHSV e 61 Berdos b—RKAFC d 1—1 RKAFC eDuinranders b 11 Ja. dat is weer een hele lijst ge weest en wat een uitslagen he! In afd. A wist RKAFC a ziqji door een korfbalzege op een ge havend Limmen a aan de kop te plaatsen. De Duinranders konden 't tegen RKAF'C niet bolwerken en moes ten met 21 't loodje leggen. Vol houden jongens! De 20 nederlaag van HSV b was nog niet eens zo gek tegen een A-elftal! In afd. B wisten de mannen van Jan Admiraal zich aan de kop te plaatsen, daar RKAFC het on danks een groot veldoverwicht niet verder wist te brengen dan een (gelijk spel. Ook de kleine Duinrandertjes wisten het in een pittige wedstrijd tot een gelijk spel te brengen. De RKAFC-ben- jamins ^arttcn goed met een grote overwinning op Limmen c. En dan HSV c! Ja. die hebben het verkeerd begrepen! Toen ze de vorige keer met 60 verloren, scheef ik: nu geen G0 meer hoor! Ze hebben die raad opgevolgd en nu met 61 verloren. Zo was het niet bedoeld, jongens! En dat met „Spreeuw" als midvoor. Nu de „CHRISTOPHER BLAKE" Abonnementsvoorstelling ALKMAAR. Op Vrijdag 22 April, als laatste abonn. voorstel ling van Serie C, brengt het Rot terdams Toneel het zo bekend ge worden „Christopher Blake" van Mass Hart, waaraan niet minder dan 20 artisten hun medewerking verlenen, w.o. Rie Gilhuys, Joan Remmelts. Ko Arnoldi. Jan Velze- boer, Paul Storm, Richard Flink en Adolf Rijkens. De jonge acteur Jan Velzeboer speelt de titelrol, van welke creatie „De Groene" schreef: Wat de jonge Jan Velzeboer deed als de zoon, was zo innig en zo mooi van natuurlijkheid en door- leefdheid, dat het een uitbeelding werd, die ons zal heugen. ..Chris topher Blake" is een prachtig stuk, een van de mooiste die ons toneel na de oorlog bereikt hebben. Handelsblad: „Het sociale probleem der echt scheiding wordt aldus op een even originele als spectaculaire wijze voorgesteld hét stuk is interessant en vernuftig en' weergaloos knap...." Ook voor niet abonné's zijn nog losse kaarten verkrijgbaar op goede plaatsen. WAAROM IN ALKMAAR GEEN PASSIE-AVOND? ALKMAAR. Met belangstelling hebben wij in de Goede Week het doen en laten van onze talrijke Katholieke verenigingen in de stad gadegeslagen. Zoals gebruikelijk, werd deze herdenkingsweek van Christus' Lijden en Dood ingezet met eén zinvolle Palm-Zondagvie- ring en in de daarop volgende da gen was de sfeer in het vereni gingsleven gekenmerkt door een waardige rust. Wat ons echter wel bevreemdt is, dat er in heel ka tholiek Alkmaar geen initiatief kon worden opgebracht om door een stijlvolle en stemmige Passie-avond zoals dat toch in vele andere, en kleinere plaatsen wel kan. nog eens bijzonder onze erkentelijkheid te betuigen voor Christus' Zoenof fer en Zijn Kruisdood waardig te herdenken. Straks maken wij ons weer op de dood van onze geval lenen te herdenken, hun gedachtenis te eren, een prachtig gebaar. Maar hoe komt het, zo hebben wij ons afgevraagd, dat de vele katholieke verenigingen in Alkmaar dat. niet kunnen, bij de gedachtenis van Christus' Kruisdood? Met ons heb ben velen dit als een gemis aan gevoeld. Misschien kan er het volgend iaar een initiatief worden genomen. Wij zullen zeker klaar staan dat naar vermogen te steunen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Geert K., zoon van J. Koster en M. van Wie ren; Andrea H„ dochter van G. E. H. Fuhren en T. A. Wallaard; Harmpje. dochter van D. van Dijk en A. VisscKer; Hans G„ zoon van J. Vis en B. van Viegen; Gerardus, zoon van A. Verdwaald en H. J. Grapendaal: Wanda, dochter van N. Wester en A. van der Meulen; Gus- taaf, zoon van H. F. Nagel en G. Nicolai: Elizabeth C., dochter van J, Mourik en A. Hogers: Hendrikus, zoon van C. A. Warmenhoven on C. M. van Leeuwen: Grietje, dochter van J. Hilger en M. de Border. Gehuwd: Durk Nijdam en Sierdtje Hillema. EXAMEN HAARSPECIAL1ST ALKMAAR. Te Sneek behaalde onze stadgenoot de heer J. B. Geels op Tweede Paasdag het diploma medisch haarspecialist. volgende keer geen 62, maar winnen hoor.. En tot slot dan het programma voor de volgende week: Zaterdag 23 April: RKAFC f—HSV d 2.15 uur. Duinranders bBerdos b 2.15 u. Limmen b—Kolp. Boys b 2.15 u. Zondag 24 April: HSV b—RKAFC c 1 uur. Limmen c—RKAFC d 12 uur. Limmen aHSV a 1 uur. Kolp. Boys aDuinranders a 1 u. Berdos aRKAFC b 1.15 uur. De jongens van Zaterdag mop peren natuurlijk: Hé, wat vroeg! Maar denk eens aan 4 uur! 4 uur? Ja. HollandFrankrijk! O ja! Fijn hé, zo vroeg, dan kunnen jullie luisteren! Nou en of! Juist, zo moet ik het hebben! ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Americain: 20 jaar op wacht, alle leeft.; A.B.T.: Onder zwarte vlag. 14 jaar; Harmonie: Een koninkrijk voor een huis, alle leeft.; Victoria: De Zesdaagse, alle leeft. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingcl 26, telef. 2290. V- Kajottersnieuws ALKMAAR. Hedenavond staat op het programma van de bijeen komst in het gebouw aan het Var- nebroek de bestudering van het jaarprogramma middels een inlei ding 'door de aalmoezenier. Ook niet-leden zijn welkom ter ken nismaking met het werk van de K.A. ALKMAAR. De Maandag j.l. op het Bergen-terrein gespeelde wedstrijd tussen Callantsoog en Kolping Boys is met een 2—1 voor sprong voor Callantsoog geëindigd. Na enige verkenning aan beide zij den werd in de Ge minuut door K-B linkervleugel een afgemeten pass voor het vijandig doel gege ven doch de links-binnen Jonge- bloed werd de weg versperd en te recht wees scheidsrechter Groot naar de witte stip, maar de bal werd keihard tegen de lat gescho ten. Geenszins werkte dit deprime rend op de Kolping-Boys. die van minuut tot minuut in de aanval bleven. Evenwel weet de K-B links-binnen na korte tijd prachtig in te schieten, maar hij had de bal eerst met de hand gestopt. Een ruim kwartier na de aanvang weet de kleine Smit van K-B netjes dé Callantsoog achterhoede te omspe len. maar hij werd evenwel hard handig van de bal gewerkt en meost wegens een schouder-bles sure het veld verlaten. De toege stane strafschop werd op keurige wijze door de goed spelende doel- verdediger van Callantsoog tot een corner gestompt. Het spel, hoewel fors aan beide zijden, werd door scheidsrechter Groot in goede banen gehouden. Callantsoog weet plotseling het spel snel te .verplaatsen doch ook het juiste schot ontbreekt aan deze zijde en keeper van de Gragt be hoeft slechts eenmaal in te grijpen. Dan zien we een mooie voorzei van de K-B rechtsbuiten, maar de bijna niet te missen kans wordt tot en na enig heen en weer getrap op ieders verbazing onbenut gelaten het middenveld fluit de scheids rechter voor de rust. 0-0. De tweede helft is nauwelijks 5 minuten oud of een fout in de K-B achterhoede wordt na een voorzet van. de Call, linksbuiten netjes door hun spil ingekopt en was voor de K-B doelverdediger onhoudbaar. Geen tien minuten laler gaat het tweede tegenpunt, welke afkomstig was uit een van links genomen cor ner welke- door Call: op sublieme wijze werd ingekopt. Het spel wordt er nu niet beter op en K-B gaat van plaatsen ver wisselen doch dit brengt geenszins verbetering in de ploeg en het verband raakt vrijwel zoek. Niet temin gaari er vele kansen voor K-B verloren en de veldmeerder- heid, wat ze practisch de gehele wedstrijd gehad hebben, blijft ge spaard. Drie minuten voor het einde weet de K-B linksbinnen, na goed doorzetten, een schitterend doelpunt te scoren. 21. Hoe hard er in de laatste minuten ook nog voor de geijkmaker gewerkt werd het dik verdiende doelpunt bleef n ALKMAAR. Joh. Kuiper heeft met zijn zangklassen weer veel succes gehad en de talrijke aanwe zigen in 't Gulden Vlies hebben 't beslist niet kwalijk genomen, dat men met Otto Ludwi.g's operette weer eens een oud paardje van stal haalde; integendeel men heeft het ten zeerste gewaardeerd. En weer leefde men mee met de droom van Hassan, die voor één dag Khalif was, hetgeen tot ver makelijke situaties aanleiding gaf. In deze operette komt vrij veel koorzang voor en hier liet dan ook de dirigent zijn kans niet voorbij gaan. De kinderen zongen de koren zuiver en geanimeerd en volgden de intenties van de dirigent vrij goed op; zo vormde deze factor weer de sterkste kant van de avond. Wat het toneelgebeuren betreft, bleek men goed rolvast te zijn. Jac. Beentjes als Khalif, sprak met goede voordracht. Habib, de woe keraar wist zijn rol temperament vol voor het voetlicht te brengen. Een extra compliment verdiende Kees Lengers als Hassan; deze jeu,gdige speler scheen van plan kenkoorts geen last te hebben en speelde zijn rol zeer vrij, zoals z"n hart hem dat ingaf; bovendien be zit hij een bijzonder aardig stem geluid. De overigen gaven het beste van hun krachten. Met een simpel décor, en zelfs een paleis zonder décor, wist men toch enige kostelijke tafereeltjes te geven, bijv. dat van „de kok van de Khalif", en laten we die schat tige Chineesjes vooral niet verge ten. Het dansje o.l.v. Annemarie Kühne was eenvoudig maar zéér goed. Het strijkorkest met aan de vleugel Johan van Engelen, zorg de voor een zeer goede begelei ding en het was opvallend, hoe goed hier de dynamische schake ringen in acht werden genomen. Dit groepje amateurs had alzo een belangrijk aandeel in het succes. De heer Kuiper mocht uit waar dering voor zijn werk van een lief klein kekje, bloemen in ont vangst nemen. Met grote aan dacht werd het sprookje gevolgd en het vele vele applaus was dan ook deze avond welverdiend. De regisseur A. Jonker gaf blijk, zijn taak met toewijding te hebben verricht, maar had in de groepen wat meer beweging kunnen bren gen. Zo hebben Joh. Kuiper s zang klassen hun goede reputatie weer weten te handhaven. W. SCHREURS. uit- De zeer beheerste scheidsrech ter fluit het einde en begrijpelijk verlaat Call, juichend het speel veld. Zij kregen o.i. meer dan hun toekwam. EEN MOOI SUCCES ALKMAAR. In het, tijdens de Paasdagen uitgeschreven solis ten-concours door de Koninklijke Dordreehtse fanfare te Dordrecht, behaalde de heer Jan Ruis, lid van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" in de eerste afdeling, met basinstru- ment een eerste prijs met 95 pun ten. De heer Ruis werd aan de pia no begeleid door de heer P. N. Joosen. dirigent van Caecilia. Aan bovenstaand concours namen 124 solisten deel. Voorwaar een mooi succes voor genoemd lid, dirigent en St. Caecilia. R.K.V.V. Hugo Boys HEERHUGOWAARD-NRD. Zo wist het eerste elftal het dan Zondag j.l. niet verder te brengen dan een gelijk spel tegen St.-Vic- tor. Wij kregen de indruk, dat Hugo- Boys het in het begin een beetje te gemakkelijk heeft opgevat. Maai deze kleine gemakzucht hebben zij in de tweede helft omgezet in vu rig enthousiasme. Want toen is St.-Victor door het oog van de naald gekropen. De andere elftallen waren allen vrij. Zaterdag a.s. worden alle leden verwacht op de algemene leden vergadering in de zaal van de heer Jac. Groenland. De volgende punten zullen o.a. ter sprake worden gebracht, de training en de viering van het 3de lustrum. Dus Hugo-Boys leden allen aan wezig, want dit zijn belangrijke punten. H, BoysSt. Victor 22 St. Victor was technisch daaren tegen iets beter en was met haar aanvallen dan ook iets gevaar lijker, wat ook al gauw bleek toen Bijvoet St. Victor de leiding gaf. 0—1. Het was voor H.B. dan ook di rect niet gemakkelijk om in deze periode gelijk te maken aangezien zij zich niet te veel in de aanval kon wagen. Toch gelukte het H.B. om gelijk te maken doordat Pancras wist door te breken en de Boer het nakijken te geven Tien minuten na de rust wist St. Victor toch weer de leiding te ne men doordat hun middenvoor zich op keurige wijze wist vrij te spelen en de keeper van H.B. met een strak schot te passeren. 12. H.B. begon nu weer alles op de aanval te gooien en de keeper van St. Victor moest er nu steeds aan te pas komen, wat hem ech ter goed af ging. Menige aanval wist hij dan ook op keurige wijze af te slaan Eindelijk wist H.B. even voor het einde door G. Groot toch nog de stand gelijk te maken en in deze wedstrijd toch nog een eervol 22 gelijk 'spel te behalen. Geslaagd optreden Duo Wi-Jo HEERHUGOWAARD-NRD. dp Tweede Paasdag traden in de zaal van de heer Jac. Groenland alhier, op het Kleinkunstgezelschap Duo „Wi-Jo". Zij gaven deze avond een jubi leum-voorstelling ter gelegenheid van hun 15-jarig bestaan. Dit artisten-groepje deed de aan wezigen van tijd tot tijd gieren van het lachen door hun vlotte schètsjes en opgewekte melodieën. De door de „Marjo's" met guitaar cn accordeon naar voren gebrachte liedjes waren schitterend en de beide dames A. Hof en R. Brink man, hadden een ovatie in ont vangst te nemen. De nieuwste cre atie van deze avond was het West- friese „Saar en Sien." In deze voor dracht werd door het duo „Wi-Jo" naar voren gebracht, hoe twee oude vrouwtjes met elkander kunnen zitten te keuvelen. De monden gingen open van ver bazing, toep de goochelaar-telephaat Remidol op het toneel kwam. Deze illusionist werd met een daverend applaus bedankt. Verder willen we nog aanhalen de boerenvoordracht Van „Jaap en Jans." „De avond in Tirol" en „Het spook mysterie." Het optfeden is in één woord af. Maar last not least kwam „de vrolijke xylofonist." Velen onzer plaatsgenoten hadden zo iets wel eens voor de radio gehoord, maar op deze avond was het' voor een ieder zichtbaar, welk een behen digheid er aan te pas komt om goed xylofoon te spelen. Dit prima cabaretgezelschap bracht een avond van uitbundige vrolijkheid en we mogen wel zeg gen dat de heer Groenland uitste kend in zijn keus geslaagd is. Wij zien verlangend uit naar de dag, dat wederom zulk een gezel schap op dé planken verschijnt. Feestavond HEERHUGOWAARD ZUID. De Ned. R. K. Middenstandsbond afd. H. H'waard Zuid organiseert met de door een aantal harer leden gevoerde verkoopactie op Dinsdag 26 April a.s. in de zaal van de heer v. d. Heiligenberg een Knal Feest avond. Iedere klant die 400 zegels heeft krjjgt een plaatsbewijs. Naar wij vernemen is de belang stelling voor deze avond al heel groot. Het belooft inderdaad iets leuks te worden. Een Cabaretgezel schap genaamd de Optimisten zal optreden. Een accordeontrio zal het muzikale gedeelte verzorgen en voor consumptie enz. wordt ook gezorgd. Wij wensen de R. K. Middenstandsbond afd. Zuid veel succes toe. De Huigenotcn komen weer HEERHUGOWAARD ZUID. Door de R. K. Gem. Toneelver. de Huigenoten is in studie geno men het buitengewone mooie to neelstuk „De Nieuwe Dageraad". Het is een spel van verzet - moed verraad en Nazigeweld, welke zich afspeelt in de oorlogsparen 1940 1945, tijdens de bezetting in de buurt van Rotterdam. De data's van opvoering zijn begin Mei. We komen er nog nader op terug, maar bevelen deze toneelavonden reeds in ieders belangstelling aan. BURGERLIJKE STAND H. HUGOWAARD. Goboren: Anna Maria d. v. J .Snoek en H. Tamis D 107; Pieter Wilhelmus z. v. J. Molenaar en M. A. Spaansen F 21; Johanna Anna Maria d. v. J. J. Dekker en A. M. van Kleef C 81; Josina Maria Clasina d. v. J. J. de Wit en C. M. Kager C 49b; Geer- truida Catharina Maria d. v. P. J. van Langen en C. M. Broers E 46; Clasina Theresia d. v. J. M. Snoek en C. T. Appelman G 52; Maria An na d. v. P. Groenveld en A. Pater B 150; Jacoba d. v. H. Glas en S. J. van Marrum G 1; Alida Antje 4. v. G. C. Klaij en G. Kamp B 87; Nicolaas Jozef z. v. T. J. Oudhuis en M. Dekker B 173; Jozef Simon Petrus z. v. H. van Stralen en A. C. Danenberg G 35a; Af ra Alida d. v. W. Cornelisse en N. de Wever C 55 Wilhelmina Maria d. v. P. Does en E. Stet G 237; Adrianus Nicolaas z. v. C. Bijvoet en C. Groenveld H 18; Catharina Marga- retha Maria d. v. J. F. Norsink en J. G. Takken D 58k; Caecilia Jo- zephina Maria d. v. M. Dekker en M. C. Dudok B 196; Anna Maria DEN HELDER. De eerste stuurman van de IJmuiden 5, de heer v. d. Wijk uit Den Helder, heeft aan de Nederlands-Duitse grens te Rammelbeek bij Dene kamp een onaangenaam avontuur beleefd. Tegenwoordig vissen Nederlandse boten in de Oostzee en teneinde de vis zo snel mogelijk naar Ne derland te vervoeren rijden extra vrachtauto's van de Oostzeehavens naar ons land. Toen dezer dagen de IJmuiden 5 in Lübeck landde stond een vrachtauto gereed om de lading direct naar Nederland te brengen. Ook de heer v. d. Wijk begaf zich aan wal, want hij had van de reder toestemming gekre gen om de Paasdagen bij zijn vrouw en vier kinderen in Den Helder door te brengen, waartoe hij met de vrachtauto kon mee rijden. Zijn ontscheping verliep zonder moeilijkheden, want zijn papieren bleken in orde te zijn. Toen de auto echter bij de Duitse grenspost te Rammelbeek arri veerde maakten de Duitse douane ambtenaren er bezwaar tegen de heer v. d. Wijk te laten passeren. Hij had nl. geen zg. exit visum in zijn pas. De Engelse chef van de douanepost werd er bijgeroepen en deze verklaarde kort en bondig, dat de stuurman zo snel mogelijk naar Lübeck moest terugkeren aangezien hij niet in het bezit der vereiste papieren was. Alle pogingen die in het werk werden gesteld om de Engelse ambtenaar te vermurwen, waren tevergeefs, ondanks het feit, dat uit het monsterboek en andere bescheiden overduidelijk bleek,, dat de heer v. d. Wjjk te goeder trouw was. Hij moest gekleed in zeemansplunje en op klompen, op de grenspo-tt achterblijven en degen. vrachtauto, waarop zich ook zijn bagage bevond, reed door naar IJmuiden, Drie lange, vervelende dagen heeft de Nederlandse zeeman op de grenspost doorgebracht. Want hij was niet in het bezit van Duits geld om naar Lübeck terug te ke ren en een per telefoon gedane poging om de hulp van de Neder landse consul in Oldenburg te ver krijgen, schijnt geen succes te heb ben gehad. Het ergste was, dat de Engelsen hem aanvankelijk niet eens te eten gaven, de heer v. d. Wijk ontving alleen wat brood van de Duitse kommiezen. Toen later een ander Britse ambtenaar ver scheen gaf deze hem ook wat brood, maar warm eten kreeg hij gedurende die drie dagen niet. Tot men aan de overzijde van de grens lont rook. Zodra de daar gestation- neerde douane-ambtenaren en ma rechaussees hoorden van de moei lijkheden waarin hun landgenoot verkeerde, zonden ze ijlings eten. En niet lang daarna zag men een ongewoon schouwspel: terwijl de Duitse kommiezen bezig waren auto's te controleren, kwam een man op klompen, waarvan de één nog gebarsten was, aanhollen. Zijn vlucht werd direct ontdekt, maar bijtijds bereikte hij de brug over de Rammelbeek zodat hij op Ne derlandse bodem was. Dc Britten eisten onmiddellijk zijn uitlevering maar de marechaussees, die ijlings instructies hadden ingewonnen Van hun superieur, weigerden perti nent. De papieren van de heer v. d. Wijk waren volkomen in orde en vanzelfsprekend dacht men er niet aan iemand, wiens Nederland se identiteit onomstotelijk vast stond aan de Britten over te ge ven. Integendeel: de stuurman ver kreeg alle mogelijk hulp, zodat hij de Paasdagen bij' vrouw en kinderen heeft kunnen doorbren- d. v. J. Konijn en R. M. Breed B 133; Nicolaas Jozef z. v. J. van Schagen en C. M, de Moei B 214; Theodorus Johannes z. v. J. van den Berg en M. E. Jonker G 93; Petrus Hendrikus Thomas z. v. T. R. Vlaar en J. P. Overtoom G. 176a. Ondertrouwd: Johannes Gutter te Opperdoes en Arietje Zwier al hier; Cornelis Gerardus Schouten en Maria Anna Tesselaar beiden te HeerhugowaardA. M. Staade- gaard te Bergen NH en Cornelia Catharina Molenaar alhier; Corne lis Johannes Zuurbier en Catharina Margaretha Maria Weel beiden al hier; Nicolaas Joseph Mak te Ob- dam en Johanna Elisabeth Veld man alhier; Adrianus van Polanen en Magdalena Maria van DijR bei den alhier. Getrouwd: Petrus Johannes Vel zeboer, te Heiloo en Cornelia Jo hanna Ursem alhier; Adrianus Martinus Staadegaard te Bergen NH en Cornelia Catharina Mole naar te Heerhugowaard. Overleden: Gerrit van Twisk, 39 jaar, echtgenoot van J. de Boer. ingekomen: Maria G. van Scha gen B 127 R.K.; Gerardus P. Stroo- per G 298 R.K.; Zita M. Mulder G 91 R.K. Catharina Koopman B 246 R.K. Douwe Hoekstra en gezin B 187 Ger K.; Gouganka S. Smit B 151 R.K. Anna C. Put G 85 R.K.; Adrianus Th. Stuijt, G137a R.K. Vertrokken: Cornelia A. Rood Obdam Dorpsstr. 123 R.K.; Corne lia J. Ursem Heiloo Herenweg 140 R.K.Klaas Zwier en Gez.. Canada Ontario Geref. Kerk.; N. Molenaar Alkmaar, Overdiestr. 32 R.K.; Theodorus J. Weel Goirle-Nieuw- kerk 2 R.K. Floris Korver, Midwoud Oostwoüd 37 N.H.; Frans P. Schin kel, Roermond, Lindanusstr. 2 R.K. Petrus N. Strooper, Hoogwoud R.K. Cornelia Berkhouwer 's Gravenha- ge Sadéestraat 12 N.H.; Catharina A. Vader Oudenbosch R.K.; Fran- ciscus Groot, Akersloot Dorpstrraat R.K.Bernardus Doodeman, Bever wijk, R. Aeijiszweg 5 R.K. Cathari na H. Schouten, Hensbroek A 113 R.K.; Adrianus Vader, Obdam Dorpsstraat 113 R.K. Bavo-nieuws URSEM. In een stevig ge speelde wedstrijd met spanning van 't begin tot 't einde, heeft Bavo zich door 'n 20 zege op Forward 2 door de voorcompeti tie van 't Gouden Kruis heen we ten te werken. Wie onze volgende tegenstander zal zijn, is nog niet bekend. Het 3e speelde tegen Forward 3 voor de competitie en wist tegen wind in de stand gelijk te houden. Na rust echter scoorde de Horinezen nog 4 maal, zodat met 51 de nederlaag kwam. Onze adsp. komen er met de week beter in. Deze keer hadden ze nog al met pech te kampen, waardoor ze 'n 21 nederlaag leden tegen St. George a. De b- tjes speelden 'n derby tegen Ur sem a en hier was de stand 22. Voor Zondag hebben we: St. Bavo 3Sporters 3; 2.30 u. St. Bavo aD.W.B. a; 1.15 u. De wedstrijden worden gespeeld in de Schermer. Diegenen die 'n kaart hebben geloot voor Holland Frankrijk moeten deze afhalen Donderdag of Vrijdag bij de se cretaris aan 't nieuwe adres, Rus tenburg 31. Benefiet-avond BURGERBRUG. Onze dorps kleuterschool worstelt met finan ciële tekorten. Op de laatste ouder avond is dit „in den brede", be sproken. Nu wordt er Zaterdag a.s. een poging gedaan om, gedachtig het „Luctor et emergo". het geldge- worstel weer eens enkele maanden te ontzwemmen. Er wordt, namelijk in Café Visser een cabaretavond gegeven ten bate van de geleegde schoolkas. De humoristische „geweldenaar" J. Lansdaal uit Mijdrecht is op die avond van plan om ons dorp te doen schudden op zijn toch al zo wankele grondvesten. Als dessert wordt gepresenteerd: muziek, .vlie gend rad en „polonaise". Hoe schoon dat alles draaien zal!! De kleuters kunnen zich vast na de Paasvacantie weer rustig langs de landwegen naar hun school spoeden. De humoristische seance begint Zaterdagavond om 8 uur. Sfeun Wettig Gezag BURGERBRUG. Dit „Natio naal Instituut" belegde een bijeen komst in de zaal van C. Schrieken aan de Burgervlotbrug. Het aantal aanwezigen, die dus gehoor hadden gegeven aan de hun toegestuurde persoonlijke oproep, was niet groot, doch zoals de inlei der, burgemeester Breebaart hoop te, was dit dan een selectie. Het doel en het nut van het In stituut werden vervolgens belicht en er werd gewezen op het persoon lijk belang dat de dienstplichtigen van de lichtingen 1941 tot en met 1944 hebben om tot de Nationale Reserve toe te treden. Bij een even tueel oproepen van deze lichtingen zijn de toegetredenen dan vrij van kazernering en kunnen dus hun be roep blijven uitoefenen. Een interessante smalfilm liet de tegenwoordige militaire opleiding zien, zoals die thans o.a. in de stormschool Bloemendaal wordt ter hand genomen. Een wrange tegen stelling hiermede vormden de „beelden' van voor 1940. R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP. De beslissing over de bezetting van de onderste plaats in klasse 2C is gevallen en zoals wel meer gebeurt, is de overwinning terecht gekomen bij de ploeg, die er uitgesproken het minste recht op had. Het was een forse wedstrijd, wel ke onze jonge sympathieke links buiten een gekneusde bovenarm op leverde. Van harte spoedige beter schap, Nico! Jammer, dubbel jam mer was het, dat de penalties on benut werden gelaten, anders was de overwinning zeker bij Kolping Boys terecht gekomen. Toneelopvoering SCHERMERHORN. Op 2de Paasdag bracht de toneelvereni ging „Amicitia" alhier ten tonele „Tot wederdienst bereid". Zowel de hoofd- als andere rollen waren in goede handen en werden goed vertolkt. Ook de meubilering, verzorgd door de fima H. Wübbe Co. alhier, bracht de passende sfeer op het toneel. GRAP OF DIEFSTAL? EGMOND AAN ZEE. Terwijl de Familie de G. in feestelijke stemming bijeen was om de Kope ren bruiloft te vieren, kwam men te ongeveer middernacht tot de on aangename ontdekking, dat de auto van de heer G. van het erf verdwe nen was. Onmiddellijk gingen alle feestgangers op zoek, daar men aan vankelijk dacht, dat de een of ander een grap had willen uithalen. Het gehele dorp werd afgezocht, doch het pas aangeschafte bestel- wagentje was en bleef weg. Het is te begrijpen, dat de pret voor die avond verdwenen was. Nadat de heer de G. de volgende morgen weer met de bakfiets er op uit was getrokken, kwam men hem mededelen, dat zijn bestelwa gen was gevonden, in de duinen acht er deiHendrikStichPrnsgen achter de Prins Hendrik Stichting. Was dit als grap bedoeld? Dan zijn deze grappenmakers wel wat te ver gegaan, om zo een intiem fa miliefeest totaal te bederven. Schaakwedstrijd „De Egmonden" EGMOND AAN ZEE. A: J. van DonJ. Valkering J. ZijpG. v. d. Brink J de WaalH. Franse B: A. GroenJ. Hopman J. Hopm.anA. Groen W. KraakmanW. de Vries afgebr. 0—1 1—0 1—0 0—1 0—1 De Bulgaarse legatie te Washing ton heeft het Amerikaanse Ministe rie van Buitenlandse Zaken verwe ten, het Amerikaanse publiek ver keerd voor te lichten over de reden van Dimitrof's afwezigheid. Dimitrof heeft volgens de legatie verlof we gens ziekte. Generaal Clay, de Amerikaanse gouverneur in Duitsland, heeft ge rapporteerd, dat in Maart het aantal werklozen in de Brits-Amerikaanse zóne met 94.000 steeg en opliep tot 1.132.000 personen. In dezelfde maand kwamen in West-Berlijn 768 vluch telingen uit de Sovj'et-zöne en arri veerden gemiddeld 300 Duitse krijgs gevangenen per dag uit de Sovjet- Urie. DE TOEKOMST DER ITALIAANSE KOLONIËN LAKE SUCCESS, 19 April. De helft van de leden van de V.N. heeft zich thans uitgesproken over de toekomst van de vroegere Ita liaanse koloniën. Het is echter nog geenszins te zeggen, welke be slissing de algemene vergadering zal nemen. De 29 verklaringen, die tot dusver over dit onderwerp zijn afgelegd, geven het volgende beeld: 17 landen verklaarden zich voorstander van een Brits trust schap over Cyrenaica en terug gave van Somaliland aan Italië onder een trustschapsovereen- komst. 12 landen spraken zicli uit voor herplaatsing van Tripolitanië onder Italiaans bestuur en 10 er kenden de Franse aanspraken op het besturen van de Fezzan. De grootste mate van overeen stemming werd tot dusver bereikt over de Ethiopische aanspraken op een deel van Erithrea, waar door het toegang tot de zee zou krijgen. Van de 29 landen waren hiervan 21 voorstander. Hoewel dit voorlopige beeld een zekere mate van overeenstemming toont wat betreft bepaalde delen van het probleem, vrezen diplo matieke waarnemers hier, dat men bij het zoeken naar een oplossing voor de gehele kwestie in eén im passe zou kunnen geraken. Afgezien van mehingsverschill.en over details van het bestuur, schijnt de politieke commissie zi£h te ver delen in tw,ee groepen, die ver van elkaar staan, nl. zij, die een alge meen beheer van de V. N. over alle- koloniën wensen en zij, die indivi duele trustschappen voorstaan. De voornaamste aanhangers van de eerste groep zijn de Sowjet- Unie, de Arabisché Staten en India. Naar verwacht wordt, zal deze groep bij een stemming 18 stemmen kunnen opbrengen. Hoewel dit stemmenaantal niet voldoende zou zijn om een voorstel aangenomen te krijgen, wordt het waarschijnlijk geacht, dat het groot genoeg is om te voorkomen, dat een ander voor stel met een meerderheid van twee derden wordt aangenomen. Met veel belangstelling is een voorstel van India ontvangen, dat de grote mogendheden buiten het bestuur van de koloniën wil laten. Het is nog te vroeg om te kunnen beoordelen, hoeveel steun uit denk beeld zal krijgen. Volgens sommige kringen heeft het dit voordeel, dat het bestuur van de koloniën geen punt van meningsverschillen tussen de grote mogenuneden zou worden, xoo jaq Uaiz uajeuiojdip agiuiuiog als een voordeel, dat 'de Sowjet- Unie geen zeggenschap zou krijgen in het bestuur van Noord-^irikaans gebied. Medegedeeld door het K.N M.I. te De bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: TIJDELIJK ENIGE REGEN! Aanvankelijk toenemende bewol king met vannacht en in de vroege ochtend tijdelijk enige regen en matige zuidwestelijke wind. Later op de dag opklaringen en vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. is het giro-nummer van Radio Anno Santo, Amsterdam. Heeft U al' gegireerd? Doe het dan vandaag! U kunt ook een post wissel sturen aan Radio Anno Santo, Amsterdam. Of een briefkaart, met ten hoogste een gulden aan postzegels aan de adreszijde beplakt, eveneens adres: Radio Anno Santo, Am sterdam. Doe het vandaag. Dan komt, na de mooie eerste klap van 600.000 gulden, het millioen vol, en dat nog vóór 1 Mei, zoals de bedoeling is. Help mee het geschenk voor Z. H. de Paus te voltooien. BRANDWEERPLOEGEN VOORKWAMEN ERGER BERKHOUT. In het ketelhuis van de Chemisch-Pharmaceutische fabriek Oude Wal N.V. te Berkhout, is gisteravond vermoedelijk tenge volge van gasontwikkeling, een steekvlam omhooggeschoten, die in een ommezien de kap van het ketel huis in lichterlaaie zette. Fabrieksarbeiders sloegen alarm en in zeer korte tijd bond de Berk- houter brandweer de strijd met de vlammen aan. Ook de brandweer ploegen van Bobeldijk en Hoorn verleenden haar medewerking, als mede de brandweer van Avenhorn, die echter geen water meer be hoefde te geven. Het dak van het ketelhuis is ge heel afgebrand en ook de ketel werd door de vlammen aangetast. Om uitbreiding van de brand te voorkomen, iets wat gezien de brandbare materialen, die in de fabriek liggen opgeslagen, zeker niet denkbeeldig was, moesten om liggende panden worden natgehou- den. De woning achter de fabriek liep hierdoor ernstige waterschade op. NEDERLAND-NRD. IERLAND (JEUGD) 2—0 AMSTERDAM, 19 April. Na een snelle wedstrijd heeft het Nederlandse jeugdélftal Dinsdag avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam een volkomen ver diende 20 overwinning behaald op het jeugdelftal van Noord-Ier- land. De ruststand was 10. Was het aantal runderen dat aan gevoerd werd een record, dat slechts viermaal in de laatste kwart eeuw werd bereikt, ook het bezoek was heel druk. Het aantal vette koeien overtrof ook dat der laatste weken. Maar het was dan ook al reeds in de vroegte te zien, dat er veel kooplust was, daar er op de verse melkkoeienmarkt, die anders nooit zo vroeg is, meer leven was. Maar met de geldekoeien was het al heel goed. Wel hielden de hoge vraagprijzen iets tegen, maar de goede kwaliteitsbeesten waren vrij vlug verhandeld en met vastere prjjzen. Ook het jonge vee en voor al de graskalveren waren heel aar dig gevraagd, waardoor dan ook de prijzen aantrokken. Met de fokkalveren was het weer een stugge boel; daar zit het ge hele voorjaar maar weinig gang in. De wolveemarkt was minder goed bezet, maar ook daarvoor was eei£ betere vraag met hogere prijzen. Ook de stelletjes waren beter te plaatsen. Was alles wat gras eet beter en hoger in prijs, met de- bokken en geiten was dit niet het geval. De handel hierin was stug en de prij zen lopen zo van week tot week terug. De biggenrnarkt was ook weer goed bezet en de afname was ook vrij goed, met goed prijshou dende prijzen. Maar voor de fokzeu- gen was weinig liefhebberij; een stugge markt, waardoor de prijzen ook lager waren. De paardenmarkt gaf weinig ver andering te zien, daar deze weer 'n stug verloop had. Een prima slacht beest is nog wel gevraagd. En de pluimveemarkt was pr ook niet beter op. Men kon zien dat de feestdagen afgelopen zijn. De vraag was minder en lagere prijzen. WASHINGTON, 20 April (A.N. I*Aneta). Drie en twintig republikeinse senators, onder aan voering van senator Brewster uit Maine, hebben vandaag een brief aan president Truman gezonden. Deze brief luidt als volgt: „Mijnheer de president. De Se naat heeft de E.C.A.-wet geamen deerd in dier voege, dat geen hulp zal worden verleend aan landen, waartegen de Ver. Naties preven tieve of dwangmaatregelen heb ben genomen. Bij dat debat, dat aan de aanvaarding van het amendement vooraf ging, bleek, dat de overweldigende meerder heid van de Senaat van mening was, dat de Nederlandse regering onjuist en tegen de belangen van de vrede en veiligheid in de we reld gehandeld heeft door militair geweld in Indonesië te gebruiken en te weigeren te voldoen aan de resoluties van de Veiligheidsraad, waarin staking der vijandelijkhe den en andere maatregelen tot een vredelievende oplossing van het Indonesische geschil worden bevolen. Met het oog op deze feiten drin gen wij, ondertekenaars, er eer biedig bij u op aan, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties opdraagt onmiddellijk die stappen te doen, die nodig zijn om de uitvoering van de re solutie van de Veiligheidsraad in zake Indonesië te verzekeren". .Naar Aneta verneemt, had sena tor Brewster verleden week, toen hij deze nieuwe actie aankondigde, slechts vier of vijf mede-onderte kenaars. De overhandiging van de brief aan president Truman werd uitgesteld tot 23 handteke ningen, of bijna een kwart van de Senaat, waren verzameld. Nadat in de par Petrus tot intentii en overleden ledei Mis werd opgc Dinsdagmorgen d< van de diverse al St. Augustinusvere Vereniging van K in het bisdom Ha de Stadsgehoorzaal in de foyer de 53s gadering werd geit De voorzitter, d sen, legde er de n behartiging der bi onderwijzer op de onderwijs ten goed buitenstaanders aandacht schenken voort uit onbeke: werkzaamheden v: zer. De enquête d< stuur gehouden, he vele onderwijzers plaats innemen in ven. Spreker betri king door de regeri leg inzake de sal: hoopt, dat dit ove hervat zou wordei De verhouding 1 religieuzen op de s zodanig zijn, dat d< toe dienen om on tures aan te vullei Hierna herdacht overleden leden, ir het oud-hoofdbestu Frans Wisse. Bij de médedelin teld, dat de hono: Godsdienstdiploma de baan is. Binnenkort zal port betreffende dt het middelbaar on lager onderwijs plaats voor de 54e dering werd aangev Het aftredend de heer J. Kamp, candidaatstelling b de heer J. J, van Bi Geen hoofd] De afdeling De voorgesteld het hoe breiden met een ri hoofdbestuur stelt bestuur met een lie dus niet zoals Den religieus lid. Het Urbanus uit Alkma van Den Helder, a candidaat. De afd. klaarde zich tegen c gezien vorig jaar l gewenst werd en v waren het met Haa afdelingen beschouv van het hoofdbestu kapt middel om een hoofdbestuur te kri. geen bezwaar tegen indien deze bij een gekozen wordt. De voorzitter be sprekers. Hij betreu de sprekers weer eei stelling tussen leek maakt werd. Hij vin tig, dat er een relig hoofdbestuur is, voo op overleg in kwest DONDERDAG HILVER K.R.O.: 7.00 Nieuw 7,45 Morgengebed, 8 Pluk de dag, 9.00 t 9.05 Muziek houdt Gr. pi.; N.C.R.V.: IC muziek, 10.15 Morge 11.00 Orgel; K.R.O.: Zonnebloem, 11.40 G gelus, 12.03 Clarinet Mededelingen land- 12.33 Lunchconcert, zer, 13.00 Nieuws nieuws, 13.20 Lunch 13.4514.00 Roerorr 14.00 Sextet Jonny K onder ons, 15.00 N.C. Gr pl„ 16.00 Bijt Piano, 17.00 Radio 17,30 Gr. pl„ 17.50 1 ding, 18.00 Leger des tje, 18.15 C,N.V.-I Pianoduo André de Schutte, 18.45 West mentaar, 19.00 Niei nard Renooij orgel, 1 geluid, 19.45 Gramof< Een goed woord vo zaak, 20.00 Nieuws, ma-proloog, 20.15 Steravond, 21,30 Fa 22.00 Gramofoonmu: vaart der volken, 1 22.45 Avond-overc Nieuws, 23.15 Gr p kwartet, 23.57—24,0 Wilhelmus. HILVEI A.V.R.O.: 7.00 Nieuw gymnastiek, 7.30 Het dag, 7.35—7,50 Gr. p] 8.00 Dagopening; Nieuws, 8.15 Gr. pl., sprekken van vrouw Gramofoonmuziek, gaat de wereld rond wijding, 10.15 Ai 10.50 Kleutertje luis: concert, 11.45 Voord Lyra Trio. 12.30 Med en tuinbouw, 12.33 I 12.38 Piano, 13.00 N: pl., 13.20 Meiedie en Gr. pl„ 14.00 De vri ken, 14.15 Soliste] Klimop. 16.00 Assori 17.00 Avro-kaleidosc dier deze week?, 17. Johnny Meyer, 17.51 Nieuws, 18.15 Spoi Regeringsuitzending, 19.00 In een groen ki Ik zou zo graag, 19.' zending, 20.00 Nieu\: radio zoeklicht. 2C bouworkest, 21.55 Gr 22.15 Verpleegster w- Romancers, 22.45 Nieuws, 23.1524.00

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2