Onderwijzers uit ons bisdom in Leiden bijeen 33.000 Senators "ruman Geen religieus int hoofdbestuur Protest tegen de houding van de regering RADIO Gouverneur Peters installeert nieuwe staten Ned. Antillen Kota Inten" met repatriërende militairen te Rotterdam De Amerikaanse manoeuvres in Duitsland DETECTIVE tegen wil en dank i 5VERW ACHTING I in ketelhuis Lide Wal N.V. (TOVERZICHT JRMEREND Nederlanders deeld Zilveren bestuurslid gehuldigd Zei U iets? Eeuwige vreugde I eeld door het K.N M.I. geldig van Woensdag- Donderdagavond: IJK ENIGE REGEN! ijk toenemende bewol- annacht en in de vroege delijk enige regen en dwestelijke wind. Later ig opklaringen en vrij noordwestelijke wind. randering in tempera- D-nummer van Radio to, Amsterdam. Heeft ireerd? Doe het dan U kunt ook een post- ren aan Radio Anno msterdam. Of een met ten hoogste een tn postzegels aan de beplakt, eveneens dio Anno Santo, Am- Doe het vandaag. na de mooie eerste 600.000 gulden, het rol, en dat nog vóór als de bedoeling is. het geschenk voor Paus te voltooien. DWEERPLOEGEN KWAMEN ERGER UT. In het ketelhuis lemisch-Pharmaceutische Ie Wal N.V. te Berkhout, nd vermoedelijk tenge- gasontwikkeling, een omhooggeschoten, die in en de kap van het ketel- iterlaaie zette, rbeiders sloegen alarm sorte tijd bond de Berk- ïdweer de strijd met de an. Ook de brandweer- Bobeldijk en Hoorn haar medewerking, als- :andweer van Avenhorn, geen water meer be- even, van het ketelhuis is ge- and en ook de ketel de vlammen aangetast, ding van de brand te iets wat gezien de materialen, die in de !en opgeslagen, zeker :eldig was. moesten om- nden worden natgehou- ning achter de fabriek or ernstige waterschade kND-NRD. IERLAND EUGD) 2—0 IDAM, 19 April. Na wedstrijd heeft het e jeugdëlftal Dinsdag iet Olympisch Stadion lam een volkomen ver- 0 overwinning behaald gdelftal van Noord-Ier- uststand was 10. antal runderen dat aan- 'erd een record, dat maal in de laatste kwart- bereikt, ook het bezoek ruk. Het aantal vette trof ook dat der laatste ar het was dan ook al vroegte te zien, dat er ist was, daar er op de coeienmarkt, die anders oeg is, meer leven was. Ie geldekoeien was het d. Wel hielden de hoge 1 iets tegen, maar de iteitsbeesten waren vrij ideld en met vastere het jonge vee en voor alveren waren heel aar- d, waardoor dan ook de trokken. ikkalveren was het weer boel; daar zit het ge- ar maar weinig gang in. aarkt was minder goed ook daarvoor was eer# g met hogere prijzen, lletjes waren beter te wat gras eet beter en rijs, met de bokken en dit niet het geval. De in was stug en de prij- zo van week tot week biggenrparkt was ook bezet en de afname was ied, met goed prijshou- m. Maar voor de fokzeu- einig liefhebberij; een kt, waardoor de prijzen varen. mmarkt gaf weinig ver zien, daar deze weer 'n had. Een prima slacht- wel gevraagd, limveemarkt was er ook ■p. Men kon zien dat de afgelopen zijn. De vraag en lagere prijzen. 'an de Veiligheidsraad, king der vijandelijkhe- lere maatregelen tot ievende oplossing van sische geschil worden >og op deze feiten drin- ndertekenaars, er eer- i op aan, dat de minis- uitenlandse Zaken en aanse delegatie bij de opdraagt onmiddellijk te doen, die nodig uitvoering van de re de Veiligheidsraad in- esië te verzekeren". :ta verneemt, had sena- ;r verleden week, toen uwe actie aankondigde, of vijf mede-onderte- De overhandiging van n president Truman steld tot 23 handteke- bijna een kwart van waren verzameld. Woensdag 20 April 1949 PAG. 3 Nadat in de parochiekerk van St. Petrus tot intentie van de levende en overleden leden om 9 uur de H. Mis werd opgedragen, begaven Dinsdagmorgen de afgevaardigden van de diverse afdelingen van de St. Augustinusvereniging, Diocesane Vereniging van K.K. Onderwijzers in het bisdom Haarlem, zich naar de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar in de foyer de 53ste algemene ver gadering werd gehouden. De voorzitter, de heer J. Derk- sen, legde er de nadruk op, dat de behartiging der belangen van de onderwijzer op de eerste plaats het onderwijs ten goede komt. Dat vele buitenstaanders daaraan weinig aandacht schenken, komt meestal voort uit onbekendheid met de werkzaamheden van de onderwij zer. De enquête door het Hoofdbe stuur gehouden, heeft doen zien, dat vele onderwijzers een belangrijke plaats innemen in het parochiele ven, Spreker betreurde de afbre king door de regering van het over leg inzake de salarisherziening en hoopt, dat dit overleg alsnog weer hervat zou worden. De verhouding tussen leken en religieuzen op de scholen moet niet zodanig zijn. dat de leken er alleen toe dienen om onvervulbare vaca tures aan te vullen. Hierna herdacht de voorzitter de overleden leden, in het bijzonder het oud-hoofdbestuurslid de heer Frans Wisse Bij de mededelingen werd ver teld. dat de honorering van het Godsdienstdiploma voorlopig van de baan is. Binnenkort zal een concept-rap port betreffende de aansluiting van het middelbaar onderwijs aan het lager onderwijs verschijnen. Als plaats voor de 54e algemene verga dering werd aangewezen Rotterdam. Het aftredend hoofdbestuurslid, de heer J. Kamp, werd bij enige candidaatstelling herkozen, evenals de heer J. J. van Breo Geen religieus in het hoofdbestuur De afdeling Den Helder had voorgesteld het hoofdbestuur uit te breiden met een religieus lid. Het hoofdbestuur stelt voor-het hoofd bestuur met een lid uit te breiden, dus niet zoals Den Helder met een religieus lid. Het beschouwt Br. Urbanus uit Alkmaar, de candidaat van Den Helder, als eerstgestelde candidaat. De afd. Haarlem ver klaarde zich tegen dit voorstel, aan gezien vorig jaar geen uitbreiding gewenst werd en verschillende afd. waren het met Haarlem eens. Deze afdelingen beschouwden 't voorstel van het hoofdbestuur als een ver kapt middel om een religieus in het hoofdbestuur te krijgen. Ze hadden geen bezwaar tegen een religieus, indien deze bij een gewone vacature gekozen wordt. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Hij betreurde, dat er door de sprekers weer een scherpe tègen- stelling tussen leek en religieus ge maakt werd. Hij vindt het zeer nut tig, dat er een religieus lid van het hoofdbestuur is, vooral met het oog op overleg in kwesties met diverse PROGRAMMA DONDERDAG 21 APRIL HILVERSUM II, 415 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gr pi 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw 9.05 Muziek houdt fit, 9.40—10.00 Gr, pi.; N.C.R.V.: 10.00 Gramofoon muziek, 10.15 Morgendienst, 10.45— 11.00 Orgel; K.R.O.: 11.00—11.40 De Zonnebloem, 11.40 Gr. pl., 12.00 An gelus, 12.03 Clarinet èn piano, 12 30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Lunchconcert (verv.), 13.4514.00 Roeromme; N.C.R.V.: 14.00 Sextet Jonny Kroon, 14.40 Even onder ons, 15.00 N.C.R.V.-koor, 15.30 Gr, pl., 16.00 Bijbellezing. 16.45 Piano, 17,00 Radio Jeugdjournaal, 17.30 Gr. pl., 17.50 Regenngsuitzen- ding, 18.00 Leger des Heilskwartier- tje, 18.15 C.N.V.-kwartier, 18.30 Pianoduo André de RaaffJacques Schutte, 18.45 West Europees com mentaar, 19.00 Nieuws, 19.15 Ber nard Renooij orgel. 19.30 Het actueel geluid, 19.45 Gramofoonmuziek, 19.55 Een goed woord voor een .goede zaak, 20.00 Nieuws. 20.05 Program ma-proloog, 20.15 Een Oostenrijkse Steravond. 21.30 Familiecompetitie, 22.00 Gramofoonmuziek, 22.05 De vaart der volken, 22.25 Pianoduo, 22.45 Avond-overdenking. 23.00 Nieuws, 23.15 Gr. pl., 23.50 Strijk kwartet, 23.5724.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM 1, 301 M. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Het gedicht van de dag, 7.35—7.50 Gr. pl.; V.P.R.O.: 7.50 —8.00 Dagopening; A.V.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. pl., 8.55 Korte ge sprekken van vrouw tot vrouw, 9.00 Gramofoonmuziek, 9.30 Een lied gaat de wereld rond, 10.00 Morgen wijding, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Orgel concert, 11.45 Voordracht, 12.00 Het Lyra Trio, 12.30 Mededelingen land en tuinbouw, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Piano, 13,00 Nieuws. 13.15 Gr. pl., 13.20 Meiedie en rhythme, 13.50 Gr. pl., 14.00 De vrouw en het ro ken, 14.15 Solistenconcert, 15.00 Klimop. 16,00 Assortiruento (XX), 17.00 Avro-kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week?, 17.30 Kwintet van Johnny Meyer, 17.50 Gr. pl., 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Regeringsuitzending, Ned. Strijdkr., 19.00 In een groen knollenland, 19.10 Ik zou zo graag. 19.45 Regeringsuit zending, 20.00 Nieuws, 20.05 In het radio zoeklicht, 20.15 Concertge bouworkest, 21.55 Gramofoonmuziek, 22.15 Verpleegster worden„ 22.30 The Romancers, 22.45 Spreker, 23,00 Nieuws, 23.15—24.00 Filmwijsjes. instanties. Voor de uitbreiding met een lid is zeker reden, er is werk volop. Overleg met de onderwijs congregatie? kan juist door middel van een religieus lid bevorderd worden. De heer Dijkstra uit Alkmaar sprak de voorzitter van de afdeling Haarlem tegen, In de afd. Alkmaar zijn de religieuzen ijverige en ver dienstelijke leden. Na verdere discussie werd het voorstel van het hoofdbestuur na stemming verworpen. Tot lid van de St. Alfonsuscom- missie werd gekozen de heer C. Pouw uit Langeraar. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Frans Wisse, werd tot verenigingsredacteur ge kozen de heer H. G. de Boer uit Noord wijk. De verschillende vragen, welke omtrent rekening en verantwoording werden gedaan, werden door de penningmeester, de heer Remmers waal, naar genoegen beantwoord. In verband met de begroting over 1949 werd medegedeeld, dat in '50 de contributie zal worden verhoogd. De begroting werd goedgekeurd. Huldiging van de heer Remmerswaal De voorzitter herdacht het feit, dat de heer Remmerswaal op 1 Juli 1948 25 jaar lid van het hoofd bestuur was. Met grote bewonde ring had spr. steeds opgezien tegen de heer Remmerswaal. Bijzonder in de moeilijke jaren tussen 1935 en 1940 werd ontzettend veel werk verricht door hem voor de jonge ren. Hierna sprak pastoor van der Eem uit Vogelenzang, de parochiepas tor van de heer Remmerswaal, de jubilaris toe. Hij schetste de ver diensten van de heer Remmersdaal en deelde mede, dat Z.H. de Paus het erekruis pro Ecclesia et Ponti- fice aan de jubilaris verleend heeft. Hij feliciteerde de heer Remmers waal, diens echtgenote en de ge hele vergadering, waarna het ere metaal Werd opgespeld. Mevrouw Remmerswaal we'rd in de huldiging betrokken en ontving uit handen van de heer Derksen een prachtige bloemenmand. De salariskwestic Diverse sprekers voerden de be ruchte salariskwestie aan. Het woord bedrog werd er zelfs bij ge bruikt. Destijds stond in het katho liek schoolblad in verband met het afbreken van de onderhandelingen door de regering: „Wij nemen het niet". Nu werd de vraag gesteld: hoe? De voorzitter meende, dat er nog enige hoop is, dat de regering een weg zal vinden, om het contact met de onderwijzers weer op te nemen. Fel protesteerde hjj, met de ver gadering, tegen de houding van de regering. Kort voor de pauze werd het woord gevoerd door de bondsadvi- sëur Rector de Bot. De adviseur is er niet alleen ter 'behartiging van de geestelijke belangen. In het hoofdbestuur worden de belangen der leden, zowel op geestelijk als stoffelijk gebied niet gescheiden. Er bestaan in deze organisatie twee sectoren: religieuzen-leer krachten en leken-leerkrachten. Beide zijn door de kerkelijke over heid aangesteld om onderwijs te geven Twee conclusies. Hierna las hij een deel voor uit de Encycliek van Paus Pius XI over de christelijke opvoeding. Hieruit trok Rector De Bot twee conclusies: a; voor de religieuzen: Ziet u nog eens naar 't voorbeeld en de doelstelling van uw stichters en stichteressen. U moet zich be ijveren hen in hun edelmoedigheid na te volgen, vooral in het zoeken naar de plaatsen, waar hun werk nodig is. b. Voor de leken: De Kerk heeft aan u ook de op voeding der jeugd toevertrouwd. Hierdoor hebt u niet alleen rechten maar ook plichten. Er is meer te doen, dan te onderwijzen. In dit verband wees hij op de heer Rem merswaal, die deze morgen gehul digd is. Deze is het type van de echt christelijke onderwijzer. Hij wees op K.A. en retraitefonds. Diverse statutenwijzigingen en reglementswijzigingen werden zon der veel commentaar aangenomen. Door de afdeling Alkmaar-buiten werd een amendement ingediend, betreffende het lid-zijn van een afdeling, waaronder men eigenlijk niet ressorteert. Bedoeld werd, dat leden uit de Wieringermeer gemak kelijker in Alkmaar zouden kunnen komen dan in de afdeling Den Helder. De heer Dorpmans, afdeling Den Helder, maakte de vergadering er op attent, dat de afdeling wel Den Helder heet, maar er ook in andere plaatsen van dit district vergaderd wordt, welke best vanuit de Wie ringermeer bereikt kunnen worden. Overleg tussen de afdelingen is hierin gewenst. Dit amendement werd verworpen Sanatorium voor onderwijzers. De heer Van Nimwegen besprak het rapport betreffende de stichting van een sanatorium van het K.O.V. Onze arbeiders hebben reeds ont zettend veel gedaan voor hun t.b.c.- natiënten. voor hun zieken. Zoals de toestand nu is, wordt er nog niets gedaan door ons voor onze collega's, welke aan deze verschrik kelijke kwaal lijden. Het stichten van een sanatorium voor de onder wijzers Alleen is echter onmogelijk. Er is echter nu een pracht gelegen heid om een goed werk te verrich ten. Na heel veel moeilijkheden zijn we terecht gekomen bij het in aan bouw zijnde sanatorium St. Josef- zorg te Bakel. Voor de leden van het K.O V. en hun gezinnen zal hieraan een vleugel gebouwd wor den. Hiervoor zijn echter veel gel den nodig. De bouwkosten voor deze vleugel bedragen f 15.per lid. De leden zullen dan ook een kleine reductie op de verpleegprijs genieten. Voorgesteld werd om in principe het voorstel van het Stichtingsfonds Herstellingsoord aan te nemen. Na uitvoerige discussie werd het voor stel aangenomen, waarbij de leden de verplichting op zich namen f 10 te betalen in de stichtingskosten. Na diverse zaken, welke zeer veel tijd kostten, maar van meer interne aard, werd de vergadering gesloten. De correctie van de Duitse grens wordt door België voor alsnog niet geaccepteerd. Dat wordt een uitgestelde correc tie. Dat betekent, dat de fout blijft. Want als er geen fout was, viel er niets te corrige ren. Spaak heeft een spaak in het wiel gestoken. Wat doen wij nou? Als de Eerste Kamer haar zin krijgt, sukkelen we achter de Beigen aan. Had dat niet voorkomen moeten wor den? Trekken we niet zoveel mogelijk één lijn met onze Zuiderburen? Is alles niet Be nelux wat de klok slaat? Js de grote twijfel over de juistheid van de grenscorrecties op d i t moment en in deze vorm, welke velen in ons land be heerst. niet een reden, om ons nog eens te bezinnen? Maar vooral: hadden wij dat niet, Nederlanders en Belgen, sa men moeten doen? Ook hier één. lijn moeten trekken? Beter een kleine fout laten staan, dan misschieneen nog grótere maken? VERDRONKENE AAN LAND GEBRACHT De viskotter Arn. 27 uit Arne- muiden, schipper W. van Belzen, heeft Dinsdagmiddag tussen Kat wijk en Wassenaar op 4 a 500 meter van de kust het stoffelijk overschot van een man aangetroffen. Het is naar Schevemngen gebracht, waar na het is vervoerd naar de Alge mene begraafplaats in Den Haag. De Haagse recherche stelt een on derzoek in. ZOMERPOSTZEGELS 1949 Van 2 Mei tot en met 30 Juni 1949 zullen bijzondere postzegels voor sociale en culturele doeleinden worden uitgegeven in de frankeer- waarden van resp. 2, 5, 6, 10 en 20 cent, die met toeslagen boven die waarden van resp. 2, 3, 4, 5 en 5 cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. Ontwerper, mede van tekst en waardecijfers, is de heer P. Ci troen te wassenaar. Van de netto-opbrengst is de helft voor' sociale, de andere helft voor culturele doeleinden bestemd. WILLEMSTAD, 19 April. (ANP- Aneta). Dinsdagochtend zijn de 21 nieuwe Staten van de Nederland se antillen door gouverneur. Peters geïnstalleerd. Na de eedsaflegging ten Paleize hield de gouverneur, in een bui tengewone vergadering van de Sta ten, een toespraak. De gouverneur releveerde de uit voering van de nieuwe staatsrege ling: ten eerste de instelling van een college van algemeen bestuur en vervolgens de indiening van het ontwerp-kiesreglement. Hij schreef het vlot verloop van de verkiezin gen grotendeels toe aan de snelle, doch zorgvuldige behandeling van het ontwerp i(bor de Staten. De re den van zijn advies tot het spoe dig bijeenkomen van de nieuwe Staten van hoofdzakelijk de nood zaak om. zo spoedig mogelijk het advies van de nieuwe Staten te ontvangen over het wetsontwerp- interimregeling. De Nederlandse regering meent te handelen in de geest van de op de Nederlandse antillen levende verlangens door het spoedig opnemen van de rege ling in het staatsblad te bevorderen. Daartoe is nodig zo spoedig moge lijk advies van de Staten te ont vangen, opdat nog deze zomer de behandeling door de Staten-Gene- raal haar beslag kan krijgen. Spre ker hoopte, dat voor de opening van de nieuwe zitting van de Sta ten op de tweede Dinsdag in Mei deze zich willen beraden over de interim-regeling en dat zij zullen slagen in de samenstelling van het advies. Tenslotte zeide de Gouverneur te vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn op zeer korte termijn een nieuw college van algemeen bestuur te benoemen, waartoe het overleg met de Staten onverwijld zal worden geopend. (Het nieuwe college van VIER ZEELIEDEN VERDRONKEN De 61-jarige kok John Wilson uit Londen S.E., die Vrijdag jl. bij het aan boord gaan op het Ijjngelse s.s. ..Starlingss" dat in de Merwehaven lag in het water viel, is in het havenziekenhuis overleden. In de Merwehaven is het lijk drijvende gevonden van de 49-ja- rige zeeman D. Sasso uit New Or leans, opvarende van het Ameri kaanse s.s. „Joseph Lykes". Sinds eind Maart werd hij vermist. Ter hoogte van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij is uit de Nieuwe Maas opgehaald het stoffe lijk overschot van de 25-jarige zee man E. R. Sola uit New York, die op 5 April bij de veersteiger aan de Heyplaat in het water viel en ver dronk. Gisterennacht is de 22-jarige don/ eyman J. Dawson, opvarende van het Engelse s.s. „Teeswood" van de Spido-ponten aan de Schie- mond in het water gevallen en ver dronken. Algemeen Bestuur, dat door de for mateur Da Costa Gomez is ..voor gesteld, doch door de Gouverneur nog niet is bekrachtigd, zal na overleg tussen de Staten en de Gouverneur zo spoedig mogelijk worden benoemd) DE C.A.O.'S IN DE LAND- EN TUINBOUW Dezer dagen zijn weer enkele col lectieve arbeidsovereenkomsten voor de landbouw goedgekeurd. Deze week zal een toe.->mgscom- missie nog de overeenkomsten voor West-Brabant cn voor het laatste raj'on van Zuid-Holland (Rijn streek e.d.) behandelen. Goedge keurd zijn thans de collectieve overeenkomsten voor Groningen, Friesland, Overijssel, Gelderland, Gouda-Krimpenerwaard, Midden Zuid-Holland, en Zeeland. De over eenkomsten voor Noord-Holland en Utrecht zijn de hoofdafdeling van de Stichting voor de Landbouw ge passeerd en zullen binnenkort wor den goedgekeurd. Hieruit blijkt, dat dit jaar voor 1 Mei het grootste deel van het land in het bezit zal zijn van goedgekeurde overeenkom sten, hetgeen-in vergelijking met vorige jaren als een belangrijke vooruitgang kan worden gezien. Voor de tuinbouw zijn thans goedgekeurd de overeenkomsten voor Groningen, Overijssel West- land, Rotterdam-Delft, Katwijk en de Zuid-Hollandse eilanden. HET AANTAL KATHOLIEKEN IN INDONESIË VATICAANSTAD, (K.N.P.) Vol gens de laatste opgave van Agenzia Fides bedraagt het aantal Katho lieken in Indonesië thans 732.330. Dit is slechts 1,1 op een totale bevolking van 67 millioen zielen. In dit getal zijn niet begrepen de catechumenen, wier aantal 36.774 bedraagt. In de missie zijn werkzaam 516 buitenlandse en 66 inlandse pries ters; verder 270 buitenlandse en 65 inlandse broeders ?n 1.132 buiten landse en 364 inlandse zusters. Bo vendien tellen de verschillende se minaries in totaal 60 groot-semina risten. BOERDERIJ AFGEBRAND Dinsdagavond is de kapitale boerderij van de weduwe Boessen- kool aan de Stegerensallee te De- demsvaart, tot de grond toe afge brand. Vier koeien, twee kalveren en een paar varkens kwamen in de vlammen om, alsmede enkele land bouwmachines. De brand is ver moedelijk ontstaan, doordat kinde ren met lucifers speelden. Kievitseieren SNEEK Op de markt waren Dinsdag, de laatste dag dat ge zocht mocht worden, circa 7000 kievitseieren aangevoerd. De prijs daarvan bedroeg 12 cent per stuk. Ook de aanvoer van bonte eieren was zeer groot. Hiervoor was de prijs eveneens 12 cent. GENERAAL HOWLEY NAAR WARSCHAU BERLIJN,'19 April (Reuter),— De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal Frank Howley, is Dinsdag op uitnodiging van de Poolse militaire missie te Berlijn naar Warschau gevlogen. „Zijn bezoek is zuiver persoon lijk en houdt geen verband met politieke ontwikkelingen", aldus een officiële Amerikaanse woord voerder. Voor zijn vertrek ver klaarde generaal Howley, dat hij vreesde dat er een verkeerde uit leg aan zijn bezoek zou worden gegeven in verband met de ge ruchten over „beëindiging van de blokkade", die in Berlijn de ronde doen REPUBLIEK WIL LENEN VAN DE PHILIPPIJNEN NEW YORK, 19 April (A.N.P.- Aneta). Volgens Amerikaanse persberichten uit Manilla heeft het ministerie van buitenlandse zaken van de Philippijnen bekend gemaakt, dat de republiek Indo nesia de regering van de Philip pijnen heeft verzocht om een le ning ten bedrage van een mil lioen peso (half millioen dollar) voor de aankoop van medicijnen, textiel en andere goederen in de Philippijnen. Dit verzoek moet volgens de onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken, Felino Neri, nog in details geformuleerd worden door de „Indonesische regering, die reeds een verzeke ring van sympathieke overweging heeft ontvangen". DEVIEZEN VOOR TOERISME NAAR BELGIË De A.N.W.B. vestigt er de aan dacht op. dat aanvragen voor de viezen voor toerisme naar België voor de maand Juni tot en met 29 April bij de deviezenbanken en erkende reisbureaux kunnen wor den ingediend. De toewijzing ge schiedt na loting en bedraagt Bel gische Ir. 400 per persoon per dag tot een maximum van Belgische fr. 2800. Personen, die reeds in 1948 een deviezentoewijzing voor toerisme naar België of in 19.49 een deviezen- toewijzing voor toerisme naar enig ander land hebben verkregen, ko men voor deze regeling niet in aan merking. Dezer dagen vonden be sprekingen plaats tus sen de drie militaire gouverneurs van de Westelijke bezettings zones en 14 afgevaar digden van de Duitse parlementaire raad over 't bezettingsstatuut. De militaire gouverneurs en hun raadsmannen tijdens de conferentie, v.l.n.r. de heer Seydoux, politiek adviseur van generaal König, gene raal König, generaal Clay, generaal Robert son en de politieke adviseur van generaal Clay, James Riddleber- ger. Met het troepentransportschip „Kota Inten" zijn gisternacht on geveer 350 militairen, waarvan ruim 200 zieken en gewonden terwijl de rest repatrieerde om bijzondere redenen in Nederland terugge keerd. Voordat de debarkatie Dinsdag morgen een aanvang nam heette de heer L. C. Rietveld, secretaris generaal van het Ministerie van Oorlog, namens de minister de te- rugkerenden welkom. ,Wij hebben een prachtige reis gehad, zo vertelde de commande rend officier van de troepen aan boord, lujt—kolonel F. L. Wërd- molder. Het weer is van het begin tot het eind van de reis schitterend geweest. Dit is van het allergroot ste belang. Nu hebben de zieken alle rust gevonden, die zij nodig hadden, terwijl de stemming er nog door werd verhoogd. Op deze reis is een man overle den. Hij kwam gezond aan boord, al miste hij een van zijn benen. On derweg kreeg hij longontsteking en een leveraandoening en ip de Mid dellandse Zee is hij gestorven. Met een sobere, maar heel indrukwek kende plechtigheid is hij over boord gezet onder het gelui van de scheepsklok. Dit alles maakte een grote indruk op onze jongens „De groote bewondering, s ging de C.O.T. voort, „hebben wij allen voor de levensmoed, het op timisme en de zin voor humor bij de zieken. Bij een bezoek aan het hospitaal behoefden wij de jongens niet op te wekken, maar kwamen we zelf vrolijk en verfrist terug. Laat eenieder toch bedenken, dat deze jongens niet om medelijden vragen en niet beklaagd willen worden. Zij voelen zich volwaar dige leden van de maatschappij, die alles willen aanpakken. Familie en kennissen moeten zich hier ten vol le rekenschap van geven. Vele van de zieken zijn gedurende deze maand van rust zover opgeknapt, dat zij van liggend, lopend patiënt zijn geworden. We hadden een uit- PRINSES ELIZABETH HEDEN 23 JAAR LONDEN (A.P.). Prinses Elizabeth is heden 23 jaar gewor den. Als eregast zal zijn aanzitten aan de lunch, die haar vader, koning George, vandaag aan de staatslieden van het Britse ge menebest aanbiedt. gebreide medische staf aan boord en veertig dienstdoende verpleeg sters. Zaterdagavond heeft de heer van der Zee over het strijdkrachten- programma de Nederlanders opge wekt de militairen, die zo lang geen interlandwedstrijd hebben ge zien, in de gelegenheid te stellen a.s. Zaterdag de wedstrijd Neder land-Frankrijk bij te wonen. Enige uren later hadden reeds 41 Nederlanders hun kaarten beschik baar gesteld. „Zie je wel, zo was de reactie," ze leven mee met de jongens overzee. „We hopen, dat er nog meer kaarten zullen binnenko men." VECHTPARTIJ OP ZEE ROTTERDAM, 19 April. Aan boord van het Zweedse s.s. „Bore- land" is Zondagmorgen op zee twist ontstaan tussen de 29-jarige chef kok B. C. Bengtsson uit Malmö en de 30-jarige tweede kok H. Ekstrom uit Gothenburg. De chefkok werd met een aardappeimes in het onder lichaam gestoken. In vrij ernstige toestand is hij in het havenzieken huis te Rotterdam opgenomen. DERDE KAMER BIJ BIJZ. RAAD VAN CASSATIE Bij Koninklijk Besluit is bij de Bijzondere Raad van Cassatie een Derde Kamer ingesteld. De instel ling dezer kamer heeft geen uit breiding van het aantal raadsheren ten gevolge en is het doel de raad in staat te stellen meer efficient te werken en zijn werkzaamheden te bespoedigen. HEIDELBERG, 19 April (Reuter.) Tijdens de eerste fase der voor jaarsmanoeuvres van het Ameri kaanse bezettingsleger in Duits land vielen 70.000 man Amerikaan se troepen, wier uitrusting onder meer 1200 gevechtswagens cn an dere pantservoertuigen omvatte, terug op meer achterwaarts gele gen stellingen, in verband met een aanval door een denkbeeldige* aan vallende teg tnstander, wiens sterk te op 100.000 man werd geschat en die de Amerikaanse zóne van Duits land vanuit het Oosten aanviel. De Amerikaanse troepen, die een „verdedigingsactie" voeren, zullen hun strategische terugtocht voort zetten tot hedenavond, waarna zij opnieuw zullen worden geformeerd voor het uitvoeren van een tegen aanval. De vliegtuigen der aanvallers wisten zich Dinsdag in de lucht de meerderen te betonen. De 100 toe stellen sterke luchtmacht der ver dedigende Amerikaanse troepen be paalde zich tot het opvangen van vijandelijke tegenstanders en tot het uitvoeren van verkennings vluchten, voor het maken van fo to's der vijandelijke troepenbewe gingen. In de „Centrale operatie-kamer" van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa was een reusachtige kaart aangebracht, waarop het hoofdkwartier van het „eerste aanvallende leger" was 3e INTERNATIONALE FILMFESTIVAL Van 2 tot 17' September a.s. zal te Cannes het 3e Internationale film festival worden gehouden. Het doel van dit festival is de ontwikkeling van de filmkunst te bevorderen en tussen alle landen die films produ ceren een geest van samenwerking scheppen en handhaven. Ieder deelnemend land kan hoofd films en bijfilms aanbieden, uitge zonderd zijn wetenschappelijke en paedagogische films. Ze mogen niet meer dan een jaar oud zijn en nog niet .anders in roulatie gebracht zijn. De jury zal bestaan uit 12 Franse vooraanstaande figuren door de mi nister te benoemen. Er zullen 8 prij zen beschikbaar gesteld worden voor de hoofdfilms, n.l. Le Grand prix du Festival International de Cannes 1949 voor de beste films en verder prijzen voor regie, de beste mannelijke en vrouwelijke speler, scenario, geluid, fotografie en dé cor. Voor de bijfilms worden drie prijzen beschikbaar gesteld. Boven dien kan een bijzonder diploma worden toegekend aan dat land. dat met de beste selectie voor de dag komt. aangegeven als zich te Praag be vindend. Amerikaanse officieren verklaren met nadruk, dat er geen politieke betekenis aan deze „plaatsbepa ling" is gelegen. De voorjaarsoefeningen der Ame rikaanse bezettingstroepen werden door militaire waarnemers van verschillende landen bijgewoond, hieronder bevonden zich o.m. ge- neraal-majoor August van der Kroon, de Nederlandse militaire attaché te Parijs en generaal-ma- jqor A, C. Opsomer van de Ko ninklijke Nederlandse landmacht. RABBIJN WISE OVERLEDEN NEW YORK, 19 April (Reuter) Rabbijn Stephen S. Wise, de lei der van het Zionisme over de ge hele wereld, is Dinsdagavond in de leeftijd van 75 jaar te New York overleden. Stephen Wise werd in 1874 te Boedapest geboren. Als baby van één jaar werd hij door zijn ouders meegenomen naar New York. Zijn vader, grootvader en overgroot vader waren rabbijnen. Wise werd een vurig Zionist. Hij brak echter in Januari 1947 met de Ameri kaans Zionistenorganisatie, naar gezegd werd in verband met on enigheid met rabbijn Abba Hillel Silver, het hoofd van deze orga nisatie. Wis,e stond aan de kant van de voorstanders van een ver deling van Palestina, terwijl Sil ver de oppositie leidde. Pasen is het feest van vreug de. Dan is iedereen blij. Dan is iedereen op zijn Paas-best, van binnen en van buiten. Een week lang, een heel octaaf duurt die Paasvreugde, langer nog, heel de Paastijd door, zingen we alsmaar Alleluia! Als dan de vreugde en blij heid van dit tijdelijke feest hier op aarde al zo groot zijn en zo'n glans geven aan ons leven, wat zal dan wel niet de eeuwige vreugde zijn, de blij heid en het geluk die altijd duren? Vanuit dit aardse Paasfeest zien wij uit naar wat eens komen gaat, waar alles goed zal zijn, volkomen goed en gelukkig. Misschien is er nu nog een ondergrond van verdriet in onze Paasvreugde. Maar eens, dan zullen onze vreugde, ons geluk volkomen zijn!' MARCUS. door H. VöLMER FEUILLETON „Ik zal een onderzoek instellen." August ontsloot de deur van ka mer 216, wierp haar wijd open en trad snel opzij. Het vertrek was in •t duister gehuld. „Deed u 't licht weer uit?" „Neen, De inbreker moet 't heb ben gedaan." Voorzichtig strekte Söderman de hand uit en draaide de schakelaar om. Hij zag een omgewoeld bed. De kamer was leeg. „Hij verdween in de kast naast de badkamer" fluisterde de vrouw, die aan de muur steun zocht. „Volg me niet!" waarschuwde August haar. Hij hield het eind lo den buis in de rechterhand pakte met de linker de knop van de kast deur. Zorg dragend gedekt te blij ven, trok hij met een ruk de deur open en beval grimmig: „Kom voor de dag Je hebt geen schijn van kans om te ontsnappen!" Er volgde geen antwoord, ook trad niemand naar buiten. Söder man hurkte stak 't hoofd om een hoek en tuurde in de ondiepe kast. Er viel voldoende licht van de plafondslampen binnen om te kun nen vaststellen, dat er zich geen lever»! wezen in bevond. Hij deed 't onderzoek grondig, slechts om zijn eerste bevindingen bevestigd te zien. Met een flauwe glimlach keerde hij zich tot de vrouw, die aarzelend 't vertrek was ingestapt. „We zullen het er maar op hou den, dat u een benauwde droom hebt gehad, mevrouw!" „Ik zeg u, dat ik hem in die kast zag gaan!" Lakoniek antwoordde Söderman: „Dan is hij er weer uitgekomen, of hij- heeft zich in de lucht opgelost." Ook 't onderzoek van de badka mer leverde niets op. August schoof het raam omhoog, tuurde naar bui ten. De brandtrap bevond zich aan het eind van de corridor, de afstand van het venster tot daar was zeker vijftien meter. Ondenkbaar, dat de inbreker langs die weg zou zijn ontsnapt. „We kunnen er lang of kort over praten, mevrouw," zei August, „zonder dat we er wijzer door wor- deri. Als hier werkelijk een onge node gast is geweest dan heeft hij de benen genomen, al begrijp ik er geen sikkepit van, hoe hij daarin De dame informeerde op hoge toon, hoe hij het waagde, haar woorden in twijfel te trekken. Zijn kalmerende opmerkingen werden beloond met een stortvloed van verwijten, waaronder uitdrukkingen die hij allerminst in de mond van een eerzame grijze matrone had verwacht. Ten slotte wond zij zich dusdanig op, dat August niet an ders dacht, of een zenuwcrisis zou 't eind zijn. Van de weeromstuit voelde hrj zich óók nerveus worden. „Ik zal een dokter opbellen," be sliste hij. „U bent totaal over stuur." Onmiddellijk beheerste de vrouw zich. Zij ging zitten, zei dat het ge beurde haar zenuwen op de maag had bezorgd. „Ik sta moederziel alleen op de wereld. Misschien denkt u, dat ik aan waanvoorstel lingen lijd. Maar er was Keus een man in de kamer". Zij schokschou derde. „We zullen er niet langer over 6trijden. Zoudt u mij nog een ple zier willen doen?" „Met genoegen." „Boven in dat valies bij de was tafel zult u een fles cognac vinden en twee glazen. Wilt u ze even fris maken en volschenken? Dan kun nen wij op onze kennismaking klin ken." „Dank u mevrouw. Ik gebruik geen sterke drank." „Neen Maar! 'Gezonde jonge man en dan geheelonthouder, hoe vreemd?" „Ik bevind er mjj wel by." Hij schonk een glas cognac in en reikte het haar over. Langzamerhand kalmeerde de vrouw en August vond het een welkome aanleiding haar verder een ongestoorde nacht rust toe te wensen. Doch dit viel allerminst in goede aarde. Zy protesteerde: „O, u moogt nog niet weggaan! Dat in geen geval! Stel u eens voor, dat de inbreker zou terugkeren!" „Wanneer u de kamerdeur gren delt, mevrouw, bestaat er geen mo gelijkheid dat iemand binnenkomt." „Ik geloof graag dat u gelijk hebt, maar ik ben nog niet in een toestand om alleen te worden ge laten." „Het is toch beter, dunkt me, een dokter te waarschuwen. Hij kan u iets kalmerends voorschrijven." „Neen, neen! Geen dokter! Over een kwartier of zo ben ik wel weer in orde." „Ik heb mijn plichten als nacht klerk en ik kan beslist niet langer blijven. Ruim twintig minuten ben ik van mijn post. Werkelijk, mevr. ik moet gaan." „Stuur dan de hotel-detective by me," „Die is een paar dagen met va- cantie jokte Aiigust. De waarheid was, dat voorlopig 't „Sint Olaf" 't zonder zo'n functionaris zou doen. Een maand geleden was hem door de gérant ontslag aangezegd, op last van de eigenares, die vond dat de /gang van zaken dringend ver eiste, 't personeel in te krimpen. In haar ogen kon een hotel, waarin nimmer 'n ongerechtigheid voor viel, best buiten een speciale detec tive en zo was deze de eerste ge weest, die de woestijn werd in ge zonden. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3