Misdaad en dwaasheid hebben Europa in zijn huidige toestand gebracht Door de wolken naar het nieuwe vaderland Niemeijer! DETECTIVE ONGENS >STER EISJES gels blijft )ioen wichten I Economische conferentie der Europese beweging Europese valuta moeten weer vrij inwisselbaar worden RADIO Luchtmacht stafschool te Den Haag Onze Senaat en de grenscorrectie voorjaarsvergadering kath: jonge werkgevers de diensttijd voor zeemiliciens-marinier prinses wilhelmina bij bevrijdingsherdenking Zei U iets? 59 vliegende emigranten De Bonnenlijst KOFFIE Paasbiecht HANGSELS Donderdog 21 April 1949 PAG. 3 WACHTJNG oor het K.N M.I. van Donderdag avond. T REGEN mannacht: zwaar :lijk enige regen, zuidelijke wind. i de afgelopen wisselende be- ele verspreid op- Matige of vrij ussen west en er dan vandaag. ensttreding: Een salaris met goede ïmelding gewenst Heuseveldt ALKMAAR ""N iuskosten worden lijk te melden: n d's Roem is door de pro- 'an de afdeling -handeld het ver- roetbalver. M F.C. het protest van afgewezen, waar- jgels" kampioen lerdijkers zullen de promotiecom- 3.I.Z. in het veld -avond d. HOEF. Op organiseerde de avond, waarmee ben bewezen ge- op touw te kun- vat nog zwaarder uitvoer te kunnen send was het ope- at de zaal meteen nming bracht, die toe is ingebleven. n zangstukjes, de en, voordrachten m, het was alles geschikt om jon- :elust te laten la- ïderscheid verdie- erkenden lof voor deze avond. De ■zet, hetgeen rnede /oor het gebodene bracht. Na afloop met een gezellig esloten. i it voering WEN. De to- „Vriendenschaar" ïen, zal onder re- H. van Elven Za ag a.s. het aardige bedoes" opvoeren, ed lachspel houdt, id vrij. Het is de jke Stand Geboren: Geertje, Kok en G. M. Rot. eitje Bunschoten, Veenman, oud 82 SEN, 21 April. len 3.50; 1100 kg I witlof I 15; id II gele kool 13—13.20; >ol 13—13.60 \NGEDIJK. 1800 .50—16,50; 5400 kg 14.20; 1000 kg witte kg bieten 44.50; 17—23; id II 10— 1.20—2.50. 0 April. Beve- opmans blauwe 6 savoye kool 11; sla 1016; andijvie rabarber 1017; i; gare bieten 39; pril. 40.000 kg II 18—28, III 11—16, 10 kg bieten B 4,50, 1,— 1 April. Export- vie 2233, spinazie s 1925; rabarber n f 26 per stuk; 11 1013; rode kool kool 6.5012; prei 606.70; bieten 6; 1—65, I 38, II 12; lerie 1.506,50; selie i; aardappelen 3,50 20 Apr. Spinazie 19; Raapstelen 16 i16; Radijs 613; laspeen 1622; Prei 6; Knollen 1—2. 5K, 20 Apr. 1800 Koopmans Blauwe) tlof I 16—22; Witlof GE" 20 April. 14. witlof I 1327, -13; spinazie 25—28. ieen 15, rabarber 25. if AN PUYEN- Schermerweg I ecte indiensttr. J I Woensdagmorgen is te Londen de economische conferentie der Europese beweging, waarop studie gemaakt zal worden van een economische basis voor een stabiel Europa, geopend. De Engelse minister van defensie, Alexander, heette de afgevaardigden uit 21 landen, waaronder Nederland, welkom. Hierna sprak Churchill over ..Europa, dat het meest welvaren de en gelukkigste continent van de wereld is geweest en het nog zou kunnen zijn, maar door mis daad en dwaasheid, vaak de oor sprong van misdaad, in zijn hui dige toestand is gebracht". In deze sombere eeuw met haar weten schappelijk kunnen en trotse ver richtingen, was de mensheid op nieuw gedwongen op de meest elementaire wijze te denken aan haar levensonderhoud. Zij, die hier verenigd waren, waren niet van het Europese vasteland alleen afhankelijk. ,,Wij in Engeland b.v.", aldus Churchill, „houden ons in leven door aanvoer van levensmiddelen uit de grote do minions van het Empire. Dit werd opgebouwd in het voordeel van ons zowel als van hen en wij noch zij kunnen het ons permitteren dit systeem op te geven". Chur chill noemde dit een van de voor naamste vraagstukken, dat terecht op de agenda geplaatst was. Hij achtte het voor Engeland niet on mogelijk zich veel dichter bij Europa te scharen cn veel krach tiger deel te nemen aan het Euro pese leven zonder de betrekkingen met de dominions op te geven, ..die voor ons van het hoogste belang zijn". Sir Harold Butler, voorzitter van de internationale economische en maatschappelijke sectie van de beweging, die tot voorzitter van de conferentie was gekozen, ver klaarde, dat Engeland zich voor ogen stelt, dat zijn herstel afhan kelijk is van het herstel van Europa en van nauwere samen werking met de andere Europese volkeren. In een toespraak, die Sir Harold tijdens de middagzitting hield, verklaarde hij dat de algemene economische toestand, waarin Europa zich thans bevindt, niet het resultaat is van de oorlog, doch het gevolg van een situatie, waarvan de ontwikkeling zich reeds over een periode van 40 jaar heeft uitgestrekt. „Wij zouden ons zelf voor de gek houden, indien wij dachten, dat de oorlog uitsluitend of zelfs in hoofdzaak verantwoordelijk is voor onze huidige moeilijkheden. Als gevolg van de eerste en tweede wereldoorlog heeft een evolutie, welke anders mogelijk over een periode van 100 jaar zou hebben plaats gevonden, zich vol trokken in 35 jaar tijds. Er bestond reeds aan het einde van de negentiende eeuw weinig twijfel aan dat, indien de gang van zaken zich in dezelfde rich ting bleef ontwikkelen, Europa in economische moeilijkheden zou geraken, tenzij er maatregelen zouden worden genomen om de economische macht van ons we- PROGRAMMA VRIJDAG 22 AFRIL HILVERSlnvl II, 415 M. N.C.R.V.: 7.00 Nieuws, 7.15 Te Deum Laudamus, 7,45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon muziek, 9.00 Piano. 9.15 Ochtendbe zoek bij onze jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Kussengevecht, 10.05 Orkest, 10.30 Morgendienst, l'.OÜ Gramofoonmuziek, 11.20 Zang recital, 11,50 Kon. Mil, Kapel, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw 12.33 Orgel, 13.00 Nieuws 13.15 Se lecta, 13.45 Orkest, 14.00 Kamer kwartet, 14.30 Gr. pl., 14.40 Onder dak en dan.15.00 Operettecon cert. 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers, 16.00 Amsterdams Ka mermuziekgezelschap, 16.35 Gra mofoonmuziek, 16.40 Voordracht, 17.00 Orkest, 17.30 De vijf Zapaka- ra's, 17.45 Omroeporkest. 18.30 Spre ker, 18/45 Kralings Kerkkoor, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Het actueel geluid, 19.45 CWV- kwartier, 20.00 Nieuws, 20.05 Pro loog, 20.15 Opwekkingssamenkomst, 21.30 Trio Fantasia. 21.50 Muziekfo- rum, 22.30 N.C.R.V.-kwartet, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15 Gr. pl„ 23.57—24.00 Sluiting en Wilhelmus. 'HILVERSUM I, 301 M. V.A.R.A.: 7,00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Orkest, 8.00 Nieuws, 8.15 Socialistisch strijdlied, 8.18 Gr. pl., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00—10.00 Orkest; V.P.R.O.: 10.00 Spreekster, 10.0510.20 Morgenwij ding; V.A.R.A.: 10.20 Gr. pl,, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Piano, 11.10 Voordracht, 11.3012.00 Orgelspel; A.V.R.O.: 12.00 Promenadeorkest, 12.30 Mededelingen land- en tuinb., 12.33 Sport. 12.45 Gr. pl., 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 13.20 Bing Crosby. 13.30 The Avro- leans, 14,00 Kookkunst, 14.20 Rond de Boulevards, 15.00 Boekenschouw, 15.20—16.00 Gr. pl.; V.A.R.A.: 16,00 OOrkest, 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Filmland, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 18.15 De Vara feliciteert. 18.30 Pr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Denk om de bocht, 19.1519.30 Accordeola; V.P.R.O.: 19.30 Spreker, 19.50 Tien voor acht. 20.00 Nieuws, 20.05 Alt en piano, 20.30 Spreker, 20.5521.00 Zo juist verschenen; V.A.R.A.: 21.00 Men vraagt.en wij draaien, 21.30 Hoorspel, 22.00 Buitenlands week overzicht. 22.15-22.40 Gramofoonmu ziek; V.P.R.O.: 22.40 Spreekster, 22.4523.00 Avondwijding; V.A.R.A.: 23.00 Nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, 23.30—24.00 Gramofoonmu ziek. relddeel te consolideren en een heid in haar ontwikkeling te brengen. Hetgeen wij thans moeten heb ben is een vrije inwisselbaarheid der verschillende Europese valuta, zoals vóór 1914 het geval was, toen men zich overal zonder een paspoort heen kon begeven en men elk soort geld mee kon ne men, daar de zekerheid bestond, dat het zou kunnen worden inge wisseld. Dit moge thans utopisch aandoen, doch het was toentertijd doodgewoon. Dit is een gang van zaken, waarheen wij terug moe ten". Leon Jouhaux, de voorzitter van het algemene Franse vakver bond. drong aan op collectieve overeenkomsten voor vele indus trieën. „Waarom zouden we niet het tot stand komen van grote collectieve ondernemingen in de hand werken", aldus zeide hij. „Waarom zouden we niet begin nen met de bouw van dammen, tunnels, wegen, atoomenergie stations? Dat zou werk geven aan werklozen en de andere arbeiders niet doen verkommeren". Volgens Jouhaux zal een economische één wording van Europa gevolgd wor den door een beperking van de souvereine rechten der staten De Belgische minister van staat, Paul van Zeeland, pleitte voor beleving van gemeenschapsgeest en werkelijkheidszin. Hij zeide, dat de Europese beschaving een „uitgebalanceerde" is, „gegrond vest op vrijheid en edelmoedig heid, en waarop het christendom zijn stempel heeft gedrukt". Het A.N.P. verneemt, dat de heer P. A. Kerstens benoemd is tot voorzitter van de commissie, die het vraagstuk van het vestigen van bevredigende betrekkingen tussen de West-Europese landen en hun koloniale gebieden zal be studeren. De conferentie is tot Donder dag verdaagd. In het pand Johan van Oldebar- neveldstraat 103 te 's-Gravenhage is Woensdagmiddag door de chef van de luchtmachtstaf, generaal- majoor C. Giebel, onder grote be langstelling, de luchtmachtstaf school geopend. Deze school is in Nederland nood zakelijk geworden sedert de lucht macht in het militaire bestel een zo belangrijke plaats is gaan innemen. Zij is te beschouwen als een hogere krijgsschool voor de luchtmacht. Tot dusverre was Nederland voor zijn opleiding van stafofficieren bij de luchtmacht aangewezen op de stafcolleges" van enkele geallieer de mogendheden. GRATIE VERLEEND Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan W. M. Willemsen, tót de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevange nisstraf. Vervolg van pag. 1 Deze had vooropgeste. dat de grenscorrecties reeds aanvaard zijn bij het Parijse protocol. Het ging er hier slechts om of wij al dan niet de Nederlandse wetgeving op het nieuwe gebied van toe""—'ui len verklaren. De grenze" zouden eerst definitief gewijzigd worden bij het Vredesverdrag. De heer Polle- ma kon nu niet begrijpen hoe de regering er in zou kunnen slagen de Duitsers Duitsers te laten zoals zij zegt te willen doen, en hen toch tegelijk als Nederlanders te behan delen. Hij karakteriseerde het rege ringsvoorstel als ongelukkig om maar niet te spreken van een aller ongelukkigst voorstel. Verwerping van het ontwerp zou volgens de heer Pollema slechts betekenen, dat wij onze aanspraken behielden, doch het voorlopig nog ongewenst vonden de Ned. wet al van toepassing te verklaren. De heer Algra (A.R.) gaf de Se naat als afgevaardigde uit het Noor den een zeer deskundig inzicht in de Dollard- en Eemskwestie. Ziin doel was duidelijk te maken dat het hier om veel grotere belangen ging dan de onderhavige correcties, door de heer Ruys gepruts genoemd en door de heer Brongersma reeds ver geleken met een achtertuintje. Hij diende tenslotte een motie in van de volgende inhoud: De Kamer, van oordeel, dat de regeling van de Eemskwestie on de handhaving van de Nederlands Duitse grens in de Dollard in betekenis ver uitgaat boven die van de thans voorgestelde correcties, betreurt, dat 'ten op zichte van deze vraagstuk .ven zelfs in beginsel nog weinig of niets is bereikt, spreekt als haar mening uit, dat de Nederlandse rechten en belangen op dit punt onverwijld en nadrukkelijk aan de orde dienen te De bijna 75-jarige eerste minis ter van Zuid-Afrika, dr. D. F. Malan, vertoeft op het ogenblik in Londen, waar hij zal deel nemen aan de conferentie van eerste ministers van het Britse Gemenebest, die Donderdag a.s. zal beginnen. Na afloop van de conferentie zal dr. Malan met zijn vrouw een kort bezoek aan Nederland brengen. Verdronken zeeman opgehaald Woensdagmorgen heeft de politie uit het IJ nabij de de Ruyterkade te Amsterdam het lichaam opge haald van de 55-jarige schipper G. Bartels uit Rotterdam. B„ die stuurman was op de vrachtboot „De Linge", is vermoedelijk Vrij dagavond 8 April tijdens storm achtig weer te water geraakt en verdronken. worden gesteld en gaat over tot de orde van de dag. De heer Wende.aar "(V.V.D.) zei ernstig en onomwonden dat hij en zijn fractiegenoten tep~" zouden stemmen. Zijn betoog was kort maar had het voordeel dat het al thans recht op het doel af ging. Hij was tegen annexatie, tege- de op neming van 10.000 Duitsers, mede ook omdat zulks niet overeenstem mend was met het Atlantic Pact. De heer Schalker (Com.) had de vondst bedacht, dat de Amerikanen ons in een val lieten lopen. Straks waren wij voor de Duitsers de kwaaie pieten. De debatten werden afgesloten met een bijna vaderlijk vermaan van de heer Woudenberg (PvdA.). Hij debatteerde eerst ee beetje met zijn partijgenoot Brongersma om vervolgens als zijn mening te geven, dat de correcties voor zijn gevoel annexaties werd- door de eenzijdige wijze waarop zij werden opgelegd. Ook de heer Ruys (KVP) had reeds gesproken van correcties met een annexionistische tendenz. De heer Woudenberg u.eek nog niet alle hoop op een nieuwe internatio nale rechtsorde te hebben opgege ven, in die rechtsorde pasten geen annexaties. Doe- het nieuwe bezet tingsstatuut zou het mogelijk wor den rechtstreeks ook met de Duit sers te onderhandelen. Ook hij ver wachtte van onderhandcimgen met de Duitsers weinig, maar dan bleef het toch altijd nog mogelijk om bij het vredesverdrag te bepalen, dat de correcties door een internatio naal scheidsgerecht zullen worden vastgesteld. Z-.s la?*-*'- wor"J bond hij de regering op het hart het voorstel/Beaufort nog eens goed te overwegen. Timide stonden de viji ministers vao achter de regeringstafel op. Vandaag zullen wij horen of dé nacht raad heeft gebracht. DEN HAAG, (KNP). De Ka tholieke Jonge Werkgevers Vere niging organiseert op Zaterdag 23 en Zondag 24 April een voorjaars vergadering in Hotel Groot Berg en Dal bij Nijmegen. Dr. ir. F. Ph. A. Teilegen zal een inleiding houden over „Gedachten over de actuele taak van de Katho lieke leek," terwijl ir. Edmond Ni colas zal spreken over het onder werp „De geboorte van een boek." Men streeft er bij de Koninklijke Marine naar om de zeemiliciens- marinier, die in het voorjaar van 1.947 zijn opgekomen en die thans in Nederland dienen na een dienst tijd van ongeveer 29 maanden, in het genot van groot verlof te stel len. Een klein gedeelte van deze zee miliciens-marinier, dat een zeer dringende reden heeft om vroeger te worden gedemobiliseerd, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huiswaarts worden gezon den. Verzoeken hiertoe moeten de ze zeemiliciens indienen bij hun commandant. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft Woensdagavond in de Grote Kerk te Apeldoorn de bijeenkomst bijgewoond ter herdenking van de bevrijding van Apeldoorn. Zij was vergezeld door de directrice, voor haar particuliere zaken voor het Loo en omgeving, mej. A. L. Schoch. De burgemeesters van Apeldoorn en Arnhem en de oud- hofpredikant, ds. J. F. Berkel, Voerden het woord, waarbij zij vooral de nadruk legden op de verflauwing van de publieke be langstelling voor deze bevrijdings herdenking. waarvan ook deze bij eenkomst, die slechts werd bijge woond door een paar honderd men sen, getuigde. De sprekers zagen dit als een gebrek aan dankbaarheid, niet al leen jegens de gevallenen, doch in de eerste plaats jegens God. Een mannenkoor onder leiding van Gerard Tiemessen, zorgde voor een passende omlijsting. Wij vraten nogal eens over de gevaren van prikkellectuur en over.... schandalen van mishandelingen in kampen van politieke delinquenten. Verband tussen die twee? Ja, in zoverre nu blijkt, dat in 1946 b.v. in het kamp van Vught, waar ook nogal wat te becritiseren viel, vanwege een communistische uitgeverij lec tuur werd gedrukt, die nu door de rechter in een aanhan gig gemaakte strafzaak aan geduid Werd als aanstootge vend en kwetsend voof nor maal schaamtegevoel. Schan dalige lectuur dus, anno 1946 gedrukt, in een officieel be- warinqskamp van ons land, na drie jaar eindelijk berecht en afkomstig qebleken van een communistische uitgever! Het verklaart ook voor een deel de houdinq van kampleiders in die tijd. Communisten zijn niet beter dan. de nazi's, al schreien ze krokodillentranen over fascistische knevelarij e.d. En ik blijf het zeqgen, om dat allerlei onthullingen het steeds duidelijker maken: aan welk gevaar is Nederland ont snapt, toen z.g. doorbrekers en eenheidsmaniakken alles qe- lijk wilden schakelen, met als resultaat, dat we overgeleverd zouden zijn qeweest aan lei ders, met denkbeelden als ons nu worden geopenbaard. Com munisten lieten schand-lectuur vervaardigen door politieke delinquenten in officiële kam pen! H^et is eenvoudig verbijs terend! OOK TE PRAAG EEN VREDESCONGRES Woensdagnamiddag begon te Praag een parallel-congres voor Ce wereldvrede, waaraan wordt deelgenomen door de afgevaar digden, die geen visum verkregen voor het congres te Parijs, name lijk 64 Tsjecho-Slowaken, 44 Chi nezen, 8 tegenstanders van Tito uit Joego-Slavië, 10 Duitsers uit de Sovjetzóne, 11 Sovjet-Russen, 9 Spanjaarden, 2 republikeinse Indonesiërs, 29 Roemenen en an deren. Men verwacht nog een Bulgaarse delegatie. Op dit con gres werd het woord gevoerd door ae burgemeester van Praag, Va- cek, en de minister van voorlich ting, Kopecky, alsmede door en kele leden van arbeidersorgani saties. Het congres werd tot Vrij dagmorgen verdaagd.' SPOEDIGE VORMING DEELSTAAT BORNEO BATAVIA. 20 April (Aneta). Van officiële zijde wordt verno men, dat bij de besprekingen te Batavia over de vorming van de de Negara Kalimantan (deelstaat Borneo) bleek, dat alle afgevaar digden het principieel eens waren over de vorming van de deelstaat Borneo, waarvan de totstandko ming binnen zeer korte tijd ver wacht kan worden. De eerste be sprekingen zijn weliswaar nog in formeel, doch nog deze week zullen alle delegaties van Borneo worden uitgenodigd de conferentie formeel voort te zetten. PATER CHR. FRANKE S.J. OVERLEDEN DEN HAAG, (KNP). Woens dagmorgen ig in het Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen. Pater Chr. M. A. Franke S. J.. op 68-jarige leef tijd overleden. Pater Franke was de laatste tijd verbonden aan het retraite-huis te Venlo. Hij werd 3 Juni 1880 te Utrecht geboren en studeerde aan de gym nasia te Utrecht en Heeswijk, waar na hij intrad in de Sociëteit van Jezus. Op 27 Augustus 1911 werd hij priester gewijd. Pater Franke ge noot in het land vooral bekendheid bij de oud-leerlingen van Huize Katwijk en van het St. Ignatius- college të Amsterdam, waar hij verscheidene jaren prefect is ge weest. In Amsterdam was hij ook geruime tijd rector van de St. Jo- sefkapel (Huize Constantia) op de Rozengracht, op de plaats waar later de Ignatiuskerk (De Zaaier) zou worden gebouwd. Verder is hij kapelaan geweest van de Theresia- kerk in Den Haag en de St. Jo- sephkerk te Nijmegen. De uitvaartdiensten zullen wor den gehouden Vrijdag 22 April a.s. in de St. Josefkerk te Nijmegen, waarna de begrafenis zal geschie den op het kerkhof van het re traite-huis te Venlo. 4 SCHOONMAAKTIJD (Van onze eigen Redacteur) Maar goed dat de 59 emigranten voor Canada bijzonder vroeg op Schiphol waren gearriveerd, anders zou de Skymaster PH TDL zijn ongeduld niet hebben kunnen bedwingen en zonder passa giers naar Montreal zijn vertrokken. Ze zaten nog rustig in het restaurant van hun laatste Hollandse maaltijd te genieten, toen via de luidsprekers werd medegedeeld, dat het toestel niet om half zeven, maar om vier uur het luchtruim zou kiezen! De laatste aardappelen werden extra snel naar binnen gewerkt, het afscheid van de honderden familieleden nam wellicht niet zo veel tijd in beslag als werd verwacht en voordat de toekomstige farmers het wisten, dreven ze in de wolken. MET Z'N ELVEN De meesten van hen waren trou wens al in de wolken nog voor ze in de Skymaster stapten. Vooral de jeugd was in extase over de grote reis die te wachten stond en het avontuurlijke leven dat in de uitgestrektheid van het Canadese land op het punt stond te begin nen. De vaders en moeders waren uiteraard meer bezadigd. Ze had den het besluit om hun bedrijven te verlaten na rijp beraad geno men. Het ging echter om de toe komst van hun kinderen en die was de opoffering van een pioniers- bestaan overwaard. Vader en moeder Dol uit Nieu we Niedorp vertrokken met hun negen kinderen in leeftijd vari ërend van vier tot twee en twin tig jaar. Dol had 15 ha. grond, waarvan hij er tien verkocht en de rest heeft verpacht. ,,Ik zeg tegen moeder de vrouw, wan neer we misschien nog eens terug komen, hebben we in ieder geval nog iets over." Bij deze woorden laat zijn kroost hevige protesten horen. Terug naar Holland? Ze denken er niet over. De kans dat dit na de proeftijd van een jaar het geval zal zijn, lijkt trouwens heel gering. Want van alle emigranten die naar Ca nada vertrokken zijn, komen op gewekte brieven, waaruit de belof te van een goede toekomst spreekt. De vierjarige Herman, jongste uit het gezin Mol, heeft plotseling een longontsteking opgelopen. Op dp handen van ..zijn grote broer wordt hij in het vliegtuig gedragen, ge wikkeld in een wollen deken. Even daarvoor heeft de dokter hem een peniciline-mjectie gegeven en voor de reis heeft een bezorgde stewar dess zich over hem ontfermd. Er is vloeibaar friiit voor Herman in de pantry. Hij zal er we! boven op komen, deze jonge telg uit een stoer en ondernemend geslacht. Dat het vliegtuig zo spoedig moest vertrekken, kwam doordat de weersomstandigheden boven IJs land minder gunstig waren dan bij de vaststelling van het reisschema werd verwacht. Nu moest een tra ject via de Azoren worden geko zen, dat langer is en dientengevol ge een overhaaste start noodzake lijk maakte. Het betrof hier de eerste keer dat emigranten door de lucht naar hef nieuwe vaderland werden vervoerd. Een experiment dus, dat vermoedelijk het begin zal zijn van een lange reeks vluchten. Alleen reeds dit jaar staan pl.m. 7000 Nederlandse boerenzoons en -dochters op de lijst om naar Ca nada te emigreren. En er is haast bij, want omstreeks 15 Juni begint in Canada het seizoen. Ieder, die na die datum komt, loopt kans dat zijn plaats door een andere bui tenlander is bezet! Voor het tijdvak van 24 April t.e.m. 7 Mei 1949 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 101 vlees (a. b, d) 100 gr. vlees 102 vlees (a, b.) 300 gr. vlees 103 vlees (d) 100 gr. vlees 105 Aig. (a, b, dj 250 gr. boter marg. of vet 106 Alg. (a, b) 500 gr. boter marg. of vet 107 Alg. (a. b) 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 108 Alg. (a, b) 125 gr. koffie 109 Alg. (a, b) 500 g,sinaas appelen (inl. uiterlijk 30 April) 112 Alg. (b) 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 114 Alg. (3) 250 gr. boter marg. of vet 115 Alg.. (d) 100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas 116 Alg. (d) 1 kg. sinaas appelen (inl. uiterlijk 30 April) Tabakskaarten 903 76 tabak (QA) 2 rants, sigaretten of kerftabak 78 tabak (QC) 2 rants, sigaretten, of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 Bij/., arbeid^ a.s. moeders, zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. (De letters ach ter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffen de bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 algemeen der bonkaarten voor voedingsmid delen kunnen vernietigd worden. PAARSMERK Vanmorgen om 10 uur stonden de 59 grote en kleine emigranten reeds op Candese bodem. Vanaf Montreal reizen ze per trein naar de plaats van bestemming, waar ze in loondienst aan de slag zullen gaan om te trachten door harde arbeid crediet te verwerven en een eigen boerderij te beginnen. De emigranten die gisteren ver trokken, kwamen uit alle provin cies. In alle delen van ons land heeft de boer gebrek aan grond en hebben duizenden jonge kerels geen uitzicht op een bestaan in het be drijf dat hen lief is. Ze trekken er uit. Hun eeltige handen kunnen ook in Canada de spade in de grond zetten. Hier zullen ze laten zien da.t hun tintelende kracht ook bui ten de vaderlandse grenzeïr dienst baar gemaakt kan worden aan de voorziening van ons aller levens behoeften. J. T. PERZISCH AMBASSADEUR VERLAAT MOSKOU MOSKOU, 21 April (Reuter). De Perzische ambassadeur te Moskou, Hamid Sayjah, zal heden per vliegtuig naar Bakoe vertrek ken op weg naar Teheran. Van Bakoe zal hij per schip of over land verder reizen. Voor zijn ver trek heeft hij een formeel bezoek aan de Sovjet-Russische minister van buitenlandse -zaken, Wysjin- sky, gebracht. Verdronken zeeman gevonden Donderdagmiddag is in de Waal haven te Rotterdam het stoffeliik overschot drijvende gevonden van de 21-jarige Engelse zeeman D. J. Springthorpe uit Leicester, die op 27 Maart j.l. van een Spido-boot in de Waalhaven is gevallen. LEDEN COLLEGE ALGEMEEN BESTUUR NED. ANTILLEN WILLEMSTAD, 20 April (ANP/ Aneta). Officieel wordt medege deeld, dat de Gouverneur van de Nederlandse Antillen aan mr. dr. M. F. da Costa Gomez opdroeg, als zijn gemachtigde, overleg met de Staten te plegen nopens de benpe- ming van R. J. Beaujon Jr., mr. dr. M. F. da Costa Gomez, C. A. Eman, drs. E. M. Newton, W. R. Plantz en E. A. Römer tot leden van het college van algemeen be stuur. Identiteit verdronkene vastgesteld Zoals gemeld heeft de viskotter Arn 27 gisteren het stoffelijk over schot van een man opgehaald. Thans is gebleken dat het hier betreft de 50-jarige J. A. F., ge woond hebbende in de Schepen straat te Rotterdam, die sinds 2 April j.l. vermist werd. Stakende Canadese zeelieden te Rotterdam Een gedeelte van de bemanning van het in de Merwehaven te Rotterdam liggende Canadese vrachtschip „Dingwall" is sinds Donderdag jl. in staking in ver band met het arbeidsconflict in Canada. Zaterdag heeft de kapi tein de politie verzocht de 27 sta kende zeelieden in bewaring te nemen, tot dat een oplossing is gevonden. DJOGJA BIEDT NORMALER BEELD DAN SOLO DJOGJA, 20 April (Aneta). Volgens de bijzondere correspon dent van Aneta, die de voornaam ste plaatsen van midden-Java heeft bezocht, maakt de stad Djogja een volkomen rustige indruk en biedt zij een normaler beeld dan Solo, waar nog vele winkels gesloten zijn en het leven nog niet zijn ge wone gang gaat. Djogja is ordelij ker, dank zij de Nederlandse mi litairen, terwijl te Solo reeds po- litietroepen van de Mangkoenega- ra bij de beveiliging van de stad zijn ingeschakeld en weldra twee veiligheidsbataljons na opleiding zullen worden ingezet, zodat op het gebied van zelfwerkzaamheid Solo de stad Djogja vooruit is. Zo groot, zo rijk is het Paas feest, dat alles alleen maar goed zou moeten zijn, bij alle mensen. Geen narigheid, geen geestelijke ellende meer. Alles goed en blij en zonniq en rus tig en vrediq. Een ieder zou moeten stralen van het geluk dat hem van binnen vervult. Helaas wordt de Paas-zon in onze parochies verduisterd door de velen die hun Paas- plichten verwaarlozen. Hoe staat het bij u in de parochie? In uw omgeving? Door uw goede voorbeeld, door uw tact vol woord, door uw aanmoedi ging kunt u misschien menig een helpen die in deze Paas tijd qraaq zijn zaken in orde zou willen brengen. Een goede Paas-biecht zal de Paas-ïon bij menigeen doen doorbreken. MARCUS. FEUILLETON door H. VöLMER tegen wil en dank 9. i De bewoonster van kamer 216 deed geen verdere pogingen. Söder- man te weerhouden; hij hoorde haar den grendel) voor de deur schuiven toen hij zich naar de lift begaf. Het was al eens eerder gebeurd, dat hij door een ze nuwachtige oude dame werd ontbo den, maar nooit had een onvindbare inbreker daarbij een rol gespeeld. Natuurlijk leed die mevrouw van 216 wel degelijk aan waanvoorstel lingen, al ontkende zij het! Of mis schien was zij boven haar theewa ter geweest! Van een matrone, die met. een fles cognac in haar valies reisde kon het worden verwacht. Enfin, hij had zich aan een der vele constructies van 't „Sint Olaf" ge houden: de grootst mogelijke voor komendheid jegens gasten in acht te nemen. "Nauwelijks was Söderman uit de lift gestapt of hij bleef een ogen blik als aan de grond genageld staan. Matts Holm lag op de vloer uitgestrekt en gaf geen teken van leven. Toen August de eerste schrik had overwonnen liep hij naar de liftjongen. Het vluchtig ingesteld onderzoek wees uit dat Matts met een zwaar voorwerp bewusteloos geslagen moest zijn. Zjjn achter hoofd vertoonde een geweldige buil. Söderman keek hulpeloos rond en zo ontdekte hij iets dat hem geen minder grote schok bezorgde; de deur van de safe stond open. Een kreet onderdrukkend snelde August door de draaideur, speurde in beide richtingen de straat af. Geen ster veling te ontdekken. De rovers wa ren gekomen en gegaan. Hij keerde terug, zijn opwinding ternauwernood meester en nam de ravage aan de brandkast op. Blijk baar hadden de dieven met het for ceren weinig moeite gehad. Van de inhoud lag een aantal voorwerpen achteloos in het rond gesmeten; niet ten onrechte veronderstelde August dat de bandieten zich met de kostbaarste stukken uit de voe ten hadden gemaakt. Hij brak zijn overpeinzingen af en belde het hoofdbureau van politie. „De safe in 't „Sint Olaf" is ge plunderd," rapporteerde hij. „Van de daders geen spoor." „Wat hebben ze op de kop ge tikt?" „Alles wat van hun gading was, vermoed ik. Maak voort!" „Komt voor elkaar!" Het „Sint Olaf" had opgehouden een rustig hotel te zijn, waarin geen ongerechtigheden voorvielen. Was het vroeger nimmer in de ko lommen der dagbladen vermeld, thans scheen het er alles op te zet ten, deze achterstand dubbel en dwars in te halen. III Na de politie te hebben ingelicht hield Söderman zich weer met Matts Holm bezig. De pols sloeg maar de liftjongen herkreeg 't be wustzijn niet terwijl hij naar een diepe leren fauteuil werd gedragen. August wist niet, wat hij voor de bewusteloze kon doen. Toen sloeg hij zich tegen 't voorhoofd: natuur lijk had zijn eerste werk behoren te zijn. een ziekenhuis te waarschu wen! Hij herstelde 't verzuim, belde vervolgens de kamer van de gérant. Het bleek een hele toer te zijn Otto Elmblad wakker te krijgen, maar eindelijk lukte het. Gemelijk informeerde hij waarom hfj in zijn nachtrust werd gestoord. Söderman bracht hem op de hoog te. „Ik ben direct beneden", beloofde de gérant. „Blijf op je post." August vond het een belachelijk bevel; welke reden zou hij hebben zijn post te verlaten? Hij wierp nog een blik op de gehavende safe en ging aan zijn lessenaar zitten. Ter wijl hij de gebeurtenissen van de bewogen nacht overpeinsde, be greep hfl eensklaps, hoe de boel in elkaar moest zijn gezet en hij schold zich als een sufferd dat hij zoveel tijd nodig had gehad om er achter te komen. Het was de opzet van de dame, die zich mevrouw Hangö noemde, hem met 't sprookje van een man in haar kamer naar de vierde verdieping te lokken en net zolang aan de praat te houden tot de rovers hun werk zouden hebben verricht. Vaklui speelden het in twintig minuten met gemak klaar. De safe was feitelijk niet veel meer dan een oude ijzeren kast, voor de leek misschien iets indrukwekkends maar een zware jongen, die wist hoe hij een kraak moest zetten, werd geen ogenblik door 't pompeu ze voorkomen van de wijs gebracht. Het enige wat hr| kon wensen was dat ze hem een kwartiertje rustig zijn gang lieten gaan. Söderman gevoelde er alles voor, mevrouw Hangö eens flink onder handen te nemen, doch de gérant had hem gelast, op zijn post te blij ven. Terwijl hij overwoog, of hij niet verkeerd deed met zich aan de order te storen, traden een in specteur en drie rechercheurs bin nen. De inspecteur, een onbekende grootheid voor August, haalde een opschrijfboekje en potlood voor de dag. „Wie ben je?" informeerde hij scherp. „De nachtklerk. August Söder man. Als ik u een raad mag geven, inspecteur, zet er dan de nodige spoed achter! Ik werd naar de vier de verdieping ontboden door n me vrouw Hangö, die voorgaf, dat een inbreker in haar kamer zou zijn. (Wordt vervolgd). aagt (Adv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3