Nieuw zijn benzine Toe te voegen Duitse gebieden hedenmorgen zes uur geacht Nederlands gebied te zijn Groothandelaar in bonnen één jaar achter slot VOORLOPIGE VOORZIENINGEN GETROFFEN IN HET GRENS 1949 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Grenscorrecties heden van kracht Zaterdag 23 April 1949 35e laargang No. 173 1Ó2, >tn i\ *ie* De grenzen overschreden! CO RREC TIE'S Qnpf< Proclamatie in het toegevoegde gebiec Wet-grenscorrecties afgekondigd De Duitsers zijn teneergeslagen Communisten in Nanking Duits gebied bij België Kroniek en Kritiek Verdiende in „de goede tijd" 40 a 50 mille per distributieperiode Den Helder blijft marinebasis Begin opbouw federale Marine Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30, ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT t nergens (Vonde A S Hf» VAN HEDEN Pagina 1 Kanforen: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 ■Lans te Delft, 'gende mededeelt: lders dan met Sunlight ssen, want wie zuinig goed om wil gaan, ght Zeep voor de was zeg altijdgebruik en Sunlight Zeep, innenkast nooit leeg. S 78-076 pijen zijn ertoe over- voor hun vertegen- Bij 10 wagens ng van 20.000 liter sedan, met voor- (anti-slip) onafhanke- remmen ielen, is in ons land smalle wegen een wagen. n tijds werden reeds "S verkocht, proefrit aan en van de vele enschappen I qAate. apdcuideti! 3E: .HANDEL, DEN HAAG ïersfr.w. 14 Tel. 2224 kt 6 Tel. 4983 traat 5 Tel. 2518 aat 17 Tel. 26 iO Tel. 19 Tel. 111 3er! 't Is maar goed, is bezetenen! Waar- s en de vogels blij- nken, dat Bruin een oorlopig moet Bruin ambini. „En de hon- loont." En dan laat deedt zich even m? Een Russische 3 is gekleed in een haar loopt....? Ie IN DE EERSTE KAMER ging het over de grenzen van Nederland en Duitsland. Die moesten gecorrigeerd worden. Nu blijkt, dat de ene cor rectie de noodzaak van weer een andere correctie heeft opgeroepen! Men zal het gelezen hebben: met slechts 25 stemmen voor en 17 te gen heeft de Eerste Kamer de wet, die ue Regering de bevoegdheid geeft, om grenscorrecties toe te passen, aangenomen, nadat de rege ring bij monde van minister Stik ker de po'rtefeuillekwestie gesteld had! Als alles blijft, zoals het was, zullen Nederlandse ambtenaren en ordebewaarders vandaag de gren zen overschrijden, nadat de regering de grenzen van een gezonde parle mentaire democratie overschreden heeft Want men kan over de zaak den ken zoals men wil, maar de manier, waarop het kabinet Dreesvan Schaik besloten heeft, deze zaak door te drijven, oversehr.jut toch wei de grens van wat we, zelfs in deze tijd, als normaal parlementair- democratisch gebruik dienen te be schouwen. Het gaat dus, in een napraatje over het eindelijke votum van de Nederlandse Senaat, om twee din gen: om de grenscorrecties zelf, en om de manier, waarop het kabinet de zaak in de politieke sfeer gehaald heeft. Wat de grenscorrecties zelf be treft, daar zou men lang en breed over kunnen nakaarten. De een denkt er zus over, de ander zo. De een, en niet de eerste de beste, is er mordicus tegen, de ander, ook geen kind in de staatkunde, be zweert de noodzakelijkheid ervan. De tegenstellingen liepen dwars door alle partijen heen, kris-kras en het heeft in deze omstandigheden eigenlijk weinig zin, er veel over na te kaarten. Er is over diverse argumenten, pro en contra, wel wat te zeggen. Voorstander van een werkelijke annexatie zijn wij nooit geweest, het argument, dat tegen deze correctie op ons vooral indruk maakte, was dat van de reactie, welke bij een deel van de Duitse bevolking kunnen worden opgeroe pen en we weten, dat het wenselijk ij, aan het Duitse volk zijn rustige ontwikkeling in het kader van de nieuwe constellatie in West-Europa te gunnen Bovendien hebben wij Duisland uit economische overwe gingen nodig, Duitsland is en blijft ons onmisbare achterland. Maar als de Duitsers al zoveel bezwaren willen blijven maken tegen deze zo onnozl'le grensveranderingen, waar bij het idee schadeloosstelling nog niet eens aan de orde komt, dat uit een oogpunt van rechtvaardigheid toch zeker eens aan de orde komen moet, wat zullen wij op dit punt dan van de toekomst hebben te verwachten? En als de tegenstanders van deze grenscorrecties menen, dat wij de oplossing meer moeten zoeken in economische tegemoetkomingen b.v. door afstand van mijnen e.d. en door invloed in het Ruhrgebied, dan kan de vraag .immers gesteld worden, of de reactie van de Duitsers daarop en daartegen niet nog heel anders zal zijn! En het Duitse volk zal toch eens moeten beseffen, dat niet wij de verliezers van de oorlog zijn geweest, en niet wij een nabuur volk hebben overweldigd en be roofd en onnoemelijk veel schade toegebracht En wat nu de houding van de Regering aangaat, het is volkomen begrijpelijk, dat de meeste Senato ren, ook zelfs die, die aanstonds geneigd waren, vóór het ontwerp te stemmen, zeer onthutst waren over het feit, dat de minister, ove rigens namens het kabinet, met de portefeuille rammelde, zo duidelijk dat het ver over de grenzen te ho ren was. Dat had de regering niet moeten doen. Beter ware het, als zij ingegaan was op het denkbeeld van pater Beaufort, die zich steeds meer als een actief politicus van de beste soort gaat doen kennen, om de kwestie in nader beraad te ne men. Nu is er een gedwongen be slissing geweest, die vrijwel aan niemand bevrediging schenkt en inderdaad de positie van het kabi net, dat toch al niet meer zo sterk schijnt te staan, althans in het bin nenland danig verzwakt. En vooral de argumentatie van minister Stikker was niet sterk: wat zou men daar in het buitenland wel van zeggen, meende de be windsman, wanneer nu, na zoveel jaren van onderhandelingen op in ternationaal vlak, het Nederlandse parlement zijn fiat weigert. Wat zal dat onze onderhandelingspositie bij anaere gelegenheden verzwakken. Deze redenering houdt verschil lende bezwaren en gevaren in. Wij wezen er onlangs al op in ander verband, dat het aanvaarden van boven-nationale organen de gezonde invloed van onze eigen volksverte genwoordiging niet mag uitscha kelen. Er wordt, noodwendig, toch ai zo veel op internationaal niveau bedisseld, dat moet en dat mag niet te ver gaan En veeleer dan de on derhandelingspositie van onze rege ring te verzwakken, zal zij juist versterkt worden, wanneer van onze kant bij al die onderhan delingen in groter verband wordt vastgehouden aan het eigen recht van het democratische parlement, om zelf onder eigen verantwoorde lijkheid te beslissen, overeenkomstig zijn in de Grondwet des lands pe- fundeerde roeping en plicht van het algemeen welzijn van het volk te dienen. Veel eer, dan wanneer dat parlement, tegen zijn zin, afgedwon gen beslissingen moet nemen, die met tegenzin aanvaard worden en derhalve niet gedragen worden door de overtuiging van het volk, dat tenslotte de lasten en verplichtingen van zulke grote en wijde beslissin gen te dragen heeft. s-GRAVENHACE, 23 April. In een heden verschenen Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk besluit, hou dende voorlopige voorzieningen in verband met de toe voeging van enig Duits gebied aan het grondgebied van het Rijk, ter correctie van de Oostelijke grens daaryan. Het besluit, dat door alle ministers is gecontrasigneerd, bestaat uit 9 hoofdstukken en 61 artikelen. Het is offi cieel getiteld: „Grenscorrectiebesluit 1949". Wij ontlenen aan de toelichting op de voornaamste artikelen: Aangezien de toevoeging van bepaalde Duitse gebieden aan het Rijk geschiedt in afwachting van een definitieve regeling daaromtrent, kunnen de bedoelde gebieden thans nog geen deel uitmaken van het Rijk .n moet dus gewerkt worden met de fictie, dat deze ge bieden geacht worden tot het grondgebied van het Rijk te behoren. Artikel 1 formuleert het aldus: De gebieden, bedoeld in bovenvermelde overeenkomst, zoals deze omschreven zijn in de bij dit besluit behorende bijlage, worden, te rekenen van 23 April 1949, te 6 uur voor middag, geacht te behoren tot het grondgebied van het Rijk. In het algemeen is de Nederlandse wetgeving in het toe te voegen gebied aanstonds van toepassing. Waar zulks niet mogelijk was, is dit in het besluit aangegeven. Voor het gedeelte van het bij het Rijk gevoegde gebied, gelegen ten zuid-oosten van de gemeente Zevenaar, wordt ingesteld het Drostambt Elten, hetwelk voor de toepassing van wettelijke voorschriften geacht wordt een Nederlandse gemeente te vormen. Voor het gedeelte van het bij het Rijk gevoegde gebied, gelegen ten oosten van de gemeenten Nieuwstadt en Sittard, wordt ingesteld het Drostambt Tüddern, hetwelk voor de toepassing van wettelijke voorschriften geacht wordt een Nederlandse gemeente te vormen. Onder de volgende gemeenten doen zich correcties voor, met dien verstande, dat de grens tussen de gemeenten Dene kamp en Losser, Ubach over Worms en Eij gelshoven, en Eijgelshoven en Kerkrade in het bij het Rijk gevoegde gebied geacht wordt te bestaan in een lijn, in oostelijke richting getrokken van het punt, waar de grens tussen die gemeenten met de bestaande rijksgrens samenkomt: Beerta, Bellmg- wolde, Vlagtwedde, Denekamp, Losser, Eibergen, Dinxperlo, Millingen, Ubbergen, Ottersum, Bergen, Arcen en Velden, Ubach over Worms, Eijgelshoven, Kerkrade, Vaals. Waar omtrent de bij het Rijk te voegen gebieden weinig betrouwbare gegevens voorhanden zijn en overigens de situatie, zoals deze na de overgang zal ontstaan, niet volledig was te overzien, moesten aan de ministers met betrekking tot te geven voorschriften voor het nieuwe gebied zeer grote be voegdheden, welke hen tot on middellijk ingrijpen in staat stel len, worden toegekend. Het scheen met het oog op eventuele onvoorziene omstandig heden gewenst, ook de landdros ten met grote bevoegdheden toe te rusten. Ter voorkoming van ongewenste manipulaties kan het verkeer tus sen het bij het Rijk te voegen gebied en het oorspronkelijke grondgebied des Rijks niet ter stond vrijgelaten worden. Intussen zal een spoedige opheffing van de aldus ontstane toestand van iso lering bevorderd worden. De inwerkingtreding van het Nederlandse recht voor het bij het Rijk gevoegde gebied maakt een aantal regelen voor overgang van recht wenselijk op de meest in het oog springende delen van het burgerlijk recht en het burgerlijk procesrecht en op bepaalde punten van burgerlijk recht en burgerlijk procesrecht, waarop het Neder landse recht aanmerkelijk ver schilt van het tevoren geldende recht. De uitvoering van bestaande arbeidsovereenkomsten zal naar Nederlands recht beoordeeld moe ten worden. De personen van Duitse natio naliteit, die normaal woonplaats hadden in het bij het Rijk ge voegde gebied vóór 23 Februari 1948, kunnen volgens het protocol van 22 Maart 1949 de Nederlandse nationaliteit verkrijgen en wel van rechtswege of onder voor waarden die even gunstig zijn als voor andere vreemdelingen die in Nederland wonen. In afwachting Dit kaartje geeft een overzicht van de punten, waar de grenswijzigingen zullen worden geëffectueerd. In totaal beslaan de aan Nederland komende gebieden een oppervlakte van ongeveer 70 km2 met een inwoneraantal van bijna 10.000. Het grootste stuk ligt in de hals van Sittard ter grootte van 41,34 km2 met ongeveer 5000 inwoners. In rangorde volgt dan de grensinham bij Elten ter grootte van 19,54 km2 met ongeveer 3500 inwoners, Van beide gebieden geeft het kaartje een detailinzet. 's-GRAVENHAGE, 23 April. Heden is in het aan Neder land toegevoegde Duitse gebied de volgende proclamatie zowel in het Nederlands als in het Duits aangeplakt: PROCLAMATIE Krachtens overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika, Frankrijk, het Verenigc Koninkrijk, België, Luxemburg en Nederland is het gebiet tot aan de nieuw uitgezette grens voorlopig toegevoegd aan Nederland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen be voegdheid meer. Het gezag wordt door het Nederlandse bestuur uitgeoefend. in beginsel is het Nederlandse recht van toepassing. He plaatselijk bestuur berust bij de landdrost. Bescherming van persoon en goederen wordt volgens de Nederlandse wetten gewaarborgd. Het maatschappelijk verkeer vindt normaal voortgang. van een nadere (wettelijke) rege ling:, is in het besluit bepaald, dat de Duitsers de staat van Neder lander niet verkrijgen, doch be handeld worden als waren zij Nederlanders. De in het besluit aangeduide subversieve elemen ten kunnen worden uitgewezen. Uitgewezen kunnen worden personen, die tengevolge van het denazificatieprogramma of we gens het begaan van een oorlogs misdrijf veroordeeld of uit een functie verwijderd zijn, of die als smokkelaar bekend staan, of die De eerste ministers van de landen van het Britse Gemenebest, die voor een conferentie in Londen vertoeven, hebben aangezeten aan een lunch in Buckingham Palace. De koning met enige van zijn gasten. V.l.n.r. Liaqat Ali Khan (Pakistan), de koning, Cle-' menfAttlee (Engeland)Joseph Chifley (Australië) en dr. Malan Zuid-Afrika tevoren uit Nederland uitgewezen zijn. Voor het gemeentelijk bestuur in het bij het Rijk te voegen ge bied is nagenoeg eenzelfde con structie gekozen als voor het openbaar lichaam „de Noordoos telijke Polder". Zowel de Drost ambten Elten en Tüddern, als de gedeelten, welke geacht worden van de aangrenzende gemeenten (en daardoor ook van de desbe treffende provincie) deel uit te maken, zullen bestuurd worden door landdrosten, die, althans ge durende de eerste tijd, de functies van de raad, van burgemeester en wethouders en van de burgemees ter in zich verenigen. Voor de kleinere gedeelten zullen de bur gemeesters der aangrenzende ge meenten als landdrost fungeren, terwijl de benoeming van de land drosten van Elten en Tüddern door de Koningin geschiedt. De minister van binnenlandse zaken kan bepalen, dat de land drost zich doet bijstaan door een commissie van advies en kan re gelen geven omtrent de samen stelling, de bevoegdheid en de werkwijze van de commissie. Evenals in het geval van het openbaar lichaam „de Noordoos telijke Polder" zal het toezicht op de gestie van de landdrosten, waar in het bij het Rijk te voegen ge bied met het oog op de bijzon dere vragen, welke hier stellig zullen rijzen, eenheid van beleid meer dan elders geboden is, aan vankelijk het best door het cen trale gezag kunnen worden uit geoefend. Zodra mogelijk zal ech ter ook op dit punt naar het be reiken van een meer met het normale recht overeenstemmende toestand gestreefd moeten wor den. Voorts zijn o.a. nog overgangs bepalingen opgenomen omtrent de Jachtwet en het pachtrecht. 's-GRAVENHAGE, 22 April. In Staatsblad i 180 is heden afge kondigd de wet van 21 April in zake bevoegdheid tot het treffen van voorlopige voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens. In Dinxperloo heerste Vrijdag een grote drukte, die eerst 's avonds na acht uur minder werd. De con trole aan de grens is zeer ver scherpt. Een detachement van de Koninklijke Marechaussee contro leert alle bescheiden van personen, die zich in een strook van 500 meter langs de grens willen bewegen. De Duitsers in Suderwick zijn zeer ter neergeslagen. Hun hoop was de laatste dagen nog gevestigd op de mogeipimeid, dat de Eerste Kamer de correcties zou verwerpen. Het aantal Duitsers, dat Vrijdag Suderwick heeft ver laten is echter zeer gering. De vleeswarenfabriek van de heer Fen- derbusch is overgeplaatst naar een pand, dat op Duits gebied blijft lig gen, terwijl het motorenfabriekje van de heer Huebers eveneens is verplaatst. Deze fabrikant heeft zelfs het hele gebouw afgebroken. Burgemeester Koppers van Su derwick was gisterenavond nog in zijn gemeente en is ook niet van plan te verhuizen. Na de correcties wordt burgemeester Haverkamp van Dinxperlo landdrost voor het nieuwe Nederlandse gebied. .Zowel in de R.K. Kerk als in de evangelische Kirche te Suderwick zijn gisteravond speciale diensten gehouden. In de Evangeliscne Kir che werd afscheid genomen van de leden - der gemeente, die voortaan bij Nederland zullen behoren, ter wijl in de R.K. Kerk afscheid werd genomen van de parochianen, die op Duits gebied blijven "-men. De Evangelische Kirche blijft n.l. op Duits gebied staan, doch de R.K. Kerk komt op Nederlandse bodem. PRINS-RECENT KAREL NAAR KONING LEOPOLD BRUSSEL, 22 April (Belga) In de loop van de volgende week zal prins-regent Karei Koning Leopold in Zwitserland ontmoeten, zo wordt in welingelichte kringen vernomen. Waarschijnlijk heeft het onderhoud plaats op de Belgische legatie te Bern. Tijdens de laatste kabinetsraad zou besloten zijn, dat de eerste mi nister en minister van justitie, tij dens het.onderhoud in Bern aan wezig zuilen zijn. JANGTSE-LINIE INEENGESTORT NANKING, 23 April (Reuter). De communistische troepen begon nen vanochtend vroeg Nanking binnen te trekken. Alle verant woordelijke ambtenaren hebben thans de stad verlaten. Alle be richten in de stad wijzen er op, dat de nationalistische verdediging van de Jangtse-linie ineen is ge stort. Het publiek zoekt in verlaten huizen en winkels naar voedsel en andere waardevolle artikelen. Ramen en deuren worden inge trapt. Volgens onbevestigde berichten hebben de communisten vanoch tend de buitenwijken van Woesih bereikt, een belangrijke stad aan de spoorlijn, 120 km ten Z.O. van Nanking. Door bezetting van de stad zouden de spoorwegverbin dingen me Stjanghai worden afge sneden. De nationalistische regering heeft een speciaal vliegtuig naar Peiping gezonden om de vredes- delegatie af te halen, die er niet in is geslaagd tot een vredesrege ling met de communisten te ko men. Nieuwe nationalistische hoofd kwartieren zijn gevestigd te Tsjangsja, de hoofdstad van Hoe- nan, en te Hangtsjou. Voor beide steden geldt de staat van beleg. Nader wordt gemeld, dat de na tionalisten de stad Woehoe, 100 km ten Z.W. van Nanking, heb ben ontruimd. Volgens de laatste berichten bevinden de communis ten zich op 5 km ten' westen van deze stad. Honderd man van de vroegere verdediging van Woehoe zijn achtergebleven om te trach ten de orde te bewaren tot de communisten het bestuur over nemen. De rijksdiensten op de Nationale Feestdag In afwjjking van hetgeen eerder is vermeld, is thans bepaald, dat op de Nationale feestdag, 5 Mei, de Rijksdiensten gesloten zullen zijn van 1 uur des middags af. EUPEN, 23 April (Reuter). Ongeveer 20 km2 van Duitsland zijn vandaag Belgisch grondgebied geworden. Zes kleine gebieden ten zuiden van Aken, met slechts twee bewoonde dorpen, Bildchen (500 inwoners) en Losheim (150 inwo ners) zijn ingelijfd. Er waren geen openbare plechtigheden, 't Grens; verkeer is vier uur stilgelegd ter wijl de Belgische autoriteiten het bestuur overnamen. Vele smokkelaars zijn verrast door het Belgische besluit de an nexatie van de dorpen Roetgen en Muetzenich voor onbepaalde tijd uit te stellen. De politie heeft voorraden goederen gevonden, die „lagen te wachten tot zij Belgisch werden" zonder betaling van rechten. We zijn er nog niet (Sm.) Heeft U het al gedaan? Een giro-biljetje opgezonden naar 533.000 Radio Anno Santo of een postwisseltje, naar hetzelfde adres, of een briefkaart, met een gulden aan postzegels beplakt? Dat is om het millioen voor het geschenk aan' Z.H. de Paus, bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest vol te ma ken. We zijn er nog niet, zegt het comité Radio Anna Santo, dat ge hoopt had, in een week te zullen bereiken, wat met de kerkcollecte op één dag bereikt kon worden. Het begon met zes ton, en als iedereen nog eens de helft gaf, van wat hij gegeven heeft, dan waren we er. Nog niet aan gedacht? Te druk gehad met allerlei andere be slommeringen? Doe het dan vandaag even. Nog een tip voor vandaag. Er zijn mensen, die om welke reden dan ook de vorige maal, bij de kerk collecte, niet gegeven hebben. Voor hen geldt deze oproep natuurlijk in het bijzonder. En dan zijn er, be halve personen, ook instellingen, die nog wel iets kunnen doen. Ver schillende instellingen hebben zich al niet onbetuigd gelaten Zo waren er in den lande op verschillende plaatsen drie ziekenhuizen, die een bedrag van duizend gulden stortten op giro 533.000 van Radio Anno Santo Amsterdam. Een goed voor beeld voor andere katholieke instel lingen. Want, bovendien, als de ge volgen van het feit, dat de rode zenders van Moskou Radio Vatica- na blijven overstemmen, zouden zijn, dat de geesten in andere lan den nog meer vergiftigd worden, dan zijn de katholieke instellingen het eerst aan de beurt, om gelijkge schakeld of ver-leekt te worden De vlag uit! (Sm.) De Bond Zonder Naam houdt van aparte dingen. Zulk een apart ding zou men, met een vreemd woord, een stunt kunnen noe men. De B.Z,N. propageert op alle manieren, in de geest van Sint Pau- lus, „te pas en te onpas", de naas tenliefde. Het gebrek daaraan is de grote kwaal van onze tijd. Morgen nu is het de dag van de naasten liefde en om daarvan te getuigen, moet de vlag uit. Dat vraagt de Bond aan allen, die met zijn stre ven sympathiseren, en dat zijn niet alleen de katholieken. Wie voelt er voor dit idee? Dat hij zich niet ge- nere voor fets, wat zich misschien als een beetje buitenissig aandient. Met het uitsteken van de vlag is natuurlijk niet alles bereikt. Maar het is een teken van vreugde, van getuigenis, van aanhankelijkheid, van goede wil, van bereidheid: om mee te doen met een demonstratie welke haar nut ongetwijfeld kan hebben. Doe mee! Steek de vlag uit! En vooral, laat het zien van die vlag ertoe meewerken, dat wij ons be zinnen op de grote taak, de naasten liefde in de praktijk van het leven te beoefenen. De Nederlandse na tionale vlag v/appere voor de naas tenliefde, omdat de Nederlandse natie door de naastenliefde gered moet worden. Het is een levende en aantrekkelijke herinnering aan de noodzaak van dat christe„,< volks herstel, waaraan de gedachte door de hardheid van de tijd wel'wat in de verdrukking en het vergeetboek geraakt! Mr. J. Meihuizen, economisch po litierechter te Amsterdam, heeft vrijdagmiddag de Amsterdamse kruidenier van der E. wegens groot scheepse zwendel in distributiebe scheiden, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Van der E. was één van de groothandelaren in le vensmiddelenkaarten, welke vooral in de jaren 1946/47 in Amsterdam en ook ver daarbuiten, zo n hard nekkige strijd hebben gevoerd tegen de regeringsmaatregelen, die de voedselvoorziening in ons land moestdi waarborgen. Tezamen met een aantal hand langers, waarvan enkelen reeds zijn berecht en veroordeeld tot straffen van een half jaar, heeft deze van der E duizenden bonkaarten ver- handeld. Hij zag kans in het bezit te komen van zogenaamde wissel bonnen en vond dan een distributie- ambtenaar, die bereid was op deze wisselbonnen, zonder overlegging van een stamkaart, nieuwe bon kaarten te verstrekken. De politie rechter las bij de behandeling van deze zaak diverse processen-verbaal voor van verhoren van medeplich tigen van van der E. Uit deze pro cessen-verbaal bleek, dat van der E niet tientallen en niet honderd tallen maar duizendtallen bonkaar ten moet hebben bezeten. Trouwens het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hij, die oorspronkelijk kleermaker was, later eigenaar is geweest van een renstal en toen deze mis was gegaan, van een grote banketbakkerij. De Officier van Justitie rekende in zijn requisitoir uit, dat het bezit van 1.000 bon kaarten welke ook een wisselbon voor een nieuwe kaart bevatte een waarde vertegenwoordigde van £40 a f50.000, immers in ,,de goede tijd" bracht een levensmiddelen kaart f40.tot f50.op. Ondanks de „,hoge onkosten", waarmede zij moesten rekenen, zijp inkomsten van f 40.a f 50.000 per distribu tieperiode voor deze mensen niet onbereikbaar gebleven. De luxe, waarmede zij zich omgaven bewijst wei hoe groot hun inkomsten zijn geweest. De Officier van Justitie, mr. Smit, eindigde zijn requisitoir met de eis: 1 jaar en acht maanden. Van der E. werd verdedigd door mr. van Waarden, die de getuige nissen van de mededaders sterk in twijfel trok en aanvoerdde, dat zijn cliënt op het ogenblik de zetbaas is in een kruideniers winkeltje. Vermoedelijk omstreeks Mei zul len twee andere groothandelaren n.l. H. Meyer, en J. Bachrach, voorl komen. In de Memorie van Antwoord naar aanleiding van het rapport der Eerste Kamer over de Marine begroting 1949, zegt de Minister van Marine a. i., dat, ten aanzien van het inrichten van een marinebasis, de keuze op Den Helder is gevallen. BATAVIA, 22 April (Aneta) Vol gens een bekendmaking van mari nezijde, heeft de minister van ma rine, ten einde een begin te maken met het leggen van een grondslag voor een federale marine voor Indo nesië, voor 20 Indonesische jonge lieden een plaats gereserveerd te Willemsoord (Den Helder) voor opleiding tot marine-officier. Deze opleiding geschiedt voor rekening van Indonesië, en indien nodig met een afzonderlijke voor-opleiding.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1