Communisten hebben Nanking bezet - BED West-Duitse grondwet biedt kans op overeenstemming CORRECTIE VAN DE NEDERLANDS-DUITSE GRENS ZONDER INCIDENTEN VERLOPEN De Belgische Koningskwestie Snelle opmars naar Sjanghai Spoorwegen munten uit waliteit iRCEL C. JONGKIND feesten \RTIKELEN Groothuizen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Toestand in China wordt catastrofaal Maandag 25 April 1949 45e. |aargang No. 11547 Geldzuivering in correctiegebieden Bevolking toont zich loyaal Landdrosten treden in functie Belangrijke beslissingen verwacht Onverwacht geluid op Congres te Parijs Benauwd uurtje voor Harry Pollitt Hatta in Batavia Dagorder van Tsjiang Kai Sjek Bezoek van Benelux oud-strijders 13-jarige jongen vermoord Hongaarse joden wijken uit Partijleiders betrachten spoed Bao Dei keert terug iet ingang van je termijn voor irzenden of ten wagenladingen i uren. aij de stations. VIJK TELEFOON 3575 itbieden waarin kampen heeft met ite, is het DIVAN- Je ideale oplossing, bronskleurig gespo- en voorzien k verende, fijngewe- •idsmatras met 25 £owel het bovenbed zijn beide op nor- ^STRAAT 68 (MAAI het STAAT laat. r met onze wagen igen. 62—236 ETERS, MASKERS, G, SERPETINES, TRAAT 6 Telef. 4298 15ESH5E5H5E5HSE5H5ESE fiPSLO ti ll-2-'49 2de Afd. 17 MEI a.s. itkaarten, welke bij r 16 April 1949. Alle gekomen lotkaarten ÈDE trekking. De rekking (welke on- >uden zal worden) nd gemaakt ■ten .verkrijgbaar bij KWARTJESLOTEN! ÏÏE5H5E5E5S5E5E5ÏSE5ES- te Rus: laarzen, een [en voor het onzicht- n Russische melodie die twee Russen. tng begrepen! Lang- iin deint, heupwiegt, de danseres springt dar.ze stampt op ze en slingert haar lgens 't rechterbeen. 3 dansen samen. :ens, met een harde ïarmonica zwijgt.... zeg! Wat vind jy? HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 's GRAVENHAGE, 23 April. Het Staatsblad van heden bevat een deviezenbeschikking betref fende het Grenscorrectiebesluit. 1949 waarin o.a. wordt bepaald, dat ingezetenen verplicht zijn op de daartoé door de Landdrost aan te wijzen dagen en plaatsen, doch in ieder geval binnen vier dagen na het in werking treden van deze beschikking, alle in hun be zit zijnde Duitse betaalmiddel aan te bieden aan de Nederlandse Bank, De Duitse betaalmiddelen, welke de Nederlandse Bank over neemt, worden ingewisseld tegen de koers van f 80.per 100 Duitse marken. Prins Bernhard zal monument onthullen Z.K.H. Prins Bernhard zal op 4 Mei a.s. te 16 uur in Utrecht het monument voor de gevallenen in het verzet van de stad Utrecht plechtig onthullen. Marechaussee trekt de Nederlandse grens bij Zevenaar over op weg naar Elten, waar de overdracht van 19,54 km2 grond gebied met 3500 bewoners zal geschieden gebied bij Ubbergen die dieper Duitsland waren ingetrokken, had den niet alleen hun meubels mee genomen, maar ook de ramen en deuren, die ze bij het maken van nieuwe woongelegenheden nog eens hopen te gebruiken. Van de oorspronkelijke bewoners, in totaal 210 personen, bleken er 135 in het nieuwe Nederlandse gebied te zijn gebleven. Tengevolge van de grenscorrec ties bij Losser komen verschillende weidegronden die aan Nederlandse boeren toebehoren, op Nederlands gebied te liggen. Luitenant-kolonel Codings, „Kreis-regional officer" van de Britse bezettingsmacht in Duitsland, die het gezag in het ge bied van Elten aan de Nederlandse landdrost heeft overgedra gen, zei na afloop van de plechtigheid: „Dit is de beste bezet ting die ik ooit zag. En ik heb er verscheidene meegemaakt". Zoals in dit gebied, is ook in alle andere streken die tengevolge van de grenscorrecties onder Nederlands bestuur zijn gekomen de gebiedsovername zonder incidenten verlopen. Wat nu? Vrijwel overal waar de Neder landse marechaussee de voorma lige Duitse grensgebieden binnen trok, nam de bevolking aanvanke lijk een gereserveerde houding aan. Maar heel spoedig viel van de te rughoudendheid niet veel meer te bemerken en moesten de Neder landse ambtenaren honderd en een vragen beantwoorden van de nieuwsgierige bewoners. Nu aan een lang opgekropte onzekerheid een einde was gekomen, wilde men weten welke maatregelen thans te wachten stonden. Dat deze gesprek ken van zeer materialistische in houd waren, zal geen verwondering wekken omdat ze kenmerkend zijn voor de stemming waarin de be volking de grenswijziging heeft afgewacht. Over het algemeen waren de be woners zeer gehaast met het geven van de verzekering dat de nog op vele muren voorkomende anti-cor- reetiï-opschriften niet door hen zelf waren aangebracht. In het gebied bij Sittard, dat het grootst in oppervlakte is, gaven de notabelen duidelijk te verstaan dat zij goede hoop koesterden dat het de bevolking onder het nieuwe bewind redelijk wel zal gaan. Landdrost Tuddern, de heer J. M. J Dassen, maakte onder grote be langstelling van de bevolking, een rondrit door alle dorpen en ge huchten van de streek, die bij Sit tard binnen de grenscorrectie viel. Een groot aantal Britse en Ameri kaanse -persvertegenwoordigers was bij de gebiedsovername tegenwoor dig. Bij alle grensposten hielden officieren van de Britse frontcon- trol toezicht op de nieuwe afbake ning, waarbij Nederlandse ambte naren en Duitse douaniers werk zaamheden moesten verrichten. Acht kleine plaatsen, met aangren zende landerijen in totaal 42 km2 werden in het „Drostambt Tud dern" bij Nederland getrokken. Tweetalige proclamaties deden de bevolking mededeling van de reeds geschiede feiten. In de omgeving van Groesbeek verkozen enkele bewoners Duitser te blijven en verhuisden met hun gezinnen enkele tientallen meters Oostelijk van de nieuwe grenslijn. In de omgeving van Dinxperlo, Ubbergen en Nijmegen ging het le ven zijn gewone gang. Duitse amb tenaren en gepensioneerden in het Elten is de „hoofdstad" van het gebied dat bij Zevenaar is toege voegd. Het is een berucht smok- kelland, waar de gouden tijd voor de clandestiene geldverdieners nu wel tot het verleden behoort. Klei ne grenswijzigingen bij Ubach over Worms, Eygelshoven, Kerkrade, Rolduc en Ottersum leverden even min moeilijkheden op en zo zij wa ren ontstaan, zou de witgehelmde marechaussee ze spoedig de kop hebben ingedrukt. Een stuk in de weg Boertange— Rheden is de aanwinst voor de provincie Groningen. Het betreft hier een zandweg van een lengte van 13 km. „Officieel" verweer August Ausleiter, ondervoorzit ter van de Christelijk-Sociale Unie van Beieren en lid van het hoofd bestuur van de „Deutsche Union" heeft verklaard dat hij de instel ling van een internationale recht bank voor de grenskwestie zal eisen, die moet nagaan of de an nexatie van Duits grondgebied door Nederland verenigbaar is met het internationale recht. Zoals bekend zijn drs. A. Blauwboer en de heer H. M. J. Dassen aan H. M. de Koningin voorgedragen ter benoeming tot Landdrosten voor de aan Nederland voor lopig toegevoegde gebieden. Hier volgen enige bijzon derheden over hun loopbaan. Drs. A. Blauwboer is te Gorinchem geboren en was in het begin van zijn loopbaan verbonden aan de secre tarie der gemeente Roterdam. Toen in 1937 het open baar lichaam de Wieringermeer werd ingesteld, aan vaardde drs. Blauwboer de functie van secretaris. In 1940 werd hij secretaris van de toen gestichte gemeente Wieringermeer. Daarna heeft hij het secretariaat waar genomen van het openbaar lichaam de Noord-Oostpol- der, waarbij hij tevens optrad als plaatsvervangend Landdrost. De heer H. M. J. Dassen woont in Heerlen en is sedert 1946 lid der Tweede Kamer voor de K.V.P. Hij is in 1909 geboren en behaalde diploma's op het gebied van gemeente-administratie en maatschappelijk werk en de acte M. O. Staatsinrichting. In 1935 werd hij ambte naar ter secretarie te Heerlen, in 1938 plaatsvervangend directeur van de districtsarbeidsbeurs te Heerlen en in 1941 chef arbeidsbemiddeling en plaatsvervangend di recteur van het gewestelijk arbeidsbureau te Heerlen. Koning Leopold, de Prins-Regent, Eerste minister Spaak en de Mi nister van Justitie Moreau de Me len, zullen van gedachte wisselen over enkele vraagstukken, welke met de Koningskwestie verband houden. Er zullen waarschijnlijk belangrijke beslissingen genomen worden. De samenkomst zal gehouden wor den in het Belgische gezantschap te Bern. Naar in Brussel bij ge ruchten verluidt, zou Koning Leo pold voornemens zijn, na enige tijd zijn Koninklijke prerogatieven te hebben uitgeoefend in België, af stand te doen van de troon ten be hoeve van zijn zoon Prins Boude- wijn. In ieder geval mag verwacht worden, dat de besprekingen, waar mede Maandag een aanvang ge maakt zou worden, een nieuwe faze in de Belgische Koningskwestie zullen inluiden. Aan de besprekin gen neemt ook deel de secretaris van de Koning, Jacques Pirenne. Spaak, eerste minister en Minis ter van Buitenlandse zaken van België, is Zondagavond, vergezeld van Belgische officiële personen te Bern aangekomen. PARIJS, 23 April. (Reuter). Heden, op de vierde dag van het wereldvredescongres te Parijs, sprak de Canadees Endicott, die zich beklaagde, dat ..er voorberei dingen worden getroffen om Noord- Canada te maken tot een basis voor atoombombardementen op de Sow- j et-Unie." Een Amerikaanse afgevaardigde, John Rogge, werd uitgefloten toen hij de Sowjet-Unie critiseerde. „In de V.S.", zo zeide hij, „is discri minatie jegens minderheden en vrouwen, maar in Rusland is on voldoende vrijheid voor politieke minderheden. Wij hebben nog een moeilijke weg voor ons bij de ^oplossing der verschillende problemen in de V.S., maar de oplossing zal door onze eigen burgers moeten wol den ge vonden. Die oplossing zal worden gevonden door een volkspartij, een vredespartij, maar het zal geen communistische partij zijn." Na Rogge sprak de Russische schrijver en commentator Ilja Ehrenburg. Tot de Amerikanen zei Ehrenburg: „Laat uw leiders geen nieuw Duitsland van U maken. Er zijn verschillen tussen ons, maar wij willen die niet door een oor log regelen." PLYMOUTH, 24 April (Reuter). Voor de derde maal in drie dagen heeft de politie Harry Pollitt, de secretaris der Britse Communisti sche Partij, in bescherming moeten nemen. Zondag sprak hij, staande voor een huis, een menigte toe. Zijn stem ging «echter na vijf minu ten in het rumoer onder, toen hij over de incidenten met de Britse marineschepen op de Jangtse wilde spreken. Pollitt werd door een stoel ge troffen. Een zeeman wist hem te bereiken en schudde hem door el kaar. Een gedeelte van de menigte buiten marcheerde naar het hoofd kwartier van de Communistische Partij van Devon en Cornwall en wierp alle ruiten in. De politie nam geleidelijk de si tuatie in handen, toen paniek dreig de te ontstaan. ADVISEUR VAN DE REPUBLIKEINSE DELEGATIE BATAVIA, 24 April (Aneta) Moh. Hatta is heden per vlieg tuig van de UNCI van Bangka te Batavia aangekomen. Hij ver klaarde tegenover de pers, dat hü op uitnodiging van de Republi keinse delegatie was gekomen. Hij zou geen deel uitmaken van de delegatie, doch de delegatie „bijstaan" en enkele dagen in Batavia blijven. Hatta verklaarde vervolgens, dat zijn komst geen verband hield met het bezoek van de federalisten aan Bangka. Met Hatta reisden mee Moh. Rum en de andere republikeinen, die eergisteren naar Bangka waren vliegveld waren aanwezig Merle vliegveld waen aanwezig Merle Cochran en Nederlandse en repu blikeinse vertegenwoordigers. Hatta gaf geen antwoord op de vraag, of aan de eis tot onvoor waardelijke terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djocja zou worden vastgehouden. Hij zei: „Ik ben altijd optimis tisch", toen hem gevraagd werd wat hij dacht van de huidige stand van zaken. Communistische strijdkrachten zijn Zaterdagmorgen begonnen met de bezetting van de hoofdstad Nanking. Meer dan 160 km verder Oostwaarts zetten zij echter hun opmars voort met een aanval in drie richtingen op Sjanghai, China's grootste stad met een bevolking van zes miliioen zielen. Een strijdmacht die Soetsjou heeft bezet, trekt thans op naar Koens jan en men gelooft, dat een derde stoot op het belangrijke strategische kruispunt Kasjing is gericht. Militaire waarnemers ver klaarden, dat met de val van Kas jing de ontruiming van Sjanghai over land onmogelijk zou zijn ge worden Alle beschikbare berichten wij zen er evenwel op, dat de reusach tige communistische val voor de regeringstroepen, die van de Jangtse terugtrekken, te laat zal dichtslaan. Te Kiangjin is de commanderen de nationalistische generaal Tai Joeng Kwam door een hem onder geschikte bevelhebber neergescho ten, daar hij ondanks herhaald aandringen van zijn minderen, geen bevel had willen geven om op de communisten die de Jangtse over staken, te vuren. Sjanghai wordt verdedigd Het vliegveld van Nanking is het toneel van wilde verwarring geweest. Slechts enkelen slaagden er In Sjanghai te bereiken. Het staat wel vast dat Sjanghai tot het uiterste zal worden verdedigd. De Amerikaanse consul-generaal heeft de Amerikaanse inwoners van de stad aangeraden te vertrekken, ten zij dringende redenen bestaan om te blijven. Britse autoriteiten heb ben plannen uitgewerkt voor de evacuatie van de 4000 te Sjanghai wonende Britse onderdanen. De communistische radio te Pei- ping heeft de Britse Marine be schuldigd van directe interventie in de burgeroorlog. Volgens dezelfde bron zit bet getroffen oorlogsschip „Amethyst" thans te Tsjinkiang aan de grond. Een Sunderland vliegtuig dat poogde de Amethyst te bereiken, werd door de com munisten beschoten. Er werd een- benzinetank geraakt, maar het vliegtuig kon Sjanghai nog berei ken. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek houdt volgens gezaghebbende zijde thans te Sjanghai verblijf. Hij heeft een spoedconferentie gehou den met de waarn. president Li Tsoeng Jen en na afloop een order uitgevaardigd om de strijd tegen de communisten t°t het bittere eind voort te zetten. LUISTERRIJK BLOEMENFEEST Het bloemencorso, dat georgani seerd werd door de bloembollen dorpen Sassenheim, Lisse en Hil- legom is Zaterdag een groot succes geworden. Een 44-tal deelnemers heeft aan dit corso medegewerkt door grote stukken te doen mede rijden. Het corso werd gadegeslagen door tienduizenden toeschouwers uit geheel Nederland. Van alle oorden was men naar de bollen streken gekomen om van dit groots gebeuren getuige te zijn. Het voor bijtrekken duurde van 2 uur tot des avonds 7 uur. NIEUWE PREFECTUUR SUKABUMI, (KNP). Op Eer ste Paasdag werd te Sukabumi mgr. N. Geise OFM als Apostolische Prefect geïnstalleerd. De Apostoli sche Delegaat voor Indonesië nam de eed van trouw af, waarna hij de overvolle kerk toesprak en de gelovigen gelukwenste met de op richting van de nieuwe Prefectuur en de installatie van de Prefect. Onder de plechtige H. Mis, die hierop volgde, en die werd opge dragen door de nieuwe prefect mgr. N. Geise, hield de nieuwe Prefect een toespraak tot de verschillende bevolkingsgroepen in het Neder lands, Indonesisch en het Soeda- nees. Ook de prins-regent van België is te Bern aangekomen, waar zich behalve minister Spaak de Minis ter van Justitie bevindt. Koning Leopold wordt Maandagochtend verwacht om deel te nemen aan het onderhoud dat op het Belgische Gezantschap zal plaats hebben. H. M. de Koningin heeft be noemd tot grootkruis in de Orde van Oranje Nassau met de zwaar den, de luitenant-generaal van het Belgische leger J. Piron. Luite nant-generaal Piron was de com mandant van de Belgische „Be vrijdingsbrigade" en is thans be velhebber van het Belgische be zettingsleger in Duitsland. Namens H. M. de Koningin heeft Z. K. H. Prins Bernhard de ver sierselen der Orde uitgereikt na 'n taptoe, welke Zaterdagavond op Het Plein te 's Gravenhage is gehouden in verband met het bezoek, dat ruim 200 Belgische en Luxemburg se oud-strijders aan ons land brach ten. De militaire attache bij de Belgische ambassade, kolonel A. Servais, heeft bij deze gelegenheid een aantal Belgische onderschei dingen uitgereikt. In een korte plechtigheid heeft de voorzitter van de vereniging der Belgische oud-strijders „Verbroede ringen", de oud-luitenant-generaal ridder van Strijdonck de Burkel bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam, een bloemen hulde gebracht aan de Nederland se gevallenen van de laatste we reldoorlog. Zaterdagmorgen om half vijf vond de vader van de 13-jarige Eppie Meilof uit Almelo het lijk van zijn zoontje in de bossen bü het beekje de Iolee in de buurt van Almelo. Uit het onderzoek door de politie bleek, dat de jongen vermoedelijk door slagen met een hamer gedood was. Vlak bij de plek waar het lijkje lag vond men n.l. een ha- mersteel, waaraan de hamer ont brak. De politie had sterke vermoe dens tegen de 35-jarige H. J. V., die als kostganger bij de familie Meilof thuis is. V. werd gearre steerd en legde tegenover de poli tie een volledige bekentenis af. 1200 Hongaarse joden, meest kleine zakenlieden, zijn uit hun land ontvlucht en via Tsjechoslowa- kije te Wenen aangekomen. Zij verklaarden, dat hun vlucht door het Joodse Bureau was geor ganiseerd. Zij verlieten Hongarije in kleine groepjes en verzamelden zich in Bratislava, vanwaar zij ge zamenlijk de Oostenrijkse grens overschreden. Volgens hun zeggen, hadden de Hongaars-Tsjechoslo- waakse grensbeambten „een oogje dichtgedaan". De groep, die spoedig naar Israël hoopt te vertrekken, zeide, dat zij Hongarije verlaten had, omdat „daar nu geen plaats is voor zaken mensen". BONN, 24 April (Reuter) Par tijleiders in de wetgevende verga dering te Bonn hebben omtrent op één na alle critieke punten over eenstemming bereikt bij het ont werpen van een grondwet voor West-Duitsland. Eén geschilpunt, namelijk de kwestie van het gods dienstonderwijs op de staatsscholen is nog niet opgelost. De christen democraten zijn nog niet bereid de artikelen te aanvaarden, welke be trekking hebben op het godsdienst onderwijs, dat de kinderen op de staatsscholen zullen genieten. Men acht het echter niet waar- Een historisch ogenblik: een Engelse grensbeambte plaatst een nieuwe grenspaal onder het oog van de heren J. Nikkels hoofdinspecteur van de Belastingen (4de van rechts) en ir. A. Maris, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat (vijfde van rechts) op de nieuwe grenslijn van de inham bij Elten KASUMOV OVERLEDEN 24 April (A.P.) Vandaag maakten alle Russische bladen bekend, dat de waarnemend voorzitter van de Opperste Sow- jet, Mir Bashir Fattakh Ogly Kasumov, overleden is. 3-Jarig knaapje door trein overreden Het 3-jarig zoontje van de familie Van Essen, wonende aan de Oranje- weg te Ernst, is door de trein uit Ede gegrepen en op slag gedood. Hoewel de machinist nog uit alle macht remde, kon hij het ongeluk niet voorkomen. BOUW VAN AMERIKAANS VLIECDEKSCHIP GESTAAKT WASHINGTON, 23 April (Reu ter). Louis Johnson, de Minister van Defensie, heeft de Marine van daag opdracht gegeven de werk zaamheden aan een nieuw vliegdek- schip van 65.000 ton, dat de „Uni ted States" zou heten, voorlopig te doen staken. De kiel van het schip is Maandag gelegd. In een memorandum aan de Mi nister van Marine zegt Johnson, dat hij het besluit genomen had na bestudering van de meningen van de stafchefs en een bespreking met Truman. Er was veel verschil van mening tussen Marine en Luchtmachtover de plannen voor de bouw van het schip. De kosten van het vllegdekschip werden op 186 miliioen dollar ge schat. Het voorbereidende werk heeft nu reeds 6 miliioen dollar ge kost. Het is nog niet bekend, hoe veel de annulering van het contract met de scheepsbouwwerf zal kosten. PAUL ROBESON GAAT IN DE POLITIEK De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson heeft te Oslo ver klaard, dat zijn Scandinavische tournee, die hij tevergeefs had ge tracht niet door te laten gaan, zijn laatste als zanger zal zijn. Voortaan zal hij de wereld afreizen om voor arbeiders te zingen en te spreken. PARIJS, 24 April (A.P.). Na een ballingschap van drie jaar is de voormalige keizer van Indo-China Bao Dei uit Nice naar zijn vader land vertrokken. Men verwacht dat hij daar 29 April zal aankomen, maar het staat nog niet vast of hij naar Saigon of Dalat zal gaan. Hij reist per vliegtuig. Het toestel is door Vincent Auriol, de Franse pre sident, te zijner beschikking ge steld. Zijn volgelingen in Indo- China hebben verklaard, dat Bao Dai niet ,,als leider van de staat of als keizer maar als onderhandelaar terugkeert". Bao Dei zelf zei voor zijn ver trek dat zijn" terugkeer van zuiver persoonlijke aard is. VERKLARING VAN MOSJE SJARETT TEL AVIV, 24 April (A.F.P.) „De internationale controle der Hei lige plaatsen in de oude stad Jeru zalem of er huiten is beslist nood zakelijk", zo heeft de Minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjarett, aan de pers ver klaard. Hij verklaarde met nadruk dat het moderne gedeelte van Jeru zalem deel van de Staat Israël zou moeten uitmaken, „ondanks de moeilijkheden welke het probleem in zake de opnemingen der immi granten ook mag doen rijzen". DE „HUMBER" NAAR COLOMBO Het ligt in de bedoeling van L. Smit en Co's internationale sleep dienst om de motorzeesleepboot „Humber," die verleden jaar werd gebouwd, van Mei a.s. af te Colom bo te stationneren voor sleep- en bergingswerk. De „Humber" zal beschikbaar zijn voor het verlenen van assistentie aan zich in nood be vindende schepen in Zuid-Oost- Azië, voor bergingswerk aan ge strande schepen, alsmede voor ge woon sleepwerk, dat zich in die re gionen mocht voordoen. De boot heeft een capaciteit van 1350 p.k., terwijl haar actieradius 14.000 mijl is. schijnlijk, dat dit geschil een strui kelblok zal betekenen voor de tot standkoming van de grondwet. Een formule waarover men het eens is geworden, is aan de mili taire gouverneurs voorgelegd. Hier in wordt tegemoet gekomen aan de geallieerde eis ter instelling van een gescheiden administratie voor de belastingen in de deelstaten, ter wijl aan de federale regering vol doende volmacht zal worden ver leen voor het heffen van belastin gen voor het volbrengen van haar taken, volgens het nieuwe voorstel zullen de volmachten van de fede rale raad volgens de wens der so ciaal-democraten, zo dan niet dras tisch, dan toch in zekere mate be perkt worden. Behalve voor constitutionele ver anderen, zal de goedkeuring van de federale raad inzake belasting inkomsten van een deelstaat ver eist zijn, alsmede voor federale giften voor financieel zwakke deel staten en voor wetten, welke be trekking hebben op grenzen van deelstaten en het instellen van nieuw federale bestuursinstellingen. Maandag zullen de parlementaire leiders een bespreking hebben met de miltaire gouverneurs. Tenzij nieuwe moeilijkheden rij zen hopen de leiders, dat men te gen midden Mei de uiteindelijke tekst zal aanvaarden. Dit zou het mogelijk maken voor de oogst ver kiezingen te houden en nog deze zomer een functionerende regering tot stand te brengen. GENERAAL SPAATZ ACHT OORLOGSKANSEN VERMINDERD PARIJS, 23 April (AFP). Gene raal Spaatz, de bevelhebber der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in de oorlog, heeft te Parijs als par ticulier verklaard, dat de kansen het plan Marshall, het Noord-At- op oorlog verminderd zijn dank zij lantisch Pact en de militaire reor ganisatie van deelgenoten van dit pact. CONGRES VAN „SOBRIETAS" Ter gelegenheid van het gouden jubileum van .Sobrietas", R.K. or ganisatie tot bevordering van de matigheid en bestrijding van het alcoholisme, hield de Katholieke Federatie voor Matigheid heden te Utrecht een nationaal congres. Een groot aantal drankbestrijders en voorstanders van de Christe lijke matigheid uit alle delen des lands, onder wie ook vele niet- Katholieken, vertegenwoordigers van de zusterorganisaties, waren naar de Domstad getrokken. Ook een Belgische deputatie van 27 le den was op het congres aanwezig. De Nederlandse regering was mr. J. H. van Maarseveen, kardi naal De Jong door de vicaris-gene raal van het aartsbisdom, mgr. Huurdeman. Namens kardinaal De Jong sprak mgr. Huurdeman een woord van lof en gelukwens en betoogde de nodzakelijkheid van medewerking van alle grote Katholieke organi saties aan de stijd voor "de Chris telijke matigheid. Namens de Bel gen sprak pater De Rijs O.P. Oud-burgemeester van Enschede overleden Op 63-jarige leeftijd is Zaterdag te Apeldoorn overleden de heer J. J. G. E. Rückert, die van 1932 tot 1946 met een onderbreking van en kele jaren gedurende de bezetting, burgemeester van Enschedé is ge weest. GERUCHTEN ROND BERLIjN HOUDEN AAN De correspondent te Lake Success van de „New York Times" ver neemt van „gewoonlijk welinge lichte zijde," dat Jacob Malik, de Sowjet-Russische vertegenwoordi ger bij de Verenigde Nataies, kort geleden stappen heeft ondernomen bij het lid der Aemrikaanse dele gatie ter algemene vergadering van de Verenigde Naties, dr. Jessup, in zake de mogelijkheid' van een op heffen van de Sowjet-Russische blokkade van Berlijn. Volgens dit bericht werden deze stappen door Malik enige dagen voor de opening van de zitting der Algemene Ver gadering op vijf April j.l. gedaan. Malik weigerde gisteravond commentaar op dit bericht te le veren, terwijl dr. Jessup niet kon worden bereikt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1