Volledig aanzien r Een week-end van K.V.P.-Jongeren Beroepskeuzebureau op katholieke grondslag Een geslaagde middag voor onze adspiranten DE RING EN DE KELIM Mevr. Weimar-Madderom 2e bij de Ned. kampioenschappen Bezinning op de toekomst Bevolkingsoverschot dwingt tot maatregelen PAC. 2 Dinsdag 26 April 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De misère van een woonwagenbewoner J Goed debuut van Nederlandse toneelschrijver Bloemenhulde aan Koningin Juliana Veilingoverzicht Beverwijk WEERSVERWACHTING Hulp-actie Europees Parlement in voorbereiding De candidaatstelling in de K.V.P. Berlijn ni De Raad van Overleg voor de standsorganisaties in het bisdom Haarlem heeft het initiatief genomen om te komen tot uit breiding van het aantal katholieke adviesbureaux voor opvoe- ding-, onderwijs- en beroepsvraagstukken. Reeds waren door de K.A.B. enkele van deze bureaux, o.a. te Den Haag, opgericht, doch door de samenwerking van de verschillende standsorgani saties kon hieraan uitbreiding worden gegeven, zulks om in de grote behoefte aan voorlichting op dit gebied te voldoen. De bureaux zijn thans gevestigd ir Haarlem, Leiden, Gouda, Den Haag en Qoes; voor wat Noorde lijk Noord-Holland betreft te Alk maar, Hoorn en Zaandam. In tegenwoordigheid van be stuurders van stands- en onder wijsorganisaties werd gisteren in Victory het Alkmaarse bureau geopend. De secretaris van de Raad van Overleg, de heer Jos. de Lange uit Den Haag. hield een inleidende beschouwing, waarin hij wees op de geestelijke belangen, welke bij de beroepskeuze op het spel staan. Bij de keuze van 'het beroep, aldus spr.. gaat het niet alleen om de verstandelijke vermogens en de geschiktheid voor het bedrijfs leven, doch ook om de ziel en het eeuwig geluk van het kind, dat bewaard moet worden voor een beroep, waarin gevaar voor zijn ziel kan ontstaan. Daar houdt het katholiek adviesbureau rekening mee. Spr. gaf de verzekering, dat het bureau onder deskundige leiding staat: de medewerking van het departement is toegezegd; momen teel kosten de adviesbureaux bij de arbeidsbureaux het Rijk f 260.000 en nu de nieuw-opge- richte adviesbureaux een deel van de taak van deze rijksbureaux overnemen, verwacht spr., dat ook een deel van dat bedrag aan aeze bureaux ten goede komt. Het wachten is nu op de mede werking van ouders, onderwijzers en opvoeders. Door de financiële medewerking van de in de Raad van Overleg samenwerkende or ganisaties kunnen de tarieven voor de leden dier organisaties laag gehouden worden; voor niet- leden zijn deze tarieven hoger. Het woord was daarna aan de psvcholoog P. F. van Soldt uit Utrecht, die wees op het grote nut van een tijdige keuze van beroep en onderwijs Bij die keuze moet het kind kunnen voldoen aan zijn innerlijk gevoel. Een tijdige keuze kan voor later grote moeilijkhe den voorkomen. Het katholiek adviesbureau houdt vooral reke ning met karakter, milieu en an dere geestelijke factoren. Alleen als roeping en beroep samen gaan, zal de arbeid vreugde en voldoening geven. Er ontstond hierop een leven dige discussie naar aanleiding van vele vragen, die door dc aanwe zigen gesteld werden. Uit de be antwoording hierop vermelden wij, dat de opgerichte adviesbu- GEEN VERGUNNING ALKMAAR. B. en W. hebben geen vergunning verleend voor het houden van een communistische de monstratie op 1 Mei a.s. ONBEKENDE INBREKER -> ALKMAAR. In de nacht van Zpndag op Maandag heeft een on bekend gebleven persoon in de Ach terstraat met een straatklinker een winkelruit van 1.20 bij 2.80 van 'n horlogemaker aldaar verbrijzeld en daarna een horloge weggenomen. De schade van de gebroken ruit bedraagt al f 100.—. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Catha- rina. d. v. H. J. G. van Berkel en J. M. Schneider. Gehuwd: Petrus Panneke.et en Gezina. M. Huesken; Klaas Wijnker en Cornelia B. Tengnagel. Overleden: Elisabeth Woudstra, 61 jaar, geh. m. J. Bouman; Pieter Bruin, oud 54 jaar, geh. m. M. C. J. Schous; Margaretha W. de Visser oud 91 jaar wed. v. J. Burger; P. Wortel, oud 76 jaar, wed v. G. Vos. KAJOTTERS-NIEUWS ALKMAAR. De tijd nadert waarop iedere jonge arbeider weer plannen gaat uitbroeden voor zijn komende vacantie. Zoals steeds, komt de K.A.J. ook dit jaar uit de bus met een groot aantal vaean- tieverblijven over het gehele land, die open staan voor alle jonge arbeiders. Hieronder volgen ze: Een watersportkamp te Giet hoorn. Voor de randrotten „Fort Willem" bij Maastricht", „Geer- lingshof" 'bij Valkenburg, „De Campagne" te Groesbeek, .De Spar te Haelen, „De Witte Ber gen" bij Oirschot, „Ons Erf" te De Steeg bij Arnhem, „Het Witte Huis" te Borne, „Kampduin" in Schoorl en „Vijverduin" te Bloe- mendaal. Verder organiseert de K.A.J. een Volkshogeschoolweek op het landgoed „Drakenburgh" bij Hilversum en een boottocht door Nederland voor 40 man. Inlichtingen omtrent de kampen zijn Woensdagavond verkrijgbaar óp de bijeenkomst aan 't Varn,e- broek en verder bij de bestuurs leden. Op de algemene bijeenkomst Woensdag in het gebouw aan het. Varnebroek zal drs. E. J. Koning voor ons een lezing houden over muziek en alles wat daarmee samenhangt. De bijeenkomst be looft dus ^eer interessant te wor den. Ook niet-leden zijn ten zeer ste welkom. Uitslagen Handbalwedstrijden ALKMAAR. Gisteren zijn, ondanks het regenachtige weer, op 't Sportpark te Alkmaar de hand balwedstrijden gespeeld tussen de verschillende scholen. De uitsla gen zijn als volgt: HBS 1-Handelsschool niet door gegaan; Kweekschool-Middelbare Meisjesschool Bergen 14: ULO Alkmaar 1-Gymnasium 30; ULO Bergen 1-Huishoudschool 03; HBS 1-Chr. ULO-school Alkmaar 1 4iMiddelbare Meisjesschool Bergen-ULO Alkmaar 1 21. In de finales, welke Zaterdag worden gespeeld, komen uit: HBS 1 tegen ULO Alkmaar 1 en ULO Alkmaar 2 tegen ULO Bergen 2. reaux samenwerken met de MOB van de Prov. Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid, die zich speciaal beweegt op het terrein van de medische paedagogie en zich bemoeit met het psychisch- geschokte kind, terwijl de nieuwe bureau uitsluitend het normale kind van voorlichting dienen. Nadat nog enkele vragen van praktische, meer interne aard waren beantwoord, volgde sluiting onder dank. N WOONWAGENBEWONER, die in de put zat liep dézer dagen een advocatenkantoor binnen, om uit komst te zoeken in zijn nood. De advocaat hoorde hem aan, doch zag geen kans de man te helpen. Maar een advies kon er nog wel af; de advocaat adviseerde de man eens 'n bezoek te brengen aan onze redac tie. En de man kwam op de redac tie; dit is zijn geschiedenis: Alle dagen is -uj langs de weg en probeert als stoelenmatter cn stof feerder zijn brood te verdienen en dat van AÜn vrouw* en drie kinde ren. Binnenkort zal het vierde kindje zijn intree doen in dit woon wagengezin. Met het oog op deze te verwachten blijde gebeurtenis wil de man met zijn huisje op wielen naar Tiel rijden, omdat daar fami lie woont, die in ueze dagen de zorg voor het huishouden op zich kan nemen. Hier in de Omgeving ..eex,. de man geen familie. Enige weken geleden kocht hi] een paardje; dat paardje, dat zijn huisje op wielen naar Tiel moest trekken, is echter dezer dagen plot seling gestorven. Het vlees werd op het slachthuis afgekeurd voor con sumptie en de opbrengst van de huid was zelfs niet voldoende om de kosten te dekken. Geen wonder, dat de man in de put zat. Hoe komt hij nu in Tiel? U begrijpt het zeker wel, lezers? Het gebeurde vlak voor de Paas dagen, toen ieder zich ging verma ken en vermijen in de milde natuur van het feestelijke voorjaar. Maar in die wagen op het woon wagenpark, zat een teleurgesteld gezin in zerg en nood. Het oudste meisje doet binnenkort haar Eerste H. Communie en daarna wil men naar Tiel. Maar dan moet er eerst een paardje komen. Bij officiële instanties had de man geen succes: hij moet het maar zien te verdienen met stoelenmatten. Maar wat hij daarmee verdient, is hard nodig voor het huishouden en de komen de gebeurtenis Zou het zo'n toer wezen om circa f150— bij elkaar te krijgen, waar voor de man een nieuw paardje kon kopen? Als 600 lezers een kwartje aan ons bureau bezorgen, is 't er al. Wij hopen binnen een week een verheugend bericht te kunnen pu bliceren. Verheugend om de naasten, liefde, die eruit spreekt; verheugend voor een arm, maar oppassend ge- ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur: Can- tecleer met: „Als het je tijd is." BIOSCOPEN: Harmonie: Een koninkrijk voor een Huis, geprolongeerd, alle leeftijden; Victoria: Mo- 'torduivels, 14 j.; Alk- maars Bioscoop Theater: De Man met de zweep, 14 j.; Cinema Americain: De onbekende Zanger, volw. APOTHEKEN: B. H. J Schouten, Emma- straat 64. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw. Stuartstraat 90, telef. 2288. CAFé HARING: 8 uur: Jaar vergadering „Goed Wonen". TH. v. CIJZEN HOUDT 8 JAAR ALKMAAR. De Alkmaarse caféhouder Th. v. Gijzen, die door het Bijz. Gerechshof tot 6 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld en voor het Hof van Cassatie 8 jaar tegen zich hoorde eisen, werd con form deze verhoogde eis tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van preventief. ALKMAAR. Zondagmiddag omstreeks 12 uur werd er een sportieve strijd gestreden in de Overdekte bad- en zweminrich ting tussen de adspiranten van de Alkmaarse Reddings-Brigade. Als men naar de hieronder ver melde uitslagen kijkt, mag het bestuur van de Alkmaarse Red dings-Brigade op een geslaagde middag terug zien. De uitslagen zijn dus als volgt: No. 1. 25 M. schoolslag voor de leeftijd van 1214 jaar. 11 Gré Molenaar 0.21.6 sec 2. Jan- ny Nol 0.23.2 sec.; 3. Dik Leeu wenkamp 0.23.5 sec.; 4. Joop Els- wijk 0.24.0 sec.; 5. Truus Mooy 0.33.6 sec. No. 2. 25 M. enkelv. rugslag voor groep I. 1. Dirk Leeuwenkamp 0.27.6 sec.; 2. Joop Elswijk 0.31.0 sec.; 3. Gré Molenaar 0.31.9 sec.; 4. Janny Nol 0.35.0 sec No. 3 25 Mr. vrije slag voor groep I. 1. Frits Bieleveld 0.17.0 sec.; 2 André Fernée 0.21.2 sec. „EEN MENS moet een huis hebben met een tafel, stoelen en een divan, bedekt met een kelim, om er op te rusten." Met deze eenvoudige woorden drukt de jonge Poolse jodin, Gutki, die na jaren de ellende in de Duitse kampen te hebben medegemaakt, op haar reis van Europa naar het Beloofde Land, Palestina, door (jp Engelsen is geïn terneerd op het eiland Cyprus, haar "verlangen naar vrijheid uit. Hier speelt zich het verhaal af, dat dc stof vormde voor het voortref felijke spel, dat het Amsterdams Toneelgezelschap onder regie van Johan Fiolct onder de titel: „De ring en de kelim", gisteravond in het Gulden Vlies opvoerde. In dit stuk, dat tweemaal werd bekroond, eerst met de Amster damse toneelprijs in 1947 en in 1948 met de van der Viesprijs, heeft Luisa Treves de lotgevallen van een gevluchte Poolse getekend, die uit het kamp te Cyprus weet te ont komen en in het huis van de Griekse priester, een vurig patriot, KvriUos, in aanraking komt met twee Amerikanen. Een archeoloog cn zijn assistent, die beiden verliefd op haar worden, ieder op zijn eigen manier. De jongste, Jerry Turner, beschouwt het als een niet onwel kom avontuur, de archeoloog ech ter koestert diepere gevoelens. Maar het meisje, dat van alies me- demaakte, gelooft niet in de liefde, zij wil slechts de rust, die zij in Palestina hoopt te vinden en heeft voor haar overtocht alles over. De archeoloog. Dr. Paddy O'Brien, maakt het meisje deelgenote van zijn visie op het leven van alle tij den, waarin, evenals nu, liefde en lijden, vreugde en leed, hun weg onder de mensen hebben gezocht en laat haar de geschiedenis zien van de dictatuur, waaronder Cyprus zuchtte, toan Darius, de heerser der Perzen, zijn macht tot in Grie kenland deed gevoelen. In een paar prachtige taferelen komt die eeu wenoude geschiedenis, de strijd tus sen Korkos en Onesilos van Sala- mis, tot uiting. Gutki echter, kan haar fantasie niet meer brengen op hoger plan, waarin tijd en dood be trekkelijk zijn en gééft zich gewon nen door te vluchten aan de aardse realiteit. Twee'drama's dus, die 2000 jaar uiteen liggen en toch zo'n wonder lijke gelijkenis vertonen. Een stuk tevens, dat de toeschouwer aan het denken zet over de waarde van het lijden en het leven. Johan Fidlet, die voor het eerst regisseerde, afgezien dan van zijn werk aan de toneelschool, heeft de intenties van de schrijfster zuiver vertolkt. Zijn spel als archeoloog, die de dingen in eeuwen ziet en dat als verzetsman Oniselos, was be wonderenswaardig. Elise Hoomans als Gutki en als Melissa trok de aandaeht door haar gave spel en zuivere dictie, zij is een van de weinige jongeren die ook aan de uitspraak veel doet. Dan was er de ietwat onstuimige Robert de Vries als de assistent en als broer van Melissa, een talentvol acteur die het ware toneelbloed in de aderen heeft, Wim Vesseur als Engels kampcommandant en als Korkos, de dienaar der Perzen, de man ook die het kostelijk décor maakte en ver der Jo Sternheim als de Griekse priester en als de priester van Zeus, twee rollen, waarin de politiek tot haar recht kwam. Een stuk dat het uitstekend deed en waarin we met vreugde een op leving kunnen beluisteren van de Nederlandse toneelschrijfkunst, die zo lange tijd een stiefkind van onze acteurs is geweest. L. S. STAND ZILVEREN WAAG-TOURNOOI ALKMAAR. H. Hoogland 1600 83 19.27 8 4 8.4 1496 83 18.02 6 4 98 1570 90 17.44 6 4 131 1438 89 16.15 6 4 124 1517 64 23.70 4 4 122 1278 92 13.80 2 4 74 1287 82 15.69 0 4 161 1079 89 12.12 0 4 J. Moeyes F. Haberer K. Merve G. Wessels C. Trimbos .1. Lamers P. v. Someren Resp. carb. brt- gem. winstp gesp. p. H.S. No. 4. 50 M. schoolslag voor groep II. 1. Jans Doornekamp 0.49.0 sec.; 2. Annie Strooker 0.52.0 sec 3. Martha Makkes 0.54.8 sec.; 4. Aaf Keesman 0.66.3 sec. No 5. 50 M. enkelv. rugslag voor groep II. 1. Jans Doornekamp 1.10.9 sec. No. 6. Verste onderwater zwem men. 1. Joop Elswijk 36 M.; 2. Annie Strooker 33 M.; 3. Jans Doorne kamp 20 M.; 3. Aaf Keesman 20 M No. 7. Hinderniszwemmen. 1. Bert Ekkel 0.32.1 sec.; 2. Gré Molenaar C.32.5 sec.; 3. Dick Lee-u wenkamp 0.34. 1 sec.; 4. Janny Nol 0.35.5 sec.; 5. Jans Doornekanip 0.37.3 Sep.; 6. Aaf Keesman 0.39 2 sec.; 7. Martha Makkes 0.39.3 sec 8. Joop Elswijk 0.41.5 sec.; 9. Truus Moov 0.49.0 sec.; 10. Sieka Ufkes 0 56.0 sec. No 8. 3 x 25 M. wisselslag voor oudere jongens. 1. Cor J. Zut 1.4.1; 2. Hans de Jong 1.4.9; 3. Bert Ekkel 1.8.4. No. 9. 3 x 25 M. wisselslag voor groep I er. II. 1. Joop Elswijk 1.21.0; 2. Frits Bieleveld 1.23.2: 3. Annie Strooker 1.23.5; 4. Dick Leeuwenkamp 1.26.3; 5. Janny Nol 1.26.4; 6. Gré Molenaar 1.30.0; 7. Martha Makkes 1.39.1; 8. Jans Doornekamp 1.39.4; 9. André Fernée 1.56.3. No. 10. Bordjes duiken voor bei de grpepen. 1. Annie Strooker 0.24.9 sec. 10 bordjes; 2. Joop E lswijk 0.21.5 sec. 9 bordjes; 3. Aaf Keesman 0.23.2 sec. 8 bordjes; 4. Sieka Ufkes 0.27.3 sec. 6 bordjes. Mei drie man er op uit ALKMAAR. Maandagmiddag werden door de Alkmaarse politie rechter Johan C. F. uit St. Pan- cras, Johannes P. S. uit Zuid- Seharwoude en Ferdinandus J. de K., eveneens uit St. Pancras, we gens diefstal, tezamen gepleegd, bij verstek veroordeeld tot een boete van f 60.of 20 dagen ieder LIMMEN. Door het bestuur van de Neversie zal vanmiddag op het Paleis te Soestdijk aan H.M. Koningin Juliana, ter gelegenheid van Haar komende verjaardag een bloemstuk worden aangeboden, waarin- verwerkt zijn 5 tulpenvari.ë- teiten, die namen dragen, verbonden aan 't Koninklijk Huis, Het bloem stukje is verder afgewerkt met hya cinten in de kleuren rood, wit en blauw en eon vijftigtal tulpen van de variëteit: oranjewonder. De bloemen zijn afkomstig van de kwe kerij der firma Valkcring en Zn. te Limmen. „OPERATIE-DRIETAND" LONDEN, 25 April (A.F.P.). Hedenochtend is in de zeevaart school te Greenwich, onder voor zitterschap van lórd Fraser, eer ste lord van de marine, de z.g „operatie drietand", een conferen tie van de militaire leiders van het Britse Imperium over de mo derne oorlog, geopend. Alle admi raals en generaals, die als opper bevelhebber in het Imperium werkzaam zijn, de hoofdambtena ren der drie ministeries van landsverdediging, een groep En gelse geleerden en leden van het kabinet nemen er aan deel, even als een aantal Amerikaanse hoge officieren en geleerden, die spe ciaal voor deze gelegenheid zijn overgekomen. BOSBRAND BI] ARCEN Zondagmiddag brak een bosbrand uit in de omgeving van de Witten berg onder het gehucht Lomm, een van de mooiste gedeelten van het bekende Noord-Limburgse touris- tenplaatsje Arcen. Na ingespannen arbeid slaagde men erin het vuur te bedwingen. Lomm heeft door deze brand, waarbij 100 ha hei en dennebossen verloren zijn gegaan, veel natuurschoon verloren, de brand is ontstaan op een door wan delaars druk bezochte plaats en is vermoedelijk aan onvoorzichtigheid met vuur te wijten. TURNEN ALKMAAR. Zondag werden in de Dierentuin te 's-Gravenhage de Ned. kampioenschappen turnen voor de jeugd en voor de dames gehouden. Laten we beginnen met het verheugende feit, dat de deel name (in tegenstelling met de beren) zeer groot was, ondanks de door het K.N.G.V. gehouden se lectie bij de districtswedstrijden Zowel bij de jeugd als bij de dames werd uitstekend keurwerk te zien gegeven, alhoewel de ze nuwen sommige deelneemsters parten speelden. Aan de jeugdwedstrijden, die des morgens werden gehouden werd door Turnlust deelgenomen met 5 leden. De totale deelname was 15. Hiervan werd als no. geplaatst mej. S. Muskee uit Enk huizen met 75,8 punt. De Turnlust meisjes plaatsten zich als volgt: no. 5 mej. N. v. d. Wardt met 68.2 punt, no. 6 mej. S. Wiese met 66,6 punt; no. 9 mej. N. Prins met 61,5 punt, no. 10 mej. H. Wijn met 60,,7 punt en no. 12 mej. I. Kohier met 59/7 punt. Voorwaar een mooi resultaat voor onze Alkmaarse jeugd. Des middags om 2 uur werd een Ongeveer 80 Jongeren van de K.V.P. uit de kring Den Helder waren Zaterdagavond aanwezig in 't Patronaatsgebouw van Ven huizen waar een week-end werd gehouden met als sprekers Dr. Th. J. Platenburg over het on derwerp „De bevolkingsdruk ten piattelande en de daaruit voort spruitende toekomst-problemen van de plattelands-jongeren". Burgemeester de Boer van Ob- dam sprak Zondagmorgen over „Principiële gemeentepolitiek". De vergadering stond onder lei ding van de heer G. Luickx uit Amsterdam, voorzitter van de Jon gerenorganisatie van de K.V.P. Te weinig ruimte De tijd is niet ver meer zo be toogde Dr. Plattenburg dat Ne derland 10 millioen inwoners zal hebben. Dit wil zeggen dat ons land een der dichtst bevolkte landen ter wereld is en dit niet alleen; de bevolking groeit ook zeer snel. Mo ge dit al verblijdende verschijnselen zijn, de bevolkingsaanwas schept van de andere kant ontzaglijke pro blemen, niet in het minst op het platteland. De gemiddelde grootte der bedrijven is op 't ogenblik niet, meer dan 11 ha. en er zijn duizen den jonge boeren die geen bedrijf meer kunnen krijgen. Het is de op vatting van Dr. Platenburg dat de agrarische sector gesloten is. We liswaar is er nog woeste grond in Nederland en zijn de mogelijkheden van grote inpolderingen ook nog niet uitgeput maar zelfs als al deze mogelijkheden zullen zijn benut zal de Nederlandse bodem aan 200.000 boeren een behoorlijk be staan kunnen bieden. Het aantal boeren is nu ai 235.000. Vooral op ile zandgebieden is de toestand ern stig; deze -overwegend katholie ke gebieden hebben een grote bevolkingsaanwas en de grond is er in 't verleden reeds zo versnipperd dat er van een behoorlijke bestaans mogelijkheid op deze dwergbedrijf jes nauwelijks sprake kan zijn. Reeks bestaansbronnen zjjn weggevallen. Hier komt nog bij dat de oorlog een grondige verandering heeft te weeg gebracht in onze nationale structuur en de problemen nog be langrijk heeft vergroot doordat 'n reeks bestaansbronnen niet meer aanwezig zijn. Indonesië dat voor de oorlog in belangrijke mate bij droeg tot onze nationale welvaart en aan tal van mensen arbeid ver schafte put nu onze schatkist uit, en maakt het onder de wapenen houden van de besten uit ons volk noodzakelijk. Verder noemde Dr. Platenburg het feit dat wij Duits land als afnemer van producten en als achterland van onze havenste den hebben verloren en dat het ver lenen van diensten aan andere lan den ook belangrijk is teruggelopen. De agrarische producten uit Ame rika en andere landen drukken zeer de prijzen. Met het oog op de toekomst van Jong Nederland zag Dr. Platenburg daarom geen andere uitkomst om aan mogelijke catastrofale gevol gen van overbevolking te ontko men dan Industrialisatie en Emi gratie. Industraiisatie: Op welke manier Gezien de gevaren op godsdien stig, zedelijk en cultureel gebied acht Dr. Platenburg het niet wen selijk ten piattelande een manier van industrialiseren toe te passen zoals b.v. gebeurd is in Eindhoven en Heerlen, die in 't begin van deze eeuw nog dorpen waren maar nu geheel een stadskarakter hebben gekregen. Spr. is voorstander van spreiding van industrieën, geen vorming van kernen. Natuurlijk zal de vestiging van een industrie in een dorp ingrijpende veranderingen teweeg brengen. Doordat de jeugd naar de fabriek wordt getrokken zullen de boeren zich gedwongen zien hun bedrijf te rationaliseren. Problemen als vrije tijd besteding- komen tussen boeren- en industrie- mentaliteit. Toch waarschuwde Dr. Platen burg voor een te eenzijdige pro paganda voor de industrie. Eco nomisch is industrie-vestiging tussen landen die ons op dat ge bied ver voor zjjn zeer moeilijk terwijl het vraagstuk van het be volkingsoverschot hierdoor ook niet bevredigend zal worden op gelost. Immers, de industrie zal steeds meer gaan streven naar mechanisatie en rationalisatie waardoor tal van arbeiders over bodig zullen worden. De aarde is nog groot genoeg In de industrie gaan, betekent voor een boerenzoon dat hij zijn be roep waaraan hij wellicht met hart en ziel gehecht is onder de dwang der omstandigheden vaarwel moet zeggen. Er blijft echter nog een mogelijkheid boer te blijven n.l. Emigratie. Volgens dr. Platenburg moeten er eigenlijk 3 millioen men sen het land uit. Er blijven er dan nog altijd 7 millioen over. In het buitenland is plaats ge noeg en er zijn grote mogelijkhe den maar ook grote moeilijkheden. Men is daar doorgaans niet erg ge steld op de komst van Hollanders. Canada trekt nog de meeste emi granten. Men kampt daar echter met het probleem van de geestelij ke verzorging die zeer moeilijk is door de grote afstanden Spr. is voorstander van emigratie in kolo nie-verband. Brazilië biedt hiertoe de mogelijkheid maar d?ze is be perkt. Frankrijk is wel dicht bij huis maar de Fransen zijn niet bijs ster gecharmeerd met Nederlandse landbouwers. Het is, aldus spr., in de toekomst misschien mogelijk dat België, waar de bevolking in Wallonië ongeveer op 't stabilisa- tiepunt is gekomen, landbouwers nodig heeft. De aarde is nog groot genoeg en er moet koste wat kost een oplos sing gevonden worden om ons be volkingsoverschot elders te plaat sen. Aldus besloot Dr. Platenburg zijn zeer indringende en duidelijke rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen en eventuele ander zienswij ze naar voren te brengen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Het was dan bijna middernacht toen men uiteenging. De Zondag Alle deelnemers en deelneemsters aan 't week-eryl woonden Zondag morgen in de kerk van Venhuizen de Hoogmis bij waarna gezamelijk ontbeten werd. Intussen was Burgemeester de Boer van Obdam gearriveerd die zou komen spreken over „Principi ële Gemeentepolitiek". Eerst werd de historische ontwikkeling van de gemeente in West Friesland ge schetst, vervolgens behandelde Burgemeester de Boer de verschil lende taken, rechten en plichten van de Burgemeesters .wethouders en raadsleden. Redelijkheid en overleg Spr. was van mening dat de ver schillen in politieke of godsdiensti ge overtuiging m West-Friesland soms wel wat al te'zeer toegespitst worden. Het gebeurt herhaaldelijk dat een voorstel dat op zich heel verstandig is wordt afgestemd en kel en alleen omdat het van een andere partij afkomstig is. Wat de practische of niet prin cipiële vraagstukken betreft: hierin kan men gemakkelijk overeenstem ming bereiken. Anders staan de za ken op godsdienstig en zedelijk ge bied. De opvattingen van anders denkenden zijn op dit punt geheel verschillend van de katholieke. Men dient echter volgens spreker niet uit 't oog te verliezen dat het volk in Westfriesland, zij het vaak onbewust, nog aan de Christelijke traditie vasthoudt en dat ook op het gebied van zedelijkheid met re delijk overleggen meer te bereiken is dan met dwarsdrijverij. Na een korte pauze volgde het tweede deel van de rede van Bur gemeester de Boer handelend over het overal te kleine bouwvo lume. Begrijpelijkerwijs gaf dit nogal aanleiding tot debat. Tenslot te werd nog een en ander gezegd over het dansbesluit en de drank wet, punten die hier en daar eens bijgeschaafd moeten worden en die speciaal op het platteland een pro bleem vormen. Burgemeester de Boer beschikt wel over de nodige humor om over een taaie stof als wetten zjjn, een geestige lezing te houden. Met een bescheiden doch smake lijk dinér kwam er een einde aan dit leerzame en prettige week-end. Leerzaam door de redevoeringen van de bekwame sprekers en de ge dachtewisseling onder elkaar, pret tig om de oude kennissen die men aantrof en de nieuwe vriendschap pen die aangeknoopt werden. aanvang gemaakt met de dames kampioenschappen. De inschrij ving hiervoor was zeer groot, nl. 34. Zoals reeds door de radio was medegedeeld, zou de strijd om het kampioenschap gaan tussen mw D. Krul-v. d. Nolk v. Goch van Donar, Den Haag (kampioene 1948), mw. Loskamp-Paezens van D.O.S., A'dam en mw. N. Weimar Madderom van Turnlust, Alkmaar. Inderdaad is deze strijd ook ge gaan tussen deze 3 dames en wel voornamelijk tussen eerst- en laatstgenoemde, met als resultaat, dat mw. Weimar-Madderom met een klein puntenverschil de le plaats moest laten aan mw. Krul- v. d. Nolk Mw. Loskamp-Paezens werd als 3e geplaatst. Aan de toe stellen brug, paard en ringen was mw. Weimar-Madderom no. 1 en aan het rek, paardspringen en vrije oefening behaalde mw. Krul het hoogste aantal punten. Dat de strijd fel was moge blijken uit het feit, dat het laatste toestel nog de definitieve beslissing moest brengen. Onze felicitatie echter aan mw. Weimar en Turnlust voor de kra nige wijze, waarop zij de Alk maarse kleuren heeft verdedigd, Naast haar trad voor het eerst ook mej. A. Veerman van Turn lust in het strijdperk van de da mesafdeling Haar debuut was verrassend, want van voornoemde 34 dames wist zij er 18 achter zich te laten;izij plaatste zich als no 18 en daar de Ned. Keurploeg be staat uit 12 dames, is met ernstig trainen misschien voor haar in de toekomst ook de kans weggelegd om deel te mogen uitmaken van deze Ned. Keurploeg. Deze Keur ploeg is voor 1949 vastgesteld als volgt: 1. mw. Krul-v. d. Nolk, Den Haag; 2. mw. Weimar-Madderom, Alkmaar; 3. mw. Loskamp-Pae zens, Amsterdam; 4. mw. B. Koop- mans-Hoekstra, Huizum; 5. J Kampen-Tonneman, Arnhem; 6 H. Popma-Dolstra, Huizum; 7. H. Kempers, Enschede; 8. T. v. Cor nelisse-de Wit, Haarlem; 9. L. An- tonissen, 's-Gravenhage; 10. A. Krol-Koopmans, Huizum: 11. H Consten, Groningen; 12. M. Prins, Naarden Deze week was er een grote aan voer van spinazie, al kan men nu niet bepaald van een hausse spre ken. De prijzen van dit product waren aan de lage kant. Was in het begin dezer verslagweek Amsterdam de grootste afnemer, vandaag ging het grootste kwantum naar de conser- venfabrieken voor de minimumprijs. Het aanbod van rabarber was ook zeer groot, en moest in prijs ook een belangrijke veer laten. De aanvoer van sla is nog beperkt. Dit product ging voor een behoorlijke prijs van de hand. Deze week werd de eerste postelein aangevoerd, waarvoor een goede prijs besteed werd. Het aan bod van witlof liep belangrijk terug, ofschoon de prijzen aan de lage kant bleven. De radijs vond voor goede op brengsten zijn weg. Van de winter - producten is alleen nog de prei overgebleven, waarvan nog een flink kwantum werd aangevoerd. De animo voor dit artikel was zeer gering. Een groot gedeelte van de aanvoer kon geen zes ct. per kg op brengen en moest vernietigd wor den. Een tegenvaller WARMENHUIZEN. - Ged. Staten hebben de raadsbesluiten tot het toekennen van een hoger presentie geld voor raadsvergaderingen en -commissies fiiet goedgekeurd. 60-jarig huwelijk AKERSLOOT. Op Donderdag 28 April a.s. hoopt het echtpaar G. de Haan, wonende Starnmeer 502. de dag te herdenken, dat zii 60 jaar geleden in het huwelijk zijn getre den. Laten wij hopen, dat het ge lukkige echtpaar bij de herdenking van dit unicum, x niet aan belang stelling zal ontbreken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond (opgemaakt te 10 uur): KOUDE NACHT Vannacht weinig bewolking met plaatselijk lichte nacht vorst cn tegen zonsopkomst hier en daar nevel of mist. Morgen overdag weer toene mende bewolking, maar over wegend droog weer en matige, later vrij krachtige westelijke wind. Iets verder oplopende temperatuur. VOOR HONGARIJE EN OOSTENRIJK Wat reeds lang werd gevreesd, is werkelijkheid geworden. Onze pakkcttenactie is getroffen door de jongste maatregelen der Hon gaarse regering, welke inhouden dat alle uit het buitenland afkom stige pakketten aan hoge invoer rechten zijn onderworpen. Het gevolg hiervan is, dat orac- tisch niemand in staat is, onze levensmiddelenpakketten in ont vangst te nemen. De pakkettenactie gaat echter onverminderd door. Besloten is namelijk, thans de uit hun vaderland gevluchte Hon garen, die in Oostenrijk, Frank rijk en elders in niet voor te .del len ellende leven, in barakken zijn ondergebracht en letterlijk niets bezitten, te helpen. Wij zijn in het bezit van een groot aantal adressen van deze in- gelukkigen. Wij vragen U met klem Uw steun aan onze pakkettenactie niet te onthouden, doch in verhoogde mate Uw gaven, waarbij vooral ook finar.tiële bijdragen een be langrijke rol vervullen, aan de Bureaux van ons Blad in te zen den. LONDEN, 25 April (Reuter). Naar tien regeringen zijn thans uit nodigingen verzonden tot het bijwo nen van de conferentie v. ministers van buitenlandse zaken over het ontwerpstatuut voor een „Raad v. Europa", die 3 Mei te Londen ge houden wordt, zo wordt uit gezag hebbende bron te Londen vernomen. Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse zaken der vijf mo gendheden van de westelijke Unie en die van Zweden, Noorwegen, De nemarken, Italië en Eire aanwezig zullen zijn. Bijenkorf-zaak aangehouden De zaak tegen de N. V. ..De Bijenkorf", die in hoger beroep voor de economische politierech ter te Amsterdam diende, is aan gehouden tot 30 Mei a.s. Op deze datum zullen nog een aantal ge tuigen worden géhoord. Voor het requisitoir en de pleidooien is nog geen datum vastgesteld. TENNISUITSLAGEN (Nagekomen) Derde Klasse: Score 1Groen Wit 4 26 Inside 3DDV 6 71 Velserbeek 1Festina 5 44 Vierde Klasse: Return 7Enkhuizen 2 62 AnimoSigma 80 TCU 2Game Fighters 1 35 lek Waeck 1Dash 6 53 Gloria 1KNSM 2 6 -2 HEILOO Zondag vond de groslijststemming plaats. Uitge bracht werden 392 stemmen, hier van op politiek advies 214, tegen politiek advies 123 en 55 stemmen ongeldig. De volgorde is nu: 1. J. Schuvt (597 St.): 2. \J. Bolten, 1030, 3. H. Groot, 1432. 4. J. Robert Jr., 1801, 5. P. Zuurbier, 1988, 6. P. Kraak man,' 2076, 7. Hageman, 2478, 8. A. Ham, 2936, 9. J. Borst, 3012, 10. J. Wassenaar, 3317, 11. G. Heijne, 3440, 12. H. Rotteveel, 4069, 13. J. Punt 4076, 14. J. Kueter, 4570, 155. mevr. Kösters-Jansen, 4616, 16 A. Zoon 4969, 17. C. Bakker, 5133 Het politiek advies is practisch geheel aanvaard. Een kleine ver schuiving vond plaats n.l. no. 9 A. Ham is nu no. 8 geworden. Aan gezien de KVP-fractie deze maal naar alle waarschijnlijkheid uit 7 zetels zal bestaan zal de heer A. Ham dus eerste plaatsvervanger zijn. BERGEN. Door de op Zondag 24 dezer gehouden groslijststemming van de K.V.P. afd. Bergen zal de candidatenlijst der K.V.P. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing als volgt zijn samengesteld: 1. C. W. Ellis; 2. J. J. Oldenburg; J Ranzijn; 4. J. J. Wittebrood; F. L. Driessen; 6. P. J. Borst; 7. H. W. Schmidt; 8. B. Min; 9. S. Louwe en 10. K. Veldt. OUDORP De adviescommissie heeft in zijn vergadering van Zon dag j.l. het volgende politiek advies samengesteld: 1. Piet Groot, 2. Jb. Buisman, 3. C. N. Tuynman, 4. G. Buren Jzn., 5. J. Venneker, 6. C. v. Latum, 7. G. Bos Wzn., 8. G. v. d. Waal. De stemming voor de gros lijst heeft a.s. Zondag 1 Mei plaats het Verenigingsgebouw, van half 9 tot 12 uur. Als men accoord gaat met het politiek advies, dan maakt men een hokje voor het po litiek advies zwart. Gaat men niet accoord met het politiek advies, dan rpgakt men 4 hokjes van de al- phabetische lijst zwart. Men verge- te niet zijn oproepingsbiljet mee te nemen Castricum De groslijststemming van de K.V.P. voor de gemeenteraadsver kiezing had het volgende resul taat: 1. N. Veldt: 2. P. de Vries; 3. J. Kaandorp; 4. H. Twisk; 5. Th Berlee; 6. Jac. v. d. Meij; 7 N. Stiemer; 8. J. P. Verhoef-Fourney; 9. E. de Graaf; 10. S. Druiven; l'l. J. Buurmeester; 12. S. Zijlstra; 13. L. Kroon; 14. J. Dam; 15. P. Kol lenberg. Een der eerste fot( gemaakt van de R publikeinse Cuer la's op Java, c steeds opnieuw p gen de rust en on in Indonesië te ve storen. Het zijn ov het algemeen slee geklede langharij Indonesiërs, die I ven van plunderi» ten koste van de ii heemse bevolking e daarenboven tracl ten het Nederland en Koninklijk N derlands Indonesisc leger zoveel mogi lijk afbreuk te doe De foto toont ee van de guerilla-ber den. De langharij leden van de bende hebben gezwore hun haren niet 1 zullen afknippe voordat de Nede landers van Java zij verdreven. FRANKFURT, 25 een laatste bespre gouverneurs en de gadering een volled van de Duitse fedei kaanse gouverneur, Clay verwachtte, d wet tegen 15 Mei ge: waarna tegen midde West-Duitse regering gevormd. Hij wilde sers de beslissing ov wetten overlaten en waarop zij de gronc ratificeren. De hoofd. Honn had de hoop i dat tegen half Juli zouden worden gehoi Duitse volksvertege: Deze zou dan tot taa nieuwe „Duitse bon te vormen. Clay zeide voorts, niet in de West-Dui! worden opgenomen, latere toetreding niel Is. Hij meende niet, heden bereikte over» deur voor een vierm bespreking van het bleem gesloten is. De besprekingen gemakkelijk gewees' hadden geleid tot ee oplossing voor alle zeide Clay. De Duitse partijleii eerst héden, tussen d< gen met de geallieei neurs door, een deel schillen bijgelègd. Aa compromis over kerk kwesties moesten no tails door de Duitse geregeld worden, doel te kon hierdoor niet vaar worden gebraeh' De Duitse constitu ggdering heeft acht r dig gehad om met de WOENSDAG 27 HILVERSU NCRV: 7.00 Nieuws; foonmuziek: 7.45 Een u dag; 8.00 Nieuws; 8.15 nale Tulpen-Rallye; f foonmuziek; 9.00 Voor 9.30 Waterstanden; 9 Zieken; 9.45 Gramofoon Morgendienst; 11.00 G ziek; 11.15 Luisterspel Populair orgelspel; 12.3 gen; 12.33 Alt en tenor Nieuws; 13.15 „Mando Gramofoonmuziek: 1'. foonmuziek; 14.40 Voo 15.00 Jeugdconcert; 16.C postzegelverzamelaars; de jeugd; 17.30 Pianod geringsuitzending; 18.0 tal; 18.25 Gramofoonm R.V.U.: 19.00 Nieuws; nieuws uit Indonesië; gebuid; 19.45 Engelse le Nieuws; 20.05 Progra 20.15 Radio Philharmoi Groot Omroepkoor; 21.: lux en de arbeiders"; Souci; 21.55 Internatio Rallye; 22.00 „De zee 22.15 Geestelijke lieci Avondov.erdenking; 2c 23.15 Viola da gamba c bel; 23.35 Gramofoonr Sluiting en Wilhelmus. HILVERSt VARA: 7.00 Nieuwsbei Gramofoonmuziek; 8.0C weerrapporten; 8.15 G ziek; 8.18 Orgelspel; i vrouw; 9.00 Gram VPRO: 10.00 Spreker; genwijding; VARA: praatje: 10.30 Voor de Gramofoonmuziek; 12.' de orkest; 12.30 Meded Voor het platteland; (vervolg): 13.00 Nieuw lender; 13.20 The Ram lando's orkest; 14.00 Ge tret; 14.15 Jeugdconcer de kleuters; 15.15 De rc ziek; 15.30 Voor de 2 Kinderkoor; 16.15 Het krant; 16.45 Vragenbui mofoonmuziek; 17.30 18.00 Nieuws; 18.20 G ziek; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 I Sopraan; VPRO: 19.30 19.45 „Van alle dag"; Nieuws; 20.05 Actual! Omroeporkest en instr listen; 21.00 Hoorspel 22.15 Vmdobona Schra: Boekbespreking; 23.00 Metropole-orkest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2