Nieuw ISVERF Vijf doden tengevolge van vliegtuigramp in de nabijheid van Schiphol Tsjang Kai Sjek onverwachts te Sjanghai Westelijke Mogendheden maakten voor waarden voor opheffing blokkade bekend Omgekomen bemanning van de Beechcraft HATTA DOET BEROEP OP „PRACTISCHE ZIN" EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vijf jonge mannen verloren het leven Woensdag 27 April 1949 45e Jaargang No. 11549 Leskist van Gil ze-Rijen brandend neergestort Zijn we al „bij"! Oproep om de strijd voort te zetten A.s. herfst einde van de vleesdistributie? Meer textielpunten? OPTIMISME ROND BERLIJN Besprekingen duren voort Churchill verlangt krachtig optreden -29, IB 17—26, II 18—20, III 12—15. VI, 25 April. Bevelan- 4.70; blauwe Eig. 4.70 delingen 3.80; witlof I 018; III 1011, aanvoer spinazie 810, aanvoer sla 4.5010.20; rabarber 'sla 15—16. -, 25 April. Spinazie ïostelein 4749.prei vitlof 1022.radijs irber 510.sla 4.30 ■mkool 1363.—; stoof- AR, 25 April. Andij- I;, spinazie 813; wor- -32: witlof I 15—25: II de kool 8.50—17; prei n afw. 160130, mid.b. en 6; rabarber 511; IA 56—64, I 43—48, II nolselderie 1.5015 14; seltjerie 16; selie 513. aardappelen 3 10 kg; aardbeien p. stuk .AR, 25 Apr. 46 vette 171 nuchtere kalveren 25 April. Aardbeien o. doosje; radijs van 7 s; asperges le sqort van 2e soort van 5058 c.; soort van 912 c., 2e 47 c. p. st.; witlof 14 i 59 c.; spinazie 313 sr 7—12 c. p. kg. NHUIZEN, 26 April. tlof I 18, II 10—15; 7500 ol 12, 13.000 kg rode kool ER, PURMEREND E. O., Bevelanders 5.50—7.50; auwe 67; witlof 1023; 2253; rode kool 813; ol 811; spinazie 824; andijvie 10—26, radijs 10, 9.50 per 100 bos; rabar- 50, rode bieten 4.50— bieten 5.509.00, uien prei 6.007,50; Bismarck imley Seedling 75; Jona- oete Campagner 58. 7IJK, 25 April. Spina- sla 618, rabarber 414, 5, postelein 4550, aard- '0 per doosje; witlof 10-19 922; prei 610; asperge r bos; bloemkool 3236. eshandschoen, oie collectie, f 1390 alle mode- aedten, vanaf 1 i, afgepast m. bruin en zwart 2 model' 495 Sr sortering, iten, vanaf l| in plastic, iodellen 395 slechts ^98 vaar gegal- te maat 3®* te maat, r slechts 2450 azen pot 298 len, aanbieding, or 975 ar petroleumstellen, speciale slechts 69 59 BOOT HRVERF Z. ENZ. TE STENENBRUG 1. Mama Rambini is It ze alweer op, met lee, daar durft ze nog voor haar. Het circus nieuwe nummers nu ij heeft in de almanak dt gehouden. Toen is stadhuis toestemming n op een stuk grond komt veel volk langs, ial buitenmensen, die ip de rivier. Tientallen je het versje; „Waar 1 ver, daar staat, aan dat weet papa Ram- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aile edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vonde S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 KEERT KONING LEOPOLD NAAR BELGIË TERUG? Koning Leopold van België heeft in Bern besprekingen gevoerd met prins regent Karei van België. Daarvoor begaf hij zich naar de woning van de Belgische gezant te Bern, de Lantshere. Boven het huis van de gezant met daarvoor een Bel gische wagen, die verslaggevers en fotografen naar de plaats der bespre kingen bracht. Ko ning. Leopold wilde echter noch ver slaggevers noch fo tografen ontmoe ten en reed aan de achterkant «voor. De verslaggevers en fotografen ren den naar de aan de achterzijde van het huis gelegen gara ge om koning Leo pold alsnog te „grijpen" (middel ste foto). De ko ning weet echter te vluchten door zich snel te verwij deren en aan de achterzijde 't huis te betreden (on derste foto)De koning rechts. SCHIPHOL, 27 April. Drie Nederlandse leerlingvliegers, een Engelse instructeur en een instructeur-telegrafist van de Rijks luchtvaartschool te Gilze-Rijen hebben gisteravond om vijf minuten voor half elf het leven verloren bij een vliegtuigongeluk 5 km. ten noordwesten van het vliegveld Schiphol. Zij waren om 9 uur gisteravond in de Beechcraft PH UDi van Gilze-Rijen opgestegen om bij Schiphol nachtlesvluchten te maken. Het toe stel is door onbekende oorzaak in de bomen naast een boerderij van de landbouwer Thijssen aan de hoofdweg even buiten Bad hoevedorp in de Haarlemmermeer terecht gekomen, over de kop geslagen en op de wallekant van de Hoofdvaart brandend neergestort, waarna het onmiddellijk ontplofte. Alle inzittenden waren op slag gedood. Hun stoffelijke overschotten zijn een uur later geborgen en naar Hoofddorp overgebracht. Vliegtuig geheel vernield Van het vliegtuig is slechts een wrak overgebleven, dat half in het water van de hoofdvaart ligt. De linkermotor kwam in de sloot, die om de boerderij ligt, terecht. De romp kwam op de wallekant neer. Voor zover hedenmorgen vroeg uit het door diverse luchtvaartautori teiten op Schiphol gereconstrueer de verloop van het ongeluk blijkt, had het toestel juist een zgn. door liggende landing gemaakt op een startbaan van Schiphol, daarbij steeg het zonder noemenswaard vaart te minderen onmiddellijk weer van de landingsbaan in noordweste lijke richting op. Vermoedelijk heeft het niet voldoende hoogte gekregen. In ieder geval raakte het de top van een boom, die zich schuin ach ter de boerderij bevond. De top knapte af en het vliegtuig botste vervolgens tegen een 25 meter ver der vóór de boerderij langs de ET feitelijk verband tussen katholicisme en intelligentie in Nederland is niet zo gunstig als van andere bevolkingsgroepen. De verklaring daarvan ligt in de ge schiedenis onzer eeuwenlange ver drukking' en in zeker opzicht ook in 'de grootte onzer gezinnen. Ten onrechte wordt hieruit de gevolg trekking gemaakt, dat katholiciteit en gezinsgrootte dus de intelligen tie ongunstig beïnvloeden. We kun nen daar thans niet verder op in gaan, maar constateren slechts de feiten. Dat het onderwijs, vooral het voortgezette, hierin een belang rijke rol speelt en spelen zal ligt voor de hand. N.a.v. onze opmer kingen over de verhouding van ka tholicisme en intelligentie gemaakt, is echter twijfel uitgesproken of wij nog wel achter zijn. En men wijst dan op de vele katholieke scholen voor voortgezet onderwijs, die Ne derland thans telt. Ik kan deze twijfel helaas niet delen. Nog in 1936 bleek uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de statistiek, dat in de Hol landen driemaal zoveel rpcruten het middelbaar onderwijs 'hadden doorlopen als b.v. in Limburg, Bra bant en Drente; in Utrecht zelfs veirmaal zoveel. Indien wij nu al „bij" waren in dit opzicht, zou dit echter nog in genen dele betekenen, dat wij ook in werkelijkheid „bij" waren. Immers, eerst na verloop van enkele generaties kan dat pas het geval zijn. Maarwe zijn niet bij! De statistiek leert ons. dat per 105 inwoners 1 leerling het middel baar (en voorbereidend hoger) on derwijs bezoekt. Passen we deze verhouding toe, dan blijkt uit de laatste gegevens dat Limburg in aantal het landsgemiddelde thans heeft bereikt, maar dat Utrecht, Noord- en Zuid-Holland boven dit gemiddelde belangrijk uitkomen, en dat Overijssel en Noord-Brabant daar belangrijk onderblijven. Utrecht zou met 5200 leerlingen aan het rijksgemiddelde zijn, maar heeft er 6765; in ZuidHolland is deze verhouding 21500 en 23 750; In Noord-Holland 16800 en 21600. Noord-Brabant d.e.t. zou volgens het rijksgemiddelde 11000 leerlingen moeten tellen, maar heeft er slechts 7830; en Overijssel is er evenmin goed aan toe: in deze oostelijke provincie zouden 6000 leerlingen gesteld moeten kunnen worden, terwijl er in werkelijkheid slechts 4000 zijn. Ook de verhoudingen tussen ste den van gelijke grootte zijn leer zaam. Men kan in het volgende staatje wel aflezen hoe de verhou dingen ongeveer zijn; inworters leerlingen Haarlem 160.000 3940 Eindhoven 135.000 2260 Hilversum 85.000 2265 Breda 85.000 825 Tilburg, met 115.000 inwoners, heeft er slechts 930. Delft met 63.000 inwoners heeft er 600, tegen En schede met 103.000 slechts 520. Nu weet ik wel, dat men de- de cijfers met grote voorzichtig heid moet hanteren, maar de strek king ervan is duidelijk: We zijn nog NIET bij! JOS J. GIELEN. Dodenherdenking te Vught De herdenking der gevallenen in het vroegere concentratiekamp te Vught zal Woensdag 4 Mei om 2 uur aanvangen. De samenkomst zal zijn bij het Thomson-monument. Vandaar zal men gaan naar het mo nument-kamp Vught. SJANGHAI, 27 April (Reuter) Volgens het blad van het Chinese nationalistische leger is maar schalk Tsjang Kai Sjek per vlieg tuig in Sjanghai aangekomen. Ver wacht werd, dat hij een confe rentie van vooraanstaande leiders van de Kwomintang bijeen zou roepen, aldus het blad. Het was mogelijk, dat Tsjang een verkla ring over de huidige situatie zou afleggen. Het legerblad verklaarde verder, dat Tsjang Kai Sjek gisteren uit Fenghoea, in zijn geboorteprovin cie, waar hij zich had terugge trokken, was aangekomen. Tsjang Kai Sjek trad 21 Januari .j.l. af als opperbevelhebber en trok zich terug als president om vredesonderhandelingen mogelijk te maken. Tsjang verklaarde heden in een nieuwe oproep tot het Chinese volk om voort te strijden, dat „de eindoverwinning binnen drie jaar voor ons zal zijn". Hij deed zijn beroep als directeur-generaal van de Kwo Min Tang, de regerings- TOELAGENSTELSEL MELK WORDT VEREENVOUDIGD Voor de voedingsmiddelen kaas, vlees (vleeswaren), spljsvetten en koffie wordt krachtig naar ophef fing van de distributie gestreefd. Voor vlees en vetten wordt het be gin van de a.s. herfst als tijdstip gedacht. Zoals vanzelf spreekt is 't moment, waarop de distributie van deze producten kan worden beëin digd, ten zeerste afhankelijk van de ontwikkeling van de vleesproductie in eigen land. Door de snelle toe neming van het aantal varkens Iaat deze zich niet ongunstig aanzien. Aldus wordt gezegd in de toelich ting op een nota van wijzigingen op de begroting van het Landbouw- egalisatiefonds. Hierin wordt ver der nog medegedeeld, dat de minis ter streeft naar een aanmerkelijke vereenvoudiging van het stelsel van heffingen en toeslagen voor de melk en de overige zuivelproducten. De ingewikkelde maatregelen, welke grotendeels slechts een gevolg zijn van het streven om de producenten van alle producten precies de richt prijs te doen ontvangen, oordeelt de minister niet langer verantwoord. Het moet van meer betekenis wor den geacht, dat kan worden be reikt, dat de meest gewenste en doelmatige verwerking van de melk zal worden gestimuleerd. partij, van zijn geboortestad in de provincie Tsjekiang, Tsjikof, uit. Hij deed een beroep op „alle vrijheidslievende patriottische Chinezen zich bij de strijd aan te sluiten om het land van de com munistische tyrannie te bevrijden door opnieuw een vastbesloten en moedige houding aan te nemen, welke hun acht lange en bittere jaren van oorlog tegen de Japan- nezen had gekenmerkt". hoofdweg staande rjj populieren op. Het bleef met beide vleugels haken, maakte een volle slag in de lucht en stortte over de weg neer. Het felle vuur alarmeerde de brandweren van de rijksbrandweer- inspectie te Badhoevedorp en te Hoofddorp. Van Schiphol rukten de rijksluchtvaartdienst, de recherche van de rijkspolitie, brandweer en geneeskundige hulp vrijwel onmid dellijk uit. Ook de geneeskundige dienst uit Badhoevedorp was snel ter plaatse. Als eerste bestreden de brandwe ren uit Badhoevedorp en Hoofd dorp het vuur, dat zij met behulp van schuimblusapparaten zeer spoe dig geheel hadden gedoofd. Ook vanmtfrgen vroeg was het wrak nog geheel in het grijs-witte schuim ge huid. Spoedig waren ook een commissie van onderzoek bij luchtvaartrampen en leden van het parket van jus titie ter plaatse. De duisternis maakte het echter vrijwel .onmoge lijk direct met vrucht het onder zoek te doen. De hoofdweg is n.l. geheel onverlicht. Bovendien kon de familie Thijssen, die ter nauwer- nood aan een catastrophe ontkwam, want het toestel miste met de lin kervleugel het dak slechts met en kele meters, weinig inlichtingen geven, omdat alle leden zich reeds ter ruste hadden begeven. Ook la ter in de morgen was het nog on mogelijk inlichtingen over het on derzoek te krijgen en zeer waar schijnlijk zal het daglicht moeten worden afgewacht voor conclusies kunnen worden getrokken. Het verongelukte toestel was niet alleen van Gilzerijen opgestegen voor de lesvlucht bij Schiphol. Het had de tocht gemaakl met 4 andere Beechcrafts, alle bemand met een instructeur en leerling-vliegers. De vijf -toestellen waren bezig circuits te draaien boven Schiphol, waarbij zij telkens doorliggende landingen uitvoerden en meteen weer opste gen. De andere vier toestellen, die eveneens vlak bij het vliegveld in de lucht waren, zetten hun nacht oefeningen na het ongeluk nog een uur voort. De bemanningen hadden aanvankelijk niets van het ongeluk bemerkt en werden radiografisch naar Schiphol teruggeroepen. Om psychologische redenen wer den zij later op de avond opnieuw de lucht ingestuurd en vervolgden hun lesvluchten. Tegen lo uur arriveerde de direc teur-generaal van de rijkslucht vaartdienst, de heer A. L. de Lange en de waarnemende commandant van de rijksluchtvaartschool, de hr. van Midde. Het houden van nachtlesviuehten geschiedde regelmatig teneinde de leerlingen vertrouwd te maken met het vliegen in het duister. Het had in de bedoeling gelegen, dat dit deze week iedere avond zou geschieden. Aan de rijksluchtvaartschool te Gilzerijen worden de toekomstige burgerpiloten opgeleid. In handelskringen is men opti mistisch gestemd ten aanzien van de aanwijzing van nieuwe punten, welke aanwijzing men zeer spoedig verwacht. De voorraden textiel zijn zeer bevredigend en laten een ver ruiming van het tot nu toe gelden de puntei aantal toe. Per 1 Januari zijn er 35 punten aangewezen, welke bestemd waren voor vier maanden. Zij, die ons hier over informeerden, achtten het niet onmogelijk dat er voor de komende periode 5 of zelfs 10 punten meer zullen worden beschikbaar gesteld. Van officiële zijde kon men ons dit niet bevestigen, noch kregen wij hierop een ontkenning te horen. Een beslissing daaromtrent is nog niet door de minister van Economische Zaken genomen. Nieuwe cantine in Marinierskamp Doorn Vrijdag 29 April zal de nieuwe cantine in het marinierskamp te Doorn worden geopend in aanwe zigheid van de commandant van het korps mariniers, de generaal-majoor der mariniers M. R. de Bruyne, HET N.H.D. OP KONINGINNEDAG 1949 A.s. Zaterdag, 30 April, de 40ste verjaardag van Konin gin Juliana de eerste Koninginnedag op deze da tum zal het N.H.D. in verband met de vele feeste lijkheden, die ongetwijfeld in ons hele gewest gehouden worden, vroeger verschij nen. Onze abonné's zullen hun krant vermoedelijk 2 a 3 uur eerder in de bus vinden. H.H. adverteerders worden verzocht hun adver- ties voor deze dag zo vroeg mogelijk, doch uiterlijk Vrijdagavond vóór 6 uur, aan onze bureaux op te geven. Wanneer allen mede werken, zijn onze abonné's in het hele gewest op tijd in het bezit van hun krant GISTERMORGEN vroeg xijn de berichten over Amerikians- Russische besprekingen betreffende opheffing van de blokkade van Berlijn uit het geruchtenstadium getreden door de bekendmaking van het Russische persbureau Tass, dat sedert 15 Februari door de Amerikaanse ambassadeur jessup, contact is opgenomen met Malik. Malik had Amerika's reizende ambas sadeur medegedeeld, dat indien een datum voor een bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zou kunnen worden vastgesteld, de blokkade onmiddellijk zou kunnen worden opgeheven. Het afzien van de vorming ener West-Duitse staat, zou dan niet meer als eerste eis voor Rusland gelden. Tot dusver had de Sovjet-Unie bet opheffen van de blokkade af hankelijk gesteld van het invoe ren van één valuta. Later op de dag werd door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken een officiële verklaring uitgegeven, waarin het bericht van Tass werd bevestigd. In deze verklaring wordt gezegd, dat van de aanwezigheid der En gelse en Franse ministers in Washington gebruik is gemaakt, om overleg te plegen over een eensgezinde houding die in deze kwestie tegenover de Sovjet-Rus sen zou moeten worden aangeno men. Het door de drie mogendheden ingenomen standpunt wordt weer gegeven als: Hieronder volgen de namen van de verongelukte Beechcraft- bemanning; A. H. Bender, instructeur R.L.S., 26 jaar, uit Enge land, wonende te Breda; G. j. Klumpes, radio-telegrafist, 35 jaar, wonende te Wassenaar; A. A. de Ridder, leerling, 25 |aar, wonende te Hilversum; M. Draaisma, leerling, 25 jaar, wonende te Den Haag; P. H. Westerhof, leerling, 26 jaar, wonende te Zeist. Instructeur A. H. Bender was een Engelsman, die in de tweede we reldoorlog als „Flight Lieutenant" bjj de luchtvaartdienst van de En gelse marine, de Fleet Air Arm" met een vliegtuig opereerde van vliegdekschepen af. Hij vocht mee in de buurt van Ceylon. De heer Bender was het laatst levende lid van zijn familie. Zijn ouders zijn beide overleden en zijn enige broer sneuvelde in de tweede wereldoor log. Instructeur Bender was sedert November 1946 als instructeur bij de Rijksluchtvaartschool in dienst. Hij werd in Nederland bekend als een der drie R.L.S.-piloten, die te zamen meevlogen in de escadrille wedstrijden om de „Ypenburg- coupe". Het team van de R.L.S., be staande uit instructeur Bender en de chef-instructeurs Jansen en Slag, wist tweemaal deze wedstrijd te winnen en zou binnenkort voor de derde maaj trachten op de prijs be slag te leggen, waardoor de ,,Ypen- burg-coupe" definitief in het bezit zou komen van de R.L.S, De radio-telegrafist G. J. Klum pes was sinds September 1947 als telegrafist in dienst van de R.L.S. De leerlingen De Ridder, Draais ma en West.erhof volgden reeds ruim twee jaar de opleiding aan de school. Eind Mei, begin Juni zouden zij haar beëindigd hebben. De radio-telegrafist G. J. Klum pes was de enige gehuwde onder de slachtoffers. Hij had drie kinderen. De leerling Draaisma was een broer van de K.L.M.-gezagvoerder Draais ma. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer A. L. de Lange, heeft in de afgelopen nacht de familie der slachtoffers op de hoogte gesteld. Gedrukte stemming op Gilze Rijen. Op het vliegveld Gilze Rijen, waar de opleiding tot vliegen op meermotorige vliegtuigen geschiedt heerste vannacht een gedrukte stemming. Omstreeks half twaalf was daar bekend geworden, dat er een „Beech" van de school was verongelukt, doch men wist niet, of er mensen bij waren omgekomen en zo ja hoeveel en wie. Het konden er een of vijf van vijf en twintig bekenden zijn, omdat vijf instruc teurs met radio-telegrafisten en ongeveer twintig leerlingen zich naar Schiphol hadden begeven voor het oefenen in het nachtvliegen en het maken van start en landingen in de nacht. Het duurde nog even, voor het bericht doorkwam, dat er minstens drie personen het leven hadden ver loren en dit bericht werd nog ach terhaald door de tijding, dat het ongeluk vijf doden had geëist. De chef-instructeur Jansen ver trok met een „Beech" naar Schip hol om zelf te zien, hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Omstreeks half vier kwamen de Beechcrafts, die met de verongelukte hadden deelgenomen aan de oefeningen op Schiphol, binnen op Gilze Rijen. „TJERK HIDDES" VOOR WERELDREIS VERTROKKEN BATAVIA, 26 April (Aneta). Maandagmorgen is onder grote belangstelling van militaire en burgerzijde de torpedojager „Tjerk Hiddes" voor een reis via West- Indië naar Nederland uit Surabaja vertrokken. Na een toespraak van de commandant der marine te Su rabaja, gooide de vorige comman dant van het schip de versierde voorstreng los, waarna de „Tjerk Hiddes", terwijl de kapel der ma rine luchtvaart het Wilhelmus speelde, het ooster vaarwater uit voer. Vliegtuigen van de marine luchtvaartdienst cirkelden boven het schip. BATAVIA, 26 April (AFP) De republikeinse premier, Moh. Hatta, heeft gedurende meer dan vier uur gesproken met de leden van de republikeinse delegatie, nadat hij gisteren persoonlijke besprekingen met dr. van Royen gevoerd had. Na de bijeenkomst heeft Hatta aan een correspondent van AFP medegedeeld, dat de Nederlanders en republikeinen „een nieuwe for mule" zoeken, die het mogelijk zal maken voort te gaan. Hij verklaar de met nadruk, dat de besprekingen voortduren en dat hij morgen een nieuw onderhoud met dr. van Royen zal hebben. Sprekend over de verklaring van de republikeinse woordvoerder heeft Hatta bevestigd, dat het al geheel herstel van de republikeinse regering te -Djogja met haar be voegdheden en vroeger^ rechten de eerste stap moet zijn tot uitvoering van de resolutie van de Veilig heidsraad. Wat het Nederlandse voorstel inzake het terugtrekken uit een zone van 8 km rond Djogja betreft, verklaarde Hatta, dat dit eveneens slechts een eerste stap be tekent, die gevolgd moet worden door het algeheel herstel van het republikeinse bestuur over het ge hele gebied van het sultanaat Djog- jakarta. Hatta besloot: „Indien de Neder landers practische mensen zijn, zullen zij de rechtvaardigheid van deze eisen moeten erkennen." Hij voegde toe, dat het opdrinrm van de Chinese communiën de N "ler- landers tot nadenken zou m stemmen. 1. Wederkerige en gelijktijdige cpheffing van alle door de Sovjet- Unie sinds 1 Maart 1948 ingestelde beperkingen van verbindingen, vervoer en handel tussen de Wes telijke zónes van Berlijn en van alle maatregelen, die de Westelijke mogendheden als tegenblokkade hebben genomen. 2. Het vaststellen van een be gindatum voor de bijeenkomst van de raatkder ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Vier De Westelijke mogendheden wensten zekerheid, dat deze twee punten door de Sovjet-regering niet afhankelijk zouden worden gesteld van een der andere voor waarden, die in het verleden over eenstemming over de opheffing oer blokkade onmogelijk hebben gemaakt. Dr. Jessup, die gisteren op het Witte Huis een bespreking met president Truman heeft gehad, zei na afloop, dat de „zaken er hoopvol uitzien". Een Britse woordvoerder noemde een bijeen komst van de ministerraad der Grote Vier in een niet te verre toekomst heel goed mogelijk. Uit gezaghebbende bron te Washington is vernomen, dat Ma- lik duidelijk is gemaakt, dat de vorming van een West-Duitse re gering niet zou worden vertraagd. Gisteravond werd uit Berlijn gemeld, dat volgens Duitse politici die verklaarden in nauw contact te staan met liet Sovjet-Russische militaire bestuur, het Sovjet- hoofdkwartier te Karlshorst bevel uit Moskou heeft ontvangen, dat onmiddellijk alle technische voor bereidingen voor opheffing van de blokkade getroffen moeten worden. In ambtelijke kringen te Washing ton was mer. gisteravond optimis tisch over de hervatting van de bespreking der Duitse kwestie door de Grote Vier. Men achtte het mogelijk, dat de blokkade bin- DE STRIJD IN CHINA In een bekendmaking van het garnizoen van Sjanghai, dat door middel van het officiële centrale nieuwsagentschap wordt uitgege ven, wordt erkend, dat communisti sche troepen Nanhsiang 16 km. ten noord-westen van Sjanghai, zijn binnengetrokken. In de bekendma king werd echter de berichten ont kend. dat de communisten Hashing 100 km. ten zuid-westen van Sjang hai, bezet zouden hebben. Hashing, dat van het grootste be-* lang is voor fle omsingelingsopera tie, ligt aan het grote kanaal en is een belangrijk spoorwegknooppunt. Naar gemeld wordt zijn de com munistische strijdkraphten, welke naar Soetsjou oprukken, op korte afstand ten westen van die stad door sterke eenheden regeringstroepen tegengehouden. Andere communis tische troepen, die uit de richting van Woehoe voorwaarts rukken, hebben Soeantsjen bezet. Uit Sjanghai zijn thans de laatste hoge nationalistische regerings functionarissen per vliegtuig naar Kanton vertrokken. De Chinese communisten hebben beloofd, dat zij de veiligheid, de levens en de eigendommen van alle buitenlandse mogendheden in China zullen beschermen. Winston Churchill, de leider van de conservatieve oppositie, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering vliegdekschepen in de Chinese wateren behoorde te hebben, om op doeltreffende wijze vergeldingsmaatregelen te kunnen nemen tegen de Chinese communis ten, die Britse oorlogsschepen aan vallen. „Dit is niet een kwestie van oor log", antwoordde de eerste minister Clement Attlee in het Lagerhuis. „Niemand heeft het over het doen van een aanval". Churchill noemde de beschieting van de Britse oorlogsschepen op de Jangtse een afschuwelijke aanran ding en beschuldigde de regering ervan, de gehele last van de ver antwoordelijkheid op de marine- commandanten in China af te wen telen. nen 60 of zelfs 30 dagen zou wor den opgeheven. Het antwoord op de aan Rusland gevraagde ophel deringen wordt met grote belang stelling afgewacht. Met al hun aardse bezittingen opgestapeld op de meest zonder linge voertuigen, vlucht de Chinese bevolking van Sjanghai voor de snel naderende communistische legers, die bijna geen tegen stand van de nationalisten ontmoeten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1