r Militaire hulp aan landen van Atlantisch Pact Inzicht vorminc r Vrijdag begint het seizoen voor de kaasmarkt Tulpenrallye-rijders passeren Alkmaar De viering van Koninginnedag Tl O ALS HET JE TIJD IS.... Cantecleer haalt haar schade in Buitenge PAG. 2 Woensdag 27 April 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De kaaswimpel uit v__ J Attentie van V.V.V. Parade en défilé R.K.A.F.C.-adspiranten-tournooi D SCHOLA PUBLICA DE VRIJMETSELARIJ WEERSVERWACHTING Vraagt G.B. BEHANGSELS Marktberichten 1.130 mi!Hoen dollar Harmonieuz Het was een verheugend bericht dat ons gisterenmiddag op een persconferentie van V.V.V. werd medegedeeld, nl. dat, naar ver wacht kan worden, het Bedrijf schap Zuivel voor 1949 een sub sidie zal verstrekken voor de in standhouding van de Kaasmarkt, Dat mag een reden zijn voor Alk maar om a.s Vrijdag, ter gelegen heid van do officiële opening van het kaasmarktseizoen, de vlag en de kaaswimpel uit te steken Er is nog een andere reden hier voor. Er komt een belangrijk per sonage: althans het gemeentebe stuur hoopt, dat hij komt, want hoe belangrijker een personage is, des te minder kan men definitief op zijn bezoek rekenen. Mr. Alan Valentine, leider van de E.C.A.-hulp in Nedex-land, heeft nl. toegezegd, dat hij behou dens onvoorziene omstandigheden Vrijdag a.s. aanwezig hoopt te zijn bij de officiële opening van de kaasmarkt. Het gemeentebe EEN DUBBEL JUBILEUM ALKMAAR. De heer W. N Voorman in de Boterstraat her denkt in deze dagen een dubbel jubileum. Eerstens heeft hij ge durende veertig jaar zijn zaak in schoenen gevestigd in het pand Boterstraat 16 en voorts herdenkt hij het feit, dat hij het vak van schoenhersteller 50 jaar uitoefent. De heer Voorman, die op een werkzaam leven terug kan zien, heeft als jongeman de zaak van de grond af moeten opbouwen en heeft daarbij zijn naam altijd eer aangedaan. In de ware zin des woords was de heer Voorman veel al vooraan. Zo was hij een der eersten, die bij de intrede van de electriciteit electrische machines aanschafte voor de schoenmakerij, terwijl hij als maatschoenwerker van ouds een uitstekende naam heeft. Dat aan de andere kant het zakenleven voor de heer Voorman niet altijd over rozenbladeren is gegaan, zal niemand verwonderen; men denke slechts aan de moei lijkheden, die door de beide oor logen ook in deze branche wei den veroorzaakt. Zijn energie heeft er echter voor gezorgd, dat nu, na veertig jaar, de zaak bloeit en een gunstige positie in Alkmaar inneemt. DE GESCHIEDENIS VAN EEN MUUR ALKMAAR. Menigeen zal zich wel eens geërgerd hebben aan de grote muur, welke zich op het Waagplein boven het z.g. Kleine Waaggebouw verheft. Een lelijke muuroppervlakte van 17 bij 14 meter, opgetrokken uit koude baksteen, is nu niet bepaald een schoonheidsobject. Maar u zult raar opkijken, als u verneemt, aat het 't stadsbestuur is, dat daar die muur heeft neer gezet. Het was in de jaren 1902-1903 dat de eigenaar van het kaaspak huis, dat er achter ligt, plannen had, om die grote muurvlakte te benutten voor reclame. Daar werd van verschillende kanten bezwaar tegen gemaakt; ook door het ge meentebestuur, dat toen echter nog niet bij machte was, die re clame te verhinderen. Om de eigenaar van het kaaspakhuis te beletten het Waagplein te ent sieren met lelijke reclame, liet de gemeente er een nieuwe muur neerzetten, vlak tegen de oude muur van het kaaspakhuis. Als men goed kijkt, ziet men die oude muur nog enkele decimeters bo ven de nieuwe muur uitkomen. Het is niet bepaald een beziens waardigheid van de vreemdelin gen. Maar alla, wellicht zal het lelijke ding nog eens verdwijnen. Zaterdagmorgen hielden de ge zamenlijke verkennerstroepen uit Alkmaar, ter gelegenheid van de St. Jorisdag, een vlaggen- parade op het Waagplein. Deze foto's geven weer het saluut aan de Vlag en de inspectie van de verkenners door burgemees ter Wytema en de aalmoeze nier, rector j. H. van der Hoek, in gezelschap van twee com missarissen. stuur heeft met het oog daarop nog enkele andere personen uit genodigd, o.a. de commissie tot behoud van de kaasmarkt, des tijds onder voorzitterschap van mr. dr. L. N. Deckers, waarin ver schillende prominente figuren uit de zuivel wereld zitting hebben. Om kwart voor 10 zullen deze genodigden op het stadhuis door het gemeentebestuur worden ont vangen, waarna zij om half 11 naar de kaasmarkt gaan, waar zij tot 11 uur zullen vertoeven. Dan gaat het gezelschap op be zoek bij de Zuivelfabriek „Auro ra" te Opmeer, op een na de grootste zuivelfabriek van Neder land. Na afloop hiervan biedt het gemeentebestuur een lunch aan in Victory. Er wordt op deze eerste zomerse kaasmarktdag een aanvoer van minstens 30.000 kg verwacht. Als vorig jaar zal vanwege het Markt wezen aan de bezoekers van de kaasmarkt weer de gelegenheid worden geboden in het Waagpand een beschuitje met kaas te proe ven, terwijl in de Kleine Waag aan buitenlanders hele kaasjes zullen worden verkocht; één per pas, doch, zulks in tegenstelling met vorig jaar, tegen elke valuta Druk seizoen verwacht De heer Dinkelberg, directeur van de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noord zeekanaal, verwacht een zeer druk vreemdelingcnseizoen; blijkens de ontvangen berichten van reis- bureaux uit binnen- en buiten land zullen dit jaar meer vreem delingen dan ooit tevoren naar Nederland komen en de Alkmaar- se kaasmarkt is in bijna elke trip voor buitenlanders in het reis programma opgenomen. De drukte dit jaar zal die van de mooie zo mer in 1947 verre overtreffen Alkmaar kan dus een druk sei zoen verwachten en wij hopen, dat de middenstand paraat is. Het moet ons daarom van het hart, dat het gewenst is, dat de winkels gedurende het vreemdelingensei zoen des middags tussen 12 en 2 uur geopend zijn. Het doet wel enigszins dorps aan, als de winkels in de middaguren dicht zijn, ter wijl er zoveel koopgrage vreemde lingen langs de etalages lopen. Plaatsen als Hoorn, Enkhuizen, Den Helder en Bergen hebben wél de winkels open. Aangezien dit een aangelegenheid is, die de mid denstanders zelf kunnen regelen, hopen wij, dat zij niet zullen ach terblijven en zo óp hun wijze zul len bijdragen tot de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Naar wij vernemen, staan de middenstandsorganisaties er niet afwijzend tegenover; er komt al leen een sociale factor in het spel. wat betreft de arbeidstijd van het winkelpersoneel. Voorts vernemen wij, dat ook de watertochtjes door de grachten dit seizoen weer doorgang zullen vinden, terwijl enkele autocar ondernemingen ook weer vanuit Alkmaar bustochten in de om geving zullen organiseren. Dus Alkmaarders, steekt Vrij dag de kaaswimpel uit en als u geen wimpel heeft, dan de vlag. Maar.denkt er om: een vlag mag niet vóór zonsopgang worden uitgestoken en moet vóór zons ondergang worden ingehaald. PRAATAVOND KOEPELCOMITÉ ALKMAAR. Het Koepelcomité nodigt langs dezen weg alle be stuursleden der aangesloten organi saties uit voor een praatavond, wel ke a.s. Maandag gehouden wordt in de koffiekamer van het Wapen van Heemskerk, Breedstraat. Alkmaar. Aanvang wegens de H. Familie der mannen te half negen precies. Op de agenda komt o.a. voor: het Feest van den Arbeid op Zondag 29 Mei, het Bevolkingsregister, de werk wijze van het Wit-Gele Kruis. Daar er blijkbaar nog enig misver stand bestaat over de vraag, welke organisaties zich bij het Koepelco mité hebben aangesloten, volgen hier de betreffende organisaties: K.A.B., Middenstand. W.M., L.T.B., Sint Adelbert, Vrouwenbeweging, Parochieële J.V.G., Kajotters, L.T.J., Kajotters, L.T.J., K.J.M.V., Onder wijzers, Ambtenaren, plaatselijk comité K.A. Mede worden uitgeno digd de geestelijkheid, de sociale werksters en de leden van de Apos- tolaatsgroepen Credo Pugno en Ora et Labora. Meerdere der ge noemde verenigingen stelden zich tot nu toe tevreden met het zenden van een afgevaardigde als luister post. De uitnodiging van het comité betreft echter de voltallige besturen. De praatavonden zullen nog aan be tekenis winnen, naarmate meerde ren dit contact tussen de diverse organisaties bevorderen. Bijzondere voorstellen gelieve men tevoren ter kennis van het bestuur te brengen. Overigens staat ook de rondvraag voor eenieder open. Tot Maandag avond, klokslag half negen. F. Holthuizen adv. •>v ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie; Een koninkrijk voor een Huis, geprolongeerd, alle leeftijden; Victoria: Mo- torduivels, 14 j.; Alk- maars Bioscoop Theater: De Man met de zweep, 14 j.; Cinema Americain: De onbekende Zanger, volw. APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emma- straat 64. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. Uitspraken Meervoudige Kamer ALKMAAR. De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank deed bij monde van de president, mr A. D. van Regteren Altena, Dinsdag morgen de volgende uitspraken: J. T. uit Alkmaar, tegen wie acht maanden gevangenisstraf was geëist wegens diefstal, werd ver oordeeld tot acht maanden voor waardelijk en onder toezichtstel- ling van' de regering, hetgeen in hield opname in een inrichting te Beekbergen. H. L. uit Amsterdam werd we gens poging tot diefstal veroor deeld tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek voor arrest; de eis was twee jaar met aftrek. H. J. N. uit Alkmaar werd we gens zedendelicten veroordeeld tot 63 dagen en zal nadien ter beschik king van de regering komen. De ruim 160 deelnemers aan de Tulpen-rally, zullen, voor zover zij niet zijn uitgevallen Donderdag middag Alkmaar passeren. Negen tig ervan zijn in Den Haag gestart, w.o de Alkmaarse tandarts Kokkes en zijn echtgenote, terwijl er in Rome 39 zijn gestart, w.o. de heer P Krom, met als tweede bestuur der de heer F. J. Schmidt. De deel nemers uit Den Haag rijden via Brussel. Parijs, Bordeaux, Lyon, Parfis, Brussel naar de Nederlandse grens, welke zij in Wernhout pas seren. evenals de deelnemers, die ergens buiten Nederland starten. De rijders uit Rome nemen de route langs Genua, Monte Carlo, Nice, Grenoble, Lyon, Parijs, Brussel, Breda enz. Allen ontvingen bij de start een bos verse tulpen, door de KLM ter plaatse bezorgd. Van Wernhout gaat de tocht door Nederland via Breda, Arnhem, Leeuwarden en de Afsluitdijk naar Alkmaar, waar zij over de brug bij de Omval langs de nieuwe Friese- weg de stad binnenkomen. De oude Friesebrug zaj dus op z'n oude dag nog een cosmopolitische sensatie meemaken. Via de Kanaalkade eri de Korte Nieuwesloot worden de deelnemers naar het Hofplein geleid, waar Alc. maria V.V.V. hen hartelij- zal ver welkomen en een speciale Alk maarse attentie bewijzen door aan bieding van een beschuitje met kaas. Meisjes in West-Fries cos- tuum zullen zich van deze taak van gastvrijheid kwijten. De eerste deelnemers worden om 12.53 in Alkmaar verwacht; de laat ste moet om 19,08 Alkmaar gepas seerd zijn. Het Oranjecomité heeft een feest programma voor de viering van Koninginnedag uitgegeven, dat vanaf morgen in straatverkoop erkrijgbaar is. Hoewel wij voor bij zonderheden naar dit programma moeten verwijzen, kunnen wij in grote lijnen over de viering het vol gende mededelen. In de vroege morgenuren zullen klokgelui, de aubade door de schoolkinderen voor het stadhuis en de Postharmonie, die een muzi kale wandeling door de stad maakt, de dgg met feestelijke klanken in luiden. Een belangrijk onderdeel van het programma is de parade, een wa penschouw van de militaire troepen, welke in Alkmaar gelegerd zijn, op het Waagplein. Aan deze parade nemen deel de Infanterie met twee compagnieën en de Luchtdoelartil lerie met vier batterijen. Vooraf maakt de Infanterie een lange mars, waarbij ditmaal een onge bruikelijke route wordt genomen. De mars gaat via Nooitgedacht- en Emmakwartier naar Baansingel en Uitenboschstraat, om via Zeglis, Bierkade en Achterweg naar het Waagplein te trekken, daar komen ook samen de twee groepen van twee batterijen van de LUA, welke van kamp Rochdale en kamp Wes- terweg langs verschillende richtin gen de een door de binnenstad, de ander langs de buitenkant aan de Westzijde, naar de Koningstraat zullen marcheren, om zich daar te verenigen voor de verdere tocht naar het Waagplein. Paradecommandant is de Res. Kapt. J. Wiegel, de garnizoenscom mandant res. maj. M. Houbolt zal de troepen inspecteren. Een aardige bijzonderheid is, dat de tambour-maïtre van de Militai re kapel uit Haarlem, die de para de opluistert, de tambourstok zal hanteren, welke in vroeger eeuwen door de Alkmaarse schutterij ge bruikt werd, zulks bij wijze van re verentie van de landelijke militaire macht aan het adres van de vroe gere stedelijke militaire macht. Na afloop van het défilé zal de garni zoenscommandant deze tamboer- stok persoonlijk a. d. gemeente-ar chivaris, die dit museumstuk voor deze gelegenheid welwillend af zal staan, overhandigen. Op het Sportpark wordt zowel des morgens als des middags een interessant sportprogramma afge werkt. Deelnemers aan de wieler wedstrijd voor Nieuwelingen en de wedstrijd voor bestelfietsen en transportfietsen, kunnen zich mor gen ndg opgeven bij de heer Bosch man, Zaadmarkt 42. De werkge vers worden verzocht hun perso neel, dat aan deze wedstrijden wil deelnemen, hiervoor vrijaf te ge ven. De windhondenrace op de ron de baan vormt een bijzondere at tractie. Voor nadere bijzonderheden over de feestelijkheden op het Sportpark verwijzen wij naar het feestpro gramma. Des avonds zullen de 4 plaatselij ke muziekcorpsen op verschillende punten in de stad concerteren. In twee zalen wordt voorts voor de leden van de beide Oranjevereni gingen een feestavond gehouden. In 't Gulden Vlies treedt het en semble Roland Wagter op met een Oranje-festival, terwijl door de Chr. Oranjevereniging in 't Wapen van Heemskerk een feestavond is geor ganiseerd, op vertoon van lidmaat schapskaart voor leden van beide verenigingen gratis toegankelijk. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit nummer, als mede het feestprogramma. Het Oranjecomité verzoekt de burgerij op Koninginnedag van zonsopgang tot zonsondergang de nationale driekleur uit te steken. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Pieter H. z. v. A .van den Berg en G. W. de Rover; Maartje, d. v. K. Hart- land en W. Kalenberg; Cornelis, z. v. K. Krai en G. Tuin; Jan C. z. v. C. Kamp en A. Weefkens. Gehuwd: Jan W. M. Koning en Johanna G. Kaandorp, Antonius C. Burgering en Frederika J. v. Roon. Overleden: Jannetje Doodhagen, oud 80 jaar wed. v. J. A. Vrijvogel. 9 Mei opening Zomerbad ALKMAAR. Het openlucht- bad te Alkmaar wordt op 9 Mei a.s. weer opengesteld. Er zijn tal van verbeteringen aangebracht o.a. een groot grasveld en een speelterrein voor kinderen. De kleedhokken zijn opnieuw geschilderd en ook aan de beplanting IS bijzondere zorg be steed. Het complex is geheel afge sloten door een nieuwe omheining. De jaarlijkse schoolwedstrijden worden hier eind Juni weder ge houden. Sluiting banken op Koninginnedag ALKMAAR. Het bestuur van de Alkmaarse vereniging van de Geld- en Effectenhandel heeft be sloten, op Koninginnedag de bank instellingen te Sluiten, opdat ook de bankemployé's deze feestdag kunnen vieren. In verband hiermede zullen alle te Alkmaar gevestigde banken op die dag voor het publiek gesloten zijn. Via de Nieuwesloot, Sint Lau- rensstraat, Choorstraat, Ritsevoort en Kennemerstraatweg zullen de Rally-rijders Alkmaar weer verla ten, om door te rijden naar Noord- wijk, waar de finish is. Langs de route in Nederland heb ben de Shell en de APC voor de richting-aanwijzing gezorgd. Vrijdag heeft op het circuit te Zandvoort de klassementsproef plaats en Zaterdag te Noordwijk de prijsuitreiking. Namens Alcmaria V.V.V. verzoe ken wij de ingezetenen om Donder dag de Rally-rijders met vlaggen en kaaswimpels te verwelkomen; vooral langs de genoemde route dienen de vlaggen en wimpels de stad een feestelijk aanzien te geven. Ja, daar zijn we weer met ons we kelijks tournooi-praatje Uit alles blijkt, dat de medewerking van de clubs uitstekend en de belangstel ling van de adspiranten voor dit tournooi geweldig groot is. Uit alles blijkt tevens, dat het aan spanning ook niet zal ontbreken, want als ik 's Zaterdags en 's Zondags de uit slagen krijg, zijn daar steeds ver rassende resultaten bij. Zo zagen we in afd. A Limmen a zich keurig herstellenvan de grote nederlaag tegen R.K.A.F.C. en nu met 20 van HSV winnen. Ook Kolping Boys a boekte z'n eerste overwin ning. 't Waren helaas weer de Duinranders die het kind van de rekening werden, maar jongens, ik herhaal het,: volhouden, het tour nooi duurt nog lang en beslist er komen overwinningen voor jullie! Dat RKAFC b tegen Berdos a moest, verliezen was wel te ver wachten, maar de overwinning van RKAFC c op HSV b was weer één van die verrassende elementen. In Afd B bleef Limmen b aan de kop door ook Kolp. Boys b aan de zegekar te binden. RKAFC d bleef hen echter trouw volgen door een grote overwinning op Limmen c. De Duinrandertjes sleepten hier een SEEHjESmSHHEHHJ Laatste avond van SCHOLA i seizoen: Beginselen, geschiedenis, karakter, organisatie en betekenis, door Prof. Dr. Alphons Steger uit Heemstede op VRIJDAG 29 April 1949, om 8 uur in Het Gulden Vlies. Toegang op de gewone voor waarden. (Adv.) Voor een goed bezette zaal, waar in we o.a. de Hoogeerwaarde Deken van Alkmaar opmerkten, speelde „Cantecleer" in het Gulden Vlies een nieuw stuk „Als het je tijd is", dat, mede doordat het uitgevoerd werd in het kader van de toneel wedstrijd van de V.A.T.O.V., veler belangstelling had opgewekt. Gezien de voorliefde voor Ameri kaanse stukken, een verschijnsel dat men biina een euvel zou gaan noe men. was de keus gevallen op een spel in drie bedrijven, eigenlijk een tragi-comedie, van Lawrence Wat kin. waarin de auteur zijn visie op de dood en alles wat daar omheen gebeurt aan de toeschouwer tracht op te dringen. Dat men het noch tans met. deze visie, die een totaal gebrek aan Christelijke moraal ver toont, zonder bepaald hinderlijk te zijn, over het algemeen niet eens zal zijn, houde men ons ten goede; het is een verschijnsel, dat zich al te veel in toneel en film voordoet en waar we nodig eens vanaf dienen te geraken. Overigens bevatte dit, soms nogal wat ruwe spelletje met de dood, veel positieve elementen en als toneelspel leek het ons zelfs uitstekend geslaagd. Twee kameraden op avontuur ALKMAAR. Lucas Q. VI. uit Leeuwarden en Kornelis N. uit Al melo waren op 23 Februari van dit jaar de dagelijkse sleur van het werk van de dag blijkbaar moe. Zij huurden bij de Firma Spoelstra te Leeuwarden, waar VI. een be kende en goede klant was, een fiets en trokken er gezamenlijk op uit, het onbekende tegemoet. Nadat zij een eind in zuidelijke richting hadden gefietst, werden zij door een bekende opgepikt, die hen in zijn auto medenam. In zekere zin een buitenkansje voor de twee avonturiers. Maar er zat een nadeel aan dit boffertje. De kennis hield er van hier en daar aan te leggen, een gewoonte, die onze beide rij wiel-enthousiasten overnamen en wel met een noodlottig eind. Want in Limmen, waar ze weer op eigen kracht reden, kwamen ze overeen, de fietsen van de hand te doen. In het café van de heer W. Kraakman boden ze de fietsen, een heren- en een damesrijwiel aan, maar de café houder bleek er weinig voor te voe len. Hij gaf hun de raad, als de zaak gezond was, naar een rijwiel handelaar te gaan. Maar wie er binnen stapten, geen rijwielhande laars, doch twee agenten van de Rijkspolitie. De fietsen en de man nen werden medegenomen en zo vond het avontuur en einde voor de Alkmaarse rechtbank. Over hun ge drag aan de tand gevoeld, verklaar den de mannen, dat zij onder in vloed van sterke drank hadden ge handeld. Verdachte VI. stond gun stig bekend, al had hij dan al eens een veroordeling achter de rug en de DUW-arbeider N., zijn kameraad, was nu ook niet bepaald brand schoon. Mr. Berkhouwer, die voor VI. op kwam, vond de houding van getuige W. K. raadselachtig. Hij vroeg zich af, wie de politie gewaarschuwd had. Voorts was zijn client door de omstandigheden verleid, hij had be ter gedaan,'te blijven fietsen dan te gaan borrelen. Mr. Dumber sloot zich in grote trekken bij het requi sitoir van de officiqr van justitie, Mr. Meischke, die voor ieder dei- verdachten zes maanden met aftrek vroeg, aan. Uitspraak over veertien dagen. ALKMAAR. Tegen G. van der H. uit Alkmaar werd in tweede in stantie door de officier van Justitie inzake diefstal een gevangenisstraf van 4 maanden geëist. In drie bedrijven, die in een kort tijdsverloop spelen, wordt hier de geschiedenis van een oude man en een kleine jongen verten, die op een wei zeer originele manier de dood om de tuin leiden. Dat uit eindelijk de oude man als slacht offer van dit spel valt, neemt men voetstoots aan; dat echter de kleine jongen moet dienen om de dood, hier Mr. Brink, zijn doe) te laten bereiken, lijkt ons minder accepta bel. Wat er van zij. Cantecleer heeft er een goede uitvoering van weten te maken en het publiek heeft van de vlotte scènes, waarin de nodige humor met ernst was gemengd, zichtbaar genoten, We zagen weer uitstekend spel van Jac. Beentjes als de oude groot vader, af en toe wel eens wat te zacht van dictie; Nel Keijsper als een Oma, die haar rol beheerste, maar de neiging vertoonde te veel nadruk op haar ouderdom en ge brekkigheid te leggen. Hans Keijs per als de kleine Pud was er goed in, hoewel hij wat levendiger zijn rol had kunnen spelen. De Deme tria, de oude tante, die Christelijke troost en on-Christelijke roddel brengt, was af, hetgeen ook gezegd kan worden van de Benjamin in dit clubje, Tiny van Berkum, die een keurig debuut maakte. Martien Wessels was als Mr. Brink, de dood, werkelijk subliem, terwijl ook de kleinere rollen van Dr. Evans, door Toon Buissink, Mr. Pilbeam door Kees Keijsper en Mr. Grimes van Nol Wohrmann, goed verzorgd op de planken werden gebracht. Voorts kwamen nog Gerard Berkhout, Kees Schroder en Frans Lansen voor het voetlicht, die het er stuk voor stuk netjes van af brachten. De regie had het stel blijkbaar goed onder de knie, hetgeen echter niet wegnam dat er in de kleinere rollen wel eens wat aan spirit mankeerde. Al met al bracht Cantecleer een uitstekende- verzorgde opvoering, waarvoor het publiek, dat er echt in was, met veel applaus dankte. Aan Bep Speet werden nog bloe men aangeboden, hetgeen echter door een misverstand achter de cou lissen eerst geschiedde, nadat het gordijn was gevallen. L. S. NEDERLANDS LANDBOUWHUISHOUD- KUNDIG CONGRES Te Leeuwarden wordt op 16 en 17 Juni het 96ste landbouwhuis- houdkundig congres gehouden. In drie inleidingen van prof. ir. W. J. Dewez (akkerbouw), ir. M. L. 't Hart (grasland), drs. P. Bruin (be houd vruchtbaarheid van de bodem) en een bespreking over de land bouwpolitiek, zullen de facetten van de opvoering van de landbouw productie worden bezien. DR. MALAN NAAR NEDERLAND Zoals reeds gemeld is zal de mi nister-president van Zuid-Afrika, dr. D. F. Malan, een bezoek aan Nederland brengen. Donderdagmor gen 28 April wordt dr. Malan op Schiphol verwacht, waar hij begroet zal worden door mr, J. Visser, chef protocol vdn het ministerie van buitenlandse zaken, 's Middags wordt dr. Malan op het paleis Soest- dijk door H.M. de Koningin ontvan gen. De volgende dag reeds vertrekt dr. Malan met zijn eigen vliegtuig naar Berlijn. Uitslag groslijststemming K.V.P. LIMMEN. 1. J. Leijen; 2. N. Kroone; 3. P. Commandeur; 4. N. Revers; 5. J. Pepping; 6. T. Valke- ring; 7. N. Bakkum; 8. G. Moojj; 9. J. v. Diepen; 10. S. Groentjes; 11. N. Snel. zwaar bevochten 10 overwinning uit het Vuur, waardoor ze Berdos b een paar plaatsjes op de ranglijst deden dalen. De benjamins in deze afdeling RKAFC f haalden weer de volle buit binnen door HSV d met 51 naar huis te sturen. Zelfs het Ned. elftal kon het tegen Frankrijk zover niet brengen,' al zullen we moeten toegeven, dat Frankrijk wel sterker geweest zal zijn dan HSV d. En hier komen dan de uitslagen: Afd, A.: Limmen aHSV a 20; Kolp Boys aDuinranders a 42; Berdos a—RKAFC b 4—0; HSV b— RKAFC c 1—2. Afd. B.: RKAFC f—HSV d 5—1; Duinranders bBerdos b 1—-0; Limmen bKolp. Boys b 31; Lim men cRKAFC d 07. Voor de volgende week zijn alleen maar wedstrijden vastgesteld op Zondag in verband met de verjaar dag van H. M. de Koningin op Za terdag. Het programma luidt: Afd. A.: Berdos aRKAFC a 1 u.; Kolp. Boys aLimmen a 2,30 uur. Afd. B.: Limmen cRKAFC e 12 uur; Berdos bLimmen b 12 uur; Duinranders bRKAFC d 12 uur; Kolp. Boys bRKAFC f 12 uur. Weet Berdos a z'n ongeslagen record te handhaven? Blijft Limmen b aan de kop? Wat doen de Duin randertjes? Allemaal vragen, die gemakkelijk gesteld maar moeilijk beantwoord kunnen worden. We zullen maar afwachten! Tot de volgende weekl NAAR DE PAFAFA! Met Jan Plezier van de Mient naar de Zandersloot ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Dit woord hoort men niet elke dag, en het betekent dan ook iet3 heel bijzonders. Pafafa wordt ge houden op 5, 6 en 7 Mei a.s. en het is de Padvindersfancy-fair, die de afd. Alkmaar van de Nederlandse Padvinders organiseert. Het wordt een vrolijke boel, en dat komt op de Bevrijdingsdag precies van pas. En omdat het feestprogramma op die dag voor zover bekend, toch niet overladen is, zal menig Alk- maarde» zeker deze fancy-fair be zoeken. Alleen al omdat het Bevrij dingsfeest is. Een wandeling met de kinderen door de mooie hout naar het Padvinderstroepenhuis Phoenix aan de Zandersloot. waar Pafafa gehouden wordt, is zeker een ware uitkomst voor veel vaders en moeders, die toch iets willen op Bevrijdingsdag, omdat het nu een maal een feestdag is, die gevierd moet worden. En dat het lollig wordt, staat vast. Een bonte rij van vermakelijkheden treft men op het Phoenixterrein aan, zoals: schiet tent. blaasvoetbal, vliegtuigtent, vogelpik, spijkerslaan, ballonplof- fen, Cineac, ringsteken, doolhof, rad van avontuur enz. enz. Voorts wordt een gezellig zitje ingericht, waar heerlijke koffie, thee, gebak, en vele andere lekkernijen geser veerd worden, en gezellige muziek de sfeer verhoogt. Veel kunnen we er niet van vfertellen, want, dat laat de plaatsruimte niet toe. En boven dien dat kan ook beter een verras sing blijven, wat er allemaal op Pafafa te .beleven is. Oude mensen zeggen misschien „niets voor ons, zo'n eind lopen naar de Zander sloot." Dat is ook niet nodig, want U kunt vanaf de Mient naar Pafafa rijden, met de Jan Plezier, die een regelmatige dienst zal onderhouden op de Bevrijdingsdag. Er wordt door de leiding, verken ners en welpen met koortsachtige ijver gewerkt, om alles voor elkaar te krijgen. Alle vr(je tijd wordt er aan besteed. Zelfs de ouders zijn druk in de weer, vaders zagen en timmeren, en moeders zijn aan 't handwerken geslagen, dat het een lieve lust is. Pafafa is geopend voor iedereen, groot of klein, op de Bevrijdingsdag van 15—18 en 19—23 uur, op Vrij dag 6 Mei van 19—23 uur en op Zaterdag 7 Mei van 15—23 uur. Ter gelegenheid van deze Fancy- fair zal de Haarlemse Padvinders- bond een mars door de stad maken, vertrek plm. half drie vanaf het Sportpark. Op de Stenen brug zal de band enkele extra-nummers ten beste geven. R.K. Gymnastiekvereniging Taveno ALKMAAR. Voor de uitvoering van hedenavond is de gehele zaal bezet. Degenen die geen plaats heb ben besproken hoeven dus niet aan de zaal te komen. Er is geen plaats meer over. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond (opge maakt te 10 uur): WAT MEER BEWOLKING Minder koude nacht met al leen in liet zuid-oostelijk deel van liet land nog hier en daar lichte nachtvorst en mist tegen zonsopkomst. Over het alge meen meer bewolking dan vandaag en op enkele plaat sen gedurende korte tijd enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen west en zuidwest. Overdag iets hogere temperatuur. (Adv.) GOEBITSJEF VRIJGELATEN NEW YORK, 27 April (Reuter). Valentin Goebitsjef, de Soviet- Russische technicus, die vroeger verbonden was aan het secreta riaat der Verenigde Naties en die de vorige maand gearresteerd werd onder verdenking van spion- nage, is onder een borgtocht van 100.000 dollar door het federale gerechtshof van New York vrij gelaten. De borgtocht is door de Sovjet-ambassade gestort. Hij mag zich niet in een haven of op een vliegveld, in een vliegtuig of op een schip begeven en hij moet binnen het federale district van New York blijven. De verdediger van mejuffrouw Coplon, die tegelijk met Goebits jef werd gearresteerd, gaf te ver staan, dat zij mogelijk met Goe bitsjef wilde trouwen en met hem naar de Sovjet-Unie wilde gaan. PURMEREND, 26 April - Kaas markt: aangevoerd 1 stapel, we gende 279 kg Edammer 77.50. Vee markt: runderen, totaal 1245 stuks: 75 vette koeien levering; 872 gelde- koeien 380640, kalm en duur; 212 melkkoeien 525850, vrij goed; 28 pinken 290450, goed; 23 stieren 400900, vrij goed; 35 graskalveren 190300, kalm; 904 nucht. kalveren: levering en fokkerij 3475, vrij goed; 850 biggen 4075, vrij goed; 627 schapen: weide 5264, kalm, fok 80110, prijshoudend; 128 lam meren; 119 bokken en geiten 10 70, vlug; 44 paarden 350800, stug; 13 zeugen 150300, stug. Totaal aantal dieren 3945. Pluimveemarkt: Aanvoer 3300 oude kippen en ha nen (witte en rode) 2.252.50, (blauwe) 2.502.70 per kg; 450 hen nen 47 per stuk; 400 jonge hanen (blauwe 2.753, 2400 (witte en ro de) 2.20—2.40 per kg; 150 jonge eenden 1.504, 450 konijnen 18, 260 ganzen 36 per stuk. N. SCHARWOUDE, 27 April. 1300 kg rode kool f 13,00; 2100 kg witte kool f 10,00—f' 10,60; 2000 kg kroten If 6,00; 2500 kg prei f 4,00; 750 kg uien f 5,20; grove f 7,30; 17000 kg witlof I f 25,00—f 30,00; witlof 1B f 18,00—28,00; witlof II f 24,00—f 28,00; witlof IIB f 15,00— f 2600; witlof III f 18,00. WARMENHUIZEN, 27 April. 7000 kg rode kool f 13f 10 7400 kg gele kool f 12,00; 2400 kg witlof IA f 16,00—f 21,00; witlof IIA f 10,00 f 15,00. LANGED1JK, 27 April. 8300 kg witlof I f 17,00f 25.00; afw. I f 11,00—f 21,00; witlof II f 12,00— f 20,00;'afw. II f 10,00—f 13,00; 1400 kg rode kool f 13,00—f 13,60; 2700 kg bevelanders f 4,00. TEXEL, 25 April '49. 12 koeien f 475—f 650; 17 biggen f 52,50—f 70. 55 n. kalveren (levering). GROOTEBROEK, 26 April. Aardappelen: totaal 14000 kg. Noord f 3,10—f 3,60; Bevelanders f 3,40 f 4,80; BI. Eigenh. f 3,50; Koopm. BI. f 4.30; 1500 kg Witlof I f 14 00— f 24,00; Witlof II f 10,00—f 14,00; WASHINGTON, 26 April (Reu ter). Volgens Amerikaanse re geringsfunctionarissen, die het wetsontwerp voorbereiden voor het toewijzen van wapenversche pingen voor de landen van het Atlantisch Pact tot een bedrag van 1.130 millioen dollar, zullen aan West-Europa het allereerst die wapens verstrekt worden, die men noodzakelijk acht om „een succes volle Sowjet-Russisclie overrom peling" van het Europese vaste land te voorkomen. Tot de wapens, die in het bij zonder benodigd zijn om elk snel offensief tot staan te brengen, al dus deze functionarissen, behoren Amerikaanse tanks, anti-tank- wapens en artillerie. Plannen zijn in voorbereiding om gebruik te maken van de Duit se staalindustrie, teneinde Europa te helpen bij de productie van de aanvullende bewapening, die het nodig heeft en zo mogelijk buiten bedrijf zijnde fabrieken in Noord- Italië met thans werkloze Italiaan se arbeidskrachten in te schake len. Vooraanstaande Amerikaanse militaire deskundigen geloven dat West-Europa met Amerikaanse hulp elke invasie door de Sowj et- Unie kan weerstaan. Volgens deze regeringsautoriteiten wordt dit op het ogenblik beschouwd als de mening van Truman's regering. Amerikaanse leger-, vloot- en luchtmachtuitrustingen moeten naar West-Europa worden gezon den, totdat deze landen militair op eigen benen kunnen staan. De behoeften van de elf bij het Atlantisch Pact aangesloten mo gendheden worden in de volgende volgorde omschreven: 1. Amerikaanse wapens. 2. Reserve-onderdelen voor be staande vervoermiddelen en an dere militaire uitrusting. 3. Grondstoffen om de binuen- landse wapenproductie te bevor deren. Het plan is op het ogenblik de gevechtswaarde van dé bestaande Europese land-, zee- en lucht strijdkrachten te verhogen, liever dan nieuwe eenheden te vormen. Een nader omschreven aantal Amerikaanse deskundigen van de Amerikaanse leger-, vloot- en luchtmacht zal naar Europa wor den gezonden, om toezicht te houden op het gebruik van de Amerikaaijse uitrusting en om op leiding en administratie te helpen standaardiseren. Het plan bestaat, de Ameri kaanse militaire hulp de vorm te geven van een directe schenking, zonder dat een latere verrekening wordt overwogen, zoals dat het ge val was na de leen- en pachtover eenkomst in oorlogstijd. 1 -i?-'?: ;.r Voor de tweede m raad in 1929, is bijeengekomen, di ring. Ze werd geh en o.a. bijgewoonc secretaris van Econ standsraad, prof. Grinten voerden hc Prof. Van Muiswi zich in zijn redevoer zonder tot die zijde welke de vormende vat voor de toekon keling van de Raac de motieven welke ting van de Raad in het bijzonder de bestond Om een ve ging van de geheh handeldrijvende ei middenstand in het pen. „Men ontwaart" Van Muiswinkel, streven naar maatsc dening, waarvan d< king in de naaste 1 aanvang belooft te Wel mogen wij thai king met de jaren wereldoorlog een op uitgang constateren nen die de bevordi middenstandscrediet op technisch en ec< bied en vakonderv maar er zijr. nieu\ gerezen. De oplos moet worden gezien tot het beïnvloeden turele wijzigingen len in de komende lijke bedrijfsorganis nieuze samenwerkii gering en in vrijhc seerd bedrijfsleven don onderkend, b beheerst". Spr. prees de tussen regering, bonden.en Middens Raad zelf ontplooid tiviteit bij het vers advies over wettelij ien, direct de mi< kend. Zijn taakomsi toont ongetwijfeld - merken ener pub' bevoegdheid, die n accentueerd door h« Raad van zijn erker worden gezien als i woordigend lichaarr 133 van het wetsor P.B.O. het Kon. Bes de erkenning van vervallen wordt v worden opgevat al dat de Raad tot o] een uitgesproken lijk karakter dritegt Het wetsontwerp rechtelijke bedr opent de mogelijkhe te omvatten uitgeb economische gebied houden. Pj-of. Van Muiswir volgens een krachtig krachtige vrije org; detailhandel en am welke de maatscha] ning van de middt voortgang zal kun Het laat zich aanz: werkingssfeer der ni ook aan het georgan winkelbedrijf de DONDERDAG HILVERS KRO: 7.00 Nieuws; 7, muziek; 7.45 Morgen; gische kalender; 8 weerrapporten; 8.15 Tulpenrallye; 8.20 ziek; 9.00 Voor de mofoonmuziek; 9. NCRV: 10.00 Grs 10.15 Morgendienst; koor; KRO: 11.00 Vc 11.40 Schoolradio; 12.03 Schoolradio; 12.30 Mededelingen tionale Tulpenrallye nade Orkest; 12.55 13.00 Nieuws; 13.20 kest; 13.45 Voor de 14.00 Celesta ensem de vrouw; 15.Ou Omr Gramofoonmuziek; naai; 17.30 Gramofoc Regeringsuitzending foonmuziek; 18.15 bouwcauserie; 18.3 ziek: 18.40 Viola d vecimbel; 19.00 Nie 19.30 Actueel gelu foonmuziek; 19.55 goed woord voor 20.00 Nieuws; 20 proloog; 20.15 Honga 21.30 Familiecompetit nationale Tulpen-ral vaart der volken"; 22.45 Avondoverdenk Nieuws; 23.15 Gr 23.57 Sluiting en Wi HILVER 7.00 Nieuws; 7.15 stiek; 7.30 Gramol gedicht; VPRO: 7 AVRO: 8.00 Nieuws ten; 8.15 Gramofoi Voor de vrouw; 9.00 ziek; 10.00 Morgenwi. Speeldoos"; 10.50 11.00 Gramofoonmuz en fluit; 11.45 „Her een theaterdirecteur foonmuziek; 12.30 12.33 In 't spionnetj duo; 13.00 Nieuws; lingen; 13.20 Metrop< Gramofoonmuziek; rie; 14.15 Solistencon de zieken; 16.00 Van Kaleidoscoop; 17.21 week?; 17.30 Muziei Nieuws; 18.15 Intern Rallye; 18.30 Voor Strijdkrachten; 19 19.10 The Romance rings-Voorlichtingsdi Nieuws; 20.05 Ach' Concertgebouw Or mofoonmuziek; 23 Gramofoonmuziek; foonmuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2