Inzicht van de vrije organisaties zal vorming van bedrijfsorganisatie bepalen Buitengewone zitting van de Middenstandsraad RADIO Zwaartepunt onzer verdediging ligt bij het luchtwapen" De vijftig beste boeken DETECTIVE tegen wil en dank PAG. 3 Harmonieuze samenwerking in P. B. O. Konsomol moet de Kerk bestrijden Zei U iets Overste Fiedeldy: Clare- Lennart Bloemenhulde aan H. M. de Koningin Gesneuveld in Indonesië Voor het goede doel Overwinning 14- Woensdag 27 April 1949 Voor de tweede maal sedert de oprichting van de Middenstands- raad in 1929, is deze Raad in buitengewone openbare zitting bijeengekomen, ditmaal ter gelegenheid van zijn 250e vergade ring. Ze werd gehouden in hotel „Wittebrug" te 's-Cravenhage en o.a. bijgewoond door mr. C. W. L. van der Grinten, staats secretaris van Economische Zaken. De voorzitter van de Midden standsraad, prof. dr. F. L. van Muiswinkel en mr. Van der Grinten voerden het woord. Prof. Van Muiswinkel bepaalde zich in zijn redevoering in het bij zonder tot die zijde der historie, welke de vormende elementen be vat voor de toekomstige ontwik keling van de Raad. Hij noemde de motieven welke tot de oprich ting van de Raad liebben geleid, in het bijzonder de behoefte die bestond om een vertegenwoordi ging van de gehele Nederlandse handeldrijvende en industriële middenstand in het leven te roe pen. „Men ontwaart", aldus prof. Van Muiswinkel, „een duidelijk streven naar maatschappelijke or dening, waarvan de verwerkelij king in de naaste toekomst een aanvang belooft te zullen nemen. Wel mogen wy thans in vergelij king met de jaren na de eerste wereldoorlog een opvallende voor uitgang constateren op de terrei nen die de bevordering van het middenstandscrediet, voorlichting op technisch en economisch ge bied en vakonderwijs omvatten, maar er zijn nieuwe problemen gerezen. De oplossing daarvan moet worden gezien als pogingen tot het beïnvloeden van de struc turele wijzigingen zelve. Zij zul len in de komende publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie in harmo nieuze samenwerking tussen re gering en in vrijheid georgani seerd bedrijfsleven moeten wor den onderkend, bestudeerd en beheerst". Spr. prees de samenwerking tussen regering, middenstands bonden, en Middenstandsraad. De Raad zelf ontplooide bovenal ac tiviteit bij het verstrekken van advies over wettelijke maatrege len, direct de middenstand ra kend. Zijn taakomschrijving ver toont ongetwijfeld diverse ken merken ener publiekrechtelijke bevoegdheid, die nog wordt ge accentueerd door het feit, dat de Raad van zijn erkenning af moet worden gezien als een vertegen woordigend lichaam. Dat in art. 133 van het wetsontwerp op de P.B.O. het Kon. Besluit houdende de erkenning van de Raad, voor vervallen wordt verklaard, mag worden opgevat als een bewijs dat de Raad tot op dit ogenblik een uitgesproken publiekrechte lijk karakter drfcgt. Het wetsontwerp op de Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie opent de mogelijkheid om met het te omvatten uitgebreide sociaal- economische gebied rekening te houden. l^rof. Van Muiswinkel hield ver volgens een krachtig pleidooi voor krachtige vrije organisaties van detailhandel en ambacht, zonder welke de maatschappelijke orde ning van de middenstand geen voortgang zal kunnen hebben. Het laat zich aanzien dat in de werkingssfeer der nieuwe organen ook aan het georganiseerde groot winkelbedrijf de coöperatie een PROGRAMMA DONDERDAG 28 APRIL HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon- muziek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8,00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Internationale Tulpenrallye; 8.20 Gramofoonmu- ziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gra- mofoonmuziek; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Dames koor; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Schoolradio; 12.13 Fluitrecital; 12.30 Mededelingen; 12.33 Interna tionale Tulpenrallye; 12.38 Prome nade Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Promenade Or kest; 13.45 Voor de vrouw; iiCRV: 14.00 Celesta ensemble; 14.40 voor de vrouw; 15.Ou Omroeporkest; 15.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Jeugdjour naal; 17.30 Gramofoonmuziek: r,.50 Regeringsuitzending; 18.00 Gramo foonmuziek; 18,15 Land- en Tuin- bouwcauserie; 18.30 Gramofoonmu ziek: 18.40 Viola da gamba en cla- vecimbel; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gramo foonmuziek; 19.55 Causerie „Ben goed woord voor een goede zaak"; 20.00 Nieuws; 20.05 Programma proloog; 20.15 Hongaarse Steravond; 21,30 Familiecompetitie; 22.00 Inter nationale Tulpen-rallye; 22.05 ,,De vaart der volken"; 22.25 Pianoduo; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek en gedicht; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws en weerrappor ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmu ziek; 10.00 Morgenwijding; 10,15 „De Speeldoos"; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Piano en fluit; 11.45 „Herinneringen van een theaterdirecteur"; 12.00 Gramo foonmuziek; 12.30 Medeu„.ingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano duo; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen; 13.20 Metropole-orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Tuincause- rie; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van 4 tot 5; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 Muziekrubriek; 18.00 Nieuws; 18.15 Internationale Tulpen Rallye; 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten; 19.00 Radiostrip; 19.10 „The Romancers"; 19.45 Rege- rings-Voorlichtihgsdienst; 20.00 Het Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Concertgebouw Orkest; 22.40 Gra mofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.30 Gramo foonmuziek. bepaalde invloed moet worden toegekend, ook al zullen de spe ciale behoeften van het kleinbe drijf uiteraard domineren. De Middenstandsraad in zijn huidige samenstelling zal straks verdwijnen en een aan de eisen van de komende bedrijfsorganisa tie aangepaste nieuwe vertegen woordiging van de detailhandel en ambacht zal moeten worden op gebouwd. „Gedragen door de vrije organisaties". De staatssecretaris van Econo mische Zaken deed het veel ge noegen, dat de Raad in de voor genomen opheffing van de tegen woordige status, niet ziet een ge brek aan waardering van dit in stituut van de zijde der regering. Het is nodig dat de 'gehele Neder landse middenstand weet, dat de Raad een hogelijk gewaardeerd college van advies is. De essentiële karaktertrek van de Raad is, dat hij gedragen wordt door vrije organisaties, dat hij ge vormd wordt zonder inmenging van overheidswege, dat hij het vertrouwen geniet van het be drijfsleven en van de overheid. Juist op deze zelfde gedachten is het regeringsvoorstel voor de pu- bliekrechtelij ke bedrij fsorganisatie gebouwd. Volgens dit ontwerp zullen lichamen tot stand komen, gedragen en samengesteld door de vrije organisaties. De overheid zal zich niet mengen in de samenstel ling van het bestuur. Ook in de toekomst zal de re- VAN „HANDLANGERS AMERIKA" NEW YORK, (KNP, 26 April). - Volgens een uitzending van Radio Moskou, die een verslag gaf van het elfde congres van de „Konsomol', de communistische jeugd-organisa- tie in de Sovjet-Unie, werden bij de opening van dit congres de jeugdi ge aanwezigen toegesproken door de secretaris van de Konsomol, Ni kolai A. Mikhailov. Deze zeide, dat liet hoofdbestuur van de Konsomol de laatste tijd een opleving van de activiteit van kerkelijke personen had waargenomen, die hun invloed eveneens over de jeugd probeerden uit te breiden, hetgeen door som mige Konsomol-organisatles werd toegelaten." „Dit mag evenwel niet worden toegestaan," zo ging hij verder. „De Konsomol mag en kan niet neutraal zijn wat betreft godsdienst. Het is de plicht van de jeugdbeweging van de Sovjet-Unie om propaganda te maken voor de verlichte weten schap. Godsdienst, aldus Mihkailov, is in lijnrechte tegenspraak met de wetenschap." In het verdere verslag van het congres deelde Radio Moskou me de, dat de Konsomol in de Sovjet- Unie thans negen millioen leden telt, zowel jongens als meisjes. De gehele ideologische opvoeding in de Konsomol moet, aldus Radio Mos kou, ondergeschikt worden gemaakt aan één doel: de opleiding van ac tieve bouwers van het communisme. In dezelfde uitzending haalde Radio Moskou nog' een artikel aan uit „Trud," het blad van de Rus sische vakvereniging, waarin het blad de Katholieke Kerk ervan be schuldigt, dat zij de voornaamste handlangster is van Amerika in diens pogingen om de wereld te overheersen. De vertegenwoordigers van de Katholieke Kerk in de ver schillende landen doen niets anders, aldus hetzelfde blad, dan de Vere nigde Staten van Amerika helpen bij de organisatie van „reactionnai- re krachten." MAN IN El GESTIKT Toen een 56-jarige boomkweker Maandagavond in een café op de Weesperzijde te Amsterdam een ei wilde eten schoot dit in zijn lucht pijp, waardoor hij stikte. gering ongetwijfeld behoefte heb ben aan deskundige adviezen voor de vragen, die rijzen op het ter rein van detailhandel en ambacht Op welke wijze en door wie deze adviezen zullen worden gegeven is nog niet bepaald. In het wetsontwerp is in be langrijke mate neergelegd het be ginsel van het zelf doen. Het eigen iniieht van de vrije organisaties in het bedrijfsleven zal voor een belangrijk deel bepalen, hoe de bedrijfsorganisatie tot stand komt. EvenaJu deze Raad de vrucht ge weest is van eigen werkzaamheid van de organisaties, zo zullen ook de inzichten van de vrije organi saties van het allergrootste be lang zijn voor de bedrijfsorgani satie. Ongeluk op een logger Op 29 Maart j.l. is de 37-jarige matroos C. den H. uit Schevenin- gen op de logger Sch 20, vissende op de Noordzee, bekneld geraakt tussen een visbord en een galg- Hij liep daarbij zodanig erntige kneu zingen op, dat hij te IJmuiden aan land moest worden gebracht. De man werd in het ziekenhuis te Vel- fen opgenomen. Hier is hij Zondag aan zijn verwondingen overleden. In zijn tijd was jhr. van Suchtelen, de oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, zon der twijfel een, groot man. Hij tracht nu wijlen Gandhi te evenaren, door in hongersta king te gaan, totdat het „slin gerende, onbekwame, karak terloze Indische beleid" van Nederland ten goede is ge keerd. Het is jammer, dat de jonker daar zo laat mee begint. Misschien zou de zaak, die nu al drie jaar voortsleept, dan eerder „rond" zijn geweest, al ware het slechts, om het kost bare leven van. de heer van Suchtelen te redden. Gandhi vaste uit edele motieven van mensenliefde, van Suchtelen doet het uit politieke motieven. Dat is een groot verschil. En zoals de zaak er nu bij staat, is het te vrezen, dat hij staakt of vast voor een verloren zaak. Een kentering in onze Indische politiek zal hij niet meer bete ven. Hij wacht tevergeefs, of, om een bekend woord te ge bruiken, als hij wil wachten tot onze politiek verander, zal hij moeten wachten, tot hij in de letterlijke zin van het woord een ons weegt Openbare les H. Hermans De heer H. Hermans, lector in de dagbladwetenschap aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, zal Vrij dag 13 Mei a.s. zijn ambt aanvaar den met een openbare les. In het Westelijk havengebied van Amsterdam wordt, behalve aan het herstel van de Coenhaven, hard gewerkt aan de bouw van een houtveem voor het opslaan van tropisch hard hout voor West-Europa. De grondwerken voor de aanleg van de kademuren nabij dit veem zijn in een vergevorderd stadium. Luitenant kolonel B. J. Fiedeldy, stafofficier bij het commando leger- luchtmacht Nederland heeft te Am sterdam in het American Hotel voor leden van de Vereniging van Reser ve Officieren een lezing gehouden over het onderwerp „De organisa tie van een luchtmacht en de Ne derlandse omstandigheden." De luchtmaeht zal in een toe komstige oorlog een overwegende rol spelen. Iedere nieuwe oorlog zal een totale oorlog zijn, welke de aan valler in de eerste plaats zijn aan vallen zal doen richten op de in dustrie-centra en de hulpbronnen van zijn tegenstander. De ontwikkeling van het lucht wapen tijdens en na de tweede we reldoorlog - atoombommen, straal vliegtuigen, raketvliegtuigen, be stuurbare bommen - maken het mo gelijk in zeer korte tijd en zonder dat er een infanteriesoldaat aan te pas komt, zeer ernstige vernielin gen aan te brengen. De verdediging hiertegen vormt in de eerste plaats het jachtvliegtuig. Nederland, zo zeide de Overste, zal in de eerste linie liggen bij een oorlog met een vijand in het Oosten en deze eerste linie zal in hoofd zaak met jachtvliegtuigen bezet moeten z\jn om de aanval van de vijandelijke bommenwerpers te ke ren. Daarom zal Nederland, wil het zijn taak in het raam van het Atlanticpact vervullen, zieh moeten toeleggen op het vormen van een vloot van jachtvliegtuigen. Een belangrijke handicap is, dat de eisen, die gesteld moeten wor den aan de jachtvlieger, zeer hoog zijn en nog zullen stijgen naarmate de techniek vordert. Op het ogen blik is het reeds zo, dat slechts drie a vier procent van degenen, die zich voor de opleiding melden, voor jachtvlieger geschikt zijn. Er mel den zich jaarlijks ongeveer duizend jonge mannen, van wie er dus slechts dertig tot veertig geschikt blijken. Bovendien daalt de belang stelling. Hetzelfde geldt voor het grond personeel. Ook hieraan stelt de techniek zulke hoge eisen, dat het aanbod van geschikte krachten be neden de vraag blijft. Het vormen van een volleerd monteur eist een opleiding van drie tot vijf jaar. Overste Fiedeldy bleek een voor stander van het voeren van een in tense propaganda, teneinde het Ne derlandse volk en vooral de jeugd er van te doordringen, dat de vrij heid van ons land bij een oorlog zal afhangen van het aantal jachtvlie gers dat opgeleid zal kunnen wor den, hoe onaangenaam dit ook mag klinken. (Van onze redacteur). AMSTERDAM. Voor het eerst na de oorlog organiseerde de Com missie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek weer een con cours ln goede boekverzorging. Van de ongeveer 500 ter beoordeling in gezonden boeken werden er 50 door een jury uitgezocht, welke aan de uitgevers en grafische bedrijven ten voorbeeld gesteld kunnen worden. Weliswaar konden deze boeken nog wel niet als onberispelijk gekwali ficeerd worden, doch zjj mochten volgens het oordeel van de jury toch wel gelden als de technisch beste 50 boeken der productie 1948. Gisterenmiddag werd in het Von delpark-paviljoen te Amsterdam in aanwezigheid van mr. H. J. Rei- nink, secretaris Generaal van het Ministerie van O.K.W. en mr. A. de Roos, wethouder voor de Kunstza ken te Amsterdam een tentoonstel ling gehouden, waarop deze beste 50 boeken benevens een aantal fraaie hand gebonden exemplaren en cu riosa uit musea en particuliere bi bliotheken, waren geëxposeerd, ge opend. Hiermede werd een vooroorlogse traditie hersteld, welke wilde dat eens per jaar bijzondere aandacht aan de technische verzorging van het boek besteed wordt. Het boek als de drager van de menselijke ge dachte moet niet alleen goed maar ook schoon zijn. Het „instrument lire," zoals Paul Valery het boek definieerde, moet een aangenaam te hanteren instrument zijn, en het is de taak van de uitgever en zijn technische helpers hiervoor zorg te dragen. Welnu, deze kleine doch exquise expositie gaf aan ingewijden zowel als leken het inzicht, dat het boek als drager van het schone en goede in de menselijke geest recht heeft op een schone en goede materiële verzorging, terwijl daarnaast wel duidelijk bleek, dat materiaal- schaarste of overbelasting der pro ductiebedrijven niet meer als mo tief voor een nonchalante en onver antwoorde boekverzorging kunnen gelden. De magere jaren der bezet ting zijn voorbij en opnieuw kan het Nederlandse boek wat zijn uiterlijke verschijningsvorm be treft wedijveren met het beste wat op het gebied van de boekdruk kunst en de boekbinderij ter wereld wordt gepresteerd. De beste 50 boeken werden ge secondeerd door enkele vitrines fraaie' banden, waaronder een exemplaar uit de verzameling vftn H.K.K. Prinses Wilhelmina. De Commissie zette doqj- deze neven expositie een eerste stap op de weg naar een herleving van het kwij nend ambacht der handbinderij. SCHREEF „TWEE NEGERPOPJES" (Van onze Redacteur) AMSTERDAM. Enkele uren na de opening van de tentoonstelling ,,De 50 best verzorgde boeken van 1948", vond in het Vondelpark- pavillioen een feestelijke bijeen komst plaats, tijdens dewelke werd bekend gemaakt, dat Clare Lennart de schrijfster was van de in de Boekenweek 1949 als premie.uitge reikte novelle: „Twee negerpopjes". Niet minder dan 23336 lezers hadden aan de prijsvraag deelgenomen, waarvan er 8765 Clare Lennart als de schrijfster van de novelle had den aangegeven. De loting wees uit, dat de drie prijzen van f 100. werden gewonnen door: T. Baas te Arnhem, H. v. Heuven te Utreeht en S. E M. Veldhhuis te Den Haag. Er warén uit alle delen van de we reld inzendingen binnengekomen. De schrijver Victor E. van Vries land prees in Clare Lennart's no velle de geduldige aandacht voor de kleine dingen des levens, waardoor de oud-Hollandse schilders zich zulk een naam verwierven. Mr. H. J. Reinink, secr.-generaal van het ministerie van O.K. en W. kwalificeerde het boekje als een gids welke de lezers ervan heeft teruggebracht haar het land, dat hen gemeen is. Deze poësie der weemoedige her innering mag een waardevolle aan winst voor de Nederlandse novelle kunst genoemd worden. Nadat aan Clare Lennart de prijs onder eouvert was aangeboden, deelde de schrijfster gesigneerde exemplaren van het bekroonde werk onder de aanwezige autori teiten en kunstvrienden uit. Prinses Margrietfonds De trekking van de door het Prin ses Margrietfonds georganiseerde loterij zal in het openbaar worden gehouden op Vrijdag 29 April om 19 uur in het gebouw van het Di rectoraat-generaal voor de Scheep vaart te 's Gravenhage. Dinsdagmiddag hebben de heren P. Boschman, secretaris van de vereniging „Neversie" en A. J. Her wig uit Bussum, die voor de samen stelling zorgde, een bloemstuk aan geboden op Paleis Soestdijk, be stemd voor H.M. de Koningin. Het is een grote mand, gevuld met hon derden tulpen, die de namen dragen van de leden van de Koninklijke fa milie. Deze bloemenhulde is bestemd voor de verjaardag van H. M. de Koningin, maar werd reeds gisteren gebracht, omdat de bloemen nu het mooist zijn. De vereniging „Never sie," een instituut, gesticht door bollenkwekers, heeft in Limmeni een „Hortus Bulborum". Hier be hartigt men de verzorging en in standhouding van alle soorten bol len, ook van de bollen, die ai hon derden jaren oud zijn en beschouwd kunnen worden als de moederbollen van alle latere soorten. Voorwaardelijke straf voor gevaarlijke vrouw Conform de eis is de 48-jarije mevr. A. C. H.-M. door de Rotter damse rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk ver oordeeld, met een proeftijd van drie jaar, wegens een poging tot doodslag op haar man, die zij van ontrouw verdacht. Met een mes bracht zij hem een steek in de nek toe, maar tijdens 's mans verblijf in het ziekenhuis werd de vrede weer getekend. POOL VIER JAAR ACHTER SLOT Vier jaar met aftrek luidt het vonnis, dat de Amsterdamse Recht bank Dinsdagmorgen velde over de 24-jarige Pool Joseph P. Deze jonge Pool heeft in de nacht van Zater dag 2 op Zondag 3 October van het vorige jaar in de Rustenburgerstraat te Amsterdam zijn vriend, de 26- jarige scheepsbouwarbeider J. de Weyer uit de Lutmastraat met een tot dolk geslepen broodmes dood gestoken. De officier van justitie requireerde veertien dagen geleden wegens doodslag acht jaar met af trek. Moordenaar van taxi-chauffeur krijgt levenslang De Arrondissementsrechtbank te Den Haag veroordeelde Dinsdag, conform de eis, de 23-jarige -H. J. Barendsen uit Hilversum wegens moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Clobus tot levenslange gevangenisstraf wegens moord. Zijn broer, de 17-jarige W. H. Barendsen eveneens uit Hilversum, werd ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest we gens medeplichtigheid aan diefstal voorafgegaan door bedreiging en geweldpleging de dood tengevolge hebbend. Haring naar Rusland De redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij heeft Maan dag 30.000 vaten haring van de res- tantvcorraad van de vangst 1948 aan Rusland verkocht. Deze derde ach tereenvolgende verkoop aan Rusland sinds 1946 heeft in de betrokken kring veel voldoening gewekt. 's-GRAVENHAGE, 26 April. De regering maakt be kend. dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht. Gesneuveld 31 Maart 1949: soldaat J. H. Maas uit Maar- heeze (N.-Br.). Gesneuveld 2 April 1949: soldaat E. Smits uit Arnhem. Gesneuveld 7 April 1949: soldaat le kl. J. Pinster uit Rotterdam, soldaat J. W. C. van der Worp uit Amster dam-W. Gesneuveld 8 April 1949: soldaat le kl. A. Blaauwen- draad uit Westbroek. Majoor F. H. M. Hazelzet uit Breda. Korp. A. Koopmans uit Leeu warden. Gesneuveld 10 April 1949: soldaat S. C. Sanders uit Am sterdam-C. Gesneuveld 11 April 1949: soldaat J. Breedveld uit Bolnes, soldaat A. J. Busschers uit. Hengelo-O. soldaat A. J. Krikken uit Vriezenveen, soldaat J. G. Swalen uit Ves- sem (N.-Br.). Gesneuveld 12 April 1949: soldaat H. A. Mars uit Dalf- sen, soldaat A. Meeuse uit Am sterdam-W., soldaat D. G. Mekking uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 16 April 1949: Korp. P. G. L. Verbiest uit Amsterdam-W. BESTEMMING VAN NETTO OPBRENGST ZOMERZEGELS Van 2 Mei tot en met 30 Juni '49 zullen, zoals bekend, bijzondere postzegels voor sociale en culturele doeleinden worden uitgegeven in de frankeerwaarden van resp. 2, 5, 6, 10 en 20 cent, welke met een toe slag boven de frankeerwaarde van resp. 2, S, 4, 5 en 5 cent zullen wor den verkrijgbaar gesteld. Het voor sociale doeleinden be stemde deel van de netto-opbrengst wordt dit jaar als volgt aangewend: 30 pCt. voor de tuberculosebestrij ding, 10 pCt. voor het Irenefonds, 10 pCt. voor de Nederlandse Fede ratie van instelingen voor de on gehuwde moeder en haar kind (FI OM), 20 pCt. voor de rheumatiek- bestrijding, 10 pCt. voor de kinder uitzending, 10 pCt. voor de AVO (arbeid voor onvolwaardigen), 10 pCt. voor het Zwitsers-Nederlands Asthmafonds. De voor culturele doeleinden be stemde helft der netto-opbrengst komt voor 85 pCt. ten goede aan opdrachten aan noodlijdende wer kers op cultureel gebied en voor 15 pCt. aan het voorzieningsfonds voor culturele werkers voor steun in bijzondere gevallen. De zegels zullen, ook in het ver keer met het buitenland, voor de frankering geldig tot en met 31 December 1950. Voor zover ze na de termijn van verkrijgbaarstelling op de kantoren nog niet zijn ver kocht, zullen ze worden vernietigd. Een strijd is er gaande tus sen goed en kwaad. Tussen wat van God is en dat van de we reld. Een strijd tussen de gees ten. Meer nog dan een koude oorlog is het deze geestelijke strijd, deze slag om de zielen, die spanning brengt. Misschien ook een zekere zenuwachtig heid omtrent de eind-uitslaq. Toch staat deze bij voorbaat en uiteraard vast. Want Zondag stond er dit in het Epistel van de Mis: „Al wat uit God gebo ren is, overwint de werelden dit is de overwinning die over de wereld zegeviert: ons geloof. Wie is het die de wereld over wint, tenzij hij die gelooft dat Jesus de Zoon van God is?" Laat deze woorden ons 't fiere qevoel geven, dat wij overwin naars zijn. Maar op voorwaar de dat wij uit God zijn! MARCUS. door H. VöLMER FEUILLETON Rond de korenmolen van Zoelen bij Tiel prijkt de Betuwe weer in volle schoonheid. De bloesempracht van de perebomen trekt duizenden bewonderaars Het baantje stond August wel aan. Wie weet, kon hij zich -nu de :ennis omtrent misdadigers en hun practijken door 't lezen van enige honderden detectiveromans opge daan, te nutte maken! Dat hij prae- tisch dag en nacht aan het „Sint Olaf" was gebonden hinderde niet. De bioscoop had nooit bijzondere aantrekkingskracht op hem uitge oefend, hij ging er alleen bij hon denweer heen uit nood. Hoe minder hij uitgaf, des te dikker werd zijn spaarpotje. Söderman wandelde naar de hall en nam in een clubfauteuil plaats. Zijn gedachten hielden zich bezig met de blondine, die zijn kapitaal tje onverwachts met honderd kro nen had doen aangroeien. Graag zou hij willen weten, hoe zij heette en waar zij woonde. Dan schreef hrj haar, dat hij van nu af inderdaad over een kamer met bad beschikte. Geen ogenblik veronderstelde hij, dat 't haar zou interesseren; zij had het natuurlijk als grap bedoeld en hij deed niet anders dan op de grap ingaan. In de hal heerste grotere drukte dan op andere avonden. De tijding dat de brandkast was geplunderd had de nodige consternatie gewekt en heel wat gasten schenen er be hoefte aan te gevoelen, elkaar deelgenoot te maken van het gele den verlies. Het liep tegen het aan- vangsuur van de publieke vermake lijkheden; dan was het altoos een komen en gaan. Vooral door de vrouwelijke sexe werd de sensatio nele gebeurtenis van de naeht nog eens extra opgehaald; dat menig een daarbrj aardig opsneed, lag voor de hand. Sieraden, niet meer dan een. verdienstelijke imitatie, stegen in de fantasie tot stukken van fa belachtige waarde, 'n Oudere dame beklaagde zieh tegenover de klerk Lars Folmer bitter over haar ver lies, dat niet was te vergoeden, daar de juwelen reeds langer dan 'n eeuw onafgebroken in 't bezit van haar familie waren geweset. Stine Tilvall, de telefoniste, las in haar hokje een boek, de ellebogen onder het hoofd. Vertegenwoordi gers van verzekeringsmaatschap pijen confereerden met hun cliënten August zag, hoe Folmer de oude dame op hem wees; natuurlijk ver telde hij haar, dat de gewezen nachtklerk plotseling tot hotel-de tective was gebombardeerd en hij zou het daarbij niet aan een serie hatelijkheden doen ontbreken. Sö derman haalde de scho.uders op; de dag zou wel komen, waarop hij Folmer een hak zette. Uit de eorrespondentiezaal kwam Otto Elmblacl te voorschijn met een dame, die opgewonden gebaarde en hem blijkbaar heftige verwijten deed. Vergeefs trachtte de gérant de Woordenstroom te stuiten. Daar zij bleef doorratelen, hief hij ten slotte in vertwijfeling de armen omhoog en liet haar in de steek. De dame begaf zich naar de lift; zij liep als een beschonkene. Juist toen zij Söderman passeerde zou zij zijn gevallen, indien deze niet snel uit zijn clubfauteuil was overeind ge komen en haar had opgevangen. Te laat snelde Lars Folmer toe. „Het is barones de Béringuard", fluisterde de klerk vol ontzag. Koeltjes antwoordde August: „Doet me genoegen. Ga jij maar gerust naar je lessenaar terug. Ik kan het best alleen af." Hij ondersteunde de dame bij haar gang naar de lift en deed haar op het bankje plaats nemen. De titel maakte niet de minste indruk op hem; nooit had hij zich door adel laten imponeren. De barones was een lange broodmagere vrouw met een rood gezicht en piekerig blond haar; zij droeg een donker mantel - costuum en kleine bijpassende hoed. Haar echtgenoot naderde met haastige dribbelpasjes op 't zelfde moment, dat August de lift in be weging wilde brengen. In tegenstel ling met zijn vrouw was hij kort en dik. De vele purperkleurige adertjes op de papperige -Wangen deden vermoeden dat hij de alcohol niet versmaadde. Klaarblijkelijk achtte hij zich aan zijn stand ver plicht, 'n monocle te dragen, di£ met 'n gouden kettinkje in een knoopsgat van zijn vest was ge haakt. „Wees voorzichtig met haar!" waarschuwde hij op bezorgde toon. „Heel voorzichtig, jongeman! Wij bewonen suite 68 op de tweede etage". August droeg de dame de slaap kamer binnen en legde zijn last op bed. Het verbaasde hem niet zo zeer, dat zij bijzonder grote voeten had; behoorde vojgens traditie een barones niet op grote voet te le ven? Maar hij had toch stellig ver wacht, dat een adellijke dame bij de keuze van haar schoeisel meer smaak aan de dag zou leggen. Dit waren geen schoenen, doch trap pers. „Ik zal direct een dokter opbel len." beloofde August. De barones opende de ogen. „Ik heb geen dokter nodig", bitste zij. „Wie ben je?" „De hotel-detective, mevrouw". „Jongeman", zei de baron gepi keerd. „Je hebt met barones de Béringuard te doen. Noem haar dus niet mevrouw, maar geef haar de titel waar ze recht op heeft". „Ik hoop er aan te denken, me neer." „Ik ben evenmin meneer als mijn vrouw mevrouw. Spreek mij aan met baron". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3